Prinsesjes zagen „Assepoester Drie O RUIM 10 MILLIOEN RUBBERBOMEN IN HET BINNENLAND VAN LIBERIA De Passiespelen in Tegelen Bedrijfsleven in Haarlem, Kennemer- land en Bollenstreek aandachtig, Irene Beatrix peinzend na elk bedrijf, Margriet woelwatertje Industrialisatie blijft echter dringend noodzakelijk IR Jeugd geboeid door de sprookjesprinses „India's politiek op vrede gericht" DE BENOEMING VAN Mr. SCHOKKING Kolonisten in N.-Guinea vragen om hulp Zij verschaffen Amerika de rubber en de negerrepubliek de onontbeerlijke dollars Een voordelig contract voor Firestone Dit jaar ruim 150.000 bezoekers verwacht Miiitaire adviseurs uit V.S. in ons land Reorganisatie K.v.K. laat nog op zich wachten Illegale uitvoer naar Oost-Europa WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 Critiek van P. o. d. A.-zijde Regeringscommissaris der V.S.I. voor Pasundan Engeland zal zijn rol blijx>en vervullen Gebouw Lange Voorhout 1 in gereedheid gebracht FRIESE STEDEN IN HET DUISTER Novelleprijs Amsterdam HAARLEMSE KAMER VAN KOOPHANDEL Grafische bedrijven Papierfabricage Textielbranche Geringe afzet luxe artikelen Beverwijkse veiling De Visserij De middenstand Reeds ttfee voorstellingen uitverkocht Van Amerikaanse vlieg tuigen (Van onze verslaggever) Baam's jeugd, was nog volop bezig het Flora Theater mm of meer stormenderhand te „nemen", toen plotseling drie in grijze bontmanteltjes gehulde meiskes door een zijdeur de hall kwamen binnenwandelen. Niet iedereen had er zo gauw erg in dat het de drie Prinsesjes van Oranje waren:: Mar griet, ietwat verwonderd vrijmoedig in het rond kijkend voorop, Irene, een beetje aarzelend daarachter en tenslotte Beatrix, toch ook wel wat confuus by al die overstelpende drukte. Het wachten was nog even op Moeder, die iets te bespreken had met de heren van het Oranje-Comité, maar toen mocht 't. Margriet was ook nu de eerste en klauterde met voortvarendheid de trap op naar het balkon, de twee oudsten deden het aanmerkelijk kalmer; zij bleven onder de schutse van Moeder, die een wakend oogje in het zeil hield. Op de eerste rij zaten ze naast elkaar, Beatrix met haar vriendinnetje, Ireentje met het hare, daarnaast een parmantig meiske met vlechten, dat kennelijk bij Margriet hoorde, en tenslotte de Koningin. En daaromheen heel de luidruchtige scha re van vele met oranje opgesierde kin- ders: Pietje van de dokter, Gerardje van de melkboer, Mies je van de drogist en An- netje van de notaris. Het moest alle maal zo „gewoon" mogelijk gaan was de afspraak; maar, ach heden, je zult daar met de Koningin en drie Prinsesjes een en dezelfde kindervoorstelling bijwonen en later niet kunnen zeggen: „Ik heb Beatrix gezien," of „De Koningin zat zo maar gewoon tussen de kinderen lnWij willen maar zeggen, dat heel de zaal beneden aanstonds op stelten stond toen het vorstelijk gezelschap op het balcon plaats nam en dat al die woelige knapen en meisjes de halzen rekten en nieuwsgierig naar boven ke ken, tegen alle voorschriften in. Maar die situatie veranderde ingrijpend toen het licht uit en het doek op ging. Want op het toneel was ook een Prinses, en nog wel een betoverde. Aanvankelijk was zij maar een heel onaanzienlijk meisje, dat „Assepoester" heette en dat haar Prins pas na een zeer drastisch in grijpen van haar petemoei veroverde. Ziet, en dat zijn zeer interessante dingen om mee te beleven, ook voor In het gym- nastiekuurtje op „De Werkplaats" te Bilthoven mochten de jari ge Prinses Bea- trix en haar vriendinnetjes schaatsen. Door de sneeuwval was het echter practisch onmo- gelijk. meisjes die zelf Prinsessen zijn. Beatrix luisterde en zag aandachtig toe, nu en dan tussentijds het ge beuren op het toneel becommenta riërend met het kameraadje naast haar; Ireentje leunde diep gecon centreerd met beide armpjes op de balustrade voor haar, stil voor zich uit peinzend als er een bedrijf voor bij was. En Margriet, wel, die vond het ook prachtig; tenminste als er wat gebeurde op het toneel, als er gezongen of gedanst werd of als iemand'zich heel erg opwond. Maar op zo'n dialoog, die een beetje lan ger duurde, had zij het kennelijk niet begrepen. De Koningin moest de kleine woelwater dan ook nu en dan tot de orde roepen, als ze wat al te rumoerig met de zitting van de klapstoel wipte of als ze zich een tikje te enthousiast aan de balustra de ophief. In de ruit van de auto ziet pnnses Beatrix zichzelf voor zij instapt om van de voorstelling van „Asse poester" naar Paleis Soestdijk te rug te gaan. (Exclusieve foto). De andere kinderen waren, o schande, de Prinsessen in de zaal waarachtig he lemaal vergeten ten faveure van die ene sprookjesprinses op het toneel. Maar zij revancheerden zich in de pauze on verschrokken door luidkeels te zingen, dat „voor Koningin en Vaderland iedere jongen meevecht." Na de voorstelling ging het allemaal heel snel, want het was eigenlijk al veel te laat geworden. Ook voor een jarig Prinsesje. De Koningin moest in de hall nog even vlug „hartelijk bedanken voor de uitnodiging" en toen ging het per auto naar Soestdijk. Drie stille Prinses jes, die de Prinses hadden gezien Bij de opening van het parlement van India heeft president Prasad een rede uitgesproken over het buitenlandse en binnenlandse beleid van India. De pre sident sprak zijn grote voldoening uit over de oprichting van de V.S. van In donesië. Hij sprak de hoop uit, dat de toestand in Azië zich zal stabiliseren en dat de Aziatische volken met elkaar nauw zullen gaan samenwerken. De republiek van India, zo zeide hy, heeft geen vijandschap of tradi tionele rivaliteiten geërfd en mijn re gering heeft het plan voort te gaan met een politiek, gericht op de ver zekering van de wereldvrede en het voorkomen van het aangaan ener ver bintenis, welke tot vijandschap met enig ander land zou leiden. Over de betrekkingen met Pakistan zei de president, dat het enige tijd zóu duren, voordat de pijnlijke wond, welke ontstaan is door de gebeurtenissen in de laatste tijd, geheeld is. „Het is de po litiek van mijn regering dit helings- proces op alle mogelijke manieren te be vorderen". Hij sprak de hoop uit, dat Pakistan het Indische voorstel voor een non-agressie-verdrag zou aanvaarden. |P ons verzoek heeft onze cor respondent, die een bezoek heeft gebracht aan Liberia, ook nog een beschouwing geschreven over de betekenis der rubberplan tages van de Amerikaanse Firestone- fabrieken. Het leek ons n.l. van be lang na te gaan in hoeverre er in Liberia inderdaad van volledige on afhankelijkheid van de V.S. gespro ken kan worden. Uit bijgaand arti kel blijkt, dat Liberia van de Fire stone één procent ontvangt van de waarde van alle uitgevoerde rubber 'en dat dit bedrag het grootste deel vormt van het Liberiaanse staatsin- komen. Dit zegt genoeg. Het zegt n.l. onder meer, dat een staat, zonder het kolonialisme toe te passen, toch wel eens in staat is alle vruchten van het kolonialisme te plukken. (Van onze Haagse redactie) In de Haagse gemeenteraad zjjn he denmorgen de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting begonnen met een ernstige critiek, die de heer Rensen, fractievoorzitter van de P. v. d. A. uitbracht op de benoeming van mr. Schokking tot burgemeester van Den Haag. Het ging hier niet tegen de persoon van de burgemeester, maar te gen de onjuiste wijze, waarop deze be noeming tot stand is gekomen. De heer Rensen zei te spreken sis vertegenwoordiger van een zeer be langrijke groep van de Haagse bevol king, de P. v. d. A., uit welke iemand naar voren had moeten komen. In de P. v. d. A. zouden zeker mensen zijn, die tot burgemeester van Den Haag be noemd hadden kunnen worden. De re gering, die hiermee geen rekening heeft gehouden, is ernstig te kort geschoten, zo stelde de heer Rensen vast. Hetzelf de verwijt richtte hij aan haar advi seur. Ook oefende hij aritiek uit op het feit, dat de burgemeesters-vacature zolang onvervuld is gebleven. Te Surabaja is uit Nieuw Guinea een telegram ontvangen, waarin veszocht werd zeshonderd kolonisten, die daar noch huisvesting, noch voeding, noch be staansmiddelen konden vinden, onder dak te verschaffen. Uit Surabaja moest men terugseinen, dat aan dit verzoek onmogelijk kan worden voldaan. Inmiddels zullen 4 Februari met de „Reaal" van de K. P. M. tweehonderd personen, merendeels van Java, zich naar Nieuw Guinea begeven om zich daar te vestigen. Surono, hoofdredacteur van „Adil" te Surakarta, heeft medegedeeld, dat te So lo thans censuur op de pers is ingesteld. Berichten en artikelen (met uitzonde ring van berichten van persbureaux) worden gecensureerd door de inlichtin gendienst van de republikeinse politie. Na besprekingen van de minister van Binnenlandse Zaken der V. S. I.. Anak Agung, met het hoofd der negara Pa sundan, heeft de regering van Pasundan besloten bijstand te verzoeken aan de regering der V. S. I. Anak Agung be sloot maatregelen te treffen die o.a. be helpen het zo spoedig mogelijk benoe men van een regeringsieommissaris, die namens de regering der V. S. I. zal worden belast met het uitoefenen van de bevoegdheden van de regering van Pasundan. Dinsdagavond is uit Oost Java te Djakarta een bataljon troepen der V. S. I. aangekomen, dat hedfcnmorgen naar Bandung is vertrokken. (Van onze bijzondere correspondent) 7" T oewel de bevolking van Liberia zich gevleid voelt door de hechte vriend- schap met de Verenigde Staten, brengt dit voor hen ook wel een zekere benauwing mee. De Liberianen verafschuwen namelijk iedere gedachte, waarin hun land als een „kolonie" van Amerika wordt gekenmerkt. De Verenigde Staten hebben inderdaad wat een schrijver eens genoemd heeft „het morele protectoraat" over Liberia gevoerd, hetgeen van den beginne reeds voortvloeide uit het feit, dat de republiek uiteindelijk, in 1847, gesticht is door zwarten, die door de op initiatief van de „'American Colonisation Society" in het leven geroepen organisatie hun vrijheid terugkregen. Het was dan' ook niet zo vreemd dat in 1924, toen door geologen was gecon stateerd dat een gedeelte van Liberia's bodem zeer geschikt was voor de aanplant van rubberbomen, de Afncrikaan Harvey S. Firestone uit Akron (in Ohio) het recht kreeg 4000 vierkante kilometer grond te huren „voor rubber plantages en andere doeleinden". Thans, na vijf en twintig jaar, heeft de Firestone-firma een 800 km2. met rubberbomen beplant; 800 vierkante kilometerdie zonder Harvey Firestone's komst nog een ruige wildernis zouden zijn, Op een ochtend hebben wij de Fi- restone-plantages bezocht. In alle vroeg te uit de hoofdstad Monrovia vertrok ken, hadden wij een rit voor de boeg van 75 mijl (135 k.m.) en de door het Liberiaanse „State Department" ter be schikking gestelde jeep hobbelde twee en een half uur over de enige in bin nenlandse richting leidende weg, die door de laatste regenval van dit seizoen in een bijna onbegaanbaar gaten- en keien-mozaiek veranderd was. Een scherpe bocht bij een wegsplit sing, twee slagbomen en een groot bord; de ingang van de plantage. We lazen nu in het plaatsje Harbei gekomen te zijn en verder, dat we op „Firestone" zouden vinden: 10.000 huizen, twee hospitalen met 200 bedden, drie clubgebouwen, twee golfterreinen, kerken en scholen, een moderne telefooninstallatie (de enige in Liberia, want ook de hoofdstad kent geen telefoon), een 3000 kilowatt electricitëitscentrale, een radiostation, factorijen en tenslotte 195 mijl aange legde weg. Nauwelijks waren we onder de door een zwarte wachtman opgeheven slag boom door, of links en rechts van het hier opvallende goede wegennet strekten zich wouden van ontelbare rubberbomen voor ons uit. De volwassen rubber- .plant" lijkt veel op een berkeboompje; dezelfde half witgespikkelde bast en een stam van hoogstens 30 cm. doorsnee. Het enige verschil was het kleine wit porce- leinen of glazen bakje, dat op een af stand van ongeveer 1 meter boven de grond aan de boom hangt en waarin de uit een twee centimeter brede inkerving druppelende rubbermelk sijpelt Deze „latex" wordt 's morgens vroeg door een gedeelte van de 25.000 werk zame Liberianen in emmers verzameld en gaat dan via het „collection station" met grote tankwagens naar de centri fuge-afdeling, waar in grote „wasma chines" de rubbermelk gezuiverd wordt. En terwijl ons de werking van dit millioenenbedrijf werd uitgelegd en wij dit even interessante als ingewikkelde gesjouw en gedraai van mensen en machines bekeken, kwam telkens onge wild de gedachte: dus zó zijn onze rubberzolen ontstaan; zó was het begin van wat wij fietsband noemen en hier was de „rauwe" rubber gevormd, waar' van men in Amerika weer de handen voor legervrachtwagens en jeeps ge maakt had, die op hun beurt ook in ons land gereden hadden. heen gebracht waren, en méér dan voor het pionierswerk, dat hier door de eer ste Firestone-mensen, die van een bo- menwoestijn een plantage maakten, hadden wij belangstelling voor de vraag, in hoeverre de Liberiaanse staat finan cieel van „Firestone" afhankelijk is. Of anders gezegd: in hoeverre „Firestone" e. q. de Verenigde Staten, de zwarte re publiek onder financieel toezicht en controle hadden. En dan blijkt, dat Liberia wel vaart bij deze rubberexploitatie. Nog lang niet is al het door Harvey Firestone gehuurde grondgebied be bouwd. Van de 4000 K.M.2 zijn er eerst 800 in „gebruik", doch hierop heeft men reeds 10.500.000 bomen geplant, die ge zamenlijk een jaarlijkse opbrengst van 50.000.000 pond rubber opleveren. De dringende „rubber-eis", zoals men dat in Liberia noemt, die de Ameri kaanse oorlogsfabrikanten gedurende en vóór de laatste oorlog lieten horen, dfeed „Firestone" onder hoogspanning werken. En hoe meer dé afgelopen oor log haar hoogtepunt naderde, hoe meer materiaal de geallieerde legers nodig hadden, zoveel te meer zwarte tappers werden in Liberia aangeworven, zoveel harder draaiden de centrifuge-machines in Harbel. En zoveel te groter was „Firestone's" omzet. Door dit alles zijn de plantages in Liberia's binnenlanden een goed-geor- ganiseerde, goed-lopende en buitenge woon winstgevende onderneming ge worden. Ten bewijze hiervan en tevens van het grote voordeel, dat voor het land aan de plantages gelegen is, het vol gende voorbeeld. In 1947. twee jaar na de oorlog dus, stortte „Firestone" circa 600.000 dollar in de Liberiaanse schatkist voor pacht, belasting en 's lands aandeel in de waarde van alle uitgevoerde rubber- Wanneer men dan weet, dat dit aan deel slechts één procent bedraagt, dan is wel de fantastisch grote omzet en op brengst van „Firestone" bewezen. Daarnaast werd ons, zowel in ver trouwelijke als openlijke gesprekken door drie verschillende hoge Liberiaanse regeringsautoriteiten medegedeeld, dat dit door de Firestone-plantages betaalde bedrag van het staatsinkomen „een zeer groot deel en voor het land derhalve een goudmijntje" was. Niet te verwonderen, dat wy van iedere Liberiaan, regeringsambtenaar of gewoon burger, niets dan lof over „Firestone" hoorden en dat het State Department in Monrovia zelfs een extra Newsbulletin aan ons plantagebezoek wijdde! Voor de schatkist ieder jaar 600.000 dollar, naast dit werk voor 25.000 Libe rianen de exploitatie van een enorm groot gebied en, rond de plantages, langzamerhand een zekere welvaart onder het volk, dat zijn de resultaten voor Liberia van de Firestone-concessie. En zolang dit bedrag, waarop men ieder jaar weer vast rekenen kan, niet minder wordt, zal Liberia er zich wel voor wachten de gegeven huur-concessie terug te trekken of de stiefmoeder Ame rika kriegel te maken. En de Verenigde Staten weten maar al te goed hoe Liberia die dollars van node heeft en daarom een tegenstribbe len van hun eisen achterwege zal laten. Want als net móét, kan Amerika nog altijd wel zijn rubber ergens anders vandaar halen. Maar Liberia zijn dollars niét! (Van onze redacteur) Op 21 Mei worden in Tegelen en Oberammergau gelijktijdig de premières van de Passiespelen gegeven. Van die datum af zullen op alle Zaterdagen en Zonda gen van de volgende vier maanden honderdduizenden naar beide dorpen trekken Om te gaan zien naar de vertolkingen van honderden mannen en vrouwen, jon gens en meisjes, die zich reeds vele maanden op hun grote taak hebben voor bereid. Het Midden-Limburgse dorpje Tegelen verwacht voor de zeven en dertig uitvoeringen, die in het prachtige theater in de „Doolhof" worden gegeven, meer dan 15(1000 bezoekers. Vier jaar geleden waren het ruim 115.000 mensen, die er de Passiespelen bijwoonden. Doch méér dan voor al deze machine rieën, die vanuit het buitenland hier- In de dezer dagen ondertekende over eenkomst tussen de Verenigde Staten en Nederland voor wederzijdse defen sieve bijstand is ook een bepaling op genomen, dat beide landen over en weer personeel zullen ontvangen, dat namens zijn regering op de uitvoering van de overeenkomst zal toezien en dat facili teiten zal genieten, die „van redelijke aard zijn en geen overbodige last ver oorzaken". Bedoeld personeel zal in zijn betrekkingen met het land, waaraan het is toegevoegd, optreden als behorende tot de ambassade. Voor Nederland heeft mr. Sydney O'Donoghue, ambassaderaad en financieel medewerker van de am bassadeur der Verenigde Staten, de lei ding van hetgeen met het Noord-At lantische Pact verband houdt. Op het ogenblik bereidt men de komst voor van de eerste groep technische ad viseurs uit de Verenigde Staten. Ten behoeve van deze adviseurs wordt het gebouw Lange Voorhout 1 in gereed heid gebracht. Dinsdagavond zijn verschillende plaat sen in het Zuidelijk deel van Friesland in het duister komen te zitten. Heeren veen, Sneek Bolsward en Joure waren geheel van stroom verstoken. In Leeu warden ging het licht enkele seconden Uit. maar gloeide onmiddellijk daarop Weer aan Eerst om kwart over acht was 3e storing opgehevsn. De Novelleprijs 1949 van de gemeente Amsterdam, groot f 1000, is toegekend aan «losef Cohen voor zijn novelle ..De tocht van de dronken man". Een eervolle vermel ding werd toegekend aan R. Blijstra voor de novelle ..Hoogtevrees" De bekroonde novelle van Josef Cohen onderscheidt zich, volgens het jury-rapport, door het uitgewerkte beeld van een door velerlei complexen ontwricht leven. De Schrijver heeft een interessante poging ge- f*aan, de „monologue interieur" in een wer kelijke handeling in te lassen. De jury bestond uit Henriëtte van Eijck, j. van Heugten S.J. en C. J. Kelk. In de loop van de komende maanden ^Ullen afgevaardigden van meer dan dertig bij de internationale schaakfede- T^tie aangesloten bonden te Kopenhagen 1,1 congres bijeenkomen. Onder meer de match om het wereldkampioen- Schap schaken in 1951 ter sprake komen. minister van Binnenlandse Zaken, Teulings. zal a.s. Donderdag voor korte vacantie naar het buitenland J^trekken. Hij wordt 17 dezer terug- 6t"wacht. De Raad van Bijstand van het kantoor Haarlem der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland vergaderde gisteravond onder voorzitter schap van de heer 'J. J. Swens. In zyn uitvoerige openingsrede wees de voor zitter op de veranderde economische verhoudingen, op de Benelux, een komen de West-Europese federatie, de Marshall-hulp, de Unie met de Republiek In donesia en de devaluatie van de gulden. De industrie is vrijwel de enige mogelijkheid in ons land, aldus spreker, om meer werkgelegenheid te verschaffen. Industrialisatie is dan ook ongetwijfeld dringend noodzakelijk. Maar dient' de huidige belastingpolitiek dan niet zodanig gewijzigd te worden, dat tje omstandigheden voor deelname aan uitbrei ding (b.v. kapitaal) aantrekkelijker gemaakt worden? De zware fiscale en so ciale lasten en de nog steeds grote administratieve verplichtingen maken het moeilijk, zelfs by gedegen zakenkennis en goed koopmanschap, zich aan de ver anderde situatie in het zakenleven aan te passen. Nog meer vrijheid is dan ook gewenst. werden zowel goederen- als personen wagens afgeleverd. De voorzitter betreurde het, dat het wetsontwerp betreffende de reorgani satie der Kamer van Koophandel en Fabrieken, in Juni 1949 in de Tweede Kamer gebracht, nog steeds niet in wer king is getreden. Wij zullen wel tot 1 Januari 1951 geduld moeten hebben vooraleer Haarlem weer een enigszins gereorganiseerde zelfstandige Kamer zal hebben. Vervolgens deed de voorzitter enige mededelingen over het verloop der za ken in de bedrijven op allerlei gebied in het district. Wat de metaalnijver- n?id betreft mag de uitbreiding van onze nationale hoogoven met ere ge noemd worden. Er werden topprestaties bereikt, de productiecijfers overtroffen alle vorige en de exportresultaten mo gen zeer gunstig genoemd worden. De industrieën voor het vervaardigen van hekwerktuigen waren het gehele jaar overvloedig van opdrachten voor zien, terwijl ook de nog uit te voeren orders een bezetting van de fabrieken nog geruime tijd verzekerden. De mate riaalvoorziening veroorzaakte minder moeilijkheden dan dit gedurende de laatste jaren het geval was, alhoewel Je levering van electrische uitrustingen voornamelijk door de Nederlandse in dustrie veel tijd vergde. De Haarlemse industrie heeft energiek medegewerkt aan de herbouw van het zo gehavende voertuigenpark van de Ned. Spoorwe gen. Voor genoemd vervoersbedrijf Bij de grafische bedrijven was duide lijk merkbaar, dat de handel, de indu strie en de scheepvaart weer zijn over gegaan tot het maken van reclame in velerlei vorm als gevolg van het feit, dat de periode van de schaarste-eco nomie tot het verleden behoort. Hoe wel het emissiebedrijf zich in 1949 wei nig heeft kunnen ontplooien, waren er bij *een Haarlems speciaalbedrijf voor het vervaardigen van geldswaardige papieren nog tal van opdrachten uit te voeren. De geleidelijke verbetering in de grondstoffenpositie heeft de mogelijk heid om papier te fabriceren gunstig beïnvloed. De afzet van het Nederland se papierproduct heeft in binnen- en buitenland een vlot verloop gehad Na dat in het eerste halfjaar bij de afnemers enige terughoudendheid was ontstaan tengevolge van de verwachte prijsdaling van het papier, welke prijsverlaging ook in Juli is ingetreden, ontstond sindsdien, in het bijzonder na de deva luatie, een grote vraag naa r het pro duet. De Nederlandse prijzen zijn zo, dat in de meeste gevallen met het bui tenland goed kan worden geconcurreerd De gang van zaken in de textielin dustrie is bevredigend te noemen. Dank zij de beschikbare Marshallgelden was men ook in deze tak van nijverheid in staat over te gaan tot het aanschaffen van nieuwe, moderne machines. In de kousen industrie betreurt men het, dat de overheid nog steeds geen Marshall- dollars beschikbaar heeft kunnen stellen voor de invoer van nylongarens. Voor de import van dergelijke garens is men dus afhankelijk van de z.g. vrije dollars, die echter zeer moeilijk te verkrijgen zijn, terwijl de uit deze garens gefabri ceerde kousen dan weer moeten worden gereexporteerd. Hierdoor komt dit zo zeer begeerde product in uiterst geringe mate op de Nederlandse markt. Wat er komt is dan nog voor het groots'e deel afkomstig van „zwarte" importen. Men acht het in de kousenindustrie dan ook dringend noodzakelijk de reëxportver- plichting 'te doen vervallen. De omzetten in zeep namen gedurende het jaar 1949 toe. Geheel in overeen stemming met de verminderde koop kracht van het Nederlandse volk namen echter de omzetten in de luxe artikelen, als eau de cologne en parfumerieën, af. De omzetten in cacao- en chocolade producten in binnen- en buitenland hebben die van 1948 overtroffen. Ten aanzien van de export kan in het bij zonder melding worden gemaakt van de grote vraag van Engelse zijde in het laatste kwartaal van het afgelopen jaar. Enerzijds was de opheffing van de distributiebepalingen van invloed op de afzet van cacao- en chocoladepro ducten, anderzijds gaf echter de voor lopige Benelux-overeenkomst aan Bel gische fabrikanten de gelegenheid hun producten op de Nederlandse markt te brengen. De export van bloembollen werd in het afgelopen jaar groter en zal het be drag van ƒ80.000.000 dicht benaderen, zo niet overschrijden. Deze vergroting is voor een deel te danken aan de export naar Duitsland, met welk land, na vele moeilijke onderhandelingen de normale handel is hervat. Door de devaluatie van de gulden is de export naar Ame rika niet verhoogd. Met de Amerikaan se importeurs is overeengekomen, dat de pryzen der bloembollen in dollars niet lager gesteld zullen worden dan vóór de devaluatie. Wat de kwekerij betreft kan vermeld worden dat de opheffing van de sane ringsmaatregelen voor de hyacinten geen slechte gevolgen heeft gehad, al is het voorgekomen, dat een enkele va riëteit, waarvan te veel was, tot zeer lage prijzen in het binnenland verkocht werd en de wet van vraag en aanbod niet langer gecamoufleerd werd door een surplusfonds, dat alles opkocht en financierde, wat niet te plaatsen was. De oogst van tulpen was goed. Merk waardigerwijze zijn vele eerste klas tulpen overgebleven, vooral in de grootste maat. Een bewijs, dat de ex-' port thans vooral goedkopere soorten verlangt. Narcissen en veel bijgoedarti kelen zijn goed verkocht. De belang stelling voor de mechanisatie in het bloembollenbedrijf blijft bestaan, doch de uitwerking ervan is en blijft moei lijk, daar door de structuur van de gronden zware machines in de bollen streek onbruikbaar zijn. Iets nieuws op het gebied van bedrijfsmechanisatie is de bloembollentelmachine, waarmee de afgelopen herfst gedemonstreerd werd en die het volgend jaar, wanneer de seriebouw kan plaatsvinden, ongetwij feld de export van bloembollen wel zal vergemakkelijken en bespoedigen. De omzetten van de Beverwijkse tuinbouwveiling bedroegen in 1949 aan aardbeien 1.162.400.90 en aan groenten 1.842.794.47. Totaal ƒ3.005.195.37 (vorig jaar ƒ3.514.896.92). Er was in 1949 een algemene teruggang in de prijzen merk baar. Dit spreekt het sterkst bij de aardbeien. De omzet liep in vergelijking met 1948 ca. ƒ14.000 terug, terwijl het aangevoerde kwantum in 1949 ca. 300.000 kg. hoger was dan in het vorige jaar, zulks als gevolg van selectie en uitbreiding van de teelt. Het probleem van de wateronttrek king aan de grond is in Kennemerland wel zeer urgent. Tuinders op vocht- houdende gronden en zij, die een be vloeiing hebben aangelegd, verheugden zich in een goed aardbeienjaar; vele tuinders op verdroogde gronden heb ben van de aardbeien slechts de halve oogst gehad. De groentenpryzen lagen over het algemeen lager dan in 1948. Het jaar 1949 is voor de IJmuidense trawlvisserij een zeer slecht jaar ge worden. De steeds stijgende kolenprijzen en de verhoging van de prijzen van de andere materialen maakten het voor de vloot als geheel onmogelijk renderend te varen. Op het gebied van de haring visserij werd tussen alle rederijeneen innige samenwerking bereikt. Door een stelsel van minimumprijzen kon markt- ordenend worden opgetreden, terwijl de haring, die deze prijzen niet behaalde, werd afgeleverd aan de conservenfabrie- ken voor export. Van het overschot werd vismeel gemaakt. Wil Nederland zich na een economi sche eenwording van West-Europa staande houden tegenover de ons om ringende visserylanden, welke landen Allemaal over een na de oorlog gemo derniseerde vloot beschikken, dan zal de vernieuwing van de vloot niet lang meer mogen uitblijven. De aanvoer en de opbrengst van ver se zeevis waren in 1949 hoger dan in 1948. De export naar Engeland onder ging een aanzienlijke uitbreiding. De vishandel heeft veeleer nadeel dan voordeel ondervonden van de sterk naar voren gebrachte liberalisatie van de handel. In de loop van het afgelopen jaar ls de positie van vele winkeliers, am bachtslieden en kleine nijveren moei lijker geworden. Verschillende oorzaken hebben daartoe geleid. De koopkracht van een groot gedeelte van het Neder landse volk is minder geworden en als gevolg daarvan zijn de omzetten in vele gevallen gedaald. De sociale las ten zijn daarentegen sterk gestegen. In zijn slotwoord trok de voorzitter de conclusie, dat het over het alge meen in de industrie goed ging, dat hel voor de tuinbouw- en middenstands- bedrUven moeilijker werd en dat de toestand van de visserij zeer penibel was. Het behoeft geen betoog, dat de voor bereiding van deze massale en indruk wekkende opvoeringen onnoemelijk veel werk met zich meebrengt. Daartoe wordt er thans een secretariaat ingericht een wit geboüw, Grotestraat 39 waar een zestal personen een ruime dagtaak wacht! Reeds thans stromen stapels brieven met aanvragen voor plaatsen in de „Doolhof" binnen uit alle delen van h'et land, maar ook van ver over onze grenzen. Vooral in Amerika blijkt een enorme belangstelling voor het Passie spel in Tegelen te bestaan. Vele Ameri kanen, die gedurende het Heilig Jaar Rome wensen te bezoeken, overwegen via Tegelen te gaan. De Algemene Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer en de K.L.M. hebben met het secretariaat in Tegelen de handen vol om alle aan vragen uit het buitenland te verwerken. In vrijwel alle belangrijke "dagbladen over de gehele wereld verschenen arti kelen over de voorbereidingen van de Passiespelen en een paar dagen geleden nog ontving het secretariaat de mede deling, dat enige Amerikanen de werk zaamheden in ogenschouw komen ne men. Ook in Duitsland, Engeland, Frank rijk en speciaal in België bestaat grote belangstelling voor alles wat in het Limburgse dorp wordt verricht. Daar om is voor de Engels sprekende be zoekers de tekst van Pater Jac. Schreurs in het Engels vertaald en men overweegt nog een Franse en een Duitse versie uit te geven. Deze verheugende mededelingen ma ken ogenschijnlijk weinig indruk op al diegenen, die in Tegelen daadwerkelijk aan het Passiespel werken. Daar heerst grote rust en men gaat gestaag voort alles voor de 21e Mei in gereedheid te- brengen. De heer Thijssen, reeds van de eerste opvoering in 1932 af regisseur, vertelt ons over het enthousiasme van zijn spe lers. „Nog nooit,' zos zegt hij, „hebben mijn mensen van groot tot klein zich zo gegeven als ditmaal, zij dwingen daar mede mijn volste respect af." Hij vertelt ons over zijn werkwijze tijdens de repe tities, die onmiddellijk na de rolverde ling op Witte Donderdag van het vorige jaar zijn begonnen. Tot November repe teerde hij met zijn 500 spelers in de openlucht en in Maart begint hij op nieuw in de „Doolhof". Verschillende scènes zijn reeds klaar en wachten op het oordeel van een beroepsregisseur, die men op een van de laatste repetities zal uitnodigen. Twee maal per week krijgen de spelers spraakles. Een zeven tal dames werkt belangeloos aan de ver vaardiging van nieuwe costuums, die zijn gemaakt volgens adviezen van de Nij meegse kunstenaar en Palestinakenner Piet Gerrits, die de H. Land Stichting bouwde en verfraaide. Het prachtige theater in de „Doolhof" ondergaat voorts enige belangrijke uit breidingen. Daartoe zijn grote stukken belendende grond aangekocht, waarop thans een nieuwe beplanting wordt aan gebracht en een nieuwe ingang aange legd. Achter het toneel komt een grote warande voor de spelers, die niet op het toneel zyn. Er zal een restaurant worden gebouwd, dat tevens dienst zal kunnen doen als repetitielokaal. Aan uitbreiding van het aantal zitplaatsen kan evenwel nog niet gedacht worden. Momenteel telt het theater ruim 4500 zitplaatsen. Ook de acoustiek zal verbeterd wor den. In 1946 kon men grote gedeelten van de muziek van Hubert Cuypers niet horen. Dat zal niet meer voorkomen. Door het aanbrengen van een nieuwe Philips-geluidsinstallatie kunnen ook de verschillende scènes versterkt worden, wanneer de wind in de verkeerde hoek zit. Charles Eyck tenslotte zal in de zaal van het Sanhedrin enige schilderingen aanbrengen. Zo is Tegelen» bezig, druk bezig. Het gehele dorp draagt bij tot het welslagen van de taak, die het zich heeft gesteld. Een zware, maar schone en verheven taak; het Lijden van Christus te vertol ken. Elke Zaterdag en Zondag tussen 21 Mei en 17 September zullen, zoals Maria, in de Passiespelen. gezegd, de opvoeringen van het Passie spel gegeven worden en bovendien nog op het feest van Maria Hemelvaart, Dinsdag 15 Augustus. Reeds zijn de uit voeringen van 11 Juni en 6 Augustus uitverkocht. Een derde speelmiddag is reeds bijna volgeboekt en duizenden plaatsen zijn verkocht voor volgende uit. voeringen. De Zaterdagen van Juni en Juli zijn voornamelijk bestemd voor de schoolgaande jeugd onder leiding van hun onderwijzers. De voorstellingen be ginnen om twee uur precies en eindigen omstreeks half zeven. Extra treinen en bussen zullen rijden. Van ambtelijke zijde is in Washington meegedeeld, dat bij verscheidene Ame rikaanse maatschappijen thans een on derzoek wordt ingesteld naar illegaal vervoer van Amerikaanse vliegtuigen, vliegtuigmotoren en onderdelen naar Oost-Europese landen. Ambtenaren van de departementen van Buitenlandse Za ken en Justitie zouden met het onder zoek bezig zijn. Naar ambtenaren verklaarden, is on langs op verzoek van het State Depart ment door de Zwitserse regering een zending van dertien Amerikaanse moto ren voor DC-3 vliegtuigen, bestemd voor het communistische Tsjechoslowakije, vastgehouden. De ambtenaren deelden voorts mede, dat in Frankrijk en België, in samenwerking met de regeringen van deze landen, Poolse agentschappen voor Amerikaanse motoren en onderdelen ge sloten zijn. Niettegenstaande de zeer scherpe controle waren de Poolse en Tsjechische regerings-luchtvaartmaat- schappijen er toch in geslaagd „voor verscheidene duizenden dollars aan vliegtuigonderdelen" te bemachtigen. Naar gemeld wordt, heeft de Tsjechi sche luchtvaartmaatschappij dringend behoefte aan onderdelen teneinde haar in Amerika vervaardigde DC-3's in de lucht te houden. De dertien DC-3 motoren, die aan de Zwitserse grens zijn tegengehouden, zijn door „schijnmaatschappijen" door Bel gië en Zwitserland vervoerd. Zij zijn geleverd door Amerikaanse concerns, die verklaard hadden, dat de motoren voor West-Europese afnemers waren be stemd. Verscheidene directieleden van deze concerns zijn op het State Depart ment ontboden om te worden onder vraagd over hun aandeel in de illegale handel. Ook wordt een onderzoek inge steld bij een aantal maatschappijen, die naar aanvragen voor exportvergunnin gen hebben ingetrokken toen zij te we ten kwamen, dat de overheid had ont dekt dat de te verzenden vliegtuigen aan Oost-Europese landen zouden worden doorgeleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5