Post- en vrachtvliegtuig van de K.L.M. stort brandend in Noordzee Smokkelvliegtuigen werpen wapens uit boven Java en Sumatra Naar zelf vernietiging? Vier vliegers, stewardess, telegrafist en boordwerktuigkundige omgekomen Wrak gevonden Tot hoofd en hart HO TSJI MINH WAS EEN VAN DE EERSTE FRANSE COMMUNISTEN H W SLACHTOFFERS Grote bedrijvigheid op Valkenburg van de ramp Nederlands jacht te Ostende aangehouden BEVIN BEZOEKT DE H. VADER Waddenzee nog vol ijs Bestemd voor de troepen van Westerling? Afkomstig uit vergeten opslagplaatsen KERKSTRIJD IN TSJECHOSLOWAKIJE Missouri vlot .Het weer Tweemaal bracht hg een bezoek aan Moskou ii - - Cylinder met gas sprong uiteen DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 6 73ste JAARGANG No. 24682 Jongelui bekogelen hem met rotte eieren Moh. Rum heeft vertrouwen Vieinam-accoord aanvaard ,JCerkelijke oppositie moet in 1950 gebroken worden*' PORTRET VAN FRANKRIJKS TEGENSPELER IN INDO-CHINA Acht kinderen licht gewond Lunshof in hoger beroep veroordeeld ijnpr©^ BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het zou overdreven zijn te zeg gen, dat het nieuws over de voorgenomen aanmaak van waterstofbommen door Amerika, om het plotselinge en opzienbarende daarvan, zou zijn te vergelijken met een niet en nooit verhoopte ontploffing van zulk een bom zelve. Want reeds weken geleden, d.w.z. begin Januari, zijn er in ver schillende Amerikaanse bladen be richten verschenen, dat de Verenigde Staten in staat waren waterstof atoombommen te maken, waarvan de uitwerking vele malen, ja duizend maal. groter zou ziin dan die van de op Hirosjima en Nagasaki geworpen bommen. Men zal zich herinneren, dat deze laatste, bij al hun verschrik kelijkheid. althans dit gunstige effect hadden, dat zij een einde forceerden aan de laatste wereldoorlog. Indien men zich ook nog herinnert, welk een verbijsterend destructieve kracht dit eindelijk als allerlaatste wapen in de strijd gebrachte verdelgingsmiddel ontwikkelde, dan behoeft men weinig fantasie om zich althans te kunnen voorstellen, dat de uitwerking van het nieuwe, duizend maal krachtiger, moordtuig zich eigenlijk aan ieder voorstellingsvermogen onttrekt. Het is genoeg te weten, dat het aan wenden der waterstofbom, voor zo ver thans duidelijk is uit de berich ten en gissingen, kan leiden tot de verdelging van wereldsteden in één slag en. indien de toepassing in aan merkelijke veelvouden mocht plaats hebben, tot de verwoesting van hele landen en de uitroeiing van ganse volken. Met inachtname der verste consequenties, kan men beweren, dat de mensheid het „zo heerlijk ver ge bracht heeft" om met Goethe t.e spreken dat zij thans een werk tuig in handen heeft, niet alleen ge- vaarliik geschikt tot algehele zelfver nietiging, maar daar zelfs onontkoom baar toe leidend, zodra twee partijen ditzelfde wapen op onbeperkte schaal zouden gaan toepassen. Zal Amerika binnenkort het m o- nopolie der waterstofbom hebben? aldus een eerste practische vraag. Het lijkt uitermate twijfelachtig. Wanneer bij de huidige stand der niet aan landsgrenzen gebonden we tenschappelijke „vorderingen" een natuurkundig geheim publiekelijk als zodanig wordt aangekondigd, dan kan men ervan op aan, dat zulk een geheim terzelfdertijd ophoudt een ge heim te ziin, het althans niet lang kan blijven. Alles wordt dan nog slechts een kwestie van tijd en mid delen. Men heeft dit reeds te zien ge kregen bij de vervaardiging der atoombom, aanvankelijk een mono- polie der Ver. Staten, doch, naar thans met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aan genomen, inmiddels ook in het bezit der Sovjet-Unie. Dr. Urey, een der vervaardigers van de 't eerst uitge worpen atoombom, acht het zelfs niet uitgesloten, zoals gisteren werd be richt, dat Rusland bij de vervaardi ging der waterstofbom een voor sprong heeft op de Ver. Staten. Hoe de zaken feitelijk ook mogen staan, zóveel is zeker, dat er onmid dellijk dan wel over enige tijd een wedloop zal ontstaan tussen de Ver. Staten enerzijds en Rusland ander zijds om elkaar te overtreffen in het arsenaal van vernietigingsmiddelen, cmdat de een niet kan dulden dat de ander in het bezit is van een wapen, dat in een of meerdere slagen dode lijk kan treffen zonder dat de aan gevallene met adaequate middelen kan terugslaan. De bezinning hierop leidt onmiddellijk tot de kern van het trieste en vooralsnog hopeloze probleem, waarvoor een wederzijdse bewapening met onmenselijke ver delgingsmiddelen slechts de oplossing van een algehele vernietiging en dus het tegendeel van een oplossing vermag te bieden. De nu eens la tente dan weer openlijke vijandschap tussen de twee grootste wereldmach ten, waarvan de ene zich terecht door de andere bedreigd voelt, heeft niet alleen geïnspireerd tot het zoeken naar afdoend verdelgingsmateriaal, maar zal ook blijven aanzetten tot een koortsachtige haast in de ver vaardiging en verzameling daarvan. Oorzakelijk gezien ligt het hoofdmo ment der schrikwekkende ontwikke- ling, waarvan wij, kleine burgers, vanuit de verte doch niet zonder die pe verontrusting kennis nemen, in die wereldbeheersende vijandschap, die, voor wat Rusland betreft, van geen oprechte verzoening wil weten. Vervolg op pag. 3 eerste kolom) (Van onze verslaggevers) Zeven nog jonge leden van he± vliegend K.L.M.-personeel, onder wie een siewardess, zijn hedenmorgen vroeg omge komen bij de ramp van hei posi- en vrachtvliegtuig van de K.L.M., de Dakota PHTEU, dal hedenmorgen ongeveer half zes mei bestemming Londen van Schiphol vertrok en ongeveer veertig kilomeier van de Nederlandse kust bran dend in zee is gestort. In allerijl is hedenmorgen vroeg de hulpverlening georga niseerd. Vliegtuigen van de luchtstrijdkrachten, de Marine luchtvaartdienst en ook Engelse vliegtuigen stegen op om naar hei vliegtuig ie zoeken en de reddingboot „President Jan Leis" vertrok uit Hoek van Holland naar de plaats van het ongeluk. Hier bevond zich reeds het Deense schip de „Rigmor", dat hedenmorgen vroeg hei eerste radio-bericht de wereld inzond dat een vliegtuig in zee was gestort. Hedenmorgen heeft een „Mitchell" van de M.L.D. onder gezagvoering van luitenant ter zee De Haan, het wrak van de Dakota op 52 graden 6 min. N.B. en 3 graden 27 min O.L. ontdekt. De reddingboot „President Jan Leis" schijnt enige moeite te hebben in de nabijheid van de plaats van het ongeluk te ko men, omdat het wrak zes mijl van de aanvankelijk foutief opgegeven positie verwijderd ligt. Met behulp van de Mitchell, die hedenmorgen boven dc plaats van het ongeluk cirkelde en die in de middag werd afgelost, is de red dingboot naar de „Rigmor", die tot de middag niet ver van het wrak lag, ge varen. Beide vaartuigen hebben ver scheidene zakken post uit zee opge vist. De „Rigmor", die een hoeveelhied post en ook enkele wrakstukken aan ae red dingboot heeft overgegeven, heeft zijn reis naar Londen voortgezet. Maatregelen zijn genomen om luchtvaartdeskundigen van de Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. naar Londen over te brengen om aldaar be sprekingen te voeren met de kapitein en leden der bemanning van het schip. Op vliegvelden in Duitsland stonden he denmorgen Amerikaanse vliegtuigen gereed om op te stijgen. Dit was echter niet no dig, omdat het wrak inmiddels ontdekt was. In Hoek van Holland ligt een sleepboot ter beschikking van de K.L.M.-officials om zodra het nodig is. deze te brengen naar de plaats van het ongeval. Deze officials zijn de heren S. O. Kuneman. als vertegenwoordiger van dr. Plesman en dr. W. J. Bais, chef van de medische dienst van de K.L.M. uit Den Haag. Dr. Plesman was hedenmorgen zeer onder de indruk van het ge beurde, evenals trouwens alle em ploye's op Schiphol. Even na acht uur hedenmorgen daal de op Schiphol de machine van de K.L.M. uit Curagao onder gezagvoering van Viruly, die radiografisch opdracht had gekregen op de plek, waar' het vrachttoestel moet zijn verongelukt, uit te kijken. Hij deelde mede, dat hij met zijn „Qonstellation" tot 150 meter bo ven de zeespiegel was gedaald, maar dat hij met de laagste snelheid van zijn machine (300 km. per uur) weinig of niets kon zien. Het enige dat hij wist te vertellen was, dat de zee ruw was. Van een verongelukt toestel had hij geen spoor kunnen ontdekken, hoewel hij vijfmaal over de plaats was gecir keld. Op de afdeling „Operations" van het marinevliegkamp Valkenburg heerste in de vroege ochtend grote bedrijvigheid Op de tafels lagen grote kaarten uitge spreid, een zwart kruis gaf de plaats aan waar het K.L.M.-toestel is gevon den. Het postvliegtuig op Londen vliegt in rechte lijn van Zandvoort naar Graves- end. De laatste melding kwam bij de „Operations" van de M.L.D. om 5.44 uur plaatselijke tijd binnen. Het toestel was toen 16 zeemijlen uit de kust. Daarna heeft men niets meer van het toestel gehoord. Het heeft zichtoen het het ge bied Londen binnenvloog, niet ge meld; juist in het overgangsgebied is het contact verbroken. Men vermoedt dat de machine on- derweg onklaar is geraakt en de bemanning toen geprobeerd heeft ter hoogte van Hoek van Holland de kust te bereiken. Ondertussen was op Valkenburg de O.S.R.D. gewaarschuwd, de coördinatie Opsporings- en Reddingsdienst. Het Squadron 320 stond klaar, maar het had geen zin bij donker op te stijgen. Immers, de bemanning van het K.L.M.-vliegtuig was niet in staat licht signalen te geven. Zij had alleen zwemvesten tot haar beschikking, die in de duisternis niet zichtbaar zijn. De „Mitchell" van Valkenburg had slechts tien minuten nodig om de plaats des onheils te bereiken. Zij maakte een Aan boord van het verongelukte K.L.M.-vliegtuig bevonden zich de volgende leden van het vliegend per soneel der K.L.M.: J. van der Heide, gezagvoerder, geboren 14-4-'17, in dienst der K.L.M. sedert 1-9-1945, gehuwd en drie kin deren. C. J. Mink, boordwerktuigkundige, geboren 28-2-'24, in dienst der K.L.M. 11-9-1946, ongehuwd. A. van Seumeren, telegrafist, ge boren 4-5-1925, in dienst der K.L.M. 6-5-1947, ongehuwd. A. J. J. Legg (Britse nationaliteit), vliegtuïgbestuurder, geboren 8-11- 1923, in dienst der K.L.M. 19-12-1948, gehuwd. B. Slosser, vliegtuigbestuurder, ge boren 1-6-1920, in dienst der K.L.M. 1-5-1947, ongehuwd. F. J. de Raadt, vliegtuigbestuurder, geboren 8-8-'22, in dienst der K.L.M. 1-4-1948, ongehuwd. Mej. C. H. M. Lamers, stewardess, geboren 18-4-'23, in dienst der K.L.M. 16-2-1948, ongehuwd. Behalve de gezagvoerder bevonden zich nog drie andere vliegers aan boord, die op Londen Airport instruc tie zouden ontvangen, teneinde het aldaar in gebruik zijnde landings systeem nauwkeurig te leren kennen. Gezagvoerder Van der Heide kwam uit Ilpendam, boordwerktuigkundige Mink woonde in Den Haag, evenals telegrafist Van Seumeren. De,piloten Legg, Slosser en De Raadt woonden in Amsterdam, mej. Lamers in Venlo. z.g. vierkantsverkenning met een maxi mum van één kilometer. De „Mitchell" heeft geen reddingsboten of iets derge lijks uitgeworpen, omdat de „Rigmor" toen bij het wrak lag. Inmiddels is de sleepboot „Maas" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst te Rotterdam uit Hoek van Hol land naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Aan boord van de PHTEU bevond zich 188 kg. Nederlandse post en een hoeveelheid Zwitserse post. De haven van Ostende werd de laat ste tijd enige keren aangedaan door het Nederlandse jacht „Patricia", toebeho rend aan de Nederlander Th. van de Neut. Toen de politie de papieren kwam controleren, bleek zich aan boord een verstekeling te bevinden, die als naam Van der Meulen opgaf. De politie had geen vertrouwen in zijn verklaringen en toen de man nader aan de tand werd gevoeld, bekende hij Th. Siersma te heten. Hij is 26 jaar en van Nederland se afkomst. Het bleek, dat hij lid is ge weest van de Duitse S.S. Enige Nederlanders, die, naar de poli tie vermoedt, voornemens waren naar Argentinië uit te wijken, zijn aangehou den en ter beschikking gesteld van de procureur van de Koning te Brugge. Stemmingsbeeld van de dooi, zoals men dat in ons land overal kan waarnemen. Alleen de jeugd wil er nog niet aan. Zij kijkt hoe lang het ijs nog houdt.... Be vin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren besprekin gen gevoerd met Z. H. de Pans, presi dent Einandi, premier De Gasperi en zijn Italiaanse ambtgenoot, graaf Sforza. Toen Bevin van Napels naar Rome reed werd hij met rotte eieren beko geld. Vijf jongelui werden gearresteerd. Ten Vaticane werd met een eeuwen oude traditie, dat de Paus slechts 's morgens audiënties verleent, gebroken. Bevin mocht ook gebruik maken van de privélift van de H. Vader. De Paus on derhield zich vijftien minuten alleen met Bevin. Vaticaanse functionarissen ver klaarden naderhand, dat het bezoek „geheel privé" was Twee Auster-vliegtuigjes hebben Maan dag drie passagiers en 500 kg. post naar Ameland gebracht en twaalf passagiers gehaald. Hiervoor waren enkele vluch ten nodig. Onder de passagiers bevond zich een patiëntje voor het ziekenhuis te Leeuwarden. Hoewel de wind thans is gekeerd en uit het Zuid-Westen komt is de ijstoestand op de Wadden nog niet verbeterd. Er is nog geen beweging in de ijsvloer, die de wadden overdekt. Ook de post naar Schiermonnikoog is Maandag per vliegtuig vervoerd. Tot dit doel zijn twee Austers op het eiland ge land. De postboot, de Brakzand, die op het strand was vastgelopen, is vlot ge komen. De „Insulinde" had reeds de passagiers en de post naar Oostmahom overgebracht. Dank zij het gemeenschappelijk op treden van de Amsterdamse, Haagse en Leidse ijsbestrijdingsverenigingen is het vaarwater Amsterdam-Rotterdam via Leidschendam opengebroken en dus weer open voor het scheepvaartverkeer. Uit kringen van de inlichtingendienst te Djakarta verneemt Reuter, dat grote hoeveelheden wapens van Brits en Amerikaans fabrikaat van verafgelegen bases in de Stille Zuidzee door vliegtuigen zonder kentekenen boven door opstandehngen bezet gebied in Java en Sumatra worden uitgeworpen. De vliegtuigen, die naar men verneemt Dakota's zijn, zouden worden gevlogen door Amerikaanse en Austrahsche vliegers, die voor hoge beloning werken. In de afgelopen week heeft men driemaal waargenomen, dat deze smokkel vliegtuigen containers uitwierpen boven gebieden in West- en Midden-Java, die door Westerling en zijn troepen bezet worden gehouden. Nederlandse en Indonesische autori teiten hebben vele maanden lang het vermoeden gekoesterd, dat een smok kelbende, die wordt voorzien van wa penen uit vergeten legeropslagplaatsen in Australisch Nieuw-Guinea, van Ma nilla en Bangkok uit werkt. Men meent, dat deze wapenen met Catalina vlieg- boten naar Timor en afgelegen streken aan de kust van Zuid-Java worden ge bracht en vandaar met inheemse vis sersboten worden gedistribueerd. „Ik heb alle vertrouwen in de samen werking tussen Nederland en Indonesië. Daar wil ik mijn schouders onder zet ten," verklaarde de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, Moh. Rum, in een onderhoud met Aneta, alvorens zijn reis naar Nederland te beginnen. „Ik geloof, dat mijn benoeming geheel De bemanning van het K. L. M.- toestel, dat in de Noordzee neer- Stortte. V. I. n. r.: J. v. d. Heide, gezagvoerder, vlieger le kl.; B. Slosser, vlieger 3e kl.; F. J. de Raadt, vlieger 3e kl.; Alexander Legg, vlieger 3e kl.; IA. v. Seume ren, telegr. 4e kl.; J. de Mink, boordwerktuigkundige 4e kl. en Cath. Lamers, stewardess. De Raad van de Republiek, dc Eerste Kamer van het Franse Parlement, heeft hedenochtend zijn goedkeuring gehecht aan de accoorden op grond waarvan de staat Vietnam in Indo-China een grote mate van zeggenschap in de binnenlandse aangelegen- hedèn krijgt. De overeenkomst werd in Maart van het vorig jaar getekend en aan de voorberei dingen van de Franse koloniale autoriteiten tot overdraging van de plaatselijke zaken wordt sedertdien gestadig gewerkt. De vorige week keurde de Nationale Ver gadering de overeenkomst goed De Raad deed dit vandaag met 294 te gen 20 stemmen. Volgens hooggeplaatste katholieke woordvoerders in Praag heeft het Tsje chische ministers voor kerkelijke aan gelegenheden zich voor 1950 ten doel gesteld om alle oppositie uit religieuze kringen te onderdrukken. De woord voerders haalden een aantal richtlijnen aan, die door het ministerie zouden zijn uitgegeven en waarin wordt aange drongen op ontplooiing van het kerke lijke en religieuze leven „in overeen stemming met de grondwet en de be ginselen van het volksdemocratische re giem". In de richtlijnen wordt aan de leiders van het ministerie opdracht ge geven om „zorg te dragen, dat de Ker ken loyale betrekkingen onderhouden Wet het volksdemocratische regiem". De woordvoerders zeiden, dat de richtlijnen speciaal gericht waren tegen de Rooms-Katholieke Kerk, die de grootste Kerk van Tsjeehoslowakije is en vaak openlijk critiek levert op het communistische regiem. De richtlijnen van het ministerie voorzien in een in tensieve propaganda-campagne, die door radio en pers gevoerd moet worden en daarin het standpunt van de regering inzake religieuze aangelegenheden moet worden uiteengezet Aan regeringsemployé's wordt op dracht gegeven om er op toe te zien, dat de geestelijken trouw zweren aan de volksdemocratie en dat alleen aan betrouwbare personen posities in reli gieuze instellingen worden gegeven. Ook moet er op grote schaal politieke propagana onder de geestelijken wor den gevoerd. Het 45.000 ton metende Amerikaanse slagschip, Missouri, aan boord waarvan indertijd de Japanse overgave werd ondertekend en dat sinds 17 Januari in de Chesapeake-baai aan de kust van Missouri in een modderbank heeft vast gezeten, is gistermorgen vlot gekomen. Zie eerst naar u zelf alvorens iets tot of over anderen te zeggen; ge scheurde klokken klinken niet wel- luidend. J ligt in de lijn van de ernst, waarmede wij de samenwerking tussen de twee landen opvatten een samenwerking, die gebaseerd is op het vertrouwen dat er bestaat en dat moet worden onder houden. Aan de ene kant spijt het mij dat ik Indonesië moet verlaten, omdat ook hier veel arbeid valt te verrichten, doch anderzijds heeft het werk, dat mij in Nederland wacht, mijn gehele in stemming. Zowel voor de regering als voor mij zelf was het een moeilijke keuze. Nu zij eenmaal is gemaakt, zal ik mij met hart en ziel aan mijn taak in Nederland wijden." Rum vervolgde: „Gezien in het licht Verwachting tot Vrijdagavond: Krachtige tot harde, in dp kust provincies tijdelijk wellicht tot storm toenemende, Zuidelijke wind, mor gen in de loop van de dag ruimend naar Zuid-West en weer afnemend. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Iets zachter. Zon 8.18—17.31, Maan 18.11—9.82. van het bestaande vertrouwen zijn moeilijkheden als die, welke zijn ont staan door de actie van Westerling, nor male moeilijkheden, waarmede elk jong land te kampen heeft, moeilijkheden, die wij te boven zullen komen en die geen gevaar opleveren voor de tussen beide landen bestaande verhoudingen." Kort na Rum zal naar Nederland ver trekken mr. Razif, thans leider van de G.I.N.D.O., een organisatie van impor teurs en exporteurs in Indonesië. Razif zal worden belast met de leiding- van de financieel-economische sectie van het Hoge Commissariaat in Nederland. Harold Holt, de Australische minister voor immigratie, heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen met de Nederland se regering beëindigd zijn en dat over eengekomen is, dat voor immigratie in aanmerking zullen komen vrijgezellen tussen de 18 en 45 jaar en getrouwden onder de vijftig jaar met hun gezinnm. o Tsji Minh, hoofd van het com munistische bewind in een deel van Indo-China, heet eigenlijk Nguyen Tat Thanh. Ho Tsji Minh is slechts een van de vele pittoreske namen die de schrale politieke leider met zijn spichtig baard je afwisselend aanneemt. Bijzonderheden over het leven van Frankrijks tegenspeler in Azië zijn vrij wel niet te verkrijgen, wat niet onge woon is bij communistische leiders. Er bestaat zelfs twijfel omtrent zijn geboortedatum 15 Januari 1894 of 1892. Zijn vader was een mandarijn van het oude Annamietische keizerrijk. Hij had een positie die ongeveer overeen komt met die van luitenant-gouverneur in een kleine provincie. Nguyen Tat werd als de jongste van drie kinderen, geboren in Noord-An- nam. In 1910 verloor zijn vader zijn positie volgens de Fransen door dronkenschap. Volgens zijn vrienden tengevolge van een te liberale politiek. Het jaar daarop aanvaardde Nguyen een betrekking als steward op een Franse passagiersboot. Zo kwam hij in Frankrijk, Engeland en Rusland. Na de eerste wereldoorlog vestigde hij zich te Parijs, nam een baantje als retoucheur op een foto-atelier en kwam in kennis met een der mannen die thans de Franse communistische partij leiden. HO TSJI MINH internationale boerenorganisatie. Moskou noemde men hem Song Tcho. Twee jaar later dook hij op in Zuid- China bij een der communistische groe pen die binnen Tsjang Kai Sjek's Chi nese nationalistische partij, waar hij bij verstek ter dood veroor deeld was, hoorden dat hij in de ge vangenis was gestorven. Ho slaagde er intussen in Siam en tenslotte opnieuw Moskou te bereiken. In 1940 verscheen hij in Joenan, de hoofdstad van* sommunistisch Chi na, waar zijn ,Tïndo-Chinese commu nistische partij de „Liga van onafhan kelijk Viet-Nam" werd. Nguyen-Ai- Quoc werd Ho Tsji Minh. De Chinese nationalisten moesten echter onder welke naam dan ook niets van hem hebben en zetten hem gevan gen ook voor anderhalf jaar. Spoe dig nadat zij hem hadden vrijgelaten, hielpen zij hem evenwel de „republiek Viet-Nam" in ballingschap vormen en lieten toe, dat hij een ministeriële post bekleedde. In 1944 keerde hij met 700 volgelin gen naar Indo-China terug en vestigde zich in een gebied, dat in naam onder de Japanse bezetting viel. Kort na de Japanse capitulatie in Augustus 1945 riep hij zichzelf uit als hoofd van de „voorlopige regering van de republiek Viet-Nam". Frankrijk met communisten op hoge regeringsposten was geneigd tot een vriendschappelijke houding jegens hem. Parijs ontving Ho met de eerbewijzen die men aan een staatshoofd verschul digd is. Ho kon echter niet tot een ac- coord met de Fransen komen. Hij ver-, langde een te grote mate van onaf- Man hankelijkheid. Drie jaar geleden ging bij terug naar Indo-China en toen begon de guerilla tegen de Franse troepen. In een recent ln de aan zijn familienaam Nguyen een in Viet-Nam, waar minder dan de helft der bevolking woont, bezet houden. Parijzenaars,''die zich Ho's bezoek aan de Lichtstad herinneren, spreken over hem als een tengere figuur, die er uit Hij had veel succes, de Kwo rapport van de Franse generale staf SS afschpiddènCOngreS kÜciS. «S Sil» listen afscheidden. tische graep de ReVolutionnaire An- Ho sloot zich aan bij de communisten, nammietische Jeugdbond. Hij leerde Frans dat hij thans per- In het laatst van de twintiger jaren zag „als een klassieke oude mandarijn fect spreekt Russisch, Chinees, Ja- en in het begin van de dertiger jaren Hij was uiterst beleefd en kuste bij ko- pans wat Portugees en Engels. Spoedig leefde Ho het riskante leven van een men en gaan de aanwezigen op beide leverde hij bijdragen voor linkse bla- communistisch organisator in Zuid- wangen. Ten huize van een Amerikaans den en schreef ■'elfs een boek „Franse Oost-Azië. Na een nieuwe periode in journalist stond hij er op zijn handte- kolonisatie voor het gerecht". Moskou ging hij naar Siam en daarna kening in zijn eigen bloed in het gas- naar Hong Kong. De Engelsen zetten tenboek te zetten. Als het gesprek op In 1923 ging hij voor het eerst naar hem in Howloon anderhalf jaar in de het communisme kwam, zei hij steeds, Rusland een werd een functionaris van gevangenis. dat hii socialist was en dat Indo-China een onder Sovjet-auspiciën opgerichte De Franse autoriteiten in Indo-China, te primitief was voor het communisme. Woensdagmiddag is in de Eerste Oos terparkstraat in Amsterdam een acety- leengasfles uit elkaar gebarsten. Een achttal kinderen is daarbij licht ge wond, terwijl naar schatting zestig tot tachtig ruiten van huizen in de omge ving van de plaats der explosie zijn vernield. De cylinder was omstreeks half twee bij een winkelier afgeleverd. Zij was toen volkomen koud. Ongeveer een kwartier later ontdekte de winkelier dat de cylinder warm aanvoelde; hij wist dat dit gevaar betekent. De winke lier waarschuwde onmiddellijk de brandweer en deze adviseerde de cy linder buiten zijn winkel te brengen. Onder toezicht van de brandweer is de cylinder in de sneeuw gelegd en met koud water bespoten. Toen men meende dat het gevaar geweken was, is de brandweer weg gegaan. De politie, die eveneens was gewaarschuwd, had inmiddels maat regelen getroffen en gezorgd, dat hel publiek op ruime afstand bleef. Door een onbegrijpelijke oqrzaak schijnt de gasontwikkeling zich toch te hebben voortgezet met het noodlottige gevolg dat de cylinder met een daverende slag uiteensprong. De acht kinderen konden na verbonden te zijn, op eigen gelegenheid naar huis gaan Was de cylinder niet naar buiten ge rold, maar in de winkel zelf tot ont ploffing gekomen, dan zou dit onge luk zonder twijfel slachtoffers heb ben gekost. Garry Davis, wereldburger nummer één, heeft gisteravond zijn pogingen Duitsland binnen te komen opgege ven. Davis verklaarde nu van plan te zijn „zich voor een maand of twee terug te trekken", terwijl zijn collega's in de beweging voor we reldburgerschap mzullen trachten een weg te vinden, die naar een waar achtige wereldgemeenschap zal lei den. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de journalist H. A. Lunshof, conform de op 19 Januari uitgesproken eis, veroor deeld tot een geldboete van f 300 of der tig dagen hechtenis. Lunshof had inder tijd geweigerd inlichtingen te geven aan de rechter-commissaris over de bron, waaraan hij door hem gepubliceerde ge gevens had ontleend. 29 September 1949 was hij door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een geldboete van f 100 of tien dagen. Advertentie ANNO1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1