Architecten achten montagebouw ook in Haarlem onverantwoord mm üllu Geen reclame-verlichting op histo rische en besloten plekjes Broodoorlog definitief beëindigd Magnetiseur stelde roeping boven wet hhhéi ÉftL f 8.500.- op Haarlems begroting Sint Jorisband op het podium ftormla flatuur/ijk LAXEER-AKKERTJES c Afscheid W. v. Beek „Rouw past Electra" Vijf architecten ontwerpen modelhuis fTaf (/oef c/e Schoonheidscommissie? £S8 Ai AGENDA' BK Mm In hoger beroep voor Haarlemse rechtbank DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 imê Het schilderwerk Aspect van de winkelstraat Reclameverlichting Blinde muren Historische gebouwen Burgerlijke Stand Vrybankvlees R.K. Vereniging E.H.B.O. werken Uw ingewanden met teoen verstopping Als directeur van het „Pensioenfonds" Pastoor M. v. d. Eem bediend Haagse Comedie in Stads schouwburg Prijsvraag van „Haarlems Bloei" „Het was mijn huishoud portemonnaie, edelachtbare" Kleine smokkelzaakjes GEZELLIGHEID IN DE L.T.B. „Onze Gezeltinnen" Tennisclub T.Y.B.B. Brand bij Catharijnebrug Kapitein van rechts vervolging ontslagen 25-JARIG JUBILEUM VAN TENOR JAN HENSEN „Aa Be" en „v. Wijk" dekens WASSENAAR WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Scheepvaartberichten Waterstanden PARKETVLOEREN Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Beurs van Amsterdam Beurs van New York Iedere stad heeft haar eigen karakter, dat zowel van de aard van hahr be woners als van de wijze van bebouwing afhankelijk is. Het is voor een stad van primair belang, dat vooral het bouwkundige kenmerk, dat in de loop der geschiedenis ontstaan is, in de tegenwoordige tijd en in de toekomst gehand haafd blijft. Evenals vele andere steden heeft ook Haarlem een zeker rhythme in zijn bouw en deze vertoont een zeer fijne geleding. Speciaal in de binnen stad mogen dus eventuele nieuwe gebouwen en herstellingswerken niet uit de toon vallen. Daarnaast kan onze stad echter niet achterblijven bij de andere steden in binnen- en buitenland, die steeds moderner worden ingericht. Er moet rekening gehouden worden met het zakenleven en de nieuwe vormen van comfort en outillage. Het is niet mogelijk, om in onze stad een permanente Zondagstemming te kweken en het hedendaagse leven kunnen wij niet terug brengen in een geforceerde en onnatuurlijke sfeer. De sierlijke diligences, die vroeger over de Grote Markt reden, zijn vervangen door hyper-gestroom lijnde Amerikaanse wagens en de bezadigdheid van vroeger eeuwen moest plaats maken voor steeds grotere snelheden en een ver doorgevoerde effi ciency. Wij kunnen de klok nu eenmaal niet terugzetten, ook al waren de voorbije uren nog zoveel genoeglijker. grote gevaar, dat de woningbouw zeer eentonig wordt. Ook in de nieuwbouw moet zoveel mogelijk variatie gebracht worden. Een grote handicap vormt in dit opzicht de montagebouw, die de ge meente door het Rijk is opgelegd. Direct na de oorlog had de montage bouw een effectieve verlichting kunnen zijn in de woningnood. In die tijd wa ren er practisch geen materialen voor handen en men beschikte over zeer weinig arbeidskrachten. Thans zijn er voldoende bouwmaterialen en verschil lende bouwvakarbeiders zijn nu zelfs werkloos. Beide argumenten zijn nu dus vervallen en daarbij komt nog het kleine bouwvolume, dat de gemeente is toebedeeld. De enkele huizen, die ge bouwd mogen worden kunnen dan beter volgens de traditionele methoden ont worpen worden. Mogelijk zou een fi nancieel voordeel hier de doorslag kun nen geven, maar het merkwaardige is, dat de architecten er van overtuigd zijn, dat zij het goedkoper en beter kunnen doen. Het is dus wel van groot belang, dat dit tere punt, de montagebouw, ter dege overwogen wordt. fciSfe IssT Het dynamische van onze tijd drukt ook zijn stempel op de architectuur van de stad en het brengt nieuwe facetten, zoals reclame en een uitgebreid ver keer. Het is op de eerste plaats een taak van de overheid, om evenwicht tussen de traditie en de moderne eisen tot stand te brengen en te behouden. Daarom nu prijkt er op de begroting van de gemeente Haarlem dit jaar een bedrag van f 8.500.ten behoeve van de schoonheidscommissie. De secretaris van deze commissie, de architect J. Voogel, heeft zijn perma nente zetel in het gebouw Openbare werken aan de Jacobijnenstraat. Als rechtgeaarde burgers zijn wij benieuwd naar de wijze, waarop de gemeente met onze dure belastingcentjes omspringt en om die reden hebben wij deze man be zocht, die dagelijks doende is, om onze stad schoner te maken. De tweeledige aard van zijn functie doet reeds veronderstellen, dat deze man niet de gehele dag mooie oude ge veltjes schildert en vergeelde prenten van de Bakenessergracht met een loupe bekijkt. Enerzijds leeft hij in deze pitto reske sfeer, anderzijds moet hij ook een open oog hebben voor de commerciële belangen van zijn klanten. De schoonheidscommissie bestaat uit drie leden, die behoren tot de kunstlie vende Haarlemmers. In combinatie hiermee werkt de „gevelcommissie", die gevormd wordt door deskundigen uit het bouwbedrijf. De beide organisaties bemoeien zich uitsluitend met bouwwer ken, die van de openbare weg af zicht baar zijn Uiteraard wordt er natuurlijk nauw contact onderhouden met de ver schillende gemeente-instellingen en zodra^ men zich op specifieke gemeente- terreinen begeeft, nemen ook de betref fende hoofden van diensten deel aan de commissievergaderingen. De commissie kan op eigen initiatief voorstellen doen aan B. en W., maar over het algemeen houdt zij zich speciaal bezig met het toezicht op de bouwplan nen van particuliere of woningbouwver enigingen. Naar aanleiding van enkele excessen in de Haarlemse woningbouw en van wege de grote opkomst van de „eigen bouw". werd de schoonheidscommissie in 1929 opgericht. De heer Voogel is momenteel onge veer 20 jaar werkzaam bij deze instan tie en hij is in dit werk letterlijk en figuurlijk vergrijsd. Het is druk in zijn knusse kantoortje, want nu eens klopt er een architect, dan weer een aannemer of winkelier op de deur. Gezamenlijk worden dan de bouwtekeningen bekeken, de klant somt alle mogelijke voordelen op en de secretaris oefent daar een des kundige critiek op uit. Het gaat niet al tijd even eenvoudig, maar door een soe pele houding van beide partijen komt men meestal wel tot een bevredigende combinatie van het nuttige en het kunst zinnige. De winkelstraten in Haarlem hebben alle een aparte sfeer en standing. Het is opmerkelijk dat het cachet van een winkelstraat eens in de tien of twintig jaar verandert en dat is zuiver een modekwestie. Twintig jaar geleden was men alleen gesteld op hoge winkelrui ten. nu is men van mening, dat kleine en lage etalages het meest rendabel zijn. Dit is geen plaatselijke verandering, want deze mode-gril is ook in het bui tenland duidelijk waarneembaar. Ook zijn de winkeliers tegenwoordig buiten gewoon gesteld op portieken en gale rijen. daar net publiek hierdoor in staat wordt gesteld om temidden van de ver keersdrukte rustig de etalages te bekij ken. De schoonheidscommissie moet nauwlettend toezien of deze verbouwin gen architectonisch verantwoord zijn. Alle aanvragen voor het aanbrengen van bepaalde reclames, die het ge meentebestuur ontvangt, worden door de commissie beoordeeld. Het mach tigste wapen van de tegenwoordige reclame is de neonverlichting en het is dwaas om deze methode totaal te negeren. De overheid moet er echter voor waken, dat er geen schreeuwende lichtreclames geplaatst worden in stille straten of op oude grachten, want daar door zou men de rust verstoren. Voor de city is de neonverlichting daarente gen een typisch en effectieve vorm van reclame. Het plaatsen van deze lichtbuizen ts aan bepaalde voorwaarden onderworpen: o.a. de installatie mag bij daglicht niet opvallen en het is ook niet geoorloofd, dat de verlichting boven het dak uit steekt. De schoonheidscommissie is voortdurend op de hoogte van de evolu ties in de zaken- en reclamewereld en bij haar beoordeling neemt zij de mid delmatige grootte van onze stad in over weging. Dikwijls beslissen de leken over de kleuren van het verfwerk, terwijl dit een essentieel onderdeel is van de ar chitectuur. De commissie houdt hier tegenwoordig een scherp toezicht op, daar men anders dikwijls de kans ver zuimt om het bouwwerk met een juiste kleurenkeus architectonisch te steunen. Het is typisch, dat men in Haarlem de kozijnen en vensters overwegend groen en geel verft. In andere steden treft men deze combinatie niet aan, Amster dam verft in lichte kleuren en dit komt aan het stadsbeeld ten goede. Vooral de raamverdeling, die een grote oppervlak te van de gevel in beslag neemt, kan een sieraad zijn van onze architectuur. De practijk wijst uit dat fraaie ramen en kozijnen veel beter tot hun recht komen als deze in lichte kleuren zijn uitgevoerd. Het stadsbeeld wordt dikwijls ont sierd door blinde gevels, die niet goed onderhouden worden. Indien de com missie een mogelijkheid ziet om deze muren met een reclameschiidering te verfraaien, geeft zij daar toestemming voor. Dit is alleen het geval bij blinde gevels, die reeds eerder voor reclame doeleinden gebruikt werden en daardoor dikwijls in verwaarloosde staat worden Buitenwijken aangetroffen. Vanzelfsprekend is het niet mogelijk, om de bouw in de buitenwijken op aesthetische wijze te combineren met de historische bouwtrant van de binnen stad. Om deze reden worden die wijken dan ook door de commissie geheel afzonderlijk behandeld. Vooral na de oorlog bestaat er het Het onderhoud en de restauratie van oude gevels behoort vanzelfsprekend direct tot het werk van de commissie. Hierin wordt zij bijgestaan door de ver eniging „Haerlem", een zeer nuttige in stelling, die helaas nog steeds te weinig Blinde muren ontsieren altijd het stadsbeeld. Slechts als de gevel er fraaier door wordt, geeft de Schoonheidscommissie toestemming voor een reclameschil dering, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat deze niet verwaarloosd wordt. GEBOREN: W. G. te Beest—Smit z.; J. G. ConsentReekers z.; A. B. Hen- senvan Es z.; T. KamphuisBeneker z.; J. OfficierCoert z.; E. M. Blom Eltink z.; A. P. Schuit—Pekops de Haas z.; T. HeinsStanthardt z.; E. J. Noor- damBakker z.: T. H. G. van Loon Toussaint z.: H. M. van Dijkman Bezem z.; A. BoukesTerol d.; G. Blom Roose d.; I. M. RieuGeukers d.; C. DorgeloVrugt d.; E. H. H. de Wit Loogman d.; G. PutzesBrugman d. ONDERTROUWD: B. J. de Graaff en T. G. F. M. Kilian; H. Bijdemast en H. Smit: J. J. van Rossum en R. M. Drost; G. Noom en C. A. Zegwaart; J. Laan en H. J. Mertens; F. Baanders en M. M. Mosch; N. Silvis en H. H. M. van den Bosch; C. H. A. van Leen en C. Schra- ma; A. J. de Jong en M. H. de Haan; P. C. Schouten en B. van Wooning; T. W. P. van Hees en C. van der Linden, J. A. Leyder Havenstroom en H. W. H. Halsema; J. W. Hogendijk en E. Visser; J. J. Schmitt en A. van Alphen; J. Ter. louw en S. F. van Breukelen; G. Tref fers en L. J. Kloek; C. Boeklagen en W. G. Borghols; IJ. Koopman en C. A. ter Reehorst; B. Schluter en G. I. Ras poort; M. Kwakkel en B. W. Leen; J. J. M. Janssen Schmidt en F. G. Tielens: M. A. M. Brouwer en E. J. C. Dumont; P. H. Christiaans en A. C. Leising; H. Vrolijk en P. J. Cuijon; J. Bot en M. G. Goosens; J. Demoitié en S. Cnossen; L. G. Hulsman en M. M. Miedema. GEHUWD: J. H. Henriët en J. M. Hollander; B. H. van Warmerdam en P. C. Dam; J T. H. M. van der Valk en H. A. Huiberts; A. J. Swanevelt en I. Lurz; D. Baks en G. Hulst; P. Koe dijker en N. Bakker; J. M. A. Janssen en G. C. van der Zanden; J. Koster en M. E. Hoogeveen; J. M. Kales en D. Schmidt; C. M. van Doorn en M. C. Derks, P. J. Bachman en P. M. Voss; C. J. Otter en C. A. Jordaan; H. van Doorn en P. H. van Kleef; F. D. van Roode en C. van Dijk; A. A. Rompa en A. de Vogel. OVERLEDEN: H. C. WarmelsCryne, 47 j., Indischestraat; C. A. Schreuder, 79 j-. Karei van Manderstraat De toehoorders, die gisteravond de grote zaal van het „Sint Bavo"-gebouw vulden, luisterden om twee redenen met open mond naar de muziek van de Sint Jorisband. Op de eerste plaats uit be wondering voor het frappante spel, maar tevens en vooral, omdat de bandleider, vaandrig H. Janus, het publiek had aan geraden, om de monden open te hou den, daar anders de trommelvliezen het waarschijnlijk zouden begeven. Het was dan ook wel een enorm geluidsvolume, en de 21 hoornblazers en 24 tamboers deden de acoustiek van deze zaal veel geweld aan. Deze verkennersband, die op nationale feestdagen de Haarlemmers letterlijk en figuurlijk uit de bedden trommelt, is een bekende verschijning in onze stad. Als de troep door de straten marcheert, kan men slechts een glimpje opvangen van deze frisse en fleurige band. Gisteravond hoefde men echter niet achter de troep aan te hollen, rus tig zittend, in een gemakkelijke stoel, kon men dit immobiele korps bekijken. De bandleider balanceerde met zijn staf, de hoornblazers stelden hun longen eens geducht op de proef en met spanning volgde men de verrichtingen van de tamboer, met de overslagtrommel, die met zijn stokjes jongleerde. De verkenners van de Sint Jorisband kunnen nog meer dan alleen hoornbla- zen en trommelen. Enkelen bleken goede amateur-cowboys te zijn, zij wierpen lasso's en lieten mysterieuze touwen met lichtjes boven hun hoofden cirkelen. Enkele trekkersliedjes en toepasselijke sketches completeerden deze geslaagde uitvoering van de Sint Jorisband, waar bij vele autoriteiten en collega's uit de verkenners- en gidsenwereld tegenwoor dig waren. De Haarlemse bakkerij, die nog. steeds 27 cent voor het wittebrood Het betalen, heeft gisteravond in een ver gadering besloten, evenals alle andere Haarlemse bakkerijen, de broodprijs tot 34 cent te verhogen. Vrijdag 3 Februari zal tussen 2-30 en 3.30 uur in het Openbaar Slachthuis vrij- bankvlees worden verkocht aan houders van de knipkaarten genummerd 401 tot en met 500. Er wordt voor f 1.6 ons rundvlees of 3 pond Varkensvlees ver strekt. Op 29 Januari j.l. schreef de E.H.B.O.- afdeling te Hoorn, ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan een wedstrijd uit, waaraan 31 ploegen deelnamen. In de seniorenklasse behaalde de R. K. Ver eniging voor E H.B.O. „St. Bernardus", de afdeling Haarlem van de Kath Nat. Bond voor E.H.B.O. in een zeer inte ressante wedstrijd de eerste prijs. Advertentie BIOSCOPEN: Rembrandt: Verloren grenzen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Jeanne d'Arc (14 j 2.30 en 8 u.; Luxor: Betovering (14 j 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Een vrouw bekent (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Oliver Twist (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarnetheater: Cassidy keert terug (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 2 Februari Concertgebouw: Pianoduo André de Raaff en Jacques Schutte, 8^uur. Stadsschouwburg: - Toneelvoorstelling „Bloed en Liefde", 8 uur (voor Triniteits- lyceum). Vrijdag 3 Februari Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Stadsschouwburg: - Toneelvoorstelling „Bloed en Liefde" voor Triniteitslyceum, 8 uur. In een enigszins feestelijke bestuurs vergadering heeft de Stichting f®*1? sioenfonds Bloembollenbedrijf afscheid genomen van de heer W. Th. A. van Beek. Deze bijeenkomst werd gehouden in hotel-restaurant „De Nachtegaal" en stond onder voorzitterschap van de he ren T. van Waveren en V. van der Ploeg. De heer Van Beek heeft sinds 1930 de administratieve leiding in han den gehad en is dus bijna 20 jaar aan dit pensioenfonds verbonden geweest. In de jaren 19411945 was deze admini stratie bij hem thuis ondergebracht, terwijl het hem gelukt is de gelden van het fonds uit handen van de bezetter te houden In het jaar 1945—1946 heeft hij vooral zijn krachten gewijd aan de tot standkoming van de verbindingsverkla ring, die tot zijn grote voldoening in de Staatscourant van 8 Augustus werd op genomen. Sinds 1 Maajrt 1946 was de heer Van Beek directeur van het pen sioenfonds en nu is hij van deze stich ting naar het pensioenfonds voor de landbouw te Scheveningen overgegaan. De beide voorzitters wensten de heer Van Beek geluk met deze promotie, hoewel het hun erg speet, dat het fonds hem nu zal moeten missen. De zeereerw. heer pastoor M. v. d. Eem te Vogelenzang is in de afgelopen nacht uit voorzorg bediend door pastou: Wennen uit Nieuw Vennep. Zijn toe stand was hedenmorgen redelijk wel. Zo ziet de Schoonheidscommissie graag de oude Haarlemse gevels. leden telt. Deze vereniging stelt zich ten doel, om de historische gebouwen te be houden en zij tracht bij de Haarlemmers belangstelling te wekken voor hun stad. Dat dit toezicht niet overbodig is be wijst een voorbeeld uit de practijk. Enige tijd geleden was men begon nen met het slopen van de Bilderdijk- gevel, die het restaurant Brinkmann siert. Op initiatief van de commissie is dit slopingswerk toen gestaakt en daarmee bleef een van de meest ka rakteristieke plekjes van onze Grote Markt voor het stadsschoon behouden. Dat deze commissie geen naargeestige bureaucratische instelling is bewijst wel de uitstekende samenwerking met ar chitecten en andere mensen uit de bouwwereld, die zelf dikwijls dankbaar zijn voor dit gratis advies. Zij houden reeds tevoren rekening met de wensen van de commissie en onderhouden hier mee een nauw contact. Zelfs buitenlan ders komen dikwijls advies vragen en het mag als een compliment voor het werk van de schoonheidscommissie be schouwd worden, dat vele bouwkundi gen uit andere landen hun bewondering uiten voor het fraaie stadsboeld, dat Haarlem biedt. Bijna vijf uur heeft de Haagse Come- die een uitgelezen schare bezoekers van de Stadsschouwburg geboeid met de opvoering van „Rouw past Electra", een stuk dat Eugene O'Neill schreef onder de titel „Mourning becomes Electra", gebaseerd op de trilogie „De Oresteia" van Aischylos. Ongeveer een jaar geleden ging reeds de première van dit zeer geprezen spel, zwaar als de spelen der oude Grieken, even indrukwekkend. De schrijver heeft de parallel met de trilogie zeer zorgvuldig behouden; de regisseur Cees Laseur heeft enige bekortingen moeten aanbrengen en in Haarlem één tafereel de moord op kapitein Brant om technische en andere redenen laten ver vallen, zonder daardoor merkbare schade aan het geheel te berokkenen. De toeschouwer wordt verplaatst naar 1865, onmiddellijk na de oorlog tussen de Noordelijke en Zuidelijke Staten, in een klein havenplaatsje van New- England. De ongekroonde koning van het stadje, generaal Ezra Man non (Agamemnon) wordt thuis ver wacht. Zijn vrouw Christine (Cly- taemnestra) is tijdens zijn afwezigheid de minnares geworden van de klipper kapitein Adam Brant (Aegisthus), een neef van Ezra. Haar dochter Lavinia (Electra) heeft deze verhotlding be merkt en onder de invloed van haar bedreigingen vermoordt Christine ge neraal Mannon, bij diens thuiskomst, met vergif dat Brant haar verschafte. Lavinia ontdekt de misdaad, zij wil haar vader wreken en wacht in span ning op haar broer Orin (Orestes), die ook in de oorlog was en door een ver wonding langer werd opgehouden. Als hij eindelijk komt, brengt zij hem er toe Brant te doden. Christine pleegt zelfmoord. Orin voelt zich schuldig aan haar dood en volgt zijn moeder ten slotte na. Met morele moed, die haar van het begin af kenmerkte, versmaadt Lavina deze oplossing. Zij blijft alléén verder leven met de dode Mannons en hun vloek. Dit heidense thema is bij O'Neill die later tot de Moederkerk terug keerde een enkele maal doorbroken met een eeuwigheidsoverweging. Het spel concentreerde zich op drie personen omgeven door een keur van andere spelers: Paul Steenbergen, Caro van Eyck en Fie Carelsen. De eerste kon mij als de jonge Orin de klassieke Orestes meer bekoren dan als de vader, die door vergif gedood werd. Fie Carelsen, die wij in onze stad maar zelden zien, stelde de vrouw van brigade-generaal Ezra Mannon voor, met alle afgrijslijkheid, haat en moord lust die ook Clytaemnestra van Ai schylos bezielde. Misschien was haar spel een enkele maal meer technisch dan innerlijk beleefd. Het meest kon mij Caro van Eyck als de dochter Lavinia bekoren. Haar stem, houding en expressie riepen her haaldelijk een huivering op; zij incar neerde de wraak, de jalouzie en de straf, stond daar met brandende ogen en schorre stem als een levend nood lot. Een prachtige voorstelling, waarvoor wij de directeur van de schouwburg dankbaar moeten zijn, omdat hij de Haagse Comedie op eigen risico uit nodigde. De zaal was uitverkocht, waaruit weer eens blijkt, dat wij hier vele toneelliefhebbers bezitten. De toneelknechts hadden geen ge makkelijke avond: dertien maal binnen redelijke tijd chargeren is geen klei nigheid. Langdurig applaus in' het midder nachtelijk uur was de beloning voor het zeldzame toneelgebeuren. v. W. Advertentie In verband met de voorgenomen bouw van het modelhuis van „Haarlems Bloei" is een uitnodiging tot het maken van een ontwerp verstrekt aan een vijftal architecten, die gezamenlijk de voor naamste bouwrichtingen vertegenwoor digen. Het zijn- de heren K. J. Aanstoot, G. Brakels, ir. W. Th. van Harreveld, prof. G. H. Holt, N. J. Muylaert. De ontwerpen worden onder motto ingewacht op het bureau van „Haarlems Bloei" vóór 20 Maart a.s. Voor de jury zijn aangezocht de ar chitecten B. J. J. M. Stevens (voorzit ter), Huib Tuninga (lid), H. W. van Kempen (lid en rapporteur). Als adviserende leden van de jury zijn uitgenodigd: mevr. J. van Nispen- Van Weiy, mevr. R. v. d. Noord-Magré, mevr. M. C. D. Wesstra-Mackay. Het ligt in de bedoeling, na goedkeu ring van het raadsbesluit door Ged. Staten, zo spoedig mogelijk mét de bouw van het huis volgens het dan uitverko zen ontwerp te beginnen en t.z.t. de ingekomen ontwerpen te publiceren of te exposeren. Het modelhuis wordt een normaal woonhuis, waarin zoveel mogelijk al die gemakken voor de huisvrouw en ande re leden van het gezin zijn toegepast, die ook in de normale woningbouw zijn te verwezenlijken. De uitgenodigde bouwmeesters zullen volgens de bepalingen van de prijsvraag rekening dienen te houden met de resultaten van de enquête, welke des tijds onder de huisvrouwen is gehouden en waarvan, de ingekomen antwoorden en een uittreksel daarvan ter beschik king zijn gesteld. „U had f 43.50 zonder vergunning bij u, toen u de Belgische grens naderde. Waarom poogde u de wet te ontduiken, verdachte?" Mevr. v. d. B. antwoordde de Haarlemse politierechter, die haar Woensdag deze vraag stelde: „Die f43 zaten in mijn huishoudportemonnaie, edelachtbare!" „Wat heeft dat te bete nen?" vroeg de rechter. Verdachte: „Ik bemerkte bij de grens plotseling, dat ik twee portemonnaie's bij me had: mijn luxe beursje met weinig geld er ip en mijn gewone huishoudportemonnaie met f 43.50". Rechter: „In welke portemon- naie uw geld zit, doet niets terzake. U kunt ook nog wel een keuken-, een huiskamer- en een slaapkamerportemon- naie bij u gehad hebben. Het geld blijft hetzelfde. Het is wel toevallig, dat het altijd in de nabijheid van de grens is, dat men plotseling een geheimzinnige portemonnaie ontdekt". De officier van justitie was van me ning, dat de lezing van verdachte met een korreltje zout genomen moest wor den. Hij eiste wegens overtreding van het deviezenbesluit een geldboete van f 20 subsidiair 10 dagen. De verdachte vertelde, toen zij het laatste woord ver kreeg, dat zij meende, dat zij onschul dig was. De politierechter vonniste con form de eis van de officier. De Bloemendaler C. B., die daarna in het bankje stond, had in Juli van het vorige jaar met zijn vrouw en twee schoonzusjes een uitstapje gemaakt naar Brabant, waar een bezoek werd ge bracht aan zijn schoonvader. „Mijn schoonvader kwam die dag met het voorstel", zo vertelde deze verdachte, „om met ons allen eens naar Baarle Nassau te rijden". Toen B. zover met zijn verhaal gekomen was, vroeg de rechter: „Wat wilde de goede man in dit grensplaatsje zoeken?" Verdachte: „Hij is daar in de eerste wereldoorlog als militair geweest en zodoende De rechter haalde zijn schouders op en vervolgde: „In ieder geval is het zo, dat daar in Baarle-Hertog, in België dus, textielgoederen werden gekocht, welke naderhand over de grens werden ge smokkeld. Het betrof hier vier bad handdoeken, een paar tafellakens en een herenonderbroek. De officier vroeg een boete van f 20 of 10 dagen met verbeurd, erklaring. Het vonnis was conform. De Haarlemse L.T.B.-afdelingen or ganiseerden een gezellige avond voor eerst in de Haarlemse L.T.B.-geschie de leden en hun huisgenoten. Voor het denis werd zoiets ondernomen en met succes. Ondanks het barre winterweer en de haast onbegaanbare wegen pres teerden de L.T.B.-ers het toch de mu ziekzaal van restaurant Brinkmann te vullen. In een kort openingswoord merkte de waarnemend voorzitter op, dat de opkomst een zeer verblijdend teken was en dat agrarisch Haarlem hiermede bewees in staat te zijn een avond als deze met succes te organiseren. De ge zamenlijke besturen zullen zeker gezien dit succes op dit terrein voortgaan. De Geestelijk Adviseur van de afde lingen, Kap. P. Riep, richtte zich met enkele opwekkende woorden tot de vergadering. Hierin beklemtoonde hij in het bijzonder de noodzaak en het grote nut principieel "georganiseerd te zijn als straks de P.B.O. een feit zal zijn. Ook de jongeren werd een hart onder de riem gestoken. De besturen boden de aanwezigen een consumptie aan, waarna het twee de gedeelte van de fraaie kleurenfilm „Hollands Glorie" werd vertoond. Ondanks het slechte weer en 'n technische storing is deze schuchtere poging van de gezamenlijke besturen zeker als geslaagd te noemen. De 150 aanwezige L.T.B.-ers met hun huisge noten zijn zeker voldaan huiswaarts gekeerd met de overtuiging in samen werking met de besturen de volgende ontspannings-avond(en) nog gezelliger en geslaagder te doen verlopen. In ieder geval, het begin was een succes. Op 5 November 1949 werd opgericht als onderafdeling van de R.K.S.V. Onze Gezellen, een dameshandbalafdeling on- nder de naam „Onze Gezellinnen". Per 25 Jan. 1950 is deze afdeling door de Haarlemse District Sportcentrale erkend en aangesloten bij de Diocesane Hand- balbond Het bestuur is samengesteld uit de dames R. de Vries, Jan Gijzen- kade 269; T. Koekoek, Vondelweg 28 zw Het secretariaat wordt tijdelijk waargenomen door Jos. Gelissen, Cam- nefatenstraat 59. Hedenavond is de oprichtingsvergade ring afdeling tennis van de R.K.S.V. „T.Y.B.B Deze vergadering wordt ge houden in café-restaurant Brinkmann, Grote Markt en begint om 8 uur. Belang stellenden zijn welkom. HELGA ZOLCH (t) verwit de vrou welijke hoofdrol in de film „Wozzeck", die deze week in het Frans Huis Theater wordt vertoornd. Door een aanvaring met een teerschip ontstond op 18 Augustus van het vorig jaar de brand bij de Catharijne Brug. De kapitein van het convooi. waartoe het teerschip behoorde stond veertien dagen geleden voor de rechtbank terecht. De officier verweet verdachte, dat hij niet tijdig zijn snelheid verminderd had en eiste f 25 boete. De rechtbank deelde hedenmorgen mede, dat het feit bewe zen is, maar het is niet door de wet strafbaar gesteld. De kapitein werd der halve van rechtsvervolging ontslagen. Tegen de heer W. P. van D. uit Lisse, die twee schoten aan de Manpadslaaq gelost had, was door de Officier van Justitie een maand gevangenisstraf en vernietiging van de in beslag genomen buks en munitie geëist. Hedenmorgen deed de rechtbank uitspraak in deze zaak en veroordeelde deze roekeloze schutter tot 6 weken hechtenis en ver nietiging van vuurwapen en munitie. De populaire tenorzanger Jan Hensen trad in 1923 voor de eerste maal als solist op bij Gemengd Koor „Polyhym nia". In 1948 had men zijn 25-jarig jubi leum willen vieren, doch een langdurige ziekte was spelbreker. Hensen is her steld en heeft zijn stem gelukkig be houden. Behalve als zanger is Hensen opgetre den als koordirigent, bovendien com poneerde hij enkele liederen en zelfs een operette, „Volendam verdwijnt" ge naamd. Vervulde de jubilaris dikwijls de tenorpartij in oratoria, o. a. Elias, Paulus van Mendelssohn, in Bach's Met- thauspassie en in grote koorwerken, het programma van dit jubileumconcert be vatte louter operafragmenten. Voor dit genre voelde Hensen blijkbaar het meest, doch de tijdsomstandigheden waren voor hem en voor zovele artisten niet gunstig. Meermalen zong hij de titelrol in Gounod's Faust en bij de Radio kreeg hij gelegenheid de Belmontepartij uit Mozart's „Die Entführung aus dem Se rail" te vervullen. Deze gelegenheid tot optreden zal de zanger althans nog enige voldoening hebben geschonken. Een opera-programma, doch niet door de jubilerende zanger alleen. Niet min der dan zes vocalisten hadden zich op spontane wijze bereid verklaard mede te werken. Daarnevens werkten het da meskoor „Arcis" en Beynes' Mannen koor, die beide onder leiding staan van Hensen, mede in de koorfragmenten en de begeleiding geschiedde aan orgel of vleugel door de gevierde radioaccom- pagnateur Johan Jong. Door deze com binatie was het mogelijk een grote va riatie op dit terrein te bieden. Behalve solo's, duetten en koren, hoorde men als slotnummer het vermaarde Sextet uit „Lucia di Lammermoor" van Donizetti! De koren zongen muzikaal en met een bijna ongekend enthousiasme, dat soms enige schade aan de doorgaans zeer mooie klank berokkende. De totaal indruk van de koren bleef echter toch nog ver boven de middelmaat uitsteken. Voelen deze amateurkoristen ook het meest voor het opera-genre? Zo ja, dan zich maar daarop specialiseren. Alle 16 solo-nummers vermelden gaat niet. Alleen de hoogtepunten? Evenmin, want de meeste solo's brachten het pu bliek in verrukking, niet het minst de aria uit „La Favorite" van Donizetti door de mezzo-sopraan Hermine Preyer. het „Smartlied" uit Paljas door de ju bilaris en een aria uit „Macbeth" van Verdi door de bas Henk Weimar. En het slotnummer? Het Sextet was een weelde van klank, die jammer genoeg niet gedragen werd door het spel van een orkest, al was de begeleiding van Joh. Jong nog zo superbe. Ook de overige solisten, de sopraan mej. Leonie Smits en de tenoren Henk Koene, Cor Rijswijk en de bariton Georg Spijkstra, gaven fraaie zang te genieten. De jubilaris werd gecomplimenteerd namens de koren, de directie van Beynes, het Jubileum- eri Ontspanningsfonds, de directie van het Contcertgebouw en de collega's van de Radio. Talrijke bloem stukken en geschenken bood men hem aan. Een feestavond, die een ieder: jubilaris, medewerkenden en bezoekers, grote vol doening schonk! OL. KOOP IR Ei S De Haarlemse Boekverkopersver eniging heeft een prijsvraag uit geschreven, waaraan iedereen, die kan lezen, uitgenodigd wordt deel te nemen. De vraag is: welk boek heeft U in het afgelopen jaar het meest ge troffen en waarom? Ik heb hier en daar mijn licht eens opgestoken, om te weten te komen waarom er nog zo weinig antwoorden zijn binnengekomen, zodat de datum van inzending tot 13 Februari ver schoven is. „Als ik tijd over heb" verklaarde een ingezetene, „dan neem ik een boek, zodat er dan geen tijd tot schrijven overblijft." „Ik lees alleen het feuilleton in de krant", vertrouwde een ander me toe, „en het is economischer een film naar een boek te gaan zien, dan het boek te lezen." „Mijn inzending is er al" zei een derde enthousiast. „Maak geen reclame voor méér lief hebbers, want dan wordt de spoeling bij de prijzenverdeling te dun." Komt, lezers, moeten we deze uitge kookte de prijs gunnen? Advertentie JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 JOH Y. OLDEBARNEVELT. pass 2 Febr.' Minicoi n Amsterdam. KOTA INTEN. pass. 2 Febr. K. Guardefui n. Djakarta. SIB AJAK, 2 Febr v. Aden n. Dja karta. TABINTA, pass. 1 Febr. K. Guarde- frui n. Amsterdam. ZUIDERKRUIS, pass. 2 Febr. de Maladiven n. Rotterdam. AALSDIJK 1 bij Scillys. ABBEDIJK 2 te Victoria. ALBIREO p. 1 Fern. Noronha. ALDABI 2 te Montevideo. ALDERAMIN 1 bij K. San Rogur. ALPHARD 1 bij Las Palmas. ALWAKI 1 bij Ouessant AM- STELDIJK 2 te Rott. AMSTELKERK 1 n. Lajos. ANDIJK 1 v. Bermuda. ANNEN- KERK 1 v. Marseille ARMILLA 1 n Sai gon ARNEDIJK 2 n Londen. AVERDIJK 1 n. Norfolk. AXELDIJK 1 bij Ouessant BACCHUS 1 bij Morantpt BEVERWIJK 1 n. Golf v. Biskaje. BLITAR 1 bij Flores. BLOEMFONTEIN 1 bij Kaapstad. CONGO- STROOM p. 1 Kan, Eil. CORILLA 1 te Cu racao. CORYDA 1 bij Recife. DORDRECHT 1 bij Walvisbaai. EDAM 1 bij K. Race. IJMUIDEN. Donderdag 2 Februari. Hoog water: 3.26 u. en 15.40 u. Laag water: 11.24 u. en 23.46 tL Maanstand: volle maan 23.16 u. Vrijdag 3 Februari: Hoog water: 4.10 u. en 16.22 tl. Laag water: 12.10 u. Advertentie IÜ9S9 in PERPLEX vanaf 4.30 p.m.1 in HOUT vanaf 9.75 p.m.1 TOONKAMER PLEIN 18 HAARLEM TEL.^0879 Voor de sectie „Beeldende Kunst" van de Haarlemse Kunstgemeenschap houdt Ewoud de Kat Vrijdag 17 Febr. om 20.15 uur in de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „19001950, 50 jaar Nederlandse Schil derkunst" i In hoger beroep van een vonnis van de kantonrechter stond heden morgen voor de Haarlemse Rechtbank terecht de 63-jarige Haarlemse magne tiseur E. H. B., aan wie ten laste werd gelegd, dat hij in de periode van Juli 1948 tot April 1949 onbevoegd genees kundige raad heeft gegeven o.a. aan mej. E. O. Deze dame klaagde over pijn in haar rug en had schimmels op haar handen. Verdachte had deze dame gemagnetiseerd en daarna een diagnose gesteld en haar poeders en zalf voor geschreven en verkocht. Naderhand werd deze patiënte in verdachte's „in richting" verschillende keren door een medewerker van B. behandeld, nadat verdachte aanwijzingen had gegeven. Toen B. ter zitting het woord ver kreeg, vertelde hij, dat hij zich tot dit werk geroepen voelde en dat hij van mening was, dat hij de wetenschap aanvulde op die gebieden, waar de wev tenschap niets kon uitrichten. „Ik zou zelfs kankergevallen kunnen voorko men", ging B. verder en hij verklaar de, dat zijn eerste proefneming op dit gebied, naar zijn mening, voor 100 pCt. was geslaagd. De president van de rechtbank bracht hem daarna onder ogen, dat hij door zijn praktijken de wet overtrad. „Het is een oude wet, die nog steeds niet gerepareerd is", voerde verdachte aan. Het psychiatrisch rapport, dat de president daarna voorlas, vermeldde 0.51. dat B. aan waan-ideeën lijdt, onder grootheidswaan gebukt gaat en een psychopathische persoonlijk heid is. De conclusie is, dat B. min der toerekeningsvatbaar is te achten en dat hij voortdurend onder toe zicht moet worden gesteld, omdat hij zich door een hogere roeping gedron gen voelt zijn werk voort te zetten. De Officier van Justitie zei, dat B. de idee had, dat hij niet strafbaar was, om dat hij zich in een soort overmachts positie zou bevinden, en dat hij aan zijn roeping ondanks alles gevolg zou moeten geven. Spr. ging hier met mee accoord, hoewel hij meende, dat bij verdachte een goede bedoeling voor zit. De zaak wordt zeer bedenkelijk als verdachte, die een ontstellend groot gebrek aan medische kennis heeft en wanneer hij over geneeskunde gaat praten, aldus de Officier, alleen maar wartaal uitkraamt, zich op moeilijk en dus gevaarlijk terrein begeeft. In dit verband wees spreker op de dood van een Voorburgse patiënte van verdach te. Ook in dit verband kan verdachte geen kwade bedoeling worden ver weten. Spr. haalde daarna het psychia trisch rapport aan en wees met na- drufc op het grote gevaar, dat aan zijn practijken vastzit. De Officier vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter dat luidt: twee geldboeten van ƒ300.subs, twee maanden hechtenis. Daarna werd nog een schriftelijke verklaring van een medicus voorgele zen waarin deze zeide, dat B. naar zijn mening geen diagnotische gaven heeft. Volgens de verdediger komt de zaak hierop neer, dat zijn cliënt zijn roeping eerder wil gehoorzamen dan de wet. Uitspraak over veertien dagen. Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG HU. (Nlet-offlclële Koersen) 3% Neden. 1946 3-3% Nederland 194. 3 Ned. 62-54 oei. tac InschiGrtbk '46 3 pCt Ned. Handel Mil een A.K.U Van Berkels Patent Calve-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Onliever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb Mn Ned. Scheepv. Unie H.VA Dell Mij. cert Vorig Opening slot 2/2 101'/a 98% 98# 100% 98% 164 183% 183% 116% 141% 154 196 228% 221 296% 230% 234 295% 295% 153% 153 163 135 134% 153% 153 163% 164 141% 152% 25/1 Anaconda Coppei 29 Bethlehem Steel 32% Chrysler Corp. 63% General Electric 42% Genera) Motors 72 Hudson Motors 14% Kennecott Coppei 53% Montgomery Waro 55% North American Co 19 Radio Corp. 13% Republic Steel 24 Shell Union Oli 35 Southern Pacific 51% Southern Railway 35% Tidewater 24 U.S. Steel 27% 1/3 29-% 33-% 6414 44 73% 14% 54'4 57 20% 14 25% 36 51% 33% 23% 29%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2