Prins Bernhard vijf dagen op eiland Curacao BROEKMAN harde dobber I in Helsinki een hebben HET DOMEIN DER VROUW Eet PEULVRUCHTEN aardappelen Wasvoorschriften bijONDERGOED r Wij luisteren naar Z.K.H. van moeilijkheden en verhoudingen zeer goed op de hoogte SAMEN met Rheumatiekbestrijding Veranderende mentaliteit Fritz Kreisler 75 jaar Piëta van Michel Angelo te koop Broodoorlog te Haarlem definitief ten einde Secr.-Gen. N.S.B. voor Raad van Cassatie Landelijke Ruiterdag te Utrecht Oefenwedstrijd Nederl. Elftal te Amsterdam j DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 m# m Pastoor Mulder bediend Hernieuwde behandeling van zijn zaak? P.R.A.-rechercheur vrijgesproken Eén der favorieten, maar niet favoriet nummer één Reorganisatie in leiding en bestuur ELF OORLOGSMONUMENTEN RADIOMONTEUR KRIJGT VEERTIEN MAANDEN Nederlandse zwemploeg op Schiphol gestrand G. Kruijver leider van Nederlands Elftal Geen Elfstedentocht Cupwedstrijden vierde ronde Bruine bonensoep mmmrn Drie en twintig deelnemers Zaterdag te Helsinki IJshockeyploeg HHYC wint van Zweedse gasten EUROPEES KAMPIOENSCHAP 47/2 BEGONNEN Sportsriippers (Van een speciale verslaggever) f A-n vijfdaags bezoek aan Curagao is j1 j juist voldoende om bekend te ge raken met dit schone eiland, dat door de sterke regenval der laatste •dagen in volle pracht uit zijn dorheid is opgebloeid, en om in de locale sfeer Wat thuis te geraken. Om echter enig inzicht te verkrijgen in de gecompliceer de verhoudingen, die leven en streven va deze kleine, zeer heterogeen samen gestelde gemeenschap bepalen, zou men tenminste vijf maanden nodig hebben. Aanvankelijk lijkt het heel gemakke lijk. Nauwelijks te Willemstad aange komen, zit men met een landgenoot op de veranda van hotel Americano, waar men het uitzicht heeft over de kleurige bedrijvigheid in en om Sint Annabaai. Met begrip voor de onkunde van de nieuwgekomene, somt de sedert jaren te Curagao gevestigde Nederlander, op zijn vingers tellend, de feiten op, die men in het oog moet houden om iets van de politieke en economische situatie te begrijpen. Die eerste dag hebben nog vele Curagaoënaars en Nederlanders, allen met hetzelfde gemak op de vingers tellend (slechts de oliemensen tellen op een vinger omdat voor hen slechts de olie geldt) hun pistes gegeven, die vrij wel zonder uitzondering hemelsbreed van elkaar verschilden, zo nu en dan blijk gevend van licht ongenoegen, re medies voorstellend Dit alles zoals ge zegd in de gemoedelijke sfeer van Ame ricano waar men zich met een koele Cuba libre in zijn moeilijkheden schikt. Onophoudelijk varen tussen Waterfort en Riffort schepen binnen. Olietankers er zeilbarken uit Venezuela, rijk be laden met groenten en fruit. Omdat de stroom dwarsop staat Vereist het bin nenvaren van de baai veel behendig heid en men is blij, wanneer de Koningin Kmmabrug, die vele malen per dag open zwaait, is gepasseerd. Lange files Ameri kaanse auto's van het nieuwste type stellen zich dan in brede rijen op voor de opritten van deze lange pontonbrug, en terwijl de welvaart statig binnen glijdt, foetert men dat het weer zo lang duurt met die brug. Temidden van de verscheidenheid van meningen die men dagelijks te verwer ken krijgt, en die een haast onverteer bare brok vormen, vindt men een on miskenbare zekerheid die gedurende dit bezoek van de Prins wederom is onder streept: de grote liefde voor het Huis van Oranje. Een verknochtheid, die sedert eeuwen is gegroeid en diep in de harten der bevolking is geworteld. Di'; bleek tijdens de ontvangsten en de tochten over het eiland en ook geduren de de avondreceptie, toen honderden in de intieme sfeer van Fort Amsterdam, het binnenplein van het gouvernements huis, aanwezig waren en de eer hadden aan de Prins te worden voorgesteld. De laatste avond van zijn bezoek aan Curasao heeft de Prins delega ties van verenigingen ontvangen. Het bezoek aan Curasao dat hiermee ten einde was mag zeer geslaagd heten, omdat Prins Bernhard zijn missie niet slechts met veel elan heeft vervuld en welk een ver moeiende taak het hier betrof, kun nen zij, die het bezoek geheel hebben gevolgd, getuigen maar ook blijk gaf zeer goed van alles, wat Curasao betreft, op de hoogte te zijn. Waardoor het gevoel van gebrek aan Nederlandse belangstelling, een grief, die men hier zeer vaak hoort uiten, zeer stellig niet de Prins geldt De voorbereidingen voor de ontvangst zijn in goede handen geweest. Natuur lijk zijn er bezwaren gerezen van ver schillende zijden. De Curasaoënaars vinden dat zij niet genoeg bij de ver schillende ontvangsten waren betrokken, de Oranjevereniging mopperde omdat zij niet was ingeschakeld (volksfeesten hebben wij dan ook niet meegemaakt) en tafelschikkingen zijn punten geweest waarom zich soms enige naijver kon kristalliseren. Het is zeer de vraag of men een programma had kunnen opstellen, waar mee iedereen volledig had ingestemd. Belangrijk waren dergelijke controverses dan ook geenszins en zij hebben niet aan de algemene hartelijkheid afgedaan In plaatselijke bladen, die in het Neder lands, Papiaments, Spaans en Engels verschijnen, heeft men het bezoek van de Prins op de voet gevolgd. Prins Bernhard heeft Woensdag de olie velden in West-Venezuela bezocht. Hij ging eerst naar Maracay, waar hij als gast aan zat aan een lunch van het garnizoen. Daar na bezocht hij het slagveld in Carabobo, waar de Spanjaarden in de Venezolaanse onafhankelijkheidsoorlog verslagen werden. Zijn programma bevatte ook nog een De- zoek aan de raffinaderij van de Shell te Cardon. —w, 8- -Mpi Prins Bernhard bracht op Aruba ook een bezoek aan de grote olieraffinade rijen, die men hier op de achtergrond ziet. Amerikaanse employé's van een der oliemaatschappijen gaven ter ere van de Prins een vliegdemonstratie, welke Prins Bernhard zo juist met zijn camera heeft vastgelegd. Fritz Kreisler, een van de grote viool virtuozen van deze tijd. Wener van geboor te. nu in Amerika thuis, wordt vandaag 75 jaar. Hij treedt tegenwoordig minder op dan hij in zijn jongere jaren deed, maar zijn gehoor is groter dan 't ooit geweest is. „Ouderdom is een ziekte", verklaarde orj in een interview. „Ik blijf «pelen, niet om geld. maar uit innerlijke aandrang' Kreisler speelt al ongeveer zeventig jaar viool. Toen hij tien jaar was, behaalde hij al opmerkelijke successen, maar hij moest veertig worden, eer hij met vioolspelen in zijn onderhoud kon voorzien. „Ik vind het altijd jammer, heeft hfj ge zegd, als ik hoor, dat een jong kunstenaar opeens rijk wordt. Welstand en gebrek aan zorgen zijn alleen maar slecht voor een artist. Tegenwoordig ontleent een violist trouwens zijn succes te veel aan wat hij vol gens de reclame is en niet aan wat hij wer kelijk presteert. De musicus wordt niet be oordeeld naar hetgeen hij kan, maar naar de grootte van het publiek, dat hij weet te trekken." Kreisler kon ook verklaren, dat zijn le ven zeer gelukkig is geweest, alhoewel hij ups en downs heeft meegemaakt. In de eerste wereldoorlog was hij offi cier in het Oostenrijkse leger en werd ern stig gewond. Na die oorlog wilden sommige Amerikanen hem niet horen, omdat hij Oostenrijker was en er waren musici, die er zich aan ergerden, dat hij eigen compo sities voor transcripties liet doorgaan. Hij heeft veel gecomponeerd Caprice Vien- nois", „Liebesfreud", ..Schön Rosmarin' „Liebeslied", maar hij heeft nog steeds melodieën in' zijn hoofd, die hij wil noteren. Zijn stradivarius en zijn bibliotheek heeft hij verkocht, om behoeftigen en zieken te kunnen ondersteunen en hij treedt eigen lijk met een beetje schaamte op, want „tel kens als ik een concert geef, doet iemand De familie San Severino te Rome heeft Itet laatste beeldhouwwerk van Michel Angelo, de z.g. Rondenini Piëta, op de veiling gebracht. Tot het eind van deze week kan men een bod doen, doch het moet hoger zijn dan 350 millioen lire, want dit bedrag is volgens het Romeinse blad Momento Sera reeds door de vroegere vertegen woordiger van president Truman bij het Vaticaan, Myron Taylor, geboden. Vol gens het blad Messagero wil een groep Amerikaanse industriëlen het beeld aan kopen als geschenk voor Z. H. de Paus bij gelegenheid van het Heilig Jaar. Overigens is het helemaal niet zeker, dat het kunstwerk aan de hoogste bie der zal worden toegewezen. De Italiaan se wet schrijft n.L voor, dat de Italiaan se regering twee maanden lang de ge legenheid heeft het hoogste bod dat op een Italiaans kunstwerk wordt gedaan, te evenaren. De Rondenini Piëta werd door Michel Angelo gemaakt toen hij bijna negentig jaar oud was. Het beeld is minder bekend dan de Piëta, die de meester op 24-jarige leef tijd maakte. Dit laatste werk bevindt zich in de St. Pieter. Emeritus-pastoor Laur. Th. Mulder van Westwoud, die reeds jaren in het St. Jozef-Rustoord te Beverwijk verblijft, anders het niet" en dat geeft hem het ge- gistermiddag van de laatste H. H. Sa voel. dat hij de jongere generatie m de £8^^ v0®rzien. weg staat. De Nederlandse Bakkerijstichtiug heeft vergaderd met de vertegenwoordigers der Haarlemse bakkerij en de directie van de N.V. Broodbakkerij Mercurius In deze vergadering is volledige over eenstemming bereikt inzake de brood prijs te Haarlem, met dien verstande, dat de N.V.' Mercurius zich met ingang van Maandag 6 Februari aanpast aan de Haarlemse prijsregeling van 34 cent. Aldus deelde het districtshoofd Noord- Holland van de Nederlandse Bakkerij- stichting ons mede. (Van onze Haagse redactie) Een van de belangrijkste functiona rissen van de N.S.B.de secretaris-gene raal van deze partij, ir. Huygen, die zich nu helemaal niet belangrijk meer vindt en liever chef de bureau genoemd zou willen worden, heeft zich Woensdag moe ten verantwoorden voor de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag. Zowel de Procureur-Fiscaal te Amsterdam als de requirant hadden tegen het vonnis van het Amsterdamse B. G. twintig jaar gevangenisstraf met aftrek be roep in cassatie aangetekend. Huygen heeft in woord en geschrift propaganda gemaakt voor de vijand, voor de krijgs dienst van de vijand, tegen de Neder landse regering in Londen en voor het anti-semitisme. De verdediger, mr. J. de Pont, viel in een technisch juridisch pleidooi de cas satie-middelen aan van de Amsterdamse procureur-fiscaal. Hij meende, dat de ten laste legging onduidelijk en onvolledig was, dat de sententie vernietigd kon worden en een nieuwe behandeling moest volgen. De procureur-fiscaal, mr. Baron van Voorst tot Voorst, achtte de juridische moeilijkheden van dien aard, dat vernietiging van de sententie zal moeten volgen en de zaak opnieuw be handeld zal moeten worden. De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof requireerde veertien dagen geleden tegen de 52-jarige voormalige P.R.A.-rechercheur K. A. R. uit 's-Gra- venhage twee maanden gevangenisstraf. De Haagse arrondissementsrechtbank had hem tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld daar men hem schuldig had bevonden aan valsheid in geschrifte, ge pleegd ten nadele van de Schade En quête Commissie. Het Gerechtshof sprak R. hedenmor gen vrij. Zo gaat het altijd, wan neer een nationale sportgrootheid op het internationaal podium stapt» Hij wordt niet alleen ge steund door de sympathie en het vertrouwen van zijn landgenoten-supporters, maar meestal óók nog belast met zo'n overmaat aan hoop-op- winst, dat de. aardigheid er een beetje af gaat. Toen Van Vliet in 1946 naar de wereldkampioen schappen wielrennen te Zü- rich toog, schreef de Neder landse sportpers met grote der favorieten zelfs. Maar wij herinneren ons, behalve een Historie Van Vliet, óók een Historie Broekman. Toen Broekman in 1948 als pas ont. loken ster naar de Olympi sche Winterspelen in Sankt Moritz ging, was half Neder land ervan overtuigd, dat hij wel met een of andere me daille zou terugkeren. Maar toen Kees Broekman na die Spelen de grens passeerde, kon de douane, van wie men toch niet kan zeggen, dat ze over één nacht ijs gaat, zelfs geen bronzen medaille in de letters dat VAN VLIET FA VORIET NUMMER EEN was. Maar Van Vliet werd in Zürich geen wereldkampioen. Toen Van Vüet in 1947'naar Parijs trok. herhaalde de Ne derlandse sportpers deson danks met evenveel zelfver trouwen en even grote let ters, dat VAN VLIET FAVO RIET NUMMER EEN was. Favoriet Nummer Eén won echter ook in Parijs niet. Toen Van Vüet het vorig jaar naar Kopenhagen reis de. had hij het seizoen tevo ren in Amsterdam de we reldtitel behaald. Dat was dus voor de Nederlandse sportpers reden genoeg om nog steeds met dezelfde grote letters te herhalen, dat VAN VLIET FAVORIET NUMMER EEN was. Tóch werd Van Vüet ook in Ko penhagen geen wereldkam pioen. En nu gaat een ander na tionaal sportphenomeen, Kees Broekman, een gooi doen naar het Europees kampioen schap op de schaats. Als een bagage van de Westlander ontdekken. Bij de supporters plofte de animo in elkaar als een fietsband op een spijker. Maar bij de Europese en wereldkampioenschappen van datzelfde jaar, te Helsinki en Hamar, herleefde de hoop door een vierde en vijfde plaats. Daar was nog wel die vervelende 500 meter, welke onze landgenoot de weg ver sperde, maar toen er in het begin van het volgend sei zoen gunstige berichten kwa men over Broekman's vorde ringen op de sprint, riepen ze weer „Hoera!" in Nederland. Weliswaar leverden de Euro pese kampioenschappen van 1949 in Davos niet meer dan een vierde plaats op, maar daarvan was niemand onder de indruk. Wereldkampioen schappen, daar ging het om en niet om een tuiltje bloe men in een of ander „conti nentaal onder-onsje". Toen evenwel twee weken later de bloem van de Skandinavische en Amerikaanse lange- en korte-afstandrijders door een West- en een Midden-Euro peaan van de eerste plaatsen werden weggedrukt, was de eerste plaats voor de Hongaar Kornel Pajor, pas de tweede voor Broekman. En niet om dat de Lierenaar was gestrui keld over zijn 500 meter, maar omdat Pajor de hand schoen had opgenomen op de lange afstand en met een al lure om van te duizelen in de beslissende race van man tegen man, de Nederlander royaal had verslagen. Dezer dagen hebben Broek man's supporters in de Ne derlandse bladen een bericht je gevonden, waaruit ze kunnen opmaken, dat Pajor op dit ogenblik niet in vorm Is. Pajor, redeneren ze nu, nummer één van de rang lijst, is dus weggevallen. En wie volgt? Kees Broekman; daar kan geen speld tussen! Geen speld kan ertussen, nee. Maar met cijfers en strepen is nog nooit een kampioenschap behaald. Broekman heeft in Noorwe gen de laatste weken mooie overwinningen behaald en schitterende tijden gemaakt. Maar hij niet alleen. Daar is bijvoorbeeld Hjalmar Ander sen, de sterke Noorse jon gen, die vorige week het kampioenschap van zijn land op zijn naam bracht en daar bij op de 5000 en 10.000 me ter tijden produceerde, waar dit seizoen nog niemand aan heeft kunnen tippen, ook Broekman niet. Het zou dwaasheid zijn Broekman FAVORIET NUMMER EEN te noemen van een veld, dat o.m. een tegenstander als deze bevat. Vergissen wij ons niet, dan zijn in het eigen land de ge leerden daar veeleer zeker van. Die hebben gehoord van mooie overwinningen van Broekman, snelle tijden van Broekman, bewondering van de Noren zélf voor Broek man. En nu is het alles Broekman wat er in hun hoofd hamert zodra de kam pioenschappen in Helsinki ter sprake komen. Broekman zelf heeft in de veilige afzon dering van zijn isolement op de boerderij der Sinnerude, van deze overbelasting met hoop op winst niet veel hin der. Maar zijn supporters zullen er goed aan doen in de komende dagen ook het motief Andersen eens te la ten klinken, al was het al leen maar om ér aan te wen nen. wanneer straks niet Broekman, maar Andersen of mogelijk nog een derde of vierde als winnaar uit de bus komt. Waar Van Vliet, die werkelijk favoriet nummer één was, tot driemaal toe faalde, kan immers het sla gen van één der favorieten Kees Broekman, moeilijk als een paal boven water staan Cr. Om een krachtiger bevordering van de rheuróatiekbestrijding mogelijk te maken is de Ned. Ver. v. Rheumatiek bestrijding overgegaan tot een reor ganisatie van haar bestuur overeen komstig het plan van haar scheidende voorzitter, dr. P. Muntendam. Dit re organisatieplan is op de dezer dagen gehouden vergadering goedgekeurd en het nieuwe bestuur geïnstalleerd. On der voorzitterschap van dr. P. L. Stal uit Apeldoorn bestaat het bestuur overeenkomstig de voorstellen van dr. Muntendam uit werkenden op het ge bied van de Volksgezondheid. Daarbij is het accent gelegd op de kruisver enigingen, t. w. de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis" en de Nat. Federatie „Het Wit-Gele Kruis". Verder werden gevraagd om vertegen woordigers in het bestuur aan te wijzen de Ned. Ver. van rheumatologen, de Ned. Ver. van artsen-physico-therapeu- ten, de geneesk. faculteit der universi teiten te Amsterdam, Leiden, Groningen en Utrecht, het instituut voor praeven- tieve - geneeskunde, de Kon. Ned. Mij. tot bev. der geneeskunst, de Ver. van directeuren van gem. geneesk. en/of gezondheidsdiensten, de Geneesk. Ver. tot bevordering van het ziekenhuiswe zen, de Stichting van de Arbeid, het be stuur der -Rijksverzekeringsbank, de Ver. van Raden van Arbeid, het Cen traal Overleg van ziekenfondsenorgani saties en de Ver. van Ned. gemeenten. Deze organisaties hebben alle de ge vraagde medewerking toegezegd. Het reorganisatieplan houdt mede in de instelling van een bureau, waarover, onder leiding van het bestuur, een di recteur zal worden aangesteld. De pri maire taak van deze functionaris zal liggen op het terrein der propaganda, die krachtig zal moeten worden gevoerd. Het Prophylaxefonds. heeft dit ...reven willen steunen door de toekenning van een eenmalige subsidie van 25.000. Verschenen is het verslag van de Natio nale Monumentencommissie voor Oorlogs- gedenktekens. Hieruit blijkt, dat de vol gende lijst van nationale monumenten is vastgesteld: Een. centraal nationaal monument te Am sterdam, waarschijnlijk te plaatsen op de Dam, een legermonument op de Grebbe- berg, een marinemonument te Schevenin- gen, een koopvaardijmonument te Rotter dam, een erebegraafplaats te Bloemendaal, een monument ter herdenking van de krijgsdaden van onze Britse geallieerden te Arnhem, een monument ter herdenking van de krijgsdaden van Canadese gealli eerden op het eiland Walcheren, een mo nument ter herdenking van de krijgsdaden van onze Noord-Amerikaanse geallieerden te Maastricht, een monument te Eede in Zeeuwsch-Vlaanderen, een monument te Wageningen waar de wapenstilstand werd gesloten, waaraan later nog werd toege voegd een monument ter herdenking van de krijgsdaden van onze Poolse geallieer den te Breda. Het Amsterdams Gerechtshof heeft hedenochtend de 48-jarige radiomonteur P. G. B. uit Hilversum veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien maan den met aftrek van preventieve hech tenis. De veroordeelde had terechtge staan wegens hem ten laste gelegde mis handeling van zijn vrouw en zoon en voorts, omdat hij in de hongerwinter een bij hem ondergedoken Joodse Nederlan der zou hebben laten verhongeren. 19 Januari had de procureur-generaal, mr. J. Fabius, bevestiging gevraagd van het door de rechtbank gewezen vonnis van vier jaar. Het Hof achtte echter de ten laste gelegde uithongering van de Joodse onderduiker niet bewezen. Vannacht zou een Nederlandse zwem ploeg, bestaande uit de dames Geertje Wielema, Jannie de Groot en Irma Schumacher en de heer Joop Daatse- laar per vüegtuig van Schiphol naar Denemarken vertrekken. De jonge Rob ben-zwemster Geertje Wielema zal bij de gedurende het weekend te Kopen hagen te houden wedstrijden het we reldrecord op de 200 meter rugslag, dat sinds 26 November op naam van Cor Kint staat, trachten te verbeteren. De Nederlandse zwemsters waren reeds op Schiphol aangekomen in af wachting van he.t Scandinavische vlieg tuig, dat haar naar de Deense hoofdstad zou brengen. Het vliegtuig, op weg van Kopenhagen naar Amsterdam, is echter niet op Schiphol gearriveerd, daar het wegéns ijsafzetting op de. vleugels naar Kopenhagen moest terugkeren. De Ne derlandse ploeg daarom hedenmiddag naar Kopenhagen vertrekken. Het Zaandamse Bondsbestuurslid, de heer G. Kruijver, is belast met de leiding van het Ned. elftal, dat op 22 Februari a.s. in New Castle tegen Engeland B speelt. De heer Karei Lotsy, de bondsvoorzitter, kon zich niet beschikbaar stellen wegens ver blijf in het buitenland. Het bestuur van de Elfstedenvereniging heeft bekend gemaakt, dat de Elfsteden tocht, welke op Zaterdag 4 Februari was vastgesteld, wegens de ingetreden dooi niet doorgaat. Voor de vierde ronde van de F. A. Cup in Engeland werden gisteren enkele wed strijden overgespeeld met de volgende re sultaten: Bolton—Leeds 23 na verlenging. Car diff City—Charlton 2—0. DerbyBury 52. Sheffield Un.Wolvesh. De peulvruchten zijn op het ogenblik niet meer zo hoog in prijs. Het hoge eiwit gehalte van bonen, eapucij- ners maakt ze geschikt om vlees te vervangen bij de maaltijd. De meeste waarde hebben ze echter pas dan, als ze met aardappelen te zamen worden gegeven, om dat het eiwit van peulvruch ten, gecombineerd met dat van aardappelen, het vlees eiwit (waaruit ook het grootste deel van ons üchaam is opgebouwd) kan vervan gen. Ook melk, bijv. ver werkt in het nagerecht, kan aanvullend bij peulvruch ten worden gegeven. Het is verstandig he.t kooknat van peulvruchten te bewaren; dit is immers rijk aan goede stoffen. Men kan er een heerlijke soep of saus van maken. Wanneer men peulvruch ten koopt, moet men ar wel op letten, dat men geen overjarige peulvruchten neemt, doch die van de laatste oogst. Dit kan men constateren, door met de na gel in de schil te drukken. Is de schil zéér hard, dan zijn de pe.ulvruchten ouder. Een bezwaar van overjarige peulvruchten is, dat hun kooktijd zeer lang is. Bij lan ger bewaren drogen zij uit. Vaak voegen huisvrouwen, als de e.rwten of bonen niet gaar willen worden, een le peltje zuiveringszout toe. Dan wordt de schil wel spoedig zachter, maar het bezwaar ls, dat hierbij tevens voedings stoffen te niet worden ge daan. Men kan de kooktijd zon der bezwaar verkorten, door aan het water, waarin de peulvruchten geweekt wor den. 2 keukenzout toe te voegen (dit is dus 20 gr. op een liter water). Vóór het koken gie.t men dit weekwa- ter af en doet vers water zonder zout bij de peulvruch ten. Hierna worden ze gaar gekookt. Zout wordt dan pas tegen het einde van de kook tijd toegevoegd. Enige voorbeelden van hoofdgerechten, waarbij peul vruchten zijn verwerkt, vol gen hier: 1. Bruine bonensoep aardappelen veldsla ge hakt. 2. Aardappelen rund vlees winterwortelen met groene erwten. 3. Aardappelen witte bo nen tomatensaus andii- viesla. 4. Aardappelen eapucij- ners gebakken uien peterseliesaus. 5. Stamppot van aardappe len en groene erwten met peterselie of kervel. 250 gr. (2 kopjes) bruine bo nen, 500 gr. aardappelen, 2 liter water of ly2 liter wa ter en liter melk, 100 gr. gemengde soepgroenten, 150 gr. ui of prei (gehaktballe tjes), zout, aroma, peper, margarine of vet, gehakte peterselie» De bonen wassen, gedu rende 24 uur weken en gaar koken tot ze zeer zacht zijn. De gesnipperde ui of prei in wat margarine of vet fruiten. De aardappelen schillen, in stukjes snijden en met de. gefruite ui en de soepgroentte in weinig wa ter gaar koken. De massa stampen en de gezeefde bruine bonen met het bonen water toevoegen, e'venals de melk. De. soep onder af en toe roeren goed laten door koken, tot ze gelijkmatig gebonden is. Op het laatst de gehaktballetjes toevoegen. (Hiervoor gebruikt men gehakt dat aangemaakt ls met wat geweekt oud brood, zout, peper en nootmuskaat en dat tot kleine, balletjes is gedraaid. Zeer smakelijk is het, de gehaktballetjes even in wat margarine of vet te bakken, alvorens ze in de soep te doen). Aan de soep gehakte peterselie en desgewenst wat peper en aroma toevoegen. Bedjasje van rose wol, getoond modellen, die Engelse huisvrou digden voor export op de show van hnndgebreide wen, als vrijwilligsters, vervaar- naar het dollarland. De Engelse vrouwen zijn over het algemeen zeer bekwaam met de breinaalden. En ze zijn zéér vaderlandlievend. Een groot aantal vrouwen, als vrij willigsters aangesloten bij de „Women Voluntary Ser vices", de „Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening", heeft truien, vesten, jum pers, bedjasjes enz. gebreid voor export naar Amerika, om op die manier voor het vaderland dollars te ver dienen. Van deze gebreide kledingstukken is dezer da gen in Londen een show gehouden, waar het bedjasje van de foto werd getoond. Het is van fijne rose wol. Engeland moet, evenals wij, het beste van zijn kleding- producten uitvoeren. In onze winkels vindt men dan ook op het ogenblik veel Engels ondergoed, onder meer van de fraaie celanese-zijde. Wij hadden zo'n onderjurk in handen, waaraan een label was bevestigd met wasvoor schriften. En dat is heus geen overbodige luxe. Want vroeger, toen de huisvrouw alleen met de reële produo- ten, katoen, wol en linnen te maken had, wist ze wel, hoe ze het goed moest behande len. Maar langzamerhand zijn er zoveel soorten kunstvezels, dat men, ter sparing van het materiaal, wel mag weten of men het warm of lauw moet wassen, droog of vochtig moet strij ken en of de bout daarbij al of niet heet moet zijn. In onze eigen confectie- kringen zijn op het ogen blik besprekingen gaande om ook hier de verschillende kledingstukken te voorzien van voorschriften voor be handeling in de was. Iedere huisvrouw zal dit toejui chen. Want we weten het allemaal: het goed lijdt enigs zins door het dragen, maar veel méér door het wassen en strijken. En een gekrom pen, een doorgelopen of een geschroeid stuk is altijd weer een verdriet en een ergernis voor de eigenares, omdat ze weet, dat het voor. komen had kunnen worden. ASTRID Toen wij enige tijd gele den e.en kleuterschool tje bezochten, waren** wij getuige van een toneel-s tje, dat ons bijzonder trof, K niet zozeer om wat er ge beurde of om wat er gezegd werd, maar om de mentaü- teit, die er uit sprak. Er was een nieuwe doos werk materiaal aangekomen, die diende om de kinderen be grip voor de kleuren en haar samenstellingen bij te brengen. De zuster begon haar uitleg met de. vraag: „Wie wil er later schilder worden?" Onmiddellijk ging er zowel bij de meisjes als bij de jongens een aantal vingers omhoog. Direct was een kleine wijsneus van een jaar of vijf er bij en zei met een smalend lachje: „Drie meisjes! Meisjes schilder." Blozend, alsof ze zich betrapt voelden, trokken de vrouwe lijke kleuters haar .vingertjes terug, maar het zustertje loste he.t probleem zonder moeite op: „Nee, meisjes worden natuurlijk geen schilder, maar ze kunnen best tekenares worden en dan moeten ze ook alles van kleuren afweten." Instem mend geknik aan de meis jeskant en geen verder pro test bij de jongens. Ziezo, het vraagstuk was opgelost en de uitleg kon verder gaan. Wat ons trof en, laten wij het maar eerlijk bekennen, ook verheugde, was dat de zuster in dit geval niet de kant van het jongetje koos, ook nie.t ging zitten betogen, dat moeders ook wel wat van kleuren afweten, maar dat ze direct voor de meisjes de tegenhanger van het schil dersvak bij de hand had. Zo leren de kinderen al vroeg, dat er beroepen zijn voor jongens en voor meisjes, en dat die meisjesberoepen niet beperkt zijn tot het „beroep" van moeder, religieuze en eventueel onderwijzeres, zo als in onze jeugd maar al te graag werd gepreekt. Het gevolg van deze mentaliteit immers was, dat dé meisjes van kindsaf dit als enige mo gelijkheid gingen zien; zodat degene, die door omstandig heden niet trouwde of in het klooster ging, het gevoel kreeg een „mislukking" te zijn. Nie.t zeldzaam zijn de voorbeelden wij kennen er in eigen omgeving di verse van vrouwen, die, om hieraan te ontkomen, zich in een huwelijk heb ben gestort, dat op zijn zachtst uitgedrukt weinig geslaagd mag genoemd wor den. Het is goed, dat men de ongehuwde staat naast dé religieuze en gehuwde staat als een realiteit gaat erken nen. Het feit ligt er nu een maal, dat tal van vrouwen niet trouwen en zich toch ook niet tot de kloosterstaat geroepen voelen. Dat door deze erkenning veel vrou wen er toe zullen komen deze staat boven de gehuwde staat te stellen, ls zeer on waarschijnlijk, omdat haar natuur toch altijd een woordje zal blijven meespre ken. De kans op de „vlucht" in het huwelijk echter zal er door verkleind worden en dat achten wij winst. Daarom ook kunnen wij ex ons slechts over verheugen, dat het be grip hiervoor zich ook baan breekt in religieuze kringen. Wij hopen tenminste dat wij hier niet slechts met een in dividuele uiting te doen heb ben gehad. Fanfares van het trompettercorps, hoog uit de Tivolizaal klinkend, kondigden het begin aan van de drie en twintigste ruiterdag van de Koninklijke Neder landse Federatie van Landelijke Rijver- enigingen, die Woensdagmiddag in Utrecht werd gehouden. Slechts weinigen van de 261 aangeslo ten rijverenigingen hadden zich door de verkeersbelemmeringen laten weerhou den vertegenwoordigers naar deze jaar lijkse bijeenkomst in Utrecht af te vaar digen. Dr. Miedema, chef van de afde ling lichamelijke opvoeding, vertegen woordigde de minister van O., K. en W. Voorts waren vele vooraanstaande figu ren uit de hippische wereld en vertegen woordigers der stamboeken aanwezig. De voorzitter, dr. C. Brands uit Zwolle, zei in zijn openingswoord o.m., dat ook in het afgelopen jaar de rijverenigingen bij talrijke landelijke gebeurtenissen de nationale eendracht hebben gedemon streerd en haar aandeel ertoe hebben bijgedragen om het platteland op de voorgrond te doen treden. De Federatie heeft een groot tekort aan rijleraren en instructeurs, een vraagstuk dat het be stuur veel hoofdbrekens kost. Een ge deelte der rijkssubsidie zal worden be steed aan het opvoeren van het aantal speciaal geschoolde instructeurs. Voordat aan de afwerking van de huis. boudelijke agenda werd begonnen, zon gen de aanwezigen het Wilhelmus en be sloot men tot het zenden van een tele gram van aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin. Na de gebruikelijke uitreiking van de Federatie ruitersterren en diplo ma's was er filmvoorstelling en een provinciënwedstrijd „Hippische Hersen gymnastiek". Aan de Europese schaatskampioenschap pen te Helsinki, welke op 4 en 5 Februari worden gehouden, nemen in totaal drie-en- twintig rijders uit acht landen deel. Het zijn: Nederland: Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Cor Heus. Noorwegen: Hjalmar Andersen, Sverre Haugli, Reidar Liaklev en Henry Wahl. Zweden: Goethe Hedlund, Sture Eng- stroem, Karl Erik en Curt Karlsson. Finland: Kauko Salomaa, Lassi Parkinen, Kalevi Laitinen, Mauri Suomalainen. Italië: Enrico Musolino en Guodo Caroli- Tsjechoslowakije: Zdenek Hanzlik en Vladimir Kolar. Hongarije: Jozsef Berenyi en Ferenc Loe- rinez en de Engelsman Johnny Cronshey, van wie men niet weet of hij voor Groot Brittannië dan wel voor de LS.U. zal uit komen. De oefenwedstrijd op Woensdag 8 Februari voor de sanmestelling van het Nederlands elftal dat op 22 Februari te Newcastle tegen Engeland-b uitkomt en van de Zwaluwenploeg die op 21 Februari de Rode Duivels te Gent zal ontmoeten, zal gespeeld worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam. De wedstrijd begint om drie uur. In een aantrekkelijke wedstrijd heeft de ijshockeyploeg HHYC (Den Haag) het Zweedse team IFK Mariefred met 52 ver slagen. De Zweedse derde-klasser was een zeer sterke tegenstander en had een puntenver deling beslist verdiend, zowel voor spel techniek als voor de goede aanval. HHYC speelde zonder Taconis; de Haagse verde diging was hierdoor verzwakt en had de grootste moeite de solide en snelle aan vallen van de Zweden, waarbij K. E. An derson, Viden, Hellberg en Karlsson uit blonken, het hoofd te bieden. De wedstrijd1 werd in prima verstandhou ding gespeeld. De doelwachters Nils Roos (IFK) en Van der Heyden (HHYC) be- 'hoorden tot de uitblinkers. Hedenavond komt de Zweedse ploeg ln de Apollohal te Amsterdam uit tegen de Ijsvogels. Vandaag zijn te St. Etienne (Frankrijk) de wedstrijden in het toumooi om het Europees kampioenschap 47/2 begonnen. Deelnemers zijn de Fransen Galmiche (titelhouder), Dufetelle en Chassereau, de Belgen Van Hassel en Vervest en de Ne derlanders Van de Pol, Sweering en De Ruyter. Vervest vervangt Gabriels, die we gens bezigheden te Antwerpen verstek moet laten gaan. De eerste middagpartijen van Donderdag zijn: Dufetelle—Chassereau, Van Hassel— Vervest, Van de PolSweering en De Ruy terGalmiche. Hongarije werd winnaar van de Swaithling Cup (heren) m het tafelten- nistournooi te Boedapest en behaalde daarmee tegelijkertijd het wereldkam pioenschap. Tweede werd Frankrijk, der de Zwitserland. Te Lake Placid won de Noor Slaatvik het eerste onderdeel van de wereldkam pioenschappen skiën, waarvoor vier en twintig deelnemers startten. De gemeenteraad van Etten-Leur (bij Roosendaal) heeft besloten een geheel nieuw motorcircuit aan te leggen. In de derby des citadins, een afda lingswedstrijd op de ski, bezetten onze landgenoten de volgende plaatsen: P. Pappenheim 24e, W. Baron de Vos van Steen wijk 35e en F. Eschauzier 44e. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. - NCRV: 18.00 Leger der Heils, 18.15 land- en tuinbouw, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 muzi kale causerie, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Steravond, 21.00 familie competitie, 21.45 Selecta-orkest, 22.15 De vaart der volken, causerie, 22.35 gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18.00 uur ook 245 en 1875 m. - AVRO: 1800 nieuws, 18.15 sportpraatje, 18-30 Hugo de Groot en orkest. 19.00 kleuters, 19.05 volksmuziekschool, 19.30 Harmonetto en zang, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20J5 Radio Philharmonisch Orkest, 21.10 „De beweeglijke wereld", 21-45 piano, 22.20 Wij vlogen naar Java door A. Viruly, 22 35 Rennesse-kwintet, 23.00 nieuws, 23J5 sport. 23.30 gram. VRIJDAG HILVERSUM I ,301 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 Tsjechisch Philh. Orkest, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 huisvrouw, 9.35 schoolradio, 9.45 schoolradio, 10.00 ochtendconcert, 11.00 Zonnebloem, 11.40 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 lunch concert, 12.30 mededelingen, 12.33 piano. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 omroeporkest, 14.00 Negen heit de klok, 14.45 Cantus Populorum, 15.00 school radio, 15.30 Symphonette-orkest, 16.00 Zonnebloem, 17.00 jeugd, 17.15 kinder koor, 17.30 clarinet en vleugel, 17.55 Vaudeville-strijkorkest. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10.00 uur ook 245 m. en na 17.30 uur ook 245 en 1875 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 Jerome Kern, 8.50 huisvrouw. 9.00 kamermu ziek. VPRO: 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 waltz-me- moires, 10.03 vrouw, 10.45 Ravel, 11.15 voordr., 11.30 opgewekte gram. AVRO: 12.00 zang en orgel. 12.30 mededelingen, 12.33 sport, 12.45 This is America, 13.00 nieuws, 13.15 Surinaamse muziek, 13.4U opnamen uit „Look .for the lining", 14.00 kookpraatje, 14.20 Ront- gen-kwartet, 15.00 voordracht, 15.20 pla- tencabaret. VARA: 16.00 Filmland. 16^30 jeugd, 17.00 piano, 17.20 muzikale causerie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4