REEDS VOLGEND JAAR PROEF MET WATERSTOFBOM? m M. «26- l*t/t£ Groeten aan honderd Haarlemse militairen in Indonesië \ep6H WERKSLAVEN IN HET RODE PARADIJS Il| Groot deel van voorbereidend werk zou reeds verricht zyn Explosiehitte 10 millioen graden Celsius Schadelijk getelefoneer van bookmakers Directeur Oudewaterse Bank failliet Tandartsen in hoger beroep voor de rechtbank i Zieke geleerden uit Zuidpool gebied geëvacueerd Radio Tibet vraagt hulp tegen Mao 1, Regering van Irak afgetreden Russen willen proces tegen keizer Hirohito Drie woorden gaven Hans een halve dag vrij-af van school Familiekring van onbekenden In Tsjechoslowakije leeft de arbeider bij de gratie van Gottwald ■aflig veilig tn LUX DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 Atoomcommissie werkeloos Reacties HO TSJI MINK EN FRANKRIJK Acheson laakt de erkenning door Rusland ititsiii Wm ERNSTIG ONGELUK OP OVERWEG De arrestatie in Den Haag Onregelmatigheden in proces tegen Schacht? „Hallo. Klaas, alles oké" Rijksstraatweg 110, Gen. Cronjéstr 67, Haarlem; Binnenweg 116, Heemstede. De bon is koning Voel de donzige zachtheid van wol, als 't uit LUXJ Beloften van de overheid Minister als patiënt 'Ie Amerikaanse regering hoopt, nu Truman zgn goedkeuring heeft gehecht -an het vervaardigen van de waterstofbom, deze reeds het volgend jaar te xunnen testen. Een groot deel van het voorbereidende werk wat de funda mentele principes van de bom betreft is reeds verricht. De Amerikaanse geleerden, handelend volgens de opdracht van Truman, zyn gisteren met volle kracht begonnen aan plannen voor het ontwerpen van een waterstofbom. >Ien gelooft, dat zjj aan de volgende twee methoden werken: 1. Trachten het proces waardoor de zon en andere planeten hun reusachtige energie ver kregen de fusie van waterstofatomen ter vorming van een nieuwe sub stantie te bekorten. 2. Het bombarderen van het element lithium met waterstofatoomkemen. Naar schatting van dr. Helge Tyren, een vooraanstaand Zweeds deskundige van de universiteit van Uppsala, zou de waterstofbom een explosiehitte kun nen ontwikkelen van tien millioen gra den Celsius. De bom zou waarschijnlijk rond van vorm zijn en een weinig groter dan een atoomoom. De „zware water stof", die de bom zou bevatten, zou waarschijnlijk gecomprimeerd worden in een omhulsel van uranium. Volgens dr. Tyren zou er bij het tot ontploffing brengen van een waterstofbom in zee geen gevaar bestaan voor een ketting reactie. In wetenschappelijke kringen had men, zodra de atoombom een feit was geworden, de ontwikkeling van een waterstofbom voorzien. Naar de mening van dr. Gunnar Ran- ders, de chef van de afdeling onderzoek van het Noorse ministerie van Defensie, zou voor het op gang brengen van het explosieproces van de waterstofbom een atoombom gebruikt moeten worden. Canada, China, Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben in antwoord op een vraag van de Algemene Vergadering van de V.N., de onderhandelingen over inter nationale controle op de atoomenergie voort te zetten, verklaard, dat, „zolang de Sovjet-Russische regering weigert aar, deze besprekingen deel te nemen, het onmogelijk is het eerst gestelde doel van het door de Algemene Vergadering der V.N. gegeven mandaat te bereiken".. Het antwoord was vervat in een brief aan Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N. In de resolutie van de algemene ver gadering werden de zes permanente le den van de commissie voor atoomenergie van de V.N. geïnstrueerd „alle wegen te onderzoeken en te verkennen" voor het vinden van een aanvaardbaar con- tróle-plan. Dr. Josji Nisjina, Japans meest voor aanstaand expert op het gebied van de kernsplitsing, was van mening, dat pre sident Truman's besluit „onvermijdelijk" was. De burgemeester van Hiroshima, Sjinzo Hamai, zeide, dat, indien de we reld wist welke ramp de atoombom zijn stad had gebracht, 't niet moeilijk zou zijn het gebruik van de waterstofbom te verhinderen. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de raad van Amerikaanse stafchefs, die thans in Japan vertoeft om de defensieproblemen van het Verre Oosten te bestuderen, zeide, dat de wa terstofbom een oorlog meer onwaar schijnlijk zou maken. „Wanneer wapens zo verschrikkelijk zijn, dat zelfs de over winnaar er meer schade van moet on dervinden dan hij kan lijden, zal nie mand oorlog voeren". Kolonel William Hodgson, vertegen woordiger van het Britse Gemenebest in Overmatig gebruik van telefooninstal laties door toto-maatschappijen en an dere instellingen die de zucht tot wed den als winstobject hebben gekozen, hebben gedurende de tweede wereld oorlog ernstig afbreuk gedaan aan de oorlogsinspanning, aldus is gebleken uit een rapport van de federale com missie voor communicatiemiddelen, dat Dinsdag te Washington werd gepubli ceerd. Het rapport, dat ts gebaseerd op over zichten, van 1943 en 1944 heeft uitge wezen, dat in die jaren tips op de tele foon- en telegraaf circuits in de U.S.A. vaak voorrang hadden boven belang rijke berichten die ten nauwste ver band hielden met de oorlogvoering, dat essentiële industrieën het toen zonder telefoonaansluitingen moesten stellen omdat bookmakers over drie of meer toestellen beschikten, dat telegraaf - maatschappijen 16.693 mijl telegraaflij nen verhuurden aan nieuwsbureaux die zich specialiseerden op het verspreiden van uitslagen van draverijen terwijl in het gehele land telegrammen, ook be langrijke, slechts met vertraging kon den worden verzonden, en dat in een zekere periode van 30 dagen een uit- slagendienst in Los Angelos liefst 1086 interlocale gesprekken heeft gevoerd. Het rapport wees er verder op dat ge durende de oorlog de U.S.A.ten minste 50.000 bookmakers telde, iierdeeld over 305 plaatsen, die elk ten minste over livee telefoonaansluitingen beschikten. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft |isteren de Russische erkenning van Tsji-Minh als de wettige regeerder van Indo-China veroordeeld. Acheson •beende, dat deze Sovjet-Russische stap *'le illusies over een nationalistische ?Jrd van de Viet Minh wegneemt en f*o Tsji-Minh aan de kaak stelt als de doodsvijand van Indo-China's onafhan kelijkheid. De Amerikaanse minister verklaarde "elke reden te hebben te geloven, dat ?e wettige regeringen van Laos, Cam- dedja en Vietnam zich tot stabiele re uringen zullen ontwikkelen, die de ®re nationalistische gezindheid van ?}®or dan twintig millioen mensen van do-China vertegenwoordigen". Rusland heeft gisteren de Franse pro- st-nota inzake de Russische erkenning h hef regiem van Ho Tsji-Minh ver worpen. De Russische ambassadeur, ®xander Bogomolov, zond de Franse - la met zijn groeten aan het Franse histerie van Buitenlandse Zaken terug (j „'Verklaarde, dat „de regering van de n'et m°gelijk acht een der- Uke nota te aanvaarden". di-n eert te Tokio opgevangen uitzen dt® Van radio Pjongjang wordt inmid- Semeld, dat de regering van Noord- heef®a de regering van Ho Tsji-Minh *un erkend. Tussen beide regeringen w'.n diplomatieke vertegenwoordigers Qeh uitgewisseld. de geallieerde bestuursraad voor Japan, verklaarde, dat een internationale over eenkomst ten aanzien van alle wapens van massavernietiging thans noodzake lijker was dan ooit. De republikeinse Amerikaanse senator Vandenberg stelde gisteren voor, dat president Truman de Verenigde Naties er van in kennis zou stellen, dat de Verenigde Staten bereid waren onmid dellijk de werkzaamheden aan de wa terstofbom te staken, wanneer atoomwa pens op internationale basis buiten de wet zouden worden gesteld. De Britse eerste minister Clement Attlee heeft een verbod uitgevaardigd voor elk Brits officieel commentaar in zake de Amerikaanse beslissing om de H-bom aan te maken. Een woordvoerder voor Downing Street zei dit, toen hem gevraagd werd of Engeland geraadpleegd was over de productie van de waterstof bom. De eerste berichten over de wijze waarop Maandag twee Engelse weten schappelijke onderzoekers per vliegtuig zijn gered uit een isolement van drie jaren op het eiland Stonington in het Zuidpoolgebied zijn gisteren per radio binnengekomen. T. M. Randall en B. Stonehouse, de twee geredden, werden eerst per vlieg tuig gezocht. Het toestel, een kleine Norseman, steeg op van een basis op een van de Argentijnse eilanden aan de Zuidpunt van Zuid-Amerika en moest vandaar 200 mijl afleggen om het eiland. Stonington te bereiken. Na een moei lijke landing móesten de redders 10 mijl roeien in een ijsvrije fjord om het bi vak van de mannen te bereiken. Op de terugweg zagen de redders van hun vliegtuigje uit hoe het ijsveld zich sloot rond het hulpschip John Biscoe, in de nabijheid waarvan zij wilden lan den. Op het laatste nippertje kon nog een landing worden uitgevoerd. Negen wetenschappelijke onderzoekers zijn op het eiland Stonington achterge bleven. Drie daarvan waren ook reeds drie jaar van de buitenwereld afgeslo ten en zes hadden al een twee-jarig verblijf achter de rug. Randall en Stonehouse werden ge- evacueerd omdat, zij het laatste jaar vrijwel onafgebroken ziek waren ge weest en langer verblijf bij de expe ditie niet verantwoord was. Te New Delhi heeft men een zwakke radiostem opgevangen van „het dak van de wereld", Tibet, die een beroep deed om hulp tegen de Chinese communisti sche legers, die het domein van de Da lai Lama bedreigen. Het station kon digde zichzelf aan als Radio Tibet. Er werd Engels gesproken en verklaard, dat de regering van de Dalai Lama „verontrust was door de bedreiging met een communistische invasie". Er werd een beroep gedaan op alle aan grenzende landen om Tibet bij te staan. „Radio Peking heeft herhaaldelijk verklaard, dat de Chinese communisten de bedoeling hebben Tibet te bevrijden. Tibet heeft echter nooit de Chinese souvereiniteit erkend. De regering en zijne heiligheid zijn geschokt door de communistische bedreiging. i Ten gerieve van de pelgrims, die Rome tijdens het Heilige Jaar bezoeken, is een speciale tramdienst tussen de vier basilieken der Eeuwige Stad ingesteld. Deze dienst wordt onderhouden door veertien wagens, waarvan er elke twaalf minuten een vertrekt. De directeur van de Ouderwaterse Bank, C.V., is door de Rotterdamse rechtbank in staat van faillissement verklaard. De aan vraag tot faillietverklaring geschiedde door een van de voornaamste crediteuren. Mr. A. Blussé van Oud-Alblas 'te Rotterdam is tot curator benoemd. Daarnaast is in on derzoek in hoeverre strafvervolging moge lijk is. Op de onbewaakte overweg te Tricht bij Geldermalsen is een met melkbussen geladen vrachtauto van de melkfabriek te Trichf door een goederentrein, die uit de richting Rotterdam kwam. gegrepen. De auto werd totaal verpletterd. De enige inzittende, de 55-jarige chauffeur J. M. de Bruin uit Buren, werd levens- gevarlijk gewond en is enkele uren la ter overleden. Vermoedelijk kon de chaufferu door de gladheid van de weg niet tijdig remmen. Van een bevoegde politic-autoriteit ver namen wij Woensdag nog, dat de Haag agent A. V. inderdaad is gearresteerd, omdat hij inlichtingen verstrekte aan T. E. van de P.O.D. Een officiële beves tiging van de verdenking, waaronder de kapitein van het ministerie van Oorlog werd gearresteerd deze arrestatie wordt eveneens toegegeven konden wij nog niet verkrijgen. In verband met de zaak-Schallenberg is niets te zeggen, zo verzekerde men ons. Ook schijnt deze affaire niets te maken te hebben met de deviezenzaak Visser-Bos. De maand Januari is voor de Rotter damse haven niet slecht ingezet. Kwa men er in het vorige jaar in die maand reeds 730 schepen binnen, nu waren het er 970 en reeds is thans het dui zendste schip van dit jaar binnen ge lopen. De minister-president van Irak, Ali Djawdat Ayoebi, heeft gisteren aan de regent, Amir Abdoel Illah, het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De regent is met vooraanstaande staatslieden in overleg getreden voor de vorming van een nieuw kabinet. Het kabinet van Ayoebi trad 10 December in functie. Het was een coalitie „om de financiële moeilijkheden van het land het hoofd te bieden". De Sovjet-Russische ambassadeur te Washington, Panjoesjkin, heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij de Verenigde Staten heeft voorgesteld nog een aantal Japanners, onder wie de keizer, als oor logsmisdadigers te berechten. Aan het einde van de oorlog besloten de Amerikaanse autoriteiten, dat Hiro hito onder controle van de militairen had gestaan en niet beschuldigd zoü worden van oorlogsmisdaden. In sommige offi ciële kringen is men tevens van mening, dat een actie tegen Hirohito de kansen óp een stabiel na-ooriogs Japan zou ver minderen. Het ministerie van Binnenlandse 'Za ken van Württemb erg-Baden heeft ge last, dat er een strafvervolging tegen Karl Stroele wordt ingesteldStroele is hoofd van het W ürttemb erg se ministerie voor de zuivering. Hij zal er van be schuldigd- worden druk te hebben uit geoefend bij het proces tegen Hitler's president van de Duitse Rijksbank, Schacht, zo deelt het West-Duitse Nieuwsbureau D.P.A. mede. „Hallo Klaas, alles oké. Hou je maar taai en tot kijk." Dit is eigenlijk het motief, waarop alle groeten geborduurd zijn, die via de radio onze mannen en jongens in Indonesië van thuis bereiken. Kort in alle gevallen, maar afwisselend krachtig of bedeesd, 't Is de eerste keer dan ook wel een vreemde gewaarwording, wanneer je voor zo'n onnozele microfoon de vertrouwelijkheid recht moet laten wedervaren als in een gesprek van man 'tot man. Waar er in de huiskamer zo voor de vuist weg het ene gesprek op het andere volgt, moeten hier papier en potlood de helpende hand bieden om in enkele woorden alles te kunnen zeggen, wat op het hart ligt. En dan is het verwonderlijk, hoe met die enkele woorden inderdaad alles gezegd kan worden. „Nou goeie hoor, alles oké," meer is er toch niet nodig. In groten getalen komen onze jongens terug uit Indonesië, maar er zijn er nog zovelen, die met ongeduld wachten op het ogenblik, dat ook zij aan boord van het schip kunnen stappen, dat hen naar de Hollandse kade zal brengen. Wil lem Bilderdijk schreef eens: 'k Heb dan met mijn strammen voet, eind'lijk uit d'onstuimen vloed, Hollands vasten wal betreden, en daarin beleed hy oprecht zijn vreugde over de terugkeer in Hol land. Onze soldaten zeggen het in wat eenvoudiger taal, maar wij moesten toch aan die woorden denken, toen wij gisteren in de Bilderdijkzaal bij Brink- mann te gast waren en daar werden op. genomen in die familiekring van onbe kenden, die een voor een voor de mi crofoon kwamen om op deze manier hun groeten naar Indonesië uit te spre ken. De hoop op een spoedige thuiskomst van man, zoon, verloofde of vriend werd in allerlei toonaarden uitgesproken. En deze hoop was eigenlijk de band, die al deze mensen in die kleine zaal samen hield als in een intieme familiesfeer. MELK EM PUUR In hel jaar 1938 werd het Tsjechoslowaakse leger gemobiliseerd en begon de ellende in dit thans rampzalige land! De volkeren van de Republiek werden des tijds in politieke verwikkelingen betrokken, over welker oorzaken de meningen nogal uiteenliepen en waarover vooraanstaande politici het ook thans niet eens zijn. Öf de schuld nu lag bij het volk en zijn leiders, of dat de moeilijkheden in hoofdzaak werden veroorzaakt en uitgebuit door inmenging van buitenaf, daarover wil ik thans niet spreken. Een feit is het evenwel, dat C. S. R. sedertdien in het brandpunt van de belangstelling staat. In alle mogelijke periodieken schrijft men thans over „Het hart van Europa" en de gedachte dringt zich wel eens bij de lezer omhoog: „Is het mogelijk, dat een Tsjech of een Slowaak vandaag aan de dag nog aan iets anders kan denken dan aan, zijn lot?" Volmondig kan ik Hoe zijn de sociale toestanden in Tsjechoslowakije onder het commu nistische regiem? Een bijzondere correspondente, die het land terdege kent en er onlangs nog gereisd heeft, verhaalt in een viertal brieven van haar ervaringen en observaties in de jongste der volksrepublieken. Het eerste artikel vindt men hierneven. grondloon bedraagt ongeveer f42. netto per week. De belasting is even hoog als in Nederland. Alleen de ziekte verzekering verschilt met de onze; de laagstgesalarieerde ongehuwde werkne zeggen: „Hij denkt er elke dag aan, hij spreekt er' dagelijks heimelijk over, hij mer betaalt een bepaald aantal jaren lijdt er onder en voelt zich met de dag machtelozer. Hij weet zich te behoren tot °nSeveer f 10.per maand; de bestge- een verraden volk." Toen ik nog slechts korte tijd ge leden door het Tsjechische land zwierf, deed ik. of ik weinig bemerkte van de politieke gistingen. Ogenschijn- lyk leidt de gemiddelde burger dan ook een normaal bestaan. Maar wanneer men eenmaal na verloop van tij d want de Tsjechen zijn o, zo voorzich tig het vertrouwen heeft weten te winnen van bepaalde groe.pen, dan is men er verwonderd over, dat mensen zulke taaie wezens zijn; dat zij zóveel kunnen lijden, zó fel strijden en zich zó eenzaam, verlaten en.... verraden ge voelen. Voor oningewijden hebben de onaan gename, maar ook de aangename za ken evenwel hun gewone verloop. De kinderen gaan naar (de genationaliseer de) school en de ouderen werken over dag. Er wordt belasting betaald, contri butie neergeteld voor de vakbond en verenigingen, een kleinigheid uitgetrok ken voor sport, spel en andere verma ken en hoewel de Tsjechen vroeger wel trachtten geld opzij te leggen voor slechte tijden, vergaat het htm thans als vele andere volkeren zij kunnen niet meer sparen, omdat de kosten voor het levensonderhoud dit niet meer toe laten. Natuurlijk zetten de huismoeders nie.t het gehele inkomen om in levens middelen; d'e gezinsleden moeten ook gekleed worden Kleding en schoeisel zijn peperduur efl dikwijls niet te koop. Geen wonder, dat d'e Tsjechen zuinig op hun kleren zijn en ze wel zó laten vervaardigen, dat ze niet al te zeer aan de mode onderhevig zijn! Men ziet er niet zo veel echt chic geklede perso nen meer! Thans wil ik enkele prijzen laten volgen van levensmiddelen (gemiddelde prijzen, omgerekend in Ned. valuta, veelal per kilogram) Vlees: met bon f 2.50, zonder bon f7.50; brood: 1000 gram 25 ets m b. f 0.50 tot f 0.75 1. b.; bloem: 50 ets. m. b., f l z. b.; ei: 20 ets. m. b„ 75 ets. z. b.; boter: f 4.— m. b., f20.— z. b.; vet: f 3.— m. b., f 25.— z. b.; chocolade: f6.m. b., f 12.50 z. b.; suiker f 0.80 m. b.; f 2.z. b. De lezer zal wel vreemd opkijken, dat de prijzen van levensmiddelen, verkrijgbaar salarieerde ongehuwde f 40.Na ver loop van tijd is men yrijgesteld voor het leven. Voor gehuwde arbeiders geldt dezelfde regeling als in Nederland, maar ook deze arbeiders worden na 20 ja ren vrijgesteld. De contributie voor de vakbond varieert van f 5.tot f 7.50 per maand; een zelfde bedrag wordt ver eist voor het lidmaatschap van een ver eniging. De loontoeslagen („pausal") met bon, zoveel goedkoper zijn, dan zonder variëren van f 45.— tot f 55.per zo'n waardepapiertje, ja, sommige artike- maand en worden uitbetaald in baar geld len zelfs goedkoper dan in Nederland. Men ofwel in levensmiddelencoupons die bedenke évenwei, dat levensraddelenbonnen welbeschouwd, meer waard zijn dan eigenlijk een deel uitmaken j/an het sala- munt; Het behoeft geen betoog, dat de (com munistische) voormannen de meeste le vensmiddelenbons in de wacht slepen! Ten eerste vormen zij de kerngroepen, daar na de politieke omwenteling onge wenste elementen uit de bedrijven wer den verwijderd en elders (in mijnen en werkkampen) werden tewerkgesteld. Ten tweede is er een grote groep „om- geschoolden", samengesteld uit midden standers wier zaken zonder meer zijn ge nationaliseerd of opgeheven. Deze men sen kunnen vooralsnog het vereiste werktempo maar net bijhouden en ha ris: boven het week- of maandloon kan men deze „toeslagpunten" verdienen. Niet iede re huismoeder beschikt over een zelfde aan tal punten; wekelijks varieert dit zelfs, naar gelang de kostwinner en werkende kinderen geacht werden, deze te „verdie nen". Doch, mét of zonder bon, er moeten levensmiddelen gekocht worden, want ook de soberste mens verlangt een minimum aan voedsel. Is het wonder, dat elke Tsjech en Slowaak dagelijks met een zekere spanning naar zijn werk gaat! Zodra de fabriekspoort 's morgens om zes uur achter de arbeiders is gesloten, - - T - wcixviciupu uiacu lice „ijiiuuueii en na staan zij onder politietoezicht Iedere len geen extra-toeslagen. De hun toe werker weet dit; de fabriekspolitie loopt de gehele dag rond, loert en be spiedt de mensen. Elke fout of ver meend vergrijp wordt opgetekend. Wiens naam vaak in het politieboekje voorkomt, krijgt een waarschuwing of straf (in loon-bonnen)na herhaling kan men beschuldigd worden van sa botage en volgt „verplichte arbeid", dit betekent meestal overplaatsing naar de mijnen. Eenzelfde straf wordt opgelegd aan hen, die zich meermalen onttrekken aan de „vrijwillige" arbeidsdagen Zondagen die men de regering aanbiedt, bü gelegenheid van het een of andere feest. Zoals reeds eerder werd gereleveerd, komen de salarissen in C.S.R. in grove trekken overeen met die van ambachts lieden in Nederland. Het gemiddelde gekende bonnetjes zijn maar laag in aantal bij een minimum aan loon! Daar komt nog bij, dat deze, van middenstan ders tot loonslaven gedegradeerde chris tenmensen, plotseling werden overge plaatst in een milieu, waar zij zich niet thuis voelen. De genationaliseerde werkplaatsen in Tsjechoslowakije zijn geen instellingen meer waar de kostwinner, tezamen met gelijkberechtigde medearbeiders, de kost verdient voor zijn gezin, maar oorden, waar hij, tezamen met andere werksla- ven, zich afbeult voor de staat en daar voor in ruil maar juist genoeg ontvangt om in leven te blijven. Immers, de poli tieke kopstukken onderschatten de kracht van de arbeid niet, maar mis bruiken wel de arbeiders, aan wie alle rcacht is ontnomen! Hou je mij van alles op de hoogte? En bedankt voor „je weet wel".... De leiding van het Strijdkrachten programma heeft precies midden in de roos geschoten met het scheppen van een dergelijke gelegenheid om groeten over te brengen. Familieleden van hónderd Haarlemse militairen in In donesië volgden elkaar gistermid dag en -avond op en zeiden in het kort wat zij te zeggen hadden. Wellicht is het bekend, dat deze groeten in een omlijsting van samenzang onder lei' ding van Johan Jong zullen worden uitgezonden. In het strijdkrachtenpro gramma van Woensdag 8 en 22 Fe bruari kan men een dergelijke üit- zending beluisteren, terwijl een extra serie groeten zal worden uitgezonden op Vrijdag 10 en Dinsdag 14 Februari, Iets van nervositeit was er aanvanke, lijk wel te bekennen, daar in het Bilder- dijkzaaltje, maar de omroeper Ge Maas winkel deed het gemoedelijk aan en de regie van het hele geval was in ver trouwde handen bij Nic. Notten. Sommigen schreven nog ijverig op een groot stuk papier, streepten eens wat door, verscheurden het tenslotte en be gonnen weer opnieuw. Anderen hadden thuis in overleg met de andere huis genoten de tekst opgeschreven, ofschoon het wel wat moeilijk viel beknoptheid te betrachten. „Moeten we niet dat van tante Lena zeggen, vader? En vergeet u niet de groeten te doen van de buren?" Zo moet het in die Haarlemse gezinnen zijn toegegaan, maar toen gisteren de microfoon de ronde deed, had ieder zijn woordje klaar en verliep alles betrek kelijk vlot. Een moeder gaf haar zoon de verze kering, dat zij weer helemaal beter was, zuslief bedankte haar broer voor „je weet wel", Paul werd in de tropen nog hartelijk gefeliciteerd met zijn verjaar dag en een vader was plotseling zijn papier kwijt waarop hij met zoveel zorg zijn tekst had neergeschreven. De groe ten waren er overigens niet minder har telijk om. Zo ging het aan een stuk door, de groeten aan Joris in de mari nierskazerne in Weltevreden, kleine Hans deed het wat verlegen, maar stak zijn vreugde niet onder stoelen of ban ken, dat hij voor die drie woorden een halve dag vrij-af had gekregen. Maar daar waren niet alleen familie leden, die een woordje spraken. D voorzitter van de commissie van ont vangst van de plaatselijke Demobilisatie Raad, de heer P. J. Kapteyn, opende de uitzending met een toespraak, waar in hij de jongens overzee de verzeke ring gaf, dat zij konden rekenen op de Demobilisatie Raad. Waar mogelijk zou deze hen bij hun terugkomst in Holland helpen. Het stemde tot voldoening, dat bijna alle tot nu toe teruggekomen mi litairen een werkkring gevonden had den, maar hij ontveinsde zich niet, dat bij een massale terugkomst als in de af gelopen weken, moeilijkheden niet zou den kunnen uitblijven. Hoe het ook zij, bij alle problemen, ook rond de woning nood, het welkom van Haarlem blijft iedere keer even hartelijk en gemeend. De heer B. Brans jr., redacteur van het contactblad „Trefpunt", voerde het woord en het was tenslotte de heer J. G. M. Bosman, die groeten uitsprak na- luchtig zuivere schuim tere stoffen wollen goed, ,e lilden kleertjes bU,ven zacht sis dons. Dinsdag heeft mr. L. H. Feitsma, Officier van Justitie bü de Amster damse Rechtbank, in hoger beroep bevestiging geëist van vonnissen, die de kantonrechter had uitgespro ken over vijf verdachten, wier be roep op de dagvaarding omschreven stond als „tandtechniker". Zij waren wegens het onbevoegd uitoefenen van het beroep van tandarts ieder tot geldboeten, variërend van 100 tot 600, veroordeeld, waarbij van allen het instrumentarium verbeurd verklaard werd. Enige der verdedigers maakten ken baar, dat de verdachten het met de om schrijving „tandtechniker" niet eens waren. Zij hadden n.l. zoals ter zit' ting werd aangevoerd in het buiten land hun opleiding tot tandarts genoten en zijn in het bezit van buitenlandse tandarts-diploma's, hetgeen hun echter volgens de Nederlandse wet niet de be voegdheid geeft in ons land het beroep van tandarts uit te oefenen. Niettemin hadden zij hier zoals mr. Kokosky als raadsman van de in Suriname ge boren verdachte C. S. opmerkte „tien tallen jaren op behoorlijke wijze hun practijk uitgeoefend", waarbij de over heid hen volgens mr. A. G. Gulcher, verdediger van E. de L., „willens en wetens ongemoeid in overtreding had gelaten". Eerst in de afgelopen zomer was plot seling het optreden tegen deze mensen begonnen, alleen in Amsterdam. De po litie deed invallen om de verdachten op heterdaad te betrappen en in totaal ont vingen enkele tientallen proces-verbaal. Bij de meesten, onder wie alle vijf ver dachten, die Dinsdag terecht stonden, werd het instrumentarium in beslag ge nomen. Bij enkelen werd het losge schroefd, gedemonteerd en meegenomen. Korte tijd geleden heeft de recht bank soortgelijke zaken reeds in hoger beroep behandeld, waarbij het beroep van de verdachten vermeld werd als „dentist", de vrijwel internationale betiteling voor tandarts. De uitspra ken in enkele dezer zaken hielden in, dat het instrumentarium aan de eige naar werd geretourneerd, doch dat de geldboeten behandhaafd bleven. In enkele der Dinsdag behandelde zaken werd als getuige gehoord de 38- jarige L. Spoorenberg, inspecteur van de volksgezondheid in Den Haag, die verklaarde, 'dat de verdachten nimmer de bevoegdheden hebben gehad in ons land het beroep van tandarts uit te oe fenen. Dit nu werd door enkele verde digers bestreden. Zo legde mr. Gulcher de president een fotocopie over van een brief, die gericht was aan verdachte en afkomstig van het Departement van Sociale Zaken. In die brief, die slechts gedeeltelijk werd voorgelezen, stond een overeenkomst vermeld tussen het departement en juridische instanties tot levering van het nodige goud en ander materiaal aan verdachte ten behoeve van diens tandarts-practijk. Het origi neel van deze brief had verdachte later weer bij het departement moeten in leveren, omdat men de brief wenste in te trekken, maar hij had er van te voren een fotocopie van laten maken. De Officier van Justitie, zeide in zijn requisitoir, dat hij de voorgeschiedenis van deze zaak een weinig gelukkige indruk maakt. Verdachte is in de waan gebracht, dat hü deze handeling mocht verrichten door het schrijven van de Geneeskundige Hoofdinspecteur van Volksgebondheid, die een soort toezeg ging heeft gedaan, als zou verdachte wel bevoegdheid hebben. De Hoofdin specteur mist echter ten enenmale ieder recht om zo'n toezegging te doen. Dat kan zelfs de Minister van Justitie niet, omdat wij hier gebonden zijn aan de wet. Andere departementen dienen der gelijke beloften achterwege te laten. Spr. vroeg bevestiging van de door de kantonrechter opgelegde straf. mens de ouders, die niet in de gelegen heid waren hun persoonlijke groeten over te brengen. Dank zij de samenwerking tussen Ka tholiek Thuisfront, het P.I.K. en het Strijdkrachtenprogramma is deze uit zending mogelijk geworden en de 250 Haarlemmers, die er gebruik van heb ben gemaakt, zullen er geen spijt van gehad hebben. In de zaak tegen C. E. S., geboren in Suriname, die zeide zich wel bevoegd te achten om tandheelkunde uit te oefe nen, vroeg de Officier eveneens bevesti ging van het vonnis van de kantonrech ter. Mr. M. Bouwman, raadsman, ver telde, dat verdachte Nederlander is, dat hjj in Suriname een middelbare oplei ding had gehad en later in Curasao in de tandheelkunde had gestudeerd. Toen hij in Utrecht later aan het Tandheel kundig Instituut zijn studie wilde voort zetten, werd hij niet toegelaten, omdat de opleiding in het overzeese gebieds deel van Nederland niet voor vol geteld werd. Zo vertrok verdachte naar Kiel, in Duitsland, waar hij het diploma be haalde. Hij keerde terug naar Utrecht, teneinde ook het Nederlandse diploma te behalen, maar opnieuw werd hem de toegang geweigerd. „Intussen is deze man een uitstekend tandarts geworden," aldus de verdediger. „Tot zijn patiën ten hebben o.a. behoord de minister van O., K. en W. en van de Volksgezondheid in Suriname Lqu Lichtveld en zijn fa milieleden (thans in Suriname) en ook Iaat de vertegenwoordiger van Surina me in Nederland, dr. R. H. Pos, zich nog steeds door hem behandelen." In de zaak tegen de in Londen gebo ren F. P., die onder meer leider is ge weest van de tandtechnische afdeling van „Ziekenzorg", zeide de raadsman, mr. Kokowsky: „Mensen, die tientallen jaren hun praktijk op een behoorlijke wijze hebben uitgeoefend, worden thans plotseling voor de rechter gesleept. Er zijn ernstige pogingen gedaan voor de bona fide mensen een oplossing te vin den. De mogelijkheid bestaat dus, dat zij een gedeeltelijke bevoegdheid zullen krijgen. Het zou dus onbillijk zijn, in dien men hun nu hun instrumenten zou ontnemen." In alle zaken vroeg de Officier be vestiging van de vonnissen van de Kan tonrechter, in twee met wijziging van de opgelegde straffen. Uitspraak 14 Februari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5