INDUSTRIALISATIE IN HAARLEM biedt grote mogelijkheden -JL n bril van Weberniet duurder wel secuurder! NADELEN VAN INDUSTRIALISATIE Kath. Reisvereniging in Haarlem naar Rome Bedrijven van buiten de stad moeten ook gelegen heid krijgen tot vestiging in de gemeente Breed opgezette reclame niet nodig Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent tot industrie-centrum AGENDA' c „Zijn betrekkelijk en mogen uitvoering in Haarlem niet belemmeren H.O.V. Ledenconcert SPECIAALZAAK ^UJeevt Van het Forum Romanum naar het St. Pietersplein OORKONDE VOOR WILLEM EELTJE VAN HET WITTE DOEK heemstede ÏOOO BABY'S SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRICH I ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 VAN WOONSTAD Ook industrie van buiten De sluizen te Spaarndam Welke bedrijven? Solist: Eduard Biele, cello ktcoT„SS„"dva':- te. ÏSoSG" SS w— R.K. Turnkring „Haarlem H.B.C.H.F.C. Geen voetbal in Haarlem VOOR DE BABY De 10.000ste inwoner van Zandvoort ZANDVOORT BOUWNIJVERHEID Nieuwe woningen Burgerlijke Stand RESTAURATIE TOREN N.H.-KERK „Oppervlaktetarief" Gemeenteraad Opening ontspanningslokaal N.K.J.B. R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten BLOEMENDAAL Jubilea op het Prov. Waterleidingbedrijf SANTPOORT KERKLIJSTEN Zondagsdienst Scheepvaartberichten tisA. Taxi? Bel 13 000 „DE SLEUTELSPECIAUST" GROTE HOUTSTRAAT 166 BU DE HOUTBRUG In een besluit van 22 Maart 1949 riepen burgemeester en wethouders van Haarlem een commissie in het leven om hen te adviseren over het vraagstuk der industrialisatie te Haarlem in het algemeen en de verdere exploitatie van het industrie-terrein in de Waarderpolder in het bijzonder. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, trad in deze commissie op als voorzitter, terwijl verschil lende figuren uit het Haarlemse industrie-leven daarin als leden werden opge nomen. Deze commissie heeft B. en VV. een rapport doen toekomen, waarin zij haar bevindingen mededeelt tijdens het onderzoek naar industrialisatie-moge lijkheden in de gemeente Haarlem. In grote lijnen komt zij tot dezelfde con clusie als ir. F. Ottevangers in zijn boek „De sociaal-economische structuur van Haarlem en omgeving", waar deze zegt, „dat bij de te venvachten belangrijke industriële ontwikkeling van ons land Haarlem stellig ook een niet onbedui dende rol zal spelen." mogen worden gebracht van de aanleg- kosten van het industrie-terrein. Moet er nog reclame gemaakt wor den voor vestiging op het industrie terrein? Naar de mening van dé com missie is het min of meer breed op zetten van een reclame-campagne met noodzakelijk. Plaatsing van een re clamebord in de omgeving van de spoorlijn zal wellicht de gewenste uit werking hebben, pe beste reclame zal echter zijn de vestiging van enige be drijven uit de binnenstad. Sedert enige tijd houdt het vraagstuk van de vestiging en uitbreiding van de industrie in ons land velen ernstig be zig. Men is reeds vrijwel algemeen van oordeel, dat het voor Nederland bij het steeds toenemen van het bevolkingscij fer noodzakelijk is zich, meer dan voor heen, te gaan toeleggen op industriali satie. De commissie is van oordeel, dat Haarlem in het algemeen zeer gunstige vestigingsfactoren voor de industrie be zit. Bijzondere aandacht is besteed aan de Waarderpolder. Blijkens inlichtingen van de directeur van Openbare Werken is daar thans een oppervlakte van 25.69 H A. als industrie-terrein in gebruik. Na uitvoerig uitgeweid te hebben over de verdere mogelijkheid tot exploitatie van andere H.A. grond en uitbreiding van het bestaande gebied, verklaart de com missie, dat de belangstelling voor het industrie-terrein zal toenemen, indien de toegang tot dat terrein zal zijn ver beterd. Daartoe zal ongetwijfeld kunnen bijdragen de ten behoeve van het ver keer Oost-West voorgenomen bouw van de geprojecteerde brug over het Noor- der-Buiten-Spaarne, tegenover het Prin sen Bolwerk (de zogenaamde Prinsen- brug), alsmede de aanleg van die gepro jecteerde wegen, welke van de Amster damsevaart af langs het industrie terrein een betere verbinding tot stand zullen brengen met Haarlem- Noord en Bloemendaal. De commissie adviseert dan ook de bouw van genoem de brug en de aanleg van deze wegen uit te voeren. Vooral de brug zal er toe leiden, dat de toegang tot het industrie terrein voor niet-Haarlemmers duidelijk zichtbaar wordt, heügeen de vestiging van bedrijven van buiten zonder twij fel aantrekkelijker zou maken. Veel is er reeds te doen geweest over de industrialisatie van ons land. In allerlei publicaties is gewezen op ae noodzaak aaarvan en aan de hand van sprekende argumenten werd aan getoond, dat Nederland zich nog meer op de industrialisatie zal moeten toe leggen, wil het zijn .bewoners zoveel mogelijk nog een bestaansmogelijk heid geven. Moet Haarlem, in verhouding tot andere gemeenten een uitgesproken woonstad in deze industrialisatie zijn aandeel hebben? In bijgaand ar. tikel geven wij zij he nog sum mier de mening weer van de in- dustrialisatie-comm.ssiz, die daarover een uitvoerig rapport aan B. en W. heeft doen uitkomen. Van woon stad tot industrie-stad is een grote stap, waarbij wel enig beleid aan wezig moet zijn om op de been te blijven De vraag werd nog gesteld, of de ver groting van de sluizen te Spaarndam niet onder het oog moest worden gezien. Hiervoor zou de medewerking nodig zijn van het Hoogheemraadschap van Rijnland te Leiden. Het is namelijk ge bleken, dat de Haarlemse industrie in dertijd veel nadeel ondervond van deze te nauwe sluizen. Algemeen was men echter van mening, dat vergroting niet noodzakelijk was, te meer daar de in dustriehaven toegankelijk is voor sche pen met een diepgang van drie en een halve meter, kleine zeeschepen dus. De commissie zegt tenslotte volkomen in te stemmen met de mededeling van de directeur van Openbare Werken^ waar deze verklaart, dat hij het van* belang acht ook industrie-terrein te be zitten in de kern van de gemeente. Het is namelijk gebleken, dat verschillende industrieën vooral textielbedrijven zich gaarne in de stad vestigen. Van het Phoenix-terrein is thans bijna alles ver kocht. Nabij de Pijlslaan heeft de ge meente nog slechts een stukje grond beschikbaar. Hij zou daarom het aan de Nederlandse Spoorwegen toebehorende terrein (ter grootte van ongeveer zes H.A.) voor kleine industrie bestemd willen zien. Dc commissie deelt verder nog mede, dat z« van oordeel is. dat aan de be staande industrie in de Waarderpolder alle mogelijke service moet gegeven worden. De plannen tot het verbeteren van de Waarderweg en het brengen van gas en water naar deze ondernemingen moeten zo spoedig mogelijk worden uit gevoerd. De afdeling financiën der gemeente-1 Treedt bovendien na jaren van wei secretarie te Haarlem heeft aan de des- vaart een periode in van depressie, dan betreffende commissie een nota doen zal de terugslag daarvan zich in sterker toekomen betreffende „de financiële ge- j mate doen gelden voor een industriestad volgen voor de gemeente Haarlem ten dan voor een woonstad als Haarlem nu aanzien van de bevordering van dé is. Wanneer de gemeente dan in deze industrialisatie". Daarin worden zeer situatie ook nog de financiële gevolgen uitvoerig de kosten van de aanleg van moet aanvaarden van de door haar bij industrie-terrein, de inkomstenbronnen het gereed maken van de industrie-ter- I van de gemeente en de voordelen voor reinen gebrachte offers, dan komt zij, Naar het oordeel van de commissie i, moet de mogelijkheid van vestiging op het industrie-terrein openstaan zowel voor industrieën van buiten als die voor binnen Haarlem. Hierbij wordt opge merkt, dat de industrieel, die zich wil vestigen, steeds zal uitzien naar die plaats, waar arbeiders wonen, doch te vens ook, waar zijn werknemers even tueel zullen kunnen wonen. Het thans in Haarlem bestaande tekort aan wo ningen zal daarom vooralsnog voor de vestiging van industrieën van buiten wel bezwaar opleveren. In verband met het feit, dat er in de binnenstad van Haarlem verschillende bedrijven zijn, welke daar niet gewenst te achten zijn of die thans reeds met ruimte-gebrek te kampen hebben, meent de commissie in overweging te moeten geven in de eerste plaats te bevorderen, dat dergelijke bedrijven naar het in dustrie-terrein worden overgebracht. Hoe eerder tot deze verplaatsing kan worden overgegaan, hoe minder kosten dit voor het bedrijf meebrengt. Deze verplaatsing zou bovendien door haar sanerende werking mede van groot be lang zijn voor de gemeente Haarlem. de gemeente bij industrie-vestiging be- waar elke tegenprestatie is weggevallen, handeld. Gewezen wordt echter ook op in een wel zeer moeilijke, zo niet on- de nadelen en daarbij wordt opgemerkt, houdbare, positie te verkeren, dat wellicht vele werknemers uit andere gemeenten moeten worden aangitrok-l ken, wanneeer blijkt, dat het niet mo-1 gelijk is voldoende arbeiders uit de be staande Haarlemse bevolking bij de nieuwe industrieën te vejschaffen. Behalve dat zulks nadelige gevolgen I zou kunnen hebben voor de opbrengst van de ondernemingsbelasting, komt men ook voor het feit te staan, dat er I meer woongelegenheid moet komen. Dat Ten aanzien hiervan zegt de indus trialisatie-commissie, dat de steller van de nota niet blind blijkt te zijn voor het feit, dat een bloeiende in dustrie het welvaartspeil van de be volking doet toenemen en zij voegt er aan toe, dat zulks toch in ieder geval een gunstige invloed heeft op de van de middenstand te ontvangen ondernemingsbelasting. Met betrekking tot vestiging van ar- De vraag is gerezen, welke bedrijven overigens in Haarlem zouden moeten worden toegelaten. Hierbij werd ge dacht aan het onderscheid tussen con junctuur-gevoelige en minder kwetsba re bedrijven en dat tussen arbeids- of ioonmtensieve bedrijven. De vestiging immers van sommige bedrijven zou voor Haarlem gewenst kunnen zijn, van an dere daarentegen minder gewenst of zelfs ongewenst. Het bleek evenwel, dat het uiterst moeilijk is vooraf te beoor delen, in welke mate een bedrijf con junctuur-gevoelig is of niet. In overwe ging wordt dan ook gegeven een en an der niet te straf te beoordelen. Bij de bespreking van de prijs, die voor de af te stane grond zal gevraagd moeten worden, adviseert de commissie om in het algemeen een prijs te bedin gen, welke gelijk is aan de kostende prijs en slechts in eventueel zeer bij zondere gevallen de grond tegen een wat lagere prijs af te staan Na hierop verder nog uitvoerig te zijn ingegaan komt de commissie weer terug op de Prinsen- brug, waarbij zij opmerkt, dat de kos ten van de bouw daarvan niet ten 13ste Advertentie 25 jaar nnHprw^1 beiders van .buiten-af wordt opgemerkt, nndlrhnnd^n jtraten wS' dat toeneming van de bevolking ener aanleg en onderhoud van straten, wegen, zolane zii werk heeft even- ?êfnenOCenzn' enz^af ïtaan nXuri«k Rn bezwaarlijk 1 als de toeneming van wTwee? zekere inkomsten tegenover terkTeeft^En^f detenemincu^i^ j j -,,«.unnj vv_j i I werk neeit. En of de toeneming? uit ïm- SM? geringe SSg-Sf dtr beiders niet van zodanige betekenis, dat Tpk' anHerc wnrHt inriion a* ..Ann.n „nmnnncetia Kiorien I iets anders wordt het, indien met de bleden v00r toeneming der bevolking het aantal wei- toenemende utigaven. gGSjeiden relatief afneemt. In abstracto hoeft dit gevaar niet geducht te worden. Vermeerdering van werkgelegenheid door industrialisatie is immers voor alle rangen der maatschappij van belang. (Men zegt wel eens, dat op elke zes ar beiders één baas is!) In concreto is het gevaar van relatieve vermindering van Op het zevende ledenconcert van de het aantal welgestelden wel aanwezig in H.O.V. o.l.v. Toon Verhey in de Serie Haarl waa° zij worden weggezogen n' w J Frill door de randgemeenten. De commissie de Symphonic Espagnole, voor viool en industriële conjunctuur zijn voor een orkest, en het ditmaal gespeelde cello- industriestad inderdaad ernstig, zo wordt concert grote bekendheid genieten, ter- verder gezegd. Maar een koopmansstad wijl de' andere werken als nog enkele en een agrarisch centrum worden even vioolconcerten, kamermuziek en vele ernstig getroffen door een crisis in de vocale composities practisch geheel ver- handel en een malaise m de landbouw, geten zijn. Een uitzondering vormt ook Het is dus zaak, dat Haarlem blijft, wat nog de.ouverure Le Roy d'Ys, die men j het is: een stad met een gemengde be- ook weer dikwijls hoort. Wat de juiste volking. oorzaak is van deze grote voorkeur voor Overigens geldt voor Haarlem het- een drietal werken tegenover de verza- zelfde als voor heel het Iand Dc kmg van al het andere, is met te achter- steeds door geboorte-overschot toene- ba en. De dikwijls gemaakte opmerking, de bevolki heeft op den dllur zon_ til der industrialisatie onvoldoende werk- ken met de juiste mstrumentatie-midde- n r,r,ir in Hii „ir»iI gelegenheid. De commissie waarschuwt Bioscopen Rembrandt: Dokter Elisabeth (18 j.>, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Jeanne d'Arc (14 j.), 2.30 en 8 u. en Zaterdag en Zon dag 1.30, 4.45 en 8 u.; Luxor: Nightstop in Dakar (18 j.>, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Wozzeck (strikt volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Doodlopende straat (18 j.), 2 15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-theater: Buten past op de baby (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): Werken van oud-leerlingen van de Haagse Academie „Debuut", geopend m de week 1017 u. en Zondag 1317 u. Leffelaar (Wagenweg 102): Schilderijen en grafiek van drie Groningse kunste naars. geopend in de week 10—17 u. (t.m. 7 Febr.). Leffelaar (Gr. Markt 14): Schil derijen en aquarellen van Louis Schrik- kel en reisschetsen uit Oost-Afrika door dr. A. Melchior. geopend in de week 10—17 u. Apotheken De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 5 tot 12 Februari waargenomen door: Van Rijn, KI. Houtweg 15. tel. 10539; C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf. Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoter bosch, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Ziekenvervoer Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt10 rd„ te'. 21400; te Heemstede; Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 4 Februari Frans Halsmuseum: Jeanne Vos (viool), Fiep van Heffen (cello) en Justien Koot (piano), 8 uur. Stads schouwburg: Toneelgroep Comedia met „Nachtrepetitie", 8 Uur. Zondag 5 Februari Stadsschouwburg: Toneelgroep Come dia met „Nachtrgpetitie", 8 uur. Maandag 6 Februari Concertgebouw: Pianorecital door Cor de Groot, 8 uur. Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „De zilveren fluit" 8 uur. De uitslagen van de Kampioenschappen 1949, georganiseerd door de R.K. Turnkring „Haarlem" in het Sandersinstituut, luiden als volgt: Heren: 1. D. Post, (Leonidas) 134% punt 2. C. van Capelle, (Leonidas) 129 3. J. Schram, (S.S.S. B'wijk) 112% 4. D. Oorthuyzen (Leonidas) 112 5. L. van Rijn, (Hercules) 102 6. H. Herman, (Hercules) 101% 7. J. v. Zanten, (S.S.S. B'wijk) 99% 8. P. v. Grint, (S.S.S. B'wijk) 98% Uit de zes eersten zal de Kring-keurploeg gevormd worden. No. 1 is Kampioen 1949 en kreeg de nieuwe wisseltak. Dames: 1. E. Schram (S.S.S. B'wijk) 87% punt 2. R. Pels (S.S.S. B'wijk) 86% 3. A. Delver (Leonidas) 86 4. P. de Boer (Leonidas) 79% 5. R. Spanjaard (S.S.S. B'wijk) 78% 6. N. Dekker 77% 7. T. Kors 76 8. N. Paardekam 71% 9. F. Markx 70% 10. L. Cominotto 61% Uit de zes eersten zal de Kring-keurploeg gevormd worden. No. 1 is Kampioen 1949 en kreeg de nieuwe wisseltak. Het H.B.C.-bestuur verzoekt ons me de te delen, dat het Heemsteedse sport park uitstekend bespeelbaar is, zodat de belangrijke wedstrijd H. B. C. H.F.C. behoudens onvoorziene omstan digheden doorgang zal vinden. De afdeling Haarlem van de K.N.V.B heeft alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag afgelast. ten slotte dan ook tegen belemmering van industrialisatie Ter gelegenheid van ons 25-jarig jubileum als speciaalzaak in Baby-artikelen heeft iedere koopster van een baby-uitzet de kans de 2de baby-uitzet gratis te ontvangen. Let op de speciale jubileum aankondiging in onze etalage. ANEGANG 46 len gebruikt, ook in dit violoncel-concert, kan alleen geen oorzaak zijn, al het ar. dere maar achterwege te laten. Dit be zwaar zou overigens vanielfsprekend vervallen kunnen bij zijn vocale oeuvre. Intussen merkten wij hiervan weinig, want de reproductie door Ed. Biele en de H.O.V. heeft zeker niet de indruk gewekt van een zware instrumentatie. Het cello-spel van Biele maakt een voor name indruk, die vooral in het lyrische element een zeer mooie toon te voor schijn roept. Samen met zijn dirigent To<5n Verhey verkreeg hij, speciaal in het Andantino na het Intermezzo, een voortreffelijk homogeen geheel. In hel Op figuurlijke wijze liet Dr. W. P. eerste deel misten we een ogenblik in Theunisscn uit 's-Hertogenbosch de le- zijn spel een ietwat meer stuwende be- den en introducé's van de afdeling Haar- weging, hetgeen echter in het laatste lem van de Katholieke Reisvereniging, deel, met zijn brillante passages, geheei die Vrijdagavond in restaurant Brink- verdwenen was en resulteerde in een mann waren bijeengekomen, een reis enthousiast musiceren door solist en or- naar het eeuwige Rome en een leerzame kest. Bloemen en een warm applaus was wandeling door de Heilige Stad maken, de rechtmatige hulde, die de solist toe- Dr. Theunissen, die in Rome heeft ge kwam. woond en de geschiedenis en de merk- Het concert was geopend met ouver- waardigheden van de „meest boeiende ture „Hans en Grietje" van E. Humper- stad van de wereld" heeft bestudeerd dinck. De werken van deze componist Was een goede gids met zijn onderhou- liggen hoofdzakelijk op dramatisch ter- dende, met geestige opmerkingen door- rem, waarvoor hij libretti uit bekende Weven, causerie, die hij hield aan de De heer J. G. Margadant van de Ba taafse Petroleummaatschappij zal Don derdag 16 Februari om 8 uur een lezing met lichtbeelden houden over de ver werking van aardolie. Deze avond, die georganiseerd wordt door de afdeling Haarlem van het Algemeen Nederland se Verbond „Vereniging Nederlands Fabrikaat", wordt gegeven in de mu ziekzaal van café Brinkmann. De "heer A. J. van Houwelingen Rijk- hoek, calligraaf te Haarlem, heeft in opdracht van het gemeentebestuur van Zandvoort voor de 10.000 inwoners van Zandvoort een oorkonde van de volgen' de inhoud vervaardigd: Op 30 November 1949 is te Zandvoort geboren: Willem Eelt je zoon van Jacob Keur en Elly Draaisma. Hij was de 10.000ste inwoner van deze gemeente Ter gelegenheid van dit feit hebben Burgemeester en Wethouders van Zand voort deze oorkonde opgemaakt en de zelve als blijvend aandenken aan hem aangeboden. Deze oorkonde is door de burgemees- fer van Zandvoort, vergezeld van de gemeente-secretaris, aan de jonggebo rene uitgereikt. In „Doodlopende Straat" in City heeft men een ongewild contact tot stand gebracht tussen het rijke, mondaine en het doodarme, in grote maatschappelijké ellende verkerende Amerika. Aan de oever van de Eastriver in New-York staan de dure flats van de rijken dicht ij/de krotwoningen en kazernes van de het minstbezittenden. Door een toeval is deze toestand ontstaan, waardoor deze twee sterk verschillende klassen van de bevolking elkaar in haar verrichtingen gade moeten slaan. In deze film heeft de camera zich vooral gericht op de bewoners van de achterbuurt, door de nood verruwde mensen en de onder- wereldindividuen Het verhaaltje van de rasbandiet, die zijn moeder en vroegere liefde in deze buurt komt opzoeken, dat men door dit alles heeft heengeweven, heeft weinig om het lijf. (18 jaar). „Butch past op baby", is de titel van de film, die deze week in het Spaame- theater wordt vertoond. Het is een rare geschiedenis, die zich voornamelijk af speelt in de onderwereld, nachtclubs, etc. Een of ander mysterie moet weer wor den opgehelderd en dit gebeurt niet, voordat verschillende gemoederen ver hit zijn geworden en diverse uitbarstin gen hebben plaatsgehad. Er wordt ook nog een wedstrijd gehouden, deze keer door baby's. In het voorprogramma draait een Wild-Westfiml, „De Spoor- mijn" genaamd. (14 jaar). „Wozzeck" is de naam van een tot moord gedreven soldaat, die als proef konijn dienst doet bij een cynisch medi cus. Deze fuselier is een waanzinnige en onwezenlijke verschijning, die in steeds variërende vormen geheimzinnige beel den voor zijn ogen zien verschijnen. Bijna iedere speler, die op het witte doek verschijnt brengt een nieuwe verminkte levensfilosofie ten gehore In de film wordt geprotesteerd tegen de ver door gevoerde drilling van de soldaten, waar door deze mensen vernederd worden. Een onverkwikkelijke liefdesaffaire be vordert deze levensmoeheid, waarin zelfs enkele godsdienstige motieven geen uit weg brengen Deze film, die gemaakt is naar een toneelstuk van Georg Büchner, draait in het Frans Hals-theater. (Strikt volwassenen) Een „Night stop in Dakar" opent on getwijfeld gunstige perspectieven voor een avontuurlijk en bombastisch verhaal. De Fransen hebben echter onder deze titel een fijn en pretentieloos filmwerk geproduceerd Tegen de achtergrond van de transcontinentale luchtvaart speelt zich een nogal gemoedelijk liefdescon flict af. De kundige regisseur Delannoy heeft zijn personages zo gedirigeerd, dat noch de liefde, noch de luchtvaart in deze film domineert, terwijl beide toch een bezienswaardige rol vervullen. De verschillende karakters zijn gevoe lig getypeerd. Claire weet haar genegen heid voor de uiterlijk oppervlakkige Jacques lang te verbergen, waarbij zij de evenwichtige Aubry de rol van een ge willige bliksemafleider laat spelen. Als men deze film gezien heeft, zal men geen diepzinnige gedachte mee huiswaarts voeren, men is alleen genoeglijk uit ge weest en als zodanig is deze film, die in luxor vertoond wordt, dan ook aanbe velenswaardig voor personen boven de 14 jaar. De Weense film „Vagebunden" draait onder de Nederlandse titel Dokter Elisa beth in Rembrandt. Die landlopers zijn dan gevoelens van de mens, die. op onge regelde tijden uitzwermen, maar ten slotte toch weer bij hun oorsprong terug komen. Een wijsgerig gegeven dus, dat- nogal prozaïsch is uitgewerkt in het huwelijksleven van twee gelukkige men sen, dat door de indringerigheid van een actrice kapot wordt gemaakt. Het ver haal heeft niet zo heel veel te betekenen, maar filmisch zijn er verrassende vond sten van de regisseur te bewonderen'. Paula Wessely en Attila Hörbiger heb ben het grootste aandeel in dit „eeuwige noodlot der vrouwen", dat in deze film gelukkig nog een goede afloop heeft. (18 jaar). Het laat zich aanzien dat er binnen kort grote bedrijvigheid zal heersen in de bouwnijverheid te Zandvoort. De gemeente bouwt voor gedupeerden twintig middenstandswoningen aan de Thorbeckestraat en zes woningen aan het Dorpsplein. De woningbouwver. „Eendracht maakt Macht" bouwt acht en der dg woningen aan de Vondell aan en A. J. v. d. Moolenstraat. Bovendien komen meer dan tien plannen van par ticulieren die een eigen woning willen bouwen tot uitvoering. Het vrijgeven van de bouw van woningen die door de toekomstige eigenaar zonder enige hulp van het Rijk worden gefinancierd, heeft er toe geleid dat een bouwonderneming een groots plan heeft ontworpen om op alle nog beschikbare bouwterreinen aan Wilhelminaweg, Julianaweg, Emma- weg en Stolbergweg (het zgn. villa park Kostverloren) middenstandswonin gen en villa's te bouwen. De architect Bantjes te, Zandvoort werkt momenteel de plannen uit, die de bouw van meer dan zestig woningen zullen omvatten. Met dit bouwplan is vrijwel alle nog in het dorp aanwezige bouwrijpe grond ge moeid. Later komende gegadigden voor do bouw van woningen stuiten nu -op de moeilijkheid, dat alleen nog bouw terrein beschikbaar is in het Zuidelijk deel van het wederopbouwgebied (Bre- derodestraat en Zuid-Boulevard). Het is dan ook te verwachten dat men spoedig zal moeten overgaan tot de aanleg van straten in het gebied dat daarvoor in het uitbreidingsplan is be stemd, nml. ten Zuid-Oosten van de Dr. C. A. Gerkestraat en de Brederode straat. Geboren: 31 Jan. C. M. KuijperHazen berg. z.; C. M. KuijperHazenberg, d. 1 Fe bruari J. Schousvan Zeist, z. 2 Febr. W. C. CouzijRauchbaar. z.; T. MeijerGoos- sen, z.; M. C. RuigrokSchaper, z.; C. P den Nijsvan Rossum, d.; J. M. T. van HaalemSweers, dW. van BaarselNouw land. z. 3 Febr. M. G. EichelsheimRid derhof. z.; A. van Rhijnvan Hoven, z. Overleden: 31 Jan. J. de GrootAtema 77 j., G. v. Aemstelstraat: 1 Febr. N. Ok- ker, 2 j., Gasthuislaan; W. de Veer, 88 j., Linnaeuslaan. 2 Febr. N. KruijffSlot. 94 j.. Twijnderslaan; C. WicdijkSchoon, 57 j„ Slaperdijkweg; C. H. M. Woerden, 7 m. Gasthuisvest; J. R. E. Frerichs. 10 m„ Jan van Galenstraat; F. C. H. Peltenburg—Da- broek. 91 j., Crayenesterlaan: M. Smole naars—Wubbe, 82 j„ Van Loostraat. volkssprookjes gebruikte. Zijn meester- werk is wel de opera „Hans en Grietje", waarvan dan dit keer de ouverture ten gehore werd gebracht. Zijn compositie- I techniek is geheel geschoeid op de leest van Richard Wagner. Dit neemt niet weg, dat de gespeelde ouverture een fraai I hand van vele interessante lichtbeel den, waarvoor hij een groot aantal fo to's zelf heeft vervaardigd. Tussen alles door gaf spreker een be knopt overzicht van de rijke historie van Rome, de stad, die zich vormde klinkend muziekstuk is, dat men eigen- I rondom het beroemde „Forum Roma ic* we.™F J100!1; Pe kinderversjes: nuin", dat gelegen was en is op de plaats Abends will ich schlafen geh n, en „ein j waar de oude heirweg van Noord naar Mannlein steht ïm Walde' verlenen een zuid tussen twee heuvels liep. Zich pieer bekend cachet aan dit werk. Met houdend aan de realistische gegevens, kennelijk veel aandacht luisterde het pu- 8fkomstig van de Romeinse schrijvers, btiek naar deze licht aansprekende mu- v, ziek Tnt slof na dn naii7P HavHn'* zette hlJ Ulteen hoe de stichting van de - - - y stad waarschijnlijk heeft plaats gehad Oxford Symphonie. waarover wij vorige week reeds schrven. De uitvoering was dti keer wederom uiterst punctueel. Het feit alleen al, dat Toon Verhey een Haydn Symphonie alléén, als één pro en welk leven zich op het „Forum", het centrum van de groeiende Romeinse we reld, afspeelde. Het zag de rijkdom en wellust van de grote keizers, de zich gramma-onderdeel na de 'pauze zet, be- hoogverheven voelende senatoren, de wijst zijn opvatting over deze muziek in priesters en priesteressen van de tem- het opzicht van de belangrijkheid. Het I Pels en de bonte mengeling van men- is goed. dat men op deze werken zijn sen van allerlei ras uit alle delen van gehele aandacht, na een pauze, kan laten het imperium. Van dit destijds zo groot- lusten en met deze muziek vervuld weer se „Forum" is sinds eeuwen nog maar huiswaarts gaat. Zo heeft men beslist geen behoefte aan ellenlangere program ma's. Wij beleefden ér weer veel vreuy de aan. JAN LAARVELD weinig te zien, doch het weinige, dat er nog is, is zeer mooi en de moeite van het bewonderen zeker waard. De loop der geschiedenis valt hier waar te ne men. De triomfboog, gebouwd na Titus' verovering van Jeruzalem, staat b.v. niet ver van de boog van keizer Constantijn, na wiens overwinning de. Christenen de catacomben konden verlaten. Op niet te grote afstand bevinden zich de resten van het Colosseum, waar het Romeinse volk destijds naar hartelust kon genie ten van de spelen, waarbij bij voorkeur bloed moest vloeien. Hier werden ook de christenen voor de leeuwen gewor pen. Thans bestaat de gewoonte, dat pelgrims op deze plaats de Kruisweg bidden. Het beroemde circus van Nero, dat gelegen was op de plaats waar nu de Sint Pieter staat, heeft ook vele hart verscheurende tonelen binnen zijn mu ren gezien. Sint Petrus is hier gekrui sigd waarna zijn lijk over de muur werd geworpen. Zeer veel vertelde Dr. Theunissen over de grote kunstschatten van Rome en in het bijzonder liet hij het licht schij nen op de Sint Pieterskerk. Een beurt kregen verder de verschillende andere grote basilieken en heiligdommen, de Sixtijnse Kapel en de Vaticaanse musea Lichtbeelden van grote plechtigheden in de Sint Pieter, een Pausmis, een heilig verklaring en een audiëntie bij Z. H de Paus vielen zeer in de smaak. Het Heilig Jaar werd nog belicht en gewezen werd op het feit, dat Z. H. de Paus 1950 het jaar van de grote terug tocht en de grQte vergiffenis heeft ge noemd. Prachtige muziek en zang van be roemde koren, opgenomèn op de plaat, illustreerde deze avond. Zandvoort bezit slechts één bouwwerk van historische waarde en dat is de toren van de N. H. Kerk. Blijkens een in de westgevel van de toren voorkomend jaartal heet het kerkgebouw te dateren uit 1613. Te oordelen naar de onmiskenbaar Go- thische vorm van de toren met zijn sterke steunberen, mag worden veron dersteld, gelet- op 't feit, dat reeds in de 13e eeuw sprake was van de plaats San- defoerde, dat de toren in z.n tegenwoor dige gedaante, hoezeer ook geschonden door een onmogelijke pleisterlaag, van oudere datum is. immers in het begin van 1600 was de Renaissance in de Ne derlanden tot volle bloei geraakt, en hoe afzijds het vlek Sandefoerde toen tertijd ook gelegen moge hebben, het is niet aan te nemen, dat de nieuwe deco ratieve stijl bij de bouw van een kerk toren aan de bouwmeester van die tijd zou zijn voorbijgegaan. Deze toren ver keert in zeer slechte toestand. Zo dient de op de toren aangebrachte pleisterlaag te worden verwijderd en een muur van handvormstenen rond de toren te wor den opgetrokken. Het houtwerk van de torenspits is vrij sterk door de worm aangetast en het leien dak behoeft drin gend vernieuwing, terwijl voorts brand deuren en brandluiken moeten worden aangebracht. De architect J. Zietsma te Amsterdam heeft een plan gemaakt voor de restau ratie van deze toren die eigendom is van de gemeente waarmede een bedrag van ƒ78.450 gemoeid is. Aan de raad wordt voorgesteld dit plan in be ginsel te aanvaarden. Aan het Rijk en de provincie zal subsidie worden ge vraagd In December 1949 stelden B. en W van Zandvoort de raad voor, het „opper vlakte-tarief" (voor dansen e.d.) van de belasting op vermakelijkheden in de maanden September tot en met April te verlagen tot de helft. Uit de raad kwam toen het voorstel om deze verlaging niet in de winter-, maar in de zomer maanden toe te passen. B. en W. schrij ven nu aan de Raad dat een dergelijke maatregel ruim 3600.— zal kosten en dat zij dit op financiële gronden ont raden. Teneinde enigszins tegemoet te komen aan de bezwaren van het be drijfsleven, stellen zij voor, ook gedu rende de maand Mei de vermindering met 50 pet. toe te passen. De raad van Zandvoort komt Dins dagavond acht uur in vergadering bij een De agenda vermeldt ,,o.m. een voorstel om een crediet van 1000.te verlenen voor het instellen van Sen efficiency-onderzoek op de gemeente secretarie, het aangaan van een geld lening groot ƒ430.000, die de gemeente op haar beurt weer zal uitlenen aan de woningbouwver. „Eendracht maakt Macht" voor de bouw van acht en der tig woningen, het aanwijzen van het Gasthuisplein als plaats voor het op te richten verzetsmonument. Onder zeer grote belangstelling werd Woensdagavond het lokaal boven de St. Aloysiusschool aan de als ontspannings- en vergaderlokaliteit voor de N.K.J.B. in gebruik genomen. Onder de aanwezigen bevonden zien pastoor A. F. v. Noort, het kerkbestuur, de Broeder-onderwijzers onder wie ae school ressorteert en vertegenwoordigers van verschillende organisaties. Om acht uur opende de heer A. Bontje met een korte toespraak deze bijeenkomst en bracht in de allereerste .plaats dank aan de vele milde gevers die dit lokaal zo keurig hpb'oen doen inrichten, alsmede aan allen die door hun harde werken het lokaal in zo'n korte tijd tot een uit stekende ontspanningsgelegenheid had den gemaakt. Daarna las de secretaris de heer A. Goemans de reglementen ter kennismaking voor en vestigde de pen ningmeester de heer K. schoenmaker ook de aandacht op zijn functie door te verklaren dat de N.K.J.B. geen wanbe talers kent. De aalmoezenier, kapelaan C. Bakker hield daarna eèn uitvoerige rede, waar in hii een uiteenzetting gaf van de idea len die de N.K.J.B. heeft. Het hoofddoel is. door zelfwerkzaamheid en activiteit op het gebied van godsdienst en sociaal- culturele aangelegenheden zichzelf maar ook anderen te ontwikkelen. Daarna werd nog het woord gevoerd door pastoor A. F. v. Noort die vaststelde dat, wat de mannen van gisteren hebben verknoeid, de mannen van heden moeten goedmaken, en de voorzitter van H.B.C. de heer G. J. Athmer, alsmede door de heren G. J. Willemse en N. Schoenmaker die hun gelukwensen aanboden. Nadat de beide splinternieuwe biljarts en de tafeltennisspelen waren gepro beerd, sloot de voorzitter tegen tien uur deze eerste bijeenkomst met de mede deling dat zich reeds meer dan 40 nieuwe leden hadden opgegeven. Onderlinge Tuinlieden- vereniging Op de vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en omgeving", welke Woensdagavond m het Volkskoffiehuis werd gehouden, werd, in verband met de ziekte van ir. L. S'truijs uit Lisse, di,e een lezing zou houden, ditmaal een -causerie gegeven door de voorzitter, de heer W. A. v. Zadel, die interessante bijzonderheden vertelde over de St. Pietersberg en de afgravingen, die daar door de Enci wor den gedaan. De spVeker begon met er op te wijzen, dat verreweg het grootste gedeelte van de 300 ha. omvattende St. Pietersberg behouden blijft, maar dat wel een zeer belangrijk deel tot onder gang is gedoemd. Naar zijn mening had men dit object veel eerder tot natuur monument moeten verklaren. Intussen is er voor de woningbouw veel cement nodig en voor deze noodzaak moet nu eenmaal alles buigen. Verschillende bijzondeiheden over de afgraving, de aanwezige gangen met tai van handtekeningen van beroemde en bekende persoonlijkheden, de cham pignoncultuur, die dooi de constante temperatuur van 10 graden Celsius een groot succes is, ook al is bij het eerste binnenkomen de geur van de mest niet zo aangenaam. De vleermuizenkolonies. die zeer bezienswaardig zijn dit diertje is het voorbeeld geweest voor de bouwers van de radar en tal van merkwaardigheden werden door de spreker naar voren gebracht, zodat men ook zonder lichtbeelden een goede in druk kon krijgen van dit natuurmonu- ment- j - De heer B. Boerendans werd als lio geïnstalleerd, de kascommissie had alle boeken en bescheiden in orde bevon den en op voorstel van enige leden werd besloten tot het instellen van een com missie, welke tot taak zal hebben het vergaderbezoek te stimuleren. Een tweetal inzendingen, n.l. Lachen? lia, een zeeir oud bolgewasje dat d? Hollandse naam „Schellebom" heeft, ei> Amaryillis Allicum, afkomstig uit Bra zilië, beide ingezonden door de heer A. Wesseling, trokken zeer de belang stelling. Met een dankwoord van de voorzitter aan hen die ter vergadering waren gekomen, werd te ruim tien uur deze bijeenkomst gesloten. Maandag 8 uur vergadering Kath. Bond van Overheidspersoneel, o uur Kienavond H.B.C., 8 uur Missienaai- krans, 8 uur toneelrepetitie „Berken rode". Dinsdag: 8 uur Laudate Domi- r.um. 8 uur Kath. Gemengd Koor, 8 uur R.K. Harmonie „St. Michaël". Woensdag 3 uur opvoering „De Sneeuwkoningin" door Kath. Kinder koor, 7.30 uur Damclub St. Bavo, 8 uur Ledenvergadering Kath. Vrouwenbewe ging, 8 uur K.J.M.V. Donderdag 8 uur Opvoering „De Sneeuwkoningin" door Kath. Kinderkoor, 8 uur St. Vincentius. Vrijdag 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". 8 uur vergadering Juniorencommissie „H.B.C.". De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. K. L. Kout, Herenweg 195, tel. 26224; dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538, en dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: zuster G. E. v. d. Hoek, Heemsteedse Dreef 31, tel. 29464. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel 28197; Aerden hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. In een feestelijke bijeenkomst van di rectie en nersoneel van het hoofdkantoor en enkele vertegenwoordigers van bij kantoren van het P.W.N. zijn de heren H. C. Klerk, P. S. C. v. d. Boogaard en J. J. van Dijk gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat zij dezer dagen respec tievelijk 40, 25 en 25 jaar in provinciale dienst waren. Na hartelijke toespraken van de direc teur en een lid van de jubileumcommis sie en na dankwoorden van elk der ju. bilarissen voor de aangeboden geschen ken, volgde een gezellig samenzijn, dat werd opgeluisterd door het optreden van het P.W.N.-Mannenkoor en enkele gees tige schetsjes en liedies van collega's. Santpoort. O. L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand: Zondag H.H, Missen 7,9 (Hoog mis) en 11 uur; 57 uur Aanbidding en daarna Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag 7.30 uur Maria- garde I. Dinsdag 8 uur Mariacongregatie (dames). Woensdag 7.30 uur H Familie (heren). Donderdag 10 uur gez. Huwe lijksmis; 's avonds 7.30 uur Rozenhoedje. Vrijdag 7.30 uur Lof. Zaterdag 7 uur gez. H. Mis; 's avonds 7.30 uur Broeder schapslof. Biechten Zaterdag 59 uur. Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165, tel. 8310. Apotheken: (ook nachtdienst) Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, tel. 8249. AGAMEMNON p. 2 Inagua, ALCHIBA p. 2 IJmuiden, ALDEBARAN p. 2 Miami Beach, ALDERAMIN 2 bij Fern. Noronha, ALKAXD 2 te S. Francisco do Sul, ALMDIJK 3 te Antwerpen, ALNATI 2 bij Bahia, ALPHAC- CA 3 n. B. Aires, ALPHARD bij Lissabon, ALPHERAT 2 v. R. de Janeiro, ALWAKI 2 bjj Ouessant, AMSTELLAND 2 v. R. de Janeiro, ANNENKERK 2 te Genua, AXEL- DIJK 2 bij Ouessant, BLITAR 2 bij Tercei- ra, BLOEMFONTEIN 2 bij Walvisbaai, BOSCHFONTEIN 2 n. Suezkanaal, BOS KOOP p. 2 Guernsey, BREDA 2 te Cura sao, CHESHINE p. 3 Perim, CONGO- STROOM 2 bij Madeira, CORYDA 2 bij K. S. Rogue, COTTICA 3 v. Demerara, DA- LERDIJK 2 bij Ouessant, DELFT 2 te Bre men, DORDRECHT 2 bij St. Helena, DOR SETSHIRE 2 bij Sbcrota, EDAM 2 bij K. Roce, EEMLAND 2 v. R. de Janeiro, ENA 2 bij Ouessant, ESSO (Amsterdam) 2 bij Sombrero eil., ESSO (Den Haag) 2 bij Fi- nisterre, GAASTERKERK 2 n. Zanzibar, GADILA 2 n Panillac, HECUBA 2 v. Ponta Delgada, HEELSUM 2 n. IJmuiden, HE LENA 2 n. Curacao, HERMES 3 te Punta- renas, HESTIA 2 n. Curagao, JACOB CATS 2 bij K. Race, JAPARA 1 n. Djakarta, JOBS HAVEN 2 bij Teneriffe, JOHAN v. OLDEN- BARNEVELT p. 2 Minieoy, KOTA AGOENG 2 bij K. de Gaba, KOTA INTEN p. 2 K. Guardefui. LANGKOEAS 3 te Singapore, LEKHAVEN 2 bij R. Grande, LEOPOLDS- KERK 3 te Suez, LEUVEKERK 2 te Bedi- bandur, LIEVE VROUWEKERK 2 te Bas rah. LOMBOK 2 bij E. Londen, MAASKERK 4 te Accra, MAASLAND 2 bij P. Praya, MADOEEA 2 te Semarang. MARPESSA p. 2 K. Carbon, MUIDER KERK 2 bij K. St. Vincent, NIEUW AMSTERDAM 3 te N. York. OBERON 2 n. Savanna, ORESTES bij Bahia. PAPENDRECHT p. 2 Gibraltar. POELAU LAUT 2 n. Indonesië, PRINS FRED. HENDRIK 2 bij Margate Road, PRINS MAURITS 2 bij Ouessant, PRINS WIL LEM II 2 bij Bermuda, RIDDERKERK 2 te Colombo, ROSSUM p. 2 Ouessant, ROTTI 2 bij Sombrero eil., RIJNLAND 2 bij P. Praya. SAIDJA 1 te Muntol. SALLAND 2 te Santos, SARPEDON n. Aruba. SCHIE- DIJK 3 le N Port News, SIBAJAK 2 V. Aden, SLAMAT 2 n. N. Orleans, SLOTER- DIJK te N. Orleans, STAD ALKMAAR 2 bij Bermuda, STAD DORDRECHT 2 bij Fi- nisterre, STAD LEIDEN 2 bij Flores. SU MATRA te Port Said, SUNETTA p. 3 Aden, TABINTA 2 te Aden, TALISSL p. 2 K. Vin cent, TAMO 2 bij Teneriffe, TARIA p. 2 Gibraltar, TITUS 3 n. Hamburg, TRITON 3 te P. of Spain, UTRECHT 2 n. P. Elisa beth, VAN OSTADE 2 bij Flores. VAN 'T HOFF 8 te Trinidad, VEENDAM 2 bij Ber muda. WIELDRECHT 2 bij Minieoy, WOENSDRECHT 3 te Aruba. Zoals bekend zal 29 en 30 Juli hoogstwaarschijnlijk te Heemstede een internationaal jeugdrijconcours wor den gehouden Dit concours wordt ge organiseerd door de Jeugdrijvereniging „En Avant" en het ligt in de bedoeling, geheel Heemstede in de feestelijkheden te betrekken. Ook andere Heemsteedse verenigingen werken aan dit ruiter sportevenement mede. Advertentie DE KUNST VAN FOTOGRAFEREN berust voor een goed deel op het weer geven van het persoonlijke van de ge fotografeerde. Van een goed portret zegt het" leeft. U kunt in onze etalage tal van foto's zien waarin het leven intelt. Telefoon 11178 i een gueu UNGC VEIBSTB.n-15-HAARtEH Advertentie met Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Advertentie Het beste is verpleging thuis, Met hulp van 't Wit-Gele Kruis. werden in 1949 verzorgd door de bij het bureau aangesloten kraam verzorgsters. Hulp op tijd is vezekerd. Alle inl.: Kenaupark 15, Haarlem. Advertentie DAG EN NACHT Advertentie LANGE VEÉRSTRAAT 10 TEL. 11493 Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2