Spanningen in Oostenrijk EPIC DE noorman: I TWEEDE KAMER AANVAARDT WEDER0PB0UWWET t irmr Mensen op reis Heldhaftigheid Winst maken noodzakelijk Wereldtoneel i W Kinderbijslag verhoogd met 5 pet. Onderscheiding voor Prins Bernhard Benoeming van regent en voogd DEZE WEEK: December 1949 leverde 5000 nieuwe woningen IJl UI li ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 Verhoging uitkering ouderdomsvoorziening „Eregast van Caracas 14 Febr. in verenigde zitting der Kamers MOGELIJKHEID VAN HOGER LOON Voor jeugdige gehuwden en kostwinnetrs FABRIEK UITGEBRAND fft)HILVERSUM Vraagt ons prospectus [PRAKTIJKDIFLOMA BOEKHOUDE GEDWARSBOOMDE Vertaling JOHANNA PERENBOOM J 1 Liturgische weekkalender 0^0—* Morgen is het Septuagesima-Zon- dag. Daarmee begint in de Litur gie de z.g. „vóór-vasten". Een andere benaming: de nood-Zondagen, staat in verband met de oorsprong van deze misformulieren. Europa heeft n.l. een tijd lang ontzettend veel te lijden gehad van de veroveringszucht van Gothcn en Longobarden. Tot de speciale gebeden om bevrijding van die plaag be horen ook de H. Missen van de vóór- vasten. Langzamerhand echter heeft de groei van de liturgie deze uit bepaalde noden ontstane gebeden een wijder aspect ge geven en ze toegepast op de algemene toestand van de mensheid. Zo valt dan in deze periode het hoofdaccent op de hopeloze situatie van de nog onverloste mens. Niet bij machte zich uit éigen kracht omhoog te werken en te bevrij den, ondergaan alle nakomelingen van onze stamouders een geestelijke en mo rele afbraak onder de tyrannieke invloed van de zonde. Daarnaast echter nemen de aansporingen tot een waardige voor bereiding op de goddelijke Verlossing, door gebed, boete en versterving, steeds dringender toe. Het is duidelijk, dat de Kerk ons daar mee het besef wil bijbrengen enerzijds van Gods oneindige barmhartigheid, an derzijds van ons reddeloos-verloren-zijn, zo wij aan God de Hem toekomende plaats in ons leven ontzeggen. En dit ondanks het feit, dat het historisch gebeuren van onze bevrijding door het verzoenende lijden van Jesus Christus reeds 19 eeuwen achter ons ligt! Het is nu eenmaal zó door God gere geld, dat het Verlossingswerk van Chris tus in zekere zin niet méér is al be tekent dat ook alles dan het schep pen van dc noodzakelijke voorwaarde voor onze zaligmaking. Het verwerkelij ken hiervan is ons, mensen, in handen gegeven, zij het dan ook met de onmis bare steun van Gods genade, ons door Christus' verdiensten ter beschikking gesteld. Zelfs met ons menselijk verstand kun nen wij de redelijkheid van het godde lijk heilsbestel in dit opzicht voldoende inzien. Aan Gods oneindige liefde danken wij ons bestaan. Diezelfde liefde schonk ons, zonder enige beïnvloeding onzerzijds, de mogelijkheid tot een eeuwig geluk terug. Maar van dat ogenblik af eist God het volledig en vrijwillig verwezenlijken, door iedere mens afzonderlijk, van de voorwaarden, die Hij aan het bereiken van dat doel heeft gesteld. Het is goed ons diep van deze waar heid te doordringen en ons in alle eer lijkheid eens af te vragen, of wij aan onze allerhoogste belangen wel die aan dacht schenken, welke zij verdienen. En niet alleen in ons eigen voordeel, maar evenzeer met het oog op onze ernstige plichten t.o.v. onze medemensen. Wij leven momenteel in een heilig jaar. Het gaat niet aan deze buitengewone gena detijd onopgemerkt voorbij te laten gaan. Er moet iets gebeuren met ons per soonlijk godsdienstig leven, of liever met ons' h e 1 e leven. De voorwaarden, die .wij verwezen lijken moeten om de Verlossing van Christus ook in o n s leven tot volledige werkelijkheid te brengen, leg gen inderdaad beslag op de hele mens. God is uiterst radicaal in Zijn eisen. Hij moet dat zijn en Hij heeft er alle recht toe Het is echter voor ons begrip méér een kwestie van liefde en barmhartigheid dan een eis van Zijn oppermacht, omdat het vervullen van die voorwaarden voor ons de enige mogelijkheid inhoudt veilig en zeker onze eindbestemming te berei ken. In het Epistel van deze Zondag lezen wij St. Paulus' beroemde vergelijking van het leven met een wedstrijd in het Stadion. Daarmee is het probleem in zijn zuiverste vorm gesteld. Want evenals de athleten zich op alle denkbare wijzen zo efficient mogelijk trachten voor te be reiden om de overwinning te behalen zo moeten al onze inspan ningen gericht zijn op het einddoel van ons lc\en. Geen moeite en geen strijd zijn daarvoor te groot. Het woord „held", zo kwistig gehan teerd en misbruikt voor de uitvoerder van lichamelijke topprestaties, is, in zijn volle, gave zin, van toepassing op iede re christen, die zijn leven volkomen af stemt op de navolging van zijn Meester. Het christendom is heus geen prettige levensnorm voor slappelingen. Harde waarheden leert het. De mens wordt geplaatst voor de keuze tussen een eeu wig geluk en eeuwige verdoeming. Zon der tussenmogelijkheid! Er moet veel geleden worden, en vaak vooral door onschuldigen. De die naar is niet beter dan zijn Heer,. En Christus' gebed, dat die kelk aan Hem mocht voorbijgaan, werd niet verhoord! Levend in een wefeld, waarin succes veelal afhankelijk is van toestemming in de zoftde, behoren wij juist deze zon de radicaal de rug toe te keren, op ge vaar af hiervan de dupe te worden. En dit over de hele linie van het leven, zonder enige uitzondering. Niet alleen in het openbaar. Evenzeer bin nenskamers, met geen andere getuige dan de zwijgende God. Die bovendien als regel Zijn sancties voor iedere in breuk op Zijn wet uitstelt tot later. Een waar, christelijk leven eist echte geestelijke en lichamelijke heldhaftig heid. Maar het doel is het pogen méér dan waard. Zulk een leven is geen sine cure, maar een zware taak voor elk ogenblik van ons bestaan. De zekerheid deze volmaakt te vol brengen. ligt in de volledige overgave aan Gods genade, in het blijvend con tact met de Schepper. Alléén zó berei ken wij de heiligheid, die Christus van ieder van ons eist. Lt, (Vervolg van pag. 1) tieproces behoeft, een bedrag nodig is van rond 16.000.Zo eenvoudig mo gelijk gezegd: Indien dus in een be paalde industrie werkgelegenheid voor duizend arbeiders moet worden bij- geschapen dan is er een kapitaal no dig van ƒ16.000.000.— om de nodige werkruimten te kunnen bouwen, ma chines aan te schaffen enz. Voor de chemische industrie noemde minister v d. Brink in de Tweede Kamer zelfs een bedrag van 100.000.per arbei der. Welnu, deze bedragen lopen tot fabelachtige hoogten op indien men de jaarlijkse toevloed naar de arbeids markt met het cijfer 16.000 vermenig vuldigt. Willen we als land niet ver armen doordat we noodzakelijkerwijze voor deze noodzakelijke uitbreiding geld uit het buitenland zouden moeten aantrekken dan moet gezorgd worden dat we al deze millioenen zelf verdie nen, zelf dus als „winst" uit de bedrij ven halen. Dit onderwerp is natuurlijk met zulk een korte beschouwing niet uitgepraat. Vooral niet omdat hierbij die andere vraag komt: Dat er winst gemaakt moet worden is te verstaan en dat op enigerlei wijze deze winst weer ten dele moet worden aangewend voor nieuwe werkmogelijkheden, eveneens accoord, maar wie zijn de eigenaren van deze winst? Wie kunnen er aan spraak op maken? Er ons van af te maken met de opmerking: Dit is ver hezen naar de commissie Cobbenhagén ter nadere bestudering, is ons al te goedkoop. Wij hopen binnenkort op dit belangrijk deel van het onderwerp na- 0er terug te komen. Het mislukken van de diplomatieke stappen, die door de Amerikaan se, Britse, Franse en Oostenrijkse vertegenwoordigers te Moskou werden ondernomen in verband met het stokken van de onderhandelingen over het staatsverdrag, heeft in Wenen de toch reeds zozeer teleurgestelde politieke ge moederen nog verder gedeprimeerd. Het feit, dat de minister van Buiten landse Zaken, dr. Gruber, heeft aange kondigd, dat zijn regering zich wellicht binnen niet te lange tijd genoodzaakt zal zien de zaken „openhartig" te bespre ken, kan in verband worden gebracht met de meer dan koele ontvangst, die gezant Bischof te Moskou bereid is. De Sovjet-Unie zou haar voorwaarde van langdurige concessies voor olie boringen nog verscherpt hebben. Zoals bekend, was bij de conferentie der vier ministers te Parijs vorig jaar in beginsel overeenstemming bereikt over het feit, dat de Sovjet-Unie concessies zou ver krijgen voor zestig procent van de in haar zone gelegen olieterreinen. Alle Oostenrijkse politieke leiders achten het onverwijld sluiten van het verdrag een levenskwestie voor de jonge staat. Daarbij verwijst men niet alleen naar de economische lasten, die het land thans extra te torsen heeft, doch even zeer naar de morele en politieke invloe den, die uit het voortduren yan de be zetting kunnen ontstaan. „Niets is ge vaarlijker dan dat wij ons zouden wen nen aan de gedachte, dat wij nog jaren onder de bezetting kunnen leven", zo verklaarde onlangs een socialistisch po liticus. „Een voortbestaan van de huidige toe stand zou uiteindelijk de communistische bedoelingen in de hand kunnen wer ken", zo meende hij. „Het zou namelijk kunnen leiden tot een politieke onver schilligheid, die de actieve communis tische kernen slechts welkom zou zijn." En iemand uit de leiding der Volks partij, die thans tezamen met de socia listen regeert, zeide, dat plaatselijke sta kingen gemakkelijk door communisti sche doeleinden kunnen worden benut. De sedert het najaar en vooral sedert de aanpassing van de schilling ingetre den vermindering van het reële loon der arbeiders en de waarschijnlijkheid van verdere vermindering in de naaste toe- Komst, wekt ook in Oostenrijk sociale broeiingen, waaruit gemakkelijk zulke stakingen zullen kunnen ontstaan. De theaterstaking te Wenen wordt dan ook geenszins als een op zichzelf staand ge val beschouwd, doch zij houdt kansen in zich voor gisting over de gehele linie Sommige beoordelaars zeggen zelfs te vrezen, dat zulke stakingen eventueel door de Russische bezettingsmacht zou den kunnen worden gebruikt als voor wendsel voor een straffere scheiding der bezettingszones. Van een werkelijke scheiding tussen de zones is tot dusverre in Oostenrijk geen sprake, ondanks be paalde markante verschillen; Doch men hoort nu meer en meer de vrees uiten, dat het gevaar voor een verdeling van het land blijft bestaan zolang de bezet ting voortduurt. Met de mogelijkheid, dat de huidige impasse leiden kan tot het ontstaan ;van Duitse verhoudingen in Oostenrijk en van Berlijnse verhou dingen in Wenen, wordt dan ook in vele kringen rekening gehouden. In de ge allieerde raad zijn de vormen weliswaar nog altijd correct, doch de woorden, die er gewisseld worden zijn er niet minder hard om. Deze ernstige bezorgdheid leidt er evenwel niet toe, dat Oostenrijk een verdrag tot elke prijs wenst. Integendeel is de Oostenrijkse regering van mening, dat zij met de tot dusverre gedane concessies tot het uiterste is ge gaan. Zij zal zich met alle beslistheid verzetten tegen zodanige voorwaarden, die de Russen ook na hun aftocht indi rect politieke invloeden zouden kunnen geven. Zulks zou het geval zijn bij een verdere uitbreiding der olieconcessies. Tot dusverre is de politieke uitwerking van de voortzetting der bezetting min der groot geweest dan de economische uitwerking. Het communisme is zelfs in de Russische zone numeriek zwak ge bleven, en wat het aan macht bezit dankt het uitsluitend aan de ruggesteun der bezetting. Daarentegen hebben de Russische exploitatie van 's lands olie rijkdommen en de exterritoriale han- delspractijken voor een belangrijk deel bijgedragen aan de moeilijkheden, die heiland ondervindt bij zijn pogingen om zijn handelsbalans in evenwicht te bren gen. Nu bestaat de vrees, dat deze rang orde zich zou kunnen omkeren, wanneer het staatsverdrag met al te zware prijs gekocht zou moeten worden, met andere woorden, dat dan de politieke gevolgen zouden kunnen gaan domineren. De aan de Sovjet-Unie te verlenen concessies zouden namelijk met zich brengen, dat Russische deskundigen tot het land toe gang zouden hebben. Hun invloed zou, zo .denkt men. sterker worden wanneer het tegenwicht der Westelijke bezetting niet langer zou bestaan. Zeker is, dat de Oostenrijkse regering deze mening in zoverre deelt, dat van haar geen verdere concessies inzake de olie-invloeden kun nen worden verwacht. Er is zelfs een kleine categorie van mensen, die ook bij de huidige tekst van het ontwerp-staatsverdrag niet veel heil van de terugtrekking der bezetting ver wachten. Men kan het aantal en de be tekenis van deze groep echter gemakke lijk overschatten. Overheersend is de drang naar voltooiing der zelfstandig heid en naar het verdwijnen van de on genode en met uitzondering der Ame rikanen dure gasten. Want een be paalde sympathie heeft zich geen der vier bezettingsapparaten verworven. iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiii President Truman heeft Dinsdag het besluit genomen, dat de Verenigde Staten zullen beginnen met de fabri cage van de waterstofbom, het sterkste vernielingswapen aller tijden, dat .min stens duizend maal vernietigender is dan de atoombom. Truman achtte dit besluit noodzakelijk, omdat de V.S. zo krachtig mogelijk moeten zijn, opdat de vrede kan gehandhaafd blijven. Donderdag maakte een Russisch blad echter bekend, dat minister van Buiten landse Zaken Vishinsky in een rede tij dens de verjaardagreceptie van Stalin had bekend gemaakt, dat de Sovjet- Unie reeds over de waterstofbom be schikt. Het besluit van Truman heeft overal ter wereld en niet het minst in de Verenigde Staten zelf diepe indruk gemaaid. Men ziet in, dat een even tueel ^bruik van dit moordwapen de mensheid vernietigende slagen zou toe brengen. Daarom stelde Senator O'Brien, voorzitter van de atoömcommissie van de beide Huizen van het Amerikaanse Congress Donderdag voor, dat de Ver enigde Staten aan de wereld 50 mil liard dollar voor wederopbouw en eco nomische ontwikkeling zouden schen ken, indien Rusland bereid zou zijn in te stemmen met een volledige internatio nale controle op de atoomenergie. De Engelse koning heeft Vrijdag het Britse parlement ontbonden. In volle hevigheid zal nu in de komende weken de verkiezingsslag woeden tussen En- gelands grote partijen, de conservatie ven en de socialisten (Labour). De Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, die deze week in Parijs heeft verga derd, heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, be noemd tot directeur van de O.E.E C. Minister Stikker, die aanblijft als mi nister, zal nu moeten trachten de Europese landen tot nauwere econo mische en politieke samenwerking te brengen. Er dreigen ernstige moeilijkheden tussen Frankrijk en Rusland. Woensdag heeft de Sovjet-Unie de regering van de communistische opstandelingen in Inöo- China Ho Chi Minh erkend. Frankrijk, dat Ho Chi Minh reeds enkele jaren fel bestrijdt en dat juist de regering van Bao Dai had erkend als de wettige regering over Indo-China, acht deze Russische erkenning een vijandige daad en in Parijs zou men zelfs de verbre king van de betrekkingen met de Sovjet- Unie overwegen. HHiiiitiiiiiiiiitiMiiiitiiiiaiiif it maim minimi tl iiiiiiiiiiiiiiitii Men hoort de minste bezwaren tegen de Engelsen en de Fransen en wel op grond van het feit, dat men hen het minst hoort en ziet. Merkwaardig genoeg heeft de luidruchtige en ruige levensstijl van de Amerikaanse soldaat het Oostenrijkse gemoed meer beroerd dan de dollars, die hij brengt. De Weense arbeider, die, dank zij deze dollars en ondanks zijn gezonken graad van productiviteit, beter leeft dan „tus sen de oorlogen", heeft voor de „G. I." een ongeveer gelijke achting als voor de Russische soldaat. In de pers is de critiek op plaatselijke functionarissen ^n de Amerikaanse bezetting vaak even Aherp als die op de Russische autori teiten. Ook op het hoogste niveau heb ben Amerikaanse en Russische bezetting in hun uiterlijk en het uiterlijk be tekent veel in de stad der operette iets gemeen. Zij hebben hun hoofdkwar tieren in het centrum van Wenen voor zien van massale lichtreclames: Stars and Stripes naast Hamer en Sikkel. Het Weense leven gaat daaraan soms ge prikkeld. doch meestal achteloos voor bij. Het vertoont, ondanks het feit, dat het land noch politiek noch economisch zijn basis gevonden heeft, weer een ver rassende mate van blijmoedigheid. Het ziet er in deze dagen naar uit, dat de Weense bevolking de alom tierende mas kerade van carnaval als een meer reële zaak beschouwd dan de maskerade, die de internationale politiek rond het staatsverdrag speelt. Steun ovetOma 78. De heroïsche strijd van Eric en zijn handjevol dodelijk vermoeide aanhangers liep op z'n einde. Reeds waren de laatste balken van het blokhuis verbrijzeld. Reeas wankelde Ming, haveloos en uitgeput, en werden z'n slagen zwakker. Reeds zakte de zéér gedunde haag van zwaarden, welke de keizer tot nu verdedigde meer en meer uiteen en had zelfs Tai z'n luidruchtigheid verloren. Het was afgelopen. Zelfs Eric, aan het hoofd gewond maar nog steeds bezield door zijn oude strijdlust, was gedwongen dit toe te geven. Het was nog slechts een kwestie van minuten en alles was verloren. Hij zag een trek van onheilige vreugde op het gelaat van de Japanse aanvoerder, toen deze op hem toedrong en zijn wapen tegen de Noorman ophief. „Je spel is uit, barbaarse hond!" siste hij vergenoegd. „Nippon slaat toe Een wild gehuil van schrik overstemde zijn woorden. Tot zijn onuitsprekelijke verbazing zug Eric hoe de hen omringende Japanse Janciers plotseling uiteen weken. En aan ontwaarde hij de aanstormende paarden, herkende het uniform yan de ruiters die als razenden op dc Japanners inhakten. Hij hief zijn schild op en juichte; een kreet van uitzinnige vreugde, die overgenomen werd door al zijn mannen. Doods- bleek wendde de Japanse aanvoerder zich om en trachtte tussen de vluchtende krijgers te verdwijnen. Doch met een sprong was de Noorman voor hem en stiet hem het zwaard tot het heft in de borst Een kwartier later was de strijd volkomen beslist. Felle vlammen laaiden overal op in het vijandelijke kamp en de Chinese ruiters zetten de laatste vluchtelingen achterna. Dodelijk vermoeid maar innig voldaan keken Eric en Ming toe hoe Lotus van Jade van haar paard sprong en op de keizer toeholde. En toen vader en dochter elkander sprakeloos van vreugdomklemd hielden beseften zij nog eens hoe recht vaardig en groots hun wanhopige worsteling geweest was. Slechts de kleine filosoof fronste de wenkbrauwen en keek argwanend naar de overal oplekkende vlammen. Wij zijn nog niet klaar," zei Eric grimmig. Vergeet niet dat wij nog een oude rekening te vereffenen hebben met Baldon en de keizerin." Hij wendde zich tot het meisje, dat nu, samen met de keizer, dankbaar op hem toe kwam, en sneed met een resoluut handgebaar haar wqorden van erkentelijkheid af. „Hebt ge op uw tocht door het kamp ook iets van hen bemerkt?" Ze schudde het hoofd. „Neen. Waarschijnlijk zijn ze gevlucht. Maar waarheen weet niemandEric! Je bent gewond...! Kom hier! Laat me je verbinden Later," antwoordde de Noorman. Voor het openblik zijn er belangrijker dingen dan deze schram. Ik heb een flauw idee waar ik Baldon zal kunnen aantreffen. En haastig verdween hij tussen omringende soldaten (Van onze parlementaire redacteur a.i.) In haar zitting van gistermiddag heeft de Tweede Kamer de Wederopbouw- wet, die tijdelijke voorzieningen brengt ten behoeve van de wederopbouw en de bevordering der bouwnijverheid, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Minister In 't Veld kon tot zijn groot genoegen tijdens de behandeling van dit wetsontwerp aan de Kamer mededelen, dat de maand December een record aantal woningen heeft opgeleverd n.l. meer dan 5000 zodat zjjn stoutste verwachtingen over 1940 overtroffen zijn: ruim 42.000 woningen zijn er in het afgelopen jaar voltooid. Van deze woningen was 75 woningwet- bouw, terwijl 25 uit particuliere bouw bestond. Drie amendementen had de heer Ten Hagen (P.v.d.A.) op dit wetsontwerp ingediend; hij lichtte ze in het kort toe. De heer Maenen (K.V.P.) zei er daarna het zijne over en toen kwam de minister aan het woord. Het' bleek, dat de minis ter gaarne bereid was de amendementen over te nemen, wanneer de Kamer op haar beurt de wijzigingen die daaruit voortvloeiden van hem wilde overnemen. Daartoe was de Kamer inderdaad bereid Een waarschuwing heeft de minis ter laten horen aan de gemeentebe sturen. Zij zullen zo onderhand eens moeten gaan leren een beetje vooruit te zien. Hij staat op het standpunt, dat er na 31 December 1953 wanneer hij dan althans nog minister is geen spoedonteigeningen meer mogelijk mogen zijn. Met de uitoefening van dit recht moet het' na 1953 uit zijn. Verder had hij geenszins het voorne men te gaan strooien met extra toewijzingen, zoals enkele leden meen den te moeten veronderstellen. Er zul len niet meer woningen worden uit gegeven, dan met het oog op arbeids krachten en materiaal verantwoord is. Na een uiterst moeilijke tocht, waarbij Prins Bernhard tenslotte in een sloep moest overstappen, bereikte Z, K. H. het eiland Saba. De kinderen bereiddeji de Prins een stormachtige ontvangst. Vervolgens is natuurlijk ook het onder werp rationalisatie In discussie geweest. Destijds heeft de minister in het Bouwcen trum te Rotterdam de burgemeesters en de mensen uit de bouwnijverheid uitgedaagd om met plannen te komen, die, evenals die van de gemeente Bussum, een verlaging van de bouwkosten zouden teweeg brengen. Men doet echter verkeerd, aldus de minister, om de resultaten van die uitdaging af te me ten naar het Bussumse plan. Bussum was slechts een aanwijzing. De minister heeft slechts duidelijk willen maken, dat, wanneer men ernstig zoekt, er wel manieren te vinden zijn om de bouwkosten te ver lagen. Sindsdien is het departement van Wederopbouw echter overstroomd met hon derden plannen! Bijna alle gaan vergezeld van de verzekering: en dit hebben wij kunnen bereiken zonder in strijd te ko enen met de bouwverordeningl" Wie oor delen wil over deze plannen zal echter moe ten wachten tot er kennis van genomen isi Men zal dan overigens inderdaad zien, dat het mogelijk is de bouwkosten te .verla gen. Hier meende de minister verder, dat hij de gelegenheid had om de door vele leden zo gewraakte bureaucratie te door breken. „Ik heb nu de eerste stoot gege ven, zo betoogde hij. Laat me nu eens even de kans om te zien welke mogelijkheden er liggen." Na de pauze zat minister Joekes aan de groene tafel om een mondeling ant woord te geven op het voorlopig ver slag van het wetsontwerp tot verhoging van de kinderbijslag met 5 pet. Enige leden hebben in dit verslag de opmer king gemaakt, dat de verhoging van deze bjjslag blijkbaar ook zal gelden voor gehuwden beneden 23 jaar. Ze vonden het echter inconsequent, dat deze groep in het algemeen uitgesloten was van een loonsverhoging van 5 pet. Bovendien wezen zij er de minister op, dat hij bü de toegestane loonsverhoging is uitgegaan van een gezin, bestaande uit man, vrouw cn twee kinderen. De verhoogde kinderbijslag wordt echter van het eerste kind af gegeven. Minis ter Joekes vond een en ander wèl con sequent. Hij wees op het verschil in grondslag, waarop deze zaken staan.- De heer v. d. Born (P.v.d.A.), die het vol komen eens was met de minister, be toogde verder nog, dat de moeilijkhe den incidenteel door de bijslag worden opgeheven. Het wetsontwerp werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Tenslotte kwam aan de orde het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening. Naar aanleiding van de opmerkingen in het voorlopig verslag gedaan deelde de minister mede, dat de Regering er bezwaar tegen heeft, dat er een mi nimum-verhoging in de regeling op genomen zal worden. De kosten der voorgestelde verhoging zijn nu ge raamd op f 9.500.000. Zou de mini mum-verhoging nu bepaald worden op f 2.per maand voor gehuwden cn op f 1.voor ongehuwden, dan zou dat f 500.000 meer gaan kosten. Bepaalt men de minimum-verhoging op f 2.en f 1.75 per maand, dan zou dit betekenen, dat de kosten met f 2.000.000 zouden worden opgevoerd. Daar enige leden te kennen hadden gegeven, dat ze amendementen wil den indienen, werd de artikelsgewijze behandeling uitgesteld tot Dinsdag a.s. Prins Bernhard is Vrijdag in Mara- caibo, het grote olie-centrum in West- Venezuela, een hartelijke ontvangst be reid. Hij bracht een officieel bezoek aan de gouverneur van de staat Zulia en gebruikte later de lunch met hem. Des middags woonde hij de opening bij van een nieuw park, dat naar Prinses Wil- helmina „Guillermina" is genoemd. De Prins keerde daarop naar Caracas terug. Hier is hij gedecoreerd met de orde van de bevrijder Simon Bolivar, een orde die gewoonlijk alleen wordt toegekend aan staatshoofden. Tijdens een plechtigheid in het Mira- florespaleis de officiële woonplaats van de president van Venezuela, werd de decoratie door de president van de junta, luitenant-kolonel Carlos Delgado Chalbaud aan de prins uitge reikt. Vóór deze plechtigheid heeft de ge meenteraad van Caracas de Prins een document overhandigd waarin hij ver klaard werd tot „eregast van Caracas". De voorzitter der Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag in de vergadering van dit college medegedeeld, dat hij er rekening mede houdt, dat 14 Februari a.s. een verenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal kan worden gehouden ter behandeling van het wets ontwerp tot benoeming van een regent voor het geval van erfopvolging tijdens minderjarigheid van de troonopvolger en tot benoeming van een voogd en regeling van de voogdij. In aansluiting op de beantwoording van de vragen van de heer Andriessen door minister Joekes heeft de laatste de Tweede Kamer nog medegedeeld, dat hij de voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars verzocht heeft met de Stichting van de Arbeid in overleg te treden over de vraag of het geen aanbeveling verdient de dispen satie-mogelijkheid. voorzien in het ad vies van de Stichting van de Arbeid over de 5 pet. loonsverhoging voor ge huwden en kostwinners beneden drie en twintig jaar, in een meer algemene vorm te gieten en daaraan bekendheid te geven, zodat niet voor elk individu eel geval afzonderlijk dispensatie be hoeft te worden gevraagd. Vrijdagavond ongeveer zes uur brak er door onbekende oorzaak brand uit in de wolspinnerij en garenfabriek „De Locht" te Veldhoven bij Eindhoven. De brandweer van Veldhoven en die van Eindhoven waren na drie kwartier de brand meester. De fabriek, die verzekerd iS, brandde echter geheel uit. Advertentie Advertentie Mandelscorr. Fr., D.. Eng., Nad. en Sp. MOD. BEDRIJFSADMINISTRATIE door PATRICK PTJRCKLI. 42. ,,'t Is werkelijk nieuws. Of mijn va der is aan het verkindsen, óf er steekt meer in deze kwestie dan me tot nu toe verteld is. Als ze je zo ontvangen hebben, Joe, dan moet je ons eens va ker komen opzoeken". Het was niet mogelijk in haar stem en in haar glimlach het uitnodigende mis te verstaan. Maar ik kon enkel met een zucht antwoorden, dat ze me mis schien eerder zou zien dan ze verwacht te De sterren en de verflauwde maan kwamen te voorschijn om ons nog eens goeden nacht te wensen. De wolken vervluchtigden langs de lucht en de eerste morgenwind kwam zuchtend langs de rivier, van de Slievenamon af Bij Hanrahan binnen blafte een hond in dolle woede. Mijn roekeloze bui was voorbij en alleen een drukkend gevoel van neerslachtigheid en eenzaamheid was overgebleven. Ofschoon de wande ling lang was geweest, was zij toch veel te spoedig geëindigd. Mijn Assepoesters- uur was voorbij. Zij vroeg hoe laat het was. Ik zei het haar. tien over vier. „Mijn moeder vermoordt me morgen ochtend", zei ze, „omdat ik zo laat ben geweest". Maar het was geen vrees, die de trilling in „haar stem veroorzaakte. Zij draaide nog, zwijgend, wachtend op mijn woord. Mijn hart overmande mijn hoofd. Er dreunden nu hamers in mijn slapen. Nerveus leunde ik met een elleboog op de poortpilaar. Zij maakte een beweging alsof ze wil de gaan. Zachtjes legde ik mijn hand op haar schouder. Mijn stem was hees, ge smoord, de stem van een vreemde. „Zou je het erg vinden, Esther, als ik het waagde, je goede nacht te kussen?" Zij lachte, heel zacht, maar in het flauwe licht kon ik haar lippen zien beven en toen ze naar mij opkeek, wa ren haar ogen bewaasd „Je bent de slag aan het kwijt raken, Joe. Er was een tijd, dat je het niet ge vraagd zou hebben". „Er was een tijd, dat ik het niet hoef de te vragen. Maar daar heb ik zelf een eind aan gemaakt'. Alles wat ik nu vraag is één kus, een laatste kus, Esther. Ik heb spijt over wat er gebeurd is, maar ik wil er verder niet over praten. Ik heb geen recht". Zij leunde dicht tegen mij aan en leg de haar handen op mijn schouders. „Neen, je hebt wel recht, Joe", pleit te zij. „Je hebt altijd recht gehad en als God wil, zul je het altijd hebben". Ik raakte mijn hoofd kwijt. Ik drukte haar heftig tegen mij aan en zij bood geen weerstand. Eén dol ogenblik druk te ik mijn lippen op haar lippen, haar handen lagen zacht tegen mijn borst.... en haar donkere krullen heerlijk wui vend over mijn wang. Ik kuste haar mond, haar ogen, haar hals, de heer lijkheid van haar haar, maar één ogen blik. Toen duwde ik haar ruw van mij af. „God sta ons beiden bij", schreeuwde ik wanhopig en als een dronkeman waggelde ik de weg af naar Carrig- michael. ZEVENDE HOOFDSTUK Schoenspijkers ketsten op de stenen van de stal; een zware stap kwam over de binnenplaats en een lange schaduw maakte de deuropening donker. Dona- van trad dc keuken binnen, met een forse schrede over de drempel heen, terwijl juist het middag-Angelus luidde. Langzaam schudde hij de hagelstenen van zijn verweerde bruine hoed. „Potdorie", zei hij nadenkend, „wat een veranderlijk weer!" Mijn moeder leefde met hem mee. „Ja, 't is bitter koud, en gisteren was het zo zacht. Je bent goed op tijd voor het eten vandaag, Tim. Je hebt zeker de aardappels geroken". Met een handige beweging greep zij de pgn met aardappels boven het vuur weg en beschermde haar hand met haar schort om hem van de haak af te ne men. Rosie Donovan stond klaar om de dampende pan te grijpen en vertrok waar de hagelvlagen neerkletterden. Tim dook in elkaar op een bankje vóór het keukenvuur. „Ja die bui overviel me. Madam, toen ik net bij het hek was. Nou, ik dacht dat het maar het beste was het paard op stal te brengen en naar binnen te komen. Ik dacht, dat dat maar het han digste was". „Groot gelijk, hoor", beaamde mijn moeder, „en 't is maar goed dat we iemand in huis hebben om voor te zorgen, want onze baas komt net pas uit zijn bed". Donovan keek met één oog naar de hoek bij de schoorsteen, waar ik in een sombere bui gebukt zat, geduldig vech tend met een schoenveter zonder koker tje. „Ja, m'n beste vrouw, wat kun je atjjders verwachten? De jongen heeft gisteren een zware dag gehad, en ik mag wel zeggen, ook een zware nacht, met dat dansen bij Fogarty de hele nacht". Ik stond op en stampte met mijn voe ten om mijn tenen naar iedere barst van het harde leer te plooien. „Hoor eens Tim, je probeert nu ver ontschuldigingen voor mij te bedenken. Maar jij bent nu net de man die dat niet moest doen. 't Is werkelijk te gek om al het werk op de plaats Zondags en Maandags aan één man over te laten". Maar Donovan vond niet, dat er te klagen viel. ,,'t Zou de moeite waard geweest zijn er op een draf mee naar de binnenplaats,1 wat je vandaag op de plaats had kun nen doen, Joe, als je er zelf geweest was. Werkelijk, wat kon je op zo'n dag beginnen, behalve een paar vrachten mest naar het veld op de helling bren gen om het in orde te maken voor de aardappels? Och, en een tweede man liep daar meer bij in de weg dan dat hij hielp. Rosie Donovan kwam op een holletje terug, met hagelstenen als juwelen glin sterend in haar haren. Op een schotel van aardewerk droeg ze de aardappels, die ze in de pan had weggebracht, voor zich uit, een dampende berg vitamine- rijke bloemigheid. Ik kwam naar de tafel toe en schonk me zelf neerslachtig een kop thee in. Wat had mijn moeder in -hemelsnaam bewogen om me twee eieren te koken? Ik had nog nooit in al mijn levensdagen zo weinig naar eten getaald. De nawer king van pure whiskey is heel wat min der prettig dan het drinken. Donovan, Rosie en mijn moeder sloe gen een kruis en maakten zich op om een aanval te doen op de aardappels, het gekookte rundvlees en de bouillon die voor ons Zondagseten hadden moe ten dienen, maar door omstandigheden tot Maandag bewaard waren. „Jullie hebben zeker een prettige avond gehad?" De toon van Donovan, die een aardappel aan zijn geoefende vork prikte, was niet meer dan vriende lijk vragend. (Wordt vervolgd) Buiten de kap van het Utrechtse sta tion legt een ijle mist kleine regenboog- jes rond de brandende lantaarn ,J3riebergen-Ede-Arnhem-Elst-Nijme- gunngalmt de conducteur langs een trein, die druipt van de druppeltjes. Dat is toch stom toeval, niet?'' Twee drukpratende heren stappen de coupé binnen. De een dik met zwarte kroes krulletjes, de ander dik met een schaars- behaarde schedel. „Jij zit toch pas een paar weken in. die nieuwe praktijk, hé? „Ja, een maand ongeveer. En jij? Nog steeds in dat ziekenhuis? De beide doktoren halen even oude herinneringen op en informeren naar jaaxgenoten. „ben je anders al een beetje gewend?" vraagt dr. Kaal. „Tja, het is een dorp, hé, met zo'n echte dorpsstijl". Dr, Krul zucht eens. „Oppervlakkig ken ik natuurlijk al een paar mensen. Maar iedereen schijnt mij al goed te kennen. Je staat verstomd, als je merkt wat ze allemaal al van mij weten". Dr. Kaal lacht rondom de steel van zijn pijp Bijvoorbeeld De slanke doktershand aan de behaar de pols van dr. Krul glijdt door zijn haardos. „Eergisteren moest ik voor het eerst naar de kapper. Geen flauw idee, dat die man mij kent. Wij beginnen een ge sprek over sport, maar al gauw infor meert deze lopende dorpskrant naar de niervergiftiging van juffrouw Grond. Ik vertel hem dat dat wel gauw over zou zijn. Raai eins wat die snuiter zegt? „Dat mens vindt het interessant om ziek te zijn, dokterNiks van aantrekken. En die jongen van het Molenpad moet u eens bij u roepen. Die steekt niet in een goed vel Kunt u anders goed opschieten met onze Pastoor? En heeft u Woensdagavond van hem kunnen win nen met schaken? Als u weer eens bij de notaris op visite gaat, moet u oppas sen voor zijn vrouw, die doet niets lieve dan roddelen". Dr, Kaal glimlacht breed. „Wat heb je die scheerkwast geant woord?" „Dat ik in de spreekkamer ook wel eens wat hoorde. Onder andere een verhaal over de kapper, Dat-ie 's nachts hardop droomt en altijd eindigt met de woorden: „Nou, Lieftinck, ik ga maar weer, tot morgen". ZONDAG 5 Februari: Septuagesima; Mis v. d. dag; 2 H. Agatha; (Roermond: 3 voel de Bisschop); Credo; pref. v. d. H. Drie vuldigheid; paars. MAANDAG: H. Titus, bisschop, belijder; eigen Mis; 2 H. Dorothea; gewone pref.; wit; Breda: H. Amandus, bisschop, belijder; Mis Sacerdotes tui; 2 H. Titus; 3 H. Do rothea; gewone prefatie; wit. DINSDAG: H. Romoaldus, abt; Mis Os justi; gewone prefatie: wit. WOENSDAG: H. Joannes de Matha, belij der; Mis Os justi; gewone pref.; wit. DONDERDAG: H. Cyrillus v. Alexandria, bisschop, belijder, kerkleraar; Mis In medio; 2. H. Apollonia; Credo; gewone prefatie; wit. VRIJDAG: H. Scholastica, maagd; Mis Di- lexisti; gewone prefatie; wit. ZATERDAG: Verschijning v. O. L. Vrouw; eigen Mis: (Haarlem: 2 voor de Bisschop)! Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. ZONDAG 12 Februari'. Sexagesima; Mis v. d. dag; 2 H.H. 7 Stichters: Credo; prefa tie v. d. H. Drievuldigheid; paars. Advertentie N.V. &CO ftOIURDAM kom. MéUBELFAIftlEN KLEIWEG 244 TEL S47S4 Meubelen en betimmeringen voor: Directiekamer» Vergaderzalen Hotel» Woningen Schepen Adviezen voor binnenhuisarchiteccuu r TOONKAMtkS Utrechts Binnenhuis Museumlaan X,Utrecht TeL 17283

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3