COMMUNISTISCHE PUTSCH IN BERLIJN TE VERWACHTEN Gratis reis naar de Eeuwige Stad zonder verblijfkosten SMOKKELARIJ OORZAAK VAN BLOKKADE m BELANGRIJKE TAAK WEGGELEGD VOOR NEDERLANDSE VLOOT? Voor winnaars briefkaarten-actie Radio Anno Santo" Geheim van de waterstofbom MINISTERS DREES EN SCHOKKING ONAANGEKONDIGD OP INSPECTIE Tot hoofd en hart 600.000 jongeren zouden met Pinksteren naar het Westen willen trekken Kotikof antwoordt Westelijke bevelhebbers .Het weer Stakingen te Djakarta Tal van Amerikaanse senatoren gekant tegen het geven van inlichtingen „Rusland kreeg veel hulp en steun" Vreugde en verrassing O.a. in het demobilisatiecentrum te Amersfoort Wat zag bemanning van de „flftgmor"? MAANDAG 6 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24685 Schumacher waarschuwt Westelijke mogendheden MARIA DESOLATA ZALIG VERKLAARD Vicaris van bisdom Belgrado gearresteerd Britse vrouwelijke arts wepst ie Tsjechosiowakije te blijven Duitse trawlers beschoten Door onbekend vliegtuig 1 NOORD-A TLANTISCH VERDEDIGINGSSTELSEL De missie van Schout by Nacht Forrestal Werkwilligen gemolesteerd DEVI EZEN S MOKKEL Dr. IDENIBURG TIEN GELUKKIGE MENSEN IN NEDERLAND (Van onze verslaggever) Zaterdagmiddag verzond hei Comiié „Radicr Anno Sanio" iien telegrammen. En enkele uren later zei Simon Visser, de vuurtorenwachter in Breskens: „Gosjenokke noganioe!" Omstreeks dezelfde tijd begon mej. H. Benders in Schinveld ie springen en ie dansen? de heer J. J. C. M. van Soesibergen in Den Bosch dacht in vreugdevolle verwarring: „Tjéminé, dat ene kleine roibrief kaart je van mij"? mej. Smeeis in Maastricht werd schier ondersteboven gelopen door haar neefje. Fransje? de heer H. V. Driessen in Monster meende, toppunt van ongelovigheid, dat ze „een gijntje mei hem maakten"? mej. C. Andringa ie Amsterdam begon ie blozen en kón^hei niet geloven? de heer J. C. Dijkers in Utrecht was ook al plots ten prooi aan hevige gevoelens van twijfel? mej. Joanije Scqenmoakers in Den Bosch schrok en lachfe iegelijk en mej. Tonny Timmers in Amsterdam tenslotte iracieerde haar familie zonder aarzelen op taartjes. De heer J. H. Sluymer, student in Delft, deed niets? maar dat kón ook niet, wetni hij was thuis in Enschede, toen het telegram aan zijn pénsion werd bezorgd De reden van al die feestelijke opwinding zal u zonder meer duidelijk zijn als u weet, dat al deze telegrammen de vol gende perspectief-rijke boodschap bevatten: „Romeprijs vraag gewonnen. Brief volgt. Radio Anno Santo". „Ik kan het niet geloven" Rome zien en dan trouwen Vrachtwagen te water, bestuurder verdronken Ernstige waarschuwingen Zijn kind mishandeld? BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr.45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boertigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wod. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief.. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week, f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de West-Duitse socialisten, heeft er gis teren b|j de Westelijke mogendheden op aangedrongen een complot van de communistische jeugd om het bestuur in West-Berlfln in handen te krijgen, te verijdelen. Schumacher zei, dat „het teken voor de nationale opstand" zou zijn de reeds vastgestelde bijeenikomst van 600.000 leden van de communistische jeugdbe weging welke Zaterdag voor Pinkste ren in Berlijn gehouden zal worden. Volgens Schumacher moesten de ge allieerden dit tegengaan door geallieer de tanks te plaatsen in straten, welke naar West-Berljjn lelden. De betoging zal worden gehouden on der het motto „Op naar Berlijn" Schumacher betoogde, dat dit een po ging was om de Duitsers aan te sporen in Berlijn te doen, wat de Russen zelf niet durfden wagen. Schumacher vertelde, dat 200.000 le den van de communistische jeugdbewe ging gewapend met bergstokken uit de Sovjet-zone naar de Westelijke sector zouden marcheren. Ook leden van de Oostduitse volkspolitie zouden in deze stoet meelopen. Nog 400.000 jongelui zou den van alle kanten naar Berlijn komen. Zij zouden het verkeer lamleggen, al dus dr. Schumacher. De te verwachten ongeregeldheden zouden de Oost-Duitse volkspolitie een excuus geven om in actie te komen om de „orde te herstel len". Schumacher meende, dat kanselier Adenauer op de hoogte was van het plan. Hij verzekerde, dat de opleving van het Duitse nationalisme in het Westen door de communisten aange wakkerd werd. Naar aanleiding van het voorstel van dr. Schumacher, dat tanks zouden ge bruikt worden om West-Berlijn te be schermen. werd van Westelijke gealli eerde zijde verklaard, dat het meer waarschijnlijk is, dat de toegangswe gen van West-Berlijn wijd opengesteld zullen worden. Er werd op gewezen, dat wel voldoende voorzorgsmaatregelen genomen zouden worden. Wij weten nu al drie maanden, dat de communistische betoging gehouden zal worden en wij hebben ook reeds lang de geruchten over een staatsgreep gehoord, vertelde een Amerikaanse zegsman. Er wordt aan gedacht West-Berlijn vrij toegankelijk te stellen om de com munistische heethoofden te tonen, dat in West-Berlijn de toestand beter is dan in de Russische sector, aldus deze zegsman. Op de grens van West-Berlijn kwam het Zondag tot botsingen tussen commu nisten en West-Duitse politie en in ge zaghebbende Westelijke kringen geloof de men hier mogelijk met de voorboden te doen te hebben van de beweerde communistische poging om met Pink steren in Berlijn de macht in handen te nemen. Bronnen van de Westelijke ge allieerde „Intelligence" vertelden dat steeds meer berichten binnenkwamen over een dergelijke „putsch", die van de Sowjetzone uit gedirigeerd zou worden. „Wij kunnen niet instaan voor de abso lute waarheid van al deze geruchten", zeide een zegsman van de Intelligence, „maar zonder twijfel gaat er iets ge beuren". Dr. Kurt Schumacher Generaal-majoor Alexander Kotikof, Russische commandant te Berlijn, heeft Zaterdagavond het vorige week door de Westelijke geallieerden uitge- bracht protest tegen de nieuwe verkeers- beperkingen van de hand gewezen. Kotikof verklaart in een brief aan de drie Westelijke bevelhebbers, dat de ge troffen maatregelen noodzakelijk zijn geworden in verband met plaatsvinden de smokkelarij. Hij zegt bewijzen te bezitten, dat in vele gevallen vertegenwoordigers van de economische organen en handelsfir ma's van de Westelijke zones van Duits- la"nd en van West-Berlijn willens en wetens de voor het vervoer geldende regelen overtreden. In de afgelopen twee maanden zouden deze overtredin gen „epidemische vormen" hebben aan genomen. Er werd geknoeid in de pa pieren door verwijderingen, weglatin gen en veranderingen. Men poogde al lerlei soorten goederen, van schroeven draaiers tot meubelen, te smokkelen, het was niet uitgesloten, dat er tenge volge van de noodzakelijk gebleken inspectie der ladingen een zekere ver traging "ontstond. Een officiële Britse woordvoerder Zondagmiddag is in de St. Pieter te Rome Maria Desolata Torres Acosta, een Spaanse non, zalig verklaard. Duizenden pelgrims, onder wie honderden uit Span je, waren bij deze tweede zaligverklaring in het Heilig Jaar aanwezig Maria Desolata Torres Acosta werd ge boren te Madrid in 1826. Toen zij 22 jaar was deed de nieuwe pastoor van een parochie in een Madrileense rand gemeente een beroep op de medewer king van katholieke vrouwen om hulp te bieden aan de talrijke zieken van zijn parochie. Maria Desolata gaf gehoor aan zijn oproep en in 1851 stond zij reeds aan het hoofd van een kleine schaar kloosterzusters en stichtte zij de nieuwe congregatie van Ziekenzusters Dienaressen van Maria, die zich speciaal wijdde aan de verzorging van armen •n zieken. Zij vertrok in 1875 naar Cuba, van waar de Dienaressen van Maria zich over Noord- en Zuid-Amerika verspreidden. Jenez Jenko, de vicaris-generaal van de Aartsbisschop van Belgrado, is ge arresteerd wegens zwarte handel, han del in dollars en het verbergen van per sonen, die door de regering gezocht worden, aldus -verd Zaterdag van offi ciële zijde in Belgrado bekend gemaakt. Volgens kerkelijke zegslieden echter werd de vicaris-generaal reeds op 4 De cember van het vorige jaar gearres teerd. Volgens kerkelijke kringen bevinden zich thans ongeveer driehonderd vijftig geestelijken in gevangenschap, de meests op beschuldiging van collabora tie met de Duitsers gedurende de oor log. Dr. Arna Rides, leidster yan een me dische afdeling van de „British Coun- •U" te Praag, heeft tegenover Tsjecho- «owaakse journalisten verklaard af te •Teden omdat zij het niet eens was met door de „British Council" aldaar ge- ri>erde politiek. Zij had verzocht per- in Tsjechosiowakije te mogen 'ei-blijven. commentarieerde later: „Dit is een te kenend geval van eerst tot een bepaalde actie te besluiten en achteaf een voor wendsel daarvoor te zoeken". Een Ame rikaanse woordvoerder deelde mede gemachtigd te z|jn het schrijven van Kotikof „onbevredigend" te noemen. Intussen zijn de Russen, die Zaterdag tegen het middaguur de blokkade bij Helmstedt volledig hadden opgeheven, Zondagavond weer begonnen het ver keer aan een grondige controle te on derwerpen, waardoor opnieuw grote vertraging ontstaat. De bemanning van zes Duitse traw lers, welke Zaterdag te Cuxhaven bin nenliepen, hebben verklaard, dat de schepen bij Helgoland van de lucht uit werden aangevallen. Volgens een bericht had een vier-mo- torige bommenwerper met een witte ster op hot draagvlak met 15-millime- terboordwapens de schepen bestookt. Twee vissers verklaarden echter, dat er meer vliegtuigen geschoten hadden. Overigens is niemand gewond en is dé schade niet noemenswaard. Het hoofdkwartier van de R. A. F. te Bad Eilsen heeft verklaard, dat „nie.ts be kend" is. Er werden oefeningen gehou den bij Helgoland. De Amerikaanse militaire vliegtuigen zijn beschilderd met witte sterren, zo als door de vissers bedoeld wordt. Maar een woordvoerder van 't hoofd kwartier van de Amerikaanse lucht macht heeft verklaard, dat zich Vrijdag in het gebied van Helgoland geen Ame rikaans vliegtuig bevonden had. ■vt:: Hitler's Siegfried-linie aan de Duitse Westgrens is op het ogenblik een do rado voor smokkelaars. n de betonnen bunkers en onderaardse gangen zoeken de smokkelaars dikwijls een veilig heen komen voor het leger douaniers dat de wacht houdt. De benoeming: van Schout-bij-Nacht Forrestal tot leider van de Amerikaanse militaire adviescommissie in Den Haag voor het militaire-bijstandprogram, kan beschouwd worden als enige aanwijzing, welke rol aan de Nederlandse gewapende macht in het Noord-Atlantisch verdedigingsstelsel zal worden toegekend, aldus verneemt de diplomatieke medewerker van A.N.P.-Aneta te Washington uit welingelichte kringen. Volgens deze kringen bewijst de be noeming van een hoge vlootofficier op de post te 's-Gravenhage, dat de Noord-Atlantische defensieraad de nadruk zal leggen op het gebruik van vlooteenheden, voor zover het de Nederlandse bijdrage tot dit verdedigings stelsel betreft. Gewoonlijk betrouwbare Amerikaanse commentatoren meldden onlangs, dat de defensieraad had besloten, dat de V.S. en Engeland samen de zwaarste last van de vloot-operaties op volle zee zou den dragen, terwijl de vloottaak van Verwachting tot Dinsdagavond: -Wisselende bewolking met aanvan kelijk nog enkele verspreid optre dende buien, maar later overwegend droog weer. Krachtige tot matige Westelijke wind. Iets lagere tempe raturen. Zon: 8.11—17.38. Maan: 23.58—9.54. Bij drie grote bankkantoren te Dja karta z{jn hedenmorgen, stakingen on der het Indonesische en Chinese perso neel uitgebroken. Het betreft de Fac torij, de Nederlands-Indische Handels bank en de Escomptobank. Sommige stakers droegen borden met opschriften tot aansporing om mede te staken; enige werkwilligen werden gemolesteerd. De stakers gingen later op verzoek van de politie rustig uiteen. Van de zijde der directies is medege deeld, dat enige weken geleden door de vakorganisaties looneisen werden be kend gemaakt. Hierover is mondeling en schriftelijk contact geweest, maar de bankdirecties konden deze looneisen niet aanvaarden. De directies hebben zich echter bereid verklaard onderhandelin gen te openen. Van de zijde van het mi nisterie van Arbeid werd nog medege deeld, dat zo spoedig mogelijk een op. lossing zal worden bereikt. Uit Medan bericht Aneta, dat de ar beiders van de werkplaatsen der Deli Estates Engineering and General Union Ltd., omvattend 175 personen, in op dracht van de vakbond staken wegens ontslag van één arbeider. De dienst der douanerecherche heeft op Schiphol gearresteerd de heer Th., verdacht van deviezensmokkel. Van de zijde van de dienst der douane-recher che werd ons medegedeeld, dat Th. bij zijn arrestatie, op het moment dat hij in 't vliegtuig naar Djakarta wilde stappen, in het bezit bleek van een vrij aan zienlijk bedrag vreemde valuta. Hij is opgesloten in het hoofdbureau van po litie te Amsterdam. De heer Th. is in Indonesië geboren en was in het bezit van een Nederlands paspoort. Hij was voor de oorlog jaren lang fotograof te Bandung en o.a. ver bonden aan de Legervoorlichtingsdienst, aldaar, in de oorlog tegen Japan. Tij dens de bezetting door de Japanners zou hij zich als Wit-Rus hebben uit gegeven en daardoor niet geïnterneerd zijrt geweest. Bij K. B. van 31 Januari is voor het Koninkrijk der Nederlanden bij het se cretariaat van de Ned.-Indonesische Unie aangewezen als secretaris-generaal dr. P. J. A. Idenburg, raad-adviseur in al gemene dienst bij l»et ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. De arrestatie van de Britse atoomspecialist Fuchs wegens schending yan staatsgeheimen heeft tal van Amerikaanse senatoren de ris doen stellen, dat aan Engeland elke inlichting omtrent de waterstofbom zal worden ge weigerd. Zij eisten eveneens strenge nieuwe veiligheidsmaatregelen. Tom Con- nally, voorzitter van de Senaatscommissie voor de Buitenlandse Betrekkingen, voorspeldé een drastische verscherping van de veiligheidsmaatregelen rond de atoomenergie, zowel in de Ver. Staten als in het buitenland. De democratische senator Harry Byrd zeide: „Ik blijf onveranderd gekant tegen het prijsgeven van het geheim van de waterstofbom of van de bom zelf als w(j die maken aan Engeland of enig ander land." Op de vraag of het aan te raden was meer gegevens met Engeland en Canada over het atoomonderzoek uit te wisselen, merkte senator Millikin tegenover de pers op, dat de V.S. eerst maar eens moesten onderzoeken of er eigenlijk nog wel geheimen waren overgebleven. Edgar Hoover, hoofd van de Ameri kaanse veiligheidsdienst (het „Federal Bureau of Investigation"), heeft Zater dag drie uur lang inlichtingen over de zaak-Fuchs verstrekt aan een in besloten zitting vergaderende subcommissie voor toewijzingen van de Amerikaanse Se naat. Volgens na afloop door senatoren die verzochten bun namen niet te noemen aan de pers verstrekte in lichtingen zou Hoover hebben verklaard dat Fuchs inlichtingen over de water stofbom van vitaal belang zijnde en ge heime gegevens betreffende de vervaar diging van de atoombom aan de Sovjet- Unie beeft verstrekt. Senator McMahon heeft Edgar Hoover en zijn organisatie gefeliciteerd wegens het uitstekende werk dat zij in de zaak- Fuchs gedaan hebben. Zoals men weet heeft de FBI aan Scotland Yard de in lichtingen verstrekt die tot arrestatie van Fuchs hebben geleid. De commissie besloot Hoover te ver zoeken vandaag een gedetailleerd getui genis af te leggen. Zaterdag heeft de commissie in een geheime zitting gesproken met luitenrnt- generaal Leslie Groves, die in de oorlog hoofd was van het Amerikaanse project voor atoomenergie. Men heeft hem on dervraagd over de zaak-Fuchs. Senator Tydings woonde de zitting anderhalf uur bij. Toen hij naar buiten kwam deelde hij de correspondenten mede: „Dit is zeer ernstig, maar het is vandaag niet ernstiger dan gisteren". De inlichtingen zonden de eerste Rus sische atoomexplosie meer dan een jaar vervroegd kunnen hebben, zei generaal Groves. Hij zei de senaatscommissie in 1946 medegedeeld te hebben dat de Russen een atoombom in vijf tot zeven jaar zouden kunnen maken indien zij gehol- Donderdagmiddag vond de trekking der loterij plaats. Liefst 56124 briefkaar ten waren binnengekomen en stonden genummerd in grote bakken. Twee grote bussen waren met losse nummers gevuld en ten overstaan van notaris mr. H. Koe- bergs en in het bijzijn van politie-auto- riteiten werden de nummers getrokken. Uit de eerste bus twee cijfers, daarna uit de tweede bus drie cijfers. Deze cij fers naast elkaar gelegd vormden telkens een getal, dat overeen kwam met een van de genummerde kaarten. Mevr. M. Derks, echtgenote van de voorzitter van het werkcomité, trok vijf winnaars. Twee van de gelukkigen waren in woners van Amsterdam, beiden dames: mej. Andringa aan de Da Costakade en mej. Tonny Timmers in het Spreeuwen park aan de overkant van 't IJ. Een van onze verslaggevers bracht haar een be zoek en trof beide uitverkorenen aan, nóg confuus van vreugde en verrassing. Tussen twee ons jonge kaas en een rol beschuit door werd het telegram met het grote nieuws bezorgd bij juf frouw Andringa, in melk en comesti bles, op de Da Costakade te Amster dam. Juffrouw Andringa liet een ogen blik haar hand op de kaasschaaf rus ten, waarmee zij zojuist de zuinige blankgele plakjes had uitgesneden op het vetvrij papier. Dan scheurde zij het telegram open, spelde het aandachtig woord voor woord, las het nog eens over, dat ze zich niet vergist had, knipperde met de ogen als viel het zonlicht fel haar winkeltje binnen en bloosde zowaar. „Ik kan het eenvou dig niet geloven", zei ze en zette de rol beschuit naast het pakje kaas: „Hier, Jantje, en vergeet je gaspen- ning niet." Nee, het is werkelijk ondenkbaar, ver telde ze ons even later, toen wij haar kwamen feliciteren. Ik heb nooit veel geluk in mijn leven gehad en toen ik samen met een nichtje aan deze prijs vraag meedeed, was het voor de aardig heid, maar niet in de verwachting van obk maar een schijn van kans. Ik sta gewoonweg paf, maar misschien heb ik het ergens aan verdiend. Nu, voor ons werd het spoedig duidelijk, dat het gril lig fortuin deze middag, hier op de winters trieste Da Costakade, een goede beurt had gemaakt, zich thans eens ge wend had naar een adres, dat zijn be zoek van harte gegund was. Achttien jaar drijft juffrouw C. An dringa hier haar bescheiden, proper zaakje; zij bleef er als laatste van een gezin van zeventien kinderen, afkomstig uit Nieuwer-Amstel, zorgend voor haar moeder, die tien jaar lang met een heup fractuur aan haar stoel gebonden was, voor zij korte tijd terug op 85-jarige leeftijd overleed. Dit zijn stille helden levens, welker lof maar zelden gezongen wordt en daarom verheugt men zich op recht om dit geluk voor Tante Cor An dringa, die nu straks haar kleine wereld van stopflessen met drop, slaolie, bitter koekjes, vlugkokende havermout en fon- dantjes voor een wijl verruilen gaat voor het wijde perspectief van een Rome-reis. Natuurlijk ga ik, zegt ze ferm. Ze heeft een frisse buitenkleur, juffrouw Andringa, prettige bruine ogen en zij is ineens vol ondernemingslust. Het licht van de wintermiddag legt glimmertjes van verwachting op flessen, bussen en blikken; een nichtje zal wel de winkel doen en zij, Cor Andringa, gaat de we reld zien, Rome, de Paus. En dat terwijl ze een uur geleden nog nergens aan dacht; ja, 't is nog haast niet te geloven. Mej. Tonny Timmers uit Amsterdam- Noord gaat in ieder geval. Binnenkort zal ze trouwen; maar ze heeft al ge decideerd: vóór die beslissend» stap, éérst naar Rome. Het telegram kwam Zaterdagmiddag om vijf uur, precies op de tijd dat Ton ny een culinair uitstapje aan het maken was: ze haalde koekjes voor de Zondag. Een nieuwsgierige zus, die het formulier natuurlijk toch had opengemaakt, was haar aanstonds op de fiets achterna ge gaan De koekjes werden, toen Tonny de telegrafische missive driemaal had overgelezen, spontaan ingeruild voor taartjes. Wij hebben al laten doorschemeren, dat het lot bij uitstek rechtvaardig js geweest dit keer. Dat het Tonny be gunstigde was in ieder geval niet meer dan billijk. Een meisje, dat buiten haar kantoorbaan kans ziet én fami lie-verstelwerk te doen én haar aan deel te leveren in allerlei vormen van liefdewerk, verdient een, zjj het dan ook toevallige uitverkiezing. „Wie had dat gedacht: een gratis reis naar Rome en dan nog geïnterviewd worden ook"? zei Tonny. Wel, het leven kan zo mooi kleinere landen als Nederland zou be perkt blijven tot een kleine-e kring, zo als verdediging van kust en havens op eigen gebied. Men acht het echter niet waarschijn lijk, aldus verklaart men in bevoegde kringen, dat een Schout-by-Nacht met de missie te Den Haag zou worden be last, indien de rol, die de Nederlandse vloot te vervullen zon krijgen, van on dergeschikte aard zou zijn. Integendeel. Iioeivr.l de bijzonderhe den van de Noord-Atlantische verdedi gingsplannen streng geheim gehouden worden, acht men het in deze kringen hoogt waarschijnlijk, dat „de kleine,, doch waardevolle Nederlandse vloot" van nut geacht zou worden voor taken van groter belang. In dit verband wees men er op, dat de samenstelling en de aard van de Nederlandse vloot baar heel geschikt zou maken, b.v. voor het patrouilleren op een flink rink van de Noordzee. Emmet P. Forrestal, die thans 52 jaar is, was tijdens de oorlog lid van de staf van de vlootcommandant in het centra le deel van de Stille Oceaan. Hij nam deel aan operaties, die leidden tot de verovering van vele eilanden aldaar op de Japanners, waarvoor hem het „Legi oen van Verdienste" werd toegekend. Sinds Maart 1948 was Forrestal com mandant der Amerikaanse torpedoboot- jagers in de Stille Oceaan. Forrestal vertrekt binnen enkele da gen naar Den Haag. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half drie is een vrachtwagen, bestuurd door de 37-jarige wasbaas L. H Meyer uit Zwolle, in het water van de Keulse Vaart nabij Amsterdam ge reden. De bestuurder is daarbij verdron ken. Naar de politie ons mededeelt heb- ben twee getuigen gezien, dat de auto nogal slingerde en plotseling in het water reed. Er is zo snel mogelijk alarm gemdakt en brandweer en geneeskun dige dienst waren spoedig ter plaatse. Toen men de bestuurder uit de auto had bevrijd is nog geruime tijd kunst matige ademhaling toegepast, echter zonder succes. Mej. Andringa. Tussen twee ons jonge kaas en een rol beschuit werd het grote nieuws bezorgd. Mej. Tonny Timmers gaat naar het land van de muziek pen werden, terwijl ijj er zonder hulp 10 tot 15 jaar over zouden doen. Thans was gebleken, dat zij „veel meer hulp gehad hadden, dan wij ooit hebben kun nen denken". Naar de zaak-Fuchs is verder nog een onderzoek ingesteld door president Tru man en zijn kabinet en door de ver enigde commissies voor de atoomenergie van het Congress en van de regering. De commissie van het Huis van Afge vaardigden voor het tegengaan van on Amerikaanse activiteit overweegt even eens een onderzoek te doen instellen. Senator McMahon heeft verklaard, dat de atoomcommissie van het Congress ae mogelijkheid om de uitlevering van Klaus Fuchs te vragen bestudeert. Fuchs zal zich 10 Februari in Londen moeten verantwoorden. Twaalf vooraanstaande Amerikaanse natuurkundigen, waarvan negen atoom- experts, hebben Zaterdag ernstig ge waarschuwd, dat één waterstofbom New York, of welke andere grote stad dan ook, kan verwoesten. Zij zeiden, dat het gebruik van de wa terstofbom èen verraad zou zijn aan de zedelijke beginselen en verzochten de Ver. Staten dringend deze bom niet het eerst te gebruiken. Aan het hoofd van deze groep stond dr. Hans Bethe, professor aan de Cor nell Universiteit, die een van de meest vooraanstaande Amerikaanse atoomge leerden yas te Los Alamos. De aartsbisschop van York heeft Zon- da„ tijdens een dienst in de kathedraal van Liverpool gezegd, dat indien de waterstofatoombom wordt gebruikt de beschaving zal worden weggevaagd. „Het is de plicht van al degenen, die nog waarde hechten aan onze bescha ving, er op aan te dringen, dat alle pogingen thans nu er nog gele.genhe d voor is zullen worden aangewend om dit duivels wapen te .verbieden en onder controle te brengen," zo zeide hij. De minister-president dr. W. Drces en de minister van Oorlog mr. F. W. Schok king zijn Vrijdag gedurende de gehele dag op „inspectie" geweest. Zij bezoch ten onaangekondigd het demobilisatie- centrum in Amersfoort, het vrijwilligers- centrum in Wezep en het artillerie- schietkamp Oldenbroek. De ministers waren vol lof over de prestaties in het demobilisatiecentrum, waar kolonel Pruis en overste Plomp de scepter zwaaien. Beide bewindsman nen hebben de lotgevallen van de jongens gedurende de morgenuren op de voet gevolgd en hebben met ver scheidene van hen gesprekken gevoerd. „Hebt u werk?" was een van de vragen, en naar minister Schokking ons vertelde, vielen de antwoorden best mee. De meesten van de demo- bilisanten hadden zich al van het begin van een toekomst verzekerd. Op de officierskamer werd aan deze vraag nog toegevoegd de vraag: „Wie heeft er geen woning?" en ook hier gingen maar betrekkelijk weinig handen de hoogte in. Minister Schok king zei: „Het is natuurlijk zeerwel mogelijk, dat toevallig bij de men sen, die Vrijdag het centrum pas seerden, de situatie zo gunstig was. Maar het stemt mij toch hoopvol" zo voegde hij er aan toe. In het vrijwilligersopleidingscentrum Elke generatie maakt een nieuwe j opbouw op het oude fundament, 'y Vadsigheid is de slaap van de geest in Wezep, waar de opleiding voor be roepsonderofficieren wordt gegeven, wa ren de leerlingen volkomen verrast door het bezoek van de beide ministers en toen zij de binnenplaats van het gebouw betraden verschenen voor alle ramen verbaasde gezichten. De beide ministers hebben een aantal lessen bijgewoond en in de cantine met allen thee gedronken. Later zijn op de bovenverdieping de instructiemethoden aan de hoge bezoekers uitgelegd. Minis ter Schokking sprak zijn waardering uit over de zeer moderne methoden, die hier gebruikt worden. Het Deense- vrachtschip „Rigmor", dat Donderdag getuige is geweest van de ramp met het K.L.M.-postvliegtuig op de Noord zee, arriveerde Zondag in Esbjerg aan de Westkust van Jutland. Tevoren was hier, aldus meldt U.P., een Nederlandse commis sie van onderzoek aangekomen met de bedoeling de bemanning van de „Rigmor" te horen over hun waarnemingen. De politie vormde een cordon om het schip, zodat geen enkele verslaggever aan boord kon komen. Alleen de commissieleden kregen toestemming zich aan boord van de „Rig mor" te begeven. Het besprokene wordt voorlopig strikt geheim gehouden. Zaterdagnacht is het negen maanden jonge meisje Johanna Maria K., te Den Haag overleden. De 25-jarige vader J, H. G. K wonende aan de Wijnhaven, is in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt er van verdacht mishandeling, de dood tengevolge hebbende, te heb ben gepleegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1