Enthousiast welkom voor Prins Bemhard in Paramaribo Legerleiding zal met kracht tegen desertie optreden Nieuwe begroting van Oorlog „Suriname blijft in Rijksverband onder Huis van Oranje" EPIC DE NOOR MAN K AKKERTJES' M0H. RUM IN ONS LAND GEARRIVEERD Belijdt Christus in overgave r Wij luisteren naar „Onzekerheid bij KNIL moet verdwijnen" Reorganisatie K.N.I.L. zal ten spoedigste worden voltrokken Gestolen auto in 25 min. opgespoord Nooit deed zó weinig zó veel voor zóveleni „Ik vind het prettig weer hier te zijn" Lof voor kapitein van de „Almdijk' O.a. als gevolg van verloop Indon. conflict en R.T.C.-overeenkomst Brengt het Evangelie in ieder deel van het menselijk leven T IFFI\r lil Li L I/li J MAANDAG 6 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 Belangrijke gift overhandigd mr. Fockema Andreae naar Indonesië Van Geelkerken voor het gerecht ALGEMEEN LANDBOUW- EMIGRATIE-COMITÉ COMMUNIQUÉ HATTA-HIRSCHFELD Wegens optreden bij ramp van de Truculent 30.000 Rome-pelgrims in Januari MAAG to De grootste en de beste! REDE PRINSES WILHELMINA GEDWARSBOOMDE' MOEDER MET BABY UIT BRANDEND HUIS GERED „Albina" vermist en gevonden De krijgsdaden van de luchtdoelartillerie Amerikaans speelgoed voor Europese kinderen Prins Bernhard is Zaterdagavond met groot enthousiasme te Paramaribo ont vangen. Langs de feestelijk vlaggende en gedeeltelijk geïllumineerde straten op weg naar het paleis van de gouverneur stond een wuivende en juichende menig te. Op de 45 k.m. lange weg van het vliegveld „Zanderij" -.tonden .evoren in de vallende avond bjj een missiepost en enkele Hindostaanse centra verschillen de groepjes wachtenden bU erepoorten. Het vliegtuig van de Prins had door tegenwind en door een dicht wolkendek vertraging ondervonden en moest in Bril; Guyana landen om benzine in te nemen. De Prins werd verwelkomd door gouverneur Klaasesz, premier de Miran. da de voorzitter der Staten. Van der Schroeft, de onder-voorzitter van de Raad var. Advies, De Niet, de voorzitter van het Hof van Justitie, Haverschmidt, het hoofd der gewapende politie, Ens- berg, en de districtscommissaris, Michels. In de Statenzaal heeft Prins Bernhard een rede gehouden, waarin hij zei,, dat de Koningin hem verzocht heeft de ver zekering te geven van Haar grote be langstelling voor de ontwikkeling, wel ke in staatkundig, economisch en cultu reel opzicht de laatste jaren zozeer ver sneld is. Aan de regering van een land in opbouw worden bijzondere eisen ge steld van moed, beleid, verbeeldings kracht en zin voor de realiteit. Zij moet in de aanvang werken met tekorten op velerlei gebied. U kunt er verzekerd van zijn, aldus de Prins, dat de Neder landse regering bereid is te doen. wat in haar vermogen ligt, u de bijstand te verlenen, die u nodig zult oordelen. Het Nederlandse volk, dat zich door banden van eeuwen verbonden weet aan uw mooie land, leeft mee met uw noden en vreugden. Ten bewijze zij het mij vergund u een tweetal brieven te over handigen van het Wilhelmina-fonds en de UNAC, waaruit blijkt, dat Suriname kan beschikken over bedragen van 675.000 en 115.000 Nederlandse guldens voor medische voorzieningen en jeugd zorg. De voorzitter der Staten, Van der Schroeff, antwoordde daarop: „In de jonge parlementaire ontwikkeling van dit land is het een hoogtepunt U hier te mogen ontvangen. Het is vooral verheu gend, dat Uw bezoek plaats vindt een tweetal weken na de invoering van de wet, die ons een grote mate van zelf standigheid geeft. De bereidverklaring van de Nederlandse regering ons bij stand te verlenen, welke wij nodig zullen oordelen en waartoe zij in staat is, heeft voor ons grote betekenis en is een goede basis voor toekomstige vruchtdragende samenwerking. De hulp van het Wilhelminafonds en de UNAC wordt door ons dankbaar aan vaard, alsmede Uw welwillendheid ons dit goede bericht te willen brengen. Ik Met het lijnloestel naar Djakarta is Zaterdagavond met meer dan een uur vertraging de Nederlandse staatssecre taris van Oorlog, mr W. H. Fockema Andreae naar Indonesië vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de minister Tjan Oorlog, mr. F. W. Schokking en dr. Blom, adviseur van het departement van Unie-aangelevenheden en Overzese Rijksdelen. In een gesprek, dat wij met mr. Foc kema hadden, vertelde hij, dat het doel van zijn reis is de overgangsvoorwaarden van het personeel van het KNIL naar de Nederlandse strijdkrachten en naar die van de V.S.I. in orde te maken. De onzekerheid bij de KNIL-mensen moet worden weggenomen, aldus mr. Fockema. Westerling wekt de schijn op te komen voor de mensen van het KNIL en het is onze taak te tonen, dat wij wel vo„r ze zullen zorgen. Een ander deel van de problemen, die de onderstaatssecretaris van Oorlog in Djakarta zal ontmoeten, betreft de terug keer van de troepen naar Nederland. Door het inschakelen van niet minder dan twintig buitenlandse troepenschepen, waaronder het Franse 30.000 ton me tende s.s. „Pasteur", dat 24 Februari in Amsterdam zal aankomen, is het moge lijk in Februari en in de drie daarop volgende maanden 10.000 man troepen per maand in het vaderland terug te brengen. Onlangs is gemeld, dat de ministers Goetzen en Van den Brink waarschijn lijk deze maand naar Indonesië zoucen gaan voor het voeren van oriënterende economische oesprekingen. Thans vernemen wij, dat deze reis in nadere overweging is genomen in ver band met de vaststelling in Maart van de eerste conferentie van ministers der Unie, welke, zoals gemeld, te Djakarta zal worden gehouden. verzoek U na Uw terugkeer in Neder land aan de Koningin de verzekering te geven, dat, niettegenstaande de moei lijke verschillen op staatkundig terrein, Suriname in Rijksverband blijft onder het Huis van Oranje". Voor het vertrek van Prins Bernhard uit Venezuela heeft het regeringshoofd, lt.-kolonel Carlos Delgado Chalbaad,, hem de versierselen overhandigd van de Orde van de Bevrijder, de hoogste Vene zolaanse onderscheiding. Het vooraanstaande blad „El Univer sal" schreef, dat de Prins „in Venezuela door zijn persoonlijke, democratische eenvoud en zijn vriendelijkheid een de finitief gevoel van sympathie achter laat." De voormalige plaatsvervangende lei der van Mussert en inspecteur-generaal van de Landwacht, C. van Geelkerken, zal 2 en 9 Maart voor de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse arrondis sementsrechtbank terecht staan. De hoofdbesturen van het Koninklijke Nederlands Landbouw-Comité en de Algemene Nederlandse Landarbeiders- bond hebben een algemeen landbouw emigratie-comité opgericht. Dit orgaan heeft zich belast met het, geven van voorlichting aan adspirant-emigranten en het in behandeling nemen van emi gratie-aanvragen. Met de oprichting van het „ALÉC" is inzake emigratie zowel landelijk als provinciaal een hechte sa menwerking tot stand gekomen tussen de genoemde organisaties. Het secretariaat van het Algemeen Landbouw Emigratie Comité wordt ge voerd door drs. N. A. Vaandrager en is gevestigd Raamweg 28, te 's-Gravenhage. Sfócm overGwa Drs. Hatta, de premier van de V.S.I., en dr. Hirschfeld, de Hoge Commissaris voor Nederland in Indonesië, hebben een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin het volgende wordt opgemerkt: „Tijdens het veelvuldige contact tussen de heren Hatta en Hirschfeld is meermalen van gedachten gewisseld over de recente ordeverstoringen, die in West-Java plaats vonden. Tijdens de besprekingen/hebben zij hun reeds eerder overeengekomen ge dragslijn bevestigd, welke een gecoördineerd handelen beoogt, teneinde zo spoedig mogelijk een halt toe te roepen aan de acties, welke een snelle en constructieve opbouw van de V.S.I. zouden kunnen belemmeren. Daarbij bleek tussen hen de algehele overeenstemming te bestaan, dat deze verstoringen van orde en rust geen af breuk kunnen doen aan de nauwe sa menwerking tussen de regering van da V.S.I. en de Nederlandse regering. Dr. Hirschfeld heeft nogmaals te kennen gegeven, dat de Nederlandse regering het betreurt, dat bij de jongste ongere geldheden een aantal onder Nederlands commando staande militairen zijn gede serteerd. Het grootste gedeelte van de ze deserteurs heeft zich reeds dezelfde dag teruggemeld en sindsdien werden zowel door het apparaat van de V.S.J. als door het Nederlandse leger vrijwel alle resterende gedeserteerden gevat. Allen zijn ontwapend en in gevangen schap afgevoerd. Het onderzoek naar hun gedragingen is reeds begonnen. De Nederlandse legerleiding heeft alle maatregelen genomen om herhaling van het gebeurde te voorkomen cn er be staat geen twijfel over, dat, indien nog eens pogingen tot desertie worden ge daan, met de krachtigste middelen daar- tegen zal worden opgetreden. Dr. Hirscn- feld heeft hieraan toegevoegd, dat iede re Nederlander, die steun zou geven aan kwaadwillige elementen, de Neder landse regering en haar organen tegen zich zal vinden. Drs. Hatta heeft tegenover dr. Hirschfeld zijn waardering uitgespro ken voor de van Nederlandse zijde in dezen ondervonden medewerking. De V.S.I. zijn vast besloten geen enkele verstoring van orde en rust te tole reren, van welke zijde deze ook mocht komen. Uitvoerig is gesproken over de maat regelen, die beraamd zullen worden om verdere ongeregeldheden te voorkomen en over de medewerking, die van Ne derlandse zijde daarbij zou kunnen wor den verleend. In dit verband is men het er over eens, dat de reorganisatie van het K.N.I.L. en de andere onder Neder lands commando staande gelijksoortige strijdkrachten, met name de veiligheids bataljons en de daarbij behorende over dracht van het materieel, overeenkom stig de ter R.T.C. vastgestelde richtlijn ten spoedigste zal worden voltrok ken". Het ministerie van Defensie der V.S. I. heeft in verband met berichten uit Djocja, volgens welke aldaar de oprich ting van een vrijwilligersleger wordt voorbereid, bekend gemaakt, dat in de V.S.I. slechts één leger bestaat. Gehoopt In een der afgelopen nachten ontving de Haagse politie een telexbericht uit Delft, waarin melding werd gemaakt van diefstal van een Chevrolet. Dit be richt werd doorgegeven aan alle Haag se politieposten met het gevolg, dat twee patrouillerende jeep-agenten 25 minuten later op het Stationsplein de bewuste auto ontdekten. De twee in zittenden gingen er met de wagen van door, doch zij werden na een korte ach tervolging gedwongen te stoppen. Beide personen, de 20-jarige metaaldraaier M. J. S. en de 21-jarige magazijnbediende C. V.. uit Delft, werden gearresteerd. wordt, dat men te Djocja de moeilijk heden niet vergroot door een privé-leger in het leven te roepen. Zulke pogingen zijn ontoelaatbaar. Sewaka, republikeins gouverneur in West-Java, is benoemd tot regerings commissaris van de V.S.I. voor Pasun- dan. De minister van Voorlichting der V. S.I., Mononutu, heeft, naar A.P. meldt, bekend gemaakt, dat de communistische partij is toegestaan als zij recht en or de niet verstoort. n n KPêsse^ 79 Langs de oever van de Gele Rivier renden op dat ogenblik twee opgejaagde figuren. De branden in het kamp waren nu ook overgeslagen op de Japanse vloot, welke voor de wal lag, en het donkere water werd overschenen door het helse schijnsel van hoog oplaaiende vlammen, welke in lange tongen langs de zeilen en masten der vaartuigen lekten. Maar Baldon en de keizerin sloegen daar geen acht op. Al hun aandacht was gevestigd op het kleinere schip, dat ietwat van de vloot afzijdig lag en tot nog toe door de vlammen was gespaard. „Daar ligt onze enige kans om weg te komen," hijgde Baldon. „Weet ge zeker dat mijn goud daar aan boord is?" Dit is het schip dat ik met uw goud naar de Japanners zond, omdat het daar veiliger was voor de Noorman." Haar ogen vernauwden zich tot spleten. „De ellen deling!" siste ze hees. „De lage, barbaarse hond! Steeds weer heeft hij onze plannen dwarsgezeten! Wij hadden in dit rijk kunnen regeren als onbeperkte meesters, ware het niet dat hij zich tegen ons keerde Baldon antwoordde niet. Haastig maakte hij een kleine boot los en nog voor zijn gezellin goed en wel was gezeten stiet hij los en roeide zo snel hij kon in de richting van het donkere vaartuig. Daar lag voor hem de enige kans om Eric's vergelding te ontkomen. Wanneer eenmaal de zeilen gehesen waren en hij zich met zijn goud in veiligheid had gesteld, had dit avontuur toch nog een alleszins bevredigend einde gevonden in zijn ogen. Doch de keizerin scheen slechts bezeten te zijn door haat jegens de Noorman. „Ik ben nog niet verslagen hoorde Baldon haar mompelen. „O neen. Ginds ligt een heel schip vol goud. En goud is machtig. Men kan er samenzweringen mee finan cieren; behoedzame sluipmoordenaars mee huren." Zij klom snel tegen de touwladder op die van het schip afhing toen de kleine boot tegen de donkere romp stootte. „Met dit goud zullen wij ons wreken. Met dit goud, heer Baldon, zullen wij opnieuw onze kans wagen." „Ge vergist u!" zei Baldon nors. „Dit i* mijn goud en ik zet het niet meer op het spel. Ik verdwijn ermee Met een grauw keerde de vrouw zich om. Wild woeien heur haren in de nachtwind en in haar ogen glom een vreemde gloed de gloed van de waanzin, dacht Baldon, en huiverde. Het vuur op de achtergrond wierp een onnatuurlijk flakkerend licht op haar gezicht. „Het goud is voor mij!" hijgde ze. „Ik heb het nodig! Nodig om af te rekenen met die vervloekte Noorman!" Een ogenblik aarzelde Baldon. Deze wending had hij niet verwacht. Doch het volgend moment had hij reeds een besluit genomen. Niets mocht hem op deze wanhopige vlucht nog ophouden. Met niemand was hij van zins zijn goud te delen. Met een driftige beweging sprong hij op haar toe en duwde haar in de richting ran de railing Van het donkere schip klonk een enkele, snerpende pil op. Een zwarte schoot omlaag langs de warrelende achtergrond van rook en vuur. Hoog spatte het zwarte water op. Om zich dan voor altijd te sluiten boven het hoofd van haar, die China aan de rand van de afgrond had gebracht Advertentie Eén of twee AKKERTJES als ge U rillerig en koortsig voelt bewijzen dit afdoende. Laat Uw opkomende kou of griep niet verergeren, maar neem dadelijk AKKERTJES. Dan behoort U morgen tot de duizenden die repds bij zó weinig zó veei baat vonden. Zorg steeds AKKERTJES in huis te hebben. helpen direct r" (Van onze verslaggeefster) Ondanks de vrij hevige mist landde Zaterdagmiddag om vijf minuten voor één precies op schematijd het K.L.M.-lijntoestel uit Djacarta en bracht zo de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland. Op het vliegveld waren minister L Götzen, dr. P. j. A, Idenbur.g, secretaris-generaal van de Nedérlands- Indonesische Unie, dr. Bannier, verte genwoordiger van de R.l.S. in Nederland, en dr. Plesman aanwezig om mr. Rum te begroeten. „Ik vind het prettig weer hier te zijn", waren de woorden waarmee mr. Rum het gesprek opende dat hij, kort na zijn aankomst hield met de pers. Naar aanleiding van een vraag, die de Hoge Commissaris werd gesteld over het feit. dat Indonesische ambtenaren op Nieuw-Guinea .wegens hun politieke ge zindheid en activiteiten waren ontsla gen, verklaarde mr. Rum, dat de Indone sische regering dit zeer betreurde. Er was een commissie benoemd onder lei ding van minister Suparmo, die zal trach ten deze zaak tot een oplossing te bren gen. Dit kan echter pas gebeuren, nadat er overleg is gepleegd met de gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer Van Waar denburg. Wat de kwestie-Westerling betreft, verwees mr. Rum naar de verklaring hieromtrent van Hatta en Hirschfeld. HU voegde er aan toe, dat zijns Inziens Ne derland en Indonesië bij de aanvang van Westeriing's actie fouten hadden ge maakt, doch dat nu daar tot nauwe sa menwerking in deze is besloten de moeilijkheden nog slechts van korte duur zullen zijn. Steeds, herhaalde mr. Rum tijdens dit interview, dat de tere verhouding, die er tussen beide landen bestaat, makkelijk geschaad kan worden. „Men is van beide zijden bezig de juiste toon en de juiste houding te vinden", zo zo zeide hij, „Indien men eerlijk een goed verhouding nastreeft, zal die niet benadeeld worden." Even werd gewag gemaakt van de er kenning van de Verenigde Staten van In donesië door Rusland. Op de vraag, wat hierop het antwoord van de R.l.S. zal zijn. verklaarde mr. Rum, dat de Indone sische regering haar buitenlandse poli tiek zal" coördineren met Nederland. Mr. Rum was vergezeld van zijn moe der. vrouw en kinderen, zijn secretaris, de heer Sudjono, en mr. Djumhana, die als zijn plaatsvervanger zal optreden. Het gezelschap vertrok direct naar Was senaar, waar mr. Rum zijn intrek zal ne men in bet buiten „Backershage". De Britse Admiraliteit heeft Zaterdag een verklaring uitgegeven over de ramp met de „Truculent", waarin o.m. gezegd wordt, dat uit 't ter beschikking staan de bewijsmateriaal de conclusie moet worden getrokken, dat de kapitein van het NederltAidse schip „Almdijk" alles heeft gedaan wat mogelijk was met een schip met grote diepgang in getijwater, geen tijd verloren heeft laten gaan om een accuraat en duidelijk sein te geven, en de overlevenden alle mogelijke zorg heeft betoond." In een nadere verklaring over het ver lies van de „Truculent" zegt de Admira liteit, dat drie nieuwe voorzorgsmaat regelen worden ontwikkeld, om het ver lies van mensenlevens bij toekomstige rampen van dezelfde aard te voor komen. Het betreft hier: 1. Een speciale onderwater-uitrusting voor ieder lid van de bemanning, voorzien van een tegen druk bestand vest. Deze werden vervaar, digd, maar nog niet in voldoenden getale. 2. Een signaalboei met een radar-zender. Het ontwerp van een geschikte boei was met succes ontwikkeld voor de ramp met de „Truculent." Een model zou beproefd worden. 3. Een methode om de speciale luchtzuiveringsinstallatie, voor 't geval van het uitvallen van de electrische stroom, te laten werken. De Centrale Commissie voor het Heilig Jaar heeft medegedeeld, dat tijdens de eerste maand van het Heilig Jaar in totaal 30.477 pelgrims Rome bezocht hebben. In aansluiting op hetgeen wij in een deel van onze vorige' oplage reeds be richtten over de wijzigingen in de be groting van Oorlog vernemen wij dat de minister van Oorlog aan de voorzitter van de Tweede Kamer heeft medege deeld, dat niet alleen de ontwerp-be- groting 1950 maar ook de nog niet ingediende derde suppletoire begroting 1949 zeer ingrijpend gewijzigd moet worden. De hoofdoorzaken van deze wijzigin gen zijn allereerst gelegen in het ver loop van het Indonesisch conflict, met als gevolg daarvan een zeer versnelde repatriëring en demobilisatie van de militairen van de Koninklijke Land macht, en de RTC-overeenkomst, waar. uit Is voortgevloeid, dat de kosten van de Koninklijke Landmacht in Indonesië na 1 Januari 1950 zij het dan ook onder zeker voorbehoud volledig ten laste zullen komen van de Rijksbegro ting. De andere oorzaken zijn gelegen in de invloed van de devaluatie op de ramin gen, welke oorspronkelijk werden opge bracht, voor nagenoeg alle materieel- aanschaffingen, de financiële gevolgen, welke zullen voortspruiten uit de thans definitief vastgestelde lijst voor het „fis cal year 1950" van door de Ver. Staten op lend-lease te verstrekken goederen, en de militaire maatregelen, welke door de regering met betrekking tot Nieuw- Guinea werden getroffen. De minister van Oorlog heeft in over- Advertentie per rol In een rede, die Prinses Wilhelmina tijdens de sluitingsdienst van de Fe- bruari-conferentle van de Nederlandse Oecumenische Jeugdraad te Amsterdam heeft gehouden en die door de I.K.O.R. werd uitgezonden, heeft H. K. H. stilge staan bij de boodschap van het jeugd- departement van de Wereldraad van Kerken tot de oecumenische conferen tie van Bangkok: „Het evangelie van Jezus Christus te brengen in ieder deel van het menselijk leven: op markten, in de gezinnen, op de akkers en in de fa brieken." „Kon het duidelijker gezegd worden: het gehele leven te doordringen van Christus' geest, die alle verhoudingen bijbels-gezond maakt?" aldus Prinses Wilhelmina. „Christus is noch met ons verstand, noch met ons denken te vatten. Hij is alleen te belijden in leven en woord, in dienst aan de mens, voor Hem. door PATRICK PUBCELL Vertaling JOHANNA PERENBOOM I 43. „Ja, dat hebben we", antwoordde ik, terwijl ik de oogopslag van mijn moeder ontweek, „maar het is nu al zo lang ge leden dat ik een lancier gedanst heb, dat ik er helemaal vreemd tegenover stond. Ze moesten het me zo ongeveer Weer leren." Rosie liet een sarcastisch gelach horen. „Kom kom, Joe, nu wordt je wel heel *rg bescheiden. Weet je Wat ik gehoord heb? Dat jij en Essie Hanrahan het beste Paar op de dansvloer waren!" Ik grinnikte om haar agressieve bui J* pareren, ofschoon ik een verraderlijke "los in mijn wangen voelde opkomen. „En waar heb je dat verhaal dan ge hoord?" '.Kijk eens", zij gooide haar hoofd h de nek „ik heb het in ieder geval 6oe<t gehoord, jongen. U zult hem aan touw vast moeten leggen, Madam! hij eenmaal goed is losgebroken, °°udt u hem niet meer!" ■•Wil jij je mond wel eens houden, jij ■hotneus, en niet praten als je niets ge vraagd wordt!" Haar vader was kwaad, zonder nawijsbare reden. „Als jij je werk deed in plaats van op straat rond te spoken, dan zou je nog maar een ver domd klein schijntje over die danserij weten, op dit uur van de dag". Een paar minuten lang bleef er een gedwongen stilzwijgen. Ik wist dat mijn moeder naar me zat te kijken op die rustige gestadige manier die zij zo heeft, zonder dat zij iets zegt en zonder dat haar iets ontgaat. Rosie mokte, voor het ogenblik in bedwang gehouden door de vrees van haar vader. Alleen Tim Donovan voelde zich op zijn gemak. Voor een flinke beker rund vlees-bouillon is hij altijd te vinden en met veel geslobber was hij zijn portie aan het wegwerken. Hij likte zijn snor grondig schoon, veegde hem met zijn ruwe werkhand af en kwam weer op dreef. „Verdorie, de oude wagen is gister avond bijna vanzelf thuisgekomen. Hij kent verdraaid zijn weg, net zo goed als ooit een paard hem kende". „Had je geen narigheid met de laatste versnelling?" „Neen, helemaal niet! Hoewel de ach- terremmen een beetje aan de strakke kant zijn, hoor! Ze klemden een beetje daar bij die scherpe bocht aan deze kant 'van Lukeswell". „Ja, dat heb ik zelf ook al gehad, Tim. Als ik Zaterdag in de stad ben, zal ik ze eens bij die kerel brengen en ze na la ten kijken". Mijn moeder, zo toegeeflijk in vele opzichten, had nooit veel opgehad met mijn oude wagén en zij greep de gele genheid aan om een verzoek, dat zij al vaak herhaald had, nog eens kracht bij te zetten. „Niet dat ik er veel gebruik van maak, Joe, of hem nodig heb. God zjj dank, maar als je maar een enigzins re delijke prijs voor dat ding kon maken, moest je toch een. andere wagen zien te krijgen. Die kast valt op een goede dag nog eens in elkaar terwijl je er mee rijdt". Ze goot wat warm water in de thee pot, draaide het er in rond en stapte de deur uit om de blaren in de vuilnisem mer te gooien. Rosie bleef nog opstandig. „Je hebt groot gelijk, Madam nep ze haar na. „De vrouw zal nooit genoegen nemen met zo'n hoop oud roest' Ik weet niet of mijn moeder het hoor de. Zij reageerde er in ieder geval niet op. Tim Donovan echter keerde zich naar zijn dochter, rood van rechtscha pen verontwaardiging. Een vuile mond met aardappels legde hem nog een ogenblik het zwijgen op. Toen vroeg hij: „Hoe komen we vandaag zo brutaal, juffertje?" Rosie werd boos. Om de vrede te be waren kwam ik tussenbeide. „Kom, kom, léót het kind, Tom! Ze probeert toch zeker alleen maar te pla gen. Waarom zou zij ook niet eens een grapje mogen maken, net zo goed als een ander?" „Er is nogal geen verschil tussen grapjes maken en de mensen beledigen!" Ik zag dat Rosie op het randje van tranen was. Ik hoorde de voetstap van mijn moeder in de deuropening. „Zij wou niet beledigen en ik ben niet beledigd. Kom, laten we het alle bei vergeten." Van de deur af nam mijn moeder ons scherp op. „Is er iets nieuws aan de hand?" „Neen. niets nieuws," verzekerde ik haar. „We maken alleen een beetje gek heid. Zeg eens, Tim, ik heb nog geen kans gehad het je te vragen: wat vond je van de wedstrijd van gisteren?" Donovan maakte een omstandig kruisteken, schoof zijn stoel achteruit en bracht uit zijn vestzak een kort zwart aarden pijpje te voorschijn. Toen scharrelde hij uit een andere zak een lucifer op en streek die met kenners hand langs de versleten pijpesteel, die tussen zijn gele tanden geklemd zat, terwijl hij zijn hoofd zijwaarts wendde om de rook te vermijden. Toen de pijp brandde, bouwde hij, een rookwolk op naar de zoldering toe, dacht een ogenblik qa, nam de pijp weer uit zijn mond en spuwde met kracht in de richdng van de haard. Toen werd de pijp weer behoedzaam in de mond gebracht. Ik stak een sigaret op. „Kom Tim", drong ik aan, „vertel de waarheid eens en geneer je nu eens een keer niet. Hij spuwde nog eens. „Och't was een goede wedstrijd en ook weer geen goede wedstrijd. Wat ik bedoel isik heb betere wed strijden gezien van slechtere ploegen. Maar goed, alles bij elkaar zullen we maar zeggen dat het toch een goed ou derwets partijtje was." Rosie ruimde de tafel af. Zij maakte een gebaar naar mij alsof ze zeggen wou: „Nou, ik zou nog een hele boel over gisteravond kunnen vertellen". Ik vroeg mij af of mijn moeder een poging zou doen om iets uit haar te krijgen van wat ze over het dansen bij Fogarty wist. Als Rosie blijkbaar er op dit uur van de dag al zo goed van op de hoogte waS. dat ik met Esther Hanrahan gedanst had en haar naar huis had gebracht, moest er over die escapade in de hele buurt al over gepraat worden. Aan de stelligheid van Tim Donovan tegenover zijn dochter kon ik wel raden, dat hij er ook iets van had gehoord. Enfin, het zou niet lang duren, tot iedereen er meer over zou horen, tot iedereen ook zou horen over dat aanzoek om Esther voor Meehawl. Goed, laat dan al die lui, die het wisten, en alle beoefenaren de twee voorvallen maar met elkaar ver binden en er van denken wat ze wilden, ik lapte het allemaal aan m'n laars. De oude Donovan zat zijn oordeel over de hurlingwedstrijd nog te overwegen. Mijn moeder zette een grote theekop voor hem en gooide er een paar lepels suiker en eien Scheut melk in. „Is het zo sterk genoeg voor Jou?" vroeg ze, terwijl ze een zwart brouwsel inschonk. „Zo is het ideaal, Madam, God geve je gezondheid!" Hij nam een mondvol om te beginnen en veegde zorgvuldig zijn snor af. Toen sloeg hij zijn ogen in gedachten op en trok peinzend aan zijn pijp. (Wordt vervolgd Hij geve u bij de vervulling van uw taak, sterkte en veerkracht te putten uit de zaligsprekingen, waarin Zijn beeld of eigenlijk Hijzelf naar voren treedt, om zo te. naderen tot Hem, eens gezind en verbonden in gehoorzaamheid aan Hem. Zoekt Zijn gemeenschap in voortdurend gebed, ieder persoonlijk en gezamenlijk. Keert u af van alles wat de mensèn van Hem gemaakt hebben en leert Hem kennen en verstaan, zoals hij werkelijk Is, met de warmte en de toewijding van uw hart. Hij zegt: „Mijn schapen ken nen mijn stem en volgen mij. Ik ken de mijnen en word door de mijnen ge kend.'' Zij vragen niet, zij volgen en zij vertrouwen. Dit is universeel verbonden zijn aan elkaar, en aan Hem verbonden zijn als één kudde en één herder, behorende tezamen tot zijn lichaam. Dit ia Zijn universele Kerk." De Prinses besloot haar rede met de woorden: „Belijdt Hem in overgave en deemoed met allen over de gehele we reld, en ervaart ieder van u persoonlijk de aanwezigheid van Zijn Heilig Wezen in uw midden." leg met de minister van Financiën op dracht gegeven met de grootste spoed een geheel herziene begroting 1950 voor te bereiden en het is te verwachten, dat deze behoudens wel zeer onvoorziene omstandigheden in de loop van de maand Februari 1950 gereed zal komen. Zondagnacht werd de brandweer van lianen gealarmeerd, daar brand' was uitgebroken op de boerderij van de heer J. Baars. Door vlug en krachtdadig optreden van de brandweer bleef het woonhuis behouden. De schuur met inhoud ging verloren. Twee koeien kwamen in de vlammen om en twee an dere moesten worden afgemaakt. Juist een uur voor het uitbreken van de brand was in het gezin een baby gebo ren. De moeder met de pasgeborene en nog vijf kleine kinderen werden met moeite uit het brandende perceel be vrijd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het motorschip „Albina" van de scheepvaartmaatschappij Suriname, welks roer defect is en dat sinds Dins dag werd vermist, is Zaterdagochtend drijvende op dertijd mijl voor George town (Brits-Guyana) aangetroffen. De kanonneerboot Van Speijk zal een poging doen het schip op sleeptouw naar Paramaribo te nemen. De bemanning van de „Albina" onder wie de Neder landse kapitein F. Vegter en de Neder, landse stuurman Duco Wilsma bevindt zich in goede welstand. De luchtdoelartillerie van de Ko ninklijke Landmacht schoot in de Mei dagen van 1940 niet minder dan 315 Duitse vliegtuigen neer, ongeacht de honderden machines, die vernield wer den bij het landen. Om de tienduizend luchtdoelartilleristen, die ons lucht afweergeschut bedienden, te eren. heeft de Koninklijke Vereniging „Ons Leger" te 's-Gravenhage besloten, hun krijgs verrichtingen te boek te stéllen. Deze geschiedenis van de daden van onze luchtdoelartillerie zal worden samen gesteld door majoor S. H. Hoogterp, thans werkzaam bij de luchtmachtstaf te Scheveningen. Morgen vertrekt het Amerikaanse vlaggeschip „American Defender" met ongeveer 900.000 stuks speelgoed voor kinderen in Nederland, Oostenrijk, Ber lijn en West-Duitsland aan boord naar Rotterdam. Het speelgoed is ingezameld door het „American Legion", een orga nisatie van oud-strijders. De 11-jarige Judith Ann Fay uit Westmont in New Jersey, wier vader in de oorlog is gesneuveld zal als verte genwoordigster van de Amerikaanse oorlogswezen een minuut voor de ra dio spreken, evenals een uitgeweken kind uit Europa. Voor het vertrek van het schip zal een schoolorkestje volksliederen van Europese landen spelen. In totaal zullen drie millioen stuks speelgoed naar Europese landen worden verscheept N MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. - NCRV: 18.00 amusementsmuziek, 18.20 sport. 18.30 strijdkr.. 19.00 nieuws, 19.15 Engelse les, 19.30 ouverture van Von Suppé, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 gram., 20.15 strijkorkest, 21.00 hoorspel, 21 45 George van Renesse, piano, 22.15 Evan gelisch commentaar, 22.25 gram., 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 muziek uit „Carmen", Bizet. HILVERSUM n, 415 m. - Na 18.00 uur ook 245 en 1875 m. - VARA: 18.00 nieuws, 18.15 varia. 18.20 Prom.-orkest, 18.45 lezing over bureaucratie, 19.00 klankbeeld. 19.25 nieuw Italiaans strijk kwartet. 19.45 Jandbouwrubriek. 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag. 20.15 Paul Godwin sextet. 20.40 cabaret, 21.15 amusementsmuziek, 21.40 lezing over de fin. econ. politiek van Nederland, 21.55 Beethovenprogramma, 23.00 nieuws, 23.15 orgelspel Johan de Jong, 23.58 Marek Weber. DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 Ijjuisvrouw, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuters. 10.15 Brahms. 10.40 schoolradio. 11.00 „Onder ons". 11.30 gram., 11.50 „Als de ziele luistert, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Amsterdamse politie- kapel, 14.00 pianorecital door Willem Klinkert. 14.40 Vaudeville strijkorkest, 15.00 schoolradio. 15.30 gram., 16.00 Zon- nebl.. 16.30 Ziekenlof. 17.00 declamatie van leerlingen van voortgezet en mid delbaar onderwijs, 17.30 jeugd, 17.45 re- geringsuitz. HILVERSUM, 415 m. - Vóór 10.00 uur ook 245 m. en na 17.30 uur ook .745 en 1875 m. - AVRO: 7.00 nieuws. 7.15 gram. VPRO: 7.50 dagopening. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 ochtendblad. 8.40 de ster van de dag, 8.55 vrouw, 9.00 hersen- gymn., 9.25 gram., 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 10.00 Morgenwijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleuters, 11.00 RVU. AVRO: 11.30 zieken, 12.00 John Renova. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 platteland, 12.40 cowboy-muziek, 1300 nieuws. 13.15 financ. weekoverzicht. 13.25 Prom.-orkest, 14.00 naailes, 14.30 gram.. 15.15 Latijnse Muziekculturen, 16.00 Apollon Musagète. 16.30 schooljeugd, 17.30 Grand Canyon Suite.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3