SCHERPE AANVAL OP HET HERLEVEND DUITS NATIONA Franse consulaire ambtenaar zou spionnage-affaire geleid hebben Millioenen gaan op in rook Meteor-straaljager bij het stunten in de grond gedoken 9 Beroep op Truman tot bijeenroeping van wereldontwapeningsconferentie Zware sneeuwval in Palestina Tot hoofd en hart T Leger en luchtmacht aan Duitsland ontzegd; het behoort één te worden met een vrij Europa Wolkeren van het Westen trekken één Vijf nieuwe ministers in Frankrijk Bekentenis in proces te Stettin SJANGHAI OPNIEUW GEBOMBARDEERD „LOST GEEN WAPENS" Twee jaar aan de Zuidpool 3 .Het weer 5 pet. voor ondergrondse mijnwerkers Bakkers en contributie Koude brengt ellende over de vluchtelingen J DINSDAG 7 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 2468- McCLOY ZET POLITIEK VAN AMERIKA UITEEN Saarprobleem In plaats van de afgetreden socialisten Einde non-interventie Volksraadpleging in België op 12 Maart? Pirenne brengt verslag aan de koning uit Mevr. Tsjang bezoekt het front „EEMSSTROOM" IN HET IJS BEKNELD Deense ijsbreker kwam te hulp Piloot op slag gedood Spandoeken in beslag genomen Tabak, sigaar en sigaret zeer gewild Toeslag voor jeugdige boven grondse arbeiders MEER VRIJHEID AAN DE RECHTER Algemene vergadering Bloembollencultuur Salarisprobleem bij K.L.M. opgelost Enkele buitenlandse piloten handhaven ontslagaanvrage Heffing onwettig verklaard TASIKMALAJA EN GARUT ONTRUIMD Ongeval met PHUDl voor Raad van Luchtvaart BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boeriigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. EUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Inqezonden meaedelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. In een gisteren ter gelegenheid van de opening van het nieuwe „Amerika- Haus" te Stuttgart gehouden rede, heeft John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, die vorige week in Duitsland is terugge keerd, nadat hij enige tijd in Washington besprekingen had gevoerd, een scherpe aanval gedaan op het herlevende Duitse nationalisme en in negen punten de in de toekomst door de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland te volgen politiek uiteengezet. McCloy verklaarde, dat de Ver. Staten van plan zijn krachtige invloed te blijven uitoefenen op de Duitse politieke aangelegenheden. Critiek leverend op de West-Duitse autoriteiten, die Frankrijk en andere landen ervan hebben beschuldigd de oorzaak te zijn van de toestand, waarin West-Duitsland zich bevindt, verklaarde McCloy: „Bepaalde woordvoerders in dit land hebben de laatste tijd de neiging gehad om ofwel alle collectieve schuld te ontkennen, ofwel te betogen, dat andere landen en volken verant woordelijk zijn voor de naoorlogse moeilijkheden en problemen van Duits land. In alle ernst wil u doen weten, dat dergelijke uitingen onberekenbare schade aanrichten en de zaak van Duitsland nadeel berokkenen," aldus McCloy. „Zij herinneren aan wat men op het ogenblik zo gemakkelijk ver geet: de verbazingwekkende volgzaamheid en inschikkelijkheid van het groot ste deel der Duitse bevolking ten opzichte van de uitspattingen der nazi's. Hij legde er echter de nadruk op, dat de Amerikaanse openbare mening niet alle Duitsers aansprakelijk stelt voor de misdaden van Hitler of aandringt op het aanvaarden van een „collectieve schuld". McCloy verklaarde kortweg, dat het de Amerikaanse politiek is, Duitsland een leger of luchtmacht te ontzeggen. In grote trekken gaf hij een uit negen punten bestaand Amerikaans program ma voor Duitsland weer. 1. Duitsland behoort verenigd te wor den met een vrij Europa. 2. Het Duitse volk moet, wanneer het volk en zijn regering hun bereidheid en verantwoordelijkheid getoond hebben, volledig delen in de economische voor delen van een vrij Europa en dienover eenkomstig verplichtingen op zich te nemen, 3. De Duitse veiligheid zal het beste gewaarborgd worden door Duitse deel neming in een nauw ineengestrengelde West-Europese gemeenschap. Dat bete kent, dat er geen Duits leger of lucht macht zal zijn. 4. Gelet op de voorgaande overwegin gen moet het Duitse volk de grootst mogelijke vrijheid gelaten worden om zijn lot te bepalen. 5. Het is het doel der Verenigde Sta ten de wedergeboorte van ultra-natio nalistische of anti-democratische krach ten, die een bedreiging voor de vrede van Europa zouden kunnen zijn, te voorkomen. 6. Alle constructieve - pogingen, de eenwording van Duitsland op een de mocratische of federale basis te berei ken zullen bevorderd worden. 7. De stad Berlijn, die reeds zoveel sympathie geniet onder de vrije volke ren der wereld, zal het Amerikaanse volk blijven hulp bieden. 8. Het is de Amerikaanse politiek, de vrije handel aan te moedigen door middel van een programma tot dekar- tellisatie en deconcentratie van de in dustrie. 9. Het is de Amerikaanse politiek, personen en organisaties, die als gevolg van Nazistische discriminatie door ras of politiek hun eigendommen ver loren hebben, deze eigendommen terug te geven of er schadeloosstelling voor te verlenen. McCloy gaf zijn bezorgdheid te ken nen over de herleving van de nationa listische tendenzen en verklaarde na drukkelijk, dat een van de belangrijk ste Amerikaanse doelen is het Nazisme, weg te vagen. vres, die slechts leiden tot een verbit terd wanbegrip tussen Frankrijk en Duitsland. McCloy verklaarde nadrukkelijk, dat de volkeren van het Westen één lijn trekken wat betreft Duitsland. Er zijn meningsverschillen en enkele verschil len in belangstelling, die van tijd tot tijd opduiken, zei hij, maar fundamen teel is het hoofddeel van de autoriteiten en volkeren der drie andere bezettende mogendheden hetzelfde.allen zoeken vrede, allen zoeken vrijheid. McCloy waarschuwde de Duitse rege ring, dat agitatie over buitenlandse kwesties, hoe verleidelijk ook, niet de aandacht moet afleiden van belangrijke binnenlandse zaken en van de dringende noodzaak van binnenlandse hervormin gen. In de komende maanden is het noodzakelijk, dat het Duitse volk, zijn leiders en parlementen, de vraagstuk ken der werkloosheid, vluchtelingen en Na langdurige besprekingen met de leiders der verschillende politieke par tijen heeft de Franse premier. Georges Bidault, vanmorgen om half vier de namen van vijf nieuwe ministers bekend gemaakt, die de plaatsen van de afge treden socialisten zullen innemen. Bidault zou in de Nationale Assemblee vandaag een verklaring afleggen, waar na hij om een vertrouwensvotum zou vragen. De socialisten werden vervangen door twee radicaal-socialisten, drie leden van de M. R. P. en een onafhankelijke. Vanmorgen waren de volgende mi nisters benoemd: Binnenlandse Zaken: Henri Queuille (radicaal-soc.); Arbeid: Paul Bacon (M. R. P.), P. T. T.: Charles Brune (radicaal-socialistisch lid van de Raad der Republiek); Openbare Wer ken: Jacques Chastellain (onafhanke lijk); Handel en Koopvaardij: Jean Marie Louvel (M. R. P.). Daarnaast werd André Colin (M.R.P.) nog benoemd tot staatssecretaris voor Binnenlandse Zaken, jeugd behandelen. Indien zij op een van staatsmanswijsheid getuigende manier aangepakt worden, zal Duitsland tot de ontdekking komen, dat het Amerikaanse volk en zijn vertegenwoordigers in dit land bij hun oplossing de helpende hand willen bieden, verklaarde hij. De rede betékent volgens waarnemers te Frankfort het einde van een periode van opzettelijke non-interventie op poli tiek gebied door de Amerikaanse Hoge Commissaris. De Amerikaanse politiek in Duitsland zal in het vervolg actief gericht zijn op Duitslands „politieke we deropbouw", consolidatie van de demo cratische methoden en instellingen en eliminering van Naziïstische, nationa listische en totalitaire neigingen. Vol gens de waarnemers is dit het nieuwe element in McCloy's „troonrede", zijn eerste openbare verklaring sinds zijn besprekingen te Washington. m J Ué> Een eenpersoons „Meteor"-straaIjager van de Militaire Luchtvaart is gister middag om 3 uur bij Jelsum, zeven kilometer benoorden Leeuwarden, „in de grond gedoken". De straaljager vloog direct in brand; binnen weinige minu ten was er van het toestel slechts een hoop verwrongen metaal over. Aanstonds rukte de Rode-Kruis-wagen met manschappen van de vliegbasis Leeuwarden uit naar de plaats van het ongeval, maar er viel helaas niets meer te redden. De piloot, vaandrig B. G. de Ruyter uit Breda, moet op slag zijn gedood. Voor een militair hoi te Szczecin (Stettin) is gisteren het proces begon nen tegen de Franse consulaire ambte naar André Robineau, een tweede Frans man en vier Poolse onderdanen. Hun wordt militaire, economische en politie ke spionnage ten laste gelegd. De an dere Fransman is de electricien Gaston Drouet. Robineau werd op 18 November j.l. gearresteerd toen hij op het punt stond zich per vliegtuig naar Frankrijk' te begeven. Deze arrestatie had een nota- oorlog tussen Frankrijk en Polen tot gevolg, welke eindigde in het afbre ken van de Frans-Poolse handelsbespre kingen. Robineau bekende, dat hij in Polen een Franse spionnage-organisatie geleid heeft, die mét hulp van anti-communis tische Poolse burgers inlichtingen over havens, scheepvaart, vliegvelden, mili taire eenheden en hun bewapening ver zamelde. Robineau, die er opgewekt en zelfver zekerd uitzag, noemde een groot aantal namen en codenummers van Fransen en Polen, die met hem zouden hebben ge- Volgens het Belgisch katholieke blad „De Nieuwe Gids" zal de volksraadple ging over de terugkeer van koning Leopold waarschijnlijk Zondag 21 Maart worden gehouden. Op die dag zullen alle Belgen, die kiesgerechtigd zijn, op geroepen worden om met ja of neen te antwoorden op de volgende vraag: „Zijt gij de mening toegedaan, dat ko ning Leopold III de uitoefening van zijn constitutionele bevoegdheden moet hervatten?" De heer Pirenne, secretaris van de koning, is Zaterdag naar Cap d'Antibes in Zuid-Frankrijk vertrokken om de vorst op de hoogte te brengen van de besprekingen in de Kamer. werkt. Hij verklaarde ook inlichtingen over het Poolse leger en de luchtmacht te hebben verstrekt aan een Britse di plomaat. Robineau vertelde hoe hij voor de Franse inlichtingendienst opgeleid werd, toen hij in Juli 1947 zijn vader in War schau bezocht. Terwijl hij bij zijn vader Verbleef ontmoette hij de voormalige Franse mi- litaire-attaché majoor Alfred Humm en Reden Bardep, de voormalige Franse vice-consul in Stettin. Beiden hadden hem overgehaald in dienst van de in lichtingendienst, te treden Veertien Chinese nationalistische bommenwerpers met elk een bommen- last van ^50 kg. hebben gisteren een aanval op Sjanghai gedaan. Zij vielen de electrische centrale aan, die zwaar beschadigt" werd. De vliegtuigen werden zwaar bestookt door luchtdoelgeschut, maar keerden alle veilig op hun basis terug. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft gis teren op 3 km. afstand van de commu nistische geschutsposities nationalisti sche Chinese troepen op het eiland Quemoy geïnspecteerd. Haar vlucht naar het eiland ging over communis tisch gebied. Het Amerikaanse vliegdekschip „Bo- ver" en twee torpedojagers zijn giste ren van Japan naar Hongkong vertrok ken om de aldaar gestationneerde ze vende vloot te versterken. De gezamenlijke stafchefs van de Amerikaanse strijdkrachten zijn giste ren op het vliegveld Kadena op Okina wa geland. Zij hebben een inspectiereis van zes dagen door Japan beëindigd. - M W& Te Miami (Florida) is een twee per- soons watertaxi gedemonstreerd, die slechts een lengte heeft van vier me ter. Dit klein model onderzeeboot werd in acht maanden tijd gebouwd en is in staat 300 meter te duiken. Hij zal wor den gebruikt voor het nemen van foto's onder water, bij scheepsrampen, enz. Een Deense ijsbreker heeft gisternacht het Nederlandse motorschip „Eems- stroom", uit Delfzijl, dat op de Skive- Fjord in het ijs bekneld was geraakt, naar de haven van Skive in Jutland gebracht. Zondag trachtte de „Eemsstroom" op eigen kracht door het ijs te komen, ondanks ernstige waarschuwingen. Toen de wind krachtiger werd, raakte het vaartuig on drift, het roer brak en het schip kreeg een lek van geringe be tekenis. Het ijs dreigde het aan de grond te doen lopen. Toen de scheme ring viel, zond de kapitein noodseinen uit. Voor zover van niet-officiële zijde be kend is. waren Maandagmiddag vijf „Meteor"-straaljagers van de vliegbasis Leeuwarden aan het oefenen. Eén van de jagers werd gevlogen door de op 1 Januari j.l. vaandrig geworden B. G. de Ruyter. Naar ooggetuigen verklaar den waren de straaljagers aan het stun ten. Op een gegeven ogenblik kwam het toestel van vaandrig De Ruyter plotse ling naar beneden. Het kwam terecht in een weiland, ongeveer vierhonderd me ter van de weg. Vaandrig B. G. de Ruyter werd 24 Mei 1927 te Rotterdam geboren. 14 Mei 1945 kwam hij bij de L. S. K. in oplei ding voor vlieger. Hiervoor werd hij enige tijd in Engeland gedetacheerd bij de Royal Air Force. Op 1 Augustus 1947 behaalde hij het grootmilitaire brevet. Een jaar later, 22 September 1948, kwam hij in opleiding voor vlieger op de „Meteor". Daarna werd hij geplaatst bij het 323ste „Meteor"-squadron op het vliegveld Leeuwarden. De politie van het bureau Kattenbur gergracht in Amsterdam heeft in het havengebied een viertal spandoeken in beslag genomen met de leuze „Lost geen wapens". Een groep vrouwen liep met déze doeken juist op de tijd dat de havenarbeiders naar huis kee-rden. Een vrouw werd meegenomen naar het bu reau, doch is, na verhoord te zijn, heen gezonden. „Het lijdt geen twijfel", zo verklaarde premier Pandit Nehroe van India giste ren in antwoord op een interpellatie in het Indiase parlement, „dat de Portugese bezitting Goa bij India moet komen." Nehroe verklaarde, dat de gezant van India in Portugal instructies betreffende deze kwestie heeft gekregen en het standpunt van de regering van India aan de Portugese regering zal bekend maken. Over het Saarprobleem. dat onlangs verbitterdheid tussen Duitsland en Frankryk veroorzaakt heeft, zei McCloy: Wat ook de oplossing is, deze moet de grote gedachte van Duitslands deel neming aan de organisatie van West- Europa niet in de weg staan. Een ver standige, van staatsmanwijsheid getui gende oplossing kan gemakkelijk ge vonden worden en er staat veel te veel op het spel om toe te staan, dat deze kwestie opnieuw het beginpunt wordt voor binnenlandse politieke manoeu- f 1 ierbij publiceren wij een tweetal f~~J exclusieve foto's van de Britse wetenschappelijke expeditie, die twee jaar gewerkt heeft in de barre streken van de Zuidpool. Elf geleerden hebben met als basis Stonington Island al die tijd gewerkt om waarnemingen te doen. Onlangs heeft de „John Biscoe" het eiland Stonington kunnen bereiken om de geleerden op te halen, die over het Engelse territorium Grahamland, de South Shetlands, South Orkneys en de South Georges gezworven hebben. Boven de basis Marguerite Bay met de ondergesneeuwde hutten, klein en ijl in de barre uitgestrektheid van het Pool landschap. Verwachting tot Woensdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid- West. Vannacht iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon 8.1017.40. Maan onder 10.07. Aan de hand van door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceer de cijfers hebben wij een grafiek ver vaardigd, waarin wordt uitgebeeld, hoe veel geld in Nederland per inwoner wordt besteed aan tabaksartikelen. De berekening is gebaseerd op zg. 12- msandspeiioden, d.w.z. dat voor iedere maand het 12e deel is berekend van het totaal van de 12 voorafgaande maan den. Op deze manier wordt de bij deze vergelijkingen dikwijls optredende „sei zoensinvloed" (bijvoorbeeld een bijzon der hoog verbruik bij feestdagen) uit geschakeld. Opmerkelijk is de grote, vermeerde ring ten opzichte van 1938. Bovendien is te zien, hoe de opheffing van de ta baksdistributie in Mei een verhoging van tabaksverbruik heeft meegebracht, welke in hoofdzaak wordt teruggevon den in het verbruik van sigaretten. Een vergelijking tussen hoeveelheden en prijzen over de jaren 1938 en 1949 geeft als resultaat: sigaren sigaretten tabak sigaren sigaretten tabak 1938 hoeveelheid 1549 millioen 4766 10083 ton 1949 hoeveelheid 926 millioen 6132 11225 ton prijs f 64.8 millioen 49.5 17.6 prijs f 180.1 millioen 223.7 131.7 Twee leden van de expeditie bij graven van een tweetal Britten, die in 1908 in dit gebied omkwamen. Senator Tydings, de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, heeft in de Amerikaanse Senaat een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt ge daan op president Truman om een we reldontwapeningsconferentie bjjeen te roepen. De resolutie dringt aan op het verbieden van alle wapens, behalve die, welke worden gebruikt door bezettings troepen en politie in afzonderlijke landen. „Wij moeten de grimmige werkelijk heid recht in de ogen zien, dat er zulke reusachtige en vernietigende wapens kunnen worden gemaakt, dat niet slechts een stad. doch de gehele beschaving met vernietiging bedreigd wordt", zo zeide Senator Tydings. die van mening was, dat internationale controle van water stof- en atoombommen illusoir zou blijken. Onmiddellijk nadat een oorlog met gewone wapens is uitgebroken, zal ieder land zo snel mogelijk tot de productie van waterstof- en atoombommen over gaan", aldus de senator. „De wereld moet het eens worden over ontwapening tot geweren toe." De federatie van Amerikaanse geleer den heeft president Truman verzocht een commissie in te stellen, wier taak het zou moeten zijn de weg te banen voor een overeenkomst met Rusland voor het toe zicht op superwapens. De voorzitter van de federatie, prof. Hugh Wolfe, zei op een persconferentie, dat Amerika de atoom-energie moet beschouwen als een politieke kwestie, welke geregeld moet worden tossen de V.S. en Rusland. Deze vergelijking demonstreert het verschil in ontwikkeling van het ver bruik en de prijzen. Tegenover een verdriedubbeling van het geld. dat aan sigaren wordt besteed, staat een halve ring van de hoeveelheid. Bij de sigaret ten zien wij ondanks een prijsstijging van bijna 400 pet. een verhoging van verbruik. De pijprokers blijken het ver bruik in 1949 ten opzichte van 1938 nie.t al te veel te hebben vermeerderd, voor al als men er nog mee rekening houdt dat thans het gebruik van shag aanzien lijk groter is dan voor de oorlog. De prijzen van de tabak zijn echter bijna acht maal die van voor de oorlog (Van onze correspondent) De ondergrondse mijnwerkers van 18 tot 23 jaar krijgen met terugwerkende kracht van 1 Januari af vijf procent loonsverhoging. Het inkomen der boven grondse mijnwerkers van 20, 21 en 22 jaar, met uitzondering van dat der on geschoolden, zal verhoogd worden met een toeslag van respectievelijk'2, 3 en 4 procent. De Mijnindustrieraad heeft hier. toe na voor-overleg met de regering be sloten. Met vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties heeft het dagelijks bestuur van de Mijnindustrieraad voorts getracht tot overeenstemming te komen over tijdelijk overwerk om een hogere productie te bereiken. Deze besprekin gen zijn evenwel mislukt. Het overleg wordt nu voortgezet over andere maat regelen. De directies der mijnen achten verho ging der productie noodzakelijk om niet van het buitenland afhankelijk te wor den. De verhouding van de binnenland se kolenprijzen tot die van de grote ex portlanden maant tot voorzichtigheid wanneer men maatregelen neemt, zoals het invoeren van overwerk, waardoor de kostprijs verhoogd wordt. Niet verant woorde prijsverhogingen brengen de re gelmatige afzet en de werkgelegenheid in gevaar. Men moet de productiekosten verlagen door sociaal-verantwoorde maatregelen. HOEVEEL NEDERLAND PER PERSOON PER MAAND BESTEEDT AAN HET ROKEN TOTAAL BEDRAG PER INWONER IN TABAK SIGARETTEN TOTAAL-GEMIDDELDE 1930 S/GARENÏS VN5QI36 949 J Naar wij vernemen is dezer dagen de indiening by de Tweede Kamer te ver wachten van een wetsontwerp, houden de nadere voorzieningen betreffende de voorwaardelijke veroordeling en de voorwaardelijke invryheidsteliing. Dit ontwerp wil ten aanzien van deze pun ten meer vrijheid aan de réchter bren gen. De 209e algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur zal op een nader door het hoofdbestuur te bepalen datum in Maart of April worden gehouden. De afdelingen, welke op deze vergadering voorstellen ter tafel willen brengen, moeten deze voor 1 Maart naar het hoofdbestuur zenden. (Eigen bericht) De K.L.M. deelt mede, dat de door de devaluatie gerezen moeiiykheden by de salariëring van buitenlandse piloten door een nieuwe regeling, die per 1 Jan. j.l. is ingegaan, bevredigend werden op gelost. Enkele van de 16 piloten, die om deze salariskwestie hun ontslag hadden genomen, zo vernemen wij nader, heb ben ondertussen te kennen gegeven toch hun ontslag te willen handhaven. Zü hadden hiervoor persooniyke redenen. (Vap onze redacteur) De president van het Kantongerecht te Wageningen, mr. Bredius, heeft een principiële uitspraak gedaan inzake een probleem, dat de laatste jaren honder den bakkers over het gehele land bezig houdt. Het betreft hier de onwettig-ver- klaring van de contributieheffing van de Vakgroep Brood- en Banketbakkerijen en vrijstelling van rechtsvervolging van die bakkers, die tussen 1945 en 1948 deze contributie niet hebben voldaan. In het kader van de organisatie-Wol- terson werd tijdens de oorlog de Vak groep Brood- en Banketbakkerijen op gericht. Aan de Nederlandse bakkers werd de verplichting opgelegd van deze vakgroep lid te worden. Tijdens de oor log was statutair geregeld, dat de con tributie voor dit lidmaatschap door de voorzitter werd vastgesteld. Onmiddel lijk na de oorlog evenwel werd bij mi nisteriële brief bepaald, dat de vaststel ling van deze contributie door het ge hele, volgens—democratische beginselen, gekozen nieuwe bestuur diende te ge schieden, zodat de aangesloten bakkers niet meer verplicht waren deze contri butie op last van de voorzitter alleen, maar van het gehele bestuur te betalen. Bij de heroprichting van de vrije bak kers-organisaties na de oorlog waren er veel bakkers, die het verplichte lidmaat schap van deze vakgroep met lede ogen aanzagen en toen een nieuwe contribu tie-regeling afkwam, eenzijdig vastge steld en geheven door de voorzitter al leen, dus in strijd met de na-oorlogse ministeriële bepaling, weigerden velen deze contributie te betalen. Zodoende bevonden zich onlangs 39 bakkers van de Veluwezoom uit Ben- nekom, Ede, Wageningen, Renkum en verschillende andere plaatsen zich voor de balie van het Wageningse Kan tongerecht, daar gedaagd door de voor zitter van de Vakgroep Brood- en Ban ketbakkerijen, teneinde een uitspraak te verkrijgen, waardoor de bakkers alsnog verplicht zouden worden hun contribu tie te betalen. Het kwam echter anders uit. Mr. Bre dius verklaarde deze contributie-heffing onwettig. De Nederlandse strijdkrachten zijn be gonnen met de ontruiming van Tasik- malaja en Garut. de twee steden van West-Java, die het hart vormen van de Darul Islam, aldus meldt A.N.P. De Raad voor de Luchtvaart zal 27 Februari een nader onderzoek instellen naar het ongeval met het vliegtuig PH-UDI van de Ryksluchtvaartschool. Dit toestel is 26 April 1949 kort na de start van het vliegveld Schiphol neer gestort en geheel vernield. De vyf inzit tenden, een instructeur, drie leerling vliegers en een radiotelegrafist, verloren hierby het leven. In Jeruzalem heeft het 30 uur achter een gesneeuwd en er ligt nu een sneeuw dek van 90 centimeter. Ook eiders in Palestina viel veel sneeuw en in vele laagliggende gebieden heeft het voor de eerste maal sinds mensenheugenis ge sneeuwd. Alle hoofdwegen zyn gesloten voor het autoverkeer. Voor het eerst in de geschiedenis is op de berg Karmel ge skied. De overvloedige sneeuwval brengt veel ellende voor duizenden Arabische vluchtelingen, die in tenten in de im migratie-kampen leven. Velen werden dakloos omdat hun zwakke verblijven het gewicht van de sneeuw niet konden dragen. In Egypte is de temperatuur voor de De domste reden om bij het oude te blijven is, dat men er zo aan gewend is. eerste maal sinds tientallen jaren onder het vriespunt gedaald. In Cairo kwam het kwik gisteren niet hoger dan 7 gra den Celsius. Gemiddeld is het 's mid dags in Februari 20 graden. In sommige delen van het land daalde het kwik tot 4 graden onder nul. John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft gisteren een berisping toegediend aan de premier van Wuerttenberg-Baden, omdat deze de provinciale Amerikaanse commissaris, generaal Gross, het recht had ontzegd om zich te mengen in het zuiverings schandaal, waarbij Stroehle, de minister voor de Zuivering, betrokken zou zijn. Stroehle heeft inmiddels zijn ontslag ge nomen. Het aantal werklozen in West-Duits- Iand is in de afgelopen maand met bijna 340.000 gestegen tot 1.897.700. Het aantal werklozen mannen steeg met 285.500 en (ongeveer 86.200). Adenauer verklaarde. Het grootst was de toeneming in Beieren dat de snelle steiging der werkloosheid voor een groot deel is toe te schrijven aan het gebrek aan buitenlands kapitaal. Hij zeide, dat de Amerikaanse beloften van grote kapitaalsinvesteringen niet zijn nagekomen. '«el

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1