EPIC DE noorman: SS M KLANKBORDEN: steun van de *33. Avonturieren in goede betekenis nodig voor onze scheepvaart 1 T ÏFFTkF PRINS BERNHARD IN SURINAME - menselijke stem in de ruimte Vervaardiging van klankschelp eist vakmanschap Indon. ambtenaren op Nieuw-Guinea Aanbieding zender aan Z.H. de Paus Ondeugdelijke worst? Oostenrijkse meisjes naar Nederland Tracteer de kinderen ...en Uzelf! TREINREIZIGERS ZULLEN AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR KUNNEN RESERVEREN U1UJL JLTJLJ DINSDAG 7 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 Massa-uittocht kon niet voorkomen worden STRIJKEN VAN DE VLAG TE DJAKARTA „Ons volk is geen krenkende vernedering aangedaan Buitenlandse pers en actie-Westerling Bezoek aan krottencomplex Gen. de Lattre de Tassigny in ons land Katholieke ministers mee met Nationale Bedevaart? Geen borrel op Mijlpaal 1950" >9 Storm op til voor de vrachtvaart VAN WIE KREEG THIESSEN GELDEN? Als „proef" voor hulp de huishouding in Voetreizigers naar Rome in Groningen terug lemco Prinses Wilhelmina weer op het Loo DUITSER VOOR DE RAAD VAN CASSATIE ,jSluipmoordenaar heeft doodstraf verdiend" Zwolse vierling 7 jaar b* Sm Concertgebouworkest speelt voor Roode Kruis Nederlanders veroordeeld in Denemarken 314 R.I. repatrieert 'n TIP VA Regeling wordt voorbereid gedwarsboomde Vertaling JOHANNA PERENBOOM TRUMAN CONTRA STAKENDE MIJNWERKERS Hij wil Taft-Hartley-wet toepassen (Van onze Brabantse redactie) In Waspik, een dorpje in de Bra bantse Langstraat, voeren een paar eenvoudige timmerlieden zeer merk waardige projecten uit. Naar ontwerp en tekening van dr. ir. F. W. J. Schweigman uit Den Bosch hebben zij al diverse klankborden vervaardigd voor Nederlandse kerken. Enige tijd geleden plaatsten zij er zelfs een in Schifflange (Luxemburg) en thans is er een onder handen bestemd voor Montropge (Parijs). Ir. Schweigman heeft een speciale stu die gemaakt van klankborden en ge luidschelpen en daaraan een proefschrift gewijd. Hij vond een methode om door ingewikkelde berekeningen en becijfe ringen een geluidschelp te ontwerpen, rie het mogelijk maakt zelfs acoustisch zeer slechte ruimten met de menselijke stem te bestrijken. In totaal werden reeds ongeveer vijf en dertig van deze klankschelpen geplaatst en de veelal zeer enthousiaste brieven van pastoors en dominé's spreken duidelijke taal over de bruikbaarheid van de vinding. Onder de kerken, die met een dergelijk klank bord waren verrijkt, zijn er die voor heen een wanhoop waren voor elke pre dikant. Zo schrijft een pastoor uit Gouda, dat zijn kerk eens door pater Borro- maeus de Greeve, een erg „ondankbare'' werd genoemd, maar dat thans overal in die kerk de predikant zeer duidelijk is te verstaan. Daarenboven heeft het klankbord het voordeel, dat het wel de stem wegdraagt, maar niet vervormt, iets wat bij een electrische geluidsinstallatie onvermijdelijk is. Van hoe grote waar de dit door predikanten geacht wordt moge blijken uit het feit, dat deken Heezemans van Eindhoven voor de zeer grote St. Catharinakerk een klankbord prefereerde boven een geluidsinstallatie uitsluitend omdat zo de stem haar na tuurlijke klank behoudt. Voor iedere kerk variëren de be rekeningen en dientengevolge is ook de vorm van de geluidschelp anders Zo komt het slechts bij uitzondering voor, dat deze volkomen symetrisch is. Soms komt men geheel toevallig tot zeer merkwaardige resultaten. Zo vertoonde het klankbord voor het schildersdorp Laren zuiver de vorm van een palet, waarin zelfs het gat niet ontbreekt. Aan de vervaardiging van een klank schelp komt heel wat te pas. Het ge- geraamte, waarin reeds alle buigingen en welvingen zijn aangebracht, bestaat uit vierkante hokjes van 25 x 25 c.m. van multiplex. Dit gevaarte wordt be timmert met steengaas, dat men bedekt met hout, gips of pleister, al naar ge lang de wens van de opdrachtgever. Het plaatsen van de klankborden vraagt na tuurlijk eveneens deskundigheid. De onderkant der schelp moet nauwkeurig met de berekende lijnen kloppen. De bovenkant echter kan rijk versierd worden. Is dat alles in orde en stemt het resultaat overeen met de verwach tingen, dan kunnen Nederlanders, Bel gen en Fransen gerust zijn: zij kunnen de pastoor 's Zondags tot achter in de kerk verstaan! Het geraamte van een klankschelp ver toont reeds alle welvingen, die nodig zijn voor de voortplanting van het ge luid. Een der gebr. Savelkouls aan het werk. Naar aanleiding van pers- en andere berichten ih Indonesië betreffende ontslagen op grote schaal van Indonesi sche ambtenaren op Nieuw-Guinea wordt van bevoegde zijde te Den Haag het. volgende medegedeeld: ..Van de op deze berichten door „An- tara" op 30 Januari gegeven scherpe reactie, welke heet afkomstig te zijn uit officiële kringen van de regering van de V. S. I. is niet zonder verwondering kennis genomen. Er is n.l. geen sprake geweest van maatregelen tegen de In donesische ambtenaren op Nieuw-Gui nea, doch van plaatselijke massa-ontslag aanvragen dezer ambtenaren zelf, die niet langer voor het gouvernement van Nieuw-Guinea wensten te werken en verzochten om onmiddellijke- terugzen ding naar Oost-Indonesië Deze massa-uittocht, welke door het bestuur van Nieuw-Guinea niet is ge wild, noch voorkomen is kunnen wor den, is het gevolg van agitatie door en kele radicaal georiënteerden onder hen, die pressie uitoefenden om uit Nieuw- Guinea weg te trekken, aangezien an ders hun Indonesisch staatsburgerschap gevaar zou lopen en zij als landverra ders zouden worden be»chouwd." Onlangs heeft het Tweede Kamerlid de heer Van der Feltz (C.-H.) de minis ter van Uniezaken en Overzeese Rijks delen vragen gesteld naar aanleiding van strijken van de Nederlandse vlag bij gelegenheid van de souvereiniteits- overdracht te Djakarta. De minister heeft thans geantwoord, dat hij niet van mening is, dat aan het Nederlandse volk een krenkende en volkomen overbodige vernedering is aangedaan. In het kader van de plech tigheid paste geheel het ceremonieel strijken van de Nederlandse en het hijsen van de rood-witte vlag op het paleis Koningsplein. Deze ceremonie heeft met de volledige instemming van de Nederlandse regering plaats gevon den. „Merdeka" vernam van officiële krin gen van de V.S.I., „dat de regering der V.S.I. in het geheel niet zal handelen tegen de democratische beginselen, in dien zij krasse maatregelen gaat nemen ten aanzien van buitenlandse dagbladen, die zich bepaald niet goed hebben ge dragen ten opzichte van de Bandungse kwestie. In verband hiermede zal de re gering der V.S.I. bepalingen in het leven toepen inzake de positie der buitenland se dagbladpers en hun kapitaal." t Advertentie Vleugje tocht - kou of vocht - ®h het begint met 'n voorbijgaande gramheid. :**aar als ge niet dadelijk Uw maatregelen eeemt, voelt ge U met Rheumatisclie pi.nen 'Uengs tot lamheic. geslagen en gedoemd tot ®'ndeioze pijn, slapeloze nachten en een on genietbaar humeur. Kruschen Salts stnnu- i?.ert op weldadige wijze de natuurlijke wer- Jj'hg Uwer bloedzuiverende organen en ?aarmate die weer naar behoren hun tunc- verrichten, nemen Uw pijnen allengs 7] en maakt Uw neerslachtigheid weer "jaats voor een montere kijk op het leven; drft ge uw dagtaak met vreugde weer v"1. Waarom zoudt ge het niet eens met eusehen proberen? Ge zult verbaasd zijn ®r het resultaat en verrukt over het Uz i er dat over U kwam en waardooi ge herh weer leert kennen als een ander tyj °r,en - mens Kruschen is verkrijghaar aUe Apothekers en Drogisten. Maandag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de districten Sara- macca en Coronie in gezelschap van gouverneur J Klaasesz en landsminis- ter W. Hewitt. Bij Groningen werd de Prins toegezongen door schoolkinderen, onder wie een delegatie van het hos- negerdorp Santogron. Te Dirkshoop be zichtigde men de landsproeftuin van Saramacca waar een grote verscheiden heid van citrussoorten werd getoond. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de 3500 ha, grote landbouwonder neming der gebr. Von Freybnrg. Annemarie Leefmans. het 12-jarige dochtertje van de districts-commissaris H. Leefmans, bood in het hoofdplaatsje Friendship kunstbloemen aan, gemaakt van cocosnotenvruchtenvlees. School kinderen zongen hier. evenals in Sara macca, de Prir.s toe Na de lunch werd nog een bezoek gebracht aan de primi tieve cocosoliestok'erij van W. Soesman cn aan de oliepers van de plantage Leasowes Tijdens een rondrit door Paramaribo heeft Prins Bernhard Zondag een be kend krottencomplex in de Saramacca- straat bezocht. In 22 woningen huizen hier 35 gezinnen (71 personen). Generaal J. J. M. G. de Lattre de Tas signy, opperbevelhebber van de land strijdkrachten van de West-Europese Unie, die voor particuliere aangelegen heden in ons land vertoeft, heeft he denochtend een kort bezoek gebracht aan de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking. (Eigen bericht) Naar wij vernemen valt te verwach ten, dat de aanbieding van de Neder landse 100 kilowatt-zender aan Z. H. de Paus zal plaats vinden tijdens het verblijf te Rome van de grote Nationale Bedevaart, die 12 Mei uit Nederland vertrekt. De bij loting gekozen delega tie en een vertegenwoordiging van het bestuur van de Stichting Radio Anno Santo en het Werkcomité van deze stichting zullen, als de plannen door gang kunnen vinden, een maquette van de ziender aanbieden aan de H. Vader in een bijzondere audiëntie, op welke de openbare audiëntie voor alle Neder landse oedevaartgangers zal aansluiten. Aan de Nationale Bedevaart van 1224 Mei zullen, naar wij voorts vernemen, naast enige leden van het Nederlands Episcopaat, vermoedelijk alle katholieke ministers deelnemen. Zaterdagmiddag j.l. verkocht een koopman op de markt aan de Herman Costerstraat worst, die hij klaar had ge kocht van een firma te 's-Gravendeel. Gisteravond moest de G.G.D. te 's-Gra- venhage uitrukken om drie leden van het gezin R. in de Deimanstraat, name lijk de vader en zijn twee kinderen, resp. 8 en 24 jaar oud, die vergiftigingsver schijnselen vertoonden, te vervoeren naar het ziekenhuis, daar zij na het eten van de rauwe worst ziek waren gewor den. Des nachts om één uur werd de G.G.D. wederom gealarmeerd, nu voor het transporteren van het echtpaar Van E. en hun 2y,-jarig zoontje naar het ziekenhuis. Ook zij waren na het eten van rauwe rookworst ziek geworden. De Haagse recherche heeft thans de nog in voorraad zijnde worst, zowel bij de koopman als bij de firma te 's-Gra- venreel, in beslag genomen. Stowi omGiina 80. Een ogenblik stond Baldon aan de railing, de ogen strak gericht op de nu steeds groter wordende kringen, welke zich langzaam over het water uitbreidden Een zenuwachtige gespannenheid maakte zich van hem meester. De nederlaag van het Japanse leger, de vlucht door het brandende kamp, de onverwachte wending welke de keizerin aan het gesprek had gegeven en de daaruit voortvloeiende worste ling, dat alles tezamen was meer dan zijn zelfbeheersing kon dragen. Angst welde in hem op, en zette zich om in één denkbeeld: Hier weg! Zo snel mogelijk hier weg! Nog was niet alles verloren. Indien hij het goudschip zeilklaar kon krijgen eer de vlammen of de eerste Chinese soldaten het bereikten, had hij een behoorlijke kans om ongemerkt te verdwijnen. Met een scheepslading goud in zijn bezit behoefde hij zich geen zorgen te maken waar hij daarna terecht zou komen. Met goud is ieder land, iedere streek een uitstekende woonplaats. Die gedachte schonk hem weer enig zelfvertrouwen, en met schorre stem begon hij bevelen te schreeuwen tot de schaarse bemanning van het schip; bevelen om de zeilen te hijsen, om het vaartuig af te stoten, om in de duisternis, welke buiten de lichtcirkels der vlammen als een zwart waas oid de rivier lag, te verdwijnen „Goeden avond, heer Baldon!" Baldon's gezicht vertrok zich in een uitdrukking van welhaast bijgelovige angst. De gil van schrik welke in hem opwelde, bestierf op zijn droog geworden lippen. Daar, hoog opgericht tegen de spookachtige achtergrond der lekkende vlammen, als een krijgsgod der gerechtigheid, stond Eric de Noorman „Ik wist dat ik u hier zoeken moest," zei de Noorman tartend. „Ik ben dat gesprek tussen u en de keizerin, dat ik enige dagen geleden in de herberg de Gele Lotus mocht beluisteren, niet vergeten. En zodra ze over dit goudschip sprak, wist ik dat ge daarmee als 'n lafaard zoudt zoeken te ontkomen wanneer de kansen zich tegen u keerden. Welaan, heer Baldon, hier komt dan eindelijk onze afrekening! Trek uw zwaard!" Doch Baldon's hand tastte nimmer naar zijn wapen. Lafaard als hij in diepste kern was, verlamde een mateloze ontzetting hem. Met wijdopengesperde ogen zag hij hoe de Noorman een afhangend touw greep en zich op hem toeslingerde, en een kreet ontsnapte hem: „Neen, neen..." jammerde hij in doodsangst. „Vergeving, heer Eric Spaar mij al is het slechts om de herinnering aan ons beider vader land Neem het goud neem alles Maar laat mij gaan Toen bereikte de lenig zwaaiende Noorman hem, en sprong op hem toe! 99 (Van onze redacteur) Op de grote nationale tentoonstel ling „Mijlpaal 1950", die deze zomer in de Arnhemse parken Sonsbeek en Zijpendaal gehouden zal worden, zuilen geen borreltjes geschonken worden! Dat komt omdat de vroede vaderen van de Gelderse hoofdstad gistermiddag tot verrassing van ieder een, die op dat moment in de stem mige raadzaal in het „Duivelshuis" verkeerde, met achttien tegen ze ventien stemmen een voorstel van B. en W. afwimpelden om aan de minister te vragen zowel oude als jonge klare te mogen schenken, in het grote restaurant, dat door de gemeente Arnhem op deze tentoon stelling wordt ingericht. Nu is de Arnhemse burgervader een verwoed tegenstander van het misbruik van alcohol en hij heeft de Arnhemse dronkaards meermalen de waar schuwing toegeroepen, dat hij heit niet langer meer nam dat zij als stuurloze fregatten 's avonds door de straten van hun stad laveren. Maar dat wil niet zeggen, dat hjj zijn medeburgers niet op zijn tijd een borreltje gunt. Vandaar drt voor stel. Toen er gistermiddag dan en kele principiële geheelonthouders naar aanleiding van dit voorstel ly rische volzinnen debiteerden ter verheerlijking van de onvolprezen nuchterheid, stelde burgemeester Matser voor de zaak in stemming te brengen. Met zacht gemompel stem de de raad hierin toe. En zie, de Gelderse vroede vaderen bleken een „droge" raad te vormen. (Van onze correspondent) „Meer dan rentenieren is in de nabije toekomst avonturieren in de goede be tekenis van het woord nodig voor onze scheepvaart," zo constateerde Maandag middag de directeur-generaal van Scheepvaart mr. J. J. Oyevaar in een rede voor het departement van Gronin gen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In deze rede, getiteld „Contouren en perspectieven van de buitenlandse verkeerspolitiek van Nederland" zeide mr. Oyevaar, dat de achterstand van de Nederlandse scheepvaart, opgelopen in de tweede wereldoorlog, thans practisch is ingelo pen De hele Nederlandse vloot besomde op 1 Januari 1950 reeds meer dan 2.950.000 br r. ton tegenover 2.850.000 br r. t. in 1940. Ook wat het aantal schepen be treft staan wij thans boven het peil van 1940. Enige honderdduizenden tonnen nieuwbouw zijn hierin niet eens begre pen. Vijftig procent van onze schepen is minder dan tien jaar oud. Ook de kust vaart is groter dan die van 1939. Onder invloed van de Duitse concurx'entie, om dat Duitsland zijn hele kunstvloot zal vernieuwen, gaat zich hier een nieuwp ontwikkeling aftekenen Door verschillende factoren ont staat er ook in de vrachtenmarkt een kentering. Nederland ontving in 1948 door zijn scheepvaart rond 375 millioen aan deviezen. Het is tijd de mouwen op te stropen in onze scheepvaart. Er is in deze bestaans- bron storm op til. Voor onze Rijnvloot drie millioen ton groter dan alle Rijn vloten van alle Rijnoe versta ten tezamen is internationale samen werking zeer noodzakelijk om een ruïneuze concurrentie te voorkomen Sprekend over de zeehavens consta teerde spreker naar aanleiding van de cijfers: 45 millioen ton over 1939 tegen over 25 millioen ton in 1949, dat hier nog geen evenwicht is bereikt. Wij steunen in ons land op de concurrentiekracht, waarbij de vrije ondernemingsvorm de beste zal zijn. In een havenwerkgemeen- schap tracht men overeenstemming te bereiken tussen België, Duitsland en ons land inzake internationale problemen. Voor ons land, waarvoor de scheepvaart een exportindustrie is, is het een welbe grepen eigenbelang dat een liberalisatie van het verkeer wordt bereikt. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal het onderzoek naar de deviezensmokkel, op grond waarvan de persfotograaf S. Thiessen Donderdtg j.l. op Schiphol is gearres teerd, zich ook uitstrekken tot de her komst der gelden. Thiessen wordt er van verdacht in contact te staan met kapitein Westerling. Verwacht wordt, dat langs deze wég een antwoord gege ven kan worden op de vraag of en zo ja in welke mate kapitein Westerling steun ontvangt uit Nederland. Nader vernemen wij. dat de heer Thiessen bjj een mogelijk voorkomen van zijn zaak in Haarlem terecht zal moeten staan, omdat hij de overtreding van het deviezenbesluit gepleegd heeft op Schiphol, welke luchthaven onder het Arrondissement Haarlem valt. Ten laste zou hem moeten worden gelegd tot uitvoer van vreemde valuta. De Haalemse Officier van Justitie voor Economische Zaken verwacht de stuk ken over deze zaak in de loop van deze week. (Van onze correspondent) Op 5 Januari jl. vertrokken twee Gronin gers, de heren Stempher en Zijlstra, te voet van Groningen naar Rome. Zij bereikten Rome, waar zij vijf dagen vertoefden, toen familieomstandigheden hen noopten tot een spoedige terugtocht. Zij hebben van Z. H. de Paus een handtekening gekregen in het voor H.M. d'e Koningin bestemde boek. Za terdag zijn de beide tippelaars weer in Gro ningen gearriveerd. Liftend en per trein hadden zij een voorspoedige terugreis. Zij hebben op heen- en terugreis veel medewer king ondervonden. Advertentie tifftti&ÊkïS S U I K E R w E R K F A B R I E K ROTTERDAM (Van onze correspondent) Na een verblijf van enige weken in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam is H. K. H. Prinses Wilhel mina Maandag weer op Het Loo terug gekeerd. De 35-jarige Duitser Han Paul Küter, die door het Amsterdamse Bijzondere Hof we gens Silbertanne-moorden en het mishan delen van gevangenen tot de doodstraf werd veroordeeld, verscheen Maandagmiddag voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Zijn raadsman, mr. Pauwe, zag in Küter een slachtoffer van de Nazi-propaganda en de front-psychose, die hem zó hadden be- invloed, dat hij de bewoners van het land, dat hem 17 jaar gastvrijheid had geboden, zonder gewetensbezwaren heeft geterrosi- seerd. In verband met de invaliditeit van zijn cliënt drong mr. Pauwe aan op de uiterste clementie. De procureur-fiscaal wilde echter van verlichting van de opgelegde straf niets we ten. Hij zag Küter als een „sluipmoorde naar", die voor zijn moorden en andere misdaden slechts de doodstraf heeft ver diend. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 6 Maart. De Zwolse vierling is gisteren zeven jaar geworden. In volle gezondheid zijn Han, Riny, Elly en Dicky hun achtste levensjaar ingegaan, dank zij het gere geld hoogtezonnen en de bijzondere zorg, die moeder Kiffers aan het eten besteedt. Gelijk vorige jaren had de postbode ook thans weer druk werk om de ansicht kaarten en brieven uit alle delen van het land en zelfs van onbekenden uit het buitenland te bezorgen in de woning aan de Papaverstraat De bekende Italiaanse filmregisseur Roberto Rossellini is op het ogenblik bezig met de vervaardiging van de film „St. Franciscus van Assisië". Rossellini te midden van een groep Franciscaner monniken te Monterossi, even voor het draaien van een scène. Links van hem pater Nazari Gerardi, die de rol vervult van de H. Franciscus. (Van onze verslaggever) Door tussenkomst van de Arbeids- bureaux zullen in de naaste toekomst een aantal jeugdige Oostenrijkse meisjes veertig in totaal als hulp in de huishouding in Nederlandse gezinnen worden geplaatst. Haar aantal is nog be perkt, omdat het hier een proefneming geldt. De meisjes worden zoveel moge lijk in gezinnen van gelijke gezindte on dergebracht. Zij zijn in de keuze daarvan vrijgelaten. Zowel in Nederland als in Oostenrijk zijn daarvoor uitvoerige in lichtingen verstrekt, zodat beide partijen ongeveer welen waar zij aan toe zijn. De regeling van een en ander heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Reeds in November nam het ministerie van Sociale Zaken contact op met het Oostenrijkse „Bundesministerium für Soziale Verwaltung". Het Oostenrijkse ministerie zei toen haar medewerking voor de komst van een aantal meisjes toe. Over en weer werden informaties uitgewisseld. Gegevens over de gezinnen, waarin de meisjes te werk gesteld zou den worden, kwamen naar Oostenrijk, .erwijl men naar hier foto's en antece denten van de meisjes zond met haar voorkeur. De Arbeidsbureaux fungeer den hierbij als bemiddelaarster. Van de veertig meisjes zullen er, naar wij ver nemen, drie in Amsterdam worden ge plaatst. Tegen de verwachting in is maar oen klein percentage katholiek. Zolang nog niet is gebleken, dat deze proefneming met succes verloopt, is het onnodig aanvragen voor plaatsing van Oostenrijkse meisjes tot de Arbeids bureaux te richten. Te zijner tijd zullen hierover wel nadere publicaties ver schijnen. ,a Het Concertgebouworkest onder lei ding van Hein Jordans is uitgenodigd op Donderdag 16 Februari a.s. een concert te geven te Utrecht in gebouw Tivoli voor het Nederlandsche Roode Kruis ten bate van de bloedtransfusiedienst. De oeschermvrouwe van het Roode Kruis, U. M. Koningin Juliana, heeft, zoals be kend, de wens te kennen gegeven dit 2 ilaconcert bij te wonen. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: Jurriaan Andriessen's Sym- phonietta Concertante, Brahms' Viool concert, solist Thomas Magyar, en Tschaikofsky's Vijfde Symphonie. In verband met de komst van H. M. de Koningin worden de zaaldeuren uiterlijk om 19.55 uur gesloten. De twee Nederlanders, J. Smith en W. Storsberger, die twee weken geleden te Kopenhagen werden gearresteerd we gens het smokkelen van horloges, zijn veroordeeld tot tachtig en veertig dagen gevangenisstraf Met de „Tabinta", die onvoorziene omstan digheden voorbehouden, omstreeks 20 Fe bruari a.s. te Amsterdam wordt verwacht repatrieert 3-14 R.I. Advertentie Wie winterse kou moet trotseren, Steekt zich gewoonlijk dik in de kleren. Toch geldt nog ruimschoots. Beter dan met 'n TIP VAN BOOTZ Kan men zich tegen geen koude weren! Santpoort, ontv. 1 £1. TIP In samenwerking met de Bond van Automobiel- en Garagebedrijven (B.O. V.A.G.) bereiden dc Nederlandse Spoor wegen op het ogenblik een regeling voor, die particuliere reizigers in de ge legenheid zal stellen om bij bepaalde garages in een aantal grote steden auto's zonder chauffeur te huren. Deze auto's zullen onmiddellijk na aankomst van de reizigers per trein tot hun beschikking staan. De prjjs zal vermoedelijk 0.22 per k.m. bedragen voor de eerste 100 k.m. met een minimum van ƒ22. Voor iedere k.m. meer zal 0.20 worden berekend. De mogelijkheid tot reservering wordt opengesteld aan ieder station der N. S. De huurauto's zijn voorlopig beschik baar in Groningen, Zwolle, Hengelo, Arnhem, Nijmegen, 's-Hertogenbosch, door PATRICK PUKCELL 44. „Weet je, Joe, jullie hadden die wed strijd moeien winnen. Jullie hadden die lui moeten kloppen." „Och man, dat is klets! Het heeft geen zin zo te praten. We hebben tegen een sterkere ploeg'gespeeld. We zouden die jongens er niet onder gekregen heboen, zelfs al hadden we een hele ris Zonda gen tegen ze gespeeld." „Neen, jullie hadden ze kunnen klop pen. Jullie hadden het in het eerste half uur kunnen winnen. Als jij maar centre-half-forward was uitgekomen zou je in kringen om ze heen gekdfnen zijn. Neen werkelijk, jullie hadden het makkelijk kunnen winnen." Ik stond op en ging naar de deur. Buiten zag ik de felle zonneschijn glin steren op het dak waar de hagelstenen al gingen smelten. Ik leunde op de on derdeur en praatte achterwaarts over mijn schouder. „Schei uit man! Allemaal kletskoek. Ik had geen wind genoeg om aan het lopen te blijven waar ik was. Er zou een blaasbalg voor nodig geweest zijn om verder het veld op te komen!" „Wat voor wind zou je nodig gehad hebben? Die centre-back, Holloran, is zo langzaam als een begrafenis. Je weet toch nog wel, hoeveel verschil het maakte, toen McAuliffe naar voren kwam. Verdorie, jullie hadden het toen toch bijna gewonnen!" Ik tastte achter de deur en trok een snoeimes met schede te voorschijn. „Dat had je ons gisteren moeten ver tellen, Tim. Als je het nu zegt, is het alleen maar obair in aisge. Ik kreeg geen antwoord. „Wat zou ik gisteren te vertellen heb ben gehad? Ze zouden me raar aange keken hebben, de jongens van Moon- coin. als ik geprobeerd had mijn neus er in te steken." Ik bukte weer en ont dekte de gespleten stok waar ik naar zocht. Mijn moeder was nu klaar met haar thee. „Je hebt me er nog geen woord over verteld, Tim, hoe hij zelf gespeeld heeft." „Ja, daar was ik net aan toe, Ma dam, net precies. En ik zal het je ver tellen, en er is geen woord aan gelo gen. Al wat hij nodig zou hebben, is een beetje meer oefening, en dan zou hij bijna net zo'n goed speler zijn als zijn vader, God zij zijn ziel genadig." Ik mocht dat nu al plezierig vinden, ik zou het voor geen geld ter wereld willen laten merken. „Schei er nu maar eens mee uit, Tim Donovan," mopperde ik, „en houd je verhalen bij je. Wou je hier de hele verdere dag op je praatstoel blijven zitten? Het zwarte paard gaat er aan, het staat daar nu al een uur vastge bonden in de kou." Donovan verhief zich langzaam van zijn stoel, Hij had geen lust om de keu ken en de warmte te verlaten. Er ont brandde een kort, maar hevig gevecht met de jonge windhond, die van het erf was komen binnenlopen met het voornemen zich van alles wat onder zijn tanden kwam meester te maken, of het nu een oude schoen of het middag eten van de familie was, en die nu Do novan's oude bruine hoed als een soort troostprijs had gepakt. „Allemachtig, m'n hoed. Ga weg, el lendige hond!" De hond vluchtte jan kend voor zijn dreigende laars. „Ver domme, Joe, kun je die mormels niet genoeg te vreten geven, dat ze m'n goede hoedje, dat me 'n half vermogen gekost heeft, niet kapot knauwen!" „Je halve vermogen? Verduiveld, ik zou de andere helft wel eens willen zien! Kom, ga aan je werk, Tim Dono van en spreek geen kwaad van een stom beest, dat z'n geld waard is en nou waarschijnlijk nog vergiftigd wordt met die vermolmde dop van jou, die al lang aan het rotten was voor die arme hond z'n grootvader was gejongd." Lachend stapten wij samen naar bui ten, de zonneschijn in. Mijn moeder kwam aan de deur en riep ons na. „Kom je thuis theedrinken, Joe?" Ik stond even stil en overlegde. „Och, ik zal het wel zien," riep ik te rug. „Maar doet u geen moeite met thee te laten brengen: ik wou een beetje rondgaan langs de hgggen en zo en ik weet niet precies waar ik zijn zal. „Ik ben in elk geval wel vroeg thuis." Wij gingen weer verder. „Je zou een beetje kunnen snoeien aan die wilde rozen en sceachs op Car- rigruadh", sloeg Donovan voor, terwijl hij afsloeg naar de stal. „Ja dat was ik ook van plan. De gei ten van Horgan komen op de een of andere manier door de gaspeldoorns naar binnen, en dan zal ik ook nog langs de twee sloten daar vlakbij snoeien, want tegen het einde van de week moeten we klaar zijn om die uit springende stukken te gaan ploegen". Weg was nu al de scherpte van de hagel en de lucht was helder blauw tot ver achter de Slievenamon, de berg van de feeën. De kronkelende streep van de rivier had nu iets staalachtigs gekre gen en er glansde een lentelijke vreug de in de zonneschijn, die zweefde over het ovaal van Curraghmore. waar de kerktoren van Clonegam tevergeefs de wacht heeft betrokken bij de vergeten herinneringen aan de Beresfords. De dag was werkelijk mooi, terwijl ik daar zo aan het werk was langs de sloten van Carrigruadh. beschut en door de zon beschenen. Ik snoeide de uitschietende takken van de meidoorn weg, boog de onregelmatige scheuten van de wilde rozen terug en sneed de nieuwe groeisels van de dichte gaspel doorn bij de stam af. Donovan's goede humeur had mij aangestoken en toen ik mijn werk be gon, floot ik een vrolijk deuntje. Wel dra echter bekropen mij sombere ge dachten en deden die muziek wegster ven. want fluiten en denken kunnen slecht bij elkaar in bed liggen. Maar pas toen ik m'n duim zo ongeveer stuk gekerfd had met het snoeimes, nam ik het besluit om mijn gedachten en mijn werk van elkaar te scheiden. Het werk, besliste ik, kon wel een tijdje wachten, maar mijn gedachten moesten onmid dellijk behandeld worden. En zo ging ik eens op mijn gemak zitten op een droge steen aan de zonnige kant van de sloot. Ik stak een sigaret op en begon mijn problemen eerlijk en openhartig te bekijken. Beneden mij, acnter de geploegde ak kers, liep het brede lint van de rivier De randen waren troebel, hoog van de regenval, en de scherpe Noordooster blies er witte schuimkoppen op. maar in het midden lag een blauwe streep onder de wolkenloze lucht. God! Als ik toch de perkamentrol van de tijd maar weer terug kon rollen, één enkele week terug kon rollen! In Gods eeuwigheid was één week toch maar een luttel, onbelangrijk iets. Als ik over die Woensdagochtend, die zwar te Woensdagochtend, maar weer kon beschikken, als ik mijn oom zijn hele fameuze aanzoek weer in zijn mond kon terugstoppen, als ik hem zelf en zijn neef en zijn trouwerij naar de heet ste hoek van de hei kon slingeren! Eindhoven, Roosendaal, Maastricht, Si. tard en Heerlen. In Amsterdam, 's-Gra- venhage, Rotterdam en Utrecht zal deze mogelijkheid voorlopig niet worden open gesteld, omdat in deze steden voldoende verplaatsingsmogelijkheden met open bare vervoermiddelen bestaan. Om als huurder van een auto in aan merking te komen, zal de reiziger een aanvraagformulier voor een legitimatie- kaart moeten invullen, om te voorkomen dat niet-bona-fide automobilisten van deze service gebruik zouden maken. Deze aanvraagformulieren zullen op de stations verkrijgbaar worden gesteld. Het ligt in de bedoeling bovenstaande regeling binnen enkele weken geleidelijk in te voeren. President Truman heeft vandaag zijn toevlucht genomen tot de Taft-Hartley- wet om te trachten via een uitspraak van het Federale Hof de 400.000 stakende mijnwerkers van de vetkoolmijnen aan het werk te krijgen. De staking, die gisteren een grote om vang aannam, betekent de climax van een contractsgeschil dat al sedert negen maanden tussen de werkgevers der vetkolenindustrie en de vakbond be staat. De voorraden steenkool zijn nog vol doende voor 15 dagen en er dreigt een algemene staking van arbeiders in de vetkolenmijnen. De president heeft een commissie van onderzoek aangewezen, met aan het hoofd de advocaat 'David L. Cole, om de geschilpunten te onderzoeken. Deze commissie moet uiterlijk over een week rapport uitbrengen. Op grond van de Taft-Hartley-wet kun nen de stakers gerechtelijk worden gedwongen het werk voor de duur van tachtig dagen te hervatten. Het staat nog te bezien, of de mijnwer kers zicli veel zullen aantrekken van een eventueel gerechtelijk bevel de staking te beëindigen John Lewis, de 70-jarige leider van de United Mineworkers, heeft Truman vorige week medege- (Wordt peruolgdjdeeld, dat hij het betwijfelde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3