T^s.-w--NlrllWr HAAnlrlvIM Mr I IIIInlINI sss?- Westelijke marken oorzaak van blokkade? GEREORGANISEERD FRANS KABINET KRIJGT VERTROUWENSVOTUM ZIJ, DIE VIELEN Tot hoofd en hart Het weer Vervoer per auto levert geen inkomsten op voor Oost-Duitse economie SPOORWEGVERKEER VOORDELIGER Voorbereiding Pinkster meeting te Berlijn Zuivering C.D.U. in Russische zone „Dodenschip" bevatte slechts 5 lijken Amerika en Engeland erkennen Vietnam Uitbreiding regeling groot-verlof DE VIJF PCT. OOK BENEOEN 23 JAAR Voor bepaalde categorie Communistenleider Duclos veroorzaakt wederom veel kabaal Acht A.P.R.A.-leden te Djocja gearresteerd Palar herroept verklari»r van Yamin Nog acht schepen voc* repatriëring DREIGEND K0LENTEK0RT IN AMERIKA Spoorwegen krimpen vervoer in Verzoek om onderdak „De winter-crisis van 1950 overwonnen Strubbelingen bij V.N. PADVINDERSMONUMENT VOOR JAN VAN H00FF Mr. L. Kesper heeft ongeluk in Zweden Driehonderdste retour vlucht Johannesburg PROF. FR1ETH0FF HOUDT DE LIJDENSMEDITATIES VERBRUIK VAN GEDISTILLEERD SINDS 1939 MEER DAN VERDUBBELD Intimidatie door stakingen Repatriëring der tweede divisie begonnen Post voor „Pasteur" en „Atlantis" Inval te Djakarta Emigrantenschepen via Djakarta ■■■■■tea** MAANDELIJKS TER BESCHIKKING; I MA ANOGEMIODELDE 1937-1939 0.00 &yM7h/ Pr, T.P|Ai v uv 1948 JFMAMJJA3ON0 |j FMAMJ J A O 1949 VOENSDAC 8 FEBRUARI 1950 73sle JAARGANG No. 2468/ BUREAUX: SMEDESTRAAT B - HAARLEM TT) Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 n - B n m m mt ^ÊÊk. gt^ m H hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel Abonnementen 20800 Postgiro 143480 A D 1 [^1 BH A I I A A n| M A| IB MM I I S| I A A 1 jT tertel. Omroepers 16 cents Der m.m.-hoogte. Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Ë&i fl B IfllB II A MJ I H_ HB I U L. 1 B B B I Êk Al I De adminis,ra,ie behoudt zich het rech' voor Directeur: 3. W. Boenigter. 11 fl B BJf VI B fl S i^AB B B_ IBVB BB BJIB B AJ9 UV AA B I^^BflV B ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. B V Ba Ml II IB B BB BB BB B BiBBB V B BB B B wMB mr BB B BB BB BB f 1 52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severm. Het officiële Russische blad in Duitsland „Taegliche Rundsichau" heeft giste- Kn in een hoofdartikel voorgesteld, dat goederen voor Berlijn per spoor zullen worden gezonden om verkeersoponthoud op de weg naar de stad te voorkomen. In overeenstemming met overeenkomsten, die in 1945 tot stand kwamen, mo ren zestien treinen dagelijks de lijnen tussen West-Berlijn en de Westelijke zones gebruiken. Thans echter worden, onadnks de uitbreiding van de handel, slechts acht treinen per dag over de lijnen gezonden. De Westelijke autoriteiten hebben niet om meer gevraagd." „Zij prefereren haar goederen over de togenaamd geblokkeerde autoweg te sturen. Dit heeft natuurlijk geleid tot bepaalde verkeersstagnaties. Indien zij dergelijk oponthoud willen vermijden, waarom maken zij dan niet volledig ge bruik van haar recht om goederentrei nen te sturen?" aldus het blad. Sommige Westelijke waarnemers ge loven, dat dit artikel een van de voor naamste redenen voor de jongste moei lijkheden in het wegverkeer onthult. Het spoorwegverkeer tussen Berlijn ere het W esten levert Westelijke marken op, die Oost-Duitsland hard nodig heeft, daar het goederenverkeer in die munt moet worden betaald, aldus deze waarnemers. Het wegverkeer, dat langzamerhand het langzame en ondoelmatige spoorwegver keer vervangt, levert in het geheel geen inkomsten voor de Oost-Duitse econo mie op, z» wordt gezegd. Als gevolg van het opnieuw vertra gen van het wegverkeer naar Berlijn vormden zich gisteren lange reeksen vrachtauto's aan weerszijden van de grens bij Helmstedt. het contrólepimt op de Brits-Russische zone-grens. Op een gegeven ogenblik stonden 150 vrachtauto's, met bestemming West.- Duitsland en 50 voor Berlijn bestemde voertuigen te wachten, terwijl de con troleposten de interzonale passen der bestuurders nauwkeurig bestudeerden. De West-Duitse kanselier Adenauer heeft gisteren een onderhoud van drie uur gehad met de Amerikaanse Hoge Commissaris John McCloy. Tevoren had Adenauer McCloy het ratificatiedocu ment van de overeenkomst betreffende economische samenwerking tussen West- Duitsland en de Ver. Staten overhandigd. ïn een, na de conferentie uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de kwestie-Berlijn is besproken, alsmede de mogelijkheid van buitenlandse in vesteringen in de West-Duitse industrie en een aantal andere economische kwes ties, in het bijzonder met betrekking tot de ontwikkeling van het plan-Marshall tn Duitsland en de toetreding van Duits land tot internationale organisaties, Drastische beperkingen in het Ameri kaanse spoorwegverkeer zijn gelast, naar aanleiding van de staking van de 300.000 mijnwerkers in de vetkolen- mjjnen. Het totale aantal mijnwerkers in de vetkolenmijnen is 400.000. De „New York Central Railway" heeft 45 passagierstreinen stilgelegd. De maatschappij heeft thans nog voor een week kolen in voorraad. waaronder de Raad van Europa. De West-Duitse regering maakte later op de avond bekend, dat McCloy en bondskanselier Adenauer „overeenstem ming op alle punten" hadden bereikt. De bespreking was ..uitermate bevredi gend" geweest. McCloy vliegt Vrijdag naar Berlijn om de algemene toestand te bespreken met generaal Maxwell Taylor, de Ameri kaanse commandant te Berlijn. In niet-officiële Britse kringen werd gisteren het door de West-Duitse rege ring in overleg met de geallieerde auto riteiten genomen besluit om de leverin gen van staal en ijzer door West-Duits- land aan de Russische zone stop te zetten, welkom geheten als het begin van een tegenblokkade, ingezet in ver band met de moeilijkheden, die het wegverkeer naar Berlijn ondervindt. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde echter, dat de stopzetting van de ijzer- en staalleveranties niet in verband stonden met de blokkade. Het „democratisch blok" in dc Russi sche sector van Berlijn, dat alle door de Russen toegestane politieke partijen en massa-organisaties vertegenwoordigt, heeft een beroep op alle Berlyners ge daan om te helpen bij de voorbereiding van de met rinksteren te Berlijn te houden massameeting van de „Vrije Duitse Jeugd" door onderdak te ver schaffen aan een half millioen jongelui. „Vertegenwoordigers van de Komsomol (de Russische jeugdorganisatie) en ver tegenwoordigers van de democratische jeugd van de gehele wereld zullen aan de betoging deelnemen", zo wordt ver klaard. De communistische dagbladen voe ren gisteren fel uit tegen de West- Duitse socialistische leider dr. Kurt Schumacher voor zijn opmerking, dat de communistische jeugdparade met be hulp van geallieerde tanks buiten West- Berlijn moest worden gehouden. Verwacht wordt, dat de West-Berlijn- se politie-chef Stumm, met de geallieer de autoriteiten zal overleggen, welke veiligheidsmaatregelen genomen dienen te worden. Enkele van Stumm's assistenten spra ken als hun mening uit, dat de parade „wel eens een algemene proef zou kun nen zijn voor een latere grootscheepse Berlijnse putsch". Doch de meeste West- Berlijnse politieke leiders koesteren de hoop, dat botsingen tussen de politie en de communisten vermeden kunnen worden. Overigens zal de uitwisseling van provocaties en tegen-provocaties van daag weer kunnen opleveren als de West- Berlijnse burgemeester, Ernst Reuter, vanmiddag in de buurt van de Russi sche sectorgrens een redevoering zal houden. Verwachting tot Donderdagavond: Plaatselijk enkele buien, maar overal flinke opklaringien. Matige en aan de kust vrij krachtige wind tus sen Zuid-West en West. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 8.08—17.42. Maan: 1.28—10.24. 1W Parijs woont Christian Queulvec. Hij is vier jaar oud en wordt de jongste renner van de wereld genoemd. Zijn vader maakte een race-autobootje met een motor voor hem en in Parijs is hij al bekend als de bonte hond. De ehristen-democratisehe unie in de Russische zone van Duitsland, die in de afgelopen vijf weken een intensieve zuivering heeft ondergaan, heeft bekend gemaakt, dat „de winter-crisis van 1950 overwonnen is." Het orgaan van de partij, „Neue Zeit", verklaart, dat een besluit, dat Zondag j.l. door de „uitge breide raad" van de partij werd geno men, heeft aangetoond, dat de partij de toestand weer meester is geworden en thans „een streep onder de gebeurtenis sen van de afgelopen weken heeft gezet. De „uitgebreide raad" van de unie, na het partij-congres de hoogste in stantie, heeft een beslissing genomen, die alle leden verplicht, het beginsel van samenwerking met de communis ten te volgen en de uiterste waakzaam heid in acht te nemen tegen „obstruc tie eft diversionisme." „Door de eenparige aanvaarding van deze resolutie", aldus de „Neue Zeit", „heeft de leiding van de C.D.U. weer de vrijheid van handelen gekregen die haar tijdelijk uit handen was geglipt." De raad stelde zich in een motie van vertrouwen volledig achter het beleid van de christen-democratische vice-pre- mier Otto Nuschke en „voornamelijk" achter dat van de minister van Buiten landse Zaken Georg Dertinger. Sedert het begin van het jaar hebben veertien leden van de C.D.U. vrijwillig hun functies neergelegd, het lidmaat schap van de partij opgezegd of de aanzegging gekregen dat zy geroyeerd waren. Onder hen bevinden zich prof. Hugo Hickmann, vice-voorzitter van de unie en voorzitter in Saksen; Bcrnhard Rohner, minister van Financiën van Saksen en dr. Siegfried Witte, minister van Financiën, van Mecklenburg. Bij de zuivering in de liberaal-demo cratische party zouden dertien „slacht offers" gevallen zijn. Het wrak van het Duitse schip „Thielbeck" van 2650 ton, waarmede 3000 gedetineerden uit concentratie kampen in Maart 1945 zijn omgeko- men toen het door Britse bommen werpers ter hoogte van de Baltische kust tot zinken werd gebracht, is na maanden bergingswerk naar dé haven van Travemunde gesleept. De veronderstelling, dat er zich nog duizenden lijken in dit .dodenschip" bevonden, is onjuist gebleken. Tot dus ver heeft men in het wrak slechts het stoffelijk overschot gevonden van drie weggevoerden en van twee Duitse matrozen. Men veronderstelt, dat de an dere lijken destijds zijn aangespoeld op het strand van de baai van Neustadt, waar in Mei 1945 duizenden lijken zijn aangetroffen. Engeland en de Ver. Staten hebben gisteren de drie Indo-Chinese staten Vietnam, Laos en Cambodja als zelf standige staten binnen de Franse Unie erkend. Het besluit van Engeland, zich niet tot erkenning de facto te beperken, werd naar men aanneemt beïnvloed door het feit, dat de Sovjet-Unie en China Ho Chi Minh volledig erkend hebben. Ook de Australische regering heeft heden bekend gemaakt, dat zij besloten heeft de regeringen van Vietnam, Laos en Cambodja te erkennen. Driehonderd manschappen tuin de West-Berlijnse politie versperden Zondag communistische demonstranten de ureg, toen zij in een gebouw bij de grens tussen Franse en Russi sche zone een meeting wilden houden. De meeting kon met doorgaan, omdat de West-Duitse instanties de communisten verboden hadden van het gebouw gebruik te maken. Onlangs is bekend gemaakt, dat o.a. met ingang van 1 Maart groot verlof wordt verleend aan onderofficieren, die tussen 1 Januari 1947 en 1 Juni d.a.v. voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen. Thans is bepaald, dat met ingang van genoemde datum eveneens groot verlof wordt verleend aan onderofficieren (geen vaandrigs en kornetten) die veór 1 Januari 1948 zijn opgekomen. Hiervan zijn echter uitgezonderd zy, die zijn opgekomen met de zgn. voor opgeroepenen van de lichting 1948 en zij, die de bij de wet vastgestelde eer- ste-ocfeningstijd nog niet hebben vol bracht. Deze laatsten gaan met groot verlof binnen tien dagen, nadat dit wél het geval is. Bij enkele onderdelen zal met het oog op vervanging in de openvallende posten het groot verlof eerst in de loop van Maart kunnen worden ver leend. Het bovenstaande heeft geen betrek king op personeel van de Luchtstrijd krachten. Zondag 26 Februari zal op initiatief van de Nationale Padvindersraad, waar in opgenomen zijn de Nederlandse pad vinders en de verkenners van de Ka tholieke Jeugdbeweging, een monument worden opgerKht op het graf van de bekende Nijmeegse oorlogsheld Jan van Hooff, die lid was van een Rooms-Ka- tholiekè verkennersgroep te Nijmegen. Gelijk men weet is het feit, of Jan van Hooff inderdaad de Waalbrug heeft gered, nog steeds officieel in onder zoek. De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kes per, heeft tijdens een vacantieverblijf in Noord-Zweden tengevolge van een val een been gebroken. Mr. Kesper is voor enige tijd ter verpleging in een zieken huis opgenomen. Hedenmiddag is gezagvoerder J. W. M. Meyer met de Douglas DC 6 PH- TPI (Prinses Irene) aan de driehon derdste retourvlucht naar Johannes burg begonnen. Dinsdag heeft de minister van Oorlog mr. W. F. Schokking in de Rolzaal te 's-Gravenhage een aantal posthume on derscheidingen uitgereikt. Het doch tertje van de Officier van Gezondheid lste klasse P. S Walma van der Molen, die met de „De Ruyter" in de Java-Zee ten onder ging, neemt hier de versier selen van het Bronzen Kruis in ont vangst. Het College van Rijksbemiddelaars heeft bekend gemaakt, dat het zonder vooraf gaande toestemming van het College van Ryksbemiddelaars is geoorloofd het inkomen van: a. gehuwde werknemers (sters) bene den de leeftijd van 23 jaar met 2 of meer kinderen; b. kostwinners (sters) beneden de leef tijd van 23 jaar, die behoren tot een gezin van tenminste vier personen en wier normale inkomsten ten minste 2/3 deel vormen van de totale inkomsten, waaronder begrepen uitkeringen inge volge sociale voorzieningen, van dit ge zin; voor zover dit inkomen in verband met de toepassing van de algemene ver gunning tot loonsverhoging van maxi maal 5 van 22 December 1949 niet reeds gestegen is tot 105 van het op 1 Januari 1950 rechtens geldende in komen, door een toeslag aan te vullen tot maximaal dit bedrag. De Lijdensmeditaties, die gedurende de Vastentijd door de K.R.O. op de Dinsdagavonden worden uitgezonden, zullen dit jaar worden gehouden door prof. mag. dr. C. Friethoff O.P., bijzon der hoogleraar bij de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam» Dc in Nederland beschikbaar gekomen hoeveelheid gedistilleerd- per hoofd der bevolking LITER 0.25 De Franse premier Georges Bidault, die gisteren de socialisten in zijn kabinet verving door leden van de M.R.P. en de radicaal-socialisten, die nu alleen deel uitmaken van de regering, heeft gisteravond Iaat een informele motie van vertrouwen van de Kamer gekregen. De motie werd aangenomen met 225 tegen 185 stemmen. Tegen stemden alleen de communisten. De socialisten hadden op het laatste moment besloten zich van stemming te onthouden. Kené Schmidt, de woordvoerder van de socialistische partij, deelde mede, dat werd besloten tot stemonthouding omdat zijn party niet accoord gaat met het regeringsprogram, dat oorzaak is geweest, dat de socialistische ministers zijn afgetreden. Hij zei verder, dat zijn partij niet voornemens is geheel met de regering te breken, maar dat het besluit was genomen in het licht van de voortdurende wisseling van de politieke situatie in Frankrijk. Hun hebben en houden zijn duizend Oekrdinse D.P.'s verhuisd uit een kazerne te Vim in Beieren. Zij worden nu in een kamp ondergebracht, waar zij wat meer ruimte hebben dan tn de nauwe kazerne. De motie van vertrouwen was inge diend door een M.R.P.-er, een radicaal socialist en een met de radicaal-socia listen geassocieerde afgevaardigde, die de assemblée verzochten de regering te steunen ten einde de voortzetting te verzekeren van de politiek van Bidault. Onmiddellijk na indiening van de mo tie nam Bidault het woord voor een laatste beroep op de assemblée. Hij stel de echter niet formeel de vertrouwens kwestie. „Gij kunt Frankrijk niet zonder verantwoordelijke mannen la ten", zei hij. „Zolang gij niet duidelijk anders beslist zullen wij het gezag blij ven bekleden dat gij ons hebt verleend" Jacques Duclos, de communistische partijleider, veroorzaakte een pandemo nium doordat hij de regering beschul digde van een „vuile politiek in Indo- China", hetgeen tot geschreeuw en ge- klapper met lessenaars aanleiding gaf. Duclos trok scherp van leer tegen oud- premier Queuille, die als minister van Binnenlandse Zaken in het nieuwe ka binet van Bidault optreedt, en de voor malige socialistische ex-premier Paul Ramadier, omdat zij naar hij beweerde gepoogd hadden de „zaak der generaals" in de doofpot te stoppen. Duclos weigerde het spreekgestoelte in te ruimen voor Ramadier, dfe van repliek wilde dienen, en het kabaal duurde langer dan twintig minuten voort. Aan het debat werd verder deelge nomen door de rechtse afgevaardigde en oud-premier Paul Reynaud, die de waarschuwing liet horen dat kameront binding en algemene verkiezingen on- vermijdeiyk zyn, wanneer de huidige verwarde politieke situatie voortduurt. De communisten hadden gisteren een aantal stakingen door hun vakbond la ten uitroepen, blijkbaar om Bidault schrik aan te jagen. In Parijs staakte een deel van de employé's bij het gas- en electriciteitsbedrijf, waardoor de hoofd stad alsmede een deel van Noord-Frank rijk het zonder gas en electriciteit moest stellen. In de havensteden probeerden communistische vakorganisaties het la den van schepen, die naar Indo-China vertrekken, te beletten. Het Franse kabinet heeft gisteren op dracht gegeven tot de betaling van een bonus -van 3000 frs. aan alle fabrieks arbeiders die 14000 francs of minder per maand verdienen. Zij die 14000 tot 18000 frs. per maand verdienen zullen een kleinere bonus ontvangen. De bo nuskwestie was de reden, dat de socia listen zich uit het kabinet teruggetrok ken hebben. Dezen hadden geëist 3000 francs voor alle arbeiders die minder dan 20.000 francs verdienen. Zij waren bereid een compromis te treffen tot 18.000 frs. Deze grafiek, die werd samengesteld aan de hand van de gegevens welke door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werden verstrekt, geet\ een over zicht van de hoeveelheid gedistilleerd die in Nederland voor eigen gebruik beschikbaar is gekomen. De totale hoe veelheid gedistilleerd is omgeslagen per» hoofd der bevolking. Dit wil dus zeg gen dat iedere Nederlander dus ook de kinderen hierin is begrepen. De lijn, die de maandelijks ter beschikking staande hoeveelheid aangeeft, toont dui delijk de grote vermeerdering na de opheffing van de distributie op het eind van 1948. Nadat de eerste stoot hiervan werd opgevangen is een Verhoging van het niveau merkbaar. De stippellijn geeft de hoeveelheid weer aan het eind van een 12-maandsperiode. Dit is het gemiddelde van het aan iedere maand voorafgaande jaar. Hiermede worden de seizoensinvloeden opgevangen. Ook deze lijn geeft een vrij sterke stijging weer, namelijk bijna 50 In verhou ding tot de periode 19371939 is het verbruik meer dan vèrdubbeld. Thans is een begin gemaakt met de repatriëring van de tweede divisie. Het 410 R.I. is aan boord van de „Zui derkruis" op weg naar ons land. Het eerste regiment Huzaren van Boreel bevindt zich op de „Joh. van Olden- barnevelt" huistoe. Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen, aan boord van de troepentransportschepen „Pasteur" en „Atlantis", welke in een der tus senhavens zsl worden uitgereikt, moet resp. uiterlijk 9 en 13 Februari a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. Aneta meldt, dat te Djocja acht leden van de APR A van Westerling zijn ge arresteerd, onder wie twee Chinezen. Volgens gevonden documenten moeten er te Djocja twee en tachtig leden van de APRA zijn. Bij de gearresteerden zijn wapens in beslag genomen. De militaire politie en een mobiele brigade hebben in de afgelopen nacht een inval gedaan in een pand aan de Pelokbetongweg te Djakarta, waar zich een nest onruststokers bevond. Nadat men enkele arrestaties had verricht, zijn op verschillende andere plaatsen inval len gedaan, aldus een woordvoerder van de militaire gouverneur van Djakarta. Het bericht, volgens hetwelk tijdens de overval een der directeuren van Uni lever te Djakarta, de heer A. W. J. Caron, zou zijn gearresteerd, werd tegen over Aneta tegengesproken door de directie van Unilever. Wel werd de heer Caron aangehouden onder verdenking van het geven van lichtsignalen, doch hedenmiddag is hij weer in vrijheid ge steld. In verschillende plaatsen in Indonesië zijn stakingen uitgebroken. Te Makassar is een aantal havenarbeiders van de B.P M. in staking gegaan en uit Medan wordt gemeld dat sedert Dinsdag twee honderd arbeiders van de ,jPetroleum Board" het werk hebben neergelegd. Hierdoor is de benzinetoevoer naar Meêan geheel lamgelegd De vakvereni ging, die de staking heeft bevolen, eist een loonsverhoging voor het personeel van 50 pet. Intussen hebben de arbeiders van ue Medanse Machinefabriek na een staking van tien dagen het werk hervat, even als de arbeiders van de British Ameri can Tobacco Cy te Semarang. Te Djakarta is hedenochtend overeen stemming bereikt tussen de directie van de factory der Ned. Handels Maatschappij en de vereniging van bankbedienden Donderdag gaan de stakers weer aan he werk. Men spreekt vaak over de fouten van een medemens om de eigen fouten te t verbergen. J De Indonesische vertegenwoordigt, by de V. N„ Palar, heeft te Lake Success een verklaring afgelegd, waarin hij de onlangs geuite beweringen van een „on bevoegd persoon", volgens welke Indo nesië zou verzoeken om opneming van het Australische deel van Nieuw-Guinea, Brits-Borneo en Portugees Timor in het gebied van de V.S.I.. tegenspreekt. Palar voegde er aan toe: „De Indonesische regering is vastbesloten zich strikt te houden aan de beginselen van het hand vest der V. N. Het enige gebied, dat mijn regering in de V.S.I. wenst te zien opgenomen, is het Westelijk gebied va" Nieuw-Guinea". De recente verklaring van Yamin met betrekking tot Nieuw-Guinea heeft on danks het feit, dat autoriteiten der V.S.I. hebben verklaard, dat deze geheel voor Yamin's eigen rekening komt. in Can berra zo'n ongunstige indruk gemaakt, dat de Australische regering overweegt het uitwisselen van diplomatieke ver tegenwoordigers met de V.S.I. uit te stellen, aldus bericht de ..Melbourne Herald". De correspondent van de ..Melbourne Sun" seint uit Djakarta, dat de aan spraak van Yamin Op Australisch Nieuw-Guinea, door de Europeanen op Java met ironie is ontvangen. „Zij vin den het komisch, dat een regering, die nog niet eens in staat is 25 mijl var. haar hoofdstad de orde te handhaven, droomt van de stichting van een wereld rijk. Mannen, die niet eens in staat zijn Bandung te behouden, wanneer een vrij buiter als Westerling de stad verkiest in te nemen, moesten maar geen aan spraken doen gelden op Holiandia er Port Moresby". De internationale vluchtelingeno ganisatie heeft bekend gemaakt, dat d door haar gecharterde schepen, ach in getal die uit Australië terugkeren. !n de toekomst Djakarta zullen aan doen om Nederlandse troepen krachtens een overeenkomst met de Nederlandse regering te repatriëren. De schepen worden door de organisa tie gebruikt om verplaatste personen van Europa naar Australië te brengen. Tot nu toe gingen deze schepen leeg naar Europa terug. De overeenkomst zal, naar verwacht wordt, tenminste zes maanden van kracht blyven. De eerste Nederlandse troepen zullen begin Maart per s.s. Goya vertrekken. Geschat wordt, dat met deze schepen ongeveer 30.000 man vervoerd kunnen worden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen m Indonesië zijn gerappor teerd: Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 14 Juni 1949, na ver missing: Jav. sold. 2e kl. inf. Soen- joto, oud stb.nr. K 11466029, afkom stig uit Indonesië; Jav. sold. 2e kl. inf. Ponimin, oud stb.nr. K 64824386, afkomstig uit Indonesië; Chin. sold. 2e kl. inf. Pho Ie Djong, oud stb nr. K 10465840, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 29 December 1949: Soend. korp.-infi. Saromi, legernr. 191701001, afkomstig uit Indonesië; Soend. sold. 2e kl. inf. Saad, leger nr. 261302604, afkomstig uit Indone sië. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 21 Januari 1950: Sold. G. J. Brands, legernr. 250624026, af komstig uit Groningen. Koninklijke Marine: Gesneuveld 10 Juni 1949, na ver missing: lt. t. zee 3e kl. sd.kmr. tv. P. J. Oosterbaan, stb.nr. 31759; It. t z. 2e kl. sd.kmr. t.v. mr. A. E. L. Roskott, stb.nr. 26880. Zij rusten in vrede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1