Palar retireert D Controle op atoomenergie Acheson acht verder overleg met de Sovjets nutteloos Deense dief ontsnapte door een tunnel uit de gevangenis mm m I Burgemeester van West-Berlijn in debat met Sovjet-luidsprekers Noodwoningen worden niet gebouwd in woontuin aan de Vondelweg BELGISCHE KAMER AANVAARDT WETSONTWERP OP DE VOLKSRAADPLEGING Tot hoofd en hart 1= 1111 V.S. dienen democratie in de wereld te versterken Maar tien maanden hard werken bleken vergeefs Burgemeester maakt het redelijk wel .Het weer mm m LENSTRA EN DE VR0ET GEPASSEERD Niemand kan Berlijn veroveren door hier een Putsch uit te voeren" De Raad beslist met kleine meerderheid Oplossing: mot guitaar onder een boom? Socialisten zullen het volk „gaan vertellen hoe zij over de koning denken" Hulde voorv. Cauwelaert DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24688 Hoe hij het deed ATOOMENERGIE VOOR ELECTR. CENTRALES PROF. HEINKEL ADVISEERT FOKKER fiipi» MMi i RyverSyLakenberg, Van der Hoeven en Stoffelen in Ned. Elftal Staatsloterij WONINGSPLITSING EN GROTER BOUWVOLUME NOODZAKELIJK Sluiting van schoenwinkels Jeugdhuis in Spaarndam Tenslotte liJnpro^T BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run, Wed. hoofdredacteur; W. Sever ia. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal. e eind Januari met zoveel bra- vour door de Indonesiër mr. Mohammed Yamin afgelegde verklaring, dat de Verenigde Staten van Indonesië niet alleen Nederlands West-Guinea, maar ook Australisch Nieuw-Guinea, Brits Noord-Borneo en Portugees Timor wensen in te lij ven, is gisteren door de Indonesische vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, Palar, herroepen. Natuurlijk heeft hij alléén herroepen de tot uiting ge brachte vérgaande aspiraties naar Brits en Australisch gebied, aangezien het voor de V.S.I. niet voordelig is de vertegenwoordigers van Engeland en Australië in de Ver. Naties tegen zich in het harnas te jagen. Nederland komt er minder op aan. Het werd dan ook hoog tijd voor de V.S.I. de woorden van Yamin te desavoueren, want Australië, eenmaal wakker geschrokken van de expansie plannen van zijn Indonesische nabuur, liet zowel langs diplomatieke weg als door zijn pers de autoriteiten in Dja karta duidelijk van zijn „ontstem ming", om nog maar een zacht woord te gebruiken, blijken. En het zou ons verwonderen als de tér kalmering der gemoederen bedoelde herroeping van Palar in staat zal zijn het eenmaal opgeroepen wantrouwen bij de Austra lische regering weg te nemen. Palar moge nu verklaren, dat Yamin een „onbevoegd persoon" was, maar als men weet, dat mr. Mohammed Yamin raadgever van de Republi keinse delegatie ter Ronde-Tafelcon ferentie was en thans voorzitter is van de staatswapencommissie van de V.S.I., dan jkomt dat „onbevoegd" in een wel iets ander licht te staan. Maar, zoals gezegd, Palar moet de Ver. Na ties op zijn hand houden, vooral Ame rika, Engeland en Australië, daar hij toch al vreest in een ietwat scheve positie te komen door de jongste er kenning van de V.S.I. door Sovjet-Rus land. En ook de binnenlandse situatie in Indonesië is nu juist niet van dien aard, dat het buitenland vol bewon dering zal staan over bestuur en ge- zagshandhaving in de jonge staat. De correspondent te Djakarta van de Australische Melbourne Sun sein de niet zonder reden aan zijn blad, dat de aanspraak van Yamin op Australisch Nieuw-Guinea door de Europeanen op Java met ironie is ont vangen. „Zij vinden het," aldus deze correspondent, „komisch, dat een rege ring, die nog niet eens in staat is 25 mijl van haar hoofdstad de orde te handhaven, droomt van de stichting van een wereldrijk. Mannen, die niet eens in staat zijn Bandung te behou den, wanneer een vrijbuiter als Wes terling de stad verkiest in te nemen, moesten maar geen aanspraken doen gelden op Hollandia en Port Mores- Komisch kunnen wij die situatie nau welijks noemen. Wij zijn toch al niet zo erg gerust over de nabije toekomst, ondanks de vele geruststellende ver klaringen van officiële Nederlandse en Indonesische instanties. En waar schijnlijk is Palar dit evenmin. Daar om moesten Yamin's woorden wor den tèruggenomen. In Lake Success moesten ze eens het verschil tussen bluf en werkelijke bedoelingen, van de jonge staat terdege gaan onderzoeken! In antwoord op verzoeken uit het Congress, nieuwe pogingen te met de Russen tot overeenstemming te komen over de controle' op de energie, heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, gisteren verklaard, dat elke poging in die richting „nutteloos" zou zijn, aan gezien de Sovjet-Unie in niets zal toestemmen, tenzij de „realiteit" der situatie haar dwingt in haar eigen belang het wel te doen. Pogingen om op dit punt tot overeenstemming te komen waren van 1946 af gedaan, totdat de Rus sen de vergadering der Ver. Naties verlieten, waarop dit onderwerp behandeld werd. Acheson noemde de V. N. de enige plaats waar de kwestie kon worden besproken. Acheson achtte het nutteloos de Russen te bewegen tot het sluiten van overeenkomsten over de atoom- of de waterstofbom, want, zo zeide hij, zij zullen zich toch niet aan de afspraken houden, wanneer dat in hun voordeel is. „Wanneer wy ons doel door een overeenkomst konden bereiken, dan zou dat prachtig zijn", aldus de minister, „maar vier jaar ervaring hebben ons doen beseffen, dat dit niet mogelijk is." Acheson, die zijn verklaring op een persconferentie aflegde, merkte op, dat, wat China betreft, „ongelukkigerwijze de beste pogingen slechts zwakheid heb ben voortgebracht", waarvan het Rus sische imperialisme het volle profijt heeft getrokken. Een ding kunnen wij ons voor ogen houden, zeide Acheson, en dat is: „De Sovjet-regering is een m hoge mate realistisch lichaam en kan zichzelf richten naar de feiten, wanneer die bestaan". Acheson maakte deze opmerkingen in een verklaring naar aanleiding van de redevoeringen van de senatoren Brien McMahon en Millard Tydings, de de mocraten, die beiden hebben aangedron gen op een nieuw, contact met de Sovjet- Unie, teneinde tot overeenstemming te komen over de controle op de atoom energie en andere kwesties, die beide mogendheden verdeeld houden. Tydings heeft, gelijk bekend, tevens voorgesteld een internationale ontwapeningsconfe rentie te houden. De kans om tot overeenstemming te komen zou slechts kunnen worden ver groot door kracht te tonen en geen zwakheid. Elke zwakke positie was een onweerstaanbare uitnodiging voor de Russische regering om in troebel water te vissen. De mogelijkheid, dat een nieuw en verschrikkelijk wapen als de waterstof bom zon worden ontwikkeld, verander de niets aan de feitelijke toestand in de wereld en maakte het nog noodzakelij ker, dat men in de Ver. Staten over sterke zenuwen beschikt. De Ver. Staten zouden veel dichter bij het doel de wereldvrede zijn, aldus Acheson, als het Russische volk in staat was de eigen politiek te .zien zoals het Amerikaanse volk dat kon. Acheson ontkenae, dat het oorspron kelijke plan-Baruch voor internatio nale controle op de atoomenergie prijs gegeven zou zijn en herzien zou woi- den. Het plan-Baruch van 1946 noemde hij het beste ontwerp, dat ooit was opgesteld. Hij zeide niet voornemens te zijn een nieuwe formule te zoeken, waarmee ook de Sovjet-Unie zich zou kunnen verenigen. Acheson betoogde, dat de Verenigde Staten de democratie in de gehele we reld dienen te versterken, wanneer het er inderdaad om gaat „de vloedstroom der Sovjet-agressie in te dammen". De beste methode achtte Acheson het steunen van zoveel mogelijk gebieden in de wereld, waar men met moeilijk heden te kampen heeft. Dit, zo betoogde Acheson is het voornaamste doel van de Amerikaanse politiek en het heeft geen zin nieuwe overeenkomsten met de Russen van welke aard ook te sluiten, zolang er nog uitgestrekte gebieden in de wereld zijn, waar onrust heerst. Hij wees er op, dat dit de reden was, waar om de Verenigde Staten zo krachtig hebben gestreefd naar het versterken van gebieden als West-Europa, Grieken land, Turkije en Japan. Acht koude dagen en nachten in een •chnur is al wat de beruchte Deense gentleman-dief Carl Lorentzen heeft ge wonnen met tien maanden hard en ver nuftig werken aan een tunnel, die hem nit zijn cel naar de vrijheid moest bren gen. De 53-jarige Lorentzen was wegens diefstal voor onbepaalde tijd achter de tralies gezet. Zijn jongste ontsnapping was de bekroning van een reeks van niet minder dan negen succesvolle uit braken en heel Denemarken heeft er een schok van gekregen. De zaak heeft zich als volgt toege dragen: Op de morgen voor Kerstmis vonden de cipiers van de best bewaakte gevangenis van Denemarken de cel van hun glibberigste gevangene leeg. Op de brits lag een stuk papier waarop ge schreven stond: „Waar een wil is, is een weg." De verschrikte bewakers stonden ver steend. Het was hun alsof Lorentzen zich voor hun ogen had opgelost in de lucht. De cel, die zich in het souterrain van de gevangenis bevond, was er door des kundigen speciaal op ingericht, om de ster onder hun gevangenen in veilige afzondering te houden. Al heel gauw ontdekte men dat een kastje van 40 centimeter breedte en on geveer 60 centimeter hoogte de toegang verborg tot een 20 meter lange tunnel, die buiten de gevangenismuren eindig de. De Haarlemse raad werd gister middag weer gepresideerd door wet houder Geluk, daar burgemeester Cremers tengevolge van zijn val op hei ijs zijn werkzaamheden nog niet heeft kunnen hervatten. De loco burgemeester deelde mede dat de burgemeester het redelijk wel maakt en sprak de wens uit, dat deze weer spoedig zijn taak zou kunnen her vatten, De afwerking van de agenda scheen op het eerste gezicht niet veel moei lijkheden op te zullen leveren, doch het woningvraagstuk maakte vele tongen los. In verschillende toonaar den werd er gesproken en bijgaand moge dan heel summier volgen hoe romantiek en realiteit ook op het terrein van de woningnood elkaar kunnen ontmoeten. De politie spon haar netten over het gehele land om de voortvluchtige weer te vangen en de politie van andere Eu ropese landen werd gewaarschuwd, want men dacht, dat Lorentzen wel zou pro beren ergens over de grenzen te komen. Ejen week later kreeg een boer, die op ongeveer tien kilometer afstand van de gevangenis woonde, een dief te pak ken, die zijn provisiekamer met een be zoek had vereerd. De politie werd ge waarschuwd en zjj vond een snikkende man, die bekende Lorentzen te zjjn. De boer had hem in bedwang gehouden met een geweer. De stomverbaasde gevangenisautori teiten kregen nu van Lorentzen het vol gende verhaal te horen: „Ik begon het stuk muur achter het kastje te bewerken met een stopnaald, die ik in een stukje hout had gedreven. Later kreeg ik betere werktuigen te pakken. Het puin liet ik verdwijnen via het watercloset. Achter de muur bevond zich een onbekende ruimte onder een trap en vandaar uit groef ik mijn tunnel naar buiten. Tien maanden lang heb ik elke nacht gewerkt. Van mijn dekens maakte ik een soort pop, die ik in mijn bed legde voor het geval dat de cipiers door het kijkgat in mijn cel zouden loeren Door twee treden van de trap weg te nemen, kreeg ik onbelemmerde toegang tot de gevangenis. Ik stal stukken ijzer en maakte sleutels, die mij in staat stel den planken van de zolder te halen, waarvan ik een slede en een soort rails maakte om de aarde gemakkelijker uil de tunnel naar de ruimte onder de trap te brengen. Ik moest de tunnel ook stui ten. Verschillende keren werd ik bij het halen van hout of werkkleren bijna gesnapt. Eens stortte de tunnel achter mij in. Ik slaagde er in mijn weg terug te graven en bereikte de cel twee minu ten voor de cipiers binnenkwamen." Twee avonden voor Kerstmis bereikte hij de oppervlakte buiten de muren en besloot zich een dag of veertien schuil te houden tot de nasporingen wat zou den verslappen. Hij verborg zich in een schuur. Zijn voedsel stal hij uit de provi siekamer van de boerderij, maar de diefstallen werden opgemerkt en de boer legde zich in hinderlaag. De volgende nacht hoorde hij niets, maar er was weer voedsel weg. De nacht daarop kreeg hij Lorentzen te pakken toen de ze met het, voedsel door een raam naar buiten klom. „Ik heb verloren en het is de moeite niet waard geweest", zei Lorentzen. „Ik zal nu wel tijd genoeg krijgen om over een volgende ontsnappingspoging te peinzen." Het Britse ministerie van bevoorrading deelde gisteren mede dat plannen voor toepassing van atoomenergie bij de op wekking van electrische energie door middel van stoomturbines binnen twee maanden ter goedkeuring aan het Britse kabinet zullen worden voorgelegd. Deze en andere plannen voor toepassing van atoomenergie in de scheepvaart zijn uit gewerkt door Britse atoomgeleerden. Zij geloven dat zij in minder dan twee jaren de nodige experimenten met succes kun nen uitvoeren er afsluiten. Naar wij vernemen, heeft de Fokker fabriek in verband met de plannen ten aanzien van de vliegtuigontwikkeling het advies ingewonnen van prof. Hein- kei, de bekende Duitse vliegtuigbouwer. Prof. Heinkel heeft daartoe met een tweetal medewerkers een bezoek aan de fabriek in Amsterdam gebracht. Verwachting tot Vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West, maar in de Noordelijke helft van het land tijdelijk zwakke en verander lijke wind. Iets zachter. Zou: 8.06—17.44; Maan: 2.5»—10.46. Het Nederlands Elftal, dat 22 Februari te Newcastle tegen het Engels B-elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Potharst (Ajax) en Van der Sluis (BW) Midden: Van der Hoeven (Ajax). Terlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax); Voor: Schrumpf (SVV), Lakenberg (Blauw Wit), Roosenburg (Sneek), Rij vers (NAC) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Huybnegts (BVV), De Vroet (Feijenoord) en Steenbergen (Feijenoord). Onze sportredacteur tekent bij deze opstelling het volgende aan: Zelfs met de oefenwedstrijd van gis termiddag voor ogen, bezit het Neder lands Elftal een aantal verrassingen, dat men voor onmogelijk had gehouden. Weliswaar staken in het Olympisch Stadion Stoffelen en Schrumpf boven De Vroet en Lenstra uit, maar vooral in het laatste geval leek het onwaar schijnlijk, dat men daaruit onmiddellijk zijn conclusies zou trekken. De terug keer van Rijvers en Potharst lag niets in de weg, maar eerliik gezegd hadden wij de opstelling van Steenbergen waar schijnlijker geacht dan die van Laken berg. Dit alles betekent, dat niet minder dan vier spelers, te weten Potharst, Stoffelen, Lakenberg en Rijvers, na een vrij lange afwezigheid weer in het Oranjeteam zijn teruggekeerd. Voor het verslag van de oefenwed strijd te Amsterdam, zie pagina 3. Een prijs van 20.000 is gevallen op lot nr. 12531 van de Staatsloterij. Leden van de Handelsvereniging van Korea hebben voor de Amerikaanse ambassade te Seoul (Korea) een de monstratie gehouden voor voortzetting der economische hulp van de Verenigde Staten aan Korea. Aan de demonstratie namen circa 6000 personen deel. Op de spandoeken, die werden meegedragen, stond te lezen: „Hervat de lAmeri- kaanse hulp aan Korea, om het commu nisme uit het Verre Oosten te verdrij ven. Door de West-Berlijnse sociaal-demo cratische partij was gisteren een open lucht-bijeenkomst belegd aan de Franse zijde van de grens tussen de Franse en de Sovjet-Russische sectoren van Ber lijn, waarop de burgemeester van West- Berlijn, professor Ernst Reuter, het woord zou voeren. Een uur voor het begin van de bij eenkomst trokken ongeveer duizend man West-Berlijnse politie over een afstand van 50 meter een cordon langs het plein, waarop de vergadering zou worden ge houden. Een half uur voor openingstijd was de helft van het plein reeds gevuld met socialisten, die uit alle delen van Berlijn, de Russische sector inbegrepen, naar de plaats van de bijeenkomst waren getrokken. Op nog geen honderd meter afstand, juist over de sectorgrens, stonden Duitse „Volkspolitie" en kleine groepjes toeschouwers, die met interesse doch on bewogen naar het cordon van de West- Duitse politie keken. Doch toen professor Reuter begon te spreken kwam er leven in de brouwerij bü de tegenstanders „over de gre.ns". Luidsprekers vielen de burgemeester, toen hij nauwelijks zijn eerste woorden had gesproken, reeds n» de rede. „Kom op, professor Reuter, wij wachten op u," klonk het door de luidspreker aan de Russische zijde van de sectorgrens. Het naar schatting uit verscheidene dui zenden personen bestaande gehoor van professor Reuter barstte hierop in een woedend gehuil los. Patrouillerende agenten moesten verscheidene honder den bezoekers tegen houden, die niet langer naar professor Reuter luisterden, doch op dreigende wijze oprukten in de richting van de Russische sectorgrens. „Niemand kan Berlijn veroveren door hier een putsch uit te voeren." riep Reuter in de loop van zijn rede uit, doelende op de berichten, dat een half millioen leden van de onder com munistische leiding staande „Vrije Duitse Jeugd" zouden trachten met Pinksteren de stad te „veroveren". „Wij hoeven niemand te vragen om tanks te zenden ter bescherming van ons wij kunnen voor ons zelf zor gen. Wij zullen deze communistische agenten niet onze positie laten onder mijnen zoals de vijanden van de demo cratie de republiek van Weimar onder mijnden," aldus Reuter. Bijna twee uren lang heeft de Haarlemse gemeenteraad zich gis-termiddag bezig gehouden met een voorstel van B. en W., waarin goedkeuring werd gevraagd tot aanleg en inrichting van een woontuin op een terrein tussen de Vondelweg en de Noorderbegraafplaats. B. en W. waren met dit voorstel gekomen om te kunnen voldoen aan de regelmatig inkomende verzoeken, grond ter beschikking te stellen voor het plaatsen van houten of andere tijdelijke woningen. Daarvoor zou oorspronkelijk een bedrag nodig zijn van 24.500.maar, naar wethouder Angenent vóór de behandeling mededeelde, dit bedrag moest met 6.900.worden verhoogd voor de aanleg van een riolering. Doch over het geld maakte de raad zich in eerste instantie geen zorgen. Wel kwam er scherpe critiek los op het voorstel zelf, een critiek overigens, die niet van romantiek verschoond bleef, maar die er tenslotte toch toe leidde, dat het voorstel werd afgestemd. Voor het eerst sinds haar ziekte is Eva Heron, de echtgenote van de president van Argentinië (rechts naast haar), in het openbaar verschenen bij de plechtige opening van het rechtskundige jaar". De voor- en tegenstanders waren dit maal niet te verdelen naar politieke richting en het was allereerst de heer GOEDEE (Arb.l, die scherp stelling nam tegen het voorstel. Hij kon zich begrij pen, dat B. en W. op deze manier eniger mate wilden tegemoetkomen aan het ontstellend tekort aan woongelegenheid, maar het was diezelfde woningnood, die hem een tegenstander deed zijn van noodwoningen als boven bedoeld. „Ga recht op het doel af bij de oplossing van dit probleem", zo betoogde hij, „en sla geen zijwegen in". Naar spreker's me ning zou het een betere zij het dan nog voorlopige oplossing zijn, wanneer er rigoureus gevorderd werd en men doeltreffender woningsplitsing toepaste. Hij zeide verder, dat het voorstel van B. en W., dat op het eerste gezicht een goede indruk maakt, op het laatst toch nog een noodtoestand zou scheppen. Zijn fractiegenoot VOOGD kon het betoog van de vorige spreker moeilijk ontzenuwen, maar wees er verder op, dat iedere dag van langer samenwonen ook een dag meer betekent van ellende. Hij was dan ook met het ooilege van mening, dat iedere gelegenheid moest worden aangegrepen om de ergste nood t« lenigen. „Van twee kwaden moet men nu eenmaal het beste kiezen", zeide de heer VAN VELSEN (K.V.P.) en hij kon onder meer met het voorstel meegaan, omdat na acht jaar deze woningen toch verdwenen zullen zijn. „Laten wij deze dertig mensen helpen", zo ging hij voort, „het zal geen pauper dorp worden". Overigens achtte hij het wel noodzakelijk, dat de gemeente toezicht zou houden op de bouw van deze woningen. De heer VAN DER VELDT (K.V.P.) daarentegen liet weer een ander ge- (Telefonisch van ónze Belgische correspondent) BRUSSEL, 8 Februari. Na een debat, dat bijna een volle maand geduurd heeft, heeft de Belgische Kamer vandaag het wetsontwerp tot inrichting van een volksraadpleging over de wenselijkheid van Koning Leopold's terugkeer goedgekeurd. Vóór stemden alle 104 aanwezige leden van de C.V.P. en 13 libe- listen, onder wie 5 liberale ministers. Tegen het ontwerp stemden 65 socia listen, 15 liberalen en 12 communisten. Drie Kamerleden, een katholiek, een socialist en een liberaal, waren afwezig. Geen enkel amendement werd aange nomen, doch een liberale motie, verklarende dat bij deze volksraadpleging de Monarchie, de Dynastie nóch het leger van 1940 In het geding zjjn, werd aan genomen, en haar tekst zal worden aangebracht op de kiezers-oproep. De voorzitter van de Kamer, Frans van Cauwelaert, zag zich genoodzaakt tot schorsing van de zitting over te gaan, toen de communistische afgevaar digde Raymond Dispy verzocht om een „dringende" interpellatie over het on langs tussen de Verenigde Staten en België ondertekende militaire bijstands program en de aan de gang zijnde on derhandelingen in Washington over het verschepen van uranium uit de Belgi sche Congo naar de Verenigde Staten. Hij beweerde, dat de Belgische regering de Verenigde Staten een handje hielp bij het vormen van een „bruggehoofd in België voor de aanstaande agressie oorlog tegen de Sovjet-Unie". Katholie ken en liberalen interrumpeerden Dispy zo luidruchtig, dat de woorden van de communisten in het rumoer verloren gingen. Van Cauwelaert schorste tenslotte de zitting gedurende twintig minuten, tij dens welke periode de openbare en de perstribune werden ontruimd. Na de hervatting van de vergadering en voordat de hoofdelijke stemming over het wetsvoorstel tot het houden van een volksraadpleging werd gehou den, voerde de liberale minister van Landsverdediging Devèze nog het woord. Devèze verklaarde de volksraadpleging als een nationaal ongeluk te beschou wen, hoewel hij van oordeel is dat deze, gezien de huidige samenstelling van de Kamer, niet te vermijden is. Graaf Carton de Wiart (C.V.P.)mi nister zonder portefeuille, die hierna het woord voerde, ontkende, dat de volksraadpleging een nationale ramp zou betekenen. Hij verzekerde dat in tegendeel het doen ontstaan en het la ten voortduren van de koningskwestie als een nationale ramp moest worden beschouwd. De liberaal Lefèvre las hierna na mens zijn partijgenoot Amelot. doyen van de Kamer, die door ziekte af wezig was, een verklaring voor, waar in werd medegedeeld, dat hij tegen de volksraadpleging is gekant, omdat deze de kiemen in zich zou dragen van een conflict tussen Vlamingen en Walen. De heer Busct, voorzitter van de Bel gische Socialistische Party, betoogde hierna, dat de volksraadpleging geen oplossing van het koningsprobleem be tekent. Hy verklaarde dat alleen de C.V.P., daar zij geen samenwerking der drie partyen heeft gewenst, vcrant- woordeiyk zal zijn voor de moeilgk- heden, die zullen ontstaan. „Wy hebben in de Kamer gezegd, wat wy te zeggen hadden", aldus spreker. „Thans zal niets ons meer kunnen weer houden in alle steden en gehuchten te gaan vertellen hoe wy over de koning denken". Met instemming van heei de verga dering, behalve de communisten, bracht de voorzitter van de socialistische partij hnlde aan de katholieke Kamervoorzit ter Frans van Cauwelaert voor diens onpartydige leiding van de debatten. Waafschynlijk zal de volksraadple ging kunnen plaats grypen op Zondag 19 Maart, de feestdag van St. Jozef, Pa troon van België. Het wetsontwerp inzake de volksraad pleging is in October j.l. reeds door de Belgische Senaat waarin de Chris telijke Volksparty de absolute meerder heid bezit goedgekeurd. Ai is het vak dat ge hebt nog zo i eenvoudig, gij zult uw geluk er in vinden, als gij u er geheel aan geeft.J luid horen. Hij vond het gelukkig, dat er geholpen werd, maar had hier bezwaar tegen de manier, waarop zulks geschiedde. Hij vroeg zich af, of de bewoners van deze woontuin dan wel zouden worden afgeschreven op het Huisvestingsbureau of dat zij urgente gevallen zouden blijven. Spreker verklaarde tenslotte zijn stem aan het voorstel niet te kunnen geven. De heer HENNEVELT (Comm.) sprak zich eveneens tegen het voorstel uit, zij het dan op 'n wat geagiteerde wijze, maar bij de heer DE LANDMETER (C.H.) vond het veel sympathie. Zijn fractie genoot VAN HOUWELINGEN RIJK- HOEK zag zelfs kans een lyrische ode aan het voorstel te wijden, toen hij op merkte, dat men het hele geval wat romantisch moest zien. „De mensen, die daar gaan wonen, zullen wel avontuur lijk zijn. Zij gaan samen onder een boom zitten, spelen op een guitaar en zingen een heerlijk lied". Onder hilari teit van de raad werd deze romantiek wel erg rauw proza, toen de heer MOL (Comm.) deze spreker toevoegde: „Gaat u dan zelf met een guitaar onder een boom zitten en geef uw huis aan wo ningzoekenden". Zijn fractiegenoot VOOREN kon het ook niet bepaald ro mantisch vinden onder de rook van een begraafplaats te wonen. De heer BLOKDIJK (Arb.) vervol gens had ernstige bezwaren, de heer FIBBE (V.V.D.) wilde deze mooie kans niet laten lopen en mevr. KERKHOF bleek tenslotte de meest practische te zijn, toen zij als huisvrouw opmerkte, dat die woningen zo klein zouden zijn, dat er meer buiten dan binnen zou ge leefd worden. En om haar woorden te illustreren gaf zij een schildering van vuilnisvaten, rollen zeil, wastobbes en bezems, die deze woningen zouden om heinen. Wethouder ANGENENT bepaalde zich ir zijn antwoord niet tot iedere spreker afzonderlijk en zeide in het algemeen, dat men deze zaak van twee kanten kon benaderen. Daar hij zelf altijd gevoch ten had voor verbetering van de volks huisvesting, zou hij de tegenstanders van dit voorstel gelijk moeten geven, ofschoon zij soms wel wat hadden over dreven. Hij mocht het overigens ge noegzaam bekend achten, dat er alles gedaan wordt om in Haarlem zoveel mogelijk woningen te bouwen. Maar de raad diende er toch rekening mee te houden, dat zelfs bij alle mogelijke krachtsinspanning geen oplossing zou gegeven worden van de woningnood binnen het tijdsbestek van acht jaren. Intussen blijft echter de ellende, zo be toogde hij, en laten wij dan eens gaan zien, of wij niet een aantal mensen kunnen helpen om zoveel mogelijk na righeid weg te nemen. Natuuriyk zal er nauwlettend toege zien moeten worden, wat er gebouwd wordt. Een woning van houten kisten komt er niet, evenmin als een tramwa gen. De inspectie van de Volkshuisves ting moet er trouwens haar goedkeuring aan geven. Een ideale oplossing achtte wethouder Angenent *dit voorstel na tuuriyk ook niet, maar wel bracht hy nog eens met nadruk naar voren, dat velen ermede geholpen zouden worden. Een langdurige repliek volgde nog, waarna de stemming volgde. Met 19 stemmen tegen en 15 stemmen vóór werd het voorstel verworpen. Een oude kwestie de sluiting van schoenwinkels kwam weer aan de orde, maar het duurde toch wel even, eer alles in kannen en kruiken was. Het voorstel van B. en W. was om de ver ordening op te heffen, waarin bepaald werd, dat de schoenwinkels op Dinsdag middag gesloten moesten zjjn en te ver ordenen, dat in het vervolg zulks het geval zal zijn op Maandagmorgen. Het standpunt der verschillende raadsleden bleek onveranderd, d.w.z. dat de heer HENNEVELT (Comm.) pleitte voor handhaving van de oude verordening met het oog op het winkelpersoneel, de heer JANSEN (Arb.) zich accoord ver klaarde met het voorstel, vooral omdat de Unie met dé winkeliers tot overeen stemming was gekomen, en de heer HOOY (K.V.P.) nog eens naar voren bradht, dat de winkelsluitingswet nu eenmaal niet de arbeidstijd regelt, zodat een winkel dus gerust gesloten kan zijn, terwyl het personeel geen vrij-af heeft. Ook wethouder BAKKER, die bij af wezigheid van zijn collega Happé de sprekers van antwoord diende, wees op de overeenstemming, die was bereikt tussen de Unie en winkeliers, en hij kon de raad dan ook niets anders adviseren dan het voorstel aan te nemen. Dit ge schiedde na stemming, waarbij de communisten tegen stemden. Van alle kanten werd de lof gezongen op het ondernemende Spaarndam. waar verschillende groeperingen uit de be volking samen het initiatief hadden genomen tot het stichten van een ge meenschappelijk jeugdhuis. In een voor dracht aan de raad stelden nu B. en W. voor een bijdrage van f 3500 ineens te geven onder voorwaarde echter, dat het ontbrekende bedrag van f 4000 op de totale onkosten eerst bijeen zou zijn ge bracht. De heer VAN DER GIESSEN (Arb.) vond het niet juist, dat die voor waarde gesteld werd. Volgens, deze spreker moest de gemeente genoegen nemen met de verklaring, dat die f 4000 er zouden komen. Hij stelde dan ook voor die voorwaarde te laten vervallen. Hy werd hierin bygevallen door mej. BOLSIUS (K.V.P.), die eveneens enthou siast was over de Spaarndammers, maar bezwaar maakte tegen de voorwaarde. Mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) ging in dezelfde toon door en was van mening, dat die voorwaarde het élan van de Spaarndammers zou remmen. Wethou der BAKKER verklaarde daarop, dat het college het voorstel van de heer Van der Giessen overnam en zonder hoofdeiyke stemming kwam het jeugd huis er „onvoorwaardeiyk" door. De benoeming van een lid van de commissie van toezicht op de stadsbi bliotheek en -leeszaal werd aangehou den, nadat mevr. SCHELTEMA er op had gewezen, dat de raad niets afwist van de voorgedragen candidaat e» dat men beter deed de raad door de overige commissieleden te laten voorlichten, zo als de regels dat voorschrijven. Het voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van het perceel Vogelkoopsteeg 8 ontlokte enkele opmerkingen van de zijde van de heer HENNEVELT, die betoogde, dat er wel meer van zulke woningen in Haarlem waren. Hij drong ei op aan de regering te verzoeken het woningvolume voor 1950 in Haarlem te verhogen. De heer Goedee maakte de wethouder er op attent, dat er bij Ge deputeerde Staten een verzoek kan worden ingediend om de verloren ruimte tengevolge van het onbewoon baar verklaren van woningen te mogen aanvullen. Wethouder Angenent zeide daarop, dat er reeds een „stevige" brief naar Gedeputeerde Staten was gezonden, waarin de ontevredenheid werd geuit over de geringe woningtoewijzing voor 1950. Thans is men van gemeentewege bezig te onderzoeken, welke woningen onbewoonbaar verklaard moeten wor den. verklaarde de raad zich accoord met het verstrekken van twee geldleningen aan het St. Elisabeth's Gasthuis ten be drage van f 19.745,96 en f 26.225,75, met het aangaan van een overeenkomst met de Stichting „Het Huis Van Looy" en met het verbouwen en uitbreiden van het politieposthuis aan de Amsterdam sevaart, waarvan de kosten op f 7200 komen. Het door de brandweer ont ruimde gedeelte van het gebouw Spaar - ne 106 zal worden hersteld en voor de waterzuiveringsinstallatie en uitvoeren van bijkomende werken in de zwemin richting aan de Houtvaart zal een nieu we pomp worden aangeschaft. Laten we dan ditmaal met het begin eindigen: de heer Mensink (Arb.) werd als raadslid geïnstalleerd, waarbij loco burgemeester Geluk het verdienstelijk werk memoreerde van mevr. Van Eek Van Thiel, die om gezondheidsredenen voor haar raadslidmaatschap had moe ten bedanken. Advertentie Anno 1490 'ti ;WAT LEVERT LEVERT IS GOED»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1