Miliioenendans in droombeeld CLECO KAPOK MATROSSEN ostwald fratt 50 jaar geïcfrcn Koe spelen de R.K. clubs? tli'tonzekianf AGËi\DA Hoe rijk aan gebouwen Haarlem over tien jaar zou kunnen zijn DE MOORD IN DE KATHEDRAAL" DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING WIE ZAL DAT BETALEN? Demonstratie van de „Wrigley" SYMPHONFiE-ORKEST „HAERLEM" Dirigent: Piet Halsema Wederom verkrijgbaar in vooroorlogse afwerking en kwaliteit s. n Albert van Dalsam gehuldigd Uitspraken rechtbank Loempia's WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Het oorlogsjaar 1799 ZWAKKERE STEMMING Beurs van Amsterdam Beurs van New York op Zondag 12 Februari VolendamRapiditas WMHO—IEV VVSBBSM WMS—NAS PVC—DSS Onze GezellenDRC KW—Vitésse GVO—WSV ASVVelsen DEC—DEM Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportre dactie van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant, N. Z. Voorburgwal 6573 Amster dam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de' uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Bioscopen Rembrandt: Dokter Elisabeth, (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Jeanne d'Arc (14 j.), 2.30 en 8 u.; Luxor: Nightstop in Dakar (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Wozzeck (strikt volw.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Doodlopende straat (18 j.J, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Butch past op de baby (14 j2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 9 Februari Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met ..Harvey", 8 uur. Gebouw „Irene" te Heemstede: Uitvoe ring Heemsteedse Fanfarecorps „Excelsior", 9 uur. Vrijdag 10 Februari Stadsschouwburg: Lezing van prof. Ro gier voor „Geloof en Wetenschap", 8 uur. De Eléctrische Trammaatschappij is begonnen met het laten dienst doen van goederentreinen op de lijn Haar. lemZandvoort. uitgetrokken. Maar op het grote plan gaat men eerst in 1952 een bedrag van f 600.000 uittrekken van de naar schat ting benodigde twee millioen. Naast dat politiebureau moet een gebouw voor Openbare Werken c.s. komen, waarvoor men maar f 1.300.000 begroot heeft. Waar om ook niet twee millioen, nu het min stens tot 1954 zal duren voor er aan voorbereidingen voor deze bouw gedacht kan worden? Alle gemeentelijke gebouwen komen op dit tienjarenplan voor, óf om ver nieuwd, óf om uitgebreid, óf om geres taureerd te worden. En dan die scholen! Met bosjes zullen ze uit de grond moeten oprijzen, zowel voor het lager als mid delbaar onderwijs Twee en twintig zijn het er totaal, waarvan alleen al een mid delbare school in Noord een bedrag vaD meer dan een millioen zal eisen. Voor riolerings- en bestratingswerk zaamheden vermeldt het lijstje negen en een half millioen gulden. Daarbij is de verdere uitvoering van het centrale rio leringsplan nog buiten beschouwing ge laten, want in tien jaar tijds moet er zeven millioen extra voor worden opge bracht. Zes bruggen moeten gebouwd of gemoderniseerd worden. Denkt u zich maar weer een groot aantal nullen in! Het maken van gefundeerde bestrating voor busrouten en hoofdwegen vergt een kapitaal van meer dan twee millioen. Tot slot de sport! Vier sportparken, nieuwe zwembaden, sporthaven, nieuwe parken, etc. Lezer, het heeft geen doel in details te treden. We zitten in een keurslijf, we zijn afhankelijk en we kunnen beter rustig afwachten wat er in de komende jaren misschien tot stand kan worden gebracht. Het verlanglijstje is zó groot en zó uitgebreid, dat het gedachten op roept aan Holle-bolle-Gjjs. Wilt ge concrete plannen, weet dan, dat op de kapitaaldienst van 1950 dë volgende werken staan, waarover de ge meenteraad straks bij de behandeling van de begroting in principe zal beslis sen: Bouw van de „Prinsenbrug" over het Noorder Buiten Spaarne f 700.000 de helft van het benodigde bedrag; uitvoe ring van baggerwerken in het Spaarne f 84.000; vernieuwing van walbeschoei- ingen f 28.000; bouw van een school in Haarlem-Noord f 450.000; bouw van twee kleuterscholen in Noord f 140.000; aanleg van het sportpark „Noord-Aken- dam" f 180.000, of de helft van het be nodigde bedrag; restauratie kap stad huis f 100.000; derde paviljoen voor de Nazorg aan de Schalkwijkerweg f 25.000; het maken van gefundeerde straten (busrouten) f 350.000, of een zesde deel van het totaal benodigde. Ook voor de bedrijven moeten grote kapitaalsuitgaven worden gedaan. Daar bij het tienjarenplan van Openbare Werken met deze kapitaalsuitgaven geen rekening is gehouden, komt het lijstje nog meer in de verdrukking en is een zeer onevenwichtig beeld ont staan Gistermiddag werd op het Phoenixter- rein in Haarlem de nieuwe lichtgewicht- benzinetruck, de „Wrigley", gedemon streerd. Dit kleine type bestel- of vracht wagen werd tijdens de oorlog in Enge land geconstrueerd. De motor van deze truck heeft een draagvermogen van 6001200 kg. en verbruikt 1 liter op 30 km. Men kan met dit wagentje allerlei stuurmanoeuvres uithalen, het kan voor- en achteruit rijden, de bestuurder kan het aan de ftand meenemen en het mo torblok, waaraan het voorwiel gemon teerd is, kan in alle richtingen gedraaid worden. De fabricatie van deze wagen is geen confectie, hij 'kan in iedere gewenste uitvoering besteld worden. De melkboer, de bakker en de groenteman kunnen misschien wel voordeel hebben van deze nieuwe constructie, maar het is jammer -voor het trouwe groenten- paard, dat heeft er nu weer een nieuwe concurrent bij gekregen. Te Haarlem is opgericht een afdeling van de Ned. Bond van Burger- en Bouw vakpatroons, opgenomen in de federatie van Bouwvakpatroonsorganisaties in Ne derland. Enkele jaren geleden gaven enige so cialistische raadsleden de wens te ken nen, dat „openbare werken" een tien jarenplan zou opmaken, met een urgen- tielijst der uit te voeren werken voor verschillende jaren. De wethouder en de directeur van openbare werken rang schikten als gevolg daarvan de objecten, die een grote en groeiende stad als Haar lem tot stand zou moeten brengen, waar na het plan in de betrokken commissie in behandeling kwam. Het is niet moeilijk plannen te regis treren, maar het is zeker in deze tijd bijna ondoenlijk om de financiële moge lijkheden en consequenties te overzien. Het rapport blijkt nu openbaar te zijn. De wethouder van openbare werken, de heer A. Angenent, met wie wij er over spraken, maande aan tot grote voorzich tigheid, omdat dit tienjaren-plan meer ambtelijke dan reële waarde heeft Om een voorbeeld te noemen; wat voor 1950 geprojecteerd was. kan slechts voor de helft uitgevoerd worden. Wat nu minder urgent geacht wordt, kan over enkele jaren zeer urgent zijn en omgekeerd; andere plannen kunnen thans geopperde op de achtergrond verschuiven; de fi nanciële positie ven de gemeente kan dermate verslechteren, dat vele lieve wensen naar een stoffige stadhuiszolder moeten verhuizen. Bijna zes en vijftig millioen vraagt het tienjarenplan. De verplaatsing van de groenten- en fruitmarkt naar de Waar- derpolder men heeft deze week de ligging op de afgedrukte situatie-teke ning kunnen zien vraagt zeven mil lioen in 1955. Maar wie zegt, dat het niet tien millioen kan worden in 1960? Op de bedoelde tekening zag men ook terrein voor een nieuw slachthuis, dat de eerste tien jaar nog niet aan de orde zal komen. Een nieuw politiebureau is wel zéér urgent Het zal aan de Raaks verrijzen eq op de begroting van dit jaar is al een bedrag voor het maken van een ontwerp Door de vermeerdering der bevol king moet het aantal leden van de Haarlemse gemeenteraad van 31 op 33 gebracht worden (thans zijn het er 39). De omnibusdienst van Heemskerk naar Beverwijk voldoet niet. Er wordt gedacht over vervanging door een paardentram. Advertentie: Rookt het merk „Kas teel van Heeswijk", de beste 254- cent-sigaar. Vleeshouwer Rotteveel levert 8 pond rookvlees voor f5.20, of 13 cent per ons. Haarlem bezit behalve de H.O.V. twee amateurs-orkesten. Deze twee orkesten zijn goed bezet (slechts enkele blaas- partijen moeten gewoonlijk worden aangevuld), studeren belangrijke wer ken in en durven daarmede in het openbaar op te treden. Eén der amateursorkesten, het Symphonie-orkest „Haerlem" kan zelfs bogen op een zeer flink bezette strij- kersgroep. Deze groep ontwikkelt door gaans een groot klankvolume, hetwelk een voordeel oplevert in werken met een omvangrijke koperbezetting, zoals in „Finlandia" van Sibelius. Het kan ook nadelig werkeh in oude werken die niet op een machtig groot klank volume zijn berekend en bovendien tot in het forte een transparante klank ver eisen, vooral bij Bach. Bij beroepsorkesten is men langza merhand zulke wérken met kleine be zetting gaan uitvoeren en men zou dit bij „Haerlem" ook kunnen en eigenlijk ook moeten doen. Want de strijkers spelen voortdurend met een spontaneï teit, soms zelfs een tikje overmoedig, waardoor het klankvolume voor een Bach-Sinfonia en een Haydn-symphonie te vol wordt, ook al speelt men in Haarlems grote concertzaal! Het zou nog niet zo'n enorm groot bezwaar vórmen, als de forte-klank soms maar niet een tikje grof en troe bel en er evengoed voldoende dyna misch contrast verkregen werd. Een fijn, mooi piano- en pianissimo- spel hoorde men wel enkele malen in de langzame delen van de werken van Bach en Haydn (Symphonie met de paukenslag) en laten we nu meteen de andere goede eigenschappen van het spel opsommen: warm gevoelvol, bij zonder in het middendeel van Finlan dia, correct rhythmisch tot in de Bach- muziek en bovendien zuiver! Dit alles met slechts kleine uitzonderingen, die van weinig 'invloed waren. Piet Halsema leidde met beheersing, trad mede als organist op in een Han- del-concert, waarbij Frans Eisen het orkest leidde en speelde als orgelsolo een Air en Gavotte van Wesley met welgekozen registratie. De hobosolo in Bach werd vervuld door A. Butter, stijl- en smaakvol, al leen af en toe ietwat scherp van toon. De sopraan Ankie van Wickevoort- CrOmmelin verving Hélène Ludolph en droeg de imposante scène en aria „Ah! Perfide" van Beethoven klankrijk en met goede uitbeelding voor. De soliste, concertmeesteres en diri gent ontvingen fraaie bloemstukken; de talrijke aanwezigen betoonden zich uiterst voldaan. OL. KOOP. De bevolking der gemeente Bever wijk bedroeg op 1 Januari 1900 5346 zielen. Advertentie Het fraai gelegen hotel Duinendaai met omliggende gronden te Sant poort zal als villapark geëxploiteerd worden. Op 21 Februari is in tegenwoordig, heid, van bestuursleden en kerkelijke autoriteiten het verbouwde R. K. Armhuis aan de Kerklaan te Heem stede plechtiglijk ingewijd. netjes wel kan waarderen, maar naast het idealisme ook wel zakelijkheid wil zien. Bijna vallen de plannen in duigen wegens gebrek aan geld (ook al heeft de gangster de grond geschonken) maar op dat ogenblik komt er een autobus vol Franse nonnetjes mitsgaders een rector aan, zodat de avonturen opnieuw beginnen. Te langen leste brengt een jazz-componist uitkomst, zodat de toe schouwer in zijn fauteuil de inwijding van de nieuwe kapel en het noodzie kenhuis nog kan meemaken. Als film heeft het product weinig waarde, maar ter ontspanning, spe ciaal voor ons katholieken, is het bij zonder aanbevelenswaardig. Het is geen zoetelijk geval geworden en naar Amerikaanse begrippen heeft de ré gisseur van de andere kant zeer zorgvuldig de grenzen van het toe laatbaar-humoristische behouden. Misschien moet U even wénnen aan nonnen, die in een open jeep over de weg racen, terwijl zij de rozenkrans bidden; aan dat geestige moment, waarop een in een automaat gewor pen medaille van de H. Judas een soeplawine op de grond doet klette ren; aan de zuster in vol ornaat, die om 500 dollars aan een spannende tennismatch deelneemt en verraadt dat zij zes jaar geleden een ster op de Franse banen was. Het zou voor de regisseur zo gemak kelijk geweest zijn wondertjes te laten zien, terwille van het zo heilige doel. Regelmatig worden we daarom trent echter in het ootje genomen, want een wonder is altijd nog een won der. Als zuster Margaret op het ter rein waar de kapel zal worden ge bouwd een stok in de grond slaat, spuit er plotseling een bron op. Een wonder! juichen de zusters en de bios coopbezoeker denkt hetzelfde. Maar even later blijkt een hoofdbuis van de waterleiding getroffen te zijn, zodat de buurman geen bad kan nemen. De film is het zwakst waar in de weelderige kamer van de componist lege liedjes gezongen worden. Aardig is echter weer de vondst om de oorspronkelijk ge waande melodie van een moderne song terug te brengen tot het Gregoriaans van het zusterkoor, dat in de stal in gebed is. Loretta Young en Celesete Holm stel len de nonnetjes voor en ze doen het aantrekkelijk en beheerst. Wij kunnen ieder aanraden dit „hei lig geweld" te gaan zien, er plezier aan te beleven en opnieuw waardering op te doen jegens de vele religieuzen, die ook in ons land, door een taai volhou den en een diep vertrouwen op Gods voorzienigheid, werkelijk wonderen verrichten. De film draait als première voor Ne derland de komende week in het Rem- brandt-theater. v. W. De hulpkerk der R. K. Parochiale gemeente te Bennebroek is in gebruik genomen. Met het afbreken van het bestaande kerkgebouw, in plaats waarvan een ander zal verrijzen, dat aan moderne eisen voldoet, is men begonnen. De raad stelde de heer<j. A. Sprin ger tuinbouwarchltect aan als advi seur voor Hout en Plantsoenen. 1 -persoon» met kussen In verschillende winkels zijn bus sen geplaatst waarin men voor de werkloze diamantbewerkers zijn ga ven kan offeren. 2-persoons met kussens in 'n vergadering van Volksweerbaar, heid te Haarlem werd medegedeeld, dat de schutterij te weinig beant woordt aan het grootse doel van landsverdediging en een wettig volks leger. Transvaal werd ten voorbeeld gesteld aan Nederland. Op zekere dag dat Augustinus hevig werd aangevochten door de twijfelingen, welke aan zijn bekering voorafgingen, had hij zich zo verhalen zijn „Belijde nissen" in een bosje teruggetrokken om in zichzelf te keren. Plotseling ver nam hij een stem, die hem de woorden toesprak: neem, lees. Zijn blik viel hier bij op een boek, waarin zijn vriend Aiypius verdiept zat. Het was een brief van St. Paulus. die de bekering van de Kerkvader besliste. Aan de woorden: neem. lees. moest ik denken, toer. mij de aanwinstenlijst on der de ogen kwam van de R. K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek te Haar lem, bevattende niet minder dan onge veer 700 titels van boeken en tijdschrif ten, welke gedurende het laatste jaar werden aangeschaft. Onwillekeurig ver anderde ik de woorden in: leen en lees, en de toepassing hiervan op deze cata loog moge op het eerste gehoor wat pro fanerend lijken, zij is dit allerminst voor wie het groot belang van onze Katho lieke Leeszaal en.Uitleenbibliotheek be- «eft. Ik geloof, of juister gezegd, ik weet, dat dit besef nog bij al te veel geloofs genoten ontbreekt. Een uitleenbiblio theek is voor hen een uitleenbibliotheek, zonder dat zij zich afvragen of de eerste de beste instelling van die naam hun lectuur verschaft, waarvan zij in katho liek en cultureel opzicht rijker worden, om _van het tegenovergestelde maar niet eens te spreken. Waarvoor evenwel werd dan ten koste van zoveel offers en idea lisme de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem gesticht, die zo wel haar predicaat R. K als openbaar niet zonder reden draagt? Het is een instelling van allen en voor allen, die cultureel en katholiek niet bij hun tijd ten achter willen blijven. Dat ons ka tholieke volksdeel daaraan zowel op het een als op het ander gebied nog op geen stukken na toe is blijkt o.m. juist uit het tekort aan waardering voor hun eigen leeszaal en bibliotheek. En nu zou ieaer, die nog altijd met het vooroordeel rondloopt, dat zo'n katholieke biblio theek natuurlijk „bekrompen" is en „je daar de meeste boeken toch niet kunt krijgen", eerlijkheidshalve eens een kijkje moeten gaan nemen op Nieuwe Gracht 70. Hij zal er zich dan zelf van kunnen overtuigen, hoe deze bibliotheek ook volgens het getuigen van alles zins bevoegde met-katholieke instanties een der beste en uitgebreidste is van Nederland. Trouwens, het blijkt al uit de aanwinstenlijst, welke ik boven noemde en die. wat de romans betreft, aansluit bij de omvangrijke romancata loog in Mei 1949 verschenen. t Laat ik hier alleen maar een over zicht geven van de inhoud. Naast een keur van tijdschriften op allerlei ge bied, vinden wij er werken over wijs begeerte. zielkunde en godsdienst, en wat deze laatste categorie betreft, is de godgeleerdheid evengoed vertegen woordigd als lectuur over het geeste lijk leven, werken over kerkhistorie evengoed als heiligenlevens en beke ringsgeschiedenissen of verhandelingen over liturgie. Voor de studerende en de vakman zijn er werken over sociale we tenschappen, rechtswetenschappen, exac te wetenschappen, terwijl de practicus zich kan laten voorlichten door ge schriften over opvoeding, psychologie en huishoudkunde. Doch er is nog veel meer voor deze twee groepen van le zers: boeken over handels- en bedrijfs wetenschappen, over land- en tuin bouw, licliamelijke opvoeding, sport en spel, over toegepaste wetenschappen als electriciteit. luchtvaart, verkeer e.a. Ruimer kans nog is er op het gebied van kunst: beeldende kunst, muziek, film en fotografie. De ruimste keuze evenwel blijkt voorhanden op roman- gebied, hetzij in oorspronkelijk Neder lands. hetzij vertaald uit Frans, Duits of Engels. Zelfs vermeldt de cataloog enkele werken op dit gebied in Espe ranto. En zoals op ieder gebied is ook hier met evenveel smaak als kennis van zaken gekozen. Een aparte vermel ding verdient dat de R. K. Leeszaal er zelfs niet voor teruggeschrokken is de nieuwste en belangrijkste verzen bundels aan te schaffen. Ten slotte kan men zijn hart nog ophalen aan reis beschrijvingen en geschiedenis, land en volkenkunde, folklore en costuum- kunde. Zoals blijkt: een uitgebreide collectie, die ongetwijfeld en alleen in het belang van Katholiek Haarlem nog uitgebreider zou zijn, mocht het ledental van de R.K. Leeszaal en Biblio theek in hetzelfde tempo toenemen als het afgelopen jaar. Daarom: wie nog geen lid is, geve zich als zodanig op, niet het minst ook uit welbegrepen eigenbelang. Het ligt in de bedoeling een drie maandelijkse lijst van aanwinsten uit te geven. Men kan zich de toezending hiervan garanderen door zijn naam en adres op te geven aan het Uitleen bureau van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe Gracht 70. Tel. 13778. P. CLIMACUS BAYER O.F.M. In het Bloemendaalse park brand den 26 Februari de eerste electrische lantaarns langs de wegen. „Wij mogen wel erkennen, dat U Ne derlands grootste toneelspeler bent en de voorganger van de jongere generatie". Met deze woorden huldigde wethouder D. J. A. Geluk namens het gemeente bestuur en toneellievend Haarlem gis teravond Albert van Dalsum in de Stads schouwburg ter gelegenheid van diens veertigjarig toneel-jubileum. Nog maar kort geleden Werd Van Dal sum gehuldigd na een besloten voorstel ling voor „Geloof en Wetenschap" maar ook gisteren was het weer een enthou siast publiek, dat na de voorstelling van „De moord in de kathedraal" hem een hartelijke ovatie bracht. Wethouder Ge luk herinnerde in zijn toespraak aan een artikel van Ben van Eijsselstein, dat deze vijftien jaar geleden schreef naar aanleiding van Van Dalsum's zilveren jubileum en waarin de vraag werd opge worpen, of net toneel niet afgedaan had, bij de snelle groei van de film. Toen reeds kon men echter wijzen op de figuur van Van Dalsum, hy is het geweest, die de jongeren de weg heeft gewezen en hen met zijn spel immer heeft geïnspi reerd. De wethouder bood tenslotte de jubilerende acteur een fraaie mand met bloemen aan. Een tweede mand werd aangeboden namens het Nederlands To neelverbond, afdeling Haarlem. Met enkele eenvoudige woorden dank te Van Dalsum voor de prettige huldi ging en mooie bloemstukken) hij was er zijn publiek dankbaar voor, dat het in zo'n groten getale was opgekomen om het stuk te zien „dat hem zo dierbaar was". Wat het stuk zelf betreft, mogen wij kort zijn. Uitvoerig schreven wij daar over reeds na de eerste voorstelling voor „Geloof en Wetenschap". Ook nu weer was Van Dalsum de alles beheer sende en toch bescheiden figuur, die als de Aartsbisschop van Kantelberg rustig en waardig de religieuze toon wist vast te houden en het martelaarschap van Thomas Becket voor iedereen aanvaard, baar maakte. De reecjs prominente ac teurs en actrices, die met hem het spel van Eliot alle recht deed wedervaren mocht overigens terecht in bet langdu rige applaus delen. Precies vijftig jaar geleden gaven B. en W. van Haarlem te :ennen, dat de bestaande fontein in de Hout niet meer aan haar bestemming beant woordt. Daarovx werd voorgesteld 'n rustieke fontein te doen oprichten in de Hertenkamp tegenover het gras veld voor het Paviljoen „Welgele gen." Wanneer daarvoor een bassin wordt gemaakt, zoals dat van de fon tein op het Frans Halsplein, met rotswerk van natuurlijke steen, ge wone bestrating, enz., zal er voor f 700 iets goeds verkregen worden. De raad besloot echter de fontein te laten waar zij was. Een halve eeuw later wordt er ge delibereerd over de plaats van het Hildebrandmonument in de Hout, waarbij ook het paviljoen „Welge legen" ter sprake komt. De oude fontein is tenslotte toch afgebroken, zodat er misschien aanleiding is om te veronderstellen dat het Hildebrandmonument er op een goede dag in het ver verschiet zal worden onthuld. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11401 Twee weken geleden stond de 22-ja- rige carrosseriebouwer B. de K. uit Aalsmeer terecht voor de Haarlemse rechtbank wegens overtreding van de vuurwapenwet. Hedenmorgen werd uit spraak gedaan en deze man, die een wapen-arsenaal in zijn huis verborg, werd veroordeeld tot 20.boete. Het onderzoek tegen J. C. v. d. L. uit Barendrecht, die telmachines gestolen had, achtte de rechtbank niet volledig. In afwachting van het psychiatrisch rapport moet de verdachte nu zijn voorarrest in het huis van bewaring te Utrecht doorbrengen. J. P. uit IJmuiden, die regelmatig winkelbonnen had weggenomen, werd veroordeeld tot een jaar hechtenis met drie maanden voorwaardelijk. De heler kreeg tien maanden met aftrek van voorarrest. DE specialiteit van de Advertentie Stationsplein 6 - telef. 21750 S uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip Advertentie Advertentie De rookworst met de fijne, zachte rooksmaak ATLANTIS. 9 Febr. 650 mijl t~> Z.O van Ceylon op weg naar A'dam. KOTA INTEN, 13 Febr. te Djakarta. SIBAJAK, 13 Febr. te Djakarta. TABINTA, 18 Febr. te Amst. WATERMAN, pass. 9 Febr. K. Bon. ZUIDERKRUIS, 9 Febr. te Suez. In winkels mei onsreambillell Het overzicht van de geschiedenis der 18e eeuw wordt in" bijgaand ar tikel besloten met een anecdotische beschrijving van het oorlogsjaar 1799, dat in midden-Kennemerland zulke diepe sporen heeft achtergelaten. Een monument te Beverwijk herinnert er nog aan, het „Huis met de kogel" te Castricum, het „Russische Vlak" in het Heemskerkerduin. Een verhaal als dit wekt reminicenties op aan hetgeen we zelf enkele jaren gele den meemaakten. De geschiedenis herhaalt zich steeds. Amsterdam, 8 Febr. 195Ö. De aandelenmarkt heeft vandaag me rendeels beperkte koersverliezen te zien gegeven. Kopers hielden zich min of meer afzijdig, terwijl een betrekkelijk gering aanbod de koersen drukte De handel maakte echter over het geheel een kalme indruk. De Indonesische lond- sen hadden enigszins van winstnemingen te lijden en boekten koersverliezen in de leidende soorten van circa 3 pCt. (Nlet-offlclëlc «oersen i Vorig Opening slot 9/2 154 Neden 1948 100% Ï-3V, Nederland 1947 98ft 98ft 3 Ned. 62-84 del tac 100 msciir Grtbk 46 3 nCt 9 8% Ned. Handel MB een lt>4 A.K.U 18274 182% Jan Berkels Patent 117% Jalvê-Delft eert 140% van Geidei 1551/, Kon. Hoogovens eert 194 Unilever eert 223% 22214 Ned. Kabel 296:/, Philips 230% 22954 Kon Petroleum 291% 290 Amsterdam' Rubbei 151 14954 Holl Amerika L4)n 160 Kon N. Stoomb Mn 136% 137% Ned Schéepv Ome i52Vi 152'A H.V.A 159%. 158 Dell MB cert 148% 146(4 Tegen het einde van de achttiende eeuw hing oorlogsrumoer in de lucht en Franse soldaten doorkruisten met Hol landse collega's de kuststrook, omdat men een landing van Engelsen en Rus sen vreesde. Vreemd volk was voort durend op de wegen en de Heemskerkse municipaliteit moest al eens scherp op treden tegen burgers, die deze elemen ten in hun woningen logeerden. Zo werd op 31 Mei 1798 zekere Cornelis Hoge- boom „op 't Hoogdorp" ter verantwoor ding geroepen, „sorgvuidlgst" moest hij het „logeeren" van enige vreemdeling vermijden. Het waren bewogen dagen voor Kennemerland. In Mei 1799 zetten de Engelsen voet aan land op de rede van Texel om de Fransen uit het land te verdrijven. De Fransen voerden steeds meer troepen aan om de vijand tegen te houden. On der de Franse generaal Brune was een legermacht van 25.000 man bijeen, waar onder 14.000 Fransen. Langs Grote Houtweg en Hoogdor- perweg trokken zij "haar het Noorden, over Noorddorp. Wegens „de groote pas sage" was de stenen heul in de Grote Houtweg, waardoor de Kerkbeek stroomde, ingestort en omdat er geen tijd voor herstel was, werd een houten bruggetje met leuningen aangebracht, slechts drie ellen breed. Ook de bewo ners van de Hoogdorperweg hadden het twijfelachtige genoegen de troepen her- vecht geweest. Op 2 October leden zij bij Bergen een zo zware nederlaag, dat generaal Brune zich genoodzaakt zag zijn troepen tot Beverwijk en Purmer- end terug te trekken. De Engelsen en Russen lagen ten Noorden van Castri cum, de Fransen en Hollanders te Uit geest en Heemskerk, maar de meesten te Bakkum. ,,'t Hooft quartier" was ge vestigd in Assumburg, waarvoor de ge meente 50 pond kaarsen verstrekte. En gelse voorposten waren van Limmen via Castricum langs de Hollaan voorbij de Malleweg tot aan het bos van Deutz doorgedrongen, terwijl vooral Russische voorposten van Noord-Bakkum langs de zeeduinen tot in Heemskerkerduin, ja zelfs tot aan „De Vlotter" op Noord dorp waren gekomen. „Dit is zeker", schrijft pastoor N. Bommer in zijn dag boek over de slag bij Castricum in 1799, dat er Russen onder Heemskerk en op Noorddorp zijn, want twee of drie Rus sen waren in het gevecht gebleven en op een buitenplaats begraven; dóg we derom opgegraven en buiten die plaats in 't duyn begraven". Waarschijnlijk wat dit in het bekende „Russische vlak", waar nog dikwijls resten van beenderen van mensen en paarden worden ge vonden alsmede van wapens. Het spreekt vanzelf, dat in die kri tieke dagen grote onrust onder de be volking heerste. Sommigen verlieten have en goed. Jacob Velt uit „Het bonte Paard" bijvoorbeeld ging naar Marquet te, anderen zochten een onderkomen op Assumburg. Wijlen de 95-jarige Adria- nus Schipper heeft meer dan eens ver- Anaconda Coppei Bethlehem Steel Jhrysler Corp. General Electric General Motore Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steej Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater US Steel ex dividend Aaverténtte AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2