EPIC DE noorman: 1 Gevestigde in test voor reputaties wankelen Newcastle Alpha's niet in staat tot zege op de B-ploeg MY VALEI ïiFimr INKRIMPING BEROEPS POLITIE HOUDT GEEN VERBAND MET RESERVE-POLITIE Steun Wettig Gezag' BURGEMEESTERS BENOEMINGEN Accijnsverhoging funest voor distilleerindustrie Twee doelpunten van Roosenburg m Onderzoekzaak Thiessen vrijwel geëindigd Weens pleegkind door stroom gedood Apothekers-assistenten verwerpen loonvoorstel JLlJLil' I/JU Binnenlandse Veiligheidsdienst is een noodzakelijk kwaad Zij zon voor minstens de helft worden lamgelegd Van Raalte doelman bij de Zwaluwen Heffingen door de T.N.I. DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 REGERING ANTWOORDT DE EERSTE KAMER Hij had geen medeplichtigen Provinciaal Montfortanen Tweede Kamer vergadert in „Grafelijke zalen" Doodstraf werd levenslang Bootdienst LemmerA'dam hervat Departementale lekken? Naar A.P.R-A. overgelopen kV DragerMichels vleugel ZESDAAGSE GENT Kees de Ruijter te Waalwijk gehuldigd GEDWARSBOOMDE Elf ianden voor wereldtitel schaatsen ingeschreven Nederl. zwemploeg te Aarhus superieur Sportdag aan de Zaan Sportsnippers M De inkrimping van de beroepspolitie houdt in geen enkel opzicht verband met de aanwezigheid van reserve-politie. De reserve-poli tie toch is uitsluitend be stemd om onder abnormale omstandig heden de taak van beroepspolitie te ver lichten, aldus minister Teulings in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Binnen landse Zaken. Alhoewel in sommige gemeenten na het bekend worden van de inkrimpings maatregelen een terugslag in de animo voor de reserve-politie merkbaar is ge weest, vertrouwt de minister, dat deze uiteenzetting zal bijdragen tot het weg nemen van misverstanden en dat „Steun Wettig Gezag" zijn activiteit weldra ten volle zal ontplooien. Met de door sommige leden uitgespro ken wens om binnen het raam van „Steun Wettig Gezag" als overkoepelend orgaan, aan de Bijzondere Vrijwillige Landstorm het recht te hergeven zich in eigen verbanden te organiseren,, kan de minister zich niet verenigen. De regering is nog steeds van oordeel, dat onder bui tengewone omstandigheden de vrijwilli gers individueel het normale gezag moe ten versterken en dat er derhalve geen plaats is voor groepen, die onder eigen commandanten naast de normale gezag- organen met eigen taken zijn belast. Indien er in de kringen van de Bij zondere Vrijwillige Landstorm nog aarzeling mocht bestaan om toe te treden tot de reserve-organen, wordt zulks betreurd. Een en ander echter is voor de regering geen aanleiding van de ingeslagen koers waarover met de leiding van de B.V.L. over eenstemming werd bereikt af te wijken. Evenals tal van leden, wacht ook de minister het rapport van de commissie- Langemijer met belangstelling af. Ook hij behoudt zich algehele vrijheid van mening voor bij de beoordeling van dit rapport. Met een regeling, welke zou uitgaan van de status-quo, zou ook hij zich niet kunnen verenigen. Het zal geen verwondering wekken, dat de minister de vraag, of in afwachting van de wet telijke regeling, welke het politie-vraag- stuk tot een oplossing zal moeten bren gen, tussen hem en zijn ambtgenoot van Justitie volledige overeenstemming be staat aangaande de verantwoordelijkheid m hoogste instantie voor de openbare orde en rust, wat de principiële aspecten betreft, ontkennend moet beantwoorden. Hij vertrouwt inmiddels, dat bij de voor bereiding van de te verwachten wette lijke regeling de thans ontbrekende over eenstemming bereikt zal worden. Dat hier en daar bezorgdheid heerst •ver de inkrimping van het politie-appa- raat, acht de minister begrijpelijk. In de gemeenten, waarin tengevolge van de inkrimping een reorganisatie van de dienst nodig is, zullen aanvankelijk wel enige moeilijkheden moeten worden overwonnen. Deze moeilijkheden zijn naar het oordeel van de minister echter ongetwijfeld niet onoverkomelijk. Inte gendeel, hij is van mening, dat een ver hoogde efficiency op den duur slechts tot voordeel kan strekken. Bij de behandeling van het begro- Naar het A.N.P. meldt, is het .onder zoek in de zaak-Thiessen vrijwel ge ëindigd. Verdachte zal vermoedelijk Vrijdag voor de Officier van Justitie in Haarlem worden geleid. Uit het onderzoek, door de douane recherche ingesteld, is niet gebleken dat Thiessen in deze zaak medeplichti gen had. Daar hij geen vaste woon- en verblijfplaats in Nederland heeft, zal hij vermoedelijk tot het proces wegens de- viezensmokkel in voorarrest blijven. Zoals men zich zal herinneren, werd Thiessen 2 Februari j.l. op het vliegveld Schiphol gearresteerd, daar hij in het bezit bleek te zijn van een bedrag aan dollars en verdacht werd van deviezen- smokkel. Pater C. Heiligers, directeur der Mont- fortaanse tijdschriften te Berg en Dal, is. als opvolger van Mgr. dr. J. Theu- nissen, benoemd tot Provinciaal van de paters Montfortanen. De nieuwbenoemde werd in 1909 te Haarlem geboren en ontving de H. priesterwijding in 1935, waarna hij als volksmissionaris werkzaam was. Zoals reeds vroeger werd gemeld is het de bedoeling, dat zodra wordt over gaan tot de verbouwing, ter verbete ring van de localiteiten der Tweede Kamer, de z.g. „Grafelijke Zalen" zul len worden gebruikt ten behoeve der werkzaamheden van de Tweede Ka mer. Het ligt in het voornemen de Grafelijke Zalen tot dit doel te blok keren, ingaande 16 Februari. Het ge volg hiervan is, dat de Grafelijke Zalen, ingaande die datum en verder het ge hele jaar uit niet meer voor andere doeleinden, zoals congressen e.d., be schikbaar zijn. Wel zal in beperkte mate, n.l. voor zover de Kamerverga deringen e.d. dit niet beletten, gelegen heid worden gegeven tot bezichtiging der Grafelijke Zalen. De 45-jarige A. K. V. uit Amsterdam Werd wegens zijn optreden tegen Joodse landgenoten bij de Zentralstelle fuer Juediscbe Auswanderung door het Amsterdamse Bijzondere Hof tot de doodstraf veroordeeld. Bij behandeling in beroep voor de Bijzondere Raad van Cassatie verklaarde V.. dat hij ver schillende personen tijdens de bezetting heeft geholpen, hetgeen ten dele is juist bevonden. In verband hiermede en rekening houdende met het uitgebrachte psy chiatrisch rapport, concludeerde de Procureur-Fiscaal tot levenslange ge vangenisstraf, met welke straf de Raad *ich verenigde. De bootdienst Lemmer-Amsterdam "Wer het IJsselmeer is hervat. Vanmor gen acht uur is de „Jan Nieveen" van Groningen—Lemmer Stoombootmij. Lemmer vertrokken. tingsontwerp in de Tweede Kamer heeft de minister er reeds op gewe- zen, dat de Binnenlandse Veilig heidsdienst een noodzakelijk kwaad is, waarbij de nadruk dient te vallen op de noodzaak. De overheid en de gemeenschap ziefi zich geplaatst voor het feit, dat er krachten aan het werk zijn, die principieel een omver werping van het democratische staatsbestel en yan de fundamenten van de samenleving willen bewerk stelligen en daarbij geen middel on beproefd laten. De ontwikkeling ook in andere landen wijst uit, dat dit een internationaal verschijnsel is. De zoeven bedoelde krachten vinden buitenlandse ondersteuning. Teneinde tegen deze gevaren een adae- quate afweer te stellen, is het noodzake. lijk, dat de regering en de gezagsorganen in de gemeente en de provincie, t.w. de burgemeesters en de Commissarissen der Koningin, bij voortduren nauwkeurig op de hoogte zijn'van elk streven, elke pro paganda, alle toestanden en handelingen met de daarbij aangewende of beschik bare middelen, welke gericht zijn tegen of gevaar kunnen opleveren voor de openbare orde, rust en veiligheid- in de meest uitgebreide zin. De regering en de overige gezagsorganen dienen daartoe over de mogelijkheid te beschikken de daarvoor in aanmerking komende feiten en toestanden, niet alleen die, welke zich openlijk voordoen, doch mede die, welke zich in het verborgene voltrekken, te kennen. Dit geldt mede ten aanzien van de personen, die hierbij betrokken zijn. Het is duidelijk, dat het politie-appa- raat naar zijn diverse organisatori sche onderscheidingen het aangewe zen middel is tot het verkrijgen van deze gegevens. Tevens is duidelijk, dat deze gegevens, hoe onbelangrijk zij op zich zelf ook mogen schijnen, uiteindelijk op één punt moeten worden gecombineerd. Daartoe in de eerste plaats dient de Bin nenlandse Veiligheidsdienst. Anderzijds moet deze dienst ook technische advie zen geven ter bevordering van veilig heidsmaatregelen in alle vitale en kwets bare overheids- en particuliere instel lingen en bedrijven. Naar aanleiding van critiek van Eer- ste-Kamerleden op de burgemeesters benoemingen, deelt de minister van Binnenlandse Zaken thans in zijn Me morie van Antwoord mede, dat hij met gemengde gevoelens kennis heeft ge nomen van die verklaringen, waarin gezegd wordt, dat departementale lek ken op hoger en lager niveau niet uit gesloten zouden zijn. Dit zou dan de oorzaak zijn, dat tevoren reeds namen van de1 te benoemen candidaat in de pers circuleren. Deze klacht, aldus de minister, kan slechts dan geuit worden, als zij niet op losse gronden berust. Doch waarom hebben deze leden de minister van de gegevens dan niet terstond mededeling gedaan? Als voor de klacht grond be staat, dient zij terstond aanleiding te geven voor een nader onderzoek, opdat de minister zo nodig de vereiste maat regelen kan treffen. Berust de verkla ring echter op vage vermoedens, dan ware zij beter achterwege gebleven, daar aldus de goede naam van het de partement dan in discrediet wordt ge bracht. De minister heeft goede gron den om aan te nemen, dat het door hem op de pers gedane dringende beroep niet tevergeefs is geweest. De leden, die zich de vraag hadden gesteld, waarom het noodzakelijk was, dat in de gemeente 's-Gravenhage een burgemeester benoemd werd, die de Christelijk-Historische beginselen was toegedaan, verloren, aldus minister Teulings, kennelijk uit het oog, dat bij de voorziening in een burgemeester-va cature en zeer zeker op het hoogste ni veau, de politieke factor niet de enige» is, die beslissend is. Negentien mannen van de onderne- mingswacht van Pasir Angin, 12 k.m. ten Zuiden van Bogor (Buitenzorg), zijn in de nacht van Dinsdag op Woensdag verdwenen. In brieven, die zij achterlieten, deelden zij mede, dat zij waren overgelopen naar de APRA. Naar A.P. meldt heeft de Indonesi sche Zeeliedenbond gedreigd tegen de K.P.M., zowel in Djakarta als in Singa pore in staking te gaan. De bond eist hogere lonen en betere sociale voorzie ningen. Tijdens zuiveringsacties in de resi denties Pekalongan, speciaal in Tegal en Brebes, is een drietal beulen gevan gen genomen, terwijl voorts de assis- tent-wedana zich heeft overgegeven. Stom ovetGima (Van onze Rotterdamse redacteur) Het vermelden van óffers, welke ge bracht moeten worden om een Bene- lux-unie te realiseren, werkt nog niet alarmerend zolang het blijft bij getheo retiseer in den vage. Zodra concreter vormen zichtbaar worden kan de af faire echter moeilijk te verteren blij ken. Dit is thans met name het geval in Schiedam en Rotterdam, waar, gere kend naar de omzet, rond 55% van de Nederlandse gedistilleerdindustrie ge vestigd is, welke hevig in de maag zit met het ingediende wetsontwerp tot verhoging van de accijns tot f 596 per hl. en zich bovendien bedreigt voelt door een ander w.o. inzake de omzet belasting, Waardoor gedistilleerd onder het z.g. „tussentarief" komt te vallen. Wat de kwestie van de accijns be treft diene ter vergelijking, dat deze April '46 f 275 bedroeg. Tengevolge van het overleg met België is dit bedrag in verschillende phases opgevoerd en na de devaluatie kwam men op, de Luxem burgse ministersconferentie tot de hier- bovengenoemde som. Het vermelde tussentarief schept me de de verleiding tot clandestien sto ken. Immers men becijfert, dat op een klein vaatje van 100 liter alcohol (96%), waarvoor de fabriekswaarde ge steld wordt op f 85.per hl., straks f 1150.aan accijns verschuldigd zal zijn en als deze hoeveelheid de consu ment bereikt, komt daar nog ongeveer f 120.— omzetbelasting bij. De Bond van Katholieke Fa brieksarbeiders heeft dezer dagen nog eens de bezorgdheid vertolkt, welke door de te verwachten ont wikkeling wordt gewekt. In het orgaan van genoemde vereniging wordt voorgerekend, dat pl.m. 4400 werknemers in de ongeveer 140 distilleerderijen en likeurstokerijen, welke ons land telt, hun brood ver dienen. Een belangrijk deel van de capsules- en kurken-productie wordt door deze bedrijven afgenomen; voorts betrekken zij jaarlijks voor ruim anderhalf mil- lioen gulden aan flessen en voor een half millioen gulden aan etiketten en verder bieden zij werk aan kuiperijen, kistenfabrieken en mandenmakerijen. De Nederlandse vervoersbedrijven ont vangen drie millioen gulden per jaar voor vrachten en tenslotte is de renta biliteit van 600 grossiersbedrijven, 1600 slijterijen en 25.000 cafébedrijven in hoge mate afhankelijk van de omzetten in gedistilleerde dranken. Gedistilleerd wordt naar meer dan honderd landen geëxporteerd; in 1948 was deze export vijfmaal zo groot als voor de oorlog, namelijk voor een waarde van bijna veertien millioen gulden. Volgens „De Katholieke Fabrieksar beider" nu \moet geducht worden, dat tengevolge van de aangekondigde ac cijnsverhoging de distilleerindustrie voor minstens vijftig procent larrf zou worden gelegd. Men heeft zich dan ook in verbinding gesteld met de Tweede- Kamerfractie van de K.V.P. om te be reiken, dat hetgeen als een ramp voor deze Rotterdamse en Schiedamse in dustrie wordt gezien zal worden afge wend door af wijzing van de voorgestel de accijnsverhoging. 82. De strijd aan de rivier had een eind genomen. De laatste Japanners hadden zich reeds moedeloos overgegeven aan de triomferende Chinese ruiterij en de vlammen doofden. Uit het kamp klonken kreten van vreugde op. Doch niemand kon meer verheugd zijn dan" de mandarijn Mingdie thans een groot deel van zijn bitterheid verloren had. „Bij Tao, vriend Noorman," zei hij voldaan, Eric de hand drukkend, „het onmoge lijke is waarheid geworden. De overwinning is ons. De dagen van wreedheid en ver drukking hebben ons verlaten. Weet ge dat onze genadige heer, de keizer, zich heeft verwaardigd als dank voor mijn waardeloze diensten mij in al mijn oude waar digheden Je herstellen?" „Niet gij, doch ik voel mij schuldig," zei de keizer glimlachend nadertredend. „Zonder u beiden, en in de eerste plaats zonder heer Eric, zou ik thans in rampspoed wandelen. O dappere Noorman; Ming heb ik in eer hersteld en mijn gunst zal hem steeds vergezellen. Onze wijsgerige vriend Tai heb ik benoemd als hoffilosoof, met vrije toegang tot de keizerlijke wijnkelders. Doch zeg mij, waarmee kan ik u genoeg danken? Wilt gij niet de hoogste post in mijn rijk aanvaarden? Helaas, ik heb geen zonen, doch een opvolger als gij zou dit gebrek volkomen teniet doen Eric maakte een verontschuldigend handgebaar. „Genadige hoogheid, ik dank u. Doch weet dat mijn eigen rijk reeds lang op mi1n terugkeer wacht, en dat mijn gemalin Winonah reeds lang het enige doel van m[jn reist vormt. Daarom vraag ik u: laat mij gaan met dit schip met goud, dat reeds mijn eigendom was, en geef my de verrader Baldon als gevangene mee." „O wijsheid!" kreet Tai verschrikt. „Zo verwerpt men het heerlijkste rüfc ter aarde, dat de beste wijn voortbrengt! Helaas, helaas, mijn dappere vriend, ik kan uw keuze niet bewonderen.*' Doch de keizer wierp Eric een ernstige blik toe. „Ik herken en bewonder u in dit verzoek," zei hij eenvoudig. „Het is zoals gij gezegd hebt. Zo snel mogelijk zal dit schip voor u bemand worden en zeil dan uit waarheen ge wilt, heer Eric. En nu, volg mijgij allen. Ik wil u Qaame een feest maal aanbieden." Zij volgden. Slechts Lotus van Jade bleef een ogenblik, als aarzelend, tegenover Eric staan. Kaar gezichtje was ernstig geworden en haar grote, donkere ogen vochtig. „Misschien moet ge naar uw rijk terugkeren," zei ze zacht. Plotseling boog ze zich naar hem en kuste hem. Het volgende ogenblik had zij zich reeds omgewend en ijlde heen, terwijl de Noorman haar lichtelijk verwonderd nastaarde. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 8 Februari Ook wanneer de Keuze-Commissie van de K.N.V.B. op het onwaarschijnlijke idee was gekomen om het Nederlands elf tal voor Newcastle uitsluitend op haar indrukken van de hedenmiddag gespeelde oefenwedstrijd te baseren, zouden verschillende prominenten zich de moeite vart het koffers pakken kunnen besparen. De Commissie was dan voor de vraag gesteld of zij de aarzelende Kraak, met zijn vele kleine en grotere foutjes en fouten, nu wel mocht prefereren boven Saris, die van middag toch óók niet in zijn beste vorm stak. Zij zal opnieuw in twijfel zijn gebracht over het nuttig effect van Abe's onbetwistbare voetbalknobbel boven het simpele maar beter aangepaste spel van Schrumpf. Zij zal er zelfs niet aanstonds zeker van zijn, of zij de jeugdige Clavan moest uitver kiezen boven de „veteraan" Drager en tenslotte zal zij zich moeten pijnigen met de vraag, of de haperende Stoffelen dan tóch de man is, die een einde zal maken aan de internationale carrière van aanvoerder De Vroet. Gistermiddag is te Olst in de buurt schap Overwetering een achtjarig kind gedood door aanraking met een electri- sche stroomdraad, aangesloten op een motor in een boerderij. Vermoedelijk was de aardieiding van deze stroom draad niet in orde. Het jeugdige slacht offertje was Helmuth Jung uit Wenen, een van de twee Oostenrijkse kinderen, die tijdelijk zijn ondergebracht in het gezin van de landbouwer Te Riele. Het slachtoffertje was het enige kind van een oorlogsweduwe. Het is slechts voor een gedeelte zo ver gekomen, maar uit dit alles blijkt toch min of meer, dat de oefenwed strijd, die met zo weinig verwachting tegemoet werd gezien, dit keer toch niet helemaal een dood element was, ook al zijn de ..genieters" weer niet aan hun trek gekomen. Het negatieve lag nu eens niet in hoofdzaak bij de proefkonijnen, maar bepaalde zich bijna tot de hier genoemden en een paar minder serieuze reflectanten voor de nationale ploeg. De uitslag van de oefenwedstrijd tus sen A en B geeft de'lezer aanleiding te vermoeden, dat het krachtsverschil maar gering is geweest en dat klopt. Al- was het A-team op papier sterker, in de praktijk hebben de B's absoluut niet voor hun grote broers ondergedaan en al do mineerden de Roodhemden dan in het eerste deel van de strijd, het slot was onmiskenbaar voor dc zegebeluste Wit ten. Er was weinig krachtsverschil in de voorhoeden. Roosenburg was Meycr abso luut dc baas en Rijvers bleek ondanks te weinig accuratesse bij het plaatsen de Amsterdammer Lakenberg in kwaliteit toch weer te zijn gepasseerd. Maar voor het overige waren de B's sterker. Niet al leen Drager en Schrumpf, die wij al noemden, maar ook Steenbergen, die o.m. een prachtig doelpunt maakte en met een kanjer tegen de lat een.van de mooiste schoten in deze wedstrijd loste en die Michels meestal in de schaduw stelde. Het verschil in de backlinies was iets duidelijker, al dient daaraan toegevoegd, dat Huybregts zijn clubgenoot v. d. Sluis en dfe Ajacied Potharst toch wel dicht op de hielen volgde. Pas in de halflinies werd het verschil goed zichtbaar. Op de eerste plaats, omdat de onverzettelijke Terlouw een meer compleet stopper was dan de jonge Van der Hart en vervol gens, omdat v. d. Hoeven, vooral in de tweede helft, zijn gerechtvaardigde re putatie van dit seizoen alle eer aandeed. Met Stoffelen in déze conditie Stoffe len, die zijn voorhoede assisteerde bij het maken van de doelpunten zou dit trio nog sterker zijn geweest. Zoals gezegd, de algemene indruk van deze wedstrijd was waarlijk niet verhe ven, maar gezien de ongunstige omstan digheden viel het eigenlijk toch nog een heel stuk mee. Het was niet de schuld van de K.N.V.B., dat de wedstrijd niet tegen een buitenlandse ploeg ging, waar door de oefening zoveel sterker zou zijn geweest. Tevens was het een handicap, dat in beide elftallen zoveel spelers van Ajax stonden opgesteld, waarmee na tuurlijk niets ten nadele van Ajax ge zegd mag zijn. Zowel aan de ene als aan de andere kant echter stonden drie Ajacieden tegenover elkaar; Drager tegenover Potharst en v. d. Hoeven en Michels tegenover Stoffelen en v. d. Hart. Het is begrijpelijk, dat die duels minder heftig in sportieve zin dan altijd! werden gevoerd dan zulks onder andere omstandigheden het geval zou zijn ge weest. Het begin was al heel povertjes en pas na een klein half uur kwam er een beetje leven in de brouwerij, toen Rij vers als een tol door de A-verdediging draaide en Saris onvoldoende reageerde: 10. Nog geen twee minuten later was het alweer gelijk door Steenbergen, die fel uithaalde naar een van de grond op springende bal en daar Kraak volkomen door verraste. Onmiddellijk daarop be gonnen de Alpha's zich opnieuw te we ren. Een kopbal van de actieve Roosen burg en een Schot van Rijvers gingen juist naast, maar een minuut of zes voor de rust bracht Roosenburg met een kop bal-volgens-het-boek je de stand op 2—1. Bijna was het onmiddellijk weer gelijk geworden, toen Kraak de bal uit zijn handen liet wippen en Lakenberg plotse ling een kans kreeg. Maar op de doellijn stond Terlouw als een kolossus en kopte de bal juist onder de lat vandaan. Vijftien minuten na de rust was de stand tóch gelijk. De B-voorhoede stond op een kluitje voor Kraak's doel, de bal werd weggewerkt, maar Stoffelen kwam als een tank aandaveren en loste een schuiver, die langs een wirwar van be nen onder de arm van Kraak door in het doel schoof: 22. Met een prachtig hard schot van de vleugel had Roosenburg een kwartier later de stand evenwel weer op 32 gebracht tweede voortreffelijk doelpunt van de middenvoor maar in de laatste minuten deed ook Drager nog een duit in het zakje en het was weer gelijk: 33. Niet bijster belangrijk, maar juist goed zo. De Zwaluwen-ploeg, welke op 21 Fe bruari te Gent tegan de Rode Duivels speelt, ziet er als volgt uit: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter Boonkamp (BI. Wit) en Smul ders (Feijenoord). Midden: Verbeek (Sparta), Van der Hart (Ajax) en Lussenburg (NAC). Voor: Drager (Ajax), Michels (Ajax), Meyer (Spartaan), Ravenstein (MVV) en J. Heyster (Hermes DVS). Reserves: Landman (Sparta), Albers (Vitesse), Möring (Enschede) en Wee- nink (Brabantia). Na de sprints van Woensdagavond 11 uur was de stand in de Zesdaagse te Gent: 1 BruneelBruyland (B) 294 pnt.; 2 RamonVan den Meerschaut (B) 194 pnt.; 3 ThyssenOlivier (B) 164 pnt.; 4 SchultePeters (N.) 122 pnt.; 5 Strom (Austr.)Lambert (B.) 72 pnt.; 6 Kint Van Steenbergen (B.) 64 pnt.; 7 Ockers Tytgat (B.) 55 pnt. Op 1 ronde: SercuBuyl (B.) 123 pnt. Alle overige koppels op drie en meer ronden. De Zesdaagse te Hannover is gewon nen door het Duitse koppel Kilian Vopel voor de Italianen RigoniTer- ruzzi. Kees de Ruyter, die Zondag j.l. te St. Etienne ongeslagen Europees kampioen kader 47/2 werd, is door de Waalwijkse bevolking gehuldigd. Het café van zijn vader „Café City", dat intussen omgedoopt is in „Café Kees de Ruyter", gaf de aanblik van een bloe mentuin. Nadat De Ruyter door zijn verloofde en vele anderen te Tilburg was afge haald, ging het in optocht naar het raad huis te Waalwijk, waar burgemeester mr. R. J. J. Lambooy het woord voerde. Wij hebben, aldus de burgemeester, al eens een kampioen in Waalwijk gehad, n.l. Frans Slaats, die in 1937 het wereld uurrecord (wielrennen) te Milaan op zijn naam bracht. Voorts deelde hij mede, telefonische gelukwensen te hebben ontvangen van zijn Franse collega de burgemeester van St. Etienne. De hoofdbesturen van de Alg. Apo thekers-Assistentenbond, de Ned. Kath. Apothekers-assistentenbond „St. Lucas? en de Ned. Chr. Vereniging van Apo thekersassistenten hebben besloten de nieuwe salarisvoorstellen van de Kon. Ned. Mij. ter Bevordering der Phar- macie van de hand te wijzen. Zij ver klaren zich alsnog bereid, het in Octo ber 1949 tussen genoemde organisaties tot stand gekomen compromis te aan vaarden, op voorwaarde, dat hierop de beide lontoeslagen (de z.g. Joekes-gul- den en de 5%) van toepassing worden gebracht. Weliswaar wordt in de nu aangeboden salarisregeling het op deze wijze bere kende maximum-salaris bereikt, maar de periodieke verhogingen zijn „uitge smeerd" over een termijn van twaalf inplaats van zes jaren. Op deze wijze, aldus de hoofdbesturen, wordt over deze periode, een bedrag van ongeveer f 2500 minder aan loon ontvangen. Bovendien menen de organisaties van apothekers-assistenten, dat de nieuwe honorering van de Ziekenfondsen een. wijziging van de loonfactor, dus ook een wijziging van het apothekers-ho norarium insluit. De noodzaak van deze gang van zaken ziet men niet in. Mocht de K.N.M.P. niet op korte termijn wil- en besluiten de salarisregeling volgens het compromis-voorstel, verhoogd met de beide toeslagen, toe te passen, dan zal bemiddeling van het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid worden ingeroepen. 4eil Sinds enige tijd zijn inwoners van verschillende plaatsen op Java gedwon gen heffing te betalen aan de T.N.L Uit Trebes, in Oost-Java, wordt ge meld, dat ter bestrijding van de kantoorkosten van het militair on- derdistriet. verschillende heffingen zijn opgelegd. Zo moet voor een huis 10 cent per maand voor elke vier kante meter oppervlak betaald worden. Voor ondernemingen varieert het tarief van 15 tot 20 cent per vierkante meter. Van de koop en verkoop van huizen moet 50 cent per dag per kamer worden betaald. Tenslotte is een bedrag van ten hoogste f 100 verschuldigd voor het drijven van handel en het uitoefenen van een bedrijf. Advertentie In volle vaart stormt Roosenburg (geheel rechts) op Saris af en scoort het derde doelpunt voor het Nederlands elftal, dat gistermiddag in het Olympisch Stadion een oefenwedstrijd tegen een B-ploeg speelde. door PATKICK PURCEIX Vertaling JOHANNA PERENBOOM 46. „Eenzaam? Waarom zou ik me een zaam voelen?" antwoordde zij heel op gewekt. „Ik heb toch m'n breiwerk en m'n gebeden en m'n herinneringen. Wat heeft een vrouw op mijn leeftijd nog meer nodig? Ga jij je gang maar, jongen, en maak je over mij geen zorgen. Zo vaak kom je ook niet buiten de deur. Je moet er eens zo'n avondje uit bre ken, dat houdt het leven er in. Je hebt de laatste paar jaar veel te weinig aan spraak gehad." „O, aanspraak genoeg!vond ik. „U moet eens raden waar ik naar toe ga!" Ze keek me aan en lachte. „Kijk eens, Jóe, dat zijn nu werkelijk mijn zaken niet. Als jij ergens heen gaat, ben je mans genoeg om voor jezelf te zorgen." „Nu, u kunt het net zo goed nu horen als later. U zult er genoeg, over horen, eer we veel verder zijn." Ik stond op en legde het ei met zorg op aan, dat mijn gezicht in de schaduw schuil ging. „Ik ga naar Thady Hanrahan om Esther voor Meehawl O'Connor te vragen." Haar handen en haar breiwerk vielen tegelijk in haar schoot. Haar gezicht werd spierwit en ik had plotseling de indruk, dat de sporen van de jaren zicht baar aan haar begonnen te worden. Zij keek mij helemaal niet san. „Hoe kom je daar in Gods naam bij?' vroeg ze half fluisterend. Ik probeerde te doen, alsof ik van de prins geen kwaad wist. „O, niemand minder dan Malachy Cor coran in eigen persoon heeft het me ge vraagd. Hem kon ik het niet weigeren." Haar wangen kregen langzaam weer kleur, een klein beetje fletse kleur. „Ach maar Joe, jij.... jü kunt je daar toch niet laten zien! En vooral met zo'n boodschap!" „Kan ik dat niet? Welja! Ik heb het al gedaan. Ik ben er gisterenavond ge weest, Ja, en ik was er nog welkom ook!" Zij schudde haar hoofd. „Dat had je niet moeten doen, Joe. Je had daar niet heen moeten gaan. Hoe ben je daar toe gekomen zonder het mij tè vertellen?" „We hadden een paar glazen gedron ken, toen we van de wedstrijd terug kwamen. Te veel was het nu wel niet" ik zag het verdriet in haar ogen „maar we hadden genoeg op om een beetje roekeloos te zijn.' U weet natuur lijk wel dat ik daar nooit een stap over de drempel zou zetten, als ik ze alle maal hij elkaar had. Ik wou bij God, dat ik het huis nooit gezien had. Maar het is nu te laat om me terug te trek ken. Het kwaad is toch gebeurd". „En wat zeien ze tegen je?" Ik liep door de keuken, heen en weer, eer ik antwoord gaf. Haar ogen waren op mij gevestigd. „Ze hebben ons vriendelijk ontvangen. Ze wisten niet wat ze allemaal voor ons doen moesten. Ze luisterden naar wat we te vertellen hadden. De vader en de moeder stonden er heel gunstig tegenover, als zij het voor het zeggen hadden, maar ze zeiden dat het Esther's eigen zaak was en dat ze het aan haar overlieten". Moeder stond van haar stoel op, toen ik op haar hoogte was gekomen. Zij pakte me bij mijn schouder, hield me vast en keek me strak in mijn gezicht. „En zij? Esther zelf? Wat heeft zij gezegd? Heeft zij ja gezegd?" Ik probeerde haar weg te dringen, haar oogopslag te ontwijken. Zij wou me niet laten gaan. „Kijk me aan, Joe! Antwoord me! Wat heeft Esther Hanrahan gezegd?" Ik antwoordde maar met tegenzin. „Ze heeft niets gezegd. Ze wist er niet van. Ze was niet thuis. Ze was gaan dansen bij Fogarty!" Mijn moeder hield m'n schouder vast. Haar stem klonk nu zacht, door een diepe drang bezield. „Ik heb gehoord dat je haar van het dansen thuis hebt gebracht". Ik vlamde op. Ik had een afschuw van mezelf, en, geloof ik wel, van iedereen. „Nu ja, en als ik het gedaan heb, wat dan nog? Waarom zou ik haar niet naar huis brengen? Onze brutale Rosie heeft u dat zeker verteld, dat kleine nest?" „Geen sprake van. En je kunt daar be ter niet met Rosie over beginnen; an ders zou je je antwoord wel eens kun nen krijgen". Mijn moeders stem klonk effen en kalm. „Ik vroeg het je alleen maar hierom: heb je haar verteld van dat aanzoek, toen je met haar naar huis ging? En als je het deed, wat heeft zij geantwoord?" „Ik probeerde het haar te vertellen. Zo waar als God leeft heb ik het haar proberen te vertellen, maar ik kon het niet, ik kon het niet. God in de hemel moge mij helpen, maar ik kon het niet. Hoe het zij", ruw trok ik me los en voor het eerst van mijn leven ver hief ik mijn stem in drift tegen mijn moeder -r „hoe het ook zij, waarom in Godsnaam zou ik het haar vertellen? Wat heb ik er, voqr de duivel, mee uit te staah? Ik ben alleen de onnozele bood schappenjongen van mijn oom!" Moeder trad achteruit. Haar wangen waren weer grauw. „Ailes bij elkaar Joe, had je het haar wel kunnen vertellen. Omwille van het meisje was het toch wel het minste wat je had kunnen doen". Met een mat gebaar ging zij weer in haar hoek zitten, eensklaps veel ouder dan haar jaren. Toen ik haar zo zag, zo broos en zo afgetobd, voelde ik mij diep ellendig, en als de zwarte verbittering niet zo zwaar op mij gedrukt had, zou ik het niet langer gehard hebben en mijn verdriet aan haar schouder hebben uitgeschreid, iets wat ik zelf als kind nooit gedaan had. Maar de zwarte bitterheid van de wanhoop had mij voor een ogenblik in haar greep; zij doodde ieder ander ge voel, boezemde mij haat in tegen mij zelf en deed mij in die zelf-haat alle andere dingen haten. In mijn moeders ogen stonden tranen en de aanblik daarvan stemde mij zach ter. Tenslotte waren mijn woede en mijn haat en mijn verbitterde hart iets van mijzelf en moesten ze geen leed over haar brengen. Ik boog mij over haar en lei mijn hand op haar schouder. „Het spijt me, moeder," zei ik. Zij sloeg niet de minste acht meer op mij, maar bleef strak voor zich uit zit ten staren. Haar breiwerk lag veron achtzaamd bij de haard. Het leek een hele tijd tot zij tenslotte haar ogen naar mij opsloeg: zij hadden een doelbewuste glans, die zelfs door de sluier van nog niet gevallen tranen heen blonk. Haar stem klonk vast toen zij sprak. „Joe Doyle, je moet nu voor één keer in je leven eens naar mij luisteren! Ik geloof niet dat je ooit een hard woord van mij gehoord hebt sinds de tijd dat je een kind was. Dat weet je zelf. En je zult het nu ook niet horen. Maar het is tijd, dat ik eens uitspreek wat ik denk en wat ik voel; het heeft geen zin het langer voor me te houden. Ik had er al lang ovgf moeten beginnen." (Wordt vervolgd Tot dusver hebben de volgende lan den ingeschreven voor de wereldkam pioenschappen hardrijden te Eskilstuna op 18 en 19 Februari: Canada, Gr.-Brit- tannië, Finland, Frankrijk, Nederland, Hongarije, Italië, Noorwegen, Zweden, Tsjechoslowakije en Amerika. De gisteravond te Aarhus gehouden zwemwedstrijden hebben tal van Neder landse successen opgeleverd: Onze land genoten bezetten de eerste plaatsen in alle nummers, en soms met zeer goede tijden. Zo won Joop Daatselaar de 200 meter schoolslag in 2.45.8, waarmee hij zijn beste persoonlijke prestatie (14-11 1948 Hilversum) evenaarde, tikte Jannie de Groot als eerste aan op de 200 meter schoolslag in 2.56.4 en won Geertje Wie- lema de 100 meter rugslag in 1.13.2, eveneens een goede tijd. Gedetailleerde uitslagen: 200 m. schoolslag heren: 1. Joop Daat selaar (N.) 2.45.8; 2. Barnkob (D.) 2.51.23. 100 m. rugslag dames: 1. Geertje Wie- lema (N.) 1.13.2; 2. Inge Boergesen (D.) 1.21.6. 200 m schoolslag dames: 1. Jannie de Groot (N.) 2.56.4; 2. Jytte Hansen (D.). 100 m. borstcrawl dames: 1. Irma Schumacher (N.) 1.07.4; 2. Kate Nielsen (D.) 1.12.5. 3 x 50 m. estafette dames: 1 Neder land 1.47.7; 2. Odense 151.9. 100 m, schoolslag dames: 1. Jannie de Groot (N.) 1.26.1; 2 Jytte Hansen (D.) 1.27.7- De sectie sport van de Zaandamse Gemeenschap organiseert Zondag 4 Juni een sportdag op het Z.F.C.-terrein. Men heeft contact opgenomen met Fan ny Blankers-Koen en Wim Slijkhuis. Het Zaans voetbalelftal zal vermoede lijk aantreden tegen een elftal van Am sterdamse tweede klassers. De Internationale Automobiel Fede ratie heeft bericht ontvangen van de Sportcommissie voor autorennen in Frankrijk dat het dit jaar niet aan Duit sers is toegestaan deel te nemen aan de races in Frankrijk. De gisteren te Den Haag gespeelde voetbalwedstrijd tussen V.U.C. en een Studenten elftal eindigde in een 3—0 overwinning voor de studenten. De rust stand was 10. Het is mogelijk dat de halve finales voor de Engelse voetbalcup dit jaar ge speeld zullen worden in het stadion te Wembley. Een voorstel van die strekking komt in behandeling in de bestuurs vergadering van de F. A. op Maandag 13 Februari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3