Nieuw hart voor stad aan de Oost-Duitse burgerlijke partijen worden weggevaagd Wanverhouding m Prijs textiel vrij Dudok schiep monumentaal raadhuis Velsen voor Sovjet-Unie kan minstens 40.000 vliegtuigen per jaar bouwen VOORAANSTAAND ILLEGAAL WERKER VERDUISTERT f 80.000 Eén jaar met aftrek geëist Fokker en Heinkel Tot hoofd en hart Geheimzinnige ziekte bij kleine kinderen Drie inbrekers in arrest .Het weer A.B.C.-cabaret heeft auto-ongeluk Speelse symboliek Politici vluchten naar West-I -Berlijn Russen hebben nog niet de beschikking over lange-afstandbommenwerpers Geen kans om New York te bombarderen COMMANDANT VAN DE ..TRUCULENT" VERANDERDE HOUDING VAN VERDACHTE y We wilden zelfs een trein laten ontsporen VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24689 mm «*l?< -££M' PA^DWUIS "Tl: v' Mevr. Baay ernstig gewond Gevolg: groot verschil in prijs tussen massa- en luxe-artikelen Harmonieus geheel VELSENS RAADHUIS KRIJGT EEN TOREN Kofschip met windvaan Vrijgesproken van >9 nalatigheid" Twintig gevallen in Noord-F.rankrijk BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk,: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. Jj W. Boeriigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiër. eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Men kan op het ogenblik gerust be weren, dat de Katholieken hun voor malige achterstand bij de bezetting der openbare posten goeddeels hebben ingehaald. Dit onderdeel der katho lieke emancipatie heeft zich in een lange reeks van jaren voltrokken in een aanvankelijk zeer langzaam, na derhand sneller en soepeler geworden tempo. Van een stelselmatige en be wuste achteruitzetting schijnt niet meer gesproken te kunnen worden; niettemin geeft de stand van zaken in enige sectoren van openbare ambten gerede aanleiding om althans met be trekking daartoe het tegendeel te ver moeden. Wij denken dan met name aan de in het oog vallende achterstelling der katholieken bij de rechterlijke macht. Het is een algemeen bekend feit, dat. de zittende en staande magistratuur tamelijk eenzijdig is samengesteld uit personen afkomstig uit bepaalde krin gen. Voor een katholiek blijkt het niet eenvoudig daarin door te dringen. Alvorens een poging te doen, enige oorzaken van dit verschijnsel te ach terhalen, willen wij hier enige spre kende cijfers in het licht stellen. Om zo dicht mogelijk bij huis te blijven en daardoor het mede-oordeel van de lezer zowel over de feitelijke toestand zelf als de onhoudbaarheid daarvan te vergemakkelijken, geven wij de cijfers uit het voor ongeveer één derde ka tholieke arrondissement Haarlem. Rechtbank: waarvan aantal katholiek President en rechters 9(1 vac.) Officier en substit.- officieren van Just. 4 Griffier en substit.- griffiers 4 Kantongerecht: Kantonrechters 2 1 Ambtenaren O.M. 3 Griffier en substit.- griffiers 2 24 1 De uitkomst is bedroevend: op het totaal van 24 leden der zittende en staande magistratuur (waarbij 1 va cature) komt slechts één Katholiek voor. Ofschoon de toestand in de meeste andere arrondissementen bo ven de Moerdijk niet veel beter is, is de toestand mede gelet op de sa menstelling der bevolking nergens zo ongunstig voor de katholieken als m Haarlem. Wij willen allerminst beweren, dat de rechterlijke colleges een getrouwe afspiegeling moeten geven van de sa menstelling der bevolking in die zin, dat er van enige evenredige vertegen woordiging sprake zou moeten zijn. Wij hebben hier immers ipso facto niet te doen met een soort van volks vertegenwoordiging. Maar het gaat nog minder aan te beweren, dat er in het geheél geen rekening behoeft te worden gehouden met de verhouding der bevolkingsgroepen. Anderzijds zijn wij evenzeer bereid rekening te houden met de mogelijkheid, dat er niet altijd geschikte katholieke candi- daten voor de bezetting van enigerlei rechterlijke functie in voldoende mate voorradig zijn. Doch hiertegen dient onmiddellijk te worden aangevoerd, dat het niet valt aan te nemen, dat er niet meer katholieke juristen voor de onderhavige functies konden worden gerequireerd dan in feite geschiedde en nog altijd geschiedt. Alles bijeengenomen kan men uit de gegeven cijfers tot geen andere conclusie komen, dan dat er van een onrechtvaardige tenachterstelling sprake is, welke door geen omstandig heid afdoende kan worden gebillijkt. Daar in de belangrijke vacatures pleegt te worden voorzien via een aanbeveling van de rechterlijke col leges zelf en de terminologie van „een katholieke vacature" of „een niet- katholieke vacature" ten deze een voldoende duidelijke taal spreekt, lijkt het van het grootste belang, dat een krachtig ingrijpen van overheidswege de vicieuze cirkelgang zal doorbreken, waarin men zal blijven steken zolang de eenzijdig samengestelde colleges bij het opmaken hunner voordrachten niet meer rekening willen houden met een rechtvaardige toedeling der open gevallen posten overeenkomstig de plaatselijke verhouding der bevol kingsgroepen. zÉ-sttë Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Matige tot krach tige en langs de kust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Vannacht zeer zacht voor de tijd van het jaar, mor gen enige daling van temperatuur. Zon: 8.04—17.46; Maan; 4.26—Tï.18. Vannacht om tien minuten over half twee is een auto. bestuurd door de gara gehouder V. K. uit Den Haag, waarmee de leden van het cabaret-gezelschap Wim Kan huiswaarts keerden na het op treden in het Rembrandt-theater te Eindhoven; op de Beresteynseweg te Hil versum op een puinhoop gereden. De weg van 's Graveland naar Hilversum is daar ter plaatse vrij donker, waardoor de bestuurder de bocht niet opmerkte. Van de vijf inzittenden werd mevr. Baay ernstig gewond, Chris Baay kreeg een hoofdwond, Wim Kap en Corry Vonk kwamen met de schrik vrij. De pianist Cor Lemaire was enkele minuten te voren bij zijn woning aan de Beresteyn seweg uitgestapt. Dr. Oteraoom van de G.G.D. te Hilversum verleende eerste hulp en liet mevr. Baay naar het Dia- conessenziekenhuis te Hilversum over brengen. Haar toestand werd hedenmor gen gunstig geoordeeld. De regering heeft besloten met ingang van heden de prijsbeheersing op tex- tielgebigd te beëindigen. De marktver- zadiging, die het reeds geruime tijd ge leden mogelijk maakte zonder schade voor de voorziening de distributie van textiel op te heffen, heeft zich dermate geconsolideerd, dat het thans doelmatig wordt geoordeeld ook de prijsvorming der textielproducten niet langer van overheidswege te regelen. Zoals bekend, is de textielinvoer uit de belangrijkste landen, die textiel le veren, sedert enige tijd vrijgemaakt, ter wijl ook de vrijmaking van de textiel invoer uit Duitsland zeer binnenkort mag worden verwacht. Onder deze omstandigheden achtte de regering het niet verantwoord terwijl de buitenlandse leveranciers vrij zijn in het bepalen hunner commerciële po litiek de Nederlandse industrie en handel een dergelijke bewegingsvrijheid te onthouden. Het Iaat zich n.l. aanzien, dat de Nederlandse producenten en han delaren zich op de binnenlandse markt voor een toenemende buitenlandse con currentie zullen zien gesteld. De rege ring verwacht, dat, veel meer dan bij de prijsbeheersing mogelijk is, als ge volg van deze politiek, prijsverschillen zullen ontstaan tussen massa- en luxe artikelen, welke gedifferentieerde prijs ontwikkeling in het bijzonder voor de minder draagkrachtigen van belang is. We weten het, Velsen is wel een der zwaarst getroffen gemeenten van het land in de oorlog geweest. Zeven en twintig procent van de woningen werd afgebroken of platgebombardeerd. Merkwaardig genoeg 'groeide de stad na de bevrijding zo snel, dat zelfs de vijftienhonderd nieuwe woningen, die in het afgelopen jaar werden gebouwd, verre onvoldoende in aantal waren om aan de vraag te voldoen. Tragische overwegingen kan men aan dit alles vastknopen en daarom is het zo prettig nu een fris en opwekkend geluid te kunnen laten horen. Velsen wordt een stad aan de zee en architect W. M. Dudok zal er de eerste steen voor leggen door de bouw van een monumentaal, modern en fees telijk stadhuis. Woningen zijn brood voor het volk, riep de bouwmeester in een gisteren te Velsen gehouden persconferentie uit, maar de mens leeft niet van brood alleen, en wil men aan oen mooie toekomst denken, dan moet het hart allereerst gezond zijn. toorgebouw moet zijn en anderzijds de verheven zetel dient te blijven van het gemeentebestuur. Dienstgebouw en re presentatief gebouw moeten in een har monieus geheel samen gaan. Daarop is dan ook in het ontwerp sterk de nadruk gelegd. Het bestuursgedeelte is in de uitbouw links ondergebracht. De raadzaal is naar voren gebracht om de bijzondere functie te accentueren. De hoofdingang ligt er ondèr; ieder bezoeker voor welke afdeling dan ook komt hier binnen en gaat via een ruime vestibule naar de burgerzaal, breed van stijl, eenvoudig- sierlijk waar ook grote ontvangsten kunnen plaats hebben. Via de hoofdtrap loopt de bezoeker door een open galerij, van waaruit hij op de burgerzaal kan neerkijken. Dan komt hij in de trouw zaal en vervolgens in het heiligdom van Velsens vroedschap. Met deze bouw heeft de architect een merkwaardige symboliek bedoeld. De paren, die in het huwelijk willen treden, moeten niet zo'n haast hebben, want wat er gaat gebeuren, is ernstig en vraagt bedachtzaamheid. Er moet dan ook niet gelet worden op de kortste weg en met reden mag gezegd worden, dat het aanstaande echtpaar de burgerzaal doorschrijdt, de brede trap opgaat, die naar een mooie toe komst leidt om na uit de trouwkamer als man en vrouw te zijn terugge keerd, langs een andere weg het stad huis weer te verlaten. Hier moet geen weg terug zijn, zegt Verleden jaar heeft de gemeenteraad van Velsen een crediet verleend om architect Dudok een voorontwerp te laten maken voor een nieuw raadhuis. Men koos de meester van het raadhuis te Hilversum, omdat hij meer dan in welke gemeente nok gelegenheid zou krijgen een breed ontwerp te maken in het kader van het eveneens door hem geschetste Wederopbouwplan. De raad werd officieus in kennis gesteld van dit ontwerp en hoewel er nog geen offici ële- beslissingen zijn genomen, meende het gemeentebestuur toch goed te doen het plan in den lande bekend te maken. In ieder geval staat vast, waar dit raadhuis gebouwd zal worden, name lijk op het Plein 1945, waar nu het monument ter herdenking van de ge vallenen reeds temidden van een grote open vlakte de aandacht trekt. Ter plaatse en in verre omtrek ston den voor de oorlog de huizen van de oude stad Velsen. Het grote voordeel van de verwoesting is, dat er in de groeiende stad nu een brede city vorming mogelijk is, een harmonische opbouw, die anders zeker nooit tot stand zou zijn gekomen. De burgemeester, mr. J. j. Kwint, die vergezeld was van zijn gemeentesecre taris en zijn wethouders, leidde archi tect Dudok in, waarna deze zijn plan aan de hand van werktekeningen ont wikkelde en de droge opsomming her haaldelijk wist te onderbreken door het betreden van interessante zijpaden op het gebied van de architectuur. De gemeente Velsen heeft momenteel ongeveer vijftigduizend inwoners en het raadhuis is berekend voor het dubbele aantal, waarnaast dan nog behoorlijke reservemogelijkheden aanwezig zijn. Het typische van een modern raad huis is, aldus de heer Dudok, dat het enerzijds een licht en comfortabel kan- De Oost-Duitse communisten zijn blijkbaar bezig de burgerlijke partijen vol ledig óp te rollen om na de in de komende herfst te houden verkiezingen een één partij-bewind te kunnen vestigen. Vele leden van de Christeiyk Democratische Unie geven toe, dat het met hun party in de Russische zone gedaan is. De partij heeft nu zelfs communistisch toezicht op haar districts-comité's in de vyf staten van de Russische zone aanvaard. Naar vernomen wordt zou Otto Nuschke binnenkort op verzoek van de com munisten als plaatsvervangend premier en voorzitter van de C.D.U. aan de dyk worden gezet. De liberaal-democraten staan eveneens onder hevige pressie, maar hun in eenstorting is minder drastisch dan die van de C.D.U. Na de massa-betogingen, die de vorige toaand werden gehouden, zijn drie mi nisters van Financiën en twee ministers van Sociale Zaken uit de staatsregerin gen weggezuiverd. In de jacht op „vij anden van het volk" zijn tientallen min der vooraanstaande functionarissen ge- Vangen genomen. Volgens berichten in de West-Ber- lijnse dagbladen zijn gisteren door de Volkspolitie twee ambtenaren van het Oost-Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken gearresteerd. De gearresteerden zouden zijn Bernhaxd von Mutius, persoonlijk adviseur van de C.D.U., minister Georg Dertinger en mej. Zimmermann, een van de secretaressen van de minister. Inmiddels heeft het hoofdbestuur van de C.D.U. medegedeeld, dat prof. Erich Fascher, voorzitter van de par tij in de provincie Sachsen-Anhali. geschorst is. Het West-Beriynse hoofdbureau van de christelijk-democratische party meldt, dat meer dan honderdtwintig partyleden in de laatste weken uit Oost-Duitsland zijn gevlucht en het bureau van de West-Beriünse liberale party rappor teert, dat sedert het begin van dit jaar meer dan honderdtachtig leden van de party uit de Sovjet-zone naar Beriyn zün gevlucht. Volgens D.P.A., het West-Duitse pers bureau, is o. a. ook Paul Berger, net hoofd van de criminele afdeling van de Volkspolitie te Cottbus in Brandenburg, naar West-Berlijn gevlucht. Berger, van ouds communist en lid van de S.E.D., zou verklaard hebben niet langer de verantwoordelijkheid te kunnen delen voor de politieke ontwikkeling in de Sovjet-zone. „Zie je die hoge toren daar?" zullen ze over enkele jaren in Vel sen zeggen, „als je daar op afstevent, ben je in het centrum." Architect Dudok, de ontwerper van het raadhuisplan, meent, dat een toren bij zo'n bouwwerk onmisbaar is, omdat er een eeuwigheidswaarde aan verbonden is. Zes en veertig meter zal hij hoog zijn. Van alle kanten zal men kun nen zien hoe laat het is en als het Velsen bijzonder goed gaat, komt er ook een feestelijk carillon in. De grote carillonist Jef Denijn heeft indertijd voorschriften gegeven voor de ruimte waarin de klokken moe ten hangen. Deze moet min of meer gesloten zijn, opdat de klanken zich kunnen mengen vooraleer ze naar buiten dwarrelen. Daarmede wordt dus bij de jouw van de toren reke ning gehouden. Bouwmeester Dudok-houdt van feestelijkheden, ter afwisseling van de strakke lijn. Hij zooht naar een originele windwijzer op het dak en kwam op de gedachte er een kof schip op te zetten. Maar dat kofschip moest altijd verkeerd draaien en daarom werd het tot vast ornament gekozen, terwijl een windvaan op de achtersteven zou draaien. De heer Dudok koos daarvoor het wapen van Velsen. En zo zal straks het wapen van St. Willibrord, het Agnus Dei, op het monumentale werk der 20e eeuw Velsen er aan herinneren, dat het de eerste christelijke gemeente van Kennemerland was. de heer Dudok enigszins plechtig. Maar niemand mag terug lopen, die in dit gebouw komt, want er zal een eenrichtingverkeer zijn; niemand zal ook op de gangen behoeven te wachten, want tussen loketten en gangen is een brede strook vrijgelaten voor degene, die geholpen wil worden. Vervolg op pag. S eerste kolom) De Engelse Wing-commander Asper Lee schrijft in zqn gisteren gepubliceer de boek „De Sovjet-luchtmacht", dat de Russische vliegtuigindustrie, met inbe grip van de fabrieken in de satelliet- landen en de Sovjet-zone van Duits land, in staat is tussen de 40.000 en 50.000 vliegtuigen per jaar te bouwen en dat ook doet. Lee diende tijdens de oorlog in de Britse luchtvaartintelligence en hield zich bezig met de beoordeling van de sterkte en doeltreffendheid van buiten landse luchtmachten. Zijn boek over de Luftwaffe werd in 1946 gepubliceerd. Lee schrijft dat de Russische voor raad atoombommen in de komende paar decennia waarschynlijk kleiner zal zyn dan die van de Verenigde Sta ten, doch dat het feit, dat de Sovjet luchtmacht op het ogenblik geen lange- afstandbommenwerper bezit die de atoombom meer dan 1600 km. van zqn basis kan brengen, nog belangrijker is. De maximum operatie-radius va,n de TU-70, de bommenwerper in de Sovjet luchtmacht, die de grootste afstand kan afleggen, is ongeveer 1600 km. Rusland streeft naar de bouw van een zesmotorige lange-afstandbommenwer- per, die kan concurreren met de Ame rikaanse B-36, doch tot dusverre is dit vliegtuig nog maar in het stadium van prototype, zegt Lee. In hoeverre de Sovjet-Unie in staat zal zijn om in de eerstkomende paar jaar op afstand bestuurde projectielen te ontwikkelen is problematisch, meent hij. Hij acht het waarschijnlijk, dat Rus land zich concentreert op het type vlie gende bom. dat op het ogenblik nog niet verder is gekomen dan een raket van 5500 km. per uur met, een radius van 500 a 700 km. Volgens Lee hebben de Russen geen kans om Washington of New York te bombarderen, tenzij zy bases op Groen land kunnen krijgen. Lee waarschuwt echter dat men geneigd is het weten schappelijk potentieel van de U.S.S.R. te onderschatten. De Russische kracht ligt in de buiten gewone technische vooruitgang van de afgelopen vijf jaar, en in de aantrek kingskracht die de luchtvaart voor het volk heeft. De zwakheid- ligt in het ge brek aan reserves in diepte, onervaren heid in de behandeling van moderne wapens en uitrusting, speciaal van ra dar. Lee vertelt, dat toen de oorlog eindig de, Rusland ongeveer 30.000 vliegtuigen per jaar produceerde, doch toen tech nisch vijf jaar achter lag op de Britse, Amerikaanse en Duitse luchtmachten. Volgens Lee hebben Duitse geleerden en ingenieurs de Russen geholpen de kloof te overbruggen. Thans zijn twee luchtlegers van 1000 operatieve vlieg tuigen verbonden aan elk der zes hoofd kwartieren van het Rode Leger een totaal van 12.000 operatieve vliegtuigen dus. „Op het gebied van de tactische luchtoórlogvoering is zij waarschijnlijk minstens even sterk als welke andere luchtmacht of groep van luchtmachten in de wereld ook", aldus Lee. De secretaris van de Amerikaanse ad viescommissie voor de luchtvaart, John Victory, verklaarde gisteren in een rede, dat Rusland zowel bit de vliegtuigpro ductie als wat betreft het aantal in ge bruik zijnde militaire vliegtuigen, een voorsprong op de Ver. Staten heeft. (Van onze Rotterdamse redactie.) De behandeling van de zaak tegen J. P. Sijpesteyn, oud-leider van de katho lieke illegale groepering, L. O.F. 2 en oud-hoofd van het Centraal Voorzienings bureau te Rotterdam, heeft twee grote verrassingen gebracht. Allereerst begon de president van de Rechtbank, mr. J. Vollenhoven, deze zaak enigermate anders, naar hij zelf zeide, dan elke andere zaak. Hij begon n.l. met iets, waarmede de verdediger begonnen zou zijn. Hij gaf uiting aan het grote respect, dat hij had voor alles wat verdachte tijdens de bezetting gedaan had. Hij maakte gewag van de grote dosis moed, waarover S. getoond had de beschikking te hebben en wees hem er op, dat hij die moed thans nodig zou hebben, om zijn fouten te erkennen. Hij hoopte verder, dat hij de zedelijke moed zou vinden om de zaken te vertellen, zoals ze zich hebben voorgedaan. log, die, voor zover hem dat mogelijk was, een reconstructie van het inkomen van verdachte gaf. Uit de verklaring van de heer H. Douqué, bestuurslid van L.O.-L.K.P., werd het duidelijk, dat S. de in zijn bezit gekomen gelden aan de Stichting L.O.-L.K.P. af had moeten dragen. Verdachte, die een zeer rustige indruk maakte, sprak hierover zijn grote er kentelijkheid uit. Tijdens het verhoor begon S. echter uit een geheel ander vaatje te tappen dan destijds tegenover de rechter-commissaris en de officier van Justitie, iets wat mr. Van Oosten de interruptie ontlokte: „Ik waarschuw U voor de consequenties van dit ge draai om de zaken heen." Jn het ver dere verloop van de. zitting en ook la ter bij het requisitoir bleek, dat ver dachte de goedgunstigheid van het Hof op slag verloren had. De verdediger, mr. S. J. Polak, verklaarde achter voor de houding van de verdachte de volle verantwoordelijkheid te willen nemen. Nadat aan het begin van de zitting was medegedeeld, dat de Rechtbank er geen prijs op stelde het oud-hoofd van de P.O.D., T. E., die zich nog in arrest bevindt, als getuige te horen men achtte dit om bepaalde redenen zeer ongewenst werd wachtmeester Stomphorst gehoord. Hij vertelde hoe van het achtergehouden geld auto's, bontmantels e-d. gekocht waren en ver schillende mensen met geld begiftigd werden. Een bedrag van f 26.000, dat ter zitting aanwezig was, had hij nog in beslag kunnen nemen. Het was door S. vrijwillig afgestaan. De tweede getuige was de heer J. B. Schlüter, accountant bij het ministerie van Oor- De vroegere commandant van de B.S., die als getuige a décharge werd ge hoord, zou de L.O.-gelden gesplitst wil len zien in „fatsoeniyk geld" geld, dat afkomstig was van mensen, die het voor de goede zaak gaven en „on fatsoenlijk geld" geld, dat afkomstig was van collaborateurs en zwarte han delaren, mensen, die zichzelf „zekerheid wilden kopen". Dit laatste soort geld kwam vooral bij S. terecht. Getuige a décharge, De Bodelicr. vertelde, dat er zelfs een schenker was, die de eis stel de, dat S. hem na de bevrijding zou dekken Van de berouwvolle houding, die S. tegenover de rechter-commissaris ge toond had, was tijdens het verhoor wei nig meer te merken. Op een desbetref fende vraag van de President verklaarde hij, dat hij aanvankelijk niet de bedoe ling had gehad het geld in eigen zak te steken. Hij had het eigenlijk beschouwd als „niemandsgeld". Er waren mensen geweest, die geld gaven, ook al waren ze er zeker van, dat hij er goed van zou gaan leven. Dat waren mensen, die met „boter op hun hoofd liepen". „Heeft men U beschouwd als de man, die de gelden goed zou besteden." vroeg de President. „Ten dele," luidde het ant woord, „er was ook wel geld bij, dat voor mij persoonlijk bestemd was." Dit antwoord bracht mr. Van Oosten tot bovenvermelde interruptie. In zijn re quisitoir schetste hy hem als een man van grote verdiensten; des te dieper was daarom echter zijn val. Datgene, wat hij aanvankelijk ten gunste van verdachte had willen laten spreken, wenste hij thans niet meer 'in overweging te nemen. De eerste verduistering waar het hier om gaat, betreft een bedrag van f 45.000 L.O.-geld, dat kort na de bevrijding in de kas van het Centraal Voorzienings Bureau gestort werd. Dit C.V.B. was een spruit van de L.O. en dus geen handels onderneming van S. Er werden goederen verstrekt aan verschillende groepen en het geheel had een philantropisch karak ter. Later werd dit Bureau ingeschakeld door het M.G. voor allerlei hulp en on dersteuning. De tweede verduistering betreft een bedrag van f 37.506, afkomstig van een bedrag van f 60.000, welk bedrag S. en T. E. samen verdeelden. De boekhouding over deze zaken heeft S. verbrand en dit was voor de Justitie de kenmerkende aanwijzing, dat er iets fout was. Tijdens het onderzoek heeft S. zijn daden ook gekarakteriseerd als „vergrijpen" en gaf hij toe, dat het geld naar de L.O.-L.K.P. had gemoeten. „Het is hier overigens geen kwestie van: aan wie behoort het geld, maar van: aan wie kwam het geld toe, aldus de officier van Justitie. Tijdens de bezetting heeft S. het goed gehad) Ook door zijn samenwerking met de B.S. heeft hij geleerd met geld te smijten. Hij is besmet met de men taliteit van kort na de oorlog. De ver duistering van deze bedragen noemde hij geen geringe zaak, te meer nog om het feit, dat dit is geschied ten nadele van de nabestaanden van de gevallen verzetslieden. Met de overgebleven gel den worden immers door de na de be vrijding opgerichte Stichting L.O.-L.K.P. de nabestaanden en de invalide verzets lieden geholpen. Mr. Van Oosten eiste een gevangenis straf van één jaar met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk; een proeftijd van drie jaar met onder toezichtstelling en teruggave van het overgebleven be drag van f 26.000 aan de Stichting L.O.- L.K.P. Het pleidooi in deze zaak wordt ge houden op Donderdag 16 Februari a.s., des namiddags te twee uur. Gisteren verscheen de commandant van de „Truculent", de Britse onder zeeër, welke op 12 Januari verging In de Theems-mond, voor de krygsraad te Chattam. Luitenant-ter-zee Bowers werd er van beschuldigd, dat hy door nala tigheid zijn schip verloren had, dan wel dat hq door nalatigheid zyn schip In gevaar nad gebracht. De krijgsraad con cludeerde dat de eerste beschuldiging niet bewezen was en sprak derhalve luitenant Bowers vrij. Hy werd evenwel schuldig bevonden aan het in gevaar brengen van zyn schip en werd ver oordeeld tot een strenge reprimande De president van het Hof motiveerde het vonnis door uiteen te zetten, dat luitenant Bowers in tegenstelling met de geldende regel zijn koers had ge wijzigd, nadat hij het Zweedse schip de ..Divina" had gezien en dat hij door deze koerswijziging zijn schip in gevaar had gebracht. Eveneens had hij verzuimd een geluidssignaal te geven. Tijdens het verhoor bleek dat de commandant en de andere officieren van de onderzeeër bij het zien van de „Divina" in twijfel waren geweest over de betekenis van de navigatie-lichten van het Zweedse vrachtschip. Dit schip voerde n.l. be halve de gewone lichten een tweede rood licht, ten teken dat het een lichl ontvlambare lading aan boord had. (Door een luchtvaartmedewerker) Het bezoek van dr. Ernst Heinkel aan de Fokkerfabrieken in Am sterdam heeft opschudding ver wekt in onze luchtvaartwereld. Merk waardigerwijze signaleerde de commu nistische pers zijn aankomst in Amster dam het eerst, terwijl van de zijde van Fokker voorzorgsmaatregelen genomen waren, dat deze Duitse ..steen geen „aanstoot" zou geven. Daarmee rijst de vraag of het niet verstandiger geweest ware direct "al openlijk het bezoek van de Duitse vliegtuigbouwer aan te kon digen. met vermelding van de redenen van zijn komst.' Men kon er immers van overtuigd zijn, dat de naam Heinkel onaangename her inneringen bij het Nederlandse volk zou opwekken. Het waren immers de bom menwerpers van zijn fabriek, welke vele steden in de as gelegd hebben. Als men daartegenover precies verteld had, wat men eventueel met Heinkel in ons land beginnen wil, was een en ander begrij pelijker voorgekomen. De kwestie is n.l., dat Fokker de we reld afzoekt naar een vliegtuigconstruc teur van vermaardheid. Die zijn er, doch men kan ze niet verleiden tot een con tract met de Nederlandse fabriek, welke voor de meesten 'n te klein object vormt. Fokker heeft eerst een Fransman of een Brit willen hebben, doch zowel de Fran se als de Engelse vliegtuigindustrie wil en kan haar bekwame constructeurs niet missen. Toen heeft Fokker getracht prof. Willy Messerschmitt hierheen te krijgen. Deze ontwerper van de gevreesde Mes- serschmitt-jachtvliegtuigen is direct na de oorlog naar Engeland gebracht, waar hij thans al op velerlei terrein werkzaam is geweest, o.m. als bouwer van grote woningcomplexen. Fokker bleek even wel te weinig interessant voor de Duitse professor te zijn, zodat men thans met Heinkel onderhandelingen begonnen is. Heinkel is een der bekwaamste vlieg tuigbouwers. Tijdens de Duitse inval in Polen had Heinkel een straaljager ge bouwd; hij had dus de primeur, doch het toestel kwam op onverklaarbare wijze niet verder tot ontwikkeling, zodat de Engelsen het eerst een straaljager in praktijk brachten. Tegen het einde van de oorlog had dp Royal Air Force im mers reeds een aantal straaljagers in het gevecht geworpen, terwijl de Luftwaffe nog steeds met de benzinemotor werkte. Interessant is voorts nog, dat Heinkel de motor voor zijn straalvliegtuig ook in eigen fabriek ontworpen en gebouwd had. Uitstekend waren voorts nog zijn Heinkel He. 112 en 113 jachtvliegtuigen zijn He. 111 bommenwerper, welke een tijdlang het standaardtype van Goering's Luftwaffe was, de He. 115, een zeer snel torpedovliegtuig, terwijl in de laatste oorlogsjaren nog een gevaarlijke duik bommenwerper uit het Heinkel-arsenaal kwam. De grote fabrieken yan Heinkel lagen aan de Oostzee en bevinden zich in de Russische zone. Heinkel kan dus zelf niets meer beginnen, ofschoon de Russen velerlei geprobeerd hebben om hem in handen te krijgen en hem voor de Rode Luchtmacht te laten werken. Dat is na melijk het lot geworden van tal van Duitse vliegtuigbouwers, zonder wie de Russen thans nog steeds geen behoor lijke straaljager zouden hebben. Doch ook Amerika en Engeland hebben zich tijdig van een deel van het Duitse vlïegtuigbouwend intellect verzekerd, zodat de figuur van een Duitse ingenieur in een geallieerde werkplaats volstrekt niets nieuws is. Men redeneert injiners: indertijd heb ben ze ons enorm veel schade berok kend, waarom zouden wij ze thans niet voor ons laten werken? En dat geschiedt dan ook op grote schaal; in Californië is zelfs een compleet Duits dorpje ver rezen, waar men ijverig werkt aan de ontwikkeling van de nieuwste raket wapens. In Engeland gebeurt dat ook, doch op onopvallender wijze. Zodat men op den duur toch de bezwa ren tegen de aanstelling van een man als Heinkel bij een Nederlandse fabriek zou moeten opheffen. Voor ons is de ontwik keling van een behoorlijke eigen vlieg tuigindustrie van te groot belang. Ove rigens is het volstrekt niet zeker, dat Heinkel hier zal komen werken. Wij menen dit zelfs te moeten betwijfelen; het eerste contact met de Duitse vlieg tuigbouwer en zijn assistenten schijnt niet zo erg vlot verlopen te zijn. j Beginselen zijn als een rots: zonder liefde er bij zijn ze ook even kaal er I Sedert enige dagen heerst te Duinkerken en te Maubeuge in Noord-Frankrijk een eigenaardige ziekte, die vooral kleine kin deren aantast. In beide steden deed zich tot. dusver een twintigtal ziektegevallen voor, waarvan de meeste met dodelijke afloop. De ziekte, die, volgens de artsen, met griep te vergelijken is, ontwikkelt zich zeer spoedig. Meestal moet het kind overgeven en heeft het buikloop. De temperatuur stijgt snel en bereikt spoedig 40 tot 41 graden. Na enkele uren volgt de dood. De artsen menen, dat de ziekte te wijten is aan een virus, dat de zenuwen aantast. De dood zou volgens hen te wijten zijn aan de hevige koorts, die het hart van do zui gelingen niet kan verdragen. Door de be voegde overheid zijn maatregelen getrof fen om uitbreiding van de ziekte te voor komen. ft (Van onze Haagse redactie) Een drietal Haagse inbrekers, die zich specialiseerden op inbraken in kantoorgebouwen en in scholen, waar zij het gemunt hadden op ge reedschappen en geld, dat bestemd was voor schoolreisjes, is door de politie gearresteerd. Het drietal liep in de val bij een inbraak in een houthandel in Den Haag, waar o.a. een radio gestolen werd. Tydens het verhoor bekenden zy in Den Haag tien inbraken gepleegd te hebben; de opbrengst was ongeveer 3.000. Verder hadden zij ook nog in braken gepleegd in Delft en Schiedam. „En ja", vertelden zij, „wü waren zelfs nog van plan een trein te laten ontspo ren!". Zy hadden zich daardoor van de bagage van de reizigers meester wHlen maken. Deze ontsporing ga»t nu niet door. Het gevaariyke drietal is n-1. vei lig opgeborgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1