Kan Nederland gedemobiliseerden voldoende werk geven? Thermogene EftlCDE noorman: m Internationale bedevaart naar Roermond lUMatcmi r ivvviv Aan verhoging benzinebelasting niet te ontkomen Binnenlands luchtverkeer N.S. verlagen prijzen Pasundan onder een regeringscommissaris Ongeoorloofde heffingen in Oost-Java Optimistische uitingen van personen op verantwoordelijke posities Regering blijft bij haar standpunt JllSll; I*»* Initiatief van Pax Christi-beweging Llllil I/U VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 INDUSTRIALISATIE ZAL VELE WERKKRACHTEN VRAGEN Tweede Kamer over het Nationale Plan WEDERZIJDSE HULPVERLENING VAN NEDERLAND EN DE V.S. Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend HOEST, GRIEP... Wapens uit Amerika voor Nederland Binnen drie weken vertrekt het eerste schip PRINS IN BINNENLAND VAN SURINAME IN LONDEN LEEFDE MEN TE ROYAAL Critiek van Tweede Kamer P' lif -WÈ^ Wetsontwerp regentschap en voogdij Veestapel binnen vijf jaar t.b.c.-vrij Per DC 3 naar Groningen, Leeuwarden en Maastricht Van traject- en weekkaarten voor kleine afstanden VERPLEEGDE PLEEGT INBRAAK Uitreiking Johan Wagenaar- prijzen Cor van der Lugt Melsert bij de A.V.R.O. GEDWARSBOOMDE ▼ertaHng JOHANNA' PERENBOOM (Wordt vervolgd) Vijf republikeinse departementshoofden Moeten ondernemingen sluiten? (Van onze speciale verslaggever) Zal Nederland de gedemobiliseerden voldoende werk knnnen geven? Deze vraag stellen niet alleen alle militairen, die binnenkort gedemobiliseerd worden, maar heel Nederland houdt zich met deze kwestie bezig. De drin gende oproep van Prins Bemhard als voorzitter van de Nationale Demobilisa- tieraad voor zijn vertrek naar de Antillen tot de ondernemers en werkgevers gericht, zegt al genoeg; Nederland zal inderdaad alle zeilen bij moeten zetten om de nog te repatriëren 70.000 jonge mannen onder te brengen. Toch ziet de situatie er niet erg somber uit. De gedemobiliseerden zjjn over het algemeen in een leeftijd, waarop zjj grote kansen hebben in het Nederlands bedrijfsleven. Over deze kwestie interpelleerden wij een groot aantal mensen op verantwoor delijke posities in ons land. Hun meningen zijn sterk hoopgevend. Kolonel G. Pruys, directeur van de demobilisatie; Wij zullen beroep moéten blijven doen op de werkgevers, maar als iedereen meewerkt zal iedere gedemo biliseerde zeker een plaats vinden, tot nu toe is er geen enkel teken dat ons verontrust op dit gebied. Directie ENKA, Arnhem: De militai ren, die wij na hun diensttijd in Indo nesië in ons bedrijf hebben aangenomen, bevallen uitstekend. Zij tonen verant woordelijkheidsgevoel, energie en disci, pline. Na hun herscholing, die voorna melijk in ons bedrijf zelf is verricht, behoren zij tot onze beste werkkrachten. Hub. van Doorn, directeur DAF- autofabrieken te Eindhoven: Bij de ope ning van onze nieuwe autofabriek kun nen wij een vijfhonderd nieuwe arbeids krachten gebruiken, vooral metaalarbei ders hebben beste vooruitzichten in ons bedrijf, gedemobiliseerden hebben voor rang. B. Reuvekamp, Gew. Arbeidsbureau Amsterdam: Tot nu toe verloopt de op name van gedemobiliseerden in de ver schillende bedrijven prachtig. Alleen de komende maanden, nu er, zoals aange kondigd, soms zes grote troepenschepen per maand zullen arriveren, zouden wij haast gaan verzuchten: „kan het niet wat langzamer". Eerst dan beginnen de moeilijkheden pas goed, maar een op lossing zullen we zeker wel vindén. Th. J. Bovens, directeur Gewestelijk Arbeidsbureau Arnhem: Gedemobiliseer den uit onze provincie zijn welkom. Bij oe grote industrieën en de kleinere nij verheid in de Achterhoek is zeker nog plaats te vinden, vooral voor' hen, die na herscholing zich tot goede vakmensen ontwikkelen. Dr. A. Winsemius, directeur-generaal van de Industrialisatie: De versnelde de mobilisatie zal geen noemenswaardige verandering brengen in het industriali satie-plan. Wij moeten dit vooral zien in de uitbreiding van de bestaande in dustrieën. Stelt u zich voor, dat alle be staande industrieën slechts met een man personeel kunnen uitbreiden, dan komt u aan een fabelachtig getal, waarbij ook alle gedemobiliseerden zeker onderdak komen. Dit zijn zo maar een willekeurig aan tal woordvoerders. Wij zouden er nog tientallen aan kunnen toevoegen. Zij geven wel een beeld van de mogelijk heden in ons land en de algemene be reidheid gedemobiliseerden op te nemen. Op de werkgelegenheid in verband met het Industrialisatieplan willen wij nog iets dieper ingaan. Minister Van den Brink zegt hierin, dat tot 1 Januari 1953 voor 215000^arbeiders een plaats in de industrie gevonden moet worden. De algehele demobilisatie van het leger in Indonesië was toen nog niet voorzien, want men begrootte de terugkeer van ongeveer veertigduizend militairen. Nu er bij besluit van de R.T.C. tot demo bilisatie' van hef gehele leger werd over gegaan, zou dit dus betekenen, dat het cijfer der werkzoekenden tot begin 1953 stijgt tot een kleine 300.000 man. Hele maal juist dit echter niet, want zoals gemeld, vonden de eerste 40.000 mib- tairen reeds werk, terwijl er van de overige 80.000 een deel zal emigreren, een ander deel in dienst blijft, een klein percentage zijn studies zal voortzetten en tenslotte behoeft men ook niet te ver onderstellen, dat al deze mensen in de industrie hun verdere leven zullen wil len slijten. Maar zelfs, wanneer men al deze factoren in aanmerking neemt, zal toch het aantal mannen, dat in de komende jaren voornamelijk in de industrie werk zal moeten vinden, aanmerkelijk groter zijn dan voorzien werd, temeer, daar werkloosheid te bespeuren is in de administratieve beroepen (een kan toorkracht van een jaar of vijf en der. tig, komt practisch niet meer aan de slag als hij werkloos raakt) en ook in land- en tuinbouw weinig perspectieven meer zijn voor de jongeman, die het niet bij een baan als landarbeider wil laten. Men verwacht, dat handel en verkeer tot de reeds genoemde datum nog 'n 30.000 mensen kunnen gebruiken maar dat is Weinig voor een land, dat voorheen zozeer zijn kracht zocht in het bedrijven van handel en het be wijzen van diensten. Voor de overheidsbedrijven telt niet eens de verplichting (tot onze grote be vreemding) om gedemobiliseerden terug te nemen omdat men de personeels sterkte nog met een 30.000 man wil be perken en ook de Spoorwegen bieden weinig perspectief. Telt men hierbij het aantal bestuursambtenaren en particu lieren, dat uit Indonesië wil of moet re patriëren in de komende jaren, dan blijkt hoe klemmend de behoefte aan werkgelegenheid wordt. Voor de jonge soldaat is overigens, zoals gezegd, het beeld niet zo triest. Waar België reeds een schrikbarende werkloosheid onder de jongeren kent, heeft ons land nog grote behoefte aan jonge krachten. Het is zelfs zo, dat het arbeidstekort in som mige bedrijven groter is. dan het arbeids overschot uit andere bedrijven. Vooral in de metaalnijverheid, de chemische in dustrie, de bouwvakken en de voedings- en genotmiddelenindustrie zijn nog grote mogelijkheden en het is daarom geen wonder, dat de belangstelling voor scho. lings, en herscholingscursussen zo groot is, dat deze met grote spoed moeten worden uitgebreid. Zowel door de verplichting van werk gevers om gedemobiliseerden in hun oude betrekking terug te nemen, als door het streven naar grotere arbeids productiviteit zal het mogelijk zijn, dat een oudere of minder bekwame arbei der het veld moet ruimen voor een ge wezen militair.»Het is zelfs al enige malen voorgekomen, dat een vader van enkele kinderen opzij moest gaan. Deze geval len zijn erg moeilijk en de Gew. Ar- beidsbureaux zullen hier de beslissing moeten nemen. Sommigen menen, dat in zo'n geval de militair moet wijken, maar men mag nooit vergeten dat de soldaten, die naar de tropen gingen om huA vaderlandse plicht te vervullen, drie en een half jaar ten achter zijn gekomen en in die tijd hun beste krach, ten in de burgermaatschappij hebben gemist. Tenslotte kan men de vraag stellen of als alle gedemobiliseerden een plaats gevonden hebben, er dan niet een even grote groep oudere' of minder geschikte arbeidskrachten uit het productie-proces is weggeschoven. Degenen, die dit me nen stellen de zaak wel wat al te pessi mistisch voor, hoewel wij ons niet hoe ven te verhelen, dat in de komende jaren het aantal werklozen door de da lende conjunctuur stijgen zal. Veel zal hier afhangen van de wijze, waarop de regering haar aangekondigde industriali satie-plan zal realiseren. De regering is van oordeel dat de ver hoging van het bijzonder invoerrecht op benzine met spoed tot stand moet komen. Zij erkent dat tegen de voor gestelde maatregel bepaalde bezwaren zijn aan te voeren, doch de ontwikkeling van 's Rijks financiën eist deze verho ging. Aldus deelt de regering in haar Memorie van Antwoord op het onder havige wetsontwerp aan de Tweede Kamer mede. Verhoging van de benzinebelasting vormt een bestanddeel van het rege ringsprogramma op het stuk der belas tingen en tevens maakt zij een onder deel uit van de nagestreefde unificatie van de accijnzen in Beneluxverband. Dat op het goederenvervoer en op het betaalde personenvervoer moeilijk zal kunnen worden bezuinigd, meent de re gering te moeten bestrijden. Het kan toch niet worden ontkend, dat, bij de grote uitbreiding welke het autopark heeft ondergaan, zeer veel met slechts gedeeltelijk beladen, ja zelfs met geheel ledige wagens wordt gereden. Een coör dinatie en centralisering van het ver voer moet tot een inkrimping van het Uit het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet: Voorlopige regeling in zake het Nationale Plan en streekplannen, blijkt, dat verscheidene leden het onaanvaard baar achten, dat tot de taak van de Rijksdienst zal behoren „het toezicht op de ruimtelijke ordening binnen het ge bied der provincie en der gemeente". Deze bepaling herinnert hen al te sterk aan het bezettingsrecht. Andere leden zijn van oordeel, dat aan de provinciale besturen dient te worden overgelaten, of men een provin ciale planologische dienst wenst op te richten als zelfstandige dienst dan wel als onderdeel van een bestaande pro vinciale dienst (bij die van de provin ciale waterstaat). Bfl de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot wederzijdse hulpver lening inzake verdediging tussen Ne derland en de Verenigde Staten van Amerika, ondertekend te Washington op 27 Januari j.l. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: De totstandkoming van dit verdrag betekent een nieuwe phase in de ont wikkeling van de verdedigingskracht der yrije Westerse wereld. Terstond na de totstandkoming van het Noord-Atlantisch verdrag in April 1949 zijn de bondgenoten overgegaan tot vorming van de verschillende or-' ganen, welke uitvoering moesten ge ven aan dit verdrag en de defensieve organisatie van het Noord-Atlantisch gebied moesten uitwerken. Omstreeks te zelf der tijd richtten een aantal West- Europeese landen een verzoek tot de Amerikaanse regering hulp te mogen ontvangen in de vorm van wapenen en materieel, teneinde aldus hun verdedi gingskracht op het peil te brengen, dat noodzakelijk is voor het voldoen aan de t'erdragsverplichtingen. Deze verzoe ken werden door de Amerikaanse re gering welwillend ontvangen en kort daarop diende deze bij het Congress een wetsontwerp in, waarbij machtiging tverd gevraagd om aan een aantal lan den materiële bijstand op het gebied van defensie te verlenen. 6 October 1949 aanvaardde het Congress deze wet, de 2gn. „Mutual defence assistance act of 1949". Pp grond van deze wet moesten ver volgens nog tweezijdige verdragen wor- den gesloten tussen de Verenigde Sta ten enerzijds en de verschillende hulp- cntvangende landen anderzijds. Het tweezijdige verdrag tot weder zijdse hulpverlening inzake verdediging thans ter goedkeuring aan de Sta- ten-Generaal wordt aangeboden, bevat de algemene regelen en voorwaarden, waaronder de militaire steun zal plaats vinden. Advertentie De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. rijden met ledige of gedeeltelijk bela den auto's kunnen leiden. Ook bij het particuliere personenvervoer komt, al is dit dan ook op kosten van beroep of bedrijf, naar de mening van de regering ontegenzeggelijk een niet te onderschat ten gebruik voor, dat evengoed achter wege zou kunnen blijven of op meer economische wijze kan worden georga niseerd. Een besparing van tien pet. moet naar haar oordeel redelijk worden geacht. Nu het bijzonder invoerrecht op ben zine met ongeveer 50 pet. zal worden verhoogd, zou er aanleiding zijn ook de verhoging van motorrijtuigenbelasting voor dieselauto's, welke verhoging thans 150 pet. bedraagt, in dezelfde verhouding te verhogen. De verhoging zou dan afrondingen buiten beschouwing gela ten van 150 pet. op 225 pet. rrloeten worden gebracht. De technische commis sie heeft evenwel voorgesteld de ver hoging te beperken tot 200 pet., met welk voorstel de regering zich kan verenigen. Stotm ove 83. De toebereidselen voor Eric's vertrek waren na enkele dagen getroffen. Maar in die tijd zag hij Lotus van Jade in het geheel niet meer. Het scheen alsof het meisje zich voor hem verborgen hield. Zelfs toen het uur van afscheid was aange broken en het schip zich langzaam losmaakte van de kust, zag de Noorman haar niet. En terwijl hij zijn laatste groet wuifde naar Ming en de Keizer vroeg hij zich af wat de reden kon zijn. Want zelfs een man als Eric kan zijn naïeve momenten hebben. Doch op een der heuvels van de kust stonden twee kleine figuurtjes, die bedroefd het wegvarend vaartuig nastaarden. De kleine filosoof Tai had kennelijk moeite om zich te beheersen. „Hier kan de wijsheid u niet volgen, mijn dappere vriend", fluisterde hij. Buiten de grenzen van het Chinese rijk vermag hij niet te aarden. Doch o, hoezeer is dit te betreuren. En hoevele bekers wijn zullen nodig zijn om dit verdriet te delgen Hij wendde zich tot Lotuswier ogen de kleine stip bleven volgen. Wij beiden hebben deze Noorman zeer veel genegenheid toegedragen „Ik weet dat hij verder moet gaan", mompelde het meisje. „ZijfL tocht is nog niet volbracht. Maar ik had een deel van mijn leven willen geven indien hij hier gebleven was. Vaarwel Ericen misschien tot ziens." „Hoe gelukkig de man, die zoveel vriendschap achter zich kan doen ontbloeien", mompelde Tai. Zo zeilde Eric de Noorthan huiswaarts, nieuwe avonturen tegemoet. EINDE VAN HET 14e AVONTUUR De moeilijkheden van wettelijke aard, die het van kracht worden van het Ne derlands-Amerikaanse wapenhulpaccoord onmiddellijk na de ondertekening ver hinderen, zijn thans opgelost, zo ver neemt A.N.P.-Aneta te Washington uit betrouwbare bron. Er bestaat thans niets meer een spoedig begin van de wapen leveranties aan Nederland in de weg. Daar bijna elle andere overeenkomsten over de wapenhulp met andere landen dienen te worden geratificeerd, zal Ne derland waarschijnlijk een der eerste landen zijn, waarheen wapens zuilen worden verscheept. In welingelichte kringfen te Washing ton verwacht men, dat het eerst Ame rikaanse schip met wapenen voor Ne derland binnen drie weken een Ameri kaanse haven zal verlaten. Er zullen geen gegevens worden gepubliceerd over aard, type en hoeveelheid der wapens. Prins Bemhard heeft een bezoek ge bracht aan de Bruynzeel-fabrieken aan de oevers van de Suriname-rivier. De prins toonde grote belangstelling voor deze Nederlandse industrie die thans het oog gericht houdt op export naar Latijns Amerika. Donderdag heeft Prins Bernhard een reis gemaakt naar het binnenland van Suriname. De tocht werd, behalve per auto en trein, gedeeltelijk gemaakt mét' korgalen, de kano's van de Surinamers. De prins bezocht de goudmijnen te Kabel en ook enige inheemse dorpen. jteÉnxA t ■mm In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot ver rekening van te veel genoten bezoldi gingen tijdens de Londense periode van 1940 tot 1945 wordt opgemerkt dat de Kamer zich kan vèrenigen met de con clusie der Enquêtecommissie, die oor deelt, dat het feit dat sommige ambte naren na terugkomst in Nederland niet in staat bleken uit de gereserveerde en door hen bespaarde gelden gedurende de oorlogsjaren door het gezin gemaakte schulden te voldoen, voor een groot'deel veroorzaakt wordt door een royale wijze van leven. Daarom heeft de Kamer in het alge meen bezwaar aan de totstandkoming van deze regeling mede te werken. Ze is er weinig toe geneigd mede te wer ken aan een verhoging van het maxi mum kwijt te schelden bedrag van f 5000 tot f 12.500. Dit laatste wordt algemeen als zeer pijnlijk gevoeld te genover degenen, die met hun spaargel den de schulden hunner naastbestaanden in Nederland wei hebben vereffend. In overleg met de N. S. heeft het ge meentebestuur van Vlissingen besloten tot de bouw van een nieuw station. Hier ziet men wat er nog over is van het oude: de wachtkamer.... De minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij van dé gouverneur van de Nederlandse Antillen bericht heeft ontvangen, dat het wetsontwerp ter voorziening in het regentschap en in de voogdij van de minderjarige koning aan de Staten van genoemd gebiedsdeel geen aanleiding heeft gegeven tot enige opmerking. Min. Mansholt heeft op de Landbouwdag i. d. Volkshogeschool ,,'t Oldorp" in de prov. Groningen medegedeeld, dat men om een topproductie van de Nederlandse veestapel te bereiken een plan heeft uitgewerkt, waardoor de veestapel binnen vijf jaar t.b.c.- vrij kan zijn. Dit plan, dat ongeveer hon- derdmillioen gulden zal gaan kosten, zal gedeeltelijk door de Overheid, gedeelte lijk door de boeren moeten worden be taald. Ook zal de mond- en klauwzeer- bestrijding worden aangepakt. (Van onze Haagse redacteur) Naar w:j vernemen, ligt het in de be doeling het binnenlands luchtverkeer, dat, zoals bekend, in het najaar van 1949 werd stilgelegd, met ingang van 1 Mei a.s. op beperkte schaal te hervatten. De K.L.M. zal met DC-3-toestellen een ver binding gaan onderhouden met Gronin gen, Leeuwarden en Maastricht. De fre quentie van de dienst is nog qiet be kend. Vliegen op de korte trajecten in het binnenland is; met name des winters, niet rendabel, 's Zomers is er ook nog een wat grotere toeristische belangstel ling, op grond waarvan men voornemens is wat meer leven te brengen op enkele vliegvelden in de provincie. In verband met de verhoging van de tarieven bij de Spoorwegen is te ver wachten, dat de kosten voor het lucht verkeer binnen de landsgrenzen, welke het vorig jaar zeer laag lagen, even eens enigszins zullen stijgen. Vermoe delijk zal echter de exploitatie van de luchtlijnen jfiar de drie genoemde plaatsen het tegendeel van een lucra tieve onderneming blijven. tiien aantal trajectkaarten en de gewo ne weekkaarten voor kleine afstanden zullen door de Nederlandsche Spoorwe gen in prijs worden verlaagd. De prijsherziening geldt voor de maandtrajectkaarten beneden de af stand van veertien kilometer, week- trajectkaarten van minder dan zestien kilometer, gewone weekkaarten met een maximum van eveneens zestien kilome ter en jeugdtrajectkaarten beneden de dertien kilometer. Voor de trajectkaar ten is deze verlaging van terugwerkende kracht tot 1 Februari, hetgeen voor de gewone weekkaarten niet mogelijk is. Donderdagmorgen heeft de rijkspoli tie te Diemen een man aangehouden, die verpleegd werd in de inrichting voor psychopathische patiënten te Ave- reest. De man was afkomstig uit Ha renkarspel en had verlof gekregen om vier dagen bij zijn familie door te bren gen. Toén deze vier dagen om waren, begaf hij zich niet naar Avereest, maar trok de wijde wereld in. Hij kwam in Amersfoort terecht en heeft daar, bij gebrek aan een onderkomen, ingebro ken in een directiekeet van een bouw werk en alles wat van zijn gading was meegenomen. De man is op transport gesteld naar Amersfoort. Dinsdag 14 Februari om half twaalf, zal het bestuur van de Johan Wagenaarstichting op het stadhuis in Den Haag, aan de com ponisten Alexander Voormolen en Sas Bun- ge de hun toegekende prijzen uitreiken. (Zoals bekend werden deze beide compo nisten in 1949 door de Johan Wagenaar stichting bekroond). Bij deze gelegenheid zullen drie werken voor piano van Alexan der Voormolen en drie liederen van Sas Bunge ten gehore worden gebracht. Officiële gasten bij deze ontvangst zijn voorts de heren Hendrik Andriessen, Henk Badings, Rudolf Eseher, Karei Mengelberg en Alexander Voormolen (de laatste dus in dubbele hoedanigheid), die in opdracht van de Johan Wagenaar-stichting een werk componeerden voor het Residentie-orkest. De heer Cor van der Lugt Melsert heeft met de A.V.R.O. een verbintenis aangegaan om met ingang van 15 Februari a.s., voor lopig voor de tijd van één jaar, bij deze omroepvereniging op te treden als alge meen adviseur in programmazaken. Hij zal op het terrein van het toneel adviserend optreden en voor de microfoon een cursus houden in regie en houding voor amateur toneelspelers. Voorts zal de heer Van der Lugt Melsert ook actief aan de programma s meewerken, onder meer in een aantal een- acters samen met Annie Van Ees. (Van onze redacteur) Op 5, 6 en 7 Mei van dit jaar wordt door de afdeling Nijmegen van de Pax- Christi-beweging een internationale sterbedevaart georganiseerd naar Onze Lieve Vrouw in 't Zand te Roermond. Vanuit Nijmegen, Maastricht, Eindho ven en Vaals zullen gedurende twee dagen naar ruwe schatting 2000 deel nemers in groepjes van ongeveer 20 personen naar Roermond trekken in persoonlijke en gemeenschappelijke me ditatie, gebed en zang en in onderling gesprek. Aan deze sterbedevaart zal naar alle waarschijnlijkheid deelgeno men worden door pelgrims uit Duits land,Frankrijk, Nederland en België, tevens worden verschillende kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders uit binnen- en buitenland verwacht. De Pax-Christi-beweging is aanvan kelijk ontstaan uit de Franse verzets beweging. Gedurende de Duitse bezet ting werd door negen Franse illegalen de belofte afgelegd na de oorlog met alle kracht te zullen wérken voor de verzoening der volkeren in een Christe lijke Vrede. In 1945 werd deze belofte gerealiseerd. Weldra zou het kleine be gin uitgroeien tot een wereldbeweging die honderdduizenden omvatte. In 1947 werd het eerste internationale congres in Lourdes gehouden. Afge vaardigden uit Frankrijk, Duitsland Italië, Engeland, Zwitserland en zelfs Canada verzamelden zich hier rond de eerste internationale directeur Mgr. Théas, Bisschop van Lourdes. Tijdens dit congres werd mede door de stuwing van mannen als Paul Claudel en Jac ques Maritain het „Centre Catholique International de la Paix" opgericht, dat een centrum wil zijn van actie en stu die op theologisch, paedagogisch en so ciaal terrein. Thans telt de beweging ruim 400.000 leden, waarvan de helft Duitsers. Enige weken later reeds vond de Pax-Christi een enorme weerklank in Duitsland. Dertigduizend mannen trok ken door de straten van Aken, een groot, zwaar houten kruis meedragend als openbare schuldbelijdenis. Zij ba den voor het Franse volk. In de zomer van 1948 ontstond ook in ons land de Pax-Christi- beweging, zij het nog op kleine schaal. En thans is dan in Nijmegen het initiatief ontstaan om een mas sale sterbedevaart te houden, ten einde de idee van de Pax-Christi- beweging de vrede tussen God en de mensen te herstellen als grondslag voor het welslagen van alle vredespogingen in de wereld een grotere verbreiding te geven. Men wil mede in het kader van het Heilig Jaar gezamenlijk bidden voor de vrede van Christus, die de enige waarachtige vrede kan zijn. Men wil hierover mediteren en van gedachten Advertentie wordt nieuw VOORKOMT KRIMPEN D WORDEN door PATKICK PURCEIX 47. „Spreek op," zei ik haar. „Als er iets is wat u dwars zit, kunt u het net zo goed eens en voor altijd uitpraten. Een beetje openhartige taal is me alleen maar welkom." „Goed, ga dan zitten en luister naar me." Ik gehoorzaamde. Zij nam haar brei werk van de vloer en begon de steken langzaam en systematisch weer op te rapen. „Je bent vanavond bitter, Joe, hard en' bitter en ik zal de laatste zijn om het je kwalijk te ncuncn. Ik ken die bitterheid maar al te goed, het is de zwarte bitterheid, het sombere hart van de Corcorans. Ik ken ze maar al te goed, van mijn wieg af heb ik ze aan alle kanten om me hpen gezien. Ik ben er in opgebracht immers! Ik ben zelf ook een Corcoran!" Ik mompelde iets. Zij sloeg er geen acht op. „Als die zwarte bui over je komt, Joe, moet ik vaak denken dat mijn va der, God moge hem genadig zijn, nooit een grafsteen nodig zal hebben zolang jij leeft. Ja, en je hebt al dat zure en scherpe van je niets-ontziende oom Ma- lachy van daarboven nog op de koop toe gekregen." Zij zuchtte. „Je hebt maar heel weinig van de Doyle's in je, Joe, want de Doyle's hebben het altijd ge makkelijk genomen en zijn met ieder een goede maatjes geweest. Altijd vrien delijk en nooit narigheid. Ze ^hebben al tijd de zonnige kant gezien." Een verraderlijke traan sloop lang zaam over haar wang. Onopvallend veegde zij er naar met de rug van haar hand. „Er was een tijd, dat ik dacht dat jij de zoon van je vader zou worden. Dat jij, net als hij, altijd een vrolijk hart en een vlotte lach zou hebben en die zelfde zorgeloze manier van door het leven te glippen, hoe de dingen ook draaien. Ik dacht de dag te zullen beleven en het zou een heerlijke dag voor mij ge weest zijn dat jij, net als hij, de po pulairste man in de parochie zou zijn. Maar ja, jongen, Gods wegen zijn de onze niet. De Man Boven vond het be ter, om ons narigheid over te zenden, narigheid en ellende, en Hij weet, hoe alles daardoor veranderd is Haar breiwerk lag weer in haar schoot, zonder dat zij er nog acht op sloeg. Het zag er naar uit, of haar ogen geboeid werden door de gaspeldoornstronken, die in de haard lagen te knetteren. Maar ik wist, dat de vuurgloed alleen de achtergrond van haar dromen was en dat zij in de vlammen nog steeds haar visioenen zag van de man, die in zijn graf onder taxisbomen sliep. Ik zei geen woord. Ik wist dat zij zat te luisteren naar de gezellige lach van mijn vader. Dat haar oren zich spitsten op de verende tred, waarmee hij fluitend aan kwam, als zijn dagtaak gedaan was; dat zij de wendingen van zijn' stem kon horen, waarmee hij in de koele kofestal bij het melken zat te zingen. (Wat was dat ook weer voor een roerend lied, dat hij altijd zong? Over de heuvels van „my old new Hampshire Home"). Zij zat te denken aan de manier waarop hij met paarden en honden omging, ze wa ren altijd zijn vrienden geweest; en hoe de jonge kalfjes hem overal achterna liepen, hoe de zieke koeien hem zochten met haar zachte ogen, met haar diepe, goedige geluiden. Een vlotte en gemak kelijke man, die vader van me, Jamesy Doyle; er was op het kerkhof van Reilig- a-teampuil geen oog droog gebleven op de dag, dat we hem er hadden begraven. „God geve ze allemaal de eeuwige rust v&navond," zei ik. „Ja, God moge ze in de hemelzaal bin nen laten en geven, dat wij ze daar ont moeten, als wij onze weg hier ten einde zijn gegaan," zei mijn moeder. Met moeite zette zij haar gedachten van zich af. Zij kwam weer terug op het eigenlijke onderwerp van ons ge sprek. „Ja, de narigheid, d#e wij doorstaan hebben, heeft cms allemaal veranderd, Joe, maar jou toch het allermeest. Ik weet hoeveel ipijn je vaders sterven je heeft gedaan, en de dood van je broer, maar die twee slagen troffen mij toch zwaarder dan jou. En toch ben ik er met Gods hulp, zo goed en zo kwaad als het ging, over heen gekomen, zelfs over je vaders dood. Maar jij was de gene, die zich nooit met de dingen kon verzoenen, leek het wel. 'tWas eerder, of de zwarte bitterheid van de Corco rans in jou aangroeide, tot iemand, die je niet gekend had zweren zou, dat je altijd zo geweest was. „Toen de tijd verder ging en het hoe langer hoe erger met je werd, dacht ik eerst, dat het je dwars zat, dat je met de studie had moeten ophouden. Maar lk dacht toch ook, dat je daar wel over heen zou zijn gekomen; je wist immers even goed als ik, dat er niets aan te doen was. Ik wist ook, dat je toch iets voor het land voelde; anders zou je de zaak nooit zo hebben aangepakt als je het nu gedaan hebt." Ik schoof onbehaaglijk heen en weer op mijn bankje, maar zij scheen het niet te merken. Zij bleef verder praten, als bij zichzelf, met die effen, toonloze stem. „De. dagen gingen voorbij, altijd maar weer meer dagen, en toch bleef die som bere stemming. God is mijn getuige, Joe, dat ik er onder geleden heb. Misschien had ik je toen moeten vragen wat er aan scheelde, maar het was nooit zo m n gewoonte om te vragen, zelfs mijn eigen mensen niet. Maar ja, ik heb toch al die tijd geweten, dat je iets anders in de weg zat, waar je met niemand over had gepraat." Haar handen grepen weer naar het breiwerk. „Toen hoorde ik alles. Alles over jou en Esther Hanrahan. Waar ik het ge hoord heb, doet er niets toe. Toen ik daar van hoorde, jongen, kon ik je helemaal geen verwijt meer maken van je bitterheid." Eindelijk keek zij me aan. Als zij ver bazing verwacht had, ontdekte zij er geen. Ik was alle verbazing al voorbij. „Er zijn er maar heel weinig, die er van weten, Joe, en ja, er is niemand, mag ik wel zeggen, die het begrijpt, De- halve ik. Niemand behalve ik." Zij zweeg. Het vuur scheen haar weer te betoveren. „Dertig jaar geleden, dertig lange jaren, stond ik er zelf bijna net zo voor. Verleden week was het dertig jaar ge leden, dat ik zou gaan trouwen met Thady Hanrahan, en tien dagen vóór het trouwen werd ik bij het dansen in Mullinbeg verliefd op je vader. Ik moest kiezen, kiezen tussen liefde en geld, tussen armoede en overvloed, en ik moest vlug kiezen. Goed, ik heb gekozen; en God is vanavond mijn ge tuige, ondanks al het hartzeer en het ge tob, dat sindsdien gekomen is, ik heb vijfentwintig gelukkige jaren gehad en die keus is iets. waar ik nooit spijt over gevoeld heb, vanaf de dag, dat we voor het altaar stonden, tot aan die zwarte dag, dat de deksel op zijn doodkist werd geschroefd." wisselen over onderwerpen die hier mede samenhangen. Op Vrijdag 5 Mei, de nationale feest dag, wordt 's middags uit de vier bo vengenoemde plaatsen vertrokken. De tocht gaat dan naar Blerick, Venlo, Weert en Sittard, waar de nacht zal worden doorgebracht. Men reist gedeel- télijk per bus of per trein en de laatste 12 kilometer worden te voet afgelegd. Zaterdag 6 Mei vertrekt men dan weer naar Roermond, waar de pelgrims om streeks vijf uur worden verwacht. Deze dag wordt verder gevuld door bijeen komsten en 's avonds met een kaar senprocessie naar het Genadebeeld van Onze Lieve Vrouw in 't Zand. De gehe le nacht door zal hier aanbidding zijn. Zondagmorgen zal op een van de pleinen van Roermond een Pontificale H. Mis in de openlucht worden opge dragen met predicatie van Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roer mond. Zondagmiddag zal deze indruk wekkende pelgrimage plechtig worden gesloten met een laatste massale bij eenkomst, waar door verschillende pro minente sprekers het woord zal wor den gevoerd. Hieruit zal het internatio nale aspect van de Pax-Christi-bewe- ging sterk naar voren treden Vandaag is het gezag over Pasundan officieel overgedragen aan de regerings commissaris Sewaka. De negara-rege ring is afgetreden. Teneinde de dubbel- besturen zo spoedig mogelijk te liquide ren, zal een commissie worden benoemd die bestaat uit een vertegenwoordiger van Pasundan, één van de regering der V. S. I. en één van de republiek Indo nesia. Het ministerie van Binnenlandse Za ken der V. S. I. heeft op voordracht van Sewaka vijf departementshoofden be noemd. Zij zijn allen republikein. Morgen zal er een conferentie van militaire gouverneurs te Djoeja gehou den worden. Een van de agendapunten is: de afschaffing van het militair be stuur. De volksvertegenwoordiging van Ban heeft haar goedkeuring gehecht aan een verordening volgens welke van alle tou- risten retributie zal worden geheven en wel een gulden per persoon per dag als toeslag op de hotelrekening. Ambtena ren. op tournee zijn hiervan vrijgesteld. De Wali negara van Zuid-Sumatra Malek, heeft Aneta medegedeeld, dat, toen de resolutie, die enige tijd geleden is aangenomen en waarin besloten wordt tot opheffing van de negara en tot over dracht der bevoegdheden aan de rege ring der V.S.I., in behandeling kwam, de leden van de vertegenwoordigende raad hebben getekend zonder zich be wust te zijn wat precies de inhoud van de resolutie was. Malek, die meende, dat de gevolgde methode geen juiste vorm van de de mocratie is, zei verder: „Ik zal, indien het de wens van het volk zou zijn, on middellijk aftreden, ook, indien de re gering der V.S.I. van mening zou zijn, dat de ingediende resolutie beantwoordt aan de wil van het volk. Mijns inziens dient men echter een wettige procedure te volgen en te wachten op algemene verkiezingen". 16 Februari zal de raad de resolutie opnieuw bespreken. „De regering weet, dat het leger van Oost-Java op diverse punten belastingen heft", aldus heeft Mononutu, de minister van Voorlichting der V.S.I., naar U.P. meldt, medegedeeld. „Dit geschiedt zon der toestemming der regering. Zjj is er van overtuigd, dat aan dergelijke han delingen op korte termijn een halt moet worden toegeroepen." Het verluidt dat de Nederlandse Plan- tersbond een rapport heeft overgelegd aan Hatta, waarin gewaarschuwd wordt, dat, tenzij een eind aan die toestand wordt gemaakt, de ondernemingen op Oost-Java waarschijnlijk gedwongen zouden zijn te sluiten. Het ministerie van Financiën heeft een gemachtigde aangesteld te Surabaja, om de legeruïtgaven te regelen. Hatta en het ministerie van Defensie werken samen om Oost-Java van „deze onwettige prak tijken" te verlossen. Mononutu heeft verder medegedeeld dat bij de arrestatie van Retman enige aanwijzingen te zijnen laste gevonden zijn, doch dat deze niet van ernstige aard zijn. De persvrijheid zal worden geëerbiedigd. De regering verzekere, dat geen maatregelen tegen de pers zullen worden genomen dan alleen als „ultimo ratio".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3