GEHEIME CONFERENTIE IN BRITS ATOOM-CENTRUM DE WERELD ROND Wonderlijke verschijning NOORDERLICHT TEKEN De FLUIT Fuchs vandaag voor de rechters ADENAUER ONTHULT NIEUW PLAN TOT BESTRIJDING WERKLOOSHEID Dood van Oldenbarneveldt musicus Lewis geeft niet toe Wij luisteren naar GESTREMD LUCHT VERKEER Vluchtelingen uit Oosten scheppen noodtoestand Dorv&ld J>u Hoofdklasse libre Schulte-Peters winnaars in Gent VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 PAGINA 4 MINISTER STIKKER IN PARIJS Harriman zegt hem steun toe Joegoslavische majoor per vliegtuig gevlucht Belgische torpedojager aan de grond Last van zenawen? Hulp voor Korea en Formosa Sovjets pachten havens in Noord-Korea Vietnam brandpunt in koude oorlog Verenigd Amerikaans-Brits- Frans front WERKLOOSHEID IN JAN. GESTEGEN GEVAARLIJKE TOCHT DOOR VIJANDELIJKE LINIES Onderscheiding voor moedig gedrag uitgesteld „CANADEES DIPLOMAAT' GEARRESTEERD Frau Gasille veroordeeld cursus van de Onderhandelingen afge broken Friese hardrijders NEDERL.—FRANKRIJK Juliana-road in Ottawa lk„ Prikkeldraad, gevangenismuren en honderd kilometer scheiden de mannen, die wellicht de sleutel tot de toekom stige samenwerking tussen Engeland en de V. S. op het gebied van de atoom energie in handen hebben. Deskundigen uit Canada, de V. S. en Engeland, bewaakt door extra politie van het Britse ministerie van Oorlog, lijn gisteren besprekingen begonnen over veiligheidskwesties in het research centrum voor tje kernenergie te Har well, terwijl in de gevangenis van Brix ton in Londen dr. Klaus Fuchs, die be schuldigd wordt van het prijsgeven van atoomgeheimen, zijn berechting af wacht, die vandaag begint. De zaak-Fuchs staat niet op de agen da van de deskundigen der drie mo gendheden, doch het is vrijwel zeker, dat ten minste de mogelijke gevolgen van deze affaire besproken zullen wor den. Tijdens de conferentie, die zo geheim is, dat gebruikte notitieblocs en vloei papier dagelijks verbrand worden, zul len de deskundigen uitmaken, hoevele zoal enige nieuwe bijzonderheden van het atoom voor algemene publica tie kunnen worden vrijgegeven. Er is deze week weinig gepubliceerd over dr. Fuchs, een van Harwells voor aanstaande wetenschappelijke medewer kers, omdat de Britse pers door de wet en de traditie gehouden is, zich van commentaar te onthouden over een zaak, die nog voor een rechtbank moet dienen. Om deze reden gelooft men in rechtskundige kringen niet, dat Enge land zal toegeven aan de aandrang der V. S. om bijzonderheden over de zaak te verstrekken, voordat het recht zijn loop gehad heeft. In gewoonlijk betrouw bare diplomatieke kringen verklaart men. dat de V. S. Engeland niet gepolst hebben over de mogelijkheid Fuchs uit te leveren, zodat hij in de V. S. zou kun nen terechtstaan, doch men verwacht wel, dat het verzoek vroeg of laat zal worden ingediend. De deining, die in Amerika is ontstaan naar aanleiding van het geval-Fuchs en de bedekte be dreigingen, die geuit zijn, dat de V. S. geheimen over de atoomenergie en de H-bom in de toekomst met niemand meer zullen delen, hebben geleerden en regeringsfunctionarissen te Harwell ver ontrust. Men schijnt evenwel de opvat ting toegedaan, dat ongeacht de onthul lingen, welke het proces zou kunnen opleveren, de samenwerking zal blijven De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, die voorzitter is van de O.E.E.S., en de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken, mr. Stikker, waren gisteren beiden in Parijs voor diplomatieke zaken en aangelegenheden samenhangende met de O.E.E.S. Mr. Stikker heeft een onderhoud ge had met de reizende ambassadeur van het Marshall-plan, Averell Harriman De besprekingen duurden ongeveer drie kwartier. Officiële bronnen zeiden, dat Harriman mr. Stikker de verzekering heeft gegeven, dat hij op zijn nieuwe post de volledige steun zal genieten van de Amerikaanse herstelmissie. Minister Stikker bevond zich in ge zelschap van de heer Stijkel van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken en de heer Boonstra van de Ne- derlandsche Bank, die als zijn adviseurs in zijn nieuwe positie optreden. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken maakte bekend, dat Pierre Schneiter, die Schuman tijdens diens ziekte vervangt als minister van Buiten landse Zaken van Frankrijk, een diner heeft gegeven, dat werd bijgewoond door Van Zeelanc., Stikker en vertegen woordigers van Italië en Luxemburg. Ofschoon op dit diner dus vertegen woordigers aanwezig waren van alle landen der geprojecteerde Finebel-Unie, ontkende de Franse woordvoerder, dat er meer dan een „vriendschappelijke uitwisseling van standpunten" plaats ge vonden heeft. Een Joegoslavische majoor en zijn echtgenote zijn gisteravond in een Joe- goslavisch militair vliegtuig geland op het vliegveld Thathof in de Britse zone var. Oostenrijk. Zij hebben zich daarna onmiddellijk gemeld bij de Britse auto riteiten. Een Belgische, torpedojager, die door de Belgische staatssleepboot Zeeleeuw van Zeebrugge naar Antwerpen werd gesleept, is, daar de sleeptros brak, ter hoogte van Vlissingen omhoog gevaren. De Italiaanse Republiek heelt haar pro ces tegen „Hambros Bank Limited" verlo ren. Italië wenste namelijk de beschikking te verkrijgen over contant geld en waarde papieren ter waarde van ongeveer 15.000.000 gulden van ex-koning Emanuel van Italië, welke de bank in beheer heeft. De „Halluner Moats Club", een vereni ging, van voormalige bewoners van Helgo land, heeft een protest ingediend tegen het gebruiken van „hun eiland als speel plaats voor buitenlandse vliegtuigen". De Helgolanders. die na de oorlog het eiland moesten ontruimen, spreken de verwachting uit, dat aan de bombardementen een eind gemaakt zai worden, „opdat onze voor ouders in de graven op het eiland rust kun nen vinden". Generaal MacArthur, de geallieerde op perbevelhebber in Japan, heeft toegestemd in een verzoek van katholieke vrouwelijke leden der bezettingstroepen om uit een door zijn hoofdkwartier gepubliceerd boek de passages te schrappen, die naar het oordeel der vrouwen „geboortebeperking beplei ten". In het boek, dat door MacArthur's ad viseur Dr. Ackerman is geschreven, wordt verklaard, dat, als de Japanse bevolking in het huidige tempo blijft toenemen, Japan buitenlandse hulp zal moeten ontvangen of geleidelijk afzkaken naar een minimum le venspeil. Bij Bourg Doisans in de Franse Alpen heeft een lawine een huis, waarin zich een aantal mijnwerkers bevonden, bedolven. On middellijk gewaarschuwde reddingsploegen hebben 12 lijken opgegraven uit sneeuw, ijs en puin. Naar A.P. uit betrouwbare bron te Praag verneemt, zijn de abten van twee beroem de Tsjechische kloosters gearresteerd, waarschijnlijk omdat zij geweigerd hebben de eed van trouw af te leggen aan de com- munistische regering. Gemeld wordt, dat Vrijdagavond twintig politie-agenten het klooster Nova Rise in Noord-Bohemen binnendrongen en de abt Bohuslaf arresteerden. Ongeveer tezelfder tijd zou naar gemeld wordt de abt van Z«iiv, dr. Tajovsk zijn gearresteerd. bestaan. Er wordt verondersteld, dat er strenger op buitenlandse geleerden in de V. S., Canada en Engeland gelet zal worden, of zelfs dat dezen helemaal van het werk aar. de atoomenergie uitgeslo ten zullen worden. Met de verdediging van Fuchs is be last een advocaat uit Londen, J. Thomp son Halsall. Hij is Duitser van gèboorte, maar verkreeg de Engelse nationaliteit. Het proces-Fuchs zal beginnen met een openbare zitting. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman gisteren te Washington alle voorstellen tot wijzi ging van de Amerikaanse politiek in zake de internationale controle op de atoomenergie in verband met de ont wikkeling van de waterstofbom van de hand gewezen. Het Baruch-plan voor in ternationale controle is nog even goed bruikbaar als toen de V.S. het bij de V.N. indienden, aldus Truman. Advertentie Mijnhardt'» Zen a wtabletten helpen er overheen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 239 tegen 134 stemnien het wetsontwerp tot verlening van fi nanciële hulp aan Zuid-Korea en For mosa aangenomen. Het plan, dat nu naar de senaat gaat, behelst: 1. Machtiging aan de E.CA. om nog (50 millioen dollar uit te geven vóór 30, ,/uni aan grondstoffen, import en kapi taalsinvesteringen op Korea. 2. De hulpwet aan China te verlengen tot 30 Juni, waardoor de E.C.A. de vrij heid krijgt om een deel van de 103 mil lioen dollar, die zij beschikbaar heeft voor Formosa, uit te geven. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen John Kee heeft verklaard, dat de uitgaven voor Formosa niet meer dan 5 millioen dol lar zullen bedragen. Rusland heeft van de communistische Noord-Koreaanse regering drie ijsvrije havens gepacht, zo werd gisteren mede gedeeld door een woordvoerder van de Zuid-Koreaanse regering. De havens zijn: Tsjoengjin op onge veer 200 mijl ten Zuid-Westen van Wla- diwostok, Soengjin op 80 mijl ten Zui den van Tsjoengjin en Wonsan, de grootste haven aan de Oostkust van Noord-Korea. Volgens de bekendmaking zijn in ge noemde havens reeds vele Russische marineofficieren en matrozen gestation- neerd. In gewoonlijk welingelichte Franse kringen verwacht men, dat de erkenning van Vietnam door Engeland en de Ver enigde Staten gevolgd zal worden door een snelle en geheime ontwikkeling van een Amerikaans-Brits-Frans verenigd front in Zuid-Oost-Azië. Volgens deze kringen zouden de drie regeringen het erover eens zijn, dat met de erkenning van Ho Chi Minh door de communistische, en Bao Dai door de Westerse landen het brandpunt van de koude oorlog" naar Indo-China is ver legd. President Truman heeft aan Bao Dai. het staatshoofd van Vietnam, een bood schap doen overhandigen, waarin hij de hoop uitspreekt, dat de V. S. en Viet nam spoedig diplomatieke vertegen woordigers zullen uitwisselen. „De re dering van de V. S. prijst zich geluk kig Vietnam te kunnen verwelkomen in de gemeenschap der naar vrede stre vende landen", aldus de boodschap. Zoals bekend heeft de V. S. deze week Vietnam de jure erkend. Na de Verenigde Staten, Engeland, België en Australië hebben thans ook de regeringen van Nieuw-Zeeland en Luxemburg besloten Vietnam, Laos en Cambodja te erkennen. Het aantal werkloze mannen steeg in de maand Januari van 83.187 tot 104.117, t.w. 70.539 geheel werklozen (vorige maand 54.898), 31.832 DUW-arbeiders (27.466) en L740 wachtgelders (823). Evenals in vorige jaren is dus ook ditmaal het aantal werklozen per eind Januari groter dan op 31 December daaraan voorafgaande. De weersom standigheden zijn hieraan telkenmale debet. Hoewel de eigenlijke vorst- werklozen niet in deze statistiek zijn opgenomen, heeft de vorst toch indi rect invloed op de cijfers uitgeoefend, doordat de plaatsing van arbeids krachten werd opgeschort. Onder de bouwvakarbeiders steeg de werkloosheid van 14.268 tot 17.579; on der de werknemers uit de landbouw en de veeteelt van 15.611 tot 22.028; on der de losse, ongeschoolde arbeiders van 13.132 tot 16.342. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 15.795 tot 15.183. Regionaal gezien blijkt de werkloos heid het grootst in Drenthe met 65 werklozen per 1000 mannelijke inwo ners. Daarop volgen Groningen en Friesland met 36 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Dit aantal is het geringst in de provincies Limburg en Utrecht, n.l. 12 en 14. Gemiddeld zijn er thans in Nederland 21 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4.897 tot 5.303. De vraag naar vrou welijk personeel nam toe van 15.912 'tot 16.385. Donderdagmiddag zou, op bet voor plein van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, het bronzen kruis worden uitgereikt aan kapitein C. L. W. M. Baron van Voorst tot Voorst van het garderegiment grenadiers. Deze plechtig heid moest echter worden uitgesteld, omdat "Prins Bemhard de wens te ken nen heeft gegeven, na zijn terugkeer in Nederland, de onderscheiding zelf te overhandigen. Kapitein Baron van Voorst tot Voorst heeft, na nooit gevolg te hebben gegeven aan het bevel zich te melden voor Duitse krijgsgevangenschap, zich 7 September 1944 onmiddellijk bereid verklaard, op diens verzoek een leider van een inlich tingendienst, werkzaam in bezet Neder land, te vergezellen, die in verband met aanwijzingen, ontvangen op het bureau Inlichtingen der Nederlandse regering, de geallieerde troepen tegemoet ging. Deze moeilijke en gevaarlijke tocht duurde bijna een maan% Onder vuur van de Duitsers zowel als van de ge allieerden werd herhaaldelijk getracht, ondanks groot gevaar voor eigen leven, door te dringen. Door alles op alles te zetten werden tenslotte de vijandelijke linies en niemandsland gepasseerd. De marechaussee te Budel heeft een avonturier gearresteerd, die zich uitgaf als Canadees diplomaat, en die een in ternationale zwendelaar blijkt te zijn. Hij had in Zwolle een taxi genomen en daarmede half Oostelijk Nederland door gereisd. Daarbij sprong hij zeer royaal met geld om Zo gaf hij een militair die mee-liftte f 50 en ook overhandigde hij èen bus-conductrice te Eindhoven een grote hoeveelheid chocolade. Voorts zou hij vriendschap koesteren voor een meisje uit Budel, dat hij grote bedragen schonk. In Budel bleek hij vele vrienden te hebben, die hem als diplomaat kenden. In dit Brabantse plaatsje nam de taxi-rit een einde, want hier wachtten hem twee marechaussees die hem arresteerden op grond van het feit, dat hij de partij chocolade ter waarde van f 20, die hij in Eindhoven gekocht had, niet betaald had. Hij zou verschillende oplichtingen in het buitenland op zijn kerfstok heb ben. Hij schijnt gezocht te worden door de Franse politie. Frau Gasille, die zulk een belangrijke rol speelde bij de stelselmatige plunde ring van Arnhem, is hedenmorgen door de bijzondere strafkamer van de Arn hemse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van tien maanden. De eis luidde negen jaar. Advertentie Wanneer verkoudheid de ademhaling belem mert, maakt MENTHO-REX Verkoudheidszalf de luchtwegen weer vrij. Tijdens de debatten ever de werk- loosheid, die gisteren in de West-Duitse I Bondsdag zijn gehouden, heeft de bondskanselier, dr. Adenauer, medege deeld,. dat zijn regering de toenemende massawerkloosheid in West-Duitsland zal bestrijden door naast de 2% mil liard Mark, die voor het woningbouw programma der regering beschikbaar zijn gesteld, nog ruim 900 millioen Mark uit te trekken voor andere doeleinden. Dit bedrag zal als volgt worden be steed; 200 millioen voor verbetering van de spoorwegen, 50 millioen voor de posterijen, 300 millioen voor de fi nanciering op lange en middellange termijn van exportorders, 50 millioen om kleine en middelgrote bedrijven en ambachtsbedrijven te steunen en 300 millioen om bedrijven te steunen in Beieren, Neder-Saksen en Sleeswijk- Holstein. in welke staten het vluchte lingenprobleem het nijpendst is. Met de „Bank Deutscher Lander" en de „Her- stelbank" zijn hiervoor reeds crediet- regelingen getroffen. Er zullen wetsvoostellen worden ont worpen, die tot strekking zullen heb ben, onmiddellijk alle beperkingen op de beweging van personen op te heffen. De beperkingen waren ingesteld wegens woningtekorten, doch zij weerhouden de vluchtelingen er van werk te zoeken in de gebieden, waar de meeste behoef te aan arbeidskrachten bestaat. Dr. Adenauer deelde voorts mede, dat er gedurende de laatste 15 maanden 470.000 krijgsgevangenen, verder 600.000 personen, die uit de bij Polen inge lijfde gebieden ten Oosten van de Oder en de Neisse zijn verbannen, en naar raming 400.000 vluchtelingen uit de Oostelijke zone West-Duitsland zijn binnengekomen. Deze toevloed was de voornaamste oorzaak van de huidige grote werkloosheid en seizoensoorzaken kwamen pas op «te tweede plaats, zo zeide hij. imnittutiMKnuuMMitmitiiimiiimif De 11de Februari van ieder jaar viert de. Heilige Kerk het feest van de verschijning van de Heilige Maagd. Die won derlijke gebeurtenis had' plaats in het jaar 1858. Wie wist er voor .die tijd iets van het stadje Lourdes? Wie had er ooit gehoord van een meisje, dat Bemadette heette? Immers niemand! Maar nu, 1950, .het Heilig Jaar. denken we vanzelf even terug aan het vorig Heilig Jaar. (1933—1934). Een van dé grote plechtighe den van dat jaar was, dat de zalige Bemadette Soubirous heilig verklaard werd. In zeer korte tijd was dat arme, ziekelijke en onbekende meisje tot een van de grote haar kousen gaan uittrekken. Opnieuw hoort ze het vreemde geluid. En ja, nu ziet ze wat. Aan de overkant, vlak bij de grot, in een van de openingen, staat een struik heen en weer te zwaaien. Dan schijnt die holte, ineens gevuld te zijn met een wolk van goud. En plots, temidden van die gouden schijn, ziet Bemadette een lieflijke gestalte. Het meisje weet niet, hoe ze he.t heeft. Droomt ze nu? Neen, ze weet zeker, dat ze klaar wakker is. Maar, wat is dat daar dan in die grot? Zo'n schone vrouwen gedaante heeft ze nog nooit gezien. Ze heeft een wit kleed aan, met een blauw lint afge zet. Het hoofd en d'e haren zijn met een witte sluier bedekt. Ami de rechterarm van de Het inwendige van de zeer eenvoudige ouderlijke woning van Bemadette Soubirous heiligen van onze Kerk opge stegen. Het is daarom wel de moeite waard, om, nu we weer het feest der verschijningten deze maand vieren, even terug te denken aan dat meisje, aan wie Maria zo vaak verschenen is. We zijn in het jaar 1858. Bemadette, een van de kin deren van de arme familie Soubirous, wil zich ook ver dienstelijk maken en mee gaan met d'e anderen, om hout te sprokkelen. Maar het kind is niet sterk en het is nog zo guur .buiten. Moeder vindt he.t beter, dat ze maar thuis blijft. Bemadette houdt echter vol: ze kan het best, ze zal er heus niet ziek van worden. „Ga dan maar een keer mee," zegt moeder eindelijk. Met haar zusje en een vrien dinnetje trekt Bemadette. dan het dorp uit. Al gauw staan ze voor een klein beekje. Ber- nadette durft haar klompen en kousen niet uittrekken, om op blote voeten door de. beek te lopen. Ze weet, dat-zo iets voor haar gevaarlijk is. De andere meisjes behoeven zich niet te bedenken. Die kunnen er wel tegen. „Toe, helpen jullie me even?" vraagt Bemadette. „Draagt me samen even over de beek." Maar de andere, twee lachen haar uit. En het vriendinnetje zegt: „Ja, kun je net begrij pen. Als je niet door het wa ter durft stappen, dan blijf je maar waar je bent." Dat is niei erg aardig van die twee. Maar Bernade.tte is er niet kwaad om. Ze laat ze stil heen gaan. Ze kijkt ze aan, tot ze verdwijnen aan de overzijde, achter de grot van Massabielle. Dan probeert Bemadette ste nen in de beek te. werpen, zo, dat ze van steen tot steen, toch met droge voeten aan de overkant kan komen. Maar dat lukt niet erg. En toch wil ze ook aan de overkant komen, omdat daar het hout te vinden is, d'at ze bij moeder thuis wil brengen. „Dan zal flr toch mijn klom pen en kousen maar uittrek ken," besluit ze eindelijk. Maar juist als ze daarmee beginnen wil, trekt een vreemd geluid haar aandacht. Het is een ge druis, net of de wind door de bomen waait. Verschrikt kijkt Bemadette rond. Maar ze ziet niets bijzonders. Weer wil ze ANWWWhAAMVMnM (Slot) 's Morgens om zeven uur werden de poorten van het „Binnenhof" te Den Haag ge opend, om zoveel nieuwsgie rigen binnen te laten, als het bevatten kon; ter wij 1 alom de daken der gebouwen en de vensters zich met mensen vul den. Het schijnt nu eenmaal een bijzonder zwak der menigte te zijn geweest, om een even- De Ridderzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage. mens op eien gewelddadige manier ta zien sterven. De laatste ogenblikken van een groot man zijn altijd merkwaardig, en *t is daartoe, dat we ons op Zondag de 12de Mei naar Oldenbameveldt's kerker willen begeven. Daar komt de ambtenaar Van Leeu wen binnen en zegt tegen Ol denbarneveldt „dat hij mor gen wordt gedaagd' om het doodvonnis over zich te horen uitspreken." „Doodvonnis," zegt Olden barneveldt kalm, maar toch niet zonder verwondering. „Dat had ik niet verwacht! Ik vrouw hangt een Rozenkrans. Heel duidelijk ziet Bemadette de kralen er van bewegen. Als vanzelf grijpt het meisje ook haar Rozenkrans en ze bidt met die schone, dame mee. Zo ligt ze op haar knieën naar die hemelse verschijning te kijken, net zo lang tot ze het hele Ro zenhoedje gebeden heeft. Dan is de verschijning ineens ver dwenen. Bemadette vergeet, dat ze gekomen is om hout te sprokkelen. Haar gedachten zijn •vol van wat ze gezien heeft. Na een poosje komen de twee andere meisjes terug. Natuur lijk krijgen die het wonder lijke verhaal te horen. Het duurt niet lang, of mod der en anderen thuis komen het ook te weten. Nu zal ieder een wel vol verbazing opzien naar Bemadette! Nu zullen ze met haar wel blij zijn, om deze wonderlijke gebeurtenis! Het lijkt er helemaal niet op. Er gaat voor de arme Bema dette zelfs een heel onaange name tijd aanbreken. Maar daarover zullen we de. vol gende week vertellen. VWWWWvnmWNWA meende, dat men mij nog zou hebben gehoord." Na enige ogenblikken ge zwegen te hebben, hervatte hij: „Dat ik toch maar wist, waarom ik sterven zal!" „Dat weet gij wel," zegt Van Leeuwen. „Daarenboven gij zult het morgen nog meer in bijzonderheden horen. Gij zijt bereid om te sterven?" „Dat ben ik, ofschoon ik maar niet begrijpen kan, waar om ik sterven moet. Eén ding echter hoop en wens ik van harte, dat door mijn dood en bloed de onenigheid, die in het land heerst, ophoudt." Zwijgend gaat Oldenbarne veldt, leunend op de arm van een vriend, naar het schavot, hetwelk zo geplaatst is, dat men door een der grote, kruis ramen dadelijk van de zaal er op kan komen. Wanneer hij ziet, hoe het slechts van plan ken is opgeslagen en niet eens met iaken bekleed', zegt hij bitter tegen zijn vriend: „Een schone beloning voorwaar voor mijn i drie en veertigjarige trouwe dienst, den lande be wezen." Een ogenblik staat de grijze staatsdienaar stil. Vóór hem een hoop zand, waarvoor hij moet knielen en die zijn bloed zal opvangen; aan zijn linker hand zijn doodkist, zijn laatste huis, en rondom hem een on afzienbare mensenmassa, toe gestroomd om zijn terechtstel ling bij te wonen. Dan slaat hij een blik op het paleis van Maurits mei zijn gesloten lui ken, daarna op de vergader plaats der Staten van Hol land en die der Staten-Gene- raal, waar hij eenmaal de eer ste persoon is geweest richt het oog hemelwaarts, en roept vol gevoel uit; „O, God, wat komt er van de mens!" Nu doet hij een paar schreden vooruit. „Is hier geen stoel of kussen, waar Ik op knielen kan?" vraagt hij. Hier op knielt hij op de ruwe plan ken, vastgehouden door zijn trouwe vriend, die hem geen ogenblik verlaat. Als de pre dikant met bidden eindigt, staat d'e veroordeelde op, treedt naar de balustrade en zegt met kalme stem tot de zwijgende menigte.: „Mannen gelooft niet, dat ik een lands verrader ben: ik heb oprecht en vroom gehandeld als een goed vaderlander en zo sterf ik." Daarop laat hij zich door zijn vrjend van zijn bovenkle- ren ontdoen, trekt zich een donker fluwelen muts over de ogen. wendt zich naar de zandhoop en knielt neer me.t de woorden: „Jezus Chris tus zal mijn leidsman zijn. Heer, ontferm u mijner! Here God, Hemelse Vader, ontvang mijn geest!" Het zwaard van de beul flik kert in de Meizon en het hoofd valt van de romp. Johan van Oldenbarneveldt is niet meer. Hoofd en lijk worden in een ruwe kist neergelegd en naar de hofkapel gebracht. La ter zijn deze stoffelijke over schotten vermoedelijk in de kerk van Berkel in Zuid-Hol land begraven. Daar stelt men nu een onderzoek in. In zijn geboorteplaats Amers foort staat een standbeeld van Oldenbarneveldt en ook in een nis van de linkervleugel van het stadhuis te Rotterdam staat een levensgroot beeld van Johan van Oldenbarneveldt, die raadspensionaris van d'eze stad is geweest. noorderlicht. Kort geleden was in cms land, op enkele plaatsen en aan de kust. Noorderlicht zichtbaar. Dat is iets bijzon ders, want dit lichtverschijnsel komt hier niet dikwijls voor; wel in de noordelijke (Pool) streken. De naam zegt dat reeds: noorderlicht. Meestal vertonen zich stra lenbundels aan de nachtelijke hemel van lichtgroene kleur. Het moet een prachtig schouw spel zijn. Soms ziet men twee lichtende bogen boven elkaar aan de hemel staan. De licht- boog (of bogen) blijven wel enige uren, of soms de gehele nacht zichtbaar, doch verkeert in voortdurende trillende en golvende beweging (door mag netische en electrische lucht- storingen), verheft en daalt en beweegt zich oost en west waarts. En er schieten soms prachtige, waaiervormige, licht stralen uit. De gehele hemel ruimte heeft dan het aanzien van een schitterend verlicht koepeldak. In de Poolstreken kennen dergelijke noorderlichten zo dikwijls voor, dat nachten zonder dit verschijnsel zelfs tot een uitzondering behoren. De Nederlandse dichter Tol lens (17801856) heeft er een gedicht aan gewijd. Wij laten het hier, in de ouderwetse spelling, volgen: Soms schiet een wondre glans, een digte vloed van stralen, zich spieglende in de sneeuw, langs klippen en langs dalen, van uit de diepte voort en gloeit hen in 't gezigt, en stemt hen tot ontzag: het is het Noorderlicht. Nu zien zij 't huivrende aan en bloedrood opwaarts klimmen, als bragt het wee; dan danst ën speelt het aan de kimmen, VWWWWMWWWM Op verzoek geven we nog een duidelijk portret van Donald Duck. Maak eerst een recht hoek en verdeel de zijden in drie en vier gelijke delen. Ver bind de punten met elkaar, zo dat er twaalf vierkanten ont staan. Op de lijn 22 ligt de snavel en de hals gaat door e op de lijn 3—3. De ogen liggen tussen 12 en tussen b-d. Het dasje op de lijn bijna onderaan. Wiel, verder volgt de afwerking vanzelf. Dit portret is heus niet moeilijk hoor. Teken Donald maar flink groot, bijvoorbeeld de hokjes 2 of 3 c.M. Veel ple zier met Donald Duck. en schept hun vreugde in t hart, zoo min aan vreugd gewoon! Maar meestal blinkt dat licht ontzettend grootsch'en schoon. Nu daagt het heerlijk op, m cirkelronde kringen en regenbogen, die zich vormen en vetdringen, waaruit een tintiend vuur, van alle verw en gloed, in zuilen afstro.omt, schuimt, en. d'omtrek vonklen doet. Dan zijn het bergen gouds, die bliksemflitsen schieten, of solferzeeën, die haar spring vloed overgieten, of kolken louter licht, waaruit een laaije brand van vlammend purper stijgt en borlend diamant. Dan knapt en kraakt het; spat in sprankeis heen en weder en sist als pulver; zijgt in von ken lijnrecht neder; vernieuwt zijn glans, hervat zijn luister; vlamt en ziedt, en biddend zinkt hij neêr, die 1 prachtig vuurwerk ziet. Vele, vele jaren geleden woonde in Wenen een arm, oud musicus. Het was een oude man met zilverwitte haren, welke hem een waardig voor komen verleenden. Zijn ogen staarden vaak peinzend in het niet, er lag een stille hunke ring in naar het goede en schone. Ja, hij was een kunstenaar. Wanneer hij voor de schaarse toeschouwers zijn fluit uit de hoes haalde, veranderde als bij toverslag zijn gehele wezen. Zijn dromerige ogen begonnen te glanzen, zijn gebogen ge stalte rechtte zich en hij ver gat alles om zich heen. Na een korte aarzeling plaatste hij de fluit aan zijn lippen en zette een zachte melodie in. Dan plotseling veranderde de melo die. Een jubelende, juichende rij tonen vloeide uit zijn fluit. In uitbundige galop gleden zijn vingers langs het instrument. Waren de laatste klanken ver stomd, dan stonden de men sen ontroerd op en gingen zwijgzaam, diep onder de in druk, naar huis. Dan ging ook de musicus zijn weegs. Hij be zat aan de rand van de stad enige kamers, welke een oude weduwe hem had verhuurd. Thuisgekomen legde hij enige eikenblokken op het smeulen de vuur en haalde dan met oneindige tederheid zijn instru ment te voorschijn. Liefkozend streelden zijn oude vingers de glimmende kleppen, behoed zaam zette hij het mondstuk aan zijn lippen, als was hij bang, dat hij het pijn zou doen. En zo, verborgen in de sche mer, terwijl het schijnsel der vlammen grillige schaduwen wierp in de kamer, begon hij zachtkens te spelen. Eerst schuchter en schoorvoetend, maar gestadig aangroeiend, tot hij met een onstuimige klan kenwarreling zijn spel besloot. Dan legde hij, o zo voorzich tig, zijn instrument weg en be gaf zich te ruste. De oude weduwe nu bezat drie dochters, jong, schoon enharteloos. Op zekere avond, terwijl de oude musi cus, geheel opgaand in zijn spel; in zijn kamer zat te mu siceren, zeide de oudste tot haar twee zusters: (Slot volgt) De geallieerde Hoge Commissie, die gisteren te Bonn heeft vergaderd, heeft besloten de volgende week met kanse lier Adenauer de economische toestand in West-Duitsland te bespreken. Duitse waarnemers geloven', dat Adenauer bij die gedegenheid zijn plan tot bestrij ding der werkloosheid aan de commis sie zal voorleggen en om buitenlandse middelen zal vragen ter vergroting van de export. De geallieerde Hoge Commissie heeft op de vergadering van gisteren de wet getekend, waardoor de voorlopige, vorig jaar uitgevoerde grenswijzigingen ten gunste van België en Nederland, van kracht worden, David L. Cole, voorzitter van de door President Truman benoemde commissie, die het acht maanden oude contractsgeschil tus sen de mijnwerkers en de werkgevers moest onderzoeken, heeft verklaard dat de tussen vakbondsleider John Lewis en de werkge vers gevoerde besprekingen hem er van overtuigd hebben dat verdere onderhande lingen vruchteloos zouden zijn. Hij gaf zowel Lewis als de werkgevers de schuld van deze situatie. John Lewis, de leider van de Amerikaan se United Mine Workers, en de mijneige naars in de viamkolenindstrie hebben gisteren de onderhandelingen afgebroken. Voor Truman blijft thans waarschijnlijk geen andere weg over dan op grond van de Taft Hartley-wet een gerechtelijk bevel tot opheffing van de staking uit te lokken. Ten gevolge van de staking is het Ame rikaanse spoorwegverkeer nieuwe beper kingen opgelegd. De federale commissie voor de handel heeft bepaald, dat de steen- koolstokende goederentreinen 25 percent minder brandstof mogen gebruiken en dat net passagiersvervoer met stoomtreinen tot de helft moet worden ingekrompen. Terwijl het geschil in de Friese ijs- sport over de aansluiting bij de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond nog niet is opgelost, is er alweer een nieuw strijdpunt ontstaan. Verschillen de hardrijders en hardrijdsters zijn na melijk ontevreden over het reglement voor de kampioenswedstrijden, dat vol gens hen te weinig rekening 'houdt met de strijd van persoon tegen persoon en de traditionele Friese korte-baanwed- strijden maakt tot weinig spannende tijdraces. Het is in de afgelopen winter wel driemaal voorgekomen, dat een rij der in de finale alle drie ritten won en toch geen kampioen werd. Verschillen de Friese hardrijders en hardrijdsters hebben nu de gedachte geopperd bij de kampioenswedstrijden de vier finalisten wel volgens het tijdsysteem aan te wij zen en ook bij de finale-ritten de tijd op te nemen, maar aan degene die alle drie ritten mocht winnen de kampioens titel te verlenen. Zijn er twee finalisten, die ieder twee ritten winnen, dan zou een beslissingsrit worden gereden of de totaaltijd de doorslag geven. De Franse voe.tbalDond heeft kort ge leden de K. N. V. B. uitgenodigd voor een wedstrijd FrankrijkNederland, te spelen in het stadion van Colombes op 1 November a.s. Hierop heeft de K. N. V. B. weigerend geantwoord, zulks in verband me.t het feit, dat de wedstrijd BelgiëNederland op 12 November be paald is. Dit betekent intussen geenszins dat de Oranjeploeg in het komend sei zoen niet tegen de haantjes' zal aan treden. Deze landen wedstrijd zal óf in Maart öf in Mei 1951 te Colombes wor den gespeeld. Van 16 tot 19 Maart a.s< zal te Hilver sum onder auspiciën van de biljart vereniging „Het Holland Huys" het kampioenschap van Nederland hoofd klasse groot biljart libre worden ge speeld. De deelnemers zijn: P. J. van der Pol (Rotterdam), H. Metz (Den Haag), C. de Ruyter (Waalwijk), P. Kruythof (Barendrecht)J. A. Eichels- heim (Rotterdam) en J. de Jong (Den Haag). Het Nederlandse koppel Sehnlte Peters heeft de Gentse Zesdaagse ge wonnen vóór de Belgen Naeye—Van Steenbergen. De laatste uren van de Zesdaagse brachten spannende strijd met voort durend wisselingen in de posities. Na de sprints van 3 uur gingen Schulte Peters alleen aan kop met een ronde voorsprong; om 5 uur lagen ze met twee ronden achterstand op de 10e plaats en om 7 uur waren ze 9e, doch met drie ronden achterstand op het leidende kop pel De KuysscherAdriaenssens. Intussen hadden Debacker en Kint op gegeven, waarna hun maats Naeye en Van Steenbergen een nieuw paar vorm den, dat vijf ronden achterstand had. Tij dens lange en heftige jachten liepen ze snel in, terwijl Schulte en Peters er eveneens een 'gangetje in. zetten, met het gevolg, dat het Nederlandse en het Belgische koppel om kwart voor negen een ronde voorsprong hadden genomen. In de laatste 13 sprints weerden onze landgenoten zich geducht. Zij wonnen er 6 van en verwierven zodoende de kleine puntenvoorsprong die hun de eerste plaats in het eindklassement be zorgde voor NaeyeVan Steenbergen. Het eindklassement luidt: 1 SchultePeters (N.), afstand hl 145 uur 3.357 km., 233 pnt.; 2 NaeyeVan Steenbergen (B.) 227 pnt. Op 1 ronde 3 BruneelBruyland (B.) 348 pnt.; 4 Ra monVan den Meerschaut (B.) 249 pnt.; 5 De BeuckelaereEngelen (B.) 177 pnt.; 6 StromLambert Austr.-Belg.) 95 pnt. Op 2 ronden 7 De KuysscherAdriaens sens (B.) 107 pnt.; 8 OckersTytgat (B.) 71 pnt.; 9 DecorjeA. Rijckaert (B.) 70 pnt. Op 3 ronden 10 ThyssenOllivier (B.) 210 pnt.; Op 5 ronden 11 Sercu Buyl (B.) 130 pnt. Naar A. P. meldt, is een straat in Rockcliffe Park, 'n voorstad van Ottawa, genoemd naar Koningin Juliana, die tijdens de tweede wereldoorlog in Rockcliffe heeft gewoond. Benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch. mr. J. F. Verlinden, referendaris bij het ministerie van Justitie te 's-Gravenhage, tevens rechter-plaatsverv. in voormelde rechtbank. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. - NCRV: 18.00 geestel. lied. 18.15 lezing Chr. Midden stand, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws. 19 15 reger.-uitz., 19.35 gram., 19.40 radio krant, 20.05 gram., Wagner, 20.15 Philh. ork., 21.20 lezing. 21.40 Ensemble Se lecta, 22.10 Magnificat. 22.30 werk van Rusager, 22.45 avondoverdenking, 23 00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM n. 415 m. Na 17.30 uur ook 245 en 1875 m. - VARA: 18.00 nieuws, 18.15 Accordeola, 18.40 fluit en piano, 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 Sil- vestri-kwartet. VPRO: 19.30 lezing, 19.45 schets, 19.55 nieuws, 20.00 nieuws, 20.05 boekennieuws, 20.10 piano, 20.30 De mens en zijn werk: De Boer. VARA: 21.00 gram.. 21.35 „Aether-Forum", 21.55 buitenl. weekoverz., 22.10 Thehterork, VPRO: 22.40 lezing, 22.45 avondwijding. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Omroepork. ZATERDAG HILVERSUM I. 301 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., Maria- lied, 7.45 morgengeb., 8,00 nieuws, 8.15 gram-, 9.Ö0 vrouw, 9.30 gram., 10.00 kleu ter, 10.15 gram., 11.00 zieken. 11.45 zang, Pierre Bernac. 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc., 12.55 „Zonnewijzer", 13.00 nieuws, 13.20 piano, 13.40 ork., 14.00 zang, 14.20 Eng. les, 14.40 kamerork., 15.15 kroniek v. letteren en- kunsten, 15.50 musicerende dilettanten. 16.20 aviatiek. 16.30 lezing over Gregoriaans, 17.00 jeugd. 18.00 piano en orgel. HILVERSUM II, 415 m. Vóór 10 uur ook 245 en na 17.30 ook 245 en 1875 m. - VARA: 7.00 nieuws. 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 9.00 Mendelssohn, 9.30 waterstanden, 9.45 Tsehaikowsky. VPRO: 10.00 lezing, 10.05 morgenwijding. VARA: 10.20 radiofeuilleton ,J3e Witte" van Ernest Claes. 10.25 gram.. 11.20 bui tenl. weekoverzicht, 11.35 Klaas Boon, altviool, 12.00 De Ramblers, 12.30 land en tuinbouw, 12.35 Jan Corduwener, 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 zang. 13.30 muz„ 14.00 A.J.C., 14.20 Mariniers- kapel. 15.00 nieuws, 15.15 symph.-ork„ 16.00 lezing, 16.15 tango-rumba-orkest, 16.45 sport, 17.00 cabaret. 17.30 „Op de disselwagen", 18.00 nieuws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4