ELECTR. PENDULES Emigratie en industrialisatie niet de enige oplossing TEXTIEL F.J.Damave Gezondheid is een kostbaar bezit! VERMAAT's Moderne Bakkerijen cm PATRIA ASPRO' OUCOK'S MONUMENTALE SCHEPPING VOOR VELSEN Plattelandsdorp op de tweesprong WINKELPAND 'T OPKLAPBEDDENPALEIS mmmmm H. V. Stimulans voor winkeliers en bedrijven om met hun panden goed voor de dag te komen heemstede Nog plaats voor tiendui zenden kleine bedrijven Robots zullen soldaat vervangen Aanpassen of ten ondergaan Amerikaanse invoer in December gestegen Emigranten opgelicht H. W. DAMES Au petit Louvre JANINE DAC0STA, piano PTT IK ZORG VOOR MIJN KINDEREN 4 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 Kosten komen op drie millioen HOOFDDORP Baas boven baas Bioscoop-nieuws CULTURELE BOERENDAG TE HEEMSKERK DRIEBANDENTOURNOOI EN SCANDIA COUPE Sociale Zondag K.A B. „De Sneeuwkoningin" ♦»Drie mannen in de sneeuw" Klenbedrijf en Zuiderzee polders Belang van glascultuur Boer en-eis aan K.V.P. 9 Canadees dr. Solandt: Televisie met infrarood licht om door duisternis te zien OOK HIER STRUCTUURWIJZIGING Voorlichting industrie over De sociale en culturele verheffing ONFORTUINLIJKE REIS VAN FRIESE PINKEN Totale invoer minder WAAR KOMT DE TELEVISIEZENDER? BROKX Inkoop goud en juwelen „Verenigde Kath. Dammers" VAN STANDING, EEN KOUS Fotocopleën beter sneller en goedkooer VÜCÏ Biscuits werkvrouwen IT KOOP: Fa. W. F. CLAUS FEBRUARI-AANBIEDING Een vrolijk en toch ernstig boek (Vervolg van pagina 1) Ia de voorkant van het gebouw, dat ruim zestig meter lang is en vijf en Veertig meter breed, wordt het repre sentatieve gedeelte ondergebracht. Daar zal men de kamers kunnen vinden van de burgemeester, de secretaris, het col lege van B. en W., de leeszaal en de koffiekamer voor de raad. De voorzijde is negentien meter hoog, de achterzijde elf, waardoor dus de mogelijkheid be staat er later een verdieping boven op te bouwen. In dit laatste gedeelte zullen de verschillende afdelingen worden on dergebracht. Openbare Werken, Geneeskundige Dienst en andere diensten horen in dit gebouw niet thuis. De ambtenaren ko men binnen aan de achterkant, waar zij een fietsenbergplaats en een garderobe zullen vinden. In het hart van het complex zal een ruime binnenplaats met tuinaanleg ge maakt "worden, waardoor rondom vol doende licht in de zalen en kamers kan binnendringen. In het souterrain, dat gedeeltelijk onder en anderhalve meter boven de grond ligt, zullen onder andere de archieven worden opgebor gen. Vóór het raadhuis wordt een terras gemaakt, dat anderhalve meter hoger ligt dan het plein. Vanaf dit terras zul len de autoriteiten op officiële feest dagen de gebeurtenissen kunnen volgen, die op het Plein, dat een afmeting van 80 bij 100 meter zal hebben,, zullen plaats vinden. Een schets voor de be bouwing rondom is reeds klaar. Het monument, dat H. M. de Koningin bij haar bezoek aan Velsen reeds be keek, komt op het bordes van het stadhuis te staan, geheel aan de rech terzijde. Bij de plaatsing is daarmede reeds rekening gehouden. Het staat anderhalve meter boven de weg en het is een alleraardigste gedachte, dat de architect het als het ware reeds in zijn bouwplan had opgenomen. Het gebouw zal een stalen of gewapend-betonnën skelet krijgen en in baksteen worden opgetrokken; laten de financiën het toe, dan zal hier en daar spaarzaam natuur steen worden gebruikt. Momenteel worden de kosten op drie millioen geschat. Indien dit voorlopig plan door de raad en door de verschil lende Haagse instanties zal worden aan vaard, dan is het mogelijk, dat over drie a vier jaar de officiële opening zal plaats hebben. Het nieuwe stadhuis is gelegen aan een weg, die door het hart van de stad zal gaan, namelijk de Lange Nieuwstraat. Deze weg is reeds aan besteed en de gunning zal dezer da gen geschieden. Een andere hoofdweg, de Zeeweg loopt in de richting Zuid- Noord langs het complex. Vroeger, aldus architect Dudok, bouwde men hier huis voor huis. Nu moet een stad uit de grond gestampt worden. Vroe ger had iedere opdrachtgever zijn eigen verlangen en zijn eigen archi tect. Nu wordt een geheel bekeken en spreekt de architectuur als ruimte- Advertentie kunst het grootste woord. Het silhouet van de huizen rondom het plein ?al zeer serieus bekeken worden. Drie eeuwen geleden bouwde men ook rustige pleinen, die een voor die tijd onvolprezen stijl hadden. Onze tijd vraagt een andere richting, maar de rust door de eenheid moet hetzelfde blijven. In dit verband wees wethouder Visser op de noodzakelijkheid winkeliers en bedrijven een stimulans te geven om goed voor de dag te komen met hun panden. Een gemeente ontstaat niet alleen uit woningen, ook al zijn ze in Velsen broodnodig. Een krachtige mid denstand is temidden van een staag werkende fabrieksbevolking nodig. Daarom verwacht men, dat het stadhuis inderdaad het hart van de gemeente zal zijn, waarheen de aders van heel het gemeentelijk leven zullen lopen. Tenslotte vertrouwde architect Dudok ons toe, dat hij met veel plezier aan he ontwerp gewerkt had, omdat een bouwmeester zelden de kans krijgt zich zo volkomen in de stadsarchitectuur uit te leven. In Velsen wordt iets groots verricht: een monumentaal gebouw, groot in een voud en soberheid, maar gróóts in ar chitectuur en utiliteit. Nieuwe grote zending tegen zeer lage prijzen in notenhout, groot model 24.50 in brons 27.50 in mat nikkel en geel koper 37.SO geheel koper, groot model 45.»m Grote Houtstr. 49 - Telef. 20049 Maakten wij in het begin van deze week melding van het leggen van een ei van 110 gram, Donderdagmiddag leg de een kip van de heer D. Broertjes een ei van 120 gram. Zaterdag, Zondag, Maandag 8 uur en Zondag 4 uur draait in „Royal" „Tar- zan en de luipaard-koningin" met Johny Weissmüller. Er is in ons land nog meer dan voldoende gelegenheid tot vestiging voor jonge boeren en tuinders. Emigratie en industrialisatie zijn slechts oplossingen voor een klein gedeelte. Het merendeel van de kinderen uit de gezinnen van het kleinbedrijf, zoals dat in Kennemerland algemeen is, kan een goede plaats vin den in het eigen Nederlandse bedrijf, wanneer er een landbouwpolitiek gevoerd wordt gericht op versnelde inpoldering, op ontginning en intensievere bewer king van de grond, die daardoor verdubbeld wordt. Deze landbouwpolitiek zal zich moeten richten op de kleine bedrijven in de eerste plaats. Zo heeft het kleine boeren- en tuindersbedrijf toekomst. De boeren en tuinders hebben zelf de mogelijkheden in de hand, wanneer ze minder conservatief zijn in de bedrijfs voering en hun taak breder zien. Een verrassend geluid, dat vele nieuwe gezichtspunten opende en de hoofd inhoud vormde van de inleiding, die mr. H. L. Kunneman gistermorgen hield op de tweede Culturele Boerendag te Heemskerk. 'GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER Betaling in overleg De biljartvereniging T.O.P. organi seert 11, 12, 18 en 19 Februari a.s. een drie-banden-tournooi HaarlemAmster dam, waaraan zullen deelnemen: Am sterdam: J. Sweering, Schmidt, De Haan en Neuwitter. Voor Haarlem,: v. d. Broek, Flothuis, v. d. Linden en Groe nendijk. Gespeeld wordt in café Brink- mann. In café Bolwerk zijn deze week de wedstrijden om de Scandia Coupe, waaraan deelnemen: Dickmann, D.E.S., Haarlem; Heytbrink, Wilhelmina Am sterdam; Lamers, Excelsior Beverwijk; Melenboer, De Pool Amsterdam; Metz B C H. Haarlem, Mewe, Nassau Amster dam, Niessen, Kets Amsterdam en Stef- fers D.E.S. Zaterdag en Zondag worden de fina les gespeeld. Overmorgen houdt de afdeling Heem stede van de Katholieke Arbeidersbe weging een Sociale Zondag. De dag be gint met een H. Mis in de St. Bavokerk aan de Herenweg, die te 8 uur tot intentie Van de levende en overledene leden zal Worden opgedragen. Daarna is in het R. K Verenigingsgebouw een gemeen schappelijk ontbijt. Kapelaan P. Riep zal spreken over „Het gezin, de bedreigde Veste" en de districtsbestuurder, de heer A. v. d. Veldt, over „Aan de touwen, mannen", Woensdagmiddag en Donderdagavond heeft het Kath. Kinderkoor in het R. K. Verenigingsgebouw uitvoeringen gege ven van de operette „De Sneeuwkonin gin". De regie was in handen van Bob Jansen, terwijl Evert Haak voor de mu zikale begeleiding zorgde. Bob Jansen had voor een uitstekende costumenng gezorgd en de dansen zaten er goed in. De rpl van Gerda, het liefhebbend zusje dat hitte en koude trotseert om haar broertje Kay te zoeken, die door de Sneeuwkoningin naar haar ijzig paleis is gelokt, werd gezongen en gespeeld door E. Arink, Kay was J. Onvlee. Aan het slot van de avond dankte de Voorzitter van de vereniging, de heer J Cornelissen, na het stormachtig applaus Voor de grote medewerking door zove llen in en buiten de vereniging gegeven en overhandigde hij aan de dames Arink, v. d. Velden en Nijenhuis een geschenk. Ook de dames Bisschop en Haak werden gehuldigd voor wat zij Jfebben gedaan, terwijl verder de heren Evert Haak en Bob Jansen niet werden *ergetc -Zondag- en Maandagavond geeft de K. Toneelgroep „Berkenrode" in het K. Verenigingsgebouw een opvoering van het blijspel „Drie mannen in de ■heeuw". Met deze opvoering neemt „Berkenrode" deel aan de toneelwed strijd om de „Nieuwsblad"-beker. Deze spreker bouwde zijn rede op vanuit de erkenning van de hoge waarde die het kleine zelfstandige boeren- en tuinders- bedrijf voor de gemeenschap heeft. Het vormt de kurk, waarop onze economie drijft; de stad immers kan niet buiten het platteland, dat op de eerste plaats voorziet in de primaire levensbehoefte, de waarde daarvan heeft men in de oor log, meer dan ooit, leren kennen maar ook sterke mensen levert, die gezond staan tegenover de levensverschijnselen,» geeste lijk in evenwicht, levensd!urf hebben, meer d!an de cultuurmens. Het voorbijgaan van de seizoenen op het land werkt op boer én tuinder natuurlijk, maar ook geestelijk. Het kleinbedrijf zal niet ten gronde gaan, ook al komt de P. v. d. A. in een rapport tot de conclusie, dat het niet .economisch verantwoord is en erkent de K.V.P. ten dele hetzelfde. Men moet echter in eigen boe zem tasten en het nog sterke conservatis me afleggen. Dit zowel ten aanzien van de bodem-bewerking, de structuur, het wa terpeil, grondgebruik (door variatie in ge wassen en het goed uitknobbelen van soor ten. Uitsluitend de meest veredelde soor ten moeten geproduceerd worden. De ge-* hele bedrijfsvoering laat te wensen over. Bij behoorlijk economisch werken komt meer kijken dan de arbeid alleen. Een en ander moet ook politiek verwerkt worden, de kinderen dienen behoorlijk onderlegd te gorden. Een nieuwe fase In de schoolstrijd moet aanbreken. Het onderwijs op het platteland dient meer op boer en tuinder te worden ingesteld. Er zit een gevaar in het feit, dat de centra van ontwikkeling zich meer en meer naar de stad verplaatsen. Landbouw onderwijs op het platteland, ook het mid delbare, is van doorslaggevend belang. Wanneer het kleinbedrijf redelijke kan nen kreeg in de Zuiderzeepolders, zou er plaats zijn voor tienduizenden. De regering moet ervan overtuigd worden, dat inpol dering in versneld tempo wordt vereist, dat ontginningen op grote schaal nodig zijn. Teveel valt de aandacht alleen op de in dustrialisatie. Men denkt er niet aan, dat ook de industrie haar verzadigingspunt be reikt. Emigratie betekent slechts voor een kleine groep de oplossing. De landbouwpolitiek moet doelbewust op het kleinbedrijf gericht worden. Bij de huidige regering is echter geen sprake van agrarische politiek. Is er dus wel een oplossing te vinden voor het kleine zelfstandige boeren- en tuin dersbedrijf, deze is er nu nog niet. Bereikt men echter het doel, dan zal een sterke pro ductieverhoging het gevolg zijn. In het verleden heeft men veel te wei nig aandacht geschonken aan de afzet van de producten. Er moet een afzet-apparaat geschapen worden, dat de markten bestu deert, onderconsumptie, zoals deze ook in Nederland aanwezig is, opspoort. In deze is te weinig fantasie betoond. De kleine boeren- en tuindersbedrijvcn zijn van sociaal onvervangbare waarden, economisch van betekenis, terwijl er wer kelijk grote mogelijkheden bestaan ten aan zien van de kinderen. Tenslotte heeft mr. Kunneman gewezen op de roeping van boer en tuinder, het gezonde, godsdienstige element van onze bevolking. Van boeren en tuinders kan ge zegd worden, dat zij streven naar een staat, waar geen list, geen bedrog is, maar vred^ en welvaart, waar de wapenen worden om gesmeed tot ploegscharen. De leden van de L.T.B., Tuinbouwstudie- club „Heemskerk Vooruit" en L.T.J. organi- tatoren van deze dag, hadden des morgens een gezongen H. Mis in de parochiekerk van St. Laurentius bijgewoond, waardoor het geheel op het juiste plan werd ge bracht. De ochtendbijeenkomst werd geopend door de heer C. de Ruyter, die benadrukte, dat niet alleen werken de roeping van boer en tuinder is, maar ook bezinning op de problemen. In gezamenlijk overleg moet men komen tot een vaste gedragslijn voor de toekomst. In zijn land- en tuinbouwtechnisch over zicht heeft de heer Joop Vendel, ass. tuin- bouwconsulent, gesproken over het belang van de bevloeiing. De droogte heeft vorig jpar alleen aan de aardbeien enkele tonnen schade veroor zaakt. De grond in Kennemerland heeft ook kalkgebrek. In verband hiermede worden op een drietal tuinen proeven genomen met kalksoorten. Voor de Streek is de toepassing van glas- Mr. Kunneman, die op de culturele boerendag de agrarische politiek van de K. V. P. en het conservatisme van de L. T. B becritiseerde, merkte tij dens de gedachtenwisseling, die op zijn belangrijke rede volgde, op, dat boeren en tuinders aan de K. V. P. de eis moeten stellen, dat in de Zui- derzee-polders op de eerste plaats gronden beschikbaar gesteld moeten worden voor de kleine bedrijven. Er is tot nu loe een totaal verkeerde landbouwpolitiek gevolgd en het is principieel-fout en verwerpelijk, dat het grootbedrijf yoorrang heeft. Boe ren en tuinders moeten fanatiek strijden om dit te verwezenlijken. Tienduizenden jonge agrariërs kun nen op deze manier in eigen land en in eigen bedrijf een welvarend en redelijk bestaan vinden. Billijk is, dat minimum-eisen ge steld worden en snipperbedfijven ge weerd. - In geheel Amerika heeft de Ameri kaanse Bond voor oud-Strijders speel goed ingezameld voor de jeugd van Europa. Een boot vól is dezer dagen uit de haven van New York vertrokken. cultuur van het grootste belang. De om schakeling gaat te langzaam. Ook moet de teelt van schorseneren worden uitgebreid. Door burgemeester H. Nielen, is deze mor gen het belangrijke probleem van de wa- teropttrekking en de onredelijke eisen ten aanzien van de bevloeiing ter sprake ge bracht. Het enige, dat men nu aanbiedt is ruilverkaveling. Aan een vóór de oorlog be staand plan tot het graven van een be- vloeiingskanaal wordt niets meer gedaan. N Robots zullen de infanterie in de vol gende oorlog vervangen, evenals de tank het paard verving in de eerste wereld oorlog, aldus verklaarde dr. Solandt, wiens voorzitterschap van de raad van onderzoek betreffende de Canadese ver dediging hem gelijke rang verleent als de militaire stafchefs. In plaats van de soldaat zal „soldaat robot", die uitgerust is met kunstmatig gehoor, gezicht, gevoel, reuk, gevoelig heid voor drukveranderingen en de vaar digheid om besluiten te nemen, kanon nen en geweren afschieten, de schepen bemannen en vliegtuigen besturen, waarbij hij berichten verstuurt en orders ontvangt via de radio. Dr. Solandt, een bekend geleerde, zei, dat zijn „soldaten" koel en beheerst zui len blijven onder hevig vuur. De geleer den bezitten reeds de kennis om derge lijke robots te maken en het hangt nog slechts van de ingenieurs af om ze te bouwen. De machines zullen zien door televisie, waarbij infra-rood licht wordt gebruikt om in duisternis of mist te zien. Door middel van electronen zullen zij zenu wen, geheugen en oordeel bezitten. De „spieren", waardoor de ledematen wor den bewogen, zijn zeer verbeterd. Door middel van electronen maakt een con trolesysteem zeer snelle en precieze be heersing van grote krachten mogelijk. „Er is grote vooruitgang geboekt in het omzetten van allerlei vormen van in lichtingen in electrische impulsen, die overgebracht kunnen worden", zo Ver- lrlnai-rl,. dr. Solandt. Mr. Kunneman kon dan de industrie slechts zeer gedeeltelijk een afvoer van de te grote bevolking in de tuindersbe- drijven noemen, Heemskerk is door zijn ligging en door de gebondenheid met een industriecentriim, heel sterk daarop aangewezen. In de middagbij eenkomst tijdens de culturele boerendag, heeft burgemeester H. Nielen daarover uitdrukkelijk gesproken. Ofschoon hij geen industrie-aanhanger was, zoals hij het noemde, besefte hij, dat noodwen dig voor het overschot van de tuinbouw- bevolking gegrepen moet worden naar de industriële omschakeling, wil men verpaupering voorkomen. Men zal echter het tuinbouwgebied, dat overblijft, zo economisch mogelijk moeten gebruiken en alleen aan bona fide tuinders geven. Een onding is de tegenwoordig helaas bestaande combi natie tuinder-hoogovenarbeider, tuinder- groentenboer enz. Dergelijke elementen verlammen de tuinderij organisatorisch en brengen deze financieel in discrediet. Ten aanzien van de komende P.B.O. merkte spreker op, dat ook deze slechts kan slagen door de zelfwerkzaamheid. Nu de industrie zich dicht bij Heems kerk ontwikkelt en steeds meer dorpe lingen aantrekt, is het zaak, dat men zich zo volledig mogelijk daaromtrent laat voorlichten, zowel omtrent de mo gelijkheden als de gevaren. De aalmoe zenier van de arbeid in Kennemerland, pater van Iersel, is daarvoor de aange wezen man. De tuinbouwbevolking wordt te groot voor het gebied. Jaarlijks is er een ge boorte-overschot van 150. Degenen, die' naar de industrie gaan, moeten ge schoold zijn. Daarom is het van het grootste belang, dat de Kah. Ambachts school in Beverwijk een feit wordt. Noodzakelijk brengt deze structuur wijziging mee, dat, wil Heemskerk zijn dorpelingen, die in de industrie werk- zaam zijn, behouden, gronden opgeofferd moeten worden voor woningbouw. De ontwikkeling vraagt dit en de medewer king van allen is noodzakelijk. Aan het einde van zijn rede wees spre ker op het belang van samenwerking met K.A.B. en Middenstand. De heer C. de Ruyter heeft deze woor den onderstreept en vooral gewezen op het belang van vakonderwijs voor de genen, die naar de industrie trekken uit de tuindersgezinnen. Over de sociale en culturele verhef fing op het platteland heeft mej. Mil tenburg in een uitvoerige rede gespro ken. Heemskerk is niet meer het platte land in de enge betekenis van het woord het heeft een gemengde bevolking ge kregen naast het agrarische deel. Staat, gemeente en gezin hebben ieder een eigen taak ten aanzien van de sociale en cplturele verheffing van boer en tuinder. Het sociaal en cultureel besef, dat in de stad veelal verloren gaat door oppervlakkigheid, kan juist op het plat teland harmonisch ontwikkeld worden en van goede invloed zijn op de gehele gemeenschap. Tot slot van deze belangrijke dag werd in het Marquette-theater, waar ook de andere bijeenkomsten waren ge houden, een feestavond gevierd met to neel, zang en muziek, verzorgd door eigen krachten. Een waardig slot. Op gevoerd werd het toneelspel „Boerinne". De geestelijk adviseur, kapelaan Buf fing, heeft op deze avond een toespraak gehouden. De achthonderd Friese pinken, die ein de 1949 met het stoomschip „Eendracht" naar Peru zijn vervoerd, hebben een slechte reis gehad, want onderweg zijn er honderdvijftig van gestorven. De Friese kampioenstier Leopold Jan, die voor drie duizend pond sterling werd\ aangekocht en per viegtuig is vervoerd, is in Peru ernstig ziek ge worden. Uit een rapport van het Amerikaanse ministerie van Handel blijkt, dat, na de sterke inzinking in de zomer van 1949, de Amerikaanse invoer in December J.L weer sterk is toegenomen en 11% hoger is dan het gemiddelde over de maanden Januari-November. De invoer in December steeg tot $605 millioen in Dec., dit is 57 millioen meer dan het gemiddelde over de eerste 11 maanden. Ook de uitvoer steeg sterk tot 942 millioen in Dec. tegen 836 millioen in Nov., doch was toch nog 6% beneden het gemiddelde over de eerste 11 maan den van 1949 en 11% minder dan het maandgemiddelde over 1948. In 1949 werd in het totaal ingevoerd in de V.S. voor 6.626 millioen en uitge voerd voor 12.000 millioen. De totale invoer over 1949 bleef $497 millioen ol 7% beneden de invoer van 1948 en de totale uitvoer over 1949 werd met $651 millioen of met 5% minder dan in 1948. Door autoriteiten van het Amerikaanse ministerie van Handel is medegedeeld, dat de gevolgen van de devaluatie nog niet doorwerken in de ex- en import- cijfers. De stijging in December van de invoer kan uitsluitend een gevolg zijn van seizoensomstandigheden. Het gemeentebestuur van Gouda had zich met de directeur-generaal der P. T. T. in verbinding gesteld met het ver zoek of deze stad in aanmerking kon komen als televisiecentrum. In verband met het bericht, dat &r mogelijkheden bestaan, dat de bouw van een 200 meter hoge televisie-zender door „vliegbezwaren" van Schiphol in het Gooi niet mogelijk is, zag Gouda een mogelijkheid in aanmerking te komen voor deze zender. Naar wij vernemen heeft de direc teur-generaal geantwoord, dat om tech nische redenen niet aan dit verzoek kan worden voldaan. De onderhandelingen over de plaats, waar deze zender eerlang zal verrijzen, zijn overigens nog gaande. Inmiddels moet men eerst beslissen, waar de klei ne zender voor het eerste experimentele stadium in het Gooi zal worden ge bouwd, hetgeen slechts een zendertje boven op een bestaande toren behoeft te zijn. Men kijkt naar een dusdanig punt, dat ook Amsterdam in ruimere mate reeds in dit stadium van televisie kan worden „bediend". Ook is nog in studie, welke hoogte voor een „model televisie-zender" in ons land met zijn grote vlakten noodzakelijk is, omdat men wellicht met een lagere zender dan 200 meter kan volstaan. De thans 46-jarige H. R. E. H. uit 's-Gravenhage, voormalig employé bij de afdeling Canada van de Stichting Land verhuizing Nederland, keerde korte tijd geleden uit Canada terug naar Neder land, omdat de Nederlandse justitie nog een appeltje met hem te schillen had. Hem was ten laste gelegd dat hij in bovengenoemde functie twee personen onder valse voorwendsels had bewogen tot afgifte van f 2250 ieder, hun voor-' spiegelend, dat dit geld nodig was om hen te voorzien van papieren en uit rusting, vereist voor hun emigratie naar Canada. Donderdagmorgen stond H terecht voor de Haagse arrondissementsrecht bank. „Uw dossier hangt in feite van scha vuitenstreken aan elkaar. Wat u in Canada hebt' uitgevoerd doet hier nu niet ter zake en is u ook niet ten laste gelegd, maar een reclame voor de Nederlandse emigranten bent u niet geweest", aldus de president. De Officier van Justitie eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 23 Febr. Hiermede vervullen wij de droevige plicht U ken nis te geven, dat na een langdurig doch geduldig gedragen lijden is over leden onze innig geliefde Echtgenote, Moeder, Be huwd-, Grootmoeder, Zuster- ën Behuwdzuster MARGARETHA ELISABETH CRAMER—Eken Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in de ouder dom van 71 jaar. Uit aller naam: j. W. CRAMER Haarlem, 9 Februari 1950 Westergracht 115 De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden op Maandag 13 Februari a.s. in de Kathedrale Ba siliek van St. Bavo om 7.30 en 9 uur, waarvan de H. Mis van 9 uur zal worden gezongen, waarna de begrafenis vanuit de kerk om 10 uur op het R.K. Kerkhof St. Barbara. Rozenkrans bidden Zondagavond om 8 uur in de kerk. Bedrukt katoen, 70 cm breed, v.a. 1.79 p. m. Damesonder jurken v.a -2.56, kl maat. Hogerwoerdstraat 58 Tel. 25368 KRUISSTRAAT 19, H'LEM, bij de Ridderstr. Tel. 16910 SPECIALISTEN in het STOMEN, VERVEN er. VERVORMEN van Uw OUDE HOED naar de laatste Parijse modellen gevestigd 1913 ZIJLSTRAAT 66 - TEL. 13510 Concertgebouw - Dinsdag 14 Februari - 8 uur precies Vijfde Leden-concert serie A Dirigent: TOON VERHEY Soliste: Programma: Chopin - lc Pianoconcert; Roussel - Vierde Symph. Entréef 2.40, bel. inbegr. Voorverkoop en plaatsbespr. bij Con certbureau Alphenaar. De uitslagen van de partijen voor de on derlinge competitie luiden: R. Kok—M.Herben 0—2 ,T. LucasA. Andringa 7Z P. Hollenberg—D. A. Rump afg. P. Mul—Th. van Wort afg. H. Rump—C. Castricum 2—0 H. Rump—S. Kuilman 2—0 Th. Bandsma—A. Zegwaart 2—0 G. HesselmanA. Masteling 2—0 V. Andringa—G. Kamp 0—2 P. BeelenG. Kraak 20 J. v. d. KroftH. van Gastel 0 J. BeltermanR. Kerft 02 Dit is nu eens iets, waarover alle mensen het eens zijn. Dat het eten van Bruinbrood zo gezond is, vooral ook voor Uw kinderen, wordt door menig dokter bevestigd. En als men bovendien nog zulk lekker Bruinbrood kopen kan, in de vorm van Vermaat's Best Boerenkrop, dan is de zaak helemaal gezond. Eet in koude dagen Vermaat's Best Boeren krop, slechts 26 ct. per 800 gram. Paul Krugerkade 31 Tel. 11496 Mr. Cornelisstraat 28 Tel. 15926 Zeer fijn hnks geweven diverse tinten extra lang BELANGRIJK Elke Gerzon-kous li met volledige mindering dus géén standaard-kooi I practiiche plastic KOUSEN-SAFE met roimte voor 6 paar kousen in gebloemd piastic 3.45 FOTO HILARIU8 - GROTE HOUTSTR. 102 - TEL. .HOLLANO •k Neem ook oen* „Palria Royal Dessert" nieuw assortiment van vele soortenverrukkelijke bis cuits. Perblik (1500gram) f. 3.95; por 100 gram 28 cent. Patria Cream Crackers zijn een tractatie voor jong en oud, op elk uur. Maar als dieet voeding worden zij speciaal aanbevolen voor maaglijders, herstellenden, en dames die haar slanke lijn waarderen. Gelukkig kunt U ze thans weer krijgen in de onvolprezen kwa liteit van vóór de oorlog. Prijs per blik (900 gram) f. 2.10; per lOOgram 24 cent PATRIA - PRIMA Voor het HULPKANTOOR SANTPOORT-STATION worden gevraagd bij voorkeur wonende in Haarlem-Noord. Aanmelding: bij de Direc teur v/h P en T-kantoor, Gedempte Oude Gracht 2 te Haarlem. mei woning, geheel vrij aanvaardbaar. Gelegen in om- gev, v. Leiden. Br. onder no. 30, Boekh. Dorsman, Noordwijk-B. BETAALT I voor hulshoudlompen 20 cent per icg. Telefoon 11436, Bake- nessergracht 45—5L Neem vlug twee tabletten, en weg. gaat de pijn Ook prima tegen VERKOUDHEID en GRIEP. Maar zorg, dat Uw apotheker of drogist U geeft: Uw hart en maag hebben er geen last van. l-pers. opklapbed met ombouw 57. 2-pers. opklapbed met ombouw 68.-—. Ie klas en 15 jaar garantie. Kapokbedstellen, Verende matrassen, Wollen dekens, enz. Monsterkamers Orionweg 8, Haarlem-N., Tel, 23932 in Kamgaren en Tweedcostuums (iets bijzon ders). Wed. H. van Alphen, Nwe Groenmarkt 3 Beter en Goedkoper!! 15.90

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5