PARTICULIERE GEHEIME DIENST ONTBONDEN Televisie houdt uitgaanders weer aan huiselijke haard FUCHS GAF SINDS 1942 AAN DE RUSSEN ATOOMGEHEIMEN DOOR DE TAXI'S VAN STAMBOEL locomotief l (hP)ERRES deken Winst maken Tot hoofd en hart noodzakelijk RADIOSTATIONS VOOR DE SCHEEPVAART IN ROTTERDAM EN Illegale strijders konden zich niet losmaken van romantiek van het inlichtingenwerk In Washington bezoekt veertig procent minder sportwedstrijden Schuldigen voor de rechter smm** grwo*'* Vrachtauto-défilé door Bonn 100 pond geaccepteerd voor onkosten en als teken van dienstbaarheid" Ontheemde „verkocht" aan de Russen .Het weer J Morgen voorlezing Vastenbrief ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24690 „Stichting Opleiding Arbeidskrachten Nederland" Geen grote geheimen in handen van onbevoegden „Vaderlandse zaak" Actie-W esterling MISLUKTE ROOFOVER VAL BERECHT mm?1 tmmst Benzineprijs verlaagd HIJ HANDELDE UIT ZICH ZELF Wanhopig makend getoeter uitlaat voor talloze spanningen Innerlijk een fanaticus Door leden van Amerikaanse militaire politie Duitse geleerden in V.S. vrij om het land te verlaten Geen Duitsers werkzaam bij atoomonderzoek Binnenloodsen bij zware mist wordt dan mogelijk „Delftdijk" in Rotterdam JOURNALIST VEROOR DEELD BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr.45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Naar het A.NJ?. verneemt, heeft het onderzoek in de zaak tegen E., het ex- hoofd van de Rotterdamse P.OD., geleid "tot de ontbinding van de grootste particuliere inlichtingendienst in ons land, genaamd de „Stichting Opleiding Arbeidskrachten Nederland", waarvan het secretariaat werd vervuld door E. Over het ontstaan van deze en andere particuliere inlichtingendiensten ver namen wij van doorgaans welingelichte zijde het volgende: Van de illegale strijders, die tijdens de bezetting actief aan het Nederlandse Verzet tegen de Duitsers hebben deelgenomen, kon zich na de bevrijding een aantal niet losmaken uit de avontuurlijke sfeer van het door geheimzinnig heid omgeven inlichtingenwerk. De romantiek van het „intelligence"-werk had hen te pakken. Zó ontstond ook de „Stichting Oplei ding, Arbeidskrachten Nederland". De voorzitter, een in het politieke leven al gemeen geacht man, werd' reeds kort na de oprichting door de Justitie gewaar schuwd, dat er onder zijn agenten, van wie er velen uit idealistische overwegin gen hun diensten hadden aangeboden, ook onbetrouwbare individuen scholen, o.m uitgezuiverde politie-ambtenaren Op deze waarschuwing werd echter on voldoende acht geslagen. De Stichting breidde zich, dank zij de zeer royale steun van tal van onderne mingen en industrieën, gestadig uit, zo dat er in bijna alle provincies van ons land contact-mannen waren. De namen Van deze doorgaans betrouwbare lieden zijn de Justitie bekend. Alleen in Fries land, Groningen en Overijssel "was de betekenis van deze particuliere inlich tingendienst gering. De oficiële opsporingsorganen werden intussen bij hun werkzaamheden zeer gehinderd door het amateurswerk en een zekere concurrentiezucht van de particuliere inlichtingendiensten. Boven dien viel er wel wat aan te merken op de gedragingen van enkele agenten, die door omkoping, pressie of door zidh uit te geven voor representant van een of ficiële dienst bepaalde geheime gegevens in handen trachtten te krijgen. Hierdoor omstonden er o.a. met .Stichting Opleiding Arbeidskrach ten Nederland" tal van conflicten. De bemiddelingspogingen van der den mislukten, doordat de Stichting zich aan de voorgestelde regeling onttrok en haar eigen weg ging. De overheid zon n> ?r gr en maatregelen tegenover steilen, aangezien het in winnen van inlichtingen niet straf baar is. zolang er geen strafbare handelingen bij worden gepleegd. Dat dergelijke strafbare handelingen inderdaad werden verricht, werd echter reeds lang vermoed. Het on derzoek in de zaak tegen E. schijnt de Justitie nu de bewijzen daarvan geleverd te hebben. De Officier van Justitie, belast met corruptiezaken, mr. Overbeek, onder zoekt thans, welke ambtenaren aan deze inlichtingendienst gegevens hebben ver_ strekt. Voorshands is niet gebleken, dat geheimen, voor de veiligheid van de staat van het grootste gewicht, in han den van onbevoegden zijn geraakt. Ver scheidene personen zijn reeds verhoord, doch alleen de Haagse rechercheur van politie V. is tot op heden in arrest ge bleven. Kapitein M. van de cryptologi- sche dienst van ministerie van Oorlog is door de marechaussee weer in vrijheid gesteld, omdat niet gebleken is, dat hij militaire geheimen heeft doorgegeven. Vast staat evenwel, dat zeker niet alle ambtenaren, die zich aan het onbe voegd geven van inlichtingen hebben schuldig gemaakt, met geld zijn omge kocht of door 'intimidaties daartoe wer den gedwongen. Velen leefden in de ver onderstelling, dat door het geven van inlichtingen een vaderlandse zaak werd gediend, Dezelfde gedachte koesterden ook het merendeel van de leidende figuren uit de „Stichting Opleiding Ar beidskrachten Nederland", alsmede de geldschieters. Nu gaandeweg aan het licht komt. op welke wijze obscure individuen van hun goede bedoelingen misbruik hebben ge maakt, hebben de meeste medewerkers hun steunverlening ingetrokken. Dit be tekent het einde voor deze geld-verslin- dende inlichtingendienst, die zonder be langrijke fondsen niet kap werken. Met de verdwijning van deze particu liere inlichtingendienst is het probleem als zodanig echter niet opgelost. Er be staan namelijk nog andere kleinere par ticuliere inlichtingendiensten, terwijl voorts verschillende lieden op eigen ge legenheid het „secret-isme" beoefenen. Waartoe dit laatste kan leiden, blijkt o.m. uit een recente ontdekking, dat een van hen een „exclusief geheim" aan vier verschillende particuliere inlichtingen diensten voor grof geld heeft verkocht. De televisie heeft het Amerikaanse gezinsleven meer beïnvloed dan enig ander mechanisch apparaat sedert de massa-productie van de auto, zo is de conclusie van voorlichtingsdeskundige, Charles Alldredge, die over dit onder werp een uitgebreide studie heeft vol tooid Hij zegt, dat de televisie-toestel len drastisch de tijd besnoeid hebben die vroeger gespendeerd werd aan le zen, bioscoopbezoek, het luisteren naar de radio, het bezoek aan sportwedstrij den en het volgen van hobbies. Alldredge deed het onderzoek in op dracht van de bond van bioscoopeige naars in Washington. Hij bezocht daar toe honderden van naar schatting 101.000 eigenaars van televisie-apparaten in het gebied van Washington. Volgens Alldredge zijn de eigenaars bezig thuis blijvers te worden, wier leven weer de huiskamer als middelpunt heeft, voor de eerste maal sedert de verdwijning van het potkacheltje Het blijkt, dat de volwassenen hun tijd, die zjj vroeger besteed hebben aan het lezen van tijdschriften, besnoeid hebben met 22.6 procent, aan boeken met 29.1 procent en aan kranten met 4.7 procent; 17 procent der ondervraag den vertelde nog de voorkeur te geven aan radio boven televisie, doch het al gemene beeld was, dat door de televisie overdag 42 minuten en 's avonds drie uur en tien minuten minder naar de ra- De „Indonesia Raya" verneemt uit ge woonlijk wei-ingelichte kringen, dat hot onderzoek in de zaak van de premier Van Pasundan, de leiders der PSII als mede andere personen die ervan ,ycJ"" dacht worden, betrokken te zijn bij de actie van Westerling, beëindigd is. .Nie*- schuldigen zullen dadelijk in vrijheid Worden gesteld, enkelen van hen zijn feeds vrij. De schuldigen worden ter stond voor de rechter gedaagd. De rechtbank te Middelburg heeft de^ brutale, maar mislukte, roofoverval be handeld, die 22 September in de Hol- Laerepolder op Tholen werd gepleegd. Terecht stonden de 38-jarige exploitant A. F., de 21-jarige ijscoventer T. H. de 47-jarige groentehandelaar M. J. M.. allen afkomstig uit. Rotterdam. De Officier van Justitie, mr. J. L. An- dreae eiste tegen F. en H. vijf jaar ge- vangenisstraf, met aftrek van voorar rest. M. J. N. hoorde de zwaarste straf ®'sen, n.l. een gevangenistsraf van acht jaar met aftrek van voorarrest. dio wordt geluisterd. Het overzicht bevestigt ook de bewe ringen van Promotogy. dat televisie inJ hakt op de recettes der sportwedstrij den. Men gaat in Washington veertig procent minder naar voetbalwedstrij den. 36.7 procent minder naar honkbal, en 44.7 procent minder naar boksen en worstelen. Alleredge merkte op, dat de televisie grondig de gebruikelijke plaats van vele objecten in de Amerikaanse huiskamer veranderd heeft. AFRICA awcM uitmm emms Na een petitie te hebben aangeboden, waarin aan Engeland wordt gevraagd de vroegere Italiaanse kolonies aan Ethiopië te geven, vatten enige strijdlustige leden van de Verenigde Afrikaanse Nationalistische Beweging post voor het Britse consulaat, dat is gevestigd in het Empire State Building te New York. Op de borden, die zij met zich meedroegen, stonden o.m. de eisen, dat Eritrea, Somali- land en Ethiopië van de Europese heerschappij zouden worden bevrijd. Zware vrachtauto's hebben gisteren geprobeerd een politiecordon om het West-Duitse federale parlement te door breken, om een protest in te dienen tegen de benzineprijzen. De poging mis lukte en de chauffeurs moesten zich aan sluiten bij de rij van 3000 vrachtauto's, die een protestdemonstratie hielden, waardoor het verkeer in de nauwe stra ten van Bonn twee uur verlamd werd. Toch boekten de demonstranten succes, want later op de dag keurde het parle ment 'n lichte prijsverlaging voor benzine en dieselolie goed. De transport-organi satie heeft echter aangekondigd de strijd te zullen voortzetten totdat de prijs op het oude peil gedaald zal zijn. Aanvankelijk kostte de benzine 40 pfennig. Kort geleden werd deze ver hoogd tot 60 pfennig. De prijs is nu verlaagd tot 53% pfennig per liter. Toen tijdens de zitting van het parle ment het nieuws van de demonstfatie bekend werd, werd het debat over de benzineprijzen stop gezet, om pas hervat te worden, toen de demonstratie afgelo pen was. Een afgevaardigde zei: „Wij laten ons niet beïnvloeden door de straat". Dr. Klaus Fuchs, de tot Engelsman genaturaliseerde atoomgeleerde, die er van beschuldigd wordt atoomgeheimen te hebben verraden aan de Sovjet unie, heeft een aantal schriftelijke bekentenissen afgelegd, waarin hij toe geeft vanaf 1942 regelmatig inlichtingen te hebben verstrekt aan agenten van de Sovjet-Unie. Fuchs, die gisteren terecht stond voor een Londense politierechter, zegt in deze verklaringen, die door de openbare aanklager wer den voorgelezen, dat hij zonder voorbehoud de communistische ideologie was toegedaan en dat hij, toen hij werd aangezocht, mee te werken aan het Britse atoomonderzoek, besloten had alle geheimen door te geven aan de Sovjet ambassade. „Ik gebruikte mijn Marxistische filosofie om mijn gedachten te verbergen. Mijn geest moest voortaan in twee afzonderlijke sferen worden verdeeld," zo zegt hij in zijn verklaring. Hoewel hij aanvankelijk had geaar zeld geld voor zijn spibnnage in ontvangst te nemen, had hij later toch 100 pond geaccepteerd voor onkosten en als symbool, „als teken van dienstbaar heid aan de Russen." Aan het slot van de zitting heeft de politierechter de zaak verwezen naar de centrale strafrecht bank, welke de belangrijke criminele zaken behandelt. Na de zitting is Fuchs weer ingesloten in de Brixton-gevangenis in Zuid-Oost- Donden. Tijdens de zitting gaf de Openbare Aanklager, Christmas Humphreys, een uitvoerig overzicht over het verleden en het doen en laten van Fuchs. De echt en dertigjarige atoomgeleerde zat bleek, doch verder uiterlijk onaange daan op een roodleren stoel toe te luisteren. Slechts af en toe maakte hij notities. Dr. Klaus Fuchs, zo vertelde de Open bare Aanklager, werd in 1911 in Duits land, in de nabijheid van Frankfurt geboren. Hij ontving zijn opvoeding in Leipzig. In 1933, bij het aan de macht komen van Hitier, verliet Fuchs zijn land. Hij week eerst naar Frankrijk uit om ver volgens door te reizen naar Engeland, v/aar hij zich vestigde. In 1940 werd hij aldaar wegens de oorlog met Duitsland geïnterneerd. In 1942 werd in verschillende landen het onderzoek naar de kernsplitsing geïntensiveerd. Voor dit werk waren de knapste koppen ter wereld nodig en dr. Fuchs was een van hen. Hij werd uit de internering ontslagen en geleidelijk aan werd hij ingeschakeld in het werk aan de onderzoekingen naar de kern splitsing, dat in Groot-Brittannië werd uitgevoerd. Hij werd als zodanig toe gevoegd aan een professor te Birming ham. In Juli 1942 werd dr. Fuchs tot Brits onderdaan genaturaliseerd. Hg onder tekende een verklaring, waarin hg trouw aan de Britse koning en aan de Engelse staatsinstellingen zwoer. In 1942 en in 1944 ondertekende Fuchs de ge bruikelijke verklaringen, waarin hij tot geheimhouding van hetgeen hij door zijn werk op het gebied van de kern splitsing te weten was gekomen werd verplicht. Hij maakte op zijn meerderen altgd de indruk loyaal te zijn. Fuchs heeft verklaard dat, toen hij by ge noemde professor te Birmingham te werk werd gesteld, hij niets wist van het werk, dat hg zou moeten doen. Doch toen hem bleek dat van hem medewer king aan de onderzoekingen op het ge bied van de kernsplitsing werd ver wacht, besloot hg de Sovjet-Russische autoriteiten alles mede te delen, wat hij te weten kon komen. Hij stelde zich hiertoe in verbinding met een ander lid van de communisti sche partij. Sindsdien onderhield dr Fuchs voortdurend contact met hem volslagen onbekende personen. Elke door hem verstrekte inlichting werd doorgegeven aan de Sovjet-Russische autoriteiten. Dit alles geschiedde geheel op eigen initiatief van Fuchs; hem was geen desbetreffend verzoek gedaan. Fuchs stelde zich voor ogen dat hij zijn leven met deze manier van hande len in de waagschaal stelde, doch dit was voor hem niets nieuws. Hij was hieraan reeds gewend geraakt, toen hij in Duitsland een „schaduwbestaan" leidde. Het is duidelijk, dat Fuchs' geest voor de ene, helft buiten het bereik ligt van rede en feiten. De andere helft Een van de aardigste din gen die je in Stamboel kurit doen is taxi-rijden. Daarvan is ieder Stamboeler overtuigd. Het is ook geen pretje om de enge, vroeg- donkerë steegjes van deze nog weinig gemoderniseerde, weinig-verlichte stad door te strompelen of om de steilten van een vijftig meter op te klauteren, op gevaar af in decimeter-diepe kuilen te stappen of uw beide voeten te verstuiken bij het springen van het ene bazaltblok naar het andere, ajs u ze al ziet. Dan liever rijden. De straten van Stamboel lijken uren lang bezet door begrafenis- of trouwstoeten, zo ononder broken volgen elkaar daar de auto's. Even ononderbroken wordt er getoeterd. Niet zo als in Luzern of Londen wordt er naar getracht bij het verkeer zo weinig moge lijk geruis te maken; neen, in deze unieke stad wordt ge streefd naar zoveel mogelijk lawaai. Een van de onuitwis- baarste. herinneringen aan Stamboel zal voor mij beslist zijn het gegier van de over volle trams en het wanhopig makend getoeter der stads- taxi's. Dit getoeter is een gewoonte voor de Stamboel- se chauffeurs, het is een uit laat; de talloze spanningen in zijn gevaarlijk bedrijf rea geert de chauffeur te Stam boel af in een frenetiek ge- toeier; toeteren is voor hem noodzaak zoals voor een ang stig mens de behoefte om zich uit te spreken. Zonder dit toeteren zou er onder de Stamboelse chauffeurs een neurotische epidemie uit breken. Laat ze dus toeteren, want goede chauffeurs zijn voor Stamboel even nood zakelijk als een betere .be strating. De garagehouders in de „weergaloze" stad aan de Marmara hebben hun kan sen goed bekeken. De prach tigste sleeën. Dodge's, Buick's, Cadillac's, zie je rijden met de Dominicaanse zwart-wit blokken om hun romp: ze zijn taxi. Na een jaar of hoog-uit twee zijn ze in dit razend verkeer wel uitgeleefd, maar in die tijd hebben zij hun kost prijs al terdege opgebracht. Natuurlijk kan het gebeuren tuurlijke tocht door de stad van Suleiman. Geef uw ogen de kost, er is wat te zien. De schichtig waargenomen Gouden Horen met zijn duizend lichtjes van zaken en schepen, waar op verkeersboten met een helle schijnwerper voorop naar tegenliggers zoeken, de slopjes, die naast u open- donkeren, de houten wonin gen die vermoeid of ver trouwelijk tegen een modern dat een auto binnen deze 'minimumtermijn het bijltje erbij neerlegt, want zoals van de branden is het nog halfhouten en eng-gebouwde Stamboel de stad der auto ongelukken. Er sneuvelt er gemiddeld één per dag. Zo'n eventualiteit evenwel is door Allah voor ieder aards ding mogelijk gemaakt. Een bijzondere vinding op autogebied is in Stamboel te bewonderen. Op drukke punten van de stad hoort ge herhaaldelijk luidkeels roe pen: „Hij rijdt naar Taksim", of „Hij rijdt naar Beyazit". Aanvankelijk hebt ge zin om te denken: „Dat moet de borst zelf weten. Laat hem." Maar met uw vordering in het Turks wordt u duidelijk, dat bij de mededeling van een richting ook een prijs wordt omgeroepen: „50 cents, 50 cents. Hij rijdt naar Tak sim." Ge wordt door zuike roepers uitgenodigd dm mee te rijden met een „gezel schapstaxi". Men wacht tot de taxi vol is, en dat is vól inderdaad, en voor twee kwartjes maakt ge een avon- winkelhuis zijn aangezakt, ge kunt dat beter op een wandeling bekijken. Let u liever op het verkeer. We rijden. Zie eens hoe die dui velskunstenaar van een chauffeur die hoek omgiert, hoe hij in blinde overmoed twee bussen de loef afsnijdt. Je bent chauffeur of je bent het niet, wat u? Opeens stop. Wat is er aan de hand? O, een tram. Zo'n stereotiepe hindernis, ook met'een uit was van een tros jongens, vindt gemakkelijk weer zijn gebaande weg. Gas, chauf feur. Weer stoppen we. Dit is een ernstiger geval. Om een klant te bedienen heeft een waterverkoper zijn ezeltje langs de trottoirkant laten staan. Waar zal hij het dier anders laten? De goedige viervoeter, die ook iets wil zien van de wereld, heeft zich een weinig van zijn parkeerplaats gewaagd en nu stokt het verkeer in de „sleutel van het Oosten". We kijken eens rond, we hebben immers tijd: we zijn in het Oosten. Als we rij den moet het snel gaan: point d'honneur. maar als we eenmaal stil staan Luistert u even niet naar de complimenten aan het adres van de waterverkoper, die bij acclamatie met heel zijn stamboom tot de ezelstand wordt bevorderd. Ziet u even om zich heen, als u zich kunt vrijwringen: als in een autotent op de kermis staan de taxi's schots en scheef over straat, een tram sullig er tussen. En ginds de ezel. Och, hij is niet lastig, met enige schoppen is hij tot rede gebracht en met zijn glim mende waterblikken aan de kant gedreven. In een wilde ren worden we naar ons doel gereden. De rit was zijn twee kwartjes waard. Het sneeuwt, het sneeuwt onbarmhartig over Stam boel. De Russische steppen waaien leeg. Door de drek- kige derrie ben ik even de stad in gebaggerd. Ik maak een wijde boog om een lijk- auto te mijden. De wagen gaat richting Galata, naar het kerkhof der Griekse orthodoxen. De chauffeur stopt. Hij parlementeert met de Griekse priester die naast hem zit. Het is niet doertlijk de glibberige hoogte af te rijden. Geen nood. De chauf feur wordt doodgraver. Hij opent de halve glazen deu ren achter in zijn voertuig, trekt de doodkist naar zich toe. zet hem op zijn kant bukt en heft de kist schuin op zijn schouder. Met de priester en een enkele bloed verwant van de overledene tast hij zijn weg af langs glibberige kinderkopjes Ga lata in. Het moet wel zeer glad zijn, als een Stamboel- se chauffeur tot zoiets over gaat. Maar hij is een vin dingrijk man; dat word je in zo'n stad wel achter het stuur. Dr. PIJSTER STEUR C.M. leeft in de wereld van normale verhou dingen, zo vervolgde de aanklager. Hij veroorzaakte bij zichzelf opzettelijk ge spletenheid van geest. Men zal zien. dat Fuchs zich veranderde in het klassieke onsterfelijke voorbeeld in de Engelse literatuur van de immorele tweeslachtigheid: dr. Jekyll en mr. Kyde. Evenals Hyde verried hij week op week zijn eed van trouw, zijn be loften in verband met de veiligheid en de vriendschap van zijn vrienden. De verdediger deed daarop voorle zing van een verklaring, welke door dr. Fuchs op schrift is gesteld. Het volgen de is er aan ontleend: „Ik had volledig vertrouwen in de Russische politiek en ik aarzelde niet de Russische autoriteiten alle inlichtin gen, waarover ik beschikte, te verstrek ken. Het is mijn mening dat de Weste lijke geallieerden het er opzettelijk op hebben toegelegd Duitsland en de Sov jet-Unie een strijd op leven en dood te doen voeren. Toen ik hoorde welke doeleinden het werk, dat ik op Harwell deed, moest bevorderen, besloot ik de Sovjet-Unie in te lichten". De verdediger voegde aan deze ver klaring van zijn cliënt toe: „Dr. Klaus Fuchs maakte, nadat hij tot Engelsman was genaturaliseerd, de indruk getrouw te zijn aan de Britse zaak. Doch nie mand wist dat hij innerlijk een fanati cus was, die betaald werd door een bui tenlandse mogendheid". Dc openbare aanklager, die na de voorlezing van deze verklaring het woord hernam, deelde mede, dat dr. Fuchs in October 1949 plotseling bij een functionaris van de veiligheidsdienst met de mededeling was gekomen, dat zgn vader een professoraat aan de uni versiteit van Leipzig, in de Russische zone van Duitsland, was aangeboden. Hg wilde weten of dit enig verschil zou maken voor zijn eigen positie en hg be sprak de mogelijkheid om niet meer deel te nemen aan de onderzoekingen in Engeland naar de kernsplitsing. De betrokken functionaris van de veilig heidsdienst deelde hem mede dat hy zich hiervoor tot hoger geplaatsten diende te wenden. (Vervolg van pagina 5) Twee leden van de Amerikaanse militaire politie zijn in Wenen gearresteerd onder be schuldiging een ontheemde te hebben ont voerd en voor zevenduizend schilling te hebben uitgeleverd aan de Sowjets, aldus is van Amerikaanse zijde medegedeeld. De betrokken ontheemde is een uit Roe menië afkomstige Duitser, Oswald Eder ge heten. Op 11 November jl. zou hij ontvoerd zijn en op een vooraf bepaalde plaats aan Russische personen zijn uitgeleverd. De twee gearresteerden kwamen zich zelf bij de autoriteiten aanmelden, aldus de medede ling, nadat een grote bende, die zich met ontvoering van personen bezighield, was opgerold. Zij waren ervan overtuigd, dat zij vroeg of laat gegrepen zouden worden. Duitse geleerden, die zijn ingeschakeld bij de militaire research in de V. S., zijn volkomen vrij om de V. S. te ver laten, wanneer hun taak voltooid is, zo deelt een woordvoerder van het minis terie van defensie mede naar aanleiding van een bericht, dat een hoge regerings autoriteit gezegd zou hebben, dat zo veel Duitse deskundigen, die na de oorlog naar de V. S. zijn gebracht, op de hoog te zgn van grote geheimen, dat de Ame rikanen zich niet veroorloven kunnen hen naar huis te sturen. In het bewuste bericht werd o.a. be weerd. dat de Amerikaanse autoriteiten de geleercen trachten over te halen om te blijven en dat het ministerie van handel poogt functies voor hen te vin den bij Amerikaanse middelbare scho len en universiteiten. Ongeveer 600 Duitse geleerden zijn naar de Verenigde Staten gekomen. Zij zijn uitgekozen uit 24.000 personen en er is een zeer zorgvuldig onderzoek naar hun antecedenten ingesteld. Tot dusverre zijn 93 van deze Duitsers naar hun land teruggekeerd en minder dan tien daarvan om veiligheidsredenen De woordvoerder legde er de nadruk op, dat geen der Duitsers gewerkt heeft aan het Amerikaanse atoomproject. Advertentie Verwarm Uw bed behaaglijk mei een W-» VOOR BABIES EN VOLWASSENE» Verwachting tot Zondagavond: Veranderlijke bewolking met aan vankelijk enkele buien, maar mor gen opklaringen. Vanavond en van nacht krachtige tot stormachtige, morgen geleidelijk afnemende wind hoofdzakelijk tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tempe ratuur. Zondag; Zon 8.0217.48. Maan: 5.44—12.06. Maandag: Zon 8.0017.49. Maan: 6.44—13.12. Advertentie Franse oorlogsveteranen werden met moeite door de politie in bedwang gehouden bij een demonstratie, die zij hielden in de Rue de Varenne en waar zij hogere uitkéringen eisten. Voor schepen, die niet met radnr zijn uitgerust, is het uitermate moeilijk, zo niet onmogelijk, bij mistig weer de ha vens binnen te varen. Zij zijn dan ge noodzaakt buiten te wachten tot de mist is opgetrokken, hetgeen een groot tijd verlies betekent. In de haven van Li verpool beschikt men over een radar station, met behulp waarvan het mo gelijk is nauwkeurig de positie te be palen yan schepen, die zich bij de ha veningang bevinden. Door rnidcel van radiotelefoon (de loodsen zijn_ voorzien van mobilofoons, „walkie talkies kan men van de vaste wal af contact opne men met de loodsen en hen bg de koers bepaling helpen. Men heeft in de havens van Rotter dam en de voorhaven van Amsterdam, IJmuiden, het nut ingezien van een ra darstation op de vaste wal. Het Neder lands Radar Proefstation heeft nu in dc afgelopen maanc-en proefnemingen ge daan, die een gunstig resultaat oplever den. Voor de haven van Rotterdam, die zeer veel bochten heeft en vrij onover zichtelijk is, zal men over verscheidene radiotorens moeten beschikken om overal de schepen te kunnen signale ren. Vermoedelijk zal men daar een zestal stations nodig hebben. Voor de haven van IJmuiden zal men met één station moeten volstaan. Het Nederlands Radar Proefstation werkt thans een rapport uit, waarin de resultaten van de proefnemingen wor den vastgelegd en een begroting wordt gemaakt van de radaroutillage. Te zg- ner tijd zal dan de beslissing worden genomen of Rotterdam en IJmuiden, als eerste havens op het continent, met radar zullen worden uitgerust. Na een reis van 48 uur arriveerde Vrijdagmiddag in de Rijnhaven te Rot terdam het 10.220 ton metende m.s. „Delftdijk" van de „Holland—Amerika- lijn, dat onlangs voor de monding van de Weser op een mijn liep en naar Bremen werd gesleept IDe roem van menige veldheer vindt zijn oorsprong in een fout van de vijand. 'li. (Van een bijzondere medewerker) Qns pleidooi voor bedrijfswinst, op genomen in ons blad van vorige week Zaterdag, was voor verschei dene lezers aanleiding met gefronst voorhoofd sommige passages te herle zen, hier en daar een vraagteken te plaatsen en tenslotte met critische op merkingen te komen. Erkentelijk zijn we voor de opmerkingen, gemaakt o.m. door een lezer uit Haarlem. Nauwkeu rige lezing van zijn opmerkingen toont aan, dat wij schijnbaar voor de abonné hier en daar wat onduidelijk zijn ge weest. Al verheugt het ons te mogen constateren, dat wij het in het wezen der zaak volkomen eens zijn. De lezer meent, dat we vooral het ipaken van hoge winst hebben verdedigd. Welnu, dat is inderdaad het geval. We zijn en blijven van oordeel, dat het totaal van het Nederlandse bedrijfsleven verplicht is een netto rendement te leveren van zodanige hoogte, dat Nederland in staat is uit eigen portemonnaie het bestaan te verzekeren en werkgelegenheid te creëren voor elke nieuw geboren land genoot. We hebben getracht vorige week aan te duiden, dat de gevoelswaarde van het woord winst een andere is dan de eco nomische betekenis er van. Juist het woord winst wekt bij vele mensen ten onrechte de indruk, dat hier van een overschot sprake is, hetwelk straffe loos consumptief kan worden aange wend. Maar we menen, dat we in dit opzicht geen verschil van inzicht heb ben aangetroffen tussen onze beschou wing en de critiek van deze lezer. Onze opponent veronderstelt even wel, dat wij verband hebben gelegd tussen de beurskoersen van de aande len en de behaalde winst, alsof het winstcijfer hierdoor beïnvloed zal wor den. Herlezing van onze beschouwing heeft deze indruk bij ons niet gewekt. Mocht dit toch het geval zijn, dan ne men wij dit zonder meer terug. Van zelfsprekend heeft de beurskoers van een aandeel geen invloed op de winst. Het omgekeerde is wel het geval: Een bedrijf, dat met een behoorlijke winst werkt en ook overigens aan de eisen van een economisch gezond bedrijf voldoet, zal de koers van de aandelen ter beurze zien oplopen, althans in normale ge vallen. Een pleidooi inmiddels voor de nood zaak van een totale hoge winst bete kent weliswaar een pleidooi ook voor winst van de aparte bedrijven en onder nemingen, maar betekent niet per se een pleidooi voor h g e winsten per afzon derlijke onderneming. We komen hier evenwel 'op een terrein, waar nogai voetangels en klemmen liggen. N.l. hei wetenschappelijk gebied handelend over de vraag: Wat moet tot de winst van een onderneming worden gerekend? Onze Haarlemse lezer, die kennelijk vakman is op bedrijfs-economisch ge bied, zal het zeker ook bekend zijn, dat in de wereld der economen nogal ver schil van inzicht hieromtrent bestaat. Afschrijving op duurzame kapitaalgoe deren wordt door vooraanstaande econo men tot de winst gerekend, omdat men daaruit t.z.t. toch het kapitaal kan ver nieuwen. Nu is de economie in zekere zin een wetenschap, die in de studie der verschijnselen ©en centraal karakter heeft. Een ervaringswetenschap derhal ve. En de ervaring van honderden ja ren, meer concreet de ervaringen der laatste eeuw, hebben onomstotelijk aan getoond, dat juist de afschrijvingen een teer en betwistbaar element in de winst vorming uitmaken. Er zijn kapitaalde- len, die weliswaar in twintig of dertig jaar worden afgeschreven maar die veel en veel langer mee kunnen gaan. Bij sommige bedrijven kan men hierbij denken aan het fabrieksgebouw en som mige machines. Maar even onomstotelijk staat vast. dat afschrijvingen worden toegepast die in de practijk veel te laag bleken, eenvoudig omdat machines hun economische gebruikswaarde verloren tengevolge van nieuwe uitvindingen. Hierdoor kan het voorkomen en komt het in de practijk vaak voor, dat een veel groter bedrag dan wat werd gere serveerd benodigd is om het bedrijf op een zodanig peil te houden, dat het eco nomisch verantwoord kan blijven draai en en een artikel op de markt kan bren gen, hetwelk in vlotte concurrentie kan staan met producten van andere onder nemingen uit binnen- of buitenland. (Vervolg op pag. 5 eerste kolom) Morgen zal in alle katholieke kerken van Nederland de jaarlijkse Vastenbrief van het Hoogwaardig Episcopaat worden voorgelezen. De bepalingen van de nieu we Vasten- en Onthoudingswet zullen de gelovigen ter kennis worden gebracht, hetzg naar de ietter, hetzij naar de zin en strekking op Zondag 19 Febr. De politierechter te Zutphen heeft schriftelgk vonnis gewezen in de zaak tegen A. S., uit Barneveld, die feuille tons en gedichtjes publiceerde, ofschoon hij 12 October 1946 door de Commissie voor de Perszuivering werd ontzet uit het recht in enige journalistieke func tie werkzaam te zijn voor de tijd van vijftien jaar. Zijn verweer, dat het thans letterkundig en geen journalis tiek werk betrof, werd niet aanvaard. Overeenkomstig de eis werd hem drie maanden gevangenisstraf opgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1