FINS SCHIP VOOR NEDERLANDSE KUST VERGAAN Elf opvarenden om het leven gekomen, achttien geredden UITDRUKKELIJKE ORDERS ZIJN NIET OPGEVOLGD 7n*& Ika-JAM! Lewis gelast 400.000 arbeiders in de mijnen aan het werk te gaan Tot hoofd en hart MYSTERIE VAN VERNIELDE AUTORUITEN .Het weer Schuivende lading slaat de luiken open Speurrfers naar nieuws? Grootscheepse smokkel van koffie Geen geheimzinnige vliegtuigen Treinramp in Frankrijk eist 20 doden PROF. EINSTEIN OVER WATERSTOFBOM Seniorenconventen der Kamers bijeen MAANDAG 13 FEBRUARI 1950 73sfe JAARCANC No. 24691 Luiken opengeslagen Inbraak bij de R.V.D niets vermist Inzittenden van twee auto's horen schoten Binnenschepen gezonken Vele mijnwerkers voelen er weinig voor om aan het bevel gehoor te geven Nog voor drie weken voorraad in V.S. Onveiligheid in Oost-Java neemt toe Buurman van Vreeden: Disciplinaire maatregelen tegen aantal militairen genomen Zelfbeheersing gevraagd Arrestaties over geheel Java Amerikaanse lening voor Indonesië Démenti van Verkeer en Waterstaat Twee diesseltreinen rijden in volle vaart op elkaar A1 Kolen en koffie blijven nog op de bon Dertinger in arrest gesteld? >rA0e leven op aarde zou vernietigd kunnen worden" MGR. BERAN GEEFT RICHT LIJNEN VOOR H. JAAR Rondschrijven aan de kerken van zijn diocees CHINEZEN SMOKKELDEN OPIUM EAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM oon: Redactie 21544; Advertenties 21543 inementen 20800 Postgiro 143480 'fiijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr.45, tel. 3998 iVoor klachten over de bezorging na 5.30 -gur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miflimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze speciale verslaggever) Zondagmorgen te kwart over negen is het Finse stoomschip „Karhula" in een vliegende storm op de gevaarlijke Haaksgronden in tweeën gebroken en gezonken. Elf opvarenden zijn daarbij om het leven gekomen. Achttien op varenden werden gered. Twee der geredden zijn verstekelingen: Kankofkürski en Erkki Jokula, twee Finnen, die zich gedurende de reis in een kolenbunker verborgen hadden gehouden. Een derde verstekeling, Kauko Miettinen, vond zijn graf in de golven. Ook de marconist, Erkki Salokangga, die gedurende anderhalf uur S.O.S.-seinen heeft uitgezonden, is er niet in geslaagd van het zinkende schip te ontkomen. De ramp werd het eerst ontdekt door een overvliegend Nederlands vliegtuig. Het ving de S.O.S.-seinen op en gaf ze door. Van het vliegveld Valkenburg bjj Leiden is toen een Mitchell opgestegen om de reddingswerkzaamheden te leiden. Het Engelse s.s. „Pentrigde", dat in de nabijheid voer, snelde dade lijk te hulp. Uit Den Helder voer de reddingsboot „Dorus Bijkers" uit, gevólgd door een sleepboot van de rederij Doeksen. De overlevenden van de „Karhula" werden gevonden verkleumd, huiverend en ellendig, ronddrijvend in de enige sloep, die zij hadden kunnen strijken. Een van hen had zelfs een uur in het ijskoude water moeten zwemmen voor men heni, wanhopig worstelend om zich drijvend te houden, aan boord kon nemen. De „Doru. Kijkers" pikte de schipbreukelingen op en bracht hen naar Den Helder, waar zij in het hotel ,Het wapen van Den Helder" op ver haal konden komen. Daar troffen wij hen, gezeten rond de kachel, triest en weinig spraakzaam. Tot hen behoorden twee Duitsers, die voor de eerste maal op het veertig jaar oude en 2214 ton metende s.s. „Karhula" hadden gemonsterd. De ver stekelingen, die in inderhaast bijeengegaarde kleren waren gestoken, zagen beiden nog zwart van het kolengruis. eende krachten roeiden zij nu naar de drijvende brug en namen allen dis daarop achtergebleven waren aan boord. Zij moesten machteloos toezien hoe tien van hun kameraden en één onbe kende man, die de verstekeling Kauko Miettinen moet zijn geweest, vertwij feld op het middenschip van de „Kar hula" rondrenden. Toen het schip zonk zag men hen naar het achterschip gaan. Toen verdwenen zij in de golven. Uit de veelal onsamenhangende verhalen van de overlevenden kan worden opgemaakt, dat door het gaan schuiven van de lading bij het overhellen van het schip een der luiken is opengeslagen en het water kon binnengolven. Dit is dan waar schijnlijk ook de verklaring voor het feit, dat de „Karhula" tegen half acht een slagzij maakte van veertig graden. Eén van de opvarenden, de Duit ser Max Seeger uit Kiel, vertelde, dat de „Karhula" te ongeveer vier uur Zondagmorgen water begon te maken. Kapitein Grönstrand gaf on middellijk bevel tot pompen. Dat is een paar uur lang gebeurd. De radio-telegrafist E-rkki Salo kangga heeft van ongeveer zes uur af onophoudelijk S.O.S.-seinen uitge zonden. Ook begon men lichtsigna len af te schieten. Het eerste teken, dat de signalen waren opgevangen, gaf het Nederlandse vliegtuig, dat laag over het schip kwam vliegen. Maar de „Karhula" begon steeds meer over te hellen en de lading, die uit pulp en cellulose bestond, begon te schuiven. Tegen half acht maakte de „Karhula" Plotseling wel veertig graden slagzij. De kapitein gaf bevel het schip te verla ten, maar twee reddingsboten zaten aan stuurboord, waarnaar het schip over helde. De enige redding school nog in de boot, die aan bakboord zat. Drie man sprongen er in. Vier anderen, on der wie kapitein Grönstrand sprongen overboord en wisten zich aan de red dingsboot te klampen. Zij werden door de anderen aan boord getrokken. Intussen had een deel der bemanning zich verzameld op de brug, een ander deel op het middendek. Onverwacht sloeg de brug van het schip. De man nen op de brug dobberden nu als op een vlot in zee. Sommigen sprongen on middellijk in het water en bereikten rwemmende de reddingsboot. Met ver- (Van onze Haagse redacteur) Hedenmorgen heeft het personeel van de Regerings Voorlichtings Dienst ge constateerd, dat de deursloten van en kele kamers van een afdeling, gevestigd aan de Laakweg te Den Haag, geforceerd waren. De dader of daders is of zijn waarschijnlijk in het bezit geweest van een sleutel van de buitendeur. Na zich aldus toegang verschaft te hebben werd door het uit haar plaats lichten van een schuifdeur met harpoenslot binnenge drongen in het magazijn, waar expositie materiaal is opgeslagen en in twee af delingen van de marine, die ook in het perceel gevestigd zijn, n.l. het marine archief en de medische dienst. Voor zo ver tot hedenmiddag kon worden nage gaan wordt er niets vermist; een chaos werd ook niet aangetroffen. Men krijgt eerder de indruk, dat de inbrekers zich eens hebben willen oriënteren omtrent hetgeen ter plaatse" aanwezig is. De Duitser Hans Konrad uit Lübeck heeft het langst in het water gezwom men. Het duurde een vol uur voor hij, volkomen aan het einde van zjjn krach ten, de reddingsboot binnengetrokken kon worden. Kapitein Grönstrand Uit Lovisa vertelde geen idee te hebben op welke wijze het schip kan zijn lek ge slagen. Hij heeft vanaf het ogenblik, dat het schip water maakte, op de brug ge staan en is toen de situatie geheel ho peloos werd, overboord gesprongen. Hij had een week geleden met zijn schip Hangö verlaten met bestemming Frank rijk. Hij vertelde nog, dat de bemanning vandaag naar Amsterdam zou reizen en vandaar per vliegtuig naar Finland zou terugkeren. Wat met de verstekelingen zal geschieden, is nog niet bekend. Zij wilden over de reden waarom zij naar Frankrijk uitweken niets zeggen. Talrijke reddingsboten hebben gedu rende de gehele Zondag nog gezocht naar overlevenden van de ramp, doch hebben van drenkelingen geen spoor mefer gevonden. De „Pentrigde" voer daarbij dwars door wrakstukken van het Finse schip. Een Zweeds stoomschip, dat Zondag middag omstreeks vijf uur ter hoogte van het lichtschip Texel was, heeft wel daar drijvendeeen reddingsboot gezien, voorts een kaartenhuis en een richting zoeker. Het was niet zozeer de zware storm als wel de hoge waterstand van de Maas, die de schippers veel moeilijk heden bezorgde. Te Niers had Zater dag de sterke stroming tot gevolg, dat twee schepen in botsing kwamen. Het breken van een kabel was oorzaak, dat een schip van een sleèp los raakte en hierdoor niet de juiste koers kon hou den. Een stroomafwaarts komend schip botste hiertegen aan, met het gevolg, dat eerstgenoemd schip een zwaar lek kreeg. Binnen vijf minuten zonk het schip, dat geheel met kunstmest gevuld was. De twee opvarenden konden zich nog bijtijds in veiligheid stellen. Te Voilenhove is een schip, met zand geladen, in het Zwartewater gezonken. Aan boord waren de schipper S., die afkomstig is uit Zwolle, met vrouw en kind. Zij wisten zich te redden met de roeiboot. DE REDDINGSACTIE NA DE RAMP VAN DE KARHULA s.s PENDRIG ZOEKT NAAR OVERLEVENDEN NEEMT PLAATS VAN OE SCHIPBREUK SLEEPBOOT HOLLAND Vaart uit EBRO NAAR MITCHELL WIJST ZOEKENDE SCHE PEN DE WEG DE RAMP ALKenB NInGE De beide verstekelingendie van het Finse stoomschip Karhulagered werden. John L. Lewis, de Amerikaanse mijnwerkersleider, heeft Zaterdag: de 400.000 ondergrondse arbeiders in de vetkoolmijnen gelast het werk vandaag te hervatten. Lewis gaf daarmee gehoor aan het bevel van het Federale Hof, dat was uitgevaardigd op grond van een verzoek, dat het departement van justitie Zaterdag, op instructie van president Truman, ingediend had. Op grond van het bevel zal een wapenstilstand van tien dagen in acht ge nomen moeten worden. Verder heeft het Hof bepaald, dat op 20 Februari de kwestie opnieuw behandeld zal worden om, zo nodig, op grond van de Taft- Hartley-wet het gerechtelijk verbod voor de tijd van 80 dagen te doen gelden. In telegrammen aan de districtskantoren van de bond zeide Lewis, dat hij geen alternatief had dan hun de instructies van het Hof door te geven. Berichten uit de mijnstreken wijzen er echter op, dat vele mijnwerkers de bevelen van de rechtbank in de wind zullen slaan en de staking zullen blijven voortzetten, die het land naar de rand van een economische crisis heeft gebracht. „Lewis noch Truman noch wie ook zal de mensen weer aan het werk zet ten", zo verklaarde een vakbondleider. Voor het ogenblik is het wachtwoord: „Geen collectief contract, geen werk". Op tal van plaatsen heeft men zich eenparig tegen de hervatting van de arbeid verklaard. Een der districtslei ders zei: „Je kunt een paard naar het water leidfen, maar daarmee heb je nog niet bereikt, dat het ook drinkt". Geschat wordt, dat Amerika nog drié" weken op zijn steenkolenvoorraden kan teren. Meer dan 35.000 arbeiders in in dustrieën, die afhankelijk zijn van steenkolen-leveringen, zijn werkloos geworden en verwacht wordt, dat hun aantal nog zal stijgen.. Indien de mijnwerkers zouden weige ren het vonnis tèp uitvoer te brengen, zouden Lewis en zijn vakbond vervolgd kunnen worden wegens „contempt of court" (ongehoorzaamheid aan het Hof). De leider van de inlichtingendienst der Britse marine, schout-bij-nacht Longiye-Cook, heeft Zaterdag gerap porteerd, dat onbekenden een revolver aanslag op hem gepleegd hadden, maar Scotland Yard is van oordeel, dat hjj zich moet vergissen. Longley-Cook had aan de politie me degedeeld dat door inzittenden van een grote Sedan schoten op zjjn wagen wa zen gelost, waardoor de voorruit werd vernield. Hij zelf bleef ongedeerd. Longley-Cook zeide dat hij de andere auto over een afstand van negen mijl had achtervolgd, maar toen het spoor hjjster was geraakt. Kort tevoren was bekend geworden dat de voorzitter van het liberale par tijbestuur, Lord Moynihan, Vrijdag avond een soortgelijk geval is over komen. Toen hij door een voorstad van Londen reed werd een schot ge tost, dat de voorruit van zijn wagen versplinterde. Zowel de politie als fa milieleden van Moynihan, die even- sens ongedeerd bleef, geloven dat men in dit geval vermoedelij-k met een toevalligheid te maken heeft. Men uenkt aan een verdwaalde kogel. dp^2nflcy"'"ook k°n het nummer van kon j n 0Pgevel} en radiowagens trok- daarop onmiddellijk op onderzoek Naderhand deelde Scotland Yard mede, dat rechercheurs de voorruit van de wagen van Longley-Cook onderzocht hadden en tot de conclusie gekomen waren, dat deze niet door kogels ver nield was. De criminele recherche van het poli tiebureau te Uxbridge, waar het incident geschiedde, bevestigde de verklaring van Scotland Yard. „Er z(jn beslist geen kogelgaten' in de voorruit", deelde een woordvoerder de verslaggevers mede. H(j achtte het ook niet mogelijk, dat tijdens het passeren uit de andere wagen een steen naar de auto van Longley-Cook geworpen was. Later heeft een inspecteur van de criminele recherche te Uxbridge ver klaard, dat de auto, waarop schout-bij nacht Longley-Cook Zaterdagmiddag jacht gemaakt heeft, opgespoord is. Hü weigerde bijzonderheden te verstrekken over de auto of de eigenaar. De politie ambtenaar zei alleen: „Met de eigenaar is gesproken. Alles is in orde." Haat loopt zich. altijd, te pletter tegen het onaantastbaar gebed. j De geredden van de „Karhula", het Finse schip, dat voor de Nederlandse kust in een vliegende storm verging, komen weer wat op krachten bij de warme kachel in een hotel te Den Helder, nadat zij door de reddingsboot „I3orus Rijkers" aan land zijn gebracht. Verschillenden van hen hebben urenlang in het water gelegen. Tien leden van de bemanning en één der drie verstekelingen, die onder de kolen verborgen waren, kwamen om het leven. Geheel links zittend kapiteit H. Grönstrand. In 1946 en 1948 heeft Lewis zich niets aangetrokken van orders om het werk te hervatten. Daarvoor hebben hij en zijn vakbond boeten tot een totaal be drag van 2.130.000 dollars moeten be talen. Nadat hij zijn instructies aan de dis trictskantoren had gegeven, stuurde Lewis telegrammen naar de mijndirec- ties, waarin hij hun aanbood Woensdag ochtend in Washington de onderhande lingen over een arbeidscontract weer op te vatten. Joseph Moody, voorzitter van de bpnd van kolenproducenten in het Zuiden, verklaarde dat zijn bond stellig bereid zou zijn de onderhandelingen weer op te vatten. De onveiligheid op de ondernemin gen in Oost-Java neemt hand over hand toe. Er worden tal van koffiediefstailen gepleegd. Zelfs is enige tijd terug te Panarukan het laden van een schip met koffie onmogelijk gemaakt door ro vers, die er met de lading van door gingen. Het „Nieuwsblad voor Indonesië" meldt, dat de torpedojager „Evertsen" in de Zuid-Chinese Zee voor een waarde van één millioen gulden aan koffie in beslag heeft genomen. Er wordt tussen Java en Malakka op grote schaal koffie gesmokkeld. De „Javabode" meldt, dat er in het havengebied van Tandjong Priok op grote schaal wordt gestolen. Dieven benden tot vijftig man sterk dringen de gudangs binnen en stelen alles wat los en vast is. In scheepvaartkringen wordt medegedeeld, dat de dieven zo brutaal optreden, dat zij zich van het bewakings personeel niets aantrekken en de gesto len goederen op klaarlichte dag weg voeren. Als gevolg van een overval van een 35 man sterke bende op een onderne ming in Oost-Java, waarbij een der bendeleiders werd gedood, zijn de ad; ministrateur en een Europese employé gearresteerd. Door dit incident is het innemen van wapens op ondernemingen door de T.N.I. in het gehele gebied van Bondowoso versneld. Veie ondernemingen in deze streek beschikken thans niet meer over wapens. Luit.-Generaal Buurman van Vreeden, de Nederlandse Legercommandant In Indonesië, heeft Zaterdagavond een radio-redevoering gehouden, waarin hij het o.a. betreurde, dat een aantal onder Nederlands bevel staande militairen gedurende de afgelopen weken uitdrukkelijk gegeven orders in de wind heeft geslagen. Hij waarschuwde er voor, "dat een zodanige handelwijze de aanhangers van bestaande destructieve ideologieën de gelegenheid geeft, in troebel water te vissen en zodoende hun heilloze "voornemens te verwezen lijken, hetgeen onvermijdelijk moet leiden tot chaotische toestanden. ongeveer in het midden van deze maand te Surabaja een cursus zal worden ge opend, die zes maanden zal duren. Slechts leden van de zeemacht der Re- publik Indonesia Serikat zullen worden toegelaten. Doel is de leden te oefenen in de wapenkunde en voorts het nau tisch maritieme deel van de zeemachts opleiding beter te onderwijzen. De opleiding tot officier van de zee macht der V.S.I. zal geschieden door een driejarige cursus in Nederland, n.L te Den Helder. De legercommandant maakte be kend, dat ten aanzien van hen, die in strijd met zijn bevelen handelen, disciplinaire maatregelen zijn genomen Hü voegde hier onmiddellijk aan toe, dat hü niet zal schromen, deze maat regelen te verscherpen, indien hier toe opnieuw aanleiding mocht worden gegeven. De legercommandant deed ten slotte een beroep op het saamhorigheidsge voel en maande tot zelfbeheersing aan, „om, getrouw aan de goede traditie in onze beide legers", de periode van af wachten tot een waardig einde te bren gen. De redevoering werd gehouden vóór dat het ultimatum van Westerling aan de Ver. Staten van Indonesië afliep. Westerling heeft n.l. de V.S.I. tot 12 Fe bruari de tijd gegeven om zijn troepen op West-Java te erkennen. Officieel is te Djakarta medegedeeld, dat mr. Nazir Pamontjak is benoemd tot ambassadeur der V.S.I. te Parijs. Van de zijde van de staf der Indone sische Zeemacht verneemt het ANP, dat Naar U.P. uit Djakarta meldt, zijn over geheel Java tal van personen, die ervan verdacht worden in contact te staan met Westerling's troepen, gear resteerd. In Djakarta en Bandung zou den in totaal meer dan tweehonderd arrestaties verricht zijn; in Djocja acht. In totaal.bedraagt het aantal arrestan ten in Djocja twee-en-tachtig. Voorts zouden vier militairen die binnenkort zouden repatriëren, in Djakarta gear resteerd zijn. De Export-Import Bank te Washing- Ion heeft Vrijdagmiddag bekend ge maakt, dat zü voor Indonesië een crcdiet heeft geopend van maximaal 100 mil lioen dollars om dit land te helpen de invoer te financieren van goederen voor zün wederopbouw. Het crediet zal een rente dragen van ZVz pCt. en aflosbaar zün in 20 jaar. Met de terugbetaling van de hoofdsom zal na vijf jaar worden begonnen. Generaal Servais, militair attaché van België te Den Haag heeft aan de Belgische gravin R. de Liederkerke, die thans te Eys- den woont, het Oorlogskruis 1940 met pal men en de medaille van het verzet uitge reikt wegens haar heldhaftig gedrag tijdens de jongste oorlog. nemen ge- Naar aanleiding van een bericht be- treffiende geheimzinnige vliegtuigen die heel laag over Schiphol zouden vliegen tüdens de nachtelüke uren en daar de nodige onrust en verwondering zouden hebben verspreid, deelt men van de züde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat mede, dat dergelüke me dedelingen alle grond missen. Twee Dieseltreinen zijn Zaterdagavond bij L'IsIe-sur-Tarn in Zuid-West-Frank rijk op elkaar gereden, waardoor 20 in zittenden werden gedood en 39 zwaar gewond. De ene trein was op weg van Toulouse naar Capdenac, de andere van Oarmaux naar Toulouse. De treinen die in botsing zyn geko men, terwül zü met een snelheid van meer dan 80 k.m. reden, woonlük de enkele lün ToulouseCap denac, om elkaar te Gaillac te passeren, waar een van de twee op eeh zijspoor wordt geleid. Doordat de trein uit Toulouse vertra ging had, was ver zocht het passeren te L'Isle-sur-Tarn te doen plaats hebben, doch vermoedelijk door de dichte mist sloeg de bestuurder geen acht op de sig nalen en stuurde hij zijn trein de zeven kilometer lange" spoorbaan op, die L'Isle met Gaillac verbindt. De treinen waren dusdanig vernield, dat men zes uur na de ramp nog steeds bezig was met bet uitgraven van slachtoffers. De meeste slacht offers bevonden zich De wrakstukken van een gedeelte van een der treinen, die in de voorste wa- Zaterdag in Z.-W. Frankrijk op elkaar liepen. (Tel. foto). gons. t3 - Advertentie Verwachting tot DilKdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en nu en dan harde Zuid- Westeiyke wind. Later krachtige tot matige wind draaiend naar Noorde- lyke richtingen met wisselende be wolking en plaatseiyk enkele buien. Iets kouder. Zon 7.58—17.51. Maan 7.26—14.30. Het onder Engels toezicht verschij nende Berlijnse blad „Die Welt" meldt, dat de Oost-Duitse christelijk-democra- tische minister van Buitenlandse Zaken. Georg Dertinger, door de communisti sche politie is gearresteerd. Reeds eer der zijn zijn persoonlijke assistent, zijn chef van het protocol en zijn secreta resse gearresteerd als agenten van de Amerikaanse en Britse geheime dienst. Dertinger, die met de mond de poli tiek van Moskou tot het uiterste heeft gesteund, heeft de vorige week twee zittingen van de Volkskamer niet bij gewoond. De autoriteiten zeiden, dat hij lijdende was aan een hartaanval. Professor Albert Einstein heeft Zon dagavond in een televisie-uitzending in New York verklaard, dal de vervaardi ging van ^de hydrogecn-bom meebrengt, dat „de «totale vernietiging van alle leven op aarde binnen de grens van de tech nische mogeiykheden komt te liggen." Deze vernietiging zou kunnen geschie den, aldus Einstein, „door vergiftiging van de atmosfeer met radio-actieve stof fen." Professor Einstein noemde de bewa peningsrace, die op het ogenblik tussen de V. S. en Rusland plaats vindt, „een rampzalige zinsbegoocheling" en drong er op aan stappen te doen in de richting van de vrede „teneinde de wederzydse vrees en het onderlinge wantrouwen weg te nemen". Professor Einstein betoogde, dat het nodig is, een supra-na(ionaal lichaam in te stellen, dat vreedzame doeleinden moet nastreven, en verder dat interna tionaal toezicht op wapens slechts „van secundair nut zou kunnen zijn. bij wijze van politionele maatregel". Prof. A. Einstein Naar aanleiding van de in het Voor lopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer ge stelde vragen delen de ministers van Economische Zaken en Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening o.a. mede, dat ten aanzien van steenlcolen, stook olie en koffie, niet te voorzien valt wanneer deze goederen van de bon gaan. Voor wa,t de prijsvoorschriften be treft wordt erop gewezen, dat het ten gevolge van de gunstige ontwikkeling van de verhouding tussen vraag en aan bod, alsook van de ontplooiing van de concurrentie, mogelijk is geweest in tal van sectoren de prijzen van goederen en diensten vrij te laten. Op enkele andere bepaalde gebieden zijn bedoelde voorwaarden echter nog niet in die mate verwezenlijkt dat vrijlating van de prij zen verantwoord kan worden geacht. Dit laatste geldt o.a. voor primaire levensmiddelen (brood, suiker, melk en margarine), koffie, de meeste bouw materialen en steenkolen. De Aartsbisschop van Praag, mgr. Josef Bcran, die nu reeds ruim een half jaar in zijn paleis is geïnterneerd, heeft een rond schrijven. voorzien van zijn handtekening, aan de kerken van de Praagse diocees doen toekomen, waarin instructies worden ge geven hoe de Tsjechoslowaakse katholie ken de aflaten van het Heilig Jaar kunnen verdienen, ..zelfs zij. die in de gevangenis zón of anderszins verhinderd zijn deel te nemen aan godsdienstoefeningen" Men dient pelgrimstochten te maken naar de bekendste kerken van Praag en te bid den tot intentie van Z. H. de Paus. Door aanhoudend gebed dient men „alle daden van de Heihge Vader te steunen". De ge lovigen dienen voorts boete te doen en ten minste éénmaal te biechten en te commu nie te gaan. Voorts draagt de Aartsbisschop in zijn brief de gelovigen op „alleen of gezamen lijk" het gebed voor het Heilig Jaar te zeg gen," dat door de Paus is samengesteld. Gevangenen of anderszins verhinderden kunnen de aflaten verdienen indien zij ten minste één dag wijden aan gebed sn dage lijks goede daden verrichten. Op verzoek van de regering zün Za terdag de seniorenconventen der beide Kamers van de Staten-Generaal bjj een gekomen, teneinde met de minister-pre sident en enkele andere ministers een bespreking te hebben. De vergaderingen werden afzonderiyk gehouden. Naar verluidt betrof het hier een voorlopige bespreking in algemene zin over de wgze, waarop beide Kamers van de te voeren buitenlandse politiek het best op de hoogte kunnen worden ge houden. Er is immers meermalen in de Staten-Generaal over geklaagd, dat de volksvertegenwoordiging wat de buiten landse politiek aangaat, voor voldongen feiten wordt geplaatst. Onderzocht is dan nu, hoe deze toestand zoveel mo gelijk kan worden ontgaan. Beide byeenkomsten werden behalve door de minister-president dr. Drees bijgewoond door de ministers Stikker, Van Sehaik en Wüers. Twee Chinezen, broers, resp. dertig en acht en dertig jaar oud, die in Rotter dam van hun schip kwamen, zijn iu Pernis, toen ze in een taxi reden, aan gehouden. Onder het kussen trof men pakjes aan, die in totaal anderhalf kilo gram opium bevatten. Aan boord van het schip werd het onderzoek voortgezet en daar vond men onder het hoofdkussen van een drie en vijftigjarige slapende Chinees nog twee honderd gram van het goedje. Het drie tal is in het hoofdbureau van politie opgesloten. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1