Zwaartepunt van Amerikaanse strategie moet naar Azië worden verplaatst Ondergrondse brand bedreigt deel van Charleroi Binnen is binnen In geval van nood zal Mac A rthur bevel over de vloot op zich nemen SPINNEWEB VAN GASBUIZEN NAAR ALLE DELEN VAN AMERIKA Tot hoofd en hart Nieuwe Zuid-boulevard te Zandvoort Versterking van vloot in Stille Oceaan Pijpleiding van 470,000 kilometer voert het aardgas naar dichtbevolkte streken Wapenovereenkomst met Rusland op dit ogen blik „niet gelukkig", aldus Clayton RUSLAND IS AMERIKA TWEE JAAR VOORUIT Gebouwen afgebroken, huizen ontruimd 1866 CANDIDATEN VOOR EEN ZETEL IN HET ENGELSE LAGERHUIS Liberalen hopen op de wip te komen zitten .Het weer DINSDAG 14 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24692 GEHEIM RAPPORT VAN AMERIKAANSE STAFCHEFS AAN TRUMAN Wapenhulp voor Indo- China Conferentie in Bangkok '1 V.S. en leden van Atlantisch verdrag moeten eerst een overwicht van kracht hebben Senator Johnson: Met ontwikkeling draadloos bestonrbare raket Reeds twee jaar poogt men tevergeefs het voortkruipend vuur te blussen Mi Grote winter manoeuvres AMERIKANEN EN CANADEZEN OEFENEN IN ALASKA Arrestaties in Pasundan Verband met affaire- Westerling? STERKE WAS VAN DE WAAL LUGUBERE VONDST TE STEVENSWEERT Honderdtal geraamten in uiterwaarden van de Maas HO TSJI MINH ZOU OP WEG ZIJN NAAR MOSKOU Duitse autosmokkelaars liepen in de val BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postoiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miflimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents Der week, f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Het ziet er naar uit, dat wij binnen kort, naast het gewone kabinet van ministers er min of meer een schaduw-kabinet van staatssecretarissen bij krijgen. Het instituut van staats secretarissen, destijds ingesteld om het een enkele minister, die te veel met werk overladen werd. wat gemakkelijker te maken, breidt zich, bij wijze van spre ken, met de dag uit. Wat bedoeld was als uitzondering schijnt gewoon te te worden. Alleen de vorige week zijn er al drie staatssecretarissen bijge komen. zodat wij er nu reeds zeg tellen n.l een staatssecretaris van Oorlog, een staatssecretaris van Marine, eeh staats secretaris van Economische Zaken voor de organisatie van het bedrijfsleven, twee staatssecretarissen van Sociale Zaken en een staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, wiens officiële benoe ming ieder ogenblik verwacht kan wor den. Was de benoeming van een staats secretaris van Economische Zaken des tijds alleszins verantwoord men weet, hoeveel werk mr. W van der Grinten voor de P.B-O. ,en de ondernemings raden heeft verzet en zal eveneens aan de benoeming van een staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, nu minis ter Stikker als politiek coördinator het grootste deel van zijn energie aan het internationale werk van de O.E.E.C. zal gaan wijden, niet zijn te ontkomen, hoe wel men de vraag kan stellen of het optreden van een nieuwe minister niet beter zou zijn, het doet wat vreemd aan, dat aan het departement van Sociale Zaken plotseling twee staatssecretarissen benoemd moesten worden, namelijk de henen mr. Van Rhijn, tot dusver Secre taris-Generaal van het ministerie van Sociale Zaken en dr. Muntendam, tot dusver Directeur-Generaal van de Volks gezondheid. Het merkwaardige is, dat beide heren in hun nieuwe functies hetzelfde werk blijven doen, alleen is er dit verschil, dat zij bevoegd zijn in de Staten-Gene- raal ook wetsontwerpen te verdedigen. Bovendien zal er ook wel uit voort vloeien, dat hun salaris in overeenstem ming met hun nieuwe titel verhoogd wordt. Is er inderdaad zoveel werk op het departement van Soefale Zaken voor de minister, dat hij twee staats secretarissen nodig heeft, om Zijne Excel lentie hierin bij te staan? Uit de reactie in een groot deel der pers blijkt, dat men hier lang niet zeker van is. Zo lazen wij in het jongste nummer van het weekblad voor Vrijheid en Democratie de volgende korte ontboezeming: „Wij vinden de benoeming van twee staatssecretarissen aan het ministerie van Sociale Zaken te veel. Te veel ener zijds, omdat hierdoor bij een afneming van het ambtenarenapparaat de top steeds sterker bezet wordt, anderzijds, omdat beide functionarissen hun eigen lijke functies, n.l. van Secretaris-Gene raal van het ministerie en Directeur- Generaal van de Volksgezondheid openhouden, in de derde plaats, omdat beide functionarissen het socialistische element in de Regering weer komen versterken. De heer Van Rhijn is lid van de Partij van de Arbeid, dr. Mun tendam is, wat men in de bezettingstijd noemde, sympathiserend. Als, zoals verluidt, inderdaad mr. Joekes de zware taak van minister van Sociale Zaken niet aan kan en die in druk neemt bij Ons, iedere keer als wij uit de handelingen van de Staten- Generaal kennis nemen van zijn wijze van verdedigen van wetsontwerpen, steeds toe, dan had hij moeten aftre den en zijn taak moeten overdragen aan mr. Van Rhijn, die door velen toch als de werkelijke minister wordt be schouwd Wat er nu gebeurd is, achten wij bepaaldelijk niet gelukkig." Ook het dagblad „Trouw" is weinig enthousiast over deze benoemingen en schrijft in een hoofdartikel: „Nog geen maand geleden heeft men uit de Staatscourant de benoeming van een groot aantal ambtenaren aan dit departement tot Raadadviseurs en tot administrateurs kunnen vernemen. Een regen van bevorderingen. Blijkbaar werd gemeend dat thans de heren Van Rhijn en Muntendam aan een flinke promotie toe waren. En waar zij in hun ambtelijke carrière de top bereikt hadden, moest imen er wat op zien te vinden. Van de ene top zweefden zij naar een hogere top. Dit is toch wel, wat een eerzaam burger het toppunt noemen zou". Er wordt gefluisterd, dat er binnenkort nog méér staatssecretarissen benoemd zullen worden. Als dit gerucht inderdaad bewaarheid zou worden, dan begrijpen wij misschien iets van de jongste rage op deze hoge functie Het lijkt touwtrekkerij der politieke partijen voor oen ver lengstuk van het kabinet, waarin het vooral op machtsevenwicht aan komt. Het verwondert ons in dat geval geenszins dat de Partij van de Arbeid meteen maar een flinke greep deed met twee staatssecretarissen. Binnen is binnen, tenslotte. MacARTHUR De communistische guerillastrijders in Indo-China worden van buiten af ge steund. in het bijzonder van Birma en het door de communisten beheerste China uit. Volgens berichten van de geheime dienst zijn de Chinese commu nisten de laatste weken bijzonder actief De commissie van Amerikaanse stafchefs, die van een rondreis langs de Amerikaanse bases in het Westen van de Stille Oceaan te Washington is teruggekeerd, heeft in een geheim rapport aan president Truman haar me ning over het tot staan brengen van de communistische expansie in Zuid- Oost-Azië medegedeeld. De stafchefs maakten op een persconferentie bekend, dat zij generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, had den gemachtigd in geval van nood het bevel over de Amerikaanse vlootstryd- krachten in de Japanse wateren over te nemen. Generaal Bradley, de voor zitter van de commissie van stafchefs, zeide, dat de Verenigde Staten in de Westelijke Stille Oceaan geen afstand zouden doen van hun militaire bases. Admiraal Sherman verklaarde op vra gen van de journalisten, dat de Sovjet- Unie sedert het einde van de oorlog ongeveer een kwart van haar vloot in de Stille Oceaan heeft gehouden en dat deze de laatste tijd niet versterkt was. Op de vraag, of de Amerikaanse Stille Oceaan-vloot zodanig was uitgerust en opgesteld, dat zij een eventuele Russische duikbootaanval zou kunnen afslaan, ant woordde Sherman, dat dit inderdaad het geval was. Sherman zei, dat Rusland de miniatuur-duikboten niet meegere kend 270 of meer onderzeeërs heeft. Volgens gezaghebbende kringen in Washington zijn de stafchefs tot de con clusie gekomen, dat het zwaartepunt van de Amerikaanse wereldstrategie van Europa naar Azië verplaatst moet wor den. Naar hun oordeel zou het, militair gesproken, waarschijnlijker zijn, dat elke crisis of noodtoestand in de huidige we- reldstrijd tussen de V.S. en de Sovjet Russische groep, waaronder het commu nistische China, zich in Azië zal voor doen dan in Europa. Zuidoost-Azië wordt beschouwd als het gevaarlijkste gebied, in het bijzonder indo-China, waar de V.S. de regering van Bao Dai en de onder Russische in vloed staande landen de communistische opstandige regering van Ho Chi Minh erkend hebben. In Washington is men van mening, dat het gebied van Indo- China een van die zwakke punten is, waarvan Acheson verleden week zei, dat zij een onweerstaanbare verlokking voor communistische inmenging vormen. Volgens deze kringen beschouwen de stafchefs het jongste Russische optreden in Oost-Duitsland, zoals de „sluipende blokkade" bij Berlijn en het plan tot het houden van een marsch der communis tische jeugd, als een poging, de aandacht van de Westelijke mogendheden af te leiden van opmars en manoeuvres der communisten in Azië. Zij zouden van oordeel zjjn, dat de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in de Stille Oceaan versterkt moeten worden zelfs ten koste van die in de Atlantische Oceaan. Militaire woordvoerders hebben gisteren bevestigd, dat reeds Amerikaan se vlootstrijdkrachten uit de Atlantische naar de Stille Oceaan worden overge bracht. Het vliegdekschip „Sicily" zou half April verplaatst worden, terwijl in de eerstkomende weken een zware en een lichte kruiser naar de Stille Oceaan gedirigeerd zouden worden. Met het oog op berichten over Russi sche ondcrzeeooten in de wateren van de Stille Oceaan hecht men in militaire kringen bijzondere aandacht aan het plan tot het overbrengen van Ameri kaanse torpedobootjagers en het opne men in de Amerikaanse vloot aldaar van het nieuwste type duikbootjager. De „New York Post" meldt, dat de V.S. thans Amerikaanse wapens naar Indo- China zenden, teneinde het Franse leger, dat onder zware druk staat, te steunen. Deze militaire steun is te vergelijken met die aan Griekenland „in zijn strijd tegen communistische agressie" en be staat uit tanks, artillerie en speciale uit rustingsstukken voor de strjjd in het oerwoud, aldus het blad. Vrijwel dagelijks worden enkele kilo meters pijpleiding toegevoegd aan het net, dat dienst doet voor het vervoer van aardgas naar alle delen van de V.S. De aanleg en exploitatie van deze pijp leidingen vormen een van de het snelst groeiende en bloeiende bedrijven in Amerika. In het totaal is er op het ogenblik een lengte van 466.150 kilometer aan leiding >n gebruik, dat is 41.600 kilometer meer dan het Amerikaanse spoorwegnet en 160.000 kilometer meer dan het net van Pijpleidingen voor de petroleumindustrie. Dit enorme spinneweb van kanalen hrengt het aardgas van de velden in het Westen naar de dichtbevolkte gebieden ■n het Noorden en Oosten. De transcon tinentale lijn is 2.950 kilometer lang en loopt van Texas naar New York. Dit is de langste en kostbaarste pijpleiding ter Gereld. Hierdoor wordt dagelijks 340 IJilHoen kubieke voet gas naar de staten New-York, New-Jersey en Pennsylvania Vervoerd. De wedijver tussen de diverse maat schappijen om concessies voor uitbrei ding te verkrijgen is steeds zeer groot en de „American Gas Association" raamt, dat in 1949 voor uitbreiding 675 millioen is uitgegeven, terwijl dit bedrag voor de eerstkomende vier jaren op 1.950 millioen dollar geschat wordt. Deze grote bedragen worden vooral veroorzaakt door de hoge kos ten, verbonden aan de aanleg van de leidingen. Deze hoge kosten hebben als oorzaak de aard van het product, dat er door vervoerd wordt. De pijpen moeten bestand zijn tegen een druk van 72 kg. per vierkante centimeter. De plaatsen, waar de buizen gelast worden, moeten nauwkeurig onder- zocht worden, waartoe men soms van X-stralen gebruik maakt. De aanlegkosten voor 1,6 kilometer leiding bedroegen voor de oorlog 50 duizend; thans zijn die kosten onge veer twee maal zo hoog. De vraag naar het aardgas is zeer groot, daar het meer warmte geeft dan het kunstproduct. Men heeft dus met minder gas een zelfde resultaat en dit geeft een besparing op de gasrekeningen. De „American Gas Association"'schatte het verbruik in 1948 op 5.600.000 millioen kubieke voet. Dit verbruik stijgt nog steeds. Men denkt onbeperkte tijd aan deze grote vraag te kunnen voldoen, daar steeds nieuwe velden worden ontdekt, zodat de reeds aangetoonde enorme re serves blijven stijgen. geweest, aldus de New York Post. Ho Chi Minh, de leider van de opstan dige communistische strijdkrachten in Indo-China, zal, naar van Franse zijde voorspeld wordt, spoedig een bezoek aan Moskou brengen. Men veronderstelt,- dat Ho zich op het ogenblik in China be- sindt. Het Franse leger is een operatie op grote schaal begonnen, ongeveer 100 kilometer ten Zuidoosten van Hanoi, ten einde de troepen van Ho Chi Minh te verdrijven. In de oude tempelstad Bangkok, de hoofdstad van Siam, zijn de hoogste Amerikaanse diplomaten uit het Verre Oosten gisteren bijeengekomen, teneinde belangrijke problemen van het ogenblik te bespreken. Algemeen wordt aangeno men, dat het communistische gevaar het belangrijkste punt van de agenda is. Als voorzitter van de conferentie treedt op dr. Philip Jessup, de reizende ambassa deur van de Verenigde Staten. Verder wordt aan de besprekingen deelgenomen door W. Walton Butterworth, Ameri kaans onderminister van Buitenlandse Zaken, en vijftien leiders van Ameri kaanse diplomatieke missies in het Verre Oosten. De pers heeft tot de conferentie geen toegang. Het gebouw van de Amerikaan se ambassade, waar de conferentie wordt gehouden, staat onder scherpe bewaking van de politie van Siam en Amerikaanse mariniers. Naar U.P. verneemt, heerst er op een punt enige onenigheid onder de Ameri kaanse diplomaten. Sommigen huldigen het standpunt, dat een stevig anti-com munistisch front, van dezelfde aard als het Atlantisch Pact, een eerste vereiste is voor Zuidoost-Azië. Anderen geloven, dat men hier met minder krachtige mid delen kan volstaan. De diplomaten hebben te kennen ge geven, dat politieke beslissingen uitein delijk bij het departement van Buiten landse Zaken berusten. De gedachten- wisseling, zo betogen zij, zal Acheson echter van nut zijn bij het opstellen van de richtlijnen voor het buitenlandse beleid. Will Clayton, voormalig onderminister van Buitenlandse Zaken van de V.S., heeft in een subcommissie van de Senaat voor buitenlandse betrekkingen als zijn mening te kennen gegeven, dat een wapenovereenkomst met de Sovjet-Unie op dit ogenblik „niet gelukkig" zou zijn, omdat deze de V.S. zou doen insluimeren in een gevoel van vermeende veiligheid. Deze subcommissie heeft resoluties in bespreking om de organisatie der V.N. te versterken. Clayton acht het nodig, dat de V.S. en de andere leden van het Atlantisch verdrag een overwicht van kracht hebben alvorens een wapenover eenkomst met de Sovjet-Unie aan te gaan. Als oplossing voor de V.S. ziet hij het nemen van de leiding in een actie voor een unie van Atlantische mogend heden. Clayton zeide, dat millioenen West- Europeanen weinig geneigdheid vertonen in een toekomstige oorlog voor het be houd van een vrijheid te vechten. Daar om, aldus Clayton, is het noodzakelijk, dat de Verenigde Staten nu de leiding nemen bij het tot standbrengen van een federatie van democratieën met één munt stelsel, geen tolgrenzen en een gemeen schappelijke buitenlandse en defensieve politiek. „Een dergelijke unie zou zo machtig en welvarend zijn, dat alle niet-commu- nistische landen en Russische satelliet- De democratische Amerikaanse sena tor Lynden Johnson zeide gisteren, dat de Sovjet-Unie de Verenigde Staten minstens twee jaar vooruit is met de ontwikkeling van de draadloos bestuur bare raket. Johnson, die lid is van de senaatscommissie voor de gewapende dienst, vertelde tijdens een persconfe rentie, dat het rakettenprogfamma op de nationale begroting wel een erg be scheiden plaats was toegedacht. Johnson zeide, dat het misschien wel mogelijk was dat de Verenigde Staten een voorsprong hebben in de ontwikke ling van de waterstofbom, „maar in de wijze waarop wij deze explosieven in de strijd moeten brengen zijn we in ieder geval hopeloos achter. Vijf jaren na de tweede wereldoorlog wordt een groot deel van onze defensieve begro ting nog gespendeerd aan wapens, die ontworpen zijn om de tweede wereld oorlog mee te winnen. We moeten niet onze toekomstige veiligheid al te veel verbinden met onze successen in het verleden". Johnson verzocht om een herziening van het programma voor de bestuur bare raketten, hetzij door de minister van Financiën hetzij door het Congress. Hij verklaarde, dat de onlangs gepubli ceerde verslagen over raketten geheel ten onrechte de indruk wekten, dat de V.S. over bestuurbare raketten zouaen beschikken, die voor de verdediging van .het land kunnen worden ingezet. „Zo als de zaken nu staan, hebben we niets", aldus Lynden Johnson. De stakende mijnwerkers hi Amerika hebben geen gevolg gegeven aan de or der van hun leider John Lewis om weer aan het werk te gaan. Alle bij de staking betrokken mijnen bleven giste ren gesloten en de mijnwerkers hebben verklaard ondanks het gerechtelijk be vel te zullen blijven staken, totdat aan hun eisen zou zijn voldaan. staten tenslotte aangetrokken zouden worden tot het Westen en Rusland ge dwongen zou zijn zich achter zijn voor oorlogse grenzen terug te trekken." Clayton zei, dat het plan-Marshall de Ver. Naties een adempauze had bezorgd. Hij voegde eraan toe, dat er thans op nieuw gewerkt moest worden aan een krachtige politieke en economische unie, waarin de democratische landen zich verenigen om de aanval van de commu. nistische wereld te kunnen weerstaan. Vlak voor de kust van San Sebastian is gedurende de storm van de laatste da gen een Belgische vissersboot vergaan. Men slaagde er in de opvarenden te redden. ~%?Z: Sedert twee jaren woedt onder de wijk van Mambourg in Charleroi een ondergrondse brand en ondanks het feit, dat de Belgische regering een bedrag van 10 millioen francs ter beschikking had gesteld, is men er nog niet in ge slaagd het vuur te doven. In Februari 1948 bemerkten de be woners van de Fortstraat en de Ber- trandlaan te Charleroi plotseling, dat rook opsteeg uit een met afval van de kolenmijnen gevuld dal. Het stadsbe stuur, dat onmiddellijk maatregelen nam, deed de smeulende grond en de omgeving met water besproeien, doch al spoedig bleek, dat dit niet veel hielp. Hierop werden diepe geulen gegraven, die de brandende bodem van het ove rige gedeelte van de stad moesten af scheiden en die op sommige plaatsen een diepte van 26 meter bereikten. Deze geulen werden voortdurend met water gevuld en er werd zelfs een beek naar toe geleid. Ook dit baatte echter weinig, want weldra stelden men vast, dat de vuurpoel zich tot onder de gegraven kanalen uitbreidde en dat het water, dat daarin werd gestort, in vrij korte tijd begon te koken. Een nieuwe commissie van onderzoek stelde hierop voor, het vuur te doven door verslijking van de brandende strook grond. In de bodem werden tal van putten gegraven, die gevuld werden met een mengsel van cement, klei en kalk Hoewel het vuur op sommige plaatsen door deze maatregel werd bedwongen, slaagde men er niet in het geheel te doven. De laatste tyd heeft de ondergrondse brand dusdanige afmetingen aangcnO' (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gistermiddag om drie uur trad de Britse verkiezingscampagne in haar laat ste en, beslissende stadium - met het beëindigen van de termijn voor de ach- didaatstelling. Ofschoon het aantal Lagerhuiszctels verminderd is van 640 tot 625, is het aantal candidaten dat zjjn borgstelling van 150.gedeponeerd heeft een record. 1866 candidaten zijn er in het veld. De conservatieven, tezamen met hun wapenbroeders de Liberaal-nationalen, hebben 621 candidaten, Labour 619, de Liberalen 475, de communisten 100, Onafhankelijke Labour 5, onafhan- kelijken en splintergroepen 49. tot het aantal behaalde zetels zou hun duur te staan kunnen komen. Doch de voornaamste rol, welke de liberalen in de huidige verkiezingen spelen, is die van spelbedervers voor de twee grote partijen, welke laatste naast de talrijke onzekerheden, welke deze verkiezingscampagne kenmerken, zich nu ook hebben af te vragen hoeveel stemmen de liberalen zullen onttrekken aan de candidaten van de twee grote partijen in de onderscheiden kiesdis tricten. Aangezien de liberale invloed in elk district van verschillende aard en omvang is, dank zij de slecht gecoördi neerde liberale campagne en de indivi dualistische excentriciteiten van de af zonderlijke candidaten, is met geen mo gelijkheid te zeggen waar zij de stem men voldoende zullen splitsen om een conservatief of socialist te doen falen dan wel te doen winnen met een min derheidsresultaat. De liberalen, die in het vorige Lager huis 10 van de 640 zetels hadden, heb ben hun belofte gehouden en meer dan 450 candidaten in het veld gebracht, in de hoop op de wip te komen zitten tus sen de conservatieven en socialisten. Het is zeer wel mogeiyk dat hun dit zelfs met een klein aantal zetels moge lijk zal zijn, indien namelijk de over winnende partij met een meerderheid van minder dan vijftig zetels uit de bus zou komen. Of de liberalen in dat ge val lang plezier zullen beleven van hun bevlieging van hoogmoedswaanzin is op zgn minst twüfelachtig. Een geringe meerderheid van de over winnende partij zou waarschijnlijk lei den tot spoedige nieuwe verkiezingen en de ondemocratische poging van de liberalen een macht uit te oefenen wel ke niet in de minste verhouding staat I Om altijd goed met de mensen te I kunnen opschieten, moet men een groot vergeetboek hebben. men, dat men tot afbraak van sommige gebouwen is moeten overgaan. Verschei dene huizen werden ook ontruimd en de bewoners naar veiliger plaatsen overgebracht. Het gemeentebestuur heeft inmiddels de kolenmijn „Mambourg" een proces aangedaan. Volgens sommige inwoners van Char leroi zou de- ondergrondse brand reeds van 1914 dateren. Aan deze getuigenis sen wordt echter weinig waarde ge hecht daar eerst begin 1948 is komen vast te staan, dat gassen uit de grond opstegen, welke voortkwamen van de verbranding der ondergrondse kolen- lagen. Het is evenwel mogelijk, dat de brand ontstaan is tijdens de Duitse be zetting van de laatste oorlog. De Duit sers waren toen namelijk gehuisvest in een garage, die in de vallei van Mam bourg stond. In de nabijheid van deze garage was munitie opgeslagen en waren verschillende luchtafweerkanonnen op gesteld. Het stadsbestuur heeft zich ten einde raad tot de regering gewend en premier Eyskens zal binnenkort met een dele gatie besprekingen voeren over de ver der te nemen maatregelen ter bestrij ding van de ondergrondse vuurhaarden, die geheel Charleroi bedreigen. In Alaska zijn gisteren grote winter-ma noeuvres begonnen van het Amerikaanse en Canadese leger. Aan de manoeuvres ne men in totaal 5.200 man deel. De temperatuur was 22 graden Celsius onder nul. Verwacht wordt, dat de thermometer ttj- dens de oefeningen nog zal zakken tot 27 graden. Normaal is in deze tijd een tem peratuur van 40 graden onder nul. De oefeningen beogen een bestudering van de strategische en tactische samenwer king van twee militaire machten die een zelfde opdracht hebben. De rol van tegen stander is toegewezen aan Amerikaanse troepen. Deze zullen trachten van het vlieg veld van Fairbanks uit over de grote weg van Alaska op te rukken. Zij zullen op geallieerde strijdkrachten stuiten, die ge steund zullen worden door lichte artillerie, straaljagers en bomrpenwerpers. Bij deze manoeuvres zal gebruik worden gemaakt van alle middelen van de moderne oorlog. Zondag j.l. hebben enkele militai ren van Westerling's leger een aan val in Bandung gedaan. Deserteurs van het K.N.l.L. overvielen een aantal wielrijders. Er ontstond een kort gevecht, waarbij verwoed geschoten werdEen fotograaf zag kans dit moment op de plaat vast te leggen. Zondagavond is te Bandung gearres teerd Pandji Sunario. lid van het parle ment van Pasundan. die lid was van de delegatie van Pasundan ter R.T.C. Zater dagavond waren reeds gearresteerd de commissarissen van politie van Pasun dan. Jusuf en Djakanum, en het echt paar Sunario. De heer Sunario is com missaris van politie te Bandung. Zijn echtgenote, een dochter van de wali negara Wiranata •Kusumah, maakte on- Hangs een reis naar de Verenigde Staten. Ook Suria Kartalegawa, die speciaal in 1947 van zich deed spreken door de Pasundan-coup" te Buitenzorg, bevindt zich onder de gearresteerden. De arresta ties werden uitgevoerd door de militaire politie. Te Bandung wordt algemeen aan genomen, dat de arrestaties verband houden met de affaire-Westerling. Reeds eerder zijn de parlementsleden Djaja- praira (die was aangewezen als lid van het parlement der V.S.I.) en Djajasukita gearresteerd. In Zandvoort worden de eerste voor bereidende maatregelen getroffen om de Zuid-Boulevard opnieuw aan te leg gen. Men wil voor het komende seizoen de riolering en de grondwerken gereed hebben om in September met de be stratingswerkzaamheden te beginnen. In 1951 kan de Zuid-Boulevard dan ge heel gereed zijn. Zij zal een breedte hebben van 19 meter, een trottoir aan d^ zeekant van 8 meter, een rijweg van 8 meter en aan de landkant een trot toir van 3 meter. De laatste dagen is de rivier De Waal sterk gewassen. Vrijdagmorgen tien uur gaf de peilschaal bij Tiel 3.08 meter N.A.P. aan en Maandagmiddag vijf uur 5.95 meter N.A.P., hetgeen neer komt op een stijging van bijna één me ter per etmaal. (Van onze redacteur) Arbeiders, die baggerwerkzaamheden uitvoerden op de uiterwaarden van de Maas onder de gemeente Stevensweert, hebben een lugubere vondst gedaan. Op de zgn. „Galgengriend", een gedeelte van de „Koe-weide", zoals men in Stevens- weert dit laag gelegen stuk grasland noemt, stuitten zy op een groot aantal geraamten, waarvantde oorsprong voor alsnog niet is vast te stellen. Men ver moedt, dat de skeletten reeds enige honderden jaren oud zün en gaaf zgn gebleven doordat zij werden afgesloten door een laag vette klei. Door de hoge waterstand van de Maas zyn verdere onderzoekingen voorlopig noodgedwon gen stopgezet. De uitvoerder van het baggerwerk in de uiterwaarden van de Maas tussen Stevensweert en Maasbracht, de heer Grob, was de eerste die ontdekte, dat Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt, overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als van daag. Zon: 7.56—17.53. Maan: 7.54—15.53. Het Britse liberale blad „News Chro nicle" meldt vandaag, dat de Viëtnamese communistenleidcr, Ho Tsji Minh, op weg is naar Rusland. Dc diplomatieke correspondent van het blad schreef, dat het desbetreffende bericht afkomstig was uit Saigon. In een bericht uit Washington meldde de „Chronicle", dat het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken Frankrijk heeft verzocht een lijst te stu ren van de wapens, die het nodig heeft om het regiem van Bao Dai te steunen. Volgens het blad zouden de V.S. over wegen om via de Franse regering wapens te leveren aan Indo-China, doch dat het zich nog tot niets gebonden had. hy op skeletten was gestoten. Onmiddel lijk werden de werkzaamheden stopgezet en met de grootste omzichtigheid werd het graf verder blootgelegd. Op een oppervlakte van ongeveer 40 m2 werd een honderdtal skeletten gevonden. Het opkomende water, dat de uiterwaarden overspoelde, maakte verdere onderzoe kingen onmogelijk. Het wordt niet uit gesloten geacht, dat dit massagraf zich over een nog grotere oppervlakte uit strekt. Afgaande op de eerste gegevens heeft men in Stevensweert onmiddellijk ge tracht na te gaan in welke tijd dit massagraf kan zijn ontstaan. Men staat hier nog voor een raadsel. Deze ontdek king was een volkomen verrassing en niets uit de historie van Stevensweert wijst in die richting. Men dacht aan een veldslag uit de tijd van de Franse revolutie, maar in de bekende geschiedenis van dit Maas dorp wordt nergens in die zin gespro ken. Evenmin vindt men iets aangaan de een andere veronderstelling als zou het hier gaan om slachtoffers van een pestepidemie. Vooralsnog tast Stevens weert in het duister en eerst zal het water van de Maas moeten zakken voordat hierin een oplossing kan wor den gebracht. Op een avond in October zagen drie personen uit Bocholt, twee mannen en een zuster :van een hunner, kans een Volksauto en een Opel over de grens bij Aalten te smokkelen Zij verborgen de wagens in de schuur van een boer en kwamen de volgende dag terug met een adspirant-koper uit Apeldoorn. De douane die reeds lang de autosmokke laars op het oog had, hield het drietal aan, dat zich in een extra zitting van de bijzondere politierechter te Zutphen te verantwoorden had. Bij het verhoor bleek dat er vier auto's over de grens waren gebracht, waarvan er twee kon den worden achterhaald, één te Kollum en één te Vreeswijk. De twee mannen bleven ontkennen, maar de getuigenver klaringen waren zo bezwarend, dat de één werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden en de ander tot negen maanden gevangenisstraf. Het meisje werd vrijgesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1