T Vriendschapsverdrag tussen Rusland en rood China m CHURCHILL BEREID CONTACT MET STALIN TE ZOEKEN ERNSTIGE VECHTPARTIJ IN DE ITALIAANSE KAMER GEVAAR-WESTERLING MAG NIET ONDERSCHAT WORDEN WAS VAN MAAS EN WAAL Verbond kwam tot stand na twee maanden onderhandelen 15 Maart nieuwe golflengten Zo nodig ingrijpen in interne structuur der deelstaten Tot hoofd en hart .Het weer Voor beide Hilversumse zenders Zes parlementsleden moesten door de Eerste-Hulp-post behandeld worden TRUMAN HEEFT GEEN HOOP OP ACCOORD Hulp nodig voor vele millioenen mensen Ongeregeldheden in Johannesburg Bom ontploft in Fins parlement Tal van veiligheids maatregelen Dinkel buiten haar oevers getreden J I WOENSDAG 15 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24693 k PORT-ARTHUR AAN CHINA TERUG, Credieten voor aankoop van industriële uitrusting Als hij weer min.-president zou worden Bevin heeft Zijn best gedaan vciliShcid te vinden dan deze grimmige 50 AFGEVAARDIGDEN NAMEN AAN DE STRIJD DEEL wu Export-record van bloembollen Dit jaar nog verdere toename verwacht „Wij moeten op geen enkel punt zwak zijn" Inheemsen doen aanvallen op de politie NIEUWE EXPEDITIE NAAR BERG ARARAT Paasikivi vrijwel zeker van herverkiezing „C00LHAVEN" BEHOUDEN Sukarno opent parlement V.S.l. RUIM 200 ARRESTATIES IN BANDUNG Gedurende de laatste weken Vrije Pers" doet aanval op minister Van Maarseveen „Waar haalt u het optimisme vandaan?" Handelingsonbekwaamheid gehuwde vrouw Grote sigaretten smokkel Met Nederlandse vrachtauto BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 PostQiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: VL'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Inqezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiër. eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De Chinese communistische leider Mao Tse Tung en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Vishinsky hebben gisteren in Moskou een verdrag van vriendschap en bondgenootschap tussen de Chinese Volksrepu bliek en de Sovjet-Unie ondertekend. Het verdrag, waarbij meer dan een kwart van de bevolking der wereld „in vriendschap" wordt verbonden, kwam tot stand na twee maanden van onderhandelen. Mao Tse Tung ging op zestien December naar de Sovjet-Unie. Een maand later voegde Tsjou En Lai, minis ter van buitenlandse zaken, zich bij hem. Tegelijk met de ondertekening van het verdrag werden nota's uitgewisseld, waarin het in 1943 tussen Tsjang Kai Sjek en de Sovjet-Unie gesloten ver drag, waarbij de Russen vergaande concessies in China kregen, ongeldig werd verklaard. In het verdrag wordt de volledige sou. vereiniteit van Buiten-Mongolië beves tigd. De Sovjet-Unie en China komen overeen „de wederopkomst van imperia lisme en agressie van Japan of enige an dere mogendheid te voorkomen". Indien een van beide partijen door Japan of met dit land verbonden mogendheden wordt aangevallen en in staat van oor log verkeert, zal de andere partij onmid dellijk met alle ter beschikking staande middelen militaire hulp verlenen. De overeenkomst heeft de volgende inhoud: 1. De Sovjet-Unie geeft China een le ning op lange termijn ter waarde van 300 millioen Amerikaanse dollars voor aankoop in de Sovjet-Unie van indus triële en spoorweguitrusting. De terug betaling moet December 1954 aanvangen. 2. De Mandsjoerijse spoorweg komt weer onder Chinees beheer. De Sovjet- Russische troepen zullen de vlootbasis Port Arthur in Mandsjoerije verlaten en de Sovjet-Unie zal zijn belangen in de havenstad Dairen opgeven. Deze bepa lingen worden van kracht na de onder tekening van het vredesverdrag met Ja pan of uiterlijk 1952. Beide landen zullen „in samenwerking met hun geallieerden van de tweede wereldoorlog" een vre desverdrag met Japan trachten te ver krijgen. De Sovjet-Unie zal China zon der vergoeding de Japanse ondernemin gen in Mandsjoerije overdragen, die in handen waren gekomen van Sovjet-Rus sische economische organisaties. Na de ondertekening werd een af scheidsdiner voor Mao Tse Tung en zijn gezelschap gegeven. Maarschalk Stalin zat aan het hoofd van de tafel. Men verwacht, dat Mao c.s. binnenkort uit Moskou vertrekt, maar voor zijp te rugkeer naar Peking nog verschillende gebieden van de Sovjet-Unie zal bezoe ken. In diplomatieke kringen te Londen beschouwt men het nieuwe verdrag in De Nederlandse Radio-Unie deelt mede: Nederland is gereed om de nieuwe golflengten volgens het plan Kopen hagen 15 Maart in te voeren. Als er geen bezwaren rijzen van andere landen zal van die datum af het programma Hilversum I dus worden uitgezonden op een frequentie van 746 kilocycles, golf lengte ongeveer 402 meter, en het pro gramma Hilversum II op een frequentie van 1007 kilocycles, golflengte ongeveer 298 meter. De steunzenders Hengelo, Hoogeveen en Hulsbergen zullen uitzenden op een frequentie van 1594 kilocycles, golfleng te ongeveer 189 pieter. vergelijking met dat van 1945 als een soort anti-climax en is men van mening, dat de voornaamste overeenkomsten, die bij de besprekingen bereikt werden, niet in het verdrag zijn opgenomen. mm en sombere macht van de bom. Wij Winston Churchill, de leider der Britse conservatieven, heeft gisteren in een speciaal aan de buitenlandse politiek gewijde vergiezingsrede „te Edinburgh te kennen gegeven, dat hij, als hij na de algemene verkiezingen weer premier zou worden, bereid is persoonlijk bij maarschalk Stalin stappen te doen, ten einde „in een uiterste krachtsinspanning" te pogen een eind te maken aan de koude oorlog. „Dit idee zie ik als een uiterste krachtsinspanning om de kloof tussen de twee werelddelen te overbruggen, zo dat elk deel zoal niet in vriendschap dan tenminste zonder de haat van de koude oorlog zijn leven kan leiden." Churchill herinnerde aan een brief, die hij in April 1945 aan Stalin heeft geschreven, waarin hij als zijn verwach ting uitsprak, dat de onenigheid tussen het Oosten en het Westen de wereld aan stukken zou rijten. „Dat werd bijna vijf jaar geleden ge schreven. Het bleek helaas maar al te waar te zijn. Alles geschiedde met ver schrikkelijke nauwkeurigheid.' Maar ik geef hiervoor de heer Bevin niet de schuld. Al het gepraat bij de algemene verkiezingen in 1945 over links, dat zich met links verstaat, is onzin ge bleken en in de voornaamste kwesties heeft hij zijn best gedaan," aldus Chur chill. De uitvpering van zijn politiek was volgens Churchill echter „ontsierd door vele jammerlijke blunders". Churchill verweet het Labourbewind „een van de meest uitzonderlijke fouten, die ooit ge maakt waren." Het verwonderde hem, dat, niettegenstaande „enorme bedragen aan de leger-, vloot- en luchtstrijdkrach ten waren uitgegeven, wij niet in staat zouden zijn geweest nu de atoombom zelf te maken." „De Sovjet-communistische wereld heeft verreweg de grootste militaire macht maar de Ver. Staten hebben de atoombom en thans horen wij dat zij een duizend maal verschrikkelijker ma nifestatie van deze vreselijke kracht hebben. Het is mijn overtuiging, dat de supe rioriteit van de atoombom in Ameri kaanse handen de zekerste garantie voor de wereldvrede is. Ik hoop oprecht, dat wij er in zullen slagen een verhevener basis voor onze De Italiaanse Kamer heeft gisteren met 314 tegen 189 stemmen haar vertrou wen uitgesproken in de nieuwe regering van Atcide de Gasperi. De christen-de mocraten, republikeinen en rechtse socialisten stemden vóór de regering, de communisten, de linkse en centrum-socialisten, monarchisten en neo-fascisten stemden tegen. Zes Italiaanse parlementsleden, onder wie een vrouw, moesten gistermiddag «oor de Eerste-Hulp-post van het parlement worden behandeld wegens bijtwon- «en, blauwe ogen en builen. Onder hen bevond zich de minister van Arbeid, Achille Marazza. die door een communist in zijn duim gebeten was. Het handgemeen brak uit, nadat De Gasperi in een felle critiek op de com munisten hen ervan beschuldigd had Verantwoordelijk te zijn voor de rel letjes te Modena, waarbij zes arbeiders Sedood werden. De linkse afgevaardigden ontvingen *'jn woorden met een gehuil van woede ®h stormden op de banken van de chris ten-democraten toe. Ongeveer 50 afgevaardigden van alle Partijen namen aan het gevecht deel. moeten echter ons schild van veiligheid niet wegwerpen, tenzij wg iets beters en zekerders kunnen vinden. Als ik „wij" zeg, vergeet dan niet dat „wij" de Ver. Staten betekenen en dat het hun macht is die niet alleen Enge land maar ook Europa beschermt." Churchill zei, dat „christenen niet de deur mogen sluiten voor de hoop, dat er een nieuwe grondslag gevonden wordt voor het leven van het zichzelf kwellende geslacht." „Te winnen is de vrede, voedsel, ge luk, rust en „nooit gekende rijkdom voor de massa's", aldus Churchill. „Laat ons niet de hoop opgeven, dat de last van vrees en behoefte van de gekneusde en moede schouders der mensheid zal worden afgenomen." Een voorschot op het voorjaar: de geurende bolbloemenpracht op de tentoonstelling van „Bloemlust" in het veilinggebouw H.B.G. te Lisse, welke Dinsdagmiddag door mr. J. Th. Bonnerman, secretaris-generaal van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, werd geopend. Het sprookje te Lisse duurt tot Zaterdagavond 18 Februari. Naar wij vernemen heeft de export van bloembollen in het afgelopen jaar het recordcijfer van ruim 83 millioen gulden bereikt. Over 1948 werd voor 76 millioen uitgevoerd. De verwachting is, dat het cijfer van 1949 dit jaar nog overtroffen wordt. De export van bloem bollen is voornamelijk gericht op Ame rika, Engeland en de Scandinavische landen, verder o. a. op Frankrijk en België en in toenemende mate ook weer op Duitsland. f President Truman gelooft niet dat beloften van de Russen, gedaan bij bespre kingen als gisteravond door Churchill voorgesteld, zullen worden gehouden. Dit bleek bij een exclusief onderhoud, dat de president heeft toegestaan aan het Amerikaanse invloedrijke blad New York Times. Truman gaf aaii Arthur Krock, de correspondent van het blad te Washington, als zijn mening te kennen, dat hij „geen hoop heeft, dat de Russen zich aan enig accoord zullen houden, hetwelk de Ver. Staten wenselijk zouden achten te sluiten." wü moeten op geen enkel punt tekenen van zwakheid tonen. Er is geen zwak heid in onze houding." De president zei volgens Krock, dat er uitgestrekte gebieden in de wereld zijn, bewoond door honderden millioe- nen mensen, die hun lot wensen te verbeteren. Dit kon gebeuren met Ame rikaanse overschotten en met een ma tige Amerikaanse steun, financieel en technisch. Als dat geschied was, zou het ergste gevaar van de kant van het internationale communisme voorbij zijn. Dit was het primaire doel van zijn po litiek. Over de handelwijze van de Ameri kaanse commissie inzake on-Amerikaan- se activiteit zei Truman, dat hij altijd van mening was geweest dat de wijze, waarop die commissie de zaak-Hiss en andere zaken had behandeld, „een rode haring was om de aandacht van het publiek af te leiden van de blunders en misdaden van het tachtigste Congress". „Mijn „loyaltry board" onder voorzit terschap van Seth Richardson heeft veel beter werk verricht zonder streven naar persoonlijke publiciteit en grote koppen in de krant dan de spionnenjagers vBJi het Congress". Het interview wordt te New York des te belangrijker geacht, omdat het is toege staan voordat Churchill gisteravond de wenselijkheid onderstreepte van bespre kingen tussen Stalin, Truman en de man die na de Britse verkiezingen premier van Engeland wordt. De president gelooft, dat de „werke lijke moeilijkheden met de Russen ge legen zijn in het feit, dat dezen nog steeds lijden aan een angtl- en minder waardigheidscomplex ais het gaat om de betrekkingen met de V. S." „De overeenkomst, die de Russen te Jalta sloten, was de enige van bijna veertig, waar zij zich aan gehouden heb ben," aldus Truman. „Toen de USSR na de overeenkomst van Potsdpm de handel tussen Oost en West blokkeerde, be gon ik de laatste hoop te verliezen dat de vredesvooruitzichten, die te San Fran cisco zo goed leken, nog bestonden. Wal ter Bedell Smith meldde uit Moskou, dat de Russen zorgvuldig alle feiten voor hun bevolking verborgen hielden ovet de hulp, die de Amerikanen hun in de oorlog hebben verleend, en de voorstel len, die de Ver. Staten hebben gedaan met betrekking tot een gezamenlijke op bouw van de wereld," aldus Truman. De correspondent verklaart, dat de president „over betrouwbare inlichtin gen beschikt, dat de Russen zestien millioen mensen in concentratiekam pen hebben." „Als er in 1948 geen verkiezingscam pagne aan de gang was geweest, zou ik opperrechter Fred Vinson naar Moskou hebben gezonden om te pogen met Sta lin en de andere Russische leiders tot tfen oplossing te komen. Misschien kan dat te zijner tijd nog gebeuren, maar vergeefs te hebben getracht de or- ?e te herstellen, verdaagde de voorzitter 0et debat 15 minuten. Na de hervatting van de vergadering J*er<i bij handopsteken besloten de com munist Di Mauro, die het eerst de rege- 'nüsbankcn had aangevallen, te schor- ais Kamerlid, j Di Mauro verliet de Kamer onder lui- e toejuichingen van zijn partijgenoten. Daarna hervatte De Gasperi, bleek woede en bevend over al zijn leden, tum Pleid°oi voor het vertrouwensvo- voor zijn zesde kabinet. Tijdens de Vn re zitting bleef het onrustig en crJÜ, urend werd er gemompeld in de "bnunistische hoek Dr. Albert Einstein tijdens zijn rede, die hij Zondagavond in een televisie uitzending uitsprak en waarin hij waar schuwde voor de „hysterische bewape ningsrace" tussen Rusland en Amerika, welke zal kunnen leiden tot algehele vernietiging van de wereld. Daarop beschuldigde een van de Amerikaanse senatoren Einstein ervan er communis tische sympathieën op na te houden. In de Newclare-wijk van Johannes burg die door inheemsen wordt be woond, zijn Maandag onlusten uitgebro ken, waarbij het tot schietpartijen kwam tussen inheemsen en de politie. De politie voerde herhaalde charges uit. Treinen en auto's, die politieversterkin- gen aanvoerden, werden met stenen bekogeld. De onlusten begonnen, toen politie mannen, die met twee auto's een ver dachte opspoorden, de identiteit van voorbijgangers wilden controleren. In minder dan geen tijd kwam de gehele naturellenwijk in opstand. De politie kreeg hulp' van blanken die. gewapend met geweren en revolvers, eveneens het vuur openden op de natu rellen. Een andere groep naturellen kon aan de grens van de blankenwij k tot staan worden gebracht door vrijwilligers, die daar in allerijl waren gemobiliseerd. Gisteravond zijn weer politieverster- kingen en brandweerauto's uitgerukt toen opnieuw ongeregeldheden uitbra ken. De politie voerde gistermorgen razzia's uit in Newclare en arresteerde 250 inheemsen Twaalf blanken en zeven inheemsen zijn ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen na de ongeregeldheden. Toen de politie de plunderaars en bar ricadestrijders te Newclare tenslotte had uiteengedreven, waren de straten be zaaid met stenen en glas. Dit voorjaar zal de heer A. J. Smith uit Greensboro (N.-Carolina) opnieuw een expeditie ondernemen naar de berg Ararat in Turkije, om een onderzoek in te stellen naar mogelijke overblijfselen van de Ark van Noë. De 21-jarige R. B. Noorbergen uit Groningen zal aan de tocht deelnemen. Op de trappen van het Finse parle mentsgebouw is gisteren tegen het mid daguur een kleine bom ontploft, waar door de glazen panelen van de hoofd ingang werden verbrijzeld. De ontplof fing deed zich voor enkele uren voordat de 300 kiesmannen, die vandaag een nieuwe Finse president zullen kiezen, in het gebouw een voorbereidende be spreking zouden hebben. Kusti Kulo, .de leider van de commu nistische volksdemocratische unie, heeft de Finse „reactionnairen" er van be schuldigd de bom geplaatst te hebben. Hij noemde de ontploffing een „grove provocatie", welke bedoeld was als voor wendsel om maatregelen tegen de Finse communisten te nemen. Het is vrijwel zeker, dat president Paasikivi vandaag herkozen zal worden. Tot het laatste toe hebben do commu nisten een felle actie gevoerd tegen deze herverkiezing. De Nederlandse coaster „Coolhaven", die Maandag m een vliegende storm in de Golf van Biscaye met een gebroken schroefas te kampen kreeg, is behouden. Dinsdagmiddag rond 12 uur heeft de sleepboot Noord-Holland van Bureau Wijsmuller vastgemaakt en is de sleep naar Brest vertrokken. Om deze haven te bereiken moest ongeveer 150 mijl wor den afgelegd en aangezien de weerbe richten kans geven op verslechtering van het weer, zal het wel Woensdagavond worden voordat de sleep daar aankomt. Aan boord was alles wel. „De regering is vastbesloten, om alle onruststokers weg te vagen. De Madiun. affaire heeft de sterkte der regering be. wezen. Het gevaar van de actie van Westerling moet niet worden onderschat. Westerling heeft zijn acties reeds voor bereid voor de overdracht der souve- reiniteit, daarbij geholpen door reaction, naire elementen. Zijn actie heeft veie vertakkingen, ook onder onze mensen, zij ontvangt hulp uit het buitenland en is diep geïnfiltreerd in Darnl-Isiam. Aan gezien door de actie van Westerling de tegenstelling tussen de T.N.I. en het K.N.l.L. is verscherpt, zal de regering alles doen om de inschakeling van het K.N.l.L. in de T.N.I. ten spoedigste te voltooien. Ik ben er dankbaar voor. te kunnen zeggen, dat er een goede samen werking bestaat tussen de Nederlandse regering en ons, zoals is gebleken uit de gemeenschappelijke verklaring van dr. Hirschfeld en minister-president Moh. Hatta", aldus president Sukarno hedenmorgen in de eerste zitting van het parlement van de V.S.I., die in Djakarta werd gehouden. Hierna las Sukarno de zeven punten van diet regeringsprogramma voor en besprak hij het arbeidsvraagstuk, waar over hij opmerkte: De regering zal de grondslagen leggen, waarop een grotere welvaart voor het volk kan opbloeien. Coöperatie vormt de gondslag der volks economie. In het bijzonder moeten er coöperaties worden opgericht onder de boeren, de woonhuizen dienen te worden verbeterd, de volksziekten bestreden, opvoeding en onderwijs van het volk krachtig bevorderd, het anafalbetisme bestreden en transmigratie en industria lisatie aangepakt. T.a.v. het arbeidersvraagstuk deelde de president mede, dat binnen drie maan den een ontwerp inzake de arbeidswet geving aanhangig zal worden gemaakt. Over de opheffing van de deelsta ten zei Sukarno o.a.: „De eisen tot opheffing van deelstaten komen voort uit het volk in de deelstaten zelf. Dit bewijst het bankroet van de politiek van dr. Van Mook. Hoe bitter deze erfenis uit het verleden ook is, de regering zal trachten, de volksbeweging, die vroeger door de militaire bezetting werd onderdrukt en die thans vrij naar voren komt, de kanaliseren en langs wettelijke en vreedzame wegen te leiden. De regering doet een beroep op het par lement om te komen tot een legale oplossing dezer vraagstukken. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zacht voor de tjjd van het jaar. Zon 7.54—17.55. Maan 8.13—17.16 De laatste weken zijn in Bandung meer dan tweehonderd arrestaties ver richt, aldus verneemt Aneta. Behalve de gisteren reeds genoemden bevinden zich onder hen ook twee zoons van Raden Suriakartalegawa. In Djakarta is de inspecteur van po litie van de inlichtingendienst, Zwart, naar aangenomen wordt in verband met de affaire-Westerling, gearresteerd, en voorts zijn in verband met de interne politiezaken de commissaris van politie Van Asbeck Brusse en de inspecteur van politie Merghard gearresteerd. De afgelopen nacht is een aanval uit gevoerd op de onderneming Rantjabo- lang, ongeveer dertig km. ten Zuidwes ten van Bandung. Er vielen geen slacht offers. Vijftien ondernemingswachten zijn met medeneming van wapens en nadat zij de aanwezige voertuigen on klaar hadden gemaakt gedeserteerd. ter met bezorgdheid aan. Elke win ter, wanneer deze rivier aanzwelt tot een angstaanjagende stroom, moeten zij terugdenken aan de rampen, thans 25 jaar geleden, toen op Oudejaar de dijk bij Meers over 300 meter door brak en het water in onstuimige, on stuitbare vloed land en dorpen over spoelde. Dat waren harde dagen, die eenieder zich nog herinnert. Zover zal het dit jaar weliswaar in geen geval komen. Maar toch slaat op enkele percelen het water met schuimkoppi- ge golven over de dijk en elders dreint het kwelwater door de bescnermende waterkeringen. In Urmond, het dorp dat langzaam aan het verzakken is, komt het water in de straat de mensen reeds tegen. In Itteren bekijkt men de zaak eveneens met zorg, terwijl ook Meers vreest voor verdere moeilijkheden. Maar boven Keu len wordt reeds val gemeld en dan is het met het hoge water gedaan. Dan kan het nog een etmaal stijgen maar de hoogste stand is er af. De Dinkel is buiten haar oevers ge treden. Grote oppervlakten van de Dinkelvallei tussen Denekamp en Oot- marsum en tussen Losser en De Lutte staan onder water. De schade blijft ge lukkig beperkt, doordat slechts lage weiden en wat bosterreinen zijn over- (Van onze redacteur) Een half jaar lang zijn onze rivieren op vele plaatsen niet meer dan een me ter diep geweest. Slechts schepen met zeer geringe diepgang konden rich een weg tussen de dijken banen. Maar thans zijn de nietige stroompjes van deze zomer aangezwollen tot machtige stromen kolkend water, dat opspat te- gen de dijken, de uiterwaarden over spoelt, boomgaarden onder water zet en zelfs enige dorpen isoleert. De Maas steeg in enkele dagen meer dan een meter en de Waal kwam in slechts drie dagen bijna drie en een halve meter hoger te staan. De rivier de Waal biedt thans een fantastische aanblik. In een wijde gol ving dringt het water boven de grootse Waalbrug bij Nijmegen de uiterwaar den binnen. Hier waaiert de rivier in een enorme bocht uit over het land bui. ten de dijken. De enkele wilgen die hier staan steken als mijlpalen uit bo ven het woelige donkere water. Het staat nog slechts enkele, tientallen cen timeters onder de lage Nijmeegse kade. De kade van het aanleghaventje bij de brug is reeds geheel overspoeld De inwoners van de dorpen langs ae Maas zien de stijging van het wa- Soms vraagt men zich af of wel ieder mens een levend kloppend hart in zich draagt. va j stroomd. De weg van Denekamp naar Ootmarsum staat over een flinke af stand blank. Het ontspanningsoord van duizenden toeristen, het Lutterzand, lijkt meer op een merengebied dan op het beboste duinlandschap. De regering kan echter gedwongen zijn in te grijpen in de interne struc tuur der deelstaten. Dit geschiedt alleen in gevallen van absolute noodzaak". Over de financiële toestand zei Su karno, dat in de komende jaren de na tionale schuld nog zal stijgen. Volgens een ruwe* schatting zal het deficit op de begroting voor 1950 ongeveer 2.650 mil lioen gulden bedragen. Voorlopig zullen maatregelen worden getroffen om het deficit te drukken, o.a. door rationalisatie van het ambtelijke apparaat het aantal ambtenaren zal in zes maanden van 420.00 tot 220.000 wor den teruggebracht en van het leger. United Press bericht, dat de omge ving van het parlementsgebouw gedu rende de zitting voor alle verkeer was afgesloten. Met trucks waren militaire afdelingen aangevoerd, die gereed ston den in te grijpen wanneer zulks nodig mocht zijn. Op de kruispunten van de wegen stonden machinegeweren opge steld en door de binnenstad werd druk gepatrouilleerd. Een en ander geschied de naar aanleiding van inlichtingen, die de Indonesische militaire inlichtingen dienst had ontvangen. Men was n.l. een plan van Westerling op het spoor geko men om zich vandaag van de macht meester te maken. Bijzonderheden over deze plannen werden niet bekend ge maakt met uitzondering van de mede deling, dat een overval was beraamd op het parlement, dat gevestigd is in het gebouw van de Nederlandse legerclub „Koningin Wilhelmina" en dat zich in het centrum van Djakarta bevindt. Naar aanleiding van de recente ver klaringen van minister Van Maarseveen richt de „Vrije Pers" te Djakarta zich met een „open brief" tot de minister. Het blad heeft het oog o.m. op de Ne derlandse beleggingen van vier tot zes milliard. Niet alleen de Nederlanders hier hebben daarbij belang, aldus het blad, maar geheel Indonesië en het ge hele Nederlandse volk. „Gezien de uit latingen van prof. Koningsberger kan uw tevredenheid onmogelijk gegrond zijn op uitlatingen van ondernemers. Tevredenheid sluit optimisme in. En excellentie, waar haalt u dan dat op timisme vandaan?" Na geschreven te hebben, dat allen in Indonesië, de Indonesiërs, de Chinezen en de Nederlanders, hopen, dat Indo nesië vrij en souverein een waardige plaats zal innemen in de rij der vol keren en dat de Nederlanders daartoe graag een aandeel bijdragen, schrijft het blad: Maar ongemotiveerde uitla tingen als die van minister Van Maar seveen doen meer kwaad dan goed. „Wij krijgen er dagelijks brieven over van planters en andere Nederlanders. Want terwijl u met de bekende professionele glimlach om de moeilijkheden heen- wandelt, zitten de planters met de han den in bet haar. Wij menen, dat de Ne derlanders hier en in Nederland recht hebben te weten, waarop uw optimisme gebaseerd is'N aldus de „Vrije Pers". Minister Van Maarseveen komt van zijn reis naar Indonesië Zondag om half één op Schiphol aan. Hij zal n.l. het laatste deel van zijn reis naar Neder land per vliegtuig voortzetten. Bij het Centrum voor Staatkundige Vorming is verschenen een rapport van de commissie-Swane betreffende het ontwerp van wet tot opheffing van de handelingsonbekwdamheid der gehuw de vrouw. De commissie heeft zich bij het vormen van haar oordeel laten lei den *door de beperkte strekking, welke het wetsontwerp moet hebben, zolang het bestaande huwelijksvermogensrecht in beginsel onveranderd gehandhaafd blijft. Daarmee rekening houdende, stemt de commissie in met het wets ontwerp en juicht zij de daarin ver vatte regeling toe. Tegen bepaalde on derdelen heeft de commissie evenwel min of meer ernstige bezwaren. De meerderheid der commissie acht het n.l. onjuist, het beginsel, dat de man het hoofd der echtvereniging is, niet langer in de wet tot uitdrukking te brengen. De bestaande wet gaat uit van het beginsel, dat de man primair de kostwinner van het gezin is. Dit be ginsel dient naar de mening van de commissie als uitgangspunt te worden gehandhaafd. Bij artikel 65 (nieuw) merkt de com missie op, dat de crediteuren in staat moeten zijn zich op de hoogte te stel len van de huwelijksvoorwaarden enz. Daartoe wordt bepleit het aanleggen van een centraal register, op het voet spoor van 'het centraal testamentenre- gister. Tegen artikel 166 (nieuw) heeft de commissie ernstig bezwaar. Het zeg*, niet, gelijk het behoorde te doen, dat de man verplicht is aan zijn vrouw tevoren, d.i. vóór het aangaan van huishoudelijke schulden, huishoudgeld ter beschikking te stellen. De Duitse douane te Wyler bü Kleef heeft een smokkelhandel met drie mil lioen Amerikaanse sigaretten ontdekt. De sigaretten waren verborgen in een Nederlandse vrachtwagen, die tussen Zwitserland en Nederland reed. Zij wa ren bestemd voor de zwarte markt in West-Duitsland. Het blijkt nu. dat de Duitse douane recherche reeds lang het oog had op deze zwarte handel in sigaretten. Daarom acht zij het beter voorlopig geen mededelin gen te doen over het verloop van deze smokkelzaak. In elk geval wordt het on derzoek ernstig voortgezet en blijft de auto van de Nederlandse firma, waar van de naam Mjet genoemd wordt, in bezit van de Dmtse douane.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1