STAD EN OMGEVING HOOGBOUW ZAL 00K IN HEEMSTEDE MOETEN WORDEN TOEGEPAST 1 i R71 Een nieuw uitbreidingsplan zal binnenkort vrijgegeven worden Grote belangstelling van overheid BLIKSEMAFLEIDERS f] Gezelligheid iirhuis Buitengewone kwaliteit van de inzendingen Brieven van lezers J Vrijstellingen voor lichting 1950 HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? WOENSDAG 15 FEBRUARI 1950 PAGINA 1 R.K. MIDDENSTAND belastingen en recht vaardigheid R.K. Middenstand K.A.B. „Kring Centrum" K.A.B. Kring Noord Vastenavond Werknemende Middenstand Ludamus viert vastenavond Spreekuur wethouder Geluk FAILLISSEMENTEN met nieuw behang! Vanaf 45 ct. per fol. BAKKERS BEHANG Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem Telef, 11657 Vakkundige behangers beschikbaar. K.A.V. Kring Noord Personenauto zwaar beschadigd Macht over het stuur kwijt Maatschappij voor Nijver heid en Handel 40-jarig ambtsjubileum R.C.H.E.D.O. uitgesteld Zwemmen Dameshandbalclub Geel Wit H.O.V.-CONCERT Hoogst merkwaardig programma De nu vertolkte Symphonische medi tatie is „Les offrandes oubliées", het vergeten (kruis-) offer genaamd. Het poëtisch gegeven wordt in zijn drie strophen in de muziek nauwkeurig ge volgd en ontwikkeld. GEMEENTEBEGROTING 19Ö0 VASTGESTELD JE Et Nieuw uitbreidingsplan Burgerlijke Stand Opening bloemententoonstelling Bloemlust Prijsuitreiking VOELT U ZICH PIJNLIJK? NOGMAALS DE WONING NOOD Bedrijfsbegrotingen Nog geen nieuwe zwem vijver Geen subsidie Wit-Gele Kruis Geisers Hoogbouw Nationale feestdag Bloemen voor mevr. v. Lent JAARVERGADERING K.V.P. Toneeluitvoering P.T.T.- personeel V astenavonduitvoering „Door Eendracht Sterk" S&AAlRir-R'BA JL •J AFBROKKELENDE MARKT Beurs van New York Beurs van Amsterdam - „RAWI" MATRASSEN WASSENAAR Z. H. de Paus heeft influenza DR. S. BIEREMA Prof. mr. dr. Naber overleden WASSERIJ DUYN „DE SLEUTELSPECIALIST" WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Scheepvaartberichten Waar het de belastingen geldt, zal er ongetwijfeld grote belangstelling bestaan voor het onderwerp „Belastingen en rechtvaardigheid", waarover de loco- secretaris van het ministerie van Finan ciën, prof. dr. B. Schendstok, voor de R. K. Middenstand te Haarlem zal hou den. Deze causerie wordt gehouden in de cyclus lezingen „Economische, be- drijfs-economische en sociale vorming". Het bestuur van de R. K. Middenstand had ter bespreking van dit onderwerp minister P. Lieftinck persoonlijk uitge nodigd, doch deze was zelf wegens drukke werkzaamheden verhinderd en heeft zijn loco-secretaris verzocht zijn plaats in te hemen. Van de andere zijde heeft men ook enkele andere belastingexperts uitge nodigd, die met de spreker in debat zullen treden over „Rechtvaardigheid in onze huidige belastingen". De lezing wordt gehouden op Dinsdag 28 Februari, 's avonds acht uur. Dinsdagavond sprak als derde inlei der in dë door de R.K. middenstand ge organiseerde cursus „Economische, Be drijfseconomische en Sociale Vorming" de heer Jan Bakker, directeur van de Diocesane Middenstandsbond, over het onderwerp: „Bedrijfsschappen scheppen orde". Op zeer duidelijke wijze behan delde spr. dit onderwerp, dat onlangs als wet op de bedrijfsschappen is aan genomen. „We staan nu aan het begin van een nieuwe opbouw onzer economische en sociale belangen. De P. B. O. is geen kind van deze tijd. Hier is zeer lang over gedokterd, zowel binnenskamers als in het openbaar. In ons land heeft professor Veraart reeds in 1925 deze gedachte gelanceerd, doch toen was de tijd daar nog niet rijp ge noeg voor. Te veel liberalisme waarde toen nog rond. De wet beoogt nie.t te zijn een appa ratuur van dë overheid. Er moeten wet ten voor de economische doorvoering in de bedrijven geschapen worden en hier voor dient de P. B. O. Wij als katholieken moeten er eghter dankbaar voor zijn en onze krachten aan deze opbouw geven, want op ka tholieke grondgedachten, neergelegd in dë Encyclieken van onze Pausen en ook door ons Hoogw. Episcopaat naar voren gebracht in het vastenmendement o.a. van 1949 is de opbouw van deze P. B. O. geregeld. Het bestuur van bovengenoemde kring deelt ons mede: „Ons gezin dë bedreigde veste", een der belangrijkste onderwerpen van deze tijd, wordt door pater Engelbertus O.F.M. Cap., behan deld voor deze kring op Vrijdag 17 Febr. a.s, des avonds 8 uur in het gebouw Flora, Pretoriaplein 95. Enkele leden van de amusementsafd. zullen de avond opluisteren me.t enkele aardige nummers, terwijl de band het geheel zal omlijsten. Gij moet deze avond niet missen, hij is nuttig, leerzaam en vro lijk. Leden zowel als niet-leden alsook de dames van K. A. V. en andere belang stellenden zijn hartelijk welkom. Voor de nonstop-revue „Geeft 'm van katoen", welke op Donderdagavond 16 Februari a.s. des avonds te acht uur gegeven wordt, zijn nog kaarten ver krijgbaar aan het gebouw St. Bavo. Na afloop van de revue bal tot twee uur met tal van attracties o.a. prijsdansen. Muzikale medewerking van de K. A. J.- band „De Dansende Vingers". De R. K. Vereniging van de Werkne mende Middenstand viert dit jaar haar vastenavondfeest op Donderdagavond 8 uur in restaurant „De Leeuwerik". t Maandag 20 Februari viert de R. K. Toneelgroep „Ludamus" haar vasten avondfeest. In het gebouw Sint Bavo wordt de geestige vastenavondklucht „De gekroonde leersse" opgevoerd. De regie is in handen van Jan Kraakman. De wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week geen spreekuur houden. De. arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 14 Februari in staat van faillissement verklaard: H. Bosscher, rangeerder Hoogovenbe- drijf, voorheen wonende te Emmer Compascum, thans wonende te Wijk aan Zee, gemeente Beverwijk, .Oldenborg- laan 37. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. Th. G. A. Mulder. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: J. Luppens, houder van een steen houwerij, wonende te Driehuis, Da Cos- talaan 45. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerd'a. Curators mr. W. Boers. Wegens liet verbindend worden der enige uitdelingslij st is geëindigd het faillissement van: Petrus Bemardus Nicolaas Tuyn, vul- caniseerder, wonende te Beverwijk, Wilgenhoflaan 10. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. H. J.Pot. Advertentie De Kring Noord van de Haarlemse Katholieke Arbeiders Vrouwen houdt Vrijdag om 8 uur zijn jaarvergadering en vastenavondviering in het gebouw Maasstraat 16. Op deze avond .zullen tevens belang rijke besprekingen gehouden worden. Dinsdagavond om kwart over zes had op de hoek Kleine HoutwegGasthuis singel een aanrijding plaats tussen een personenauto, welke op de Gasthuissin gel reed en rechtsaf de Kleine Houtweg insloeg en eea vrachtauto, welke op de Kleine Houtweg in noordelijke richting reed. De bestuurder van de personen auto, die de vrachtauto zag naderen, wilde remmen, doch zijn voet gleed van het rempedaal. De personenauto werd door de aanrijding aan de voorzijde zwaar beschadigd. In de Anthoniestraat reed Dinsdag middag een personenauto in de richting van de Langebrug. Op de Lieve Vrou wegracht slipte hij op de* tramrails, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor en op de brug tegen de motorkast van de afsluitboom aan reed. Een naast de bestuurder zittende 19- jarige naaister kreeg een lichte hersen schudding en is per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht en vandaar naar haar woning. De personenauto werd aan de voorzijde zwaar bescha digd. Het tramverkeer AmsterdamZand- voort had ongeveer 20 minuten vertra ging. Voor het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel houdt de directeur van de Stoomweverij te Nijverdal, dr. W. T. Kroese, een lezing over „Japan onder Amerikaans bewind". Deze bijeen komst zal gehouden worden op Donder dag 23 Februari, 13.15 uur, in café-res taurant Brinkmann. Donderdag 23 Februari hoopt de heer J. van Wilgen, opzichter bij de Rijks telefoon, zijn 40-jarig ambtsjubileum te herdenken. De aanvankelijk voor a.s. Zondag vast gestelde wedstrijd RCHEDO is, naar wij vernemen, uitgesteld tot Zondag 26 Februari. Vrijdag 17 Februari organiseert de Haarlemse zwem- en polo-vereniging H.V.G.B. de vierde ontmoeting van de zwemcompetitie in Stoop's Bad. Aan vang 8 uur precies. In het uitgebreide wedstrijdprogram ma komen o. a. de volgende zwemnum- mers voor: 50 meter borstcrawl voor jongens; 100 meter borstcrawl voor he ren junioren; 100 meter rugslag voor dames; 5 x 50 ineter borstcrawl esta fette voor dames en tenslotte de 3 x 50 meter wisselslag estafette voor heren junioren. Op Woensdag 22 Februari a.s. heeft de oprichtingsvergadering plaats van de dameshandbalclub Geel Wit. Deze ver gadering wordt gehouden in het clubhuis aan de Westergracht, hoek Leidsevaart, en vangt aan om 8 uur. Aan onderstaan de adressen kan men zich als lid opge ven: mej. W. v. d. Vlugt. Gasthuissingel 18, mej. A. Heeremans, Laurens Coster- straat 20, mej. M. Hulsebosch. Tromp straat 10, mej. Ria Koster, Rollandstr. 34. Zfials gebruikelijk trad er op het H.O.V.-concert een solist op. Het orkest zelf vervulde echter mede een belang rijke rol. Het speelde niet alleen de Vierde Symphonie van Roussel in October jj. reeds in de Serie B ge ïntroduceerd doch bovendien nog een werk van een voor Haarlem on bekend componist: de Fransman Olivier Messiaen. Wanneer dirigent Verhey een nieuw werk gaat uitvoeren, mag men ver onderstellen, dat hij het ruimschoots voldoende waardevol acht, om zijn hoorders er mede vertrouwd te maken. Dit kan echter bij een componist als Messiaen niet met één enkele uitvoe ring geschieden. Deze componist is een geheel aparte verschijning. Zijn wer ken dragen een zo specifiek religieus karakter, de door hem aangewende middelen, bijzonder op het gebied van harmonie en klanktimbre, zijn zo vreemd en verrassend, de gekozen on derwerpen voor menigeen zo ongewoon en onbekend, dat goed-ontwikkelde, tevens goedwillende concertbezoekers en met hen zelfs véle musici slechts langzamerhand het innerlijke er van kunnen aanvoelen. Messiaen schreef vele werken voor orgel hij is organist van de H. Drie vuldigheidskerk te Parijs die wel niet in streng verband met de liturgi sche handeling, maar toch voor de kerk zijn gedacht, voor piano, orkest en koor, die, niet voor de kerk bedoeld, toch religieuze onderwerpen bezitten. Diep aangrijpend is deze meditatie in de hoekdelen, waarin het lijden van Christus en de grote verdiensten van Christus' offerdood worden overwogen. Fel en scherp tekent de componist ons het zondenverderf van de mensen tus sen deze overwegingen in. Zij, die zich hebben verdiept en bijzonder zij, die geloven in dit onderwerp zullen de waarde van deze compositie kunnen schatten. Messiaen's hyper-moderne klankbeelden zullen deze luisteraars niet vreemd hebben aangedaan. Deze muziek heeft hen de tekst juist dieper en sterker dan ooit te voren doen door dringen. De uitvoering was opvallend boeiend. Dirigent Verhey behoefde niet te letten op de techniek van het werk, die werd op bewonderenswaardige wijze be heerst. Hij beeldde bijna louter de in houd uit en het orkest volgde hem hierin. Dit is het knapste staaltje van intens doorvoeld spel, wat we na Psalmus Hungaricus van de H.O.V. hebben gehoord inzake "moderne mu ziek. De Franse pianiste Janine Dacosta verklankte het eerste piano-concert van Chopin. De orkestpartij moge nog' grotendeels weinig meer dan een echte begeleiding zijn, in klankkleuren niets nieuws bie den, de pianopartij vergoedt dit alles ruimschoots. Ook hierin is Chopin's muziek zangrijk, gevoelvol, kleurrijk en voornaam van gehalte. Janine Dacosta speelde dit concert- werk met jeugdige charme, fijn gevoel voor het poëtische en romantische ka rakter en vooral met zin voor het schone wat dynamische, rfiythmische en kleurschakeringen betreft. Haar gehele voordracht was doorleefd zonder enige overdrijving of effectbejag. Van Roussel roemden wij immer diens „Evocations", het meest vanwege de prachtige, fijne Oosterse sfeer en de schone impressionistische klankbeelden van dit meesterwerk. Toch is Roussel'r Symphonie ook hoogst aantrekkelijk De vorm biedt geen nieuwe inzichten, doch qua klankbeeld bepat dit wers talrijke specifieke, mooie kleurschake ringen. Roussel's force blijven toch zijn Oos terse indrukken, zoals in genoemd werk en in zijn „Lentefeest". Voor de soliste uitbundig, voor het orkest na Roussel spontaan, na Messiaen hoogst waarderend applaus. Verhey werd hierna zelfs teruggeroepen. En dat zal toch niet alleen zijn geweest uit bewondering voor knappe, technische beheersing! OL. KOOP. Tot 's avonds zeven uur is de Heem- steedse gemeenteraad Dinsdag bezig geweest met de behandeling van de gemeentebegroting 1950. Na de alge mene beschoüwingen, waarop wij hieronder terugkomen, werden eerst de begrotingen van de verschillende bedrijven stuk voor stuk aan de orde gesteld en daarna de 168 pagina's tel lende begroting der inkomsten en uit gaven der gemeente Heemstede. Op verschillende posten werd door de leden aanmerkingen gemaakt, andere werden toegejuicht en bü de bespre king van weer andere werd een toe lichting gevraagd. Tenslotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan de be groting. Na de heer VAN BRUGGEN (C.H.) voerde bij de algemene beschouwingen de heer REYNDERS (P.v.d.A.) het woord. Naar aanleiding van hetgeen de vorige spreker naar voren had gebracht over de wethoudersverkiezing, hield de heer Reynders een politieke beschou wing. Hij dankte het college, de ambte naren en de gemeentewerklieden voor al het geen in het afgelopen jaar is gepresteerd. Het woningvraagstuk be handelende merkte spreker op, dat hij veel bedenkingen had tegen het plan Bouma. Hij wees op de noodzakelijkheid steeds actief te blijven bij het zoeken naar een middel om te trachten een op lossing te vinden voor het nijpende wo ningprobleem. Als ik goed geïnformeerd ben, zo ging de heer Reynders verder, bestaat het bouwvolume voor het vol gende jaar voor de gemeente Heemstede uit 31 woningen. In dit verband wees hij er op, dat er in het afgelopen jaar 160 huwelijken zijn gesloten. Een wa kend oog moet volgens spreker gericht worden op de leegstaande huizen. Dat de salarisregeling voor de ambtenaren nog niet haar beslag heeft gekregen zou volgens hem geweten kunnen wo'rden aan de ambtenaren van Binnenlandse De heer KAMERBEEK (V.K.L.) on derstreepte daarna het bij een vorige gelegenheid gedane voorstel van de heer Van Houten om de politiek buiten de begrotingsdebatten te houden. De wethouder van Financiën de heer BAKHUIZEN VAN DEN BRINK hul digde de loco-burgemeester voor zijn maandenlange geniale leiding en bracht naar voren, dat de ten aanzien van het gevoerde beleid aan het college toege zwaaide lof ook het corps van gemeente ambtenaren treft. Het voorstel van de heer Van Bruggen om de begroting in de toekomst vooraf in de afdelingen te laten onderzoeken zal in overweging genomen worden. Spreker twijfelde echter aan de wenselijkheid hiervan, rekening houdend met de betrekkelijk geringe grootte van de gemeente. Hij was het eens met de mening van ver schillende woordvoerders, dat er diverse moeilijke factoren zijn voor het voeren van een goed financieel beleid in de toekomst. Nadat wethouder DISSELKOEN een eh ander had uiteengezet, dankte de heer VAN LENT voor de hem gebrachte hulde. Hij zei, dat hij zich van zijn taak had kunnen kwijten door de goede me dewerking, die hij van alle zijden on dervond. Vervolgens deelde hij mede, dat het nieuwe uitbreidingsplan binnen zeer korte tijd zal worden aangeboden. Hierin wordt voorzover dat dienstig is met industrie rekening gehouden. De heer Reynders stelde hij gerust: er zal een wakend oog gericht worden op leegstaande huizen. Het woningprobleem heeft overigens zoals steeds de volle belangstelling van het college. Het bouwvolume is absoluut onvoldoende. De heer Van Lent zal over korte tijd in dezen met 'n plan komen. Wij zullen echter wat de woningen betreft in de toekomst minder eisen moeten stellen, daar zit niets anders op, aldus spreker. De heer VERHOEVEN (K.V.P.) deel- GEBOREN: C. M. de Vries-Anspach, z; H. J. J. Schouten-Vleerlaag, z; C. Vreugdenhil-Kamper, z; A. van der Veldt-Goes, z; E. Adding-Zwitser, z; E. M. Riebeek'-Lammers, d; A. M. Dem- mers-Moolenaar. d; M. E. Koper-Oude- jans. d; W. H. Dijkstra-Ligthart, d; C. van der Sluis-Schreurs, d; H. Smit- Bouwsema, d; E. Adding-Zwitser, d. ONDERTROUWD: D. W. C. van Rhee- nen en H. S. van dei/ Wal; P. B. W. Gruijters en J. P. Hagebout; J. Boelhou wer en H. C. van Zoest; W. F. E. Schmid en A. Funke GEHUWD: J. Merks en J. Blokdijk; W. J. Vlinkervleugel en L. A. J. Krijt. OVERLEDEN: P. J. van Leeuwen, 77 j., Krelagestraat; M. C. Kol-de Haas, 83 j.. Baan; O. Baks, 2 m.. Weth. Rooden- burgstraat; G. J. Smink, 92 j., Curie straat; W. G. Veurink, j., Kamperlaan; A. W. F. Hoos-BouwinBIlman, 81 j.. Ha- gestraat; H. van der Linde. 67 j., Haze- Saterslaan; M. J. Blokhuis, 60 j„ Gast- uisvest. Dat de derde bloemententoonstelling van de stichting „Bloemlust" een zeer belangrijke is. bleek gistermiddag wel bq de opening door de secretaris-gene raal van het ministerie van Landbouw, mr. J. Th. Bonnerman. Vele autoriteiten waren bq deze feestelijke opening aan wezig, o.a. prof. van Slogteren, ir. Vlag, de alg. voorzitter van Bloembollencul tuur, de burgemeesters der gemeenten Lisse, Hillegom en Sassenheim en vele andere prominente figuren uit de bloem bollenstreek. De heer C. J. Segers, voorzitter van de stichting „Bloemlust" maakte in zijn openingswoord gewag van het feit, dat de stichting Bloemlust steeds meer in het centrum der belangstelling komt te staan en dat de medewerking van alle vakbeoefenaren zeer goed is. Het ver heugde hem te kunnen mededelen, dat de heer D. W. Lefeber. die hij schetste als een kunstenaar van het vak, herstel lende is van zijn ziekte. In het bijzonder sprak hij een woord van welkom tot de heer mr. J. Th. Bonnerman, secretaris generaal van de Landbouw, die de ope ning verrichtte. Zoals wij gisteren reeds vermelden, uitte mr. Bonnerman in zijn toespraak de grote waardering, die de overheid heeft voor het werk van kwekers en organisatoren van deze tentoonstelling. De voorzitter dankte mr. Bonnerman voor de verrichte opening en ging hierna over tot het uitreiken der prijzen, waarbij hij evenwel de opmerking maakte, dat de jury een buitengewoon zware taak heeft gehad om de inzendingen te beoordelen, want de kwaliteit van het tentoongestelde was bui tengewoon, zodat de punten niet ver uit elkaar lagen. De prijzen werden behaald door: Wissel beker, beschikbaar gesteld door de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, afd. Sassenheim, voor de beste inzending narcissen, bestaande uit 30 soorten, G. Zandbergen „Terwegen", Sas senheim; wisselbeker, aangeboden door de burgemeesters van Hillegom, Lisse en Sas senheim, voor de beste 20 soorten narcis sen: fa. Warnaar en Co. te Sassenheim; wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Ver. „de Narcis" voor inzending narcissen, waarbij aan bepaalde voorwaarden moest worden voldaan, fa. G. ZandbergenTer wegen, Sassenheim; wisselbeker, aangebo den door de gemeente Lisse, voor de beste inzending van 10 soorten hyacinthen: G. van der Meij's Zonen te Lisse; wisselbeker, aan geboden door de afd. Voorhout v. d. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur voor de beste inzending hyacinthen decoratief opgesteld: G. van der Meij's Zonen te Lisse, thans defi nitief; het diploma gouden medaille met ioi der jusj voor de b«rten©ewone puesta- De geel-witte narcis „Arnto Santo" op de tentoonstelling „Bloemlust" te Lisse. tie in de handelssoorten voor hyacinthen verwierf de fa. H. de Graaff en Zn. te Lisse; wisselbeker, aangeboden door de Ver. „de Tulp" voor de beste particuliere inzending tulpen, bestaande uit 30 soorten: N.V. Gebr. Nieuwenhuis te Lisse; wisselbe ker, beschikbaar gesteld door de veiling „West-Friesland" Bovenkarspel, voor de bes te particuliere inzending tulpen 20 soorten: gebr. Eggink, Voorschoten; wisselbeker, aangeboden door de afd. Bovenkarspel, Bloembollencultuur, voor de beste particu liere inzending tulpen, bestaande uit 10 soorten: Gebr. van Zanten te Hillegom; wisselbeker, aangeboden door de N.V. Hol lands Bloembollenhuis te Lisse voor de mooiste gemengde inzending: N.V. Gebr. Nieuwenhuis te Lisse, thans definitief; wis selbeker beschikbaar gesteld door de Kèmer van Koophandel te Leiden voor de beste collectieve inzending bolgewassen: Ruigrok's broeiproevenbedrijf Hillegom; wisselbeker aangeboden door de Coöp. Veilingsver. H.B.G. te Lisse, voor de beste collectie Tu- lipa's: F. Rijnveld en Zn. te Hillegom. Aan de fa. Grullemans werd de gouden medaille verleend voor de buitengewone prestatie van inzending van 250 potten Dar- wintulpen in diverse soorten, terwijl aan de tulp „Rose coniforus" het getuigschrift werd verleend. Voor de huisbroeitentoonstelling, welke hieraan verbonden was en uitging van de Unie van Landarbeidersbonden, werd de door de gemeente Lisse beschikbaar ge stelde beker gewonnen door de heer A. Dorsman, terwijl de door H. M. de Konin gin beschikbaar gestelde gouden wisselme daille werd behaald door de heer K. Wil- lemstein. Nog zij medegedeeld, dat deze tentoon stelling geopend is tot en met Zaterdag Februari a.s, tot des avonds K> uur. Advertentie Een scheut hier, dan weer daar in de armen, in de benen, in de schouders. Ver moedelijk hebt U kou gevat, waartegen U beter direct maatregelen kunt nemen. Togal zal U daarbij helpen Togal verdrijft de pijnen uit Uw lichaam Togal is onscha delijk voor hart, nieren en maag Bij apotheek en drogist t 0.83, f 2.08. 7.94 Een moeder van een gezin van acht personen schrijft ons naar aanleiding van het de vorige week gepubliceerde inge zonden stuk over huisvestingsproblemen het volgende: „Vader, moeder en zes kin deren in een ruimte van twee kamers en een keuken. Wij slapen met z'n allen in een kamertje van twee en een halve bij drie en een halve' meter. Mijn oudste zoontjes, van zeven en vijf jaar, liggen samen in een één-persoonsbed, een aan het hoofdeinde en een aan 't voeteneind, zodat de voeten soms het gezicht raken. Twee kinderen van vier en drie jaar sla pen samen in een kinderledikantje en de twee kleinsten hebben dan een eigen wiegje. Het raam kan 's nachts ook maar niet een klein stukje open gezet worden, daar de jongens er vlak cnder slapen. Wij weten nu eenmaal dat er woning ellende is, maar het is toch wel teleur stellend dat voor 'n gezin met twee kin deren een huis van het type, waarin wij wonen te klein gevonden wordt, zodat ze een andere woning krijgen. Ons wordt dar. gezegd, dat die huizen voor gezinnen van acht personen niet groot genoeg zijn Wat zouden wij echter rijk zijn met een huis met drie slaapkamers. Op het Huis vestingsbureau heeft men ons aangeraden een bereidverklaring te krijgen van een huisbaas, waarop de vestigingsver gunning onmiddellijk zou volgen. Mijn man heeft de hele dag zijn werk en ik kan met zes kleine kinderen er niet op uit trekken om te zoeken. De meeste huiseigenaren willen echter geen grote gezinnen in hun huizen, zodat zij liever eën bereidverklaring afgeven aan anderen. Wij hebben daarvan de be wijzen. De grote gezinnen zijn dus in alle opzichten de dupe, want nieuwe wonin gen zijn te klein, oude woningen worden niet verhuurd aan grote gezinnen. Zowel de burgemeester als het Huisvestingbu reau hebben ons verzekerd, dat de kwes tie de voile aandacht heeft, maar het lijkt me toch goed ze ook eens onder de aandacht van de lezers tc brengen". Naschrift van de redactie: Wij hebben deze zielsklacht gepubliceerd omdat zij een algemeen verschijnsel naar voren brengt. Het is echter geenzins onze be doeling van alle gevallen een kroniek te -maken. de daarna mede, dat, zijn fractie geen bezwaar had tegen de huidige verdeling der wethouderszetels. Wethouder DISSELKOEN deelde op een desbetreffende vraag mede, dat het het beste is, dat de raad bij de benoe ming van onderwijzers afgaat op het advies van het college en de inspecteur van het onderwijs. Bij de behandeling van de begroting van het gasbedrijf merkte de heer ^EG- WAART (K.V.P.) op, dat hij er van overtuigd was, dat een aantal .werklie den in een hogere loongroep geplaatst kunnen worden dan die waarin zij nu zijn opgenomen. Wethouder DISSEL KOEN antwoordde, dat daar waar re den aanwezig is verhogingen zullen ko men. De heer HOPSTAKEN (K.V.P.) hoop te, dat er bij een mogelijke verhoging van de electriciteitstarieven rekening wordt gehouden met de belangen van de middenstand en de kleine bedrijven, voor wie verhoging wel- zeer zwaar is. De wethouder wees er op, dat er in Heemstede thans zeer lage winkeltarie ven zijn en deelde mede, dat dit punt bij een tariefsherziening onder de loupe genomen zal worden. Bij Openbare Werken bracht de heer ZEGWAART (K.V.P.) naar voren, dat het urinoir, dat ingebouwd is in het ge bouw van een levensmiddelenbedrijf aan de Koediefslaan en dat de begrip pen van hygiëne tart, nodig moet ver dwijnen. Misschien kan het overge bracht worden naar een nabijgelegen plantsoentje. De voorzitter zegde de aandacht van B. en W. toe. De heer PLIESTER (C.H.) vroeg bij de begroting van de gemeentelijke zwemvijvers naar het tijdstip, waarop begonnen zal worden met de aanleg van nieuwe vqvers. Wethouder DIS SELKOEN deelde mede, dat de be planting rondom de plaatsen, waar de vijvers zullen komen reeds is aange legd. Op korte termijn zal echter niet met het maken van vijvers begonnen kunnen worden. In 1950 zullen B. en W. nog niet met een gedetailleerd plan komen. Op een desbetreffende vraag werd medegedeeld, dat de gemeente Heem stede verlicht wordt door 700 gas- en 400 electrische lantaarns. Er worden in Heemstede niet meer lantaarns vernield dan in het algemeen in andere gemeen ten. De heer ZEGWAART (K.V.P.) vroeg waarom er gfeen subsidie was uitge trokken voor het Wit-Gele-Kruis. Ge antwoord'werd, dat deze vereniging dit jaar geen bijdrage heeft aangevraagd. Bij het hoofdstuk volksgezondheid werd vérder het woord gevoerd door de heër VAN DER LINDEN (K.V.P.). Het is volgens hem nodig, dat er wordt over gegaan tot uitbreiding van het Gezond heidshuis. Wethouder Disselkoen was het hiermee eens doch hij vond het be ter, dat met de uitbreiding wordt ge wacht, totdat de bouwkosten wat lager zijn geworden. Deze korte wachttijd zal het werk geen schade doen, want de toestand inhet Gezondheidshuis is thans zó, dat al het werk ondanks de beperkte ruimte gedaan kan worden. Met de aanleg van speelterreinen voor de jeugd is bij het maken van het nieu we uitbreidingsplan rekening gehouden. Bij volkshuisvesting vroeg de heer VAN DER LINDEN, of B. en W. bereid zijn een onderzoek in te laten stellen in dc woningen die niet zijn voorzien van warmwatergeisers, naar de mogelijkheid van aanleg van deze dingen. Wethouder DISSELKOEN zei, dat het theoretisch mogelijk is in dergelijke woningen gei sers aan te brengen. Men gebruikt daar voor speciale verplaatsbare instrumen ten. Die dingen worden op het ogenblik echter niet voor het binnenland ver vaardigd. Wanneer zij weer verkrijgbaar zijn, zal dit punt echter de toegewijde aandacht van het college hebben. De heer ZEELENBERG (V.V.D.) vond het noodzakelijk, dat er meer in de hoogte en niet meer in de breedte gebouwd wordt. Als we op de huidige wijze doorbouwen, blijft er in het Westen van het land tenslotte geen grond meer over. Ook in Heemstede zal hoogbouw moeten worden toege past en dit is mogelijk zonder het aanzien van de gemeente te schaden. De heer REYNDERS (P.v.d.A.) had dezelfde mening. Hij dacht echter, dat de grond, die door hoogbouw ge wonnen wordt, voor een groot deel weer verloren gaat door het breder worden van de straten. Wanneer de huizen hoger worden, is het namelijk voor een goed aanzien noodzakelijk dat de straten breder worden. Gewé zen werd op de mogelijke toepassing van flatbouw. De heer VAN LENT deelde mede, dat in het nieuwe uit breidingsplan ook met hoogbouw is rekening gehouden en dat in dezen wel degelijk gelet wordt op de speciale geaardheid van de gemeente. Flat- bouw zal echter duur zijn, daar dan vanzelf centrale verwarming, e-d. aan gelegd zouden moeten worden. De heer VAN WIJK (A.R.) merkte bij de behandeling van de post, die uitge trokken is voor uitgaven voor volks feesten, op, dat het hem beter leek geen grote bedragen meer op zij te leggen voor de viering van Koninginnedag. Met het oog op het veelal voorkomende slechte weer op 30 April achtte hij het risico te groot. De heer DISSELKOEN was van mening, dat het niet'ieder jaar op 30 April slecht weer is en dat het passend is Koninginnedag traditioneel en waardig te vieren. Er is al eens op Koninginnedag in Heemstede een open luchtspel opgevoerd en dit is een groot succes geworden. Er bestaan plannen om dit jaar een operette uit te voeren. Tegen een operette had de heer Van Wijk ook weer bezwaren- Dat is volgens hem geen volksfeest. Voor de heer REYNDERS was het de hoofdzaak, dat de dag ordentelijk en waardig wordt gevierd. De heer ZEGWAART (K.V.P.) meende, dat er f 1000 meer uitgetrok ken had moeten worden voor de vie ring van de Nationale Feestdag op 5 Mei. Hq betreurde het, dat het met de herdenking van de bevrijding de laatste jaren niet de goede kant op gaat. De overheid is hier zelf schuldig aan, door zo karig vrijaf te geven. De bevrijdingsdag ie uitermate belangrijk en behoort goed' gevierd te worden. De heer Zegwaart had een voorbeeld opgesteld voor een feestprogramma voor de Nationale Feestdag. Dit luid de aldus: In navolging van de gealli eerde vliegtuigen, die in Mei 1945 voedselpaketten uitwierpen, gooit een vliegtuig in de vroege morgen van de bevrijdingsdag boven Heemstede een symbolisch pakket uit. Dit pakket wordt daarna in een optocht met mu ziek en politiebegeleiding naar het raadhuis gebracht, waar het aan B. en W. wordt aangeboden. Daarna volgt een aubade en vervolgens uit deling door B. en W. van de surprises, die zich in het uitgeworpen pakket bevinden. Ter betaling van deze ver rassingen zou vóór de feestdag een inzameling van geld gehouden kun nen worden, 's Morgens, 's middags en 's avonds wordt er in de gemeente muziek gemaakt. De Heemsteedse rij- vereniging ,,Fit" laat gedurende de 'dag zien, wat zij kan presteren. Ver der wordt er een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een elftal van de politie en een van de gemeente-ambtenaren. Ieder wordt in de gelegenheid gesteld een wandeling te maken langs de ver schillende buitenplaatsen van Heem stede, die velen nog nooit bezocht hebben. De winkeliers zorgen, dat zq bijzonder mooie etalages hebben en tenslotte worden 's avonds stertochten gemaakt door de muziekverenigingen. Wethouder DISSELKOEN had met grote belangstelling naar de uiteenzet ting van de heer Zegwaart geluisterd en adviseerde hem zijn voorstel landelijk aan de orde te stellen. Ieder is het er wel over eens, dat 5 Mei een belangrijke dag is, zeide sprèker. Hij was evenwel van mening, dat op deze dag beter een piëteitvolle herdenking dan een feest gehouden kan worden. Daar stemden de overige wethouders en de andere raadsdleden mee in en een voorstel van de beer Zegwaart om de post te verho gen werd verworpen. Nog enkele posten vormden daarna punten van bespreking en toen duurde het niet lang meer of de hamer viel: de begroting was vastgesteld. Mevrouw VAN NISPEN uitte hierna haar waardering voor de deskundige wijze, waarop de heer Van Lent gedu rende de laatste maanden de gemeente als waarnemend burgemeester heeft ge leid. Hij heeft'de gemeente een warm hart toegedragen. Mevrouw Van Lent, zo ging spreekster verder, heeft een groot aandeel gehad in het goed ver vullen van do veel tijd vergende taak van haar man. Voor haar bood zij de heer Van Lent een bouquet bloemen aan. De voorzitter dankte ontroerd voor de huldiging van zijn echtgenote en sloot de vergadering. Hedenavond houdt de afdeling Heem stede van de Kath. Volkspartij een jaarvergadering in het R.K. Verenigings gebouw. De agenda vermeldt o.m. be spreking van een culturele avond, ver kiezing van een nieuwe voorzitter we gens het bedanken van dr. Schmitz als zodanig en jaarverslag van de penning meester. Zaterdagavond geeft de personeelsver eniging van P.T.T. een toneelavond in „Het Wapen van Heemstede". Opgevoerd zal worden „Kortsluiting op Rust en Vree", een geheimzinnig spel in twee bedrijven. Als laatste in de zeer lange rij van Vastenavonduitvoeringen zal de R.K. Toneelver. „Door Eendracht Sterk" Zon dagavond om 8 uur in het R.K. Ver enigingsgebouw een opvoering geven van het blijspel „Nicodemus en zijn schaduw". Advertentie geneesmiddel bi) d i 'se verkoudheden ONS NEUSDRUPPELS balsem HOESTBONB AMSTERDAM 14 Febr. 1950 Op de aandelenmarkt waren de koersver schillen vandaag wederom gering. Het pu bliek bleef volharden in een grote terug houdendheid en ondernam weinig, terwijl ook de beroepshandel zich afzijdig hield De handel had dan ook in de meeste af delingen een kalm verloop, waarbij de koer sen der Indonesische fondsen na een zwak ke opening in het verder verloop enigszins afbrokkelden. Een klein herstel tegen het slot kon ech ter niet verhinderen, dat de meeste fondsen in deze sector koersverliezen tot 2 pet. moes ten incasseren. In de rubberhoek moest het hoofdfonds Amsterdam Rubber een kleine 2 pet. prijs geven. In Tabaksaandelen ging zeer wei nig om. Ook de -scheepvaartmarkt was van daag niet geanimeerd en gaf merendeels be perkte koersverliezen te zien. Van intern, waarden openden Unilever en Philips tame lijk vast met lichte koers verbeteringen van resp. 2 en 1 pet., doch wegens gebrek aan belangstelling brokkelden de koersen later af tot ongeveer het vorig slotniveau. 14/2 11/2 Anaconda Copper 29(4 29% Bethlehem Steel 32% 33% Chrysler Corp. 63% 65 General Electric 44% 44% General Motors 76 77% Hudson Motors 13% 14 Kennecott Copper 53% 54% Montgomery Ward 57% 58% North American Co 20% 20% Radio Corp. 15% 15% Republic Steel 25% 35% 25% Shell Union Oil 35% Southern Pacific 51% 52% Southern Railway «33% 32% Tidewater 23% 24 U.S. Steel 29% 30% ex dividend (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 15/2 3% Nederl. 1948 3 Ned. 62-64 bel. fac 100% 38'ilgb 98% 3-3% Nederland 1947 Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. 100A 98% Ned. Handel Mij. cert 162 A.K.U. 181% 18114 Van Berkels Patent U7% Calvé-Delft cert. *142% Van Gelder 158% Kon. Hoogovens cert 139% Unilever cert. 227% 290% 226% Ned. Kabel Philips 231% 2301/2 294 V' Kon. Petroleum 294% gl „Amsterdam" Rubbei 148%gb 146 Koll. Amerika Lijn 158% Kon. N. Stoomb. Mij 139 139 Ned. Scheepv. Unie 154%gl 155 H.V.A. 1551/4 153 Deli Mij. cent. 146% go 144 Een optimistische stadgenoot is het helemaal niet eens met mijn op roep om naar de spoorwegover gangen in Zuid te trekken, teneinde een zo gunstig mogelijke verkeerstelling te verkrijgen. Waarom zouden we de spoorbomen af schaffen en kapitalen uitgeven voor een zandberg? vraagt hij. Spoorbomen heb ben mij op school soms voor straf be waard, als ik te laat kwam, omdat ik te lang op straat geknikkerd had. Bij de spoorbomen heb ik mijn lieve vrouw leren kennen. Zij wachtte op een stoom-goederentrein. Ik wachtte ook. We begonnen een praatje en nu hebben we zes kinderen. Als ik bij de spoorbomen word opge houden, herinner ik me soms, dat ik iets vergeten heb. Dan gauw weer naar huis, met een slechts kleine vertraging en het besparen van een groot ongerief. Moeten we de-jeugd van vandaag en straks de poëzie van deze gegrendelde overwegen onthouden? Een viaduct is een donker en dood ding. Daarom vraag ik adhaesie-betui- gingen voor het herstel van de spoor bomen aan de Kruisstraat en de Jans- weg. Advertentie Jansweg- t/o Station. Tel. 143Ï9 Op vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Fens (K.V.P.) betreffende oproeping in werkelijke dienst van de voorjaarsploeg der lichting 1950 heeft de minister van Oorlog o.m. medegedèeld, dat bij de voorjaarsploeg van de lichting 1950 zijn ingedeeld de dienstplichtigen bestemd voor de officiers, en onder officiersopleiding, als ook dienstplich tigen voor vier korpsen, die niet bestemd zijn voor kaderopleiding. Het wegens broederdienst vrijstellen van hen, die afkomstig zijn uit gezinnen, waarvan een zoon dient of heeft ge diend, zou volgens de ter beschikking zijnde gegevens ongeveer 30.000 voor de lichting 1950 ingeschrevenen aan de mankracht onttrekken. De functionele indeling zowel als de zo zeer noodzake lijke kadervorming bij de verschillende onderdelen van de strijdmacht zou daar door- zodanig in ernstig gevaar worden gebracht, dat de minister geen toezegging daartoe kan doen. Hij acht het om deze redenen niet gewenst incidenteel voor de lichting 1950 stappen te ondernemen tot uitbreiding van het recht op vrqstel- ling wegens broederdienst. In verband met de verminderde sterkte voor 1950 is de minister echter bereid bq de richtlqnen, naar welke de keuze voor de verschillende indelingen ge schiedt, enige uitbreiding te geven aan de groepen, die daarbq buiten de nor male opkomst blijven. Onder die groe pen kan dan ook worden gerangschikt de groep van hen, die afkomstig zqn uit gezinnen, waarvan twee zoons die nen of gediend hebben. Vóórts zal, voor zover de behoeften van de dienst zulks toelatèn, zoveel mo gelijk rekening worden gehouden met de belangen van hen, die kunnen wij zen op een dienende of gediend hebben de broeder. Dit laatste zal ook geschie den ten aanzien van hen, dié behoren tot gezinnen, die reeds grote offers aan het vaderland hebben gebracht door het verlies van een of meer gezinsleden. Bovendien is de minister bereid om voor 1950 op ruimere schaal dan tot dus ver uitstel vpn eerste oefening te ver lenen, zowel ten behoeve van studie als van zakelijke belangen. Volgens het Italiaanse persbureau „Ansa" zou Paus Pius de Twaalfde al zqn werkzaamheden hebben moeten opschorten wegens een „lichte aanval van influenza". Het Eerste-Kamerlid dr. S. E. B. Biercma is gistermiddag te Usquert over leden. Dinsdag is te Utrecht op 91-jarige leef tijd overleden prof. mr. dr. J. C. Naber, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De teraardebestelling ge schiedt Vrijdag a.s. op de derde alge mene begraafplaats te Utrecht. Prof. mr. dr. Jean Charles Naber werd te Haarlem als zoon van de bekende philoloog prof. dr. S. A. Naber geboren. Advertentie A M ST K KIAM S E V A A R T 20 TH.. 11053 Advertentie HAARLEM Advertentie LANGE VEERS TRAAT K> - TEL. 1148* CHESHIRE, pass. 15 Febr. Finister- re, n. Rott. DORSETSHIRE pass. 15 Februari K. Bon n. Amst. EMPIRE BRENT, pass. 15 Fete. K. Bon n. Amst. PASTEUR 15 Febr. Aden naar Amst. TABINTA 18 Febr. te Amst., pas sagiersontscheping 19 Februari. 8 uur voormiddag. ZUIDERKRUIS pass. IS Februari Gibraltar n. Rott. AKKRUMDIJK 14 bij Flores, ALCHI»£ 14 bij Ouessant, ALDERAMIN 14 bij K- 1 Vincent. ALGENIB 14 bij Finisterre, A% HENA 14 bij Lissabon, ALNATI 14 bü OU®J, sant, ALWAKI 14 op Delaware rivier, STELDIJK 14 bij Scillies, AMSTELSTAD bij Flores, AMSTELVEEN 14 bij Broav haven, ANNENKERK p. 14 Malakk*. A tf LANTIS 14 bij Guardefui, BANTAM P'^ K. Guardefui, BENNEKOM 14 n. S. AD£„ nio, BLITAR 14 v. Djeddah, BLOERgy - TEIN 14 bij K. St. Vincent, BONAIB» 14 S. Point, BREDA 14 bij Fayal, BRIi® e, 14 bq Bermuda, CERONIA 15 te SMS#*"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2