Dean Acheson overtuigd van bestaan van een geheim accoord LAUSANNE, stad der koninklijke ballingen BEVIN NOEMT HET VOORSTEL VAN CHURCHILL EEN „STUNT" Toegestoken hand Michael van Roemenië houdt van autorijden Vliegtuig neergestort Tot hoofd en hart Het zal echter lang duren voor dat deze geheime protocollen bekend worden" Vóór 1952 kan er nog veel gebeuren Landingspoging op Hainan verijdeld En de koning van Siam fietst graag Z.H. de Paus herstellend Acheson treedt niet af .Het weer. Meer progressie bij kinderbijslag Ernstig tramongeval bij Den Haag mm „GILLENDE KEUKENMEIDEN" IN BUSSUM DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24694 DE OVEREENKOMST TUSSEN RUSLAND EN ROOD CHINA Luchtmacht doet aanvallen GEBEURTENISSEN CHINA V, ■tenH Geen politiek Paasikivi opnieuw president „Vliegende vleugel" geëxplodeerd B-29 neergestort Beide inzittenden gedood ZUIVERINGSACTIE TEGEN ÜE DARUL ISLAM Overleg tussen werkgevers- en arbeidersorganisaties Elf personen gewond Oplossing is alleen te vinden via de Atoom-Commissie der V.N. V olksr aadpleging in België op 12 Maart Prinsesjes staken vuur werk af r«ev BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter, Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. RLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden meoedelinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiër eventueel zonder opqave van redenen te weiaeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Wie voor het politieke klimaat in ons land na de overdracht der souvereiniteit aan Indonesië maar enig gevoel heeft, is heus niet zo ver rast over de toenadering van de anti- revolutionnairen tot het kabinet, waar van prof. Anema Dinsdag in de Eerste Kamer bij het begin der Algemene Be schouwingen over de begroting, zich tot tolk maakte. Dat de katholieke fractie leider mr. Kropman hierop welwillend, maar toch ook weer critisch reageerde, is niet zo bevreemdend. Een handig po liticus is voorzichtig met zijn troeven, -eker als het spel coram populo ge deeld wordt. Wel was het. merkwaardig, dat zowel de minister-president Dr. Drees als de heer Van der Kieft van de Partij v. d. Arbeid de toegestoken hand niet afweerden. En vooral de opmerking van deze laatste, dat men van de anti-revo- lutionnairen ten minste weet wat men aan hen heeft, dit in tegenstelling tot de mensen van de Christelijk-Historische Unie, frappeerde ons wel even, juist omdat dit geluid uit de P. v. d. A.-hoek werd vernomen. Dat even tevoren prof. Anema duidelijk als zijn mening ken baar had gemaakt, dat het voor het al gemeen welzijn in ons land onge wenst zou zijn dat de P. v. d. A. in de oppositie zou gaan, zal ook wel van invloed geweest zijn op de milde reactie van de heer Van der Kieft. Wanneer wij hierbij nog eens terug denken aan de enkele maanden geleden vrij scherpe wijze waarop bijvoorbeeld aan de vooravond van de Algemene Be schouwingen in de Tweede Kamer de K.V.P. en P. v. d. A. elkaar te lijf gingen, dan is in een korte spanne tijds het poli tieke klimaat toch wel iets gewijzigd. Er heerst, althans op het ogenblik, een mildere stemming om alle constructieve krachten te doen samenwerken. Het ver heugt ons bijzonder, dat ook de anti- revolutionnairen hierbij niet afzijdig willen blijven. Het ijs is gebroken en hiervan kan ons volk alleen maar pro fiteren. Was het in het verleden echter van dien .aard, dat men zich politiek de situatie alleen maar zo kon indenken, dat samenwerking met de anti-revolu- tionnairen vrijwel zeker moestbeteke nen, dat de P. v. d. A. in de oppositie zou gaan, door de jongste verklaringen van A.-R. politici in Kamer en pers, is dit scherpe alternatief van óf, óf wegge nomen. Wel degelijk bestaat thans de mogelijkheid, dat zonder een verstoring van de samenwerking tussen* K.V.P. en P. v. d. A., ook een A.-R. vertegenwoor diger in het kabinet zitting neemt. De basis van het kabinet zou dus verbreed worden- Hoewel het zover nog niet is en er een compromis tussen de helaas vooral in politieke partijen misbruikte woorden van progressief en conservatief ook hier zal moeten worden gevonden, gaan onze politici, zij het schoorvoetend, zeker in de goede richting van een samenwer king, die het front tegen de destructieve elementen van het communisme zal ver sterken. Vroeg of laat zal het hiertoe tóch moeten komen, al was het alleen maar door de drang tot zélfbehoud. Trouwens de politieke constellatie in ons land zal nolens volens beïnvloed worden door die van de ons omringende landen. Zowel in Engeland, dat 23 Fe bruari ter stembus gaat als u. België, waar 12 Maart a.s. een volksreferendum over Koning Leopolds terugkeer zal worden gehouden, om van de politieke onzekerheden in Frankrijk maar niet te spreken, verkeren de regeringen thans in een labiele toestand. De komende weken zal de situatie moéten verduide lijken En Nederland zal zich niet de positie van een geïsoleerd eiland kunnen veroorloven Door de toegestoken hand van de Anti-Revolutionnairen weet onze regering in ieder geval, hoe de verhou- dingen kunnen liggen. Dit kon voor de nabije toekomst wel eens van heel groot belang blijken. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teren verklaard, te geloven, dat er een geheime overeenkomst tussen Rus land en de Chinese communisten bestaat, die aanzienlijk veel verder gaat dan de in Moskou en Peking bekendgemaakte bepalingen. „Het zal lang duren voordat deze geheime protocollen bekend worden," zei Acheson. Hij meende, dat het accoord der Chinese communisten met Moskou het begin van moeilijkheden voor de Chinezen betekent. Hij zei, dat China volgens berichten aan de rand van de hongersnood staat en zeer slechte voedsel' producerende gebieden heeft. Acheson noemde het Russische 300.000.000 dol lar-hulpprogramma voor vijf jaar zeer mager in vergelijking met China's behoeften. In kringen te Belgrado wijst men op het belang van de vijfde clausule, waarin bepaald wordt, dat geen van de betrok ken partijen zich mag mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de andere. Het is, aldus verklaart men, de eerste maal, dat een dergelijke clausule is opgenomen in een verdrag tussen de U.S.S.R. en een volksdemocratie. Het is duidelijk, zei Acheson, dat de hoogste Chinese communisten niet negen weken in Moskou zijn geweest om alleen maar een verdrag op te stellen, zoals Rusland met de Oost-Europese commu nistische staten heeft. Meer gegevens over de lange conferentie zullen volgens Acheson van tijd tot tijd aan het licht komen in de vorm van Russisch optre den. Wat belang heeft, zijn niet de bepa lingen van verdragen, maar de dingen, die er uit voortvloeien. Hij memoreerde, dat de Russen verdragen sloten met Polen, Tsjechoslowakije en andere Euro pese buurlanden. In aanmerking nemen, de. wat deze landen overkwam, is de huidige ontwikkeling volgens Acheson geen gelukkig teken voor China. In antwoord op een vraag zei Ache son, dat hjj geen inlichtingen bezat omtrent de vraag, waarom 1952 als termijn werd bepaald voor de terug keer van Port Arthur, Dairen en de Mandsjoerijse spoorweg in Chinese handen. Van Russisch standpunt gezien is dit handig, daar de overdracht zo doende wordt uitgesteld en er veel kan gebeuren, waardoor het weer later dan 1952 kan worden, meende Acheson. Amerikaanse diplomaten noemden het deel, dat over Mandsjoerije handelt, ver reweg het belangrijkste. Dit gedeelte houdt in de teruggave van de Mandsjoe rijse Tsjangtsjoen-spoorweg aan het rode China en. terugtrekking der Sovjet-troe pen uit Port Arthur in 1952. In deze kringen ziet men hier eerder een propa- ganda-stunt in, dan een werkelijke be doeling der Sovjets om Mandsjoerije te ontruimen. De Chinese nationalistische leiders hebben verklaard er van overtuigd te zijn, dat er verstrekkende gehei me overeenkomsten schuil gaan achter het Russisch-Chinese pact. Zij verklaarden te geloven, dat het pact bepaalt, dat de Chinese com munisten de leiding van communis tische bewegingen in Zuid-Oost-Azië cp zich nemen en Rusland geheime marine- en luchtbases in China zal bezitten. Een Franse regeringswoordvoerder verklaarde gisteren, dat de tekst van het Chinees-Russische verdrag zodanig is opgesteld, dat de klemtoon valt op de concessies, welke door Moskou zijn ge daan en verborgen blijft, wat door China is prijsgegeven. „Dit verdrag, het resul taat van bijzonder langdrfrige en bittere onderhandelingen, werpt een dekmantel over Pekings zeer grote concessies en doet deze in feite te veel schuilgaan. Men kan slechts Russische concessies opmer ken," aldus de woordvoerder De Russisch-Chinese overeenkomst nam in de Moskouse ochtendbladen van gisteren een overwegende plaats in. De Pravda en de Iswëstia, die met zes pa gina's uitkwamen, wijdden er hun ge hele frontpagina aan. Zij brachten ook een foto over de gehele breedte van Vishinsky, de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, die de do cumenten ondertekent, terwijl Stalin, Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai toekij ken. Tijdens de ondertekeningsplechtig heid stond Tsjoe En Lai rechts n Vishinsky. Mao stond naast Stalin, die metde handen op de rug toekeek. in MiiiumiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiinmiiimiiiiiitHiimiimti Een Maandagavond door troepen van de Chinese volksrepubliek ondernomen poging om te landen op het eiland Hai nan is door de nationalistische verdedi gers afgeslagen, zo deelde het nationa listische defensiecommando gisteren vol gens II. P. mede. Een tweede landings poging zou Dinsdagmorgen verijdeld zün. Dc nationalistische luchtmacht gaat onverminderd voort met aanvallen op concentrafies van landingsvaartuigen langs de kust van het schiereiland Lioetsjou. Het nationalistische ministerie van Defensie heeft de Chinezen op het vasteland opgeroepen tot verzet tegen „het tirannieke bewind"- van de commu nisten. Tien motorboten en zestig volksrepu- blikeinse soldaten vielen de verdedigers van Hainan gisteravond ih handen, nadat zij een aanval van 400 communistische soldaten, die van Lioetsjou waren over gestoken en onder dekking van mist trachtten te landen bij Pao Tsjing Kong, hadden afgeslagen. Pao Tsjing Kong ligt zeventig mijl ten Westen van de plaats waar de rode troepen hun eerste frontale aanval tien dagen geleden hebben in gezet. De aanvallers werden door infan terie teruggedreven. Op Hainan gelooft men, dat gedurende deze week nog tal van kleine landingspogingen zullen wor den ondernomen als voorbereiding van de komende grote aanval. •moekden COMMUNISTISCH ■C PEIPING PORT ARTH LUCHTL'JN NAAR IRKOETSK /ERSTERKING INVLOED VAN HET KREMLIN RUSSISCHE MA RINE EN LUCHT BASES MANKING q VOORBEREIDING AANVAL OP FORMOSA STATIONEREN VAN RUSSISCHE VLIEGTUIGEN AANVAL OP HAINAN amoy ZWARE LUCHTAANVAL KANTON GRENS INCIDEN- LUCHTAANVAL LEN IN VOORBEREOJNG HCNGKO V ietham HAINAN NATIONALISTISCH PELT-PA Het zwaartepunt van de wereldpoli- tiek is naar Zuid-Oost-Azië verplaatst. Dit erkennen de Amerikaanse militaire en politieke deskundigen. In dit ver band is het vriendschapsverdrag tussen de Sovjet-Unie en China uiteraard van eminent belang. Want dit verdrag, zo maken de Russen triomfantelijk be kend, verenigt een kwart van de we reldbevolking in een dertigjarig vriend- Lausanne, zuster en rivale van Genève aan de zoom van een wereldberoemd meer, is een van de zeer weinige steden in Europa, die zich de gunst hebben verworven van ex-koninklijke personages die vergetelheid zoeken. Koninklijke ballingen te huisvesten schijnt een rol te zijn die dit kleine stadje al generaties geleden werd opgelegd. Het begon bijna 150 jaar geleden, toen drie melancholieke ex-koningen Bonaparte Joseph, Louis en Jeróme in de tuinen van Lausanne wandelden en over hun vergane glorie spraken. Klein van omvang, vergeleken met de steden aan de Franse Riyièra of een grote metropolis, heeft Lausanne het karakter van een provincie-stadje behouden, onder het vernis van wereldse ervarenheidCosmopolietisch is het stellig. Welke factoren hebben er toe geleid dat zo veel leden van-vroegere koninklijke families naar hier kwamen en deze lievelijke plek tot hun woonplaats maakten? Klimaat? NatuurHet gemak, dat het biedt op een kruispunt van belangrijke transconti nental e routes te zijn? Stellig hebben deze beroemde ballingen één ding gemeen: de voortdurende wens om te reizen, een onvermogen om zeer lang op dezelfde Plaats te blijven. ber 1940. Hij ging toen naar Rome, waar hij 28 Februari 1941 overleed. Lausanne was de zetel van het Hof van Spanje geworden, de plaats van sa menkomst van getrouwe monarchisten. Onder zijn volgelingen zag men hier bij. voorbeeld de hertog van Alva, de graaf Léon van Parijs, graaf Aguilar en velen uit oude royalisten-families. De koningskinderen kwamen ook: wij len de prins van Asturië, Don Jaime, de Hertog van Segovia, Don Juan, de graaf van Barcelona, prinses Beatrice Torlonia. Na de dood van Alfonso XIII nam ko ningin Victoria-Eugenia haar intrek in het Hóter Royal, waar zij verleden jaar haar nicht prinses Margaret Rose ont ving toen die uit Italië terugkeerde. In 1939 kwam Ferdinand van Coburg, ex-koning van Bulgarije, naar Lausan- Sedert 1915 heeft koningin Victoria- Eugenia van Spanje (geboren prinses Victoria van Battenberg en de tante van Prinses Elizabeth van Engeland) altijd ®en paar rustige dagen doorgebracht te Ouchy, waar zij dan in het hotel Beau- Rivage haar intrek nam. vNa zijn abdicatie in 1931 koos Alfonso van Spanje het Hotel Royal te Lau- aanne als zijn hoofdkwartier. Zijn apar tment werd naar zijn persoonlijke ®maak opnieuw ingericht en hij verliet aek voor de laatste maal, op 11 Decem- ne om te confereren met Alfonso xni en de graaf Léon van Uarijs, hoofd van het Huis van Orleans, en de Franse legi timisten-partij. Maar Zwitserland heeft de neiging zijn in ballingschap zijnde koninklijke gasten te democratiseren. Blijkbaar wordt aangenomen, dat het publiek zich niet met hun particuliere leven zal be moeien, want in het telefoonboek wordt geen geheim gemaakt van hun namen en adressen. Onder de letter „R" („reine" of koningin) zult u vinden: Reine Vic toria-Eugenia d'Espagne, 24 Av. Elysée, 261712. Koning Pumipol van Siam, die geen bal ling is, kan men op de fiets naar school zien gaan. Hoewel zekere gebruiken gerespec teerd worden, schijnen deze koninklijke ballingen hun vrijheid te waarderen, welke het hun mogelijk maakt met vrienden in een restaurant te zitten, zon der de aandacht te trekken een concert bij te wonen of een praatje te maken bij een kopje thee. Bij de kleine katholieke kerk van het Heilig Hart is er een kerk- parade iedere Zondag na de Mis van half twaalf, die gewoonlijk door de gehele gemeente van ballingen wordt bijge woond. U kunt dan bijvoorbeeld de prins en prinses Colonna naar huis zien wan delen met prinses Beatrice Torlonia, die hen voor de lunch heeft uitgenodigd. De meest recente koninklijke beroemd heid in deze kolonie van koningen is Michael van Roemenië. In 1947 kwjim Michael zich in het Beau-Rivage hotel te Lausanne bij zijn moeder, ex-koningin Helena, voegen, die haar permanente woonplaats in Florence had. Op weg naar de ballingschap was het in Lau sanne dat hij aan de internationale pers de details van zijn abdicatie bekend maakte. Na zijn huwelijk met Anna van Bourbon keerde hij terug en huurde een klein huis te La Conversion, even buiten de stad. De villa ligt' op een heu velkam met fraai uitzicht op de wijn gaarden en het Meer van Genève. En Michael is misschien de meest democra tische van allen uit de families der ex- koningen. Hij is een geboren mecanicien, een auto-enthousiast, en zijn grootste vreug de is om in het inwendige van zijn auto te duiken in de werkplaats van een kleine garaige aan de voet van de heu vel. En op zomeravonden gaan hij en zijn vrouw rijden in hun zilvergrijze Buick Convertible, die uit de Verenigde Staten geïmporteerd is en waarin Michael een speciale benzine-tank heeft gebouwd, die 140 liter benzine kan bevatten. Wanneer hij in Zwitserland is, houdt Michael zich nauwgezet aan de Zwit serse nautraliteitswetten, die hier aan politieke ballingen een toevlucht toe staan, doch die alle politieke activiteit verbieden. schapsverbond. In feite betekent het een enorme versterking van de Russi sche invloed in Peiping., ondanks het feit, dat de Russische marinetroepen uit Port Arthur zullen worden terugge trokken en dat de befaamde Tsjang- toen-spoorweg weer geheel onder Chi nees beheer komt. Want Rusland zal door langdurige credieten en technische hulp China met sterkere banden aan zich binden dan door militaire dwang mogelijk zou zijn. Het verdrag van 1945 met Tsjang Kai Sjek werd geannuleerd, ogenblik op elkander kunnen botsen, waardoor de positie der „nationalisten" niet wordt verzwakt, aangezien deze toch, niet meer door de Sovjet-Unie worden erkend. Men mag aannemen, dat de strijdkrachten van Tsjang Kai Sjek met hun luchtaanvallen op Sjanghai en Nanking zullen doorgaan en dat ze met de hulp van Amerikaanse wapens en vliegtuigen Formosa en Hainan zullen trachten te verdedigen. Maar het is diudelijk," dat hun positie voortdurend zwakker wordt, ondanks de blokkade van de Chinese havens, die ze probe ren uit te oefenen, maar die dbelang hebbende Westerse mogendheden tot protesten verlokt. De incidenten aan de grens van Vietnam zullen waarschijn lijk in de komende dagen en weken toe nemen. Kortom, onze kaart omvat de voornaamste gebieden der Zuid-Aziati sche gevarenzone, waar twee wereld systemen aan elkaar grenZen en ieder De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Chou En Lai (het dichtst bij de camera) bezocht de graftombe van Lenin op het Rode Plein in Moskou na de ondertekening van het pact tussen China en Rusland. Daar de toestand van Z. H. de Paus, die een aanval van lichte griep heeft, thans is verbeterd, mag men aan nemen, dat de H. Vader a.s Zondag de zaligverklaringsplechtigheden te Rome zal kunnen bijwonen. Hij zal echter deze week waarschijnlijk geen audiën ties meer houden. De H. Vader heeft zijn particuliere vertrekken gisteren niet verlaten, wat hem overigens niet belet heeft zijn ge wone werkzaamheden voort te zetten, zoals hij vroeger in gelijke omstandig heden steeds heeft gedaan. Gisteren heeft hij mgr. Tardini en mgr. Montini van de staatssecretarie ontvangen ter afwikkeling van de lo pende zaken. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Acheson, zei gis teren met een glimlach, dat het gerucht over zijn aanstaand aftreden, dat in de wereldpers circuleerde, geen waarheid bevat. Een desbetreffende vraag werd gisteren op een persconferentie in Washington gesteld. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het bericht over een eventueel aftreden van Ache son als „nonsens" bestempeld. De woord voerder, Michael Modermott, zei: „Het bericht is geheel en al ongegrond." De berichten waren afkomstig uit de kringen der Amerikaanse diplomaten, die juist gisteren te Bangkok een con ferentie hebben beëindigd over de Ame rikaanse politiek in het Verre Oosten. Ook in diplomatieke kringen te Lon den acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat Acheson zal aftreden, daar hij slechts een jaar in functie is en het nog nau welijks mogelijk is, dat de gevolgen van zijn buitenlandse politiek worden ge voeld. Juho Kusti Paasikivi, de 79-jarige Fin se president, is, zoals wij reeds in ^en deel van onze editie van gisteren meld den, met 171 van de 300 stemmen der kiesmannen voor de duur van zes jaren herkozen. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en overwegend droog. Meest krachtige Zuid-Westelijke wind. Aanhoudend zacht. Zon 7.52—17.57 Maan 8.27—18.34 Een staartloze straaljager, bekend onder de naam van „Vliegende Vleugel" is gis'eren bij een proefvlucht ten Noorden van Londen op hoge snelheid in de lucht geëxplodeerd. Het vlieg tuig was een van de twee proeftoestel- ien van het Britse ministerie van Be voorrading. Het lijk van de piloot werd in een bos teruggevonden. Het geëx plodeerde toestel was van hetzelfde experimentele type D.H. 108 als waarmede Geoffrey de Havilland, die een van de vooraanstaande Britse test- piloten was, is verongelukt. Een B-29 bommenwerper .van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren bij Great Falls, Montana (V.S.) neerge stort. Acht leden van de bemanning van vijftien kwamen om het leven. Het 'toestel was opgestegen om te zoeken naar de bommenwerper van het type B-36, die met zeventien inzitten den boven Canada vermist werd. De kustwacht van Alaska heeft gister avond echter bekend gemaakt, dat de kustwachtdienst voor de kust van Brits Columbia alle zeventien personen heeft gered. Het toestel werd vermist Hedenochtend is door onbekende oor zaak een Harvard-lesvliegtuig van de Militaire Luchtvaart in de nabijheid van het vliegveld Kalidjati, bü Subang, neer gestort.» De beide inzittenden, omtrent wier identiteit nog geen inlichtingen waren te verkrijgen, werden gedood. De zuiveringsacties tegen de Darul Islam worden actief voortgezet, voor namelijk in de streek van Djagalamponi, waar zich ongeveer zevenhonderd onrust stokers bevonden, van wie vele konden worden gearresteerd. Bij de twee dagen durende strijd zijn twee leden van de T.N.I. gesneuveld. De aanwezigheid van onruststokers werd tevens gesignaleerd te Sisalam, Djagatamu en Wanatawang, w aar eveneens zuiveringsacties werden ingezet en vier bendeleden in hechtenis werden genomen, en in de desa Klam- pok in Tegal, waar zes leden der Darul Islam werden gearresteerd. Op een bijeenkomst van enige be stuurders uit de kringen van dc Alge mene Katholieke Werkgeversvereniging en de Katholieke Arbeiders Beweging is principieel de wenselijkheid bespro ken om met vernieuwde kracht te stre ven naar een meer progressieve rege ling van de kinderbijslag. Bij de laatste loonaanpassing is ook de kinderbijslag evenredig met het loon verhoogd met vijf pet. Intussen kan worden vastge steld dat het tekört in het grote gezin met niet-vejjdienendc kinderen relatief nog is toegenomen en dat dus de urgen tie van een verbetering in de richting van een sterker progressie groter is ge worden. De zoveel sterker progressieve rege ling in België is, gezien de samenwer king in Benelux-verband. een bijzonder motief om ook in Nederland naar ver betering te streven. In de bijeenkomst werd besloten in de gegeven onmstandigheden ten sterk ste te ijveren voor een herziening van de wettelijke regeling om zodoende tot een algemeen verplichte toepassing te komen van een regeling als boven be doeld. De Katholieke centrale werkgevers- en arbeidersorganisaties zullen samen werking zoeken met de Katholieke so ciale middenstands- en boerenorganisa- ties, alsook met andere bevolkingsgroe pen. om voor deze plannen zo ruim mo gelijk steun te vinden. Voorstanders zullen zich met hun plannen daarna wenden tot regering en Staten-Generaal. Gisteravond om half acht reed een tram met volgwagen van Den Haag naar Delft over de Hoornbrug. Op de brug brak de koppeling. De motorwagen reed dus door, maar de aanhangwagen liep van de helling en kwam in botsing met een stilstaande motorwagen. De reizigers, die op de voor- en achterbal kons stonden, kwamen door de botsing in de verdrukking. Er werden elf per sonen gewond, vier hunner werden niet gebroken ledematen naar het ziekenhuis gebracht en zeven anderen konden, na in de verbandpost van het politiebureau verbonden te zijn, naar huis gaan. De tramwagen werd ernstig beschadigd en moe6t worden weggesleept. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Zowel Attlee als Bevin antwoordden gisteren op de opzienbarende rede, welke Churchill Dinsdag in Edinburgh hield en waar in hy als zijn mening te kennen gaf, dat Engeland en Amerika een poging behoorden te doen, door persooniyke besprekingen van de Staatshoofden met Stalin, laatstgenoemde over te halen tot een overeenkomst aangaande de atoombom en de waterstofbom. Bevin sprak voor de radio en noemde Chur chill's voorstel „een stunt", derwerp als het gevaar van de nieuwe bom te misbruiken voor electorale doel einden. En Bevin en Attlee hebben zich dan ook gehaast Churchill in vrij krasse termen op zijn nummer te zetten. Sir Stafford Cripps sprak zelfs over „straat- jongenspolitiek". De reactie van de La. bourpartij toont maar ai te zeer hoe slim de zet van Churchill geweest is, doch voor de buitenwereld is het ergerlijk te moeten zien, dat een catastrophale be dreiging van de vrede, welke ook an dere landen dan Engeland interesseert, het voorwerp wordt van een insulaire kibbelpartij. De Belgische prins-regent heeft gistermid dag het uitvoeringsbesluit met betrekking tot de wet over het houden van een volks raadpleging over de terugkeer van koning Leopold naar België ondertekend. Deze volksraadpleging zal worden gehouden op Zondag 12 Maart. De beslissing om de datum een week te vervroegen is genomen om zoveel mogelijk de campagne voor en tegen de koning te bekorten. ■WAXëkWüv v Hij gaf als zijn mening, dat een op lossing alleen gevonden kan worden door te werken via de Atoom-Commis sie van de Verenigde Volkeren. Attlee beschuldigde Churchill van grove ver draaiing van de feiten, noemde hem een slaaf van zijn eigen woorden en verweet hem, dat hij nooit aanwezig was bij par lementaire debatten over defensie en dat hij slechts een half uur in de week in het Lagerhuis kwam (n.l. op Donderdag, bij welke gelegenheid Churchill er van hield een mondeling duel te voeren met Morrison over de agenda van de volgen de week). Ook Attlee verklaarde, dat de zaak op het ogenblik in handen was van de Verenigde Volkeren, doch in een in terview voorafgaand aan zijn verkie zingsrede had hij gezegd, dat hij Chur chill's voorstel niet geheel uitgesloten wilde achten. Het komt er dus op neer, dat Chur chill er in geslaagd is een kwijnende verkiezingscampagne te verlevendigen door een uitspraak, waarvoor niet slechts zijn plaatselijk gehoor, doch de gehele wereld de oren spitste. Door dit te doen stelde hij zich moedwillig bloot aan de beschuldiging een zo ernstig on- Op de hoek van de Jan van Galenstraat en Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam is Woensdagmiddag een z.g.n. „blauwe tram" in botsing gekomen met een truck met oplegger uit Zuid-Holland. De tram raakte uit de rails en het verkeer werd volledig gestremd. werk terstond te proberen en staken voor de deur van de winkel achter elkaar drie „keukenmeiden" af, die met het gegil, haar naam waardig, door de Gildestraat suisden. Het gevolg bleef niet uit. In een oogwenk stroomde de Gildestraat, die gelegen is in de arbei dersbuurt van Bussum, vol. Woensdagmiddag stopte de auto we derom in de Gildestraat. De prinsesjes hadden besloten nog meer „gillende keukenmeiden" tc halen, die ze in Sankt Anton willen „importeren". Bo vendien kochten ze twaalf toverbal len Een auto stopte Dinsdagmiddag voor een winkel in scherts- en feestartikelen in de Gildestraat te Buspum. Uit de auto stapten de prinsesjes Beatrix en Irene, die ook vorig jaar aan deze winkel een bezoek brachten voor het kopen van fopartikelen voor het St. Nicolaasfeest. Thans vroegen de prin sesjes om z.g. „gillende keukenmeiden". De winkelier leverde de gevraagde hoe veelheid af en gaf de prinsesjes enige toverballen cadeau. Hij verwachtte, dat de meisjes hierop weer onmiddellijk naar Soestdijk zouden terugkeren, maar dat bleek niet de opzet te zijn van Bea trix en Irene. Zij hadden zich voorge nomen de deugdelijkheid van het vuur- I Het terrein van het succes betreedt I v men door de poort van de actie, j Advertentie ZEER OUDE GENEVER wrïam v ANNO 1Q90 WAT LEVERT LEVERT IS GOED'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1