lËRiP Terugvallen op overheidssteun na badseizoen is uitzondering Koopman speelde de grand seigneur W s R.K. Middenstand viert vastenavond Stapt vooruitstrevend Lisse enkele eeuwen terug- Noël Noël hekelt de verknoeiers van andermans tijd Hoe spelen de R.K. clubs? 1 De Statenverkiezingen Opgetogen® Opgelucht LAXEER-AKKERTJES r 31 Si met geld, dat Amsterdamse vriendin bij een grootbedrijf in Haarlem verduisterde GEZONDHEIDSZORG V/j» Langzaam toenemende werkloosheid inZandvoort AGENDA i PHILIPS en ERRES RADIO H.J.MAERTENS „Zeg luister 'ns even.,. Satire op leukerds en leuteraars DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING „Heler erger dan de steler" op principiële grondslag Politiek advies K.V.P. Kring Haarlem na het gebruik van tegen verstopping s HET WERK VAN SOCIALE ZAKEN K.A.V. Krmg Centrum De onmisbaarheid van Esperanto Als „Keukenhof" bloeit hi Jub ileum FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Kosten armenzorg Wie verloor een damesbeurs? Waarzegster tot 4 maanden veroordeeld „Verdoolde Jeugd" Vrjjbankvlees HEEMSTEDE Jaarvergadering Kath. Volkspartij SPAARNDAM „Die Spaerne Ghesellen" WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? Waterstanden LUSTELOZE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York De 35-jarige mejuffrouw S. W. V. uit Amsterdam werd hedenmorgen voor de Haarlemse rechtbank ten laste gelegd, dat zij in totaal ƒ22.000 had verduisterd ten nadele van een Haarlemse groot handel in apothekersartikelen, bij welk bedrijf zij gedurende een jaar als chef de bureau werkzaam was. In deze functie was verdachte belast met het beheer over de kas, waaruit zij zelfstandig geld mocht nemen om het daarna voor het bedrijf te gebruiken. Zij behield het ver duisterde geld niet voor zich zelf, maar gaf het aan de koopman J. K. uit Soest, die in grote financiële moeilijkheden Verkeerde en die een goede vriend van haar was. Zij verklaarde, dat zij door K. geprest was deze malversaties te plegen. De offi cier van Justitie vond deze zaak zeer ernstig, maar wilde rekening houden met het feit, dat verdachte onder in- vloe^ van een ander had gehandeld. Hij eiste een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden. Mej. V. verklaarde ter zit ting, dat de koopman zelfs bedreigingen had geuit en een keer had gezegd: „Wee Onze vaderen en voorvaderen heb ben een heftige strijd gevoerd om het grote goed te winnen van eigen katholiek onderwijs. En terecht. Vr ant zo er een gebied denkbaar is, waarop de noodzaak van een princi piële, in dit geval confessionele, grondslag urgeert, dan is het wel het gebied van de opvoeding in het alge meen en het onderwijs in het bijzon der. Ieder dient immers vrij en gelijk berechtigd te zijn tot het opvoeden en dus ook doen opvoeden van zijn kin deren overeenkomstig een levensover tuiging, waarin men hen het geluk kigst weet. Niemand, die daaraan nog twijfelt Maar er zijn andere gebieden van sociale en culturele zorg, er is vooral het gebied van de gezondheidszorg, waar de noodzaak, subsidiair de wen selijkheid, van een godsdienstige grondslag en dus ook van een eigen confessionele organisatievorm vooral door de andersdenkenden nog te zeer in twijfel wordt getrokken dan dat een nadere argumentatie daarvan overbodig mag heten. Laten wij ons voorlopig bepalen tot de gezondheidszorg in haar meest wijde betekenis. Dat de godsdienstige overtuiging daarmee iets van doen heeft moge even duidelijk zijn als de waarheid, dat ziel en lichaam onlos makelijk met elkaar verbonden zijn op welke waarheid het, verband tussen medische zorg en wereldbe schouwing onmiddellijk kan worden gefundeerd. Het dagelijkse spraakge bruik bevestigt deze evidentie door te spreken van de zieke mens en niet van een ziek lichaam. In dit ver band mogen wij de woorden aanhalen van de Belgische medicus dr. De Guchteneere, die in Juli 1948 op het congres der Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis te Utrecht ver klaarde: „Wordt de gezondheid van een mens verlaagd tot een louter biolo gisch plan, dm bestaat, alle goede be doelingen ten spijt, het gevaar, dat zij wordt tot het voorwerp van een tech niek, die gelijkenis vertoont met de techniek der veeartsenij en waarvan het doel slechts materialistisch en eco nomisch zed zijn. 'Worden de hogere levenswaarden losgelaten, dan gaat het gevaar drei gen, dat de cultus van het lichaam de gezondheidscultuur gaat verdringen. Wanneer de mens bij ziekte op louter technisch plan geholpen wordt, alsof hij een machine is, dan wordt hij te kort gedaan in zijn wezenlijke behoef ten". Ook dit behoeft eigenlijk nog nau welijks een nadere bewijsvoering. Terzij van deze min of meer leerstel lige waarheden weet immers iedereen voldoende uit de praktijk, dat de ge zondheidszorg haar talrijke raakpun ten heeft met de levensbeschouwing der patiënten. Dit springt misschien het duidelijkst in het oog wanneer het de medische verzorging betreft binnen het gezinsverband, binnen hetzelfde verband dus waarin zich ook de gods dienstige opvoeding voornamelijk vol trekt. Zoals de opvoeding zelf behoort derhalve ook de gezondheidszorg die bovendien wezenlijk verband hóudt met de educatie in handen te zijn van mensen die dezelfde over tuiging zijn toegedaan als zij, die van nature zijn aangewezen op het vol brengen der opvoeding en het bepalen van de religieuze sfeer in het gezin. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat de zorg voor zieken en ge- brekkigen van oudsher tot het domein der christelijke charitas behoort, dan valt het niet te verwonderen, dat het Nederlandse Episcopaat indertijd de wens te kennen heeft gegeven, voor de behartiging der gezondheidszorg een katholieke organisatie in het leven te roepen, welke wens in vervulling ging met de oprichting van het Wit- Gele Kruis. Over het arbeidsterrein van deze instelling alsmede over haar goed recht om haar werking uit te strekken over bepaalde gebieden, waarop de wenselijkheid dan wel de noodzaak van haar bemoeiing nog wel eens ont zegd, althans betwijfeld, wordt, hopen wy in een volgend artikel te spreken. de dag, waarop je mij geen geld meer kunt verstrekken." De verdediger, mr. Hartkamp, bracht naar voren, dat zijn cliënte altijd een plichtsgetrouw mens was geweest en dat zij volkomen onde'r invloed van K. had gestaan, toen zij op het verkeerde pad raakte. De ernst van de zaak moest, vol gens de verdediger, niet gezocht wor den in de grootte van het verduisterde bedrag, maar in het feit van de verduis tering zelf. K. had gespeculeerd op vèr- dachtes goede hart De verdediger wees óp het gunstige reclasseringsrapport en onderstreepte het daarin opgenomen ad vies om verdachte een gecombineerde straf op te leggen. Daarna stond de man, die pressie had uitgeoefend, de 32-jarige koopman K., terecht. Hem werd ten laste gelegd, dat hij verschillende malen grote bedragen aan geld, dat van fraude afkomstig was, had aangenomen. Hij verklaarde, dat hij tot deze stap was gekomen omdat hij in grote moeilijkheden verkeerde, daar voor zijn zaak faillissement was aange vraagd. Hij gebruikte het geld, dat mej. V. hem verstrakte, ten eigen bate. Hij betaalde daarmede ook de uitstapjes, die hij met haar naar Limburg, Brussel en Milaan maakte en verdere diverse schouwburg en bioscoopbezoeken. De president van de rechtbank vroeg K. of hij mej. V. nooit gevraagd had, hoe zij aan het geld kwam. K. vertelde toen, dat hem gezegd was, dat het geld afkomstig was van een erfenis van de gewezen man van mej. V. De officier van Justitie wees er op, dat K. de grand seigneur heeft gespeeld met het geld, dat hij mej. V. had laten verduisteren. In deze zaak was volgens hem de rol van de heler nog ernstiger dan die va de steler. De officier eiste een gevangenisstraf van 2 jaar- en 6 maanden. De verdediger meende, dat het juist andersom was en dat K. hier de verleide onschuld was. Hij achtte opzettelijke ver bastering niet bewezen. De Haarlemse rechtbank zal Donder dag 2 Maart in deze zaak uitspraak doen. Na een zeer langdurige vergadering heeft de Statenkring Haarlem der K.V.P. het volgende politiek advies voor de aanstaande verkiezingen opgesteld: 1. A. v. d. Veldt. 2. J. Schippers. 3. Mr. A. Povel. 4. S. J. Warmer. 5. A. Angenent. 6. Mej. A. Bolsiüs. 7. C. Siegers. 8. Drs. A. v. Pampus. Ter oriëntering diene, dat, indien de stemming voor deze groslijst op Zondag 26 Februari geen wijziging brengt, de heren A. v. d. Veldt (lijsttrekker) en J. Schippers zeker in de Provinciale Staten van Noord-Holland zitting zullen krijgen. Er is ook kans op, dat nummer 3 van de lijst gekozen wordt, maar dat is een kwestie, die met overschotten van stemmen te maken heeft. De verkennersgroep Sint Raphael houdt hedenavond in de kroonzaal van Brinkmann een kienavond. De burgemeester van Bloemendaal zal Vrijdag geen spreekuur houden. Advertentie De katholieke middenstanders van Haarlem hebben gisteravond hün be lastingaanslagen, kasboeken en reke ningen enkele uren opgeborgen om op het vastenavondfeest van hun organi satie de problemen van alledag te ver geten. Dat zulks is geschied, heeft iedereen kunnen waarnemen, die gis teravond bij Brinkmann om een hoekje heeft mogen kijken, waar in alle zalen de vrolijkheid hoogtij vierde. Deze feestelijke vastenavondviering is zo langzamerhand een traditie geworden, die de middenstanders niet graag meer zouden willen missen. Oud en jong danste er fleurig op los, waarbij de lei ding in vertrouwde handen was van de heer W. S. Schroder en het muzikale gedeelte, verzorgd door verschillende orkesten, berustte bij Brian Gramberg. Geen zaal, of er was feest. Dip en Dop met hun geestige liedjes deden het weer uitstekend, de K.J.M.V.-girls maakten haar entrée met conférences van Harry Moors en de dansgroep Schroder demonstreerde in bijpassende costuums oude dansen. Zo ging het de lange avond tot in het begin van de nacht door en met een slotpromenade kwam het einde, dat wellicht weer een begin is voor Vastenavond 1951. Als men zo 's zomers de grote be drijvigheid in Zandvoort ziet en vrij wel de gehele dorpsgemeenschap ziet meewerken aan de vreemdelingen-in dustrie, dan vraagt men zich af: hoe komen dfeze Zandvoorters de lange, donkere winter door? Hierover zijn wij eens gaan praten met de heer Bersma, directeur van de Gemeente lijke Dienst voor Sociale Zaken, en we kregen het geruststellende antwoord, dat het terugvallen op overheidssteun na afloop van het badseizoen uitzon dering is. Het merendeel van degenen, die des zomers op het strand of in andere sei- zoenbedrijven werken, doen dit min of meer in afwisseling op hun gewone be roepswerkzaamheden. Buiten het seizoen werken zij in de bouwvakken of op fa brieken e.d. in de naaste omgeving van Zandvoort. Hierdoor komt het ook, dat een uitgesproken slecht badseizoen, als b.v. 1948 was, geen ernstige weerslag vindt in de uitgaven voor onderstand e.d. De middenstand heeft het dan echter dubbel moeilijk, want niet alleen drukt een slecht seizoen de omzet in de win kelbedrijven, maar bovendien komen dan vele „oude" posten, van mensen die crediet kregen in afwachting van de sei zoeninkomsten (o.a. zomerverhuur) niet binnen. Al pratende gaf de heer Bersma als zijn mening te kennen, dat de armlas tigheid in Zandvoort niet toeneemt. Dit BIOSCOPEN: Rembrandt: De drie Musketiers (14 j.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Palace: Dat gaat ons allen aan (14 j.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Luxor: Zeg luister eens even (a. 1.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Frans Hals: Lullu Belle (afgekeurd); City: Fort Apache (14 j.)t 2.15, 4.30, 7, 9.15 u.: Spaarne theater: Verdoolde jeugd (14 j.), 2.30, 7, 9.15 u. Vrijdag 17 Februari: Concertgebouw: H.O.V.-concert, 8 uur. Zaterdag 18 Februari: Stadsschouwburg: Comedia met „Nacht repetitie", 8» uur. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg De K.A.V. kring Centrum, vierde haar Vastenavondfeest. Na het openings woord van de voorzitster voerde de Ma- rijke-groep een tiental volksdansen uit. Hierna werd er gekieijd om een hon derdtal prijzen. De geestelijk adviseur, kapelaan Brabander, sprak een kort woord, over het beleven van de H. Vas tentijd en spoorde alle leden aan, zich zo strikt mogelijk aan de Vastenwet te houden. Woensdagavond sprak Frater Wigb. van Zon voor de R.K. Esperantisten vereniging „Abbé Richardson" over de waarde en de onmisbaarheid in deze tijd van Esperanto. Twee uur lang luisterde men aandachtig naar de be levenissen van de tachtigjarige nestor der katholieke Esperantisten. Over de taalmoeilijkheden die hij ondervond tijdens zijn verblijf in Zuid-Amerika vertelde hij met echt Brabantse hu mor. De tegenwerking in het begin om Esperanto te verbreiden was zeer groot. Eén van de bewijzen van het overal in voeren van Esperanto als wereldhulp taal is, dat het ministerie van Buiten landse Zaken in Engeland aan alle ambassadeurs in het buitenland bevolen heeft deze taal te leren. Ook is dit ver plicht gesteld voor de hogere officie ren in leger en vloot. De derde bloemententoonstelling in Lisse fleurt nog in volle glorie, of reeds worden nieuwe plannen bedacht om op een andere wijze duizenden naar dit nijvere centrum van de bloembollen cultuur te trekken. Zoals wij reeds vroe ger publiceerden, zal in het bekende „Keukenhof" te Lisse een permanente bloemententoonstelling worden inge richt, die mede door het natuurlijke ka rakter van de omgeving eep groot suc ces belooft te worden. Maar deze show van tien jaren zal geen aangelegenheid blijken te zijn van de bollenkwekers alleen, want de winkeliers hebben te kennen gegeven, dat ook zij willen mee werken tot het welslagen van deze tentoonstelling. Een speciaal „comité van actieve win keliers" is in het leven geroepen en grotere belangsteling van buiten het dorp rekenen dan normaal het geval zou zijn. Op het Vierkant zal een molen wor den gebouwd met een breedte van acht meter en een hoogte van twaalf meter. De molen wordt meteen pro ductief gemaakt, want het ligt in de bedoeling, 'daarin een bureau van de V.V.V. onder te brengen. De toegangs wegen zullen eveneens in oud-Hol landse stijl worden omgebouwd. Grote erebogen zullen daar als stadspoor ten verrijzen. Ook de gevels van de winkels zullen in deze trant worden herschapen. Indien mogelijk, zal de klederdracht van de winkeliers enkele eeuwen wor den teruggebracht of zij zullen zich in Volendammer klederdracht steken. Vrij wel alle winkeliers, wier zaak in het heeft een vergadering belegd, waarin centrum gevestigd is, hebben zich be- verschillende plannen^uiteen werden ge- id verklaard deze plannen een succes zet. Het ligt onder meer in de bedoeling worden het centrum van het dorp, het zgn. te doen woraen' Vierkant, te herscheppen in een oud- Hollands plein en de uitwerking daar van werd opgedragen aan de heer W. Misselt te Haarlem. De plannen zijn intussen uitgewerkt en indien alles volgens wens tot wer- Als alles naar wens verloopt, hoopt men omstreeks half Maart klaar te zijn met de verschillende versieringen en het opbouwen van de oud-Hollandse gevels. Bovenstaande afbeelding geeft reeds kelijkheid zal worden gebracht, kunnen een kleine indruk, hoe Lisse er binnen de winkeliers ongetwijfeld op een nog korte tijd zal uitzien. U kent ze toch wel, die mensen, die op de meest ongelegen momenten bij u binnenvallen, aan een stuk door ratelen en er nog van overtuigd schijnen te zijn, dat hun bezoek u buitengewoon welkom is. Of die anderen, die zich tot de leu kerds van deze wereld rekenen en te pas en te onpas vriend en huisgenoot in vervelende situaties brengen. Toen ge voor het eerst met het meisje van uw dromen wandelde, was daar toen niet plotseling die lawaaierige automobilist of die ratelende tram, die als met opzet de liefste gesprekken verstoorden? Ge kunt dat zelf met nog zoveel andere gevallen aanvullen, maar Noël Noël heeft er voldoende stof in gevonden om al die klitters en leukerds met hun ge leuter en andere onhebbelijkheden te hekelen in de film „Les Casse-pieds", die in Nederland is gaan draaien onder de titel: „Zeg, luister 'ns even Noël Noël is in deze film de conferen- Op 20 Februari zal de heer H. J. Kool mees de dag herdenken, dat hij vóór 40 jaren als drukker in dienst trad bij de N.V. Rotterdamse Boek- en Kunstdruk kerij te Haarlem. Dit jubileum is wel bijzonder vermeldenswaardig, omdat de jubilaris op die dag tevens 25 jaar als chef van de drukkerij werkzaam is. Hij heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt als examinator bij de leerlingenoplei ding, organisator van leerlingenwedstrij den, bestuurslid van de A.N.T.B. afdeling Rotterdam en bestuurslid van de vere niging „Onze Gezondheid", voor T.B.C.- bestrijding in de typografie. De. arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 14 Februari in staat van faillissement verklaard: H. Bosscher, rangeerder Hoogovenbe- drijf, voorheen wonende te/Emmer Compascum, thans wonende te Wijk aan Zee, gemeente Beverwijk, Oldenborg- laan 37. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. Th. G. A. Mulder. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: J. Luppens, houder vai een steen houwerij, wonende te Driehuis, Da Cos- talaan 45. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. W. Boers. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslij st is geëindigd het faillissement van: Petrus Bernardus Nicolaas Tuyn, vul- caniseerder, wonende te Beverwijk, Wilgenhoflaan 10. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. H. J. Pot. GEBOREN: 13 Febr.: J. A. van Woen- selFransen, d. 14 Febr.: M. Dekker van Leerdam, z; M. KreuleHeeres, d; J. Seijsenerde. Rooij, d; P. A. Jans senvan der Zwet, d'. 15 Febr.: A. BuisAsjes, z; M. A. van der Landen Vogels, z; C. S. van der WestenBlei, d; M. J. Lukkienvan Leuven, d; P. A. AertsDubbelman, d; E. BikSep, d. ONDERTROUWD: 15 Febr: L. G. de Graaff en IJ. C. Witteveen; R. A, Aschoff en C. v. d. Gaast; W. Groot-en E. Pol; T., H. Drost en L. W. Landman; H. J. W. Groene veld en G. Huijboom; J. W. Munter en H. Ammerlaan; C. J. Ver dam en S. W. F. Kaagman; A. J. T. Stiphout en P. J. van Rooden; J. J. Smit en E. H. H. M. Rogier; B. A: van Veen en C. Vrolijk; J. C. Rozenhart en J. Jochemsz; W van den Bosch en D. M. Vink; S. Kaper en G. van Dam; H. L. G. Busé en S. van Andel; M. Klink en M. J. Osenga; H. M. Arxhoek en A. Schrijvershof; J. H. Marwitz en E. K. Ligtenberg. GETROUWD; 15 Febr.: J. Laan en H. J. Me-rtens; A. J. de Jong en M. H. de Haan; G. Noom en C. A. Zegwaart; J. J. van Rossum en R. M. Drost; T. W. P. van Hees en C. van der Linden; C. A. Haast en J- M. Winter; M A. M. Brou wer en E. J. C. Dumont; S. G. Groot en M. Kruiswijk; J. Bot en M. G. Goos- sens; F. Baanders en M. M. Mosch; G. Treffefs en L. J. Kloek; P. C. Schouten en B. van Wooning; W. J. Wiilemse en M. J. Verhallen; W J. A. Vosse en A. M. Kok; P. H. J van Lierop en W. M. Voss; P W. Assmann en J. van der Plas; N. Silvis en H. H. M. van den Bosch; J. A. Leyde.r Havenstroom en H. W. H. Halsema; H. Vrolijk en P. J. Cuijon; J. G J. Plas en A. L. Timmer. OVERLEDEN: 14 Febr.: J. H. Nie.u- wenhuizen, 62 j., Altenastraat; A. Tals- ma—Mulder, 74 j., Ramplaan; C. C. VeenstraRiezouw, 69 j„ J. v. Campen- straat. Advertentie AMSTLKUAMSCHk RIJTUIG MIJ. cier, die op een bijzondere manier de verschillende scènes, waarin met derge lijke mensen danig wordt afgerekend, inleidt en er geen bezwaar in zi?t om van het podium zich midden in zo'n dolle situatie te werpen om zijn publiek toch maar goed te laten zien, hoe on uitstaanbaar zulke wezens toch kunnen zijn. Zijn inleidingen gaan gepaard met verrassende staaltjes aan techniek, waar bij de toeschouwer geamuseerd zit te kijken om dan plotseling voor de soms bijna pijnlijke werkelijkheid geplaatst te worden, wanneer Noël Noël weer zo'n raseur onder handen neemt. En hij doet dat onbarmhartig, met een rijke humor, die als het ware bevrijdend werkt bij de ergernis, die ook de toeschouwer doet draaien op zijn stoel. De film kan men moeilijk een verhaal noemen in de gebruikelijke zin van het woord. Veeleer zouden wij willen spre ken van een geslaagde documentaire van 's ménsen grootste onhebbelijk heden. De fijne humor doet de toeschou wer glimlachen, maar de film speculeert niet op de lachlust van het publiek. Of de strekking van dit filmische hekeldicht haar uitwerking zal hebben? Wij wagen te betwijfelen, of wel iemand zich in een of andere raseur zal terugkenneh en niet zijn buurman of een oude schoolvriend. Men heeft wel ingezien, dat de film het in de oorspronkelijke Franse vorm niet zou doen en daarom spreekt Cor Ruys de inleidende teksten van Noël Noël. Zijn stem kleurt niet volkomen bij de figuur van de rappe Fransman, doch wanneer de eerste onwennigheid voorbij is, weet men al niet beter, of het is de Fransman, die zo vlot onze moe dertaal spreekt. De technische kant van de film was in vertrouwde handen van Jean Dévrille en de ware filmliefhebber zal zich met het hele geval de komende week in Luxor kostelijk kunnen amuseren H. voornamelijk als gevolg van de alge mene sociale voorzieningen tegen de gevolgen van werkloosheid, zoals de overbruggingsregeling en de sociale bijstandsregeling, waarvan in Zand voort 72 werkzoekenden profiteren; uitgaven in 1949 f 35.000 tegen f 16.500 in 1948. In deze cijfers komt tot uit drukking de langzaam toenemende werkloosheid ondanks het feit, dat in Zandvoort grote openbare werken worden uitgevoerd en in de bouw nijverheid grote bedrijvigheid heerst. De overheid dient paraat te zijn om de ramp van massale werkloosheid te voor komen. Verschillende maatregelen wor den overwogen en kortgeleden heeft de minister van Sociale Zaken nog een re geling getroffen, waardoor werkloze handarbeiders in niet-rendabele objecten kunnen worden tewerk gesteld met rijkssubsidie. Om op de kosten van armenzorg terug te komen: in 1949 werd ruim f 60.1)00 aan ondersteuningen uitgekeerd tegen f 57.000 in 1948. Als men de toenemende kosten van levensonderhoud, het stopzetten van het consumentencrediet (waardoor het aantal aanvragen om kleding e.d. toe nam) en de vergroting van het aantal inwoners in aanmerking neemt, een gun stig cijfer. 93 gezinnen ontvangen onder, stand. De wet noodvoorziening-ouden van dagen is van niet te onderschatten betekenis, maar in de meeste gevallen zijn de uitkeringen onvoldoende voor het noodzakelijk levensonderhoud en moet „maatschappelijk hulpbetoon" een sup pletie op die uitkeringen geven. De ouden van dagen baren de heer Bersma bijzondere zorg. De gemeente bezit een verzorgingshuis voor ouden van dagen, doch het gebouw en de in richting voldoen niet aan meest elemen taire eisen. Zandvoort heeft dringend behoefte aan een inrichting, waarin niei alleen gezonde, doch ook hulpbehoeven de en zieke ouden van dagen verpleegd kunnen worden. Vele ouden van dagen blijven nu van de nodige hulp verstoken en opname in ziekenhuizen is niet moge lijk, omdat daar uitsluitend ernstige ziektegevallen opgenomen worden. De heer Bersma heeft daarom aan het ge meentebestuur" voorgesteld na te gaan of het mogelijk is een nieuw verzorgings huis te stichten, waaraan verbonden een afdeling voor het verplegen van zieken. De bemoeiingen van de dienst voor Sociale Zaken zijn veelzijdig: zorg voor gedemobiliseerden, oorlogsslachtoffers, politieke delinquenten, ziekenhuisver- op Zondag 19 Februari VitesseHRC IVV—ADO Helder—VVE DEM—Alkm. B. VelsenO VVO DSSIEV EHSOnze Gèz. TYBBHFC HBCHillinen TeylingëhBSM Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportre dactie van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant, N. Z. Voorburgwal 6573 Amster dam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. pleging, enz. behoort ook tot zijn taak. Meer dan 240 gezinnen zijn bij de dienst „in zorg". Het zwaartepunt verplaatst zich steeds meer van de armenzorg-in- engere-zin naar maatschappelijk hulp betoon in breder verband. De jeugdzorg wordt ook door de dienst behartigd in samenwerking met een sociaal georiën teerde vrouwelijke beambte van politie. Hieronder valt ook de zo noodzakelijke controle op de kinderpensions, waar in enkele gevallen ingrijpen van overheids wege noodzakelijk bleek. Een nieuwe vorm van steunverlening is die aan beeldende kunstenaars. Als deze hulp behoeven, kunnen zij hun werk inzenden aan een speciaal daar. voor ingestelde commissie, die daaruit een keuze doet voor de aankoop. De koopsom wordt dan in termijnen uitbe taald. In 1949 is in Zandvoort ook een begin gemaakt met de kraamverzorging van gemeentewege. Er bestond namelijk gro te behoefte aan deskundige kraamhulp. De kraamverzorgster verpleegde in 1949 33 patiënten, die naar gelang de draag kracht daarvoor een vergoeding moeten betalen. De aanvrage was op sommige momenten zó groot, dat de kraamver zorgster assistentie van elders moest hebben. Zeer talrijk waren de gevallen, waar in hulp werd geboden, niet inrgeld, maar door het verstrekken van adviezen, het verlenen van bemiddeling in moeilijk heden van allerlei aard, zoals bij de toe passing. van de sociale verzekeringswet ten, aanvragen credieten bij de Volks- credietbank, voogdijzaken, enz. De dienst bereikte hier in samenwer king ook met andere, ook kerkelijke, in stellingen van weldadigheid, in zeer vele gevallen gunstig resultaat, hoofdzakelijk te danken aan de activiteit van de direc teur en zijn staf van bekwame, sociaal voelende medewerkers. Aan het hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werk dagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende, in de afgelopen week, als gevonden aangegeven voorwerpen: speelgoedauto, autopeds, gou den en zilveren armbanden, breiwerk, da mesbeurs, bal, Frans leerboekje, autoband, bontje, roeiboot, kerkboekje, brillen, bro ches, ceintuurs, doos met zeep, verbanddoos, diverse wieldoppen van auto's, vingerdoek je, postduif, herendas met speld, étui's met inhoud, geluidsdemper van motor, bank- en muntbiljetten, hoofddoeken, handbescher mer, gouden hangertje met foto's, motor- hoorn, handschoenen, herenhoed, diverse honden, dames en herenhorloges, K.L.M.- insigne, paarlen halsketting, deurkleedje, toneelkijker, sigarettenkoker, konijn, dames- en herenlaars, gouden medaille, mandje, zakmes, muziekstukjes, mutsen, overall, oor knopje, passer, pantoffels, postzegels, uni formpet, parapluie, portefeuille met inhoud, portemonnaies met inhoud, padvindersrie- men, gouden en zilveren ring, rozenkran sen, driewielig rij wieltje, schort, sjaals, si garenaansteker, slede, wandelstok, schoe nen, sleutels, t^Pssen met inhoud, voorschoot, lederen vest, zilveren vutpotlood, vulpennen, auto wielen met banden, knotten wol, pop penwagen, wanten, dekzeil, zweep, zakje groente, gasmuntjes-. De onhebbelijke man, die een klein stukje met u oplooptals ge haast hebt. Maar aan zijn geratel komt geen einde en er is geen mogelijkheid om van hem af te komenWie heeft hem nooit ontmoet? De Haarlemse rechtbank deed van morgen uitspraak in de zaak tegen de Haarlemse waarzegster, die twee weken geleden terecht stond wegens oplichting. Zij stond in relatie met de deurwaar dersfamilie Van W., waardoor zij kans had gezien de echtgenote van de jonge Van W. voor een flink bedrag aan geld op te lichten. De officier eiste tegen haar vijf maanden gevangenisstraf. De recht bank veroordeelde de waarzegster tot vier maanden. 'De Haarlemse magnetiseur E. H. B„ die in hoger beroep van het vonnis van de kantonrechter veertien dagen geleden terecht stond, werd hedenmorgen ver oordeeld tot twee boeten van elk ƒ300. Deze man was ten Jaste gelegd, dat hij onbevoegd geneeskundige raad had ge geven. Conform de eis werd de directeur van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij, de heer J. J„ ontslagen van rechtsvervoJ ging. In het Spaarne-theater draait de ko mende week de film „Verdoolde Jeugd", waarin op rake wijze de toestand in het huidige Duitsland wordt getekend en de toeschouwer voor de rauwe werke lijkheid wordt geplaatst van een dolen de jeugd over puin en ruïnes. De toe schouwer zal ongetwijfeld met interes se van dit probleem kennis nemen, dat kennelijk alleen zijn oplossing kan vin den in: aanpakken! Vrijdag 17 Februari zal in het Open baar Slachthuis vrijbankvlees worden verkocht aan de houders van de knip- kaarten genummerd 501 tot en met 750 van 9 tot 10.30' uur en voor de kaarten genummerd van 1 tot en met 250 van 10.30 uur tot 12 uur. Advertentie Voor LOEMPIA'S, BAMI, NASSI en SATE Het speciaal-adres: Stationsplein 6 - Tel. 21750 Tijdens de jaarvergadering van de Kath. Volkspartij afd. Heemstede deel de dr. J. Schmitz mede, dat hij om ge zondheidsredenen genoodzaakt was te bedanken. Na stemming werd tot voor zitter gekozen de heer Th. Verhoeven. Over deze verkiezing ontspon zich een discussie, omdat sommige leden van mening waren dat het raadslidmaat schap het aanvaarden van een bestuurs functie uitsloot. Deze mening bleek* echter onjuist te zijn. Medegedeeld werd dat de personen die zich op de vrije Katholieke lijst hebben laten plaatsen en lid waren van de Kath. Volkspartij, per aangetekend schrijven bericht ontvingen dat zij des wege geroyeerd zijn als lid van de Kath. Volkspartij. Ook daarover ont stond wederom een discussie met als resultaat een commissie die dit geval nader zal onderzoeken. Tot lid van het bestuur werd in de plaats van de heer Bekkers, die zich niet meer herkiesbaar stelde, gekozen de heer W. Preijde. Het aftredende be stuurslid werd dank gebracht voor het vele werk dat hij vooral als voorzitter van de propaganda-commissie heeft ge daan. Ten bate van het algemeen jeugdcen trum te Spaarndam gaf bovengenoemde vereniging een uitvoering van het be kende toneelstuk van Joh. v. Eekelen „Zonsopgang", een spel in drie bedrij ven. Wat het spel betreft kunnen we kort zijn. Van de spelers wordt in dit mooie sociale stuk veel gevraagd en ieder voor zich hebben ze gegeven wat nodig was, niet te veel en niet te kort. Ieder beheerste zijn rol en zijn spel. Het batig saldo, dat na globale schat ting pl.m. ƒ100 bedraagt, kon door het bestuur van het te stichten jeugdcen trum met genoegen aanvaard worden. Beide avonden, Dinsdag 14 en Woensdag 15 Februari, was de zaal uitverkocht en aan het warme en welverdiende applaus te horen, riep het publiek de spelers een spoedig „tot weerziens" toe. De avonden mogen welgeslaagd heten. ATLANTIS, 16 Febr. 250 mijl Z.O. v. K. Guardefui. CHESHIRE, 18 Febr. ca. 7 u v.m. te Rott. JOH. v. OLDENBARNEEVELT, pass. 16 Febr. Algiers. 20 Febr. te Am sterdam, pass. ontsch. 21 Febr. v.m. TABINTA, pass. 15 Febr. Finisterre. WATERMAN, pass. 16 Febr. Perim. WILLEM RUYS, 16 Febr. v. P. Said. ZUIDERKRUIS, pass. 16 Febr. Fi nisterre, 18 Febr. ca. 10 u. v.m. te Rott., passagiersontsch. direct na aankomst. IJMUIDEN, 16 Februari Hoog wa ter: 3.42 uur en 15.55 uur. Laag water: 11.33 uur en 23.56 uur. Maanstand: nieuwe maan 23.53 uur. Vrijdag 17 Februari: Hoog water: 4.23 uur en 16.33 uur Laag water: 12.19 uur. AMSTERDAM, 15 Febr. 1950 In de lusteloze stemming ter beurze de laatste dagen was vandaag nog wei nig erandering gekomen. De orders blijven schaars en tegenover een be trekkelijk gering aanbod staan slechts weinig kopers, waardoor de koersen merendeels een neiging tot afbrokkelen toijen. (Niet-offidële 3(4 Nederl. 1948 3 Ned. S2-64 bel. fac 3-3(4 Nederland 1947 Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mil eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mti Ned. Scheepv Unie H.V-A. Dell Mi) eert koersen) Vorig Opening slot 16/2 100 98H 100% 98-;4 162 181V* 117 143% 159 187 22t28fl8b 230 294 i47%gl 158gb 139 155% 155% 146 gl 98 ii 181 237 22914 294 149(4 139 157 140 15/2 Anaconda Coppei 29 ya Bethlehem Steel 32% Chrysler Corp. 64 General Electric 44% General Motors 15% Hudson Motors 13% Kennecott Coppei 53(4 Montgomery Waro 56% North American Co 20% Radio Corp. 16% Republic Steel 25(4 Shell Union Oil 35% Southern Pacific 52% Southern Railway 34% Tidewater 24 U.S. Steel 29% éx dividend 14/* 53* 15% 23%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2