K.V.P. GEEN INSTRUMENT VAN DE KERK Franse regering neemt maatregelen tegen stakingen RECHTBANK SPREEKT HEDLER VrIü JOOP STOFFELEN, interviews aan de lopende band Honderdduizenden steunen de partij uit liefde voor program en arbeid DE BENDEN VAN AL CAPONE EN COSTELLO OPEREREN WEER Nederlands Bockbier kondigt Amerikaanse lente aan Tol hoofd en hart mm Is I Hitier wilde Vaticaan wegvagen Communistische vakbond wil zijn actie op drastische wijze voeren Het kost elke Amerikaan 65 dollar per jaar Executies te Kanton Hirschfeld verzoekt om vrijlating Verkeer te Djakarta ontwricht Leider van verzet in Bantam gearresteerd .Het weer KONINGIN MAANDAG NAAR SANKT ANTON Met drie prinsessen Nieuw consumenten- crediet bepleit Demonstraties tegen beslissing van de rechter Bestraffing van „schuldige Steunt de Cominform Giuliano? VRIJDAG 17 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24695 REDE ANDRIESSEN OP K.V.P.-PARTIJRAADSVERG ADERING TE UTRECHT In de Partijraadsvergadering van de KVP, die hedenmiddag ie Uirechi is begonnen, heefi de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, een rede uitgesproken, waarin hij in hei bijzonder is ingegaan op de stellingen, welke de laatste weken over hei karakter van de partij zijn gepo neerd. Hij kwam op tegen de bewering als zou de K.V.P. een instrument zijn van de Kerk. De partij aanvaardt de Kerk als leidster voor wat onder de zedenwet en haar in houd moei worden verstaan en begrepen. En wat de struc tuur van de K.V.P. betreft: al zijn er, die de K.V.P. steunen, omdat zij hei uit religieuze overwegingen een verplichting achten, honderdduizenden doen hei uit liefde voor de partij, haar werk en haar program. Voor één ding moeien wij zorgen: dat wij een partij blijven. Wij hebben Neder land niet in hei onzekere over onze politiek gelaten. Ons optreden steunt op onze katholieke beginselen. Ze zijn ook aanvaardbaar voor niei-kaiholieken, omdat vele beginselen de eisen van de natuurlijke orde belichamen. Kerk niet verantwoordelijk voor de politiek Chinese arbeiders naar Rusland Van gearresteerde Nederl. militairen Personeel van de B.V.M. in staking Laagvliegende vliegtuigen Verzoek van Zandvoorts burgemeester ROND EEN OPZIENBARENDE REDE rechter" geëist De nieuwe captain van het Oranje-team EXPLOSIE IN LATEXFABRIEK IN AMERIKA Acht arbeiders gedood V BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boenïgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. RLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden meaedelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. De heer Andriessen ving zijn rede ■an met enige opmerkingen over stel lingen, welke de laatste weken ten aan zien van het karakter der K.V.P zijn geponeerd en over opvattingen welke daarbij ten opzichte van haar taak tot uiting zijn gekomen. En dan is één van de door mij be doelde stellingen deze, aldus zei hij, dat de Katholieke staatskunst „de staats kunst is waardoor de Kerk haar invloed moet oefenen op de georganiseerde sa menleving", waaruit dan de conclusie wordt getrokken, dat „op de moderne katholieke staatsman een eigen verant woordelijkheid rust met betrekking tot de invloed van de Kerk op de georga niseerde samenleving". De consequenties van deze stelling, zoals zij door ieder normaal mens wordt gelezen, consequen ties ook voor de partij als zodanig, zijn zeer verstrekkend, en wel in het bijzon der voor onze tijd, en voor ons land nu de verhoudingen zo geheel anders liggen dan een aantal eeuwen geleden, toen de wijsbegeerte van het Evangelie de staten beheerste en de macht en de god delijke kracht der christelijke leer door gedrongen waren in de wetten, de instel lingen, de zeden van het volk, in alle klassen en rangen van de maatschappij. Hoe geheel anders is dit geworden. Er zijn fundamentele wijzigingen ingetre den, welke in de Encycliek „Immortale Dei" van Paus Leo XIII worden gecon stateerd en wel in de volgende bewoor dingen: „Doch de verderfelijke en be treurenswaardige zucht naar nieuwe toe standen, die in de zestiende eeuw ont stond, toen zij eerst verwarring had ge bracht in de christelijke Godsdienst, sloeg weldra en natuurlijkerwijze over naar de wijsbegeerte en van de wijs begeerte naar alle lagen van de maat schappij". En dan somt de Paus de 'nieuwere begrippen op welke aan die bron wer den ontleend. Begrippen welke voor de meest essentiële belangen van mens, maatschappij en staat verderfelijk wa nen. Het was in 1889 dat deze Encycliek geschreven werd en sindsdien is er op het onderwerpelijke terrein van een verbetering geen sprake. Welnu, waar dit het geval is daar is het duidelijk, dat de dpor mij gememoreerde stelling, hoe men daarover theoretisch ook oor- dele, in de middeleeuwen een andere toepassing heeft kunnen vinden dan nu zelfs maar denkbaar is. Dit is te meer het geval omdat uit deze stelling reeds de consequentie is getrokken, dat de K.V.P. een instrument, een verlengstuk, een vertegenwoordigster van de Kerk, een Kerkelijke organisatie zou zijn. Maar weet men dan niet, dat Kerk en Staat ieder autonoom zijn op eigen terrein? In de Encycliek van Leo XIII lezen wij: „Zo heeft God de verzorging van het menselijk geslacht verdeeld tussen twee machten, de Kerkelijke en de burger lijke; de eerste is aangesteld over de goddelijke, de andere over de tijdelijke dingen. Beide zijn in haar eigen kring de hoogste; ieder heeft bepaalde gren zen, binnen welke zij zich moeten be perken en die door de eigen aard en de eigen taak van elk zijn aangegeven; zodat er als het ware een kring is ge trokken, binnen welke ieder rechtens werkzaam is." In het licht van deze Pauselijke le ringen en met inachtneming van onze concrete verhoudingen zou naar mijn gevoelen een party als instrument van de Kerk zowel theoretisch onjuisi als in de praktijk hoogst gevaarlijk zijn. Het zou er toe kunnen leidien, dat de Kerk verantwoordelijk zou worden ge steld voor de politiek van de party of haar vertegenwoordigers, met al de ge volgen, ook voor de Kerk, daaraan ver bonden. Zo is dan ook de K.V.P. een zelfstandige party, die ^haar eigen ver antwoordelijkheid draagt, haar eigen program vaststelt en dit poogt te ver wezenlijken. Een geestelijke adviseur ■reeft zij niet, trouwens het bezit daar van zou haar evenmin stempelen tot aen Kerkelijke organisatie of als een in strument van de Kerk. Het is nodig, dat ook van de zijde van de partijleiding dit onomwonden wordt gezegd, teneinde én in eigen ge lederen én daarbuiten verwarring en misverstanden te voorkomen. (Vervolg op pag. 4 eerste kolom) Rudolf Rahn, de laatste Nazi-ambas sadeur in Italië, heeft voor een zuive ringsrechtbank te München verklaard, dat Hitier, toen Italië in 1943 capituleer de, bevel gaf het Vaticaan „weg te va gen", omdat het „een nest van gealli eerde spionnen" was. Rahn zou de Nazi leiders echter overreed hebben' dit bevel niet te doen uitvoeren. In de winter van 1944 zou Hitier opnieuw be vel gegeven hebben het Vaticaan door een bombardement te verwoesten. Toen zou Rahn via de chef van de geheime diëtist uitvoering van dit bevel hebben weten te voorkomen. Rahn trad op als* getuige in het pro ces tegen Giselher Wirsing, voormalig hoofdredacteur van het Naziblad „Neue Nachrichten". De Franse regering- heeft gisteravond noodveiligheidsmaatregelen genomen om een zich uitbreidend, door de communisten geleid offensief van stakingen en sabotage de kop in te drukken. De communistische vakbond C.G.T. heeft voor heden een twee-uurs-spoorvvegstaking in geheel Frankrijk uitgeroepen; de mijnwerkers in Noord-Frankrijk zijn van plan het werk 24 uur neer te leggen en de communisten hebben aan haven- en spoorwegpersoneel op dracht gegeven, zendingen Amerikaanse militaire hulp tegen te houdenen te verhinderen, dat wapens geladen worden voor de Franse strijdkrachten in Indo-China. De regering gaf de prefecten en andere hoge veiligheidsautoriteiten in het ge hele land opdracht meedogenloos op te treden tegen georganiseerde ongeregeld heden en sabotage-pogingen en waar- President Truman en procureur-gene raal J. Howard MacGrath hebben giste ren een gemeenschappelijke oproep ge richt tot het Amerikanbse volk om de strjjd aan te binden tégen de afpersers en de gokkers, die zjj in hoge mate aan sprakelijk stellen voor de golf van mis daad, die na de oorlog over de Verenig de Staten is gegaan. Bij de opening van de conferentie te gen de misdaad, die zowel door fede rale als plaatselijke ambtenaren wordt bijgewoond, zeide Truman, dat „sommi ge van onze burgers en sommige plaat sen door de herleving van de machten uit de onderwereld door corruptie zyn besmet". Kort na de rede van Truman signa leerde de burgemeester van New Or leans, De Lesseps Morrison, de herleef de bende van Al Capone en de gok-or- ganisatie van Frank Costello als de twee „belangrijkste misdadigerssyndicaten", die in de Verenigde Staten opereren. Hy zei, dat deze benden jaarlijks 65 dol lar aan elke man, vrouw en kind uit de Verenigde Staten ontnemen. McGrath noemde de speelhuizen „het grootste illegale bedrijf sedert de pro hibitie" en betoogde, dat het in nauw contact staat met prostitutie, handel in verdovende middelen en „andere vor men van onderwereld-activiteit". McGrath drong aan op vernieuwing van de bestaande strafwetten en herziening van de federale wetten tegen onwettige Pro-communistische Chinese bladen te Hongkong meldden gisteren, dat te Kanton Woensdag zeven geheime agen ten van de nationalisten zijn geëxecu teerd. Vermoedelijk is dit de eerste mas sale executie door de communisten se dert de vorming van een regering te Peking. De meeste andere gevangenen werden slechts verplicht om een cursus in de communistische leer te volgen, onverschillig de aard van hun overtre ding. De zeven terechtgestelden worden leden van een „overzeese jeugdorgani satie" genoemd, die schuldig zijn bevon den aan „schending van de revolution- naire sociale, orde". Volgens een bericht in de New Vork Times .zouden de Chinese communisten in het geheim beloofd hebben een groot aantal arbeiders naar Rusland te zen den en de Russen de controle te geven over Dairen, Port Arthur en vijf andere havens aan de Gele Zee in geval van een oorlog. De Chinezen zouden tevens toegestemd hebben om Russische adviseurs sleutel posities in het Chinese leger, de ge heime politie en de communistische Party te geven. Deze concessies zouden 'n geheime codicillen neergelegd zijn, getekend voor de bekendmaking van het Chinees-Russische pact. Radio-Leipzig meldt dat Otto Grote- ^ohl, de premier van Oost-Duitsland, ?ijn verblijf in de Sovjet-Unie voor herstel van gezondheid heeft beëin digd. Hij is er zes weken geweest. Bij bezoek aan Moskou heeft hij een «rans gelegd op het graf van Lenin, al dus de radio. overschrijding der staatsgrenzen, waar door misdadigers aan vervolging ontko men. Hij achtte campagnes door middel van de pers, de radio en de film drin gend gewenst. De Lesseps Morrison, die namens de Amerikaanse vereniging van gemeen ten het woord voerde, zeide, dat de benden van Al Capone en Costello door het gehele land gokgelegenheden bezit ten, die in totaal misschien wel tien mil liard dollar in de wacht slepen. Hij noemde de Continental Press Service de sleutelorganisatie van het gokbedrijf en beweerde, dat deze organisatie jaar lijks drie tót acht milliard dollar tou cheert. Volgens hem wezen de feiten er op, dat deze ra'diodienst in handen was van de oude bende van Al Capone. Mor rison zeide verder, dat het „Slot Ma chine Syndicate" onder beheer staat van Frank Costello en dat dit bedrijf een jaarlijks inkomen heeft van twee mil liard dollar. Hij betwistte of Costello zich wel Amerikaans onderdaan mocht noemen. Truman wees in zijn toespraak op de rol, die opvoeding en godsdienst spelen bij het bestrijden van de misdaad. Kin deren die een behoorlijk tehuis hebben gaan nimmer de verkeerde weg op, zei de hij. De president betoogde, dat de Verenigde Staten er goed aan zouden doen de tien geboden als leidraad te kiezen en vervolgde: „Wanneer wij geen stevige morele ondergrond hebben, zul len wij tenslotte eindigen met een to talitair bewind, dat in geen enkel recht gelooft, met uitzondering van dat van de staat". Hij bond de Amerikanen op het hart in hun dagelijks leven de wet ten zorgvuldig op te volgen. Op de lan ge duur, zo besloot Truman, zullen de belangrijkste maatregelen tegen de mis daad blijken te zijn „de opheffing der sloppen, de bevordering van de gezond heid en het uitschakelen van de onge lijke kansen, die mannen en vrouwen in verbittering tot misdaad drijven". schuwde dat daartegen geen slap op treden getolereerd zou worden. De acht „super-prefecten", de mannen, die de regering direct verantwoording verschuldigd zijn voor de handhaving van de orde in de provincies, confereer den gisteren te Parijs met de minister van Binnenlandse Zaken Henri Queuille over de te nemen stappen. De regering gaf bevel in allerijl soldaten te sturen naar de havens om de ladingen te be handelen, wanneer de havenarbeiders weigeren te werken. Waarschuwingen werden gezonden naar en in het openbaar voorgelezen aan de arbeiders in alle onder staats beheer staande arsenalen en bewape- ningsfabrieken, waarin gezegd werd dat politieke stakingen niet beschouwd wer den te vallen onder het grondwettelijk stakingsrecht en dat stakers ontslagen zouden worden. Zowel de socialistische (F.O.) als de katholieke (C.F.T.C.) vakbond hebben hun leden opdracht gegeven niet deel te nemen aan de spoorweg- en mijnsta kingen. De C.G.T. heeft echter 75 a 80 procent van de arbeiders in de mijnen van het Noorden achter zich en heeft voldoende macht onder de spoorweg arbeiders om de korte stakingen byna volledig te maken. De C.G.T. gaf op dracht gedurende de staking alle seinen op gevaar te zetten, zodat alle treinen gedwongen zouden zijn twee uur te stop pen, waar zfl zich ook zullen bevinden. De ondertekening van het vriendschapsverdrag tussen Rusland en China geschiedde 15 Februari te Moskou in tegenwoordigheid van Stalin en Mao Tse Tung. Men ziet hier de Russische minister van Buitenlandse Zaken Vishinsky zijn handtekening zetten. Van links naar rechts: Gromyko, Bulganin, lid van het Politburo, Roschin, Chou en Lai, Mikoyan, lid van het Politburo, evenals Krushchev, maarschalk Worosjilof, Molotof, Stalin, Mao Tse Tung, Podtserob, Federenko, Wan Hsiah Syan, Malenkov, lid van het Politburo, Chen Po Da, Beria, lid van het Politburo, Azyziv en Kaganovich, lid van'het Politburo. Reuter meldt uit Djakarta dat dr. Hirschfeld verzocht heeft om vrij lating van verschillende Nederlandse militairen, die door Indonesische strijdkrachten in Djakarta en Ban dung gearresteerd zyn in verband met de affaire-Westerling. Ongeveer 17 militairen van de Nederlandse strijdkrachten, van wie 5 Europea nen, zouden .--orden vastgehouden. Een afschrift van het verzoek is ge zonden naar de UNCI. Het openbare verkeer in Djakarta is sedert hedenmorgen ernstig ontwricht door een staking van het 300 man tel lende personeel van de Bataviase Ver- keers Maatschappij, waardoor het stads tram- en autobusverkeer stil ligt. De staking is een gevolg van het ontslag, zonder opgaaf van redenen, aan zestien conducteurs. De stakers eisen, dat deze in dienst zullen worden teruggenomen of drie maanden salaris zullen krijgen uitgekeerd. Onderhandelingen met de directie van de B.V.M. hebben niet tot een resultaat geleid. Naar U.P. uit Djakarta meldt, heeft de Indonesische politie gearresteerd Chae- rul Saleh, die zich noemt opperbevel hebber van de „Tentara Rakjat",» een links georiënteerde militaire organi satie die haar operatieterrein heeft in de provincie Bantam. Saleh wordt beschouwd als een aan hanger van de communist Tan Malakka. Hij is betrokken geweest bij de ontvoe ring van oud-premier Sjahrir op 3 Juli 1946. Tijdens de guerilla-oorlog tegen de Nederlandse strijdkrachten voerde hij een groep ongeregelde strijders in Ban tam aan. Kort geleden is de T.N.I. een actie tegen zijn militaire formaties be gonnen. De voormalige generaal-majoor Otto Re- mer die het Complot tegen Hitler in 1944 ver ijdelde, is door de regering van Sleeswijk- Holstein verboden in deze staat te spreken. Ook zijn verboden vergaderingen van cfe „Socialistische Rijkspartij" waarop Remer slechts als toehoorder aanwezig zou zijn. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog en nog overwegend zonnig weer met een matige wind uit Zuide- lyke richtingen. Overdag zéér zacht voor de tyd van het jaar. Zon 7.50—17.59 Maan 8.38—19.50 H.M. de Koningin hoopt de vacantie- reis naar St. Anton Maandag te kunnen aanvaarden. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zuilen haar moeder verge zellen. Tydens de afwezigheid zal H.K.H. Prinses Wilhelmina zich met het toezicht op haar jongste kleinkind Prinses Marijke belasten. De Koningin is voor nemens medio Maart naar Nederland terug te keren teneinde Prins Bemhard bij zijn aankomst in het vaderland te kunnen begroeten. De heen- en terug reis zuilen per koninklijke trein worden afgelegd. Gedurende het verblijf buitenslands van de Koningin, kunnen requesten en andere verzoeken op de gebruikelijke wijze geadresseerd worden aan het paleis Soestdijk. Naar aanleiding van het bericht, dat de Royal Air Force oefenvluchten op geringe hoogte zal gaan maken boven Nederlands grondgebied, heeft de bur- meester van Zandvoort, tevens in diens functie van voorzitter van het bestuur van het Strandschap Zandvoort, een dringend verzoek gericht tot de Ministers van Oorlog en Mariqe om te willen bewerkstelligen, dat deze vlieg tuigen, in ieder geval in het tijdvak 1 Mei1 September, het luchtruim bo ven de gemeente. Zandvoort zullen mij den. In zijn schrijven brengt de burge meester in herinnering, dat in de afge lopen jaren reeds enige malen laag vliegende vliegtuigen een grote paniek veroorzaakt hebben onder de badgasten op het strand. In het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de Rijksbegroting van So ciale Zaken wijzen verscheidene leden op de wenselijkheid in de een of andere vorm een nieuw consumentencrediet te verstrekken aan hen, die wegens te ge ringe inkomsten niet in staat zyn zich voldoende duurzame verbruiksgoederen aan te schaffen. Onder luide uitroepen van afkeuring van de zijde der regeringsbanken heeft de sociaal-democratische afgevaardigde Erich Ollenhauer in de West-Duitse Bondsdag gisteren de bestraffing geëist van de „schuldige rechter", die Wolf gang Hedler, voormalig afgevaardigde van de „Duitse Partij" in de Bondsdag, heeft vrijgesproken. Hedler was, zoals bekend, beschuldigd van Nazi-gezinde en anti-semietische uitlatingen. Er werd geen besluit genomen ten aanzien van de sociaal-democratische eis. De redevoeringen werden telken male door geweldig kabaal van instem ming of protest verstoord. Hedler zou vorig jaar November in een rede te Einfelden (Sleeswijk-Holstein) onder meer hebben gezegd, dat „men er over van mening kan verschillen of het juist was de Joden te vergassen. Mis schien waren er andere middelen om hen kwijt te raken." Bij het proces voerde Morgen viert het jongste Konings kind prinses Marijke haar derde verjaardag. Tal van Amerikaanse journalisten in New York hadden er gisteren met ge noegen een baggerpartijtje door de sneeuw voor over om een slokje te ne men van het Bockbier, dat in Amerika naar oude gewoonte de komst van de Lente aankondigt. Het was ditmaal een bijzondere ge beurtenis, omdat de Amerikanen voor het eerst de gelegenheid werd geboden kennis te nemen van „AmsteV'-bockbier en pils uit Amsterdam. De importeur, Arthur Kallman, pre sident van de „Beer Importing and Distributing Company Inc." lette er nauwkeurig op dat het bier op de juiste wijze werd geserveerd. De glazen wer den dan ook naar de eis in kokend, zout of soda bevattend water omge spoeld en niet met een doek afgeveegd. De reporters keken aandachtig toe, toen de drank, die op een temperatuur van 42 graden Fahrenheit was gebracht, rustig in de glazen spoelde om vervol gens fanatiek te gaan bruisen. De heer Kallman voorzag de proce dure van een passende uiteenzetting, vertelde van de grote bekwaamheid die voor een behoorlijk gistingsproces ver eist wordt, van de kraakschone kelders waarin de vaten bier worden opgesla gen en van de duurzaamheid van de drank, waardoor het mogelijk wordt dit vermaarde Hollandse product over de gehele wereld te transporteren, met inbegrip van de tropen. Hij vergat ook de financiële kant van het geval niet en wees er op, hoe Nederland door mid del van de bierexport in staat wordt gesteld dollars te vergaren. Enkele journalisten waren zo verrukt over de smaak, dat zij alle chauvinisme uit het oog verloren en ronduit toega ven, dat het bier van „unieke kwali teit" was. j Als mensen in nood zijn, vallen de I etiketjes, die wij elkaar opplakken, af. j ee, zegt Joop Stoffe- len, de nieuwbakken aanvoerder van het Nederlandse voetbalteam. „Daar voel ik persoonlijk in derdaad geen steek voor. Ik begrijp er het plezier niet van om niks anders te doen dan met je rug tegen de muur te spelen, zoals de Belgen dat indertijd op Highbury hebben gedaan. Het leek natuurlijk ver schrikkelijk mooi, dat ze van die levensgrote profs maar met 20 verloren, maar wat is die wedstrijd nu eigenlijk waard geweest? Van de eer ste tot de laatste minuut: plof, weg, m'n-liefje-hoe- lang-zal-het-nul-nul-blijven! Laten wij desnoods met een paar doelpuntjes méér ver liezen, maar d'r fris en vrij op losspelen zoals we dat gewend zijn. Daar heb je tcch altijd meer succes en plezier mee en voorzover ik van de sport een beetje be grijp, gaat het daar ook om." De 28-jarige vertegenwoor diger van de International Textiles zwaait met een luch tig handgebaar de last van zijn moeilijke opdracht ter zijde en wijst glimlachend op een dicht beschreven bladzijde in zijn agenda. „Ongelooflijk," zegt ie, „dat programma voordat de boot afvaart." „Orders?" „Interviews. Als aanvoer der van het Nederlands Elf tal ben ik blijkbaar een af schuwelijk belangrijk man netje geworden en nou moet ik vandaag en morgen inter views afleveren aan de lo pende band." Als ie soms bezwaren heeft. „Nee, nee," verzekert de opvolger van Devroet haas tig, „maar ze maken d'r te genwoordig zowat Natuur lijke Historie van in zóveel delen en daar voel ik eerlijk gezegd niks voor." Of ie wél wat voelt voor z'n aanvoerdersbaantje. „Dat vind ik fijn," ant woordt Stoffelen spontaan, „en ik zou niet weten hoe ik 't anders moest zeggen. Ik beschouw dat als een eer. vooral omdat ik toch maar weer pas in het elftal ben komen binnenrollen." je de vrijheid krijgt om na school een kwartiertje op straat te blijven spelen, voel je soms opeens een bal tegen je voet. Je reageert met een trap tegen die bal en meestal ben je dan verkocht. Stoffelen gaf zich met han den en voeten gebonden aan Het verhaal van Stoffelen s Koning Voetbal over toen voetbalcarrière is er een zo- hij elf was en werd op zijn als er honderden zijn. Als vijftiende jaar lid van Ajax. Het ging van een leien dakje. Drie jaar later moest Anderiesen vervangen wor den en het oog viel op Stof felen. Geen dankbare taak voor een jong debutant. Maar Stoffelen rooide het wel. Hij speelde spil en daar na rechtshalf, omdat er op een gegeven moment een nijpend gebrek was aan kanthalfs. Eerst rechts, waar hij eigenlijk hoorde, toen links. Intussen kwam nog iets anders z'n aandacht op eisen. De Maatschappij. Dat kon, zei Stoffelen en ver deelde zijn aandacht op de juiste wijze. En kwam in de maatschappij, waar hij we zen wilde. Met de voetballerij ging het intussen ook best. In 1941 werd hij voor het eerst in een Zwaluwen-team geko zen. Kort na de oorlog in 1946 werd hij lid van de Ne derlands Elftalclub. In to taal prijken er nu zeven interlandwedstrijden op zijn erelijst. Zeven wedstrijden, geen enkele nederlaag. In zijn internationale car rière heeft Stoffelen de wirid overigens niet onverdeeld in de zeilen gehad. Hij speelde een paar keer minder goed en verdween. Zijn bril was er mede schuldig aan Stoffelen is namelijk een van de weinige spelers op de Nederlandse velden, die bij het spel een bril dragen. Na tuurlijk niet die met het fijne gouden montuurtje, dat hij in de wandel gebruikt, maar een stevige van ijzer, die een stootje kan velen Zes jaar hééft ze stootjes ge veeld, maar de regen heeft hem toch wel eens parten gespeeld. Denk maar eens aan de 62 tegen Zwitserland, zegt Stoffelen, het was gewoon om razend te worden, zo weinig als ik zien kon. Daar laten we het dan maar bij. Stoffelen voelt im mers niets voor een Natuur lijke Historie in zoveel de len! Cr. Hedler aan, dat hij gedacht had aan een massale emigratie van ^oden naar een te vormen Joodse staat. Hedler werd er voorts van beschul digd dat hij degenen, die hebben deel genomen aan net complot tegen Hitier van 20 Juli 1944, „verraders" en „schur ken" heeft genoemd. De rechter concludeerde tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De verkla ringen der verschillende getuigen waren met elkaar in tegenspraak. Het openbaar ministerie verklaarde tegen de uitspraak in hoger beroep te zullen gaan. Kurt Schumacher, de leider der So ciaal-Democraten, heeft de vrijspraak van Hedler „een schandaal" genoemd, dat het gehele Duitse volk met weerzin zou vervullen. „Het bewijst," aldus Schu macher, „dat wij thans in dezelfde posi tie verkeren als in de laatste dagen van de republiek van Weimar, toen het ge vaarlijker was de republiek te verdedi gen dan aan te vallen. Het is onvermij delijk, dat de wereldopinie naar Hedlers vrijspraak de houding van het Duitse volk ten opzichte van de democratie zal afmeten." Te Kiel protesteerden 6000 personen tegen de vrijspraak van Hedler. De meeste winketiers te Kiel gaven ge hoor aan het verzoek van de vakbond om hun winkels tijdens de demonstra tie te sluiten. Fabrieksarbeiders leg den het werk neer om zich bij de de monstranten te voegen. Een dergelijke demonstratie te Neumünster, waar het proces werd gehouden, werd door Hedler's aanhangers, die de sprekers uitjouwden, verstoord. United Press meldt uit betrouwbare, goed ingelichte Oostenrijkse regerings bron vernomen te hebben, dat er be wijzen voorhanden zyn dat de Sicili- aanse bandiet Salvatore Giuliano finan cieel gesteund wordt door de Comin- form. De Cominform zou via haar par ticuliere bank in Oostenrijk in de af gelopen paar weken ongeveer 25.116.000 lire naar Giuliano hebben gestuurd. De zegsman van U.P. verklaarde, dat momenteel nog geen verdere medede lingen over deze zaak gedaan kunnen worden, omdat de Italiaanse autoritei ten hun onderzoek nog niet voltooid hebben. Hij zeide dat zulke remises in overeenstemming waren met de Comin- form-politiek om terroristische groepen in West-Europa te steunen. Volgens persberichten is Giuliano voornemens binnenkort zijn memoires in de Ver. Staten te publiceren. Zij zou den 7.000 geschreven pagina's omvatten en uit Italië zijn gesmokkeld. In de chemische latex-fabriek van Dow te Midland (Michigan V.S.) zijn door een ontploffing acht arbeiders om het leven gekomen. Drie arbeiders wor den vermist, dertien werden ernstig, twaalf licht gewond. In de omtrek wer den ruiten vernield en in de gehele stad trilden de huizen op hun grond vesten door de ontploffing. Een rode vuurbol schoot de lucht in. Het dak van het gebouw werd opgelicht en kwam in kleine stukkep op de grond terecht. In het gebouw bevonden zich veertig arbeiders, die reparatiewerk zaamheden verrichten aan buizen, die bij het kleuren van latex worden ge bruikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1