Echtscheidingen zijn in Rome niet te koop I 30 HET DOM DER VROUW Ontdek de LENTE! Weehmen u voor 't seizoen De mannen vinden het niet mooi Hoge kerkelijke rechtbankde Rota, procedeert tegen communistische pers Eén jaar geëist tegen „Prof" Pootjes ^«hkii BEWIJZEN TOT NU TOE NIET GELEVERD H-O geeft U energie en uithoudingsvermogen GOOD NIGHT" Dienstplichtigen ongunstig beïnvloed VRIJDAG 17 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 Schandaal-propaganda wordt ontzenuwd 't Is heerlijke, gezonde kost, en in een ommezien klaar I H-O Havermout is voordelig anfntZ stoffen als nieuw- tS.kn.itoi» Doo, >r«f in Smaad en laster Paus opperste rechter Voorbeelden Ot. Huurauto's aan de stations „Bovag" niet bevreesd voor opslokking door N.S. (2 Wat doe je met een gele jurk als het regent? Pleidooi van mr. Stokvis SOOO liter room in een sloot Vrachtauto kantelde Canadese „diplomaat" naar zijn land terug OOK IN GOUDA MARGARINE OORLOG (Van onze Romeinse correspondent) Toen de Heilige Roomse Rota nu bijna acht maanden geleden een aan klacht indiende by de Officier van Justitie van de Italiaanse Rechtbank te Rome tegen de communistische dagbladen „Unita" en „II Paese", die haar in een aantal artikelen van corruptie en simonie beschuldigd hadden, was daarmee de grondslag gelegd voor een proces dat voor de gehele Kerk van het allergrootste belang is. Want in het goedvoorziene arsenaal van ver wijten en beschuldigingen, die er sinds eeuwen tegen de Katholieke Kerk worden ingebracht, is er een, die de ereplaats inneemt en die met een onver moeibaar optimisme telkens weer naar voren wordt geschovën. Dat namelijk de kerkelijke rechtbank weliswaar met een braaf gezicht de onontbindbaar heid van het huwelijk leert, maar dat ze intussen toch maar vonnissen wijst, waarbij de nietigheid van bepaalde huwelijken wordt vastgesteld. En terwijl men met een weids gebaar dergelijke juristenhandigheidjes ter zijde schuift, zegt men, dat dit proces op hetzelfde neerkomt en dat de kerkelijke recht bank, ondanks haar mooie theorieën, echtscheiding toestaat aan hen, die er het geld voor over hebben. dus niet het minste verschil." Het blad spreekt van de schijnheiligheid, waar mee de Rota-rechters de portefeuilles van de partijen weten leeg te krijgen. Het proces, waarover dit artikel gaat en waarin de pleidooien op 25 Februari a.s. zullen worden gehouden, zal thans duidelijk moeten vaststellen of deze zeer zware beschuldigingen waarheid bevat ten. De Heilige Roomse Rota. de hoge kerkelijke rechtbank, treedt hier op als civiele partij in een strafproces, dat ge voerd wordt voor de Italiaanse rechter. Het proces heeft dus betekenis, omdat het de eerste maal is, dat er in de rechts geschiedenis een rechtbank van een staat als partij optreedt voor een rechtbank van een andere staat, waaraan interes sante volkenrechtelijke bespiegelingen kunnen worden gewijd terwijl het proces nog onvergelijkelijk veel belang rijker is voor de positie van de Rota in Italië, waar haar vonnissen krachtens het Verdrag van Lateranen rechtskracht hebben en waar de Rota de enige instan tie is, die een huwelijk nietig kan ver klaren, daar het kerkelijk (en dus on ontbindbaar) huwelijk door de Italiaanse wet erkend wordt. Op 9 Mei 1949 publiceerde „II Paese" een spotprent, waarop men een paar mensen met elkaar in gesprek zag. Het onderschrift luidde: Wanneer staat de Rota eigenlijk een echtscheiding toe? Alleen om zeer ernstige redenen. Maar ik dacht, dat het ook lukte, wanneer je een paar millioen -lire be taalde? Noem je dat dan soms geen ernstige reden? De ..Osservatore Romano" repliceerde op ieze spotprent en de dag daarop pu bliceerde zowel „Unita" als „II Paese" artikèlen, waarboven als koppen stonden: „Voor een paar millioen lire krijgt men van de Rota een mooie echtscheiding, gesteld in fraai curie-latijn" en „De Heilige Rota staat geen echtscheiding toe. maar ontbindt wel huwelijken". In de artikelen werd betoogd, dat men met een paar millioen lire en een jaartje ge duld echtscheiding kon krijgen, dat de procedure voor de Rota de kostbaarste procedure was, die men zich maar den ken kan. dat de rijken, door een echt scheiding te kopen hun ziel kunnen red den op de dag des oordeels en dat daar voor natuurlijk geen bedrag te hoog mag zijn. ,,11 Paese" schreef: „De Rota laat zich nooit een prooi ontschieten. Ze spreekt geen echtscheidingen uit, maar verklaart alleen huwelijken nietig. Maar na zo'n nietigverklaring kan men weer opnieuw voor de Kerk trouwen en er is Wetenschappelijk is vastgesteld, dat een dagelijks H-O ontbijt U in staat stelt meer te presteren. Het verhoogt de arbeidslust en houdt U fit en veerkrachtig! H-O bevat in natuurlijke vorm een keur van onmisbare voedingsstoffen. Moeders, geeft het uw gezin dagelijks als ontbijt of toespijs. Het is zo heerlijk en gezond! Koopt bij uw winkelier vandaag nog een pak en let vooral op, dat II het originele H-O merk krijgt Zorg, dat V steeds originele pakken in huis hebt. V tast dan nooit mis. I ie ragfijnew Sel spelen- lijden! Mie5 wat e«r vtaagt, "LU HTs Een Auditor van de Rota, daartoe ge machtigd door een plenaire zitting van de Rota-rechters, heeft daarop de 28e Juni een aanklacht ingediend tegen de hoofdredacteuren van beide bladen wegens smaad en laster en hij heeft aan de Officier van Justitie medegedeeld, dat zij aan verdachten ampele gelegenheid zouden geven tot het leveren van de bewijzen voor hun beweringen. De zitting van de rechter was bepaald op 7 November van het vorige jaar, maar de verdachten vroegen om uitstel, hetgeen verleend werd, waarna de zitting werd vast gesteld op 21 November. Op die datum vroe gen verdachten om een minnelijke schik king, eventueel om een behandeling van de zaak met gesloten deuren. Maar de Rota ziet in dit proces een gelegenheid om tegenover de gehele wereld haar integriteit te laten vaststellen door een onpartijdige rechter en weigerde dus op dit verzoek in te gaan. De zitting die op 19 Januari was vastgesteld kon weer niet doorgaan omdat de schrijver van het artikel in „II Paese" inmiddels over leden was, na een verklaring te hebben ge dicteerd, waarin hij zei, nooit de bedoeling te hebben gehad de Rota te beledigen, maar alleen een pleidooi te hebben willen leveren voor het mogelijk maken van echtscheiding. De Rota heeft inmiddels notariële uittrek sels overgelegd over haar rechtspraak van tientallen jaren, gegevens uit haar archief en haar boekhouding beschikbaar gesteld en een memorandum ingediend over haar be voegdheid. haar taak en haar werkwijze. De Paus is opperste rechter van de ge hele Kerk. Hij alleen is bevoegd in zaken betreffende kardinalen, bisschoppen en rege rende vorsten, hij kan deze rechtsmacht aan de Rota delegéren, die dan in eerste instan tie rechtspreekt. Maar de Rota oordeelt in hoger beroep (of zelfs in hoger beroep voor de tweede maal ingesteld) in zaken die irj eerste aanleg onder de bevoegdheid vallen van de diocesane en regionale rechtbanken Zo zal een rechtszaak betreffende partijen die in Amersfoort wonen in eerste aanleg komen voor de kerkelijke rechtbank van Utrecht. Van de uitspraak van deze recht bank kan dan, zo partijen dit willen, ho ger beroep worden aangetekend bij de ho ger geplaatste rechtbank van Haarlem. Maar partijen kunnen ook ineens in hoger be roep gaan bij de Rota die van alle zaken ter wereld in hoger beroep kan kennis ne men. Men denkt wel eens dat de Rota al leen rechtspreekt in zaken waarin de nietig verklaring van een huwelijk gevorderd wordt, maar ook vermogensgeschillen, en strafzaken vallen onder haar competentie, hoewel het waar is dat het merendeel van de processen gaat over de vraag: of een huwelijk al dan niet geldig gesloten is Het is duidelijk dat dit iets heel anders is dan een echtscheidingsproces, waarbij een werkelijk bestaand huwelijk wordt ontbon den wegens overspel, mishandeling of in sommige landen wegens morele wreedheid of zelfs bij onderlinge toestemming. De Rota daarentegen kan alleen maar verklaren dat een huwelijk niet wettelijk gesloten is en dat het dus nooit bestaan heeft, omdat bijv. partijen nog niet oud genoeg waren, om dat ze elkaar in. een verboden graad ver want waren of omdat een der partijen niet gedoopt was hetzij omdat er bij de huwe lijkssluiting een vormverzuim tis begaan (ontbreken van priester of twee getuigen) ofwel omdat er bij een van de partijen geen toestemming was doordat deze krank zinnig was, niet wist wat het betekende te trouwen of door geweld en dreigementen tot het huwelijk gedwongen was. In één geval staat de Kerk echtschei ding toe. De Paus kan namelijk krachtens de hem gegeven macht tot binden en ont binden een geldig gesloten huwelijk ontbin den, wanneer het vaststaat dat het huwelijk nog niet door vleselijke gemeenschap ls voltooid en wanneer er bovendienernstige redenen zijn tot ontbinding. Het zal er nu volgende week om gaan of het waar is, dat de Rota huwelijken van rij ken eerder nietig verklaart dan die van min vermogenden en of het waar is dat de pro ceskosten bij de Rota werkelijk zo hoog zijn als beweerd wordt en of iemand, die ze niet betalen kan, geen recht krijgen kan. De Rota stelt, dat men het proces kosteloos kan voeren, wanneer blijkt dat men de kos ten niet kan dragen. Ook gedeeltelijk kan men ontslagen worden van de kosten. In al deze gevallen draagt de Heilige Stoel de onkosten en het jaarlijks deficit van de Heilige Stoel bedraagt om en nabij de twintig millioen lire. Uit de hierbij gepubliceerde statistiek blijkt, dat er in het tijdvak van 1936 tot 1948 1030 huwelijkszaken werden behan deld waarvan 458 of bijna de helft vol komen kosteloos. Van de door partijen betaalde pro cessen eindigde 38.6 pCt. met de ge vraagde nietigverklaring van het hu welijk, terwijl/de kosteloos gevoerde processen in 45.8 pCt. van de gevallen het gewenste resultaat hadden. Aan het materiaal, dat Mgr. Staffa, de vertegenwoordiger van de Rota in het proces, ons beschikbaar stelde, ontlenen wij enige voorbeelden, die het niet erg aannemelijk maken, dat de Rota haar vonnissen bepaalt naar aanleiding van de rijkdom of de invloed van de eisende partij. Het meest overtuigende voorbeeld, dat ook na meer dan drie eeuwen nog nooit overtroffen is: Toen de Kerk weigerde het huwelijk van de Engelse koning Hen drik VIII met Catharina van Aragon nietig te verklaren, hoewel het gevaar dreigde, dat de Engelse koning, .de „ver dediger des geloofs", een schisma zou uitlokken en aan welke uitspraak voor een groot deel het afvallen van een heel land moet worden geweten. Een jonge gravin uit de hoogste finan ciële kringen van Italië huwde een grootvor. Het huwelijk werd door een kardinaal ingezegend en de bruiloft werd met veel luister gevierd. Maar na enige jaren begon zij een proces om haar hu welijk nietig verklaard te krijgen om dat haar vader haar indertijd tot het huwelijk gedwongen zou hebben. De Rota wees de eis af. Een arme meubelmaker uit midden- Italië begon een proces omdat hij tot zijn huwelijk met een boerenmeisje ge dwongen zou zijn. De Heilige Stoel be taalde de 72.649 lire proceskosten (onge veer 450 gulden, een normaal bedrag voor een Nederlands proces voor de Hoge Raad) en de eis werd toegewezen. Een negermeisje werd ondanks haar weigering door haar vader voor vijf koeien aan een trouwlustige dorpsgenoot verkocht, die haar naar het altaar bracht nadat zij net zo lang met stok slagen behandeld was, tot zij toegaf. De missionaris wist van niets en trouwde het paar. Het huwelijk werd nietig ver klaard na een kosteloos proces. Zeer tekenend is ook het voorbeeld van een lid van een van de oudste vorstenhuizen van Italië, dat zelfs een paus onder zijn telgen rekent. De jonge prins wat buitengewoon rijk. Zijn hu welijk mef een dame uit de hoogste adel bleek zeer ongelukkig en tenslotte kwam het tot een schandaal. Met de grootste aandrang werd toen de Rota bestormd, de allerhoogste relaties oefenden hun invloed uit om toch maar de nietigver klaring van het huwelijk te krijgen. Maar de Rota deed de uitspraak „non constat de nullitate", het bewijs voor de nietigheid van het huwelijk is niet geleverd, en wees de eis af. Van enige contra-protectie van be middelde eisers (men zou het na deze voorbeelden haast kunnen gaan denken), blijkt echter evenmin. De cijfers spreken voor zich zelf. Het lijdt niet veel twijfel hoe de uitspraak zal luiden van de Italiaanse rechter, die zich geplaatst ziet tegen over een overvloed van overtuigend bewijsmateriaal, waartegenover de ge daagden al zeer weinig anders kunnen stellen dan onbewezen verdachtma kingen. Het is te hopen, dat er door het vonnis van de Italiaanse rechter een fantastisch sprookje, dat het altijd v' maar weer goed doet, over de Katho lieke Kerk uit de wereld geholpen zal worden. Of het met andere woorden eigenlijk wel ooit bestaan heeft. Statistiek van de huwelijkszaken, die door de Rota behandeld zijn vanaf 1936 tot 1948 met vermelding van de uitspraak en van eventuele gratis behandeling. Aantal Gratis Eis Eis toegewezen Jaar vonnissen behandeld afgewezen Totaal Gratis Niet gratis 1936 75 38 41 34 19 15 1937 74 40 49 25 17 8 1938 70 39 43 27 21 6 1939 55 25 41 14 10 4 1940 78 33 54 24 14 10 1941 86 39 56 30 19 11 1942 76 38 50 26 13 13 1943 91 40 45 46 20 26 1944 67 30 36 31 14 17 1945 81 38 42 39 13 26 1946 75 36 45 30 17 13 1947 78 18 25 53 13 40 1948 124 44 72 52 '20 32 Totaal 1030 458 599 431 210 221 0«0o f pak (Van onze Haagse redacteur) Tegenover bezwaren, aangevoerd door de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, heeft de Bond van Auto mobiel- en Garagebedrijven „Bovag", die volgens eigen zeggen 99 pet. van de Nederlandse garagebedrijven achter zich heeft staan, gisteren in Den Haag een nadere toelichting gegeven op de motie ven, die geleid hebben tot de geconcipi eerde samenwerking met de Spoorwe gen inzake het verhuren aan treinrei zigers van auto's zonder chauffeur. Daar het recht en zelfs de plicht zo wel van het autobedrijf als van de N.S. om het reizend publiek zoveel mogelijk te gerieven moeilijk betwist kunnen worden, was samenwerking tussen de Spoorwegen en de garages een logische oplossing, waar men service wilde ver lenen aan automobilisten, die soms re den hebben om per trein te reizen en aan treinreizigers, die soms behoefte hebben aan het gebruik van een auto. Wanneer er ongerustheid wordt geuit over te vergaande bemoeienissen van de N.S., antwoordt de „Bovag", dat beide partijen zelfstandig handelen t.a.v. hun eigen zaken en hun taken uitsluitend co- ordineren om het publiek te gerieven. Men is derhalve van deze kant voor alsnog niet beducht voor opslokking door de Spoorwegen. De practische or ganisatie zal niet overhaast op gang worden gebracht; er is voorlopig meer sprake van een „agreement" dan van een contract. Wat de auto's, die de reizigers ter be schikking zullen staan, zelf betreft, kan ,nog worden medegedeeld, dat deze qua grootte van het middeltype zullen zijn. De kosten ad 22 ct. per km. liggen 3 ct. per km. lager dan die voor het huren van een auto met chauffeur. Op het werkterrein van de taxi s wil men zich niet begeven. Vier personen welden gedood en een zwaar gewond, toen Woensdag in de rubbertuinen van de gouvernements rubberonderneming „Vada" ten Noor den van Tjiandjur een jeep uit een hin derlaag werd beschoten. De slachtoffers zijn de planter Gans, een mandur en twee ondernemingswachters. De behandeling van de benzinewet, wel ke op de agenda der Tweede Kamer voor deze week stond, is uitgesteld tot de ver gadering, welke in de eerste dagen van Maart zal worden gehouden. malen 42 Lm. dames-pyama van gestreept flanel, diverse kleurencombinaties. Na de korte, vrij hevige winterperiode, die we onlangs hebben door gemaakt, is als een verras sing een tijdje van zacht regenweer gevolgd. We kunnen er natuurlijk uitge breid over discussiëren of het een of het ander te verkie zen is, of droog vriesweer gezonder is dan nat kwakkel- weer. Al onze voors en te- gens vallen echter weg, als we even tijd kunnen vinden om op een mooie dag naar buiten te trekken. Het doet er helemaal niet toe of dat „buiten" de wandelpaden in de duinen, het Gooi of van het Vondelpark betekenen. Kijk en zie, hoe de natuur haar vreugde óver het zach te regenweertje demon streert! Kijk, hoe, schuw en voorzichtig nog, de eerste groene blaadjes uit de knoppen proberen te bre ken. Een zacht groene glans ligt er al over de twijgjes. Sneeuwklokjes en crocus- sen steken ook al hun nieuwsgierige kopjes boven de zwarte grond uit, al doet de soms nog gure wind hen nog aarzelen om de zo par mantig begonnen tocht naar boven onmiddellijk te ver volgen. Zie, hoe sieriijk en be vallig de glanzende elzen- en hazelkatjes hangen te bengelen, en hoe de kas tanjeknoppen zwellen van leven door de warmte van de naderende lente, waar planten en bloemen kenne lijk veel gevoeliger voor zijn dan de mensen, die weggedoken in dikke win terjassen, die tekenen van ontwakend leven bezien of voorbijlopen. Hoevelen van ons immers komen er niet toe om al deze voorjaars herauten op te merken. De wind is zoel en vochtig en we merken slechts, dat de boel in huis zo klam aan voelt. In het bos heeft het sneeuwklokje zijn kopje bo ven de grond uitgestoken, maar wij zien alleen, dat de spruitjes bij de groenten- man nog altijd duur blij ven. Bruinglanzende katjes wiegelen aan de hazelaars, maar wij zien alleen maar de gaten in de kousen van Jan en de scheur in Piet's nieuwe blouse. En dan op een goede dag bemerken we met een schok, dat de kale boom voor ons huis een fris groen kleed heeft aangetrokken en dat het dus weer lente geworden is, zonder dat we het heb ben opgemerkt. Wat een vreugde, wat een innerlijke blijheid hebben we ons daarmge laten ontgaan. Hoe hadden we al wekenlang kunnen genieten van de ko mende lente, als we maar even, tussen ons werk door, tijd hadden genomen om die oude trouwe boom in het oog te houden. Waarom zijn we niet, toen we toch bood schappen moesten doen, even door het park gelopen om naar het ontluiken van al dat groen te kijken? Waarom hebben we niet één middag onze stop- en naaimand in de steek gela ten voor een frisse wande ling in hef bos? Als een maal de bomen groen staan, is het te laat om onze te kortkoming te herstellen. Laat ons onze kans grijpen nu ze er is. Laat ons de lente gaan ontdekken nog voor ze arriveert, om daarna met een hart vol voorjaars vreugde met hernieuwde moed aan het werk te gaan. Zondag: Tomatensoep aardappelen, vlees, brussels lof, griesmeelpudding met stoofperen. Maandag: Rest tomaten soep, aardappelen, rest vlees, gestoofde uien. Dinsdag: Aardappelen, an dijvie, grutjes toe. Woensdag: Aardappelen, (gebakken lever), rode kool, custardvla. Donderdag: Aardappelen, spek, bruine bonen, appel o'f appelmoes. Vrijdag: Aardappelen, ge stoofde vis, bietensla, vis saus, drie in de pan. Zaterdag: Stamppot, zuur kool, (rookworst), rijst met boter of margarine en sui ker of rijstebrij. Wat eten we in de Fe- bruari-maand? Laten we dif weekmenu eens nagaan. Op Zondag: Soep vooraf van een blikje tomatenpurée, bouillon, een gefruit uitje, boter of margarine en bloem. Men maakt deze voor twee dagen tegelijk, zodat op de drukke Maandag de soep maar opgewarmd behoeft te worden. Het vlees kan 's Zaterdags gebraden wor den en zal, wanneer men er zuinig mee is, tevens voor Maandag kunnen dienen. Wanneer men daarbij een flinke hoeveelheid jus maakt, kan die tot en met Dinsdag dienst doen. Brusselslof is gauw klaar en de toespijs kan ook de dag tevoren wor den bereid (op de kachel la ten stoven). Maandag: Soep en vlees zijn klaar en uien zijn ge makkelijk te bereiden. De uien schoonmaken. door snijden, in weinig water met zout gaarkoken (in pl.m. Va uur) en ze afmaken met pe per, azijn en wat boter of margarine. Men kan de groente binden met iets bloem. Dinsdag: De andijvie op zetten met aanhangend wa ter en kort koken (pl.m. V4 uur). De groente geven in een melksausje. De grutjes in melk gaarkoken (125 gram per liter). Dit gerecht is in 14 uur gaar. Eventu eel kan men er een ei bij geven, doch ook zonder dat is dé maaltijd (door de melk) volledig. Woensdag: Gebakken le ver, een zeer goed voedings middel, wordt bereid door pl.m. 1 cm. dikke plakken in te wrijven met peper en zout, door bloem te halen en vervolgens in de koeken pan in hete boter of mar garine langzaam bruin te bakken. De baktijd mag niet langer zijn dan 14 uur daar de lever anders taai en hard wordt. De jus kan afge maakt worden' met wat ge fruite ui. Donderdag: Voor t gaar- maken van bruine bonen is de hooikist nog altijd een geschikt hulpmiddel. Men bespaart er brandstof mee en men hoeft niet naar het gerecht om te kijken. Vrijdag: Visdag. Gestoof de vis heeft het voordeel, dat het vocht, waarin de vis ge stoofd is, tot saus bijgebon den kan worden met wat bloem of maizena. Daar het hoofdgerecht snel klaar is, ls er wat meer tijd beschik baar om de voedzame drie in de pan te bakken. Zaterdag: Stamppot, zuur kool met rookworst alles in één pan gekookt; onder in de zuurkool, hierop de worst, dan de aardappelen. In pl.m. 14 uur is het gerecht klaar. Men kookt het ge recht met weinig water en stampt het zo kort mogelijk. Wat melk en boter of mar garine kunnen de stamppot smeuïg maken. Is de rook worst te kostbaar, dan geeft men rijstebrij in plaats van droge rijst toe. Het is de Engelse vrou wen verboden, zich in Parijs te kleden. Doet een enkele harer dit toch en treedt ze het Britse zelfbe wustzijn met voeten door bij Patou of Piguet binnen te gaan om er een model te be stellen, dan gebeurt dat met de vingers op de mond en geheimzinnig gefluister. In derdaad, er is een ijzeren gordijn, maar er zijn ook gouden of liever gezegd de- viezengordijnen, waar me vrouw Mode verstoppertje of kiekeboe achter speelt naar gelang de welgesteld heid der nationaliteiten. Mevrouw Mode lijdt ..een beetje aan bloedarmoede, en bij gebrek aan élan teert ze op de oude halve eeuw die voorbij is. Haar belangstel ling voor de rok. die over dreven was en zich uitleefde in de meest ondraagbare en onmogelijke gekronkelde plooisels, gaat nu enigszins over op het lijfje en laat de rok, die sluik en glad is, met rust. Acht en dertig a veertig centimeter is de rok van de grond, voor de avond soms wat korter, alleen op de voet voor groot gala. De kor te avondrok heeft echter een los waaierend pand of is on gelijk aan de zoom als in 1926. Boven de taille hebben de japonnen wat meer souples se en er is een neiging tot licht blousen in de rug.. De zomerjurkjes hebben korte mouwtjes of geen mouwen en zoals een vorige maal reeds gemeld, heeft, tot onze on uitsprekelijke verontwaardi ging, de hemd-jurk in een der collecties de kop durven op steken. De mode is toch ook eigenlijk niet wijs, óf he melhoog juichend of ten do- horen mompelen, dat 2e een Anti-hemdjurk Vereniging" willen oprichten. Onmiddel lijk hebben wy ons als lid opgegeven. Maar het is reeds eerder geconstateerd, de behaag zucht van de vrouw wordt doorkruist door haar heime-> lijk verlangen, haar zusters de ogen uit te steken. En dat bereikt ze slechts als ze de nieuwe mode aan haar rok Eenvoudig katoen jurkje voor zomer 1950 naar Engels ontwerp de bedroefd. Of één en al new look-romantiek met sier lijke middeltjes, idyllen van strookjes en rhythme van rokken, of nuchter, zakelijk met die ellendig gladde, mouwloze zakjurk, waarvgn de ceintuur nog op de nor male plaats mag zitten. Maar de hemel weet hoe snel het middel wellicht denatureert. En als de mannen die nare nuchtere hemdjurken nu aardig vonden, dan was het nog enigszins te begrijpen en te vergeven. Maar de meesten haten ze en zien een vrouw veel liever in de gratie van de wijde rok. Wij hebben enigen van hen al vasthoudt. Ook als die kort en strak en onflatteus is. De mantel schijnt voor deze zomer tot inkeer te zijn gekomen. Hij neemt zijn overdreven ruimte terug en boet voor de enorme kraag met iets wat nauwelijks meer kraag is. Als altijd is er in de voorjaarscollecties veel marine, nog steeds met veel wit gegarneerd, maar daar naast is er een overwoeke ring van geel, van citroen, rijp en onrijp tot sinaasap pel. Geel is heerlijk voor don kere vrbuwen. maar geef hoort bij een zonnig land. Wat doe je met een jurk.'die de kleur van de zon heeft, als het regmt? (Van onze verslaggeefster) Gekleed in een beige, militair aan doend pak, met hoge kraag, waarboven het magere gezicht met de ruige baard nog bleker leek dan het waarschijnlijk was, stond Donderdagochtend „Profes sor Pootjes" voor de Amsterdamse Rechtbank terecht. Johannes Willem Pootjes, zestig jaar oud kunstnijveraar uit Hilversum, werd ten laste gelegd, dat hij in de zomer van 1946 dienstplichtigen, die naar Indonesië zouden vertrekken, zou hebben overge haald, zich na hun inschepingsverlof niet te melden. Hij zou dit gedaan hebben door middel van advertenties, waarin verdachte zich uitgaf als Professor in hoge Jurisdictie. Hij had 17 jaar een studie van de grondwet gemaakt en be toogde tot de vele militairen, die op al lerlei manieren zijn adres gekregen had den, dat uitzending naar Indonesië, tegen hun wil in, in strijd met de grondwet was. Wensten zij zich hiertegen te ver zetten, dan moesten zij hun uniform naar het ministerie van Oorlog zenden en onderduiken, daar zij anders tóch zouden worden gestuurd. Tevens wordt hij ervan verdacht financiële steun te hebben verstrekt aan deze onderduikers en verdere steun, die zij nodig hadden te hebben verleend. Vervolgens wordt hem ten laste ge legd, dat hij in de „Vredestichter", een tijdschrift, dat Pootjes in 1949 samenge steld en, volgens zjjn zeggen, gestuurd heeft naar de ministers, Kamerleden, rechterlijke macht en politie-autoriteiten, een artikel geschreven heeft, waarin hij zich op zeer beledigende wijze uitliet over Koningin Juliana en Prinses Wll- helmina. Hij betoogde o.a., dat de .geest des Konings" niet in H.M. Koningin Juliana is overgegaan, maar op hem, Pootjes. Tijdens het eerste verhoor ontkende verdachte ten stelligste militairen tpt desertie te hebben overgehaald. Slechts zij, die reeds van plan waren zicj} na hun inschepingsverlof niet meer te melden heeft hij gewezen, hoe zij hun plannen konden uitvoeren. Ongeveer 500 militairen heeft hij in zijn huis in Hilversum ontvangen en over deze zaak gesproken. Drie van hen legden een getuigenis af. De 32-jarige v. d. G„ die inderdaad is ondergedoken en later door de krijgs raad tot drie jaar werd veroordeeld, be vestigde de verklaring van verdachte. De getuigenverklaringen van de twee an deren bewezen duidelijk de grote in vloed, die Pootjes op hun besluit had uit geoefend. Het verhoor van prof. dr. L. v. d. Horst, die over verdachte een psychia trisch rapport heeft uitgebracht, nam geruime tijd in beslag. In zyn rapport had getuige ver klaard, dat verdachte niet ontoereke ningsvatbaar was. Hierbij had hij ech ter vele restricties gevoegd en, die voor leken in vrij onbegrijpelijke termen ge steld. Het duurde dan ook wel even voor dat de president, mr. Meihuizen, uit de mond van prof- v. d. Horst had gehoord, dat verdachte een „hyste rische psychopaat" is. De Officier v»n Justitie, mr. Kist hield 'n requisitoir, dat uitmuntte door mild begrip voor de verdachte. Hij eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Hij kenschetste Pootjes als goedhartig man niet geheel normaal, op wie dat is in zijn leven reeds meer bewezen mi litaire dienst werkt als een rode lap op een stier, In het eerste gedeelte van zijn plei dooi, dat in het geheel meer dan drie uur duurde, trachtte mr. Stokvis aan te tonen, dat verdachte in het geheel geen professor-van-de-koude-grond is maar wel degelijk recht had op deze titel. Mr. Kist ontzenuwde echter deze verklaring. Vervolgens behandelde de verdediger het tweede punt van de ten laste leg ging, n.l. de majesteitsschennis. In zijn tijdschrift „De Vredestichter" had ver dachte namelijk artikelen geschreven, die beledigend waren voor het Konink lijk Huis. Ook deze uitingen van Poot jes zijn, evenals de affaire met de de serteurs, terug te voeren tot verdach- te's bezwaren tegbn het Staatsnoodrecht, dat hij in strijd met de grondwet acht. Mr. Stokvis wees er op, dat verd. met deze opvatting niet alleen stond ën las enkele passages uit geschriften van pro fessor Gerretson voor, die parallel lie pen met de woorden van Pootjes. Voorts toonde hij aan, dat verdachte wel de gelijk een grote verering en liefde voor het Oranjehuis koesterde. „Hij beschouwt de koningin als zijn Zuster in Christus, die dank zij de Grondwet Haar hoge positie kan be kleden. Van majesteitsschennis, dus het opzettelijk beledigen van de per soon der Vorstin, is geen sprake". Vervolgens viel verdediger de Of ficier van Justitie aan, waar hy in zijn requisitoir gezegd had. Pootjes op grond van in de dagvaarding opge nomen artikelen, veroordeeld te wil len zien. „De meeste geschriften van Pootjes' hand zijn volkomen onbegrij pelijk", zo betoogde mr. Stokvis en hij citeerde enkele passages daar uit waar inderdaad geen touw aan vast te knopen was. „Maar", zo vervolgde verdediger, „men wordt niet veroordeeld alleen omdat Een van de vrachtauto's van de Roer- mondse melkinrichting „Hygia", die da. gelijks tonnen zuivelproducten naar het buitenland vervoeren, is in de omgeving van Schaik (N.-Br.) gekanteld. De wa gen was geladen met 5000 liter slagroom en was op weg van Brabant naar Luxem burg. In een scherpe bocht moest de chauffeur uitwijken voor een tegenlig ger. Hierbij raakte hij in het zachte ge deelte van de wegberm, kantelde en be landde vervolgens met zijn wagen in een beekje. In een oogwenk was dit beekje gemetamorphoseerd in een zacht kabbe lende stroom van slagroom,, die by de toeschouwers luilekkerland-ideeën op riep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade wordt door verze kering gedekt De Canadese „diplomaat", die verle den week door de marechaussee te Bu- del' is aangehouden, en die een Apel- doornse autohandelaar voor f 2.000 heeft opgelicht, blijkt ook in het buitenland, o.a. België, Frankrijk en Italië te zijn gesignaleerd. Daar de man bovendien een niet on gevaarlijke psychopaath blijkt te zijn, zal hij naar Canada worden terugge stuurd. Sedert enige weken werd Donderdags op de markt in Gouda margarine vier cent per pakje beneden de normale pjys verkocht. De Goudse middenstanders hebben het er Donderdag niet bij laten zitten. Zij huurden ook een kraam en verkochten de margarine zes cent goed koper dan gebruikelijk. Het gevolg was; drukke klandizie bij de een en een lege kraam bij de ander. Het pleit schijnt hiermede reeds beslecht te zijn, want de concurrenten gaan nu met elkaar praten. men volkomen duistere betogen op schrift stelt". In verband met de wankele gezond heid van verdachte vroeg de verdedi ger, na tot vrijspraak te hebben gecon cludeerd, onmiddellijke invrijheidstel ling. Het verzoek werd echter afgewe zen. Na het laatste woord van verdachte, waarin deze nogmaals zjjn visie op het staatsrecht had gegeven, bepaalde de president de uitspraak op Donderdag 2 Maart a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5