RIDDER VAN RAPPARD PLECHTIG GEÏNSTALLEERD Wie een taak met liefde opvat, is niets onmogelijk Nieuwe films in Haarlem Verdi's Rigoletto voor Geloof en Wetenschap" Zonbloemen en vertrouwen in raadzaal van Heemstede Kranslegging op de Vrijheidsdreef SLEUTEL WEG? AGENDA Herwonnen Levenskracht WASSENAAR ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 J PAGINA 2 De geboorte van een tweeling UUe&it VOOR DE BABY Burgerlijke Stand Een woord uit het hart Kranslegging Aangrijpende voorstelling Successen van „Alberdingk Thijm" „DE SLEUTELSPECIALIST i Het gouden jubileum van de Bond van Bloembollen- handelaren Cross Country van de Noord-Holl. Ruitersport vereniging H.O.V. LEDENCONCERT Nationale loterij Wedstrijden van de Reddingsbrigade Handbaltcmrnooi van „Onze Gezellinnen" Haarlems elftalOostelijk elftal Voordrachten van dn Portielje Jubileum van chauffeur Verenigde Kath. Dammers Kem brandt hebben. Alle leeftijden. Palace City Luxor Frans Hals Spaarne WASSENAAR etaleert Zondag, Maandag en Dinsdag: 2 bijzonder mooie BLANK EIKEN SLAAPKAMERS Filmavond „Nachtrepetitie" R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Ambtswoning burgemeester Pluimveevereniging „De Eendracht" Zondagsdiensten ZANDVOORT Vastenavondfeest SANTPOORT Zondagsdienst Kerklijsten _Y_ Zij, die het voorrecht hadden om tegenwoordig te mogen zijn bij de instal latie van de nienwe burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard, zullen ongetwijfeld geconstateerd hebben, dat Heemstede een magistraat heeft gekregen, op wie grote toekomst-verwachtingen mogen worden gebouwd. In een eenvoudige, maar des te hartelijker installatierede, die hij uit het hoofd formuleerde, waardoor een rechtstreeks contact met de aanwezigen ontstond, wist hij een uitstekende indruk te maken. De raadzaal was met frisse voorjaars bloemen versierd, bloemen, die ook de echtgenote van de nieuwe burgemeester b|j haar binnentreden van het raadhuis mocht ontvangen. En naast haar zat de vierjarige Willem Van Rappard, die zich tijdens de vele redevoeringen keurig wist te gedragen. Ruim honderd genodigden vulden de raadzaal, die voor deze gelegenheid mis schien wel wat te klein was. Op de eerste rijen zaten de raadsleden en de fami lie, dan de oud-burgemeester, jhr. Van Doom en echtgenote, burgeaheesters uit de omgeving (namens de Haarlemse burgemeester was aanwezig wethouder A. Angenent), de burgemeesters uit de omgeving van Olst met de wethouders van deze gemeente, de beide pastoors van Heemstede en andere geestelijken, ver schillende notabelen, hoofden van gemeentelijke diensten enz. De waarnemend burgemeester, de heer E. J. van Lent, opende de bijeen komst met gebed en heette daarna drie personen bijzonder welkom. Ridder van Rappard, diens echtgenote en de oud burgemeester, jhr. Van Doorn, die 32 jaar lang de gemeente leidde. Nadat de secretaris het benoemings besluit had voorgelezen, wees de heer Van Lent er op, dat het hart van tje Heemstedenaren zeven maanden vol verwachting klopte ten aanzien van de nieuwe burgemeester. De benoeming bleef zo lang uit dat de raad in de laat ste vergaderingen zelfs revolutionnaire neigingen kreeg. De benoeming op 26 Januari gaf zowel reden tot vreugde als tot teleurstelling. „In een gemeente als de onze, waar wij vier 'grote partijgroe peringen kennen, hoopt elke partij een burgemeester van haar richting be noemd te krijgen. En aangezien wij in ons staatsbestel maar één burgemeester per gemeente kennen, zijn er uiteraard altijd partijen die zich teleurgesteld voe len. Het is echter ook een feit, dat men spoedig over die teleurstelling heen is, nu uit de eerste indrukken is gebleken, dat de nieuwe functionaris een ambiti eus mens is. bereid zich tén volle te geven". Namens de gehele raad riep spreker Ridder van Rappard een har telijk welkom toe. „Toen u mij zeide, dat u uty benoe ming aanvoelde als een lot uit de lo terij, had u geen ongelijk, want u bent thans de burgervader van een der mooiste gemeenten van het aan natuurschoon zo rijke Zuid-Kenne- merland, op enkele kilometers afstand van de zee, vlak bij grote cultuur centra, een plattelandsgemeente, die uitgegroeid is tot de moderne foren sen-gemeente van deze dagen". „U verblijft hier temidden van royale wegenaanleg zo ging spreker voort, „prachtige plantsoenen, een boscomplex van tachtig hectare, moderne scholen, sportpark, zwemvijvers, ja zelfs een mooie aula met begraafplaats. De finan ciële positie der gemeente is kernge zond, zij is nooit noodlijdend geweest en kon altijd op eigen w-ieken drijven De geest onder de inwoners is uitste kend, ondanks verschil in geloof of po litieke overtuiging". Als voorbeeld noemde spreker de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, waaraan als novum in den lande een katholieke afdeling is verbonden. Vervolgens besprak de heer Van Lent de prettige verhouding in de raad onder wethouders en onder de ambtenaren. Daarna noemde hij de zorgen en pro blemen, de huisvesting, het beperkte bouwvolume, tekort aan scholen etc. Het nieuwe uitbreidingsplan van de gemeente, dat voor de volgende vijf en twintig jaar zal gelden, is in concept gereed en lag op uw komst te wachten. Als kapitaalsuitgaven in de toekomst r.oemde spreker het bouwrijp maken van terreinen, rioleringswerkzaamheden en de aanleg van een nieuwe zwem vijver. Als politiek testament liet jhr. Van Doorn achter de zorg voor de jeugd en het behoud van de geest van samen werking. Wanneer de streekbelangen in het oog gehouden worden, heeft het annexatiespook geen kans. De heer Van Lent besloot zijn toe spraak als volgt. „Dezer dagen ver klaarde u Heemstede niet te beschou wen als een doorgangsplaats, maar wellicht als eindbestemming. Ik hoop, dat u met uw gezin vele jaren zult Advertentie ts in de meeste gevallen een ver rassing, Het wordt een dubbele verrassing wanneer ge Uw BABY- UITZET gekocht hebt bij VAN WEERT. Ziet hiervoor onze étalage. ANEGANG 46 ONDERTROUWD: C. Bruijnes en N. Wagemans. GEBOREN: H. A. de VosRuijsenaars z.; M. H. ZonderhuisEvers z.; M. C. OomsVissers z R. van HeesHage z.; J. van Ooijendc Zwart z.; E. C. C. den BaasBoots z.; E. van DammerBam- hoorn z.; L. M. ZonneveldDriessen d.; E. T. L. van EmmerikKoch d.; A. NoortDaim d.; I. G. B. MohrTantow d.; M. M. B. RikoWinnubst d.; C. M. van der VeldeKuchler d. OVERLEDEN: B. M. van Rijswijk, 77 j„ Hazepaterslaan; J. Kroon, 87 j.. Dr. Leijdsstraat: W. A. van Dam, 77 j., Kam perlaan; W. F. J. do Graaf, 67 j., Schut terstraat. Advertentie AANGEREDEN DOOR EEN AUTO De dokter vindt opname in het ziekenhuis niet noodzakelijk. U kunt thuis verpleegd worden, zegt hij. De. wijkzuster kan U dan dagelijks komen verbinden. Bent U een van de 11.300 leden van het Kruis, dan Komt die hulp gratis, zo nodig tweemaal per dag Maar als U het niei bent. dan hebt U een ongeluk bij een ongeluk WIT-GEJ 77 KRUIS - Kenaupark 15 Tel. 16391, Haarlem. kunnen medewerken aan een grotere bloei van de gemeente onder Gods on misbare zegen". Burgemeester Van Rappard bracht in zijn rede allereerst dank aan H.M. de Koningin voor de bezegeling van z\jn benoeming en verklaarde diep besef te hebben van de grote verant woordelijkheid hem op de schouders gelegd. „Ik bid God", zei hij, „dat ik mij het geschonken vertrouwen waar dig zal mogen maken. In mijn vorige gemeente heb ik een prachtige leer school doorlopen", ging spreker voort, „die mij* heeft gemaakt tot een sociaal voelend mens en die mijn karakter verder heeft gevormd. Een juiste ver vulling van het hoge ambt van burge meester eist de hele mens met hoofd en hart en vraagt dienen in eenvoud ter wille van een gemeenschap. Die nen is levensdoel en daardoor hoop ik de burger- en gemeenschapszin te bevorderen, het verenigingsleven te stimuleren en een der uwen te wor den. Ik heb rnjj afgevraagd of ik Heemstede wel zou kunnen geven waar het recht op heeft. Of ik mijn voorganger zou kunnen vervangen, of ik als plattelandsburgemeester mij binnen redelijke tijd zou kunnen om schakelen, of ik voldoende leiding of ruggesteun zal kunnen geven. En ik ben tot de conclusie gekomen, dat wie een taak met warme liefde opvat, niets onmogelijk is". De burgemeester richtte zich dan.tot de raad, welke hij plechtig verklaarde boven de groeperingen te zullen staan; tot de wethouders, die hem met zoveel sympathie tegemoet kwamen en in de eerste tijd zoveel lering kunnen ge ven; tot de heer Van Lent, die de dank van de gehele bevolking reeds mocht oogsten voor de wijze, waarop hij ais waarnemend-burgemeester met vele op offeringen zijn taak vervulde. „Voor de ambtenaren zal ik steeds bereikbaar zijn", ging spreker voort. ,,De secretaris zal mij zeker in vele zaken willen bijstaan. Als hoogste chef van het gemeentelijk politiecorps wil ik verkla ren, hoe verheugd ik ben, dat Heemstede een eigen politie heeft. De waarde van een corps moet niet afgemeten worden naar de posten, maar naar de mate van rust en veiligheid, die het brengt. In het nieuwe en onbekende zie ik een bezielend element om een goed burge meester te zijn en mij geheel te geven. Mijn vrouw zal niets liever dan een goe de burgemeestersvrouw zijn. Wij vragen U daartegenover ons Uw vertrouwen te willen schenken." Het oudste raadslid, de heer H. Reyn- ders. sprak een kort woord, waarin hij enige perspectieven voor de gemeente belichtte De gemeentesecretaris, de heer N. Vos, liet de stem van het gehele amb tenarencorps horen, dat gereed staat om de jonge burgemeester met vreugde te ontvangen. De burgemeester van Deventer, mr. H. W. Bloemers, bracht de gelukwensen over van de burgemeesterskring, waartoe de heer Van Rappard zoveel jaren be hoord heeft. Onder grote vrolijkheid deed hij uit deze kring enige confiden ties. In het wapen van Heemstede, merk te hij op, ziet men zeven eenden, en het merkwaardige is, dat zeven burgemees ters tot onze kring behoren. De heer Van Rappard zette hier tegenover, dat het geen eenden maar kanetten zijn, dat hij nu de vreemde eend in de Heemsteedse bijt is en dat hij de opperwoerd uit Deventer dankte voor de grote opkomst uit zijn vroegere omgeving en zijn vriendelijke gelukwensen. De loco-burgemeester van Olst herinnerde na het uiten van zijn gelukwensen aan de principiële houding van Ridder van Rappard in de oorlogsjaren. In 1943 werd hij als bur gemeester door de Duitsers ontslagen en door zijn onverzettelijke houding is in Olst nimmer een Winterhulp ge weest. Moge U, besloot deze spreker, in blijheid, vrijheid, vrede en welvaart te Heemstede werken. Door ziekte van burgemeester Cremers sprak de burgemeester van Bloemendaal. jhr. mr. C. J. A. den Tex, namens dé buren. Heemstede en Bloemendaal heb ben in 100 jaar geen moeilijkheden gehad en volgens een Overijselse overlevering zouden ze nu een vet varken moeten slachten. Ridder van Rappard achtte het lang niet onmogelijk, dat dit varken uit de streek, waar hij zovele jaren gelukkig was, naar Heemstede gebracht zou kun nen worden. De burgemeester van Deven ter zou deze kluif dan volgens gelijke overlevering aan een tóuw door zijn ge meente kunnen leiden. De oud-burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. XV. v. Doom, verklaarde terecht enigszins ontroerd te zijn. 32 jaar gele den werd hjj op dezelfde plaats geïnstal leerd. Heemstede is de parel in de kroon van Kennemerland, maar de parel is een groot kleinood geworden, dat spreker met vreugde in de handen van zijn op volger legt. Het is geen phrase, dat het een geluk en genoegen is om in Heem stede burgemeester te zijn. „Le roi est mort, vive le roi!" besloot jhr. Van Doom. Burgemeester Van Rappard; „Le roi n'est pas mort, il vie!" De plechtigheid werd hierna gesloten verklaard en in de wethouderskamer werden de raadsleden aan hun nieuwe voorzitter voorgesteld. Ridder van Rappard wordt in zijn nieuwe gemeente welkom geheten. Terwijl de vele genodigden in afwach ting van de gelegenheid om de burge meester de hand te drukken zich laafden, begaf een kleine stoet zich naar het mo nument der gevallenen aan de Vrijheids- dreef. In het bijzijn van de wethouders, de gemeente-secretaris en mevrouw Van Rappard legde de nieuwe burgemeestèr een fraaie krans aan de voet van het monument, waarna hij enige ogenblikken stilte in aeht nam. Vóór „Rigoletto" schreef Verdi reeds een 16-tal opera's, waarvan slechts „Ernani" met de beroemde graftombe scène repertoire hield. Vanaf „Rigolet to" ging het anders. Dit werk en bijna alle daarna getoonzette libretto's ble ven vanwege de sterkere typering der hoofdpersonen „kas"-stukken; in Neder land hoorden we meer dan een tiental stukken uit Verdi's 2-de en 3-de perio de. Het blijvend succes van „Rigoletto" is dan ook niet toe te schrijven aan de drakerige inhoud, maar aan genoemde typering, hier vooral aan die van de hoofdpersoon. Het libretto is ontleend aan Victor Hugo's drama: „De Koning amuseert zich". De lichtzinnige hoofdfiguur trok Verdi echter niet aan, wel die van de hofnar Rigoletto, een uiterst-tragische figuur. Slechts in de aanvang lijkt de Hejrtog om politieke redenen moesten de rollen anders worden genoemd de hoofdfiguur te zijn. Doch - aldra be speurt een ieder, die zich in het werk verdiept, nie.t alleen naar een mooie aria luistert, dat Verdi Rigeletto het scherpst typeert en wel in elke gedaante: sarcastische nar, zorgzame vader en doortrapte schurk. Hiermede tekent zich de volle ontplooiing van Verdi's muzi- kaal-dramatisch talent duidelijk af. De andere figuren beeldt hij wel goed, maar niet zo raak uit, waardoor dan ook enige onevenwichtigheid ontstaat. Alles groepeert zich meer om de nar dan om de Hertog en daarom staat en valt dit stuk met de vertolking van de ti telrol. „Rigoletto" is 'een aaneenschakeling van uitingen van liefde en smart, doch daarnevens van haat, wreedheid, woede, wraak, spot, vervloeking, moordzucht enz., enz. Er wordt beweerd, dat der gelijke gemoedsuitingen destijds in Italië geliefd waren. Maar dan toch zeker niet' zonder muziek van Verdi, Want everfals bij „Traviata" kunnen we hier wijzen o£ de geniale, verklanking van dergelijke dingen door Verdi. Om slechts te wijzen op het onbenul lige, lichtzinnige vers van de Hertog in het laatste, bedrijf, waarin hij de trou weloosheid van de. vrouw bezingt. Is dit niet als muziek één der beste opera aria's uit die tijd? Op het schijnbaar onbeduidende „la. la"-wijsje van de nar, quasi opgewekt, doch waaruit het rhvth- me de hinkende, gang van de mismaakte nar en zijn vertwijfeling over het lot van zijn dochter spreekt dat is geen toneelspel meer, maar ware menselijk heid Op de ontmoeting van de nar en Sparafucilcv de bandiet-kroeghouder, die de Nar ziin moordenaarsdiensten aanbiedt. De cello-solo schept hier een atmosfeer van nachtelijke, lugubere en beklemmende geheimzinnigheid. En als beste voorbeeld het kwartet van vier- hoofdpersonen met totaal ver schillende karakters; de onschuldige, be drogen Gilda, de verleidelijke Hertog, de luchthartige dochter van Sparafucile en de als vader wraakzuchtige Nar. Wat een prachtig stuk ensemble-zang is dit géwordén, alleen benaderd door het ■Sextet uit Lucia di Lammermoor! Daarnevens is natuurlijk nog prafh- tige muziek geschreven op de (jammer genoeg) weinige fragmenten, waaruit zuivere liefde spre.ekt: RigolettoGilda. var1erdochter! De enige zwakke plek in Rigoletto zijn de soms wat minder gelukkig uitge vallen mannenkoren. De vertolking van de titelrol geschied de door 'Otakar Kraus en deze was qua zang superbe, misschien alleen door een eerste rang Italiaans zanger te overtref fen. Als speler voldeed hij in hoge mate, zolang hij op het toneel vertoefde bleef men steeds in spanning. Alleen uit zijn gestalte en gang sprak niet zo sterk als gewoonlijk zijn mismaakt lichaam en hinkende gang. De. ontkno ping van het drama, hoe voortreffelijk op zichzelf beschouwd, vormde o.i. niet het hoogtepunt van de avond. Het diepst ontroerde ons zijn smeekbede tot de ge wetenloze en onvermurwbare „Signori" om hem de schuilplaats van zijn ont voerde dochter aan te wijzen. Daarnevens trof ons spel en zang van Graaf Monterone, door Siemen Jongsma, die de. Hertog verwijt zijn dochter te hebben onteerd en de. Nar, die met zijn leed spot, vervloekt. Tussen al die dramatische tonelen bo den de liefdesscènes een welkome afwis seling. Nevens de Nar blonk Marjo Ingen Soet als Gilda uit. In het eerste bedijf klonk haar stem in hoge ligging een weinig gesluimerd, maar verder immer sereen. Chris Reumer zong zijn populaire aria's met de vereiste mentaliteit, Gerard Groot met zijn zwaar, mooi getimbreerd geluid was een prachtig type voor kroeg houder-bandiet, Lidy van der Veen een onvervalst verleidelijk Italiaans meisje en de overige zeven rollen had men goed bezet. Het orkest speelde onder dirigent Paul Pella met Zuidelijk temperament en het ballet onder leiding van Darja Collin verrichtte eenvoudige, smaakvolle dans jes. Dan een stijlvol, niet te conventioneel decor, fraaie costuums, goede regie en belichting. De schouwburgzaal was geheel bezet met een aandachtige schare, die blijkens het langdurige applaus ten volle had genoten van Vérdi's onvergankelijke mu ziek. Oh. KOOP. Op het toneel-concours te Schoon hoven, georganiseerd door de St. Jo- seph-vereniging in samenwerking met de R.A.O. van het garnizoen aldaar, be haalde de R.K. Haarlemse Rederijkers kamer „Alb. Thijm" met de opvoering van „Naar het Volle Leven" yan Henk Assmann, de tweede prijs. De eerste prijs hoofdrol is toegekend aan Joop Kruijver in zijn rol van de blinde Mar- tien Duifaar. Vervolgens is deze ver eniging ten deel gevallen een regieprijs en een prijs voor Miep Bueyk voor de goede vertolking van haar rol als Sjaantje. Met gering puntenverschil was de eerste prijs toegekend aan de ver eniging „De Speelewage" uit Den Haag, welke voor dit concours opvoerde „De Vrek" van Molière. De R.K. Rederijkerskamer „Alber dingk Thijm" geeft Zondagavond in „De Leeuwerik" een bonte avond als vasten avondviering. i Advertentie vv LANGE VEERSTRAAX 10 VEL. 11493 BIOSCOPEN: Rembrandt: De drie musketiers (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Dat gaat ons al len aan (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Zeg luister eens even (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Lulu Belle (afgekeurd); City: Fort Apache (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Verdoolde jeugd (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kl. Houtweg 103): Wer ken van oud-leerlingen van „Debuut", ge opend in de week 1017 u. (t.m. 18 Febr.); Leffelaar (Grote Markt)Schilderijen en •aquarellen van Louis Schrikkel en reisschet sen uit Oost-Afrika van dr. A. Melchior, geopend in de week 1017 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 19 tot 26 Februari waargenomen door: Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mar- nix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein. 7, telefoon 28523. Zaterdag 18 Februari Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „De held van het Westen" (liefdadig heidsvoorstelling), 8 uur. Krelagehuis: Buitengewoon optreden van Engels Jazzorkest „Vic Lewis", 8 uur. Zondag 19 Februari Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Nachtrepetitie" (volksvoorstelling), 8 u. Concertgebouw: Specialiteitenavond, 8 uur. Maandag 20 Februari Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „De drie zusters" (abonn A), 8 uur. Hoewel hét gouden jubileum van dé Bond van Bloembollenhandelaren eerst in April zal worden gevierd, meende het personeel toch op de eigenlijke dpg een geschenk aan het bestuur te moeten aanbieden. Dit geschenk bestond uit een mahoniehouten sigarendoos met één van Jan Steen's kostelijke taferelen op hét deksel in gedreven zilver, benevens drie asbakken van gedreven zilver. De" Noord-Hollandse Ruitersportver eniging vroeger „de Haarlemse Ma nége" zal Zondag 19 Februari 2 uur n.m. een Cross-Country houden op de weilanden van het landgoed ,,'s Gra- venweg" aan de Vogelénzangse wég, na bij de Beckslaan te Vogelenzang. Voor deze 2500 meter lange Cross, waarin natte sloten en hindérnissen tot een max. hoogte van 90 c m. voorkomen, zijn reeds zeer belangrijke inschrijvin gen binnengekomen. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen Economie de heer P. G. N. Reckman uit Haarlem. Met de Ouverture, „Die verkaufte Braut" van de Tsjechische componist Smetana, leidde de H.O.V., onder leiding van Toon Verhey, het programma in van dit achtste ledenconcert in de C- serie. Hoewel er in de levensbeschrij ving van Smetana vermeld staat dat deze componist geen vriend van de Ou verture was, neemt dit niet weg, dat hij met dit stuk een prachtig muziekwerk schreef, dat terecht overal in de con certzaal als zelfstandige Ouverture haar rechtmatig bestaansrecht verworven heeft. Het thematisch materiaal is geno men uit de finale der tweede acte van de opera. De uitvoering er van was in alle opzichten glansrijk, en met een vooruitstuwend élan werd het somtijds karakteristieke rhythme ever ons uitge goten. Daarna was de Hollandse violist Dick de Reus de solist in het concert voor viool en orkest in a kl. terts van Alexander Glazounow. Dit werk ademt geheel de sfeer van deze componist, die aanvankelijk gold als het grote Russi sche genie en navolger van zijn leer meesters Rimski Korsakow en Balaki- rew. Het feit dat hij op latere leeftijd zijn vroegrijpheid niet minstens heeft weten te consolideren, schuilt hoofdza kelijk in de reden, dat hij reeds in zijn vroegere jaren in zekere zin aan het hoogtepunt van zijn kunnen toe was. Zijn latere werken zijn niet meer van die oorspronkelijkheid, en speciaal het improviserende uit zijn jeugdwerken heeft plaats gemaakt voor meer gang bare muzikale formules. Niettemin zijn er in zijn vioolconcert zeer overtuigende passages, die een grote dosis rasechte muzikaliteit verraden. Het werk, be staande uit twee delen door een uitge breide cadens met elkaar verbonden, werd door Dick de Reus technisch knap gespeeld, met zeer gevoelvolle ogen blikken. In het razend vlugge laatste gedeelte was niet alles meer op de juis te plaats zowel bij hem als in het or kest, hetgeen echter ook bijna een bo venmenselijke prestatie zou betekenen. Er was veel succes bij het publiek. Als slotstuk na de pauze had Toon Verhey zijn keuze laten vallen op Beet- hovens' derde Symphonie, „de Eroica". Ontdoen wij deze schepping geheel van de entourage rondom de figuur van Na poleon als al of niet juist zijnde, dan blijft toch voor ons hier een groots meesterwerk, waarin allerlei gedachten aan heldenmoed en onoverwinnelijke kracht een grote rol spelen. Dat Beet hoven in hoge mate verstaat dat er op een aards heldendom onverbiddelijk het noodlot der tragiek volgt, blijkt uitzijn keuze van het tweede deel: de onver gelijkelijk schone treurmars. Toon Ver hey liet deze ondanks de smartelijke accentsuitingen in een niet te langzaam tempo spelen, waardoor alle sentimen tele overwegingen uitgebannen werden en zodoende een karakter van een man nelijke heldhaftigheid verkreeg. De strijdvaardige, maar toch verheven sfeer werd ookdoor het tempo in deel I prachtig gerealiseerd. Het fantastische Scherzo stond in mooie tegenstelling tot het Trio met zijn milde episode der drie solistisch optredende hoorns, terwijl de finale 'n stuwing had in de diverse va riaties, die haar maakte tot een waar dig culminatiepunt in de vertolking. De belangrijke rol van de strijd tussen de mens en zijn levenslot heeft men zich weer eens kunnen realiseren in dit werk. Een opgetogen publiek riep de diri gent ettelijke keren terug met veel ap plaus. JAN LAARVELD. Sedert enige maanden heeft men wei nig of niets vernomen van do vereniging tot bestrijding der tuberculose „Herwon nen Levenskracht". Het actiewerk naar buiten van deze zo nuttige vereniging leent zich meer in het voorjaar en de zomermaanden. Het plaatselijk comité heeft de laatste weken verschillende acties op stapel gezet, waarvan de eerste is de bekende nationale loterij. In enkele maanden moeten er 240.000 loten ver kocht worden. Haarlem zal er ook aan mede moeten werken om het grote aan tal van de hand te doen. Het zal een wedstrijd moeten worden onder de pa rochiale subeomité's wie het eerste de loten verkocht heeft. Als de loten binnen een maand weg zijn, wacht de sub eomité's een verrassing voor hun ijver. Mag het plaatselijk comité u aansporen van de ijverige medewerkers (sters) een lot te nemen. Beschouw dit lot als uw noodzakelijk aandeel in de tuberculose bestrijding. Maar naast de financiële steun die u geeft door een lot te kopen, kunt u ook prachtige prijzen winnen, o. a. cassettes gero-zilver 64-delig, stof zuigers, rijwielen, radio's en nog hon derden andere fraaie prijzen. Katholieken van Haarlem, koopt een lot van Herwonnen Levenskracht. Zij zijn bij elk subcomité van iedere paro chie verkrijgbaar. Ten einde de theoretische kennis verbonden aan de exameneisen voor de diploma's van de Nederlandse Bond tot het Redden te helpen bevorderen, is er door het bestuur van het District Noordholland van de N.B.R.D. een wed strijd uitgeschreven, in competitie-ver bond, waaraan door iedere Reddings brigade met eën ploeg van acht per sonen kan worden deelgenomen. Het district Noordholland is hiertoe in drie rayons verdeeld: Alkmaar, Amsterdam en Haarlem. Gisteravond had in Hotel „Royal" te Haarlem de eerste ontmoe ting plaats, die was voorbereid door de Haarlemse Reddingsbrigade. Toen de heer J. L. Kattestaart, voorzitter van het district, een kort inleidend woord sprak, was de zaal tot de laatste plaats bezet. Hierna bonden de ploegen van de Reddingsbrigades uit Bloemendaal, Haarlem en IJmuiden de strijd aan. Bloemendaal nam al direct de leiding en wist deze te behouden tot de twee erj twintigste vraag. Hierna gingen Bloe mendaal en Haarlem gelijk op en had den beide ploegen voor het stellen van de zes en dertigste vraag ieder 32 pun ten. Met het beantwoorden van de laatste vraag had Haarlem succes en legde beslag op de eerste plaats met 33 punten, gevolgd door Bloemendaal met 32 punten en IJmuiden met 29 punten. Na de wedstrijd werd door de heer Joh. M. Schmidt, propagandist van de N.B. R.D. een aardige watersportfilm en een film betreffende het verlenen van hulp bij ijsongevallen vertoond. Het was een nuttige en leerzame avond die door de voorzitter van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, de heer J. P. Weyburg, werd bijgewoond. In Alkmaar zullen op Woensdag 22 Fe bruari de Reddingsbrigades uit Noor delijk Noordholland de strijd aan bin den. Ter gelegenheid van de aansluiting bij de Diocesane Handbalbond houdt de R. K. Handbalclub Onze Gezellinnen a.s. Zondag om half drie een handbaltour- nooi. Aan de winnende vereniging wordt een zilveren lauwerkrans uitgereikt. De R.K.S.V. „T.Y.B.B." heeft voor dit tour- nooi haar handbalterrein beschikbaar gesteld. De deelnemende verenigingen zijn: S.H.S., T.Y.B.B. en Onze Gezellinnen. Op Woensdagavond 22 Februari a.s. wordt op het Haarlem-terrein de voet balwedstrijd gespeeld tussen een Haar lems en een Oostelijk elftal. Het Haar lems elftal is as volgt samengesteld: Doel: v. d. Berg (EDO); Achter: v. d. Linden (Haarlem), Lasschuit (RCH); midden: Biesbrouck (RCH), Vós (RCH), Stijger (VSV); voor: Deuling (St. Vog.), De Wette (RCH), Rozen (Haarlem), Smit (Haarlem), Groenveld (Haarlem). Dr. A. F. J. Portielje van Artis komt weer op verschillende Zondagmorgens een aantal voordrachten houden in het Rembrandt-theater bij de films, die hij met onze stadgenoot, de heer H. C Ver- kruysen gemaakt heeft. Heden viert de chauffeur L. V. Piron, wonende Beukenstraat 37, alhier, zijn 25-jarig jubileum bij de N.Z.H.V.M. Te vens is de heer Piron vandaag 25 jaar lid van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Het zal dan ook de jubilaris, die zowel bij superieuren als collega's zeer gezien is, niet aan belangstelling ontbreken. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: G. Faaij—Th. Bandsma 11; Th. van WortA. Zeg waart 20; R. KokJ. Lucas 02; D. A. RumpJ. v. d. Kroft 20; P. HollenbergA. Andringa 02; C. HeesakkersV. Andringa 20; H RumpG. Hesselman 20; G. Kraak— M. Herben 02; A. MastelingTh. van Hoesel 11. Jeugdafdeling: Th. Kok Jr.B. Moors 02; K. KuikenH. Derogié 02; Fr. v. d. Klugt—M. Kok. Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 tegenover de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS t 4.60 per maand. REPARATIES VRIJ n die wij over deze film reeds gegeven Wij mogen de inhoud van het beken de boek „De drie musketiers" van Alex ander Dumas bekend veronderstellen. De gelijknamige film, die de komende week in Rembrandt draait, geeft deze kostelijke histori op een bijna feeste lijke wijze weer. Romantiek en liefde krijgen rijkelijk haar aandeel, en waar er royaal met alle mogelijke kleuren is gewerkt, kan de liefhebber naar harte lust genieten van de avonturen, waarin de musketiers zich onvervaard werpen en het er immer levend afbrengen. Ove rigens zijn er verrassende staaltjes van filmkunst te bewonderen, zodat alles bij elkaar de toeschouwer een paar ge noeglijke uurtjes is verzekerd. Veertien jaar. In de pionierstijd van de Amerikaan se geschiedenis speelt de film „Fort Apache". Een Amerikaanse officier, die elders zijn sporen heeft verdiend, wordt naar een buitenpost ergens in het Verre Westen gestuurd en meent, dat zijn oversten hem kwijt hadden gewild en daarom maar naar een plaats hadden gezonden, waar voor hem geen roem was te behalen. Later blijkt deze offi cier. die commandant van Fort Apache wordt, dat hij het mis heeft gehad. In zijn contact met de roodhuiden, die geen oorlog willen, begaat hij fout op fout en het einde is natuurlijk hevige strijd, waarbij de blanken er niet zo goed afkomen, dank zij het verkeerde inzicht van hun leider, die meent, dat de Apachen maar domme honden zijn, zonder verstand van krijgskunst. Het is dus de verfilming van een of ander Indianenboek, die dit theater u aan biedt. Er vallen mooie opnamen te be wonderen van het wijdse landschap en de onvermoeibaar voorthollende cava- Wie een avond gieren wil van het lachen, kan deze week niet in Luxor terecht. De ware filmliefhebber kan echter genieten van de fijne humor, die Noël Noël ten beste geeft in zijn film „Zeg, luister 'ns evenOp scherpe wijze rekent hij daarin af met de leu kerds en leuteraars. Overigens verwij zen wij naar de uitvoerige bespreking, De film „Dat gaat ons allen aan" is zowel om haar documentaire waarde als om de menslievende strekking een be zienswaardige rolprent, waarin de hulp van het Rode Kruis aan oorlogsslacht offers beschreven wordt. Een Deense dokter neemt een ondervoed Oostenrijks meisje mee naar zijn welgestelde familie in Denemarken. In deze weelderige om standigheden valt het hem zwaar, te volharden in zijn offervaardigheid, tegenover de oppervlakkigheid van het na-oorlogse leven. Het meisje, dat in een Duits concentratiekamp gevangen zat, kan zich ook moeilijk aanpassen aan de luxueuze levenswijze van de Deense fa milie. In haar eenzaamheid voelt zij zich evenwel gelukkiger dan de welgestelde Denen, die zij verrast met haar onge kunstelde Weense melodietjes. Alleen reeds uit piëteit voor het gegeven "kun nen wij dit filmwerk aanbevelen voor personen boven de 14 jaar. „Lulu Belle" is een cabaretière, die het met de mannen niet zo nauw neemt, maar na jaren ontdekt, dat de advocaat, met wie zij eens trouwde, de ware was. Wij houden niet van zulke wispel turige juffrouwen, zelfs'niet als het Do rothy Lamour is. Geen vastenavondver- maak. De getrouwen van het Spaarne-thea ter worden de komende week eens mid den in Berlijn geplaatst om kennis te maken met de verdoolde jeugd, wier speelterrein slechts gevormd wordt door puinhopen en ruïnes. De hopeloze toestand, waarin deze kinderen leven, wordttot in de kleinste détails gete kend en dat alles dient tot een sinistere achtergrond- voor het verhaal, waarin een krijgsgevangene na jaren weer thuis komt erj slechts weer kan aanpakken, wanneer een trieste gebeurtenis hem wakker schudt uit zijn onverschillig heid. Meer willen wij er niet van zeg gen. Een sentimenteel niemendalletje, dat bet overigens wel goed zal doen. Veertien jaar. Advertentie voor ƒ440.00 en ƒ540.00. Jansweg t/O Station Telef. 14329 In het gebouw van de H.K.B. aan de Tempeliersstraat werd Vrijdag onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Filmonderwijs voor de leerlingen van de Tekenschool van de St. Jo- sephsgezellenvereniging een leerzame filmavond gegeven. Vertoond werden films over staal, tunnelbouw, het elec- trisch net en verschillende andere in teressante rolprenten. Ten bate van Maatschappelijke Zorg voor Zieken zal de toneelgroep „Come dia" een opvoering geven van het to neelstuk „Nachtrepetitie". De R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Nieuwe Gracht 70, verwierf deze week de volgende aanwinsten in de ru briek muziekgeschiedenis: Fr. Chopm: Chopin als mens en musicus. Een bloem lezing uit zijn brieven, verzameld en toe gelicht door Max A. Prick van Weiy; Marius Flothuis: Hedendaagse Engelse componisten; Norbert Loeser: Beethoven; H. J. M. Muller: Johannes Brahms; Her man Rutters: Giuseppe Verdi; Hans Schouwman: Sibelius; en in de rubriek letterkunde: Seb. Juan Arbó: Cervantes; R. Banz; Geschiedenis van de Latijnse letterkunde; W. R. van Brakell Buys: John Keats; Jan van Gelder: Latijnse lyriek. Een keuze van vertalingen uit Catullus. Horatius, Tibullus en Proper- tius; John B. Knipping: Harp van Erin. Twaalf Ierse sprookjes: J. de la Fon taine: Fabels. In het Nederlands weer gegeven door Jan Prins. Zondag 8 uur: Toneeluitvoering „Door Eendracht Sterk". Maandag 8 uur: Missie Naaikrans; 8 uur bescuur H.B.C.; 8 uur Melodia. Dinsdag 8 uur: Laudate Dominum; 3 uur Kath. Gemengd Koor. Woensdag 2.30 uur: Kath. Kinder koor; 7.30 uur Damclub „St. Bavo"; 8 uur ledenvergadering K.J.M.V. Donderdag 8 uur: St. Vincentius. Vrijdag 8 uur: Repetitie „Door Een dracht Sterk". Ged. Staten van Noord-Holland heb ben het raadsbesluit goedgekeurd be treffende het aankopen van perceel Molenlaan 4 als ambtswoning voor de nieuwe burgemeester. Onder voorzitterschap van de heer W Koch werd Vrijdagavond in het R. K". Verenigingsgebouw de jaarvergadering van „De Eendracht" gehouden Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer R. Mulder, bleek, dat het aan tal leden thans 136 bedroeg, het aantal donateurs 36. Er werden vijf ledenver gaderingen, een tafelkeuring en een kienavond gehouden en de kooien van de vereniging werden één keer ver- .huurd Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer G. Neeskens, gaf een batig saldo aan. De aftredende bestuursleden, de heren H. Mulder, R. Donkelaar, M. v. Ieperen en A. H Nunnink, werden bij acclamatie herkozen\ De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903; dr. J. G. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377; dr. A. C. v. Lier, Pieter Aerts- laan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Heemst. Apo theek, Binnenweg 98, tel 28197; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Het Vastenavondfeest van de R.K. Middenstandsbond, dat Donderdagavond in restaurant Groenendaal werd gege ven, is een zeer geslaagde bijeenkomst geworden. Na de opgevoerde revue hield men zich nog enige uren bezig met allerlei amusante dingen, waarbij het dansen niet werd vergeten. Zondag 19 Februari wordt door de K.A.J. en de Jonge Vrouwen Gemeen schap een gecostumeerd Vastenavond feest gegeven in het patronaatsgebouw te Zandvoort. Aanvang 8 uur. De band, die op de vorige dansavond zoveel suc ces oogstte, zal ook Zondagavond optre den. Voor het meest originele dames- en herencostuum worden prijzen toege kend, ARTSEN: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510. APOTHEKEN (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaals» straatweg 145, 'tel. 8249. SANTPOORT O. L. Vrouw van Al' tijdd. Bijstand: Zondag: H. H. Missen 7. 9 (plechtige Hoogmis) en 11 uur! 's avonds 6.30 uur plechtig Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Woens* dag 6.30 uur extra H. Mis. Vóór de gez- H. Mis van 7 uur Aswijding; 's avond* 7.30 uur H. Familie (jonge mannen) Vrijdag 7.30 uur Kruisweg. Zaterdag 7.30 uur Broederschapslof. Biechten Za' terdag 59 uur. Vanaf Woensdag is de kerk dagelijks geopend van 46 uur voor het bidden van de Kruisweg. Advertentie Binnenkort verschijnt: SCHOONHEID EN BIJGELOOF IN OOST-AFRIKA d waarin talrijke tekeningen van zijn na» de indrukken zullen verluchten van Dr. A. MELCHIOR'S VERBLIJF IN OOST-AFRIKA De prijs van dit fraai uitgevoerde et werk (omvang circa 300 pagina's) bedra 6.90 geb, rJC, Doet reeds nu uw bestelling op dit j(j waarvoor de belangstelling ongetwui zeer groot zal zijn. BOEKHANDEL H. DE VRIES Jacobijnestraat 3 - Ged. Oudegr. 3'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2