OVER HET VOORSTEL VAN CHURCHILL ZIJN DE MENINGEN VERDEELD Ook Amerikaans zakenman bekent Tot hoofd en hart Strijdmacht van Rusland, en zijn satellieten gigantisch V Complot tegen Stalin ontdekt? WAREN WIJ OF WAS HET SEIZOEN IN DE WAR? Koningin en Prinsesjes naar Sankt Anton vertrokken Wapens worden gelost Fokvee uit de polders 2000 meter hoog de bergen van Peru in Wie zal de eerste stap zetten? Standard Electricin verbinding met de Westerse generale staven Amerikaans advocaat naar Boedapest TWEEDE HOOFDSTAD VOOR DE V.S. Badcostuums en zonnebrillen tussen Bloemendaal en Zandvoort VASTEN- EN Onthoudingswet Hartelijk afscheid te Baarn .Het weer. Reeds honderden koeien en stieren uitgevoerd Grote ontstemming onder de artsen Bijna overal loons verhoging Amsterdamse jongen op de fiets van trap gevallen Gezelschap van de Stille Omgang MAANDAG 20 FEBRUARI 1950 o 73ste JAARGANG No. 24697 NIEUWE BESPREKINGEN OVER ATOOM- EN WATER STOFBOM HET PROCES TE BOEDAPEST Voorstel tot aanwijzing in geval van oorlog EXCOMMUNICATIE VAN SLOWAAKSE DEKEN Besluit Centrale Bond van Transportarbeiders RUSSEN NEMEN 22 TRUCKS BIJ BERLIJN IN BESLAG Over verhoging loongrens ziekenfondsen EMIGRATIE PER VLIEGTUIG Staatsloterij Dodelijk ongeval in Bloemendaal Algemene jaarvergadering K.L.M. ZAL MET DE TIJD MEEGAAN BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumpbiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wrvd. hoofdredacteur: W. Sever in. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Minister-president Clement Attlee heeft Zaterdagavond het verzoek van Winston Churchill om nieuwe bespre kingen van de Grote Drie te organise ren ten einde de atoom- en waterstof bommen te verbieden, van de hand ge wezen. In de laatste radio-uitzending van de Labour Party vóór de verkiezin gen van a.s. Donderdag beschuldigde Attlee Rusland er van het internatio nale toezicht op de atoomenergie on mogelijk te maken. Hij zei, dat Groot- Brittannië bereid is via de Verenigde Naties tot een overeenkomst te komen. „Wij aan deze zijde van het ijzeren gordijn hebben de wil om met de Rus sen over alle bestaande moeilijkheden te spreken", aldus Attlee. Sir Stafford Cripps heeft zijn politie ke tegenstanders Zaterdag gewaar schuwd de atoom- en waterstofbommen buiten de Britse verkiezingscampagne te houden. „Het is èn gevaarlijk èn ongewenst te trachten een verkiezingsstunt te maken van iets, dat zo ernstig, moeilijk en on partijdig is als de atoom- en waterstof bommen", zei de Engelse* minister van financiën. In antwoord op de rede van Churchill van Vrijdag zei hij: „De lei der van de oppositie weet, dat er in de Westerse wereld geen verantwoorde lijke politicus of staatsman is, die het gevaar niet met ernstige zorg gade slaat en die niets verstandigs en nut tigs zou willen doen om te trachten aan dat gevaar een einde te maken." Philip Noel Baker, Brits minister voor de handelsbetrekkingen van het ge menebest, heeft naar aanleiding van Churchill's verklaringen gezegd dat de conservatieve partij in de laatste jaren voor de oorlog „de hoop op samenwer king met de Sovjet-Unie" vernietigd had. a De waterstofbom was een gevolg van de tweede wereldoorlog en de tweede wereldoorlog was het gevolg van het mislukken van de Volkenbond. De be loften tot internationale ontwapening waren niet nagekomen. Litwinof, de vroegere sovjet-commissaris voor Bui tenlandse Zaken, had het beginsel van collectieve veiligheid begrepen en hij had ook gezien, dat Stalin hem zou hebben gesteund bij de pogingen om tot collectieve veiligheid tegen fascisme en Nazidom te geraken door middel van de Volkenbond. Steeds weer echter werden de Russische voorstellen ver worpen. Rusland was immers niet uit genodigd op de conferentie van Mün- chen in '38 en het Sovjet-voorstel tot het houden van een conferentie in '39 werd afgewezen. Lord Halifax (de toen malige Britse minister van Buitenland se Zaken) kon wel een bezoek aan Goring in Berlijn brengen en in Rome een toast op de keizer van Abessinië voorstellen, doch hij kon niet naar Moskou reizen om te bespreken hoe men Hitler in bedwang zou houden. Hij zond toen slechts een plaatsvervanger, aldus Noel Baker. Lord Beaverbrook heeft gisteren ver klaard, dat Churchill een einde kan maken aan de atoombewapeningsrace met Rusland, omdat hij „de achting en waardering van Stalin geniet". In zijn „Sunday Express" schreef hij, dat in dien Churchill weer aan het bewind zou komen als Brits premier, een ontmoe ting tussen hem en Stalin „grote hoop zou bieden voor vrede en rust" voor de geteisterde wereld. Het socialistische Hogerhuislid Lord Strabolgi verklaarde in een gisteravond door hem te Scarborough, in het graaf schap Yorkshire gehouden verkiezings toespraak, dat het als zeker kan w.orden beschouwd dat de Westerse mogend heden nieuwe stappen bij de Sovjet- Unie zullen ondernemen, om tot over eenstemming te geraken. Lord Strabolgi verklaarde, dat ook de socialistische partij, indien zij de ver kiezingen zou winnen, voornemens is een dergelijke stap te doen. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten ten deze sa menwerken met onze bondgenoten en wel in de eerste plaats met de Ver enigde Staten en Frankrijk. Aan een dergelijke stap van de Westerse mo gendheden zou natuurlijk een zorgvul dige voorbereiding, via de diplomatieke kanalen van Moskou, vooraf moeten gaan". Churchill, de leider der Britse conser vatieven, is echter ook weer aan het woord geweest. Op een verkiezingsver gadering te Loughton (Essex) verklaar de hij, dat niets de opmars van de Rus sische strijdkrachten naar de Franse Ka- naalkust zou kunnen verhinderen, als de Ver. Staten niet over grote hoeveelhe den atoombommen beschikten. Hij noem de de strijdmacht, die Rusland en de andere landen van Oost-Europa op de been konden brengen, gigantisch en veel groter dan de macht die alle andere lan den daartegenover konden stellen. Hij meende dat de Oost-Europese landen overveel meer dan 250.000 vliegtuigen konden beschikken. „Ik zal onze cijfers maar niet meedelen", aldus Churchill. ,.dat zou gevaarlijk zijn". „Het ogenblik voor een openhartige conferentie met Rusland over hel toe zicht op atoomwapens kan nabij zijn", heeft de Amerikaanse senator Tom Con- nally Zaterdag verklaard. Indien zo'n conferentie geen resultaat zou hebben, deelde de democratische senator aan verslaggevers mede, behoren de Ver enigde Staten duidelijk te doen uitko men, dat „wanneer er betere en grotere bommen gebouwd worden, deze door ons gebouwd zullen worden" Senator Con- nally is voorzitter van de commissie voor de buitenlandse betrekkingen der Senaat. „De Russen moeten voor een dergelijke conferentie de eerste stap doen, maar die zullen zij waarschijnlijk niet zetten" zei hij. De beklaagden in het te Budapest ge^ voerde „spionnage-proces". Geheel links de Hongaarse directeur van de Stan dard Electric Imre Geiger, ver volgens Zoltan Rads, een van de De Amerikaanse zakenman Robert A. Vogeler, vice-president van de Inter national Telephone and Telegraph Company, heeft Zaterdag ten overstaan van een Hongaarse volksrechtbank te Boedapest bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan spionnage en sabotage. Drie zijner medebeklaagden vooraanstaande functionarissen van het hadden, zoals gemeld, Vrijdag reeds bekend. Het waren Edgar Sanders, Brits ministerie van Zware Industrieën, Ro- directeur van de afdeling Boedapest van de International Telephone and Te- bert LL. Vogeler, Amerikaans vice-presi- legraph Company; Ziltan Rado, een ministerieel ambtenaar, en Imre Geiger, dent van de Internationale Telefoon- en Hongaars manager van de I.T.T. Ook de beklaagden baronesse Edïna Dory Telegraafmij. Edgar Sanders, Brits ver en ae rooms-katholieke geestelijke Istvan Just hebben schuld bekend. Het tegenwoordlger van de „Standard", en proces zou heden worden voortgezet. Kelemen Domokos, chef-accountant dier t mij. Vogeler vroeg om een milde straf en verklaarde zeer veel spijt te hebben van door hem begane handelingen, wel ke nadelig waren voor de Hongaarse volksdemocratie. De president van de rechtbank verklaarde, dat het strafge recht rekening zou houden met deze verklaring van Vogeler, waarvoor laatstgenoemde zijn dank betuigde. Vogeler verklaarde, dat de Ameri kaanse geheime dienst personen, die in gevaar verkeerden te worden gearres teerd op grond van hun bedrijvigheid, had geholpen uit Hongarije te ont vluchten. Vogeler zeide in de Verenigde Staten te zijn opgeleid voor het werk van agent van de Amerikaanse geheN me dienst, waaraan hij toevoegde dat een van de hem verstrekte opdrachten was geleerden op het gebied van de kernsplitsing, die uit Europa naar de Verenigde Staten wilden emigreren, te helpen hun doel op onwettige wijze te bereiken. Hij deelde verder mede dat kolonel Behn, de president van zijn maatschap pij, hem had belast met de zorg voor de zaken van de „Standard Electric Com pany" in Oost-Europa. Hij verklaarde tezamen met nog twintig anderen, on der leiding van kolonel Behn te heb ben gewerkt. Volgens zijn bekentenis zouden de aanstellingen van deze personen zijn goedgekeurd door de commissie, waar in de chefs der generale staven van de Amerikaanse strijdkrachten zitting hebben. Hij voegde hieraan toe dat vele functionarissen van de „Standard Electric" hoge funGties bij de Ameri kaanse strijdkrachten hebben vervuld en dat zij nog in verbinding staan met de chefs der generale staven. Vogeler bevestigde de Vrijdag j.l. door zijn Hongaarse medebeklaagde Geiger afgelegde verklaring, volgens welke kolonel Behn in October 1948 zou hebben bepaald, dat de te Boeda pest gevestigde dochtermaatschappij van de „Standard Electric" haar pro ductie omlaag moest brengen en dat de producten der maatschappij, welke wa ren bestemd voor uitvoer naar de Sov jet-Unie of naar de Russische satelliet staten, moesten worden vervaardigd uit zeer onduurzaam materiaal. De International Telephone and Te legraph Corporation heeft Morris Ernst, een van haar advocaten, naar Boeda pest gezonden om de verdediging van Robert Vogeler, de vertegenwoordiger voor Zuid-Oost Europa van de maat schappij, op zich te nemen. Morris Ernst had nog geen visum voor Honga rije, toen hij per vliegtuig vertrok en ook wist hij niet of hij als verdediger zal worden geaccepteerd. Een menigte van wel duizend communistische havenarbeiders heeft te Nice getracht de inscheping van wapens voor Indo-China te beletten. Een oproep daartoe was van de Franse communistische vakvereniging uitgegaan. De arbei ders doorbraken het politic-cordon (foto boven) en wierpen met vereende krachten voor het Italiaanse schip „Tafna", dat wapens naar Indo-China zou Vjervoeren, een stalen stellage in het water. De stellage diende, volgens de haven autoriteiten, voor het afschieten van V. 2-raketten. Ze was echter niet voor de „Tafna" bestemd. De Amerikaanse senator Millard Tydings, voorzitter van de commissie voor de strijd krachten van de Senaat, heeft vandaag ver klaard, dat de defensie-autoriteiten enige tijd studie gemaakt hebben van de wense lijkheid om in geval van oorlog een tweede Amerikaanse hoofdstad aan te wijzen. Tydings sprak hierover nadat dc demo cratische afgevaardigde Holifield de stich ting van een tweede hoofdstad voorgesteld had. Hij voegde hieraan toe, dat het plan „de grootste aandacht verdient". Holifield had verklaard, dat Zijn werk in de gemeenschappelijke Congress-commissie voor de atoomenergie hem de overtuiging had gegeven dat stappen genomen moeten worden om tot een noodregering te komen. „De continuïteit van het regeringsbestel in een periode van nationale noodtoestand ge creëerd door een atoombom- of waterstof bomramp, moet verzekerd worden. Zulk éen garantie bestaat op het ogenblik niet", zo verklaarde hij. Vandaag zal bij een resolutie introduce ren om een commissie die alle takken van de regering vertegenwoordigt, te machtigen dit probleem te bestuderen. Volgens een niet van andere zijde be vestigd bericht van het West-Berlijnse blad Der Abend" heeft de Sovjet-Russische geheime politie te Leningrad een complot op grote schaal tegen Stalin en de Sovjet- Unie ontdekt. Het blad vermeldt als bron kringen in de omgeving van de Sovjet- Ritssische bestuurscommissie in Duitsland". Leider van het complot zou maarschalk Govorof zijn. Bijna 200 vooraanstaande of ficieren, regerings- en partijfunctionarissen zouden er bij betrokken zijn, onder meer leden van het politiek directoraat van het rode leger, functionarissen van het ge meentebestuur te Leningrad en zelfs van het ministerie voor Staatsveiligheid. De ontdekking van dit complot zou geleid heb ben tot het wederinvoeren van de dood straf voor spionage en sabotage. De tot nog toe gearresteerde samenzweerders worden voornamelijk beschouwd als aan hangers van Sergei Kirof, de thans afge zette functionaris van het Politbureau. Over deken J. Dechet die door de Ts jechosl o waakse overheid is benoemd tot administrator van bet bisdom Banska Bystrica (Slowakjje), is door de Congregatie van het H. Concilie de excommunicatie uitgesproken. Het dio- cesane kapittel had het overlijden van mgr. Andrej Skrabik op 8 Januari, reeds dr. Briedon als administrator aan gewezen, evenwel zonder het overheids bureau voor kerkelijke zaken daarin te voren te kennen. De dingen gaan op deze wereld niet zoals ze gaan moesten. Daarover ver tellen dagelijks de kolommen van ieder dagblad. Men voert oorlog in allerlei temperaturen (koud, warm, lauw), men staakt en steelt, kaapt en heelt, kortom: men leeft niet gelijk het behoort. En of het nu is uit een soort van solidari teit daarmee of gans op eigen houtje, het is een feit, dat ook de seizoenen der mate recalcitrant zijn geworden, dat zij zich niet meer houden aan de kalender. Neem nu afgelopen Vrijdag, neem af gelopen Zaterdag, maar neem vooral de dag van gisteren. Wanneer'wij spreken van een vroegtijdige penetratie van de lente, geven wij een wel zeer zwakke kwalificatie aan het ongehoorde ver schijnsel, dat méér dan vier weken vóór de 21ste van de maand, die lentemaand wordt genoemd en zich onledig pleegt te houden met het roeren van zijn staart, dermate zwoele winden over onze lage landen dreven, dat men meepde in de hondsdagen te zijn beland alvorens de ijsheiligen te zijn gepasseerd. Wij hebben behoord tot de onnozelen, die meenden zelf van de wijs te zijn geraakt en ten onrechte het seizoen enige aberratie aanwreven. Wij hebben het zelfs bestaan in deze misvatting te volharden tot na onze kerkgang. Maar toen moesten onze ogen wel opengaan voor de onweersprekelijke feitelijkheid, die wij te voren hadden aangezien voor een vrucht van onze overspannen ver beeldingskracht, welke sterker dan onze gedachten door de hoop wordt benaderd. Want nauwelijks hadden wij ons gezet tot de genietingen van de vruchten on zer vermeend ziekelijke fantasie op het achterbalcon met een vreeselijk saai boek over enigerlei sociaaleconomische structuur of wij zagen drommen naar buiten trekkende lieden luidkeels en gaandebeens belijden, dat ook zij door de zoele vingeren der lentefee waren wakkergestreeld tot een activiteitsdrang, welke zij van plan waren op een voor treffelijker manier af te reageren dan door het lezen van een boek over eniger, lei sociaaleconomische structuur. En plots beseften wij, dat niet wij in de war waren, doch ook de velen daarbui ten en met de laatste resten van het logisch denken, ons op de eerste lente dag in "mindere mate beschoren dan op enige andere dag van het jaar, conclu deerden wij prompt, dat dus eigenlijk het seizoen in de war was en wij zo goed als zij het slechts waren in com missie daarvan. Ja, wat deden wij toen? Wij deden als allen. Weg boek, weg sociaalecono mische structuur en haastig de wegen gegaan der evenzeer verbijsterden. Want wat zal een eenzaam man, die de een zaamheid niet om haars zelfs wille cul tiveert, anders doen- dan het spoor vol gen van zijn medestervelingen, ómdat de groep feillozer dan de eenling de wegen kent naar de wijde gebieden welke in de gemeentebegroting meestal met de naam van „recreatieoorden" worden bestempeld. Een half uur later waren we waar we kennelijk wezen moesten, omdat iedereen er was: aan het strand. Om precies te zijn: aan het strand tussen Bloemendaal en Zandvoort. Nog even waren wij in de war, omdat we een man zagen die niet alleen om zijn si gaar precies op Churchill leek. En we meenden per ongeluk te zijn ver dwaald temidden van een massa, op weg naar een propaganda-meeting van de Conservatieven, laten" we zeg gen in Yorkshire. Twee maagden op blote voeten brachten ons evenwel te rechter tijd tot de bevinding in een progressief gezelschap te zijn beland en toen wij iemand hoorden zeggen, dat dóór. ginds, die C. A. Banck had gelegen, wisten we voorgoed terecht te zijn aan het Bloemendaalse strand. Daar liepen dan rijen dik, de uit hun winterslaap ontwaakten te genieten van de nauwelijks aanwezige zon zo goed als van de in nog mindere mate aanwezige wind. En ieder verwoordde het op zijn eigen manier, dat het ondanks die wei nige zon zo verrukkelijk warm kon zijn juist tengevolge van die weinige wind. De mannen zwaaiden demonstrar tief zorgeloos met hun vilthoeden als hadden zij hun bekommernissen zorg vuldig daarin opgeborgen en de vrou wen lieten huh pony verwaaien tot prae-cultuurlijke (laten we zeggen: pa radijselijke) nonchalance. De vaders bouwden forten met torens en pinakels als reusachtige verjaardagstaarten voor hun kinderen en de moeders spanden zich krampachtig in om hun kleinen ervan te weerhouden deze za' ndkaste- len vroegtijdig te vernielen. Kinderen hebben immers hun eigen manier om te demonstreren, dat ze het dóór hebben, hoe de vaders niet voor hun (der kin deren) plezier enig spel bedrijven. En tussen dat alles door de opval lend voortvarenden, die zich in bad- costuum hadden gestoken en geen raad wisten om warm te blijven, als mede drie of Vier meisjes, <tye zich een zonnebril hadden aangemeten en geen raad wisten om toch nog iets te zien. Wij zijn naar huis gegaan met de lichte twijfel in de achterste krochten van ons achterhoofd of men nu méér genoot van de aanblik van het strand, de zee en de lucht of van de aanblik van elkander. Wij zijn er nog steeds niet achter, doch weten wel, dat wij, terugdenkend aan de escapade van gis teren, telkens weer éérst moeten den ken aan dat ene bruine gezicht, (ken nelijk opgedaan bij een juist beëindigde wintersport) en pas daarna aan de vre dige zee, welke wij langzaam zagen vervagen, toen wij in een bekende uit spanning een borrel dronken, zonder nochtans het bruine gezicht aan een ta feltje naast ons ten dans te vragen. Zondag zjjn in alle kerken van Nederland de nieuwe bepalingen van de Vasten- en Onthoudingswet, zoals die dit jaar voor de Nederland, se Kerkprovincie geldt, van de preek stoel voorgelezen. De letterlijke tekst publiceren wij op pag. 3. Zij vormen een aansluiting op de Vastenbrief van het Nederlandse Episcopaat, die Zondag Sexagesima werd voorge lezen. Luide knallen van donderbussen en hartelijke goede reis-wensen klonken vanmorgen omstreeks zeven nnr over het station Baarn, toen de koninklij ke trein zich in beweging zette en H. M. de Koningin met de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet de vacan- tiereis naar Sankt Anton begon. En kele persoonlijke vrienden nit Baarn en vriendjes en vriendinnetjes van de prinsesjes hadden voor dit hartelijke en onofficiële afscheid gezorgd, en dat het in goede aarde viel, bleek wel uit de glundere gezichtjes van de prin sesjes, die, verrast door serpentines die door de geopende ramen het staat- sierijtuig in dwarrelden, lachend een „tot ziens" terngriepen. Het was vijf minuten vóór zeven toen de hofauto voor het station Baarn stop te en de Koningin en de prinsesjes in de koninklijke wachtkamer kwamen. Na even met de vrienden, die zich daar op dit vroege uur verzameld hadden, ge sproken te hebben, begaf de Koningin zich in de gereed staande trein. Zij was gekleed in een plastic regenmantel; de prinsesjes, die ieder een eigen roodle- ren koffertje droegen, hadden grijze bontmanteltjes aan. De reis gaat met de koninklijke trein, bestaande uit een stoomlocomotief, twee salonrijtuigen en een bagagewagen; de laatste rijdt tot Visé. Daar worden de salonrijtuigen achter de internationale D-trein naar Bazel gekoppeld. Dinsdag middag komt het hoge gezelschap in Sankt Anton aan. Daar wordt dan juist Carnaval gevierd en de prinsesjes ho pen zo vertelde ons de algemeen se cretaris van het Koninklijk Huis, mr. dr. I. O. van Maasdijk dat zjj nog iets van dit feest kunnen meemaken. De heer Van Maasdijk, diens echtgenote en dochtertje Eleonora, een vriendinnetje van prinses Margriet, en mevr. M. A. Pennink, de verzorgster van de prin sesjes, vormen het gevolg van de konin gin. Op het station Baarn waren verschei dene autoriteiten van de Spoorwegen, o.a. de president-directeur ir. F. Q. den Hollander, aanwezig. Het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Transportarbeider^, heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat in Amsterdam en Rotterdam ledenver gaderingen zijn belegd voor de haven arbeiders ter bespreking van het lossen der wapentransporten. Met algemene stemmen werd besloten de wapens te lossen en „vierkant in te gaan tegen het streven van de door de communisten gevormde z.g. vredescomité's om dit doel te verhinderen". Ook in een ledenvergadering van de Bedrijfsorganisatie Verkeer te Rotter dam, aangesloten bij het onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties, dat zich indertijd van de E.V.A. heeft af gescheiden, is besloten de wapens te lossen. (Van onze verslaggever) Er is in binnen- en buitenland enige deining ontstaan over het transport van Nederlands vee naar Peru. Een Peruaan se aankoopcommis6ie heeft honderden stuks koeien en stieren in Friesland en Noord-Holland gekocht. Met het door twee exporteurs gecharterde s.s. „Een dracht" zijn 847 koeien verscheept, waarvan 183 onderweg overleden. En van de 82 onderweg geboren kalveren wer den er slechts 11 levend in Peru gelost. Maar de K.N.S.M., die met 4 schepen nu al 6 transporten sinds September j.l. heeft verzorgd Zaterdag is juist het zevende transport met de „Delft" ver trokken heeft op de 612 vervoerde koeien slechts 9 doden geteld, een be wijs dus, dat Nederlandse schepen zeer wel geschikt zijn om vee te vervoeren. De schepen van de K.N.S.M. hebben dan ook een speciale accommodatie voor het vervoer van levend vee aan boord. De stallen zijn aan dek en zo gesteld, dat ze gemakkelijk zijn schoon te houden en te ventileren. Een vaste ploeg van 14 man verzorgt de dieren. De schepen doen onderweg vier havens aan, waar zo nodig de hulp van een veearts wordt ingeroepen. Op Willemstad een van de havens is een voedsel- en water depot voor de koeien ingericht. Natuur lijk heeft men onderweg met vele (on verwachte) moeilijkheden te kampen. Er is wel eens een vliegtuig van Neder land naar een der havens gezonden met een speciaal serum voor het vee aan boord. En soms moet in noodgevallen een flesje „ouwe klare" uitkomst bren gen! Maar het meereizend personeel heeft een grote ervaring. Op de „Delft", die met een stier en 98 pinken (de helft stamboekvee) is vertrokken, wordt het toezicht o.a. uitgeoefend door de 67- jarige A. H Koopman, die zijn 162ste reis op deze wijze maakt. .Hij heeft in vijftig jaar tijds Nederlands vee gebracht naar Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en v/aar al niet heen. In de laatste tijd heeft ook Israël belangstelling voor Neder lands vee, dat een belangrijk export artikel is geworden en onze voorraad ponden deviezen aanmerkelijk vermeer dert. Charles Dix, de Amerikaanse trans portchef in Berlijn, deelt mede, dat de Russische wachtposten bij het controle punt te Babelsberg, even buiten Berliin, op 22 trucks beslag hebben gelegd. De trucks vervoerden oude materialen of eindproducten van metaal. Het betrof auto's, die zowel van Berlijn kwamen als naar Berlijn gingen. Dix zeide, dat het de eerste maal was, dat de Russen beslag legden op trucks, die metaal van West-Duitsland naar Berlijn brachten. In het verleden hebben de Sovjets trucks aangehouden die metaal uit Berlijn naar het Westen brachten, met het motief dat dit metaal uit de Sovjet-zone gesmok keld werd. Opnieuw hebben de Westelijke geal lieerden Zaterdag scherp geprotesteerd teg»n de „weloverwogen Russische in menging in het verkeer van Berlijn naar West-Duitsland". De Amerikaanse, Britse cn Franse commandanten hebben de Russische generaal-majoor Alexander Kotikof schriftelijk medegedeeld, dat de Russen „een weloverwogen poging doen om het normale vervoer van personen en goederen te beperken". Voor de oorlog kocht Peru zijn fokvee in de V. S. en Argentinië, maar het heeft nu ook met een dollartekort te kampen. De minister van Landbouw van Peru heeft telkenmale bij aankomst van een schip van de K.N.S.M. zijn tevredenheid over het veevervoer door deze maat schappij betuigd. De koeien, die uit de Friese polders komen, gaan maar liefst 2000 meter hoog de bergen in, waar ze echter zeer goed gedijen, dank zij mede de gunstige temperatuur De Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst heeft Zaterdag in ver band met de houding, die de artsen zul len aannemen ten opzichte van de ver hoging van de loongrens der sociale verzekeringswetten een vergadering ge houden. In deze zeer bewogen bijeenkomst kwam, aldus het ons verstrekte com muniqué. duidelijk tot uiting, dat er in alle geledingen van de maatschappij grote ontstemming bestaat over de wijze, waarop deze verhoging, die ver strekkende consequenties heeft voor zie kenfondswezen en volksgezondheid, als een voldongen feit aan de artsen werd voorgelegd. Er werd een motie aangenomen, die als het oordeel van de vergadering uit spreekt, dat de geneeskundige verzor ging van het Nederlandse volk en de geestelijke volksgezondheid opnieuw door de jongste verhoging van de loon grens voor de volledige ziekenfondsver zekering in zijn tegenwoordige vorm in verschillende opzichten ernstig schade lijdt. (Van onze Haagse redacteur) Voor zover het College van Rijksbe middelaars de kwestie kan overzien is thans, naar wij vernemen, de op het eind van het vorig jaar goedgekeurde loonsverhoging, nagenoeg over de ge hele linie doorgevoerd. Emigranten zullen binnenkort ook naar Australië kunnen vliegen. In Maart en April n.1. zal de K.L.M. enige hon derden plaatsen beschikbaar hebben voor personen, die naar Australië wensen te emigreren. 509e Staatsloterij, 3e klasse, eerste lijst: De premie van ƒ25.000 is gevallen op nr. 7308. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk tijdelijk harde, overi gens krachtige tot matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Wisselen de bewolking met enkele buien. Iets kouder. Zon: 7.4418.04. Maan 9.06—23.26. De nood onder de mensen is groter \dan wij aan hoed of jas kunnen zien.J Een zeer ernstig ongeluk met dode lijke afloop heeft Zondagmiddag plaats gehad nabij de Hoge Duin en Daalseweg in Bloemendaal. Drie Amsterdamse ;on. gens fietsten omstreeks twee uur 0r> Noordelijke richting op de Hoge Duin en Daalseweg. Telkens wanneer zij een hoogte moesten nemen, stapten zij af en namen zij hun fiets aan de hand. Zo deden zij ook bij de hoogte nabij de trap, die naar de Midden Duin en Daal seweg voert. Toen zij bovenaan waren aangekomen begaven de jongens zich naar het voetpad aan de Oostzijde van de weg. Daar stapten zij weer op hun fietsen en de jongen, die vooraan reed, de 15-jarige leerling-lettergieter W. F. J. M. R., sloeg vandaar het zijpad in, dat naar de trap leidt. Zijn metgezellen, die hem even later volgden, zagen hem toen ook zij op het pad fietsten, nergens, totdat zij bij de trap waren gearriveerd. Zij zagen hun vriend naast zijn fiets op het tweede plateau van de trap liggen. De jongen heeft de trap waarschijnlijk niet gezien, is toen doorgereden en naar beneden gevallen. Dokter Westen burg constateerde een zware hersenschudding en een zeer ernstige schedclwonde. De jongen werd per auto naar het zieken huis St. Joannes de Deo in Haarlem vervoerd, waar hjj Zondagavond aan de bekomen verwonding is overleden. Zijn ouders, die door de Amsterdamse poli tie waren gewaarschuwd, hebben hem in de loop van de avond bezocht. (Van onze verslaggeefster) Tijdens de Algemene Jaarvergadering van het Gezelschap van de Stille Om gang te Amsterdam, die Zondagmiddag in de grote zaal van Bellevue in Am sterdam gehouden werd, sprak pastoor H. A. J. Drost uit Sc'noorl de talrijke aanwezigen toe. Pastoor Drost wees op de betekenis van het H. Sacrament van Mirakel voor de hoofdstad en geheel Nederland. Spreker vergeleek Amster dam met een monstrans, waarvan het Vondelpark het voetstuk vormt, het IJ de kroon en de grachten de stralenkrans rondom het H. Mirakel, dat als een schat in een schrijn, daarin vervat is. De devotie voor het H. Sacrament van Mirakel is, zo vervolgde spr., juist in deze tijd van verdeeldheid, geloofsafval en strijd, bijzonder belangrijk. In ver band daarmede behandelde pastoor Drost de algemene intentie van de Stil le Omgang van dit jaar. Deze intentie luidt als volgt: Dat de bedoelingen van de Paus met het Heilig Jaar verwezen lijkt mogen worden in de Mirakelstad en in geheel Nederland. „Als wij daartoe willen meewerken", zo besloot spr., „la ten wij dan de Stille Omgang maken in goede geest; dat is: in onszelf keren en ons geloof vernieuwen om in staat te zijn ons deel bij te dragen aan de be kering van de wereld". 65.000 mensen zullen dit jaar deelne men aan de Stille Omgang, en vanwege deze grote belangstelling, zal de nachte lijke bedefocht op drie Zondagen wor den gehouden n.l. 12, 19 en 26 Maart. De moderator van het Gezelschap, Mgr. G. P. J. v. d. Burg, Deken van Amsterdam, hield eveneens een korte toespraak. „Hoewel het aantal deelne mers uit de provincie toeneemt", zo begon Monseigneur, „vermindert het in Amsterdam. Ik roep de Amster dammers op dit te veranderen". Voorts dankte Deken v. d. Burg allen, die medegewerkt hadden tot de restau ratie van de Begijnhofkapel en besloot met een opwekking om zich aan te slui ten bij de Wacht bij het H, Sacrament van Mirakel, het Sacramentsgilde. Het koor van pater C. v. d. Peet S.C.J. van de St. Annaparochie luisterde de bijeenkomst op met zang. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe operationsgebouw van de K.L.M. op Schiphol heeft de president directeur. dr. A. Plesman o.a. gezegd, dat de K.L.M. eerlang een nieuw type vliegtuig zal gaan gebruiken, dat mis schien zestig pet. sneller is dan de hui dige types. Voor dr. Plesman bestaat er geen twijfel of deze technische ontwik keling zal nog minstens twintig jaar op dezelfde wijze voortgaan, hoewel er natuurlijk op een gegeven moment een stahilisatie moet komen. Ons vliegbe drijf zal te zijner tijd maatregelen iBoe.cn nemen voor het vliegen, aldus dr. Plesman, van machines op grotere hoogte en met grotere snelheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1