STAD EN OMGEVING KLOOIS' IS TEVREDEN f 43.» KLOOTS' KLEDINGMAGAZIJN I STOFZUIGERS Dankbaar Santpoort huldigde jubilerende zusters VITRAGE ostwald Muziek en bloemen voor Ridder van Rappard AGENDA Zomerse drukte in Zandvoort H. J. M AERTENS Tafeltennis N.K.S. Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Nieuwe koorbanken feestelijk geschenk van de parochie t! Hockey in Haarlem Afwasbaar behang BARKER'S BEHANG HERINGA WUTHRICH f^óf>eAeUt?ootAm/i MAANDAG 20 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 Appèl van Heemstede's burgerij M.T.S.'ers vierden zesde lustrum van hun corps Jolijt en plezier Vastenavondviering Kring Noord i Tariefsverhoging bij N.Z.H. gaf geen teruggang in het vervoer Vic Lewis J. Th. van Gerven t KLEINE HOUTSTRAAT 2 a, bij de Anegang „LAURINAIC 1950" R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek HAARLEMSE JEUGD NAAR STILLE OMGANG HEEMSTEDE „Door Eendracht Sterk" ZANDVOORT DE HOGE GROENTE. EN FRUITPRIJZEN De K.A.B. wil verandering WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Geen terrein meer voor particuliere bouw Weer een kampioen Alliance kampioen Kringcompetiiie K.N.Z.B. Waterpoloresultaten GEEN VISA VOOR C.P.N.-CONGRES Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam Beurs van New York PARKETVLOEREN P L E 1 8 Zaterdagmiddag werd ieder ingezetene van Heemstede in de gelegenheid gesteld, zijn opwachting te maken bij de nieuwe burgemeester, mr A. G. A. ridder van Kappard. en honderden en nog 'eens hon derden hebben daarvan gebruik ge maakt. Het is niet doenlijk, de vertegen woordigers van alle mogelijke verenigin gen, stichtingen en organisaties van de meest uiteenlopende richting en doelstel ling te noemen, doch men kan gerust aannemen, dat vrijwel geen enkele ver eniging op deze welkomstmanifestatie heeft ontbroken. De drie plaatselijke muziekcorpsen „Eensgezindheid", „St. Michaël" en „Ex celsior" waarvan de beide eerste harmo niekorpsen en het laatste een fanfare korps is zorgden voor een prettige mu zikale begroeting door het gezamenlijk spelen van drie fikse marsen die uit stekend klonken. De burgemeester dank te van het balkon af voor dit muzikale welkom en verheugde zich er over dat in Heemstede de muizek zo intens be oefend werd. Eerst bij /het invallen van de scheme ring herkreeg het statige Raadhuisplein weer zijn rust en kregen de burgemees ter en zijn echtgenote gelegenheid zich wat te herstellen van de enorme drukte. De bloemenhulde van de jeugdrijver eniging „En Avant" is wel een afzonder lijke vermelding waard. Zij bestond uit een zeer fraai bloemstuk, opgemaakt m de vorm van een hoefijzer en werd door twee meisjes, leden van de vereniging, aangeboden. Het bloemstuk was ge plaatst in een spider, omgeven door een twintigtal leden te paard en dat het ge heel een grote indruk maakte, ligt voor de hand. De Haarlemse M.T.S.-ers, die enkele maanden geleden op zulk een waardige en gezellige wijze het jubileum van hun school hebben gevierd, organiseerden dit weekend wederom een feest, thans t«r gelegenheid van het zesde lustrum van hun corps. Het lustrum was eigenlijk al op 24 October van het vorige jaar, doch in verband met het schooljubileum heeft men de viering samen laten vallen met het jaarfeest. En zo werd dan Vrijdag avond in Brinkmann het oude jaar feestelijk uitgeluid. Het nieuwe jaar werd met veel vertier binnengehaald en vele goede wensen werden uitgesproken voor de komende periode. Het was Vrij dag een prettige avond, waarop een dansje werd gemaakt en allerlei vro lijkheden de aandacht trokken. Het programma van Zaterdag begon met zwem- en polowedstrijden in Stoop's Bad te Overveen. Nadat de leerlingen het water van zich hadden afgeschud verzamelden zij zich aan een „snert- maaltijd" in Brinkmann. Een officiële receptie, die door velen werd bezocht, begon om half vier. Voor de oud-leden van het corps werd eveneens in Brink mann een gezellige reünie gehouden, waarop oude herinneringen werden op gelaaid en vroegere kameraden blij wa re» elkaar weer eens te zien. Na het diner volgde de grote lustrum revue in gebouw Sint Bavo, welks gro te zaal bij de opening tot in alle hoeken was gevuld met feestvierenden. Een groepje leerlingen liet na de welkomst woorden zien, dat de M.T.S.-ers niet al leen met hun hersens vlug en vlot over weg kunnen maar ook met hun spieren. Hun turndemonstratie werd met alle aandacht gevolgd. Nadat twee vrolijke dwazen bij een guitaar een liedje had den gezongen was het de beurt aan het „Tea-Box Rhythm", welk ensemble een vermakelijke uitvoering gaf. Na een bal let kwam een goochelaar op het podium, die, leerling zijnde, het aandurfde een leraar bij de neus te nemen. „Troeliada" is de naam van een opera-parodie, die op leuke wijze werd gezongen. Na de pauze werd de grote revue „Op t nippertje" vertoond. De toeschouwers werd te zien gegeven hoe de redacteuren van' de corpskrant het klaar hadden ge speeld een speciaal lustrumnummer compleet met nieuws en advertenties in elkaar te draaien. Er werd verder ge danst en gezongen en ook de „M.T.S.- baby" kwam ten tonele en werd daar vertroeteld door de zusters Gonio, Hy- giënica. Scheikunde en Natuurkunde. Na dat het lieve kind op scheikundige wij ze .was gevoed groeide het zó, dat de wieg het begaf en het slachtoffer „zak te". „Nog maar een keer overdoen!", was de remedie. „De grote onbekende", een goede „kennis" van de M.T.S.-ers, kwam deze avond ook even kijken en daarna verscheen tot aller vermaak een algebraformula-ein lichtgevende letters en cijfers al dansende op het donkere toneel. Nog veel meer viel er voor de feestvierenden te genieten, die de dag tenslotte besloten met een bal in Brink mann. Donderdag 16 Februari organiseerde de kring voor de leden van de K.A.B. Kring Noord het jaarlijks vastenavond feest in het gebouw St. Bavo. Door de leden van de speelgroep „Noord" werd een repertoire van beschaaïde humor en vrolijke ontspanning in vlot tempo af gewerkt, hierbij op beproefde wijze ge assisteerd door de vrolijke dwazen Dip en Dop en de conferencier Harry Moors Bijzonder in de smaak viel mede door de fraaie costumering de op voering van de komische opera „Eula lia". Bij wijze van proefneming werd het feest besloten met een vastenavond bal, een experiment, dat uitstekend ge slaagd is. De muzikale verzorging be rustte bij de bekende-? K-A.J.-band „De Dansende Vingers", die op verdienste lijke wijze de vrolijk stemming er in hield Het mooie zonnige weer heeft velen in het weekend bewogen een uitstapje te maken naar het strand. De tram heeft het zeer druk gehad, -ó zelfs, dat de N.Z.H. de zgn. „schapenhokken" in Zandvoort in gebruik moest nemen. Hon derden Amsterdammers cn Haarlem mers lieten zich Zaterdag en Zondag door de N.Z.H. naar zee en strand ver voeren. Ook het Bloemendaalse Strand mocht zich in een grote belangstelling verheu gen, niettegenstaande het feit, dat de bus hierheen nog niet rijdt. Bij de N.Z.H. kwamen vele verzoeken binnen om maar zo spoedig mogelijk een dienst op het Bloemendaalse Strand te beginnen en de directie van deze vervoersmaat schappij voelt er veel voor om, wanneer het in het komend weekend weer zulk een zomers weer is, een bus te laten rij den. Deze keer kon dit nog niet, omdat vorige wee"k niet voorzien kon worden, dat het met de drukte zo'n vaart zou lo pen. Veel gebruik werd vooral Zondagmid. dag ook gemaakt van de lijn Haarlem Bloemendaal. De Haarlemse vaders en moeders maakten van het mooie weer dankbaar gebruik om met hun kroost een flinke wandeling te maken door Bloemendaal. Het Kopje en de andere bezienswaardigheden konden zich in een druk bezoek verheugen. De tariefsverhoging bij de N.Z.H. heeft over het algemeen geen vermindering gebracht^in het vervoer op de diverse lijnen, zo deelde de N.Z.H. ons vanmor gen mede. Uit alles blijkt, dat het Haar lemse publiek er zelf van overtuigd is, dat de oude tarieven toch werkelijk niet gehandhaafd hadden kunnen blijven. Zij waren veel te laag en dit geldt speciaal voor de zeer gewilde tienrittenkaarten, welke thans achtrittenkaarten zijn ge worden. Onder het devies „Music of to morron by the Band of to-day" maakt het 22 man sterke orkest van Vic Lewis mo menteel een tournée door Nederland Zaterdagavond geschiedde een optreden te Haarlem in het ruime Krelagehuis, dat plaats biedt aan ongeveer 2500 per sonen. Véat de verwachtingen aangaan de de opkomst betrof, zijn de organisa toren intussen bedrogen uitgekomen, daar er rond zeshonderd aanwezigen blijken van belangstelling gaven. Bij de beoordeling van het gepresteerde dient men goed te letten, dat het a priori niet de bedoeling is de Jazz-muziek geheel te veroordelen of te negeren. Het onder werp is er te actueel voor zodat men er dienaangaande verwarring mee zou stichten. Wel willen we gaarne de zaak scherp stellen, n.l. de voor de beoorde ling noodzakelijke concentratie op haar zuivere gedaante met uitschakeling der verbasterde uitingsvormen. Wat is Jazz muziek nu eigenlijk? Een juiste definitie lijkt mij niet gemakkelijk te vinden, wil men tenminste volledig zijn. Het is niet alleen de melodiek, noch de instrumen tatie of het sterk gesyncopeerde noten beeld. Volgens de insiders ligt 't hoofd kenmerk der Jazz-muziek alléén in haar uiitvoering opgesloten. Hiervan moeten de voornaamste eigenschappen zowel tot een melodisch als rhythmisch uniek ster ke dynamiek te herleiden zijn. Gaan wij een vergelijking treffen met de kunst muziek dan zou men aan kunnen mer ken dat hier de componist in verhou ding tot de vertolker primair is. Hier dient de vertolker het reeds geschapene slechts op de juiste wijze tot klinken te brengen, terwijl bij de jazz-muziek de vertolker primair is en slechts van de componist een richtlijn heeft gekregen voor de uitvoering. Voor de appreciatie der jazz-muziek is dus van belang een juist inzicht te hebben in haar wezen lijke waarden en eigenschappen. Verder schijnt het, dat onze, juist zo gecivili seerde, maatschappij, van de oude ne ger-jazz-muziek alléén maar de luidruch tigheid, die bij de laatstgenoemde rich ting slechts voortkwam uit gebrek aan beheersing en ongeremdheid, heeft over genomen. De oprechtheid ervan ont breekt veelal. Het naar goedkope sen satie zoekende publiek vroeg naar ka baal en prikkeling en de ene concessie volgde in dit verband na de andere. Tussen de pseudo en zuivere jazz-muziek liggen intussen weer vele trappen, maar allen hebben zij in meer of mindere mate concessies aan de publieke smaak ge daan. Hoe moeten wij nu, na deze inleiding, het gehoorde en het vertoonde van het orkest van Vic Lewis beoordelen? Met de beste wil van de wereld kunnen wij deze manifestatie niet rangschikken on der de categorie „kunstzinnig." Men zal ons niet kunnen verwijten na het bo venstaande zonder meer, deze vorm van muziekmaken te hebben veroordeeld We hebben overigens respect voor de prestaties op de instrumenten, hoewel ook dit soms „verkrachtingen" waren die voeren tot het uiterste. Een opge stelde microfoon maakte dat alles, maar dan ook alles met een heidens lawaai tot ons kwam, hetgeen dan tevens na afloop van ieder nummer geaccentueerd werd door een bijna hysterisch gejoel en gefluit bij wijze van bijval, door het aanwezige meest jeugdige publiek. Mis schien waren de omstandigheden alles bij elkaar ietwat ongunstig, maar dit kan ten enenmale ons oorspronkelijk oordeel van deze uitvoering niet veranderen. JAN LAARVELD. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem is Zaterdagavond op 64-jari- ge leeftijd na een kortstondige ziekte overleden de heer J. Th. van Gerven, architect te Zandvoort. De heer Van Gerven had zich gespecialiseerd in be- ton-construeties en heeft vele bouwwer ken te Amsterdam ontworpen en uitge voerd. BIOSCOPEN: Rembrandt: De drie Musketiers (14 j.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Palace: Dat gaat ons allen aan (14 j.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Luxor: Zeg luister eens even (a. 1.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Frans Ilals: Lullu Belle (afgekeurd); City: Fort Apache (14 j.), 2.15, 4.30, 7, 9.15 u.; Spaarne theater: Verdoolde jeugd, (14 j.), 2.30, 7, 9.15 u. Maandag 20 Februari Stadsschouwburg: Toneelgroep „De drie zusters" (Abon A.), 7.30 uur. Dinsdag 21 Februari Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Goud en antiek" (Abon. D.), 8 uur. Concertgebouw: Wereldburgerconcert H. O. V., 8 uur. met een kleine winst. Wjj verkopen nog steeds onze echte import EGYPTISCH LINNEN REGENJASSEN en -MANTELS, waterproof en krimpvrij, extra zware kwaliteit Wij bieden U aan pracht import MAAT-CONFECTIE KAMGAREN TROPICAL COSTUUMS, IMPORT GABARDINE REGENJASSEN, TWEEDJASSEN, enz., enz. TEGEN SPOTPRIJZEN. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling in overleg. Onder de titel „Laurinac 1950" gaf de Sint Laurentiusgroep haar jaarlijkse contactavond in hotel Vreeburg te Bloe mendaal. In onze verslagen over ver schillende contactavonden hebben wij er meerdere malen op gewezen, dat verkenners zich beter thuis voelen in de bossen en velden dan op de plan ken voor het verraderlijke voetlicht. De organisatoren van dit jaarlijkse feest voor voortrekkers, verkenners en wel pen van de Sint Laurentiusgroep heb ben met wijs beleid de juiste entoura ge voor deze verkennerssfeer getroffen, .etgeen Zondagavond geboden werd was geen toneelstuk, maar een gemoe delijke patrouilleavond. De hopman ver- 2lde de jongens een spannend kamp- vuurverhaal. Plotseling echter werd hij door één van de verkenners onderbro ken: „Ja, hopman, u vertelt wel aardig, maar we kunnen veel beter zelf dit avontuur gaan speken." De troep ver dween van het podium en enkele ogen blikken daarna was het toneel her schapen in een Oosters dorpstafereeltje. Kim, een Indische jongeling, werd in t verhaal op allerlei verschillende ma nieren getest op het nuttig gebruik van zijn zintuigen. Het toneel bood smaak volle spectaculaire effecten, de cos- tuums en het décor waren geheel in Oosterse sfeer en tenslotte, was het paard, dat ook nog op het podium ver scheen, een natuurgetrouwe weergave van de befaamde „witte hengst". Bij de regie van een dergelijk spel moet men echter niet uit het oog vèrliezen, dat de omgeving van een toneelzaal niet zo romantisch is als eei| tentenkamp rond een kampvuur. De toeschouwers zijn nu eenmaal niet in dekens gehuld en ook worden zij niet geïnspireerd door de speelse vlammen van een knetterend houtvuur. Een Oosters verhaal is reeds traag en langdradig en dus moet men er voor waken, dat het tempo behou den blijft. Tfenslotte werd het publiek onder de pauze getest op zijn waar nemingsvermogen en scherpzinnigheid 3 toeschouwers moesten verschillende vragen beantwoorden, als „Droeg de ■ongen in het laatste tafereel schoeisel? en wie was er voor het doek viel het laatst aan het woord?" Aan deze pu blieke test werd nog een totalisator verbonden. Verkenners zijn over het algemeen wel in staat om spanning in de zaal te brengen en het enthousiasme an de mededingers geleek veel op de spanning bij een verkiezingsuitslag. De R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Nieuwe Gracht 70, verwierf deze week de volgende aanwinsten in de ru briek muziekgeschiedenis: Fr. Chopin: Chopin als mens en musicus. Een bloem lezing uit zijn brieven, verzameld en toe gelicht door Max A. Prick van Wely; Marius Flotbuls: Hedendaagse Engelse componisten; Norbert Loeser: Beethoven; H. J. M. Muller: Johannes Brahms; Her man Ruiters: Giuseppe Verdi; Hans Schouwman: Sibelius; en in de rubrieK letterkunde: Seb. Juan Arbó: Cervantes: R. Banz: Geschiedenis van de Latijnse letterkunde; W. R. van Brakell Buys: John Keats; Jan van Gelder: Latijnse lyriek. Een keuze van vertalingen uit Catullus. Horatius, Tibullus en Proper - tius; John B. Knipping: Harp van Erin. Twaalf Ierse sprookjes; J. de la Fon taine: Fabels. In het Nederlands weer gegeven door Jan Prins. Zondag 12 Maart is de eerste van drie Zondagen waarop in Amsterdam de Aille Omgang ter ere van het H. Sa ament van Mirakel zal worden gehou- en. Op die dag zal de Haarlemse jeugd aan de bedevaart deelnemen. Er wordt verwacht, dat evenals vorige jaren een 500 jongens naar Amsterdam zullen trekken. Aangezien het hier de jongens an 13 tot 17 jaar betreft wordt de reis heen en terug per tram gemaakt. De angens behouden dan krachten om in goede gesteldheid de stille tocht door .msterdam te maken en daarna de H. is bij te wonen. 's Nachts om 1 uur worden de deelne mers in de kerk van St. Jan de Doper an de Amsterdamstraat verwacht. De terugkomst in Haarlem is te ongeveer uur. Vooral in verband met het H. Jaar heeft de Stille Omgang deze keer een bijzondere betekenis. Alle jongens, ook die niet lid zijn van de Kath. Jeugd beweging, kunnen aan deze bedevaart deelnemen en zich opgeven in hun eigen larochie aart kapelaan of jeugdleiders. Op de Johan Gerritslaan slipte de 17- jarige wielrijder H. Bokshoorn tijdens een wielerwedstrijd, hij viel en bleef be wusteloos liggen. De Ongevallendienst, die ter plaatse aanwezig was, consta teerde een hersenschudding en het slachtoffer werd naar het ziekenhuis „Sint Johannes de Deo" overgebracht. De R.K. Toneelvereniging heeft Zon dagavond het toneelseizoen voor wat het eerste gedeelte betreft, beëindigd met een buitenwoon geslaagde opvoering van het blijspel „Nicodemus en zijn schaduw" een der beste werken dié we in dit sei zoen mochten aanschouwen. Geschreven door twee zeer bekende auteurs, J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker, heeft de regisseur, de heer J. J. Schelvis, kans gezien, met dit geestige en niet al te diep gaande stuk de vele vrienden van „Door Eendracht Sterk" een prettige en amusante avond te bezorgen. Van de spelers die zich deze avond zo verdienstelijk hebben gemaakt, mo^en wel de heren G. J. Willemse en J. Swm- kels worden genoemd, waarbij vooral de laatste door zijn dubbelrol van Hein Pot en de schaduw van Nicodemus v. d. Wall, voor de nodige verwikkelingen zorgde. Van de overige heren viel alleen de heer F. Zijm als Müller. de impresario, iets tegen omdat hij onduidelijk sprak, ter wijl het debuut van Jos Tieken als jong ste bediende eveneens aan dit euvel leed. De dames vervulden hun rollen allen op zeer goede wijze en zo werd het een zeer genoeglijke Vastenavondviering, waarbij na afloop van het spel de benen nog even van de vloer gingen. De K-A.B. rekent het tot een van haar plichten de financiële zorgen van haar leden te verlichten. Hier betreft het hoge" groente- emfruitprijzen. De K.A.B. houdt op Maandag 27 Februari een vergade ring, waarin een deskundig spreker deze kwestie zal behandelen. Daar zij het meest urgent is voor de werknemers vrouwen, heeft het bestuur gemeend voor deze gelegenheid alleen hen uit te moeten nodigen. Het bestuur verwacht alle vrouwen en de meisjes boven 17 jaar op 27 Februari des avonds om half negen in het Patronaatsgebouw. Na deze vergadering zal getracht wor den tot oprichting te komen van een Kath. Arbeiders Vrouwen-organisatie. De K.A.B. zet haar tot nu toe vrij goed geslaagde winterprogram voort en or ganiseert op Woensdag 1 Maart des avonds om acht uur haar derde propa- gandabijeehkomst. In deze bijeenkomst worden de finan ciële instellingen van de K.A.B. „Concor dia" en de Centrale Volksbank door twee zeer goede sprekers besproken. ATLANTIS, 19 Februari van Aden naar Amsterdam. EMPIRE BRENT, 21 Februari 10 uur n.m. te IJmuiden verwacht; passa giersontscheping te Amsterdam 22 Februari 9 uur v.m. GROOTE BEER, passeerde 20 Pebr. Lissabon naar Djakarta. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 20 Februari n.m. 11 uur te Amster dam verwacht; passagiersontsche ping 21 Februari 9 uur v.m. KOTA INTEN, 20 Februari 550 mijlen Z.O. van Ceyl-on naar Rotterdam. PASTEUR passeerde 20 Februari Kaap Bon naar Amsterdam. SIBAJAK 20 Februari 500 mijlen Z.O. van Ceylon naar Rotterdam. Naar aanleiding van een vraag van het raadslid Siegers (K.V.P.) hebben burgemeester en wethouders van Zand voort medegedeeld, dat door het ter hand nemen van een plan tot bebouwing van alle bouwterreinen in het park-Kostver- lonen, in Zandvoort momenteel voor an dere particuliere bouw zelfs op be scheiden schaal weinig of geen bouw terrein beschikbaar is. In de tweede klasse A is GTTC 1 er in geslaagd deze week, door een 100 zege op TOG 5, het kampioenschap te behalen. Er is in deze afdeling misschien meer dan in enig eandere gevochten om de hoogste plaats, en de GTTC-ers heb ben het zeker niet gemakkelijk gehad om dit resultaat te bereiken. Daarom van harte gelukgewenst en evenveel succes in de promotie naar de zo zeer begeerde plaats in de eerste klasse. In de eerste klasse behaalde HBC 1 een benauwde 64 zege op TOG 3 en is hierdoor, mede dank zij een 55 gelijk spel van Winfried 2 tegen Hotac 1, vrij wel zeker van de tweede plaats. In de tweede klases A zorgde HBC 2 voor een goede prestatie door gelijk te spelen tegen Oranje Zwart 1. Winfried 4 verloor met 73 van Prowano 2. In 2B won Winfried 3 met 64 van Oranje Zwart 2 en deelden GTTC 2 en ATT 1 de puntjes broederlijk. Voor HBC 3 is het hier oppassen geworden. Deze week kon dit team zich tegen TOG 4 wear niet van een paar puntjes meester maken en moest met 'een 64 nederlaag genoegen nemen. In de derde klasse A behaalde GTTC 5 een kostbare 92 overwinning op Te Zaanen 4. In 3B zorgde GTTC 4 er voor, dat het zijn weliswaar zeer geringe kans be hield door Winfried 5 met 73 klop te geven. In de vierde klasse zorgde HBC 5 deze week voor de grote verrassing door van de leider GTTC 7 met niet minder dan 82 te winnen. Hierdoor staan deze bei de teams met evenveel punten samen aan de kop en zal het spelen van een beslissingswedstrijd waarschijnlijk wel de beslissing moeten brengen. De overige uitslagen van de vierde klasse luiden: 4B ATT 3—GTTC 6 3—7, Winfried 6—ATT 4 8—2. Bij de dames zorgden zowel Winfried 2 als HBC 1 voor een stevige overwin ning. Beide teams wonnen met 100 en Wel resp. van VGZ 1 en Heemstede 3. Het districtsbestuur. dat het aanstaan, de juniorentournooi organiseert, vestigt er de aandacht op, dat de data waarop gespeeld zou worden, gewijzigd zijn. Er zal nu gespeeld worden op 12 en 26 Maart, dus niet oj5 5 en 12 Maart. Programma: Tweede klasse A: 21 Febr. Prowano 2 —HBC 2, 23 Febr. Hotac 2—OZ 1. Tweede klasse A: 23 Febr. OZ 2TOG Advertentie A.MSTEKDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Op overduidelijke wijze heeft katho liek Santpoort Zondag blijk gegeven het werk, dat door de eerw. Zusters, Doch ters van O. L. Vrouw van het H. Hart, meestal in de stilte, altijd bescheiden en nooit vragend om dank wordt verricht, te waarderen. Als je een kloosterzuster wilt bedanken, maakt zij altijd gauw dat zij wegkomt en daarom was de gelegen heid van het koperen jubileum der Zus ters in Santpoort met beide handen aangegrepen om openlijk te kunnen ge tuigen van wat al die tijd in het hart der parochianen was gegroeid: dankbaar heid voor dit nimmer aflatend liefde werk. In de stille kloosterkapel had pater dr. A. Vugts, rector van het missiehuis te Driehuis, 's morgens om 7 uur voor de Zusters een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Daar stegen gebeden van dank tot God, niet om het feest dat wachtte, maar voor Zijn kracht, die haar in staat had gesteld voor Zijn eer té werken. Aan een feest van dankbaarheid kon den de Zusters ditmaal echter niet ont komen en zo zaten zij om 9 uur in de smaakvol versierde parochiekerk, tot de laatste plaats gevuld met parochianen. Ook de vorige eerw. moeders en de eerw. moeder-provinciaal, Zuster M. Anita, waren voor dit feest overgekomen. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door pastoor A. F. Ml Goossens, daarbij geassisteerd door kapelaan Pronk als diaken, pater Eykens van het Missie huis als subdiaken en pater v. d. Pol van de Witte Paters als cedemoniarius. Het zangkoor voerde onder leiding van de heer Th. Spook de missa De secunda Pontificalis van Lourenzo Perosi uit en na de H. Mis zong het knapenkoor het bekende Ave Maria van Hubert Cuypers. 's Middags bleek de H. Hartschool te klein om alle belangstellenden, die ter receptie kwamen, te kunnen bergen. De zusters zaten een beetje verlegen naar al die drukte te kijken, af en toe eens naar een bekende knikkend en verder maar gelaten afwachtend wat anderen vandaag voor haar hadden bedisseld. Pastoor A. Goossens schetst* in het kort de geschiedenis der Zusters, hoe zij naar Santpoort waren gekomen, er haar werk hadden aangepakt en uitge. bouwd, hoe de oorlog haar uit haar huis ep later uit de plaats had verjaagd, maar ook hoe Zuster M. Agatha, de keukenzuster, dank zij een bijzondere relatie, steeds weer eten op tafel wist te brengen Nog een naam werd ge noemd, die van Zuster M. Caecile, die mede-jubileerde. Twaalf en een half jaar werkt zij aan het kleuteronder wijs en pastoor Goossens, die haar werk van nabij heeft kunnen gade slaan, stak zijn dank niet onder stoelen of banken. Dank kregen trouwens alle Zusters voor het onnoemelijk vele, dat zij op het gebied van onderwijs en ziekenverple ging hebben gedaan. En niet te vergeten haar „werk" in de kloosterkapel, dat door spreker de zuurdesem in de paro chie werd genoemd. Aan het slot van zijn rede reikte pastoor -Goossens aan de huidige moeder-overste, Zuster M. Her- mana, het feestgeschenk over, nieuwe koorbanken, nu alleen nog in tekening op papier, maar dank zij de milddadig heid der parochianen binnenkort wer kelijkheid in de kloosterkapel. Pater dr. A. Vugts, rector van het Mis siehuis te Driehuis, noemde zich als pater van het H. Hart een oudere broer van de Dochters van O. L- Vrouw van het H. Hart. Het Missiehuis vierde onlangs zijn 25-jarig bestaan, de zusters nu haar koperen jubileum. In het bijzonder roem de paters Vugts de dienende liefde der Zusters, waardoor zij zich vele vrienden in Santpoort hebben gemaakt. Ook aan hem hadden de Zustors een cadeau ge kregen, maar in bescheidenheid deed hij voor de Zusters niet onder, want pastoor Goossens moest later vertellen, dat dit bestond uit een prachtig wit kazuifel met toebehoren. Oud-wethouder P. Nijssen, oudste lid van het kerkbestuur, belichtte vooral de verhouding tussen zusters en kinderen. Daarvoor doen zij ontzaglijk veel meer dan van haar gevraagd mag worden. Als vader of moeder jarig is, komt het kind met een prachtige wens, van de zuster geleerd en met behulp van de zuster mooi op papier gezet. Voor al die dui zend en een dingen buiten het gewone werk om kan katholiek Santpoort nooit dankbaar genoeg zijn. Hierna kwamen de Zusters handen te kort om de vele bezoekers op de recep tie de hand te drukken. Behalve talloze ouders en kinderen, waren tevens aan wezig de katholieke gemeenteraadsleden J. Nuyens en mr. Tonino, de heer An- driesma, voorzitter van de Katholieke Gezinszorg, en vele notabelen. Voor een bijzondere verrassing zorgde de harmonie Soli Deo Gloria, die onder de leiding van de heer C. Oudendijk, na afloop van de receptie de Zusters op de speelplaats een serenade kwam brengen. Deze mooie feestdag werd 's avonds om half zeven besloten met een plechtig Danklof in de parochiekerk. Magistraal klonk het Te Deum ten hemel. In zijn toespraak wees pastoor A. Goossens op de verheven roeping tot het religieuze leven en tot slot bracht hij de parochia nen de dank van de jubilerende Zusters over voor deze onvergetelijke dag. 1 De Eerwaarde Moeder Hermanda ontvangt het parochiegeschenk uit handen van de pastoor. 4, 24 Febr. GTTC 2—Rapidity 2, HBC 3— Te Zaanen 2. Derde klasse A: 21 Febr. GTTC 3 HBC 4. Derde klasse B: 21 Febr. GTTC 4— VGZ 1. Vierde klasse B: 12 Febr. Rapidity 4 HBC 7. Vierde klasse A: Rapidity 5HBC 6. Dames vierde klasse B: 21 Febr. Heem stede 4Winfried 3. Het damesteam van Alliance heeft gisteren het afdelingskampioenschap behaald, dank zij een 70 overwinning over HOC 2. Met rust was het nog maar 20, maar in de tweede helft sloegen de Haarlemse meisjes hun slag en werd het een royale zege. Het is nu reeds voor de derde maal dat Alliance de titel behaalde, maar tot nu volgde geen promotie. Maar thans wordt er allerwege op gerekend dat de derde poging zal slagen. In elk geval onze gelukwensen en veel succes in de pro motie-competitie. Het tweede team won met 50 van Leiden 3, maar het der de verloor van Echtrop met 52. Bij de heren ging het minder goed. Het eerste moest zich met een kleine 32 nederlaag bij Leiden tevreden stellen en Alliance 2 verspeelde z'n kam pioenskans door tegen BMHC 4 met 2—0 te verliezen. Zo goed de dames het deden, zo slecht hebben de heren zich dus geweerd. Bij de dames van Ever Swift kregen we ook al goed nieuws te horen. Voor de tussenronde van de Bekerstrijd won het eerste met 30 van Kraaien 2, na dat de rust met 10 was ingegaan. We zien Ever Swift dus in de volgen de ronde. Het tweede werkte met grof geschut en klopte BDHC 6 met dubbe le cijfers. Het werd n.l. precies 100, geen twijfelaar dus. Slechts het derde verloor. Tegen VVV 2 werd het 13. In Stoop's bad organiseerde HVGB de vierde ontmoeting van de zwemcompe- titie kring Haarlem Koninklijke Neder landse Zwembond. Er werden spannen de series verzwommen en goede tijden gemaakt. De uitslagen zijn: 50 meter borstcrawl jongens: B. Dik, HVGB, 332 sec.; W. Vosman 33,2 sec., HVGB, daar Dik ir. de volgorde van aankomst als een genoteerd werd legde hij beslag op de kampioenstitel. In de wedstrijd 100 m rugslag dames ging de strijd tussen J. v. Waard, DWR, B. Nelissen, DWT en J. Wisker, DWR, eerstgenoemde dame leg de beslag op de titel in 1 min. 25,4 sec- gevolgd door haar clubgenote J. Wisker, 1 min. 26,7 sec. en B. Nelissen, DWT, 1 min. 28,6 sec. De 100 meter borstcrawl heren juni- res gaf een nek-aan-nek-race te zien tus sen C. van Doorenmaalen, Haarlem en F. Pieters, DWR; laatstgenoemde werd één in 1 min. 4 sec. en Van Doorenmaalen tweede in 1 min. 4.4 sec. De 5 x 50 meter borstcrawl estafette dames leverde een spannende strijd tussen DWR en DWT DWR zegevierde in 2 min. 54,4 sec.; voor DWT werd genoteerd 3 min. 0,2 sec. In de wedstrijd 3 x 50 meter wisselslagesta fette heren beschikte Haarlem over de beste papieren. Haarlem I legde beslag op de eerste plaats in 1 min 37 5 sec.; tweede werd Haarlem II in 1 min. 40 sec. gevolgd door HVGB. 1 min. 41,9 sec. De stand van de puntentelling is nu: Dames: DWR 1351,6 punten; DWT 1396 5 punten; Haarlem 1434.6 punten; HVGB 1455,6 punten; HPC 1484,1 put.; VZV 1625 punten. Heren juniores: Haarlem 5515 punten; HVGB 554,9 punten; DWR 586,1 punten; HPC 593.5 punten; DWT 617,2 pupten; VZV 661,6 punten. De laatste wedstrijden van de compe titie jongens werden verzwommen en de eindstand is: HVGB. kampioen, 388,3 punten; Haarlem 413,6 pnt.; DWT 429,1 pnt.; DWR 466,1 pnt.. HPC 466.1 pnt, VZV 481,9 pnt. De vijfde en laatste ont moeting wordt door DWT op Zaterdag 11 Maart georganiseerd. i Zaterdagavond werd er voor het eerst voor de competitie onder de nieuwe spelregels waterpolo gespeeld; het ging nog wel wat onwennig. De scheidsrech ters debuteerde, want zij waren niet al len in de gelegenheid gesteld om eerst proefwedstrijden te fluiten en dus kon ie.t voorkomen, dat een enkele keer een verkeerde beslissing werd genomen. Wat de spelers betreft viel het sommi ge ook wel wat moeilijk om zo in eens over te schakelen op de nieuwe spel regels. Voorts zagen we doelveraedigers die him domein verlieten om aan het veldspel mee te doen; een doelpunt voor de tegenpartij was een enkele keer het gevolg. In een geval werd de doelver- dediger voor het begaan van "een zware fout het water uitgezonden en kreeg de tegenpartij, vanaf de viermeter lijn een otrafworp op het lege doel t(p nemen, hierbij alle spelers achter de vier meter lijn moeten blijven was nog niet lij allen 'bekend. Maar ook hierbij zal 1 spoedig het oude worden vergeten en zullen allen, na het spelen van en kele wedstrijden, dan het spelen volgens de nieuwe spelregels gewoon vinden. Wat het verloop van de wedstrijden aangaat: de wedstrijd HPC Neptunus ging niet door daar Neptunus met kwam opdagen. HPC gaat nu over naar de derde ronds van de bekercompetitie en moet spelen tegen HZPC; HVGB speelt in de derde ronde tegen ZIAN. Voor de kringcompetitie afdeling I dames gin gen de zeventallen van HVGB en Haar lem te water. Het spel ging vrijwel ge lijk op, de rust ging in met 2—2 en kwam het einde met 54 voor Haar lem. De wedstrijd DWTHaarlem werd gespeeld voor afdeling I heren. Zoals te verwachten was bleek Haarlem veel te sterk voor de DWT-ploeg, die ook nu met enige invallers verscheen. In de eerste speelhelft verkreeg Haarlem een voorsprong van 70, na de rust werd er nog een zelfde aantal doelpunten aan toegevoegd, zodat het einde kwam met 14o voor Haarlem. Bij de wedstrijd HVGB—DWR ging de rust in met 51 en kwam het einde met 114. Voor af deling II werd gespeeld de wedstrijd Haarlem 2VZV 2, de gasten verloren met 8—0. Naar „Het Parool" verneemt, heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, fungerend directeur van politie, aan de politie opgedragen geen visa te verstrekken aan vreemdelingen, die het z.g. Vredescongres van de C.P.N. in Amsterdam willen bijwonen. De korporaal der mariniers J. de Koster is benoemd, tot ridder vierde klasse in de Militaire Willemsorde. Hij heeft zich onderscheiden tijdens zuive ringsacties op Oost-Java in October 1948. Het troepenschip „Johan van Olden- barnevelt" wordt komende nacht in Amsterdam verwacht. De ontscheping begint Dinsdagmorgen negen uur. Het troepenschip „Johan van Olden- wordt in de late namiddag van Dinsdag 21 Februari in Amsterdam verwacht. De ontscheping begint Woensdagmorgen 9 uur. De arbeider van de fa. Isola, S. Zwa nenburg uit IJmuiden-Oost, die werk zaam was bij de nieuwe watergas-fa- briek van de Mekog, wilde zijn gereed schap van een leiding nemen toen hij daarbij van de leiding gleed en ca. 2 meter naar beneden viel. Met enig let sel aan het hoofd is hij in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgeno men. Advertentie STERK en DUURZAAM! Mooi behang reeds vanaf 45 cent per rol. Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem - Tel. 11657 Wij snijden de randjes kaarsrecht voor U af a 5 cent per rol. Advertentie HAARLEM Eleetrische Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties AALSDIJK 20 te N. York, ABBEKERK 19 v. P. Said, AKKRUMDIJK p. 19 Portland, ALAMAK 18 te Ras Tanura, ALCH1BA p. 18 Balearen, ALCOR 19 te St. Francisco, ALDABI 19 bij Santos, ALDERAMIN 19 te Rott., ALGORAB 18 v. Antw., ALPHARD p. 19 Wight, ALWAKI 18 n. Trinidad, ARENDSD1JK 20 te Montevideo, ARENDS- KERK p. 19 Finisterre, ARKELDIJK 18 n. Philadelphia, ARNEDIJK 19 te Rott., AT LANTIS 19 v. Aden, AXELDIJK 19 v. Ant werpen, BANTAM 19 te Suez, BENGKALIS 19 te Basrah, BENNEKOM 18 n. Antofa- gasta, BEVERWIJK p. 19 Gibraltar, BLIJ- DÉNDIJK 18 te Hamburg, BREDA p. 18 Dover, CLEODORA 18 te Gibraltar. CO- LYTTO 18 te Centa, CONGOSTROOM p. 19 Cuxhaven, CORILLA p. 18 Madeira, CU MULUS 22 te Rott., DELFLAND 19 te R. de Janeiro, DORSETSHIRE p. 19 Lissabon, DRENTE 19 op de Ganges, EDAM 18 bij K. Race, EEMLAND 19 v. Las Palmas, ERIN- NA 20 te Miri, GADILA 19 te Panillac, GOR- DIAS 19 v. Gibraltar, GROOTEKERK 18 v. Marseille, HAARLEM 18 n. Antw., HECU BA 19 te Rott., HELENA 18 n. A'dam, HE LICON 18 n. Paramaribo, HERA 19 te Cu rasao, HERSILÏA 17 v.. Trinidad, INDRA- POERA 18 v. Banjuwangi, JOHAN v. OL DENBARNEVELT p. 19 Ouessant, JOOST v. d. VONDEL p. 18 Smith Knoll, JUPITER 13 te R'dam. KELBERGEN p. 19 Gibraltar, KOTA GEDE 18 v. Antwerpen, LAAGKERK 19 n. Basrah, LAURENSKERK 19 te Rott., LEKKERKERK 19 n. Cochin, LINDEKERK 18 te Bandarshapour, LINGE 19 n. Caen, LISSEKERK p. 18 Messina, LOMBOK 18 te Belawan, LUNA 18 v. H. v. Holland. MAAS- KERK 19 te Las Palmas, MACOMA 19 n. Miri, MARIEKERK 18 n. lbo, MEERKERK 20 te Antw., MELAMPUS 19 v. Aden, MEN TOR 19 te Malta, MERWEDE 19 te Lome, MODJOKERTO 19 te Cheribon, MIJDRECHT 19 n. Landsend, NEDERLAND p. *20 Gibral tar, NIGERSTROOM 19 n. Dakar, ONDINA 19 te B. Pappan, ORANJE p. 19 Perim, OVERIJSEL 1.9 te Belawan. PHRONTIS 19 te Liverpool. POELAU LAUT p. 19 Aden, PRINS MAURITS 18 n. St. Johns, PRINS WILLEM II 18 li. Galveston. PRINS WIL LEM III 19 te Tunis. PYGMALION 18 n. Curasao, RAKI 19 n. Bombay, RANDKERK 20 te Walvisbaai. REMPANG p. 18 Finister re, RIDDERKERK p. 18 Messina, RIJN p. 19 Finisterre, SALAWATI 20 te Belawan, SARANGAN 18 v. Aden. SCHIEDIJK p. 19 Gibraltar, SOESTDIJK 19 n. Colombo, SOMMELSDIJK 19 te Djakarta, STAD HAARLEM p. 18 K. St. Vincent, STAD MAASTRICHT 19 bij Sardinië. STENTOR 19 door Str. Gibraltar, STRAAT MALAK- KA 19 n. Kobe v. Hongkong. SUMATRA 18 v. Penang, SUNETTA p. 19 K. St. Vin cent, TRITON 19 te Jacmel. UTRECHT 19 n. Kaapstad, VAN 'T HOEF 19 n. Galveston, VENUS 19 te Alexandrië, VULCANUS p. 19 Finisterre. WAAL 19 n. Mobile. WEST- LAND 20 te Bahia, WIELDRECHT 19 op re de van Tiuban. WINTERSWIJK p. 18 Oues sant, WOENSDRECHT 18 n. Stanlow. ZEE LAND 18 n. Aarhuus. (Niet-officiële Koersen 3(4 Nederl 1948 3 Ned. 62-64 bel fac 3-3% Nederland 1947 ïnsenr. Grtbk '46 3 pCt Ned. Handel Mil cert A.K.U Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb Mij Ned. Scheepv Unie H.V.A. Deli Mil eert. slot 20/2 100% 98g'b 100% 98 is 16214 179% 181 118% 143 159 183 232-i gb 231 Vi 239g'o 220 231 294-4 gi 295% 148'"4gl 149 159% 138% 139 156% 155 1569A 81 157 14u%gl 146 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio COrp Republic Steel Shell Union Oil Soutnem Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 18/2 17/2 2994 29% 33% 33% 649-4 64% 46 45% 76% 7594 14 14 5494 53% 57% 57% 21 20% 15% 15% 26% 26% 35% 35% 53% 53% 35% 35 24 24 30% 30% Advertentie het natuurproduct kinine f. 0.80 mei het Iruitviiamine-C p huisic Advertentie met aan beide zijden PICOT 90 breed 4 38 per meter KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Advertentie Advertentie fHüH in PERPLEX vanal 4.30 p.m.3 in HOUT vanaf 9.75 p.m.3 TOONKAMER HAARLEM TEL. 20879

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2