Prof. Romme bespreekt suggestie ten aanzien van nationaal kabinet J: P akkertjes t irrur „Binnenlandse politiek moet niet als tweederangs beschouwd worden Bij P.B.O. gaat het om zedelijke waarden Y' Zuster Vincenza zalig verklaard Marijke's hartewens vervuld ftfERMOGÈNE Vasten- en Onthoudingswet U1U1 I/U WESTERLING NAAR SINGAPORE? Een poppenwagen van haar zusjes, poppenhuis van haar moeder Mr. J. M. L. Th. CALS J MAANDAG 20 FEBRUARI" 1950 PAGINA 3 PARTIJRAADSVERGADERING K.V.P. TE UTRECHT (Van onze verslaggever „Mei belangstelling en open begrip moei de suggestie worden ontvangen, die de wijze prof. Anema tijdens de algemene beschouwingen op de begroting in de Eerste Kamer deed ten aailzien van een nationaal kabinet. De politieke partijen hebben echter nog twee jaar de tijd' om de reële mogelijkheden voor 'n dergelijke samenwerking te toetsen. Gewapend mei deze ervaring kan men dan na de verkiezingen in 1952 de wenselijkheid nader onder ogen zien." Deze woorden vormden zonder twijfel een der be langrijkste passages van hei beioog, dat prof. mr. Romme Zaterdagmorgen hield op de 11de vergadering van d» Partijraad der K.V.P., welke Vrijdag en Zaterdag ie Utrecht plaats had. l oor elke schoen wmmm llgil 1 JU," jpHet UEBIG10 ets. I BOUILLONBLOr 0X0 BOUILLONBLOKJE SPIERPIJN, SPIT... 'i k 'V'ft Staatssecretaris voor O., K. en W. CONGRES KATH. PERS TE ROME GEËINDIGD Graaf Delia Torre voorzitter Intern. Unie Kath. Pers Voor de Nederlandse Kerkprovincie zenuwpijn,kiespijn GEDWARSBOOMDE ▼ertalïng JOHANNA PERENBOOM DE KWESTIE'NIEUW-GUINEA Onderhandelingen beginnen spoedig De hooggeleerde fractieleider onder streepte deze uitspraak bovendien nog eens, toen hij op een desbetreffende vraag tijdens de discussies antwoordde, dat het op politiek gebied niet vreemd is iemand gedurende twee jaar met toe gestoken hand te laten staan. Te voren had prof. Romme uitvoerig bij de woorden van prof. Anema stilge staan. Deze pleitte in de Eerste Kamer voor 'n nationaal kabinet „in den enig redelijken zin", waarin geestverwanten van alle grotere constructieve partijen zitting zouden hebben. De mogelijkheid hiertoe achtte hij thans nu de Indo nesische kwestie is opgelost zeer wel aanwezig. Prof. Anema zeide 'n derge lijk kabinet bovendien zeer wenselijk te vinden, daar het karakter der binnen landse politiek fundamenteel is gewij zigd nu deze zo sterk wordt beïnvloed door overwegingen van. buitenlands-po litieke aard. De interne staatkunde moet hierom een sterk compromissoir karak ter dragen, zonder scherpe tegenstellin gen. „Wij komen met toegestoken hand tot de andere partijen, in de hoop, dat deze zal worden aanvaard." Volgens prof. Romme bedoelde de A.R.-fractieleider geenszins „morgen" reeds tot 'n kabinetswijziging te komen, doch wenste hij er slechts tijdig de aan dacht op te vestigen, dat de Anti-Revo- lutionnairen thans de practische moge lijkheid van, 'n nationaal kabinet aan wezig achten. In dit kader lanceerde hij de bovengeciteerde woorden, terwijl hij er tevens op wees, dat de A.R. positie bepaling gelegenheid biedt tot nader beraad in den lande op de voor- en na delen van enerzijds 'n nationaal kabinet en anderzijds 'n kabinet met 'n loyale oppositie. Prof. Romme verwierp voorts de ge suggereerde stelling, dat men de KVP op voorhand reeds als regeringspartij kan beschouwen. Zonder 'n antwoord te willen geven, wenste hij de vraag te stellen, of de KVP er niet voor zou kunnen bedanken om steeds maar re- sre rings partij te zijn. De lijn, waarmee prof. Anema zijn aas in de politieke vijver wierp, is het primaat der buiten landse politiek, met hieraan verbonden het voeren van een binnenlandse com promissen-politiek. De katholieke frac tieleider wenst dit echter niet te aan vaarden. De groeiende vertrouwdheid met het primaat der buitenlandse politiek is in ons land 'n deviatie. Inderdaad is de positie van Nederland in de wereld sterk gewijzigd. In onze hele binnen landse politiek is de buitenlandse niet slechts van diepere betekenis geworden, doch dit zal ook van duurzame aard blijken. Ook wanneer wij ons weer zelf kunnen bedruipen, zal naar menselijke berekening door Nederland een federale zelfstandigheidspolitiek moeten blijven gevoerd, dit mede in verband met de economische ontwikkeling, welke de po litieke ver vooruit is. De KVP staat ook zeer positief tegen over de Benelux, de West-Europese Unie, het Atlantisch Pact en de Neder lands-Indonesische Unie. Zij wenst ech ter de parlementaire uitholling, die van het voeren van 'n zo geprononceerde buitenlandse politiek vaak het gevolg blijkt te zijn, krachtig tegen te gaan. Anderzijds zal echter een vergroting van de fracties noodzakelijk blijken om de veelomvattende problemen naar be horen te kunnen bestuderen. De regering heeft reeds toegezegd op korte termijn een grondwetscommissie te vormen, die de uitbreiding der Tweede Kamer zal dienen te bestuderen. Dat haar voorzitter min. Van Schaik zal zijn, Wiens lievelingsdenkbeeld het is het aantal kamerleden op 150 te brengen, bracht prof. Romme er toe reeds te speculeren op de toekomstige omvang en samenstelling der katholieke fractie. Van een te verwachten aantal van 48—50 KVP-leden zouden er 12—15 moeten zijn, die zich geheel wijdden aan buitenlandse vraagstukken. Een-derde der fractie met deze taak te belasten is geenszins overdreven, daar er op inter nationaal terrein nog veel weerstanden tegen de christelijke beginselen zijn te •verwinnen. Prof. Romme haalde in dit verband de woorden van mr. Kropman aan: „De geest is belangrijker dan macht. Wij dienen onze invloed te doen gelden door onze cultuur uit te dragen." Geenszins betekent dit, aldus prof. Romme, dat wij de ogen sluiten voor het machtsstreven. „Laten wij echter niet zo ver uitslaan, dat we de binnenlandse politiek als twee derangs gaan beschouwen. Binnen het faam van het internationale blijft er ruimte te over voor 'n grote en belang rijke activiteit. In ons eigen land valt reel te verrichten en hier kunnen wij Advertentie 1 ook veel doen, meer dan waartoe wij in de wereldpolitiek in staat zijn. Aan onze binnenlandse politiek, die vooral op het verwezenlijken van recht en rechtvaar digheid gericht moet zijn, kunnen wij de trekkracht van 'n voorbeeld aan de we reld geven." Er valt thans 'n zekere depressie te constateren, ook in de rijen van de K.V.P., welke door de zorgen van deze tijd en de weinig fleurige voor uitzichten wordt veroorzaakt. Op de politieke en maatschappelijke leiders van ons volk rust de plicht tot waak zaamheid te prikkelen en de verslap ping, gevolg van de zorgen van van daag en morgen, tegen te gaan. Hiervoor zal de diepgrijpende realiteit van het wereldgebeuren voor ogen ge steld mpeten worden, terwijl men voorts het vertrouwen en 't besef moet laten doordringen, dat 't streven steeds gericht dient te zijn op 'n politiek van sociale rechtvaardigheid. Prof. Romme achtte het verwonder lijk, dat de depressie ook bij het katho- lieke volksdeel merkbaar is, terwijl toch op politiek terrein zeer onlangs zo'n uitermate groot succes is geboekt door het tot-stand-komen van de wettelijke grondslag voor de P.B.O. Nu deze is be reikt, wordt er een critiek op gericht, voortkomend uit 'n zekere mismoedig heid. Deze mismoedigheid is o.m. te ver klaren uit het feit, dat men er niet in is geslaagd de diepe betekenis der P.B.O. over het voetlicht te brengen. Hetzelfde geldt voor de wet op de ondernemings raden. Men zal meer moeten gaan uitdragen, dat 't by dit alles allereerst om zedelijke waarden gaat. De betreffende voorzie ningen zijn voor de mens een steun om zich te gedragen en te voelen in zijn volledige menselijke waardigheid. „Dit moet toegelicht en er in gehamerd wor den!" Er zijn thans wijdere perspectieven ge opend. De P.B.O.-practijk zal de alge mene welvaart bevorderen en 'n breed verspreide bezitsvorming mogelijk ma ken. De juiste zin der P.B.O. zal men moeten puren uit Quadragesimo Anno en de rede, welke Z. H. de Paus verleden jaar over de sociale maatregelen hield, terwijl voorts de practische toepassing terdege overwogen dient te worden. Na de rede van Prof. Romme maakten diverse afgevaardigden gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen aan de fractieleider. O.m. werden de dub bele functie van minister Stikker, de toekomst van Nieuw-Guinea en de staat, kundige wenselijkheid van staatssecreta rissen aan de orde gesteld. Betreffende de opmerking, dat minis ter Stikker door Engeland blijkbaar als kneedbaarder wordt beschouwd dan Spaak, antwoordde Prof. Romme, dat deze grotere kneedbaarheid uit de wor dingsgeschiedenis van minister Stikker's functie nergens is gebleken. Omtrent de moeilijkheden, die de combinatie van tuncties oplevert, verwees hij naar de opmerkingen, die hierover in de Eerste Kamer zijn gemaakt. „Ik denk, dat een en ander bij de regering ernstige over weging is. r Over de kwestie Nw.-Guinea zeide Prof. Romme: „Soekarno en Yamin meenden over de toekomstige status 'van dit gebied het hunne te moeten zeggen Het is moeilijk uit te maken, of deze op merkingen ten voordele zullen ziin van hen, die ze uitten!" Het instituut van staatssecretaris achtte spr. zeer nuttig, daar de taak van een minister vooral na de oorlog zeer veel omvattend is geworden. Van iedere be noeming zal de minister echter te voren de noodzakelijkheid dienen aan te tonen. Volgens welingelichte kringen te Dja karta gelooft men, dat Westerling uit Indonesië naar Singapore is vertrokken. Westerling heeft niet om een visum voor Singapore verzocht, maar men weet, dat hij contact heeft gehad met smokkelaars, die tussen Sumatra en de kust van Malakka hun werkterrein heb. ben liggen. .Uit berichten van de geheime dienst blijkt, dat Westerling's troepen om Ban dung verstrooid raken en, naar men aanneemt, zich aansluiten bij guerilla- benden op West-Java, aldus bericht Reuter. Tijdens de discussies vond de ver gadering gelegenheid tot 'n spontaan huldebetoon, toen Prof. Veraart de zaal betrad. Voorzitter W. J. An- driessen complimenteerde deze voor vechter van de P.B.O. met de hoge onderscheiding, welke hem door ,H. M. de Koningin bij het tot-stand- komen er van werd verleend. Staan de onderstreepte de vergadering deze gelukwens met 'n langdurig applaus. Een ander punt, dat tijdens de vergade ring herhaaldelijk aan de orde werd ge steld, was de klassificatie der gemeenten. Algemeen was men van oordeel, dat 'n lang uitblijven van 'n herziening zeer ongewenst moet worden geacht. De gron digheid, waarmee de commissie-Kruyt deze kwestie bestudeert, maakt 'n nieuwe wet op korte termijn onwaarschijnlijk. Mi nister Teulings bereidt echter 'n nood voorziening voor, waarvoor de vergade ring middels 'n motie, voorgesteld door de kring Maastricht, een suggestie deed. Aanbevolen werd om in afwachting van 'n definitieve regeling de standplaats aftrek te halveren en derhalve voor 'n tweede-klas gemeente van 4 op 2 en voor 'n derde-klas gtemeente van 8 op 4 te brengen. Tijdens de middagvergadering lichtte mr. dr. H. J. J. Mes het Provincie-pro gram 1950 toe. De provincies hebben 'n steeds groeiende taak en breiden hun werkingssfeer steeds verder uit zonder dat de wettelijke bepalingen hiernaar worden gericht. Het Provincie-program beveelt aan, dat de rijkswetgever overeenkomstig het subsidiariteitsbeginsel er naar streve de werkingssfeer der provincies uit te brei. den. Dit brengt mede 'n grotere mate van autonome bevoegdheden, van zelf bestuur, vooral ook door eigen zelfstan dige regeling, en van 'n eigen budget. Voorts bevat het program 'n aantal richtlijnei), die de provinciale besturen voor ogen zullen dienen te houden. Zij hebben betrekking om de verhou dingen met de gemeenten, het onderwijs, de nationale en regionale cultuur, de ge- gezinnen en de industrialisatie, zondheidszorg, de belangen der grote Daar er staande de vergadering 'n be langrijk aantal amendementen werden ingediend, die 'n nadere bestudering be hoefden, kon het Provincie-program slechts provisorisch worden aanvaard. De 2oon van Êwdeïtc óommn 8. Niet alleen," herhaalt Baldon scherp. „Voor zijn duivels plan heeft Eric zich de hulp van de stuurman verzekerd." Zijn lippen zijn droog geworden en adem loos houdt hij zijn blik op het gelaat van de ander gevestigd. Wanneer deze hem thans niet gelooft is zijn web van leugens en intrigues waardeloos Doch dan verschijnt er een begrijpende trek op het gelaat van de zeeman. Een voudig van karakter als hij is vindt hij in de laatste opmerking een bekend punt dat hem overtuigt. Dat kan waar zijn," zegt hij geschrokken. „De stuurman is een slecht mens. O, zeer slechts. Hij laat ons veel te hard werken. Nimmer gunt hij ons rust. Hij zal zich zeker voor zo'n onwaardig voornemen lenen. O, zeg mijheer barbaarwat moet ik doen! Ik heb een afschuw van sterven." „Luister goed!" zegt Baldon haastig. „Er is slechts één kans om dit schip ooit levend te verlaten. Licht je kameraden in. Vertel hun dat hun leven op het spel staat, en dat zij dit alleen kunnen redden door naar mij te luisteren. Begrepen! En vóór alles: kom naar mijn cel. Ik, en ik alleen kan jullie redden" Hij werpt de man een indringende blik toe. „Vergeet de rijkdommen niet, waarmee ik je zal belonen! Denk aan je eigen leven en doe zoals ik je gezegd heb!" Op dat ogenblik vaart het schip de rotsige inham binnen, welke Eric als eindpunt van de aangegeven koers heeft uitgestippeld. Verheugd slaat de Noorman de kust van zijn vaderland gade. Thuis. Eindelijk thuis! Met een kort gebaar wendt hij zich tot de stuurmandie naast hem staat. „Laat hier ankeren, stuurman. Ik ben van plan een korte verkenning der rotsen te onder nemen en daarna zullen wij beginnen met de ontscheping." Plotseling voelt hij een onberedeneerbaar gevoel van argwaan tegen de man in zich opkomen, en werpt hem een onderzoekende blik toe. Doch het gelaat van de ander is onbewogen en niets verraadt wat er in zijn binnenste omgaat Gisteren heeft in de Sint Pieter te Rome de derde zaligverklaring van het Heilig Jaar plaats gevonden, namelijk van de Spaanse religieuze Vincenza Maria Lopez Vicuna, die om haar werk voor de morele en materiële verheffing van de huisbedienden, ook wel de engel der bedienden" genoemd wordt. Zuster Vincenza is de tweede Spaanse religieuze, die in het Heilig Jaar zalig verklaard is. Veertien dagen geleden was het de Spaanse kloosterzuster Ma ria Desolata Torres Acosta, die zalig werd verklaard. Prinses Marijke zag- Zaterdag haar hartewens vervuld: een mooie poppenwagen. Dolgelukkig was Marijke met dit geschenk van haar zusjes. Slechts weinig minder enthousiast bewonderde ze het geschenk van haar moe der: een draaibaar poppenhuis. Met honderden prentbriefkaarten en brieven stroomden tal van cadeaux uit het gehele land naar het Koninklijk Paleis. Kostbare geschenken doch ook vele aandoenlijke kleine cadeautjes: een houten beweeglijke hond, een ketting van schelpjes, eigengemaakte prentenboeken enz. enz. Een deputatie van het wapen van de Verbindingsdienst, waarvan Prinses Marijke petemoei is, heeft op paleis Soestdijk een geschenk aangeboden: een etui, waarop het embleem van de Verbindingstjjenst, de naam Ma rijke en de datum 18-2-1950 waren gegraveerd, en dat een zilveren lepeltje en vorkje, eveneens met naam en datum, inhield. Voorts een doos bonbons en een zakje pralines. Advertentie voor 1 liter volle, lichtgekruide vleesbouillon. Het vermaarde voor een kop geurige vleesbouillon. Prijs per blokje 2 i wr;r. oxo NEDERLANDSE OXO MAATSCHAPPIJ NV Het Prinsesje, gekleed in een licht rose jurkje met dito haarstrik, toonde weinig belangstelling voor het officieel vertoon. Met de cadeautjes ljep de klei ne Marijke naar de fotograaf om „het lichtje" te zien. Vandaar kwam zij bij de microfoon van de P.C.J., waar zij op de grond ging zitten,spelen, proberend met het lepeltje enkele pralines uit het zakje te scheppen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Marijke hebben Zaterdag de artsen dr. J. de Groot en prof. dr H. J. M. Weve een bezoek gebracht ten paleize Soestdijk. Men heeft ook Prins Bernhard in de vreugde van de derde verjaardag van zijn jongste dochter willen laten delen. De Koningin had goedgevonden dat Za terdag een microfoon van Radio Neder land Wereldomroep in de bibliotheek van het paleis Soestdijk werd opge steld en dat reporters van de Wereld omroep een poosje het verjaardagsfeest bijwoonden. De reportage werd via de kortegolfzender naar Paramaribo uit gezonden, waar het programma door de Avros, de Surinaamse radio-organisatie werd gerelayeerd. Gehoopt werd dat de Prins in zijn vliegtuig onderweg van Rio de Janeiro naar Paramaribo het programma zou kunnen opvangen. Het is echter nog niet bekend of dit inder daad hét geval is geweest. Advertentie 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. Meer nog dan voor alle cadeaux legde prinses Marijke Za terdag op haar der de verjaardag grote belangstelling aan de dag voor de ap paratuur van foto grafen en radio technici. Hier on derwerpt zij de kabelverbinding van de radio aan een nader onderzoek Mr. J. M. L. Th. Cals is, zoals reeds in een deel van de vorige editie bericht, met ingang van 15 Maart benoemd tot Staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Sedert 1941 is mr. Cals als advocaat in zijn geboorteplaats gevestigd. Tot voor kort was hij assistent in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R.K. Universi teit, van welke functie hij enkele dagen geleden op zijn verzoek werd ontheven. Voordien was hij leraar in staathuishoud kunde, staatsinrichting en handelsrecht te Roermond. Mr. Cals is voorzitter van de Mijn- tholieke Jeugdraad voor Nederland. Se- industrieraad en voorzitter van de Ka dert 19 Augustus 1948 is mr. Cals lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij. Graaf Delia Torre is na afloop van de werkzaamheden van het Internationaal Congres der Katholieke Pers met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de In ternationale Unie der Katholieke Pers. Ga bel, hoofdredacteur van het dagblad ,£,a Croixis gekozen tot voorzitter van de commissie van uitgevers, met als onder voorzitters o.m. de heren Kuypers (Neder land) en Michel (België). Mare Delforge (België) is gekozen tot voorzitter van de Bond van Journalisten. De heren Bringmann (Duitsland), Ber- trand (Canada), Gonzales (Spanje) en Ca- rite (Frankrijk) zijn tot onder-voorzitters- benoemd. De heren Dyckgraaf (Nederland), Giodani (Italië) en Brena (Uruguay) zullen deel uitmaken van het bestuur. Tenslotte zal de Unie van Katholieke Nieuwsbureaux, die kortgeleden is opgericht en deel uit maakt van de Internationale Unie, gepre sideerd worden door Herman Haek, direc teur van het nieuwsbureau „Fides" (Bel gië). Vastendagen zijn: Alle dagen van de veertigdaagse vasten, uitgezonderd de Zondagen en Paas-Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, -Vrijdagen en -Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Maria ten Hemelopneming, Allerheiligen en Kerstmis, behalve wanneer zij op een Zondag vallen. 1. vrouwen, die in verwachting zijn of een kind zelf voeden; 2. allen, die zich beroepshalve wijden aan de verpleging in ruimere zin (reli gieuze en leken-verlpegers en verpleeg sters van zieken, vroedvrouwen, kraam verpleegsters en kraamverzorgsters), doch alleen op de dagen (etmalen) waarop zij nachtdienst hebben. V Vervolgens verlenen Wij krachtens Pauselijke volmacht voor dit jaar dis- Op al deze dagen z0n verplcht te pensatie alleen in de ont hou vasten alle gelovigen ^e de leeftijd van dings wet alle d van het ar 21 jaar bereikt hebben en nog geen 59 behalve Goede vrijdag, aan de vol- jaar oud zijn, behalve wanneer zij om de on ook zi- buiten Ne_ een ernstige reden daarvan wettig zijn verhliivpn ontslagen. Zij mogen op J<*tend«gen j. Aan de samenwonende familie- slechts ééns per dag een volle maalti d het lnwonend dienstpersonee), de nemen en daarbij ook vlees gebrul- dagbedienden en genodigden van de ar ken, uitgezonderd wanneer die dag te- befders, die hierboven op grond van vens onthoudingsdag is. Bij de overige hun arbeid reeds in de onthoudingswet der- gedispenseerd zjjn; doch alleen voor de echter aanmerkelijk beperken en der halve minder voedsel gebruiken, dan zij gewoon zijn, houden. hoofdmaaltijd. Het is echter niet ver en zich van '"vlees"" on£ eist- dat zij deze maaltijd gezamenlijk en zich van vlees o met de bedoe]de arbeiders gebruiken. 2. Aan de militairen en aan alle ove- II rigen, aan wie in dienstverband door de Onthoudings- of vleesloze dagen zijn: burgerlijke Overheid of de leiding van au «.«j.... neutrale of niet-katholieke inrichtingen 1. Alle Vrijdagen van het jaar, be- maaltijden worden verstrekt, doch alleen voor zover zij van de hun verstrekte maaltijden gebruik maken. Eveneens aan de zeevarenden, wan neer zij zich van de scheepskost be dienen. 3. Aan de samenwonende familia leden, het inwonend dienstpersoneel, de dagbedienden en genodigden van de halve wanneer daarop een ter plaatse verplichte feestdag valt. 2. Alle Quatertemper-Woensdagen en -Zaterdagen. 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, be halve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. As-Woensdag, alsmede Paas-Zater- dag tot 12 uur 's middags. u.6u™c„uu, Sc„uu,Su™ van ue i-aii u I. 7 ï?-,. «c huisgezinnen, waarvan de vader of enig verplicht allen, die 7 jaar of ouder zun hoofd niet-katholiek is rinch alleen tot-aan het einde van hun leven, be- ™zov«"™^e^Hdf°maaltijdln SeaiV da™^etL°Sin eonntrian|enee «ebruSTmakl als heT^nfetTathJhlk den daarvan wettig zijn ontslagen. hoofd zii het dan nnk- nipt ppTrffc-tiirlfa vlf£ 'spëk'1 ofPji» uit"viees gebruüren1 Wanneer Vze personen ondl/de^ten^ SjSJzcti echter mlt"dierlijk letberlu en alle overige voedingsmiddelen zijn dagen' !?ulte.n de hoofdmaaltijd, van op alle dagen van het jaar, zelfs op Goede Vrijdag, voor iedereen geoorloofd. vlees onthouden. VI III Krachtens Pauselijke volmacht ver lenen Wij voor dit jaar dispensatie in het vasten- en onthoudings gebod op alle dagen, behalve op Goede Vrijdag, aan dé volgende perso nen, ook als zij buiten Nederland ver blijven: 1. Aan de arbeiders, die doorgaans zeer aware lichamelijke arbeid ver richten, zoals: ondergrondse mijnwerkers en anderen, die in het mijnbedrijf zeer zware arbeid verrichten; arbeiders in cementfabrieken, die met de verzorging van de ovens belast zijn (b.v. stokers) of hiermede in zwaarte gelijk te stellen arbeid verrichten (bv hoorders en cementladers); arbeiders in Volgens de algemene kerkelijke wet zijn alle Zaterdagen van de veertig- daagse vasten tevens onthoudingsdagen. Op grond van een bijzondere volmacht ontslaan Wij alle gelovigen voor dit jaar echter van de onthoudingswet op deze Zaterdagen, met uitzondering van de Quatertemper-Zaterdag en van Paas- Zaterdag tot 12 uur 's middags. Zij echter, die van deze laatste dis pensatie gebruik maken, zullen op elk dier Zaterdagen, waarop zij dit doen, driemaal het Onze Vader en het Wees Gegroet met één keer de Twaalf Ar tikelen des Geloofs bidden of met Paser» minstens 25 cent offeren. VII De gelovigen, die niet behoren tot de genen, die in het voorafgaande door Ons rechtstreeks zijn gedispenseerd, ei» mergelgroeven, die onmiddellijk bij het van mening zijn, dat de onderhouding kalkblussen betrokken zijn; van de vastenwët of van het onthou- stokers op schepen of op locomotieven; dingsgebod voor hen onmogelijk of al arbeiders, die in steenhouwerijen te bezwaarlijk zou zijn, kunnen zicb zwaar hakwerk verrichten; del vers, voor het verkrijgen van volledige dis kruiers en steenbakkers in de klei- pensatie of van verzachting wenden tot warenindustrie; sommige veenarbeiders, de pastoor der parochie of een andere zoals turfstekers, -kruiers en -laders: daartoe bevoegde priester, caissonarbeiders, die onder water fun- VTTT deringen maken; dijkwerkers en griend- hakkers in natte grienden. Tenslotte vermanen Wij alle aan Onze Aan de arbPidprc die zware z°rgen toevertrouwde gelovigen, om dour lichamelijke arbeW verrichten. wanneer SdS loed? werk™^ fe vnlfcn"wal Af „nrtov andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door zij bovendien óf voortdurend onde kunstmatig hoge of lage temperatuur moeten werken, óf bij hun werk voort- de kerkelijke Overheid ingevoerde ver moeien wemen, or Dij nun wei-K vuon- durend in aanraking komen met voor boetedoend» J de gezondheid schadelijke stoffen (gif tige arbeid) óf aanmerkelijk langer dan boetedoening en versterving ontbreekt De offers en aalmoezen zullen ge stort worden in een bus. welke daar- normaal moeten werken, óf in de nacht- WnPoLri I Urt ploeg werken - deze laatsten uitslui- Sen geplaatsh tend in de perioden, waarin zij tot de nachtploeg behoren. 3. Aan de gevangenen en aan degenen, die in neutrale of niet-katholieke in richtingen verpleegd worden IV Wij verlenen voorts in gevolge Pau selijke volmacht voor dit jaar dispen satie al leen in de vasten wet (zodat de betrokkenen derhalve zpnder meer niet ontslagen zijn van de ont houdingswet) aan: Gegeven te Utrecht, 15 Januari 1950 t JOH. KARD. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond t J. P. HUIBERG Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's Hertogenbosch, t J. W. M. BAETEN. Bisschop-Coadjutor van Breda, Advertentie Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. he!pen direct.' (tlkltlliU door PATRICK PURCELL 55. Esther nam dankbaar de sigaret aan, die ik haar toestak, en boog haar be koorlijke hoofdje om vuur. Toen inha leerde ze diep, zette haar ellebogen op de tafel, steunde haar kin in haar han den en begon een nieuwe aanval, door de dunne blauwe nevel van de tabaks rook heen. „Maakt u het zich nu eens gemak, kelijk, mijnheer de ambassadeur met speciale opdracht, en vertel mij het een en ander over de Corcorans. Wat is het voor een soort huis, hoe zou mij «het le ven daar bevallen, wat zijn Meehawl's geheime ondeugden, als hij die heeft, en hoe denk je dat ik met de oude lui zal kunnen opschieten? Ik heb over die twee rare geruchten gehoord." Ik gaf haar antwoord, maar als ik het deed, was het toch alleen maar door een grimmige inspanning van mijn wil. „Eén vraag tegelijk nu, jonge dame. Probeer me niet tot overhaaste mede delingen te verleiden vóór ik mijn ge dachten bij elkaar heb." „Verdraaid", zei de moeder, „üe heeft plotseling de grootste haast om ons al lemaal te verlaten!" Esther zette een pruilmondje en schokte brutaal met haar bevallige schouders. „Mag een meisje niet eens vragen, in wat voor huis ze komt? Het kan wat mij betreft wel een varkenskot zijn, want ik heb er nooit meer fian rook uit de schoorsteen van gezien. Ik zou bovendien wel de zekerheid willen hebben, dat Malachy en Matilde me niet in moten hakken en opeten op de dag, dat ik er over de drempel kom." Ik vlamde op om mijn familie te ver dedigen. „De boerderij van Corcoran is geen varkenskot," zei ik scherp. „Er is geen mooier huis in de parochie en geen mooiere boerderij, en als de lui, die de twee oudjes bekladden, maar half zo goed en half zo fatsoenlijk waren ais Malachy en Matilde, zou deze streek een geschikter oord zijn om in te wo nen." „Zo," antwoordde ze koel, „kruipt het bloed nog altijd waar het niet gaan kan, Joe?" „Het zou beroerd zijn, als het niet zo was. En ofschoon Meehawl O'Connor geen druppel van ons bloed in zijn ade ren heeft, blijf ik er toch bij, dat je ver zou moeten zoeken, eer je een betere man vindt." „Toegegeven," antwoordde ze vinnig. „Denk je dat ik met hem zou trouwen, als hij niet alles was wat jij van hem zegt?" Ze had me telkens weer te pakken. „Om nu meteen tot de kern van de zaak te komen, Joe", zij blies een wolk rook naar boven „ik weet dat het een heel ongebruikelijke vraag is van de kant van de jong& dame, maar ik ben toch heel benieuwd naar het antwoord. Hoeveel bruidsschat willen ze met me mee zien komen?" Haar moeder zat met open mond van beschaamde ontsteltenis. Dat vervloekte gestudeer, zei ik bij mezelf, want zon der dat zou ze nooit de brutaliteit ge had hebben om zich zo met de gelde lijke kapt van dit aanzoek te bemoeien. Pas op dat ogenblik drong het volledig tot me door, dat ik een nieuwe Esther Hanrahan voor me had, of liever dat een zeer helder denkende en ver voor uitziende jonge vrouw mij voor zied had. Zij keerde zich tegen mij nog voor ik geantwoord had, en er lag een gevaar lijke glans in haar smeulende ogen. „Kom. Joe", zei ze ongeduldig, „er is geen reden om zo schuchter over die kwestie te doen. En, moeder, zegt u niet zo verbaasd „O!" U weet even goed als ik dat deze kwestie van mijn fortuin het punt is, waar de hele zaak om draait. Of jullie het geloven of niet, in ben het die gaat trouwen. Het is énkel en alleen mijn zaak. Het is mijn plicht om er voor te zorgen, dat beide partijen fi nancieel tevreden gesteld worden. Ik verkies niet. dat er mij in de toekomst iets over een geldelijke kant van de zaak verweten kan worden." Ik duwde mijn stoel achteruit. Ik had geen volmacht om deze kant van het huwelijk te behandelen en ik wenste dat ook niet. Bovendien had ik, net als Thady Hanrahan, ten minste genoeg verstand om te weten, wanneer ik ver slagen was. Maar de blinde woede in mijn hart was te heftig om zich er on der te laten houden. „Esther," zei ik langzaam, „ik weet niets en wens niets te weten over de fortuin die gevraagd moet worden. Mijn rol in de hele transactie was enkel om na te gaan, of jij genegen was met Meehawl te trouwen. Ik ben geen hu welijksmakelaar van beroep, die kwart jes en veren bedden en roeden land doormidden deelt en •pingelt over de melk van een koe en het. gras van een vaars. Bjj God," en in de hitte van mijn woede sprak ik de waarheid „als het mijzelf betrof, zou ik geen stuiver vragen." In Esther's klaterende lach klonk iets schrils. „Waarom geeft u me niet aan mijn heer Doyle, moeder? Hij heeft een spor tief aanbod voor jullie. Jullie krijgen nooit meer de kans om zo goedkoop van me af te komen!" Ik stond op om te vertrekken. Nog maar een kleine dosis erbij en ik zou de eerstvolgende aspirant zijn voor het roodbakstenen gebouw aan de weg naar Dublin, waar de gekken van het graaf schap Kilkenny ondergebracht worden. „Ik vrees, Mevrouw Hanrahan, dat ik nu moet opstappen. Ze gaan bij Corco ran vroeg naar bed en ik wil niet dat ze lang voor mij blijven opzitten. Ik ge loof dat ik mijn oom kan vertellen, dat ledereen hier genegen is om over het aanzoek verder te praten?" Statia Hanrahan fronste haar wenk brauwen. Er was nog iets, waarover zij het niet met zichzelf eens was. Van de schoorsteenmantel keek mij De Valera aan. strak en zonder een glimlach. „Ja," zei ze tenslotte. „Ik geloof dat we het best de afspraak kunnen maken om eens spoedig met hem te praten. Of zouden we dat misschien aan hem moe ten overlaten?" „Het beste zou wel zijn. het nu maar af te spreken," opperde ik, met de hand op de deurklink. „Nu goed, als Malachy zo'n haast heeft, zouden we misschien allemaal in de stad bij elkaar künnen komen en de zaak bepraten. Zaterdag zou een ge schikte dag zijn." „Zeker," viel Esther haar bij. „Hoe eerder hoe beter, wat mij betreft." Ik spande me in om mijn stem opge ruimd te laten klinken. „Me dunkt dat Zaterdag iedereen wel schikt. Hoe laat zullen we zeggen?" „Och, zeg maar om één uur in hotel Dawney. We zullen daar een kamer bespreken. Het zou niet prettig zijn om de zaak voor de ogen van iedere voor bijganger te behandelen." Haastig nam ik afscheid, maar bij de deur verraste Esther mij weer door me mee te delen, dat ze me tot de poort uitgeleide zou doen. (Wordt vervolgd) Op een pers-conferentie heeft de se cretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting der VSI, Abdulgani, t.a.v. Nieuw-Guinea gezegd: „Gedurende de besprekingen tussen Suparmo en Hirsch- feld, benevens de gouverneur van Nieuw-Guinea, welke voor het vertrek van de commissie-Suparmo naar Nieuw- Guinea plaatsvonden, werd het duide lijk, dat de Nederlanders de bevolking van Nieuw-Guinea beschouwen als Ne derlandse onderdanen, terwijl de Indo nesiërs zich op het standpunt stellen dat de Irianen Indonesische burgers zijn. Beide partijen hebben besloten dit vraagstuk op hoger niveau te behande len. De onderhandelingen hierover zul len zo spoedig mogelijk beginnen." Ten aanzien van de Darul Islam deel de hij mede, dat een commifsie van de VSI door onderhandelingen zal trachten te bereiken, dat troepen van de Darul Islam in het leger van de VSI worden ingeschakeld. Voorts sprak hij de mededelingen van prof. Koningsberger over de ontmanteling van de suikerfabrieken in Midden-Java tegen. De faprieken waren, volgens Ab dulgani, al vernield als gevolg van de Japanse bezetting, de politionele acties en de politiek der verschroeide aarde. Er zou alleen van een sloping kunnen worden gesproken. De regering heeft maatregelen getroffen ter voorkoming van verdere plundering. Te Eindhoven is na een korte onge steldheid overleden de zeereerw. heer A. J. M. Soossens, rector van het pen sionaat „Eikenburg" te Eindhoven. Te Venray is in de ouderdom van 59 jaar overleden pater Casimirus Nijland O.FJM.. leraar aan het gymnasium Im- maculatae Conceptionis te Venray.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3