Zwaarste straf Sanders en geëist tegen Vogeler PLANNEN IN V.S: TOT BOUW VAN ATOOM-DUIKBOTEN 12 Maart verkiezingen voor de Opperste Sovjet m, Grootste telescoop ter wereld nu gerepareerd In Amerika kolen voor één week; in Frankrijk dreigt stagnatie in automobiel- en staalindustrie Tot hoofd en hart Beide beschuldigden prijzen de goede behandeling tijdens het vooronderzoek Meubelfabriek te Rijswijk prooi der vlammen „Mijn man zei niet wat hij zeggen wilde" BRAND OP DEENS PASSAGIERSSCHIP Selden Chapin er niet bij betrokken Aanzienlijke vorderingen bij de constructie van een kernreactor Triamviraat Stalin-Molotov-Malenkov Belangrijkheid bepaalt de volgorde .Het weer. Ernstige botsing tussen Darul-lslam en T.N.I. Opslagplaatsen bleven gespaard EEN ATLAS VAN HET HEELAL Industrieën moeten sluiten Startbaan uit het water gevist Hoge eisen van de vakbonden Afschuwelijk misdrijf in Loosduinen DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24698 HET PROCES TE BOEDAPEST De 11S passagiers gered Opstand tegen de Chinese communisten? INDONESISCHE MISSIE NAAR MOSKOU Sartono voorzitter van Indonesisch parlement Er zouden SI doden zijn Man vermoordt zijn vrouu) VERLENGING UITBETALING KOLENGELDEN CENTRAAL VORMINGS INSTITUUT K.V.P. „De Rusthoek" te Baarn wordt ingericht Johan van Oldenbarnevelt aangekomen Sigaretten voor militairen in Indonesië RASSENDISCRIMINATIE IN ZUID-AFRIKA 6 BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHimeter- hooate. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De Hongaarse openbare aanklager Gyula Alapi heeft gisteren in het spion- nage-proces te Boedapest tegen de Britse zakenman Edgar Sanders en de Amerikaan Vogeler „de zwaarste straf" geëist. Tegen twee der vijf terecht staande Hongaren eiste hjj de doodstraf „wegens spionnage en economische sabotage". De vonnissen zullen heden uitgesproken worden. Alapi noemde Vogeler een „spion, die het spel verloren heeft en ontmaskerd is". Het proces had „de werkelijke rol" onthuld van sommige Britse en Ameri kaanse diplomatieke ambtenaren in Oost-Europa. Voorts deed de openbare aanklager een aanval op de activiteit van de Brits-Amerikaanse geheime dienst. Vogeler zeide in zijn „laatste woord", dat hij zijn activiteit „te meer betreur de, omdat hij door een groot land, Amerika, gezonden was naar een klein land, Hongarije, om het herstelwerk te ondermijnen". „Ik wens het recht van het laatste woord te gebruiken om te verklaren, dat ik mijn bekentenis uit vrije wil en zonder enige druk of bele diging heb gedaan. Ik wens ook te ver klaren, dat ik tijdens het onderzoek en het proces behoorlijk ben behandeld en ik hoop, dat mijn bekentenis heeft aan getoond, dat ik betreur wat ik heb ge daan. Ik weet dat ik straf zal hebben te ondergaan, maar ik hoop, dat het hof mijn verzoek om een mildere straf in overweging zal willen nemen, evenals de argumenten van mijn verdedigers". Edgar Sanders, de Britse medebe- klaagde van Vogeler, verklaarde: „Er waren drie omstandigheden, die mij er toe brachten de taak, .die mij was opgedragen, op mij te nemen. Deze zijn: mijn opvoeding, mijn militaire be roep en de arbeid, die ik verrichtte. Ik moge er op wijzen, dat ik nimmer enige persoonlijke wrok tegen dit land koes terde. Ik besef volkomen het ernstige karakter van de daden, die ik heb ge pleegd. Ik,heb Vrijdag getracht hier omtrent zo volledig mogelijk inlichtin gen te geven. Ik hoop, dat ik waarheids getrouwe uitbeelding van mijn daden heb gegeven en verzoek het hof dit in overweging te willen nemen". Sanders prees de „goede behandeling tijdens het vooronderzoek". De verdediger van Vogeler, Imre Bard, betoogde dat zijn cliënt „bloed en tranen" had veroorzaakt, doch voerde aan, dat zijn zaak niet in hetzelfde licht gezien moest worden als dat van de andere beklaagden. „Een buitenlander kan geen verraad plegen", zeide Bard. „Vogeler's rol in de sabotage is in het geheel niet aangetoond". Hij vroeg het hof in aanmerking te nemen, dat Vogeler van zijn jeugd af onder militaire discipline had gestaan en dat hij zijn daden betreurde. „Ik hoop, dat door de wijsheid van het hof de straf gevonden zal worden, welke hij verdient", zo besloot Bard. Alapi, die ook openbare aanklager was in het proces tegen Kardinaal Mindszenty en de gewezen Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Rajk, zeide, dat de rechtszitting een beeld had gegeven van twee werelden, een wereld van vooruitgang en vrede en een wereld van spionnage, vernietiging en oorlog. De twee Hongaren, tegen wie de dood straf werd geëist, zijn Imre Geiger en Zoltan Rado. Zij zeiden op cynische en koudbloedige wijze door de Amerikanen gebruikt te zijn. Men had zich niet over hun lot bekommerd voor het geval zij gearresteerd zouden wórden. Geiger verzocht het „Hongaarse volk om ver giffenis". Alle beschuldigden verzochten clementie. Mevrouw Vogeler heeft gisteren in haar woning in Wenen via radio Boc- Maandagmorgen vroeg js in het Kat tegat, zeven mijl voor het Zweedse schiereiland Kullen, ten Noorden van Helsingborg aan boord van het Deense schip „Kroonprins Olav" brand uitge broken. De 115 passagiers zijn door het Zweedse schip „Stockholm", dat op Amerika vaart, overgenomen. De be manning van zestig koppen bleef aan boord van het brandende schip. Naar Verluidt zijn enkele passagiers en be manningsleden licht gewond. De brand is midscheeps uitgebroken en breidde zich snel uit. De oorzaak er van is onbekend. Men vermoedt, dat de brandende sigaret van een in slaap ge vallen passagier de oorzaak is. De „Kroonprins Olav" is een modern passagiersschip, dat regelmatig tussen Oslo en Kopenhagen vaart. De „Stock holm" was onderweg van Gothenburg naar Kopenhagen. De brand werd be streden door middel van brandslangen van de „Stockholm". Om twee uur gistermiddag is de „Kroonprins Olav" in de haven van El- seneur aan de Noordkust van het eiland Seeland aangekomen. Drie sleepboten brachten het schip in veiligheid, nadat de bemanning eerst een vergeefse poging had gedaan om het schip op eigen kracht baar Elseneur te laten stomen. Bij aankomst van de „Kroonprins Olav" bleek, dat het bovendek nagenoeg geheel was afgebrand. De brug, de eet zalen en de radiohut waren grotendeels «oor de vlammen verteerd, maar de ma chinekamers schenen nog intact te zijn. Op het congres van de Noorse commu- 'stische partij is te Oslo gisteren besloten uitstoting van de „Tito-gezinde" groep. Het congres werd bijgewoond door 219 ge- -> 'vgics w oeiegeerden en tal van buitenlandse gasten. c°ngres, dat niet openbaar was, stond under leiding van voorzitter Emil Loevlien. dapest de stem van haar man ge hoord, toen hij kalm bekende een Amerikaanse spion geweest te zijn. Mevrouw Vogeler verklaarde, dat haar man niet zei wat hij wilde zeggen. „Hij herhaalde slechts wat ze hem voorzeiden. Geen wonder, dat zjj drie maanden nodig hadden om met hem te repeteren. Elk woord, dat hij zei, was hem in de mond gelegd", zei zij. Henry Sudder, een functionaris van de International Telephone and Tele graph Company, die naar Wenen is ge gaan, toen Vogeler op 18 November werd gearresteerd, zei: „Iedere eerlijke verdediger zou die getuigenis in twee minuten uiteen kunnen rafelen. De Hongaren hebben hem een verklaring uit het hoofd laten leren. Zij hebben fouten gemaakt, die Vogeler nooit ge maakt zou hebben". Volgens de correspondent in Boeda pest van het Nederlandse dagblad „De Waarheid", zou Robert Vogeler gezegd hebben, „dat zijn spionnage-activiteit onder persoonlijk toezicht stond van Selden Chapin, vroeger gezant in Hon garije en thans ambassadeur der Ver enigde Staten in Nederland". Naar aanleiding van deze publicatie deelt de Amerikaanse ambassadeur te 's-Gravenhage mede, dat dit bericht iedere grond mist. „Ik ontmoette de heer Vogeler voor de eerste keer, toen ik in October 1948 met Colonel Behn naar Hongarije kwam en een poging werd gedaan om tot onderhandelingen te ko men betreffende de verkoop van de be zittingen der „Standard Electric". Ik kan mjj niet herinneren de heer Voge ler gedurende mijn verblijf in Hongarije later nog eens ontmoet te hebben", al dus de heer Chapin. „Ik verliet Honga rije op 17 Februari 1949". Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft een bezoek gebracht aan de verdedigingsstellin gen der Chinese Nationalistische troepen op het eiland Kinmen. De echtgenote van de generalissimus met twee vrouwelijke vrijwilligers. Een welingelichte Amerikaanse woord voerder heeft volgens A. P. gisteren be kend gemaakt, dat de Verenigde Staten met kracht plannen doorzetten om te beginnen met de bouw van 's werelds eerste door atoomkracht voortgedreven duikboot. De woordvoerder zei, dat thans besprekingen gaande zijn tussen de marine en de Electric Boat Corpora tion te Frotan (Connecticutt) over de bouw van een duikboot, waarin een door de commissie voor de atoomenergie ont worpen reactor aangebracht zal kunnen worden. Naar verluidt zouden de be sprekingen reeds zover gevorderd zijn dat het zeer waarschijnlijk is, dat het Congress verzocht zal worden op de ma rinebegroting voor het per 1 Juli 1951 beginnende begrotingsjaar gelden uit te trekken. Verschillende Amerikaanse Congress- JOZEF STALIN MOLOTOV MALENKOV door Krouchtchev, die al in 1902 com munist werd en sedert 1944 President van het Presidium van de Opperste Raad is. Maarschalk Boulganin, luite nant-generaal van het Rode Leger Chvernik en tenslotte Kosyguin, minis ter van de lichte industrie sluiten deze hiërarchische reeks Poli'tburoleden, die bij de komende verkiezingen candidaat gesteld zijn. De verkiezingen voor de Opperste Sovjet van de U.S.S.R. (welk lichaam voor het parlement van Rusland moet doorgaan) zullen 12 Maart a.s. worden gehou den. De uitslag van deze verkiezingen, "waarbij de kiezers immers geen keus gelaten wordt, kan niet verrassend zijn. Interessant is echter de candidaatstel- ling. Niet vanwege de namen der candidaten, maar door de volgorde waarin deze namen onlangs in de Pravda zjjn gepubliceerd. De leden van het Politburo (het kabinet), die allen candidaat gesteld worden, staan namelijk allerminst op voet van gelijkheid. Slalin vormt natuurlijk een klasse apart, maar ook de an dere leden van de Russische regering staan in de Sovjethierarchie op verschil lende hoogte. Stalin zelf is bij deze verkiezingen „candidaat van het hele volk", lijsttrek ker van de enige lijst zouden we kun nen zeggen. Deze candidatuur is echter vooral symbolisch. Feitelijk is hij alleen candidaat in het Kiesdistrict-Stalin van Moskou. Molotov, die nummer twee staat op de lijst van da Pravda, is ook de eer waardig gekeurd voor de Mosco- vieten verkiesbaar gesteld te worden. Voor hem is het Kiesdistrict-Molotov in Moskou gecreëerd. Opmerkelijk is het feit dat voor Ruslands één na belang rijkste stad Leningrad het Politburolid Malenkov, is aangewezen. In Sovjet-Rus sische ogen een zeer eervolle benoeming. Deze aanstelling bewijst weer eens hoe de ster van Malenkov sinds de dood van Zhdanov aan het Sovjétfirmament gestegen is. Molotov en hij worden steeds meer als de beide „adjudanten" van Sta lin gezien. Men spreekt zelfs van 'n drie manschap, een triumviraat. Merkwaar dig was ook dat in het nummer van de Pravda waarin onlangs de zeventigste verjaardag van Stalin werd herdacht Malenkov de reeks verheerlijkende ar tikelen over de Sovjetleider opende (Overigens zijn er voorts geen tekenen dat Malenkov Molotov van diens tweede plaats in de hiërarchie verdrongen zon hebben, want in recente verslagen van officiële plechtigheden wordt nog steeds eerst Molotov en dan Malenkov ge noemd.) Nummer- vier is natuurlijk Beria candidaat in Tiflis, hoofdstad van Geor gië, de landstreek waar Staiin zelf van daan komt. Beria, leider van de Sovjet geheime politie, zou zich nu vooral met de atoomproductie bezighouden. Vervolgens is maarschalk Vorochi- lov candidaat voor Minsk, de hoofdstad van Bielo-Rusland. Vorochilov is al sinds 1926 lid van het Politburo. In 1941 was hij belast met de verdediging van Leningrad. Mikoïan, die lange tijd minister van buitenlandse handel is ge weest, is in Erevan, de hoofdstad van Armenië, zijn geboorteland, candidaat Dan komt Kaganovitch, communist sinds 1911, sinds 1938 lid van het Polit buro. Andreiev is nummer acht, gevolgd leden hebben de vorige week gezegd, dat de wedloop tussen Amerika en Rus? land om de eerste atoom-duikboot te construeren de vervaardiging van de waterstofbom zou kunnen compliceren. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft de vorige maand in een rapport onthuld, dat aanzienlijke vorderingen waren geboekt bij de ont wikkeling van een reactor, die gebruikt zou kunnen worden voor de voortbewe ging van schepen. Men bestudeert thans de mogelijkheid van een reactor voor vliegtuigen. Kern-reactoren zijn machines voor het onder controle vrijmaken van kern energie in tegenstelling tot de explosie van de atoombom, waarbij geen enkele controle op de vrijkomende energie mo gelijk is. Volgens geleerden kan de hoeveelheid atoombrandstof, die bij een explosie in een fractie van een secon de wordt vernietigd, wanneer zij onder controle gesteld Wordt, gedurende maan den of zelfs jaren energie leveren. De mededeling, dat besprekingen gaande zjjn over de bouw van een atoom duikboot, kunnen een aanwijzing zijn, dat thans een atoommachine voor sche pen is ontworpen of reeds in constructie is. Het Chinese nationalistische departe ment van Defensie op Formosa heeft gisteren meegedeeld, dat in het Noord- Oosten van de provincie Hoenan 100.000 Chinezen tegen de communistische auto riteiten in opstand gekomen zijn. Vele communisten, die voedsel in beslag na men, zouden volgens het departement zijn vermoord. Uit de naaste omgeving van de premier van de nationalisten, Sji Sjan, verneemt Reuter, dat Sjan een week geleden zijn ontslag heeft in gediend. Het ministerie van Buitenlandse Za ken der V. S. I. heeft volgens U. P. bekend gemaakt dat Indonesië voorbe reidingen treft om een missie naar Moskon te zenden am onderhandelingen te ope nen over de uitwisseling van diploma tieke vertegenwoordiging. Mr. Sartono (van de Partai Nasional Indonesia), afgevaardigde van de Re- publik Indonesia in het Indonesische parlement, is in de zitting van het par lement bij de derde stemming met 51 tegen 39 stemmen tot voorzitter van het Indonesische parlement gekozen. De strijd ging tussen hem en Moh. Yamin. Verwachting tot Woensdagavond: Gedurende de nacht flinke opkla ringen, verder afnemende Noorde lijke wind. Op verschillende plaatsen temperatuur even beneden het vries punt Morgen in de loop van de dag geleidelijk weer toenemende bewol king, voornamelijk in het Zuiden van het land, maar nog bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7:4218.06; Maan: op 9.17. U.P. heeft te Djakarta van betrouw bare militaire kringen vernomen, dat verleden week ten Zuid-Oosten van Ban dung ernstige gevechten zijn uitgebro ken tussen de Darul-lslam en de T.N.I. Het brandpunt van de strijd was Tasik- malaya. Het verluidt, dat veertig solda ten zijn gesneuveld. In de strijd om de gevangenis van Tasikmalaya hebben de volgende dag nog elf soldaten het leven verloren. Op de 15de slaagden de republikeinen er in het betrokken gebied onder con trole te krijgen. De situatie wordt nog steeds als gespannen beschouwd. TNI en politie hebben dezer dagen in het gebied van Tegal zevenhonderd on ruststokers overrompeld. Na verwoede gevechten werden vele bendeleden ge arresteerd. De overigen vluchtten in de bossen en naar de bergen, doch verza melden zich weer tot een sterke eenheid. In drie plaatsen raakte de bende weder om slaags met de achtervolgende TNI en politietroepen Te Kylampok, ten Westen van Tegal. tróffen TNI en politie zeventig mishandelde bewoners aan. Hier werd de beul van de Darul Islam neergeschoten Te Tegal werden zes leden van de Darul Islam gearresteerd Aan de zijde van de TNI en de politie werden twee personen gedood. In de meubelfabriek Keimer aan de Delftweg te Rijswijk, is Maandag avond ongeveer half tien een zware uitslaande brand uitgebroken. De Rijswijkse politiebrandweer, die spoedig ter plaatse was, stond voor een zéér zware taak, daar de twee etages van de meubelmakerij, waar fauteuils en stoelen worden gestof feerd en afgewerkt, in lichter laaie stonden. Snel werden twee motorspuiten en eer> Magyruswagen in stelling gebracht. Even later arriveerden gélukkig nog twee Delftse motorspuiten en zo kon in korte tijd met acht stralen water worden gegeven. Van drie kanten, van de grond af, van binnen uit dwars door de opslag plaatsen en van boven af, werd het vuur bestreden. Weldra ontwikkelden zich enorme witte stoomwolken boven het rosse vuur, dat zich lange tijd ge ducht te weer stelde. Na vijf kwartier hard werken echter nam de brand zien derogen in kracht af en een half uur later was 't vuur zover verminderd, dat voor uitbreiding niet meer behoefde te worden gevreesd. Uit het puin van het gebouw werd toen een grote bran dende vrachtauto, volgeladen met nieu we meubelen, te voorschijn gehaald. Auto en lading waren echter reddeloos verwoest. Omstreeks middernacht kon men zich een beeld gaan vormen van de schade, die werd aangericht. De stof- feerderij, droogkamer, een buig- installatie en persen met bijbehoren de kracht- en verwarmingsinstalla ties en ketels bleken verloren. Het vuur is niet doorgedrongen tot de zagerij en timmerwerkplaats, waar diverse kostbare machines staan. Ook de nieuwe spuitkamer voor houtwerk is zonder grote schade be- Een Berlijnse filmmaatschappij heeft kaalhoofdige heren opgeroepen om een rol te vervullen in een nieuwe film. Op het mooiste kale hoofd staat zelfs een premie. Vierhonderd heren presenteerden zich. Hoopvol gestemde candidaten omringen hier de actrice Olga Tschechowa. De spiegel van de grootste telescoop Van de wereld, de 505 cm. telescoop van het observatorium op Mount Palomar (Caiifomië), is weer voor het gebruik gereed, nadat een kleine fout, die by het slüpen gemaakt was, hersteld is. De ze fout bestond uit een kleine, iets te hoge rand een twintig millioenste van een inch langs de omtrek van de spiegel. Deze afwijking was echter groot genoeg om een geringe vertekening te veroorzaken bjj de eerste opnamen, die in het begin van 1949 met deze tele scoop gemaakt werden. Dr. Ira S. Bowen, de directeur van de sterrenwachten op Mount Wilson en Mount Palomar, die beide in de staat Californië gelegen zijn, heeft verklaard, dat de telescoop nu echter een feilloos instrument is. Nieuwe proefopnamen De Amerikaanse regering heeft gisteravond laat de sta kende mijnwerkers wegens „contempt of court" (onge hoorzaamheid aan het bevel van de rechtbank) in ge breke gesteld. De federale rechter Richmond Keech heeft de mijnwerkersbond schriftelijk gelast vóór Vrij dag het tegendeel te bewijzen. Voldoet de vakbond hier aan niet, dan zal hij zich Vrijdag voor het Hof moeten verantwoorden. De rechter kan dan door het opleggen van hoge dwangsommen de bond trachten te dwingen eenv einde aan de staking te maken. De kolenvoorraden in de Verenigde Staten zyn thans nog slechts voldoende voor één week. Steeds meer industrieën zien zich gedwongen te sluiten, waar door de werkloosheid met sprongen omhoog gaat. De toestand is nog be narder geworden door het intreden van een koude-golf, waardoor in de gehele Noordelijke helft van het land de tem peraturen beneden het vriespunt daal den. New York beleefde gisteren de koudste dag van deze winter en regis treerde temperaturen van 10 graden onder nul. Op Broadway en Times Square in het hartje van New York hield men zich stipt aan het lichtreclame-verbod, dat ter besparing van energie is uitgevaar digd. Het uitgaanscentrum kreeg daar door een volkomen doods aanzien. Terwijl de Franse werkgevers en vakbonden voor het eerst sedert de oorlog aanstalten maken tot directe on derhandelingen over de lonen, wordt Frankrijk door nieuwe stakingen bedreigd. Ongeveer zevenduizend arbeiders van de genationaliseerde Renault-fabrieken legden gisteren het werk neer. Heden zou bij stemming worden uitgemaakt of ruim tweehonderdduizend em ploye's van de automobiel- en staalindustrie in en om Parijs in staking zullen gaan. Gisterochtend zijn onderdelen van een startinstallatie voor raketprojec tielen voor luchtafweer in de haven van Nice aan boord van de „Jean Delo" geladen. Zij zullen gelost wor den in Oran, vanwaar zij naar een proefstation in de Sahara zullen wor den vervoerd. Zoals bekend, werd enkele dagen geleden een startbaan door communistische betogers in de haven van Nice geworpen. Het ver trek van het vrachtschip werd door het werk om het stuk naar boven te halen vertraagd. De lading van het schip werd gisterochtend onder toe zicht van de politie voltooid en in de loop van de ochtend is de „Jean Delo" vertrokken. Er deden zich geen incidenten voor. De werkgevers in de automobielin dustrie en metaalbedryven hebben het aanbod gedaan van een algemene loonsverhoging van vüf procent. Dit werd echter als onbevredigend door de vakbonden van de hand gewezen, zowel de communisten als de niet- communisten namen een afwqzend standpunt in. De eisen van de vak bonden variëren van 25 tot 65 procent. Tegeiijkertyd besioten de vertegen woordigers van de socialistische, com munistische en katholieke bonden gemeenschappeiyk te ageren voor 'n tussentijdse gratificatie van 3000 fr. en een stakingsstemming te organise ren voor alle arbeiders in de automo biel- en metaalindustrie. De communistische vakbonden hebben voor 27 Februari een 24-uur-staking voor de haven van Marseille afgekondigd en daar het dreigement aan verbonden, dat deze staxing eventueel tot andere havens zal worden uitgebreid van sterren, die zich op een afstand 'van 48.000.000.000.000.000.000 kilometer van de aarde bevinden, zijn volgens dr. Bowen aanzienlijk beter dan die welke gemaakt werden vóór de spiegel op nieuw gepolijst was. Aan dr. Bowen is onlangs door het Amerikaanse weten schappelijk genootschap (The American Academy of Arts and Science) de Rum- ford Medal toegekend voor zijn werk. dat veel heeft bijgedragen tot de ken nis van de op grote afstand van de aar de gelegen sterrennevels. Deze spiegeltelescoop zal gebruikt worden voor de vervaardiging van een nieuwe serie sterrenkaarten. Duizenden opnamen, die voor dit doel genomen worden, zullen tot grote kaarten sa mengevoegd worden, die tezamen een enorme atlas van de hemel zullen vor men: de eerste volledige afbeelding van de wereldruimte. Het opnieuw polijsten van de spiegel was een moeilijk werk, waarbij uiterst voorzichtig te werk gegaan moest wor den. Maanden lang werd de „bobbel" met een vloeistof, die een uiterst fijn slijpmiddel bevatte, gepolijst tot zij ver dwenen was. Tegelijkertijd werden nog andere veranderingen aan het instru ment aangebracht. Gebleken was, dat de spiegel riiet ge heet gelijkmatig uitzette en inkromp als de temperatuur veranderde en derhalve heeft men de rand geïsoleerd en onder in de „buis" van de telescoop een aan tal kleine ventilatoren aangebracht. De grote telescoop is een geschenk van de Rockefeller Foundation aan het California Institute of Technology. Na dat twintig jaar lang aan de plannen en voorbereidende werkzaamheden gear beid was, werd in de herfst van 1947 de telescoop op Mount Palomar gemon teerd. Bij de eerste opnamen die er mee gemaakt werden, heeft dr. Edwin P. Hubble, een pionier op het gebied van het onderzoek vari sterrennevels, een aantal foto's gemaakt van sterrennevels die zich op minstens tweemaal zo grote afstand van de aarde bevinden als de verste nevels waarvan men toen foto's bezat. In deze foto's was niets, dat er op wees. dat men tot in de buitenste ruim te van het heelal doorgedrongen was, hoewel deze nevels de afstand van on geveer één millioen lichtjaren van de aarde verwijderd waren. Er waren zelfs vage aanduidingen van andere ster ren en sterrennevels van groter afme tingen en helderheid dan de Melkweg. I De beweegreden voor een goede daad is dikwijls niet beter dan die voor een slechteJ houden gebleven. Het is waarschijn lijk aan de windrichting te danken, dat de opslagplaatsen van meubel rompen en onderdelen, waar voor tienduizenden guldens aan waarde ligt opgetast, alsook de magazijnen van de groothandel in meubeltex- tiel, waarin grote voorraden aan wezig zijn, gespaard zijn gebleven. Van de zestig man personeel van de firma Keimer zullen ongeveer vijf en twintig tijdelijk zonder emplooi zijn. Hedenmorgen omstreeks vijf uur heeft de 28-jarige los-werkman J. W. v. d. A. te Loosduinen zijn 26-jarige vrouw met bijlslagen op het hoofd, in de hartstreek en op de schouders en pol sen op afschuwelijke wijze vermoord. De dader is voortvluchtig. In de woning, waar zich het drama afspeelde, wonen behalve de familie Van der A., bestaande uit man, vrouw en een dochtertje van vier jaar. ook de be'aarde ouders van het slachtoffer, als mede haar 35-jarige broer. Om kwart vóór vijf hoorde de groot moeder, die in de voorkamer sliep, een licht geschreeuw. Zij stond op en ging naar de slaapkamer van haar dochter. Toen zij de deur opende, zag zij haar dochter ernstig gewond op bed liggen; zij overleed spoedig. Volgens de politie leefde het echt paar reeds geruime tijd in onmin; de man was sinds Donderdag niet thuis geweest. Hij staat niet gunstig bekend; hij heeft verschillende inbraakjes ge pleegd en is ook reeds wegens heling veroordeeld. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de termijn voor het in ontvangst nemen van f 1.op bon 544 van de thans geldige levensmiddelenkaart 909, als compensatie voor de verhoogde kosten voor huisbrandkolen, is verlengd t/m 24 Fe bruari 1950. (Eigen bericht) De K. V. P. zal het buitengoed „De Rusthoek" te Baarn inrichten als Cen traal Vormingsinstituut. Het gebouw dateert uit 1904, telt zes en twintig ka mers en bevat vier grote, suites, welke men voor het houden van bijeenkom sten kan gebruiken. Aan de. voorkant ligt een grote tuin, aan de achterkant een park met vijvers. Aan de tuin grenst nog een weiland, dat voor open luchtbijeenkomsten en sportbeoefening kan worden aangewend. In totaal be draagt de oppervlakte van het landgoed zes h.a. Met het m.s. „Johan van Oldenbarne velt", dat vanmorgen in de Amsterdamse haven aankwam, repatrieerden ruim twee duizend militairen, o.a. het laatste onderdeel van de 7 December-divisie, het eerste regiment HuzSëen van Boreel. De minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, begroette jpen. „Gij hebt veertig maanden dienst gedaan en uit naam van de regering zeg ik u hartelijk dank en heet ik u welkom. Helaas mis sen wij hier vijfhonderd van uw kame raden. Laten wij hen en de anderen die vielen hier met enkele ogenblikken stil te gedenken." Namens H. M. de Koningin las luite nant-kolonel jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst een boodschap voor en kolonel C. F. Pahud de Mortanges sprak een be groetingswoord uit naam van de inspec teur-generaal der Koninklijke Land macht en de Marine, Prins Bernhard. De hoeveelheden tabaksproducten, die zonder heffing van accijns in Indone sië mogen worden ingevoerd, zijn thans de volgende: 200 sigaretten, of 50 siga ren, of V- kg. kerftabak, of l/? kg. van deze artikelen tezamen. Wanneer deze hoeveelheden worden overschreden, wordt accijns geheven over de gehele zending, waarbij reke ning moet worden gehouden dat deze op ongeveer zes cent per sigaret komt. De artikelen kunnen ook als pakjes per briefpost aan de militairen in Indone sië worden gezonden. De bevolking van Zuid-Afrika zal indien een thans door de regering in gediend wetsontwerp wordt aangeno men voortaan verdeeld worden in: blanken, kleurlingen en inboorlingen, zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken T. Donges gisteren medegedeeld. Teneinde het rassenonderscheid moge- lyk te maken zal een volkstelling wor den gehouden De drie groepen worden als volgt ge definieerd; „Blanke" iemand, die naar zijn uiterlijk duidelijk een blanke is, of ie mand, die algemeen als blanke wordt beschouwd, maar niet iemand, die, hoe wel hij een blanke schijnt te zijn, al gemeen als „kleurling" wordt be schouwd. „Inheemse" iemand, die behoort tot een volksgroep, welker land van herkomst Zuid-Afrika is, of iemand, die algemeen als zodanig wordt be schouwd. „Kleurling" iemand, die noch „blanke", noch „inheemse" is. Aan alle geregistreerde personen, die de leeftijd van zestien jaar hebben be reikt, zal een identiteitskaart worden verstrekt. De Amerikaanse vereniging van huizen bouwers heeft de verwachting uitgespro ken, dat in 1950 in de Verenigde Staten een millioen nieuwe woningen gebouwd zul len worden. Een kwart van deze wonin gen zal verhuurd worden. De gemiddelde prijs per woning zal 8.000 dollar bedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1