STAD EN OMGEVING De drie zusters" onder regie van Peter Sc I „Degecroonde Leersse" AGENDA Tracteer de kinderen ...en Uzelf I Gemeentezaken ZEER OUDE GENEVER Miniatuurvliegveld in Zandvoort Hoe spelen de R.K. clubs? C VERZETSONUMENT KINDERSTOEL LOOPREK DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 Door de tram meegesleurd DE HEER GEERS NEEMT AFSCHEID Als voorzitter St. Raphael KATHOLIEKE JONGEREN Woensdagavond in Sint Bavo-gebouw Ned. Kath. Graf. Bond ,St. Raphaël' Feestelijke revue R.K. TURNKRING Huurprijs te hoog Kostelijk vastenavondspel van Ludamus MATRASSEN HAARL. MATRASSENHU1S H. DE GRAAFF 99 BELANGRIJKE PREMIÈRE VAN COMEDIA Oud-Russisch spel voor deze tijd met voortreffelijke bezetting LEMCO HEEMSTEDE Toneeluitvoering P.T.T.- WASSERIJ DUYN Burgerlijke Stand Koopvaardij in oorlog en vrede personeel Zaken jub ileum ZANDVOORT Bezwaar tegen plaatsing op Gasthuisplein BADGASTEN OP VERKENNING Vastenavond-bal DAMMEN De kampioenschappen in District Kennemerland f WIE KOMEN ER THUIS? Met de Joh. v. Olden- barnevelt En met de Atlantis „PULLMAN" MATRASSEN WASSENAAR WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? LAATSTE NIEUWS Koningin in Sanlet Anton aangekomen Beurs van Amsterdam Beurs van New York 14 V I Het politierapport van hedenmorgen was nogal raadselachtig. Gisteravond om 7 uur werd op het Frederiksplein een 65-jarige wielrijder, P. L„ gegrepen door de tram, die reed in de richting van de Kleine Hout straat. Bij de Kampervest werd hij gevon den door een nog onbekende burger, die hem in één van de omliggende percelen binnenbracht. Hij werd naar het Grote Gast huis vervoerd, waar een dokter een lichte hersenschudding constateerde. Bovendien had de man zijn pols gebroken, zijn hoofd was boven het linker oog gewond en twee vingers en zijn linkerdij vertoonden schaaf wonden. Het is de politie nog niet duidelijk, op welke wijze de wielrijder deze onfortuinlijke tramrit heeft afgelegd. Waarschijnlijk is hij van het Frederiksplein tot de Kamper vest door de tram meegesleurd. Hoe dit gebeurde is nog onbekend, te meer, omdat het personeel van de tram van dit ongeval totaal niets bemerkt heeft. Ook de tram vertoont van deze aanrijding geen enkel spoor. Voorlopig moet het slachtoffer nog in het ziekenhuis verblijven. Doncferdag 23 Februari zal de heer Geers na meer dan 31 jaar de voorzittershamer van de afdeling Haarlem II der R.K. Or ganisatie van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" gehanteerd te hebben deze aan zijn opvolger de heer F. W. v. d. Ploeg overdragen. Reeds op 6 April 1906 meldde de heer Geers zich aan als lid^van „St. Raphaël". 44 Ja ren bracht de fieer Geers in het vereni gingsleven door. Het aantal functies welke de heer Geers heeft bekleed is zeer groot. Intotaal waren het 14 verschillende bestuursfuncties. Steeds was cfe heer Geers bereid om voor zijn leden in de bres te springen. Alle ups en downs bij de N.Z.H. maakte hij mee. Het zal voor hem ongetwijfeld een groot genoegen zijn dat ruim 90 pet. der katho lieke werknemers, werkzaam bij de N.Z.H., thans georganiseerd zijn. De ruim vierhonderd katholieke jon geren uit Haarlem en omgeving, die vorige maand aanwezig waren op de speciale bijeenkomst in het Sint Bavo- gebouw, zijn natuurlijk ook morgen avond weer present. Daarnaast mag ver wacht worden, dat ook de vele anderen, die in Januari verstek moesten laten gaan, niet zuilen ontbreken. Over het programma van morgenavond schreven wij reeds uitvoerig, zodat wij mogen volstaan met er aan te herinne ren, dat °P deze tweede avond mr. Jan Derks en rector H. Brans het woord zullen voeren. De afdeling Haarlem van de Ned. Kath. Graf. Bond houdt Donderdag 23 Februari a.s., des avonds acht uur in het gebouw St. Bavo, haar jaarvergadering. Naast de jaarverslagen komt aan de orde bestuursverkiezing wegens periodiek aftre den van de heren H. Essenberg en M. Koe- voets. Tevens een extra belangrijk punt: bespreking gouden Bondsfeest. De belang rijkheid eist dat alle leden aanwezig zijn. Donderdag 23 Februari houdt de afde ling Haarlem II der R.K. Organisatie van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" haar jaarvergadering in gebouw „Cultura" in de Jansstraat. Onder de titel „Confectie in de per fectie" voerde het gezelschap van Teun Klomp en zijn makker Maandagavond met medewerking van de Tenberge's- Girls voor het personeel van Tenber- ge's Confectie Industrie N.V. een vro lijke revue op in het Concertgebouw. Op originele wijze werden bij het eerste nummer de artisten, die deze avond zouden optreden, aan .het publiek voor gesteld. Het kleinste artistje, een klein meisje, dat met Teun Klomp een dans je mocht maken, trok aller aandacht. George de Bree zong daarna 't titellied „Confectie in de perfectie". Een^ schets werd gevolgd door een boerendans, uit gevoerd door de Tenberge's-Girls. Dan was het de beurt yn de zangeres Claire Russell. Lou Telby en Max Paria lieten twee groepen uit het personeel tegen elkaar uitkoiflfen in een hersengymnas- tiekwedstrijd. „Mevrouw Chique van Kledingstein koopt een mantel" is de' naam van het schetsje, dat daarna werd opgevoerd. De nieuwste mantels en ja ponnen werden vervolgens aan het pu bliek getoond in een modeshow. Ook na de pauze werden verschillende schetsjes ten tonele gebracht. Wim Bosch zorgde verder voor vrolijke ac- cordeonmuziek. Mimi Kok droeg „Men sen aan de bar" voor. Na de tweede pauze was er bal met muziek? van het dansorkest „The Moonlight Serena- ders". Op een door de Ned. Kath. Sportbond uitgeschreven vergadering werd een tiental dagen geleden de R.K. Turnkring voor het district Haarlem heropgericht. Maandagavond vergaderde men opnieuw en koos nu een dagelijks bestuur. Het wordt voor 1950 gevormd uit de heren J. Peereboom als voorzitter, B. van Wees secretaris en J. Daniels penningmees ter. De functies werden wel goed ver deeld, want deze heren vertegenwoordi gen resp. de verenigingen Velsen uit Velsen, Leonidas uit Haarlem Noord en Christophoor uit Halfweg. In de installatierede van de NKS- voorzitter Van Turnhout liet deze het grote belang van een goed functione rende Turnkring uitkomen. Hierna nam de heer Peereboom de leiding der ver gadering over en ging men tot bespre king van de actuele kwesties over. En kele data werden hierbij genoemd, o m. voor de districtswedstrijden voor jongens en meisjes op Zondag' 12 Maart a.s., idem voor dames en heren op Zondag 19 Maart en de Diocesane vergadering op Zondag 26 Maart. Tegen mejuffrouw A. A. M. B. is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van het huurprijsbesluit 1940. De hoogst toelaatbare huurprijs van f 15. was overschreden, zij had namelijk een huurprijs van f 27.gevraagd. De vrienden van „Ludamus"' hebben gis teravond in het gebouw „Sint Bavo" een kostelijk vastenavondspel voorgezet gekre gen en als het er op het intieme bal daar na vrolijk is toegegaan, dan mag deze vrolijkheid voor een groot deel op rekening geschreven worden van deze werkzame to neelgroep, die met „De gecroonde leersse", een spel van Michiel de Swaen, een feeste lijke stemming succesvol heeft ingeleid. Het is overigens niet eenvoudig een ac ceptabel vastenavondspel uit onze literatuur op te diepen en dat men naar dit zeventien- de-eeuwse stuk moest teruggrijpen, il lustreert voldoende de beperkte keuze, die men op dit gebied voorhanden heeft. Maar de „Leersse" doet het nog steed's goed, wanneer zij tenminste gelapt wordt door vaardige lappers. De lange berijmde mono logen en de betrekkelijk goedkope intrige van dergelijke stukken vragen bekwame mensen die in hun spel deze moeilijkheden weten te ondervangen door de losse ta- freeltjes sprankelend en in kleurige scènes tot hoogtepunten te maken. De historie van „De gecroonde leersse" is simpel. Een schoenlapper en zijn vrouw, dochter en twee knechten vieren lustig en met een royale maaltijd de vastenavond. Karei V en zijn dienaar zijn daarbij de on genode, maar welkome gasten, doch de eenvoudige mensen herkennen in die rijke sinjeur allerminst de grote keizer. De si tuatie wordt uiteraard pijnlijk, wanneer zij de andere dag op het keizerlijk hof worden ontboden, maar het gelukkig einde blijft ook hier niet uit, als de schoenlapper wordt verheven 'tot „hofleverancier". Daartussen door maken de knechts de jonge dochter het hof. maar tenslotte wordt het pleit toch beslist ten gunste van de ware Jacob. Zoals gezegd, „Ludamus" maakte er eén feestelijke vertoning van, die culmineer de in de bonte tafrelen, waar de boertig heid hoogtij vierde. Frans van Emmerik speelde voor deze avond als gast de schoenlapper. En hoewel hij een enkele keer met zijn hamer naast de spijker sloeg, toonde hij zich toch steeds de routinier, die zijn vak verstond. Veertig jaar toneelervaring stond daar ove rigens wel borg voor. Ans Swart was ken nelijk in haar element en bracht een vro lijke creatie van schoenlapper's wijf. Elly Janse was de bekoorlijke dochter, beschei den waar het de liefde betrof, hardhandig bij het afwijzen van onbescheiden aanzoe ken. Jan Kraakman had een metamorphose ondergaan en ontnppte zich gisteravond als een bruisende jonge Joren, die in Kosen Wim de Ree een kostelijke tegenpartij in de liefde vond. Dick Stevens paradeerde met waarlijk keizerlijke allures en had zich in Guus Boersma geen betere dienaar kun nen wensen. Wil Janse was het tenslotte aan te zien, dat hij in het zeggen van de proloog, verbindende teksten en epiloog de zwaarste opdracht, had gekregen. In de ovatie na afloop mocht Jan Kraak man ook als regisseur rijkelijk delen. Dat het verrassende décor weer van zijn hand was, wordt bijna als vanzelfsprekend be schouwd. Frans van Emmerik, die deze avond voor het laatst op de planken stond, werd ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum in de bloemetjes gezet en hoorde in een welgemeende toespraak zich veel lof toe zwaaien voor alles wat hij voor het Haar lemse toneel had gedaan. H. Advertentie BIJVUIXEN en VERNIEUWEN van s morgens gehaald, 's avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF 11485 BIOSCOPEN:- Rembrandt: De drie Musketiers (14 j.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Palace: Dat gaat ons allen aan (14 j.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Luxor: Zeg luister eens even (a. 1.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Frans Hals: Lulu Belle (afgekeurd): City: Fort Apache (14 j.), 2.15, 4.30, 7, 9.15 u.: Spaarne theater: Verdoolde ieugd, (14 j.), 2.30, 7, 9.15 u. v Woensdag 22 Februari Gebouw St. Bavo:Tweede bijeenkomst van alle katholieke jongeren, 8 uur. Advertentie Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk RADIO - PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in ovgrleg Een meisje van anderhalf jaar uit de Romeinenstraat trok bij het avondeten eert bord met hete. soep van de tafel. Het meisje kreeg de hete soep over haar lichaam en werd met een huidver branding in de tweede graad naar het ziekenhuis Sint Johannes de Deo over gebracht. De Katholieke Vrouwenbeweging af deling Haarlem belegt Woensdagavond om acht uur in café Brinkmann een bijeenkomst, die niet alleen voor de le den, maar ook voor de andere belang stellenden toegankelijk is. Een vrouwe van Bethanië zal op deze bijeenkomst een lezing houden over „De vrouw in het bekeringswerk". Donderdag 23 Februari 's avonds om acht uur wordt in restaurant Brinkmann onder auspiciën van de afdeling Haar lem van de. K.N.V.B. de vijfde jeugd leiderscursusavond gehouden. Dr. A. J. van Leusen uit Velsen zal spreken over „De verantwoordelijkheid van de jeugd leider". Zaterdag 25 Februari 's middags om 3 uur zal in het museum „Het Huis Van Looy" een eretentoonstelling geopend worden van schilderijen, pastels en te keningen van de heer Floris de Groot. Deze expositie wordt gehouden ter ge legenheid van de zestigste, verjaardag van de kunstenaar. Op de vierde avond van de zakenstu- dieclub van de R.K. Middenstandsver eniging behandelt dé heer J. B. L. Bayens, directeur van de tekenschool van de St. Josephsgezellen, het onder werp: „Het ambachtsonderwi.is nu en straks". De bijeenkomst is Woensdag avond om 8 uur in Brinkmann. In verband met de op 19 Maart te houden kringwedstrijd zal de R.K. Gymnastiekvereniging „Hercules" van daag een selectie houden voor de af deling Westergracht. Advertentie sgikerwerkfabriek ROTTERDAM Men mag waarlijk zeggen, dat Haar lem gisteravond in de Stadsschouwburg een grootse toneel-première beleefd heeft. Wij wisten, dat de toneelgroep „Comedia" onder regie van Peter Scha rof het^toneelspel „De drie zusters" van de Russische auteur Anton Tsjechov in studie had genomen, maar velen durf den hun verwachtingen niet uit te spreken, omdat Tsjechov weinig op het toneel laat gebeuren en zijn drama's in het laten zeggen van innerlijke êonflic- ten opbouwt. Onlangs werd hier door de Haagse Comedie „De Meeuw" "van dezelfde au teur opgevoerd met een zeer dubieus succes, waarvoor de meeste bezoekers, grotendeels ten onrechte, Tsjechov df zondenbok lieten zijn. Door de première van „De drie zusters" In abonnements voorstelling te brengen en niet alleen voor een aantal selecte regelmatige to neelbezoekers te vertonen, kon een vrij behoorlijke succes-barometer samenge steld worden. Welnu, die barometer wees naar hemelsblauwe luchten, die overigens in het stuk bijna niet te be- .kennen waren. Tsjechov laat zijn verhaal spelen aan het eind van de vorige eèuw ergens in een Russische provinciestad, waar de officieren van het garnizoen graag ko men in het huis der Prozorof's. De over leden vader was luitenant-kolonel, de moeder is haar man reeds voorgegaan en de vier kinderen, drie dochters en een zoon, leven er soms uiterlijk onbe kommerd, maar innerlijk onrsstig, vechtend en herhaaldelijk gewond door de desillusies van het ieven. Aleida Schot, die de vertaling ver zorgde, zegt het zo juist in haar inlei ding: „een aantal levens raakt elkaar even, om daarna weer uiteen te gaan. Innerlijke eenzaamheid, onbevredigde verlangens en de hunkering naar een beter leven, dat ergens in de verte „Comedia" heeft in de Haarlemse Stadsschouwburg de eerste voor stelling gegeven van „De drie zus ters" van Tsjechov, onder regie van Scharof. In het derde bedrijf praten Oljga (Mimi Boesnach) en Irina (Ellen Vogel) over hun be zorgdheid over hun broer Andreï (Ko van Dijk). schijnt te gloren, dat zijn de hoofdmo tieven van dit stuk." Wanneer er gezegd wordt: „Over dui zend jaar zal de mens opnieuw ver zuchten, dat het leven zo moeilijk is", dan toetsen we de moeilijkheden van de Prozorof's aan die vai^ de mens van 'vandaag en dan mogen we concluderen, dat Tsjechov inderdaad modern is. Het is mistroostig wat er allemaal ge beurt. Twee huwelijken zijn eigenlijk mislukt, al volgt geen definitieve schei ding, de held der dromen van het jong ste zusje wordt tijdens een duel gedood, een oud militair arts heeft genoeg van de wereld en zegt herhaaldelijk „wat komt het er allemaal nog op aan", ter wijl hij troost bij de wodka zoekt. Slechts op een enkele- plaats wordt op Godsvertrouwen gezinspeeld, terwijl dit toch in het Russische, volk sterk leeft, zeker nog aan het einde der vorige eeuw leefde. De vertaalster meent, dat de smarte lijke ondertoon de noot van optimisme en levensaanvaarding niet geheel kan overstemmen en dat uit he.t stuk blijkt, dat het leven en lijden van de mens zin heeft als middel om te geraken tot een betere toekomst. Dit móge niet onwaar zijn, het impliceert nog geen religieuze tendenz. „Comedia" had een keur van acteurs en actrices afgevaardigd om Tsjechov en niet minder Scharof de.ugd te doen. De drie zusters werden voorgesteld -door Mimi Boesnach (Oljga), Ank van der Moer (Maasja) en Ellen Vogel (Irina). Actrices, die men graag ziet in stukken met een psychologische ondergrond en die ook nu weer niet teleurstelden. Ank van der Moer was de onstuimige ge trouwde vrouw, die haar koexs kwijt raakt. Hoewel deze figuur hysterische elementen bevat, behoeft zij nog niet theatraal te zijn en deze richting ging he.t nu en dan toch wel iets te ver in. Ellen Vogel was in haar element, om dat de rol van Irina, eeuwig naar Mos kou verlangend, als het ware voor haar geschreven was. Mimi Boesnach impo neerde door bescheidenheid. Dit stuk kent geen hoofdrollen, de meeste figuren hebben een gelijk aan deel in de ontwikkeling van het drama. Ko van Dijk gaf een gave vertolking van de getrouwde, zoon, die zoveel le vensillusies verloren zag gaan, een la waaierige lege vrouw (goed gespeeld Advertentie AMSTERDAMSE VA ART 20 TEL. 11053 Getrouwd: 18 Febr. A. P. J. van Rossum en C. E. Praalcfer. Geboren: 14 Febr. E. van Riessen—Lipke, d. 15 Febr. C. Stokmande Jong, z. 16 Febr. D. C. TrompKoks, z. 17 Febr. M. C. Lucas de Ruig, z., H. A. DuijnDekker, z„ G. ter Maat—Klaver, z., H. M. Spakman—Wentink, d., J. H. MarkusSnel; d. 13 Febr. W. H. DroptropLukkien, z., H. van den Berg Ouwerkerk, z„ J. Heulevan Monsjou, d. Overleden: 16 Febr. P. Timmer, 69 j„ Goltziusstraat, H. J. van den Berg, 73 j., Plein. 17 Febr. H. Panhuijzen, 67 j., Klever parkweg, N. van der Hoeff, 78 j„ Veenberg- plein, S. Pool, 74 j., Joh. van Vlietstraat, C. P. Ronde, 81 j., Bakenesserstraat. 18 Febr. B. de Vries, 3 j-, Gasthui B. eh W. stellen voor: Een bedrag van f 1800 beschikbaar te stellen voor de verbetering van de uitrit Van Merlelaan- Herenweg. Het uitzicht in Noordelijke richting bij deze uitrit is onvoldoende, terwijl de geringe breedte vooi^ het in- en uitrijden van lange trailers vele rrgjeilijkheden oplevert. Het uitvoeren van de verschillende werkzaamheden, het grondwerk, de bestrating, het aan leggen van het trottoir enz. zal een be drag van ongeveer f 2800 vorderen Met de Rijkswaterstaat is overeengekomen, dat verschillende werkzaamheden en leveranties voor rijksrekening zullen ge schieden en wel tot een gferaamd bedrag van ongeveer f 1000. De overige kosten, derhalve f 1800, zullen ten laste van de gemeente komen. Het is gebleken, dat het noodzakelijk is, dat in de omgeving van „Leeuw en Hooft" een. urinoir wordt aangebracht. Een geschikte plaats voor een dergelijke inrichting hebben B. en W. gevonden in het plantsoen nabij de ijsbaan. De kos ten van de uitvoering der werkzaam heden zullen ongeveer f 850 bedragen. Tenslotte verzoeken B. en W. de raad hen te machtigen tot aankoop van een strook grond bestemd voor wegaanleg, gelegen aan de Ritzema Boskade Deze strook grond met een oppervlakte van ongeveer 77 M2, zal gekocht moeten wor den van de heer J. C. de Haan te Heem stede voor de prijs van f 11 per vier kante meter. „De Nederlandse koopvaardij in oor log en vrede". Over dit onderwerp hield Maandagavond voor de leden van „Aer- denhouts Belang" in restaurant „Boe kenrode" kapitein J. Schaafsma een tweede lezing. De spreker verhaalde eerst van de wederwaardigheden van de „Nieuw Amsterdam", een schip dat in de laatste oorlog niet minder dan 400.000 man troepen heeft vervoerd en daarvoor een afstand heeft afgelegd van 20 keer de omtrek van de aarde. De „Nieuw Amsterdam" is er altijd goed afgekomen, al is ze eenmaal slechts ternauwernood aan een Japanse aanval ontsnapt. Thans doet het schip weer normaal dienst, nadat het eerst van bin nen en van buiten geheel opgeknapt werd. Na deze vertelling kregen de aan wezigen nog iets te horen over ver stekelingen en over merkwaardige red dingen en daarna werden twee films gedraaid; de eerste was een Ameri kaanse over de lotgevallen van het vliekdekschip „Fighting Lady". De tweede was de volledige film over de invasie in Normandië. De Amerikaanse film was in technicolqr en gaf, evenals de tweede, een duidelijk beeld van de afschuwelijkheid van de oorlog. Het was bijna twaalf uur toen kapi tein Schaafsma zijn uiteenzetting be sloot .met de wens, dat de wereld voor ecB derde wereldobrlog gespaard zou mogen blijven omdat deze dan een nog veel verschrikkelijker karakter zou dragen. De toneelvereniging van P.T.T.-per- soneel, welke onlangs het levenslicht zag, achtte Zaterdagavond de tijd ge komen om voor de eerste maal voor het voetlicht te verschijnen met het doel. zoals de voorzitter, de heer J. v. Geelen in zijn openingswoord opmerk te, de onderlinge vriendschap en goede verstandhouding te versterken. Dat dit de eerste maal was kon aan alles wor den geconstateerd, want hoewel de keu ze van het toneelstuk „Kortsluiting op Rust en Vree" een zeer goede was, liet het spel over het algemeen wel wat te wensen over. Het spel is feitelijk niets anders dan de ontmaskering van een zich Frangois Toussaint noemende jour nalist. die op de boerderij „Rust en Vree" een diefstal pleegt. Mevrouw To Drommel-Vrouwerff was zeer goed als vrouw Vermeer, de boerin-pensionhoud-,» ster en de enige die het Brabantse dialect consequent handhaafde, mevr. Jeanne v. Kerkhoven-Zijta, die te elfder ure moest invallen en in twee dagen haar rol had geleerd, was als Afra Vermeer niet onaardig, terwijl Wanda de Visser als de vrouwelijke pensiongast aardig wat van haar rol maakte. Bij de heren mogen J. Martin alsmede E. Hugten- burg en Joh. Zijta wel als de beste genoemd worden. Op 7 Maart zal het 25 jaar geleden zijn dat de in Heemstede zo bekende ijzerhandel annex magazijn in huishou delijke artikelen van de firma Carpen- tier aan de Camplaan werd opgericht. Sinds een aantal jaren staat deze zaak onder leiding van de tegenwoordige eigenaar de heer M. H. Hesels, die de goede reputatie van de oprichter niet alleen heeft bevestigd, maar ook uit gebreid, vooral waar het de levering betreft van allerlei artiktelen op het ge bied van land- en tuinbouw. De heer M. H. Hesels is een beschei den maar niettemin hardwerkende fi guur die ook in het organisatieleven geen onbekende is. De acéie voor het verzetsmonument- Zandvoort komt in het laatste stadium, De huis-aan-huis-collecte heeft ruim ƒ2.000 opgebracht, waardoor de midde len van het comité tot ruim ƒ4.000 zijn gestegen. Verschillende punten staan nog op het programma, zoals" een Paas-ten toonstelling met bazar, een sterrit van de motorclub Zandvoort en een voetbal wedstrijd met eerste-klasse spelers. Hét comité vertjouwt daarom, dat he benodigde geld tijdig bijeen zal zijn en gaf daarom opdracht tot het maken van het monument volgens het ontwerp-De Brouwer. Als plaats van het monument werd het Gasthuisplein gekozen en de raad heeft de grond daarvoor beschik baar gesteld. Op 4 Mei a.s. hoopt men het monument te kunnen onthullen. Enige beroering is nu in he't dorp ont staan door een open brief van het co mité Nationale Herdenking, dat telken- jare op 4 Mei de „stille toch't" organi seert naar een rustige plaats nabij de vijver aan de Vondellaan, waar dan en kele minutenstilte werd betracht ter herdenking van de gevalleden. Op die plaats werd, in afwachting van de tot standkoming van een monument, een houten kruis opgericht. Het comité Nationale Herdenking maakt nu bezwaar tegen oprichting van het monument op het Gasthuis plein, dat volgens haar geen waardige plaats is en bovendien zó zeer in het centrum van het dorp is gelegen, dat de traditionele stille tocht een paskwil zal worden. Het comité vraagt dan ook, het monument niet op het Gast huisplein op te richten. Het is niet te verwachten, dat het verzetscomité nu nog aan deze rijkelijk laat geuite bezwaren tegemoet kan k,o- men. Daarvoor zijn de voorbereidingen al te ver gevorderd. Bovendien: het Gasthuisplein moge nu nog min of meer een onooglijk aanzien nebben, de stich ting van het Gasthuishofje was al een aanzienlijke verfraaiing en het monu ment zal ongetwijfeld het aanzien van dit plein verhogen, temeer daar de ge meente voog verbetering van bestrating en het aanleggen van trottoirs en enige beplanting zal zorg dragen. Zo zal men, als de gemoederen gekalmeerd zijn, in Zandvport wel algemeen gaan inzien, dat het verzetscomité nog niet zo'n verkeer de beslissing heeft genomen. De lente-achtige Zondag bracht grote drukte in Zandvoort. Een onafgebroken file van auto'sbewoog zich de gehele dag in de richting van de badplaats. De treinen waren overvol en a'e tram had extra-dien sten en extra-materieel ingelegd, de „scha penhokken" moesten op het Zandvoortse tramstation in gebruik worden genomen. Het strand trok duizenden wandelaars en velen konden de verleiding niet weerstaan om even in het warme zand te gaan zitten. De terrassen waren goed bezet. Ook in het dorp bewogen zich vele bezoekers, van wie velen gingen uitzien naar de mogelijk heid om voor de a.s. zomer kamers te huren. Het vastenavond-bal dat Kajotters en Jonge Vrouwengemeenschap Zondag avond in het patronaatsgebouw te Zand voort organiseerden, is zeer goed ge slaagd. Er heerste een prettige stemming, bevorderd door het uitstekende dans orkest Verschillende originele en fraaie costuums waren te bewonderen. De prijs voor hetdames-costuum werd gewon nen door mej. Vossen, voor de heren waren de prijswinnaars Vleeshouwers, Bakker en v. d. Veld als Kris, Kras en i Kruimeltje. door Mies Versteeg) trouwde en berustte achter de. kinderwagen. Jan Teulings stelde een snob van een leraar voor, een man, die het leven goed vond en zijn Maasja bijna verloor. Han Bentz van den Berg zagen .we ditmaal als een forse batterij-commandant, gelukkig getrouwd, maar moreel gewond door dé schoon heid van Maasja. Al deze spelers hebben wat in hun mars en kwamen onder regie van Scha rof tot nieuwe bloei. Maar twee acteurs kwamen gisteravond ook op he.t eerst® plan. Fons Rademakers heb ik zelden zo zien spelen. Als een lichtelijk stotterend luitefiant maakte hij zijn entrée in het huis van Prozorof, waar hij ieder duide lijk maakte, dat er gewerkt moet wor den wil de maatschappij verbetexen. Een zielig mannetje, innerlijk kapot door het verwachte duel, groot van karakter. Fijn gespeeld. Ook Henk Rigters viel bijzonder op als de. straffe, zwijgzame, van conflicten barstende stafkapitein. Tenslotte nog een goede karakterrol van Lucas Wensing als dé oude dokter, „die eens wist, maar niet meer weet", van Jos Liesing als de oude eonciérge van de districtsraad en van Caroline van Dommelen als bejaarde gedienstige. Er zat sfeer in deze vertoning, die het auditorium als het ware vier uren lang meezoog naar een familie, waarmede het lief en groot leed deelde. Sfeer door de voortreffelijke décors (ruimte en diepte) van Nico Wijnberg, door talrijke verant woorde geluidseffecten en ontspannende vrolijke intermezzo's (de. liedjes bij de guitaar, de carnavalsvreugde, de bellen van de arreslee etc.). Voorjaarsbloemen voor alle medespelenden te.gen het mid dernachtelijk uur. Bloemen ook voor re gisseur Scharof en.... een ovatie, die minuten lang aanhield. Een onvergetelijke toneelprestatie! v. W. De uitslagen van de in de algelopen week gespeelde partijen luiden: Hooidklasse: A. dp JongW. de Jong 02: N. BlomJ. H. Meure 2—0; G. Eising—H. Berk 0—2; J. Drayer—H. Willemse algebr. De reeds eer der afgebroken partij J. DrayerW. de Jong is remise geworden. Verder is er nog gespeeld: J. DrayerJ. Poppen 0—2; G. Eising—H. Willemse 11; H. BerkJ. H. Meure 2—0; N. BlomW. de Jong algebr. Ie Klasse: N. M. OudJ. v. Straten 02; J. Holm—K. de Jong 0—2; H. Berghuis—L. Vooys 11; G. de la Rie—G. Hekelaar 0—2. 2de Klasse: F. Lubbe—G. Faay 11; W. Verheide—G. Steenkist 2—0; M. Weiland— H. Leuwener 2—0; P. de Kort—J. v. Horick *20; de vroeger afgebroken partij J. v. HorickM. Weiland is in remise geëindigd. 3de Klasse: G. HeinsbergenW. Nauris 02; M. HeinsbergenL. Fopma 02; Th. BlomJ. v. d. Hogen 02; W. KortH. Kla ver afgebr. Het programma voor deze week luidt: Hoofdklasse: 22 Febr. in het R.K. Verenig, gebouw te Heemstede. H. Willemse—H. Berk; W. de JongG. Eising; J. PoppenN. Blom; A. de Jong J. Drayer; J. H. Meure vrij. 3de Klasse op 28 Febr., Damstraat 19 Haar lem. L. FopmaTh. Blom; W. NaurisM. Heinsbergen; H. Klaver—G. Heinsbergen; J. MulderJ. Kort; J. v. d. Hogen is vrij. WENNEKER Met het troepenschip „Johan van Olden- barnevelt", dat 27 Januari uit Tandjonk Priok is vertrokken en vermoedelijk 22 Fe bruari in Amsterdam zal arriveren, keren de volgende militairen uit de omgevir." van Haarlem, Bollenstreek en Kennemerland naar het vaderland terug: C. v. Dam, v. d. Berg v. Heemstedeweg, Voorhout; W. Knip- horst, Kleverlaan 67, Bloemendaal; J. Poel geest, Polanenkade 1, Halfweg: II. Schoone, Kanaalstraat 221, se, H. v. d. Stroom, Aalsmeerder weg 146, Aalsmeer; J. van Nieuwkoop, Kerklaan 74, Sassenheim; H. Borstel, Willemstraat 3, Zand'voo.t; B. Smit, Reguliersstraat 56, Beverwijk; L. in 't Veld, Axooidstraat 65, Santpoort; v Grasveld, v.k-sterlaan 41, Aerdenhout; W. Recto.- ost- verlorenstraat 42, Zandvoort; W. de Rooy, Akerdijk 80, Haarlemmermeer; P. Aangeen- brug, Meerstraat 54, Hillegom; N. Baart, Kleis 18, Uitgeest; P. Boer, Dubbele Buurt 26, Halfweg; L. Boon, Linnaeusstr. 5, IJmui- aen; W. Buit, Trompstraat 150, IJmuiden; B. van Daalen, Duinlustparkweg 48, Sant poort; P. de Goede, Jan Vemeyenstraat 15, Beverwijk; G. Groen, Jan Vemeyenstraat 20, Beverwijk; W. Uitendaal, Prins Hendrik straat 3, Hillegom; Z. de Velde Harssen Horst, Mandeweg 11, Beverwijk; W. v. d. Waag, Kerklaan 97A, Heemstede; A. Has- per. de Ruiterstraat 21, Noordwijk aan Zee; J. Bulk, Piet Heinstraat 81, Noordwijk aan Zee; D. v. d. Wetering, Egmondef-straat 8, Noordwijk-Binnen; J. den Hollander, Bak kerstraat 11, IJmuiden; K. Jansen, St. An- toniusstraat 5, Nieuw Vennep; J. Knap, G. van Assendelfstraat 46A, Heemskerk; A. Koks, Danielslaan 3, Santpoort; H. Lamers, Noordheirweg 9, Velsen; W. v. d. Lugt, Wijk aan Zeeërweg 3, IJmuiden; C. Meijer, P. Aertslaan 8, Heemstede; H. Mientjes, Vin- kebrug 1, Halfweg; N. den Ouden, Jan van Gendtstraat 55, Badhoevedorp; L. Pleging, Zeestraat 56, Zandvoorl; W. Roozen, Kerk- la'èn 111 A, Heemstede; W. Schoone,' Meer straat 44, Beverwijk; C. van der Steen, Vel- serduinweg 181, IJmuiden-Oost; Stet, Velser- duinweg 330, IJmuiden; Th. Stolten, R. Stol- plein 12, Heemstede; H. Molenkamp, Hoof- straat 147, Santpoort; J. van Asten, School straat 42. Noordwijk aan Zee; Th. Bos, Kuikensweg 175. Beverwijk; J. Braam, Zui- derstr. 33, Sassenheim; C. v. Dam, Anto- niushof 5. Noordwijkerhout; L. Hellebre kers Iepenlaan 55, Bloemendaal; P. Hek man, De Lethstraat 3, Velsen-Noord; H. Korver, Sumatrastraat 11, Heemstede; P. Pielanen. Litslaan 20, Santpoort; L. v. Gel der, Snelliusstraat 16, IJmuiden; P. Griek- spoor, Driehuizerkerkweg H 83, Driehuis; J. Stroomer, Leo Toepoelstraat 26, Castn- cum; Ch. v. d. Heuvel, Aalsmeerderweg 553, Hoofddorp; J. v. Diepen, Alkmaarseweg 365, Beverwijk; W. de Jong, Piet Hein- straat 40, IJmuiden; P. Nijs, Helmerstraat 27, Zandvoort; J. Schmidt. Noord -Boule vard 28. Noordwijk aan Zee; N. Mulle, Leeuweriklaan 26, IJmuiden; D. Houniet, Heiligeweg 109, Krommenie; J. Bakker, Van Daalenlaan 54, Santpoort; W. Caspers, Wil- hclminastraat 19, Noorcfwijk; H. van Eijk, Aalsmeerderweg 403, Aalsmeer; J. de Graaf, Haemstedeplein 21, Heemstede; N. Hooge- vecn, Douzastraat 16, Noordwijk, L. Koole, IJ weg 984, Hoofddorp; B. Kruyer, Bcnt- veldweg 103, Aerdenhout; H. Bclgraven, Willem de Zwijgerlaan 41, Oegstgeest; E. Zijlstra, Asterlaan 38, Aerdenhout; G. Jongsma. Beekzaaglaan 98, Beverwijk. Met het troepentransportschip „Atlan tis". dat 6 Februari uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 3 Maart in Amsterdam zal aankomen, repatrië ren de volgende personen naar Haarlem en.omgeving (achter de namen van hen, die naar Haarlem komen, vermeiden wij geen plaatsnaam): L. Arens, Tuinlaan 8, Hoofddorp; E. Bol, Van Ostadestraat 2, Zandvoort; J. Brouwers, Clercqstruat 105; P. Deursen, Junoplantsoen 18; K.' van Geelen, Rijnstraat 26, Heemstede; G. Helmus, Gen. de Wetstraat 58; C. Klootwijk, Aalsmeerdijk 364, Haarlem mermeer; I. Koopman, Oranjestraat 54; N. Marynus, Herenweg 84, Noordwijker hout; J. v. Mourik, Deyserinckstraat 14; J. Pronk, Schouwtjeslaan 31; F. de Vis ser, Grote Markt 14 rd; - D. Vos, Molen laan 9, Heemstede; J. v. Gerven, Brede- roostraat 7, Zandvoort; H. v. Asten, Mid denweg 128 rd.; C. van Os, Spaarnzicht- laan 22, Heemstede; C. Kessens, Konings weg 44, Velsen; J. Schrama, Hofstraat 29, Hillegom; F. v. d. Vlies, Van Daalen laan 68, Santpoort; P. de Vos, Hoofman- straat 72; E. van Zij, Iepenlaan 6, Heem stede; J. Zijlstra, Hogemorsweg .12, Oegstgeest; J. Hoekwater, Jan Steen straat 5; J. Jansen Hendriks, Kortenaer- slraat 33; A. Oudekerk, Kruisweg 409, Haarlemmermeer; C. Schelle vis, Juliana- weg 47, Beverwijk; C. Smeltink, Van Leeuwenstr. 23, Noordwijk; S. Spreeuw, Bantamstraat 63; G. Sijpestijn, Tafel bergstraat 13; P. van Til, Stumphiusstr. 33, Beverwijk; W. Vader, Thijmlaan 25, Santpoort; J. Broesterhuizen, Duven- voordestraat 18; J. Cornelissen, Dubbele Buurt 32, Halfweg; K. Dijt, Cornelissteeg 13; W. Groenewoud, Harmenjansstraat 77; B. Tenhaken, Rijnzichtweg 138, Oegst geest; T. Hoogland, Bloemendaalsestraat- weg 146, Santpoort; B. v, d. Mey De Beo, Vrouwehekstraat 33; W. Nieuwen- huizen, Seringenstraat 1; p. Schouw, Raamvest 9; J. Blinkhof, Havenkade 43, IJmuiden; N. Persoon, Vossenlaan 24 C, Hillegom; Kikkert, Winterlaan 13, Heem stede; A. Deniet, Hegelingerweg 49, Vel sen. De passagierslijst ligt ter inzage op ons bureau, Smedestraat 5. De vraag, of in Zandvoort een vlieg veld moet worden aangelegd, is in het verleden herhaaldelijk ter sprake ge bracht. In het ontwerp-uitbreidings- plan is daarvoor geen terrein gereser- veed. Wij herinneren ons nog dat na de bevrijding de oud-burgemeester Van Alphen met ir. Friedhoff een uiteenzet ting gaf voor het plan tot wederopbouw van Zandvoort. Deze vraag werd toen ook door een der studenten gesteld. Burgemeester Van Alphen zette toen uiteen dat Zandvoort: in de onmiddel lijke nabijheid van Schiphol gelegen, voor zijn functie als badplaats, geen behoefte had aan een eigen vliegveld; bovendien vreesde men, dat het geraas der motoren de rust in de badplaats zou verstoren en de gasten onaangenaam zou zijn. Niettemin bleef deze zaak pe- periodiek de aandacht vragen en wer den plannen gemaakt vjoor een secun dair vliegveld voor lichte motor-vlieg tuigen en zweefvliegtuigen. Er bleek toen een grote moeilijkheid te bestaan in het vinden van een geschikt en vlak terrein. Het glooiende duingebied maak te dit niet gemakkelijk. Slechts enkele plaatsen zijn daarvoor bruikbaar. Onder andere een terrein, gelegen ten Zuiden van de Brederodestraat, deel uitmaken de van het gebied van de Amsterdamse Waterleiding. Het is mogelijk daar een air-strip aan te leggen met een dwars- baan, opdat deze bij verschillende wind richting kan worden gebruikt. Hoewel het terrein tamelijk vlak is, zal nog veel grondverzet moeten plaats vinden. Uhebt natuurlijk gezien, dat van de autobussen sinds korte tijd het lijnnummer ook op de achterruit te zien is. Daar is herhaaldelijk naar ge vraagd. Ik vind het een reuze uitvin ding. Gisteren wht regende het gin gen wij allemaal met de bus, om te kankeren als hij vol voorbij ging. Dik wijls stopt de chauffeur niet bij een halte, omdat de van een plaatsbewijs voorziene staande reiziger niet ver genoeg - naar achteren is gelopen, waar door de bestuurder terecht meent, dat zijn wagen vol is. Soms zijn er hele maal achterin "zelfs nog zitplaatsen on bezet. Waarom doen wij elkaar die na righeid aan? Maar over het lijnnummer op de ach terruit gesproken. Is het niet vreselijk leuk om, als je een bus voor je neus voorbij ziet gaan, te weten dat ie het werkelijk was? Advertentie JANSWEG t/o Station Telef. 14339 op Zondag 26 Februari SuccesADO WMS—Velsen WE—O VVO HBC—Roodenburg GSVTYBB IEVRKAVIC BPCDSS EHS—NAS MadjoeOnze Gez. ArchipelLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie opklapbaar mei vlonder 2475 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 EMPIRE BRENT, 21 Febr. te. Amst.; pass.-ontsch. 22 Febr. 8 uur v.m. GROOTE BEER, pass. 21 Febr. Gi braltar. WATERMAN, pass. 20 Febr. de Ma- ladiven. Hedenochtend half twaalf is Koningin Juliana met de drie Prinsessen te Sanki Anton aangekomen. (Niet-officiële 3% Nederl. 1948 3 Ned. 62-64 bel. fac 3-3% Nederland 1947 Inschr. Grtbk. '46 3 pCt Ned. Handel Mi), eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. MU Ned Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mil cert koersen) Vorig Opening slot 21/2 100% 99 100% 98ft 163% 181 116 144 161 182% 230% 290% 231 294% 149% 159 138% 154% 157% 146% 96)8 180 23# 291 149 139 156,. 1465* Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ware North American Cc Radio Corp. Republic Steel /hell Union Oil iouthern Pacific -outhern Railway 1 ioewater U.S. Steel ex dividend 20/2 30% 33% 64% 46% 7574 13% 54% 57% 21% 15% 26 35% 53% 35 23% 30% 18/3 29% 33% 64% 46 76% 54% 57* 21 I5*j 26?» 35% 53% 35* 34- 30#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2