DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET BULGARIJE AFGEBROKEN Grote ongerustheid over ontslag onder politiepersoneel HOFFMAN VRAAGT 3 MILLIARD DOLLAR VOOR EUROPEES HERSTEL „PASTEUR" VAART IN ZEVENTIEN DAGEN VAN INDONESIË NAAR AMSTERDAM 7 Met vredesbestemming van stapel gelopen: oorlogscarrière tegemoet Tot hoofd en hart Bulgaarse regering handhaafde het verzoek Amerikaanse gezant terug te roepen Ook breuk met Hongarije te verwachten? Zij schrokken zich een aap Peking roept Z.O.-Azië op tot gewapende strijd Regeling on-sociaal en on-christelijk Teneinde de vrede te verzekeren en de wereld te behoeden voor het agressieve communisme" 192 millioen dollar voor Nederland Z.H. de Paus hervat zijn audiënties nog niet VEEL HERINNERT AAN VOORBIJE WEELDE JHet weer. Partisanenactie in de Oekraïne VERGOEDING OORLOGSSCHADE RUIM 5000 MANNEN EMIGREERDEN IN 1949 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24699 VERENIGDE STATEN NEMEN INGRIJPENDE BESLISSING 120 leden van de Darul Islam melden zich ,JStrijd pas doeltreffend in samenwerking met Sovjets" A Congres in Haagse Dierentuin 16 Maart geheim consistorie Demobilisatie Aantal geschat op meer dan twintig duizend Onrust in Frankrijk Arbeiders willen belangrijke loonsverhoging Dader van moord in arrest Na mislukte zelfmoord poging te Den Haag Mr. Cals treedt af Als voorzitter van de Kath. Jeugdraad Enorme smokkel naar Duitsland Van goud en sieraden Stijgende werkloosheid bij ongeschoolde arbeiders BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumpbiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J: W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: \f>'. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per rmlffm et er- hoogte. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. De V. S. hebben gisteren de diplomatieke betrekkingen met Bulgarfje ver broken. Verleden maand dreigde de Amerikaanse regering hiermede reeds in een nota aan Bulgarije, indien de Bulgaarse regering haar verzoek om terug roeping van de Amerikaanse gezant te Sofia, Donald Heath, niet zou intrek ken. Op 19 Januari had de Bulgaarse regering in een nota om de onmiddel lijke terugroeping van Heath, die „persona non grata" werd genoemd, ver zocht. Donald Heath werd er van beschuldigd, in contact te hebben gestaan met Traitsjo Kostof, de voormalige Bulgaarse plaatsvervangende minister president, die 16 December wegens verraad te Sofia terechtgesteld werd. aldus de ver- In een nota beschuldigt het State De partment de Bulgaarse regering er van, dat zij Heath en zijn personeel „een groot aantal ondraaglijke beperkingen heeft opgelegd en beledigd heeft". „De huidige Bulgaarse regering", al dus de nota, „die beweert de ware ver dedigster te zijn van de democratische vrijheden, onderdrukt deze vrijheden meedogenloos." In een lange verklaring van het State Department wordt gezegd, dat de Bul gaarse regering „een campagne van systematische vervolging heeft gevoerd" tegen Bulgaarse staatsburgers werkzaam op de Amerikaanse delegatie in Sofia en „de mishandeling en moord op plaatse lijke Bulgaarse bedienden had toege laten". In. de verklaring noemde het State Department de gevallen van de luite nants Joseph Dimitroff, Dragain Peef en Iwan Secoulof, die als vertalers aan de legatie waren verbonden. Het State Department deelde mee, dat het tot nu toe over deze gevallen ge zwegen had om de Bulgaarse employe's, die nog in leven zijn of leden van hun gezinnen niet bloot te stellen aan een nog grotere pressie en mogelijk aan de dood. Over Dimitrof en Peef is niets ge hoord sinds zij ter dood veroordeeld werden en aangenomen wordt, dat zij terechtgesteld zijn. In het geval Secoulof was de gang van zaken hetzelfde, totdat in Augustus 1949 de legatie authentieke inlichtingen kreeg, dat hij in een gevangenis in Sofia drie dagen na zijn arrestatie overleden ..Óf zijn dood nu een gevolg van zelf moord of van mishandelingen is, de volle verantwoordelijkheid er voor be rust bij de Bulgaarse politie, de Bul gaarse regering zelf en het stelsel, dat In een der belangrijkste winkelwij ken van Brussel ontstond gisteren een paniek. Vrouwen gilden en parapluies bleven op straat liggen, terwijl men zich in veiligheid trachtte te brengen voor de acht-jarige gorilla Patiki. Patiki, die in het centrum der stad in een zaal vertoningen gaf, was uit zijn kooi gebroken en bewoog zich aanvan kelijk onopgemerkt tussen de menigte. Hij werd pas gezien toen hij probeerde een dame, die voor de etalage van een meubelwinkel stond, de schoenen uit te trekken. 1'Acht politiemannen arriveerden op de plaats, doch de gorilla dook tussen hun benen door en snelde een porse leinwinkel binnen. De winkelier bood hem rustig een stoel aan en Patiki ging zitten en amuseerde zich met potlood en papier, welke op de toonbank lagen. Toen de inmiddels gewaarschuwde trainer van Patiki binnenkwam en de gorilla met een snelle beweging wilde grijpen, wist de aap weer te ontkomen, daarbij echter een servies brekend. Po litie en trainer maakten nu buiten ge durende een half uur jacht op Patiki, waarbij men gebruik maakte van een zak tot een loze patroon toe, alles ech ter tevergeefs. De aap klom in lan taarnpalen en op hekken. Tenslotte slaakte hij een gil, tikte op zijn kop en ging Vrijwillig naar de zaal waar hij optrad. Van officiële militaire zijde wordt ge meld, dat Donderdag honderdtwintig leden van E. Darul Islam onder leiding van een zekere Wachid zich volledig be wapend gemeld hebben bij een TNI-post in Tjondong. Zij zijn daar thans als krijgsgevangenen ondergebracht. zij vertegenwoordigt' kiaring. „Nooit is de legatie van te voren in kennis gesteld van de tenlasteleggingen en er is geen aandacht geschonken aan de herhaalde stappen van de legatie." Tengevolge hiervan kon de legatie niet langer haar functies verrichten en enige bescherming beloven „aan de ove- dige bedienden, die de één na de ander willekeurig door de militie gearresteerd worden." Dit is de eerste maal na de oorlog, dat de V. S. betrekkingen met enig land hebben afgebroken. In diplomatieke kringen le Londen gelooft men, dat het besluit van de V. S. misschien zal wor den gevolgd door een dergelijke breuk met Hongarije. Er zijn al tekenen, die er op wijzen, dat het spionnageproces te Boedapest tegen Vogcler en Sanders zal worden gebruikt om de uitzetting te eisen van leden van het Britse en Ame rikaanse legatiepersoneel. Uit Sofia wordt gemeld, dat vijf Bul garen in staat van beschuldiging zijn gesteld, omdat zij inlichtingen van poli tieke, economische en militaire aard zouden hebben verzameld onder per soonlijke leiding van Donald Heath. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Zwit serse regering voortaan de Amerikaanse belangen in Bulgarije zal behartigen. mmuiHOHHWwimmmimMmmwmwimiminnHmMWH Het radiostation van communistisch China te Peking heeft gisteren een plan voorgelegd aan de volkeren van Zuid- Oost-Azië, „om zich te ontdoen van hel koloniale gezag" door middel van gewa pende strijd. „Het volk kan geen bevrij ding bereiken zonder gewapende strijd", aldus radio-Peking. Opgemerkt werd. dat gewapende strijd misschien niet practisch is in sommige gebieden waar de „imperialisten en hun lakeien" misschien een krachtige con centratie van gewapende strijdkrachten hebben. „In zulke gevallen dient de be vrijdingsbeweging de vorm aan te nemen van legale en illegale massa- strijd. die echter gecoördineerd dient te worden met de gewapende strijd, die plaats vindt in daartoe gunstiger ge bieden." „Willen deze vormen van strijd wer kelijk doeltreffend zijn, dan dienen ze vergezeld te gaan van samenwerking met de Sovjets", aldus het plan. „Zijn eigen ondervinding in de strijd heeft het Chi nese volk de overtuiging gegeven, dat slechts wanneer men zich aan één kant vasthoudt de kant van de wereld democratieën en vredelievende krachten onder leiding van de Sovjet-Unie elk land de onafhankelijkheid kan verwer ven of handhaven." Verklaard werd, dat dit van speciale betekenis was voor de bevolking van Zuid-Oost-Azië, die „steeds meer be dreigd wordt door de samenzweringen van Wall Street. Met de Verenigde Sta ten als voornaamste samenzweerder", zo werd hieraan toegevoegd, „zijn Engelsen, Nederlanders en Fransen thans druk doende te trachten hun koloniale mario netten in een „Pacific-alliantie" te dwin gen, waarbij zij de zaak aanvankelijk verdoezelen door over economische hulp te spreken." De Joegoslavische regering heeft medege deeld, dat zij „de democratische regering van Vietnam", geleid door de communisti sche leider Ho Tsji Minh heeft erkend. De dorpskapel van Sankt Anton speelde vrolijke wijsjes, toen H. M. Koningin Juliana en de Prinsesjes bij Hotel Post aankwamen. Uiteraard was er voor de aankomst van de Koninklijke Familie een grote belangstelling. In de Dierentuin te 's-Gravenhage werd Dinsdagmiddag een congres ge houden ter bespreking van het pension- neringsvraagstuk voor het politieperso neel. Dit zeer druk bezochte congres, waar voor ook van de zjjde der overheid be langstelling bestond, was belegd door het bestuur van de centrale van politie organisaties, waarbij zijn aangesloten de R.K. Politiebond „St. Michaël", de Ne derlandse Politiebond en de Bond van Christelijke Politieambtenaren in Ne derland. In zijn openingswoord verklaarde de congres-voorzitter, de heer A. Leewis, De directeur der Marshall-administratie, Paul G. Hoffman, heeft het Congress gisteren om machtiging voor 3.100.000.000 dollar gevraagd voor het belastingjaar 1952 ten behoeve van het Europese herstel „ten einde de vrede te verzekeren en de vrije wereld te behoeden voor het agressieve communisme". Hoffman zeide dat hij het Congress verzocht om 2.950.000.000 dollar in nieuwe geldtoewijzingen voor het Europese program en om machtiging van het belas tingjaar 1951 een bedrag over te brengen van 150.000.000 dollar. Het door Hoffman genoemde bedrag aan nieuwe gelden ts 150 mill, dollar minder dan door president Truman verleden maand in zijn begrotingsboodschap werd voorgesteld. Het beschikbaar stellen van het be drag, waarom Hoffman vraagt, is ech ter niet voldoende, zo zeide hij, doch er zal een herziening van de Ameri kaanse economische politiek noodzake lijk zijn om een vrij Europa te helpen in zijn verzet tegen de poli'iek die de Sovjet-Unie „met doelmatigheid en toenemende stoutmoedigheid" volgt. Hoffman zeide tot de gemeenschap pelijke zitting der buitenlandse com missies uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, dat het bedrag „het minimum was, dat wij denken nodig te hebben, maar wanneer wij er iets op kunnen besparen zonder dat dit het herstelprogram in de war zal sturen, dan geef ik u mijn woord dat wij dit zullen doen." Hoffman zeide, dat het een „wrede verspilling" zou zijn wan neer het vier jaarprogram niet zou wor den voortgezet en dat dit ook een ont moediging zou betekenen voor de vrije volken, die het communisme bestrijden. Hoffman verklaarde, dat het van het grootste belang is het Marshallplan te doen voortduren, daar het Kremlin tekenen vertoont van toenemende bru taliteit. Het zenden van Amerikaanse economische hulp aan West-Europa is van essentieel belang, willen de plan nen van Moskou verijdeld worden. Hoffman zeide nog, dat hij gaarne zou zien, dat de E.C.A. een bedrag van 600 mill, dollar reserveerde voor de in stelling van een valuta clearing insti tuut. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, die even eens vOor de beide commissies van het Congress verscheen, verklaarde, dat Amerika de hulpverlening in het kader van het Plan-Marshall op een voldoen de peil moet voortzetten. beschuldigden, die in het spionnage- en sabotageproces te Boedapest terecht tondenzijn tot zware straffen veroordeeld. Foto genomen tijdens het proces: lichts Robert Vogeler, de Amerikaanse vice-president van de International ,elephone and Telegraph Company, midden Edgar Sanders, Brits directeur van afdeling Boedapest van de International Telephone and Telegraph Company, en links Jessef Hatvany, tolk van Robert Vogeler, Acheson zeide: „De kwestie waar mede wij te maken hebben is deze: Hoe kunnen wij aan de bedreiging het hoofd bieden? Hoe kunnen wij de oogmerken van het Kremlin tegen werken? De taak is zeer moeilijk, om dat het antwoord is dat ons systeem succesvol gemaakt dient te worden en dai dit bewezen moet worden door de practische beproeving van zijn waarde. Ik beweer niet, dat de enige reden voor een voortzetting van het Europese her- stelprogram gelegen is in de dreiging der verdere expansie van de Sovjet- Unie. Integendeel, een vrije wereld zou zelfs zonder dat een bedreiging van deze aard bestond, zich voor dezelfde zware taak gesteld zien van het op bouwen van een succesvol functionne- rend systeem." „Ik wil er echter mee zeggen dat de taak, gezien de huidige wereldcrisis, dubbel urgent is." Acheson verklaarde, dat Amerika vóór nauwere economische samenwer king tussen de Europese landen, met inbegrip van Duitsland, is en gaf als zijn mening te kennen, dat er voor eenheid in Europa voortdurende mede werking en steun van Amerika nodig zijn. Hij zeide, dat het van bijzonder belang is om een Europese betalings unie in te stellen en sprak de hoop uit, dat dit in de nabije toekomst zal ge schieden. Gr.-Brittannië, Duitsland en Frank rijk zullen het leeuwenaandeel in de Marshall-hulp van het volgende jaar ontvangen. Aan Groot-Brittannië is het grootste bedrag ineens toegewezen, nl. 687.100.000 dollar. Duitsland krijgt 552.900.000 dol lar. Frankrijk 502.800.000 dollar. De toe wijzing voor Nederland zal 192.800.000 dollar bedragen. *9 voorzitter van de centrale van politie organisaties, dat de inkrimpingsmaatre gelen bij de politie, die in het najaar 1949 werden bekend gemaakt, onder het politiepersoneel hier te lande grote on rust hebben veroorzaakt. De gemeente politie zal dit jaar met duizend man worden ingekrompen, de rijkspolitie met vijfhonderd man, welke inkrimping zal geschieden door 55-jarigen en oude ren ontslag te geven. Deze maatregelen zijn onverwacht gekomen, zei spr. De politiemensen wisten weliswaar, dat bij het bereiken van de 55-jarige leeftijd de mogelijkheid van ontslag bestond en dat van deze mogelijkheid onder be paalde omstandigheden gebruik kon worden gemaakt, doch een dergelijk ontslag was voorheen zeker geen regel. „Vroeger adjudant van politie, thans rijwielbewaarder", aldus kenschetste de heer G. van Netten, voorzitter van de Bond van Christelijke Politieambtena ren in Nederland, de gevolgen van het ontslag op 55-jarige leeftijd. En de heer J. Körtner, voorzitter van de R.K. Po litiebond „St. Michaël", noemde deze ontslagregeling on-sociaal en on-chris telijk. Het congres nam een resolutie aan, waarin zijn bezwaren naar voren komen en waarin gevraagd werd voor het be reiken van het 61ste levensjaar alleen dan ontslag te verlenen als de betrok kene tenminste 35 voor pensioen gel dende dienstjaren heeft. Tenslotte wordt toekenning van ten minste twee procent van de pensioen grondslag per dienstjaar gevraagd. Dit percentage bedraagt momenteel 1%. Z. H. de Paus die nog steeds de gevol gen ondervindt van de lichte griepaan val, die hij heeft gehad, heeft besloten de algemene audiënties voorlopig niet te hervatten. Dit werd Dinsdag meegedeeld door het Italiaanse nieuwsagentschap Ari. De Paus heeft verder besloten op 16 Maart een geheim consistorie bijeen te roepen om de kardinalen te doen beslis sen over vier Heiligverklaringen, aldus Ari. Op 27 Maart zal verder een half- openbaar consistorie worden gehouden, waarbij de kardinalen en bisschoppen, die minder dan 150 k.m. van Rome wo nen, hun stem over de heiligverklarin gen zullen uitbrengen. Zoals bekend, wordt einde dezer week in Amsterdam het grootste troepentransportschip ter wereld de „Pasteur" verwacht met aan boord een zeer groot aantal militairen uit Indonesië. Een bijzondere correspon dent, die zich als militair aan boord bevindt, geeft in onderstaande be schouwing enige interessante bijzon derheden over het schip èn over de reis. Het ongeveer 30.000 ton metende stoomschip „Pasteur" is in 1939 met vredes-bestemming van stapel gelopen, maar het ging een oorlogscarrière tege moet, n.l. als troepenschip, thans reeds onderscheiden met het „Croix de Guerre", terwijl een nieuwe decoratie te wachten staat, die van het „Légion d'Honneur". Met de „Normandie" was het een oeuvre van de Franse scheeps bouw, zoals het in de vaart kwam, een van 's werelds meest luxueuze passa giersschepen, varende onder de vlag van de „Compagnie Sud Atlantique", die het voor haar Züid-Amerikalijn bestemd had. Maar zeer kort na haar voltooiing reeds kwam de oorlog, in het eerste jaar waarvan de „Pasteur" in het geallieerde kamp een totale verandering onderging: militaire efficiency en soberheid namen de plaats in van comfort en luxe. Het schip kreeg een vervoerscapaciteit van 4500 soldaten en het vervoerde er vaak meer, over de gevaarlijkste routes en een enkele maal in eonvooi met de „Nieuw Amsterdam", naar de oudgedienden on der de bemanning weten te vertellen. Dezen zijn trots op de staat van dienst van hun schip in de voorbije oorlog, maar ze zien toch met een tikkeltje wee moed terug op wat dit snelle troepen schip tien jaar geleden nog was: een trotse „paqueboot', die groot respect af dwong op de oceanen. Een van hen, de kleine, bedrijvige Marcel, liet verschil lende plaatsen op het schip zien, die nog aan deze oude glorie herinneren. Hij toonde ons het koor, dat van een kapel was overgebleven en dat de aalmoeze niers natuurlijk de eerste dag al ontdekt hadden. En achter in het schip, vanwaar de corveeërs grote kisten en zakken naar de keuken sjouwen, zijn grote hoeveel heden voedsel opgeslagen inhet zembassin van vroeger dagen, aan de fraaie tegelbewerking is het nog goed te herkennen. Waar thans de vaste staf zetelt, was eens een grote boordwinkel van de „Galeries Lafayette" te Parijs. Zo is er nog veel meer, dat aan de voorbije weelde herinnert, zoals het kunstige houtsnijwerk in de wand van de rook- salon, een beeldhouwwerk in de eetzaal, de bronzen zuilen van de ovaalvormige bioscoopzaal, overal zijn van die over blijfselen, die wijzen op betere tijden. Op de grote dekken, een paar „stra ten" boven de oceaan, zien de thuis- vaarders de golven langs zich wegwer- velen. Het gaat hard met de „Pasteur": zeventien dagen van Indonesië naar Ne derland. Het sichip vaart per uur drie mijl sneller dan de „Oranje" ten de „Ruys", het legt per uur 23 a 24 mijl af De gigantische turbines die de vier schroeven aandrijven (280 omwentelin gen per minuut) vertegenwoordigen sa men ruim 60.000 pk. We doen van alles aan boord: vech ten, zingen, sterke verhalen vertellen en aanhoren, een vierde man zoeken om te klaverjassen enz., maar de meeste aandacht heeft toch de nabije toekomst, de demobilisatie, Tal van militairen kan men aan boord aantreffen verdiept in een klein boekwerk getiteld „In een notedop", dat alle mogelijke aanwijzin gen en bijzonderheden over dit actuele onderwerp bevat. In de slechts beperkte ruimte van de bioscoopzaal steekt een demobilisatie- voorlichtingsofficier voor een steeds weer nieuw gehoor iedere dag hetzelfde verhaal af, hetzelfde, omdat hij ze op die manier juist allen kan bereiken vóór Amsterdam, Maar hij heeft een dankbaar gehoor, met grote aandacht worden zijn causerieën gevolgd en hij krijgt tal van vragen te beantwoorden. 's Avonds, na een goede maaltijd van de Franse keuken, welke on danks de verschillen met de Hol landse uitstekend aan de smaak van de meesten tegemoetkomt, klin ken de tonen van accordeons en gui taren. Zoiets brengt de bemanning van het schip in verrukking. De taal der muziek wordt aan beide zijden goed verstaan: men troont de musici mee naar de eigen eetzaal, die even later „uitpuilt" van het auditorium. En als je dan ook nog een musette- wals inzet, „dan heb je geen kind meer aan ze", zegt de accordeonist. Donde rend applaus met de herhaalde vraag of men nog eens wil optreden. Zo kan er tussen mensen, die elkaar niet, of slechts met wat kunst en vliegwerk verstaan, toch een goede geest van kameraad schap zijn; dat wordt aan boord van het s.s. „Pasteur" getoond. De meesten van de 500-koppige be manning hebben al troepen van ver schillende nationaliteit vervoerd. Zij kennen hun pappenheimers en voor keur voor een bepaald soort hebben ze niet. Of het nu Amerikanen zijn of Franslen of Nederlanders, dat blijft het zelfde, zeggen ze: „les soldats sont les soldats". Als ge dreigt te struikelen, herinner u dan dat gij vleugels hebt. De vleu gels van uw geloof, uw liefde, uw talent of uw roeping. Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen weinig bewol king en droog weer. In de nacht op verschillende plaatsen temperaturen dalend tot even onder het vriespunt met hier en daar tijdelijk mist. Mor gen overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Zon: 7.40—18.08 Maan: 9.30—0.39 Het West-Berlijnse dagblad „Der Abend" meldt, dat sterke eenheden Russische veiligheidstroepen uit Duits land naar de Oekraïne zijn overge bracht, om hernieuwe opstanden van partisanen te onderdrukken. (Het be treft hier waarschijnlijk U.P.A.-troepen, die reeds jaren strijden voor een onaf hankelijke democratische Oekraïne. Red). Een aantal Russische officieren is naar de partisanen overgelopen, aldus het blad. Zij gaven hieraan de voorkeur boven desertie naar het Westen, omdat zij actief tegen het bolsjewisme willen vechten. De Oekraïne is een broeiplaats van anti-Sovjet-activiteit. Geschat wordt dat er zich 20 tot 30.000 active partisanen in dit gebied bevinden, die vele sym- pathiserenden onder de bevolking heb ben. De Russen hebben de openbare terechtstellingen van partisanen in de Oekraïne hervat als waarschuwing aan de bevolking, aldus „Der Abend" Enige tienduizenden arbeiders van automobielfabrieken in Parijs en omge ving hebben gisteren voor onbepaalde tijd het werk neergelegd. Ook onder het personeel van de Métro, de busdien sten en openbare nutsbedrijven heerst onrust. Bjj stemmingen onder het personeel van Renault, Ford en Rosengart bleek, dat de meerderheid der arbeiders tegen aanvaarding van de 5 procent loons verhoging was die de werkgevers Vrij dag j.l. hebben aangeboden, en vóór staking ter verkrijging van een veel grotere loonsverhoging en een voor lopige maandelijkse duurtetoeslag van 3.000 francs. De transportarbeiders te Parijs zijn gisteren door hun vakverenigingen ge waarschuwd, dat zij zich gereed moeten houden de orders uit tè voeren, die zij eventueel zullen ontvangen wanneer de onderhandelingen met de regering on bevredigend blijken te verlopen. De voortvluchtige echtgenoot van mevr. Van der A.L„ die gistermorgen in haar woning te Loosduinen werd ver moord, is hedenmorgen te Den Haag ge arresteerd, na een mislukte poging om zich van het leven te beroven. Tijdens een voorlopig verhoor heeft hij bekend zijn vrouw te hebben vermoord. De Haagse verkeerspolitie werd Ije- denmorgen, even na negen uur, gewaar, schuwd, dat er op het Schenkviaduct iemand was aangereden door een vrachtauto. Toen de politiemensen ter plaatse aankwamen, hoorden zij van verschillende omstanders, dat het slacht offer Van der A zou zijn, de man, die. verdacht van moord op zijn vrouw, werd gezocht. Het publiek had hem van fo to's uit de kranten herkend. De politie mannen herkenden hem ook. De chauffeur van de vrachtauto ver klaarde, dat. toen hij met zijn auto over hét Schenkviaduct reed, plotseling een man, die op de ijzeren balustrade langs de weg zat, een snoeksprong nam naar de voorwielen van zijn vrachtwa gen. Op het allerlaatste moment had de chauffeur het stuur van zijn wagen nog naar links kunnen omgooien. Het rech terspatbord raakte echter nog de man, die tegen de grond werd gesmakt en bleef liggen. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, zal nr. J. Cals in verband met zijn benoeming tot staats secretaris van het ministerie van O., K. en W. zijn functie als voorzitter van de Kath. Jeugdraad neerleggen. Op Maan dag 13 Maart a.s. zal hij in 's-Hertogen- bosch officieel van de Kath. Jeugdraad afscheid nemen. (Van een bijzondere medewerker) I. De wet °P de materiële oorlogsscha den is ook door de Eerste Kamer aanvaard en zal binnenkort in het Staatsblad worden afgekondigd. Aan de hand van deze wet alléén zal men niet tot in bijzonderheden kunnen nagaan hoe voor elk schadegeval 4e vergoeding zal worden geregeld. De materie is zo ingewikkeld, dat nog verschillende uit voeringsvoorschriften moeten worden vastgesteld. Bovendien is het van groot belang hoe de wet door de ambtelijke instanties zal worden uitgelegd en welke beslissingen de rechterlijke macht (als die over geschillen te oordelen krijgt) zal nemen. Enige indruk van wat er nog staat te gebeuren krijgt men, als men verneemt, dat er ruim anderhalf millioen schadegevallen onder de werking van deze wet vallen. De parlementaire behandeling van deze wet heeft lang geduurd, maar men kan niet ontkennen, dat zij gedegen is geweest. De Tweede Kamer heeft van haar recht van amendement een goed gebruik gemaakt en het wetsontwerp op vele punten en in het voordeel van de oorlogsslachtoffers! gewijzigd. De Eerste Kamer heeft geen recht van amendement, doch de in dat lichaam met de Regering gevoerde discussie zal mo gelijk van invloed blijken te zijn bij de toepassing van de wet. We komen hierop in een volgend artikel nog terug. Een van de belangrijkste wijzigingen, welke het ontwerp tijdens de behande ling in de Tweede Kamer onderging, is dat van artikel 8, waardoor ieder oor logsslachtoffer, mits blijvend beneden een bepaalde vermogensgrens, integrale vergoeding ontvangt voor één woning die hij gaat herbouwen. Als maximum wordt daarbij genomen een waarde van f 5000 op 9 Mei 1940. De bouwkosten zijn nu ongeveer drie maal zo hoog als voor de oorlog. Iemand, die een huis wil her bouwen, dat vóór de oorlog f 4000 waar de had, kan nu aanspraak maken op een uitkering van 3 x f 4000 is f 12.000. Was zijn huis f 7000 waard, dan wordt het maximum van f 5000 als basis genomen en ontvangt hij 3 x f 5000 is f 15.000 uit kering. Voor het ontbrekende komt hij waarschijnlijk in aanmerking voor een crediet van de overheid. Die credietregeling is trouwens een van de kernpunten van de wet. Degenen, die geen aanspraak kunnen maken op de integrale vergoeding ingevolge artikel 8, ontvangen slechts restitutie van hun vermogensverlies, derhalve een schade vergoeding ter grootte van de waarde, welke het verloren gegane had op 9 Mei 1940. Omdat dit verloren gegane echter niet kan worden herbouwd (de bouw kosten zijn immers driemaal zo hoog ge worden), kan men een crediet verkrij gen van het Rijk om die herbouw toch mogelijk te maken. Die regeling geldt ook als men een huis wil kopen. Dat crediet wordt echter alleen verleend voor zover de aard en de grootte van het te bouwen of aan te kopen pand gelijk is aan het verloren gegane. Voor zover dit crediet onrendabel is, behoeft men daar geen rente en aflossing voor te betalen. De berekening van dit onrendabele ge deelte is gebaseerd op de bouwkosten, geldend op 9 Mei 1940. Op die datum waren deze kosten reeds met ongeveer 30% gestegen ten opzichte van de toen nog geldende huren, zodat de huren van de thans te herbouwen woningen prac tisch ook 30% boven het peil der, voor oorlogse liggen. Wij volstaan met deze summiere ver melding van twee belangrijke artikelen uit de wet. Onderwerpen als bestedings plicht. huisraadschade, opbouwobligaties, oude hypotheken enz. gaan wij stilzwij gend voorbij. Het is te hopen, dat de aangekondigde populaire beschrijving van deze wettelijke regeling welke zelfs voor insiders grote moeilijkheden oplevert haar nader en op bevattelijke wijze tot het publiek zal brengen. In een volgend artikel zullen wij na der ingaan op de toepassing van de wet, uit welker hoofdinhoud wij hier boven enkele punten weergaven. (Van onze verslaggeefster) Na een diepgaand onderzoek zijn ambtenaren van de C.C.D., in samen werking met de douanerecherche, er in geslaagd vier personen aan te houden, die er van verdacht worden aandeel te hebben gehad in een enorme goud- en sieradensmekkel naar Duitsland. Het waren een Duitser en drie Amsterdam mers. De Duitser kocht het goud, maar de Hollanders zorgden dat het over de grens kwam. Er is in het geheel voor een ton aan goud in beslag genomen. Twee van de Amsterdammers waren broers en dreven een café in de Leidse- straat. Het m.s. „Dorsetshire" met 550 passa giers aan boord onder wie circa 70 militairen met hun gezinnen dat on derweg is van Djakarta naar Amsterdam, wordt Donderdagmorgen 23 Februari 11 uur in IJmuiden verwacht. Met de ont scheping zal vermoedelijk diezelfde mid dag om 3 uur worden begonnen. De sociale voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken heeft een overzicht uitgegeven van de arbeidsvoorzie ning en werkgelegenheid in het vierde kwartaal van 1949, met een terugblik op geheel 1949. In het vierde kwartaal 1949 nam het aan tal werklozen toe met ruim 42.000 (hetgeen verband houdt met het winterseizoen) en steeg daardoor tot 83.771. De stijging van het aantal werklozen in het jaar 1949 be droeg rond 17.000. In de baksteenindustrie steeg het aantal wachtgelders wegens het aflopen van de campagne van 10 tot 399. In de diamantnijverheid daalde de werk loosheid tot beneden 15 pet., zodat geen subsictie meer aan het wachtgeldfonds ver strekt wordt. De grafische nijverheid heeft nog steeds een tekort aan geschoold perso nele. In de bouwvakken heerste in het vierde kwartaal van 1949 een seizoenwerk loosheid onder de grondwerkers, schilders, metselaars en opperlieden. De vraag naar ondergrondse arbeiders voor de steenkool mijnen daalde van 1462 tot 958. In de loop van het viercfe kwartaal van 1949 nam de werkloosheid onder de veenarbeiders toe van 260 tot 2979. De metaalindustrie kam{i| nog met een tekort aan geschoolde arbei ders, uitgezonderd automonteurs, waarnaar de vraag geringer was dan het aanbod. De textielindustrie heeft een tekort aan we vers en ieugdig personeel. Onder de bak kers nanf de werkloosheid toe van 782 tot 1024. In de sigarenindustrie liep de werk gelegenheid terug ten gevolge van afzet- moeilijkheden. Het tekort aan verpleegsters duurde ook in het 4e kwartaal van 1949 voort. Het aantal werkloze losse ongeschoolde arbeiders nam, mede als gevolg van de seizoensinvloeden toe. In het vierde kwartaal van 1949 werden door bemiddeling van het Arbeidsbureau 2.489 gedemobiliseerden geplaatst, terwijl 2.617 gedemobiliseerden uit de inschrijvings- administratie werden afgevoerd, omdat zij zelf een betrekking vonden of b.v. tot ©en rijkswerkplaats voor vakontwikkeling wer den toegelaten. Dit laatste was met 865 gedemobiliseerden het geval. Van de 3613 gedemobiliseerden, die per ultimo Dec. als werkzoekende stonden in geschreven, waren er 2963 werkloos. Van de 37.272 gedemobiliseerden, die zich sinds 1 Januari 1947 als werkzoe kende bij de gewestelijke arbeidsbureaux lieten inschrijven, werden er tot eind De cember 1949 19629 of ca. 53 pet, geplaatst. De overige 47 pet. konden voor het over grote deel bij hun vroegere werkgever worden herplaatst. Op 31 Dec. 1949 waren in Nederland 29.760 mannelijke vreemdelingen in loondienst werkzaam, waaronder 6088 grensarbeiders. Gedurende het verslagkwartaal emigreer den 3.203 personen, waaronder 1.490 man nelijke beroepsbeoefenaren. In 1949 emi greerden in totaal 5.321 mannen boven 15 jaar: ruim 46 pet. naar Canada, ruim 19 pet. naar Australië, bijna 17 pet. naar de V. S. en 9 pet. naar Zuid-Afrika.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1