STAD EN OMGEVING WIE KOMEN ER THUIS WILTON KARPET 162 Eerste Wereldburgerconcert in Nederland Jeugd steekt handen uit de mouwen BLIKSEMAFLEIDERS o s t wa Pater Meuwese houdt lezing „Pasteur" Vrijdag in IJmuiden „Met hand en hart" HERINGA WUTHRICH AGENDA met het troepentransportschip Pasteur Alt-Rhapsodie van Bran :s Behangt U zelf? SLOT DEFECT? Uit het land van Groenendaal Askraisje WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 PAGINA 2 Over ontdekkingsreis op Nieuw-Guinea Gesprekken met jonge middenstanders „ZANG EN VRIEND- SCHAP" 120 JAAR FAILLISSEMENTEN R.K. Leeszaal Wie zag dit ongeval? R.K.G.V. „Hercules" JAGT - KL. HOUTSTR. 105 Koekoeksklokken Wekkers f 39.— f 9.50 SAATRUBE HOUDT DE DOODSTRAF BAKKER'S BEHANG Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem Telef. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar. Van het dak gevallen Jubileum Schaken K— 0—1 0—1 X— Biljarten i „DE SLEUTELSPECIALIST' Burgerlijke Stand Klaverjasbond f GROENENDALER Tweehonderd bussen gechar terd voor de debarkatie KINDERBIJSLAGWET Eerste Kamer aanvaardt wijziging SANTPOORT Sluitstuk van geslaagd parochiefeest ZANDVOORT Kiezerslijst Snelheidsrecords auto's HEEMSTEDE 25 jaar in gemeentedienst T uinliedenveremging In het kort WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Scheepvaart berichten 200 x 300 prachtige desems 65 Beurs van Amsterdam Beurs van New York Ontdekken is voor een Nieuw-Gui- nea-missionaris een bijna dagelijkse be. zigheid, tenminste wanneer hij er de tijd voor heeft. Een heel bijzondere ontdek kingstocht werd begin September 1948 door Pater Meuwese. M.S.C., gemaakt Hij vond toen een vrij grote rivier, die op geen enkele kaart stond aangege- ven. Ter ere van de Koningin werd deze rivier de Juliana-rivier genoemd. Een Amerikaanse karteringsploej heeft na de melding door de missionarissen een vliegtocht boven de rivier gemaakt en de ontdekking officieel vastgelegd. Over deze rivier heeft Pater Meuwe se contact gekregen met nieuwe stam men, die er een heel eigenaardige leef wijze op na houden. Zo -vonen de vrou wen er in „wolkenkrabbers" van 25 M. hoogte. De nieuwe stammen kregen de naam van doodskopstammen. Na 15 jaar op Nieuw-Guinea gewerkt te hebben is Pater Meuwese met vacantie in Ne derland om gelden bijeen te brengen voor een motorboot, onmisbaar in de rimboe. Hij doet dat door in de grote steden en centraal gelegen plaatsen le zingen te houden over zijn ontdek kingstocht. Kortgeleden heeft H. M. de Koningin hem in particuliere audiëntie ontvangen. Pater Meuwese heeft de Koningin toen een album met foto's van het nieuwe gebied overhandigd. Er bestaat, mede doordat Nieuw-Gui nea een land van de toekomst is, dat volop in de aandacht staat, grote be langstelling voor deze lezingen met lichtbeelden naar eigen opnamen van de ontdekkingsreiziger. Pater Meuwese komt Zondag 5 Maart 's avonds 8 uur in gebouw Sint Bavo. Smedestraat, het verhaal van zijn bele venissen vertellen. Zijn voordracht is niet toegankelijk voor kinderen. In de „Vijverduin" te Bloemendaal worden 4, 5, 18 en 19 Maart twee week ends georganiseerd, waarop pater Piet Wesseling en Frans Burmanje „gesprek ken met jonge middenstanders" zullen houden. Aanvang Zaterdag 4 of 18 Maart, 's avonds 8 uur, sluiting Zon dag 5 of 19 Maart, 's middags 3 uur. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wy naar de advertentie in dit blad. Ter inleiding van de herdenking van het 120-jarig bestaan der Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" kwamen de werkende leden bijeen in het eigen gebouw voor een „Oudejaarsviering". De propagan- dacommissie had gezorgd voor een oont programma, waaraan uitsluitend medewer king werd verleend door eigen leden. Het was een aangename afwisseling van solo en kwartetzang, cabaretkunst en een blik in verleden en heden door een conferen cier eveneens een der zangers die op pakkende en dikwerf geestige wijze de verschillende nummers inleidde. Er werden de vereniging enkele ge schenken onder couvert aangeboden o.a. door het Dames-comité en Propaganda- commissie, o.m. voor aankoop van koor werken. Een onbekende stelde enkele koorwerken van Diepenbrock ter beschik king. Gezelschapsspelen om diverse prijzen besloten deze gezellige Oudejaarsavond. Maandagavond voerde de Kon. Letterlie- ventte Vereniging ,J. J. Cremer" het blij spel „Komedie" voor de werkende leden en hun dames op. Het slot van de herdenking van het 24e lustrum zal bestaan uit een opera-concert op 14 April in de Gem. Concertzaal, waar aan de* H.O.V. en solisten medewerking zullen verlenen. De arrondissements-rechtbank te. Haarlem heeft op Dinsdag 21 Februdri in staat van faillissement verklaard: J. Brand, wonende te Bloemendaal, Rijperweg 2, bedrijfsdirecteur van de Industrie- en Handelsonderneming „Nieuw-Amsterdam", gevestigd te Am sterdam, Haarlemmerhouttuinen 38. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. P. J. Prinsen Gcerligs. L. Baay, behanger en stoffeerder, wo nende te Haarlem, Kamperstraat 30. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller Curator mr. A. A. Th. Boender. C. F. Hermsen, oliebollenbakker, wo nende te Haarlem, Middenweg 58. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. B. E. van Tijn. De naamloze vennootschap Inphara N.V., handel en fabricage van genees middelen, statutair gevestigd te Haar lem, kantoor houdende te. Bloemendaal, De Genestetweg 12. Rechter-commissa ris mr. C. E. Muller. Curator mr. A. D. P. V. van Löben Seis. H. van Grinsven tot voor kort direc teur-uitgever van het weekblad Cinde rella, wonende te Heemstede. Heem- steedse Dreef 247. Rechter-commissaris mr. C E. Muller. Curator mr. O. H. van Wijk. Wegens het verbindend worden der enige uitdeüngslijst is geëindigd het faillissement van: J. van der Veen, transportonderne mer wonende te Oostzaan, A. 167. Recfiter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curatrice mevrouw mr. H. S. J. M. Fel- hoen KraalOtto. Bij beschikking d.ö. 21 Februari 19o0 is, ingaande 7 November 1949, voor de tijd van 1 jaar definitief surséance van betaling verleend aan: J. J. Kapiteyn, wonende te Heem stede Burgem. van Lennepweg 18. al- leeng'erechtigd bedrijfhoudende onder de firma juffermans Kapiteyn. He. renweg 37 te Lisse met benoeming van mr O. H van Wijk tot bewindvoerder Type van de in 1948 ontdekte doodskop- stammen op Nieuw Guinea. De R. K. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Nieuwe Gracht 70, verwierf de volgende nieuwe boeken, bijzonder dienstig voor de verdieping van hel geestelijk leven: Hans Urs von Balthasar: Die grossen Ordensregeln; Doctor Evangelicus: Vier studies over de H. Antonius van Padua; Ant. Freytag: Emigranten voor God. Wereldbetekenis van hei Nederlandse missiewerk; Christopher Hollis: Sint Ignatius; C. H. Lambermond: Sint Do- minicus, de stichter van ae orde der pre- dikbroeders; Edward Leen: De Heilige Geest en Zijn werking in de ziel; Le- kenvroomneid:Speciaal nummer van het Tijdschriftvoor geestelijk leven; Thomas Merton: Van ballingschap en overwinning; M. A. van den Oudenrijn: De Armeniërs en hunne kerk; August J. M. Rottier: Birgittijns kloosterleven; Marcel Sahler; Les grands ordres mo- nastiques des origines a 1949. Tome I; Satan, Een boek over de duivel; Mgr. Jan O. Smit: Val en opstanding van een groot christenvolk. De Chaldeeën in Per- zië. Indië en Azië; Th. Steltenpool: Is het katholicisme totalitair? Een bijdra ge tot het godsdienstgesprek over de verhouding van kerk en staat, gewe tensvrijheid, verdraagzaamheid enz.; Em. Valvekens: De inquisitie in de Ne derlanden der zestiende eeuw. Zoals wij gisteren, reeds meldden, werd de 65-jarige P. L. Maandagavond door de tram meegesleurd van het Frederiksplein naar de Kampervest. De toedracht van het ongeval is nog steeds niet bekend en daarom verzoekt de po litie aan eventuele getuigen om zich te melden bij het bureau aan de Smede straat. In verband met de op 19 Maart te houden kringwedstrijd zal de R.K. Gymnastiekvereniging „Hercules" van avond een selectie houden voor de af deling Westergracht. BIOSCOPEN: Rembrandt: De drie Musketiers (14 j.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Palace: Dat gaat ons allen aan (14 j.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Luxor: Zeg luister eens even (a. 1.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Frans Hals: Lullu Belle (afgekeurd); City: Fort Apache (14 j2.15, 4.30, 7, 9.15 u.; Spaarne theater: Verdoolde jeugd, (14 j.), 2.30, 7, 9.15 u. Woensdag 22 Februari Gebouw St. Bavo: Tweede bijeenkomst van alle katholieke jongeren, 8 uur. Advertentie TELEF. 14448 D# Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen de Amsterdammer H. C. Saatrube, die door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof indertijd tot de doodstraf was veroordeeld, wegens zijn werkzaamheden bij de colonne Hen- neicke. Hij heeft in de hoofdstad tal rijke Joodse landgenoten gearresteerd. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad verwierp na behandeling van deze zaak het beroep. De Raad heeft zich bij deze conclusie aangesloten. De Haarlemmer E. Moorhoff werd door het Arnhemse Bijzondere Hof ont slagen van alle rechtsvervolging. M. was het verraad van een illegale groep te Haarlem ten laste gelegd. De procu reur-fiscaal bij genoemd Hof tekende tegen deze sententie cassatie aan, doch na behandeling van deze zaak voor de Bijzondere Raad concludeerde de procu reur-fiscaal bij de Raad tot verwerping van het beroep. De Raad hedenmorgen uitspraak doende, sloot zich aan bij deze conclusie. Met het troepentransportschip „Pas teur", dat 7 Februari uit Tandjong Priok is vertrokken en 25 Februari in Amster dam zal aankomen, repatriëren de vol gende personen naar Haarlem en omge ving (achter de namen van hen, die naar Haarlem komen, vermelden wij geen plaatsnaam): N. Klaver, Linden- laan 23, Beverwijk; J. Pekel, Voorweg 22, Heemskerk; T. Portegies, Dorps straat 20, Castricum; L. v. Berkel, Zil- kerduinweg 10, Noordwijkerhout; J. v. Begk, Hoofdweg 1631, Abbenes; G. Boersma, Spaarnwouderweg 1134. Haar lemmermeer; G. Boontjes, Patersweg 48, Beverwijk; S. Bouwmeester, Juliana- plein 15, Noordwijkerhout; R. Broeren, Willemsbeekweg 56, IJmuiden; J. Brum- melkamp, Julianalaan 317; H. Burrij, Munnikenweide 21, Beverwijk; J. Bus- kermolen, Noorddijk 58, Aalsmeer; J. Buijs, Eendrachtstraat 56; J. Cammenga, Arnoldusstraat 19; J. Castricum, Alk- maarseweg 282, Beverwijk; G. Dannijs, Molendwarsstraat 1, Sassenheim; H. Dekker, Baanstraat 5, Beverwijk; J. van Dijk, Ridderstraat 10; A. van Etten, Oranjestraat 54; C. Geerlings, Zilker- duinweg 2 A, Noordwijkerhout; W. Fre- ke, Emmastraat 2, Noordwijkerhout; A. Jansen, Thomsonslaan 69; J. Kamp, Lis- serdijk 463, Haarlemmermeer; J. Kloos, Doezastraat 37, Noordwijk-Binnen; J. Koedijk, Maarten van Heemskerkstraat 53 E. Heemskerk; C. Koper, Berkenlaan 22, Heemstede; P. Korf, Koningsplein 17, IJmuiden; H. Lammers, Cruquiusdijk 68, Haarlemmermeer; J. van Leeuwen, Graaf Willemstraat 25; J. Los, Laan van Bloemenhoven 11, Heemstede; P. Maas kant, Glipperweg 1 B, Heemstede; W. v. d. Meulen, Duinsweg 5, Noordwijk aan Zee; R. Pletting. Regeliersdwars- straat 12, Beverwijk; J. Pover, Zwarte- weg 52, Bennebroek; P. Roubos, Sloter- weg 1207, Nieuw Vennep; J. de Ruijter, Hoflanderweg 316, Beverwijk; P. See- walt, Bisschop Ottostraat 18; J. v. d. Son, Meulmanslaan 24, Heemskerk; J. Spaanderman, Piet Heinstraat 5, Noord- wijk aan Zee; N. v. d. Voort. Zwanen- burgerdijk 418, Halfweg; H. Wassink, H. Roozenlaan 16; L. Wesseling, Nieuwe- meerdijk 98, Badhoevedorp; J. v. d. Weijden, Wilhelminalaan 12, Hillegom; J. Zandbergen, Dorpsstraat 12, Noord- Advertentie Spaar tijd en geld! Wij snijden de randjes kaarsrecht voor U af 5 cent per rol. Door de medewerking van een zange res en een mannenkoor was het moge lijk de Alt-Rhapsodie van Brahms met de oorspronkelijke begeleiding voor or kest uit te voeren. Een verklanking met pianobegeleiding kan nooit deze Rhap- sodie de vereiste klankkleur verschaf fen. De kleur, benodigd om het juiste karakter van de tekst, een fragment uit Goethe's „Harzreise im Winter", uit te beelden. Brahms* orkestmuziek is nog steeds voor velen ontoegankelijk. Men vindt ze veelal te somber en éénkleurig (de Akademische Festouvertüre uitgezon derd) om ze als absolute muziek te kunnen genieten, te ondoorzichtig en duister om de gevoelsinhoud te kun nen begrijpen. Men ziet in de compo nist niet veel meer dan een starre Pruis, een pessimist. En toch trekt de Rhapsodie, veel meer nog dan het „Scicksallslied" en de klaagzang „Nanie", velen aan. Wellicht omdat de tekst voor hen een leidraad is en Brahms ons hierin, ondanks het sterk pessimistisch karakter, bevatte lijke en diep-ontroerende muziek schenkt. Misschien alleen reeds daar er aan het slot een woord van troost klinkt, namelijk waar het mannenkoor zich bij de altzangeres voegt en het on vergetelijke. opbeurende „1st auf dei- nem Psalter. Vater der Liebe...." in zet. Een afsluiting, die na het wrange „dem Balsam zu Gift ward?" verkwik* kend aandoet! De fraaie donker getimbreerde stem van Annie Hermes is uitermate ge schikt voor de Rhapsodie, ook de koor klank van Hoogerwerfs „Caecilia". Te zamen met de H.O.Vonder de bezon ken leiding van Toon Verhey, beeldden soliste en koor het werk op dieptreffen- de wijze uit. Mogelijk door een te gro te vervoering kwam het koor een en kele maal boven de soliste uit en was een „dolce"-inzet iets te mannelijk. Stoornis gaf het echter niet, het bleef een doorvoeld musiceren. Was dit werk met opzet gekozen? De leiding van het „Intern. Legioen der Wereldburgers" zijn, zoals uit een korte rede bleek, grote idealisten. Of wilden zij aantonen dat zelfs uit Goethe's pes simistische verzen toch nog hoop spreekt, een lichtstraal opschiet? Hoe het zij, men kwam diep onder de in druk van deze Brahms-verklanking. Indruk maakte mede het tweede pia noconcert van Rachmaninof, voorgedra gen door Joh. van den Boogert. Het Adagio klonk fijn poëtisch, dan wel enigermate bewogen en de hoekdelen gingen met een élan, geestdrift, ja, met een heilig vuur, alsof het welslagen van het „Legioen" er van af hing. Voor solist en orkest, een hechte eenheid vor mend, toonde men zich bovenmate dankbaar. Ter inleiding zong „Caecilia" twee Palestrijnse gezangen en een Koraal van Bendl, wijdingsvol en ingetogen. Vele bezoekers hebben door middel van een kleine rede op dit concert na der kennis genomen van de doelstel lingen van 't Internationaal Legioen. We hopen, dat de instelling op deze avond talrijke nieuwe wereldburgers zal heb ben gewonnen. Tevens zullen meerdere bezoekers kennis hebben gemaakt met de H.O.V. en „Caecilia". Ook dit kan zijn nut hebben. OL. KOOP wijkerhout; P. Zethof, Zilkerduinweg 67, Zilk; H. v. d. Zwet, Leliestraat 7C; B. Boos', Aalbertsbergstraat 17; C. van Swigchem, Cremerlaan 92, Santpoort; W Hopman Westerhoutpark 30; R. Kop pen, Feithstraat 8; H. Rooyers, 2e Theemsstraat 13; T. Schaaf Acacia laan 52, Beverwijk; A. Swart, Klever- laan 109; R. Dijkstra, Verbindingsweg 12, Bloemendaal; R. den Daas, Aalsmeerder- dijk 281, Haarlemmermeer; J. Lammers, Trompstraat 137, IJmuiden; W. Mulder, Dorpsstraat 104, Aalsmeer; J. Nieuwen- huizen, Dekkerstraat 15, Beverwijk; E. Prager, P. de Hoogstraat 4, Heemstede; A. Schoorl, Antoniestraat 1; J- Bekke ring Wijnand Danielslaan 8, Santpoort; W. Groeneveld, Stuyvesantstraat 87 rd.; C. Herens, Duvenvobrdestraat 28; O. van Heuven, Hogeweg 25, Zandvoort; J. Poesiat, G. van Aemstelstraat 23; R. Pel, Kortelakenstraat 11; D. van Dalfsen, Junoplantsoen 101; G. Docter, Kleine Houtweg 26, Heemskerk; J. Entius, Kas teleinstraat 10; P. Marx, Graafwijkstraat 52, Beverwijk; J- van Opzeelartd, Bella- mystraat 9; H. Postuma, Burg. Boreel- straat 10; J. v. d. Putten, Leidsevaart 168 Vogelenzang; G. v. d. Raadt, Kerk- weg 14, Spaarndam; T. Wassenaar, Nar- cissenstraat 21, Lisse; J. Vink, Zand- voortsestraat 43, Noordwijk; J. Weijden, Fredendijkstraat 26; G. Arink, Oranje boomstraat 167; T. Bakker, Amsterdam sevaart 132; P. Beentjes, Rijksstraatweg 118, Heemskerk; T. v. d. Bent, Engelse laan 24. Voorhout; L. Bentheim, Kruis weg 1565, Haarlemmermeer; P. Beyk, Derde Poellaan 19, Lisse; H. v. d. Bosch, Leidsevaart 25, Lisse; J. de Bruyne, Ho geweg 10, Uitgeest; W. Demison, Hert zogstraat 11; G. Duin, Rijksstraatweg 98 Heemskerk; J. Dijkman, Assendelftstraat 27, Heemskerk; P- Eveleens, Hoofdweg 1688 Abenes; D. van Gelder, Merovin- genstraat 8; J. Gutter, Pres. Steinstraat 17 IJmuiden; W. Groen, Walravenstraat 27' Velsen; S. Hartog, Oranje Nassau- laan 15, Overveen; P. Haver, Noorder stationsweg 21, Bloemendaal; J. Haze- nóot Van Speykstraat 15, Noordwijk; W Hulscher, Populierenlaan 59, Bever wijk; P. Hunker, Rijksstraatweg 115, Heemskerk; G. de Jong, Hillegommer- dijk 38, Haarlemmermeer; W. Knaap, Heemskerkerweg 220, Beverwijk; N. Kooy, Van de Meilenweg 9, Castricum; A. v. d. Lans, Julianastraat 92, Lisse; J. v. Leeuwen, Leimuiderdijk 493, Nieuw Vennep; G. Nijenhuis, Luzasstraat 2; M. v. Offerden, Hoofdweg 394, Aalsmeer; A. Pover, Bennebrockerlaan 33, Benne broek; G. Ruiter. Kerkstraat 76, Noord wijkerhout; T. Schoone, Hyacinthstraat 10 Lisse; P. Sernee. Patrimoniumstraat 7; 'h. Tholen, Zilkerduinweg 107, Noord wijkerhout; J. Staats, Wierstraat 168. Hillegom; J. Tervoort, Bakkumerstraat 101, Castricum; T. v. d. Veldt, Schiphol dijk 207 Haarlemmermeer; C. de Vries, Aalsmeerderdijk 192, Haarlemmermeer; H. Vurens Van Es, Aalsmeerderdijk 378, Aalsmeer; C. van Winkel, Derde Loos- terweg 44, Hillegom; J. van Workum, Leimuiderdijk 222, Haarlemmermeer; J. van Zon, Tweede Zuidpolderstraat 43; K Biersteker. Hoofdweg 633. Hoofd dorp; G. van Donkelaar, Parallelweg 23, Hillegom; G. Meyer, Jan Gijzenkade 212; p. Slieker, Ged. Schalkburgergracht 90; H. Vermeulen, Minahassastraat 18; C. van Pijpen, Molendwarsstraat 5, Sassen heim; H. v d. Berk, Oosthaven 43. Sas senheim; P. Pinxter, Amsterdamstraat. De passagierslijst ligt ter inzage op ons bureau. Zaterdag 25 Februari zal de Ned. Vak bond van Pension-, Rusthuis- en Ka merverhuurbedrijven „Peruka" zijn al gemene vergadering houden in de zalen van Brinkmann. De afdeling Haarlem treedt als gast- vrouwe op. Friezen, Groningers, Lim burgers, Zeeuwen en verdere afgevaar digden elders uit ons land zullen aan dit congres deelnemen. De 45-jarige loodgieter C. W. was gisteren bezig met het verwijderen van een dekzeil, dat boven een open gedeel te van het dak der Stadsdoelen beves tigd was. Om het zeil los te maken klom hij tezamen met een collega op de nok van het dak. Toen W. het zeil had los gemaakt wilde hij op een ladder stap pen. Op dat ogenblik werd hij door het omhoog waaiende zeil van het dak ge worpen. Deze snelle afdaling van 7 me ter liep voor de loodgieter nogal goed af. De behandelende geneesheer in de Mariastichting constateerde een enkel en elleboogfractuur. Zondag 26 Februari is mej. M. Schoorl 25 jaar als winkeljuffrouw werkzaam in de melkinrichting van haar broer, de heer A. Schoorl, Saenredamstraat 36. Voor de competitie van de N.H.S.B. speelde HWP I tegen ..De Torens". De gedetailleerde uitslag luidt als volgt; HWPDe Torens. De ReeSchouten Stamv. d. Berg v. OschZoon HablousPaap v. EmmerikLuking v. d. BergLagewey De LangeKoorn HaverkortFictoor StevensHogedoorn v. DeyzenOldenmark Advertentie afgebr. 1—0 0—1 1—0 1—0 1—0 Voorl. 5—4 Voor de onderlinge competities waren de uitslagen: Groep 2: Reeuwijkv. d. Meer 14Stolvoortv. d. Velde 10. Groep 3: NibberingFilmer 01; SpookSchoorl 01. Groep 4: v. Duyn Holdorp 1—0; PolléStevens 01; KleinFaase 01; WinnubstGosen 01; KloosGoedemans 01. Donderdag a.s. speelt HWP 2 tegen Zandvoort en HWP 3 tegen 't Oos ten 4. Resultaat drie banden-tournooi Haar lemAmsterdam voor de „De Kuyper- beker", georganiseerd door de B.V. „T.O.P." in restaurant Brinkmann: h. w. car. brt. s. moy. P- 1. Jan Sweering 200 286 6 0.698 8 2. N. de Haan. 200 398 5 0.502 8 3. E. Louwaard 100 198 6 0.505 4 Ph. Schmidj 100 218 4 0.456 4. Jac. Sweering 175 412 5 0.424 4 5. H. v. d. Broek 159 400 4 0.397 2 6. J. v. d. Linden 137 349 4 0.393 2 7. J. Groenendijk 155 400 4 0.387 0 8. J. J. Flothuis 121 373 5 0.324 0 De heer Jan Sweering werd beker- houder. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan recipieert het bestuur van de Eer ste Hulp Vereniging ..Snelverband" Za terdag 4 Maart, 's middags van 3 tot 5 uur, in hotel „Lion d'Or". Zaterdag 25 Februari 's middags half vier zal in de Kunsthandel Lcffelaar, Wagenweg 102, een tentoonstelling ge opend worden van werken van Jhr. F. Teding van Berkhout en A. van Taack Tra Kranen. Dr. J. B. de la Faille zal de inleiding houden. Vrijdag 24 Februari, 's avonds 8 uur, zal de heer M. Robert Rey voor „Les Conférences Frangaises in 't Frans Hals. museum een causerie houden over „La vie dramatique de Paul Gauguin, son oeuvre et son influence." Lichtbeelden zullen een en ander verduidelijken. Over enkele weken, als de laatste resten van de oude brug verdwenen zijn, wordt met de bouw van de nieuwe Gravestenenbrug begonnen. Nijvere handen breken thans een gedeelte van de oude fundamenten af. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. U49i GEBOREN; L. P. Jutten—Knijnenburg z' Jkvr. E J. L. C. van Löben Seisvan den Bosch z; A. J. Smit—Vermeer 2 z; E. C. M. Jonckbloedt—van Emmerik z; H Geluk—de Groot 2 z; M. H. W. Rie- mens—Kamer d; A. M. Schrander— Woud d; A. DinklaJansen d; H. van LammerenKlinkenberg d; M. D. C. VerhoefScherrewitz d; A. M. van Lely- veldVastenouw d. ONDERTROUWD: P. F. Schut en H. E. M. Engfer, J. A. van der Noll en J. H. Wit, J. Rodenburg en H. M. W. Mulder. GEHUWD: H. J. H. Reinierse en P. G. Remmé, D. van Beekum en M. C. van Poorten. OVERLEDEN: J. T. van Gerven, 64 j„ M. v. Heemskerkstraat; B. Stehouwer, 37 j„ Hazepaterslaan-, W. F. J. M. Reiss, 15 j„ M. v. Heemskerkstraat Haarlemse Klaverjasbond voor Bedrijfs verenigingen Afd. A gesp. gew. verl. pnt. sp.pnt. Droste 1 13 11 2 22 548402 Boru 1 13 10 3 20 545734 Johez 1 13 9 4 18 537170 G.E.B. 1 12 7 5 14 490878 Spoorboys 1 13 6 7 12 529776 Nederland 1 12 6 6 12 487816 Stork 1 13 4 9 8 529504 D.S.H. 2 13 4 9 8 518252 D.S.H. 1 13 3 10 6 524374 Beijnes 1 13 3 10 6 512322 Afd. B Spoorboys 2 14 12 2 24 593292 G.E.B. 2 15 11 4 22 617404 Beijnes 3 15 9 6 18 615802 Beijnes 2 15 8 7 16 609678 H.S.M. 1 14 8 6 16 577870 D.S.H. 3 14 7 7 14 570050 Droste 2 15 6 9 12 616358 Boru 2 14 6 8 12 573960 Boru 3 13 5 8 10 525168 Beijnes 4 13 4 9 8 510000 Johez 2 14 2 12 4 559874 Het is wel door een samenloop van om standigheden dat in deze beschouwing op drieërlei wijze de activiteit van de jeugd, door ouderen in meerdere of mindere mate gestimuleerd, tot uiting komt. Daar is allereerst de jeugd- van het Medisch Paedagogisch Instituut „Bos- beek". Deze jongeren gaan namelijk in de komende vastentijd met een passie spel op tournée en doen dat met een dubbel doel. In de eerste plaats om te laten zien dat zij niet alleen wel eens lastig zijn, maar dat het hun daarom niet aan goede bedoelingen ontbreekt. Zij hebben onder leiding van Bob Jan sen hard gestudeerd en zij laten nu aan iedereen die naar hen komt kijken, zien en horen waartoe zij in staat zijn. Te vens maken zij op deze wijze propagan da voor het instituut en deze zo uiterst nuttige instelling verdient zeker de daadwerkelijke steun van allen die er van overtuigd zijn dat ook de moeilijke jongens geholpen moeten worden om door het leven te gaan. De jeugdige spelers komen ook in Haarlem en Heemstede het Passiespel „Terug naar Gethsemané" vertonen en Groenendaler wenst hun een goed succes toe. Dat de jeugd van tegenwoordig met allerlei problemen te maken heeft, is een algemeen bekend feit en een van de problemen is de besteding van de vrije tijd. Verheugend is het, wanneer de jeugd, daartoe aangespoord door de geestelijke leiders in het bijzonder, zelf de handen uit de mouwen steekt en niet alleen met financiële hulp van volwassenen, maar ook door alles zoveel mogelijk zelf te doen, hun eigen ontspanningslokaal in richten zoals enkele weken geleden door de Ned. Katholieke Jongeren Bond in de parochie Valkenburg is geschied. Deze organisatie wil een overkoepeling zijn van de bestaande jeugdverenigingen. Natuurlijk zullen daarvoor eerst heel wat heilige huisjes moeten worden af gebroken, maar het is met bijzonder veel genoegen, dat op deze plaats een sterke stijging van het ledenaantal mag worden geconstateerd. Het is een zeer gezellig lokaal geworden en wanneer naast de ontspanning ook voldoende aandacht wordt gewijd aan de grote vraagstukken, die dag aan dag de oude ren beroeren, zal men in de toekomst daarvan zeker de vruchten plukken. Groenendaler spreekt de hoop uit, dat zowel de Raad van Overleg als de Kath. Middenstandsbond en de Kath. Arbei dersbeweging aan deze jongeren alle aandacht zullen schenken en desnoods een handje helpen om het geval goed op stevige benen te krijgen. De derde, zij het dan ook op geheel andere leest geschoeide, activiteit van de jeugd demonstreert zich in de jeugd- rijvereniging „En Avant", waarvan de leden de ruitersport beoelenen. Alhoe wel uit een geheel ander milieu dan de reeds genoemde groepen propageren de mannelijke en vrouwelijke leden van deze jonge en hard werkende vereniging de edele ruitersport op een wijze, waar aan vele ouderen een voorbeeld kunnen nemen. Zonder overdrijving mag worden gezegd, dat de 1 akermat van de jeugd- ruitersport Heemstede is en het getuigt van de energie van de jeugdige ruiters uit Heemstede en omgeving, dat zij dit jaar zelfs een internationaal concours durven organiseren. Aan deze organi satie zit heel wat vast, vooral omdat te Heemstede weinig of geen hotelruimte is en de 200 jongens en meisjes, die ver wacht worden, bij particulieren onder gebracht moeten worden. Men weet echter, dat aan het organiseren van een dergelijk sportevenement nu eenmaal grote moeilijkheden zijn verbonden en het getuigt van echt-Hollandse durf en moed dan juist met een dergelijke on derneming te beginnen. Dat is inder daad Hollands op zijn best. Het Centraal Comité voor concoursen hippique en de Federatie van Nederlandse Rijscholen zullen het jeugdige bestuur behulpzaam zijn. Hoewel het nog niet definitief is, dat dit ruiterfestijn inderdaad te Heemste de zal plaats vinden, mag worden aan genomen, dat het gemeentebestuur met aan het hoofd de nieuwe burgemeester de grootst mogelijke medewerking zal verlenen teneinde te bereiken, dat dit evenement inderdaad in het land van Groenendaal zal gebeuren en 1949 heeft bewezen, dat zulks inderdaad zonder enig bezwaar kan. Behalve de ruitersport kom't ook de toneelkunst hier aan te pas om het geheel zo aantrekke lijk mogelijk te maken; de R. K. toneel groep „Berkenrode" toch zal met een openluchtopvoering van het ruitertoneel- spel „Hij, zij en Hottentot" laten zien waartoe zij in staat is en de leden van deze nijvere groep verheugen zich reeds nu over het voorrecht dit geestige spel te mogen brengen, waarmede zij een dag van het feest op waardige en ar tistieke wijze hopen af te sluiten. Zo werken te Heemstede jong en oud met elkaar samen om, naar gelang de maat schappelijke positie van de betreffende organisatie is, er in alle opzichten iets van te maken. Zij hopen slechts, in al le kringen die het aangaat en dus in de eerste plaats de kringen waaruit zij hun leden en medewerkers recruteren. begrip en medewerking te mogen vin den voor het verwezenlijken van hun Idealen. Daarom zal het goed zijn, in dien fnen begint met de fouten, die nu eenmaal onvermijdelijk gemaakt wor den, over het hoofd te zien, in aanmer king nemend, dat ieder deze maakt en slechts oog te hebben voor de goede re sultaten, die worden bereikt. Indien alles meeloopt, komt het troe- pensc' i „Pasteur" Vrijdagmorgen om streeks zes uur in IJmuiden aan. Het ligt in de bedoeling, Vrijdagmiddag met de debarkatie te beginnen. Overigens kun nen hierover geen positieve mededelin gen worden gedaan, want het is nu een maal van verschillende factoren afhan kelijk, wanneer de „Pasteur" zal kunnen binnenlopen. Ruim tweehonderd bussen zullen er gecharterd moeten worden om de militairen op de plaats van hun be stemming te brengen. In haar vergadering van Dinsdagmid dag heeft de Eerste Kamer haar goed keuring gehecht aan 't wetsontwerp tot wijziging der Kinderbijslagwet. Hier door wordt de kinderbijslag voor hei eerste kind gesteld op f 0.42, voor het tweede en derde op f 0.46 en voor het vierde en volgende kind op f 0.57 per kind en per dag. Deze wet heeft terug werkende kracht tot 1 Januari 1950. Dinsdag is de viering van het kope ren jubileum der cerw. zusters te Sant poort, Dochters van O. L, Vrouw van het H. Hart, besloten met een serie ver toningen van de prachtige film „Met hand en hart", die een beeld geeft van de liefdewerken van dese congregatie. De eerste groep, die de film zag, werd gevormd door de leerlingen van de naaischool en de hoogste klas van de St. Liduinaschool, terwijl ook het vol tallig personeel van deze school aanwe zig was. De film begint met het vertrek van de Willem Ruys uit Rotterdam, met aan boord vier zusters, die als eersten na de oorlog naar de missie gaan, uitge leide gedaan door de eerw. moeder pro vinciaal. De missiezusters van deze con gregatie gaan naar midden-Java, de Kei eilanden en Nieuw-Guinea, waar de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart reeds jaren lang werkzaam zijn. We zagen verder het werk der zusters in Klazienaveen, waar zij de zorg hebben voor 'n klein ziekenhuis, en elders in Z. Drente, waar zij de ouden van dager, een prettige oude dag bezorgen. Daar naast worden een landbouwhuishoud- school voor jonge meisjes en een kleu terschool verzorgd. Ook bij Amersfoort is een pension voor ouden van dagen en dat zij er zich wél bij gevoelen, getuigt de oudste in woner van 98 jaar, die op de film zjjn vriendelijkste lach ten beste geeft. Het internaat voor schipperskinderen te Hansweert toont weer een andere zorg van de zusters. In Rijs (Gaasterland) is het een va- cantie-kolonie van de K.A.B„ waar vele bleekneusjes uit Hoo§eveen en omge ving enkele weken een prettige vacantie krijgen en de zusters kmet spel en pret tige wandelingen hun pupillen verzor gen. Het kleuterhuis St. Joseph te Veldho ven, waar moeder Wilhelmina, oud overste van Santpoort, thans is, geeft moederlijke verzorging aan de kleintjes beneden 6 jaar. Dat de zusters voor deze taken zeer geschikt zijn, is vooral te danken aan de buitengewone opleiding, welke zij in Tilburg, het moederhuis, ontvangen. In 'besloten kring werd zuster M. Cae- cil, die 12% jaar als religieuze leer kracht aan de St. Liduinaschool te Santpoort staat, door bet hoofd der school, de heer Van Leeuwen, met en kele hartelijke woorden toegesproken. Nadat de leden van het werkcomité en de feestcommissie in de gelegenheid wa ren gesteld deze film te zien, werd zij 's avonds nogmaals vertoond voor de be langstellende parochianen van Sant poort, waarmede een einde kwam aan de viering van dit koperen jubileum, dat werkelijk op sympathieke wijze door geheel katholiek Santpoort is me de beleefd. De kiezerslijst is heden tot en met Ï6 Maart ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegd. Tot en met 9 Maart is een ieder bevoegd bjj het gemeentebestuur verbetering van dese lijst aan te vragen. Woensdag 1 Maart zullen onder aus piciën van de K.N.A.C. op 't circuit van Zandvoort pogingen worden gedaan om de Nederlandse snelheidsrecords voor automobielen te verbeteren. Er zullen minstens vijf renners, elk gedu rende een uur, over de baan rennen. Deze record-pogingen zullen om 9 uur aanvangen en de gehele dag duren. De tribune van het circuit wordt die dag voor het publiek opengesteld. 1 Maart a.s. hoopt de heer A. G. Zijlmans, commies ter secretarie der gemeente Heemstede, de dag te her denken dat hij vijf en twintig jaar ge leden in dienst der gemeente trad. De jubilaris is verbonden aan de afd. Financiën, Pensioenen en Onderwijs. Op 1 Maart bestaat er des middags van 3 tot 4 uur gelegenheid de jubi laris te complimenteren te zijnen hui ze, Esdpornkade 8, terwijl de huldiging door zijn collega's zal plaats vinden op Donderdag 2 Maart. Hedenavond geeft de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" een filrfiavond in de Can- tine aan de Heemsteedse Dreef. De fiims zijn welwillend beschikbaar ge steld door de Engelse ambassade en hebben betrekking op land- en tuin bouw in Engeland. In het berichtje betreffende het za- kenjubileum van de firma Carpentier stond abusievelijk de heer M. H. He sels als eigenaar genoemd. Insiders zul len begrepen hebben, dat dit moet zijn M. Th. Hessels. Op Aswoensdag behoort men 's mor gens naar de kerk te gaan en een half uur te laai op het werk te komen. Dat achten wij christelijk. Aswoensdag is een dag van rouw en boete. Maar hoe komt het toch, dat die uit onze stoffelijkheid voortkomende rouw en boete telk enjare doorlicht worden van een daarmee zo wonderwel harmoniërende blijmoedigheid? Wy menen deze morgen het geheim daar van te hebben ontdekt. De blijmoedig heid komt immers voort uit de geest. En die geest, onlosmakelijk met onze stoffelijkheid verbonden, herneemt des te nadrukkelijker zijn rechten, nadat wij gedurende het carnavalsweekeinde aan ons stof-zijn alle recht hebben doen wedervaren. Wij houden ook van de sfeer van Aswoensdag in de kerk. Dan gaat het er 'n beetje Latijns toe. Mooie vrouwen en grote matinen ondergaan sons géne en slechts een beetje onhandig de sym bolische bestempeling met het merkte ken onzer vergankelijkheid. Doch let vooral op de kinderen. Hun glimlach is nadrukkelijker dan hun kruisje en staat daarmee in een even mysterieus als voor de hand liggend verband. Deze morgen viel het ons op, dat de vrouwen in onze kerk een nadrukkelijk kruis verwierven, doch de mannen slechts vluchtig met een vleugje as wer den bestrooid. Dit intrigeerde ons he vig. Want zou dit geen symbolische be tekenis hebben, waar in onze liturgie niets zonder enige soms cynische zin geschiedt? En fietsend naar ons werk menen wij het te hebben ontdekts Er is immers weinig voor nodig om de man nen ten aanzien van zichzelf en ten aanzien van de vrouwen aan hun stof felijkheid te herinneren. Maar is het ook zo bij de vrouwen? Voorwaar neen! Te rade gaand bij ons zelf prezen wij de wijsheid der Kerk om het niet bij een elementaire symboliek te laten, doch kwistig de doem der sterfelijkheid te tekenen op het blanke voorhoofd dier genen, wier vergankelijkheid wij teL kenjare geneigd zijn te vergeten zodra met de 40-daagse vasten de lente haar intrede doet. Advertentte HAARLEM ATLANTIS (Nedert.) 23 Febr. v.m. te Suez verw. GROOTE BEER pass. 22 Febr. Algiers n. Djakarta. PASTEUR (Nederl.) pass. 22 Febr. Kaap St. Vincent n. Amst. SIBAJAK 22 Febr. te Colombo. WATERMAN pass. 22 Febr. Ceykm n. Djakarta. ABBEKERK p. 21 Straat Messina. ALA" MAK 22 te Koweit. ALBLASSERDIJK 21 v. Antwerpen, ALCHIBA 22 te Genua, ALETTA 21 n. Djakarta, ALKAID 19 v. Sao Francisco do Sul, ANNENKERK 22 te Bombay, AN TON 1A 19 te B. Pappan, ARENDSKERK p. 21 K. Degata, ATLANTIS 21 bij Djeddah, BANTAM 21 bij Kreta, BLOMMERSDIJK 21 bij Guardelui, BRITSUM 21 te Rott., Ce- RAM 22 te Alexandrië. CERONIA 21 te Co lombo, CISTULA 21 bij Spurnhead, CLEO- DORA p. 21 oran, CORILLA p. 21 Gibral tar, COTTICA 21 v. Southampton. DOR SETSHIRE p. 21 Ouessant, DRENTE 21 bij Bassein rivier, ETREMA 22 bij Ma tuna eil., FRIESLAND p. 21 Elba, GADILA 21 n. Rouaan, GAROET 22 n. Rott.. GORDIAS p. 21 K. Bougaroni, GROOTE BEER p. 21 K. de Gata, INDRAPOERA 22 te Sema- rang. JAPARA 21 n, Djakarta, KEDOE 22 te Djakarta, LANGKOEAS 21 te Cheribon, LARENBERG p, 20 Las Palmas. LAURENS- KERK p. 21 Wight, LISSEKERK 21 te P. Said, LOPPERSUM 21 n. A dam, LUTTER- KERK 22 te Bombay, MACOMA 21 bij Sa- bamstraat, MALVINA 22 te Fanaheel, MA- HA 21 te Cheribon. MARIEKERK 21 n. Dar es Salaam, MENTOR 21 n. Piraeus, MIR- ZA 21 te P. Samba, MODJOKERTO 21 te Semarang. NIGERSTROOM 21 v. Dakar, ORANJEFONT. 21 v. Tenerifle, PASTEUR p. 21 K. Degata, POELAU LAUT 21 bij Socrota, POLYPHEMUS 18 te Semarang, POSEIDON p. 21 P. Rico. PRINS ALEXAN DER 21 bij St. John. PRINS JOH WILLEM FRISO p. 21 Gibraltar, PRINS MAUR1TS 21 bij Ouessant, PRINS WILLEM 111 21 n. Hamburg, RADJA 22 te P. Swettenham, RIDDERKERK 21 te Marseille, ROEBIAH p. 21 Algiers, ROEPAT 21 te Townsville, RIJN p. 21 Ouessant, RIJNHAVEN 19 I». Southampton, SAIDJA 21 te Pladju, SAMA- RINDA 21 bij Marshall eil.. SAPAROEA 17 v. Singapore, SARANGAN 21 bij Mmieo*. Advertent** o HAARLEM KRUISSTRAAT M TELEFOON 114*1 (Niet-officiële koersen) 3* Nederl. IMS 3 Ned. 62-64 bel fee. 3-3% Nederland 1947 Inachr. Grtbk. '46 3 pCt- Ned. Handel Mi) eert. AJC.l) Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eeet Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. .N. Stoorab. MS. Ned. Scheepv. Unie H.VA. Deli Mij. eert Vorig Opening slot 32/2 100* 99 90 100* 96* 162(4 180 180 116 143 160 186% 231% 232 287% 229 V. 291% 294* 148% 148 159% 138 V, 139 153% 153 136% 156 146% H5?i Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater UB. Steel ex dividend 20/3 «4% 46% 75"* 13% 54% 57% 21% 15% 23% 20'4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2