WEINIG PRINCIPIËLE CRITIEK OP MINISTER UEFTINCK k Concertgebouworkest naar Canada en de Verenigde Staten VAL DA t irm Vertrek op 19 September vastgesteld Vormingsinstituut en vacantie-oord voor jonge arbeiders r Wij luisteren naar Schotloos Zwaluwen-elftal I Nederl. Ushookeyteam verliest met 1-0 K Lijur is ju Eerste Kamer wil tegenover de regering geen stelling nemen De credietveriening aan Indonesië VERBODEN PLAATS in Nederlands recht Vijftien jaar geëist tegen spion Sterke stijging aantal faillissementen Landgoed „Berkenhoven" bij Arnhem gekocht Th. B. Wilmer t Enschedeër ontvangt uit V.S. twee postduiven J Rode Duivels scoren kort na begin tegen Zweden en V.S. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 Uitgebreider bescherming vern geheimen nodig Wens van dorps- en stamhoofden op Nieuw-Guinea Deelstaat van het Koninkrijk Verdienste twaalf duizend gulden per jaar Nieuwe Tweede-Kamerleden Hoofdredacteur van „De Leidse Courant HAAGS ADVOCAAT GEDOOD BIJ AUTO-ONGELUK Verblind door zonlicht? VOELT U PIJN IN DE BENEN? V.. Neem een doos echte UW HOEST GEDWARSBOOMDE In voorronden om wereld titel Broekman, Van der Voort en Huiskes te Koeping Finales militair voetbal tour nooi in Nederland SchultePeters tweede in Antwerpse Zesdaagse Donner remise tegen Euwe DEN HAAG, 21 Febr. De Eerste Kamer heelt Dinsdagmiddag en -avond de algemene beschouwin gen over het financiële beleid gehouden, en is daarmede nog niet eens in eerste termijn gereed gekomen. Dat kost veel tijd voor een Kamer, die au fond zo weinig belangrijks tegen de minister van Financiën in het midden heeft te brengen. Want men heeft tot dusver tevergeefs zitten wachten op een principiële stelling van het probleem. Zulk een principieel debat had. zich bijvoorbeeld kunnen ontketenen over minister Lieftinck's belastingpolitiek, waarover in het land zoveel geklaagd wordt, om geen gemeenzamer woord te gebruiken. Wij zeggen niet, dat dit terecht >s> maar het zou toch voor een Kamer van de volksvertegen woordiging niet onverdienstelijk zijn geweest, zo daar iemand of liefst meerdere sprekers waren opgestaan om de minister op zulk een principieel punt te attaque ren en hem voor te houden, dat zijn belastingpolitiek, zo zij al niet regelrecht leidt tot, toch preludeert op de socialisatie. Wij bedoelen niet te zeggen, dat men de minister welbewust opzet behoeft te verwijten. Minister Lieftinck is geen Prinzipienreiterde politiek, die hij voert, wordt slechts beheerst door het motief der sociale rechtvaardigheid, maar in ieder geval leidt zij tot zekere consequen ties. Het zou de moeite geloond hebben hem die consequenties voor te houden en daarover aan de tand te voelen. Tot dusver heeft niemand dit gedaan. De volksvertegenwoordiging is niet in de stemming om principieel stelling te nemen tegenover de regering. Iedereen wil feitelijk deel van de regering uit maken, en daarbij behoeft men nog niet eens te denken aan uitgesproken oppor tunistische motieven. Waarschijnlijk is het zo, dat iedereen zich min of meer voelt meegezogen in de stroming, die de ontwikkeling der dingen onvermijdelijk neemt, al spelen daarbij ongetwijfeld geestelijke „commitments" ook hun rol. Vrijwel de enige oppositionele critiek hoorde men van de heer Pollema (C.H.), doch het is een critiek van een soort, dat op dit moment niet al te veel indruk meer kan maken. De heer Regout (K.V.I*.) zag licht punten, en bracht tot tweemaal toe een opvallende hulde aan de bekwaamheid van de minister, een hulde, die prof. Lieftinck niet geheel en al zonder een lichte grijns van ironische voldoening op papier noteerde. Maar welbeschouwd leek het er toch veel op, dat de heer Regout enigszins handelde volgens het oude adagium, dat men meer vliegen vangt met honing dan met azijn, al ge loven wij stellig, dat hy, van man tot man gesproken, minister Lieftinck op recht waardeert. Maar al was hij het dan grotendeels eens met die belastingpolitiek, hij on derscheidde toch met veel nadiuk scha delijke nevenwerkingen. Hij noemde de bedrijfsbelasting, die aanleiding geeft tot het doen van grotere uitgaven dan normaal is, en hij sprak natuurlijk ook over de inkomstenbelasting, die de spaarzaamheid tegenwerkt. Kortom, ge zien de algemene economische toestand van het land, gaf hij in alle vriende lijkheid de minister in overweging, de bakens te verzetten, speciaal met be trekking tot de inkomsten- en vennoot schapsbelasting. Ook de liberale prof. Molenaar had Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet houdende nadere voorzieningen met betrekking tot de bescherming van gegevens, waarvan dé geheimhouding door het belang van de staat wordt geboden. Het beoogt een meer doeltreffende strafrechtelijke bescherming van staats geheimen mogelijk te maken dan de be staande bepalingen toelaten. Hét thans ingediende ontwerp gaat in verschillen de opzichten verder dan dat van 1940, dat niet behandeld kon worden als ge volg van de ingetreden oorlog. Rekening is gehouden met de sindsdien gewijzig de omstandigheden, met de ervaringen, gedurende de laatste oorlog opgedaan, en met name ook met de wetgeving op dit gebied in Engeland en Amerika. Zo is de figuur van de „verboden plaats", die in het onderhavige ontwerp wordt ingevoerd, ontleend aan de Engelse „official secrets act". Het „totale" ka rakter van de moderne oorlog moet noodzakelijkerwijs gepaard gaan met een uitgebreider bescherming van ge gevens, objecten en plaatsen dan waar voor eertijds aanleiding bestond. De in enkele artikelen opgenomen be palingen openen de mogelijkheid, dat door de overheid bepaalde plaatsen onder nader aangegeven omstandighe den «1 voorwaarden worden aangewe zen als verboden plaatsen. Als zodanig kunnen worden aange wezen militaire objecten (verdedigings werken, militaire werkplaatsen, depots, enz.) en overheidsbureaux, waar ge heime gegevens worden verzameld, be werkt of bewaard. Ook bepaalde ruim ten, in gebruik bij Staatsbedrijven als b.v. de P.T.T., kunnen voor aanwijzing tot verboden plaats in aanmerking ko men. Op een vergadering van de leiders van Guinea in het gebied van Hollandia (ruim zeventig Irianse dorpshoofden, stamhoofden en andere vooraanstaande figuren) is met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin aan de Nederlandse regering verzocht wordt het Vraagstuk Nieuw Guinea overeenkomstig de volkswil tot een definitieve oplos sing te brengen, n.l. als een deelstaat van het Koninkrijk der Nederlanden en •bet verbreking van alle politieke en staatkundige banden met de V.SX Het volk in hét gebied van Hollandia 's, aldus wordt in deze resolutie gezegd, van oordeel, dat het volstrekt onaan vaardbaar is, dat men van Indonesische 2|jde het probleem-Nieuw-Guinea aan. pijpt als een middel om een goede ver houding in de betrekkingen der Neder- Jands-Indonesische Unie in gevaar te °rongen. Afschriften van deze resolutie zijn aan. geboden aan de Koningin, dr. Drees, mi ester Van Maarseveen, dr. Hirschfeld, Se gouverneur van Nieuw Guinea én °e voorzitters der beide Kamers. Met het s.s. „Rempang" van de Stoom- aart Maatschappij Nederland is gerepa. jUeerd dr. R. W. van Diffelen, die gede. geerde is geweest van de Hoge Ver- genwoordiger van de Kroon in Indo- s(e, in de negara Pasundan. „Op verzoek van republikeinse zijde f h de H.V.K. heb ik", aldus dr. v. Dif- g ^'n' „het afgelopen jaar steekproeven <W°men om na te Saan of de geruchten, sc haar Westerling wapens werden ge- hiii ud' eniSe hadden. Er is *J.<*hter niets hiervan gebleken. Voor q0o mij bekend, is Westerling nimmer hehr-een officiële instantie gesteund. Ik in hot j_:. t feitelijk geen principiële critiek, hetgeen formeel genomen nog opvallender mocht heten. Hij gaf veel algemeenhe den ten beste en trapte veel open deu ren in, zoals feitelijk iedere spreker deed, en legde bovendien schrikkelijk veel nadruk op de noodzaak om tot be sparingen te komen. Van bijzonder be lang was nog wat hij zei over crediet veriening aan Indonesië. Hij vond, dat credietveriening niet mêer op sentimen ten, maar op zuiver nationaal-econo- misch belang gebaseerd moet zijn. Men zou, om een voorbeeld te noemen, nog alléén de tegenwaarde moeten verle nen van de door Indonesië jegens Ne derland verplichte betalingen, en dit dan nog alleen in zoverre als het voldoen de safe lijkt. De heer v. d. Kieft hield na een vrij uitvoerige en algemene inleiding een humoristische toespraak aan het adres van de critici. Van belang is, dat hij enigszins stelling nam tegenover de Britse politiek ten opzichte van Euro pa. Hij betreurde het nog nooit ge hoord te hebben hoe de Britse en de Europese belangen met elkaar zijn te combineren. Voor de Bijzondere Strafkamer van de Bossche rechtbank werd gisteren de zaak behandeld tegen de 41-jarige C. J. A. V. uit Rijswijk (Z.H.) aan wie ten laste was ge legd in 1944 spionnagediensten te hebben verricht ten behoeve van de Duitsers. V., die statenloos is wegens dienstneming in het Franse Vreemdelingenlegioen in 1936, was tijdens de bezetting in dienst van de Duitse contra-spionnage en verdiende f 12.000 per jaar. Hij werd voor zijn verradërswerk door Hitier begiftigd met het „gouden oor- logskruis van verdienste met de zwaarden". De Officier van Justitie, mr. Verspyck, noemde verd. een aartsbedrieger en een hartstochtelijk spion en verrader, die tal loze gruwelijke feiten op zijn naam heeft staan. Spr. eiste een gevangenisstraf van vijftien jaar. De verdediger, mr. Verbruggen, behan delde in een juridisch verweer de kwestie van de nationaliteit van verdachte. Hij acht te het bèwijs niet geleverd en pleitte vrij spraak. Uit voorlopige gegevens van het C.B.S. blijkt, dat de in 1946 aangevan gen stijging van het aantal faillisse menten in Nederland onverminderd voortduurt. Het totaalcijfer kwam van 168 in 1945 op 1694 in 1949. Behalve de maand April, waarin het aantal uitge sproken faillissementen beneden dat van April '48 bleef, geven alle overige maanden van 1949 een hoger cijfer te zien. Het aantal faillissementen per 100.000 inwoners liep van 1.8 in 1948 op tot 17.0 in 1949. Van zeven steden met meer dan 100.000 inwoners, die alle een hoger cij fer vermelden dan het Rijk, is dat van Amsterdam het ongunstigst, n.l. 34.8 per 100.000 inwoners. Bijna 60 pet. van de in 1949 uitgesproken faillissementen van Noord-Holland betrof bedrijven of per sonen in Amsterdam gevestigd. Nu het Tweede Kamerlid mr. J. M. L. Th. Cals (KVP) benoemd is tot Staatssecretaris, is het de bedoeling, dat zijn plaats in de Tweede Kamer zal worden ingenomen door de heer M. P. van Buytenen te Leeuwarden, archiva ris der provincie Friesland. Naar wij vernemen is het thans ze ker dat de heer J. J. W. IJsselmuiden (KVP) eveneens zal bedanken als lid van de Tweede Kamer. Hij zal worden opgevolgd door mr. E. G. M. Roolvink. De Zoon van Êücdeïjc oommt 10. Verheugd dringt Eric een eindweegs landinwaarts. Overal komt hij bekende ounten tegen en een ogenblik schijnt het hem toe, dat hij nimmer weg is geweest. De bomen, de rotsen, alles wekt herinneringen bij hem op. Slechts een ogenblik voelt hij zich teleurgesteld wanneer hij de ingestorte en verkoolde balken vindt van 'n woning, welk eenmaal de herberg was waarin hij eens gewond, onderdak heeft ge vonden. Doch hij troost zich, dat er in de lange periode van zijn afwezigheid allicht dingen veranderd moeten zijn, en wijdt er verder geen aandacht aan. Met oen licht gevoel van opwinding gaat hij verder, tot hij eindelijk blijft staan op de rand van een hoogliggend rotsplateau. Zwijgend kijkt hij uit en voelt zich gelukkiger dan ooit te voren. Daar in de verte, trots opstekend uit de wouden, waarmee de vallei begroeid is, verrijst een machtige burcht. De torens verheffen zich fier in het zonlicht en zelfs van ver lijken de z.ware muren onneembaar dik. Daar ligt zyn tehuis. Daar ligt de burcht van koning Eric, de hechtstc van heel Noorwegen. En daar, ook, wacht hem Winonah, de vrouw waar hij al deze jaren zo hevig naar heeft verlangd. Nooit tevoren heeft Eric de Noorman zich zo gelukkig gevoeld. Eindelijk heeft zijn eindeloze zwerftocht een einde genomen. Nog enkele uren en hij zal aan het hoofd van zijn mannen zijn kasteel binnentrekken. Een scheepslading goud zal hij meebrengen van zijn reis. En Winonah zal hem welkom heten Plotseling schuift er een wolk voor de zon en in de verte legt zich een zwarte schaduw over het kasteel. Het gaat zo onverwachts, dat Eric onwillekeurig schrikt. Bijna lijkt het een boos voorteken. En meteen komt het gevoel van onrust, dat tnj de laatste uren in zich heeft omgedragen, weer in hem boven. Maar duidelijker nu; sterker dan het ooit geweest is. Een windstoot vaagt onverwachts over de vlakte en doet hem huiveren. Op dat ogenblik krijgt Ene de Noorman een somber, grauw voorgevoel van naderend onheil Zoals uit het Voorlopig Verslag der Twee de Kamer biykt, vindt het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot weder zijdse hulpverlening tnsscn Amerika en Ne derland. bij hair nagenoeg algemene In stemming. Het Concertgebouworkest zal op 19 September &.s. per Nieuw Amsterdam uit Nederland vertrekken voor zyn tournee door de Verenigde Staten, en waarschijn lijk ook door Canada, en op 30 October terugkeren. De pasopgerichte Stichting „De Flambouw" wil niet alleen deze tournee mogelijk maken door het reis geld ad twee ton bijeen te brengen, maar aan de tournée ook een kunstmanifestatie verbinden, door opdracht te geven voor een op deze tournee te spelen compositie en door Nederlandse kunstwerken aan Canada aan te bieden, bestemd voor een in een Canadees museum in te richten „kabinet voor moderne Nederlandse kunst". Herman van den Eerenbeemt, voorzit ter van de Ned. Kunstraad en directeur van de Stichting, heeft op een persconfe rentie het een en ander over de plannen verteld. Maar hij legde er telkens sterk de nadruk op, dat de plannen nog slechts in voorbereiding en dus uiterst vaag zijn. Het doel is tweeledig: men wil de Nederlandse kunstenaars helpen, die thans dikwijls in grote nood verkeren (en onder hen zijn bekende kunste naars!) en tegelijk onze moderne kunst wat meer bekendheid geven in het bui tenland. Reeds is contact opgenomen met verscheidene Nederlandse gemeente besturen van wie al definitieve toe zeggingen zijn binnengekomen om kunstwerken (schilderijen, plastieken enz.) als geschenk van die gemeentebe sturen aan Canada aan te bieden, kunst werken, die zoveel mogelijk door kun stenaars uit de eigen of omliggende ge meenten zullen worden vervaardigd. Het is de bedoeling, dat de geschenken tijdens de tournée van het Concertge bouworkest in Canada worden aange boden. Drie museumdirecteuren zullen over de keuze van de werken beslissen. (Van onze redacteur) Ruim een jaar geleden kwam uit de Katholieke Arbeidersbeweging én de Kath. Arb. Jeugd de stichting „De He- melbergh" tot stand, die een instituut beoogde, waar de jonge arbeiders de nodige vormlngs- en ontwikkelingscur sussen kunnen volgen, waar zij op een verantwoorde wijze hun vacantie kun nen doorbrengen, waar leiders voor de R.K. jeugd- en sportorganisaties kunnen worden opgeleid. Deze stichting heeft thans beslag weten te leggen op het der tien ha. grote landgoed „Berkenhoven" te Schaersbergen bij Arnhem. Kort na de eerste wereldoorlog werd op dit landgoed, dat rijk is aan natuur schoon, een groot herenhuis gebouwd, dat 24 kamers telt. In de jongste oorlog werd dit huis met het omliggende bos- terrein door de Duitsers onteigend. Zij bouwden er zeven barakken, met muren van bijna 70 cm. dikte en brachten daar de officieren en manschappen onder die behoorden bij het vliegveld Deelen. Op 400 meter afstand van de „Berkenhoven" rijst de grootste bunker van West-Euro pa boven de bomen uit. Tijdens de oor log was hier een Radar-installatie in ondergebracht. Na de bevrijding is de „Berkenhoven" en de omliggende barak ken volledig geplunderd. Vandalen bra ken vloeren op, stieten grote gaten in het dak, sloegen alle ruiten stuk, trokken halve muren omver en maakten alles kort en klein wat erin was. Wie dit eens ■go prachige landgoed ziet, vraagt zich af of dit alles nog ooit te herstellen zal zijn. De jonge arbeiders menen van wel. Voor herstel van het herenhuis hebben zij 45.000 gulden nodig en voor de zeven barakken ongeveer 30.000. Zy zuilen onder supervisie van een aan nemer en enkele vakmensen de her stelwerkzaamheden zoveel mogelijk zelf uitvoeren. Ook voor de inventaris zullen zij zelf zorgen, zodat met recht gezegd kan worden: „jonge arbeiders bouwen hun eigen huis"! Onder dit motto is een grote actie op gezet, waarvoor een fraai verzorgd aan deel is ontworpen, waarop zegels kunnen worden geplakt van grote kopstukken uit de kerkelijke en arbeiderswereld. Die zegels kosten 25 cent. Er zijn er 32, zodat de aandeelhouders voor 8 gulden kunnen plakken. Dan zijn er nog twee zegels van een gulden, die bij bijzondere gelegenheden zullen worden aangeboden, zodat tenslotte elk aandeel een waarde krijgt van tien gulden. Binnenkort hoopt men onder de leden van de K.A.J. 10.000 van deze aandelen geplaatst te hebben, zodat een bedrag van honderdduizendi gulden is verzekerd! Op het landgoed komt slaapgelegen heid voor tenminste 600 jonge mensen. Jan Dijkers, de voorzitter van de ,K.A. mannelijke jeugd nog steeds in een vreugderoes over zijn uitverkiezing om Radio Anno-Santo mede aan de H. Va der te gaan aanbieden wordt de leider van dit centrum. De volgende week reeds zullen vijl componisten worden uitgenodigd een speciale compositie voor de tournée van het Concertgebouworkest te maken. In de jury zijn o.a. Ed. van Bcinum en Ru- dolf Mengelberg opgenomen. De compo sitie zal een uitbeelding moeten geven van het idyllische landschap in Neder land, de ellende van de bezetting en dc vreugde van de bevrijding, culminerend in het „Wilhelmus" en de Amerikaanse en Canadese volksliederen. Het Concertgebouworkest zal zijn eer ste concert geven op 1 October in Ame rika. Bij deze kunstmanifestatie wil men ook de toonkunst, de literatuur, de kunstnijverheid, de typographic, de architecten enz. inschakelen, maar de plannen hiervoor zijn nog niet vastom lijnd. In de leeftijd van 63 jaar overleed gistermiddag in het Sint Elisabeth Zie kenhuis te Leiden de heer Th. B. J, Wilmer, hoofdredacteur van „De Leid se Courant". De heer Wilmer moest zich de laatste tijd ontzien op medisch advies en onge veer tien dagen geleden zag hij zich gedwongen voorlopig de redactie te ver laten en volledig rust te nemen. Tenge volge van hartkrampen werd zijn toe stand zo ernstig, dat hij uit voorzorg werd bediend en in het Sin Elisabeth Ziekenhuis werd opgenomen. Daar over leed hij gistermiddag na een hevige hartaanval. De heer Wilmer werd op 3 Novem ber 1886 in Delft geboren. Vanaf de oprichting van „De Leidse Courant", veertig jaar geleden, was hij bij dit dagblad werkzaam, waarvan ruim dertig jaar als hoofdredacteur. In zijn hoofdartikelen toonde de heer Wilmer zich steeds een man met een gezonde kijk op de problemen van iedere dag en mede door zijn philo- sophische en theologische studies han teerde hij op een vaardige wijze zijn pen in de bekende „drie-sterren". Behalve op het terrein van de jour nalistiek was de overledene ook een vooraanstaande figuur in het politieke leven. Ongeveer dertig jaar is hij lid geweest van de Leidse gemeenteraad en trad hij ook op als fractievoorzitter van de KVP. Tevens was hij lid van het R.K. schoolbestuur, het bestuur van de Hartebrug-parochie en had hij een groot aandeel in vele katholieke activiteiten in de Sleutelstad. Het werk van de heer Wilmer, speciaal voor zijn parochie, werd destijds wel bijzonder geëerd door de Pauselijke onderscheiding „Pro Ec clesia et Pontifice". Dinsdagmiddag drie uur heeft op de rijksweg UtrechtDen Haag, ter hoogte van Bodegraven, een luxe wagen, be stuurd door de 57-jarige Haagse advo caat, mr. dr. W. M. Westerman, na een vrachtauto te zijn gepasseerd een daar voor rijdende vrachtauto aangereden. Deze wagen bleef onbeschadigd; de auto van mr. Westerman sloeg echter over de kop. De bestuurder, die alleen in de wagen zat, liep zulke ernstige verwon dingen op, dat hij tijdens het vervoer naar het St. Jozefpaviljoen te Gouda is overleden. De mogelijkheid bestaat, dat mr. Westerman door het zonlicht is verblind geweest. Advertentie Vermoedelijk hebt U kou gevat en is die pijn in de benen het eerste teken van een opkomende griep. Neemt direct Togal om de ontwikkeling daarvan zo veel mogelijk tegen te gaan. Het kan U veel narigheid besparen. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. 0.8.5. Een Nederlands postduivenhouder in Enschede had gelezen van een interes sante postduivendienst In Amerika, een „duivenluchtbrug", die bij gebrek aan een telefoon de verbinding onderhield tussen een hotel in de Apple Valley na bij Los Angeles en verspreide zomer huisjes. Er was een heel communicatie systeem ontwikkeld, waarbij niet minder dan negentig postduiven, die ook naar Los Angeles vlogen, dienst deden. De Nederlandse duivenfokker wilde graag zijn ras verbeteren en schreef de Ame rikaanse hotelhouder enige van zijn dui ven te mogen kopen. Daar de laatste thans telefoon heeft en zijn duivenlucht brug heeft afgeschaft, heeft hij twee van de duiven gratis naar de Nederlandse fokker gezonden. HILVERSUM I, koren en korpsen. WOENSDAG 301 m. NCRV: 18.00 18.30 strijdkr., 19.00 19.15 leeslamp, 19.30 sport. 19.10 radTokrant, 20.00 nieuws, 20.05 comm. familiecompetitie, 20.15 Concertgebouw- ork.. symphonie in G. van Mozart, aria „II re pastore", Freundliche Vision van Strauss, soliste Hilda Güden, 21.05 gram 21.30 lezing, 21.50 militaire kapel, 22.30 vocaalkwartet. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws. 23.15 avondmelodie. HILVERSUM II, 415 m. Na 17.00 uur ook 245 en 1875 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.20 Dat herinnert mij aan oude melo dieën, 18.30 Metropole-ork., 19.00 parle mentair overzicht, 19.15 Jan Corduwe- ner. VPRO: 19.30 jeugd, 19.40 weekkro- niek. 19.45 jeugd. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 dingen van de dag, 20.20 Frans progr., 21.00 Helen, hoorspel. 22.20 Paul Godwin Bruce Lp.we en Cor Steyn, 22.45 commentaar verkiezingen Enge land, 23.00 nieuws, 23.15 Swing and Sweet from Hollywood and 52nd street, 23.40 piano-duo Rawicz en Landauer, Slavische rhapsodie, Warsaw Concerto. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., Strinco- pation, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8 15 Promenade-ork., 9.00 vrouw, 9.40 schoolradio .NCRV: 10.00 clavecimbel, Ruggero Gerlin, 10.15 Morgendienst. 10.45 kamerkoor. KRO: 11.00 Zonne bloem, 11.45 schoolradio, wat wil je worden?, 12.00 Angelus, 12.03 lunch- conc., Vaudeville-ork., 12.30 land- en tuinbouw, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Emma ContestaBile, pianorecital, 13.45 Deens Radiomadri- gaalkoor. NCRV: 14.00 Promenadeconc. door Orchestra Stabile Accademica d' St. Cecilia, 14.45 vrouw, 15.30 zangreci tal, 16.00 bijbel. 16.45 fantasie op thema van Tallis. door Vaughan Williams 17.00 jeugdjournaal, 17.30 Over het West- Friese land, tussen Dollard en Schelde. 17.45 gram.. 18.00 Leger des Heils. HILVERSUM II, 415 m. Vóór 10.00 uur ook 245 m. en na 17.00 uur ook 245 en 1875 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 dagopening. AVRO, 8.00 nieuws, 8.15 ochtendblad. 8.40 Bing Crosby. 8.55 vrouw, 9.00 strijkkwartet in D gr. t„ Boccherini, strijkkw. in Es gr. t van Haydn, 9.30 waterstanden, 9.35 Soft and Sw'eet, 10.00 Morgenwijding, 10.15 walsmuz.. 10.50 kleuters, 11.00 or- gelconc., 11.45 Wij boven-veertigers. le zing. 12.00 Songsters Club, 12.30 land en tuinbouw. 12.33 Johan Luger, 12.38 gram.. 12.55 verkiezingen in Engeland 13.00 nieuws, 13.15 Promenade-ork.. 13 45 U kunt het geloven of niet, 13.50 gram., cither, 14.00 naailes. 14.30 fluit en piano. 15.00 Klimop, 16.00 Yehudi MenUhin, 16.15 Bel Canto, 17.00 Jeugd 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws. GENT, 21 Februari. Nog maar enkele minuten was de wedstrijd oud, nauwe lijks had de scheidsrechter het begin van de ontmoeting Rode DuivelsZwa luwen met een fluitsignaal aangekon digd, of de Belgen trokken er op uit, alsof men niet drie kwartier, doch slechts éénmaal vijftien minuten in de eerste helft had te spelen. Kort na dc aftrap zetten zij een aanval op, die met een doelpunt werd bekroond, een goal, die een kleine zeven kwartier later de enige op het voetbalveld van Gent bleek te zijn. Rechtshalf De Buck van Eendracht gaf een pass naar zijn midvoor Annicq, deze zag dat de linksbuiten Himpe on gedekt stond, speelde hem prompt de bal toe en de Belgen konden juichen, want Himpe maakte dankbaar gebruik van de geboden kans (10). De Rode Duivels handhaafden hun druk en het duurde wel een minuut of tien voordat de Zwaluwen wat inge speeld waren en op hun beurt het doel van Seghers konden bedreigen. Toch hadden de Belgische aanvallen een ver rassender en gevaarlijker karakter en vooral de rechtsbinnen Van Steelandt liet zich gelden. Een hoekschop op het Belgische doel, goed genomen door Heyster, werd uit stekend opgevangen. De bal ging echter juist over de bovenlat. Even later dron gen Meyer en Drager zuiver combine rend ver op, maar doelman Seghers greep resoluut in op het critieke mo ment. Daarna zag men een serie Belgi sche aanvallen, oordeelkundig geleid door de oude bekende Freddy Chaves die als linksbinnen iets achter de voor hoede opereerde. Maar Boonkamp en Smulders, die een hecht en stevig ver- Advertentie PAS T ILL.ES VOOR dedigingsblok vormden, lieten zich niet. passeren. In de tweede helft bleek, dat Himpe wegens een verwonding vervangen was door De Clercq van Kortrijk Sport. Dit was geen gelukkige greep van de Bel gen, want De Clercq speelt in zijn club midhalf en bracht er thans op de lin kervleugel weinig of niets van terecht Ook De Buck, die vermoeid scheen, draaide niet meer op volle toeren, en tot overmaat van ramp moest Annicq als gevolg van een blessure tijdelijk uitvallen. De Zwaluwen kwamen nu sterk in de meerderheid en brachten met series aanvallen de Belgische ver dediging danig in het nauw. Een voor zet van Heyster werd door Seghers on derschept, maar de Gentenaar kon niet behoorlijk wegwerken en plaatste de bal voor de voeten van Meyer, die hier mee een unieke kans kreeg om gelijk te maken. Hij profiteerde er niet van en het leer vloog over de lat De terugkeer van Annicq leek het evenwicht te zullen herstellen. De Bel gen drongen gevaarlijk op maar De Clercq, die de aanval moest afwerken, faalde volkomen. En toen namen de Zwaluwen het heft weer in handen en hielden het spel geruime tijd op de Bel gische helft. De ene stormloop volgde op de andere, de Maastrichtenaar Ra- venstein dribbelde en combineerde, het schieten van onze voorhoede liet ech ter ongeveer alles te wensen over, waardoor het veldoverwicht niet in doelpunten kon worden uitgedrukt. Seghers weerde zich trouwens uitste kend tussen de palen. In het laatste kwartier ontworstelden de Belgen zich aan de druk en een kei hard schot van Van Steelandt scheerde de paal. Daarna appelleerden de Rode Duivels tweemaal voor hands niet ver van het Nederlandse doel, doch scheids rechter Bauwens liet doorspelen. Het einde kwam met een krappe en al met al niet onverdiende zege voor de Bel gen. Als onze voorhoede goede schut ters had gehad, zou de uitslag evenwel anders zijn geweest. De voetbalwedstrijd te Luik tussen een ploeg van de Rode Duivels en een Londense combinatie is geëindigd in een 3o-zege voor de Londenaren. De stand bij de rust was 20. De Nederlandse Bond van Handboog schutterijen zal dit jaar zijn wedstrijden om het nationaal kampioenschap in Helmond houden. De 25 beste schutters van de bond zullen dit kampioenschap op 18 Juni be twisten. hi het vorige jaar drie keer over- Westerling voor uitwijzing voor door PATRICK HJBOSIX Vertaling JOHANNA PERKNBOOM 57 „Joanie Joanie! Heb je klein geld?" riep hij. Tegen mij zei hij: „Er komt dadelijk wisselgeld voor u, mijnheer Doyde. Het kleine geld is krap vandaag, er is vanavond niet veel te doen. Een slechte avond, weet u, altijd een slechte avond, 's Maandags". Zijn vrouw kwam langzaam uit de gelagkamer, geld tellend van de ene hand in de andere; zij vulde met haar zware figuur het deurgat. Nieuwsgierig bezag zij mij, terwijl ze op ons toe- slofte; de veters van haar ongeregen schoenen - flapten dom tegen de gepla- vuisde vloer. Een groot blozend vrouw mens, Joanie Cassidy, die zo zorgeloos was als haar man bij de pinken, en die haar sleep kinderen maar van de hand in de tand grootbracht; een groe zelig stuk wijf, van de vettige papillot ten in de rattestaartjes van het haar af tot de in de modder gevatte schoenen aan haar blote voeten toe. „Twee losse shillingen en zes koper munten. te dat genoeg, aeg?" vroeg ae haar man. Hij gaf haar geen antwoord, maar nam het geld aan en telde het in mijn hand uit, terwijl zij terug hobbelde naar haar gelagkamer. Ik proefde van de whiskey. Hij zag er beroerd uit, maar zijn uiterlijk was er nog het beste aan. ..Moet u ver weg, mijnheer Doyle?" Brutale dondersteen, dacht ik bij me zelf, waarom vraagt hij me niet rond uit, waar ik naar toe ga, en waarom, en wat ik morgenavond ga doen, en waar ik gisteravond was, en wat ik van ochtend voor mijn ontbijt heb gehad? Ik gaf hem een keurig antwoord. „Niet verder dan Carrigmichael" Hij lachte, geen ogenblik uit het veld geslagen. „Kom, kom, mijnheer Doyle, als dat zo is, gaat u helemaal niet weg. Dan komt u terug. „Precies," zei ik, terwijl ik de rest van de whiskey in één gulp door mijn keel goot. 't Was de enige manier om hem naar binnen te krijgen zonder mijn maag om te keren. „Én nu," comman deerde ik hem, „moet je me nog een goede fles stout geven". Ik had het akelig nodig om de smaak van die smeerlapperij van mijn tong te krijgen. Cassidy aarzelde een ogenblik, bekeek me van het hoofd tot de voeten, over legde. „De stout is allemaal in de gelag kamer, meneer. Als u een ogenblik wachterf wilt, ga ik een fles halen." „O neen, doe geen moeite. Kan ik er niet heengaan en het daar hrüaen?" Hij glimlachte onbehaaglijk. „Als u het wenst, meneer; als u het wenst, zeker, maar McGinn de zeeman zit daar en hij heeft een stuk in zijn kraag, 't Is een herrieschopper, weet u, altijd in de contramine, en als hij een slok te veel op heeft, is hij volmaakt gek." „McGinn de zeeman?" zei ik, terwijl ik me naar de deur van de gelagkamer wendde. „De drogegrondzeeman? Wat dondert dat? De zeeman zal zich van mij niets aantrekken, of hij nou dron ken of nuchter is. De zeeman en ik zijn beste vrienden. Je weet wel, ik heb net evenveel op het blauwe water gevaren als hij". Ik duwde snel de deur open en stapte één treetje af de andere kamer in. Daar zei niemand een woord toen ik binnen kwam. Eén van vrouw Cassidy's vuile spruiten hing met wijdopen ogen aan haar brede rokken, terwijl zij de fles stout onhandig openmaakte. Achter mij stond haar man in het deurgat te kij ken; waarnaar, wist hij zelf alleen. Ik betaalde en nam mijn glas op, want ik had besloten me bij het kleine gezel schap rond de haard te voegen. Ik kwam by het vuur staan en liet mijn bier op de brede schoorsteenmantel. De klok wees twintig minuten over tien, maar het café van Cassidy ligt ver van de langste arm van de wet en ik twij felde of hq vóór middernacht sluiten zou, als hij het dan al zou doen. De vier mannen, die daar in het schaarse licht zaten, keken op toen ik naderbij kwam. Drie van hen zagen mij aan, onomwonden nieuwsgierig. Als ze me kenden, dan hadden ze me toch nog niet thuis kunnen brengen. Twee waren uit de buurt, bekende gezichten, al waren hun namen mij niet bekend. Twee jongens die een paar rustige pinten zaten te drinken als besluit van een dag zwaar werken, Walshes of Powers of Rowes of Finlays uit een of andere boerderij in de bergen of een huisje op de heuvelhelling. Vlak bij het vuur zat McGinn de zee man, zijn ogen nu weer gesloten na de eerste waterige blik; het porlerbier drupte van zijn stoppelige kin af op de vlekkerige blauwe trui. Zijn knokige vingers die in zijn haar zaten te from melen, schenen volkomen onafhankelijk van de wil van hun eigenaar. McGinn de zeeman had pramen van Carrick naar Waterford gebracht, van Waterford naar New Ross, van New Ross naar Old Leighlin, naar Newbrid ge, zelfs naar Dublin, naar de grote ha ven Portobello, de thuishaven van die onsterfelijke brik, de Mary Anne McHugh, het grote trefpunt van de vol keren, waar dagelijks een dozijn turfbo- ten gelost worden. Maar het enige zoute water dat de zeeman ooit geroken had, was in zijn neusgaten gewaaid als hij wel eens op de Butt Bridge stond en naar zee keek of als hij de Atlantische Oceaan zwaar voelde rijzen in de wijde monding van de Suir, de keren dat hij om Duncannon voer, met een lading mest onderweg naar het verre Athy. Maar ofschoon de drogegrondzeeman meer van een zoetwaterschipper had, zijn verhalen gingen altijd over verre steden en vreemde dingen, over Hong kong en Singapore en de juffers in Ma laya, over contrabande voor Mexico en vreemdsoortige ladingen voor La Plata over de wereld die zich rondom de pie ren bij de 65ste straat verheft, over wat de lui tegen hem zeien en wat hii tegen hen zei ih Port Said en de haven van Londen. De vierde man van het gezelschap nam mj scherp op, terwijl zijn heldere ogen dansten in zijn klein, donker ge zicht. Zijn wenkbrauwen knepen een ogenblik samen, toen sloeg hij met een fikse klap zijn hand op zijn verrafelde knie. Hij lachte vrolijk. „Nou ben ik er!" riep hij triomfante lijk uit. „Ik wist dat ik je kennen moest. De jonge Joe Doyle van Carrigmichael! Is het niet zo? Ja. God zij met den dode Ik heb in mijn tijd heel wat klusjes op geknapt voor je arme vader. Heb je hem ooit horen praten over Teddy Connory, de ketellapper?" „Ik hoefde niet te wachten tot mijn vader mij praatte over iemand die Overal bekend is." Trots zwaaide Teddy Connory, de ke tellapper overeind. „En hier heb je nu Teddy Connory in eigen persoon, tot uw dienst, jonge heer Doyle, meneer!" (Wordt vervolgd) Gisteren heelt de Britse IJshockey- Bond het programma van de voorronden voor het wereldkampioenschap ijs hockey, dat van 12 tot 22 Maart te Lon den wordt gehouden, bekend gemaakt. Op 14 Maart zal het Nederlandse team in Wembley tegen de Zweedse ploeg uitkomen. Er zyn drie groepen. Neder land speelt met de V.S. en Zweden in groep C. Voor 15 Maart is vastgesteld: Ver. Staten—Nederland In Harringay. In iedere groep wordt een halve com petitie gespeeld en de nummers 1 en 2 komen in de finale. Indien het behaalde puntenaantal hetzelfde is, zal het doel- gemiddelde beslissen. Teams, die in de voorronden worden uitgeschakeld, zul len in een aparte groep moeten spelen om de zevende achtste, negende en tien de plaats. Gisteren werden te Koeping (Zwe den) internationale schaatswedstrijden gehouden, waaraan onze landgenoten Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes deelnamen. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Hallman (Zweden) 46.7, 2. Van der Voort (Ned.) 47.5, 3. Hallqvist (Zwe den) 47.5, 4. Pajor (Isu) 47.6 (beste per soonlijke prestatie van dit seizoen), 7. Broekman (Ned.) 48.2. 3000 meter: 1. Pajor (Isu) 5.13.1, 2. Broekman (Ned.) 5.16.0, 3. Hallqvist (Zweden) 5.17.4, 4. Huiskes (Ned.) 5.18.8, Van der Voort (Ned.) 5.19.7. Bij internationale schaatswedstrijden te Stockholm heeft Sverre Farstad (Nw.) de 500 M. gewonnen in 44.4 sec. en de 1000 meter in 1.3.7. Hjalmar An dersen (Nw.) won de 3000 meter in 5.11.3 voor Goethe Hedlund (Zw.) 5.13.3 en Henry Wahl (Nw.) 5.18.1. Te Parijs kwam de internationale raad voor militaire sport bijeen, teneinde het programma vast te stellen voor het in ternationaal militair vöetbaltournooi. Nederland werd als land van organi satie vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden en komt derhalve direct in de halve finales. In de voorronden, welke vóór 1 Juni a.s. beëindigd moeten zijn, zullen de volgende wedstrijden worden gespeeld: ItaliëTurkije, DenemarkenBelgië, Frankrij kEgypte. De halve finales alsmede de finale zullen in Nederland gespeeld worden by kunstlicht tussen 5 en 14 Juni. In de vroege morgenuren van Woens dag zag het klassement van de Antwerpse Zesdaagse er als volgt uit: 1. DekuysscherArnold (België Australië) 91 punt.; 2. Schulte—Peters (Nederland) 49 pnt.; 3. LapebieBruy- land (België) 43 pnt.; 4. Ockers—Gillen (België) 36 pnt.; 5. RijckaertDecorte (België) 29 pnt. Op één ronde: 10. Van VlietPellenaars (Nederland) 96 pnt.; 13. Van EstBoeyen (Nederland) 15 pnt. Gisteravond werd in het nationaal schaakgebouw te Den Haag de derde partij gespeeld van de schaakwedstrijd DonnerEuwe. Donner speelde met zwart en Euwe met wit. Na de 25e zet eindigde de party in remise. De stand is thans Euwe 2 punten, Donner 1 pnt. Gisteravond werd in de „Poort van Cleef' te Leiden een biljartwedstrijd gespeeld ten bate van de NIWIN tussen de Leidenaar Kegelaar en Kees de Ruij- ter (Waalwijk) op klein biljart 37/2 over 600 caramboles. De partij eindigde ower M beurten in eemise.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3