PYRRHUS-OVERWINNING OP HET NEDERLANDS ELFTAL Verbeten tegenstand Oranje-team pas na 72 minuten gebroken R.I.S. heeft te kampen met grote moeilijkheden AANTAL STAKERS IN GROEIT GESTAAG MR. JAN BERKS VOOR KATHOLIEKE JONGEREN UIT HAARLEM EN OMGEVING Toi hoofd en hart wfóm Ziende blind Indonesische illegalen komen thans het loon voor hun verzet opeisen Het weer. Kraak de beste Nederlander „Vul het gebrek aan rechtvaardigheid niet aan met liefdadigheid" Vü Koninklijk Paar in Mei naar Frankrijk „Papieren" mobilisatie oefening i m Het probleem der T.N.I. Regering keurt anti-sabotagewet goed VIER UUR DE ARMEN OVER ELKAAR Nieuwe sociale verhoudingen Rector Brans: mensen z\jn geen kegels DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24700 's"' 14 - Ié .Democratisch progressief front" in Indonesië Gebrek aan discipline Handelsbesprekingen met Engeland WESTERLING ZOU NIET IN SINGAPORE ZIJN PALAR NAAR MOSKOU? Als leider delegatie van de V.S.l. Geen „paniekvoetbal" Rector Brans Woensdag 22 Maart I NASPORING NAAR K.L.M.-DAKOTA Vergeefse tocht van de „President Jan Leis roer BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur ;s avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boertiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Rua Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. SCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder ooqave van redenen te weiaeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Niemand zal er de Nederlandse mi- nister-president, dr. Drees, van verdenken, dat hij zich gemak kelijk tot onverantwoordelijke of licht vaardige uitspraken of beloften zal laten verleiden. Heel zijn aard en daarbij nog zijn parlementaire ervaring maken hem tot een voorzichtig man, die gaarne zijn woorden wikt en weegt. Toch is hij en kele dagen geleden in de Eerste Kamer met ongewone scherpte tegen de com munisten in het bijzonder tegen het communistisch Kamerlid Schalker van leer getrokken En terecht. Bij de algemene politieke beschouwin gen over de Rijksbegroting had Schal ker op de bekende, door Moskou en de Cc.minform gedicteerde wijze, gefulmi neerd tegen het Atlantisch Pact, Ameri ka en Engeland. Steun Wettig Gezag, de Binnenlandse Veiligheidsdienst enz. enz. De teneur van zijn betoog was. dat de Sovjet-Unie het meest vredelievende land ter wereld was en Amerika en En geland de ware bedreigers van de vrede. Dr. Drees heeft op deze aantijgingen in niet mis te verstane taal geantwoord. Vooral, omdat de communisten pp het ogenblik weer een grote activiteit ont plooien met hun zogenaamde vredes- comité's, lijkt het ons goed een belang rijk deel van Drees' rede nog eens let terlijk weer te geven aan de hand van het stenografisch opgenomen Kamer verslag. „Ieder weet," aldus de minister-presi dent, ,.dat in Oost-Duitsland, in Polen, in Roemenië, in Hongarije de communisten zcuden worden weggevaagd, als er wer kelijk vrije verkiezingen zouden worden gehóuden. Van het afschuwelijke in het systeem, dat men de wereld wil opleggen, is nog niet het ergste, dat men zich niet vrij mag uitspreken, maar dat men gedwon gen wordt met alle middelen om het om gekeerde te zeggen van wat men meent. Hoe de toestanden in genoemde landen zijn, blijkt het best uit de eindeloze stroom vluchtelingen, die vrijheid zoeken in andere landen, waarbij ook wij zelf komen te staan voor het probleem van het asylrecht. De voorstelling wordt gewekt alsof van die zijde de vrede wordt nagejaagd en alsof elders de agressie wordt gewild. Als men maar in de Veiligheidsraad de voorstellen van Rusland aannam in zake de ontwapening en de controle op de atoombom! Verzwegen wordt echter, dat het bereiken van overeenstemming ver hinderd is. omdat Rusland een werke lijk afdoende controle in het eigen land niet wilde aanvaarden, omdat het ook geen afstand wilde doen van de moge lijkheid van toepassing van het veto recht, dat elke beslissingsmogelijkheid ten aanzien van overtreding van het ver bod zou kunnen tegengaan. De heer Schalker sprak van het in schakelen van nationaal-socialisten in West-Duitsland door de Engelsen en de Amerikanen om te zamen tegen de Sovjet-Unie in te gaan, maar hij herin nert zich niet het feit, dat Rusland van ziin kant begonnen is de oude nazi-ge neraals voor zijn karretje te spannen; hij vermeldt ook niet, dat Rusland bezig is in Oost-Duitsland een „volkspolitie te organiseren, die in werkelijkheid een k'ein leger is. onder leiding van dezelfde mensen, die vroeger onder Hitier ston den. Al hetgeen men zelf doet, schrijft men toe aan anderen. Volgens de laatste berichten is juist krachtens besluit van de Hongrarse Regering het Parle ment in Hongarije dat alleen maar ja kan knikken, komt er niet eens bij te pas de dienstplicht in Hongarije ver lengd van twee tot drie jaren. In Polen is algemene dienstplicht ingevoerd. Daar- bii is zelfs de mogelijkheid geopend, nok vrouwen er bij te betrekken. Dit alles ter bevordering van de vrede. Maar alles, wat in veel bescheidener mate_elders tot afweer wordt georganiseerd, is een te ken van de oorlogswil. Geen zinnig mens meent, dat deze smalle strook van West- Europa, die nog eigen zelfstandigheid kan handhaven, zich in haar wildste dro men zou kunnen verbeelden een aan valsoorlog tegen Rusland te voeren. Dat men echter middelen zoekt om zich te weren tegen mogelijke agressie van de Ziide van Rusland waarvan de macht zich thans uitstrekt van de Elbe in het Westen tot Wladiwostok in het Oosten in Azië, is verklaarbaar. Wij doen dit alles om de oorlog te voorkomen. Aan de ene zijde verschaffen wij ons zelf wa pens en daarnaast worden ons ook wa pens verstrekt. Terwijl het vanzelfspre kend wordt geacht in de Oostelijke lan den. is dat hier een misdaad Buiten de communisten zal het gehele Nederlandse volk daaraan echter ziin goedkeuring geven. De arbeiders in overgrote meer derheid hebben getoond hier het com munisme af te wijzen: zij hebben daar van duidelijk doen blijken: Nu zegt de heer Schalker: die wapens worden niet gelost. Ik kan namens de Regering ver zekeren: die wapens worden we 1 gelost: of de communisten hoog sprin gen of laag springen, wij zullen ons door hun terreur niet laten afschrikken, wij zu'len voor hun terreur niet Bukken." Tot zover de heer Drees. Wij kunnen ons voorstellen, dat Moskou het allerminst prettig vindt, dat West-Europa zich in het kader van het Atlantische Pact be wapent en daartoe van Amerika hulp ontvangt, ook in de vorm van wapen materiaal. Overal i,n de West-Europese havens is de communistische vijfde co lonne dan ook actief om eventueel het lossen van wapens te saboteren. Enkele dagen geleden hebben de communisten te Nice in Zuid-Frankrijk wapenmate riaal in zee gegooid, doch de Franse re gering is niet gebukt en maakt thans verschepingen van wapens naar Oran mogelijk door in de havenwijk tanks te laten patrouilleren. Schalker zeide in de Kamer, dat de Nederlandse arbeiders geen wapens zouden lossen. Interessant in dit ver band is, dat het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Transportarbeidere Maandag j.l. bekend maakte, dat in de ledenvergaderingen te Amsterdam en Rotterdam was besloten eventueel de wapens te lossen en „vierkant in te gaan tegen het streven van de door de communisten gevormde zgn. vredesco- mité's om dit doel te verhinderen". Het blijft intussen merkwaardig, dat. ondanks duidelijke waarschuwingen, sommigen het camouflage-spel der com munisten met hun vredescomité's blijk baar nog niet doorzien. Ons bleek bijv dat in Zaandam mensen in deze corni ce's zitting hebben genomen van wie men toch moet veronderstellen, dat zij hiet de minste sympathie koesteren voor het communisme. Natuurlijk snakken Wij allemaal naar vrede. Welk democra tisch geregeerd land zou oorlog willen? immers geen! Wat heeft West-Europa, dat in deze eeuw reeds twee verschrik kelijke oorlogen over zich heen zag Saan, bij oorlog nog te winnen? Niets! Alleen zijn definitieve ondergang. Het }s echter juist Rusland, dat een werke lijke vrede tot dusver onmogelijk maakt, pet is bewapend, zoals nog nooit een Jand in vredestijd bewapend is geweest, "puk voor stuk heeft het naburige lan- ?en aan zijn regiem onderworpen. Is wonder, dat het Westen zijn v r ij i -f-' NEWCASTLE, 22 FEBRUARI Twee en zeventig minuten heeft het ge duurd. Twee en zeventig minuten onophoudelijk gevaar van technisch supe rieure Engelse profs, die telkens opnieuw met de branding van hun onweer staanbare aanvallen het Nederlandse doel kwatnen bedreigen. Twee en zeventig minuten lang listigheidjes van Mannion, technische demonstraties van Shaekleton en duels van Lofthouse met de wat brute onverzettelijkheid van een sterke Terlouw. Twee en zeventig minuten, waarin elf ten dode op geschreven amateurtjes een wal van ijzeren wilskracht om hun doel hadden gelegd en waarin ze onder groeiende bewondering van de meer dan 55.000 Èngelse toeschouwers telkens daar met man en macht opdoken, waar een penetratie dreigde. En toen eindelijk dat moment, waarin het Britse supe rioriteitsgevoel gerust werd gesteld maar niet bevredigd door het enige doelpunt waarin die superioriteit ditmaal zou worden uitgebeeld. Vier weken nadat een sterke Zwitserse ploeg op Tottenham met 50 door de modder werd gehaald, leed het oranjeteam vele mijlen naar het Noorden met 10 een nederlaag, die meer het karakter had van een succesje. Kraak, onze doelman, was gistermiddag de ster van het veld. Nauwelijks had het signaal van het einde van de wedstrijd in St. James Park geklonken of het publiek stroomde het veld op. Een troepje Engelse jongens drong om Kraak om hem een handtekening te vragen. „Nauwelijks twee maanden na de overdracht van de souvereinitcit aan Indo nesië zien wy ons geplaatst voor zéér ernstige politieke en militaire moeilijk heden, die de economie van het land onmiddellijk in gevaar brengen", aldus heeft een hooggeplaatst Indonesiër tegenover de correspondent van het A.N.P. te Djakarta verklaard. Hiervan vormt de actie-Westerling, die het buitenland zozeer gealarmeerd heeft, slechts een klein onderdeel. Een buitenlands waarnemer was van mening, dat de kern van alle moeilijk heden bestaat in het probleem van de T. N. I., het leger van de Republiek In donesia, dat bij de overdracht van de souvereinitcit geworden is tot de strijd macht van de Verenigde Staten van In donesië. De leden van dit leger zijn de dragers van de strijdgedachte. Zij heb ben veel offers gebracht voor de ver overing van de onafhankelijkheid en zij zijn zich dit terdege bewust. Men zou de mentaliteit van vele leden van de T.N.I. kunnen vergelijken met die van de „illegaliteit" onmiddellijk na de capitulatie van Dutisland in vele landen van West-Europa. Ook de Indo nesische „illegalen" komen thans het loon voor hun verzet opeisen in de vorm van ambtelijke functies of leidende posities in het bedrijfsleven. De zittende autoriteiten hebben vaak niet de moed en de durf om onredelijke eisen van deze oud-strijders te weerstaan. Het gevolg is, dat meer bekwame doch minder held haftige Indonesiërs, meestal afkomstig uit de gebieden, voorheen onder Neder lands bewind, voor deze nieuwkomers uit de republiek Djocja moeten wijken. Onmiddellijk samenhangend met het probleem van de T.N.I. is het vraagstuk van orde en veiligheid. Haar taak is thans veel meer opbouwend en construc tief dan vroeger. Zij moet allereerst een sfeer scheppen van rust en veiligheid, waarin het normale leven weer kan op bloeien. Hierin ontbreekt het vele onderdelen van de T.N.I. aan ervaring en geschoold heid. Bovendien zijn hun methoden om de orde te handhaven nog te veel die van ondergronds verzet en het spelen van eigen rechter. Dit alles Is nog aan merkelijk verzwaard door de actie-Wes- De linkse Indonesische partijen, waar onder de communisten, hebben het plan opgevat een „democratisch progressief front" in het leven te roepen. Het pro gramma van de nieuwe organisatie zal, volgens Antara, uit de volgende twee punten bestaan: onmiddellijke erkenning van het communistische China en ver wezenlijking van twee artikelen uit de oude republikeinse grondwet, gericht op de nationalisatie der vitale industrieën. Het „fropt" zal bestaan uit de arbei derspartij, de communistische partij en de socialistische partij, terwijl voorts deel uitmaken het verbond van vakver enigingen en de Indonesische socialisti sche partij (de onder leiding van Sjahrir staande gematigde vleugel van de oor spronkelijke socialistische partij). Inmid dels wordt vernomen, dat ook een ..Islamietisch Front" in oprichting is. Dit front der verenigde Mohammedaanse partijen heeft tot doel „de Mohamme daanse idealen met vreedzame parlemen taire middelen te verdedigen", aldus meldt United Press. h e i d tracht te verdedigen? Des noods gewapenderhand. De nazi's, die ook altijd de mond \ol hadden over „vrede", konden in 1940 het Westen on der de voet lopen, omdat het Westen deze wolven in schaapskleren vertrouw de. Europa voelt er niets voor opnieuw als schaap te fungeren. En daarom is het gedwongen, zij het met tegenzin, zich te bewapenen. Dit is de kern van de zaak. Het is te betreuren, dat som migen zo naïef zijn het spel van Mos kou niet te doorzien. Zij zijn ziende blind. Tenminste, dat zullen wij maar aannemen. Of zijn er nu al, die zich door zich met deze vredescomité's in te laten, menen te kunnen „dekken"? terling, die de T.N.I. reeds zo spoedig voor een al te zware taak stelde. Een van de grootste schaduwzijden van de T.N.I. als militair apparaat bestaat in het afwezig zijn van een effectieve intendance, waardoor salariëring en ra- vitailiering van de troepen geheel on voldoende geschieden. Bovendien ont breekt een strenge en krachtige disci pline en mist het Indonesische leger technici. „Zolang deze situatie duurt is levering van bijv. Amerikaanse wapens en mate riële legeruitrusting geheel zinloos," al dus verklaarde onlangs een Amerikaanse autoriteit in Djakarta. A.F.P. verneemt omtrent de Brits- Indonesische handelsbesprekingen, wel ke begin Maart a.s. te Londen zullen aanvangen, het volgende: Engeland zal trachten een goederenruil tot stand te brengen op evenwichtsbasis, waarbij het uit Indonesië palmolie, copra en koffie zal wensen in te voeren. Verwachting tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen. Minder koud des nachts. Overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot ma tige, later aan de kust vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Zon: 7.38—18.20; Maan: 9.48—1.54. Naar aanleiding van het bericht, dat Westerling naar Singapore is gevlucht, heeft de regering der V. S. I. aan Groot- Brittannië om hulp verzocht, aldus ver nam Antara uit officiële, kringen te Djakarta. Functionarissen van de Britse ambas sade te Djakarta hebben naar aanlei ding hiervan medegedeeld dat de V. S. I. ervan in kennis is gesteld, dat in Singapore geen spoor van Westerling of diens gezin is ontdekt. In welingelichte kringen werd gezegd, dat het nog steeds niet zeker is, of Westerling Indonesië heeft verlaten. Merdeka heeft uit kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken ten aanzien van de samenstelling van de delegatie der V. S. I. naar Moskou vernomen, dat vermoedelijk Palar deze delegatie zal leiden, terwijl als lid Darmasetiawan wordt genoemd. De journalist Kosak. die in de nacht van 23 op 24 Januari werd gearresteerd, is hedenmorgen vrijgelaten. Uit tijdens zuiveringsacties tegen de Darul-Islam in beslag genomen docu menten blijkt, dat de Darul-Islam een regeringsapparaat gereed heeft om in bepaalde gebieden het bestuur dex V. S. I. te vervangen. Om alle misverstand weg te nemen: Er is geen sprake van, dat deze com binatie door zijn succes nu opeens de personificatie betekent van het ideale nationale team. Zeker niet. Daarvoo* heeft zij uiteindelijk te weinig kans gezien om het gevaar, dat ze op de eigen helft met zoveel moeite bedwong, in gelijke mate op de andere helft te produceren. Daarvoor waren er nog te veel zwakke plekken en gemiste kansen en misschien onder invloed van tegenstander en omgeving te weinig doelbewustheid. Maar de eens gezindheid, de onverzettelijkheid, de manier waarop men met onafgebroken geestdrift de handen in elkaar sloeg en het hoge tempo wist te verdragen, dat alles dwingt ons, vóór een secure ontleding vanspel en spelers, deze Nederlandse ploeg in haar geheel een reus van een pluim op de hoed te steken voor haar moedig en onver moeid volhouden. En niet alleen daarvoor. Al bleek ten slotte dan inderdaad, dat deze beroeps artiesten het spel in al zijn onderdelen beter kenden, beheersten en aanvoelden en dat zij een beter voorzien arsenaal hadden van kostelijke trucs, wanneer men de balans opmaakt van het resultaat dezer meerderheid en van het totale wedstrijdbeeld, dan moet men toch vast stellen, dat het teamverband van de onzen zeker niet inferieur was. Dat Oranje op het vrij zware veld tenslotte alleen maar de wapens strekte, omdat de dóór en dóór getrainde profs méér adem hadden dan de elf amateurs. Hoewel het Engelse B-elftal, vooral als ploeg ongetwijfeld tegenviel, was de technische overmacht van de Britse profs toch groot genoeg voor het be halen van een ruimere overwinning. Dat de Engelse voorhoede er niet in slaagde meer dan één treffer te plaatsen, heeft twee oorzaken: ten eerste het slechte schieten en in de tweede plaats het uitstekende spel van de achterhoede van het Nederlandse elftal. De beide backs, Potharst en Van der Sluys, ver waarloosden nogal eens de dekking van de Britse vleugelspelers dit zou, in dien Walters en Muilen beter in vorm waren geweest, noodlottig geworden zijn maar verder speelde onze defensie een partij voetbal, die, ook in het En gelse kamp, groot respect afdwong. Meer malen bracht een redding van Kraak Terlouw of Stoffelen de handen op elkaar. Ja, ook Stoffelen, want zowel de aanvoerder als zijn clubgenoot Van der Hoeven dook telkenmale in de defensie op, op critieke momenten zelfs nog bijgestaan door Rijvers en Laken- berg. Even opvallend als verheugend was hierbij, dat vrijwel geen enkele maal sprake was van paniekvoetbal. Dit wil echter niet zeggen, dat bij het wegwer ken altijd even goed werd geplaatst want ook in deze wedstrijd bleek het plaatsen en afgeven een zwak punt in hei spel. De Nederlandse voorhoede had door het defensieve spel van de binnenspelers natuurlijk weinig stootkracht. Toch wér den nog talrijke aanvallen ondernomen, waarbij ook Rijvers en Lakenberg waren ingeschakeld en de ruggesteun van de kanthalves Stoffelen en Van der Hoe ven evenmin ontbrak. Dat dit mogelijk was tot in de laatste minuut van de wedstrijd pleit voor de prachtige licha melijke conditie, waarin dit oranje-team verkeerde. Natuurlijk deed de vermoeid heid zich in het laatste kwartier danig gelden, maar men zette de tanden op el kaar en vocht door. De Nederlandse aanval was, ook wan neer zij uit drie man bestond, soms nog gevaarlijk genoeg om het de Britse ver dediging danig lastig te maken. Vooral de linkervleugel ClavanRijvers sloot goed, terwijl Roosenburg weer zeer beweeglijk zich hierbij goed aansloot. Als een paard heeft de midvoor uit Sneek gewerkt en de switches, die hij met zijn rappe linker huurlieden onder nam, maakten het het trio Milburn-Leu- ty-Eckersley danig lastig. Lakenberg had als rechtsbinnen aanvankelijk eveneens goede steun van zijn buitenman Schrumpf, maar na de hervatting zakte de SVV-er bedenkelijk af. Prachtig was steeds de wijze, waarop de Engelsen hun aanvallen opbouwden. Ragfijn waren de passes in het midden veld, waar de blonde Mannion en zijn collega Len Shaekleton de voetballief hebbers deden watertanden met hun prachtig spel. Goed werden zij hierbij gesteund door de beide kanthalves van wie vooral Quested zeer actief was. Maar ln het strafschopgebied gekomen wisten de Britten zich niet meer los te werken uit hun ingewikkelde combina ties en daar ook de vleugelspelers Mui len en Walters gedurende de gehele wedstrijd min of meer naar hun vorm bleven zoeken, kon de Nederlandse ver dediging steeds, op tijd ingrijpen. (Veroolt) op pop 3} De arbeiders in de Franse automobiel- en de staalindustrie hebben gisteren tezamen met een grote groep middenstanders vier uur gestaakt, bij wijze van protest tegen de steeds toenemende belastingdruk. De stakingsgolf, die her inneringen wekt aan de grote stakingen van einde 1947, dreigt zich thans ook uit te breiden tot de genationaliseerde gas- en electriciteitsbedrijven, het ver voerswezen in Parjjs en zelfs tot de staats-radio-omroep. In de automobiel- en metaalindustrie hebben ongeveer 50.000 personen het werk neergelegd. In de grote genationaliseerde Renaultfabrieken bij Parijs sta ken alleen al 30.000 man, welk aantal met het uur groter wordt. het laden van Franse uitrusting voor In- do-China te saboteren. De regering heeft namelijk haar goedkeuring gehecht aan een anti-sabotagewet, ondertekend door de minister van Justitie, Réné Mayer, bedoeld om de veiligheid van de staat te beschermen. Artsen, advocaten, architecten en an dere ambtsbeden, benevens zakenmensen en kleine winkeliers staakten gistermid dag gedurende vier uur met „gekruiste armen" bij wijze van protest tegen de hoge belastingen. Het „economische front", dat de actie georganiseerd had, beweert tien millioen leden te tellen, maar het is niet precies bekend hoeveel personen in totaal bij deze demonstratie betrokken zijn geweest. In verscheidene districten van Parijs en de voorsteden had minstens 75 procent der winkeliers hun deuren gesloten. Op de etalages wa ren gedrukte biljetten geplakt met de reden van de sluiting erop vermeld Het kabinet heeft thans scherpe maatregelen aangekondigd om het hoofd te kunnen bieden aan de stakingsbewe ging en de instructies der communisti sche partij aan de haven- en spoorweg.- arbeiders om het lossen van voor Frank rijk bestemde Amerikaanse wapens en Mr. Jan Derks en rector H. Brans zagen gisteravond in het Sint Bavo-gebouw een enthousiast gehoor voor zich, toen zjj daar spraken over de nieuwe sociale verhoudingen. Het is waarlijk geen overdrijving hier neer te schrijven, dat de zaal te klein bleek om alle katholieke jongeren te bevatten, die uit Haarlem zelf en de omgeving gekomen waren om zich te bezinnen op de inhoud van het vastenmandement-1949 van onze bisschoppen. Deze bezinning moge dan in zekere zin passief heten, waar het slechts een luisteren betreft naar wat een eminent spreker heeft te zeggen, maar het grote aantal vragen, die na de woorden van mr. Derks loskwamen, bewees wel, dat het onderwerp en vooral de gedegen behandeling daarvan de jongeren wakker hebben geschud. En zo moge verwacht worden, dat de activiteit de kostbare vrucht zal zijn van wat gisteravond besproken is. Het vuur, dat uit de woorden van beide sprekers opvlamde, ontstak in ieder geval bij de jongeren een hevig enthousiasme, dat gelukkig niet een kortstondig plezier bleek te zijn als bij het afsteken van een vuurwerk. Want al vonkten de woorden van mr. Derks en onderbrak zijn gehoor hem dientengevolge verschillende keren met luide bijvalsbetuigingen, de diepe bezin ning ontbrak evenmin als een concrete Conclusie, die iedereen tenslotte uit zijn betoog kon trekken. Mr. Derks herinnerde er allereerst aan, hoe iedereen een jaar geleden met gespannen aandacht naar de vastenbrief van de bisschoppen luisterde, een brief, die treffend was om de buitengewone openhartigheid en eerlijkheid. Want zonder aanziens des persoons werd een ieder gewezen op zijn plichten in het maatschappelijk bestel. Dat boeide ons. „De liefde is de kern van Christus' blijde boodschap aan de wereld; zij is ook de ziel van de sociale rechtvaardig heid, niet om haar te vervangen of te verdringen, maar om ze ten volle te ver werkelijken en ze aan te vullen door vrijwillige werken van sociale liefde." Zo staat het er letterlijk in de bisschop pelijke brief en op deze woorden bouw de spreker zijn betoog verder voort, waar hij teruggreep naar de dertiger jaren, toen de katholieke jongeren een ware revolutie ontketenden in hun strijd te gen het sociaal onrecht, dat overal woe kerde. Toen reeds was de ondertoon van vele pamfletten en artikelen: ga niet roet liefdadigheid het gebrek aan recht vaardigheid aanvullen. In de laatste twintig jaar, en vooral na de oorlog, is er zeer veel ten goede veranderd, zozeer zelfs, dat de vasten brief voor ons eigenlijk niets nieuws bevatte, daar de dingen, waarover ge sproken werd, ons reeds lang ver trouwd waren geworden. Desondanks ziet men over de gehele linie een te ruggang en rijst de vraag op: waar is de geestdrift, die de jeugd van twin tig jaar geleden bezielde? Waarom is er zo'n gebrek aan belangstelling? Mr. Derks meende als oorzaak aan te moeten wijzen, dat wij thans bij het or denen van de sociale structuur aan het positieve toe zijn. Twintig jaar geleden werd er gezegd: zo hoort het niet en het was prettig met „bombliksems" te werpen naar personen, die verantwoor delijk waren voor die wantoestand, en het scheef-getrokken sociale beeld dier dagen te hekelen. Hoe het dan wèl moest worden, daarvan had men vooralsnog een vaag begrip. Thans kan men ech ter positief werken in een daadwerke lijke opbouw en reconstructie van het maatschappelijk leven. Bij dit laatste kan men zich weer af vragen, of bij die opbouw de jeugd nu wel nodig is. Kan men dat niet beter overlaten aan politici en mensen van de vakbeweging? De beantwoording van deze vraag bracht mr. Derks vanzelfsprekend op het terrein van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Hij bracht daarbij het oude liberalisme in herinnering, waaruit natuurlijkerwijs de klassenstrijd geboren werd. Tussen die twee polen van liberalisme en marxisme kwam de christelijke leer van de solidariteit van alle werkers. Werkgever en werknemer toch hebben één doel: in hun le vensonderhoud te voorzien. De econo mie mag niet overgelaten zijn aan het spel der vrije krachten, maar zij moet in de goede zin van het woord geleid worden door werknemers en werkgevers. Zo krijgt men geen toe stand van heersers en slaven, maar een groep van mensen, die verantwoorde lijkheidsbesef hebben en met elkander samenwerken. Maar dan dient er ook geestdrift en enthousiasme te zijn, want anders is het gevaar niet denkbeeldig, dat de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie het domein van bonzen wordt en als zoda nig ook tot mislukking gedoemd is. Dan wordt zij inderdaad een systeem méér, een ding, dat nog meer banden legt en afbreuk doet aan de vrijheid. Een ware geest moet dus in de P.B.O. vaardig worden over allen, waarin de menselijke waardigheid primair wordt gesteld. Die geest verzet zich niet tegen verschil in aanleg of stand (die overi gens niet bepaald wordt door geld, maar door capaciteit) en is echt-chris- teiyk. Het zal allereerst de jeugd moeten zijn, zo betoogde mr. Derks tenslotte, die zich deze geest eigen moet maken. Verdiep n er in en verzadig n er aan. Dan komt de ware strijdvaardigheid, die zo broodnodig is. Rector Brans stelde de nieuwe sociale verhoudingen op een meer boven natuurlijk plan en haalde de Evan gelie-woorden aan: „Wie zijn naaste be mint, draagt God in zich." Hij wees er öp, hoe de liefde tot God en die tot de naaste eigenlijk verbonden zijn met een „is-gelijkteken", maar dat in onze dagen ,,'t Doet mij goed zoveel jonge mensen aanwezig te zien", zeide de ken J. J. A. Kuilman tot de jonge ren, die gisteravond aanwezig waren in het gebouw Sint Bavo. De pessimisten, die meenden, dat deze actie slechts weinig kans van slagen had, zijn in het ongelijk ge steld. Was de opkomst deze tweede avond veel groter dan de vorige keer, de meeste voldoening gaf het ongetwijfeld, dat ook die groepen acte de presence gaven, die in Ja nuari verstek hadden laten gaan. Het lijdt nu geen twijfel, of ook de twee komende avonden zullen de volle belangstelling hebben en wel licht kan men er nu reeds rekening mee houden, dat de volgende bij eenkomst wordt gehouden op Woens dag 22 Maart. dat teken omgevallen is en zo als het ware een dubbele scheidingsmuur vormt en een scheiding maakt tussen gods dienst en leven. Men denkt aan zijn plicht van naas tenliefde voldaan te hebben door een kleine of grote gift aan een liefdadige instelling, maar door alles over te dragen op een charitatieve instantie ontluisteren wij onze persoonlijke waardigheid. En daarom noemde spr. het een dwaasheid iemand te huldi gen, die naastenliefde „pleegt te doen". Sprekend over de sociale verhou dingen, betoogde hij, dat de mensen geen kegels zijn. Kegels kun je plaat sen en verplaatsen naar eigen believen, maar mensen niet. Tussen hen zweeft er als het ware een geestelijke spanning, die niet straffeloos kan worden verbro ken. Standsverschillen wegnemen is een taak voor de jongeren. Hier mag men niet wachten op de ouderen. Wanneer de jonge middenstander respect heeft voor de jonge arbeider, voor de jonge boer en omgekeerd, dan staat men open voor elkaar. Dat zal echter alleen mo gelijk zijn bij een alles overheersende liefde. De tegenstroom is vaak zo krachtig, dat in het vermoeide en ontgoochelde hart niets overblijft dan het schuim-y Met „eenzame opsluiting" worden die Fransen en buitenlanders bedreigd, die schuldig worden bevonden aan het ver wekken of Organiseren van gewelddadige en gemeenschappelijke actie tegen de Franse staat. Soortgelijke straffen staan diegenen te wachten, die zich schuldig maken aan het ondermijnen der moraal van het Franse leger of het Franse volk met de bedoeling afbreuk te doen aan de nationale verdediging. Gesanctionneerd wordt de bestaande wet, welke maxi maal de doodstraf stelt op sabotage of vernietiging van militaire uitrusting. De regering hechtte tevens haar goedkeu ring aan een wetsontwerp, dat uitgevers verantwoordelijk stelt voor al hetgeen in hun uitgaven geschreven wordt. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben het voornemen een officieel bezoek te brengen aan de president der Franse republiek. Zij zul len 23 Mei in Parijs aankomen en 26 Mei de Franse hoofdstad weer verlaten. Dezer dagen zullen verschillende niet onder de wapenen zijnde dienstplichti gen van de Koninklijke Marine een op dracht krijgen van het ministerie van Marine om een speciaal toegezonden kaart volgens daarbij gevoegde aanwij zingen in te zenden. Om misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd dat dit een oefening betreft, waarbij geen dienstplichtigen zullen worden opgeroepen. De bedoeling is alléén te controleren of het systeem van oproepen in de praktijk voldoet. Gistermorgen om zeven uur is de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland uitgevaren om na sporingen te doen naar de onlangs in de Noordzee verongelukte KLM-Dakota, omdat vliegtuigen olievlekken op zee hadden gezien. Om half acht was een vliegtuig van Schiphol opgestegen om de reddingboot behulpzaam te zyn. Op de Noordzee trof men vele olie vlekken aan, doch de K.L.M.-deskundige, die zich aan boord van de „President Jan Leis" bevond, heeft de olievlekken als niet afkomstig van het verongelukte vliegtuig gekwalificeerd. Advertentie ZEER OUDE GENEVER ANNO »4ÖO WAT LEVERT LEVERT IS GOED' hnmMa.tuuu.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1