STEGEMAN'S Trouw-, rouw- en joolkoetsen onder de hamer Jan van der Pigge Het ambachtsonderwijs nu en straks Cf/eicWdn ELEGTRISGHE FORNUIZEN Meesterlijke Italiaanse film Gemeente wil Thijsse's Hof wel helpen ostwald Haarlem straks zonder rijtuigen? Ongeluk in Saksische uraniummijn c Frans de Ridder 10 jaar voorzitter „Winfried" Prompt en Pijnloos IAXEER-AKKERTJES Hoe spelen de R.K. clubs? Ook de pleizierboot „Trio" van Feije is te koop Directeur St. Jozefgezellen-Tekenschool voor de R.K. Zakenstudieclub AGENDA H. J. MAERTENS In Cinema Palace Bloemendaals politie bestaat uit 44 man TIJDELIJK SOLEX J. J. van Kooten OVERGORDIJN STOF DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 Oud Haarlems bedrijf verdwijnt De „Trio" wordt geveild Gr. Houtstraat 81 Zestien arbeiders zouden gedood zijn Tragische Jacht' H.O.V.-LEDENCONCERT Met medewerking van Géza Anda Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Burgerlijke Stand Militaire Pensioenbond BESOMMINGEN Spaans ballet van José Greco Waterstanden ZANDVOORT WEDEROPBOUWPLAN IN UITVOERING Overall-minded De reorganisatie HEEMSTEDE Onderlinge Tuinliedenvereniging KADERBIJEENKOMST KATH. ARBEIDERS- BEWEGING Kamerlid IJsselmuiden gaat 1 Maart heen rijwiel Voor LEVERING AAN HU2S WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? Scheepvaartberichten Prijshoudende markt Beurs van Amsterdam FAGiiNA il|C r Tussen het Groot en het Klein Hei ligland ligt de Ravelingsteeg, een steeg, die talrijke Haarlemmers misschien nooit gevonden zouden hebben, als daar niet sinds 1825 het bedrijf van Feije gevestigd was. Het bedrijf van vurige paarden, verende karossen, sta tievolle lijkkoetsen en zwaar gedeco reerde arresleden ging van vader op zoons, maar nu enige maanden geleden de laatste Feije overleden is, gaat het grootste deel van het eens zo in het brandpunt der belangstelling staande vervoersbedrijf onder de hamer. Alleen de rouwauto's zullen de garage aan de steeg nog in- en uitrijden. Het paard heeft de race verloren. De koets waar in onze grootouders naar het stadhuis reden, waarin het borelingske van veer tig jaar geleden naar de doopvont werd gebracht of waarin het jeugdig span uit die dagen het eerste kusje schuchter wisselde, zal smadelijk tegen schennende prijzen worden geveild. Wij zijn bedroefd naar de Ravelingsteeg gegaan om eens poolshoogte te nemen. De geur van paarden en hooi hing er tussen de oude muren en de geest van de vorige eeuw dwaalde in de stallen en opslagplaatsen. In een der pakhuizen treurden de rij tuigen: twee coupé's, zes landauers en een originele Victoria, 'n soort calèche, maar dan minder deftig dan het woord doet vermoeden. Wie zal ze kopen? Op 3 Maart zullen de coupeetjes met volg- rijtuigen nog eenmaal ongeschokt een bruiloftsstoet naar stadhuis en kerk in Bloemendaal brengen, waarna 7 Maart in het notarishuis aan de Bilderdijk- straat de afslager de bange vraag zal stellen: Niemand meer dan f De acht prachtige zwarte paarden, vertrouwd met het stadsbeeld, gewend aan de verkeerslichten, zullen ook het loodje moeten leggen. Wie wil er nog begraven worden met paardentractie? In een der pakhuizen van Feije staan twee sierlijke lijkkoet sen met volgrijtuigen renteloos. Wie doet er een bod op? Wij moeten afwachten, hoe de veiling zal verlopen, maar als bijvoorbeeld een Amsterdammer de inventaris zou kopen dan komt Haarlem voor het eerst sinds eeuwen zonder ook maar één rijtuig te zitten. De Amsterdamse Rijtuigmaat schappij exploiteert alleen nog maar auto's. De stalhouderij aan de Parklaan werd verleden jaar opgeheven. En nu dan Feije. „Nu en dan was er nog wel wat te doen," vertelde ons de administrateur, de heer Slee, „méar de exploitatie werd veel te «duur. Wij kunnen geen rijtuigen en paarden meer houden om Sint Nicolaas terwille te zijn of M. T. S.'ers in de ontgroeningstijd. De mis siebisschoppen werden ter gelegenheid van de Mitovos in onze rijtuigen van het station gehaald, nu en dan maakte een gouden echtpaar nog wel een toertje. Maar vroeger De heer Slee is nog maar een jonge man en daarom voegt de heer C. Bra- keboer, die vijf en twintig jaar stalbaas is, zich bij pns om te vertellen over de veertig paarden, die de oude heer Feije dagelijks te eten gaf, kostelijke voorvallen als het paard op hol sloeg of op een critiek ogenblik weigerde enz. Tegenwoordig is alles per auto, zegt Brakeboer, en daarom heeft hij het gemotoriseerde deel van de zaak over genomen. Feije bezit namelijk ook een zeer fraaie lijkauto met vier Cadillacs als volgwagens. Daarmede is nog wel zaken te doen. De gebroeders Feije hadden ook een rederij. In 1931 kochten zij te Leiden de salonboot „Trio" om Haarlem een attrac tie te bezorgen. De boot werd grondig Verbouwd en in de zomermaanden kon den 250 passagiers per dag een comfor tabele tocht met muziek en proviand naar de meren, Volendam of anderszins maken. Hoevelen hebben van deze ge legenheid niet geprofiteerd? De Duitsers hadden van de opgelegde boot wie weet haar niet te vinden in het Spaarne van de binnenstad gestolen wat van Wij berichten de ontvangst van het nieuwe merk „LAS PALMAS". Een zeer goede sigaar met Sumatra Zandblad dek. 25 stuks f 4.50. Wij brengen in iedere prijsklasse Betere Kwaliteiten! Hoogachtend, !Ao. 1800 Het West-Berlijnse blad „Sozial- Democrat" berichtte Woensdag, dat er bij een ongeluk in een uraniummijn in Saksen zestien Duitse arbeiders om het leven gekomen zijn. Tengevolge van een vroegtijdige ontploffing stortte een mjjntunnel in. De mjjn bevindt zich in Johann-Georgenstadt, in een district dat onder strenge Russische bewaking staat. hun gading was, maar na de bevrijding stak Feije er nog eens dertig mille in om de attractie in ere te herstellen. De „Trio" is nu te koop en de taxatie ligt wel erg laag. Jongelui, die woonruimte zoeken, kunnen er een bod op doen, misschien kun je er met twee of drie gezinnen er wat aardigs van maken. Ook de „Helene Maria", een motor schip, vroeger een woonschip, komt in de veiling. Dikwijls zijn daar ongeveer 250 schoolkinderen mee uit varen ge gaan, maar de boot diende toch voorna melijk voor het vervoer van grint en cement. De „Phoenix" is een mestschuit, die de kosten dik heeft opgebracht. Als er banken op het dek gezet werden, koos de jeugd ook met deze boot verschillen de malen het zilte nat naar Leidén. Vroe gere welpen weten daar nog over mee te praten. Het wordt allemaal de vraag, wat de liefhebber er voor geeft. Zo ook ten opzichte van de twee originele arre- sleeën, die uit het begin van de vorige eeuw stammen. Tijdens de laatste strenge winters heeft men ze nog in de buitenwijken kunnen zien: het paard met de rinkelende bellen, schui mend en blazend, de koetsier met hoge hoed en zweep, statig op het zadel achterop, en de sleerijders ingepakt m plaids met rode wangen triomfantelijk rondkijkend. Wie biedt er wat op die ouderwetse vervoermiddelen, met zo veel romantiek en herinnering? Dat alles moge ons weemoedig stem men, omdat de harde tijd van racen en Haast soms doet verlangen naar rustiger dagen van weleer, voor het personeel is deze opheffing van het paardenbedrijf allerminst pleizierig. Elf man moet onder dak gebracht worden, zes hebben reeds ander werk gevonden. Maar het zijn juist de oudjes die dertig jaren lang op de bok zaten, die met tranen in de ogen de knollen zullen zien wegvoeren naar andere oorden. Van herinnering kan men nu eenmaal niet leven. Voor een betrekkelijk klein gehoor hield de heer J. B. L. Bayens, de direc teur van de Tekenschool van de St. Jo- sephsgezellen, Woensdagavond in een bijeenkomst van de Zakenstudieclub van de R.K. Middenstandsvereniging, een leerzame lezing over het ambachts onderwijs van nu en straks. Achtereen volgens besprak hij het ontstaan van het nijverheidsonderwijs, de toekomst van dit onderwijs in verband met de bevolkingsaanwas en de industrialisatie en het plan tot reorganisatie van het ambachtsonderwijs. Het nijverheidsonderwijs is geboren uit particulier initiatief. Omstreeks de helft van de vorige eeuw voelde men in verschillênde kringen sterk de behoefte aan dergelijk onderwijs en zo werd op 15 Januari 1861 de eerste ambachts school van Nederland in Amsterdam geopend. Geen tak van het onderwijs heeft meer te kampen gehad met voor oordelen en financiële moeilijkheden dan het ambachtsonderwijs, aldus de heer Bayens. Het heeft tot 1919 geduurd, voordat de nijverheidsonderwijswet tot stand kwam, die veel verbeteringen bracht. Sprekend over de grote stijging van het leerlingenaantal in de loop der jaren, vertelde de heer Bayens, dat er in 1900 2900 ambachtsschoolleerlingen waren en in 1948 50.000, waarbij men natuurlijk de bevolkingsaanwas in aan merking moet nemen. Een ingrijpende verandering voor het onderwijs bracht, het jaar 1935, tot de driejarige cursus wegens bezuiniging, een tweejarige werd, om zo tot op heden te blijven. Een opmerkelijk verschijnsel van de laatste jaren is, dat het aantal aanmel- Adverte ntie De rookworst met de lijne, zachte rooksmaak In winkels met ons raambiljetI BIOSCOPEN: Rembrandt: De drie Musketiers (14 j.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Palace: Dat gaat ons allen aan (14 3.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Luxor: Zeg luister eens even (a. 1.), 2, 4.15, 7, 9.15 u.; Frans Hals: Lulu Belle (afgekeurd); City: Fort Apache (14 j.), 2.15, 4.30, 7, 9.15 u.; Spaarne theater: Verdoolde jeugd, '(14 j.), 2.30, 7, 9.15 u. Vrijdag 24 Februari Stadsschouwburg: Ballet der Lage Lan den, 8 uur. Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. KEURING NIEUWE FILMS De K. F. C. heeft de films, die vanaf Vrij dag in de Haarlemse theaters draaien, als volgt gekeurd: De drie musketiers (Rem brandt) 14 jaar; Tragische Jacht (Pala ce) volwassenen; Wet zonder recht (Luxor) 18 jaar; Het brandende vraag stuk (Frans Hals) ontraden; Mariandel (City) 18 jaar; De macht om Wyoming (Spaarne) 14 jaar. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg De Hongaarse pianist Géza Anda. die aan het Ledenconcert serie B van Vrij dag 24 Febr. als solist zal medewerken, werd in 1921 te Boedapest geboren en studeerde bij de bekende Hongaarse muziekpaedagoog, pianist en componist Emo Dohnanayi, Géza Anda begon zijn muzikale loopbaan in zijn geboorteland, doch de laatste jaren treedt hij ieder seizoen in vrijwel alle landen met steeds stijgend succes op. Ook in Nederland heeft zijn naam bij de muziekliefheb bers reeds een bekende en goede naam gekregen. Onlangs oogstte hij in het stampvolle Concertgebouw te Amster dam een minutenlange ovatie door zijn vertolking van het 2e Pianoconcert van Joh. Brahms Dit concert zal Géza Anda ook a.s Vrijdag spelen. Het orkest, dat ditmaal o.l.v. Marinus Adam zal staan, opent het concert met de Ouverture „Roméo et Juliette" van Tschaikowsky. Het programma vermeldt tenslotte na de pauze de uitvoering van Beethoven's Achtste Symphonie. Advert entte amsterdamsche rijtuig mij. GEBOREN: E. E. C. Wijers—Hessen z; J .H. KoopsVan Honschooten z; M. M. SmitVan Dommelen z; M. C. Pott Duym z; A, G. van AckooijRoest d; J W, GeuzebroekHiildebrand d; N. E. van SinderenWalker d; P. A. Fuhri SnethlageHaandrikman d; G. E. Oud Raadgever d. GEHUWD: J. M de Wilde en H. W. Stoop; J. G. M. Buijs en J. Bloeming: L. J. J. van den Beuken en G. M T. Sanberg; M. J Heijnis en E. van der Velden; J. L. Smit en C M. Vermeren; J. W. Hogendijk en E. Visser; M. Boe- zerooij en M. Scharwachter. OVERLEDEN: J. van GijnDe Vries, 69 j„ Kleverlaan; B. A. van de Loo, 6 j„ Kamperlaan; J J. C. Ophuijsen, 64 j., de Clercqstraaf; A. Polfliet, 77 j., As sendel verstraat; A. IedemaVermeren, 83 j., Schotersingel; W. J. W. Vellinga. 78 j.. Zaanenstraat; G. DreijerGeel, 69 j„ Zuidpolderstraat;; F. M. Molenkamp Nens, 78 j., Zaanenstraat. Maandag j.l. was het tien jaar geleden dat de heer Frans de Ridder het voor zitterschap van de R.K. Tafeltennisver eniging Winfried op zich nam. Het spreekt voor zich, dat deze bekende Haarlemse vereniging deze gebeurtenis niet onopgemerkt wilde laten voorbij gaan. Er was dan ook een intieme feest avond in elkaar gezet voor de leden en donateurs en enkele genodigden in ge bouw Flora aan het Pretoriaplein. De heer Piet Hoonhout voerde op deze avond namens de leden het woord en overhandigde de jubilaris een fraaie actentas. De heer Geutskens voerde namens de afd. Haarlem van de Ned. Tafeltennisbond het woord en de heer De Kok namens de zeer bevriende vereniging H.B.C. Ook de geestelijke adviseur, de weleer w. heer kape laan v. d. Zalm, sprak een huldigend woord. Tien jaar lang heeft Frans de Ridder de R.K. Sportbe- weging op voor treffelijke wijze ge diend. Niet al leen Winfried had hierbij zijn volle belangstelling. Dit blijkt alleen al hieruit, dat hij in September 1939 waarnemend voor zitter en een jaar later voorzitter werd van de toen malige R.K. Haar lemse Tafeltènnisbond. Ook in de Sport- centrale heelt hij zijn sporen verdiend. Ia October 1939 deed hij als lid in dit bestuur zijn intrede en heeft er sinds dien tal van functies bekleed. Daadwerkelijk hielp hij bij het tot stand komen van de fusie tussen de Kath. Tafeltennisbond en de Nederl. Tafeltennisbond. Hij was steeds promo tor en bekleedde na de fusie tal van functies in het afdelingsbestuur van de N.T.T.B. Tien jaar gestage arbeid voor de Katholieke Sport is zeker een geluk wens en een compliment waard. Daarom Frans de Ridder, van harte proficiat en dat Winfried zijn voorzitter maar vele jaren mag behouden. De Italianen blijven de voorsprong houden. Temidden varf de geruchten, dat ook daar de filmproductie even als in Amerika en Engeland naar de ondergang snelt, komt men ons ver rassen met een zo opmerkelijke film, dat we de hoop weer voelen herleven. In het kort de inhoud van „De Tra gische Jacht". Een groep mannen, vrou wen en kinderen, door de oorlog ver armd en zonder middelen van bestaan, heeft zich aaneengesloten tot een coöpe ratie van de landbouw. Hun bedrijfs kapitaal wordt geroofd door de rent meesters die de vrachtwagen, waarmede het geld naar de boeren wordt vervoerd, aanhouden en beroven. Hierna volgt een lange jacht van de honderden boeren op de rovers, die ontmaskerd worden. Maar dit zijn povere woorden, want alleen de film maakt u duidelijk, hoe tragisch die jacht genoemd moet wor den op lieden, die na een oorlog van hun anker geslagen zijn en hoezeer dit begrepen wordt door de gedupeerden. De enige overgebleven bandiet wordt dan ook in de gemeenschap opgenomen. Zij sturen hem het land op om te gaan werken en de half begrijpende man krijgt amicale kluitjes zand nagegooid ten teken, dat men het goed met hem meent en hem uit zijn moeilijkheden redden wil. Waarin bestaat de grote verdienste van de film? De Italianen, die op onver klaarbare wyze meesters in de film kunst geworden zijn en met de een voudigste middelen wonderen verrichten, hebben zo'n fijn gevoel voor het drama tisch en psychologisch detail, dat deze film van Giusseppc de Santis bijna een opeenstapeling is van navrante accenten, die stukje voor stukje het beeld op bouwen, dat uit het drama oprijst. Haat en liefde strijden hier in ieder tafereel om de voorrang, wil tot leven en moe deloosheid wisselen elkaar af, maar de mens snakt naar leven en wacht op de De afd. Haarlem van de Algemene Militaire Pensioenbond hield Dinsdag avond j.l. een feestelijke bijeenkomst in „De Leeuwerik" ten bate van het nood fonds. Na een welkomstwoord van de voorzitter I. M. Verhulst, opende het dubbel mannenkwartet Aurora het pro gramma met het Salve Regina van Kal- lenbach. De dames Tineke Lug'tenburg, Willy van Schravendijk en Nelleke Thierry lieten de aanwezigen genieten van solodansen op muziek van Chopin, Albenir, Brahms en andere componisten. De zeer beschaafde dansen werden uit gevoerd in alleraardigste daarvoor pas sende costumes, terwijl mej. Westerveld op de vleugel begeleidde. Na het optre den van de goochelaar en de uitvoering van een comedie, nam de heer van Liere tenslotte het woord. Hij wees op de on rechtvaardige behandeling en de grote zorgen en moeilijkheden van de gepen- sionneerden en wekte op tot medewer king ter verkrijging van verbetering in de toestand waarin vele gepensionneer- den thans verkeren. IJMUIDEN Kustvissers H 5 f 90; Uk. 99 f 98; Uk' 90 f 30; Uk 105 f 290; Uk 181 f 100;'Uk. 125 f 163; Uk 43 f 88; Uk. 1 72 f 100; Uk. 115 f 140; IJm. 215 f 108. Aanvoer 40 kisten. Prijzen per 1 kg tong I f 1.86, tong II f 1.66; per 50 kg: middelschol f 49.50, kleine schol f 32 26; schar f2213.50. Het wereldvermaarde Spaanse Ballet van José Gresco zal 21 Maart optreden in de Haarlemse Stadsschouwburg. kleinste aanmoediging om aan de slag te gaan. Mèn mag aannemen, dat de film ge maakt is met de tendenz de overheid te overtuigen van de noodzakelijkheid tot hulp en steun aan hen, die goed wil len, die hun zwakheid kennen, maar die zich los willen worstelen uit de strikken van de oorlog. Zij mag tevens gelden als een aanklacht tegen het onmenselijk gevecht op leven en dood, waar de men sen geroepen zijn als broeders en zusters samen te leven in harde maar eerlijke arbeid. Nergens wordt deze tendenz agressief, overal echter is zij voelbaar, vooral in dat milde en ontroerende slot, waar de liefde het wint van de haat. Daarom: een nobele film, met groot talent gemaakt, een pleidooi tevens voor de mogelijkheden van de vrije film kunst. Morgenmiddag twee uur zal „Het Haarlems Textielhuis" een filiaal ope nen in de Generaal Cronjéstraat 133 Donderdag 23 Februari Hoog water: 7.34 u. en 19.51 u. Laèg water: 3.05 u. en 15.26 u. Vrijdag 24 Februari Hoog water: 8.10 u. en 20.29 u. Laag water: 3.33 u. en. 15.57 u. Dat deel van het wederopbouwplan dat genoemd wordt „Zeereep midden" is in volle uitvoering. Aan de kop van de Hogeweg heerst grote bedrijvigheid- Draglines zijn bezig met het omvang rijke grondverzet dat nodig is om daar een ruim parkeerterrein te maken, waar voor het „service-station" trouwens al is opgericht. Aan de zeezijde is men bezig met de funderingen voor 20 woningen voor gedupeerden en aan de Zuidzijde zal binnenkort de watertoren verrijzen. Dit werk wordt a.s. Maandag aanbesteed. Verder Zuidwaarts in de omgeving van de Marisstraat is men bezig met pneumatische boren de bun kers op te ruimen, welke de aanleg van straten belemmeren. Met het straatwerk is men inmiddels zo ver gevorderd dat het beloop van de straten reeds te zien is- Ter hoogte vkn de Kerkstraat zal de verkeerssituatie voorlopig nog wel moei lijk blijven, omdat daar de oude en de nieuwe Burgemeester Engelbertsstraat overgaan in de nieuw aan te leggen, brede Thorbeckestraat. Maar als alles volgens de plannen verloopt, dan zal hier het leed na een jaar geleden zijn: de dienst van Publieke Werken is naar stig bezig om de plannen voor het vol tooien van de Boulevard van Strandweg tot Zeestraat deze zomer nog besteks- klaar te maken. De aanbesteding zal dan zó tijdig kunnen geschieden, dat dit omvangrijke werk (dat ruim 3 ton zal kosten) vóór het seizoen 1951 gereed kan zijn. Dan zal een belangrijke phase in de wederopbouw van Zandvoort de aanleg van de openbare werken zijn afgesloten. Wellicht dat daarna de periode van de herbouw van de bedrijfs gebouwen een aanvang kan nemen dingen van nieuwe leerlingen lager is dan men mag verwachten in verband met de grote bevolkingstoename. En dat, terwijl het overgrote deel van de bevolking nu werk zal vinden in indus trie en ambacht. Candidaten voor be roepen in de landbouw, de handel en de administratieve kringen zijn er te veel. Vroeger had Nederland veel meer mensen op deze posten nodig dan thans, nu de toestanden zo ingrijpend zijn ver anderd. Wanneer de tijden veranderen, zal het volk zich moeten aanpassen. Het zal meer waardering moeten krijgen voor het ambacht dan tot nu toe het geval is geweest. Industrialisatie zal op grote schaal toegepast moeten worden en 75 pet,, van de bevolking zal zich moeten inschakelen in het productie proces, als men de werkloosheid buiten onze grenzen wil houden. Daarbij komt nog, dat Nederland kwaliteitsproducten zal moeten leveren om een geziene leverancier te zijn op de markt. Om tot deze producten te komen moet men uiteraard de beschikking hebben over een hooggeschoolde arbeidersbevolking. Er is echter momenteel een tekort aan geschoolde vakmensen, ontstaan door verschillende oorzaken. Van collar-minded zal Nederland' overall-minded moeten worden. De be roepskeuze is van zeer groot belang. In dezen staan de ouders van de op groeiende jeugd op een primaire plaats. Over het algemeen is het zo, dat de ouders hun kinderen op de maatschap pelijke ladder een sport hoger willen brengen dan die waarop zij zelf staan. Zeer vele kinderen gaan naar U.L.O., H.B.S. of gymnasium én het resultaat is vele mislukkingen. Hadden de ouders die kinderen maar naar het vakonder wijs gestuurd. De ervaring heeft uitge wezen, dat dergelijke jongens daar vaak voldoen. Speciaal in Haarlem is het aantal ambachtsschoolleerlingen te klein. Betreurenswaardig is. dat het intelli gentie-peil van de leerlingen van de ambachtsscholen dalende is. De leraren staan, aldus de heer Bayens, tegenwoor dig voor een zeer moeilijke taak. Voor het gros van de leerlingen is de twee jarige cursus veel te kort. Ook de oor log is daar debet aan, want op verschil lende lagere scholen werd gedurende de oorlogsjaren minder goed onderwijs ge geven. Als op de huidige wijze door gegaan wordt, kan de ambachtsschool nooit voldoen aan de grote vraag naar goede vakmensen. Op de avondscholen, zoals de Tekenschool van de St. Josephs- gezellen, wordt een cursus van vier of vijf jaar gegeven. Na over de verschillende opleidings mogelijkheden in het ambacht in het algemeen gesproken te hebben, kwam het plan tot reorganisatie aan de beurt. In 1947 is een commissie ingesteld, die in opdracht van dc Minister in dezen een weg heeft trachten te vinden. In haar rapport stelt de commissie het instellen van een voorbereidende klas tussen de lagere school en de ambachtsschool voor. Deze moet in de plaats komen van de zevende klas. Spreker belichtte de verschillende voordelen van zo'n klas en wees er daarna op, dat het rapport ver der de oprichting van een z.g. kopklas voorstelt voor leerlingen, die na de ge wone cursus voor sommige beroepen nog verder opgeleid willen en kunnen worden. Dan moet er volgens de com missie bij het onderwijs rekening ge houden worden met de minderbegaaf- den de opleiding moet dus op lager niveau komen doch voor degenen, die meer intelligentie bezitten, mag daarbij de pas niet afgesneden worden. Nog vele interessante punten stipte de heer Bayens aan, die daarna ver schillende vragen beantwoordde, De voorzitter van de R.K. Midden standsvereniging, de heer S. Warmer, zegde hem dank voor zijn duidelijke uiteenzetting. Advertentie werken tegen verstopping Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" haar gebruikelijke bijeen komst in de Cantine aan de Heemsteed- se Dreef, waarvoor slechts een matige belangstelling bestond. Uit de mededelingen bleek dat de vereniging ook ditmaal weer de ge bruikelijke subsidie van de gemeente Heemstede zal ontvangen, hetgeen met applaus werd begroet. De uitgestelde lezing van ir. L. C. Struys zal nu gehouden worden op 29 Maart a.s.. thans in samenwerking met de afd. Heemstede van „Bloembollen cultuur". Besloten werd o.a. een bedrag van f 25.uit te trekken voor het keuren van de inzendingen op punten, tenein de deze te animeren. Voorts werd vast gesteld dat de bindcursus op Maandag 13 Maart gaat beginnen. Als nieuwe leden werden geïnstal leerd de beide heren v. d. Linden en v. Roode. Daarna kwam het voornaam ste gedeelte van de avond, de vertoning van de films, welke welwillend be schikbaar waren gesteld door de En gelse ambassade. Zij werden met een enkel woord ingeleid en toegelicht door de heer A. L. Hermsen. Dat de tuin bouw- en plantkunde hier wel de groot ste plaats innamen, spreekt vanzelf en de films, die voor het grootste gedeelte in technicolor waren opgenomen, trok ken de algemene belangstelling. De eer ste film toonde verschillende rozen- variëteiten, welke in oude Engelse par ken groeien gn die de algemene bewon dering hadden. De tweede film was over een geheel ander onderwerp en behandelde Schotse weefgetouwen, die de zo bekende Schotse ruitenstof ver vaardigen. Een tekenfilm over het on derwerp „Gezond blijven in een moder ne wereld" was een aardige afwisseling terwijl een kleurenfilm over „De We- reldtuin", gevestigd te Londen, een kijk gaf op het enorme werk dat daar ver richt wordt en waar gestreefd wordt naar verbetering van alle mogelijke planten en bloemen uit de gehele we reld. Niet alleen wordt hier steeds ge zocht naar nieuwe variëteiten, maar ook het bestrijden van insecten en ziek ten wordt hier beoefend. Met twee interessante films over het grootste schip der wereld, de „Queen Elisabeth" en de St. Paul's Cathedral te Londen, welke laatste tijdens de oor log beschadigd werd, besioot de heer Hermsen deze voorstelling. Hij mocht een dankbaar applaus in ontvangst ne men. De resultaten van de huisbroeiten- toonstelling waren: 1. W. A, v Zadel met 25 punten; 2. A. Nunnink met 22 punten; 3. N. v. d. Meer met 19,5 punt. Van de 15 deelnemers hadden slechts 7 ingezonden. Voor de kaderbijeenkomst van de Kath. Arbeidersbeweging welke Woens dagavond in het R.K. Verenigingsgebouw te Heemstede werd gehouden, bleek een zeer grote belangstelling te zijn en de voorzitter, de heer N. J. v. d. Linden sprak daarover zijn grote vreugde uit. Besloten werd maatregelen te nemen, teneinde de bezittingen van de onderaf delingen en instellingen tegen brand te verzekeren. Daartoe werden alle afde lingen uitgenodigd, vóór 8 Maart een lijst in te zenden van de bezittingen en de geldelijke waarde daarvan, waarna het afdelingsbestuur contact zal zoeken met een daarvoor geschikte maatschap pij, teneinde tot overeenstemming te komen. Het tweede punt was de voorgenomen Rome-reis iri 1951, ter gelegenheid van het feit dat 60 jaar geleden de Encycliek „Rerum Novarum" en 20 jaar geleden „Quadragesimo Anno" werden uitge vaardigd. De districtsbestuurder, de heer A. v. d. Veldt, die aanwezig was, gaf hieromtrent een uitvoerige toelichting en deelde mede dat in vrijwel alle afdelingen voor dit plan grote animo bestaat. Hij adviseerde, een speciaal comité op te richten met een zo groot mogelijk aan tal leden die zich verbinden om binnen één jaar een bepaald bedrag te storten. Daarvoor worden kaarten gemaakt en elke volgestorte kaart doet mee in een loterij die uitsluitend onder de spaar ders wordt gehouden. De onkosten voor deze reis worden op ten hoogste f 250. geschat, zodat, wanneer de afdeling Heemstede in haar geheel aan deze actie deelneemt, er in elk geval meer dan twee leden afgevaardigd kunnen worden. De pas op touw gezette loterij ten bate van de instelling „Herwonnen Levens kracht" werd warm aanbevolen, gezien het schone doel van deze instelling. Daarbij werd medegedeeld, dat nog honderdduizenden Nederlanders lijden aan de zo gevreesde t.b.c. De acommodatie van 't R.K. Vereni- gingsgebouw werd voorts aan een uit voerige bespreking onderworpen. Gewe zen werd op de grote kans, dat, wanneer de nodige verbeteringen worden aange bracht, van de verenigingen die het ge bouw gebruiken, een belangrijk hogere financiële bijdrage zal worden verlangd. Enige interne moeilijkheden binnen het kader van de technische staf, als mede de mogelijkheden van een concert voor de leden door de eigen harmonie werden daarna behandeld. Ook kwam de vraag aan de orde naar de oorzaak van de geringe belangstelling welke door Zoals bekend, zou de heer J. J. W. IJsselmuiden (K.V.P.) uit Arnhem na afhandeling van het wetsontwerp cfo de materiële oorlogsschade als Tweede Kamerlid aftreden. Wij vernemen thans, dat hij 1 Maart zijn functie als Kamer lid neerlegt. Gelijk reeds eerder gemeld werd, zal de heer IJsselmuiden worden opgevolgd door mr. E. G. M. Roolvink te Almelo, die reeds eerder in de Tweede Kamer zitting had. De raad der gemeente Bloemendaal zal de begroting 1950 behandelen op Donderdag 2 Maart, te beginnen des morgens negen uur. De nota van opmerkingen der finan ciële commissie met het antwoord daar op en enige nadere voorstellen van B. en W. geeft de volgende bijzonderheden: Gevraagd werd wederom presentiegeld uit te keren aan de leden van de stem- bureau's. B. en W. menen, dat er geen reden bestaat terug te komen op een genomen raadsbesluit, waarin het zit ting nemen in zo'n Bureau een werk zaamheid uit burgerzin wordt genoemd. Op een desbetreffende vraag wordt medegedeeld, dat de politie uit 43 man mag bestaan. Daar er 44 zijn, blijft de wedde van één man voor rekening van de gemeente. In 1950 zullen de Vogelenzangseweg en de Margrietenlaan een oppervlakte behandeling ondergaan. Dc commissie zou de bijdrage van f 750 aan Thijsse's Hof weer willen verdubbelen, mits van particuliere zijde een gelijk bedrag meer aan bijdragen wordt ontvangen. Voor een verhoging van de vaste bijdragen voelen B. en W. echter niets. Wel zijn zij bereid bij te dragen in de kosten van de vernieu wingen van het hekwerk, mits het be stuur van de hof wat actiever is. De aanzienlijke verstuivingen aan de kop van de Zeeweg eisen een hogere uitgave van f2650. De ontvangsten wegens ex ploitatie van het strand zijn er ook veel hoger. Ten aanzien van de onderwijsvernieu wingen, waarvoor I 5000 op de begroting is uitgetrokken, delen B. en W. mede, dat er muziek-, toneel- en. dansvoorstel lingen zullen worden gegeven, musea en tentoonstellingen bezocht etc. Op het program staat een verfrissingscursus tekenen, handenarbeid-, zangcursus etc. Een der commissieleden heeft de opmer king gemaakt, dat de kosten ten behoeve van de sport en van de openbare speel plaatsen vrij hoog zijn. Andere leden wezen er op, dat te Aerdenhout en Vo gelenzang kinderspeelplaatsen dringend nodig zijn. B. en W. stel.len daar tegen over, dat er een speelplaats aan de Hout- vaartkade is. De opbrengst der personele belasting heeft over 19481949 bedragen f 344.000. De opbrengst voor dit jaar mag daarom f 10.000 hoger gesteld worden. B. en W. staan afwijzend tegenover de ge dachte het batig saldo ad f 20.000 van het Waterbedrijf te storten in een fonds voor vernieuwing en onderhoud van dit be drijf. De aanleg van twee hockeyvelden aan de Brederodelaan vraagt een bedrag van f 24.000. Daarin is begrepen f 8000 voor drainering, f 2000 voor verplaatsing van een pomp en het restant voor verwer king van de bodem. Ais nieuwe subsidies staan op de be groting: f250 voor Vreemdelingenver keer te Haarlem, voor het voeren van propaganda; f 100 voor de R.K. Reclas- seringsvereniging te Haarlem; f 200 voor de vereniging „Floralia" en enige andere kleine verenigingen; de overige subsidies zijn gehandhaafd. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op de aanvragen van o.a. het kerkbestuur van de Allerheiligste Drie- eenheid ten behoeve van het jeugdwerk én het Katholiek Paedagogische Beroeps keuzebureau in het bisdom Haarlem. Advertentie zijn wij in staat het uit voorraad te leveren. Plein 20 - Tel. 12000 - Gr. Houtstr. 140 op Zondag 26 Februari SuccesADO WMSV eisen WE—OVVO HBCRoodenburg GSVTYBB IEVRKAVIC BPCDSS EHS—NAS MadjoeOnze Gez. ArchipelLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goéde oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie FANTASIE beige, groen, terra >190 120 breed KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Advertentie dus de STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 de leden in het algemeen voor de bewe ging 'aan de dag wordt gelegd. De voorzitter weet dit aan de moeilijke tij dsomstandigheden. De geestelijk adviseur, kapelaan J. v. Rossum gaf daarna een korte beschou wing over de werkwijze van een even tueel op te richten Credo Pugnoclub, welke naar zijn mening zo klein moge lijk gehouden moet worden. Besloten werd, de recollectie-avonden zoals deze voor de oorlog gehouden werden, wederom in te voeren en de datum van de eerste werd gesteld op 15 Maart a.s. Met een dankwoord voor de zeer grote belangstelling en een aan sporing tot de aanwezigen om met het werk ondanks alles voort te gaan, werd deze zeer vruchtbare vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. ATLANTIS, 23 Febr. te Suez. GROOTE BEER, pass. 23 Febr. k. Bon. PASTEUR, pass. 23 Febr. Ouessant, 24 Fe.br. 7 u. 30 v.m. te IJmuiden, verw. 24 Febr. 2 u. n.m. te Amst. begint ontscheping. SIBAJAK, pass. 23 Febr. Minicoi n. Rott. VOLENDAM, 22 Febr. v. Djakarta, ca. 22 Maart te Rott. verw. AALSDIJK 22 v. N. York, AARDIJK 22 bij Bermuda, ABBEKERK 22 bij Ischraeil., ALAMAK 22 te Koweit, ALBLASSERDIJK p. 22 S. Point, ALCOR 22 n. R. Grande, ALDEBARAN 22 bij Bermuda, ALGORAB p. 22 Finisterre, ALPHACCA 22 bij Forta- leze, ALWAK1 21 bij Turkseil., AMSTEL- LAND 23 te R. de Janeiro, ARENDSDIJK 23 te B. Aires, ARENDSKERK p. 22 Se- bastiaan, ARMILLA 23 te Pladju, AXEL- DIJK 22 bij Finisterre, BACCHUS 22 n. Aruba, BARENDRECHT 20 n. Kaapstad, BENGKALIS 22 te Basrah, BEVEWIJK 22 n. Rott,, BLITAR 23 te Colombo, BONAI RE 22 bij Madeira, BRITSUM 22 bij Oues sant, CELEBES 22 v. Belawan, CISTULA 22 bij de Humber, CONGOSTROOM 22 n. Am sterdam, CORILLA 22 bij K. de Gata, DELFSHAVEN p. 23 Ouessant, DELFT 22 bij Finisterre, DORSETSHIRE p. 22 Wight, DRENTE 23 te Penang, EDAM 22 bij K. Ra ce, EEMLAND 22 bij Burlings, ENA p. 22 Sombrero eil., ESSO (Den Haag) p. 22 Fayal, ETREMA 23 te Pladju, FRIESLAND p. 22 Stromboli, GAROET 23 te Rott., GROO TE BEER p. 22 K. Bougaroni, HEELSUM 22 bij S. Miguel, HELENA 22 bij Barba dos, HERA 23 te Barakona, HERCULES 22 in Dorochanuel, HESTIA 22 bij Guadelou pe, HUGO DE GROOT 22 bij Freetown, AMSTERDAM, 22 Febr. 1950 Ofschoon de handel ter beurze geen gro te uitbreiding onderging was de grondtoon van de aandelenmarkt vandaag over het geheel iets gunstiger dan de afgelopen da gen het geval was geweest. In aand. Kon. Olie werd geen materiaal vanuit het buitenland aangevoerd, waardoor de koers zich weer geheel kon herstellen. Bij cultuuraand. bestond belangstelling voor Deli Mij. Het hoofdfonds Amst. Rubber sloot circa 1 pet. hoger. Binnenl. industr. waarden sloten goed prijshoudend met slechts hier en jiaar klei ne koersverlagingen. (Niet-officiële 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3 Ned. 62-64 bel. fac 3-3V, Nederland 1947 Inschr. Grtbk.4l6 3 pCt Ned. Handel Mi]- eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Li]n Kon. N. Stoomb. Mn Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli M«. eert koersen) Vorig Opening slot 23/2 100% 99%-ié 99%gb 98 "s 100(4 98 ïV 162% 180gb U6(4gb 116%gb 161 135 231% 289 230% 295%gl 149% 158 139 %gb 152'tgb 156% 147% 179% 231% 233 296% 149% 139, 153% 157 147%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2