Eervolle nederlaag in Newcastle Bijzonder goed spel van Mannion en Shackleton K Haarlems elftal geeft Oostelijke ploeg voetballes: 6—2 WfiERT Wederom „spionnen" veroordeeld in Tsjechoslowakije k Vier doelpunten van Roozen ÏFFTkF Engelse pers vol lof over Ned. Elftal STARTVERBOD VOOR NED. WEGRENNERS in Belgische wedstrijden Begrijpelijke geestdrift bij de huisvrouwen Vlootoefeningen in de Caraïbische Zee Onlusten in Eritrea Drie Tsjechische abten zouden in arrest zijn Broekman en Maarse winnen in Zweden H.H.Y.C. wint eerste strijd om landstitel: 6-5 Duitse motorrijders in T.T. k „PASTEUR" MORGEN IN AMSTERDAM Amerikaans gezantschap bij de H. Stoel? Minister van Justitie Cepicka waarschuwt tegen door Amerika gesteunde reactionnairen Lllli! 1/li Russische spoorwegpolitie te Berlijn wordt uitgebreid DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 Rijvers beste aanvaller Oranje op verkenning Met rug tegen de muur Het doelpunt Een opzienbarende vinding VIRGINIA Zesdaagse Antwerpen Zoveel mogelijk militairen zullen Vrijdag debarkeren GEDWARSBOOMDE Vertaling JOHANNA PERENBOOM Dertig doden en 130 gewonden (Vervolg van pagina 1) Van de individuele prestaties der spe lers is in het kort het volgende te zeg gen. Kraak in het doel was uitstekend op dreef. Hij was weer als vanouds en maakte geen enkele fout. Van beide backs was Van der Sluys de beste Hij verwaarloosde, evenals Potharst, meer malen de dekking van de Britse vleugel speler, maar zijn wegwerken was beter en ook toonde Van der Sluys zich snel ler dan de Ajacied. Terlouw was met Kraak de beste man uit de ploeg. Hij was overal en hij verzorgde de dekking Van Lofthouse uitstekend. De kanthalves Stoffelen en Van der Hoeven hebben'een goede wedstrijd ge speeld. Verdedigend viel vooral het spel van Stoffelen op. Van der Hoeven had een goed debuut doch zijn plaatsen was niet altijd gelukkig. Van de voorhoede was Rijvers de beste man. Hij heeft zeer hard gewerkt, links en rechts goede passes uitdelend, en ook al: verdediger stond hij zijn mannetje. Hij wist het samen met Clavan de Britse achterspelers vaak erg lastig te maken. Clavan was snel Zijn voorzetten waren goed, hoewel het' vaak te lang duurde voor hij de bal speelde. En waar bleef het schot van de ADO-linksbuiten? Roosenburg paste zich bij dit vlugge tweetal goed aan. De Sneker kwam af en toe tot een goed schot en zoals onze Engelse buurman opmerkte, hij lijkt langzamer dan hij is. De rechtervleugel was niet het sterkste deel van het elftal. Lakenberg was zeker voldoende en hij heeft evenals de anderen hard gewerkt, maar de „finishing touch" ontbrak aan zijn spel. Schrumpf tenslotte, had een minder gelukkig debuut dan Van der Hoeven. Voor rust deed de SVy-er soms aardige dingen, piaar na de hervatting kon hij er niet meer in komen Evenals Clavan treuzelde ook de rechtsbuiten nogal eens met voorzetten. Nadat Lofthouse had afgetrapt duurde het niet lang of Nederland ondernam onder aanvoering van de parmantige Rijvers de eerste schuchtere poging het vijandelijk gebied, te verkennen. Het bleef niet bij één poging Nadat ook de Britten even los waren gekomen, trok Oranje weer naar voren. Roosenburg, geheel op de linkervleugel, gaf een uit stekende voorzet, die Rijvers handig liet lopen Schrumpf reageerde goed maar zijn schot ging hoog over. Nog bleef Nederland in de aanval. Roosenburg kreeg'een kans, maar ook zijn schot had geen succes doordat het van een Engels been afstuitte. Even ontstond er een zeer gevaarlijk moment voor het Neder landse doel toen Kraak bij een hoge voorzet van links op het moment dat hij de bal grijpen wilde, werd wegge drukt Maar Terlouw stond op zijn plaats en een seconde later was Clavan er met het leer vandoor. De Britten kwamen nu veelvuldig op de Nederlandse helft, handig gebruik makend van hun steeds vrijstaande vleugelspelers. Voornamelijk Muilen werd in deze periode vaak „bespeeld" en dit was goed gezien want bij de loop duels tussen Muilen en Potharst werd de Amsterdammer herhaaldelijk op snel heid geslagen.. Het schieten van de En gelse voorwaartsen was echter onvol doende, zodat geen verder onheil ge schiedde Wel werd Kraak met harde kopballen door het binnentrio op de proef gesteld doch de Nederlandse doel man gaf niet thuis. De Engelsen bouw den op fraaie wijze hun aanvallen op. Mannion en Shackleton waren overal en individueel was hun spel van zeer hoog gehalte. Het verband in de voorhoede ontbrak echter, zodat de afwerking steeds te wensen liet. Terlouw was in goede vorm. Niet al leen de manier waarop hij Lofthouse bewaakte, was afdoende, maar ook was hij voortdurend ter assistentie bij Pot harst of Van der Sluys. Na ongeveer 30 minuten zagen we bij een Neder landse aanval een uitstekend schot van Roosenburg, dat echter even fraai door Middleton, de predikant uit Chester field, werd gestopt. Jammer, maar het Oranje-team liet zich door zulke kleine tegenslagen niet ontmoedigen en dap per kwam het, soms met twee maar ook wel met zes of zeven man, terug. Een snelle reactie van Kraak voor kwam intussen een doelpunt toen Wal ters, weer eens geheel „los" van Van der Sluys, van de vleugel een schot loste dat plotseling het doel in draaide, maar Kraak had het gevaar gezien en stopte goed. In de laatste minuten voor rust moes ten de onzen even met de rug tegen de muur vechten. De individuele dek king werd hierdoor lyigal eens verwaar loosd en ook het wegwerken was vaak in het wilde weg. Maar de richting van de schoten der Britse voorwaartsen was en bleef op enkele uitzonderingen na, zoek. Na de thee kwamen de Britten onmid dellijk fel in actie. Even dreigde het mis te gaan. Aanval op aanval werd op Hollands veste ondernomen, doch, hoewel deze even wankelde, men hield De Londense sportjournalisten zwaai den vandaag lof toe aan het Nederland se voetbalelftal, dat gisteren te New castle met 1—0 van de Engelse B-ploeg Verloor. „De eer komt toe aan de Nederlandse amateurs", schreef Henry Rose In de Daily Express. „Het ploegverband bij de Nederlanders was beter, 'zij bewo- £en zich gemakkelijker en namen het spel ernstiger op". Roy Peskett zei in Daily Mail, dat de Nederlandse ploeg van alle conti nentale teams, die hij had zien spelen, het Engelse speltype het dichtst nabij kwam. „De aanvallende spil volgens de orthodoxe Engelse stijl heeft de ver dediging zeker verbeterd." Kraak werd beurtelings geprezen als ••de volmaakte doelman", „een van de sterren van de wedstrijd", „een grootse doelverdediger" en als „de meest rusti- Gc en intelligente keeper van het con tinent". John Thompson van de Daily Mirror doemde het kenmerkend voor de Ne derlandse geest, dat middenvoor Roo- senburg niet in de kleedkamer gehou- öen kon worden, toen hij een snijwond zijn hoofd opliep. Critiek leverend op het Engelse spel Schreef Jack Milligan in de Daily J'faphic. „Het was een slappe overwin- djng van een armzalige fantasieloze P °eg, waarvan er slechts weinigen ghnnen verwachten naar Rio te gaan. •et was de treurigste vertoning van een ^Gclse ploeg, die ik in jaren heb ge stand. Langzamerhand konden de oran jetruien zich zelfs aan de druk ont worstelen en met lange trappen en ook door goéd verbinden van de kleine Rij vers en Lakenberg werd het trio Schrumpf-Roosenburg-Clavan weer aan het werk gezet. Toch was het duidelijk dat onze de fensie vroeg of laat voor de overmacht zou moeten bezwijken, dat eens een schot van Shackleton, Mannion of Loft house te machtig zou zijn voor Kraak, hoe goed die zijn doel ook verdedigde. De vermoeidheid zou ook een woordje mee gaan spreken. Gestuwd door Dickinson en Quested en voorbereid door Shackleton en Mannion golfde de ene aanval na de andere op het Nederlandse strafschop gebied af. En ja, 17 minuten voor het einde trof een onhoudbare kogel van Lofthouse de roos. Bij een van de tal rijke Britse stormlopen kreeg de mid- voor een afgemeten pass van Wilfl Mannion voor zijn voeten en onhoud baar voor de wanhopig springende Kraak vloog de bal in de linker bo venhoek (10). Het was nu de vraag of Nederland in elkaar zou storten als een kaartenhuis. Maar, de Oranjemannen hielden stand. Het resolute spel van de achterhoede inspireerde ook de aanval tot volhou den. Bij een van de aanvallen werd Roosenburg in een kopduel met spil Leuty aan het hoofd gewond. Hij moest het veld verlaten, maar nog geen mi nuut later was hij terug, met zijn hoofd in een verband als een tulband en be groet door een hartelijk applaus. Juist op tijd om te zien hoe Kraak op fraaie wijze een scherpe kopbal van Walters onschadelijk maakte. Dit was zo ongeveer het laatste wa penfeit van deze wedstrijd. Glunderend verlieten de elf vermoeide maar tevre den Nederlanders hef veld. Glunderend omdat zij wisten dat zij met deze kleine eervolle nederlaag een uitstekende in druk by de Nederlandse en internatio nale voetbalwereld hadden gemaakt. Het moment waarop de Engelsen hun enige doelpunt maken. Nadat de Neder landse verdediging een aanval had afgeslagen, volgde onmiddellijk daarop een tweede, welke succes had. Lofthouse, de gevaarlijke Engelse midvoor, schoot onhoudbaar voor Kraak, de bal in het net. Naar wij uit Brussel vernemen heeft de Raad van Beheer van de Kon. Belg. Wielrijdersbond, ingaande op een ver zoek van de sportcommissie van die bond, besloten aan de renners van Ne derlandse nationaliteit tot nader order de deelneming aan wegwedstrijden te ontzeggen. Deze verbodsmaatregel kan eventueel tot de baanwedstrijden uitge breid worden. De K.B.W.B. heeft naar verluidt deze maatregel getroffen bij wijze van repre saille tegenover de Nederlandse Wielren Unie, die geen gevolg zou hebben gege ven aan het verzoek om tussenbeide te komen met het oog op de uitbetaling van prijzen en vergoedingen, die sedert ver scheidene maanden door Nederlandse organisatoren aan Belgische renners ver. schuldigd zijn. De N.W.U. deelt ons hieromtrent mede, dat de zaak in eerste aanleg gaat om de uitbetaling van Belgische renners en soigneurs. die aan de eerste Ronde van Nederland in 1948 hebben deelgenomen. De N.W.U. is in dezen bemiddelend opge treden, d.w.z. voorzover het de renners betrof. Die hebben echter het lange uit blijven van de uitbetalingen goeddeels aan zichzelf te wijten; er zijn er, die pas een jaar na afloop van de ronde met hun vordering kwamen en daardoor werd de afwikkeling van deze toch al zeer in gewikkelde geschiedenis het gaat im mers o.m. om de overmaking van devie zen zeer vertraagd. Overigens heeft de N.W.U. haar be moeiingen in dit opzicht geenszins ge staakt en het staat wel vast, dat geen vergunning voor het houden van een Ronde van Nederland in dit jaar zal worden verleend, indien de uitbeta. lingskwestie van de Ronde van 1948 niet eerst op bevredigende wijze is ge regeld. Advertentie Veel zaken, die aangekondigd worden als nieuw, zijn in hoofdzaak verbeteringen van bestaande dingen. Werkelijk nieuwe vin dingen zijn vrij zeldzaam Zo was de .eie- foon, vergeleken bij het oude seinstelsel, werkelijk nieuw. Het linoleum was een nieuwe vinding en de plastics en de gra- mofoon. Van al die producten bestond voor hun tijd niets, dat er ook maar op leek Datzelfde geldt voor een vinding van de laatste tijd. het ACTIEF WIT, dat is ver werkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Castella is geen verbetering van een be staand wasmiddel. Het is in zijn werking volslagen nieuw en wie het effect ziet, staat dan ook versteld. De was wordt zien derogen witter Gekleurd goed wordt letter lijk weer nieuw. Weefsels worden soepeler en veerkrachtiger. En wanneer men zegt, dat de wasbehandeling nu het Castella- tijdperk is ingetreden, dan mag men dat beschouwen als een overdrijving, die ge makkelijk te vergeven valt. Vervolgens is er een geschil over de betaling van Belgische renners, die in 1949 hebben deelgenomen aan de zoge naamde revanchewedstrijden van de Tour de France in Amsterdam, Rotter dam, 's-Hertogenbosch en Nijmegen. De N.W.U. had geen vergunning verleend voor 's-Hertogenbosch en Nijmegen, om dat de organisatoren in gebreke waren gebleven de gevraagde gelden te depo neren. De renners, die toen toch in beide steden uitkwamen, hebben dit dus op eigen verantwoording gedaan. Te Arvika in Centraal-Zweden werden internationale wedstrijden gehouden, waaraan onze landgenoten Kees Broek man, Gerard Maarse, Wim van der Voort en Anton Huiskes deelnamen. De uitslagen luiden: 1500 meter; 1. Maarse (Ned.) 2.32.4 (beste persoonlijke préstatie van dit seizoen); 2. Olsen (Noorwegen) 2.33.8; 3. Blomgren (Zweden) 2.35.9. 5000 meter: 1. Broekman (Ned.) 6.46.8; 2. Van der Voort (Ned.) 8.50.0; 3. Huiskes (Ned.) 8.57.2. Voor de Nederlandse competitie ont moetten HHYC en Ijsvogels elkaar op de matig bezette Hokij-baan. De Ha genaars misten Van Heeswijk wegens studieredenen, terwijl bij de Amsterdam mers Overakker wegens ziekte ontbrak. Daar het een Nederlandse competitie wedstrijd betrof, ontbraken ook de Ca nadezen bij HHYC en moest Amsterdam het zonder Lamarr stellen. Talrijke technische tekortkomingen werden in deze vrij matige wedstrijd ge toond en speciaal de beide achterhoeden waren slechts matig op dreef. In het eerste gedeelte van de strijd was Den Haag sterker, in het tweede deel waren de ploegen aan elkaar gewaagd. De laat ste speelperiode was voor de Amster dammers, hetgeen ook wel uit de tussen standen 31, 11 en 23 blijkt. In tal van landen houdt men zich be zig met de vraag of de Duitse motor renners weer tot de internationale wed. strijden zullen worden toegelaten, en zo ja, wanneer dit zal geschieden. Ook Ne derland is erbij geïnteresseerd, speciaal wij schreven hierover reeds in ver band met de T.T.-races te Assen. Er wordt in de internationale orga nisatie (F.I.M.) overwogen de Duitsers in ieder geval het sportieve recht te geven onder F.I.M.-reglementen te gaan rijden. Zij zullen dan kunnen meedingen naar het wereldkampioenschap en de organisatoren zullen hun inschrijvingen moeilijk kunnen weigeren, aldus zegt men bij de K.N.M.V. Daarvoor bestaat wel een mogelijkheid, maar dan zullen de bij de organisatie van het wereld kampioenschap betrokken bonden het eerst onderling eens moeten worden. De Zoon van fêric CS. KTi£ts.£,e.e. 11. Ditmaal wil het sombere gevoel niet meer wijken. Wanneer Eric haastig terug keert haar de zee worstelt hij daar tevergeefs meer Het geeft niet dat hij zich zelf voorhoudt dat zijn moeilijkheden voorbij zijn en dat niets hein immers kan weerhouden binnen enkele uren met het goud naar zijn burcht te trekken. Het kwade voorgevoel blijft en jaagt hem voort. Hij kan de zwarte schaduw, die plotse ling over zijn burcht gleed, niet meer uit z'n gedachten zetten. Als een onzichtbare dreiging blijft zij hem bij en maakt dat hij steeds sneller gaat lopen. Het laatste gedeelte legt hij zélfs hollend af. De boomgroei wordt dunner. In de verte hoort hij reeds het ruisen van de zee. Haastig springt hij langs de laatste rotsen en wringt zich door de struiken, welke hem van het strand scheiden; het strand, waar zijn schip op hem wacht.. En dan verstart de Noorman plotseling. Eindeloos wijdt ligt de zee voor hem. Wolken jagen langs de grauwe lucht en in de verte brult de branding. Doch zijn scherpe ogen hebben onmiddellijk het kleine zeil gevonden, dat reeds bijna aan de horizon is verdwenen. Een schipdat zich op topsnelheid verwijdert Hij behoeft niet eens in de richting te kijken waar de Chinese jonk gemeerd lag. Nu reeds weet hij dat het dreigende voorgevoel hem niet heeft bedrogen. Daargjnds verwijdert zich zijn goudschip. Op de drempel van het succes heeft het noodlot opnieuw toegeslagen. En machteloos moet hij aanzien, dat het goud, waarvoor hij zo vaak zijn leven op het spel heeft gezetin de verte verdwijnt. Een ogenblik staart Eric onbeweeglijk voor zich uit, en niemand zal ooit weten wat er op dat moment in hem omgaat. Maar zijn tanden klemmen zich op elkaar en onwillekeurig tast zijn hand naar het heft van zijn zwaard. Doch hij herstelt zich en wordt zichzelf weer meester. Dit brengt hem niet verder. Zoekend scheert zijn blik over het verlaten strand. Verlaten? Wat is dat voor eek zwarte vorm, die de golven daar traag aanspoelen? In een ogenblik is Eric's aan dacht gewekt en aarzelend treedt hij nader. Op het vochtige zand, half omstuwd door het water, ligt het roerloze lichaam van een man. En terwijl hij behoedzaam op de vooroverliggende figuur toeloopt vraagt de Noorman zich verrast af wie dat kan zijn HAARLEM, 22 Februari. Wil men de lichtwedstrijden in Haarlem hun aantrekkelijk karakter doen behouden, dan dient men voor het Haarlems elf tal naar sterkere tegenstanders uit te zien dan het Oostelijk elftal, dat heden avond zijn opwachting kwam maken op het practisch uitverkochte Haarlem terrein. Want de Haarlemmers hebben helemaal niet moeten vechten voor de monster-zege van 62, integendeel, het ging van een leien dakje omdat Haar lem in technisch en tactisch opzicht wel een klas beter speelde dan het Oostelij ke team, waarin behalve Moddejonge Jr. van Enschede en linkshalf Dyk- graaf van AGOVV feitelijk niemand was die zich boven de middelmaat kon verheffen. In het begin van deze krachtmeting was er maar één elftal dat speelde, Haarlem! Voordat de Oostelijken kruit hadden geroken had De Wette doelman Koper met een kopbal geslagen. Vijf minuten later noteerden we een kopbal van Roozen die de Oostelijke doelman te machtig was en het Oostelij lie elftal kon zich slechts herstellen doordat de Haarlemse ploeg na deze spoedig ver kregen 20 voorsprong het wat kal mer aan ging doen en vooral Van der Linden in de achterhoede zich enkele slordigheidjes permitteerde, welke tot tegenpunten moésten leiden. Er kwam er slechts één, van de voet van Modde jonge Jr., zodat met 21 gedraaid werd. Maar na de rust lieten de Haarlem mers niet slechts een voetbalshow zien, zij gaven tevens les in doelpunten ma ken. Het begon met Roozen, die op een fraaie pass van good old Kick was door gelopen en in volle ren doelman Koper passeerde. Een prachtige combinatie van vrijwel de gehele voorhoede besloot Kick met een afgemeten pass aan Roo- Advertentie KING'S zen en het was 41. Even later scoorde Kick zelf het vijfde doelpunt, in een po sitie, waarin negen van de tien aanval lers tegen' de doelman zouden hebben aangeschoten. Eén schijnbeweging van de oud-internationaal was voldoende om de Oostelijke doelman volkomen te klop pen. En Roozen zorgde voor het halve dozijn, ook al op een wijze welke we op onze voetbalvelden practisch niet te zien krijgen. Was het erg, dat Modde- jonge in de laatste seconden nog een kans kreeg om de eindstand op 62 te brengen? Hij deed het prompt en zo was het goed. Kort na middernacht had het Belgi sche koppel van SteenbergenBruneels met één ronde voorsprong de leiding in de Antwerpse Zesdaagse. Dit koppel had in 123 uur ruim 2691 k.m. afgelegd. De stand luidde: 1. Van Steenbergen Bruneels (België) 170 punten 2. De Kuysschcx (België)Arnold (Australië) 50 punten; 3. Lapébie (Frankrijk) Bruylandt (België) 49 punten. Met twee ronden achterstand: 4. KobletVanbu- ren (Zwitserland) 159 punten; 5. Schul- tePeters (Holland) 57 punten; 6. Thys- senBuyl (België) 32 punten; 7. Ryc- kaertDecorte (België) 30 punten. Met vijf ronden achterstand: 12. Van Vliet— Pelleziaers (Holland) 117 punten. Het troepenschip „Pasteur", met 4000 militairen uit Indonesië aan boord, zal Vrijdag omstreeks 13 uur bij de Maat schappij „Nederland" te Amsterdam aan de wal liggen. Onder leiding van de minister van Oorlog is er een uitvoerige conferentie geweest met alle groepen functionaris sen, die bij de ontscheping, zowel aan militaire als civiele kant betrokken zijn, over de vraag, of het mogelijk zou zijn alle 4.000 opvarende militairen nog in de loop van Vrijdagmiddag te debarke ren. Dit is onmogelijk gebleken. De er varing heeft geleerd, aldus deelt de Legervoorlichtingsdienst mede, dat de families der militairen het op prijs stellen hen overdag te verwelkomen bij aankomst thuis. T'chnisch is het on mogelijk alle militairen op die Vrij dagmiddag overdag te laten thuis ko men. Ook om andere reden is het niet doenlijk aan het begrijpelijk verlangen der militairen, om allen reeds Vrijdag thuis te komen, te voldoen. Indien het schip tijdig aankomt, zullen echter wel reeds op Vrijdag zoveel mogelijk militairen debar keren; men zal daarvoor moeten kiezen militairen, die in Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam wonen. Ook deze groepen zijn reeds zeer talrijk. De debarkatie van de overigen wordt Zaterdagmorgen vroeg begonnen- Er zijn maatregelen genomen om de militairen, die dus de nacht van Vrij dag op Zaterdag aan boord moeten doorbrengen, 's avonds op aangename wijze bezig, te houden. Naar men verwacht zal Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, te Vaticaanstad de mogelijkheid bespre ken van het vestigen van een Ameri kaanse legatie bij de Heilige Stoel, al dus meldt Reuter. De Kardinaal wordt in Maart te Rome verwacht, waarheeen hij een pelgrimstocht zal maken in het kader van het Heilig Jaar. De Amerikaanse Rooms-Katholieken staan er voor bekend, dat zij gaarne de instelling van een legatie zien in plaats van het stelsel van een persoonlijke ver tegenwoordiger van de president. De persoonlijke afgevaardigde van de pre sident, Myron Taylor, nam de vorige maand ontslag. Sommige protestantse Amerikanen zijn tegen een Amerikaan se vertegenwoordiging bij het Vati- caan. Advertentie 2 Gelukkig is de tijd van de grond stoffen schaarste voorbij en kunt U weer volop Wybert krijgen. Steeds heeft Wybert zijn kwaliteit gehandhaafd. Het beste voor Uw keelf Alléén in originele dozen. Ook wederom vefkrijgbaor: Wybert mei menthol Een hoge Tsjechische regeringsfunc tionaris, dr. Jiri Strich, is Dinsdag tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, omdat hy economische geheimen verkocht zou hebben aan een niet ge noemde Britse consulaire ambtenaar en een „Franse spionnageagent". Het Tsje chische persbureau, dat dit gisteravond meedeelde, voegde hieraan toe, dat nog een persoon tot levenslang veroordeeld was en twee vrouwen tot 22 en 25 jaar ge vangeni sstraf Het proces werd ten overstaan van de ambtenaren gehouden in het gebouw, waar Strich werkte. Tot levenslang werd verder veroordeeld Blazek, een handels bediende. Zijn vrouw Blazkova kreeg 25 jaar gevangenisstraf. Aloisie Skrivalova, die geïdentificeerd werd als een „be diende van een zeer belangrijke natio nale onderneming", werd tot 22 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Alle vier beklaagden werden oorspron kelijk ter dood veroordeeld. In ver band met de „verzachtende omstandig heden" en gezien het feit, dat geen van de vier reeds eerder veroordeeld was, werden de vonnissen verzacht. De minister van Justitie Alexei Cepicka heeft Tsjechoslowakije er gis teren voor gewaarschuwd, dat het be dreigd wordt door Tsjechische reac tionnairen, die door Amerika gesteund worden. In een artikel in het commu nistische weekblad Tvorba schreef hij; „De strijd tegen de reactie gaat voort". In de afgelopen weken heeft de ge controleerde pers herhaaldelijk ge schreven, dat de politie verleden jaar drie pogingen om de regering omver Dertig personen uit de omgeving van de gravin van Valencia, die open lijk het monarchisme steunt, zijn ge arresteerd, omdat zij de veiligheid van Spanje in gevaar zouden brengen. In officiële kringen wilde men de arresta ties niet bevestigen of tegenspreken. Met betrekking tot de aanstaande ge- zameniyke vlootmanoeuvres verneemt Arieta, dat de Atlantische vloot der Ver enigde Staten (schepen en vliegtuigen) zich ongeveer midden Maart in het ge bied van de Caraïbische Zee zal voegen bij Nederlandse, Engelse en Canadese eenheden voor duikbootafweer- en lucht verdedigingsoefeningen. De gecombi neerde Engels-Canadees-Amerikaanse manoeuvres zullen de „operatie-Caribex" worden genoemd en zullen worden ge houden in een gebied, dat zich uitstrekt van de Antillen tot Noord-Carolina. door PATRICK PUKCELL 58 Voor een kort ogenblik schudde McGinn, onze zeeman van de getijloze wateren, zijn alcoholisch coma van zich af. „Joshie Dyle! Joshie Dyle! Beste ke rel! Lieve jongen! Het spijt me dat ik je in zo'n gezelschap zie" zijn wate rige ogen keken verwijtend „maar je bent welkom, Josheen, even welkom als de bloemen in Mei bloemen in Mei. Wat wil je hebben?" Connory de ketellapper knipoogde te gen mij en ik knipoogde tegen Connory de ketellapper. Toen wendde ik me weer tot de met bier bezwaarde zeeman. „Neen zeeman, drinken doe ik van avond beslist niet meer. Een andere keer Maar ik zal je vertellen wat ik hebben wil. Ik zou best iets voelen voor een liedje." Ten langen leste had een van de lui uit de buurt zijn spraak weer terug. „Dat is een goed idee, verdorie! Voor uit zeeman, zing een liedje voor ons, jij bent de man, die het kan". De zeeman s'toottte enige onbegrijpe lijke geluiden uit en kondigde aan: „Op speciaal verzoek van meneer Joshie Dy le!" Hij gooide zijn hoofd achterover en bulkte plotseling een reeks geluiden uit, met hier en daar enkele woorden en nog wat minder melodie. was donker strijd voorbij Sackville street de maan die scheen stond alleen dappere mannen sterven wij vochten voor Ierland, edel en oud, de harp en de klaver, groen, wit en goud. Het gedruis stierf weg tot een zacht geklok; de zeeman zocht nieuwe harmo nieën in zijn glas. De twee uit de buurt grinnikten en bromden aanmoedigend. „Nog wat for ser, zeeman! Laat je niet kennen!" Connory keek naar mij en haalde zijn schouders op. Ver op de achtergrond stonden Cassidy en zijn vrouw zwijgend te loeren. Het kind lachte hoog en schril. Het vond echter geen aanmoedi ging bij de volwassenen en zijn lach trilde en stierf uit. De zeeman begon, zo goed en zo kwaad als hij kon, weer te zingen, ais zingen tenminste het goede woord was. ik zag een strijder hij lag heeft gezegd; oud, God zegen mijn thuis in Sweetipprary en zegen de zaak waar ik voor vecht. Deze keer vielen we, om he't bezwij kende lied weer op dreef te helpen, al lemaal met het refrein in; de twee boe ren galmden de woorden uit terwijl ze met hun schoenen de maat trapten. Ik sloeg er mij met vuur doorheen, broe derlijk met de anderen vereend. Conno ry de ketellapper zong niet, maar floot de melodie, een hoog melodieus fluitge- luid, dat kwinkeleerde en vibreerde, dat vagabondeerde door al de cadensen heen, dat met iedere voorslag vol sym pathie meetrilde. Wij vochten voor Ierland, edel en L de harp en de klaver, groen, wit en goud. Ik keek naar de klok, maakte mijn glas leeg, en sloeg de zeeman op zijn schouder, voor hij adem genoeg kon krijgen om weer aan een nieuw couplet te beginnen. „Goed zo, zeeman!" prees ik hem. „Jij bent het nog niet kwijt. Je lijkt wel een lijster." Ik keerde mij naar de deur, terwijl ik mijn jas toeknoopte. „Potdorie mannen, 't is een lange, donkere weg van hier naar Carrigmi- chael en ik denk dat, hoe eerder ik vertrek, hoe eerder ik hem achter de rug zal hebben. Goeden avond samen." De boeren gromden in hun kelen iets wat zowel een heilwens als een vloek kon zijn. De zeeman drong er vergeefs op aan, dat ik zou blijven en nog een paar potjes drinken; daarna wuifde hij mij dan maar zijn zatte afscheidsgroet. Connory echter, die plotseling uit zijn roes scheen te zijn ontwaakt, sprong overeind en riep me na. Voor ik aan de deur van de gelagkamer gekomen was, had hij me al ingehaald. „Als je recht op Carrigmichael aan gaat, zeg, dan ga ik dezelfde kant op. Ik loop zover mee, jongenlief." Hij keerde zich nog eens naar de drie bij het vuur: „Nou, het beste, heren! Ik hoop en ik wens dat de boom nog niet geplant is, waar één van jullie zijn doodkist uit zal krijgen." Cassidy maakte behoedzaam de straat deur open en tuurde naar buiten, de duisternis in ,,'t Is zacht, mannen," zei hij, „maar je zult de eerste week nog geen flinke regen zien." „Hebben we vóór Zondag ook niet nodig," antwoordde ik, terwijl ik langs hem heen stapte, met Connory vlak op mijn hielen- „Het beste," zei Cassidy. „Het beste," zeiden wij, terwijl we ons samen in beweging zetten, voortmar- cherend langs de vochtige straatweg, die in Zuidoostelijke richting op Mooncoin en de rivier aanloopt. Een heel eind gingen we zwijgend voort: „Ik heb een dag gehad!" merkte Con nory plotseling op. „Ik tippelde vroeger van hier naar Cork, jongen, licht of donker, en taalde niet naar een betere kameraad dan mezelf. Maar verdraaid. ik ben bang dat de jaren me te pakken gaan krijgen En er is één ding waar ik van kapot ga, tegenwoordig. Ik heb er het land aan, 's nachts alleen over de wegen te lopen. Er zijn te veel oude vrienden van me, die dood en begraven zijn en die er nu op gesteld zijn om met me mee te wandelen." Ik keek hem ontsteld aan. „De goedkope whiskey stijgt je te veel naar je hoofd, Teddy," verzekerde ik hem. „Jij bent de laatste man in Ierland, die ik er ooit van zou verden ken bang voor geesten te zijn." „Bang voor geesten ben ik niet." Hij spuwde om zijn woorden kracht bij te zetten. „Ik ben nog nooit voor een le vend mens bang geweest, behalve voor één, en in dat ene geval, jongen, was ik ook werkelijk benauwd, dat vertel ik je, maar voor geen mens die dood en gestorven is ben ik bang. En toch, als je ooit nog eens de weg op moet, wat God moge verhoeden, dan zul je, als je oud wordt, zien dat het een eenzaam iets is om wegen af te sjouwen met alleen de overleden gelovigen om je gezelschap te houden." Hij stond stil om een soort zwart stompje van een aarden pijp aan te steken; zelfs onder het aansteken filo sofeerde hij verder. „Te veel herinneringen, m'n jongen. Een beroerd ding om mee opgescheept te zitten voor ieder mens, of hij nu oud of jong is, arm of rijk, een sterke boer of maar een rondtrekkende ketellapper." (Wordt vervoegd) te werpen heeft ontdekt en voorkomen. Zij verklaarde, dat deze samenzwerin gen door de Amerikaanse ambassade in elkaar gezet waren. Tegelijkertijd besteden de dagbladen veel aandacht aan het proces van de Amerikaanse zakenman Vogeler. In de kranten van gisteren stonden lange te legrammen uit Bulgarije over de arres tatie van vijf Bulgaren, die militaire, politieke en economische inlichtingen aan Amerika verstrekt zouden hebben. Op opvallende wijze werd tevens ge publiceerd, dat de Amerikaanse legatie in Sofia een centrum van samenzwerin gen en spionnage tegen de volksrepu bliek Bulgarije zou zijn. Britse troepen hebben met tanks in gegrepen om een einde te maken aan de onlusten, die Dinsdag en gisteren op nieuw in de buitenwijken van Asmara in Eritrea zijn opgelaaid, nadat Dinsdag reeds 22 doden gevallen waren. Gisteren werden verschillende woonhuizen van Mohammedanen in brand gestoken. Vol gens de laatste berichten zijn thans in totaal 30 personen gedood en 130 ge wond. De onlusten begonnen te Ambaderho, toen Shifta's (pro-Ethiopische terroris ten* handgranaten wierpen in een stoet van 4000 Mohammedanen, die de begra fenis bijwoonden van de stationschef van Ambaderho, die de dag te voren door een Shifta was gedood. Toen de Mo hammedanen, die te Ambaderho waren gedood, naar Asmara werden gebracht om te worden begraven, begonnen de gevechten ook daar. Gisteren werd op de markt gevochten en ontploften dicht bij de Europese wijk tien handgranaten. U.P. meldt, dat volgens betrouwbare katholieke bronnen in Praag, in de af gelopen twee weken drie katholieke abten door de Tsjechische politie zyn gearresteerd. Een hunner, Josef Tyl van het Tepla-klooster by Marianske Lazne (Mariënbad) werd op 14 Februari gear resteerd, nadat zestig gewapende politie mannen het klooster hadden doorzocht. Tyl, zo voegden bedoelde bronnen hier aan toe, heeft vijf jaar in het beruchte Duitse concentratiekamp Buchenwald doorgebracht tezamen met Alexej Ce picka, de huidige Tsjechische minister van Justitie, die tevens aan het hoofd staat van het ministerie van de staats kerk. De Sovjet-autoriteiten te Berlijn heb ben gisteren bekend gemaakt, dat zy hun politiemacht in de Westerse geal lieerde sectoren zullen uitbreiden. „Taglicbe Rundschau", het officieel or gaan van het Rode leger, zegt, dat man nen tussen 17 en 22 jaar gevraagd wor den voor de „belangrijke taak" de West- Beriynse spoorweginstallaties tegen sabo. teurs te bewaken. Bij het begin van de geallieerde be- zetitng in 1945 werden de spoorwegen van de stad in alle sectoren onder Sovjet-controle geplaatst. Er werd een speciale spoorwegpolitie opgericht, die slechts jurisdictie heeft op bezit der spoorwegen. De „Rundschau"' vertelde, dat dagelijks meer en meer saboteurs die het leven der passagiers in gevaar brengen, gegrepen worden. De algelopen tien dagen werden"~23 „gangsters" ge pakt, die hun verdiende straf zullen krij gen na een openbaar proces, dat in het hoofdkantoor der spoorwegen gehouden zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3