LABOUR TOT NU TOE AAN DE KOP Labour 185 zetels; conservatieven 127 zetels; liberalen 1 zetel m Ruésen zouden in Juni waterstof bom tot explosie gebracht hebben PRINSESJES STUDEREN IN DE KONINKLIJKE TREIN BOTSING TUSSEN NEDERLANDSE INDONESISCHE MILITAIREN EN Tot hoofd en hart v. Eén dode en verscheidene gewonden Het weer VERGOEDING OORLOGSSCHADE Resultaten verkiezingen in Engeland DE COMMUNISTEN LIJDEN VERLIES Verkiezingsvaria Nog geen wijziging van Indon. valutakoers VIOOLTJES VOOR CHURCHILL Negara Zuid-Sumatra ontbonden Grote keten van de Azteekse adelaar Ontploffing zou gemaskeerd zijn door die van een atoombom Uiterste geheimhouding bewaard 4000 MAN INEENS GEREPATRIEERD Beatrix schrijft brief aan vader van meer dan 56 velletjes Margarine in Gouda 18 cent per pakje VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24701 LONDEN, hedenmiddag Hedenochtend begon men met het tellen van de stemmen in de resterende 302 kiesdistricten. Om vijf uur zou de ver kiezingsuitslag officieus bekend zijn. Tegen de middag was de stand: 185 Labour, 127 conservatief en 1 liberaal. In politieke kringen meende men hedenochtend, na het bekend worden van de eerste 266 resultaten, dat de conser vatieven niet langer een effectieve meerderheid kunnen verwachten. Het gunstigste resultaat, waarop zij nog hopen, is een winst van Labour met een te geringe meerderheid om in het zadel te kunnen blijven, in welk geval spoedig nieuwe verkiezingen zouden volgen. De eerste 266 uitslagen leverden wederom een treffende illustratie van de disproportie tussen zetels en aantal uit gebrachte stemmen onder het Engelse kiesstelsel. Labour met 6.120.619 stemmen verwierf 163 van de 266 zetels, ter wijl de gezamenlijke oppositie mei 6.485.818 stemmen slechts 103 zetels behaalde. Hoge Commissaris zal worden geraadpleegd Attlee achter kunstblo emen Mexicaanse onderscheiding voor H. M. de Koningin ONTHULLINGEN OVER DE H-BOM Hongarije zet door Geen nieuwe poging tot toenadering „Pasteur" in Amsterdam H. Vader goeddeels hersteld Wet op de materiële oorlogs schaden afgekondigd Bij blauwe hemel en veel sneeuw Zeepost voor Oost en West n. BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: I. 3. W Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: Ml'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden meaedelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Het meest opmerkelijke aan de tot heden gepubliceerde resultaten is de overtuigende wijze waarop de liberalen hun groots opgezette campagne bezig zijn te verliezen. Nauwelijks begonnen de eerste resultaten binnen te komen of er bleek, dat in het ene district na het andere liberale borgstellingen verloren waren gegaan, dat wil zeggen, dat de candidaten minder behaalden dan 1/8 van het totaal uitgebrachte stemmen. Om twee uur hedenmorgen hadden de liberalen reeds 70 borgstellingen verlo ren. Ook de communisten verloren tal rijke borgstellingen en Piratin, één van de twee communistische leden van het ontbonden Lagerhuis, werd in zijn kies district verslagen. Nauwelijks waren gisteravond om 9 uur de stembureaux gesloten, of de bussen g'.igen open en de telling begon; de tel ling om het leiderschap in Engeland voor de komende vijf jaren. Joseph Koster uit Cambridge, die de aanvallige leeftijd van 102 jaar bereikt heeft, wist gisteren nog niet op wie hij zou stemmen. Wat hij beslist wel wist was op wie hij niet wilde stemmen. Dit lot trof de liberale candidate Frances Josephy. „Een vrouw in het parlement, nee, dat staat niet" zei de oude heer. Een ingenieur, die kort geleden van heeds naar Bournemouth overgeplaatst werd, charterde een vliegtuig om naar Leeds te vliegen. Het kostte hem 40 pond, maar hij zei: „Dat is het waard." Hy stemde op de conservatieven. Een groep kiezers, die stond te wach ten, totdat Churchill zou aankomen om zijn stem uit te brengen, vermaakte zich met het opschrift op een auto, die voor het bureau stond. „Over ongedierte gesproken: Kies ze." De vorige week. heeft de minister van Volksgezondheid Aneurin Bevan de conservatieven „ongedierte" genoemd. Aan de gevel van het hoofdkwartier van de conservatieve partij zijn werk- lieden bezig met reparatiewerkzaamhe- dem Om de stijgerivaarop zij bezig zijn, hangt een dekzeil en daarop had den grappenmakers gekalkt: „otemt Labour." Dertienduizend ouden van dagen, die in tehuizen nabij Liverpool wonen, to gen gistermorgen welgemoed op weg om hun stem uit te brengen. Zestig van hen werden in rolstoelen gereden. Ve len waren de 90 reeds gepasseerd. Daar de Koning en Koningin van En geland niet mogen stemmen, verliep het dagelijks leven in Buckingham Pa lace ais op andere dagen. De Koning ontving een aantal officiële bezoekers en wikkelde staatszaken af. Toen Attlee gistermorgen het stemlo kaal verliet lichtte hij even zijn hoed voor een oude dame. „Wat een aardige man", zei zij tot een gezellin. „Wie zou dat zijn?" In Leatherhead bracht een veteraan van 82 jaar uithet Britse leger zijn stem uit en zei: „Ik heb gestemd op die oude vecht jas Winston Churchill, maar het kan me niet schelen wie 't wint, als de prijs van het bier maar naar beneden gaat." Churchill maakte het zich vanochtend in de huiskamer van zijn Londense woning te Hyde Park te gemakkelijk om de uitslagen te vernemen. Hij had speciale telexmachines laten installeren. Een kiezer te Bristol kwam., na enige tijd in het stemhokje te hebben ver toefd, zijn biljet bij de voorzitter van het bureau inleveren met het verzoek, hen een nieuw te willen geven. „Sorry," 2ei hij, „ik dacht dat ik een biljet voor öe voetbalpool stond in te vullen. Dat doe ik altijd Donderdags Onder de 266 tot heden gekozen can didaten bevinden zich 17 socialistische ministers, waaronder Attlee, Bevin, Cripps, Bevan en Morrison, en meerdere onderministers. Crcech- De minister van Koloniën, Jones, verloor zijn zetel. Ditzelfde lot trof de advocaat-generaal Soskice en de ondersecretaris van ko loniën. Ook twee parlementaire secreta rissen hebben het lieve politieke leven gelaten. Van de socialistische zondenbok- ken, die tijdens het leven van het vorige parlement uit de Labourpartij werdeji gestoten, hebben de medereizigers Pritt en Platts-Mills hun zetels verloren. Randolph 'Churchill de zoon van Win ston, werd verslagen door zijn socialis tische tegenstander Michael Foot. Alles wijst er op dat de opkomst naar de stembus overweldigend groot is ge weest. Terwijl in 1945 73 pCt. naar de stembus ging, blijkt dat in de eerste 266 districten, waarvan de resultaten be kend werden, bijna 85 pet. van de kiezers hun plicht vervulden. In een enkel district bedroeg het percentage meer dan 90. De stemming verliep gisteren rustig. Er vallen geen incidenten te melden. Doch in het kiesdistrict Coventry deed zich de merkwaardige situatie voor, dat om 8.30 uur in de avond, een half uur vóór het sluiten van de stembureaux, meerdere bureaux geen stembiljetten meer hadden dank zij de onverwacht grote opkomst. Kiezers, die dientengevolge niet in staat waren hnn stem uit te brengen, lieten hun naam en adres achter. Er bestaat een mogelijkheid dat te Coven try nieuwe verkiezingen zullen moeten Worden gehouden. Grote mensenmenigten verdrongen zich vannacht, ofschoon het onafgebro ken regende, in Piccadilly-Circus en Tra falgar Square, waar onder de begelei ding van luid geloei, ontploffende voet zoekers en het geblèr van trompetten de uitslagen bekend werden gemaakt op grote schermen. Het standbeeld van de kwetsbare Eros in het midden van Pic cadilly-Circus was voor deze gelegen heid in de bekende houten hansop ge stoken. In een Nederlands legercommuniqué wordt verklaard, dat zich Donderdag te Bckassi, 48 kilor van Djakarta, een gewapende botsh. heeft voorgedaan tussen een Nederlands gewapend con- vooi en een eenheid van het Indone sische leger. Een Nederlandse soldaat is gedood en verscheidene zijn gewond. Er zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. De UNCI heeft een onderzoek naar het incident ingesteld. Inmiddels berichten de plaatselijke bladen, dat de Indonesische regerings troepen hun zuiveringsactie tegen de Darul Islam in het gebied van Sema- rang voortzetten. Gemeld wordt, dat twee leden van de strijdmacht der Da- rul Islam zijn gedood en een onbekend aantal gevangen genomen. Leden van deze groep zouden er in geslaagd zijn te infiltreren in het gebied van Tegal aan de Noordkust van Java. Woensdag heeft een delegatie van de Partai Negara Sumatera Timur aan de wali negara, dr. Mansur, te Medan, een resolutie aangeboden, waarin op zeer scherpe wijze afkeuring wordt uitgesproken over het optreden der genen. die met illegale middelen de eenheid trachten te verbreken. In de resolutie wordt aangedrongen op een krachtige handhaving van de wet en het De Indonesische minister van Finan ciën heeft verklaard, dat hjj „voorlopig niet van plan is" wijziging te brengen in de bepalingen, die de koers van de Indo nesische valuta ten opzichte van de buitenlandse regelt. Hij voegde hieraan toe, dat „zekere maatregelen worden overwogen om het huidige tekort aan buitenlandse valuta in Indonesië te ver lichten, maar dat een definitieve beslis sing nog» niet genomen is". Zouden er nieuwe bepalingen komen, dan zullen de Nederlanders zich zeker niet teleurge steld behoeven te voelen. De Nederlandse Hogo Commissaris wordt, voordat zulke maatregelen worden getroffen, geraad pleegd, aldus de minister. Winston Churchill werd toegejuicht door een menigte van verscheidene hon derden mensen toen hij heden kort na de middag in St. Stephens Hall in de buurt van zijn Londense woning zijn stem uitbracht. Onder de menigte bevond zich de conservatieve candidaat in Churchill's kiesdistrict Churchill zelf is candidaat in Wood ford in de buitenwijken van Londen. De 75-jarige premier uit de oorlogstijd tikte een klein meisje, dat hem een tuiltje viooltjes en sneeuwklokjes aanbood, liefkozend op de wang. Churchill be antwoordde bij zijn vertrek de toejui chingen van zijn bewonderaars met he* V-teken. Clement Attlee heeft de ochtend, de middag en de vroege avond gisteren doorgebracht in zijn district West Wal- thamstow. Hij reed rond in de elf jaar oude auto van de familie Attlee. Zijn vrouw Violet zat aan het stuur. Hij werd uitbundig door zijn aanhangers toege juicht. Op de ruiten van zijn wagen, die met een zilveren hoefijzer en kunst bloemen versierd was, stond te lezen: „Stem op Attlee". nemen van duidelijke maatregelen voor het in stand honden der negara Suma tera Timur. Er wordt verder in gezegd: „Tweehonderdduizend leden van de Partai Negara Sumatera Timur staan volledig achter deze resolutie in het be sef van de moeilijkheden, waarvoor de regering der negara zich in verband met de huidige politieke strubbelingen ziet geplaatst". De Legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „In een deel van de pers is dezer dagen het gerucht gepu bliceerd, als zouden rampokkers het ere-veld der gesneuvelde Nederlandse militairen te Surakarta hebben ge schonden. Blijkens inlichtingen, welke de Le- ger-voorlichtingsdienst ontving van het hoofd van de Legergravendienst inIn donesië, mist dit gerucht eike grond. Alle militaire graven in Midden- en Oost-Java zijn overgebracht naar de ere-velden te Semarang en Surabaja. zodat zich te Surakarta geen enkel graf van een Nederlands militair meer be vindt en er dus van schending der graven geen sprake kan zijn. De raad van Zuid-Sumatra heeft de resolutie tot ontbinding van de Negara aangenomen met 25 stemmen tegen twee blanco. Winston Churchill werd omstuwd door een grote groep aanhangers, toen hij uit zijn auto stapte om in Kensington te Londen zijn slem uit te brengen. De president van de Verenigde Staten van Mexico, dr. Miquel AIcma, heeft aan H. M. Koningin Juliana de grote keten van de Mexicaanse orde van de Azteekse Adelaar verleend, als bewijs van de ge voelens van grote vriendschap van de president jegens Hare Majesteit, alsmede van hartelijke betrekkingen, welke tus sen de regeringen der volken van beide landen bestaan. De grote keten van de Azteekse Adelaar is de hoogste rang van de Mexicaanse orde en wordt alleen aan souvereincn en staatshoofden verleend. Prins Bernhard is Donderdag met zijn eigen vliegtuig van Curaqao in Merida in Mexico aangekomen. Vandaag zou hij doorvliegen naar de Mexicaanse hoofd stad. Do Prins heeft gisteravond een tocht gemaakt door Merida, een receptie bij gewoond en een korte radiotoespraak gehouden tot de bevolking van Yucatan. Ter gelegenheid van dit bezoek zal de Mexicaanse radio een speciale uitzen ding verzorgen. Waarschijnlijk zal Prins Bernhard zich in een boodschap tot het Mexicaanse volk richten. Kenneth de Courcy, de hoofdredacteur van het maandblad „Intelligence Digest", heeft gisteren in een verklaring voor de pers beweerd, dat de Kus sen in Juni j.l. een atoombom tot ontploffing gebracht hebben om een explo sie van een waterstofbom te camoufleren. Deze mededeling van Kenneth de Courcy volgt op zijn bewering van begin Februari, dat Rusland de eerste waterstofbom ter wereld tot ontploffing gebracht zou hebben. Hij heeft toen geen bijzonderheden over de tijd en de plaats verstrekt. Van geen enkele zijde zijn de beweringen van De Courcy bevestigd, terwijl men van officiële zijde er geen commentaar op wil geven. De Courcy verklaarde, dat een func tionaris, genaamd Voznessensky, die vroeger voorzitter van het Russische staatsplanbureau en vice-voorzitter van de ministerraad was, de leiding had van deze tweede groep geleerden. Volgens De Courcy is het „ministe rie voor de constructie van onderne mingen voor werktuigmachines" ver antwoordelijk voor het researehwerk. „De Russische generale staf be schouwde de veiligheid in het geval van de tweede bom van veel groter be lang dan by de eerste." De Courcy heeft voor verscheidene Britse en inter nationale concerns geheime inlichtin gen verzameld. De Courcy heeft het vorig jaar de aan dacht op zich gevestigd door zijn voor spelling, dat Rusland de eerste atoom bom in 1949 tot ontploffing zou brengen. Deze voorspelling is achteraf juist ge bleken. Hij beweert een verbindingslijn met Rusland te hebben. Voor zover bekend staat hij niet in contact met de Britse regering of de Britse inlichtingendien sten. ..Tot dusver is geheim gebleven, dat In ïuni 1949 twee bommen ontploft zijn en niet één," stond in de verklaring van De Courcy, welke zijn secretaris in Lon den gisteren verstrekte. De Courcy is zelf op het ogenblik in Estoril in Portugal. „De tweede bom werd vervaardigd door een groep geleerden, welke onafhanke lijk werkte van de groep geleerden, die de atoombom ontwikkelde. Deze tweede bom werd vervaardigd in een weten schappelijk centrum, waarvan het be staan aan slechts zeer weinigen bekend is. Zelfs niet ieder lid van het Politburo was bekend met het werk van deze tweede ontwikkelingsgroep. Over de tweede bom, welke in Juni 1949 tot ont ploffing werd gebracht, werd de uitersle geheimhouding bewaard en de ontplof fing werd gemaskeerd door de proef met de atoombom, welke ongeveer gelijktijdig plaats vond. De Hongaarse regering heeft in twee nota's aan de legaties van Engeland en de V.S. te Boedapest geëist, dat het diplomatieke personeel te Boedapest van beide landen wordt ingekrompen en dat de Britse en Amerikaanse func tionarissen, die genoemd zijn in het spi- onnageproces tegen Vogcler en Sanders, worden teruggeroepen. De beide landen moesten „de logische conclusie" trekken uit het noemen tijdens het proces van een aantal namen, zo werd verklaard. President Truman heeft gisteren op t-en persconferentie verklaard, dat hij geen termen aanwezig achtte om een nieuwe toenaderingspoging tot Rusland te doen met betrekking tot de instelling van internationaal toezicht op atoom wapens. De president zei, dat de specta culaire plannen, die in het Congress wa ren geopperd, hun doel niet zouden be reiken. Hij verklaarde nogmaals, dat de V.S. alle mogelijke pogingen hadden ge daan om middels de Ver. Naties tot overeenstemming met Rusland te gera ken. De democratische Amerikaanse sena tor Tydings heeft gisteren in de Ameri kaanse senaat opnieuw gepleit voor een ontwapeningsconferentie voor de gehele wereld, omdat volgens hem een verbod op de productie van waterstof- en atoom, bommen alleen zou leiden tot de vernie tiging van de democratische wereld. Senator Tydings, de voorzitter van de senaatscommissie voor de gewapcr/Ie macht, zei, dat indien Rusland de voor stellen voor een verbod van atoom- en waterstofbommen zou aanvaarden, wel ke op het ogenblik bij de V.N. aanhangig zijn, dit een geweldige vermindering van de militaire kracht der V.S. zou beteke nen, zonder dat daar tegenover een ver laging in de militaire macht van Rus land staat. Verwachting tot Zaterdagavond: Voor de Noordelijke provincies: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. Temperaturen dalend tot dicht bq het vriespunt. Voor de rest van het land: Meest zwaar be wolkt met plaatselijk nevel of mist en af en toe enige regen of motregen. Meest zwakke veranderlijke wind. Iets kouder. Zon: 7.36—18.12. Maan: 10.13—3.08. (Van onze verslaggever) Om ongeveer kwart over tien van morgen gleed het Franse passagiers schip „Pasteur", de Nederlandse vlag in top, langzaam de sluis van IJmuiden binnen. Duizenden mensen, die zich met spandoeken „Welkom Thuis" langs de kant hadden op gesteld, ontlaadden, na een onverwacht lang wachten in de traag sicpelcnde regen, hun ingehouden geestdrift in een frenetiek gejuich, dat de vierdui zend repatriërende soldaten gold, die zich aan boord van het immense ge vaarte de „Pasteur" is het grootste schip, dat ooit de Amsterdamse haven aandeed bevonden. Maar ook de jongens van hun kant zij hingen in massa over de reling en er was zelfs geen patrijspoort, waar niet minstens twee hoofden door staken lieten zich niet onbetuigd. Zij wuifden en riepen en van alle kanten klonken verraste kreten van herkenning. Twintig minuten duurde het voor de Pasteur ge schut was; daarna stoomde zij langzaam op naar Amsterdam. Z. H. de Paus zal heden, na een onder-, breking van tien dagen wegens ziekte, zijn audiënties hervatten. Zij zullen van daag beperkt blijven tot speciale en particuliere ontvangsten, maar het is mogelijk, dat de Paus Zaterdag al een algemene audiëntie houdt. Hij is goed deels hersteld van de lichte influenza, maar zijn stem is nog zwak. In Staatsblad K 31 is afgekondigd de wet op de materiële oorlogsschaden. Zij is vandaag, 24 Februari, in werking ge treden! Eigenlijk is gisteren de vacantic van de Koningin en de prinsesjes te Sankt Anton pas goed begonnen. Al les schijnt mee te werken om er een paar heerlijke, onbezorgde weken van .te maken. Er is des nachts een vers pak sneeuw gevallen en hoewel de temperatuur gedaald is tot twaalf graden onder nul, is de kou niet hin- deriyk, want er schijnt een weldadig aandoende zon. Daarom had de Ko ningin zich reeds vroeg in haar ski- pak gestoken en begon zü de dag met een wandeling. Onderweg wierp zij echter vlug nog even een blik in de koninkiyke trein, waarin de prin sesjes sinds half negen reeds yvcrig aan het studeren waren, geholpen door mevrouw Pennink. Wij zijn daar eens een kijkje gaan ne men en het eerste, wat Beatrix tegen ons zei, toen we binnenstapten, was: „Denk er om, we moeten verder werken hoor", en ze boog zich metterdaad die per over haar boeken en dreunde de elfde les van haar Franse leerboekje op: „La mer est bleue, le ciel est pur, l'air est si doux, le blé est mur, c'est l'été". Ja, de hemel is blauw, maar zomer is het allesbehalve, al schijnt de zon zó fel dat een zonnebril geen overbodige luxe is. En terwijl Trix een gedichtje opzegt, baant de Arlbergexpress zich zuchtend en gillend een weg door de tunnel van de door de sneeuwval onbe gaanbare Arlbergpas. Het valt niet mee zo je huiswerk te moeten maken, terwijl je ogen door het venster van de wagon de verblindende, uitdagende sneeuw ont moeten, waarop de skiërs in duizeling wekkende vaart met redelijk succes trachten de Arlbergexpress de loef af te steken. Je leert Duitse en Franse woordjes, je legt een stuk papier op de woorden in de vreemde taal of anders om en als je net op de helft bent, spat een goed gerichte sneeuwbal uiteen op de vensterruit, waarvoor je zit te wer ken maar je mag de uitnodiging met aannemen, want je zit voor je over gang van de „groene klasse" in de school van Kees Boeke naar de „gele klasse Het is e»n ideale oplossing geweest de trein mea te nemen, waarin zoveel werkcoupé's zijn ingericht. De leer boeken liggen er links en rechts. We hebben één zo'n boek even opgepakt en er een ogenblik in gekeken. In het rekenboek van prinses Beatrix von den we: 2/5 van mijn knikkers is 30 knikkers. Hoeveel Knikkers heb ik? Maar dat zijn sommen, waarvoor prin ses Beatrix' haar hand niet meer om draait. Prinses Beatrix leert sneller dan Ire ne, zegt mevr. Pennink, en de kleins Margriet gebruikt haar vingers nog bij het rekenen. „Hoeveel is vijf min drie?", vraagt mevr. Van Maasdijk haar en het antwoord komt, nadat „Pietie" met haar rechterhand drie vingers van haar lin ker heeft afgeteld en omklemd. Zo studeren de prinsesjes gczamenlyk in de Koninkiyke trein, die voor het stationnetje in Sankt Anton staat, eike ochtend twee uur lang. Trix is nu met een opstel bezig over haar belevenissen hier in Sankt Anton. Dat kost haar geen moeite, want vorige week maakte ze er Iedere morgen van half negen tot half elf maken de Prinsesjes Beatrix en Irene huiswerk. Dat gebeurt in de Koninklijke trein, die voor het stationnetje van Sankt Anton staat. nog een van56 velletjes. Een brief aan haar vader geldt ook als opstel en de brief, waarmee prinses Beatrix thans bezig is, bedreigt het record van de 56 velletjes ernstig. Doe anderen geen pijn of leed. zijn evenveel mens als gij. Zij Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw- Guinea m.s. „Wilem Ruys" (6 Maart); An tillen s.s. „Stuyvesant" (25 Febr.); Antillen m.s. „Hydra" (2 Maart): Suriname s.s. „Cot- tica" (1 Maart). (Van een bijzondere medewerker) Met betrekking tot de wet op de materiële oorlogsschaden willen wij vandaag wijzen op een uiter mate belangrijk practisch aspect daarvoor. Voor de werking der-wet en haar in vloed op het maatschappelijk leven zal n.l. beslissend zijn de wijze waarop zij door de ambtelijke instanties wordt uitgevoerd. De uitvoeringsvoor schriften moeten nog worden vastge steld. maar de inhoud van die voor schriften onttrekt zich aan de directe invloed van de volksvertegenwoordi ging. In de Eerste Kamer is de beducht, heid uitgesproken, dat de wet schriel zou worden toegepast en dat de bureau cratie daarin ook een rol zou spelen. De regering zegde toe dat de wet loyaal, maar niet royaal, zou worden uitge voerd. De beduchtheid van de Eerste Kamer was niet ongegrond. Het is de grote verdienste van het katholieke Eerste Kamerlid Kraaijvanger, dat hij de aandacht heeft gevestigd op het ge vaar. dat de eis van herbouw naar aard en grootte gelijk aan het verloren ge- gane (qp straffe van onthouding van financiële faciliteiten, omdat men dan „bouw" en geen „herbouw" aanwezig acht), de mogelijkheid schept om de wet zó toe te passen, dat vele bona fide herbouwplannen onmogelijk tot uitvoering kunnen komen omdat geringe afwijkingen voorkomen in aard en grootte. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting wees die veronder stelling van de hand en betoogde, dat deze beperking nodig was om te voor komen dat men bijvoorbeeld zoals geprobeerd is voor een verzameling schuren een hotel gaat „herbouwen": ons zijn echter gevallen bekend dat wederopbouwinstanties als hun perti nente mening hebben te kennen gege ven, dat onder de wet-materiële-oor- logsschaden woningen, die enkele ku bieke meters groter worden herbouwd dan het verloren gegane pand, als „bouw" zullen worden aangemerkt en niet voor financiering door het Rijk in aanmerking zullen komen. Dat men niet tegen een hersenschim streed, bleek wel uit de door alle constructief gerichte Kamerfracties ondersteunde motie- Kraaijvanger, waarin de regering werd uitgenodigd, bij de toepassing van de wet het begrip „bouw" slechts dan te hanteren, indien evident niet van „her bouw" sprake is. Hier bleek het grote wantrouwen van de volksvertegenwoor diging niet jegens de minister, maar te gen het ambtelijk apparaat, in het bij zonder het ambtelijk apparaat, zoals dit in de» toekomst zal zijn samengesteld. Dit apparaat, dat honderdduizenden beslissingen zal hebben voor te berei den, onttrekt zich vrijwel geheel aan de directe invloed van de minister, en voelt zich min of meer los van de in zichten, welke in de Staten-Generaal omtrent de bedoeling van de wette lijke regeling naar voren worden ge bracht. Een mentaliteit welke sterker wordt naarmate later de hoofdambtena ren, die aan de totstandkoming van de wet hebben medegewerkt en via de mi nister contact hadden met de Staten- Generaal. door anderen worden ver vangen. Men vergete niet, dat het wel enkele tientallen jaren zal duren voor alle schadegevallen finaal zijn afgewik keld! Minister In 't Veld heeft op han dige wijze de aanneming van de motie-Kraaijvanger weten te voorkomen. Eerst tastte hij de motie zelf aan door er op te wijzen dat het nim mer de bedoeling van de Regering is geweest, gevallen die evident „her- Douw" zijn. als „bouw" aan te merken: de Regering was het met de motie vol komen eens. waarvoor dan nog een mo tie? Vervolgens deed de -minister de toezegging dat. wanneer het verschil in grootte enkele kubieke meters bedraagt, zeker geen moeilijkheden zullen ge maakt worden, en dat gevallen, waarin een meer dan kleine afwijking noodza kelijk is in verband met stedpbouw- kundige voorsehi'iften e.d„ opgelost zullen worden door het verlenen van credieten en bijdragen. De heer Kraaij vanger trok daarna zijn motie in. Van de tribune der Kamer was het interes sant te zien hoe minister Lieftinck waarschuwend de hand opstak, toen ziin collega In t Veld een begin maakte met zijn toezegging, waarop deze zijn ambtgenoot van Financiën geruststel lend op de schouder klopte! Een han deling die voor de betrokken oorlogs slachtoffers niet al te geruststellend mag genoemd worden. De tijd zal leren in hoeverre de ministeriële toezegging een richtlijn zal zijn bij de toepassing van de wet. Reeds nu, enkele weken na de behan deling in de Eerste Kamer, ondervin den "bona-fide herbouwers moeilijkhe den met de uitvoering van hun plan nen, omdat de aard van het nieuwe ge bouw niet overeenstemt met die van het verloren gegane. Deze mensen moeten dagen besteden aan het bespreken en bepleiten van hun zaak voor allerlei instanties en de beslissing moet in die gevallen door de directeur-generaal persoonlijk genomen worden! Niet alle ambtelijke instanties zien in dat het onmogelijk is, alle in 194C tot 1945 verwoeste gebouwen naar hun aard onveranderd te herbouwen. De ontwikkeling van het maatschappelijk leven, de gewijzigde aspecten van de plaats van herbouw en van de persoon lijke omstandigheden van de getroffene, maken een soepele en van maatschap pelijk begrip getuigende wetstoepas sing noodzakelijk. En het is verwonder, lijk dat men tot dergelijke, op het ge zond verstand gebaseerde, beslissingen op het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting blijkbaar alleen in de allerhoogste regionen in staat is. Op de Donderdagse markt is de Goud se margarine-oorlog gistermorgen voort gezet. Vorige week was de situatie zo, dat zij, van wie gezegd wordt, dat zij de prijzen verknoeien, de margarine verkochten tegen 30 cent per half pond. Een op korte termyn in het leven ge roepen actie-comité van de Goudse win keliers huurde ook een kraam en ver kocht de margarine nog twee cent goed koper. De prijzen bicven 30 en 28 cent. Donderdagmorgen verlaagden de con currenten geregeld hun prijzen, hetgeen tot gevolg had, dat de margarine ten slotte voor 18 cent per pakje van de hand werd gedaan. Daar de voorraden maar beperkt waren, kon men niet meer dan vyf pakjes tegelyk krijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1