Ó-tiens KARPETTEN Verdwijning hulppostkantoor Jan van Goyenstraat „misplaatste zuinigheid" „Simon de Danser" en „Batavia" mogen bedrijfschapswimpel voeren $ACé aid AGENDA Een aanwinst voor de Anegang ,/tfa.v.o.h.Cat" Conclusie 20 jaar uiniuiting GEMEENTE WIL EEN GROOT AANTAL ETAGEWONINGEN BOUWEN Spoedplan voor Noord en Zuid-Oost Ned. Kath. Graf. Bond Bijna half millioen voor energie-bedrijf De twee hertebokken, die het leven lieten Best verzorgde vis in 1949 in IJmuiden gebracht CRETONNE HANDWEEF TAFELKLEED 12" BEDKLEEDJE 11.- DE MOORD IN DE HAARLEMMERMEER Een pracht collectie 5?,r* STAD EN OMGEVING Viering jaarfeest en jaarvergadering Jaarvergadering WASSERIJ DUYN PATER KORSE GAAT HAARLEM VERLATEN Belangrijk organisator 3 JAAR ONDERDAK VERLEEND AAN DIENSTWEIGERAAR Tegen melkslijter 8 maanden gevangenisstraf geëist FINSE SCHOOL AAN TESSELSCHADESTRAAT Badhuis in de nabijheid Verkoop .gemeentegrond Dilettanten-muziekexamens Schouwburgmeuws i mi i-ft* -■*? Ook voor de gemeente wordt het leven duurder DR. KROESE OVER JAPAN Zo juisi kregen wij binnen een sortering zoals we die na de oorlog nog niet ontvingen. Ongeëvenaard in kwaliteit, prachtige dessins en billijk in prijs Werkelijk iets unieks Komt U eens geheel vrijblijvend onze zeer bijzondere collectie bezichtigen. VAN DITI VENBODEN Ged-°«deGra* m ios.no w Telefoon 17165 RAADSVERGADERING HEEMSTEDE Gedeelte Parklaan krijgt nieuw.e bestrating Dierenbescherming Nieuwe directeur telefoon district De schepen, die met de eer gingen Strijken MATRASSEN HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF ZANDVOORT Een extra leerkracht Telefooncel tijdelijk buiten dienst WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? SNEL levert uw GIERSTRAAT 27 Lev alIe Eerst even kijken bij Barieljorissiraai 27 KOOPT NU UW ZOMERSTOFFEN legen zeer lage prijs Gebloemde 95 Lavable 90 cm. breed Grole keuze voor de tropen 380 OAT IS GOEDKOOP lOct. 20 et. Ga naar REEMERS 15 et. ES „GLORIA" MATRASSEN WASSENAAR JANSWEG t/o Station Telef. 14329 Voor het Hof wederom twaalf jaar geëist Zaak-Meyer Schwencke VIER JAAR GEËIST TEGEN WRESZINSKY behang, reeds vanaf 45 cent per rol, vindt U bij BAKKER S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135, HTéfn, Tël. 11657 Wij snijden de randjes kaarsrecht voor U af a 5 cent per rol. Scheepvaartberichten LUSTELOZE MARKT Beurs van Amsterdam 3# Beurs van New York Naar ons wordt medegedeeld, bestaat bij het gemeentebestuur van Haarlem het voornemen om met de grootst mo gelijke spoed eventueel buiten het vastgestelde bouwvolume om zgn. etage-woningen (b.v. drie woonlagen) te doen bouwen. De daarvoor in de eer ste plaats in aanmerking komende gron den in het Zuid-Oostelijke deel der ge meente zijn reeds voor een deel of komen binnenkort in handen van de gemeente. Ook in het Noord-Westen der gemeente zal na wijziging van het ter plaatse geldende uitbreidingsplan zo nodig gelegenheid kunnen worden geopend om daar ter plaatse een groot aantal van dergelijke woningen te stichten. Het ligt in de bedoeling met spoed plannen te doen ontwerpen, hetzij van gemeentewege, hetzij door één of meer daarvoor in aanmerking komende par ticuliere architecten. In gezamenlijk overleg moet gestreefd worden naar een zo economisch mogelijke bouw. Het ligt in het voornemen daarbij eventueel al dadelijk, woningbouwverenigingen te betrekken, aan wie de exploitatie van die woningen in handen zou kunnen worden gegeven. Dit sobere bericht, waarop thans nog weinig commentaar te geven is. zal ze ker met vreugde begroet worden. Te meer, daar volgens de officiële, mede deling uit Den Haag. Haarlem voor dit jaar slechts een bouwvolume krijgt van 273 woningen, waarvan 200 in montage- bouw. In bovenstaand bericht wordt dan ook gewaagd van vrije woning bouw, waarmede een geheel andere en moeilijker financieringsregeling ge paard gaat. B. en W. zullen echter deze onge- Onder grote belangstelling van haar leden heeft de afdeling Haarlem van dc Ned. Kath. Graf. Bond haar 38ste jaarfeest gevierd De kerkelijke viering begon met een H. Mis en algemene H. Communie der. leden in de St. Jozef parochie. De geestelijk adviseur, kape laan A H. M. Ruhe, droeg het H. Mis offer op. Na de kerkelijke plechtigheid volgde een feestelijk ontbijt Op de wel voorziene tafels prijkten bloemen en stemmige muziek verhoogde de goede sfeer, welke altijd de jaarfeesten van de kath. grafische werkers kenmerkte. Na het ontbijt volgde de officiële hul diging der jubilarissen. Drie 40-jarigen, n.l. de heren Kriek, Van Oijen en Van der Steen en twee 25-jarigen, de heren Bergman en Bijnsdorp. Zij werden toe gesproken door het hoofdbestuurslid de heer W. de Zwager. Hij overhandigde hun het gebruikelijke diploma. De heer •I Lijnzaad liet als afdelingsvoorzitter zich ook niet onbetuigd en overhandig de de jubilarissen namens de afdeling het gebruikelijke cadeau. Namens de K.A.B. zal voor deze jubilarissen het K.A.B.-diploma worden aangevraagd- De geestelijk adviseur hield op deze feestmorgen een kernachtige toespraak om medeleven van de leden voor de mooie organisatie van de graf werkèrs. Men bleef nog enige tijd bijeen. De dames werden versnaperingen aangeboden. Gisteravond werd onder leiding van de voorzitter, de heer J. Lijnzaad, in het gebouw St. Bavo de jaarvergadering gehouden De secretaris, de heer A. Wig man, gaf een uitgebreid jaarverslag, waarin op verdienstelijke wijze het vele werk der afdeling naar voren werd ge bracht. De heer F. Kuiper, de financiële expert, had over 1949 door zijn goed be leid een voordelig saldo van f 2095.68. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heren H. Essenberg en M. Koevoets bij acclamatie herkozen. Nu werd de vergadering een verrassing be reid en werd de kas van de penning meester danig aangesproken. In 1952 zal de afdeling 40 jaar be staan en dit feit zal op grootse wijze worden gevierd. De voorzitter stelde voor nu reeds f 600 uit de kas te trek ken en volgend jaar weer f 600, om zodoende het feest te doen slagen. Dit voorstel vond algemeen bijval Een niet minder belangrijk voorstel kwam nu aan de orde n l. de herdenking van het gouden feest van de Ned Kath. Graf. Bond dat dit jaar in Augustus in Den Bosch op luisterrijke wijze zal worden gevierd. Na een toelichting van de voorzitter over deze feestviering zal 's morgens om half elf in de kathedrale basiliek van St. Jan in Den Bosch een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarna in optocht met muziek naar de Markthallen wordt opgetrokken, waar de aanwezigen een lunch wacht ei\ een groots spel zal worden opgevoerd. Het bestuur stelde voor om des avonds op de terugweg naar Haarlem aan de leden van de afdeling een diner aan te bieden, voor rekening van het bestuur der afd. Men was het daarmede volkomen eens. Er zal een spaarsysteem worden in gevoerd om de reiskosten te kunnen be talen. Voor deelname moet men zich voor 1 Maart opgeven. De dames van de leden, genieten dezelfde rechten als de leden. Na een opwekkend woord van de voorzitter gingen allen voldaan huis waarts. Advertentie GEBOREN: M. VerdonkGebe z; H. J. M. Hulseboschvan Eekelen z; J. Rijpmavan Keijzerswaard d: J. E. Meurkes—Weel d; M. A. K. Cringhuis— de Vries d. ONDERTROUWD: R. P. de Schrijver en M. C Abbink; J. A. Lammers en W. van Drunen; H. J G. Lammers en J- B. Holtkamp; P J van der Putten en E. Boelens; C van Gog en A. A A. Son- dorp; C J. Dreijer en M. E. van Essen: D. L Kernel en A. E. van der Kroft: D. Teunissen en A E. Telder; C. H. Meijer en N G van Harten; F, L. F. Rikkers en A A M. Battels;; A. T Kos ter en J. van Tongeren; J. Rees en G. E. Zuurendonk; W Beulink en C. van den Bogaard; F. Janssen en H. C. van Hooij- donk; D A Treffers en M. van Roon; S Tichelaar en J. C: Zuurendonk; A. J. van der Hoeven en M. van der Stad; M. Pannekoek en H. Wagemans. GEHUWD; W. Verdel en J. H. Woort- man, H. J. Kraaij en G. C. Luikel, H. J Tijsma en J. H. van Norden, G. J. van der Peet en M. C. van der Kroft, W. F: Wilgenkamp en E. F. Sluiter. OVERLEDEN: H. Fiege—Sebens. 76 j., Voortingstraat; F J. Rumbing, 63 j., Stuijvesantplein; A. Aarssén. 64 j.. Kam perlaan; H. J. Peper, 83 J., Schoutjeslaan. i twijfeld overwogen hebben, vooraleer zij het nieuwe plan wilden publiceren. Een merkwaardigheid daarbij is, dat er over drie-etagewoningen gesproken wordt, een type, dat Haarlem niet veel kent in tegenstelling tot vele andere steden. In onze stad heeft men jarenlang slechts ééngezinswoningen gebouwd, die in het oog van een Amsterdammer graag ka bouterhuisjes genoemd werden. Als het inderdaad in de bedoeling ligt de etagewoningen op grote schaal te bouwen, zullen er dus. zowel in het Noordelijk als in het Zuidoostelijk deel van de stad nieuwe stedebouwkundige aspecten geopend worden. Dit jaar komen 620 woningen, die op 1 Januari j.l. in aanbouw waren, gereed. Laten we hopen, dat het nieuwe initia tief van het gemeentebestuur de wo ningnood in onze stad spoedig en aan merkelijk zal verzachten. Pater P. J Korse, die gedurende seven jaar kapelaan is geweest van de parochie van het Allerheiligst Hart in het Kleverpark en daar op allerlei terrein zijn sporen heeft verdiend, gaat over enkele dagen Haarlem verlaten, daar hij benoemd is tot kapelaan van de parochie van de H. Antonius van Padua (Mozes en Aaron) te Amster dam. Op 6 Februari 1943 werd pater Korse van het klooster te Vorden overgeplaatst naar de Spaarnestad. Toen hij nog in het klooster was, had hij reeds een jaar lang assistentie verleend in een parochie in Apeldoorn. In Haarlem heeft pater Korse zich o-a. zeer verdienstelijk gemaakt voor de afdeling van de Derde Orde, die door zijn toedoen een van de meest bloeiende van het land werd Verder heeft hij enkele jaren geleden een paedagogische school opgericht voor allen, die met kinderen te maken hebben. Op zijn ad vies en doör zijn voorbeeld zijn ook in andere plaatsen dergelijke scholen ge sticht, o.a in Amsterdam en Groningen. Pater Korse, die nog niet zo lang geleden zijn koperen priesterfeest vierde, was een grote vriend van de armen. Ook in Amsterdam zal hij zich straks bezig houden met het Derde Orde-werk en zo wordt hij o.a belast met de zorg over het „Federatiehuis" van de Tertiarissen in de hoofdstad. Zijn opvolger in Haarlem is pater G- H J. Gianotten uit Delft. Uit „onnadenkbare goedheid" had de 61-jarige melkslijter T. R. uit Wormer- veer, zoals hij zelf zei, de jeugdige J. R. drie jaar lang verborgen gehou den. De jongen had zich in November 1946 als militair in moeten schepen naar Indonesië. Hij had echter geen zin om daarheen te vertrekken, deser teerde en. vond een onderdak bij de melkslijter, die merkwaardigerwijs zelf ook een zoon had, die onder de tropenzon zijn plicht vervulde. Donderdag had de melkslijter zich voor de Haarlemse rechtbank të verant woorden terzake van het verlenen van hulp bij desertie. De Officier van Justitie vond het misdrijf zeer ernstig; verdachte is zijn plicht om dienstweigeraars niet te helpen niet nagekomen. Hij denkt misschien, dat hij menslievend is ge weest, doch het tegenovergestelde is het geval. Hij heeft de gemeenschap door zijn daad geschaad en de jongeman ge holpen een minderwaardige Nederlander te worden. Rekening houdend met de generale preventie in verband met het grote aantal van deze gevallen, eiste de Officier een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De verdediger was van mening, dat zijn cliënt werkelijk gedacht heeft, dat hij iemand had geholpen. Hij heeft niet begrepen, welke grote straf hem boven het hoofd hing. Spreker achtte het niet juist, dat van R. als schrikwekkend voorbeeld een soort „kop van Jut" ge maakt wordt en wees er op, dat het re- ciasseringsrapport niets dan goeds over zijn cliënt meldde en tenslotte adviseer de alleen een voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak over 14 dagen. Nu de gemeente de beschikking heeft gekregen over een acht-klassige Finse school, hebben B. en W. uitgezien naar een geschikte plaats en die gevonden aan de Tesselschadestraat. Op het uitbrei dingsplan was deze grond bestemd voor bebouwing met woningen en openbaar gazon. Het college stelt voor de bestem ming te wijzigen en een gedeelte van de overblijvende grond te bestemmen voor de bouw van een badhuis. B. en W. stellen de raad voor te ver kopen 685 vierkante meter grond aan de noordzijde van de Crayenesterlaan aan W. en J. Voet te Haarlem tegen f 12 per vierkante meter. Op die grond zal een dubbel woonhuis gebouwd worden. Eveneens te verkopen aan E. F. Slijper te Amsterdam 325 vierkante meter grond aan de Frederik Hendriklaan tegen f 12 per vierkante meter voor de bouw van een woonhuis met garage. 6 linwt wwéwi er door de K. Federatie van Harmonie- en Fan farecorpsen, district Noord-Holland, voor de tweede maal examens voor di lettanten afgenomen. Negen leden van de R.K. Harmonie „St. Caecilia" te Haar lem-Noord zullen hieraan deelnemen en wel vier heren aan examen B (reeds vorig jaar voor examen A geslaagden) en vijf heren voor examen A. „Het Vrije Toneel" o.l.v. Cor en Anton Ruys zal Zaterdag in de Stadsschouw burg opvoeren „Zomer in December", waarin o.a, optreden Cor Ruys, Kitty Kluppelt, Anny de Lange, Henni Orri, Kitty Knappert, Nell Koppen, Wim v. d. Brink, Eric van Ingen, Gijsbert Tersteeg en Ben Hulsman. Zondag wordt voor de laatste maal ten tonele gebracht „De Zilveren Fluit" met Cor Ruys, Nell Koppen, Anny de Lange, Wim v d Brink, Gijsbert Ter- steeg in de hoofdrollen. Het Amsterdams Jeugdtoneel geeft Zondagmiddag nog een opvoering van „Assepoes en de betoverde katuil". Annie en Cor van der Lugt Melsert Van Ees, spelen Dinsdag in een abonne mentsvoorstelling weer eens samen en wel in het blijspel ..Lastige Mannen" van Frederic Lonsdale. BIOSCOPEN Rembrandt: De cïrie musketiers (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Tragische jacht (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Wet zonder recht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Het brandende vraagstuk (ont raden); City: Mariandel (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De macht om Wyoming (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 24 Februari Stadsschouwburg: Ballet der Lage Landen, 8 uur. Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Zaterdag 25 Februari StadsschouwburgLeerlingen-uitvoering Muziekschool Toonkunst, 2 uur; Het Vrije Toneel met „Zomer in December", 8 uur. Frans Halsmuseum: Bernard Adolfs, zang, 8 uur. Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER Betaling in overleg B. en W. delen aan de raad niee, dat thans pas volledig is te overzien, welke bijkomende werken zullen mbeten wor den uitgevoerd rondom de aanschaffing van de stroomomvorminginstallatie voor het gemeentelijk energie-bedrijf. De raad stelde destijds een crediet van f 250.000.ter beschikking en f 60.000 voor het aanbrengen van stoomleidin- gen. De totale kosten zullen echter be dragen f 460.500. Ondanks dit groter bedrag achten B. en W. het in verband met de belangrij ke jaarlijkse besparing, welke zal wor den bereikt, gewenst, dat de installatie zo spoedig mogelijk wordt voltooid. De raad wordt daarom verzocht een aan vullend crediet van f 95.000 te verlenen. Er zijn meer credieten door de raad verstrekt, ontoereikend voor kapi taalsuitgaven. Openbare Werken heeft een rioolmachine nodig, waarvoor f 10.000 op de vorige begroting was uit getrokken. De machine zelf en een slip wagen voor het vervoer kosten samen f 10.827.50. Op deze begroting staat een post van f 11.075 voor het aanschaffen van een tractor met drie aanhang-machines en een motormaaimachine. Naar thans blijkt, zullen de kosten f 900 meer be dragen. Een vierde moeilijkheid schuilt in een crediet van f 38.000, dat aan het Sint Elisabethgasthuis verstrekt is voor een personenlift en verbouwing van de zol derafdeling van het perceel Groot Hei ligland 4. De bouwkosten bedragen ruim f 4000 meer. Daarnevens vraagt de uitbreiding van de inventaris voor dit gedeelte van het gasthuis f 15.000. De lening van f 38.000 moet dus ver hoogd worden tot f 57.111.48, Voor de Maatschappij voor handel en nijverheid, afdeling Haarlem, sprak gis termiddag dr, Kroese uit Enschede over „Japan onder Amerikaans bewind". In vogelvlucht gaf deze spreker zijn in drukken weer, die hij tijdens de zeven weken van zijn bezoek in Japan had opgedaan, en daarbij behandelde hij voornamelijk de positie der textielin dustrie. Door zijn bezoek aan vijf en dertig fabrieken had hij zich een zekere voorstelling kunnen maken van de gang van zaken en de sociale toestanden in het bedrijfsleven en uitvoerig deelde hij zijn bevindingen dan ook mede. Hij wees er onder meer op, dat ook de textiel industrie in Japan in grote moeilijkheden verkeert, daar verschillende afzetgebie den afgesloten zijn en nu alleen nog Indo nesië open ligt. Dat dit anderzijds voor de Nederlandse industrie weer moeilijk heden oplevert,, laat zich uiteraard be grijpen. Spreker bracht Voorts nog naar voren, hoe er sinds het openbreken van Japan in de vorige eeuw ontzettend veel daar veranderd is, maar de geest van het volk dezelfde is gebleven. Het is overi gens verbijsterend, hoe in de tijd van tachtig jaren de Japanners zich volkomen omgeschakeld hebben en zo'n geweldige industrie hebben kunnen opbouwen. Enige kostelijke anecdotes over de merkwaardige figuur van MacArthur verlevendigden zijn betoog en merkte tenslotte op, dat men moeilijk meer kan spreken van de „uithoek Japan", want volgens hem ligt de kern van alle pro blemen juist in het Verre Oosten, dat zich steeds meer ontwikkelt tot een wereldcentrum. Ter gelegenheid van de Boekenweek zal de Toneel Vereniging Cremer „Koning van Holland" opvoeren. Foto: Scène uit het vierde bedrijf, v. I. n. r. C. J. Crom- bouw, Wim Rijke, J. van Doorn. Advertentie Voor het eerst onder voorzitterschap van de nieuwe burgemeester verga derde de Heemsteedse gemeenteraad Donderdagmiddag ten raadhuize ter behandeling van een vrij korte agenda. De heren Zegwaart en Kamerbeek waren wegens ziekte afwezig. Ridder van Rappard werd benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand. Besloten werd de ge meentelijke vergoeding over 1950 voor het bijzonder voortgezet gewoon lager onderwijs per leerling te bepalen op f 35.B. en W. werden gemachtigd een strook grond, gelegen aan de Ritzema Boskade, die voor wegaanleg bestemd is, aan te kopen. Bij het volgende punt stel de het college voor een strook grond aan do Van Merlenlaan bij de Herenweg aan te kopen en een crediet van f 1800 te verlenen voor de verbetering van de uitrit Van MerlenlaanHerenweg. Me vrouw Van Nispen (V.V D.) juichte dit voorstel toe en vroeg verder, of het niet mogelijk was, dat het inrijhek op boven genoemde hoek weer eens met wat witte verf bijgewerkt wordt. Voor de automo bilisten, die uit de richting Den Haag komen, is het witte hek een baken, dat hen er voor hoedt verkeerd te rijden. De heer Van Wijk (A.R.) merkte op, dat er nog veel meer gevaarlijke hoeken in Heemstede zijn, o.a. Van Merlenlaan Valkenburgerlaan en Oude Postweg Herenweg. Hij hoopte, dat er ook hier Vrijdag 3 Maart 's avonds om 8 uur zal dr. A. van der Boom in restaurant Brinkmann voor de vereniging „Haer- lem" een voordracht met lichtbeelden houden over ,,De oude St. Bavo als mo nument van Middeleeuwse Bouwkunst". Het gedeelte PSrklaan tussen de Kruis weg en het Kenaupark zal van 27 Fe bruari tot 4 Maart voor al het verkeer afgesloten zijn. Gedurende die tijd zal een nieuwe bestrating aangelegd wor den. De bushalten zullen tijdelijk ver plaatst worden naar het Kenaupark en naar de Nieuwe Gracht (Zuidzijde). In Gebouw Sint Bavo hield de Ver eniging tegen het Mishandelen van Die ren Donderdag een filmavond. Vertoond werden de films: „Het dier in huis en hof", „Kat en hond" an „Roofvogels". De heer J. van Nieuwenhuizen van het hoofd bestuur in Den Haag hield een toespraak, waarin hij nut en doel van de vereniging uiteenzette. Met ingang van 1 Mei zal de heer A. Korff, directeur van het telefoondistrict Haarlem, met pensioen gaan. Ir. F. O. Bloembergen, thans directeur van het district Hengelo, zal hem opvolgen. In diens plaats is de benoeming te ver wachten van de heer B. C. Sluyk, thans alj.-directeur te Haarlem. verbeteringen zullen komen en zag graag, dat de eigenaars van de diverse hoekhuizen daar v/aar dat nodig is hun heggen eens wat lager lieten knippen. De wethouder van Publieke Werken, de heer Van Lent, was het geheel met de heer Van Wijk eens. De burgemeester vroeg de laatste nog, of hij een lijstje wilde maken van de verschillende ge vaarlijke hoeken. Bij de rondvraag vroeg de heer Brongersma (P.v.d.A.) naar de oorzaak van het feit, dat er in Heemstede geen afdeling is van het Koningin Wilheimi- nafonds ter bestrijding van de kanker. De burgemeester antwoordde, dat het initiatief in dezen volgens hem uit moet gaan van de vereniging. De heer Hop staken (K.V.P.) informeerde er naar, of het juist was, dat twee Heemsteedse hertjes door vergiftiging om het leven zijn gekomen. Wethouder Van Lent be vestigde dit en veronderstelde, dat de twee hertebokken vergiftigd zijn door beschimmeld brood of ander ondeugde lijk voer. Binnenkort zal bij het herten kamp een bord geplaatst worden, waar op het publiek aangemaand wordt zijn verstand te gebruiken bij het voederen van de dieren. De suggestie om voortaan 's avonds raadsvergadering te houden zal in overweging worden genomen. De heer Pliester (C.H.) noemde de opheffing van het hulppostkantoor aan de Jan van Goyenstraat misplaatste zuinigheid en wees op het belang van een dergelijk kantoor in deze omgeving. De burgemeester deelde mede, dat ge- zodht wordt naar een andere gelegen heid in deze buurt ter vestiging van een hulppostkantoor. Wordt deze niet gevonden, dan zullen wij op de P.T.T. aandrang uit kunnen oefenen om de be staande toestand te handhaven. De heer Van Bruggen (C.H.) suggereerde een maquette te maken van het uitbreidings plan en deze in het raadhuis ter bezich tiging door iedereen neer te zetten. Voor het aankweken van burgerzin vond spreker dit een goed idee. Wet houder Van Lent wilde de suggestie onder ogen zien. Daarna werd de ver gadering gesloten. I Advertentie Toen wij gisteren door de Anegang kwa men, werden we getroffen door enkele moderne etalages bij Kantoorooekhandel de Rooy. Deze etalages zijn zojuist geheel ge moderniseerd en zullen werkelijk een trek pleister blijken voor het publiek. Wij kunnen dan ook een ieder aanraden deze etalages te gaan bekijken. In 1946 werd door het Bedrijfschap voor Visserijproducten besloten d» ver zorging van de vis aan boord van de schepen te bevorderen door het be schikbaar stellen van prijzen voor dc vier grote vissersplaatsen IJmuiden, Katwijk, Scheveningen en Vlaardin- gen. Hiervoor werden wisselbekers in uitzicht gesteld, het betrokken schip krijgt het recht gedurende een jaar de bcdrijfschapswimpel te voeren en bo vendien ontvangt elk lid der beman ning een fraaie oorkonde. Bij de beoordeling speelt niet de hoe veelheid en de soort gevangen vis een rol, er wordt uitsluitend gelet op de wijze van verzorging. Regelmatig wor den daarom steekproeven genomen, wel. ke met een cijfer worden gehonoreerd, waarna het gemiddelde van deze punten telling zal uitmaken, welk schip als win naar uit de bus komt. Het resultaat van de in 1949 genomen steekproeven heeft uitgemaakt, dat In IJmuiden twee schepen, beide motor trawlers, voor de erepalm In aanmerking komen. Het zijn de Simon de Danser JJM 43, schipper A. Vooys, en de Bata via IJM 99, schipper P. Wijker. Beide schepen mogen de bedrijfswimpel voe ren, maar omdat er slechts één wissel beker is, zal er om worden geloot, aan wie deze zal worden uitgereikt. In Katwijk gaat voor de haringvloot de prijs naar de Bali KW 129 van de rederij Insulinde. schipper A. v. Beelen, en voor de trawlloggervloot naar de Jan KW 84, van de rederij Jac. v. Duyn, schipper H. Messemaker. Van de Scheve- ningse haringvloot werd winnaar de Jo SCH 262, van de N.V. Rederij v.h. A. v. d. Toorn Jz., schipper D. Pronk, en in Vlaardingen kwam aan de spits te staan de Jo VL 61 van de N.V. van Toor, schipper J. Rog. Het is nog maar een goed jaar geleden, dat de „Simon de Danser" IJM 43, eigen dom van de Verre Visserij Maatschappij, in IJmuiden zijn intrede deed. In de oor log heeft het schip voor de Engelse ma rine gevaren, maar in 1948 werd het door Nederland gekocht en na omgebouwd te zijn voor de visserij kon de motortrawler in begin Maart 1949 onder commando van Schipper A. Vooys in de vaart wor den gebracht. Een bijzonderheid, die vooral voor de kwaliteit van de vis van belang is, zijn dc alluminium visruimen, waarmee de „Simon de Danser" is uit gerust. Het schip is voortdurend in de vaart geweest tot aan de grote staking in December 1949. Ook nu ligt het schip nog steeds op non-actief wegens de slechte resultaten, die de rederijen noop ten slechts een deel van hun vloot in bedrijf te brengen. In totaal maakte de Simon de Danser 16 reizen in 1949. Twaalf reizen werd op de Noordzee gevist en de andere vier gingen naar de IJslandse wateren. Één maal werd in Engeland gemarkt. Schipper A. Vooys is 52 jaar oud en rèeds vanaf zijn twintigste jaar schipper. Eerst was het een logger, waarover hij het commando kreeg, daarna de Ancor en toen de Azimuth. Dit schip was een van de eerste schepen, die in 1940 ge vorderd werden en schipper A. Vooys werd majoor, waarbij hij zich bijzonder onderscheidde bij de verdediging van Rotterdam. In de oorlog had schipper A. Vooys een belangrijk aandeel in de illegaliteit. Hij zorgde voor Engelandvaarders, ver borg grote hoeveelheden wapenen in zijn huis, enz. Na de bevrijding ging hij met de mijnenveger Walcheren naar Indone sië, vanwaar hij op 18 Februari 1948 met de Karei Doorman repatrieerde. Ook de „Batavia" IJM 99 dateert van na de oorlog. Het schip is van Amerika gekocht en kwam in Augustus 1947 in de vaart. Het motorvermogen bedraagt 600 P.K. Hiewel niet voorzien van allu minium visruimen, is het niettemin een modern schip met geïsoleerde ruimen. Het schip is het gehele jaar in de vaart geweest, ook toen de anderen wegens de slechte uitkomsten hun boten binnen hielden. In totaal werden 21 reizen ge maakt, alle naar de Noordzee. Hiervan werd tweemaal in Engeland gemarkt. De rederij is bijzonder trots op de prestatie van de „Batavia", temeer waar in 1948 de Medan IJM 57 van dezellde rederij deze topprestatie leverde onder commando van schipper H. Krab. In 1949 was het de Gloria IJM 37 van de V.E.M., schipper A. Glas. die de wimpel mocht voeren. De schipper van de „Batavia", P. Wij ker, is 54 jaar en evenals zijn collega van de „Simon de Danser" een doorge winterde visser. Voor de oorlog heeft hij vele jaren bij de V.E.M. gevaren. Daar had hij het commando over de Maria R. Ommering IJM 7 en later over de Rot terdam IJM 112. In de mobilisatie werd de Maria R. Ommering omgebouwd 'voor de marine en daarmee ging schipper P. Wijker in Mei 1940 naar Engeland. Ge durende de oorlogsjaren diende hij bij de Nederlandse Marine in Engeland. Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van s morgens gehaald, 's avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF 11485 In verband met de vele aanvragen om plaatsing op de openbare lagere scholen van kinderen, wier ouders gedurende de zomermaanden in Zandvoort vertoeven is het gemeentebestuur voornemens een extra-leerkracht in dienst te nemen, in dien het Rijk bereid is het salaris van deze leerkracht aan de gemeente te ver goeden. Bedoelde kinderen zullen dan in een afzonderlijk lokaal van de Karei Door- mapschool worden ondergebracht. Om technische redenen moet de open bare telefooncel op het Kerkplein te Zandvoort tijdelijk buiten dienst worden gesteld. Daar van deze in het centrum van het dorp geplaatste telefooncel voor al In het badseizoen een druk gebruik wordt gemaakt, zal de P.T.T. er voor zorgen, dat de cel vóór de a.s. zomer weer in dienst wordt gesteld. GEORGIC, (R. Lloyd), vertrekt 2 Maart van Djakarta; 25 Maart te Rotterdam verwacht. GROOTE BEER, passeerde 23 Fe bruari Malta naar Djakarta. INDRAPOERA, vertrekt 25 Februari van Djakarta; 27 Maart te Rotter dam verwacht: KOTA INTEN, 28 Februari te Aden verwacht. PASTEUR, 24 Februari n.m. te Am sterdam; passagiersontscheping di rect na aankomst; ontscheept zul len worden de passagiers die wo nen ten Noorden van het Noordzee kanaal, Amsterdam, Halfweg, Haar lem, Den Haag, Rotterdam. De ove rige passagiers op 25 Februari. VOLENDAM, 6 Maart te Aden verw. WATERMAN, 26 Februari te Djakar ta verwacht. Advertentie Advertentie Z.fondsen Advertentie Advertentie 80 brëed WOLLEN 50 x 100 mm HlWlriflM If Dl liccTc KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Advertentie HAARNETTEN natuurzijde, m. elastiek echt haar, dubb. geweven TANDENBORSTEL zuiv. haar, Zwit- sers imp25 CL JAMESVERBAND oplosbaar, 10 st. 39 SCHEERMESJES ,SOMEFA" prima staal, 10 st. j 5 et. SCHRIFTEN 36 blz. hagelwit papier, f 't MAPJES POSTPAPIER 10 dubb. vellen en envel. ENVELOPPEN met gomrand, 30 jget. GROOT SCHRMFBLOC 100 vel hagelw. papier Hoewel het ene troepenschip na het andere veilig het vaderland wordt binnengeloodst, wachten toch nog heel wat soldaten in Indonesië op re patriëring. Een hunner schreef me een briefje, waarin hij smalend opmerkt: „Ze weten hier niet hoe ze de sol daten, die bij de actie-Westerling be trokken waren, veilig moeten opbergen en daarom krijgen die voorrang op de schepen naar Nederland'. Definitief zou ik ongeveer 3 Maart aan boord gaan. doch nu wordt het 27 Maart of eind April. U begrijpt, dat wij de P. in heb ben, want zo'n straf had te voren be kend' gemaakt moeten worden, dan En zie hier dan een voorbeeld hoe soms de koek wordt toebedeeld, wie eigenlijk de gard verdiende Advertentie In hoger beroep stond vanmorgen voor het Amsterdams Gerechtshof de 28- jarige landbouwer T. G. uit Haarlem mermeer. Enige maanden geleden werd deze jongeman door de Haarlemse rechtbank veroordeeld* tot 12 jaar ge vangenisstraf terzake tfan de overval die hij had gepleegd op de oude Pieter de Haan en diens bejaarde zuster Niesje. Zoals men zich zal herinneren bracht G. een bezoek aan het café van deze mensen in Haarlemmermeer ,en wachtte hij het geschikte moment af om beide mensen te overmeesteren en hen van hun geld te beroven. Zowel de oude man als zijn zuster werden zwaar, gewond, maar- G. ging met een betrekkelijk kleine buit er van door. De andere dag kon hij worden gearresteerd. Bij de behandeling voor het Hof vond de procureur-generaal geen termen aan wezig om de straf die de Haarlemse rechtbank verdachte had opgelegd, te verminderen en vroeg hij derhalve be vestiging van het oorspronkelijke von nis van twaalf jaar. De deskundige bij de commissie voor de perszuivering. A. L. Govers, conclu deerde gisteren tegen A. Meyer Schwen cke, journalist, uitgever en drukker te Den Haag, tot twintig jaar uitsluiting uit enige journalistieke of leidende niet- jcurnalistieke functie in de Nederlandse pers. Gisteren werd voor de vierde Kamer van de Amsterdamse Rechtbank voor de derde maal de draad van het proces tegen Siegfried Wreszinsky opgevat. Aan het einde van de zitting eiste de Officier van Justitie, mr. De Muinck Keizer, vier jaar met aftrek tegen de verdachte, die monsterachtige machinaties had uitge dacht en uitgevoerd. Advertentie ABBEKERK 23 te Marseille, ALBLAS- SERDIJK 23 v. Ouessant, ALCOR 24 te R. Grande, ALDABI 23 n. Bahia, ALGO- RAB 23 bij Burlings, ALPHACCA 23 bij Barbados, AMSTELDIEP 23 bij Ouessant, ANNENKERK 23 n. Cochin, ARENDS- KERK 23 n. Genua, BANTAM p. 23 Pan- tellaria, BENGKALIS 23 te Khorrams- hara, BEVERWIJK p. 23 Oporto, BLITAR 23 v. Colombo, BONAIRE 23 bij Palma eil., BRITSUM 23 bij Ouessant, CISTULA 23 bij Algiers, CLEODORA p. 23 K. Bon, CORIL- LA 23 bij Algiers, DALERDIJK 23 n. Lon den, DELFSHAVEN p. 23 Ouessant. DELFT 23 bij S. Miguel, EDAM 23 bij Scillies, EEM- LAND p. 23 Finisterre, ENA 23 bij Sombre ro eil., ESSO (Den Haag) 23 bij Finisterre, GADILA p. 23 Le Havre, GANYMEDES 23 bij Finisterre, GORDIAS p. 23 Malta, GOU WE 23 n. Konakry, GROOTE BEER p. 23 Malta, HAARLEM 23 bij Bermuda eil., HELENA 23 bij Barbados, HERSILLIA 23 n. Demarara, HESTIA 23 bij Guadeloupe, AMSTERDAM, 23 Febr. 1950. De aandelenmarkt heeft vandaag een on belangrijk verloop gehad. Bij gebrek aan orders was de affaire in de meeste afde lingen zoer kalm en brokkelden de koer sen na een prijshoudende opening in het verder verloop van de beurs enigszins af. Ook op de staatsfondsenmarkt was de be langstelling voor de nieuwe 3*4 pet.-lening 1950. die vandaag haar entrée ter beurze deed, niet groot. (Nlet-officiële Koersen) 74 3 Néderl. 1948 pCt. Ned. 1950 Ned. 62-64 bel. tac. 3-3 y2 Nederland 1941 Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Umlever eert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Ujn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. (Jnie A. Del) Mij. eert. Vorig Opening slot 24/2 1001% 99 A 100% 98% 98 A 98% 1611/4 179% 179% 116% gb 142% 161% 185 229% 22714 289 231 294gb 293 139 gl 147 Vi 153 138% 137 ft 152 >4 gl 152 155%gb 155 145% 144 Anaconda Copper Bethlehem Steel hrysler Corp. General Electric eneral Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Wara North American Cc Radio Corp. Republic Steel shell Umon Oil Southern Pacifu Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 23/2 29% 331/4 64 V2 46% 76% 13% 541/4 56 21 Va 15% 26% 34% 23% 30% 21 '2 29% 33% 64% 46% 75% 13 1 54% 56 72 20% 13% 26% 35% 54% 34% 23% 30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2