Directe belastingen remmen de arbeidslust m im IN AUSTRALIË WORDEN DE KOPJES THEE NIET OP BED GEBRACHT t rrmr, „MENSEN LATEN HUN MONDHOEKEN NIET MEER HANGEN" Industrialisatie verloopt vrij gunstig RAPPORT OVER POLITIEVRAAGSTUK WORDT SPOEDIG GEPUBLICEERD In lagere inkomensklasse weinig verlaging voor kinderrijke gezinnen Nederlandse luidklok voor Menteng Pulu Diepste impressie van Amerika's Koningin" in Nederland Werkgelegenheid voor 60.000 arbeiders Geschil bij Fokker «5 Eerste Kamer bespreekt politie-apparaat Koningin nam contact op met de jeugd Gesprekcentrum voor jongeren Oudere ontheemden naar ons land Wie er echter hard werkt, kan het na enige tijd beter krijgen dan hier Men moet ook door zure appels heenbijten JUlUi'l/JUl Emigranten-vluchten VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 „GROOTE BEER" GAAT TER ASSISTENTIE Kreeg of vroeg de heer Van Tijen ontslag? Toepassing van gratierecht? Kamerlid Wélter stelt vragen aan min. Wijers j Gesprekmiddagen op Paleis Soestdijk DE WERELDMACHT VAN HET WITTE HUIS Willem Barendsz 20 Maart huiswaarts „Volendam" op weg naar ons land Zweeds monteur opgezogen door straalmotor Onmiddellijk gedood De witte hel 'n aards paradijs Belangstelling van katholieke en hervormde zijde JONG EMIGRANT VERTELT ZIJN ERVARINGEN GED WAR SB O O MD E[ door PATRICK PURCEIX Vertaling JOHANNA PERENBOOM I Naar Canada en Aust/ralië In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen inzake de belastingherzieningen merkten vele leden o.m. op, dat men goed dient te beseffen, dat de kinderrijke gezinnen, behorende tot de lagere inkomensklasse, niet profiteren van de verlaging van de Inkomsten- en loonbelasting, doch wel worden getroffen door de verhoging van de verteringsbelastingen. Principieel gezien kan men aldus deze leden de invloed, welke uitgaat van de heffing van de inkomstenbelas ting naar de huidige tarieven, moeilijk anders dan revolutionnair noemen. De economische structuur van ons land heeft sinds het begin dezer eeuw steeds bestaan uit talloze kleinere, minder tal rijke middelgrote en enkele grote on dernemingen. De overgrote meerderheid van onze bevolking wenst geen princi piële wijzigingen in deze verhoudingen in die zin, dat de oprichting en de groei van het klein- en middelgrootbedrijf worden belemmerd of verhinderd, noch wenst deze een nivellering naar de hui dige omvang van de inkomens der in gezetenen door een al te progressieve heffing. Als tweede principiële bezwaar geldt zo vervolgden de hier bedoelde le den dat de middenklasse (leraren, onderwijzers, ambtenaren, geestelijken, beoefenaars van vrije beroepen, kleine zelfstandigen) relatief het zwaarst wor den getroffen door de Inkomstenbelas ting. Zij wezen vervolgens op de bezwa ren tegen te hoge directe belastingen, welke in de practijk van het werke lijke leven aan het licht zijn getreden. Als eerste bezwaar noemden zij het remmen van de arbeidslust. Als tweede practische bezwaar noemden deze leden het remmen van de ondernemingsactiviteit. Voorts werkt de hoge belasting op de top van het inkomen ontmoedi gend op de bereidheid om risico's te aanvaarden. Als vierde bezwaar wezen de hier- bedoelde leden op het geheel teloor gaan van een gezonde opvatting om trent zuinig beheer. Een vijfde bezwaar van een te hoge druk der directe belastingen ligt zo vervolgden dezelfde leden in de on voldoende spaarmogelijkheid, terwijl voldoende besparingen thans voor ons land van zo groot belang zouden zijn. Een zesde bezwaar is, dat er een al gemene neiging is ontstaan tot risico loze belegging. Als gevolg hiervan is er onvoldoende mogelijkheid op de kapitaalmarkt voor het plaatsen van aandelen voor indus triële investering. Tenslotte moet worden geconstateerd, dat van de overmatige fiscale druk een funeste invloed uitgaat op de belasting moraliteit. Voor de simultaankerk op het ereveld Menteng Pulu bij Batavia zal Katholiek Thuisfront een luidklok schenken. Zij wordt gegoten door de fa. Petit en Frit- sen te Aarle Rixtel. Katholiek Thuisfront zal voorts een fonds stichten om op de graven der Nederlandse gevallenen in Indonesië regelmatig H.H. Missen te laten lezen. Giften worden gaarne ingewacht op gironummer 7033, Katholiek Thuisfront, Den Haag. Volgens te Den Haag opgevangen ra dioberichten heeft het Nederlandse troepentransportschip „Groote Beer" in de Middellandse Zee koers gezet naar de Britse tankboot „Bcnledi", die zich ten Oosten van Malta bevindt en om on middellijke assistentie heeft verzocht omdat zij in brand staat. (Van onze verslaggever) Vanavond vertrekt „Amerika's ko ningin", Mrs. F. W. (Sally) Baker, weer uit Amsterdam en wel naar Rome. In twee dagen tijds heeft ze Den Haag en vandaag en gisteren heeft ze Am sterdam en het Gooi „gedaan". Zij is zeer vele jaren verpleegster geweest en die functie heeft haar wel zoveel men senkennis geschonken, dat ze in een paar dagen ons land en ons volk goed heeft kunnen leren kennen. Althans, dat beweerde ze zelf.... In het Victoriahotel te Amsterdam heeft deze „koningin", die door een spe ciale vrouwenjury uit 15.000 „sollicitan ten" tot het ideale voorbeeld van een Amerikaanse vrouw op sociaal-hygië nisch gebied werd gekozen, haar erva ringen in ons land verteld Dat gebeur de in een monoloog van een half-uur- aen-een-stuk zonder een enkele hape ring of onderbreking. Alsmaar staande, zonder haar rode, met smal zwart bont afgezette mantel uit te doen, en haar vingers onophoudelijk nerveus bewe gend. liet zij een 'Woordenstroom over de hoofden der aanwezigen uitvloeien, Voor wat betreft het afgelopen jaar zijn de gewenste industriële investerin gen, wanneer men uitgaat van_ een ge lijk gemiddelde van ieder der jaren tot midden 1952, voor bijna 92 pet. gereali seerd Ten opzichte van 1948, toen de realisatie ca. 76 pet. was, is dit een belangrijke vooruitgang. Ook een ver- gelijking van het eerste met het tweede halfjaar van 1949 toont een bevredigen de vooruitgang. In het tweede halfjaar van 1949 is het gemiddeld wenselijke investeringsniveau nagenoeg bereikt. Door aan minstens 60.000 arbeiders ad ditioneel werkgelegenheid te verschaf fen, heeft de industriële sector gedu rende de laatste anderhalf jaar het hem toegewezen aandeel ruim genomen. Aldus de conclusie van dr. A. Win- semius, directeur-generaal voor de in dustrialisatie, in een Donderdag door hem uitgesproken rede over „De in dustrialisatie in Nederland gedurende het afgelopen jaar", op een bijeenkomst van het departement Rotterdam van de Nederlandse Mij. voor nijverheid en handel. In het afgelopen jaar is de arbeids productiviteit verder gestegen, een ze ker aantal militairen is gedemobiliseerd en het normale accres van jongeren op de arbeidsmarkt is verschenen. Hierdoor heeft het arbeidsaanbod zich zodanig ontwikkeld, dat de mogelijkheid is ont staan om een aantal nieuwe initiatieven tot uitvoering te brengen. Door deze verruiming van het arbeidsaanbod kon den tussen medio 1948 en eind 1949 naar schatting ruim 60.000 arbeiders meer in de industrie worden opgenomen. De stijging der werkloosheid noemde spr. geenszins onrustbarend. In de mees te branches gaat de werkloosheid in doorsnee niet uit boven een percentage, dat voor een normale roulering van ar beidskrachten onvermijdelijk is. Zelfs zjjn er nog steeds enkele sectoren op industrieel gebied, waar ook thans nog initiatieven worden geremd, doordat niet voldoende werkkrachten beschik baar zjjn. Vooral tekorten aan bepaal de categorieën vakbekwame arbeiders doen zich voor en verdere verruiming van de arbeidsmarkt, met name ook door een snelle stijging van de arbeids productiviteit, blijft ook in dit opzicht van groot belang. De plaatsing van nieuwe arbeids- 22 Januari 1949 werd de bestuurder Van de Fokkerfabriek, de heer J. E. van Tijen, door het Beheersinstituut onthe ven van zjjn functie in de leiding van het bedrijf, omdat hij naar 't oordeel van het instituut „technisch onbekwaam" kas en omdat het moeilijk was met hem te onderhandelen. De heer Van Tijen, vertegenwoordigd door zijn raadsman, mr. J. Lubbers, is tegen het optreden van het Beheersin stituut in verzet gekomen en heden is de *aak door de Raad voor het Rechtsher stel te Amsterdam, gepresideerd door tbr. G. Sluis, behandeld. Mr. Lubbers beschuldigde het Be heersinstituut er van „in ambtelijke °vermoed te hebben gehandeld toen het volgens wens van de regering de heer /an Tijen ontsloeg". Hij zette uiteen, hoe de heer Van Tijen na de oorlog bij fJjn streven, de zelfscheppende vlieg tuigindustrie te bevorderen, in botsing *Wam met departementale groepen. Bij de onderhandelingen inzake het in hcentie bouwen van Gloster Meteor- v«egtuigen gaf de regering blijk al- ?us mr. Lubbers geen inzicht te heb- ?en in de rechtvaardige belangen van et Particuliere bedrijf. Dit alles bracht en gespannen verhouding en ten slotte esioot het Beheersinstituut de heer Van l hpn te ontslaan. Hij vroeg de Raad voor =t Rechtsherstel de beslissing van 't Be heersinstituut inzake het ontslag van de cr Van Tijen te willen vernietigen. Raad van Rechtsherstel zal op een "•her te bepalen datum uitspraak doen. krachten moet op twee wijzen worden verkregen. Door het intensieve gebruik van de reeds aanwezige productiecapa citeit en door aanschaffing van nieuwe productiemiddelen, m.a.w. door nieuwe investeringen. Onder de eerste wiize valt het inschakelen van tot dusver On gebruikt staande productiemiddelen. In de nabije toekomst zal in veel ster ker mate het accent moeten vallen op de nieuwe investeringen en op het over gaan naar het meerploegensysteem als bronnen van nieuwe werkgelegenheid. Wat het werkelijk verloop der industri ële productie in de afgelopen periode betreft is nog slechts een vergelijking te maken tussen de eerste negen maan den van 1948 en van 1949. Blijkens de algemene industrie-statistiek steeg de brutowaarde van de totale omzet der onder deze statistiek vallende bedrijven met ca. 17 pet. Corrigeert men deze toe neming in verband met de in de loop van dit jaar plaats gehad hebbende prijsstijging, dan bedraagt de toeneming toch altijd nog ruim 10 pet. Dr. Winsemius wees er met nadruk op, dat men niet het betrekkelijk gun stig verloop der industriële investerin gen gedurende het laatste halfjaar als uitgangspunt kan nemen voor een prog nose der nog komende jaren. Slechts voor het eerste halfjaar 1950 kan wor den gezegd, dat het niet onwaarschijn lijk is, dat de industriële investeringen niet beneden het niveau van het laat ste halfjaar 1949 zullen liggen. gelukkig met wat humor hier en daar als reddingsboeien in de branding. Wij konden het haar man zij heeft ook een echtgenoot en een zoon volkomen vergeven, dat hij al direct bij het begin van het „interview" de plaat poetste. Waarschijnlijk zal hij die woor denvloed wel eens meer hebben moeten verwerken Het ligt voor de hand, dat „Amerika's koningin" zonderling, dat men in re publieken zo kwistig is met konings titels vooral belangstelling heeft ge toond voor allerlei sociale en medische instellingen. Zo is het niet te verwonde ren, dat ze geluncht heeft in het ge meentelijk tehuis voor ouden van dagen en geconfereerd heeft met dr. Qnerido, de directeur van het Centraal Bureau voor Openbare Gezondheidszorg te Am sterdam. Verder is zij ontvangen door het bestuur van het Ü.V.V. en heeft ze ook een concért in het Concertgebouw te Amsterdam bijgewoond. Vandaag zou ze tussen bezoeken aan het Studenten- sanatorium te Laren en aan Bunschoten en Spakenburg door ook voor de radio spreken. Haar diepste impressie van Holland? „Het is hier zo buitengewoon schoon en helder en de mannen laten hun mond hoeken niet meer hangen". Als dè indruk van Amsterdam neemt ze mee de ont hulling van het „Monument van Joodse erkentelijkheid" op het Weesperplein te Amsterdam. „Dat heeft mij, als buiten landse, wellicht nog meer dan u getrof fen", was haar mening. Reeds heeft ze een rondreis door Scandinavië achter de rug en nu gaat het naar Zuid- en Zuid-Oost-Europa. Misschien zelfs wel naar Palestina. Want dat is haar hartewens De heer Welter (K.N.P.), lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van Justitie gevraagd, of de regering reeds in overweging heeft genomen om, overeenkomstig de gedachte, door Z.H. de Paus geuit bij de opening van het Heilig Jaar, een grootmoedig gebruik te maken van het gratierecht ten behoeve van hen, die tijdens de oorlog politieke fouten hebben begaan, met het doel, matigingen aan te brengen van de straffende rechtvaardigheid, die in de wetten van ieder beschaafd land zijn voorzien. Zo neen, is de regering bereid, over eenkomstig het voorbeeld. reeds door vijftien landen gegeven, deze overwe ging alsnog ter hand te nemen? De 2oon van Si CO» MA*TE* IOONOU «TUOKTS 12. Wanneer Eric dc stille figuur bereikt, die onbeweeglijk op het strand ligt herkent hij hem plotseling. Het is de Chinese stuurman van zijn schip het vaartuig dat hem zo onverwachts en verraderlijk is ontroofd. Met een zachte kreet buigt hij zich over de man heen en schudt hem door elkaar. Eindelijk iemand die hem kan inlichten, is zijn enige gedachte. Tot hij ineens de steek ontdekt, welke de stuurman in de rug is toegebracht. Voorzichtig legt de Noorman hem terug. Deze man zal nooit meer spreken. Hij is 't slachtoffer geworden van zijn eigen hebzucht en van de nietsontziende figuur wiens sluwe aanvallen de Noorman reeds zo vaak te duchten heeft gehad. Langzaam staat Eric op. Zijn blik zoekt het kleine zeil, dat nu bijna achter de horizon is verdwenen en er komt een grimmige trek om z'n mond. „IIc behoef niet meer in onzekerheid te verkeren, Baldon'." mompelt hij wrang, „ïk herken je stijl. Iemand in de rug aanvallen, nietwaar? En wachten tot ik mij 'een ogenblik van boord heb begeven om toe te slaan! Maar denk niet dat je hiermee gewonnen hebt! En de rekening die je dan te verantwoorden hebt zal lang en bloedig zijn!" Op datzelfde ogenblik staart Baldon vanaf het dek van de snel wegzeilende jonk in de richting van de kust. Hij voelt zich triomfantelijker dan ooit. De volgebraste zeilen voeren het schip in tomeloze vaart naar het Noorden, waar hij zijn eigen schuilplaats heeft; en de bemanning heeft zich geheel aan hem onderworpen. Zijn plannen zijn schitterend geslaagd. En onder zijn voeten, in het donkere ruim. be vindt zich de scheepslading goud, welke hij Eric zo fel en zo vaak heeft bestreden. „Maar dit was onze laatste afrekening, ellendige Noorman!" mompelde Baldon tevreden. „Zoals altijd heb ik de laatste slag gewonnen in dit spel. List wint het altijd van ridderlijkheid, dat had je moeten weten! Ho ho, blijf maar achter op die kust! Ik heb het goud en daarmee ben ik tevreden! Het spijt me alleen dat ik je niet op een veilige manier uit de weg heb kunnen ruimen De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Teulings, heeft Donderdagmid dag in de Eerste Kamer bij de behande ling van de begroting van Binnenlandse Zaken t.a.v. het politie-vraagstuk, waar mede verscheidene leden zich hebben bezig gehouden, medegedeeld, dat de pu blicatie van liet rapport van de com- missie-Langemeyer binnen enkele weken kan worden tegemoet gezien. Niet minder dan acht leden hebben deze middag het woord gevoerd. Zij heb ben verschillende vragen over het po litie-apparaat gesteld. De heer Kolfscho ten (K.V.P.) besprak o.a. het reserve machtsapparaat der regering. Bij de vrij willigersorganisaties schort het, aldus deze spreker, aan Coördinatie aan de top en aan bruikbare scherp omlijnde in structies aan de basis. De hper Tjalma (A.-R.) wenste nadere opheldering om trent de controverse tussen Binnenland se Zaken en Justitie. Ook vroeg hij zich af of nu eigenlijk wel de tijd gekomen is om een verdere inkrimping van het politie-apparaat. De regering hebbe open oog voor de moeilijkheden, waarin de genen die op 55-jarige leeftijd gepen- sionneerd zullen worden, komen te ver keren. T.a.v. „Steun Wettig Gezag" verklaar de de heer De Dreu (Arb.) geen zelf standige organisatie te wensen naast de normale gezagsorganisaties. De heer Wendelaar (V.V.D.) vroeg met klem met de inkrimping der gemeente-politie niet Mr. D. XJ. Stikker brengt op het ogen blik een bezoek aan Bonn, om met de West-Duitse staatslieden te confereren over de West-Europese samenwerking. Stikker bezocht ook president Heuss. Enige weken geleden gaf Koningin Juliana de wens te kennen graag eens contact te hebben met jonge mensen, in de leeftijdsgroep van 2024 jaar, om in een persoonlijk gesprek te horen wat er in deze jeugd leeft aan toekomst verwachtingen voor henzelf en voor ons gehele volk en welke hun moeilijkhe den zijn. Een drietal gesprekmiddagen met ieder ongeveer vijftien deelnemers-sters werd georganiseerd op het Paleis Soest dijk. De eerste groep was afkomstig uit kleine dorpen en vertegenwoordigde dus het „platteland", de tweede groep was samengesteld uit „grote-stadsjeugd", zo wel uit jeugdorganisaties als ongeor ganiseerde jeugd, terwijl de derde groep uit studenten bestond. De gesprekken waren zeer geanimeerd. Tal van vragen betreffende het dorps leven, het jeugdleven in de grote stad, zowel sociaal als cultureel gezien, kwa men aan dc or|jr. Met de studenten wer den hoofdzakelijk vragen verband hou dende met de huidige universitaire op leiding besproken, o.a. de zeer gespe cialiseerde normen, waarbij de vorming tot mens in de gemeenschap wel zeer in het gedrang dreigt te komen. In de kringen der jongeren zelf is dit contact met de Koningin, in openharti ge sfeer, zeer op prijs gesteld. Advertentie De sensationele onthullingen van de geheime do'cumenten van Harry Hopkins, vele malen bekroond. - Volgens de Nederlandse pers: „Een machtig, rijk geïllustreerd standaard werk van grote historische waarde, ook voor de toekomst." verder te gaan dan de burgemeesters toelaatbaar achten. De heer Van Lieshout (K.V.P.) bracht de salariëring van het gemeentcperso- neel ter sprake. Hij betreurde het dat aan de regeling der salarissen van de gemeentesecretarissen nog niets is ge daan. De minister heeft slechts een deel der opmerkingen kunnen beantwoorden. Dinsdag a.s. zal hij zijn rede vervolgen. De voorzitter heeft er aan herinnerd, dat tegen die dag de beide Kamers in verenigde vergadering bijeenkomen. De behandeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken kon 's avonds om zeven uur worden voortgezet. Naar wij vernemen, zal dé Willem Barendsz 20 Maart uit de Poolzee de terugreis naar Nederland aanvaarden. 22 Februari is het troepenschip „Vo lendam" met 2040 passagiers uit Tand jong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich gesloten on derdelen der Kon. Landmacht: 45 R.I., 4—7 R.I., 4—8 R.I. 5e eskadron pantserwagens en 17 A.A.T. Afgevaardigden van de jongeren organisaties der K.V.P., P.v.d.A., V.V.D:, A.R., C.H.U. en een niet politiek georiën teerde groep jongeren hebben tijdens een bijeenkomst te Utrecht de wenselijkheid uitgesproken in deze plaats éen Gesprek centrum op te richten, dat gelegenheid zal bieden om door onderlinge discussies te geraken tót verheldering van het begrip omtrent de wederzijdse princi piële standpunten, daarbij eerbiedigende de rechten van het Nederlandse staats burgerschap, zoals deze in de Grondwet zijn vastgelegd. Het centrum zal geen besluiten kun nen nemen, doch tot taak hebben de meningen, die er tot uiting komen, in een of meer punten té kristalliserèn en naar buiten te dragen. Een 28-jarige Zweedse vliegtuigmon- teur is gisteren opgezogen in de inlaat van een Zweedsè straaljager en onmid dellijk gedood. Het ongeluk het eerste van zijn soort in Zweden gebeurde bij de S.A. A.B.-vliegtuigfabrieken te Linkoping. De monteur, Hans Lundin, liep op on geveer drie meter afstand langs de in laat van de straaljager, toen hij door de luchtstroom gegrepen werd. Hij kwam met zulk een kracht tegen het veilig- heidsraster voor de inlaat, dat dit brak. Van de Zweedse straaljager, „Vlie gende Sigaar" genaamd, wordt gezegd, dat het het snelste straalvliegtuig ter wereld is. Advertentie Een idealistische jonge dokter trekt met zijn moedige vrouw naar de Pool-Eskimo s en vindt daar het ware geluk - Deze prach tige. rijk geïllustreerde doktersroman „DE NOORDELIJKSTE DOKTER TER WERELD" van Aage Gilberg is het gesprek van de dag. Bij de besprekingen, welke de direc teur-generaal van de IRO (Internatio nal Refugee Organisation) Donald Kingsley Dinsdag en Woensdag met enige Nederlandse ministers had, heeft de regering zich bereid verklaard haar oorspronkelijke toezegging, om een groep ontheemden, bestaande uit ou den van dagen, in ons land op te nemen, gestand te doen. Zulks mits van de zij de der kerken en particuliere organi saties de garantie wordt gegeven, dat door haar de verzorging dezer groep op zich genomen wordt. De Nederlandse regering heeft voorts toestemming verleend voor het opne men van 25 oorlogsslachtoffers. Deze ontheemden hebben het revalidatie centrum van de IRO in Duitsland be zocht en worden thans in de industrie werkzaam gesteld. Zij kunnen be schouwd worden vlug self-supporting te zijn. Voor de groep, waarvoor de regering in ons land toestemming tot opneming verleent ouden van dagen is er van katholieke en hervormde zijde be langstelling getoond. (Van onze Haagse redactie) Kijk 'ns, meneer", zegt Jacob van Eek uit Bennékom, „die emigranten moe ten nu niet denken, dat ze in Australië de kopjes thee op béd krijgen. Dat hebben ze voor mij op de „Volendam", waar wé mee weggevaren zijn, niet gedaan en dat deden ze ook in Australië niet. Ik ben er nu één jaar geweest en omdat mijn vader verjaarde, ben ik even een paar maanden naar Holland tcrugge- korraen om hem te feliciteren; hij wordt de volgende maand 79 jaar, zietu, en daarom zal het misschien de laatste keer zijn, dat ik hem persoonlijk kan feli citeren". Eén jaar is deze jonge boer uit dit Gelderse dorpje dus in Australië geweest en in die tijd heeft hij kans gezien zo veel te verdienen, dat hij de heen- en terugreis per boot kon betalen en bovendien op zijn „boekje" in Australië nog 167 pond heeft staan. „Maar ik heb er hard voor moeten werken, verdui veld hard, geloof dat", vertelt hij verder. „Ér waren wéken bij dat ik 120 uren maakte. Soms werkte ik, wanneer het heldere maan was, tot 's avonds een uur of twaalf door Einde Maart gaat Jacob weer terug naar zijn baas in Australië als „Farm hand". Het verhaal, dat hij ons verder vertelt, zou het verhaal kunnen zijn van zo vele jonge boeren van het kleine gemengde zandbedrijf; het verhaal van jonge mensen voor wie hét onmogelijk is in Nederland een goed bestaan te vin. den. „Als die mannen naar Australië gaan en ze werken even hard als ze hier deden, zullen ze zeker geen honger lij den en zullen ze het na een bepaalde tijd beter krijgen, dan ze het hier ooit zullen hebben", meent Jacob van Eek. Wat Jacob van Eek ons zo onopge smukt vertelde, kregen de vele bezoe kers van „Buitenlust" in Ede, die naar "j 59 De rook golfde op. De lucifer doofde. Wij gingen weer verder. „Er zijn er zoveel die ik gekend heb, meneer, en die ik met de voeten voor uit de kerk in heb gebracht. Zo veel waar ik in de rust van de nacht aan loop te denken, mensen, die nu al lang door iedereen vergeten zijn behalve door mij. Neem bijvoorbeeld mijn broer Jamesy. Heb je mijn broer Jamesy ge kend?" Ik moest erkennen van niet. „Jamesy Connory," zei z'n broer snoevend, „was de enige man, die ooit mijn hart uit het lood kon brengen, de enige man, waar ik altijd benauwd voor was, de enige man, die me altijd klop kon geven als er gevochten werd, eer lijk of vuil. En het gekke was, ik ben toch zelf maar een klein ventje, dat ik nog stukken groter was dan hij, ik ver tel je, meneer, stukken! Je zou hoog stens zeggen dat het maai- een mislukt probeersel van een man was, maar al les aan hem was dynamiet en bliksem. de emigratie-avond waren gekomen eveneens, zij het dan op andere wijze, te horen van cêh tweetal sprekers, die hun voorlichting gaven over Canada en Australië. Reeds vele adspirant- emigranten in Nederland hebben der- gëlijke avonden, die georganiseerd worden door de sectie Landbouw van het Rijksarbeidsbureau en de diverse landbouworganisaites, meegemaakt en nog vele anderen zullen hen volgen. In de dichte blauwe damp van pijp tabak en shag zaten ze te luisteren in het zaaltje, de jonge boeren, met of zonder vrouw of verloofde en de arbei ders, die op een nieuwe toekomst hopen in een land, dat schreeuwt om arbeids krachten. De heer Van Luyk, chef van de sectie Landbouw, heeft hun geen mooi beeld van Australië opgehangen; het was allerminst zijn bedoeling bij hen emi gratie aan te praten. Ze moesten na- Heb je ooit horen vertellen van de tijd, dat ik daarginds in de Drogens dat geld heb gevonden?" „Ja zo iets," antwoordde ik, „maar het rechte heb ik er toch nooit van ge hoord." „Op een nacht, een regenachtige nacht, was ik uit Moonooin vertrokken en op weg gegaan naar Waterford. Ik had meer dan mijn portie dp. Potdorie, in die tijd was het makkelijk om zat te worden, met de whiskey drie en een halve stuiver het glas en een pot bier, een flinke pot, voor maar twee stuiver!" Hij zuchtte bij de gedachte aan die gouden tijd, die al zo lang voorbij was. „Het was gaan regenen, echt zwaar gaan regenen, en ik liep de Drogens binnen, in die jaren was het niet meer dan een oude ruïne. Alles wat ik me kan herin neren was, dat ik in een droog hoekje kroop en toen sliep ik de slaap van de rechtvaardigen." Hij zweeg even om z'n pijp te ver zorgen. ,,Goed, het werd tenslotte morgen en ik was net aan het rondscharrelen om iets voor een vuurtje te vinden dan kon ik een beetje thee zetten in m'n oude kookketeltje toen ik ineens in een gat in de muur een oude, roestige bus vond. Zou je geloven wat daar in zat, meneer, zou je geloven wat daar in zat? Honderd zes en zeventig gouden sove reigns!" Ik maakte passende geluiden. „Verdomd!" zeg ik tegen mezelf. ..Ted dy Connory, je kostje is gekocht. Je zult geen dag armoe meer kennen. Ik pak m'n rijkdom bij mekaar en ik weg, alle duivels, .naar de dichtsbijzijnde kroeg. Ik had een paar prachtige voornemens ge maakt om een rustig leven te beginnen, rijk en gemakkelijk, maar ik vond het beter om me eerst eens vol te drinken. Er was geen sterveljig in die kroeg op liet ogenblik, dat ik er de deur binnen kwam, maar in een uur tijd, jongen, wa ren ze van alle kanten komen toelopen, van de grote straten en de zijwegjes, vrienden en vijanden en wildvreemden, en ze feliciteerden me allemaal en dron ken op mijn gezondheid de whiskey, die ik betaalde. En toen ineens hoorde ik een vreselijke herrie buiten en de kroeg baas zegt tegen me: „Je broer staat bui ten op de weg", zegt-ie, „en hij heeft een hele bende bij zich. Als ik jou was, zou ik er door de achterdeur tussen uitknij pen. nu je je geld en je leven nog hebt, want als ze je eenmaal te pakken krij gen, ben je ze allebei kwijt." „Maar ik had te veel whiskey gedron ken om nog naar goede raad te luisteren en ik werd bovendien verdomd nijdig. „Op zij!" zeg ik en storm naar de deur. „Ik zal die knul eens laten zien, eens en voor al. wie de flinkste vent in onze fa milie is." Ik naar buiten en daar stond hij vóór de kroeg met een stuk of zes, zeven andere ketellappers achter hem." „Kom jij eens hier bij me," brulde hij, „jij verdommeling, die ketellappersgeld uitgeeft aan soldaten en grondgravers." Ik stond stil. ,,Kom hier", krijste hij, ter wijl hij in het stof spuwt. Ik was bang voor hem en dat wist hij best, maar één ding wist hij niet. dat mijn hartstocht voor het geld groter was dan mijn angst voor hem. Ik kom op hem toe, zo onno zel als je maar denken kunt, tot ik vlak bij hem was, en toen gaf ik hem ineens in een ren een opdonder, dat hij z'n lin ker oog niet meer open deed. Daar stond hij van te waggelen. En voor hij beko men kon, gaf ik er hem een paar in de maagstreek en een geweldige watjekouw op zijn kaak, die zo aankwam, dat hij achteruitging tot bij de muur aan de andere kant. Ik zat op hem als een tijger. Ik kreeg hem tegen de muur en gaf hem er toen één op z'n mond en één beneden z'n hart, en toen hij omsloeg, raakte ik hem vlak achter z'n oor met een moor dende backhander. Als een lijk ging hij tegen de vlakte. Ik deed gen paar stappen achteruit. „Ziezo", zei ik in m'n blijdschap, „nu weten we. wie de sterk ste van de Connory's is." Maar alle machtig, ik had het te gauw gezegd! „Hij kwam van de {jrond op met één sprong, als een razende. Overal waar hij me die dag raakte kreeg ik builen, over al builen, m'n jongen, zo waar als ik hier sta. Drie keer sloeg hij me het erf rond en toen gaf hij me een stomp onder m'n kin, dat ik voor dood in mekaar zakte. „Even daarna greep hij me bij de kraag van m'n jas, sleepte me overeind en schudde me weer bij bewustzijn. „Nou," zegt hij, „heb je er misschien een beter begrip van. wie de sterkste van de Connory's is. En nou," zegt hij, „als je er niks tegen hebt, breng ons dan in dit nette café en besteed je geld zoals het besteed hoort te worden, aSn je vrinden en je familie." „Toen gingen we op staande voet de kroeg weer binnen en ik zei in m'n gedachten m'n zuurverdiende honderd zevenenzestig gouden souvereigns goe dendag. En daar was wel reden voor, want drie dagen later, toen de klabak ken van Mooncoin onze hele bende in Waterford in het cachot slingerde we gens dronkenschap en burengerucht enhandelingen met het oogmerk om de openbare orde te verstoren, toen waren er nog maar vijftien van de so vereigns over. En de oude rechter laat hem de pest krijgen pikte die in als boete voor de rest van de bende, en Jamesy en mij gaf hij bovendien nog een maand hard werken de man, om ons degelijk en nuchter te krijgen. „Ik weet nog goed de dag, dat we er uit kwamen. Jamesy zegt tegen me: „Teddy," zegt-ie, „al leefde in een mil- lioen jaar, een vechtersbaas maak ik nooit van je." „Heremetijd", zeg ik, „je was al een heel eind op weg om een lijk van me te maken, maar waarom ben je zo overtuigd dat ik in het vech ten nooit een goed figuur zal slaan?" „Je bent veel te bang, idioot," verze kerde hij me. „Je had me in m'n buik moeten schoppen toen je me op de vloer had." Teddy Connory slaakte een diepe zucht als een hulde aan zijn strijdbare broer. (Wordt vervolgd) tuurlijk lachen toen hij hun vertelde van dat echtpaar, dat welgemoed in Australië voet aan wal zette en toen meende „even" een kaartje naar Perth te kunnen kopen. Zes weken hebben ze „in de rij" moeten staan: de reis duurde vijf dagenZe waren even stil toen hij hun vertelde van het grote gebrek aan arbeidskrachten in Australië. Het aantal aanvragen op de arbeidsbureaux ging de 10.000 te boven. En in de prac- ti.ik is die vraag naar arbeidskrachten eigenlijk nog veel groter. De 5000 emigranten, die onlangs aan kwamen, konden in een week tyds allen geplaatst worden! De Zaterdagse kran ten bevatten soms 20 pagina's adverten ties, waarin werkkrachten gevraagd worden. Het klimaat is gunstig; het land is gezond 4maar er zijn ook zure ap pels, waar doorheengebeten moet wor den. Er heerst een tekort aan woningen; men zal zich moeten wennen aan een andere levenswijze; aan de soort van huizen, die dikwijls van hout zijn; aan de geweldig grote afstanden, enz. enz. Tijdens de pauze vormden zich om de beide sprekers, de heer Van Luyk en de heer Augustinus, landbouwbemidde- laar van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Arnhem, groepjes van mensen, die zo hun vertrouwelijke vragen hadden Het waren vaklieden en boeren, die het ern stig meenden met hun plannen; die met hun vrouw en kinderen reeds lang over emigratie gepraat hebben. Anderen kochten een biertje in het café en praat ten onder elkaar over alles wat ze ge hoord hadden en misschien al eens eer der ergens gelezen. Ze overlegden met elkaar welke vragen ze direct aan de heren zouden stellen. Als de zaal dan weer volgelopen is komen de vragen los. Of ze landbouw machines kunnen meenemen; naai machines; gereedschap. Hoeveel geld mogen ze meenemen; kunnen ze daar met Nederlandse diploma's iets doen, enz. De „heren" beantwoorden die vra gen en als ze dan gezegd hebben: „Ik hoop, dat ik hiermede de vragenstellers voldoende beantwoord heb", worden er een paar filmpjes gedraaid over Canada. De dorpelingen blijven, ook al loopt het tegen half twaalf. Zij tonen een grote belangstelling voor emigratie; voor een nieuwe toekomst in een nieuw land. Hoe velen het er zullen zijn die door dergelijke voorlichtingsavonden juist op hun plannen terugkomen, is moeilijk na te gaan. Het enige, dat gezegd kan wor den is, dat het Rijksarbeidsbureau die avonden beschouwt als de eerste grote zeef Ongeveer 850 personen, die anders niet binnen de door de Canadese autoriteiten gestelde termijn zouden kunnen ver trekken, zullen binnenkort door de lucht naar Canada kunnen gaan, aangezien de scheepsgelegenheid naar Canada te beperkt is. In Maart en April zullen vluchten van Amsterdam naar Mon treal worden uitgevoerd. De vertrekda ta worden in overleg met de emigran ten bepaald. In dezelfde maanden zal de K.L.M. ook vliegtuigen ter beschikking stellen aan emigranten naar Australië. De vluchten zullen worden uitgevoerd met een Skymaster C-54B, welke plaats biedt aan 50 passagiers. De gehele reis duurt zéven dagen. l 'l!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3