Geringe meerderheid voor Labour Vurig verlangen naar sabels en uniformen Van een socialistisch regeringsbeleid zal geen sprake meer kunnen zijn LABOUR'S overwinning (Hp)ERRES DEKEN V.S. overwegen nog geen breuk met Hongarije en Roemenië Generale staf van nieuw Duits leger" VERHOGING van productie Tót hoofd en Kart ZIJ, DIE VIELEN ZETELS: Labour 314, Conservatieven 294, Liberalen 8, Communisten 0 Het weer OOK WASHINGTON GELOOFT NIET AAN EEN LANG LABOUR-BEWIND WEER VROEGE WEER BERICHTEN Kon. Militaire Kapel naar Amerika Acheson maakt zich geen illusies over Tito Kwart millioen eieren naar Indonesië Westerling toch te Singapore Duitse generaals willen officierencorps in oude glorie herstellen ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24702 LONDEN, hedenmorgen De Britse Labourpariij heeft de verkiezingen gewonnen, doch met een zó geringe meerderheid, dat van een socia listisch regeringsbeleid geen sprake meer kan zijn. De resultaten tot heden zijn: socialisten 314 (vorig parlement: 391 conservatieven 294 (vorig parlement: 216) 8 (vorig parlement: 10) O (vorig parlement: 2) 2 (vorig parlement: 21) Zeven resultaten moeten nog binnenkomen, waarvan waar schijnlijk althans vier conservatief zullen zijn. Op het ogen blik is de gezamenlijke meerderheid van de winnende socialistische partij over alle andere partijen slechts tien. liberalen communisten anderen DUIDELIJKE UITSPRAAK VOOR HET TWEE-PARTIJENSTELSEL Platteland conservatief ff ff rf:, Republikeinse Congressleden zeer teleurgesteld AMERIKAANS DIPLOMAAT UIT TREIN GEVALLEN Geen sporen van misdrijf Vertrouwelijke documenten verdwenen Inbraken bij Amerikaanse officieren PRIESTERS IN SLOWAKIJE VEROORDEELD Nu ook op Zon- en feestdagen Vertrek in April a.s. PRINS BERNHARD IN MEXICO Bezoek met een dag bekort LANDELIJKE BEDRIJFS- TELLING In de maand October Hij zou ontsnapt zijn per Catalina-vliegboot HET INCIDENT BIJ BEKASSI Nederlanders beantwoordden het vuur niet Wereldlandbouw tentoonstelling BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rua Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Dit betekent dat de Labourpartij niet sterk genoeg meer is om een socialis tisch programma door te voeren. Want zelfs socialisten worden wel eens ziek, treden in het huwelijk, moeten begra fenissen bijwonen of worden door de re. gering naar het buitenland gezonden als leden van officiële missies. De regering zou derhalve nimmer zeker kunnen zijn van een meerderheid bij stemmingen in het Lagerhuis. De „Times" van heden morgen merkt dan ook op in een hoofd, artikel: „Het zou dwaas en doelloos zijn indien de Labourpartij zou volharden in een laatste poging haar nieuwe kleine meerderheid uit te leggen als gen man daat om door te gaan zoals voorheen". Vermoedelijk zal Attlee toch een rege ring vormen welke althans dringend benodigde bestuursmaatregelen zal ne men op het terrein van financiën, de fensie en buitenlandse politiek. Doch het is vrijwel zeker dat in een spoedige toekomst nieuwe verkiezingen zullen moeten worden gehouden om een einde te maken aan de huidige onbe sliste toestand. Afgezien van de geslonken meerder heid van de socialisten is het belang rijkste aspect van de verkiezingsuitsla gen dat het land overduidelijk heeft ge demonstreerd dat het vast wenst te bou. den aan een twee-partijenstelsel en niet geïnteresseerd is in splinterpartijen en onafhankelijke candidaten. Dit blijkt uit «te enorme nederlaag van de liberalen die na een energieke en luidruchtige verkiezingscampagne slechts 8 van hun 475 candidaten in het Lagerhuis hebben kunnen krijgen en die maar liefst onge veer 320 borgstellingen hebben verloren. Indien de liberalen niet verblind wa- ren geweest, doch. hun anti-socialisms hadden geuit door hun stemmen uit te brengen op de enige partij welke kans maakte de anti-socialistische gevoelens in het land om te zetten in de mogelijk heid van een regeringsalternatief, dan zou Labour overtuigend geslagen zijn. Ook de communisten, dié honderd can didaten in het veld hadden, zijn volko men verslagen. Beide communistische Lagerhuisleden van het vorige parlement hebben van het electoraat hun congé gekregen. De stem van Moskou's rode tortelduiven zal niet langer weerklinken in Westminster. Tenslotte zijn ook de onafhankelijken overtuigend geslagen. De uit de Labour partij gezette „medereizigers" zijn met z'n allen naar huis gestuurd en, behalve de Speaker, is er slechts één Lagerhuis lid dat niet behoort tot de conservatie ven, de socialisten of de resten van de liberale partij. De sensaties, die uitgebleven waren tijdens de verkiezingscampagne en op de verkiezingsdag zelf, kwamen gisteren op de dag van de uitslag. Acht uur lang wachtte Engeland in ademloze spanning op de einduitslag van een ondraaglijk spannende verkiezingsrace. Gistermor gen, nadat de stemmen van de stedelijke districten geteld waren en Labour een voorsprong kreeg van 60 zetels, was het optimisme bij de socialisten groot, en de conservatieven begonnen reeds lange gezichten te trekken. Doch aanstonds toen de uitslagen uit de landelijke districten en de kleinere steden begonnen binnen te komen, veranderde het beeld. De conservatieven begonnen snel in te lopen en onder het eentonig refrein „de liberale en com munistische candidaten verliezen hun borgstelling", volgde de ene conserva tieve overwinning op de andere; dikwijls in districten waar Labour zeker had ver wacht te zullen winnen. Om 2.55 uur v/as de Labourmeerderheid geslonken tot 31. Twee minuten later was de meer. derheid nog slechts 21. Nogmaals vijf minuten van spanning en de meerder heid kromp in tot 16. Vervolgens begon met tergende traagheid zelfs deze ge ringe meerderheid nog terug te lopen. Om vier uur tien waren de socialisten nog slechts drie zetels voor. Om kwart voor vijf nog slechts één zetel. Zoals gisteren reeds werd bericht, was de opkomst van de kiezers ongewoon groot. Bijna 85 pCt. van het electoraat vervulde zijn plicht vergeleken met 73 pCt. in 1945. De verschillende partijen ontvingen het volgende aantal stemmen: Socialisten 13.236.537 (in 1945; 11.992.292) Conservat. 12.422.886 (in 1945: 9.960.809) Liberalen 2.584.835 (in 1945: 2.239.668) Communisten 91.818 (in 1945: 102.780) Advertentie Verwarm Uw bed behaaglijk met een De meerderheid, die Labour verwierf is de kleinste, die sedert 1847 in parle mentsverkiezingen werd bevochten. Het kabinet-Attlee zal daardoor in een posi tie komen, die in de parlementaire ge schiedenis van de afgelopen eeuw zijn weerga niet vindt. Na overleg met zijn ministers zal Att lee thans moeten uitmaken of hij met een wel zeer minimale meerderheid aan het hoofd van de regering kan blijven staan. Immers, de meerderheid die La bour zal krijgen levert een socialistische regering op genade en ongenade over aan onvoorziene omstandigheden, zoals afvalligheid van Lagerhuisleden. Poli tieke waarnemers waren het er over eens dat een dergelijke regering een leven van niet langer dan enkele maan den beschoren is. In de komende weken zal het Lager huis belangrijke financiële vraagstuk ken te behandelen krijgen. Het gevaar dreigt, dat de regering in moeilijkheden zal komen, indien niet een ruime meer derheid wordt verkregen. Kringen uit de onmiddellijke omge ving van Attlee meenden, dat de pre mier geneigd is de toestand nog enkele maanden aan te zien en daarna wellicht zal overwegen nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De mogelijkheid van nieuwe verkiezingen zou vandaag op Downingstreet 10 het voornaamste punt van de kabinetsbesprekingen uitmaken. In 1847 was het de Whig-partij (de Liberalen) die zich vijf jaren met een meerderheid van slechts één zetel wist te handhaven. De Liberalen zetten^ in 1852 door met een meerderheid van slechts 13 zetels. De kleinste meerder heid in het Lagerhuis was in onze eeuw tot dusver die van de Conservatieven in 1922, n.l. 79 zetels. Een meerderheid van 50 a 60 zetels Wordt noodzakelijk geacht voor een re gering die ongestoord wil werken. La bour staat perplex. De socialisten had den gedacht te zullen winnen, maar niet °P een wijze als thans een feit is ge- Worden. HET RESULTAAT VAN DE BRITSE VERKIEZINGEN- Aantal verkregen zetels CftVSÉW ILIBERAAL LABOUR Aantal verkregen stemmen 13 2n\tlltatn 12 4.ni 11 toen WK '040 \LABOUR I \CONSERV. I jjjBEffiBfiffljrl W VOOR BABIES EN VOLWASSENEN Verwachting tot Zondagavond: Wisselende bewolking met nu en dan regen- of sneeuwbuien. Meest matige wind draaiend naar Noorde lijke richtingen. Geleidelijk kouder, eerst in het Noorden en later ook in het Zuiden van het land. ZONDAG: Zon: 7.3418.13. Maan: 10.504.18. MAANDAG: Zon: 7.32—18.15. Maan: 11.42—5.19. Amerikaanse regeringsfunctionarissen en zakenlieden twijfelen er aan of de kleine meerderheid der socialisten de rcgering-Attiee in staat zal stellen nog lange tijd aan het bewind te blijven. Vele Amerikanen voorspellen, dat er binnenkort nieuwe verkiezingen in Gi oot-Brittannië zullen worden gehou den. Senator Tom Connally, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, verklaarde: „De socialis tische overwinning komt niet onver wacht, doch de geringe socialistische meerderheid vormt een aanwijzing, dat het Britse volk prikkelbaar begint te worden door de toenemende nationalisa ties van de Britse industriële bedrijven". Het zijn vooral de republikeinse Con gressleden, die zich teleurgesteld tonen over de uitslag. Zij hadden te geredelijk aangenomen dat Groot-Brittannië het door Nieuw-Zeeland en Australië gege ven voorbeeld zou hebben gevolgd en dat het Britse kiezerscorps zich duide lijk voor een rechts bewind zou uitspre ken. Minister Acheson werd van minuut tot minuut op de hoogte gehouden van de resultaten der Britse verkiezingen. Het Congress of Industrial Organiza tion", de grote federatie van Amerikaan se vakverbonden, waarbij zes millioen arbeiders zijn aangesloten, gaf te Washington een verklaring uit, waarin onder meer wordt gezegd, dat „de ver pletterende nederlaag, welke de Britse communisten hebben geleden, een ver- Donderdagavond is in een spoorweg tunnel ten Zuiden van Salzburg het verminkte lijk gevonden van kapitein Eugen Karp, Ameri kaans marine-attaché te Boekarest. Karp was een intiem vriend van de Amerikaanse zakenman Robert Vogeler, die deze week te Boedapest tot vijftien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Woensdagavond bracht hij een bezoek aan mevrouw Vogeler in We nen. Karp vertrok Donderdagmorgen met de Arlberg-express uit Wenen naar Parijs. Hij zou na een diensttijd van bijna drie jaar in Boekarest met verlof terugkeren naar de Ver. Staten. Hij was in burger gekleed. Volgens het Oostenrijkse persbureau neemt de politie aan, dat Karp uit de slaapwagen is gevallen. Er waren geen tekenen, die op een misdrijf wezen. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Duitsland heeft gisteren meegedeeld, dat vertrouwelijke docu menten uit de huizen van 30 hoge offi cieren va» het leger gestolen zijn. Ver moed wordt, dat dit het werk is van een spionnage-organisatie. die blijkbaar uit het hoofdkwartier aanwijzingen ont vangt over de officieren, die vertrouwe lijke documenten mee naar huis nemen. Slechts documenten en geen kostbaar heden zijn tot dusverre uit de woningen van de officieren ontvreemd. De officieren zijn gewaarschuwd geen documenten meer mee naar huis te nemen. De eerste inbraak werd op 10 Augus tus j.l. gepleegd. Deze maand is bij drie officieren ingebroken. Van de zijde van het leger werd ver nomen, dat vermoed' wordt, dat een 24- jarige Russische vrouw, die onlangs ge arresteerd is, lid van de organisatie is. heugend bewijs vormt van het goede onderscheidingsvermogen van de Britse arbeiders, die zeer duidelijk verschil weten te maken tussen echte en na- maak-democraten". De West-Duitse kanselier, dr. Ade nauer, zei gisteren te Bonn: „Ik zou niet graag minister zijn met deze meerder heid het zou wek eens een zeer wan kele stoel kunnen zijn". Een Slowaaks gerechtshof heeft een ka tholiek priester tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij geweigerd had in de biecht de absolutie te geven aan sympathi- serenden met het communistische regiem. Een tweede priester werd tot 4y2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij ,,de gelovigen in het openbaar tegen de volks- democratische republiek had opgezet". De twee Amerikaanse Mormonen-zendelin gen, die op 27 Januari door de Tsjechoslo- waakse politie gearresteerd waren, zijn giste ren vrijgelaten en terstond uit het land gezet. Het K.N.M.I. deelt mede: Met ingang van 1 Maart zal de vroege uitzending van weerberichten (op werk dagen om 5.45 uur), die gedurende de maanden November t/m Februari werd gestaakt, weer worden hervat. Deze uitzending, die evenals die van 6.45 uur. rechtstreeks van het K.N.M.I. uit wordt verzorgd, is destijds ingesteld in hoofd zaak in het belang van land- en tuin bouw. Het is echter gebleken, dat ook in andere kringen grote belangstelling bestaat voor dit uitgebreide weerbe richt. Op veler verzoek zullen de vroege uitzendingen nu ook op Zon- en feest dagen wordt gehouden. De uitzending van 6.45 uur zal, te beginnen met Zondag 5 Maart, in het vervolg óók op Zon- en feestdagen plaats vinden. In het tijdvak van 1 Mei tot 1 September, waarin velen er des Zondags al vroeg op uit trekken, zal ook om 5.45 uur het volledige, uitge breide weerbericht op Zon- en feest dagen worden uitgesproken. De uitzen dingen van 5.45 uur geschieden alléén over de zender Hilversum I (301 m.), de uitzendingen van 6.45 uur over beide zenders. Voor zover het mogelijk is, zullen ook de radiocentrales bij deze uitzendingen worden ingeschakeld. De Koninklijke Militaire Kapel zal in April a.s. naar Amerika vertrekken om enige luister bü te zetten aan de „Hol land-fair", die, zoals bekend, in Phila delphia zal worden gehouden. Indien de Koningin haar toestemming verient, zal de kapel tezamen met de drumband, ongeveer tachtig man het bekende ceremoniële tenue op deze reis mee nemen. De kapel vertrekt 18 April met de „Nieuw Amsterdam", naar New York; de terugreis wordt aanvaard op 29 Mei met de „Volendam", dat op die reis Amerikaanse en Canadese studenten naar Europa vervoert. Overeenkomstig de resultaten van de R.T.C. zal de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk nog twee korvetten aan de regering van de V.S.I. afstaan, terwijl voorts nog dit jaar een torpedo- bootjager zal worden overgedragen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teren op een persconferentie verklaard, dat de Oost-Europese regeringen probe ren „het IJzeren Gordijn volledig on doordringbaar te maken". Acheson zag dit als het voornaam ste doel van de onderdrukking in deze landen en van de aanvallen op Amerikanen en andere buitenlanders. Hij zei, dat Hongarije en Roemenië, evenals Bulgarije „het voor de V.S. steeds moeilijker maken om diploma tieke missies in stand te houden en het vrywei onmogelijk maken om voor enigerlei bescherming van Amerikaanse onderdanen en belangen te zorgen". Uit de diplomatieke breuk met Bul garije mocht, volgens Acheson, niet worden afgeleid, dat de V.S. reeds over- Prins Bernhard is uit Merida, de hoofdstad van de Mexicaanse provin cie Yucatan, te Mexico aangekomen. De Prins werd door Manuel Tello, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, als vertegenwoordiger van pre sidentMiguel Aleman, ontvangen. Op 't vliegveld werden hem de militaire eer bewijzen gebracht. Op weg naar de stad werd in het Nederlands „Leve de Prins" geroepen. Vrijdagavond reeds bracht hij een beleefdheidsvisite aan de president. Op een persconferentie verklaarde de Prins zich persoonlijk voorstander van de beweging voor een Verenigd Europa met inbegrip van Duitsland. Op vragen inzake de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië legde de Prins de nadruk op het primaire be lang van het herstel van de vrede tus sen beide volken en in de boezem van de nieuwe onafhankelijke republiek. Het zevendaags bezoek aan Mexico zal worden bekort, daar de Prins in Brownsville in Texas het examen wil afleggen in blind-vliegen. Naar het A. N. P. verneemt, ligt het in de bedoeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek dit jaar, en wel in de maand October, in het gehele land een bedrijfstelling te organiseren, die betrekking zal hebben op alle industrie-, ambachts-, winkel-, handels- en ver keersondernemingen, welke goederen vervaardigen, be- of verwerken, ver handelen, vervoeren of diensten verle nen. De vorige bedrijfstelling werd ge houden in 1930, tegelijk met de volks telling. Het verstrekken van dé nodige gege vens is wettelijk verplicht gesteld en de. tellers is geheimhouding opgelegd. Met een volle lading stukgoed en aan dek een sleepbootje voor de K.P.M. vertrok gisteren het m.s. „Mataram" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd naar Indonesië. De ladingkamer was ge vuld met op de kop af 666 kisten, in. houdende ongeveer een kwart millioen eieren. Een dergelijk transport, dat in deze omvang op de Indonesië-route nog niet voorkwam, vereist bijzonder grote zorg, zoals kapitein Kool mededeelde, daar de temperatuur in de koelkamer onafgebroken op gelijke hoogte moet worden gehouden. wegen de betrekkingen met Hongarije en Roemenië te verbreken. (Zoals ge meld heeft Hongarije geëist, dat Enge land en de V.S. hun gezantschappen in dit land zullen inkrimpen). Met Polen en Tsjechoslowakije, aldus Acheson, hebben de V.S. moeilijkheden, maar deze zijn niet van zulke aard als die met Bulgarije, Hongarije en Roemenië. Over Joegoslavië zei hij, dat de V.S. de economische hulpverlening aan dit land zouden voortzetten, ook al had Tito het voorbeeld van de Cominform gevolgd door het bewind van Ho Chi Minh in Vietnam te erkennen. Deze erkenning was, volgens Acheson, voor de V.S. geen verrassing geweest. De V.S. verlenen hulp aan Joegoslavië, omdat dit land aan ernstige druk van Rusland bloot staat en niet omdat de V.S. enige illusies hebben over Tito, aldus Acheson. Acheson wees er nogmaals op, dat Rusland de totstandkoming van het Oostenrijkse onafhankelijkheidsverdrag blijft tegenhouden ondanks het feit, dat er nog slechts betrekkelijk weinig pro blemen moeten worden opgelost. In betrouwbare kringen te Djakarta is Vrijdagavond aan Reuter verklaard, dat Westerling Woensdag j.l. per vlieg tuig uit Indonesië naar Singapore is ver trokken. United Press weet nog te melden, dat Westerling per Nederlandse Catalina- vliegboot ontsnapte. Hjj zou voor de kust van Singapore het toestel heben verlaten en zwemmend Singapore hebben bereikt. Zijn vrouw, die met de kinderen Don derdagavond uit Indonesië vertrok, heeft aan Charles Stuart van de Nieuw- Zeelandse radio meegedeeld, dat hoge Nederlandse officieren hen hielpen ont snappen. Stuart zegt, dat de familie Westerling zich acht dagen te Djakarta heeft schuil gehouden. Mevr. Westerling was zijn gaste onder de naam „mevr. Peters"; hij vernam haar ware naam pas bij haar vertrek. De politie heeft alle vertrekkende schepen en vliegtuigen gecontroleerd, zonder dat een spoor van de vluchtelin gen werd gevonden. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië dr H. M. Hirschfeld heeft vanmorgen ten stelligste ontkend dat de Nederlandse autoriteiten de hand zouden hebben gehad in de ontsnapping van Westerling naar Singapore, aldus United Press. Over het incident bij Bekassi, waarbij één Nederlands militair is gedood en verscheidene zijn gewond, meldt de dienst voor legercontacten dat er bij de brug voor het dorp een gewone controle was door de T.N.l, Nadat de papieren in orde waren gebleken en het convooi doorreed loste een T.N.I.-post in de na bijheid een schot, waarop alle T.N.I.- posten in de omgeving het vuur open den op de Nederlanders. Deze hebben het vuur niet beantwoord. Het schieten duurde een kwartier. De commandant van het convooi ging onder het schie ten door naar de woning van de kapi tein, die bevel gaf het vuren te staken. Dr. Subandrio, sinds 1947 vertegen woordiger van de Indonesische republiek in Groot-Brittannië. is benoemd tot am bassadeur van de V.S.I. in Londen. Dr. Subandrio, die zich op het ogenblik in Djakarta bevindt, zal a.s. Dinsdag naar Londen vertrekken, om zijn nieuwe functie te aanvaarden. Drie generaals van de oude Duitse generale staf zijn een campagne begonnen om het Duitse officierencorps in zijn oude glorie te herstellen. Het comité van drie, dat zichzelf heeft benoemd en onder leiding staat van generaal Fritz Koch, heeft nauwe contacten met de federale regering en met voormalige officieren in geheel Duitsland. Hun streven is er op gericht een generaal benoemd te krijgen op een hoge regeringspost, waarin hij toezicht zal houden op aangelegenheden van oud-militairen en zal trachten de oude pensioenregeling voor officieren te herstellen. „Geld is slechts een secondair probleem," zegt Koch, zinspelend op het programma voor het herstel van de officieren-pensioenen. „Wij wensen dat onze eer wordt hersteld, en dat de smaad, die men het Duitse officierencorps na de oorlog heeft aangedaan, teniet wordt gedaan." !1 De twee andere leden van het comité zijn generaal Heinrich Class en generaal J. Linde. Koch schatte, dat ongeveer 4000 offi cieren in geheel Duitsland nauw contact met elkander hebben. Zo nu en dan brachten hoge officieren in elf Duitse Laender hem verslag uit over hun plan nen om veteranen-organisaties te vor men. De Amerikaanse Hoge Commissaris John McCloy heeft Donderdag onthuld, dat geallieerde agenten een onderzoek instellen naar de ondergrondse militaire beweging in West-Duitsland, die de naam van „Die Bruderschaft" draagt. McCloy verklaarde, dat deze beweging klaarblijkelijk is georganiseerd door voormalige officieren van de Wehr- macht, maar dat er geen aanwijzingen zijn, dat hier sprake is van een grote hechte organisatie. Inmiddels hebben Amerikaanse func tionarissen meegedeeld, dat eveneens een onderzoek gaande is naar een tweede militairistische groep, die, gevormd door ongeveer 40 vroegere generaals ea offi cieren op 28 Januari te Stuttgart voor de eerste maal bijeen kwam. Deze ver gadering had plaats op verzoek van ex- generaal Eberhard von Donath en werd o. m. bijgewoond door de voormalige generaal-majoor Von der Linde, com mandant van een pantsergroep, en gene raal Rudolf Veiel, commandant van de tweede pantserdivisie. Volgens Amerikaanse functionaris sen hield de vergadering zich bezig met het vinden van middelen voor de veilig stelling van pensioenen voor oud-sol- daten en had zij geen militaire bijge dachten. De „Neue Presse" in Frankfort meldde gisteren, dat de voormalige generaal Hasso-Eckhardt Manteuffel, ex-comman dant van de vijfde Duitse pantser-divisie, de leider van deze beweging is. Het blad beweert, dat het bestuur van de organisatie bestaat uit voormalige leden van de generale staf, verschillende andere generaals en uit vroegere Gau leiters. „Zij beschouwen zich als de generale staf van een nieuw Duits leger, waarvan de kern een infanterie-divisie tegen het midden van dit jaar zal worden op gericht. Van de Westelijke geallieerden hopen Advertentie (Van een bijzondere medewerker) Produceren of verarmen: ziedaar in twee woorden een alternatief, waar Nederland zich op het ogen blik voor gesteld weet. Alhoewel op dit stramien reeds heel wat is geborduurd, is er toch veel aanleiding het ook in deze kolom te bespreken. Het blijkt n.l. dat t.a.v. productievergroting vooral on der de mensen die in zo belangrijke mate hierbij zijn geïnteresseerd, te we ten de arbeiders, veel misverstand be staat. Een gevolg hiervan is, dat een zékere ongerustheid groeit, een latent verzet oproepend, dat niet anders dan hoogst nadelig kan zijn voor ons land en dus ook voor onze beroepsbevolking. Wie productievergroting zegt, roept vaak bij de arbeiders herinneringen op aan vooroorlogse jaagsystemen, die bij na alle een loondrukkende tendenz be zaten. Persoonlijk gaan onze herinne ringen naar het landhuis, dat in 6 we ken kant en klaar moest worden ge bouwd, of naar het stukwerk aan een lopende band, waarvan de tarieven in twee maanden tot op de helft werden teruggebracht. Men moge ons derhalve niet misverstaan, er is dezerzijds volle dig begrip voor deze herinneringen, die zonder twijfel tot de nodige voorzich tigheid manen. Niettemin is het alternatief, dat wij als uitgangspunt namen. een realiteit van zodanige urgentie, dat 'n weigering om haar te erkennen tot niet te over- ziene rampen voor ons vaderland zou voeren. Al waren we het met de rede die dr. Holtrop, de president van de Nederlandsche Bank, onlangs heeft ge houden, in meerdere opzichten oneens, dit feitelijk gegeven hebben we als een realiteit te erkennen: „Anderhalf mil liard gulden per jaar moet Nederland investeren, uitsluitend voor de bevol kingstoename. Dit betekent, dat ons land voor dit doel reeds meer dan 12% van zijn nationaal inkomen opzij moet zetten. 12% van ieders inkomen uitslui tend ten behoeve van het vierde kind en volgende kinderen, want in het al gemeen kan men zeggen, dat slechts ge zinnen met meer dan drie kinderen tot de netto-toeneming van de bevolking bijdragen". Aan dit niet te miskennen feit voegt zich de noodzaak van het herstel onzer betalingsbalans. We menen ons ontsla gen te mogen achten van het geven "van cijfers op deze plaats, omdat we die al eerder hebben vermeld, en bovendien omdat die vooral de man voor wie dit werd geschreven zo betrekkelijk wei nig zeggen. De vrees onder de arbeiders wordt opgeroepen door de middelen, die tot productie-verhoging moeten voeren, waarover zij lezen, die zij in het be drijf zelf kunnen waarnemen, maar die zij niet begrijpen. 'In een grote confectie-onderneming vroegen dezer dagen een aantal meisjes aan een vakbondsbestuurder: „Wat moet die kerel achter ons met zijn stopwatch. Zullen we maar staken?" 't Betrof hier 'n efficiency-ingenieur die wetenschap pelijke tijdnemingen verrichtte. Er be staat een groot wantrouwen bij de ar beiders tegenover dit systeem. En als de leiding van het bedrijfsleven, waar toe wij rekenen zowel de ondernemers als de vakbondsbestuurders, er niet in slaagt, dit wantrouwen weg te nemen, dan zal het een ernstige handicap blij ken bij de volvoering van de voorgeno men productieverhoging. De middelen die thans worden aangeprezen om de noodzakelijke productieverhoging te be reiken zijn onder meer: Meer efficiënte werkmethoden; uit breiding van het ploegenstelsel; ruimere toepassing van overwerkvergunningen; herziening van de tarieven, waarbij men overweegt loslating van het tarieven- plafond; en last but not least een be vorderen van de goede sfeer in het be drijf. (Vervolg op oog SI Naar het A.N.P. verneemt, zal dit jaar een Wereldlandbouwtentoonstelling wor den gehouden, waaraan o.a. ook door de Beneluxlanden zal worden deelgenomen. Het eerste gedeelte van deze telling zal in ons land beginnen op 6 Mei en enkele weken duren. In het tweede ge deelte, dat in December aanvangt, zul len in het bijzonder de arbeidskrachten en de mechanische hulpmiddelen wor den geteld, Militaire monumenten, die de eer en de glorie van 't Duitse Rijk verkondigen, worden neergehaald. In Oost-Berlijn sloopt men 't standbeeld van Kaiser Wilhelm l. ze toestemming te krijgen om tegen het eind van 1951 twee divisies te vormen, die dienst moeten doen als bescher mingstroepen tegen de Oost-Dnitse volkspolitie", aldus die „Nene Presse". Het blad voegt er aan toe, dat de lei ding van de organisatie in contact staat met industriële en financiële kringen en dat men hier te doen heeft met een chauvinistisch-nationahetiscfce groep. De nood, waarin uw naaste verkeert, is dikwijls zo groot, dat er alleen red ding mogelijk is als gij alleen of met anderen uw hand uitsteekt. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden 3 Februari 1950 in bet Stad- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht tengevolge van een in In donesië bekomen verwonding: Sold. H. de Graaf, legernr. 270617195, af komstig uit Haarlem. Overleden 22 Februari 1950 in Centr. Militair Hospitaal tc Utrecht tengevolge van een in Indonesië bekomen verwonding op 26 Maart 1949: le luit. P. Melse, legernummer 180327002, afkomstig uit Zwolle. Kon. Ned.-Ind. Leger: Overleden 13 Februari 1950 aan bij vuurgevecht bekomen verwon ding: korp. infant. H. Driesmans, le gernr. 282405002 (oud-stb. no. K 9464044), afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1