Als Haarlem slaapt, poetst men de bussen 830 ©ESE WIJNEN STOOKOLIE I TEEUWEN'S I Kolenhandel N.v. I 'n bril van Weber.... niet duurder wel secuurder! H CENTRALE VERWARMING GOBELIN aid COLD WAVE?? JAGT INTERLOCK DAMES DIRECTOIRES J. TH. KORT N.Z.H.-dagrantsoen: 7000 liter TH. B. J. WILMER TEN GRAVE GEDRAGEN ÏOOO BABY'S AGENDA TAACK TRA KRANEN exposeert bij Leffelaar VAN HET WITTE DOEK Grote ëmokkelaffaire van bloembollen Premieverhoging zieken huisverzekering Ledenconcert H.O.V. MOLENDIJK S KAPSALONS Busjesactie Vincentius- vereniging 2.60 2.90. 3.15 8i5 375 4.05 4730 SLEUTEL WEG Radio Moors HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 Nachtwerk in de remise op het Soendaplein 70 bussen per uur Autobus-kwaaltjes GROTE HOUTSTRAAT 166 BU DE HOUTBRUG Harmonie van portret matigheid en schilderkunst Jubilarissen bij de N.Z.H. Rembrandt Cinema Palace City Luxor Spaarne Burgerlijke Stand VOOR ONZE JONGENS OVERZEE Grote collecte op 4 Maart Stads-BibI'iotheek SCHAKEN Opening wandelseizoen 57 pet. der reserves ingeteerd Prachtig spel van Géza Anda, piano Jubileum Waterstanden Flinke kinderen helpen andere kinderen Prijsvraag Zomercostuum HEEMSTEDE Huishoudelijke Voorlichting R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten OPKLAP BEDDEN WASSENAAR Groslijststemming tiet Succes SANTPOORT' DE SLEUTELSRECIALIST" Kerklijsten Zondagsdienst De ganse dag heeft zij langs dezelf de weg haar vaste-lijndienst-ritje afge legd. Beginpunt-station-eindpunt, eind punt-station-beginpunt, een bijna ein deloze rhythmiek, die slechts verbroken wordt door driftig getoeter in de tjok volle stad en het geknars van de rem men op de buitenwegen. Ook deze dag was zij weer een sociëteit voor alle rangen en standen. In de vroege morgenuren vervoerde de N.Z.H.-bus de arbeiders naar, de fa brieken en landerijen. De cabine is dan vol geroezemoes, en als het Maandag is wordt er levendig gediscussieerd over de avonturen van het voetbalveld. Op deze morgen vergeten zij de sta kingen en loonpolitiek, want een ieder geeft zijn visie op wat hii zag en hoor de op het groene grastapijt. Tussen acht en uegen uur is de stem ming in de bus minder rumoerig. Het personeel van de kantoren is op Maan dagmorgen maar matig in zijn schik, de werklust stijgt bij het vorderen van de week. Zaterdags zijn zij vrolijk en maken grapjes, want dan is de Zondag nabij. De gedeprimeerde kantoorbedien de van de eerste bank maakt om ne gen uur plaats voor de chef of direc teur, die meestal omstreeks die tijd zijn eerbiedwaardig been op de tree plank plaatst. Het is nu vijf ever twaalf en ook de trouwe N.Z.H.-bus vindt het welletjes. De schouwburgbezoekers zijn bij het station uitgestapt. Zojuist nog werd er levendig critiek geleverd op dat toch maar matige toneelspel, en nu is de cabine stil en verlaten. Voor de laatste maal sluit de con ducteur het portier en opgeruimd snort onze groene naar de remise op het Soendaplein. Zij ruikt de stal. waarnaar zij evenals haar collega's iedere avond terugkeert. Als bijna ieder rechtgeaard burger van Haarlem slaapt, staat in de re mise van het Soendaplein een vijf tiental mannen klaar om de groene N.Z.H.-bussen toe te dekken. Het recept is nog steeds als vanouds: eten, wassen ennaar bed. Zodra de wagens binnenkomen kunnen ze tank- voorraad innemen. Het gebruikelijke dagrantsoen is honderd liter, de on geveer 70 bussen, die er dagelijks in dienst zijn, verbruiken dus een to taal van 7000 liter brandstof. De die selmotoren van de Crossley-bussen lopen op gasolie, de kleine Fordj es nemen alleen genoegen met de veel duurdere benzine. Zijn de hongerige tankmagen ver zadigd, dan krijgen zij eerst nog een funk slokje koelwater. Tien poetsers, oie speciaal van de remise op de Leid sevaart zijn overgekomen, nemen de met stof en siraatvuil besmeurde bus daarna eens flink onder handen. Met spuitborstels boenen zij de carrosserie en de ruiten. Een aparte man gaat er nog eens met een ruitenwisser over heen en als het weer niet al te slecht geweest is, hebben zij de zaak binnen vijf minuten weer in het reine gebracht. Het is hier noch in letterlijke, noch in figuurlijke zin waar, dat „een kind de was kan doen". De technische dienst onder leiding van de heer Scheurleer gaat hier efficiënt te werk. De gehele outillage van remise en benzinepompen is zó ingesteld, dat het binnenkomen Onder grote en treffende belangstel ling van kerkelijke en burgerlijke auto riteiten en talloze vrienden is de hoofd redacteur van „De Leidse Courant", de heer Th. B. J. Wilmer, die Dinsdagmid dag overleed, gisteren ten grave gedra gen in de Sleutelstad. Bij de plechtige H. Requiemmis, die in de Hartebrug-kerk 's morgens werd op gedragen, waren o.m. aanwezig jhr. Van Kinschot, burgemeester van Leiden, alle wethouders, vele leden van de gemeen teraad en een deputatie van de K.V.P. Van de kerkelijke autoriteiten noemen wij deken A. Homulle en alle pastoors van Leiden, de professoren Groot en Stammeyer uit Warmond, deken Bont uit Zoeterwoude en deken Brinkman uit Noordwijk en verder nog vele recto ren en kapelaans uit Leiden en omge ving Groot was ook de deelname uit de journalistieke wereld. Afgevaardigden van het Katholiek Nederlands Persbureau, de Ned. Katho lieke Journalistenkring, de Katholieke Nederlandse Dagbladpers en tal van collega's waren bij de plechtige Uitvaart aanwezig, benevens vertegenwoordigers van vele instellingen, waaraan de heer Wilmer tijdens zijn leven zijn krachten had gegeven. De plechtige H. Requiemmis werd op gedragen door de zeereerw. heer P. Koelman uit Utrecht, met assistentie van de weleerw. heer H. Koelman uit Udenhout als diaken en pater O. Ver meulen O.F.M. uit Leiden. Het versterkt zangkoor van de parochie zong de be kende Requiemmis van Perosi. Zo groot als de belangstelling in de kerk was, zo groot was die ook op het kerkhof. Daar verrichtte de zeereerw. heer P. Koelman met dezelfde assisten tie als bij de H. Mis de plechtige ab- soute. Advertentie Het beste is verpleging thuis, Met hulp van 't Wit-Gele Kruis. werden in 1949 verzorgd door de bij het bureau aangesloten kraam verzorgsters. Hulp op tijd is verzekerd. Alle inl.: Kenaupark 15, Haarlem. van zeventig bussen in één uur ver werkt kan worden. Vóór 1 uur is het gehele wagenpark, op één bus na, ge voed, gewassen en op stal gezet. Deze laatkomer is de bus uit Leiden, die om tien minuten over één als laatste in de remise arriveert. De autobussen, die de gehele dag over de wegen snorren, hebben vanzelfspre kend bij aankomst in de remise dikwijls mankementen. De chauffeur, die de laatste dienst heeft gehad moet bij de ingang van de remise zijn rapport over de bruikbaarheid van de wagen inleve ren bij de chef van de nachtploeg, de heer Bekker. Deze man noteert al de klachten op een lange lijst, die allengs uitgroeit tot een uitgebreide bloem lezing van autobus-kwaaltjes: „De rui tenwisser loopt erg stroef; de deuren sluiten slecht; de koppeling moet hoog nodig bijgesteld worden; de accu's zijn leeg en de versnellingsbak mag we) eens nagekeken worden." Vredig naast elkander geschaard, ge nieten de harde wegwerkers hun wel verdiende rust. Ongestoord kunnen zij daar dromen van de dagelijkse erva ringen op de weg, want zij zijn zorg vuldig tegen brand en inbraak be schermd. Om de tien meter staat er een brandspuitinstallatie opgesteld en langs het dak lopen twee grote water buizen, die in tijd van nood de brand localiseren door een groot watergor dijn. De grote radiatoren van de cen trale verwarming zorgen ervoor, dat de temperatuur boven het vriespunt gehouden wordt. De vijf en tachtig bussen, die de N.Z.H. bezit, kunnen niet alle in de remise onderdak vin den; twintig blijven op een terrein naast de remise geparkeerd. Als het 's nachts flink gaat vriezen, brengt dit vele complicaties met zich mee, want dan moeten de mannen van de nacht ploeg om het uur de motoren warm starten. Enkele nijvere monteurs komen ge durende de nacht de bussen nog wel eens in hun sluimering storen, als de kleine mankementen, die de chauf feurs gerapporteerd hebben, hersteld moeten worden. Als een bus 6000 km. gereden heeft, wordt zij uit de roulatie genomen en gaat voor observatie naar de remise op de Leidsevaart, waar zy grondig gereviseerd wordt. In alle vroegte gaan de volgende morgen de zware deuren van de re mise weer open. Reeds om vier uur vertrekt de eerste, om de arbeiders naar de Hoogovens te vervoeren. Als het zeven uur is hebben alle bussen de warme stal weer verlaten. Dan snor ren zjj weer of geen weer over de wegen, om de Haarlemmers en passagiers uit de omgeving te brengen naar hun werk, de markt, een ver gadering, ofwel naar bioscoop, schouw burg en concertzaal. Advertentie BIOSCOPEN: Rembrandt: De drie musketiers (14 j.), 2, 4.15, 7 én 9.15 p.; Palace: Tragische Jacht (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Wet zonder recht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u., Frans Hals: Het brandende vraagstuk (ont raden); City: Mariandel (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u,; Spaarne-theaterDe macht om Wyoming (14 j.), 2.30. 7 en 9.15 u. en 's Zon dags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): Van af 26 Febr. schilderijen, pastels en tekenin gen van Floris de Groot, geopend in de week 1017 u. en 's Zondags 13—17 u. Leffelaar (Wagenweg 102): Vanaf 26 Fe bruari werken van Jhr. F. Teding van Berk hout en A. van Taack Tra Kranen, geopend in de week 10—17 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 26 Fe bruari tot 5 Maart waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11596: Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 25 Februari StadsschouwburgLeérlingenuitvoering Muziekschool Toonkunst, 2 uur: Het Vrijè Toneel met „Zomer in December", 8 uur. Frans Halsmuseum: Bernard Adolfs, zang, 8 uur. Zondag 26 Februari Stadsschouwburg: Amsterdams Jeugdto neel met „Assepoes en de betoverde kat uil", 2 uur: Het Vrije Toneel met „De zil veren fluit", 8 uur. Concertgebouw: Jazz-festival. Maandag 27 Februari Stadsschouwburg: Boekenweek: opvoering van „Koning van Holland", 8 uur. et geschilderd portret geeft nog al eens aanleiding tot moeilijk heden bij de maker en tot dis cussie bij het publiek: opdrachtgever annex familie en kennissen. De meest logische vraag „moet een portret lijken?", van beide zijden beant woord met een even logisch volmondig ,.ja", leidt nog niét tot overeenstemming, want het verschil van opvatting strekt zich nog uit over het begrip gelijkenis. Er zijn portretten, waarin de gelijke nis angstvallig afgestemd werd op de uiterlijke strikte herkenning, en tot schilderen in de ware zin komt de maker eerst buiten het portretmatige in het vlak; de opdracht tot gelijkenis was voor hem een niet-elastische gor del, waarin hij de gewenste vakmatig- hcid ten toon kon spreiden, maar die te knellend was om ruimte te laten voor visie. Er zijn ook portretten, die door de .S^ilf.^..behand.elf_Zll, als een..^e,t,ie trettist van aanleg, de ongedwongen en steeds variabele houdingen van zijn mo dellen, het prettig en goed modelleren van kleur en compositie, waarbij de drift geen plaats liet voor het portret- matige: het model was de aanleiding tot een prettig schilderij. Dit zijn twee uitersten en er zijn meer „soorten" portretten te omschrijven; we hamen juist deze, omdat de portretkunst van de schilder TaackTra Kranen, wiens expositie bij Leffelaar hedenmid dag geopend is, een harmonie te zien geeft van portretmatigheid en schilder- lust over het gehele doek, zonder dat dus het schilderij uiteenvalt in twee ge deelten. Het portretmatige wordt zelden als een remming gevoeld. Stempelt dit Tra Kranen tot een por- Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 tegenover de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS t 4.60 per maand. REPARATIES VRIJ Voor de grote bloemententoonstelling, die in 1925 in de Haarlemmerhout ge houden werd, moesten de diensten van de N.Z.H uitgebreid worden. De twee conducteurs J. N. Jore en J. G. Sanberg uit Haarlem kwamen toen ook in dienst bij deze maatschappij. Beide conduc teurs knippen nu al 25 jaar lang de kaartjes op de lijn AmsterdamZand- voort. Vandaag zullen zij door de direc tie van de N.ZH. gehuldigd worden. In de remise op het Soendaplein worden 's nachts de bussen van de N. Z. H. gereviseerd en gereinigd. Poetsers, die speciaal van de remise aan de Leidsevaart zijn overgekomen, nemen de met stof en straatvuil bestneurde bus eens flink onder handen. De drie musketiers blijven nog een week in Rembrandt. Voor degenen, die nog geen gelegenheid hebben gehad om de belevenissen van deze ridders zonder vrees of blaam te gaan zien, dus nog een kans zich onder te dompelen in die romantiek van enkele eeuwen terug. Veertien jaar. In Cinema Palace draait de prachtige Italiaanse film „Tragische jacht". Uit voerig schreven wij reeds over deze film, zodat wij mogen volstaan met een warme aanbeveling. Volwassenen. Mariandel heeft weer een weekje haar intrek genomen in het City-theater. Wij mogen de hele historie van deze film bekend veronderstellen en volstaan met te noteren, dat achttienjarigen er wel enig plezier aan kunnen beleven. Nadat het eerste, nogal langdradige, onsamenhangende gedeelte van de film band is afgerold, wordt de film „Wet zonder recht" sprekend en fascinerend. Het verhaal speelt in een Amerikaanse gevangenis, tussen de gevangenen, die gebukt gaan onder het tyrannieke be wind van de chef van de cipiers, die geweld voor alles laat gelden en er niet voor terug deinst onoirbare middelen te gebruiken om zijn zin door te drijven. De gevangenen bedenken poging na po ging tot uitbreking en eindelijk heeft er weer een de moed de stoute schoenen aan te trekken en de leiding bij een grootscheepse ontsnapping op zich te nemen. De despoot van de gevangenis wordt echter van de plannen in kennis gesteld en de mannen worden bij hun uitbreekactie door de cipiers ontvangen met machinegeweren, die dood en ver derf spuwen. Zeer goed is deze flim in de massa-scènes; het verhaal is echter niet bijster opwekkend (18 jaar). In dit theater zijn het weer de krijgs haftige helden van het Verre Westen die de boventoon voeren. In „De macht om Wyoming" wordt verbeten gevoch ten door verschillende partijen, die elk voor zich de mening zijn toegedaan, dat zij de schepter in het gebied behoort te zwaaien. Natuurlijk is ook Amor in deze geschiedenis een voorname plaats toe bedeeld. Bill Elliott vertolkt de hoofd rol op uitstekende wijze. In het voor programma draait „Donker Chicago" (14 jaar). Advertentie TECHN. BUK. LINDEMAN KLEVER LAAN 77 BLOEMENDAAL TELEFOON 22155 GEBOREN: A. MittemeijerVan Cam- pen z; L. J. KókVan den Bogaerde z; A. J. M. DukkerRose z; N. Boudewijns Van Keimpema z;; C. MoekeFlikke- maz; P. E SpeelmanHaagen z; A. M. T RoodKoopman z; L. H. Peeters Van Calsteren z; O. GrentiusWunsch z; E .Duin—Stam d; A. J. E. Biemans Van Heems d; I I. PanhuijzenMöneh d; M. W. HandgraafBlokker d. OVERLEDEN: C. P. Geluk, 1 dag, Kamperlaan; J. C. F. MüllerHoogland, 70 j„ Kamperlaan; C J. de Kup, 81 j. Kleine Houtweg; A Vos, 56 j„ Zaanen- laan; T. PottersJonkvorst, 86 j., Kenau park; H. L .F Geuzebroek, 3 d., Van Zeggclenstraat; E. M W. HolmanDe Vos, 84 j„ Kamperlaan, De C.C.D. heeft een bloembollensmok kel van enige honderdduizenden bollen naar Duitsland ontdekt, welke illegale handel één a twee ton zou hebben op gebracht. De oorsprong van deze smokkel ligt bij twee Beverwijkse zakenlieden Via Ter ApeLen Emmercompascuum zijn de bollen naar onze Oosterburen vervoerd. Tegen de in deze zaak betrokkenen is proces-verbaal Opgemaakt. Met honderden komen onze jongens uit Indonesië weer naar huis terug en het is nu geen zeldzaamheid in een ge zelschap te horen, dat alle bijdragen aan instellingen, die de belangen van de soldaten overzee mede helpen be hartigen, overbodig zijn geworden. Niets is echter minder waar. Het zal wel te gen het eind van dit jaar lopen, eer alle jongens naar Nederland zijn terug gekeerd. En dus is de taak gebleven om degenen, die al die maanden nog op in scheping wachten, te helpen waar men kan. Daarom heeft de N.I.W.I.N. een grootscheepse actie ontplooid in de vorm van een collecte, om deze militairen de nodige ontspanning te geven in alleriei vorm. Deze collecte zal in Haarlem gehou den worden op Zaterdag 4 Maart en verwacht mag worden, dat de Haar lemmers, die toch nog 1200 van hun eigen zonen in Indonesië weten, niet zullen achterblijven bij de andere plaat sen van ons land. Om de collecte te doen slagen moet men natuurlijk kun nen beschikken over een groot aantal collectrices en collectanten. Wellicht zien de reeds gedemobiliseerde militai. In Januari 1950 werden aan de Prin- senhofbibiiotheek uitgeleend 12.238 wer ken, aan het filiaal 4377 werken, teza men 16.615 werken (v. j. 17.020), waar van 728 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 5591 en 601 bezoekers en bezoeksters, te zamen 6192 (v. j. 5663). Voor de clubcompetities van de N.H, S.B. werden de volgende wedstrijden ge speeld: H.P.W. 2Zandvoort HappelKappelhof 01 StolvoortGiskes 01 v, d. VeldeDe Jong 10 v. d. MeerKop 10 v, DeyzenBrom 01 Reeuwijk SrVoordenhaak 10 v. d. Stoopv. Keulen 10 HoltkampNulft 01 FaaseZanen 01 Reeuwijk Jr.Epker 01 Advertentie kruissti meubelstof 130 breed HAARLEM KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 H.W.P. 3—Oosten 4 BurgmanBeyer v, EgmondDe Graaff NibberingAdams FilmerProsee OverdijkBuur KomenKroonsberg MeyerSierveld SchoorlZeeuw v. d. Bergv. Weert Luypenv. Blokland 4—6 1—0 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 A—A 1—0 2 A—IA De Noord-Hollandse Wandelsportbond opent het wandelseizoen evenals vorige jaren ook ditmaal weer met zijn be kende propaganda-wandeltochten. De deelname is open voor personen van 10 t/m 11 jaar voor de 10 km.-tocht en voor personen van 12 jaar en ouder voor de 10 of 20 km.-tocht. Gestart wordt op Zaterdag 4 Maart tussen 2 en Bij het opmaken van de resultaten van de gemeentelijke ziekenhuisverze kering over 1947 is B. en W. gebleken, dat de exploitatie over dat jaar een zodanig tekort heeft opgeleverd, dat ruim 57 pet. van de in 19 jaren ge vormde bescheiden reserves voor dek king van dat tekort moet worden aangewend en voortzetting van de ver zekering op de huidige grondslag der halve niet mogelijk is. Daarom zien B. en W. zich genoodzaakt om met ingang van 1 April 1950 de premie te verho gen en wel wat betreft tarief A voor volwassenen van f 1.75 tot f 2.10 per maand en voor kinderen van 40 cent tot 50 cent per maand (de bestaande reductie voor het vierde kind en even tueel volgende kinderen zal vervallen); voor wat betreft tarief B voor volwas senen van f 1 tot f 1.20 per maand en voor kinderen van 30 cent tot 40 cent per maand. Hoewel B. en W. niet gaar ne overgaan tót deze premieverhoging, menen zij te moeten opmerken, dat ook na deze verhoging de premie normaal is, wanneer mén de stijging van de kosten van levensonderhoud, de grote voordelen van de verzekering en de zeer soepele toepassing van de bepalingen in acht neemt. De verzekerden hebben van de kleding om het lichaam zijn extra te loven. Uiteraard hebben we hier een natuur- gehoorzame schilder, echter een, die met een levendige frisheid zijn doek op vlotte wijze vult, in staat is op directe wijze te noteren en daar zelden meer op terug komt. Hierdoor zijn de schilderijen ook mooi van materie. Zijn er.vele charmante portretten, het sterkste werk is wel de dame in het zwarte bont (20) en het kleine profiel portretje juist recht daartegenover. Enkele stillevens onderbreken de por- trettenreeks, het zeer blanke (no. 22) zagen wij met veel genoegen. In dé benedenzaal exposeert jhr. F. Teding van Berkhout zijn grisse aqua rellen. L. T. Het programma van het vijfde leden concert in de B-serie, dat de H.O.V., dit keer o.l.v. Marinus Adam. ons bracht, bestond uit werken van Tschaikowsky, Brahms en Beethoven. Voor de pauze trad de solist Géza Anda op in het twee de pianoconcert in Bes dur van Joh. Brahms. Hiermede bewees deze pianist onbetwist een groot kunstenaar te zijn. Alleen reeds uit de keuze kan men op maken, dat Géza Anda niet behoort tot de pianisten, die hun solistisch optreden willen botvieren en het publiek met brillant uiterlijk effectbejag overbluffen. Wel stelt het tweede pianoconcert van Brahms technisch enorme eisen, maar de solist had deze schijnbaar onderge schikt gemaakt. Het waren vooral kwali. tëiten van een rijpe geest en kunstzinnig inzicht, die zijn vertolking kwalificeren tot iets zeer bijzonders. Brahms heeft in dit opus een zeer on gewone schrijfwijze gebezigd, zowel wat vorm en indeling betreft als de tijds duur. Beter dan het woord piano-concert, zou hier de naam symphonie-concertante passen. De vierdeligheid zou dit recht vaardigen en tevens de grote eenheid tussen de piano-partij en het orkest. De gehele compositie ademt de geest van een „rijpe" Brahms, die geheel zijn poë zie heeft leeggestort en hier een werke lijk grootse en dikwijls diep ontroerende schepping heeft geschonken. Dat de uit voering een diepe indruk maakte, is hoofdzakelijk te danken aan het prach tige bezonken spel van Géza Anda, dat getuigde van een stijl, die alle kenmer ken in zich had om kenbaar te maken, dat men hier te doen had met een wer kelijk groot kunstenaar. Tot opening speelde de H.O.V. de Ouverture Roméo en Julia van Tschai kowsky, dat door herhaaldelijke correc ties een groot sublimeringsproces heeft ondergaan. Het programmatische ele ment vindt men er niet in en het is een veredeld symphoniseh werk in de gede gen hoofdvorm. Zeer geïnspireerde mu ziek, waarbij de uiting van een gevoels ervaring zich manifesteert in 'n vloeiend liefdesthema en later de ontwikkeling van de inleiding geeft, die bruisend zijn weerslag vindt in een Allegro, die de. innerlijke strijd van het liefdespaar, Ro méo en Julia, zou kunnen weerspiegelen. Adam liet het werk mooi spelen met zeer zeker hoogtepunten in het prach tige lyrische thema der violen, in tegen stelling met het meer dramatische inslag der finale. Na de pauze werd dan besloten met de achtste Symphonie van L. v. Beet hoven, de overgave van een onbekom merd musiceren. Het is hier een zonnige Beethoven, die in een symphonie, die beknopt van vorm is, zijn moede pein zende overwegingen van Adagio's en an dere langzame delen uit de overige sym- phonieën eens laat varen en nu eens blijde, somtijds zeer geestige muzikale invallen ten beste geeft. Vooral het laat ste deel getuigt van een zekere uitbun digheid, die bij Beethoven maar zelden voorkomt. De uitvoering ervan was cor rect en de toehoorders beleefden er vele mooie momenten aan, die een weder- uiting vormden in gul applaus. Zaterdag 4 Maart hoopt de heer A. B. Fenger. Kruistochtstraat 28. de dag te herdenken, waarop hij voor veertig jaar in dienst trad bij de N. V. Electrische Luxe Broodfabriek Franken. 3 uur en Zondag 5 Maart tussen 10 en 12 uur, beide dagen van gebouw Rose- ren hierin een gelegenheid de helpende haghe, Hoofmanstraat 12, af. Inlichtin- hand te bieden. Aanmelden kan men I gen zijn te verkrijgen bij de kiosk op j tot 15 Maart gelegenheid het eemeente- zich iedere dag op het U.V.V.-bureau het Verwulft en bij de heer G. P. C. van bestuur te berichten, indien zij de vér- op het Stadhuis. j Delden, Pijnboomstraat 115. zekering niét willen voortzetten. Woensdag 1 Maart is mej A. J. van Vark 121/, jaar onafgebroken als hulp in de huishouding in dienst geweest van de heer en mevrouw D. E. Schornagel, Duinoordstraat 18, Haarlem-Noord. Donderdag 2 Maart zal de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart in het Gebouw Sint Bavo een luchtvaart avond houden. Sprekers zijn majoor vlieger J. L. Flinterman, tweevoudig Ne derlands recordhouder, H. Doppen- berg, zweefvlieger en It. t. z VI. II E. C. Senger, helicoptère-vlieger 'Verder zul len luchtvaartfilms vertoond worden. Zaterdag 25 Februari Hoog water: 8.53 u. en 21.24 u. Laag water: 4.10 u. en 16.38 u. Maanstand: eerste kwartier 2.52 u. Zondag 26 Februari Hoog water: 9.54 u. en 22.36 u. Laag water: 4.57 u. en 17.39 u. Maandag 27 Februari Hoog water: 11.17 uur. Laag water: 6.14 u. en 19.09 u. Advertentie Ja, maar van SANTPOOKTEKPLLIN 1, TEL. 19706 De honderdjarige Sint Vincentiusver- eniging krijgt in onze courant zo haar Zaterdagse beurt. Verleden week heb ben wij het eerste tipje opgelicht van de -sluier om het Vrolijck ende olijck festijn Oudt-Haerlem en nu willen we een en ander mededelen over een actie, die daaraan vooraf gaat. Binnen enkele dagen zullen de heren van de Sint Vincentiusconferenties zesduizend spaarbusjes onder de katholieke gezin nen verdelen. De bedoeling is om de jeugd in te schakelen in de activiteiten, die de eigenlijke herdenkingsdatum van het eeuwfeest zullen inluiden. De Vincentiusvereniging toch heeft als een van haar uitgangspunten: goed te zijn voor de minder bedeelden. De Bijzondere Raad weet zeker, dat de kinderen van Haarlem en omgeving bij gelegenheid van het feest zich extra zullen inspannen om voor de kin deren, die het niet zo goed hebben als zij, iets te doen. Het motto is: Flinke kinderen helpen andere kinderen. Veertien dagen lang zullen de bus jes in de gezinnen blijven en tijdens deze dagen is het de bedoeling, dat de kinderen ze vol trachten te krijgen met klinkende munt, ook al zal pa pier niet onwelkom zijn. In de eer ste plaats zullen zij iets uit hun eigen spaarpot moeten overhevelen om zelf ook daadwerkelijk iets af te staan. Verder wordt verwacht, dat zij aan ou ders, oudere broers en zusters en gas ten iets zullen vragen voor hun arme viendjes en vriendinnetjes. Het is dus niet de bedoeling om langs de huizen te gaan. maar wel om in eigen kring een daad van naastenliefde te stellen. Bij ieder busje wordt een folder afge geven, waarin de actie nog eens nader wordt uiteen gezet. Advertentie Advertentie voor huisbrand- en industriedoeleinden Vraagt prijsopgaaf en inlichtingen bij Raadhuisstraat 23 Heemstede Tel. 28037 De Stichting Touring Zandvoort beeft, om Zandvoort voor het zomer seizoen nog meer bekendheid te ge ven, een prijsvraag uitgeschreven. Overleg met diverse plaatselijke orga nisaties heeft uitgewezen dat er groot enthousiasme voor deze prijsvraag be staat. Gevraagd wordt een fleurig da- mescostuum samen te stellen, bestaan de uit losse onderdelen, en wel: blouse, rok, shawl, bolero (of jasje) en hoed (of muts). Het costuum zal vooral fleurig en practisch moeten zijn en geheel gericht op toeristische publiciteit voor Zand voort. Het bekroonde ontwerp zal door iedereen gebruikt en nagemaakt mogen worden. Iedereen in Zandvoort mag aan de prijsvraag deelnemen. Uiterlijk Zater dag 1 April dient bij het Bureau van de Stichting (Ons Huis, Dorpsplein) een volledige beschrijving van het cos tuum in een gesloten enveloppe inge komen te zijn. Op deze enveloppe ver melden: „Prijsvraag Zomercostuum" benevens een motto. Tezelfdertijd moet een tweede enve loppe ingediend worden. Daarop moet hetzelfde motto voorkomen, terwijl in de gesloten enveloppe de naam van in zender of inzendster wordt genoemd. Op Dinsdag 4 April wordt des avonds te acht uur in Monopole te Zandvoort een avond georganiseerd, waar alle deelnemende costuums gedemonstreerd zullen worden. Men kan dus niet deel nemen met een tekening of beschrij ving alleen. Er dient een costuum ge maakt te worden. Een jury zal de inzendingen beoor delen en tot de toekenning van de geld en andere prijzen overgaan. Het bekroonde ontwerp zal in een Zandvoortse etalage tentoongesteld worden. Vrijdagavond hield de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting een verga dering in de cantine aan de Heemsteedse Dreef. Na de opening door de presidente, mevrouw Verlooy—Oskam, kwamen als aangename verrassing de „Rocky Bells" voor het voetlicht, een pas gevormd muziekensemble dat enige aardige num mertjes ten beste gaf. Daarna werden enige huishoudelijke aangelegenheden behandeld; wegens drukke bezigheden had mevrouw Wig- gers als bestuurslid bedankt. Voor haar was in de plaats gekomen mevrouw Volkers. Besloten werd contactmiddagen te orga niseren. De eerste contactmiddag zal gehouden worden op 6 Maart. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: Dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, tel, 26035; Dr. J. Laeijeridecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103; Dr. J. Degenaar, P. de Hooghstr. 11, tel. 19920. Geopende apotheek: .Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. JEEi S Een onzer redactiegenoten had een overmoedige bui en nam het ini tiatief om met een sleepboot te IJmuiden zee te kiezen en zo het groot, ste troepentransportschip „Pasteur" tege moet te varen. In het holst van de nacht vertrok hij en gisteren hebben wij hem niet meer terug gezien. Vanmorgen zag hij wat bleekjes en zijn krullen waren niet zo tierig als an ders. Zouden de woelige baren hem par ten gespeeld hebben? Een onzer trok de stoute schoenen aan en vroeg: Flink zeeziek geweest jö? Het antwoord was in zijn ogen te le zen, want die trokken dof en wezen loos weg. „Gaat wel", zei ie, „maar als Pasteur een middel tegen de hondsdol heid heeft uitgevonden, waarom dan ook niet tegen zeeziekte?" Wij hebben hem toen maar een flesje gepasteuriseerde melk gegeven Advertentie JANSWEG t/o Station Telef. 14329 Morgen vindt te Zandvoort de gros- lij ststemming plaats der K.V-P. voor de candidaten voor de Provinciale Staten verkiezing. Het stembureau houdt zitting in het patronaatsgebouw van 7.45 tot 8.30 uur, van 9.30 tot 10 uur en van 11.15 tot 12 uur. Advertentie KLEINE HOUTSTRAAT 105 - TEL. 14448 PENDULE met gongslag49.80 WEKKERS 8.45 Advertentie Concertgeb. Haarlem VERWACHT: Advertentie met boordje PRIMA KWALITEIT 40 42 44 46 48 50 52 Haarlem - Heemstede Zandvoort Advertentie O. L. Vrouw v. Altijddurende Bijstand. Zondag: H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur, 's avonds 7 uur Lijdensmedi tatie. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag: 7.30 uur Maria-garde. Dinsdag: 7.30 uur Mariacongregatie (jon ge vrouwen). Woensdag: 7.30 uur Lof, 8 uur H. Familie (jeugd). Donderdag: 8 uur H. Familie (heren). Vrijdag: 6.30 uur extra H. Mis. 's avonds 7.30 uur Kruisweg. Zaterdag: 7.30 uur Broeder schapslof. Biechten Zaterdag 59 uur. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg I 85, Bloemendaal. Tel. K 2500 - 22181. LANGE VEERSTRAA® 10 IEL. 1149* Advertentie PHILIPS RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateuf Kruisstraat 38 Haarlef" Advertentie HAARLEM CENTRALE verwarming JOHNSON OLIEBRANDERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2