WESTERLING in Singapore gearresteerd feil Bulgarije „verbaasd" over besluit van de V.S. Meerderheid van Labour tot 10 zetels geslonken m Hij wilde fondsen en wapenen voor zijn organisatie vinden mi uitslag een „fatale" overwinning De TONEELSPELERS ALS MARKTKOOPLUI DE EZEL het oudste schip van de woestijn Tot hoofd en hart tt'j Het weer. „Ik kan Djakarta in één uur veroveren Russische maarschalk opperbevelhebber van het Bulgaarse leger? AUTO ONGEMERKT TE WATER GEREDEN Pater Loob verzorgt het Lichtbaken Attlee aan handen en voeten gebonden Boeken met humor aan de man gebracht Amerikaanse geleerde meent dat de kameel eerst veel later werd getemd MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24703 Zal WESTERLING vervolgd worden? „Uitwijzing naar Indonesië uitgesloten" KliMÉ MIS' - H AMERIKAANSE GEZANT TERUGGEROEPEN „Proces te Boedapest erger dan een lynchpartij" Mening van Amerikaans advocaat H. Vader ontvangt 5000 pelgrims Eerste grote audiëntie na lichte influenza Twee doden H. de Greeve moet volledig rust houden Ambassadeur van V.S.I. bij Vaticaan LONDEN, Zondagavond Zaterdag kwamen nog twee verkiezingsuitslagen binnen. De stand is nu: Labour 315 Conservatieven 294 Liberalen 8 Ierse nationalisten 2 Onafh. liberalen 1 De Speaker 1 De meerderheid van Labour over alle partijen (de Speaker blijft buiten beschouwing) is derhalve nu io zeiels. Maan dag worden nog twee uitslagen verwacht uit Schotland. Een derde uitslag moet nog binnenkomen van de Orkney en Shetlandeilanden, waar zwaar weer het vervoer van de stembussen heeft verhinderd. Het laatste resultaat komt eerst op 9 Maart, als een nieuwe verkiezing wordt gehou den in een kiesdistrict te Manchester, waar tijdens de afge lopen verkiezingscampagne de conservatieve candidaal overleed. Op Woensdag begint de beëdiging van de nieuwe parlementsleden, hetgeen tot Vrijdag zal duren. Aan het eind van de week zal Aiflee zijn nieuwe Kabinet bekend maken. Alle ministers hebben, der gewoonte getrouw, hun zetels ter beschikking gesteld. Maandag zal de Koning het parlement openen en de Troonrede voorlezen. OOK OOST-BORNEO EENHEIDSSTAAT? „Handhaving Rijkseenheid" geliquideerd BEWIJS VAN NEDERLANDER SCHAP Geldig voor België en Luxemburg ROOFOVERVAL OP CONDUCTRICE De „Oranje" Dinsdag in Amsterdam BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Biikantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Westerling is Zondagavond vroeg te Singapore gearresteerd, omdat hij de Britse kolonie zonder de voorgeschreven documenten is binnengekomen. De autoriteiten zijn van plan hem voorlopig te detineren in het kamp op het Saint- Johns-eiland, vóór Singapore. Hij werd aangehouden in het huis van een Chinees in het centrum van de stad en liet zich. zonder tegenstand te bieden, wegvoeren. Westerling bevestigde de Verklaring van zijn vrouw, dat hij naar Singapore was gegaan om fondsen en wapenen te vinden voor zjjn organisatie in Indonesië. nisterie van Defensie medegedeeld, dat Westerling uit Indonesië gesmokkeld werd aan boord van een Catalina-vlieg- boot van de Nederlandse marine, De bewijzen hiervoor zouden aan de H. C. dr. Hirschfeld getoond zijn. Aneta meldt uit Djakarta, dat zowel het Nederlandse Hoge Commissariaat als de autoriteiten van leger en marine geen commentaar konden geven over de wijze waarop Westerling ontsnapt is. Indone sische juristen houden zich intussen bezig met het bestuderen van de vraag of uitlevering aan Indonesië mogelijk is. De correspondent van Aneta vernam uit officiële kringen te Singapore, dat er op het ogenblik geen sprake van is, dat Westerling naar Djakarta zal worden teruggestuurd. De beslissing over een uitlevering ligt by de Britse Hoge Com missaris te Singapore. Volgens vrienden van Westerling te Singapore is hij mét 'n Catalina uit Indo nesië gevlucht, en in de avond bij Malakka geland. Zij deelden mede, dat hij in Pontian in Zuid-Johore een taxi huurde en na vier maal te zijn aangehouden. Singapore binnenreed. Westerling had hun medegedeeld, dat zijn vlucht Officieel niet geoorloofd was, doch dat deze 'georganiseerd was door de piloot, die lid van zijn strijdkrachten was. Hij zou de vrienden hebben toe vertrouwd, dat hij voornemens is naar Djakarta terug te keren. „Ik kan de stad in één uur veroveren", zou hij gezegd hebben, „maar ik heb wanens nodig. Ik heb een zware taak te vervullen". Naar U. P. meldt, heeft Westerling te Singapore medegedeeld, dat hij finan cieel niet ondersteund wordt en dat zijn strijdmacht hem persoonlijk reeds 450.000 gulden heeft gekost. ,.Ik strijd voor het volk van Indonesië en heb daarvoor mijn laatste cent uitgegeven. Zelfs mijn auto heb ik verkocht", aldus Westerling. Westerling vreesde, dat zijn vrouw en drie kinderen, die, naar hij mededeelde, zich in Indonesië schuil hielden, door de Indonesische autoriteiten als gijze laars zouden worden gebruikt. In een te Djakarta uitgegeven offici eel communiqué wordt medegedeeld dat de Indonesische regering, „die reeds bepaalde vermoedens koesterde omtrent Westerling's ontsnapping", zich, na kennis genomen te hebben van de be richten volgens welke Westerling te Singapore werd gearresteerd, onmiddel lijk in verbinding heeft gesteld met de Britse ambassade te Djakarta, teneinde zijn uitlevering te verkrijgen, „op grond ran door hem in Indonesië begane mis daden". In diplomatieke kringen wordt er echter op gewezen, dat Engeland geen verdrag inzake uitleveringen met Indo nesië heeft. Zou Westerling een beroep op zijn Ne derlandse nationaliteit doen, dan is het niet waarschijnlijk, dat de Nederlandse regering „met de Indonesische regering over Westerling zal twisten.", indien de nieuwe staat werkelijk zijn uitlevering wenst en de beschuldigingen tegen hem zou kunnen bewijzen, aldus Reuter. Volgens A. P. heeft de officiële woordvoerder van het Indonesische mi- (Van onze Haagse redacteur) Bij de niet onwaarschijnlijk ge achte uitwijzing van kapitein Wes terling naar ons land rijst de vraag, wat er dan met hem zal gebeuren. Hierover zijn verschillende specula ties te maken. Een eerste vraag is op welke wijze de Britse autoritei ten te Singapore de uitlevering zou den bewerkstelligen. Men zou hem, onder Engelse bewaking op 'n vlieg tuig of schip naar ons land kunnen doen brengen of ook zou Nederland se politie voor de begeleiding uitge nodigd kunnen worden. Dan zou de V.S.I. of wel de uitlevering van be trokkene kunnen verzoeken, of wel zijn vervolging. Over al dan niet uitlevering konden deskundigen hedenmorgen nog geen oor deel geven; in de gemakkelijker te be oordelen verhoudingen tussen Neder land en een vreemde mogendheid zou uitlevering van een Nederlander nor maliter niet plaats vinden. Rest de kwestie van de vervolging; via- de mili taire rechtbank? Dit ligt niet in de lijn der verwachtingen, daar Westerling for meel geen militair is. Valt hij derhalve onder de burgerlijke rechtspleging, dan Yal de strafvervolging worden ingesteld door de officier van justitie te Amster dam, daar Westerling hier te lande geen Vaste verblijfplaats heeft. Een andere redenering is echter, dat Westerling als reserve-officier toch eerst voor een militair gerechtshof zou ver schijnen, dat hem b.v. zou kunnen ver oordelen wegens onoirbaar gebruik van IcgermateriaaL en uniform. Pas als een militaire rechter zich incompetent zou verklaren, zou hij onder de burgerlijke rechtspraak komen te vallen en dan acht men veroordeling conform art. 203 en 204 van het Wetboek van Strafrecht uitlokking tot desertie en eventueel °ok tot oproer als muiterij mogelijk. De meeste deskundigen neigen uitein- delijfc tot de veronderstelling, dat hij do or een militair hof zal worden beoor deeld. Prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, hoog leraar in het Volkenrecht aan de Rijks universiteit te Utrecht, heeft over een eventuele uitlating van Westerling des gevraagd aan he A.N.P. verklaard, dat Engeland niet verplicht is tot uitleve ring als er geen verdrag ter zake tussen Engeland en de V.S.I. bestaat. Z.i. be staat een zodanig uitleveringsverdrag niet. Maar zelfs al was er een verdrag dan zou er hoogstwaarschijnlijk nog geen verplichting tot uitlevering bestaan. De verplichting zou voortvloeien uit de aard der delecten. waarvoor deze gevraagd kan worden. Ditzelfde zou het geval zijn indien bij de souvereiniteitsoverdracht zekere bepalingen mede van toepassing blijven voor de verhouding tussen Indo- M I 8 De kerk van de H. Martinus te New York in de 182ste straat werd na een enorme brand geheel verwoest. Het vuur zou begonnen zijn in de sacristie, waar mis dienaars brandende kaarsen hadden neergezet. Meer dan honderd brandweer lieden bestreden de brand. nesië en Engeland, zoals deze gelden voor de verhouding Engeland-Nederland. Westerling is te Singapore gearres teerd, dmoat hjj zonder de voorgeschre ven documenten het land zou zijn bin nengekomen. Dit zou zijn uitzetting tol gevolg kunnen hebben. Uitwijzing naar Indonesië leek prof. Verzijl uitgesloten Volgens AFP kan Westerling ingevol ge een „noodwet", die werd uitgevaar digd naar aanleiding van de ongere geldheden op Malakka, een boete wor den opgelegd van 25 dollar en kan hij. Nederlander zijnde, naar Nederland worden overgebracht. Intussen meldt U.P., dat Westerling zich reeds beroepen heeft op zijn Ne derlands staatsburgerschap; hij heeft het Nederlands consulaat om bescherming gevraagd. De voormalige Amerikaanse gezant te Sofia Donald Heath deelde Zondag te Milaan tijdens een interview aan United Press mede dat de Bulgaarse regering „verbaasd en ongetwijfeld teleurgesteld" was over het feit dat Amerika zo plot seling alle diplomatieke betrekkingen had verbroken. Heath arriveerde met 46 leden van zijn staf uit Sofia te Milaan en vertrok de zelfde middag naar Parijs. Op een vraag of de gezant nog moeilijkheden had gehad voor zijn vertrek antwoord de Heath: „Neen geen moeilijkheden, ze waren veel te blij dat ze me zagen ver trekken." Heath vertelde dat hij vlak voor zijn vertrek nog bericht had ont vangen dat de Amerikaanse correspon dent van de New York Times in Sofia was gearresteerd door de staatspolitie, maar hij had geen tijd meer gehad om dit bericht te onderzoeken. Heath deelde mede dat Zwitserland in het vervolg de Amerikaanse belangen zal behartigen in Bulgarije. „Zoveel is er voor ons niet te doen in dat land," zeide Heath. „De handel tussen beide landen ligt prac'tisch stil. We hadden er verschillende scholen maar die zijn al tijden geleden door de regering overge nomen toen de hele opvoeding aan de staat werd getrokken." Op een vraag hoe het met de binnen landse politiek gesteld was in Bulgarije antwoordde de gezant dat verschillende vrienden van wijlen president Dimitrov na diens dood uit belangrijke ambten waren ontzet. „Ik weet niet of u dat een zuivering wilt noemen," Intussen meldde gisteren het Berlijn- se blad Welt am Sonntag dat de Rus sische maarschalk Konjev het bevei over het Bulgaarse leger zou overnemen zo als maarschalk Rokossofski dat in Polen had gedaan. Morris Ernst, de Amerikaanse advocaat, die Vogeler had willen verdedigen, maar wie de toegang tot Hongarije ontzegd is. heeft Zaterdag verklaard, het mogelijk te achten, dat niemand Vogeler ooit weer in levenden lijze zal aanschouwen. Volgens Ernst, die Zaterdag per vliegtuig uit Wenen te New York aankwam, was het proces te Boedapest „erger dan een lynch partij". Intussen is door een woordvoerder van de Hongaarse regering Zondag medegedeeld dat de autoriteiten te Boedapest binnen enige dagen een „witboek" over het proces tegen Vogeler, Sanders c.s. zullen doen uit geven, waarin „elk woord van de getuige nissen" zal zijn opgenomen. Mevrouw Robert Vogeler verklaarde gis teren te Wenen, dat zij telefonisch een ano nieme waarschuwing had ontvangen „zich het lot van Eugene Karpe voor ogen te houden", die op mysterieuze wijze om het leven kwam en Vrijdagmorgen in Oosten rijk langs de spoorbaan van de Oriënt- expres gevonden werd door een paar baan wachters. Kapitein Karpe, de Amerikaanse vloot- attaché te Boekarest was een intiem vriend van Robert Vogeler. De Oostenrijkse minister yan Binnenland se Zaken, Oscar Helmer, had Zaterdag te Wenen verklaard dat de geheimzinnige dood van Karpe, aan misdaad moest worden toe geschreven. Tevens meldt het blad dat de Bul gaarse legerleiders tegen Russische over heersing in opstand trachten te komen nadat Georg Dimitrov, de Bulgaarse premier, het vorig jaar Juli in Moskou was gestorven. De Russische geheime politie verijdel de echter deze poging door een twaalfde gedeelte van het Bulgaarse officierscorps te arresteren, onder wie ook generaal Kinov, de stafchef. Z. H. de Paus heeft gisteren een audiën tie verleend aan 5000 pelgrim» Zijn eer ste grote audiëntie sedert zijn lichte in. fluenza. De H. Vader scheen geheel hersteld, op een lichte hoest na. Na de audiëntie ver toonde hij geen tekenen van vermoeidheid. Na de Pelgrims in het Italiaans, Duits, Frans, Engels, Spaans en Portugees be groet te hebben, stapte de Paus van Zijn troon en onderhield Zich gedurende drie kwartier met verschillende pelgrims. Om ongeveer twee uur in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is in het Oos- ter-Hamrikkanaal te Groningen een luxe personenwagen gereden, met als inzit tenden de directeur van de Groninger apparaten- en metaalwarenfabriek, de heer H. Tuinman, en de coupeur B. Tempel, eveneens uit Groningen. Dit ongeluk geschiedde, zonder dat iemand hiervan iets heeft bemerkt. Zaterdag middag miste men deze beide personen, die van een feestje niet waren terug gekeerd. Men vermoedde aanvankelijk, dat de heer T. was doorgereden naar Hilversum, waar zijn vrouw logeert, maar die hij Zaterdagmiddag' weer naar Groningen zou brengen. Bewoners van de Ooster-Hamrikkade ontdekten Zaterdag tegien één uur olie vlekken op het water van het Ooster- Hamrikkanaal, terwijl tevens autospo ren zichtbaar waren in de berm van het kanaal. De politie werd gewaarschuwd, die een onderzoek instelde. Aanvanke lijk kon men niets vinden, doch tegen drie uur stootte men op een harde on dergrond. Met behulp van een kraan- wagen der Groninger brandweer slaag de men erin inderdaad de auto naar bo ven te halen, waarin zich de stoffelijke overschotten van de beide slachtoffers bevonden. (Eigen bericht) Zoals velen zal zijn opgevallen, werd het wekelijks Lichtbaken van de K.R.O Zaterdag j.l. niet verzorgd door de Z.E. Heer Henri de Greeve. Naar wij ver nemen houdt een en ander verband met een ernstige inzinking, waarover wij reeds eerder berichtten en die de Z.E Heer de Greeve nu noodzaakt volledig rust te houden. Aangezien moet worden aangenomen dat de duur van deze rust periode nog niet kan worden overzien is de leiding over de Bond zonder Naam in andere handen overgegaan, terwijl 't wekelijks Lichtbaken sinds Zaterdag j.l wordt verzorgd door Tater P. Loob Montfortaan. Mr. Sukardjo Wirjoparmoto, hoofdredac teur van het weekblad „Mlmbar Indonesia", is benoemd tot ambassadeur van de V.S.I. bij het Vaticaan. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Op Zaterdag vond een bijeenkomst plaats van het Kabinet. Na afloop werd een communiqué gepubliceerd, waarin Attlee mededeelde, dat hij, na zijn col lega's gehoord te hebben, tot het* be sluit was gekomen, dat de socialistische meerderheid in het Lagerhuis voor hem de plicht meebracht de regering voort te zetten. De Kabinetsvergadering van Zaterdag gaf aanleiding tot wilde ge ruchten, omdat Aneurin Bevan, de ge vaarlijkste man in de socialistische partij, niet ter zitting verscheen. Aan vankelijk heette het dat hij niet tijdig uit zijn kiesdistrict in Wales kon terug keren. Doch volgens twee populaire Zondagsbladen zou Bevan zich wèl in Londen bevonden hebben. Indien deze informatie juist is, bestaat er inderdaad reden zich af te vragen wat Bevan er van weerhouden kan hebben de Kabi netszitting bij te wonen, te meer daar vaststaat dat hij een fel tegenstander zal zijn van alle compromis en vooral van het opschorten van de nationalisa tieplannen, welke, np de socialisten ge wonnen hebben, docl^ het socialisme voorlopig verslagen is, ernstig gevaar lopen bij afwezigheid van een mandaat voor verdere nationalisatie. Wat zal er nu gebeuren? Er is na tuurlek geen sprake van dat Attlee een uitgesproken socialistische politiek kan voeren. Het enige wat hjj voorlopig kan doen is zich concentreren op onmiddel lijk benodigde maatregelen van alge meen bestuur, het voorbereiden van 'n neutrale begroting, het handhaven van 's lands defensieve paraatheid en het voeren van een buitenlandse politiek, waarmee de oppositie zich kan vereni gen. Overigens is Attlee aan handen en voeten gebonden. Het is niet waarschijnlijk dat Labour officieel zal proberen een koehandeltje te drijven met de acht liberalen. De me dewerking van de liberalen zou nog steeds slechts een meerderheid van min der dan 20 zetels scheppen. En aange zien er tijdens het afgelopen parlement gemiddeld negen ministers en socialis tische parlementsleden zich met offi ciële opdrachten in het buitepland plachten te bevinden en aangezien er voorts nare dingen bestaan zoals griep en tandpijn en overlijdende familiele den, kunnen zelfs de liberalen Attlee niet redden. Het is trouwens de vraag, of de liberalen zich de weelde van een dergelijke coalitie kunnen veroorloven. Het zou definitief betekenen dat zij het anti-socialistische gedeelte van hun aanhang bij een volgende verkiezing in dc armen van de conservatieven zullen drijven. Het zou bovendien de laatste klap op de vuurpijl zijn. welke de libe ralen tot de risée van het land heeft gemaakt met hun waanzinnige voor spellingen omtrent hun positie in het (Van onze verslaggever) Men mag niet beweren, dat een van onze toneelspelers geboren marktkoop man is, en dc commedia del'arte wordt bij ons niet meer beoefend, maar er zijn er onder onze actrices en acteurs vele, die zo'n marktrol improviseren met een vuur. dat men van dc echtheid onder de indruk komt en zich snel tot de verkoop laat verleiden. Wat zoudt U trouwens doen, wanneer U de stem van Albert van Dalsum hoort verkondigen, dat hier Van Dalsum staat en dat men in zijn kraam drie handtekeningen by één boek ca deau krijgt, niet alleen die van hem zelf, maar bovendien nog twee van zijn col lega's. En wat, als Carla de Raet U in al haar lieftalligheid in de weg treedt en U met zoveel innemende vasthoudend heid verzekert, dat de rol van toeschou wer geheel niet pasit, zodat ze U haastig en overrompelend gereed maakt voor de rol van koper. En wat kan een jong meisje doen, ais Rika Hopper haar met haar vriendelijk ste glimlach a la marquise naar zich toe werkt cn haar duidelijk maakt, dat zij in haar blozende jeugd voorbestemd is kennis te maken met al de schoonheid van de liefde en het geluk van het' hu welijk en dat zij daartoe slechts een keuze heelt te doen uit heel die schat van literatuur, die deze begerenswaardi ge zaken behandeltMisschien hadden Loudi Nyhoff en Paul Huf het wat zwaarder, omdat zij Vondel aan de markt moesten brengen, maar tenslotte konden houden en dan hebben we Ank van der zij toch menigeen tot een voetreis naar Moer nog glimlachend geflankeerd gezien Rome verleiden 'in het gezelschap van door Louis Saalborn en Johan Schmitz Aatjes. Hoewel Peronne Hosang en Toon temidden van stapels Corsari's en Jo Hermans zich gemakkelijker grappen Boer's. konden veroorloven, omdat zij de humor Nu ja, dit zijn zo maar wat impressies aan de man brachten. Mary Dresselhuys van de literaire boekenmarkt, Zaterdag en Louis de Bree trachtten de „griezel- in de Amsterdamse Bijenkorf gehouden lectuur" te slijten middels de aankondi- Het was er zo rumoerig, zoals dat op een ging. dat het ook voor de lettervrienden markt hoort en er werd, geloven wij, geen' schande is. zich daarmee onledig te niet onaardig gekocht. Acteurs en actrices fungeerden als volleerde marktkooplui op de boe kenmarkt te Amsterdam. Mary Dresselhuys en Louis de Bree ideden hun best. De Oost-Borneo-raad heeft- een reso lutie aangenomen waarin wordt ge zegd, dat Indonesië zo spoedig moge lijk een eenheidsstaat dient te worden overeenkomstig de proclamatie van 17 Augustus 1945. Bij de Raad van zelfbe- stuurders van de daerah Oost-Borneo wordt erop aangedrongen, dat het hem verleende mandaat zo spoedig moge lijk ter beschikking zal worden gesteld van de regering der V.S.I. nieuwe parlement en met hun ruim 300 verloren waarborgsommen. Als de libe ralen, die in het vorige parlement het onderling nimmer eens waren en voor of tegen wetten stemden naar eigen in dividueel en onbegrijpelijk welbehagen, nu plotseling de discipline zouden aan vaarden van de socialistische partijma chine, zouden zij het laatste recht op politiek respect hebben verloren. Voorts zijn de liberalen althans in één opzicht vrijwel eensgezind anti-socialistisch, na melijk met betrekking tot de verdere nationalisatieplannen van Labour. En Labour moge dan proberen deze plan nen zorgvuldig in te pakken en onder in de wasmand te leggen, doch dank zij hun eigen dwaasheid hebben zij een wet doorgevoerd, volgens welke op 1 October a.s. de nationalisatie van staal en ijzer van kracht zal worden. En ook al zouden zij het politieke leven kun nen rekken tot die dag, dan is het toch wel zeker, dat het hun laatste dag zal zijn. En de conservatieven? De conserva tieven zitten ronkend van de binnen pretjes onder de appelboom en horen de wind gieren door de takken, waar aan de mooiste appelen vallensrijp heen en weer wiegelen. Men behoeft dan ook niet te verwachten, dat de conservatie ven iedere gelegenheid zullen aangrij pen om te trachten de regering te ver slaan. In de eerste plaats zal Attlee ongetwijfeld het standpunt innemen, dat hij niet zal heengaan tenzij hij een ne- Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Weing wind. In de nacht en vroege ochtend lichte en in het binnenland plaatselijk matige vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.3018.17 Maan: I2.50-0.W derlaag lijdt op een belangrijk punt. Ten tweede zijn Churchill en de zijnen verstandig genoeg om te beseffen, dat zij door kleinzielig gekibbel aan de vooravond van een verkiezing, die ieder ogenblik kan komen, slechts sympathie kunnen verspelen bij het electoraat. De conservatieven kunnen voor een koopje de reputatie verwerven van wijsheid en bezadigdheid door Attlee in staat te stellen de absoluut nodige bestuurs maatregelen te nemen. Bovendien ver mijden zij aldus het gevaar de liberalen in de socialistische weide te drijven. Churchill kan rustig afwachten tot La bour zelfmoord pleegt of tot het lugu bere spook van de nationalisatie omhoog rijst uit de papieren windselen en zijn dodelijke adem zal blazen over de rege- ringsbanken. Een andere reden voor de conserva tieven om zolang mogelijk te wachten voordat zij wellustig in de socialistische wonde gaan roeren, is het trieste feit dat de socialisten, dank zij hun fatale overwinning, nu met de gebakken pe ren zitten. Want het zijn de socialisten, die een onpopulair budget zullen moe ten voorleggen aan het geplaagde land en het zijn de socialisten, die nu einde lijk de gevolgen van de devaluatie en van het dollartekort zullen moeten slikken en derhalve het odium zullen moeten dragen voor de onvermijdelijke onprettigheden, die Groot-Brittannië in de naaste toekomst te wachten staan. En terwijl de socialisten wanhopig rondploeteren in het moeras, kunnen de grotelijks genietende conservatieven rustig hun partijkas spekken voor de komende verkiezingen. Tenslotte zouden te spoedige verkie zingen wellicht niets aan de huidige toestand veranderen. Doch als Labour gelegenheid heeft gekregen om te de monstreren dat full employment niet een tovertruc is van het socialisme doch een gevolg van naoorlogse schaarste en Amerikaanse edelmoedigheid, bestaat er een goede kans. dat de conservatieven met een effectieve meerderheid zullen kunnen plaats nemen op dezelfde rege- ringsbanken. waar nu de socialisten dag in, dag uit zullen lijden in wat wellicht eens herdacht zal worden als een zenuw- parlement. Ieder socialistisch Lagerhuislid moet van heden af in het Huis tegenwoordig z(jn kiespijn of niet want één sluwe zet van de conservatieven zou de rege ring een nederlaag kunnen bezorgen, omdat een paar van haar aanhangers schoenen zijn gaan kopen of een pyama of een paar nylonkousen voor een be minde echtgenote. Er zal spoedig blij ken, dat er in de Engelse politiek iets veel ergers bestaat dan het verliezen van een verkiezing, namelijk het winnen van een verkiezing zonder meerderheid en zonder mandaat. De kameel is, naar het schijnt, niet altijd het schip der woestijn geweest, Volgens een bekend Amerikaans oud heidkundige is vele eeuwen voor de kameel werd getemd de ezel het lastdier der woestijn geweest. Dit is de theorie van dr. William Albricht, president van het seminarium voor Oosterse weten schap van de Amerikaanse Johns Hop kins universiteit. Dr. Albricht is een der leiders van een archaeologische expe ditie die het hete, zandrijke protectori- aat Aden aan de Arabische Zee zai door vorsen. HU deelde een verslaggever mede, dat hij verwacht daar gegevens te vinden voor de juistheid van zijn theorie, dat de ezel de voorloper van de kameel is geweest In de woestijn karavanen. Dr. Albricht is van mening, dat de plomp uitziende kameel, die nog op een of ander voorhistorisch monster gelijkt, het eerst is getemd in het Zuidelijk ge deelte van het Arabisch schiereiland waar Aden ligt. Heden ten dage komt de wilde ka meel in die streek niet meer voor, maar er leven millioenen tamme kamelen in het Midden-Oosten. De onbevallige die ren zijn de rijkdom en de trots van de zwervende Bedouinen, die zich voor hun zwerftochten richten naar de zon en de regen. De kamelen zijn bekend om hun uithoudingsvermogen bij het doorploe teren van de woestijn en hun vermogen, het dagenlang zonder water te stellen. Zij leveren de Bedouin vlees, melk, wa ter (in géval van nood opgebraakt uit de maag) en haar voor het maken van kleding, tenten en touwen. Dr. Albricht grondt zijn theorie od kleine archeologische aanwijzingen, die hij met elkaar in verband heeft ge bracht. Hij meent, dat de Egyptenaren, Babyloniërs en Assyriërs de wildernis sen en woestijnen doorkruist hebben met ezelkaravanen. Hij wijst er op, dat in geen enkele oude Egyptische hiëro- glypheninscriptie, noch op de vroege Mesopotamische sp ijkerschrif t-taf eitjes, enige aanduiding wordt gevonden van de kameel, terwijl de ezel wel wordt vermeld. Van de kameel wordt voor het eerst gesproken in verband met de karavanen op de Arabische handelsweg van Azië naar Afrika. In de Bijbel wordt beschre ven, dat de koningin van Saba Salomon te Jeruzalem bezocht „met een zeer groot gevolg, met kamelen en met spe cerijen en zeer veel goud en waardevol gesteente". Buiten de Bijbel vindt men de vroegste aanduiding van de kameel op enkele spijkerschrifttafeltjes wm de negende eeuw voor Christus. Daartegen over zijn er volgens dr. Albricht over vloedige gegevens, waaruit blijkt, dat de oude Egyptenaren tijdens het Oude-, l»t Midden- en het Nieuwe Rijk op hun tochten door de woestijnen van Egypte en Nubië met ezelkaravanen reisden. Dr. Albricht deelt mee, dat een groot aantal oude voorstellingen van noma- j Succes is een aanmoediging; misluk, j Vfcing een les. J den, die op ezels rijden, zijn gevonden op het schiereiland Sinai, de poort tus sen Egypte en Azië. Ook uit de spijker schriftinscripties, gevonden in de da len van Euphraat en Tigris, blijkt vol gens dr. Albricht dat voor de Babylo- niër en de Assyriër de ezel het voor naamste vervoermiddel was. De expeditie, die nu naar Aden gaat, wordt gefinancierd door de „American Foundation for the Study of man". Zij zal er tot eind April onderzoekingen doen. Dit is de eerste omvangrijke ex peditie van deze soort naar dit gebied, dat naar men aanneemt de bakermat van de oude Arabische beschaving is. Het Nationaal Comité „Handhaving Rijks- eenheid" heeft een verklaring uitgegeven, ondertekend door prof. P. S. Gerbrandy. voorzitter, en de heer L. V. M. Vermeulen, secretaris, die als volgt luidt: „Het Nationaal Comité „Handhaving Rijkscenheid" heeft besloten, nn door de souvereiniteitsoverdracht van Z7 De cember 1949 het doel, dat het comité zich gesteld had, niet meer verwezenlijkt kan worden, tot liquidatie over te gaan. Aan het dagelijks bestuur van het comité is opgedragen, deze liquidatie uit te voeren." Met ingang van 1 April zullen Nederlan ders weer ais voorheen op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap kunnen wor den toegelaten in België en Luxemburg. De regering heeft besloten met ingang van deze datum dit bewijs als „reispapier" in te voeren. Zij heeft tevens de wenselijk heid uitgesproken voor een bewijs van Ne derlanderschap niet meer dan f 3.aan leges ten bate van de gemeentekas te vor deren. De bewijzen zullen een" geldigheids duur hebben van vijf jaren, te rekenen van de dagtekening der afgifte. Toen mej. A. S., conductrice bij de auto busonderneming T.E.T. te Almelo, zich de zer dagen naar haar woning begaf, werd zij plotseling door een gemaskerde man aange vallen, die het op haar diensttrommei had gemunt. De man slaagde er niet in geld te bemachtigen en nam, toen mej. S. alarm sloeg, de vlucht. Het signalement van de aanvaller luidt: leeftijd ongeveer 35 jaar (kan ook jonger geweest zijn), flink postuur, lang plus mi nus 1.75 meter, gekleed in lichte gabardine regenjas, grijze hoed en een donkerblauw masker voor zijn gezicht. Hun, die inlichtingen kunnen verstrekken, wordt verzocht zich te wenden tot de po- lititie te Alemlo. Het vlaggeschip van de Amsterdamse haven, de „Oranje", wordt Dinsdagmor gen half elf voor IJmuiden verwacht. De debarkatie van de achthonderd passa giers uit Indonesië zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden tussen twee en drie uur beginnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1