Diaconessenhuis vraagt gemeentelijke hulp j 10 VIJVERS VAN ASSUMBURG MET BLOEMBOLLEN GEDEMPT Exploitatie-tekort van anderhalve ton, uitbreiding ziekenhuis noodzakelijk Extra subsidie aan H.O.V. Brand in de Grote Houtstraat AGENDA H. J. MAERTENS Tegen 't Voorjaar Bouw van nieuwe water toren in Zandvoort Vijftig jaren twintigste eeuw Tafeltennis N.K.S. HERINGA WUTHRICH MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Nieuwe kath. school Aanvrage uit Haarlem-N. Wegens reorganisatie Burgerschap en burgerzin" Ook Haarlem doet mee met de actie Burgerlijke Stand Lorre werd gered DRINKENDE EN ROKEN- DE POPPEN Première van nieuw spel in Haarlem „Geloof en Wetenschap" Taxi? Bel 1.2.3.4.5 INFRAPHIL JONGE TOONKUNSTENAARS Expositie van Fioris de Groot Twee tentoonstellingen bij Leffelaar geopend C. J. G. STRUYCKEN f Ere-voorzitter Kath. Middenstand Vanmorgen in raadhuis aanbesteed WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Beurs van Amsterdam Beurs van New York EXTRA sterke SLAAT IN De grootste en de beste! Ct Hockeykampioen by Ever Swift Promotiewedstrijden St. Bavo SPIEGEL VAN KENNEMERLAND Een drama in deriig De grote wereldbrand DAMMEN Weekoverzicht District Kennemerland Vier-dorpen-toumooi HFC STELT TELEUR Waterpoloresultaten 12V2-jarig bestaan „Kijk Uit" Geruime tijd geleden heeft het be- «tuur van het Diaconessenhuis te Haar lem zich tot B. en W. gewend met het verzoek om financiële hulp, omdat de exploitatie van het ziekenhuis zodanige tekorten opleverde, dat het voortbe staan van dit ziekenhuis in gevaar kwam. Deze tekorten zijn ontstaan door het verschil tussen de kostprijs en de door de prijsbeheersing toegestane ver- pleegprijs. Aanvankelijk bestonden er bij het gemeentebestuur ernstige be swaren om te helpen, omdat het ver eveningsfonds een te lage verpleeg- prqs heeft betaald. Thans is een ver- pieegprys vastgesteld, die een sluiten de exploitatie in de toekomst mogelijk maakt. Op 31 December 1949 bedroeg het te kort op de exploitatie f 154.000 ten ge volge waarvan het bestuur gebrek aan liquide middelen kreeg en bovendien nog grote uitgaven moest doen wegens uitgesteld onderhoud. B. en W. menen te moeten helpen, omdat de gemeente door de vaststelling van te lage ver- pleegprjjzen voor de voor rekening der gemeente opgenomen patiënten, re kening houdend met de kostprijs, te weinig heeft betaald. Maar meer nog geldt de factor, dat de gemeente by een gewaarborgde exploitatie van het Diaconessenhuis zeer groot belang heeft. Bij onthouding door particuliere in stanties van de exploitatie van zieken huizen zou de zorg daarvoor op de ge meente komen te rusten. De aard der financiële moeilijkheden maakt een tegemoetkoming in de vorm van een bijdrage a fonds perdu minder juist en daarom willen B. en W. een renteloze lening van f90.000 verstrekken. Het be stuur van het Diaconessenhuis heeft zich voor verdere hulp tot de omlig gende gemeenten gewend. Er ligt echter ook nog een ander ver zoek om medewerking van dit zieken huis, nl. hulp in de financiering van een voorgenomen uitbreiding en het aanbrengen van zeer noodzakelijke Het R.K. Kerkbestuur der parochie van Zeven Smarten en van de H. Bavo, Rijksstraat 361 te Haarlem, verzoekt overeenkomstig art. 72 der Lageronder- wijswet 1920 bij zijn adres (ingekomen 16 Januari j.l.) de medewerking van de Raad voor de stichting van een bijzon, dere school voor gewoon lager onderwijs op een nader aan te wijzen terrein bin. nen zijn parochiegebied te Haarlem- Noord. Uit dat adres blijkt, dat de te stichten school ruimte moet bieden voor 212 leerlingen, dat zij 6 klasselokalen zal hebben en dat per lokaal ten hoogste 48 leerlingen zullen worden toegelaten. Bij de aanvraag is een lijst overgelegd, vermeldende de namen van 166 leerlingen, die in aanmerking komen om de nieuwe school bij haar opening (ongeveer 1 Sep tember a.s.) te gaan bezoeken. Ten op zichte van deze opgaaf is het buiten be schouwing laten van leerlingen (art. 73, 4e lid, der wet) niet van toepassing, om dat zich in het gedeelte der gemeente ten Noorden van de Jan Gijzenvaart een aanzienlijke toeneming van de bevolking voordoet. Nu het voor de stichting van deze school bij de wet voorgeschreven minimum-aantal leerlingen van 125 ruim wordt overschreden, bestaan naar de mening van B. en W. tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaren. Het ligt in het voornemen om zodra de bescheiden, bedoeld in art. 77, 5e lid, der wet (aanwijzing van het terrein, bouw. plannen en volledige kostenraming) aan bet college ter beoordeling zijn ingezon. den een voorstel aan de Raad te doen om het voor de bouw enz. benodigde crediet ter beschikking te stellen. Het bestuur van de H.O.V. heeft aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat, mede als gevolg van de door de ge meente gewenste reorganisatie, enige mutaties hebben plaatsgehad, waardoor aan een der dirigenten en drie leden van het orkest ontslag moest worden verleend. Dit vraagt enerzijds een mati ge pensioensuitkering, anderzijds het uitkeren van wachtgeld. B. en W. me nen, dat deze zienswijze juist is,, maar dat de voorgestelde pensioenen niet bo ven die van de gemeente mogen liggen. Daar ook nog enige salarissen betaald moeten worden wordt voorgesteld het orkest voor 1949 een extra subsidie te geven van f2383,34, in 1950 van f5950, in 1951 van f4775 en in 1952 van f2200. Daarna f 1000 per jaar tot het vervallen van de pensioenen. B. en W. stellen voor 10.000 exem plaren te kopen van het boekje „Bur gerschap en Burgerzin" ten behoeve van hen, die in de loop van dit jaar en de komende jaren voor de eerste maal kiesgerechtigd zullen zijn. Een crediet van f 13.000 is daarvoor noodzakeiyk. De algemene tekst in het boekje zal worden voorafgegaan door een inlei dend hoofdstuk hetwelk in het bijzon der zal zün gewijd aan de gemeente Haarlem. Het ligt in het voornemen van B. en W. aan alle nieuwe kiezers een exem plaar toe te zenden en op een daartoe geschikt tijdstip een bijeenkomst te beleggen waarop de betekenis van het staatsburgerschap en het belang om zich daarvan bewust te zijn in een pas sende omlijsting in het licht zullen wor den gesteld. Voor dit jaar zijn de kos ten daarvoor op f 1500 geraamd. GEBOREN: C. J. M. de Bruin-Rutten. z; G. A. M. Leis-Diekmann, z; K. K. van Straaten-Bernhard, z; M. A. van der Vaart-Wessling, z; C. G. M. Swart-Loo- man, z; C. L. Spruit-Bos z; E. Christi- aans-Agterhot. d; J. Leijdekkers-Hegen, d; M. H. G. de Weerd-Meesters, d; A. E. de Jonge-Trap. d; C. C. Schouw-Vriese- koop, d; L. G. van Woensel-Droog, d; W. E. Mansholt-Rypperda, d. ONDERTROUWD: A. A. H. Arens en A. Poulet. OVERLEDEN: W. Speelmans-Leuven 76 j.. Zuidpolderstraat; W. B. A. m! Koops, 2 d.. Kamperlaan; T. J. Ketelaar. 38 j.. Lambr. v. Dalelaan. herstellingen en vernieuwingen. De kosten daarvan bedragen rond f675.000. Door de uitbreiding zal het aantal bed den met 35 worden verhoogd. De her stellingen zijn noodzakelijk om de hui dige ziekenhuisruimte te behouden en leiden tevens tot een meer economische exploitatie. B. en W. hebben ten aanzien van deze zaak overleg gepleegd met de omlig gende gemeenten. Naar verhouding van het in de laatste jaren in het Dia conessenhuis opgenomen aantal patiën ten uit Haarlem en dat uit omliggende gemeenten zou daardoor de door Haar lem op zich te nemen verplichtingen voor 40 pet zijn gedekt. Voor 't totaal bedrag der geldlening van f 675.000, te geven door de Rijksverzekeringsbank onder de garantie der gemeentebestu ren, worden buiten Haarlem ingescha keld Bloemendaal, Haarlemmermeer, Heemstede, Hillegom en Zandvoort. Terwijl de meeste Haarlemmers nog van hun Zondagmorgenrust genoten, ter wijl de zon met haar eerste stralen de koude vriesnacht uit onze stad verjoeg, werd er in de Grote Houtstraat een pa pegaai langs een brandladder in veilig heid gebracht. Om tien minuten voor zeven was er brand uitgebroken in de tweede verdieping van het perceel Grote Houtstraat 26. De slaapkamer aan de achterzijde van het huis stond spoedig in lichter laaie en de vlammen sloegen uit het vensterraam naar buiten. De brandweer, die spoedig op de plaats des onheils aanwezig was, bluste met twee stralen het vuur, dat zich inmiddels tot het trappenhuis had uitgebreid. De felle binnenbrand was door toedoen van de brandweer binnen een kwartier groten deels gedoofd. Een echtpaar, dat onder meer deze verdieping bewoonde, was nogal over stuur en man en vrouw weigerden be slist het huis langs de normale weg te verlaten. Zij verkozen de brandladder boven de trap van het huis. De mannen van de brandweer waren zo hoffelijk, om de automatische brandladder voor het venster te schuiven en toen konden man en vrouw in nachtgewaad naar be neden klauteren. In hun paniekstemming waren zij echter hun huisvrienden niet vergeten. De vrouw balanceerde met een grote kooi, waarin een verschrikte pa pegaai rondfladdede en haar echtgenoot bracht een hond en een kat langs de ladder in veiligheid. De slaapkamer is geheel uitgebrand en ook in het trappenhuis is flinke brandschade aangericht. Vermoedelijk is een brandende sigaret de oorzaak van dit zonderling Zondagmorgentafereel. Een groep artisten, werkzaam bij de K.L.M., heeft onder leiding van de heer Edkelens een poppenspel weten te ma ken, dat zijn weerga in de wereld nog niet moet kennen. Men laat poppen melk drinken, roken, praten, men laat een pop veranderen in een grote vlieg, waarbij de vlieg weer tot pop wordt gemaakt, enz. De eerste voorstelling is met groot succes in Londen gegeven en voordat men in Nederland op de scholen en'voor de bedrijven met het poppenspel, dat 9 taferelen heeft, gaat werken, wordt als primeur in Haarlem een voorstelling ge geven voor de kinderen van de ex-poli tieke gevangenen uit de bezettingstijd. Deze voorstelling zal plaats vinden in Gebouw St. Bavo. Smedestraat, Haarlem, op Zaterdag 11 Maart, des middags om half drie. Na op 15 dezer de voorgeschiedenis van de bedrijfsorganisatie te hebben be handeld, zal mr. F. Vorstman op Woens dag 1 Maart 's avonds van 8 tot 9 uur in de aula van „Sancta Maria", Dreef 22, de nieuwe wet op de bedrijfsorganisatie en ook het wetsontwerp op de instelling van ondernemingsraden bespreken. Be langhebbenden kunnen zich voor bij woning vervoegen aan het secretariaat van „Geloof en Wetenschap", Emmalaan 9, tel. 15607. Woensdag 1 Maart 's avonds van 9 tot 10 uur zal drs. E. v. d. Vossen de kunstgeschiedeniscursus besluiten. De afdeling Haarlem van de vereni ging „Nederland-Indonesië" houdt Dins dagavond 7 Maart een bijeenkomst in Brinkmann, Grote Markt, waar prof. dr. W. F. Wertheim, hoogleraar aan de Gem- Universiteit te Amsterdam, zal spreken over „Het welvaartsvraagstuk in het nieuwe Indonesië". Advertentie AMSTERDAMSCHB RIJTUIG MIJ. BIOSCOPEN: Rembrandt: De drie musketiers (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Tragische Jacht (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Wet zonder recht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Frans Hals: Het brandende vraagstuk (ont raden); City: Mariandel (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De macht om Wyoming (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 27 Februari: Stadsschouwburg: Boekenweek: opvoering van „De Koning van Holland", 8 uur. Dinsdag 28 Februari: Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Lastige Mannen', 8 uur (abonn. B). Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg. De sopraan Jo Rammers en de pia nist Gerrit Vlake waren de optredenden in het concert van Jonge Toonkun stenaars, dat het comité volksuniversi teit ééns in de drie weken Zaterdags avonds in het Frans Hals-museum alhier organiseert. Dit initiatief is ongetwijfeld op hoge prijs te stellen, en het kan al leen maar uiterst jammer genoemd wor den dat er zo dikwijls zo ontstellend weinig belangstelling getoond wordt, voor datgene wat jonge, opkomende toonkunstenaars presteren. Eigenlijk moest er toch een vitale animo bestaan voor deze concerten, om zodoende de jonge kunstenaar ook moreel te stimu leren, zijn toch al niet gemakkelijk ge kozen weg te blijven volhouden. Na tuurlijk de één heeft op deze weg meer geluk dan de ander, en ook meer ta lent dan de tweede, maar een normale waardering is voor iedere jonge kun stenaar een steun om door te zetten. Dus het publiek heeft bij deze soort concerten ook wel degelijk een taak. De beide solisten hadden wat dit betreft. Zaterdagavond deze omstandigheden niet mee. In de ruime expositiezaal, die z'n vóór en tegen heeft, vond dit con cert wederom plaats. In het kort heeft rneit kunnen constateren dat de sopraan Jo Rammers over diverse goede kwali teiten als zangeres beschikt. Eén der voornaamste is wel haar ongedwongen manier van zingen, die geen enkele krampachtigheid inhoudt. Ook de toon- productie is in enkele liggingen zeer mooi, vooral in het mezza-voce en in de midden- en lage ligging. Anders is het gesteld met de hoge tonen, die spe ciaal in het forte veel te scherp aan doen, hetgeen dan in deze ligging een grote vlakheid tengevolge heeft. Ook haar dictie is nog te weinig om de toe hoorder steeds te blijven boeien. Dit alles neemt niet weg dat er in deze stem veel mogelijkheden liggen om tot een goed niveau te komen, speciaal in het lied. Per slot is er in de zang niets moeilijker dan de lied vertolking, waar voor men echter reeds een rijpe geest moet bezitten om de speciale intenties van het lied te verwezenlijken. Dat dit op jeugdige leeftijd nog niet bereikt is, valt niet te verwonderen. Van het pro gramma. voldeed mij de weergave van de Wolf-liederen overigens het best. De liederen van Brahms klonken me iets te gehaast. Verder vermeldde het pro gramma Schubert, Duparc, Orthel, Voor molen en Roest Crollius. Van de pianist Gerrit Vlake zou men kunnen zeggen dat ondanks zijn uitste kende technische kwaliteiten de geest wel erg aan de oppervlakte bleef door gebrek aan poëzie in zijn spel. Alles werd hierdoor wel een weinig vlak en nuchter. Mogelijk werkte de harde acoustiek niet erg meer, maar dat neemt niet weg dat er wel iets meer charme had kunnen zijn. Speciaal merkte tnen dit op in Debussy, o.m. in La fille aux che- veux de lin. Kortom, muzikale diepgang moet er bij beide executanten nog veel bij komen, om bij het reeds bereikte tech nische niveau hetzelfde hoge artistieke plan te bereiken. Daarom is een optre den als dit zo nuttig voor de betrokkene zelf. Intussen kan het hieruit zeer zeker groeien. JAN LAARVELD. Advertentie nieuw behang! reeds vanaf 45 ct. per rol BAKKER'S BEHANG Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem Telef. 11657 Wij snijden de randjes kaarsrecht voor U af h 5 cent per rol. De zestigste verjaardag van de schil der Fioris de Groot, die gedurende 25 jaar niet meer geëxposeerd heeft, is de aanleiding geweest tot het organiseren van een ere-tentoonstelling in „Het Huis van Looy" te Haarlem. Bij de officiële opening sprak allereerst zijn persoon lijke vriend de heer Otto de Kat. Uit de nog weinig besproken werken van De Groot spreekt een verwondering, die zich van ieder mensenkind meester maakt. Deze betovering in zijn werken zag spreker als de meest waardevolle verdienste van deze schilder. Hij wees er op, dat Fioris de Groot de wereld niet bezag vanuit het schilderachtige en het picturale. Veeleer vormde hij een synthese van een ongezochte symmetrie en een sterk geconcentreerde gedachte. De tentoonstelling werd geopend door de wethouder van Onderwijs en Kunst zaken, de heer D. Geluk. Dat deze schil der de moed had gehad om zich 25 jaar uit het openbare leven terug te trekken, had hem in de figuur van De Groot het meest getroffen. Hoewel in ieder kunste naar het verlangen moet leven, om zijn werken ten toon te stellen, prees de wet houder de artist, die somtijds afstand neemt van het openbare leven, om de schoonheid in al haar schakeringen te zien en te genieten. De geëxposeerde werken van Fioris de Groot zijn dichterlijk en zacht ro mantisch. Zijn oeuvre, waarin een sterk persoonlijke visie naar voren komt, is gemakkelijk aanvaardbaar en nergens stelt het de toeschouwer voor impressio nistische problemen. De exposities van jhr. Teding van Berkhout en A. van Taack Tra Kranen werden Zaterdagmiddag bij kunsthandel Leffelaar op de Wagenweg geopend en ingeleid door dr. J. B. de la Faille. In zijn inleiding wees hij er op, dat de geëxposeerde werken in feite voor zich zelf spreken. Maar ook waar goede wijn geschonken wordt moet men, om deze te proeven, over een goed smaakorgaan beschikken. Hoewel het aanvoelen van kunst zeer subtiel is, kan de artistieke waardering ook gevormd worden. De twee exposanten van deze tentoonstel ling vullen elkaar heel goed aan, aldus de spreker, en hun werk is artistiek volkomen verantwoord. De schilder stukken van Berkhout zijn fris en door en door eerlijk. Deze natuur-impressies boeien door de diepe vreugde van de kunstenaar, die zijn gevoelens op het doek brengt zonder rekening te houden met bepaalde stromingen in de schilder kunst. Van Taack Tra Kranen zag de inlei der voornamelijk als portrettist. Naar aanleiding van deze vorm van schilder- kuns ging dr. de la Faille uitvoeriger in op de tweeledige taak van de portret schilder, een probleem, dat onze kunst recensent ook reeds behandelde in een beschouwing over deze tentoonstelling. Slechts als de opdrachtgever niet veel concessies eist ten aanzien van de gelij kenis, kan men van de kunstenaar een sterk persoonlijk werk verwachten. Zondagmiddag is te Den Haag over leden de heer Corn. J. G. Struycken, ere-voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond, tevens on der-voorzitter van de Haarlemse Diose- sane bond. De heer Struycken, die nog actief optrad als penningmeester van het „Santos"-fonds, bereikte de leeftijd van 81 jaar. De overledene was ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote en in de orde van Oranje-Nassau. Hedenmorgen heeft in de raadzaal van het raadhuis te Zandvoort de aanbeste ding plaats gehad van de bouw van een nieuwe watertoren. Burgemeester van Fenema sprak een welkomstwoord tot de verzamelde aannemers en uitte zyn vreugde over het feit dat thans aan de uitwerking van het eerste grote project van het wederopbouwplan van de bad plaats begonnen kan worden. Daarna werd de aanbesteding gehouden. In to taal kwamen 35 biljetten binnen. De hoogste inschrijver was Aannemersbe drijf v. d. Mijl en Zn. mt Den Haag met f 549.790.en de laagste Philips' Bouw bedrijf uit Haarlem met f 382.510.De gemeente heeft de kosten van de houw van de watertoren begroot.op f 389.270 exclusief de kosten van aanschaffing van teakhouten kozijnen, die f 9500.bedra gen. Met deze aanbesteding heeft nu de herbouw van de watertoren in Zand voort vaste vorm gekregen. De nieuwe toren komt niet op de oude plaats, ten noorden van de Strandweg, maar in de nabijheid van het „Seinpostduin", ten westen van de Westerparkstraat. 22 Februari van het vorig jaar stelde de raad f 435.000.beschikbaar voor de herbouw van de toren, die twee functies zal krijgen, namelijk water- en uitzicht toren, en die 47 meter hoog zal worden INDRAPOERA, 25 Febr. van Djakar ta n. R'dam. (Niet-officiële 3(4 Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3 Ned. 62-64 bei. fac. 3-31/, Nederland 1947 Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert A.K.B. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika UJn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.VJt. Deli Mij. eert koersen Vorig Opening slot 27/2 100 98-Sigl 98% 160'4 179'A 1167s 142% 161 183% 227'4 gb 288 231 %gl 293% 146 %gb 158'/4 137gb 143 153% 144gb 99% 98% 179% 223 230% 293% 148% 137 150% 195 Tot commies eerste klasse bij de dienst van publieke werken der gemeen te Apeldoorn is benoemd de heer A. Weber, adj. commies le klasse ter ge meente-secretarie van Zandvoort. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kenneeott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 25/2 30'A 33% 64 46% 76 >4 13% 53% 56 21% 15% 26% 35(4 53% 34% 25% 30% 24/2 30% 33% 64% 46% 76% 13% 54% 56 21% 15% 26% 35% 53% 34% 23% 30% Advertentie per rol We kunnen weer goed nieuws laten horen van de Haarlemse hockeyclubs. Ditmaal gaf Ever Switf reden tot juichen, want het tweede dames-team slaagde er in door een 30 zege over Eechtrop 2 beslag te leggen op het afdelingskampioenschap. Verleden jaar was Ever Swift gedegradeerd, maar door een intensieve training kwam de ploeg weer op sterkte en het bewijs is in dit sei zoen geleverd. Het was in de beslissende ontmoeting een spannende partij waarbij Ever Swift ontegenzeglijk de sterkste bleek. Met rust was het reeds 20 voor de Ever Swift-dames en de eindstand werd ten slotte 30. De dames Warmerdam en Bou- chier zorgden voor de doelpunten. Aan het kranige team onze gelukwensen! Het eerste bracht het niet tot een suc ces maar moest tegen BDHC 3 met 31 de vlag strijken nadat de rust met 11 gelijke stand was ingegaan. Bij Alliance was het over het algemeen een goede V»g. Het eerste heren-team be haalde een verdienstelijke 20 zege op de Delftse Studenten en het dames elftal klop te Kievieten 2 met niet minder dan 72. Hier was de ruststand reeds 50. Het tweede moest echter tegen DEM het on derspit delven en verloor met de duide lijke cijfers van 61. Alliance 3 en 4 echter wonnen beiden, resp. met 31 en 60 van Strawberries en VVV 3. Over het algemeen dus een goede oogst deze Zondag. De andere finalisten in de diverse districten in Noord-Holland zijn nu be kend; het zijn Gez. Samenzijn II en III te Amsterdam, G.S.Z. te Bovenkarspel en Damlust te Noord-Scharwoude. St. Bavo te Heemstede zal met deze vier clubs in een enkele ronde moeten spe len om een plaats in de Hoofdklasse. Het programma is nog niet vastgesteld. Advertentie BfUCÜ: Een veelbelovende tyd ging Kenne- merland tegemoet rond het jaar 1900. Boeren- en tuindersstand schenen wel varend te zullen worden. De aardbei enteelt bleef het hoofdproduct vor men. Dank zy de toenemende export, vooral naar Duitsland, was d£ teelt dikwuls zeer lonend. Er waren ech ter riskante zyden aan verbonden en daarom gingen vele Heemskerker tuinders zich toeleggen op teelt onder glas in warenhuizen. Hiertoe werd bij gedragen door de stichting van een provinciaal demonstratie-bedrijf. Een en ander was er op gericht, de tuin derij terug te brengen van het hel lend vlak, waarop zij zich bevond. Bovendien werd de kleine tuinders hierdoor meer werkgelegenheid gebo den, waardoor het zoeken naar werk op fabrieken elders, minder nodig werd. Dit demonstratie-bedrijf had echter niet de belangstelling, die het verdiende. In 1933 werd het door het Proviciaal Be stuur verhuurd en in 1943 verkocht De geschiedenis van Heemskerk in de eerste vijftig jaar van deze twin tigste eeuw is dé weerspiegeling van wat zich in groter verband eveneens vol trok. De oorlog 1914-1918 was het be gin van een rampspoedige tijd, al was Met nevenstaand, artikel besluit de heer H. van Benthem zijn be schouwing van de economische toe standen m Kennemerland, bijzonder in Heemskerk, vanaf de 15e eeuw tot heden. Het is een relaas geweest van vele belevenissen, van grote ellende en schaars, hier en daar, een ople ving. Kennemerland zag zichzelf in een spiegel. Was het beeld dikwijls weinig opwekkend, toch sprak uit alles kracht en taai volhouden. On danks alles is een hechte gemeen schap gegroeid, die ook nu weer in staat blijkt de grote structurele ver anderingen door de industrialisatie, op te vangen. In September 1944 moesten alle be- woners van de kom van de gemeente dé schijn ook anders. Het is waar, daar- evacueren, maar de meesten keerden na kwamen enkele jaren van grote op- rnet of zonder vergunning, spoedig te- gang. Groenten en aardbeien brachten goud op en de bloembollenhandel ge leek veel op de „dwaze tulpenhandel" in de 17e eeuw. Men had daarvan ech ter niets geleerd. Velen waanden zich rijk, ook de kleine man, totdat de alge mene instorting kwam. Deze was zeer ernstig. Land- en tuinbouw werden ge voelig getroffen. Ook het bloembollen- bedrijf werd meegesleurd. De groenten bleven onverkoopbaar en moesten wor- rug. Op 9 October van dat jaar waren op de spoordijk Beverwijk-Uitgeest springstoffen gelegd. Uit wraak hebben de Duitsers toen op 10 October de boer derijen van de heren A. E. de Wildt en J. Nol en het koffiehuis van de heer A. van Baar aan do Hoogdorperweg in brand gestoken. Begin 1945 was de toe stand nog ernstiger. Van 5 tot 8 Januari moesten alle jonge mannen, geboren in de jaren 1905 tot en met 1928, zich den vernietigd. Het kasteel Assumburg melden voor tewerkstelling in Duits- was in de zomer van 1933 de stomme - - - - getuige van het feit, dat honderddui zenden kilo's bloembollen werden ge bruikt om de vijvers te dempen. Het is gebeurd, dat op een dag tien vracht auto's, elk beladenmet minstens hon derd zakken bollen, naar Assumburg werden gebracht om daar gestort te worden in de vijvers. Hoe groot de ka pitalen waren, die aan groenten en bloembollen werden vernietigd is niet te schatten, evenmin de moeite en zor gen door tuinders en kwekers daaraan besteed. Als een stille getuige van bloei en neergang van Kennemerland ligt deze eeuwen oude, prachtige boerderij langs de Rijksstraatweg BeverwijkAlkmaar, onder Noorddorp binnen de grenzen van Heemskerk. Fransen, Russen, Engelsen, Duitsers en Canadezen trokken hier in dc loop der eeuwen voorbij: de rust van het agrarische leven bleef, ook al dringt nu weer de industrie op. Toen kwam de tweede wereldoorlog en een groot gedeelte van de Uitgees- ter- en Heemskerkerbroekpolder werd onder water gezet. Duitsers bezetten As sumburg. In 1941 vielen bommen op het dorp waarbij een inwoonster, J. Th. Beentjes, werd gedood. Het gehele le ven was ontwricht. Ondanks de vrees voor projectielen en afweergeschut, voor evacuatie en deportatie, kwamen van heinde en ver honderden mensen naar Heemskerk om voedsel. Vele in gezetenen beleefden een gouden tijd. Voor een paard werd 1000.betaald; voor een koe 4000.—; 2000.— voor een mud tarwe; 800.— voor een geit; land. Op 5 Januari werden echter de bevolkingsregisters uit de gemeente secretarie „gestolen", zodat de opzet mislukte. Voor zeer velen was het in die da- gen een angstige tyd. In de nacht van 13 op 14 Februari drong een twaalf tal gemaskerde mannen hef huis bin nen van veehouder P. Welboren en roofde daar vele goederen. Meerdere overvallen hadden plaats, zowel door ondergrondse verzetsmensen als door anderen gepleegd. In één geval werd tegenstand geboden door een der over vallenen. Hij werd neergeschoten en overleed enkele dagen daarna. Op 7 Mei kwam een einde aan de el lende, toen de heer W. F. Hennink uit Beverwijk als plaatselijk commandant van de Binnenlandse strijdkrachten met zijn staf van illegale werkers de leiding nam. De N.S.B.-burgemeester, K. F. ter Punt, werd gevangen genomen en aan schrijver van deze artikelen werd tijde lijk de waarneming van het ambt opge dragen. Bijzonder verdienstelijk hadden zich tijdens de oorlog o.m. gemaakt ka pelaan A. H. Huijboom, Dr. P. van Gen- deren Stort, Dr. H. A. Meijer, de heer H. Heesterbeek en vele ongenoemden. Heemskerk, en daarmee ook midden een konijn bracht 100.op; een pond Kennemerland, was een nieuwe tijd in- vlees 25.een pond vet 100.en gegaan. een pond boter 80.—. h. VAN BENTHEM HBC 5 heeft voor een werkelijk uit stekende prestatie gezorgd, door het kampioenschap van 4C te behalen. De Heemstedenaren hebben het in hun klasse zeer moeilijk gehad. GTTC 7 was de grote concurrent, die tot voor kort vrijwel onbedreigd aan de kop ging met twee punten voorsprong. In de return match echter slaagde HBC er in met niet minder dan 8—2 te winnen, zodat een beslissingswedstrijd nodig werd. Deze werd' Vrijdag j.l. verspeeld en leverde een 54-zege op voor de ge- combineerden. Van harte proficiat, jon gens! De competitie 19491950 behoort vrij wel weer tot het verleden. Er resten slechts nog wat inhaal-wedstrijden en dan de promotie-degradatie. Ook dit jaar weer hebben onze Katholieke ver enigingen zich prima geweerd. Van de in het totaal 11 klassen, die de NTTB kent, behaalden zij er in 5 het kam pioenschap, terwijl er niet een op de onderste plaats eindigde. De promotie-degradatie biedt zeker zeer goede perspectieven. De eerste klasse-kampioen Winfried 2 zou zeker een kans hebben om de overgangsklasse te bereiken, maar zal hiertoe geen po gingen doen GTTC 1. kampioen van 2A, heeft een waarschijnlijk wel zeer kleine kans om de eerste klasse te be reiken. Heemstede 2 is hier wel een zeer geducht concurrent. GTTC 3 heeft echter een uitstekende gelegenheid om de 3e klasse A te verlaten en in de tweede klasse te komen, terwijl van HBC 5 hetzelfde gezegd' kan worden voor de derde klas. Bij de dames zal Winfried 2 er ongetwijfeld in slagen de derde klasse te bereiken. In de derde klasse B trok GTTC 4 deze week weer de aandacht, door van VGZ 1, dat tot nog toe een serieuze kans maakte, met 64 te winnen. GTTC 4 behoudt hierdoor nog steeds haar kans. In 3A won GTTC 3 nog met 64 van HBC 4. Zondag 19 Maart a.s. organiseert de afd. Haarlem van de NTTB de Haarlem se kampioenschappen, waarschijnlijk in de Vleeshal. Zaterdag 25 en Zondag 26 Maart or ganiseert de NKS afd. tafeltennis het Junioren-teamtournooi, in de R.K. Op leidingsschool aan de Nw. Gracht 16. De uitslagen van de afgelopen week luiden: Hoofdklasse H. Willemse H Berk 2-0; W. de Jong G. Eising 2-0; J. Pop pen N. Blom 1-1; A. De Jong J. Drayer uitgesteld. Uitslagen van de af gebroken partijen; J. H. Meure G. Eising 1-1; J. Drayer H. Willemse 1-1; N. Blom W. de Jong 0-2. lste Klasse: G. Hekelaar L. Vooys 0-2; H. Berghuis J. v- Straten afge- br. de overige partijen werden uitge steld. 2de Klasse; H. Leuwener P. de Kort 0-2; G. Steenkist M. Weiland 1-1; G. Faay W. Verheide 0-2; J. v. Horick F- Lubbe niet bekend. 3de Klasse: L. Fopma Th. Blom 2-0; H. Klaver G. Heinsbergen 1-1 overige partijen zijn afgebroken. De reeds eerder afgebroken partij W. Kort H. Klaver is uitgespeeld en heeft een overwinning voor Klaver opgele verd. Het programma voor de komende week. Hoofdklasse: H.D.C., Gr. Markt 10, Haarlem. W. de Jong J. H. Meure; J. Poppen H. Berk; A. de Jong G. Eising; J. Drayer N. Blom; H. Willemse is vrij. lste Klasse: 1 Maart in het lokaal van „Het Noorden", Rijksstraatweg 56, Haar lem-Noord. G. Hekelaar G. Berghuis; L. Vooys J. Holm; J. v. Straten A. v. Leuffen; K. de Jong N. M. Oud; G. de la Rie is vrij. 2de Klasse; 1 Maart in het R. K. Mi litairen-Tehuis, Donkere Begijnhof 5, Haarlem. F. Lubbe W. Verheyde; M. Weiland G. Faai; P. de Kort G. Steenkist; J. v. Horick H. Leuwener. 3de Klasse: 2 Maart Rijksstraatweg 56, Haarlem Noord. G. Heinsbergen J. Mulder; M. Heinsbergen W. Klaver; Th. Bom W. Nauris; J. v. d. Hoo- gen L. Fopma; W. Kort is vrij. In de Bollenstreek wordt elk jaar een Vierdorpen-tournooi gehouden waaraan de clubs van die plaatsen deelnemen. De stand daarvan is thans; Advertentie HAARLEM Elecfrische Installaties Luidsprekende Telefoon» installaties Hillegorrij 4 Sassenheim 4 Bennebroek 2 Lisse 2 1 0 1 0 1 2 0 1 De wedstrijden Bennebroek Sas senheim en Bennebroek Lisse zijn beide afgebroken met een voorlopige uitslag van 66 en die van Hillegom Lisse met een voorlopige uitslag van 9—9. In onze voorbeschouwing van Vrijdag j.l. maakten we reeds gewag van een moeilijke klip, welke HFC bij RKAVV te omzeilen kreeg. En inderdaad, HFC heeft verloren! Grote teleurstelling heeft het resultaat van deze ontmoeting, een 21-nederlaag voor de Spanjaardslaanbewoners, in de Spaarne- stad verwekt. Met rust was het 10 voor RKAVV en eerst nadat de thuisclub de voorsprong tot 20 had verhoogd, kon Hans Winter uit een penalty het enige tegenpunt scoren. De kampioenskansen zijn hierdoor enorm gedaald, want Roodcnburg behoeft van de laatste drie wedstrijden er slechts twee te winnen en één gelijk te spelen om zeker van de zaak te zijn. Maar.Roo dcnburg moet nog bij HBC op bezoek! Ook Schoten verspeelde een Kostbaar puntje bij RKVVA door in Amsterdam 1—1 gelijk te spelen. Het wordt ditmaal geen kampioenschap voor de a.s. jubilarissen. DIO kon het bij Zilvermeeuwen niet verder brengen dan een 22 gelijk spel. niet vol doende om de positie te verbeteren. Bloe- mendaal's positie werd dank zij oe 4-2- nederlaag bij KW ook weer zwakker, ter wijl ook Terrasvogels in de klem komt nu het van HRC met 2—0 verloor. Bij de vierde klassers blijft EHS z'n kans behou den door een 2—0-zege over NAS. Bij de wedstrijd Tonegido—Hillinen was de scheidsrechter niet opgekomen, zodat deze belangrijke ontmoeting geen doorgang vond. De waterpolowedstryd DWRHVGB werd gespeeld voor afdeling I, dames, van de kringcompetitie KNZB. Uit een strafworp, genomen door Ans van Vier- senv. d. Aardweg, verkreeg DWR de leiding, waarna Ria Verhagen de stand op 20 bracht. Na enige vergeefse po gingen boekte Josta Jansen succes en redde daarmee de eer voor HVGB, waar na Tinke Wouters de eindstand voor DWR op 41 bracht. In afdeling I heren ging de wedstrijd DWRNereus niet door en kon ook de op het laatste moment ingelaste wed- stiijd DWRVZV geen doorgang vinden. De wedstrijd HVGB—Haarlem genoot veel belangstelling. Cor Braasem was ook nu weer de gevaarlijke man Dij Haarlem; de eerste drie doelpunten wer den door hem gemaakt, waarna ten Ber ge het vierde doelpunt inschoot. Bij een HVGB-aanval beging de Haarlem-ach terhoede de fout om de HVGB-midvoor Aad Rol geheel vrij te laten liggen, wel ke kans door hem werd benut. Met een hard schot werd hierna de voorsprong voor Haarlem door Gerrit Bijlsma ver groot, waarna Cor Braasem vanuit de achterhoede voorzette aan Paanakker, die scoorde. Rust 16. In de tweede speelhelft kreeg Aad Rol een vrije worp te nemen, de bal werd naar hem terug gespeeld, waarna hij inschoot, 26. Het verdere gedeelte kwam HVGB er niet meer aan te pas; drie doelpunten van Braasem, een van Diepersloot en een van ten Berge brachten de eindstand op 112 voor Haarlem. In de wedstrijd DWTHPC kwam HPC op met een vrij wel geheel vernieuwd zevental; de ploeg bleek echter nog te sterk voor DWT, dat de wedstrijd met 61 verloor, een uit slag, die zeker had kunnen worden voor komen, indien de DWT-achterhoede zich wat meer op verdedigen had ingesteld en wat minder met de bal had opge- zwommen. Voor afdeling II heren werd gespeeld de wedstrijd DWR 2VZV 2; de gasten gingen met 50 ten onder. Voor de eerste ronde van de beker competitie KNZB, heren, is VZV op be zoek geweest in Hilversum bij Robben 2 en kreeg VZV een nederlaag te slikken, waardoor ze van verder spelen in de bekercompetitie werd uitgeschakeld. Wat het spelen onder de nieuwe spel regels betreft, bleek Zaterdagavond, dat deze al aardig zijn ingeburgerd. Zowel de scheidsrechters als spelers (sters) ga ven blijk er al aardig mee op de hoogtè te zijn; wat de spelmogelijkheden be treft, die de nieuwe spelregels bieden, dat 2al geleidelijk moeten groeien De algemene vergadering van kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond zal worden gehouden op Dinsdag 4 April. Bovengenoemde Haarlemse damclub hield in verband met het 12ti-jarig be staan op 23 Februari een receptie die zeer druk bezocht werd en waarbij in het bijzonder de propagandistische ijver van het bestuur werd geprezen. Op 27 Februari wordt de heer J. 1" Versteeg in het clublokaal van de H.D- C. Gr. Markt 10 gehuldigd ter gelegen heid van zijn 40-jarig lidmaatschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2