Nederl. schaatsenrijders komen nu pas goed op dreef Broekman eerste, v. d. Voort tweede in Oestersand Roozenburg naar tweede plaats door remise tegen Metz SPORTPARK ook in BELANG van GEMEENTE Dit is Jean Borotra de Oudere Van Dijk na alleen aan de kop Hartverkwikkend Vier hekkensluiters willen niet capituleren In tweede klas AKKERTJES'* Verrassende zege van Oostelijk hockeyteam Kees Kievit verbetert record 100 m. rugslag Nederlandse en Franse I.C. spelen gelijk Be-Fair gelijk met H.H.IJ.C. lil Huiselijk meningsverschil over een zwaan Dubbele nederlaag Ned. basketballteams MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 Nederland wint van Jaemtland Zuiden „thuis" verslagen Techn. Commissie N.O.C. Robben winnen achtkamp hangerig, koorts! Ook Groningen kampioen zegt voorzitter BRAUN (V.V.S.B) Lankhof biljartkampioen klein kader 38/2 Gymnastiekwedstrijden voor dames Sportsnippers De schaatswedstrijd tussen Nederland en Jaenitland in Oestersund heeft dui delijker dan de Europese en wereldkampioenschappen bewezen, dat de Neder landse schaatsenrijders op dit moment tot prestaties in staat zyn, waaraan men in vroeger jaren eenvoudig niet durfde denken. Niet alleen heeft Neder land deze wedstrijd gewonnen, maar bovendien bezetten Broekman en Van der Voort de eerste en tweede plaats in het algemeen klassement vóór mata- doren als Hedlund, Asplund, Pajor, Cronshey, Farstad e.a. Kees Broekman bleek zich weer volkomen van zijn inzinking te heb ben hersteld. Op de 3000 meter slaag de hij er namelijk in met 4 min. 52.4 sec. de oeste wereldtijd van het jaar op deze afstand te noteren. Deze tijd betekent tevens een verbetering van de beste persoonlijke prestatie van Broekman op de 3000 meter, welke tot nu toe op 4.54.7 stond (sedert Maart 1949, eveneens te Oestersund). De uitslag van de 3000 meter luidt: 1. Broekman 4.52.4 (beste tijd van het jaar), 2. Van der Voort 4.55.1,, 3 Pajor 4.55.8, 4. Engstroem 4.58.4, 5. Hedlund 4.58.8, 6. Cronshey 4.59.0, 8. Huiskes 5.01.0, 10. Maarse 5.14.4. Van der Voort en Maarse waren de snelste Nederlanders op de 500 meter. De uitslag van de 500 meter luidt: 1. Farstad 43.9 (nieuw baanrecord), 2. Cronshey 45.4, 3. Engstroem 46.0, 4. Kilian 46.1, 5. Maarse 46.2, 6. Van der Voort 46.2. 7. Hedlund 46.4, 8. Broek man 46.8, 11. Huiskes 47.4. Zondag, tijdens de 1500 meter stond er vrijwel geen wind. Onze landgeno ten hebben hiervan geprofiteerd door op deze afstand alle vier hun beste persoonlijke seizoenprestaties te verbe teren Voor Van der Voort was een schema van 2.21.0 ontworpen en hij wist zich hieraan scherp te houden. Zijn tijd Werd 2.21.2 een uitstekende prestatie. Alleen Wer'ket en Andersen zijn er dit jaar te Oslo onder gebleven. Broekman, die tegen Pajor uitkwam, reed op de tijd van Van der Voort, en wel zo pre cies, dat ook voor hem 2.21.2 werd af gedrukt. Maarse klopte Ericsson met 2.27.4 tegen 2.29.3 en Huiskes noteerde eveneens 2.27.4 tegen Asplund. Na dit nummer leidde Van der Vóórt in het persoonlijk klassement vóór Broekman en Cronshey, terwijl Nederland ook ce leiding had genomen in de wedstrijd tegen Jaemtland. De uitslag van de 1500 meter luidde: 12 ex aequo Broeman en v. d. Voort 2.21.2. 3. Pajor 2.22.5, 4. Hedlund 2.23.0, 5. Engstroem 2.23.7, 6. Cronshey 2.24.4, 7. Asplund 2.25 0, 8. Carlsson 2.25.4, 910 Huiskes en Maarse 2.27.4, 11. Ericsson 2.29.3, 12. Kilian 2.31.2. Op de 5000 meter gin#: het niet zo hard als verwacht werd. Dit nam niet weg, dat Van der Voort een voortreffelijke verrichting leverde tegen Asplund. Hij Het Oostelijk hockeyelftal heeft op het VHC-terrein te Venlo een even ver. Tassende als verdiende 21 overwinning op het Zuidelijk elftal behaald. De Oos telijke ploeg dankte dit succes aan gro tere geestdrift die het licht technische overwicht van de Zuidelijke spelers in dividueel volkomen te niet deed en vooral ook aan beter ploegverband. Terwijl de Oostelijke voorhoede met verschillende fraaie combinaties het Zuidelijk doel bestookte, kwam het bij de Zuidelijken slechts sporadisch tot een goed opgezette aanval. Bij de Zuidelijke ploeg benaderden Nefkens (Venlo) en Brouwers (HTCC) met snelle rushes de Oostelijke straf- cirkel, maar hier liep het binnentrio in de buitenval, terwijl de Oostelijke ver dediging door voortreffelijke dekking practisch geen schietkansen weggaf. In het begin scheen het Zuiden regelrecht op de verwachte overwinning af te stevenen. Vrij spoedig kon Reijntjes (Venlo) na. goed opbrengen van Brou wers (HTCC) scoren, maar hiermede had het Zuiden ook al zijn kruit ver schoten. Nadat het Zuidelijk doel reeds enige malen op het nippertje aan door boring was ontsnapt, doordat schoten Van Bekkers (Deventer) en Hekking (Union) rakelings naast gingen, kwam de gelijkmaker uit een serie van 3 straf- corners achter elkaar. De beide eerste malen wisten de Zuidelijke verdedigers de ingeslagen ballen te keren, maar telkens ten koste van een overtreding, Waardoor een nieuwe strafcorner werd gegeven. De derde maal vloog de bal uit een schot van Hagemeijer (Union) onhoud baar in het doel: 11. In de tweede helft speelde de strijd zich hoofdzakelijk op het middenveld af, met Oost even gevaarlijk in de aan val. Ongeveer een kwartier voor het einde overrompelde de gasten de ver opgedrongen Zuidelijke verdedigers met een snelle aanval, waarbij Bekkers de stand op 21 bracht.. Dit veroorzaakte een opleving in de Zuidelijke gelede zen, maar de uitstekende Oostelijke Verdediging gaf geen krimp en behield de voorsprong tot het einde toe. Def Tilburgse speler Bolsius werd in de tweede helft door de koude bevangen Gh moest vervangen worden door Beau- Ölont (EMHC). r. Uitblinkers in het Oostelijk elftal tvaren linksback Ledeboer (PW), de spil Winters (Union) en rechtsbinnen öekkers (Deventer). In de Zuidelijke ploeg traden de Jihksbinnen Dercks (Venlo) en de 'mksbuiten Brouwers (HTCC) het meest °P de voorgrond. Bij ontstentenis van de president van dn NOC heeft de secretaris, mr J. N. An den Houten de leden van de on- ahgs gevormde technische raad geïn itieerd. In deze raad hebben de vol- 8ehde personen zitting: ir A. Paulen X°°r de KNAU. A. M. Nolet voor de picket Bond, F. W. D. Haan voor het ^°lf Comité, J. H. F. Sommer voor hel rJ'mnastiek Verbond, C. M. Agterden- A°sch voor het Handbal Verbond, J. H. a Jurgehs voor de Hippische Sportb.. if H. J. van Zuylen voor de Hockey- kGhd, dr ir J. P. Mazure voor de Korf- Vmond, ir C. M. Lugten voor de Lawn £°hnis Bond, L. Boeljon voor de KNVB jy J. de Voogd voor de Wielren Unie. B tVesselo voor de Zwembond en C. Vp hymaer van Twist voor de KNMW ï-rder heeft zitting in deze technische an,<Jr ir D. R. Mansholt, technisch eur van het NOC. Tot voorzitter 3Vj. de raad werd gekozen drs W. vay (Loosduinen), directeur van het lag voortdurend aan de kop, ging prachtig glijdend over de baan, nam de bochten in prima stijl en liet 8.34.4 voor zich afdrukken, zijn beste sei- soenstijd Kees Broekman kwam uit tegen Pajor, en nu bleek dat de Hongaar steeds beter in conditie komt, een in druk, welke men trouwens ook al op de 1500 meter had gekregen. Beiden gingen snel van start en bleven vrijwel gelijk tot in de zesde ronde. Toen voer de Pajor het tempo zo hoog op, dat Broekman, ofschoon hij zich tot het uitsterste inspande, hem moest laten gaan. Nog tweemaal probeerde onze landgenoot terug te komen, maar beide felle aanvallen werden afgeslagen en de slanke Hongaar ging met ruime voorsprong als eerste over de streep in 8.24.6. Uitslag 5000 meter: 1 Pajor 8.24.6, 2. Broekman 8.27.8, 3. Van der Voort 8.34.4, 4. Asplund 8.37.1, 5. Hedlund 8.37.2, 6. Engstroem 8.39.8. 7. Cronshey 8.41.8, 8. Huiskes 8.44.5. 9. Carlsson 8.52, 10. Kilian 9.07.2, 11. Maarse 9.18.0, 12. Ericsson 9.18.8. In het eindklassement van de gehele tweedaagse wedstrijd bezet Broekman de eerste plaats met 193.380 punten. Tweede is Van der Voort met 193.890 punten en derde Pajor met 194.460 pnt. De wedstrijd NederlandJaemtland werd door Nederland gewonnen met 585.220 tegen 593.650 punten De 4 min. 52.4 sec., waarmee Kees Broek man tijdens de internationale- wedstrijden te Oestersund de beste tijd op de 3000 m. van het jaar noteerde,, heeft onze landge noot op de derde plaats van de wereld ranglijst gebracht. Hij passeerde de Oostenrijker Stiepl en de Noor Mathiesen. Tijdens de districtszwemwedstrijd Oost- Zuid werd in hèt snelle Arnhemse Sportfondsenbad door Kees Kieviet van Acgir, Eindhoven, het Nederlandse re cord 100 meter rugslag verbeterd, dat met 1 min. 7,7 sec. op zijn naam stond, met 0,2 sec. De Eindhovenaar leverde deze prestatie zonder enige strijd. De zwemwedstrijd eindigde in een zege voor de Zuidelijke ploeg, die o.m. Marie Louise Vaessen, Nel van Opstal, Lies Bonnier en Geert Jan van Rooy in haar gelederen had, met 2515,5 sec. tegen 2580,7 sec. voor Oost. De water- polowedstrijd Oost-Zuid werd door de Oostelijken met 8-3 gewonnen. Er wer den drie districtsrecords verbeterd, twee van Zuid en een van Oost. De Maas trichtenaar Wïldevuur legde de 100 me ter borstcrawl heren namelijk af in 1 min. 3 sec. (oud record Drost 1 min. 4 sec.), terwijl Kees Kieviet mei zijn Zuidelijke recordverbetering zorgde, prestatie op de rugslag voor een tweede Bep Henariksen (Neptunes, Arnhem) vestigde op de 200 meter schoolslag dames een nieuw Oostelijk record (3 min. 4,3 sec.: oud record 3 min. 6 sec). De Kring Utrecht van de Kon. Ned. Zwembond organiseerde in het Sport fondsenbad te Amersfoort een nationale achtkamp. Het eindklassement luidt: 1. Robben, Hilversum 222.5 pnt; 2. RZCRDZ Com binatie Rotterdam 187 pnt; 3. Neptunus, Amersfoort 142 pnt; 4. en 5. ZIAN, Den Haag en Merwede. Dordrecht ieder 124.5 pnt; 6 Aegir, Eindhoven 102.5 pnt; 7 HZC, Hilversum 96 pnt; 8. Neptunus. Arnhem 95 pnt. Waterpolo: Westelijk zeventalCentr. zevental 52. Advertentie Druk de infectie grondigdekopin Neem één of twee 'AKKERTJES',kruiponderde wol en in korte tijd bent U weer opgeknapt/fZN helpen direct/ (Van onze dammedewerker) Vermoeid, maar zeer voldaan, druk te Metz de talrijke handen, welke hem feliciteerden met zijn zwaar bevochten remise op de wereldkampioen Piet Roo zenburg. Na afloop bleek uit dc diep gaande analyses, dat hij de enige re misevariant er uit had weten te peute ren. Ook zijn volgende tegenstander, de hekkensluiter Vos, wist een puntenver deling te bewerkstelligen uit een op sluitingspartij, waarin de wereldkam pioen weer brilleerde door fraai door- stootspel. Hierdoor kwam Gert van Dijk weer alleen aan de leiding in het tour- nooi om de nationale damtitel, dat on der grote belangstelling in café „De Kroon" te Amsterdam werd voort gezet. Diens zege op Suyk twinkelde weer door originaliteit, doch in Dukel trof hij echter een rotsvaste weerstand. Wellicht heeft de IJmuidenaar een puntje verstek laten gaan tegen de lei der. Door Liglhart met een venij nige tiktak-combinatie onder de voet te lopen, hield de huidige kampioen Gor dijn een reële kans op prolongatie van zijn titel. De andere troonpretendent. R. C. Keiler, vermocht ook thans niet meer dan twee remises te scoren. Her man de Jongh wist, door een bijzonder irfiaie zege op zijn clubgenoot Rusten burg, zijn „gemiddelde" te bereiken. De volledige uitslagen van de vijf de en ze^de ronde van dit tournooi waren als volgt: C. Suyk remise met F. Gordijn, B. Dukel remise met G. E. van Dijk, A. Ligthart remise met R. C. Keller, P. Roozenburg remise met J. Metz, D. van der Staay remise met J. H. Vos. W. Rustenburg verliest van H. de Jongh, G. E. van Dijk wint van C. Suyk, J. H. Vos remise met P. Roozen burg, F. Gordijn wint van A. Ligthart, R. C. Keiler remise met W. Rusten burg, J. Metz remise met B. Dukel, H. de Jongh remise met D. van der Staay. Zoals we reeds eerder in een voor beschouwing schreven, bleken ook in deze ronden de wedstrijdpunten kost baar te zijn. Dat moest de wereldkam pioen ervaren in zijn partij met Metz. Een klassiek gehouden middenspel be zorgde Roozenburg een machtig tempo- overwicht. Een door Metz toegelaten combinatieve afwikkeling bracht hem in eeh slotstand van vier tegen 'vijf schijven. Hoe de wereldkampioen ook vocht, Metz bleef paraat en sleepte na een orgie van macabere dreigingen de enige remisevariant uit de partij. Tegen Vos was Roozenburg weer volop in ac tie, maar de veteraan volgde braaf tot m de duisterste spelonken van een moeilijke opsluitingspartij. Wel wist de wereldkampioen door te stoten tot in het hart van de vijandelijke stelling, maar Vos verdedigde koelbloedig en Dc tweedaagse tenniswedstrijd tussen de Nederlandse en Franse I.C. in dc Marlothal te 's-Gravcnhage is na de 21 achterstand van de Nederlanders op de eerste dag tenslotte In een gelijk spel geëindigd: 33. Van Meegeren en Van Swol maakten van de achterstand een voorsprong door hun enkelspelen tegen Dubuc en Borotra te winnen. Van Meegeren zegevierde met 75, 6—4; Van Swol, wien de grotere vaart in het spel van Borotra beter lag dan het kalm verdedigen van Dubuc, won eveneens in twee sets (64, 7—5) en wreekte daarmee zijn nederlaag van an derhalf jaar geleden in drie sets. De nu behaalde 32 voorsprong werd echter teniet gedaan door de nederlaag in twee sets van het dubbel Van Swol Van Meegeren tegen DubucBorotra 6—0, 75. Eindstand dus 33. Het internationaal tennistournooi te Ver- viers werd gisteren beëindigd. De uitsla gen van de wedstrijden met Nederlandse deelname luiden: Finale damesdubbel: mej. Quertier (Gr. Britt.) en mevr. Schmier (Ned.) slaan mevr. Bucaille en mevr. Schmidt (Fr.) 6—3, 3—6, 6—0. Finale ge mengd dubbel: mej. Quertier (Gr Britt.) en Rinkel (Ned.) slaan mevr. Bucaille en Colling (Fr.) 6—4, 64. bereikte het gunstige tempo, waarna remise niet meer was te vermijden. De overwinning van Van Dijk op Suyk was een typisch voorbeeld van de steeds verrassende effecten, welke het huidige tournooispel zo attractief maken. Een offer na de Molimard-variant bracht Suyk het voldongen feit, omdat hij er twee moest teruggeven. Rustenburg zag zijn agressieve spel niet beloond, wane de Jongh verraste hem subtiel en won nog fraai. Suyk weerlegde het door- drukspel van Gordijn op de juiste wij ze en het slot was dus remise. DukeL speelde weer twee beste partijen, die echter beide de remisedood stierven. Tegen Van Dijk had hij steeds de lei ding, maar tegen Metz moest hij de re mise zoeken. Dat Keiler nog steeds in de remisesfeer bleef kwam meer door zijn partners Ligthart en Rustenburg. Eerstgenoemde wilde weg en Rusten burg nam een dure, maar het doel beogende damdoorbraak. Gordijn vaag de Ligthart na een schijfwinst brengen de combinatie vamhet bord. De overige remise-partijen w»en zonder emoties, waardoor de stand werd: gew. gel. verl. p. G E. van Dijk 4 2 0 10 P. Roozenburg 3 3 0 9 F. Gordijn 2 4 0 8 R, C. Keiler 1 5 0 7 H. de Jongh 1 4 1 6 J, Metz 0 5 1 5 W. Rustenburg 1 3 2 5 D. van der Staay 0 5 1 5 C. Suyk 1 3 2 5 B. Dukel 0 4 2 4 A. Ligthart 1 2 3 4 J. H. Vos 0 4 2 4 f f et is jammer dat er Zaterdagmid- dag op het zonnige VUC-veld ,:o weinig toeschouwers waren. Wij hadden er een goed deel willen zien van de 120.000 die onlangs hebben zit ten gapen bij de interlandwedstrijden tegen Betgie en Denemarken en ook nog een percentage van de meer aan 300.000 liefhebbers, die week-in, week uit tot de conclusie komen, dat zelfs hel peil van de voetbalwedstrijden in de eerste klas allerbedroevendst is. Helaas, ze waren er niet. Er waren alleen wat vaders en moeders, ooms en tantes en neefjes en nichtjes tot in de allerkleinste uitgave van de spe lers, die de twee Westelijke jeugdelf- tallen vormden. Maar ziet, wat was het spel van die twee en twintig knapen hartverkwikkend. Wat was het jris en aantrekkelijk, tintelend van leven en intelligent. Welk een aardige en fanta sierijke combinaties, productief en snel. En welk een schotlust en schotkracht bezielde deze jonge knapen. Wat zou den de leiders van de grote eerste klas- sers elkaar triomfantelijk op schou ders kloppen voor een aanvalskwintet als dat van de „groenen" op het VUC- veld; gesteld dan altijd dat ze het kon den beschermen tegen de blijkbaar on vermijdelijke en zeker fatale invloeden, welke in de topklasse de oorzaken zijn van een toenemende onproductiviteit. Peuterig spel en schietenho maar' Hoe jammer, dat dit onbedorven spel van de jongeren, dit ongerepte feest van louter voetbalblijheid moet worden af gegraasd voor selectiedoeleinden. Dat straks een groene linksbinnen of een rode linksbuiten „ontdekt" zal wor den of dat al is en „groot" zal he ten in de betekenis, welke men daaraan tegenwoordig meent te moeten geven. Jammer dat straks pers en radio dit phenomeen volledig zullen uiteen rafe len en ontleden, als mens, als verschijn sel, als systeemspeler. Hem zullen be jubelen, maar ook met welversneden pen of een glanzend gepolijst woord zijn vonnis van onbruikbaarheid zullen tékenen. Wat jammer eigenlijk, dat er dit jaar en volgend jaar en over tien jaar weer een Deurne zal zijn, een Olympisch Stadion, een Colombes en in een of andere vorm ook een Hudders- field of een Newcastle. Hoe jammer, dat dit alles niet ongerept kan blijven in het beeld waarin het past: dat zon nige veld met zijn vleugje lente; in de natuur zowel ais in het sprankelende spel van de dartelende jeugd. Cr. Na Venlo heeft ook Groningen zich weer meester gemaakt van het afde lingskampioenschap. Door een 21 zege tegen Meppel heroverde het ongeslagen de titel op LHC, dat vorig jaar kam pioen was geweest. Hekkensluiter Dash veroverde een puntje op RAP, maar GHBS deed hetzelfde tegen de Groning se Studenten. Groningen 12 LHC 9 Meppel 10 Gron. Stud. 12 24 13 11 9 HVA RAP GHBS Dash 10 10 10 9 8 8 6 3 Ook in het Zuiden viel een beslis sing en wel ten ongunste van Breda dat door de 31 zege van Zwart Wit bij MOP veroordeeld werd tot het spelen van degradatiewedstrijden. Venlo HTCC Tilburg Push 12 12 11 11 23 17 11 10 MOP 11 EMHC 13 Zwart Wit 13 Breda 12 In het Westen viel géén beslissing, maar belangrijk was desalniettemin het resultaat van de wedstrijd Be Fair HHIJC, waarin Be Fair in het kader van zijn actie tegen de laatste plaats, er kans toe zag zelfs de Grote Haagse een punt te ontfutselen (00). Dit resultaat had vrij fataal kunnen zijn voor HOC, maar ook deze ploeg beet goed van zich af, door met 42 bij HDM te winnen. Het zal er nog span nen. HHIJC 15 24 Laren 15 13 Togo 15 22 HDM 14 12 Gooi 16 17 Be Fair 16 11 Hilversum 15 16 A'dam 12 10 BMHC 16 14 HOC 15 9 Onder auspiciën van de K.N.A.C. zul len Woensdag 1 Maart a.s. op het cir cuit van Zandvoort pogingen worden gedaan om te komen tot verbetering c.q. vestiging van uur-records in diver se klassen. Tussen de uitgestrekte bloembollen- velden, waar tegen de zomer duizenden hun vertier zoeken en vinden in de kleurenpracht, die zelfs op de somberste dag schittert als het zonlicht, prykt het vredige dorp Noordwijkerhout, aan de rand van de duinen, die in hun omvang geschapen lijken, heel alleen om dit plaatsje uiterlijk in zijn winterslaap, doch in werkelijkheid trillend van spanning en blakend van werklust als een troetelkind te beschermen tegen na delige invloeden van buiten. Vier stoere knapen stappen de ka mer binnen, vier zoons van de heer M. C. Braun. die aan de 's Graven- damseweg woont en ruim zes en twintig jaar voorzitter is van de ka tholieke voetbalvereniging VVSB. Ze komen even een kop thee halen, een kwartiertje maar, tussen het zware werk op het land door. Maar als ze de reden weten van het vreemde be zoek en horen waar het om gaat, komt er nog een klein minuutje bij. Dan vertellen zij van hun club en wikken de kansen, die VVSB heeft in de grote strijd, de derby van a.s. Zondag tegen SJC uit Noordwijk, dat aan het hoofd van de afdeling gaat. Maar vader Braun heeft andere problemen. Hij denkt aan de toekomst van VVSB. ondanks zijn betrekkelijk hoge leeftijd. Noordwijkerhout heeft een kleine tienduizend inwoners, van wie een dikke negenduizend katho liek zijn. Ruim zeventig jeugdleden telt VVSB nu. doch het zouden er honderd en zeventig kunnen zijn, als de club meer velden bezat dan de twee, die zij er thans heeft. „Waarom heeft Sassenheim wel een gemeentelijk sportpark?" zo vraagt de heer Braun zich af. „En waarom heeft ook Lisse een dergelijk terreinen complex? Waarom hebben Noordwijk en, Voorhout al serieuze plannen in die richting? En dan tenslotte: Waar om heeft Noordwijkerhout, dat tot de plaatsen met de grootste bevolkings aanwas in Neder land behoort en dat op het gebied van dc sport voor de jeugd, geen an der opvoedings instituut kent dan de voetbalvereni ging VVSB. geen gemeentelijk sportpark? Is de ze aangelegen heid niet. behal ve voor de vere niging. ook be langrijk voor de gemeente, die snel groeit en een groot deel van haar inwoners telt onder de jeugd?" Er zijn financiële zorgen in VVSB, zoals in vrijwel iedere voetbalclub, vooral in de lagere regionen. De con tributie bedraagt twintig cent per week, niet veel dus. maar men kan dit bedrag niet verhogen, omdat de leden vaak komen uit gezinnen met twaalf, veertien, ja soms zelfs zestien kinderen, waarbij de vadergeldzor gen genoeg aan het hoofd heeft en zijn beslissing gauw zal nemen, als de contributie van zoonlief, die zo graag wil voetballen, bij de club te hoog wordt. De geschiedenis van VVSB. of liever gezegd van de voetbalvereni ging in Noordwijkerhout, is bewogen en sterk wisselend van feiten. Acht en twintig jaar geleden richtte pastoor Van der Eem, destijds kapelaan te Noordwijkerhout. de voetbalvereni ging NVC op. een naam, die spoedig werd veranderd in EMS. Zeven jaar later werd het toch weer NVC. Maar ook ditmaal duurde het niet lang, want in het jaar 1931 ging men een fusie aan met VVSB, dat inmiddels was opgericht voor het personeel van de St. Bavostichting. Deze fusie be tekende een glorietijdperk in de ge schiedenis van de Noordwijkerhoutse vereniging. Dank zij prachtige mede werking van de stichting werd VVSB groot. Het personeel zorgde voor uit stekende terreinen, voor een prachtig kleedlokaal en voor kleding, zodat de club enkele vette jaren tegemoet ging. Tijdens de bezetting werd het naburige SJC van zijn terreinen ge jaagd. met het gevolg, dat de leden, die toch wilden voetballen, voor de duur van de oorlog in een elftal onder de naam van VVSB speelden, omdat de bezetters zelfs het bestaan van de voetbalclub SJC verboden. In 1945 zetten beide verenigingen hun tocht in het leger van de KNVB, ieder op zich, weer voort. „We mogen niet klagen", zo besloot de heer Braun zijn praatje over WSB-en-wat-er-zo-al-bij-komt. „Van lieverlee komen onze leden uit Indo nesië terug en dat betekent weer ver sterkingJa, die derby van a.s. Zondag, waar de jongens het over hadden, zal goed worden. Maar dat sportpark, weet liV Het inhaalprogramma voor de tweede klas was klein, veel kon er gireren niet gebeuren. Maar de staartclubs heb ben bijna alle de kans gegrepen om zich min of meer veilig te stellen. Zo bet haalden Gouda, Vista, Be Quick en Vcelerveen de volle winst, terwijl de Zeeuwen en Heksenberg nog probeerden er met een gelijk spel onderuit te ko men. In afdeling A van West I stapte Rapiditas daarentegen wat dieper in de put door een 2-0 nederlaag tegen UW. AFC kon er als enige Amsterdamse tweede klasser, die gisteren in hèt veld kwam, tegen HVC niet meer van maken dan een 3-0 nederlaag. Elinkwijk 15 22 AFC 14 13 DWV 14 21 Vr.'schaar 14 11 Spartaan 15 21 Zaandijk 12 9 HVC 15 16 Alcm. V. 13 8 UVV 15 15 Rapiditas 15 6 Volendam 14 14 In B werd slechts één wedstrijd vast gesteld. Velox bracht de lijstaanvoerder ÓSV een bezoek en leverde een goede prestatie, want OSV moest de gasten door een 1-1 gelijk spel een winstpunt afstaan. OSV 14 Stormvogels 16 We-st-Frisia 15 ZFC 16 WA 16 22 20 19 18 17 Watergr.m. Velox TOG Hercules WFC 14 14 12 10 10 West II bracht weinig nieuws. In af deling A won EBOH met 2-0 van het veroordeelde DCV. DFC en Unitas deel den de punten 1-1. UVS Unitas EBOH CVV DFC 16 16 16 15 16 24 20 19 17 17 Scheven. VUC Leerdam Overmaas DCV 16 15 16 14 16 In afdeling B geeft Gouda zich nog niet over. Het zegevierde met 3-1 in de uitwedstrijd teeen ODS en behoudt daarmee een kans zich tijdig in veilig heid te brengen. Emma Excelsior RFC Quick Fortuna Coal 15 14 14 15 15 15 23 19 19 16 16 16 DHC HVV ODS Sliedrecht Gouda 15 14 15 15 15 13 12 11 9 8 Vosla deed in het Oosten (A) het zelfde. Met een 2-0 overwinning op Rigtersbleek droeg het de rode lantaarn Daar was dan Jean Bo rotra weer eens. Ruim een kwart eeuw ouder dan toen hij als jeune premier zijn eerste Wimbledontitel oe- haalde, maar in wezen schijnbaar onveranderd. Nog altijd glimlachend, hoffelijk, spiritueel en de beminne lijkheid zelve tegenover de andere partij. Dat alles ge mixt met dat scheutje thea ter, waarmee hij in z'n glans rijke carrière als tennissend reiziger en niet reizend tennisser gelijk de meesten zijner collega's het pu bliek voor zich innam, maar tegelijkertijd zijn tegen standers tegen zich in het harnas joeg. Onveranderd? De 24-jari- ge Bubi van Meegeren, wiens aangifte bij de bur gerlijke stand van Den Haag nog niet eens in de pen was, toen Borotra met zijn onaf scheidelijke baskenbaret fu rore had gemaakt in het Mekka van de Engelse ten nissport, heeft Vrijdagavond laten zien, dat er toch wel iets veranderd is. O jawel, de „Bounding Bask" was nog altijd een figuur op de gra- velbaan van Marlot; zelfs toen hij in zijn eerste game heel onelegant viel en als een haas naar de stoel van de empire draafde om met een handdoek het vuil van zijn tot dan toe smetteloos witte pantalon te verwijde ren. Nog altijd was er het grapje bij het verwisselen van plaats na de twee ga mes; het klopje op de schou der dat de jonge triomfator Van Meegeren met een glimlachje accepteerde, maar dat Borotra's befaamde landgenoot Henri Cochet ja ren geleden volkomen van zijn stuk bracht, zodat die later steeds afwachtte aan welke kant Borotra langs het net liep om dan zelf aan de andere zijde te passeren! Ja, deze overbeleefde ami cale, beweeglijke Borotra was er nog altijd. Maar on veranderd? Na de eerste set in zijn partij tegen de jonge Nederlander haalde Boro tra zijn zakkammetje te voorschijn en kamde zorg- mm*. Jean Borotra op Wimbledon. vuldig een klein kaal plekje weg, dat daar zes en twin tig jaar geleden stellig niet zat. Dat plekje was symbo lisch, want het plekje in het haar van Borotra zat ook in zijn spel. Borotra is nooit de man van de lange adem geweest. Hij was teveel za kenman om zijn sportbeoefe ning op het eerste plan te zetten. Hij trainde zoals hij speelde, tussen twee confe renties in en als dat niet ging. helemaal niet. Maar de Borotra van 25 jaar kon de training beter missen dan die van 51. Deze laatste ging nu toch onder het juk door van Van Meegeren's kanon- harde slagen en op de twee de dag van het manneüjk- sterke spel van Van Swol. Deze Borotra liep nog wel enthousiast en vastberaden telkens naar het net, maar was toch vrij gauw uit posi tie gespeeld, zoals in de eer ste set van de Vrijdagavond partij, toen hij met 61 bij na in één ruk onder de voet werd gelopen. Maar iets van de jonge Borotra werd wakker in Bo rotra de Oudere, toen die met ongelooflijke felheid re ageerde op de verloren eer ste sets, zowel tegen Van Meegeren als tegen Van Swol. Een formidabele veel heid van vernietigende smashes, waaraan Van Swol bij een 31 achterstand een einde wist te maken, maar die de jongste Nederlander met de witte vlag deden zwaaien. Daar was even de oude vos. snel reagerend en agressief; af en toe herinne- ringlen oproepend aan de dropshots en stopvolley's, waarmee hij twintig jaar ge leden bij zijn sterkste tegen standers gevreesd was. Daar was hij, bij voor- en tegen slag goed gehumeurd en bei de beantwoordend met een kreet van verrassing, die steeds weer hilariteit ver wekte, ook al natuurlijk c*n- dat men niet anders ver wachtte en.... omdat dit Borotra was. Borotra. die in zijn wilde jaren óók wel eens reageerde met een ge baar dat niet sportief was, wanneer hij zijn misleidende comedies speelde. Maar in doorsnee een sportman van de goede soort; een die speelde voor zijn plezier, zo lang er inderdaad tijd was voor plezier. Winnaar van tientallen kampioenstitels, vertegenwoordiger van een bijkans uitgestorven tennis- generatie en door zijn zeer persoonlijke stijl nog altijd even graag gezien als in de tijd dat hij zijn meer dan vijftig kampioenschappen be haalde. Cr. over aan Oldenzaal. Ook Phenix zorg de voor een kostbare zege. Tubantia Borne Achilles NEO Rigtersbl. 16 13 16 14 15 27 20 16 15 14 Eilermark Phenix UDI Vosta Oldenzaal 14 14 13 14 15 Afdeling B bracht een zelfde succes voor de hekkensluiter Be Quick, die met 5-2 van Doesburg won en de overwon nene de twijfelachtige eer van de laat ste plaats gunde. Labor ZAC Rheden PEC Rob. et Vel. In afdeling 16 16 16 16 15 23 Sallandia 15 13 23 WVC 16 13 21 AZC 15 12 16 Be Quick 15 11 14 Doesburg 16 10 Cheeft TEC zich door een 3-1 zege op Gelria naast de lijst aanvoerder Vitesse genesteld, waardoor de spanning in deze afdeling nog wel enige tijd zal voortduren. Vitesse 16 22 WAVV 16 16 TEC 16 22 Ede 15 14 SCH 16 21 Theole 14 12 Arnh. B. 15 16 Veenend. 16 8 Esca 15 16 Gelria 14 7 De Valk stelt de laatste weken te leur in Zuid I A. Opnieuw moest het zich met een gelijk spel tevreden stellen (1-1 tegen DESK),-waardoor Woensel de gelegenheid kreeg de lijstaanvoerder nog dichter op de hielen te komen. De. Valk Woensel TOP Veloc Wilhelmina RKC Afdeling 16 15 15 16 16 16 B 27 26 20 16 16 15 gaf RAC Zwal VFC DESK Cone. SVD Schijndel 15—13 16 11 14 15 16 alleen spanning in de onderste helft van de ranglijst. De Zeeuwen en SET behaalden een winst punt; Vlissingen en Internos vervoer den de volle buit. RKTVV 15 25 Internos 16 15 Baronie 16 23 Alliance 17 15 Rood-Wit 17 20 SET 17 13 Goes 17 15 Zeeuwen 15 9 Dosko 15 15 Hero 16 9 Vlissingen 15 15 In het Noorden (A) leed de leider de tweede nederlaag van het seizoen. Het verloor met 1-0 van GRC, waardoor de situatie zich in de hoogste regionen van de ranglijst toespist. LSC Hoogezand Alcides GRC Oosterpark Veendam 14 14 14 15 11 22 19 18 17 12 Zwaagwest. 14 FVC 12 Nicator 11 Steenwijk 15 Black B. 14 Zwartemeer wonnen beide in afdeling B. Geen tekening in de strijd dus, maar één keer zal de moeten vallen. beslissing toch Veendam 14 Zwartem. 14 Muntendam 13 WW 13 Emmen 13 22 22 14 13 13 Zuidbroek Appinged. Noordster Veelerveen 13 14 15 14 Germanicus 13 12 12 11 9 8 De plotselinge sneeuwval gooide het programma van Zuid II voor een groot deel in de war. In afdeling A ging al leen door de wedstrijd Heksenberg- Heerlen, rie eindigde zoals hij begon. Kolping SDW dwong Wilhelmina in af deling B een 1-1 gelijk spel af, een resultaat, waar lijstaanvoerder Blerick wél bij vaart. Chèvremont 14 Gr. Ster 13 Hoensbroek 12 Heerlen WH Almania 15 12 12 24 RKHBS 14 12 19 RKONS 13 8 17 Miranda 13 7 17 Laura 11 6 14 Heksen b. 13 6 12 20 Sittard 14 15 18 Roermond 14 15 17 Spechten 14 11 16 Helmond 14 9 16 Geleèn 13 1 Blerick 15 Wilhelmina 14 Kolp. SDW 15 Kimbria 12 Standaard 13 Door een overwinning op zijn naaste con current, J. N. Berkelmans uit Vught, heeft de Bussumer C. Lankhof in de laatste ronde van het nationaal kampioenschap eerste klasse klein biljart anker-kader 38/2 de titel behaald. De eindstand is als volgt: C. Lankhof. Buss. 12 2221 100 157 22.21 C. Wijdeveld, A'dam 9 2378 110 140 21.61 J. Beikelmans, Vught 8 2169 111 141 10.54 De Kleine, Zwolle 8 1983 124 124 15.99 H. Heygen. Haag 6 1975 115 121 17.i7 E. v. d. Kolk, Zwolle 6 2187 166 145 13.11 J. Rietveld, Haag 5 1991 130 134 15.31 H. Zweerus. Haag 2 1777 116 95 15,31 Daar geen van de acht deelnemers, dus ook kampioen Lankhof niet, het vereiste maximale gemiddelde van 25 behaalde, komt geen van hen in aanmerking voor promotie. In de stadsgehoorzaal te Leiden wer den vandaag nationale gymnastiek-wed- strijden voor dames gehouden. De voor naamste uitslagen luiden: Knotsoefeningen: 1 Simson (Koog Zaandijk) 64 pnt; 2 Kracht en Vlugheid (Utrecht) 61 pnt; 3 UDI (Arnhem) 58 pnt; 4 Carla (Zaandam) 56 pnt; 5 Turn- lust (Haarlem) 50 pnt. Rhythmische oef.: 1 Attila (Utrecht) 62.5 pnt; 2 Rotterdam 58 pnt. Hoepeloefeningen; 1 Rotterdam 72 pnt; 2 Simson 68 pnt; 3 At'tila 67 pnt; 4, 5. 6 Animo (Delft), Animo (Rijswijk) en Ulysses (Rotterdam), ieder 51 pnt. (Advertentie) Wy vroegen een hulsvrouw: „Kunt U zich zuiverder wit voorstellen dan van 't galatoilet van een zwaan?" Mevrouw was niet om haar antwoord verlegen. Ze zei: „Zelfs het witste zwaantje legt het in witheid af bij mijn wasgoed, als ik 't pas gewassen heb met Super Radion". Een proef op de som bewees, dat. zij, zoals altijd, gelijk had. De wasexperts, die na lang durige onderzoekingen Super Radion samenstelden, kunnen terecht trots zijn op hun werk. Een witter tint is op geen andere wijze te bereiken èn... zonder boenen of bleken. Bovendien, zelfs met 't schraalste water beleeft men geen narigheid meer. 79-070 In het RAI-gebouw te Amsterdam heeft Zaterdagavond België een dubbele basket ballzege behaald op Nederland. De Bel gische Heren sloegen hun Nederlandse tegenstanders met 4133 (rust 2113) en de uitslag van de dameswedstrijd tussen België en Nederland was 45—25 in het voordeel van de Belgische dames. Rust stand 168. In een door de Franse scheidsrechters Taris en Allart slap geleide wedstrijd na men de Belgen al spoedig een voorsprong tegen het Nederlandse heren-vijftal, waar in Hille, Brand en Van der Valk tot de uitblinkers behoorden. Bij België viel de prominente basketballspeler De Pauw bij zonder tegen. Dank zij beter spel behaal den de Belgen een verdiende overwinning. De beste man bij de gasten was Kets. Na hem dient Decombe te worden genoemd. In de Nederlandse damesploeg was mej. Petten de sterkste. De wedstrijd tussen de dames-teams stond op laag peil en bleef beneden de verwachtingen. De Noorse schaatsenrijdster Randi Thor- valdsen heeft met een tijd van 2 min. 37.5 sec. een nieuw wereldrecord voor dames gevestigd op de 1500 meter. Het oude re cord stond op naam van Laila SchonNil- sen met 2.38.1. De vriendschappelijke voetbalwedstrijd NECVitesse (Arnhem) is geëindigd in een 41-zege voor de Nijmegenaren. De vierde partij van de tweekamp tussen dr, Euwe en Donner eindigde na 31 zetten in remise. De eindstand is: Euwe 2U>, Don ner 1 De 39-jarige Italiaanse autocoureur Va lentin Marchesit heeft tijdens de twee daagse wedstrijden in Santa Fé de dood ge vonden, doordat zijn wagen op een natte weg over de kop sloeg. Het Argentijnse voetbalteam Newell's Old Boys heeft in Essen met 20 van Rot-Weiss gewonnen. In een wedstrijd voor de West Europa beker hebben Luik en De Ijsvogels (Am sterdam) gelijk gespeeld: 6—6. De tussen standen waren 12, 24, 30. Hoofdklasse K.N.S.B.: UtrechtResidentie Schaakclub 55. Den BoschMiddelburg 4/15(4:, SpangenDD II 54 (voorl. BSGWesten 5\-22% (voorl.). Handbal-stedeitbntmoeting Den Haag- Rotterdam: dames A 62. dames B 70; heren A 154, heren B 4—6. Heino heeft in New York opnieuw ver loren. Ditmaal bezette hij op de l\~. mijl de zesde en laatste plaats, waar hij de"strijd staakte. De zestiende Grote Prijs van Nice is ge wonnen door de wielrenner Ortelli (Italië), 185 km. in 4 uur 31 min., voor Cogan (Fr.) op 2 minuten 19 sec., Rol (Fr.) en Ca- mellini (Monaco). Lataster uit Heerlen won in Zwolle het kampioenschap 10 km. veldloop In 36 min. 13.2 sec. met 19 sec. voorsprong op zijn clubgenoot Hochstenbach. Walstra werd derde, Huizinga vierde. Cycle-cross Maastricht: 1. Van Roon: 2. Voorting; 3. Vinken: 4. Nolten. Nieuwe lingen: 1. De Vries (Haarlem).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5