Nederlandse militairen hielpen Westerling bij zijn vlucht msTi Menigte van 30.000 man eist opheffing deelstaat O.-Java w VOOR DE OORLOG REDER; NU GROENTEBOER Het goede boek Hoe wordt Westerling beoordeeld? Onmiddellijke aansluiting bij de republiek Djocja verlangd Vergi issing kostte zes mensen in lestoestel het leven Tot hoofd en hart HITLER DURFDE REEDS IN 1938 HET RISICO VAN EEN OORLOG AAN Houding van Sovjet-Unie niet duidelijk Dr. Hirschfeld betuigt zijn spijt bij Indonesische minister-president Hatta Bedieningsfout bij stil zetten van één motor Het weer. Uit documenten blijkt, dat hij niet blufte 4\ MEERDERHEID VAN LABOUR SLECHTS 7 ZETELS Bisschop van Neosolir geëxcommuniceerd STEEDS MEER STAALVERWERKENDE BEDRIJVEN IN DE V.S. MOETEN SLUITEN Aantal werklozen over de 180.000 Trieste gevolgen van merkwaardige politiek van het Nederlands Beheersinstituut DINSDAG 28 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24704 Spanning tussen V.S.I. en „Djocja" Onderzoek Raad voor de Luchtvaart n j Omgekomen Nederlanders terug in ons land CONFERENTIE UNIEMINISTERS OP 20 MAART? Rum hoopt op lening van Nederland GEWIJZIGDE POLITIEKE VERHOUDING IN ENGELAND nn CONSERVATIEF Attlee brengt verslag aan de koning uit Vier vredesvoorstellen aan Rusland Door Praag benoemd zonder toestemming van Rome SNELLE LIQUIDATIE VEREIST VAN DE BEHEERSVLOOT Christus' naam uit de schoolboeken In het door de Russen be zette deel van Duitsland BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiër eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Met de opvoering van Jef Heyen- dael's drama „Armada" in de Amsterdamse Stadsschouwburg en het daarop gevolgde feest, dat de ietwat zonderlinge, schoon werkelijk heidsgetrouwe, naam van „Schrijvers bal" draagt, werd verleden week Vrij dag de Boekenweek voor het jaar 1950 ingeluid. Het is langzamerhand tot een in haar algemeenheid zinvolle traditie geworden, dat telken jare één week wordt gewijd aan de propaganda van het goede boek. Zowel de algemene zin dezer traditie als de vage omschrij ving „het goede boek" behoeft enige nadere verbijzondering om de harte lijke instemming te verwerven van een uit hoofde zijner levensbeschou wing kritisch publiek liever ge zegd: van een publiek waarvan men een gefundeerd kritische houding om die reden mag veronderstellen. Wij stellen de voor iedereen duide lijke waarheid voorop, dat het boek sedert eeuwen behoort tot de voor naamste cultuur-uitingen van de ge civiliseerde mens. Het boek is het middel bij uitstek om gedachten en gevoelens evengoed als de producten ener scheppende verbeelding neer te leggen in een duurzame en liefst schone vorm. Zovaak het een beschrij ving levert van enige feitelijkheid, zal het, om aan het peil van leerboek, telefoongids of spoorboekje te ontstij gen, deze werkelijkheid eerder moe ten oproepen in een persoonlijke vorm dan vlakweg uittekenen als een repro- duceermachine. Een boek, dat enigs zins beantwoordt aan zijn eerste doel: de mededeling van iets wetenswaar digs, en daarbij de schone, althans ge- nietelijke, vorm niet verwaarloost, zal altijd het in zijn algemeenheid nut tige effect hebben van te strekken tot verrijking van de menselijke geest. Er zijn echter meerdere soorten van verrijking. Niet iedere vorm van meer weten, meer kennen, meer ervaren en ondergaan behoeft een verrijking te betekenen in de goede zin van het woord. Er is ook nog zoiets als een ballastvorming; wij bedoelen een ver werving van kennis omtrent het men selijke, het niet-menselijke en het on menselijke, alsmede een ondergaan van stemmingen en aandoeningen, waardoor de menselijke geest eerder wordt belemmerd dan gesteund in het geraken tot een ware verrijking. En die ware verrijking kunnen wij het best omschrijven als een v e r e d e - ling van de geest. Dit uiteindelijk doel van het boek, althans van het genre, waarvoor deze week een loffelijke propaganda wordt bedreven, mag niet uit het oog wor den verloren "bij het leveren van een doorslaggevende rechtvaardiging voor deze propaganda en zal richtinggevend moeten zijn bij de bepaling van wat nu eigenlijk een „goed boek" is. Een reclame-actie in het wilde weg voor alles wat er geschreven wordt, is even onzinnig als het gelijkelijk aanprijzen van melk, honing en vergif. Niet ieder ding is mededelenswaar- óig, niet alles verdient onze ontroe ring, niet ieder boek is goed. De grote vraag is wat precies het richtingge vende criterium dient te zijn. Dit in het bestek van een kort dagbladarti kel te leveren is ondoenlijk. Met enige principiële aanwijzingen zal moeten worden volstaan, daarbij vooropge steld, dat wij spreken als katholiek tot katholieken. Bij de bepaling van wat een goed boek is, schijnt het niet onzinnig uit te gaan van een nadere be schouwing omtrent het beste boek: het boek der boeken, dat wij Bijbel noemen. Daarin ligt vervat de verlos sende waarheid, welke in staat is de gehele mensheid tot een op zijn minst draaglijke samenleving te inspireren en ieder individueel bedoelt te voeren langs vaste en feilloze wegen tot zijn doel en oorsprong: God, in Wien zijn volledig geluk besloten ligt. Ieder boek dient eigenlijk deel te hebben in welk een geringe mate en in een som tijds hoezeer versluierde vorm dan ook aan deze waarheid en deze gerichtheid op het bovenmenselijke. Het minste wat wij kunnen vragen is, dat het daaraan althans niet in de v/eg zal staan. Men begrijpe ons goed: wij willen geenszins het heiligenleven verheffen tot hét specimen van verheffende lit teratuur! Wij willen ook niet zeggen, dat ieder boek een religieuze inslag moet hebben. Maar wij willen wel be weren, dat welke lectuur dan ook uit drukkelijk of stilzwijgend zich zal hebben te voegen naar de waarheid, welke ons in de vorm van een heils boodschap werd gegeven. Wat bewust daartegen indruist is verwerpelijk, schaadt slechts en baat voor de willekeurige lezer in geen enkel opzicht. Wij leven in een genadeloze tijd. Wij leven daarom ook in de tijd van het genadeloze boek, dat niet terug schrikt voor naakte werkelijkheids verbeelding en bijna wrede openhar tigheid. Hoe genadeloos het naar de menselijke zin van dit woord ook moge zijn, indien het even eerlijk en waarheidsgetrouw rekening houdt met de Genade in de bovennatuurlijke zin van het woord, zal het niet licht verwerpelijk mogen heten. Men denke in dit verband aan de boeken van Graham Greene. Wie veilig wil koersen en niet in staat of in de gelegenheid is met voldoende kennis van zaken rijp en groen op voorhand te onderscheiden, richte zich naar de voorlichting van katho lieke zijde. Die is er in allerlei vor men. Niet het minst wordt deze, door de daad zelf van het uitgeven en verspreiden van een boek, gegeven door de katholieke uitgeverijen ven boekhandels. Het katholieke boek ver dient een grotere belangstelling dan het in feite geniet. Gelet op de publi caties, waarin gedurende deze dagen propaganda wordt gemaakt voor het boek in het algemeen, schijnt het niet overbodig aan een aansporing tot het lezen van het goede boek de hoop Le verbinden, dat bij dat alles het beste boek niet zal worden vergeten. Met de Atlantis, die omstreeks 7 Maart Amsterdam wordt verwacht, repatrië ren het 4e en 6e eskadron pantserwagens 15 en 16 A.A.T. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, dr. Hirschfield, en de staats secretaris van Oorlog, mr. Foekema Andreae, hebben de Indonesische premier Hatta bezocht om de kwestie-Westerling te bespreken. In een bekendmaking van het ministerie van Voorlichting der V. S. I. wordt letterlijk gezegd: „Dr. Hirschfeld speet het ten zeerste, dat Westerling met de hulp van enkele Neder landse militairen uit Indonesië had kunnen vluchten. Het onderzoek wordt voort gezet en, 'binnen enkele dagen zal het resultaat aan de regying der R. I. S. ter kennis worden gebracht." Het A.N.P. heeft zich in verband met de arrestatie van Westerling gewend tot prof. mr. J. A. van Hamel, voorzitter van de Vereni- niging voor Internationaal Recht, die verklaarde voor een eventuele uitlevering door Nederland aan Indonesië geen rechtsgrond te zien. De bepalingen ter R.T.C. bevatten dit niet. Wel kan worden gezegd, dat de Unie-verhouding op dit gebied zekere consequenties van samenwerking tussen de regeringen medebrengt. De rechten der individuen moeten evenwel ook worden gehandhaafd. Een uitleverings recht, dat vanzelf uit de Unieverhouding zou voortvloeien, is er niet. Afgezien hiervan gelden natuurlijk de bepalin gen van ons eigen strafwetboek, krach tens welke Nederlanders hier te lande kunnen worden veroordeeld wegens bepaalde strafbare handelingen, buitens lands begaan. Een ander punt, aldus prof. Van Ha mel, is de uitlevering door Engeland aan Indonesië. Dit laatste land heeft nog geen uitleveringstractaat met Groot-Brittannië of zijn koloniën geslo ten. Ook bij afwezigheid van zulk een verdrag zullen van Engelse zijde onge twijfeld de algemene rechtsbeginselen, die internationaal inzake uitlevering wegens strafbare feiten erkend zijn, worden toegepast. Dan zou het een punt van betekenis kunnen worden, of Westerling er zich op beroept, dat de hem ten laste ge legde feiten moeten worden opgevat als misdrijven van politieke aard. Het lijkt waarschijnlijk dat hij dii verweer zal aangrijpen. Wordt echter aangeno men. dat strafbare handelingen van Westerling in Indonesië van overwe gend commune aard zijn, dan zal er grond voor uitlevering worden aan genomen. Wordt hij als overwegend politiek delinquent beoordeeld, waar schijnlijk niet. De eerste partij speelgoed, een geschenk van de Amerikaanse kinderen aan de kinderen in Europa, is heden met de American Defender" in Rotterdam aan gekomen, Een gedeelte van de eerste kist wordt door de burgemeester van Rot terdam, mr. Oud, onder weeskinderen uit 's-Gravenhage verdeeld. De drie Prinsesjes amuseren zich kos telijk in de sneeuw van Sankt Anton. Op deze foto ziet U Prinses Margriet, die tussen de skilessen door even voor de fotograaf poseerde. Een menigte van dertig duizend man heeft Zondagochtend op initiatief van het „Front Nasional Pamuda" in het stadion van Surabaja een demonstratie gehouden voor de opheffing van de ne gara Djawa Timur. Na deze demonstra tie trok men naar de ambtswoning van de commissaris der V.S.I. op Oost-Java, Samadibun, waar enige ravage werd aangericht, evenals in het daarnaast gelegen secretariaat der negara en in een politiepost. De betogers voerden talrijke borden mede, waarop geëist werd: Opheffing der negara, aansluiting bij de republiek Indonesia (Djocja), terugtrekking van de Nederlandse troepen en gelijkheid in distributie. Andere borden vermeldden: Wij zullen de Nederlandse schulden niet betalen. Er werden enkele redevoeringen gehouden, waarin o.a. de leden van het parlement der negara werden betiteld als „agenten van het Nederlandse im perialisme". Er werd een resolutie voor gelezen, waarin wordt gezegd: „Een massa-bijeenkomst van het volk van Surabaja, bijgewoond door 30.000 man, neemt met algemene stemmen, als zijnde de wil van het volk te Surabaja, het vol gende aan: Zonder het tot stand komen van federale wetten af te wachten, wordt opheffing dér negara geëist. Het parlement van Oost-Java wordt niet lan ger erkend als volksvertegenwoordiging en de door dit parlement genomen be slissingen zijn onwettig. Het gezag van de commissaris der V.S.I. voor Oost- Java wordt niet erkend. Geëist wordt, dat Oost-Java onmiddellijk een pro vincie van de deelstaat republiek In donesia zal worden en dat er een re publikeins gouverneur zal worden be noemd. De vertegenwoordigers der V.S.I. worden niet erkend en alle door hen gehouden besprekingen en genomen be sluiten worden ongeldig verklaard. Nadat de resolutie was voorgelezen trokken de betogers in gelid, zingend en spreekkoren vormend, naar de ambts woning van Samadibun. In zijn hoe danigheid van vertegenwoordiger der regering van de deelstaat Djocja zei Du- lawnowo, dat hij de wensen van de be volking van Surabaja aan Djocja zou doorgeven, doch hij verklaarde tevens: „De negara Oost-Java is gisteren reeds opgeheven. Wat zich hier zojuist heeft afgespeeld, is onjuist, u hebt mij te leurgesteld". Met twaalf tegen vijf stemmen heeft de gemeenteraad van Djakarta de door de „Fractie Nasional" ingediende motie tot opheffing van het federale district Djakarta en aansluiting bij de republiek Indonesia verworpen. „Het is waar, dat er enige spanning heerst tussen de regering der V.S.I. en de regering der republiek Indonesia (Djocja) vanwege het tekort aan con tact en het verschil van optreden", aldus heeft de minister-president van de re publiek Indonesia, Halim, te Djocja aan Aneta medegedeeld. Halim zei, dat deze toestand vele oorzaken heeft, waaronder het ontslag nemen van vele hoge amb- De Raad voor de Luchtvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de ongelukken met de twee-motorige Beechcraft PH— UDT en PH—UDI, die in April en Mei 1949 verongelukten. De UDT werd bij een noodlanding op 6 Mei, kort na de start van Welschap (Eindhoven), ernstig beschadigd. 26 April stortte de UDI b(j een nachtvlucht kort na de start van Schiphol neer. Bij dit ongeluk kwamen alle zes inzittenden om het leven, 'n instructeur van de Rijks luchtvaartschool, de Engelsman Bender, een radiotelegrafist en drie leerlingen. Aangezien deze ongelukken zeer veel overeenstemming vertoonden, werden zij tezamen behandeld. Tal van getuigen werden gehoord. Bij onderzoek is gebleken, dat de instruc teurs van beide vliegtuigen lieten oefe- Ergens is er plaats voor iemand om iets te doen. nen met het vliegen op één motor kort na de start. Hiertoe werd het gas van een motor afgesloten en de schroef in „vaanstand" gebracht, waardoor deze sohroef stil ging staan. Diverse deskun digen zijn het er over eens, dat er be- dieningsfouten zijn gemaakt, waardoor beide propellers in vaanstand zijn ge bracht en ook de werkende motor af sloeg. De knoppen voor deze manoeuvres zitten namelijk vlak bij elkaar. Bij beide ongevallen schijnt men zich vergist te hebben. Voor deze bedieningsfouten, die op betrekkelijk geringe hoogte, doch op veilige snelheid, gemaakt werden, her steld waren, was zoveel hoogte verloren, dat de UDT nog een noodlanding kon maken, doch de UDI jammerlijk verging. De Raad doet 27 Maart uitspraak. Te Amersfoort is opnieuw een transport aangekomen met de stoffelijke resten van honderdvijftien in Oost-Duitsland overleden Nederlandse oorlogs- en terreurslachtoffers. De kisten staan in het centrum van de Óienst van Identificatie en Berging te Amersfoort opgebaard. Zij zullen van hier worden vervoerd, hetzij naar een door de nabestaanden aangewezen begraafplaats (ter bijzetting in een particulier graf), dan wel, eveneens op verlangen der nabestaanden, naar de Centrale Begraafplaats van de Oorlogsgravenstichting te Loenen op de Ve- luwe. tcnaren van het ministerie van Binnen landse Zaken der V.S.I: De hoofdzaak is echter de langzame afhandeling door de Indonesische regering van de kwestie van samenvoeging der verschillende daerahs met de republiek Indonesia. Ha lim zei, dat de enige weg om de alge- mene moeilijkheid uit de weg te ruimen de spoedige vorming van een eenheids staat is. Hü kondigde een conferentie aan tussen de regering der V.S.I. en die der republiek. Vrijdag zijn te Garun en Blitar (Oost- Java) gevechten uitgebroken tussen het T.R.I.P. (studentenleger) en de brigade- Surahmat. De oorzaak was waarschijn lijk, dat volgens opdracht van de mili taire gouverneur van Oost-Java, het stu dentenleger door genoemde brigade zou worden vervangen, waarmede het T.R.I.P. niet eens was. Het ligt in de bedoeling dat de mi nistersconferentie in het kader van de Nederlands-Indonesische Unie, die 20 Maart zal moeten beginnen, rond een week zal duren, aldus heeft de Indone sische Hoge Commissaris Rum ver klaard. Hij bevestigde dat het zijn plan is 15 Maart naar Indonesië te vertrekken, teneinde de conferentie bij te wonen, en ongeveer twee weken in Indonesië te verblijven, alvorens op zijn post terug te keren. Als eventuele punten van bespreking noemde Rum o.m. de scheep vaartovereenkomst en de Indonesische pensioenen aan in Nederland woonach tige personen (zoals reeds ter R.T.C. bepaald werd) en voorts het regle ment van orde, de instructie voor het Uniesecretariaat, Nieuw-Guinea en ten slotte allerlei financieel-economische problemen. Omtrent de mogelijkheid van een Nederlandse lening aan Indonesië ver klaarde de Hoge Commissaris te ho pen, dat Nederland spoedig zal kunnen besluiten een lening aan Indonesië te verstrekken, als begin en als demon stratie van de wens en wil van Neder land tot samenwerking met Indonesië. Verwachting tot Woensdagavond: Vrijwel overal droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Over het algemeen weinig wind. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur ais vandaag. Zon 7.27—18.19. Documenten van Hitler's departement van Buitenlandse Zaken, die heden onder Amerikaans-Brits-Franse auspiciën zijn gepubliceerd, wijzen uit, dat Duitsland in 1938 vastbesloten was een oorlog te risqueren om zijn aanspra ken op het Tsjechische Sudetengebied te verwerkelijken. De buitgemaakte documenten over de Tsjechoslowaaks-Duitse betrekkingen van October 1937 tot September 1938 geven blijk van een toenemende vast beslotenheid bij Hitier om het Tsjechisch-Duitse geschil „op te lossen", on verschillig of dit tot een wereldoorlog zou leiden. Blijkens de notulen van de conversa tie, die de Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Von Weizsacker, met zijn minister had, verklaarde Von Ribbentrop: „Zo nodig zullen wij een algehele corlog met de Westelijke mo gendheden zelfs op dit ogenblik ris queren en winnen zullen wij het ook". Von Weizsacker, die deze notulen op 21 Juli 1938 dateerde, merkte hierbij op, dat hij het met deze conclusie niet eens was. Een op 19 Augustus gedateerde en ongesigneerde notitie, die door de re dacteuren van de uitgegeven documenten aan Von Weizsacker wordt toegeschre ven, luidt: „Gedurende een gesprek met rijksminister Van Ribbentrop op 19 Augustus zette hij tegenover mij uiteen, dat de Führer vastbesloten was de Tsjechische kwestie op te lossen door geweld van wapenen. Hij noemde half October als de laatst mogelijke datum, wegens de technische moeilijk- LABOUR LIBERAAL OVERIG NIET GEKEND «cum VPELT^SÖSS] (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen. Gisteren kwamen nog drie verkie zingsuitslagen binnen uit Schotland. De conservatieven wonnen twee zetels en de liberalen één. De stand is nu: Labour 315 conservatieven 296 liberalen 9 anderen 3 Speaker 1 De meerderheid van Labour over alle partijen is dus nu teruggelopen tot zeven. Op 9 Maart komt de laatste ver kiezingsuitslag. Attlee confereerde gisteren gedurende het grootste gedeelte van de dag met de kopstukken van het afgetreden kabinet en bracht om zes uur in de avond een bezoek aan de koning, vermoedelijk om officieel verslag uit té brengen over de verkiezingen en om de koning op de hoogte te stellen van voorgenomen ka binetsveranderingen. In politieke krin gen neemt men aan, dat Attlee op grond van de precaire meerderheid niet zal cvergaan tot ingrijpende wijzigingen in zijn kabinet en dat de meeste ministers gehandhaafd zullen blijven op hun oude posten. heden, die het gebruik van het lucht- wapen op latere tijd beperken". Ofschoon deze feiten de overeenkomst van München niet meer of minder ge rechtvaardigd maken in het licht van de gebeurtenissen, die er op gevolgd zijn, schijnen zij af te rekenen met de theorie, dat Hitier slechts blufte en dat een eerzame vrede zonder strijd en zon der concessies toen mogelijk was ge weest. v De documenten werpen geen helder licht op de houding van de Sovjet- Unie bij de crisis van München. De talrijke berichten over een Sovjet-Rus- sisch-Roemeense overeenkomst, waar bij de Sovjet-Unie werd toegestaan vliegtuigen naar Tsjechoslowakije te brengen, blijven onbevestigd. De Duitse ambassade te Moskou berichtte op 29 September 1938, dat de Sovjet-Unie weigerde een beroep op Duitsland en Tsjechoslowakije te doen, zoals Roose velt had gedaan. De Sovjet-Unie was echter voorstander van een internatio nale conferentie. Dr. Robert Kempner, voormalig plaatsvervangend hoofdaanklager in het proces tegen oorlogsmisdadigers te Neu renberg, beweert, op grond van docu menten en besprekingen met Duitse en geallieerde diplomaten, dat in de oorlog vier belangrijke voorstellen voor een afzonderlijke vrede tussen Hitier en Stalin waren gedaan. Deze verklaring is vervat in 'n artikel van dr. Kempner in het niet-officiële tijdschrift „United Nations World". Kempner zei, dat de voorstellen wer den gedaan na de Amerikaanse landing in Afrika in 1942, bij het begin van het geallieerde offensief tegen Tunesië in de lente van 1943 en twee voorstellen in hetzelfde jaar door bemiddeling van Japan en Zweden. Radio Vaticana maakte gisteravond in een uitzending in de Tsjechische taal bekend, dat het Tsjechische epis copaat een rondschrijven heeft verzon den waarin de katholieke geestelijkheid wordt medegedeeld dat Jan Dechet (diocees Neosollo, Tsjechoslowakije) met ingang van 17 Februari j.l. is geëxcom municeerd. Dechet is zonder de in stemming van het Vaticaan door de Tsjechische regering „aangesteld tot bis schop" van Neosolio. Het rondschrijven, dat de handteke ningen droeg van alle Tsjechische bis schoppen en aartsbisschoppen, bevatte verder het verzoek~aan de regering de benoeming ongedaan te maken. Opnieuw hebben Amerikaanse staal- verwerkende bedrijven moeten sluiten of huil werkzaamheden moeten inkrim pen, zulks als gevolg van de staking der Amerikaanse vetkoolmynwerkers, waar door opnieuw duizenden werkloos zijn geworden. Het aantal werklozen, als ge volg van deze staking, is nu de 180.000 gepasseerd. De derde week van de nationale vet- (Van onze Rotterdamse redactie) Vóór de oorlog reder; nu groenteboer. Eertijds een welvarende Rijnschipper; nu sluiswachter, of parlevinker, of bouwvakarbeider, of een ander vak of beroep, dat totaal vreemd is aan het bedrijf, dat de getroffen Nederlandse particuliere Rijnvaarder vóór de oorlog uitoefende. Dat zijn de gevolgen van een door het Nederlands Beheersinstituut gevoerde politiek, die in het geheel geen rekening heeft gehouden met de belangen der particuliere reders, aldus vernemen wij van de zijde der Nederl. Particuliere Rijnvaartcentrale. Alles raakten de reders, die getroffen werden, kwijt: hun schip, dat voor hen tege lijk hun woning en hun kostwinning betekende. Het overgrote deel van hen heeft daarvoor, thans na vijf jaren bevrijding, nog niets teruggekregen. Men heeft de grote kans voorbij laten gaan om deze mensen de mogelijkheid te geven hun bedrijfje weer op te bouwen. de Nederlandse Staat het recht op vergoeding erkent en rekening hou dend met allerlei na-oorlogse factoren, zoals prijsstijgingen en verhoogde so ciale lasten, ingevolge de wet op de materiële oorlogsschade aan de reders een bijdrage levert, die neerkomt op ongeveer een derde Van de kosten voor de aanschaf van nieuwe schepen. Gesteld nn, dat de particuliere reder in staat is zoveel geld bij te leggen, dat hij inderdaad kan overgaan tot de aanschaf van een schip, dan nog zou dit funeste gevolgen hebben, daar de Nederlandse Rijnvloot eigenlijk al te groot is. Enige grote rederijen, die financieel draagkrachtiger zijn, hebben inderdaad nieuwe schepen gebouwd. We krijgen door deze onjuiste politiek dus hier de figuur, dat, terwijl er een hele beheers- vloot ter beschikking ligt, toch bevor derd wordt, dat er nieuwe, dure schepen gebouwd worden. Het behoeft intussen geen betoog, dat de getroffen particu liere reder niet hoeft te denken aan nieuwe aanschaf. Velen van hen zijn noodgedwongen over moeten gaannaar andere beroepen; anderen wachten nog hoopvol maar wel haast zeker tevergeefs op de vervulling van een illusie. Wanneer men met de beheersvloot de oorlogsschade van de particuliere reders had afgewikkeld, hadden minstens 200 getroffenen van de lijst afgevoerd kun- Honderden vaartuigen zijn tijdens de oorlog verloren gegaan; vele zijn er b.v. achtergebleven in de Russische zone van Duitsland. Zowel de grote rederijen als de particuliere schippers werden hier door ernstig getroffen; de laatsten uiter aard het meest. Nederland kreeg echter na de bevrijding de beschikking over een vrij aanzienlijke Rijnvloot, voor malig Duits bezit, die krachtens het Be sluit Vijandelijk Vermogen onder toe zicht kwam van het Beheersinstituut. Dit instituut heeft de grote rederijen, die relatief minder getroffen waren, in ster ke mate bevoordeeld, doordat het hen in staat stelde schepen van de beheers vloot bij tientallen te kopen of te huren. De particuliere reders kregen niets. De vordering, die zij hebben op de Neder landse Staat krachtens de wet op de materiële oorlogsschade, had niet een voudiger ingelost kunnen worden dan door het geven van een schip van de beheersvloot. Talrijke schippers hebben hierom gevraagd, echter zonder resul taat. Het Beheersinstituut stond op het standpunt, dat de beheersschepen en bloc verhuurd of verkocht moesten worden. Deze merkwaardige politiek wordt nog geaccentueerd door het feit, dat I nen worden. De binnenvaartschade be loopt een bedrag, dat tussen 15.000.000 en 20.000.000 ligt. De geblokkeerde waarde van de beheersvloot bedraagt ongeveer hetzelfde bedrag. Hier was dus een ideale voorwaarde voor de afwik keling der oorlpgsclaims geschapen. Het Beheersinstituut liet die kans voorbij gaan. Dat de particuliere rederijen voorrang hadden moeten hebben vanwege de ma te van gedupeerdheid schijnt bij dit al les eenvoudig niet in overweging geno men te zijn. Maar niet alleen hierom, ook om wille van economische motieven zou het beter geweest zijn, dat niet de grote rederijen, maar de kleine reders van de beheersvloot gedeeld hadden. De grote rederijen zijn meestal dochter ondernemingen van Duitse maatschap pijen, zodat de revenuen van deze sche pen niet in Nederland blijven. Bij de particuliere reders zou dit wel het geval zijn geweest. Verder zou het economisch meer verantwoord zijn, dat de groep der reders dezelfde omvang als vóór de oorlog blijft behouden. Het ministerie van Verkeer schijnt hier weinig aan te kunnen doen. Dit departement behoorde n.l. niet tot de ondertekenaars van het Besluit Vijande lijk Vermogen, dat destijds te Londen genomen werd. Zou men toen gemeend hebben, dat Rijnschepen niet tot het vijandelijk vermogen konden behoren? Er schijnt echter een ommekeer te zul len komen. Er is n.l. een interdeparte mentaal overleg gaande, dat tot doel heeft richtlijnen vast te stellen voor de liquidatie van vijandelijke vermogens. Bij de particuliere reders leeft de hoop weer op, want, zo heet het: met alle om standigheden zal rekening gehouden worden. Men zal echter zeer haastig moeten zijn. Met een snelle liquidatie van de beheersvloot kan slechts voorkomen worden, dat van Duitse zijde het niet geliquideerd zijn van die vloot als voor wendsel gebruikt wordt om voormalige Duitse bezittingen terug te vragen. Het gevaar is dan niet denkbeeldig, dat Ne derland deze vloot inderdaad terug zal moeten geven, want als de Duitsers gaan zeuren koolmijnwei-kersstaking is begonnen. In vele Amerikaanse staten veroorzaakt de staking ongerief. Inmiddels is gisteren voor het fede rale gerechtshof te Washington het pro ces begonnen tegen het onder leiding van John Lewis staande Verenigde Vakverbond der Amerikaanse Mijnwer kers. dat beschuldigd wordt van „ge ringschatting van het hof". In de aan klacht wordt verklaard, dat het vakver bond geen gehoor heeft gegeven aan een opdracht van een Amerikaans fe deraal gerechtshof, om geen staking uit te roepen, terwijl het toen de staking eenmaal een feit was geworden, er niet in slaagde zijn 372.000 leden weer aan het werk te krijgen. De voor het vakverbond pleitende ad vocaten verklaarden, dat het niet schul dig was aan het ten laste gelegde. De advocaten voerden aan dat de mijnwer kers als individuele personen in staking waren gegaan en dat het vakverbond zelf niets met de staking van doen had. Het Verenigde Vakverbond der Ame rikaanse mijnwerkers heeft afstand ge daan- van het recht om een jury over de al dan niet rechtmatigheid van zijn optreden te doen oordelen. De voorzit ter van het federale gerechtshof zal over de waarde der getuigenissen oor delen en het vonnis wijzen. Otto Dibelins, Protestants Evangelisch bisschop van Berlijn en Brandenburg, zeide gisteren dat de naam van Jezus Christus verwijderd is uit alle school- leerboeken in Oost-Duitsland. Dibelius die voorzitter is van de Raad van de Duits Evangelische Kerk, zeide dat de nieuwe schoolboeken de periode waar in Christus verondersteld wordt ge leefd te hebben, als een economische revolutie uitleggen. Dibelius vertelde op een lunch van Duitse en buitenlandse correspondenten dat de geestelijkheid in de Sovjet-zone onder voortdurende druk staat. Hij zei de dat geen „censuur" op de preken be staat, doch dat ze na het uitspreken door de communisten en Sovjets onder de loup„ worden genomen. Dibelius zeide dat de Russen aanvan kelijk gepoogd hebben censuur op alle preken in te stellen. Na krachtig pro test zowel van protestantse als van katholieke zijde, moesten zij daar van evenwel afzien. Maarschalk Tito heeft in een toespraak op een congres van het Servische volksfront onder meer bevestigd, dat de oppositiepar tijen deel zullen mogen nemen aan de al gemene verkiezingen, welke 26 Maart zul len worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1