f Een soldaat leeft niet van spreekwoorden alleen Burgemeester en zakenman Westerling wordt uitgewezen Brand in gebouw van Lagerhuis KUNSTWERK UIT SCHOOL VAN GERARD DAVID DREIGT VOOR HAARLEM VERLOREN TE GAAN Aankoop van deze vijftiende-eeuwse triptiek voor f 25.000.verdient aanbeveling „Koning van Holland" AGENDA 8e DAMES-VGQRJAARS- BEURS Kerk- en scholenbouw in Lisse Arrestatie bij aankomst in ons land Hoe spelen de R.K. clubs? DINSDAG 28 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Boekenweek ingeluid „Matthaus Passion" onder leiding van Piet van Egmond Kantklostentoonstelling WASSERIJ DUYN Uitslag prijsvraag Boekenweek Burgerlijke Stand OOST, WEST, THUIS BEST, MAAR Thuis", eerlijke film over demobilisatie, als première in Haarlem HET GEZIN, DE BE- DREIGDE VESTE Vormingsavond Kring Noord Motorrijder vloog door een winkelruit Kampvuurspel 25-jarig jubileum Luilekkerland in het Krelagehuis Gemeentezaken Mr. Lambooy: HAAHL. MATRASSENHUIS H. DE GKAAFF Ongelukken rondom het voetbalveld Stro in brand gevlogen &JPA.AHIM a IEÏÏA s Pastoor W. Bosch jubileert f 1000.subsidie voor bloemencorso LAATSTE NIEUWS DIVANBEDDEN WASSENAAR JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 Een bron van glans WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam 151 Beurs van New York Tengevolge van de definitieve ver deling van het overgebleven kunstbezit uit de collectie Koenigs dreigt de daar toe behorende laat-vijftiende eeuwse triptiek ui1; de school van Gerard David voor het Frans Halsmuseum, en mis schien ook wel voor ons land,, verloren te gaan. Deze triptiek had het museum sedert 1945 in bruikleen en de direc teur, de heer H. P. Baard, is van me ning, dat de gemeente alles in het werk moet stellen om dit werk voor het mu seum en Haarlem te behouden. Een der gelijk s,tuk is voor 'het Frans Hals museum onontbeerlijk, temeer daar de Haarlemse school in de vijftiende eeuw reeds van grote betekenis is geweest. De gemeente krijgt nu een mooie ge legenheid om de triptiek vast in bezit te krijgen, doordat de Erven Koenigs bereid bleken haar voor een bedrag van f 25.000.te willen verkopen. In een desbetreffend schrijven aan Een van de merkwaardigste figuren in onze nationale historie, Koning Lodewijk Napoleon, heeft de Nederlandse schrijver J. A. Zoetmulder geïnspireerd tot een herschrijven in toneelvorm van het tra gische gebeuren, dat zich gedurende enige maanden rond Lodewijk Napoleon afspeelde en dat zijn ontknoping vond in diens troonsafstand als Koning van Holland. Dit spel „Koning van Holland" is inderdaad een herschrijven geworden, want Zoetmulder heeft vrijwel iedere vrijmoedige fantasie vermeden door wel zeer nauwkeurig het geschiedenisboek te volgen. De schrijver behaalde met dit stuk de eerste prijs in een prijsvraag voor een nationaal spel. die door Het Lekenspel in 1945 was uitgeschreven, kort dus na de algehele bevrijding van ons land. De sfeer van die dagen komt dan ook zeer sterk tot uitdrukking in dit stuk. waar de vrijheidsliefde van het Hollandse volk opvallend en met nadruk naar voren wordt gebracht en Lodewijk Na poleon als de hoogste exponent van deze vaderlandse deugd wordt voorge steld. Het is dan misschien wat hindert lijk deze vreemde vorst soms Hollandser dan een Hollander te zien, maar deze karaktertrek heeft Zoetmulder dankbaar kunnen gebruiken om de tragische strijd binnenskamers uit te beelden van deze middelmatige Fransman die het ove rigens met zijn onderdanen uitstekend voor had tegen het keizerlijk genie van zijn broer. Vier bedrijven lang schakelt Zoetmul der het ene gesprek aan het andere, maar hij weet steeds juist op tijd langdradig heid te vermijden, wanneer al die lijd zaamheid van de koning telkens weer voert tot een dramatisch hoogtepunt. Met dit stuk werd gisteravond in de Stadsschouwburg te Haarlem door de Toneelvereniging „J. J. Cremer" de Boe kenweek ingeluid. Waar het over het geheel een gave voorstelling is gewor den, kan men niets dan lof hebben voor speelsters en spelers. Wim Rijke als Lodewijk Napoleon gaf verrassend spel te zien, Anneke de Wilde als zijn vrouw deed daarbij voor hem niet onder. Henk Bakker was als am bassadeur van de keizer de rasechte diplomaat, uitstekend daarin bijgestaan door Guus Boersma als zijn secretaris. Aad Stroman was de onberekenbare chef van Lodewijk's kabinet, Annie v. d. WolkHensen speelde de geraffineerde moeder en Johan van Doorn deed ken nelijk pogingen om meer commandant Krayenhoff van Amsterdam te schijnen dan te zijn. Fons Cornet (minister van Buitenlandse Zaken)C. J. Crombouw (Staatsraad), M. C. Wijt (Frans minister van Oorlog)Eki OostwaldBouwer (jeugdvriendin van Lodewijk) en Wim Nottelman (kamerdienaar) tenslotte hadden een ruim aandeel in het succes van deze avond. Bloemen en een har telijk applaus bleven dan ook niet uit. De vorige week bracht dezelfde ver eniging voor haar donateurs de première van dit stuk voor Nederland en bij deze gelegenheid werd de schrijver een har telijke huldiging bereid. H. Het plotseling overlijden van de heer Jac. Zwaan plaatste het bestuur van het Doopsgezind Zangkoor voor vele moei lijkheden, vooral met het oog op de uit voering der „Matthaus Passion" op 10 April in de Grote Kerk. Een oplossing werd verkregen door dat de heer Piet van Egmond, dirigent van het Amsterdams Oratorium Koor en bekend organist, zich bereid verklaarde de leiding van deze uitvoering op zich te willen nemen De vak- en tekenscholen, annex kant- klosschool „d'Elegante" uit Amsterdam organiseert op Zaterdag 4 Maart van 2 —5 uur een kantklostentoonstelling in restaurant Brinkmann. Over deze zeer speciale vorm van kunstnijverheid hiel den wij reeds een uitvoerige beschou wing in ons nummer van 27 Januari j.l Aan deze tentoonstelling is tevens een demonstratie verbonden. In het kader van de Boekenweek or ganiseert de Haarlemse Boekverkopers vereniging Woensdag om 2 uur in Ge bouw St. Bavo een jeugdmiddag. De he ren Bert de Ruyter en J. Weersma zul len vertellen over het boek „Avontufen met vijf gulden op zak door Europa". Advertentie amsterdamsevaart 20 TEL. 11053 de Raad zeggen B. en W. dat het aan beveling verdient dit aanbod te aan vaarden, vooral omdat het in de toe komst welhaast onmogelijk zal zijn het werk van een grote primitief aan te kopen. Nu heeft zich de vereniging „Rem brandt" bereid verklaard mede werking te verlenen bij de aan koop van deze triptiek en wel door een schenking van 12.000.—. die dan in vijf jaarlijkse termijnen afgelost moet wor den. Maar daarbij zijn als voorwaarden gesteld, dat de gemeente jaarlijks een redelijk bedrag op de begroting van het Frans Halsmuseum plaatst (het tot nu toe uitgetrokken' bedrag van ƒ500. wordt van weinig betekenis geacht) en dat ernstige pogingen in het werk worden gesteld om een vereniging in het leven te roepen, welke zich ten doel stelt ook uit particuliere bronnen gelden bijeen te brengen voor uit breiding van de verzameling van het museum. Naar aanleiding hiervan merken B. en W. op, dat een bedrag van 500.voor aankopen inderdaad weinig of geen ef fect heeft, terwijl men zich toch niet mag onttrekken aan de taak, die een vroegere generatie op zich genomen heeft om deze verzameling bijeen te brengen, doch dat men de plicht heeft deze voor het nageslacht te verzorgen en in overeenstemming met de materiële mogelijkheden uit te breiden. B. en W. geven de raad dan ook in overweging het op de ontwerp begroting 1950 uitgetrokken bedrag van f 500.voor kosten van verwer ving van schilderijen uit recuperatie te doen vervallen en de post voor aankopen voorlopig gedurende vijf jaar vast te stellen op 7000.in plaats van op 500.Uit deze 7000 kan dan jaarlijks worden betaald de aflossing van de renteloze lening van de vereniging „Rembrandt" ad ƒ2400, benevens 1600 van het nog benodigde bedrag van ƒ8000.en de rente van het niet afgeloste deel daarvan. B. en W. stellen dan verder voor om hetgeen na deze betalingen res teert en bestemd is voor andere aan kopen te storten in het bestaande fonds voor Kunsten en Wetenschappen, uit welk fonds te gelegener tijd aan kopen kunnen worden gefinancierd. Tenslotte wijzen zij er op, dat zij gaarne bereid zijn pogingen aan te wenden om de nog bestaande, maar wegens gebrek aan middelen niet meer actieve vereniging tot uitbreiding der verzameling van het Frans Halsmu seum nieuw leven in te blazen. Voordat gisteravond in de Stads schouwburg de Haarlemse boekenweek werd ingeluid met' het toneelspel van A. J Zoetmulder „Koning van Holland", sprak de voorzitter van de boekver kopersvereniging voor Haarlem en om streken, de heer H. Coebergh, een kort woord naar aanleiding van de prijsvraag, dfe door deze vereniging was uitgeschre ven. Tot zijn spijt moest hij mededelen, dat Godfried Bomans, die de prijswin naars bekend zou maken, verstek moest laten gaan. Zijn taak werd overgenomen door de heer C. J. E. Dinaux. Deze was van mening, dat het resultaat van de prijs vraag bevredigend genoemd mocht wor den. Ofschoon er slechts honderd inzen dingen waren binnen gekomen, moest men er toch rekening mee houden, dat een dergelijke prijsvraag voor de eerste maal in Haarlem werd gehouden. De volgende maal rekent men dan ook op een grotere deelname, temeer daar Haar lem het grootste lezerspercentage van Nederland heeft Zoals men zich zal herinneren bestond de prijsvraag hierin, dat een lezer(es) zou opgeven welk boek hem of haar het' meest had getroffen en in hoeverre dat van invloed was geweest op zijn of haar persoonlijk leven. De heer Dinaux noemde het opvallend, dat de meeste hun keuze hadden laten vallen op een vertaling (van de vijf prijswinnaars maar liefst drie) en dat was voor hem aanleiding zijn publiek te wijzen op het goede Nederlandse boek 1. An Schulte, 2. mevr. H. Ferwerda— Maks (Bloemendaal)3. mevr. M. Hoon- akkerEikenhout, 4. mevr M. C. Ton Seyler (Heemstede), 5. M. J. Anema (BentveltO. Eervolle vermeldingen ont vingen de heren Rogier van Gerwen, D. Lindeboom en H. P. Assmann (Over- veen). (Van 24—27 Febr.). Geboren: J. Kleinhoutvan der Pijl, z.; M. A. DuijsFlesch, z.; A. J. Homburg van der Maat, z.; W. BaartseZwart, z.; A. Tabakvan Geelen, z.; P. van Bentheim Persoon, z.; K. S. SchijveschuurderLiff- mann, z.: W. KapKenniphaas, z.; J. M. WedekindJanse, d.; J. G. SnelTool, d.; M. M. A. de Haan—Versteege, d.; F. C. Nee venPelser, d.; J. HouttuinEvelein, d.; E. J. C. HeemskerkRaspe, d.; A. A. Dielhof —de Bondt, d.; S. G. PrinsLabeur, d.; H. WeberJacobs, d.; M. van IspelenSom- mer, d.; G. NoordravenRoor, d. Overleden: J. Thijsse—van Staveren, 71 j., Soendastraat; J. van den Berg, 55 j., Kam perlaan; A. C. van der Wouwerde Korte, 73 j.. Bakkerstraat; J. F. A. Roozen—Heili gers, 72 j., Zijlweg; J. C. van Berge—van der Tang, 82 j., Adr. de Jongestraat; W. Winter—van der Landen, 69 j., Braken- burghstraat: T. Smit—Ledder, 77 j„ Rijks straatweg; J. Antonisse—Hansen, 89 j„ Ans- lijnstraat: L. W. Rijkschroeff, 62 j., Jan Steenstraat; T. E. B. Grandia—Kolle, 76 Zomervaart; J. Lutjenkossink, 51 j., Bata vierenplantsoen; R. Zillig—Cornelissen, 72 j-, KI. Houtweg; M. C. Bakker—Pieterse, 69 J, Rijksstraatweg- Het middenpaneel van de triptiek van Gerard David, die de gemeente voor f 25.000 zal aankopen. Op uitnodiging van de commissie van samenwerking der reclasseringsvereni- gingen, samengesteld uit de Reclasse- ringsraad, zal prof. dr. G. Th. Kempe, hoogleraar te Utrecht en directeur van het Criminologisch Instituut aan de Rijksuniversiteit aldaar, op Vrijdag 10 Maart in restaurant Brinkman, Plein, spreken over „De psychologische achter grond van de sexuele criminaliteit". Nabij de Van Nesstraat had gister middag op de Rijksstraatweg een aan rijding plaats tussen een autobus van de N.Z.H.V.M. en een personenauto. De bestuurder van de autobus stopte op de Rijksstraatweg bij de halte aan de Van Nesstraat. Hij bleef daarbij onge veer 2 <4 meter van het trottoir verwij derd om een aan genoemde halte staande autobus gelegenheid te geven weg te rijden. De bestuurder van de personenauto, die volgens eigen verklaring met een snelheid van ongeveer 35 km. per uur reed, zag blijkbaar te laat het branden de stoplicht van de autobus en reed de bus van achteren aan. De autobus kreeg geen schade doch van de personenauto werden het rechtervoorspatscherm in gedeukt, de voorbumper afgebroken en de linkerkoplamp en bermlamp ver nield. Bij controle bleken de hand- en voet- rem van de personenauto niet aan de gestelde eisen te voldoen. Op de Muiderslotweg werd gister avond een zesjarige jongen door een autobus van de N.Z.H.V.M. aangere den. De jongen, die op het trottoir stond, stapte toen de autobus voor de helft gepasseerd was. de rijbaan op en liep ter hoogte van het achterwiel te gen de linkerzijde van de bus waarbij zijn linkervoet vermoedelijk werd over reden. De jongen werd naar het ziekenhuis „St. Johannes de Deo" overgebracht, daar zijn linkervoet op verschillende plaatsen was gebroken. Naar wi.i vernemen, doet de Haar lemse Middenstandscentrale nog steeds pogingen om het parkeerverbod in de Grote Houtstraat te laten vervallen. Men heeft de desbetreffende instanties de suggestie gedaan om het parkeer verbod pas 's morgens om 11 uur te doen ingaan. Iedere binnenkomst van een troepen schip brengt in het vaderland, naast grote vreugde, nieuwe zorgen; de moei lijkheden bij de aanpassing van de. „jon gen uit Indïë" met zijn familieleden en kennissen en de sociale problemen rond de demobilisatie. De legervoorlichtingsdienst heeft enige tijd geleden aan Polygoon Pro- filti opdracht gegeven tot het vervaar digen van een film, die een juist beeld moet geven van ons land, zoals het groeide en veranderde in het na-oor- logse herstelproces. De scenarioschrij ver A. Koolhaas heeft dit gegeven uiU gewerkt tot een eerlijke, objectieve rol prent, die vertoond wordt onder de ti tel „Thuis". „Thuis is thuis! En daar valt eigenlijk verder weinig over te zeggen," zo opent de tekstspreker Philips Bloemendal deze documentaire. Daar heeft d'e man groot gehjk in. Maar dat goede voorne men heeft hijzelf niet nagevolgd. Hij vertelt aan één stuk door en het is een genoegen naar zijn stem te luisteren, want de tekst is puntig en dikwijls geestig. Het enige nadeel hiervan is echter, dat er dikwijls te weinig aan dacht besteed wordt aan het natuurge trouwe geluidsdécor. Bij de. aankomst van de „Oranje" in IJmuiden hoort nu eenmaal het fascinerende geloei van een stoomfluit; als de Skymaster boven Nederland vliegt, missen we in de ge luidsband het zware geronk van de. mo toren en wat is Amsterdam zonder een tingelende tram? Deze film is speciaal vervaardigd om vertoond te worden op de terugkerende, troepenschepen. Ook voor de „thuis blijvers" is het evenwel een waarde volle documentaire geworden. Over het algemeen zijn films over Nederland bestemd voor de buitenlandse propa ganda. Daar dit filmwerk vertoond voor een „besloten vaderlandse kring" heeft men eindelijk eens kunnen breken met het eeuwig schilderachtige Marken, de gloednieuwe gele klompjes en de draaiende molenwieken. De toe schouwer ziet Nederland zoals het wer kelijk is. Onze ondernemingsgeest en voortvarendheid vormt een schrille te genstelling me.t de hokjesgeest en het gebrek aan gemeenschapszin. Door het oog van een landgenoot beziet men ons „formulieren-tijdperk" in al zijn facet ten. Tussen al de oppervlakkigheid van het na-oorlogse leven zoekt de. Ne derlander rustpunten voor zijn opge jaagde geest. Hij vind't die in de kunst, maar, naar onze mening, nog meer in het godsdienstig leven en hieraan wordt in de.ze film erg wei nig aandacht besteed. Al hebben de onderwerpen dan wel wat aan actualiteit verloren, het is toch zeer interessant te zien hoe Ne derland de slagen van d'e oorlog te bo ven kwam. De camera waart rond in de Nieuwe Kerk tijdens de kronings- „De Sociale Aspecten van het Gezin" zal het onderwerp zijn van de inleiding, welke de bekende pater Engelbertus O.F.M. Cap. zal houden op Donderdag 2 Maart a.s., des avonds te acht uur. Deze actuele inleiding zal ongetwijfeld stof bieden tot een interessante gedach- tenwisseling waartoe ruimschoots gele genheid bestaat. De bijeenkomst vindt plaats in het K.A.J.-gebouw aan de Lin- gestraat en is toegankelijk voor de leden en hun dames met de jongens en meis jes boven de 17 jaar. Ook niet-leden van de K.A.B., die belangstelling hebben voor dit onderwerp, zijn welkom. Een motorrijder, die in de Generaal de la Reystraat reed, wilde een bestel auto inhalen. Plotseling zag hij aan de uitgestoken richtingwijzer, dat de auto naar links zou uitwijken. De motorrijder was door deze plotselinge richtingver andering zo verbouwereerd, dat hij de macht over zijn stuur verloor. Hij zwenk te en vloog pardoes door een winkelruit. Het motorrijwiel is zeer zwaar bescha digd, de bestuurder heeft echter in het geheel geen lichamelijk letsel bekomen. plechtigheden, maar ook in de ate liers, de kantoren en fabrieken. Het is voor onze stadgenoten een spe ciale attractie, dat de soldaat-hoofdrol speler een Haarlemmer is. Met deze repatriant bele.ven we in Haarlem leuke filmische effecten; hij wandelt over een advertentiepagina, waarop allerlei be trekkingen worden aangeboden en het bezoek van de. ministers Marshall, Spaak en Beel, die door dubbelgangers vertegenwoordigd worden, is een bui tengewoon geestige vondst. Vanavond wordt de première voor Nederland gegeven in het Frans Hals theater. Door de samenwerking van Polygoon en de directie van dit theater is het mogelijk geworden vanavond twee gratis voorstellingen te geven. Deze film is een stimulans voor een ieder om er zorg voor te dragen, dat onze jongens terugkeren in een huis, dat hun het besef geeft „thuis" te zijn. v. B. Onder de titel „Vreemde ajuinen op Schapenduinen" zullen de Haarlemse padvinders op bevrijdingsdag een kampvuurspel opvoeren op het land goed „Schapenduinen" te Bloemendaal. Het zal een feest worden, waarop de bevrijding van ons vaderland blijde zal worden herdacht. Medewerking aan de opvoering van het spel verlenen de volksdansgroep „De Goe-Kadullekes", het leiderskwartet en de maskerspel- groep „Adelaart". Het geheel zal staan onder leiding van Flip Wafelbakker en worden uitgevoerd onder auspiciën van de padvindersgroep „De Zwarte Pijl". Ook op 6 Mei zal een opvoering van het spel worden gegeven. Woensdag 1 Maart is de heer J. F. H. van Nes 25 jaar bij C. en A. in dienst. Al die jaren is hij aan de herenafdeling verbonden geweest. De heer Van Nes is voornamelijk bij C. en A. in Haarlem werkzaam geweest. Korte tijd heeft hij ook nog gewerkt in Amsterdam en Lei den. BIOSCOPEN: Rembrandt: De drie musketiers (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Tragische Jacht (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Wet zonder recht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Het brandende vraagstuk (ont raden) CityMariandel (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De macht om Wyoming (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 28 Februari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Lastige mannen", (abon. B.), 8 uur. Concertgebouw; Concert H.O.V., 8 uur. Woensdag 1 Maart Concertgebouw: Concert door „Orpheus", 8 uur. Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk RADIO - PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in overleg Over een goede week zullen in het Krelagehuis de voorbereidingen voor de 8ste dames-voca-jaarsbeurs beginnen, teneinde een vooroorlogse traditie op groter schaal voort te zetten. Evenals vroeger wordt de beurs ge houden onder auspiciën van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, af deling Haarlem en omstreken. In de tentoonstellingscommissie hebben zit ting mevr. M. C. D. WesstraMackay en mevr. C. FonteynVonk, resp. pre sidente en secretaresse der vereniging; de heer B. W. Lasschuit, voorzitter der Haarlemse Handelsvereniging en de heer C. S. Th. van Gink, directeur der Stich ting Haarlems Bloei. De directie en or ganisatie is ditmaal voor het eerst in handen van de heer H. C. Vermeulen te Heemstede, terwijl de dagelijkse lei ding berust bij de heer R. M. van 't Hart, die zich op het gebied van bloe mententoonstellingen in stad en omge ving een naam heeft verworven. Zeventig stands zullen op aantrekke lijke wijze voor het publiek worden in gericht. Zowel grote landelijke fabrie ken als plaatselijke middenstandszaken hebben ingeschreven, zodat er veel te zien en te keuren zal zijn. Viermaal per dag wordt een modeshow gegeven, waardoor 12.800 dames de nieuwste snufjes uit binnen- en buitenland kun nen bewonderen. Er komen een thee- schenkerij, een modelkeuken, een bak kerij in werking en een expositie „De gedekte tafel"; het publiek zal kook- en bakdemonstraties kunnen bijwonen, films zien en huishoudelijke voorlich ting ontvangen. U weet hoe het met zulke beurzen gaat: het regent er veel al prijzen voor de zoveelste bezoeker of volgens een genummerd pamflet etc. Al le standhouders zullen daartoe waar devolle artikelen afstaan. De conferencier Daan Hooykaas zal driemaal per dag de prijzen uitreiken, op welke momenten het Haarlemse beursorkest dan zal zwijgen. Van bijzondere stands noemen wij nog: het Rode Kruis, het gemeentelijk energie-bedrijf, de vereniging van slechthorenden, U.V.V., de voedings raad, dierenbescherming, stadsbiblio theek enz. Het Krelagehuis zal van binnen en van buiten met honderden lampjes ge- illumineerd worden; ook de twee brug gen en het gedeelte Leidsevaart waar aan het beursgebouw ligt, zullen een guirlande-verlichting krijgen. Midden in het gebouw komt een lichtzuil met vij ver. Ongetwijfeld zal dit voorjaars evenement in de stad het nodige ver tier brengen. De raad komt Woensdag 1 Maart om twee uur in openbare vergadering bij teen. B. en W. vragen een crediet van f 37.969 voor het bijbouwen van twee leslokalen aan de J. P. Coenschool ge legen aan de Gijsbreght van Aemstel- straat. Voorgesteld wordt een geldlening aan'te gaan van f 500.000 met een loop tijd van tien jaar tegen drie pet. op on derhandse schuldbekentenis a pari. Voor de bouw van het Coornhertly- ceum ie het noodzakelijk om gedeeltelijk uitvoering te geven aan het uitbreidings plan Zuid-West. Daarom stellen B. en W. voor voorlopig goed te keuren het plan tot onteigening van de percelen gelegen ten westen van, de Herenweg en ten oos ten van de Leidsevaart. Zoals elders bericht wordt, heeft de burgemeester van Lisse, mr. W. H. J. M. Lambooy, van H. M. de Koningin met ingang van 1 Maart eer vol ontslag gekregen. Hoewel in de raadsvergadering niet is medegeöeedd om welke redenen dit ontslag is aan gevraagd, kunnen wij toch uit betrouw bare bron mededelen, dat de heer Lam booy een belangrijke functie in het be drijfsleven aanvaard heeft. In Lisse wordt dit vertrek algemeen betreurd, want men wist dat de burgemeester niet alleen een goed Ambtenaar-bestuur der, maar ook een gedegen organisator en zakenman was. En zulke mensen heeft een gemeente, die in het hart van een internationaal zakencentrum ligt, juist zeer van node. Men heeft echter respect voor de wijze, waarop de heer Lambooy zijn afscheid bekend heeft gemaakt. Mr. W. H. J. M. Lambooy werd te Breda geboren op 16 October 1909. Hij legde na zijn H.B.S-opleiding het staats examen af en behaalde zijn meesters titel aan de Universiteit te Amsterdam. Nadat hij korte tijd op een notariskan toor werkzaam was geweest, werd hij 1 Juli 1937 benoemd tot burgemeester van Eysden. In de oorlog werd hij ont slagen omdat hij plaats moest maken voor een N.S.B.-burgemeester. Onmid dellijk na de bevrijding werd hij in ere hersteld, zodat hij weer aan het hoofd van zijn gemeente kwam te staan. Met ingang van 16 Januari 1947 werd hij benoemd tot burgemeester van Lisse, zodat hij hier slechts drie jaar werkzaam is geweest. Het groote luister werd hij 25 Januari 1947 geïnstalleerd Bij die gelegenheid zeide de burgemeester: „De bloesem van de Zuid-Limburgse vruchtbomen wordt nu omgezet in een tapijt van le vende en geurende kleuren". Pastoor Van Zuylen hield tijdens de receptie een toespraak namens het katholieke Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN s morgens gehaald s avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 AARLEM TELEF 1X485 Na afloop van de wedstrijd RCH EDO werd een wielrijder, die reed op de Fonteinenlaan, door het grote aantal fietsers van het rijwielpad weggedrukt. Hij viel opzij, juist bovenop een pas serende motorrijder. De jongeman bleef op de weg liggen en klaagde over dui zeligheid en pijn in de rug. Later werd hij per ziekenauto naar zijn huis ver voerd. Tijdens de rust in de voetbalwedstrijd RCHEDO vertoefde de politie-agent J. Lagewerf in burgerkleding achter de hoofdtribune. Plotseling zag hij iemand rustig de Van Merlenvaart inwandelen. De agent sprong de man na en bracht hem op het droge. Deze vrijwillige dren keling bleek een patiënt van het insti tuut „Meer en Bosch" te zijn, die door een toeval geen besef meer had van de richting, waarin hij wandelde. Een agent van politie, die Maandag avond om half twaalf bij de Catha- rijnebrug stond, zag rook komen uit een gaatje in de deur van een garage op de Koudenhorn. Hij trapte de gesloten deur in en zag toen dat een lading stro op een al daar staande auto in brand stond. Met de hulp van omwonenden heeft de agent de auto naar buiten gereden en vlak bij het Spaarne geplaatst. De inmiddels gewaarschuwde brand weer heeft vervolgens de brandende lading van de auto geschoven en op straat geblust. De oorzaak van de brand is vermoe delijk gelegen in het feit, dat een voor bijganger, toen de auto nog voor de garage stond, een brandend eindje si garet in het stro heeft geworpen. tfjrb. Hoe kan de vader van een jong ge zin de boekenweek beter eren dan door het voorlezen van sprookjes? Hij neemt er een half uurtje voor, laat alleen de schemerlamp branden en voelt zich al spoedig omringd door intens luis terende kinderoortjes, die geen woord en geen ander geluid willen missen. Toen ik aan de voeten van mijn va der zat, de hand op zijn knie, de ogen verlangend omhoog geheven, geladen van verlangen naar romantiek, stapte Klein Duimpje uit het grote, kostbare boek. En na hem de Gelaarsde Kat, As sepoes, ja zelfs' Blauwbaard, van wie ik niet veel begreep, maar die er op het plaatje van Gustave Doré griezelig ver vaarlijk uitzag. Later heb ik die verhalen nog eens gelezen en toen begreep ik niet hoe gro te mensen zo dom konden zijn om ze aan kinderen te vertellen. Nu ben ik zelf de voorlezer en ik heb ook een sprookjesboek op mijn schoot liggen. ..Er was eenswaarin alle tradi tionele verhalen verzameld zijn, kost baar uitgevoerd, duur, maar een bezit voor een generatie. De wolven, reuzen, heksen, prinsen, sprekende bloemen en feeën leven als in de oude sprookjes boeken, maar de onpaadagogische figu ren hebben er geen plaats in gekregen Ik lees voor en merk niet, dat de kleinste al in slaap is gevallen en dat het voor de anderen ook al bedtijd is. Ik geniet van de knappe, moderne pren ten van Rie Kooymans en als ik een verhaal uit heb, kan ik niet van het volgende, afblijven. „Nou naar bed", zeg ik op een gege ven moment. „Heb je het tegen mij?", vraagt de sprookjesfee van mijn bruiloftsdag. Ik kijk op en schiet in een lach. De jeugd is allang vertrokken en ik bleef op stap met Grimm, Andersen, Perrault en vele andere vertellers over de gehe le wereld. Als u boekenweek wilt vieren, vergeet dan „Er was eensniet, uw gezin zal er wèl bij varen en u zult er aan meewerken de oude, heerlijke gewoon te van het vertellen in ere te herstel len. Er is zo weinig onschuldige roman tiek in deze nare wereld volksdeel, waarbij hij de verwachting uitsprak, dat het beleid van de burge meester gericht zou zijn naar de christe lijke beginselen en gedragen zou wor den door de liefde en de rechtvaardig heid. Al heeft de heer Lambooy slechts drie jaar de gemeente Lisse geleid, het is een periode geweest, die zeer rijke vruchten heeft gedragen. Lisse was na de oorlog min of meer iir de verdruk king gekomen. Met kracht en energie heeft de jonge burgervader alle pro blemen aangepakt en nu hij weggaat zal men in en ook buiten Lisse getui gen, dat hij zeer veel bereikt heeft voor het' nu weer welvarende dorp in de bollenstreek. De heer Lambooy was ook de krachtige stimulator voor de stich ting „Keukenhof", waarvan hij voor zitter was. niet omdat hij ook burge meester was, maar omdat hij met zijn zakelijk inzicht en zijn enthousiasme deze grootse onderneming zou kunnen doen slagen. Ook voor deze functie heeft hij bedankt en zijn plaats wordt ingenomen door de heer Tom van Waveren, thans vice-voorzitter. De parochie van Aerdenh'out-Bentveld zal op Zondag 19 Maart het feit herden ken, dat 12(4 jaar geleden de zeereerw. heer W. Bosch zijn intrede deed als pastoor. De. parochie bestaat 27 jaar en pastoor Bosch is de derde herder. Oorspronke lijk bedoeld als noodkerk, was de pa rochiekerk zo sober mogelijk gehouden. Maar in de loop der jaren zijn de plan nen gewijzigd en heeft pastoor W. Bosch het als zijn taak gezien het „aar dige kerkje." te verfraaien. Bij gelegenheid van het komende feest zal een nieuwe vloer in de paden der kerk worden aangebracht, waar voor de gelden door de parochianen als feestgave zijn bijeengebracht. Het orgel zal tevens worden uitgebreid. Zo gaat weer één van de wensen van de a.s. jubilaris in vervulling. In de week van 1319 Maart zullen er 's 'avonds om 7.30 uur geestelijke oefeningen zijn voor de parochianen. Maandag 20 Maart zal de pastoor wor den gehuldigd door de kinderen van de St. Antoniusschool en de georganiseerde jeugd. In de gisteravond gehêuden gemeente raadsvergadering van Lisje werd beslo ten f 1000 subsidie te verlenen voor het bloemencorso. De Stichting ter Bevor dering van het R. K. Huishoudonderwijs voor Lisse ontving de noodzakelijkheids verklaring voor de' stichting van een R.K Huishoudschool. Besloten werd grond te verkopen ten behoeve van een R. K Kerkcomplex aan de Oranjelaan. Een nieuwe kerk en scholen zullen daar gebouwd worden. Er werd 8500 m2 grond verkocht voor f 55.000 met de voorwaarde dat geen kerkgebouw met een semi-permanent karakter gebouwd mag worden. Aan de Engel zal de R. K. Woningbouwvereniging „Gezinsbelang" 73 goedkope woningen bouwen. Lisse is de eerste gemeente, welke een officiële toewijzing kreeg. Het gaat om een be drag van bijna een halve ton. Hierna deelde de voorzitter mede, dat hij met ingang van 1 Maart van H. M. de Koningin eervol ontslag heeft gekre gen als burgemeester, waarna de raad afscheid van burgemeester Lambooy nam. In verband met het door de autoriteiten te Singapore tegen Westerling uitge vaardigde bevel tot uitwijzing of uitge- leiding (in het desbetreffende telegram wordt gesproken van „deportation- order") vernemen wij van bevoegde zijde, dat wanneer Westerling naar Ne derland wordt overgebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zal worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten ge pleegd, zo zeide men, die de arrestatie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zal vra gen, aldus verklaart men ons verder van bevoegde zijde, zal aan dit ver zoek geen gevolg worden gegeven. Westerling zou hier te lande wel worden berecht voor wat hij in In donesië heeft gedaan, doch het is een internationaal gebruik, dat een land zijn eigen burgers niet uitlevert aan een ander land om ze daar te recht te doen staan. Naar het A.N.P. verder verneemt, zal de Nederlandse regering niet voor Wes terling in de bres springen, indien hij naar Indonesië zou worden uitgeleverd. Westerling, die in arrest zal blijven tot hij uitgewezen kan worden, is in Singapore overgebracht van het hoofd bureau van politie naar de Changi-ge- vangenis. De Londense brandweer wérd van middag gealarmeerd, omdat brand is uitgebroken in de kelder van het ge bouw van het Lagerhuis. De vergader zaal is vol rook. Op dit moment ont breken nog nadere bijzonderheden over de brand. Advertentie OP ZONDAG 5 MAART ADO—QSC HollandiaDEM DCGVelsen TYBBHillinen DSSOr. Zwart IEV—Swift Onze Gez.SDZ BSMArchipel HillegomLisse VVSBSJC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie ATLANTIS, p.. 28 Febr. Kaap Bon, naar Amsterdam. INDRAPOERA, 28 Febr. te Belawan. KOT A INTEN, 28 Febr van Aden n. Rotterdam SIBAJAK, 28 Febr v. Aden n. R'dam. AAGTEKERK 27 bij Fremantle, AALS- DIJK 27 bij Ouessant, AARDIJK 27 bij Flo- res, ABBEKERK p. 27 Lissabon, ALAMAK 27 te Khorramshar, ALDABI p. 27 Pernam- buco, ALHENA 28 te R. de Janeiro, AL- PHACCA 27 bij K. Fear, AMSTELKERK 27 n. Lagos, AMSTELVEEN 27 bij Mans- far, ANNENKERK 28 te Colombo, ARENDS- KERK 27 v. Genua, ARMILLA 28 te Su- rabaja, AVERDIJK 27 bij S. Miguel, AXEL- DIJK 27 bij K. Race, BANTAM p. 27 Fi- nisterre, BARENDRECHT 27 bij Kaapstad, BENNEKOM 27 n. Payta. BEVERWIJK p. 27 Beachy Head, BOSCHFONTEIN 27 v. Dar es Salaam, CELEBES 27 v. Colombo, DALERDIJK 27 bij Finisterre, DELFT 27 bij K. Fayal. DORDRECHT 28 te Schiedam, EDAM p. 27 Wight. ENA 27 bij Barbados, GADILA p. 27 Ouessant. GANYMEDES p. 28 Dover, GOUWE 27 bij Burlings, GROO- TEKERK 27 v. Suez, HAARLEM 27 bij Fla res, HECUBA 27 bij Finisterre, HEEMS KERK 27 v. Hongkong. HELDER 27 n. Antofagasta, HELENA 27 bij Fayal, HERA p 27 Mona Passage, HUGO DE GROOT p 27 K. Blanco. INDRAPOERA 28 te Be lawan, IRIS 28 te Gothenburg, JAVA p. 27 K St. Vincent. JOOST v. d. VONDEL. 27 bij Flores, KOTA GEDE 27 bij Burlings, (Niet-officlële 3Neder 1 1948 3 pet. Ned. 1950 3 Ned. 62-64 bel fac 3-3V? Nederland 1947 Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert A.K.U Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V-A. Deli Mij eert koersen) Vorig Opening slot 28/2 10074 98A 99% 98% 160% 179% 116% 144 161 183% 226% 286 230% 291% 148% 158 136 143% 154% 144% 9911 98% 180 226% 293% 146% 137 149% 144% 27/2 Anaconda Copper 30 Bethlehem Steel 33 Chrysler Corp. 63% Genera) Electric 46% General Motors 7®% Hudson Motors l3% Kennecott Copper 54 Montgomery Ward 56 North American Co. 21% Radio Corp if Republic Steel 26% Shell Union OU 3? Southern Pacific 53 Southern Railway f:/* Tidewater 23% U.S. Steel SO* ex dividend 25/2 30% 33% 64 46% 76% 13% 53% 56 21% 15% 26% 35% 53% 34% 25% 38%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2